Plunderer (TV)

Have you seen this? want to / seen some / seen all

Alternative title:
プランダラ (Japanese)
Plot Summary: In the year 305 of the Alcian calendar, the world is ruled by "Counts" (numbers). Hina's mother has a dying request: that Hina find a certain person. Hina then meets Rihito, a swordsman who wears a mask and who keeps his true identity a secret. Rihito wields his long sword to protect young women and to clear away the darkness of the world. (from manga)
User Ratings: 79 ratings have been given [details]
 Masterpiece: 1 vote (dub:1)
 Excellent: 2 votes (dub:2)
 Very good: 8 votes (sub:6, dub:2)
 Good: 17 votes (sub:12, dub:5)
 Decent: 19 votes (sub:16, dub:3)
 So-so: 9 votes (sub:7, dub:2)
 Not really good: 8 votes (sub:6, dub:1, others:1
1 French subtitled
)
 Weak: 4 votes (sub:2, dub:1, others:1
1 Vietnamese subtitled
)
 Bad: 9 votes (sub:7, dub:1, others:1
1 Portuguese subtitled
)
 Awful: 1 vote (sub:1)
 Worst ever: 1 vote (sub:1)
Seen in part or in whole by 216 users, rank: #3203 (of 8217)
Median rating: Decent
Arithmetic mean: 5.481 (So-so+), std. dev.: 2.0859, rank: #7052 (of 8303)
Weighted mean: 5.446 (So-so+), rank: #7114 (of 8303) (seen all: 6.04 / seen some: 3.91 / won't finish: 2.99)
Bayesian estimate: 5.717 (Decent−), rank: #5770 (of 6251)
Episode titles: We have 24
Vintage: 2020-01-08
Opening Theme:
#1: "Plunderer" by Miku Itō
#2: "Kokō no Hikari Lonely dark" (Lofty light, Lonely dark) by Miku Itō
Ending Theme:
#1: "Countless days" by Rina Honnizumi
#2: "Reason of Life" by Rina Honnizumi, Ari Ozawa, Shizuka Itou
Reviews: Show:
Plunderer ‒ Episode 24 (Jun 25, 2020)
Plunderer ‒ Episode 23 (Jun 18, 2020)
Plunderer ‒ Episode 22 (Jun 11, 2020)
Plunderer ‒ Episode 21 (Jun 4, 2020)
Plunderer ‒ Episode 20 (May 28, 2020)
Plunderer ‒ Episode 19 (May 21, 2020)
Plunderer ‒ Episode 18 (May 14, 2020)
Plunderer ‒ Episode 17 (May 7, 2020)
Plunderer ‒ Episode 16 (Apr 30, 2020)
Plunderer ‒ Episode 15 (Apr 23, 2020)
Plunderer ‒ Episode 14 (Apr 16, 2020)
Plunderer ‒ Episode 13 (Apr 9, 2020)
Plunderer ‒ Episode 12 (Apr 3, 2020)
Plunderer ‒ Episode 11 (Mar 19, 2020)
Plunderer ‒ Episode 10 (Mar 12, 2020)
Plunderer ‒ Episode 9 (Mar 6, 2020)
Plunderer ‒ Episode 8 (Feb 27, 2020)
Plunderer ‒ Episode 7 (Feb 20, 2020)
Plunderer ‒ Episode 6 (Feb 13, 2020)
Plunderer ‒ Episode 5 (Feb 6, 2020)
Plunderer ‒ Episode 4 (Jan 30, 2020)
Plunderer ‒ Episode 3 (Jan 23, 2020)
Plunderer ‒ Episode 1-2 (Jan 17, 2020)
Plunderer (Jan 17, 2020)
News: Show:
Other articles: Show:
You can contribute information to this page, but first you must login or register

Japanese staff
Japanese cast
Director: Hiroyuki Kanbe
Series Composition: Masashi Suzuki
Script:
Masashi Suzuki (12 episodes
eps 1-2, 6-7, 9-10, 12-14, 16, 23-24
)

Rie Koshika (8 episodes
eps 4-5, 8, 11, 17-18, 20-21
)

Shinya Murakami (4 episodes
eps 3, 15, 19, 22
)

Storyboard:
Hidetoshi Yoshida (eps 3, 10, 16)
Hiroki Hayashi (ep 6)
Hiroyuki Kanbe (OP1-2; ED1-2)
Ikuo Morimoto (7 episodes
eps 1, 4, 11, 14, 18, 22, 24
)

Koji Iwai (9 episodes
eps 2, 7, 9, 12-13, 17-23 odd
)

Nami Mugiba (ep 8)
Naoki Matsuura (eps 15, 20)
Tetsuhito Saito (eps 5, 12, 19)
Episode Director:
Akira Kato (eps 13, 18, 21)
Hiroyuki Kanbe (ep 24)
Hiroyuki Okuno (4 episodes
eps 7, 14, 19, 22
)

Hiroyuki Tsuchiya (4 episodes
eps 1, 9, 16, 23
)

Koichiro Kuroda (ep 3)
Masaharu Tomoda (eps 12, 17)
Naoki Matsuura (eps 15, 20)
Naoyoshi Kusaka (eps 6, 11)
Ryo Miyata (ep 5)
Shougo Hanagami (ep 10)
Shūji Miyahara (eps 4, 8)
Yasuto Nishikata (ep 2)
Unit Director: Hiroyuki Kanbe (OP1-2; ED1-2)
Original creator: Suu Minazuki
Art Director: Kenta Tsuboi (Kusanagi)
Chief Animation Director:
Akira Koshiishi (18 episodes
eps 1-2, 4-8, 12-19, 21-23
)

Hiroki Fukuda (eps 5, 9, 11)
Hiroyuki Kanbe (ep 24)
Nanako Tatsu (15 episodes
eps 6-9, 11-17, 20-23
)

Satoru Kiyomaru (6 episodes
eps 16-17, 19-20, 23-24
)

Shougo Hanagami (ep 10)
Tomokatsu Nagasaku (eps 21-23)
Yoshiaki Tsubata (19 episodes
eps 1-3, 5-8, 12-23
)

Yūki Fukuchi (eps 3-9, 12-14)
Yumiko Mizuno (6 episodes
eps 13-15, 17-18, 20
)

Animation Director:
Aika Satō (eps 10, 12)
Akari Abe (eps 10, 12)
Akira Koshiishi (ep 10)
Akira Ono (ep 13)
Chiharu Mukai (eps 3, 7, 14)
Chisato Kikunaga (ep 23)
Do young Kim (Hikari no Sono Animation; eps 16-18, 21)
Eri Sano (ep 10)
Futafusa (Studio Leo; ep 17)
Hae-Sook Kim (eps 22-23)
Hajime Hatakeyama (ep 23)
Haruki Moriya (eps 3, 7, 14)
Hideo Maru (ep 5)
Hiroshi Numata (8 episodes
eps 1-2, 10, 12, 17, 19, 21, 24
)

Hiroyuki Kanbe (OP1-2)
Hiroyuki Okuno (ep 14)
Hitomi Kaiho (ep 23)
Hong Yu Gu (ep 21)
Kaho Kawamoto (ep 7)
Kazuhiro Sasaki (ep 15)
Kazunori Takada (eps 12, 15)
Kazuya Miyoshi (eps 1-2, 9, 16)
Kazuyuki Ikai (6 episodes
eps 1, 4, 8, 13, 18, 23
)

Keisuke Katayama (eps 1-2)
Kenji Hattori (8 episodes
eps 9-10, 15-17, 21-23
)

Kenta Mizusaki (ep 9)
Koichi Kikuchi (4 episodes
eps 4, 8, 13, 18
)

Konomi Sakurai (ep 22)
Madoka Ozawa (eps 1-2, 9)
Maki Sawai (5 episodes
eps 10, 12, 19, 23-24
)

Masaharu Tomoda (ep 17)
Masahiro Sekiguchi (ep 11)
Masayoshi Kikuchi (ep 23)
Masumi Hattori (5 episodes
eps 4, 9-10, 16, 23
)

Mayumi Fujita (ep 23)
Midori Tanaka (ep 13)
Mitsue Fukue (ep 17)
Miyuki Hanawa (ep 22)
Nanako Tatsu (eps 1-2, 4, 10)
Nozomu Shimazaki (ep 15)
Qian Long (ep 5)
Qing Li (ep 5)
Ryū Yamada (Hikari no Sono Animation; 8 episodes
eps 9-10, 12, 15, 17, 19, 23-24
)

Ryuta Imaizumi (eps 3, 7, 14)
Sang Ho Park (ep 23)
Seiji Nishimoto (ep 6)
Shigenori Taniguchi (eps 3, 7, 14-15)
Shinichi Shigematsu (ep 22)
Shinichiro Minami (eps 5, 22)
Shō Hirano (eps 3, 7, 14)
Shōko Maruyama (ep 15)
Shougo Hanagami (ED2)
Takako Onishi (ep 15)
Takenori Tsukuma (ep 11)
Takeshi Kusaka (eps 6, 15)
Takeshi Miyamoto (eps 6, 15)
Takeshi Miyano (ep 23)
Takeyuki Yanase (ep 11)
Takurō Sakurai (eps 19, 23)
Tomokazu Sugimura (eps 10, 15-17)
Tomotaka Nakayama (ep 24)
Toshiyuki Yoshioka (Studio Leo; eps 17, 19)
Xiao Fang Hu (ep 21)
Xiao Wei Wu (ep 5)
Yasutoshi Niwa (ep 6)
Ying Xing Mao (ep 20)
Yoko Iizuka (ep 5)
Yoshiaki Iketani (4 episodes
eps 2, 4, 10, 12
)

Yoshiaki Tsubata (ep 10)
Young Soon Shin (Studio Leo; eps 17, 19)
Yu Matsuo (eps 10, 23)
Yu Ping Sun (ep 21)
Yuichi Nakazawa (eps 10, 15)
Yumiko Mizuno (ep 13)
Yun Zhang (ep 20)
Yūta Kevin Kenmotsu (eps 10, 12)
Zhen Yu Guan (eps 10, 16)
3D Director: Sadanori Kaneda (f-sik; 10 episodes
eps 4, 8-12, 15-18
)

Sound Director: Yasunori Ebina
Director of Photography: Keisuke Nozawa (Graphinica)
2D Design:
Mako Kanno (Digital Noise; ep 16)
Michiru Odaka (Digital Noise; eps 18-19)
Shigeyuki Koresawa (Digital Noise; ep 21)
Tom (Digital Noise; eps 16-17, 20)
Yuiitsu (Digital Noise; eps 17, 21)
2D Work: Noriko Masuko (OP2; ED2; eps 1-24)
2nd Key Animation:
Ai Yan Yu (TNK; ep 18)
Akari Tamagawa (ep 15)
Akemi Iwamoto (Studio Elle; eps 8, 13, 18)
Akihisa Katō (ep 13)
Akira Matsunaga (Nakamura Production; ep 14)
Akira Ono (eps 8, 13)
Amane Nakabayashi (Studio Giants; ep 18)
Ayae Umino (eps 15-16)
Ayaki Ono (eps 4, 8, 13)
Ayumi Ito (ep 11)
Ayumu Samukawa (Encourage Films; ep 18)
Chiharu Kataoka (ep 15)
Chiharu Yamakawa (Studio Lings; eps 14, 24)
Chinami Sekine (ep 6)
Do young Kim (ep 17)
Fujiharu Uchiyama (ep 18)
Gian Kusaka (ep 23)
Haru Sakuramoto (ep 4)
Hiroki Tsuji (TNK; ep 18)
Hiroshi Maruyama (Studio Giants; ep 18)
Hiroyuki Okuno (Studio Lings; ep 14)
Jia Han Wang (ep 5)
Kaede Maruyama (eps 4, 8)
Kanoko Sakurai (ep 8)
Kaori Nakamura (eps 4, 8, 13)
Kaoru Kikuta (Nakamura Production; ep 14)
Kaoru Tanimoto (Studio Lings; OP2; ep 14)
Kazuhiko Ishii (ep 6)
Kazuki Sugiyama (Art Base Bam; ep 18)
Kazuma Kikuchi (ep 6)
Ken Kazamatsuri (Art Base Bam; ep 18)
Kenji Kuroda (LIDEN FILMS Osaka Studio; ep 11)
Kenta Nagahashi (ep 8)
Kiyoka Makino (eps 4, 8)
Koichi Kikuchi (ep 13)
Kousei Kudo (ep 15)
Kumiko Kakoi (ep 17)
Kurumi Mamada (Studio Lings; ep 24)
Kyohei Ohyabu (ep 6)
Li Feng Yu (ep 5)
Mai Otsuki (Art Base Bam; ep 18)
Masaharu Morinaka (ep 4)
Masako Watanabe (ep 6)
Masaru Hamada (eps 8, 13)
Mayu Fujino (Studio Giants; ep 18)
Mayu Hirotomi (eps 6, 15)
Mayu Kuwazoe (eps 8, 13)
Michio Satō (ep 15)
Midori Tanaka (Studio Elle; 4 episodes
eps 4, 8, 13, 18
)

Mikako Kunii (ep 4)
Mikirō Shiiba (ep 6)
Minagi Nishizaki (ep 13)
Mitsuru Irie (eps 8-9)
Mitsuru Nakata (Nakamura Production; ep 14)
Nanako Ninomiya (ep 6)
Nao Hayashi (OP2; eps 15-16)
Naoki Motoyama (Nakamura Production; ep 14)
Noa Kajita (Studio Lings; eps 14, 24)
Noboru Okada (eps 4, 8)
Nobuhiro Kashiwagi (ep 6)
Nozomu Kamata (Nakamura Production; ep 14)
Rina Miyamoto (ep 11)
Ryusei Ichimura (Studio Lings; eps 14, 24)
Shigeno Ōno (Studio Lings; ep 14)
Shigenori Taniguchi (ep 15)
Shigeru Uchihara (ep 6)
Shiho Miura (Art Base Bam; ep 18)
Shinichi Iimura (ep 23)
Shiori Kurihara (ep 6)
Shōko Maruyama (ep 6)
Shunpei Kuno (Studio Lings; eps 14, 24)
Taasa Kawamura (Nakamura Production; ep 14)
Tae Inotsume (Bandai Namco Pictures; ep 18)
Takeo Tominaga (Nakamura Production; ep 14)
Takurō Sakurai (ep 17)
Tatsuya Nagasawa (ep 8)
Terufumi Komori (Studio Lings; eps 14, 24)
Tokuma Kose (diomedéa; ep 18)
Tomihiko Ohkubo (ep 6)
Tomokazu Sugimura (OP2; ep 15)
Tomoko Isobe (eps 4, 8)
Un Ho Lee (ep 23)
Ying Xia Li (ep 5)
Yōsuke Asano (Studio Lings; ep 24)
Yui Tsuchida (Art Base Bam; ep 18)
Yuka Nagata (ep 11)
Yūki Yabata (diomedéa; ep 18)
Yukie Nishimura (eps 4, 13)
Yukie Ōhashi (ep 17)
Yukiko Sekiguchi (Nakamura Production; ep 14)
Yukiko Shimizu (ep 6)
Yūko Ōba (ep 6)
Yumiko Mizuno (eps 4, 8, 13)
Yuri Kajiwara (ep 17)
Yūta Ayuzawa (diomedéa; ep 18)
3D CG:
Makoto Takemori (f-sik; 7 episodes
eps 4, 9-11, 15, 17-18
)

Shiori Hirano (f-sik; 8 episodes
eps 8-12, 15, 17-18
)

Yasuaki Nakamori (f-sik; 6 episodes
eps 9-11, 15-16, 18
)

3DCGI Modeling: Wataru Matsunaga (f-sik; 10 episodes
eps 4, 8-12, 15-18
)

3DCGI Producer: Tatsuo Miura (f-sik; 10 episodes
eps 4, 8-12, 15-18
)

Action Animation Director:
Masaharu Tomoda
Satoshi Sakai
Animation producer: Hisashi Imamoto
Art Board: Kenta Tsuboi (eps 1-24)
Art Setting: Shūhei Tada (eps 1-24)
Assistant Animation Director:
Aika Satō (eps 5, 9, 11)
Akari Abe (eps 5, 9, 11)
Do young Kim (ep 9)
Hiroshi Numata (ep 20)
Masumi Hattori (ep 7)
Mitsue Fukue (ep 6)
Ryū Yamada (eps 11, 20)
Assistant Chief Animation Director: Yumiko Mizuno (ep 8)
Assistant Director: Yasuto Nishikata
Assistant Episode Director:
Kentaro Iino (eps 10, 15)
Kou Fujimoto (ep 12)
Assistant producer: Takashi Kimura
Background Art:
Ayu Kiyoki (Kusanagi; eps 16-18)
Chihiro Okawa (OP2; ED2; Kusanagi; eps 1-15, 18-24)
Kenta Tsuboi (Kusanagi; OP1-2; ED1-2; eps 1-24)
Background Art Advancement:
Hiroaki Hirata (Kusanagi; OP1-2; ED1-2; eps 1-24)
Tho Ngoc (Nam Hai Art; eps 1-18)
Yen Thu (Nam Hai Art; eps 1-18)
Background Art Advancement Assistant:
Saki Maeda (Kusanagi; eps 19-24)
Tho Ngoc (Nam Hai Art; eps 19-24)
Yen Thu (Nam Hai Art; eps 19-24)
Yuika Ōkawa (Kusanagi; eps 19-24)
Background Art Assistant:
Akemi Konno (Kusanagi; eps 1-2)
Anh Tieu (Nam Hai Art; 20 episodes
eps 1, 3-4, 7-21, 23-24
)

Anh Van (Nam Hai Art; eps 1, 5-7, 9)
Duc Minh (Nam Hai Art; 20 episodes
eps 1, 3-4, 7-21, 23-24
)

Dung Thuy (Nam Hai Art; eps 5, 7)
Erika Iizuka (Ryubido; ep 7)
Fumie Nuibe (Kusanagi; ep 7)
Geki Katsumata (Cosmos Arts; OP1; 21 episodes
eps 1, 3-17, 20-24
)

Hai Duc (Nam Hai Art; eps 2, 23-24)
Hai Thanh (Nam Hai Art; eps 3, 10-11)
Hien Thi (Nam Hai Art; ep 10)
Hieu Minh (Nam Hai Art; 13 episodes
eps 5, 12-21, 23-24
)

Hieu Thanh (Nam Hai Art; ep 7)
Hiromasa Tsuruoka (Kusanagi; 11 episodes
eps 1-4, 7-9, 12-15
)

Hironori Ishikawa (Cosmos Arts; OP1; 21 episodes
eps 1, 3-17, 20-24
)

Hoa Xuan (Nam Hai Art; eps 2-3)
Jun Okabe (Kusanagi; ep 3)
Ken Arai (Kusanagi; 15 episodes
eps 2-11, 13, 17, 21-22, 24
)

Kenta Ohshima (Ryubido; ep 7)
Kōta Tanaka (Ryubido; ep 7)
Kyoko Kitano (Cosmos Arts; OP1; 21 episodes
eps 1, 3-17, 20-24
)

Luyen Bich (Nam Hai Art; 6 episodes
eps 1-2, 4, 6, 8-9
)

Makoto Sezaki (CygamesPictures; eps 2-3)
Minh Cong (Nam Hai Art; eps 10-11)
Miwa Yoshida (Kusanagi; eps 1, 16)
Nga Thi (Nam Hai Art; 11 episodes
eps 12-14, 16-21, 23-24
)

Ngan Hoang (Nam Hai Art; ep 6)
Nguyet Thi (Nam Hai Art; 20 episodes
eps 1, 3-4, 7-21, 23-24
)

Osamu Hasada (CygamesPictures; eps 2-3)
Quy Duy (Nam Hai Art; ep 2)
Sakura Haruno (Atelier Makaria; eps 14, 19)
Takaya Kondō (Atelier Platz; ep 16)
Tam Kim (Nam Hai Art; eps 12-21, 23-24)
Thai Thi (Nam Hai Art; 5 episodes
eps 1, 4, 8-9, 11
)

Thanh Hoai (Nam Hai Art; eps 1, 5-7)
Thu Anh (Nam Hai Art; eps 1-2, 5-6)
Trieu Minh (Nam Hai Art; eps 1-21)
Truc Anh (Nam Hai Art; ep 5)
Viet Anh (Nam Hai Art; eps 5-6)
Vu Anh (Nam Hai Art; ep 2)
Yukihiro Watanabe (Atelier Platz; ep 16)
Background art supervisor: Ayu Kiyoki (OP1-2; ED1-2; eps 1-24)
Character Supervision: Yuka Takashina (OP1; ED1)
Color design: Hitomi Ikeda
Color setting:
Aki Watanabe (Studio Toys; ep 11)
Ayao Watanabe (eps 10, 16)
Fuyuto Muraguchi (ep 15)
Haruka Yoshikawa (ep 6)
Hitomi Ikeda (OP1-2; ED1-2)
Ikuya Watanabe (ep 4)
Kazuki Kaiga (4 episodes
eps 8, 13, 18, 23
)

Maki Yamamoto (7 episodes
eps 1-2, 5, 9-10, 17, 24
)

Mihoko Fujita (ep 22)
Mika Onoda (ep 6)
Moe Hayashida (ep 6)
Ryōma Kotaki (ep 13)
Ryōta Katsuta (7 episodes
eps 1-2, 5, 9-10, 17, 24
)

Tomoko Kohioki (4 episodes
eps 3, 7, 14, 21
)

Yasuya Yuki (ep 12)
Yoshimi Mogi (ep 20)
Design Assistant:
Akira Koshiishi (ep 11)
Hiroshi Numata (ep 16)
Keisuke Katayama (eps 1-2)
Madoka Ozawa (eps 1-5)
Michiru Odaka (Digital Noise; ep 15)
Monta Tokita (Digital Noise; ep 15)
Shigeyuki Koresawa (Digital Noise; ep 15)
Shougo Hanagami (eps 4-5, 7-8)
Tom (Digital Noise; ep 15)
Tomokatsu Nagasaku (eps 15, 21)
Yu Matsuo (eps 13-15, 17-24)
Yuiitsu (Digital Noise; ep 15)
Yūta Kevin Kenmotsu (18 episodes
eps 1-5, 11-22, 24
)

Distribution: Hidenao Nagasawa
Domestic Licensing:
Nobuyasu Takahashi
Pei Ci Sun
Editing:
Masato Yoshitake (OP1-2; ED1-2; eps 1-24)
Effect Animation Director:
Masaharu Tomoda
Satoshi Sakai
Gun Design:
Michiru Odaka (Digital Noise; 6 episodes
eps 14, 16-17, 22-24
)

Monta Tokita (Digital Noise; 6 episodes
eps 14, 16-17, 22-24
)

Shigeyuki Koresawa (Digital Noise; 6 episodes
eps 14, 16-17, 22-24
)

In-Between Animation:
Ai Yan Yu (TNK; ep 11)
Akari Ogino (LIDEN FILMS Osaka Studio; ep 11)
Akemi Iwamoto (Studio Elle; ep 13)
Akihisa Katō (Studio Elle; ep 18)
Ayaki Ono (Studio Elle; eps 4, 8, 13)
Ayami Igarashi (Studio Elle; eps 8, 13)
Emi Hirose (MAHO FILM; ep 11)
Hiroki Tsuji (TNK; ep 11)
Hua Lian An (LIDEN FILMS Osaka Studio; ep 11)
Kaede Maruyama (Studio Elle; eps 4, 8, 13)
Kazuri Koike (Studio Elle; eps 8, 13, 18)
Kimika Kitamura (MAHO FILM; ep 11)
Maho Toyoshima (LIDEN FILMS Osaka Studio; ep 11)
Manami Inose (MAHO FILM; ep 11)
Mayu Kuwazoe (Studio Elle; eps 4, 8, 13)
Meng Yun Xu (Jiayu; ep 5)
Miho Hirotani (eps 9, 11-12)
Mitsuna Ishihara (Studio Elle; eps 4, 8)
Nao Hayashi (ep 10)
Natsumi Ichihara (LIDEN FILMS Osaka Studio; ep 11)
Sachiyo Takada (ep 11)
Saori Koga (Studio Elle; eps 4, 8)
Shi Han Wang (LIDEN FILMS Osaka Studio; ep 11)
Shiori Ohno (eps 9, 11)
Shō Hiruma (LIDEN FILMS Osaka Studio; ep 11)
Tōko Koike (MAHO FILM; ep 11)
Tomomi Yoshinari (MAHO FILM; ep 11)
Yoshihiro Seo (MAHO FILM; ep 11)
Yu Meng Xie (Avocado Studio; ep 5)
Yūki Hori (TNK; ep 11)
Yūko Shimizu (Studio Elle; eps 13, 18)
Yūma Yoshino (TNK; ep 11)
Yumi Shimizu (Studio Elle; ep 8)
In-between Animation Manager: Masaru Yoshida (14 episodes
eps 1-2, 5-7, 9-10, 12, 15-17, 20, 23-24
)

In-Between Check:
Akihisa Katō (4 episodes
eps 4, 8, 13, 18
)

Kazufumi Tadano (4 episodes
eps 3, 7, 14, 21
)

Ken Endō (ep 6)
Masahiro Takahashi (ep 22)
Tomomi Kanehara (ep 11)
Yu Meng Xie (ep 5)
Key Animation:
Aika Satō (ep 2)
Akari Abe (ep 2)
Akira Koshiishi (OP1-2; ep 1)
Akira Ono (ep 13)
Akira Takeuchi (ep 16)
Arihiro Gotou (ep 4)
Aya Nasuno (OP2)
Ayaki Ono (ep 18)
Ayako Karatani (ep 13)
Ayumi Namiki (ep 8)
Chiharu Kataoka (ep 15)
Chiharu Mukai (4 episodes
eps 3, 7, 14, 21
)

Chinami Sekine (ep 6)
Chung Ryong Hong (K-Production; ep 22)
Daisuke Takemoto (OP2)
Do young Kim (ep 10)
Gian Kusaka (OP2; 6 episodes
eps 1-2, 9-10, 16, 23
)

Hae-Sook Kim (ep 23)
Haruki Moriya (eps 3, 7, 14)
Hideo Amemiya (eps 1, 9)
Hijiri Yamaoka (ep 16)
Hirofumi Takahashi (ep 3)
Hiroki Abe (ep 13)
Hiroki Fukuda (OP1)
Hironori Sawada (eps 1, 12, 24)
Hiroshi Iino (ep 5)
Hiroshi Numata (OP1-2; eps 1-2)
Hiroyoshi Iida (eps 4, 8)
Hiroyuki Kanbe (OP1-2; ep 24)
Hiroyuki Uchida (ep 12)
Hisateru Manabe (ep 11)
Hitoshi Kagiyama (ep 15)
Ho Won Jeong (K-Production; ep 22)
Hyeong-In Park (木上炯仁; ep 5)
Ichirō Jun (eps 3, 7, 14)
Isao Saito (ep 15)
Issei Akino (4 episodes
eps 3, 7, 14, 21
)

Jin Takebe (ep 11)
Jin Seon Lee (ep 16)
Junichi Higuchi (eps 13, 18)
Kaede Maruyama (ep 18)
Kaho Deguchi (ep 11)
Kaho Kawamoto (4 episodes
eps 3, 7, 14, 21
)

Kan Terada (eps 4, 8, 18)
Kanoko Sakurai (ep 18)
Kaori Nakamura (eps 13, 18)
Kaori Saito (ep 17)
Kazuhiko Ishii (ep 6)
Kazuhiro Kohara (ep 13)
Kazuma Kikuchi (ep 6)
Kazunori Takada (6 episodes
eps 1-2, 9, 12, 16, 24
)

Kazuya Miyoshi (eps 1, 16)
Keiichi Ishikura (eps 16, 23-24)
Keisuke Katayama (eps 1, 9)
Kiyoka Makino (eps 13, 18)
Kiyomi Yamashita (ep 22)
Koichi Kikuchi (ep 4)
Kōki Sugawara (5 episodes
eps 10, 16-17, 23-24
)

Konomi Sakurai (ep 22)
Kōsuke Kuremizu (ep 15)
Kouji Takayama (ep 15)
Kousei Kudo (ep 15)
Kozue Tanaami (ep 11)
Kumiko Kakoi (4 episodes
eps 13, 16-17, 24
)

Kyohei Ohyabu (eps 6, 11)
Maki Fujita (ep 11)
Maki Sawai (6 episodes
eps 1-2, 9, 12, 16, 24
)

Mamoru Tamiya (ep 15)
Marie Haryū (eps 3, 7)
Masaharu Morinaka (ep 8)
Masaharu Tomoda (OP1-2; 5 episodes
eps 2, 9, 12, 17, 23
)

Masako Watanabe (ep 6)
Masami Abe (ep 18)
Masao Takeda (ep 5)
Masashi Sato (eps 12, 16, 24)
Masumi Hattori (eps 9, 16)
Mayu Hirotomi (eps 6, 15)
Mayu Kuwazoe (ep 18)
Michiko Noda (ep 11)
Michio Satō (ep 15)
Michiyuki Nōjō (eps 4, 8)
Midori Tanaka (ep 13)
Mikako Kunii (ep 8)
Mikihiko Ando (eps 9, 12, 16)
Mikirō Shiiba (ep 6)
Minoru Ezaki (ep 15)
Mitsuru Irie (ep 18)
Mitsuteru Kubo (eps 11, 23)
Mitsuyo Tsuno (ep 12)
Motoki Hayakawa (eps 3, 7, 14)
Nanako Ninomiya (ep 6)
Nanako Tatsu (OP1-2; eps 2, 9, 11)
Natsumi Satō (eps 14, 21)
Noboru Kawamori (ep 8)
Noboru Okada (eps 13, 18)
Nobuhiro Kashiwagi (ep 6)
Nobuyasu Murakami (ep 22)
Noriyoshi Yamazaki (ep 24)
Ryū Yamada (OP1-2)
Ryuta Imaizumi (4 episodes
eps 3, 7, 14, 21
)

Satoru Kusuda (ep 9)
Satoru Yamashita (ep 8)
Satoshi Sakai (OP1; ep 4)
Se Bo Lee (K-Production; ep 22)
Setsuko Unno (ep 22)
Shigenori Taniguchi (eps 3, 7, 14-15)
Shigeru Uchihara (ep 6)
Shin'ya Nakamura (ep 1)
Shinichi Iimura (7 episodes
eps 1-2, 9, 12, 16-17, 23
)

Shinya Kameyama (ep 22)
Shiori Kurihara (eps 6, 11)
Shō Hirano (eps 3, 7, 14)
Shōko Maruyama (ep 6)
Shōta Tsutsumi (ep 13)
Shougo Hanagami (ED1-2)
Sumire Sakamoto (ep 14)
Taiichiro Kohara (eps 4, 8, 18)
Takahiro Toyomasu (ep 16)
Takanori Suzuki (ep 21)
Takeshi Moriyama (ep 17)
Takurō Sakurai (eps 10, 17, 23)
Takuya Nishimichi (ep 13)
Tatsuya Yada (eps 14, 21)
Teruko Takejima (ep 8)
Tetsuya Matsumoto (ep 15)
Tōko Koike (ep 11)
Tomihiko Ohkubo (eps 6, 11)
Tomohito Misawa (ep 8)
Tomokatsu Nagasaku (OP1)
Tomokazu Sugimura (ep 15)
Tomoko Isobe (eps 13, 18)
Tomoyuki Kameda (ep 11)
Toshihiko Masuda (4 episodes
eps 9, 16-17, 23
)

Toshihiro Kohama (ep 22)
Yasushi Fujiki (ep 20)
Yoshiaki Iketani (eps 2, 12)
Yoshiaki Matsuda (ep 11)
Yoshiaki Tsubata (OP1-2)
Yoshihiro Seki (ep 9)
Yoshinobu Aohachi (eps 4-5)
Yoshito Matsunaga (ep 2)
Yoshiyuki Funatsu (ep 9)
Yoshiyuki Kumeta (4 episodes
eps 3, 7, 14, 21
)

Yōsuke Fujino (eps 14, 21)
Young-Ung Lee (eps 16-17)
Yu Matsuo (OP1)
Yuichi Kikuchi (ep 11)
Yūji Wada (5 episodes
eps 1-2, 9, 12, 17
)

Yukie Nishimura (ep 8)
Yukie Ōhashi (eps 12, 17, 24)
Yukiko Shimizu (ep 6)
Yūko Ōba (eps 6, 11)
Yumi Takanashi (ep 21)
Yumiko Mizuno (OP1-2; ep 13)
Yuri Kajiwara (eps 16-17)
Yusuke Adachi (OP2)
Yūta Utsuki (eps 4, 8)
Yuuko Watabe (4 episodes
eps 1, 12, 16, 24
)

Yuuta Ootaka (ep 18)
Literature Production: Shinya Murakami
Music producer: Kentaro Anai
Original Work Assistant: Keisuke Numano (Shonen Ace Editorial Dept.)
Overseas Licensing Assistant:
Manuela Leon
Yuna Kinoshita
Overseas Publicity: Jennifer Fu
Paint:
Chiaki Numata (Studio Elle; ep 13)
Daiki Hayashi (Studio Elle; eps 4, 8, 13)
Dan Hong Zhang (Jiayu; ep 5)
Haruka Yoshikawa (ep 6)
Hiroshi Moriwaki (Studio Elle; ep 13)
Hitomi Murase (Studio Elle; ep 4)
Ikuya Ozeki (Studio Elle; ep 18)
Kazuki Kaiga (Studio Elle; ep 13)
Kazumi Fujita (Studio Elle; ep 8)
Kazuya Tsukada (Studio Elle; ep 4)
Mariko Suzuki (Akatsuki; eps 5, 9-24)
Masaaki Nishimoto (Studio Elle; ep 13)
Mika Kinoshita (Studio Elle; 4 episodes
eps 4, 8, 13, 18
)

Moe Hayashida (ep 6)
Nao Hayashi (ep 10)
Naoki Mori (Studio Elle; eps 4, 8)
Naoto Seki (Studio Elle; ep 18)
Ryōma Kotaki (Studio Elle; eps 8, 13, 18)
Ryōya Koga (Studio Elle; ep 8)
Satomi Fujii (Studio Elle; ep 13)
Xiao Hong Long (Avocado Studio; ep 5)
Yoshiyuki Ōta (Studio Elle; ep 18)
Yuka Watanabe (Studio Elle; ep 13)
Yukari Hashimoto (Studio Elle; 4 episodes
eps 4, 8, 13, 18
)

Yukiko Hida (Studio Toys; ep 11)
Yurina Fujiwara (Studio Elle; eps 8, 18)
Yūsuke Watabe (Studio Elle; ep 8)
Yuto Kuwahara (Studio Elle; ep 18)
Yūto Ōeda (Studio Elle; ep 8)
Paint Check:
Aki Watanabe (Studio Toys; ep 11)
Ayao Watanabe (eps 10, 16)
Fuyuto Muraguchi (ep 15)
Haruka Yoshikawa (ep 6)
Hitomi Ikeda (OP1-2; ED1-2)
Ikuya Watanabe (ep 4)
Kazuki Kaiga (4 episodes
eps 8, 13, 18, 23
)

Maki Yamamoto (7 episodes
eps 1-2, 5, 9-10, 17, 24
)

Mihoko Fujita (ep 22)
Mika Onoda (ep 6)
Moe Hayashida (ep 6)
Ryōma Kotaki (ep 13)
Ryōta Katsuta (7 episodes
eps 1-2, 5, 9-10, 17, 24
)

Tomoko Kohioki (4 episodes
eps 3, 7, 14, 21
)

Yoshimi Mogi (ep 20)
Yuka Tanimoto (ep 12)
Paint Check Assistant:
Ayao Watanabe (ep 20)
Tadahito Kiyosawa (ep 16)
Wakana Isoyama (eps 5, 11)
Yasuya Yuki (ep 15)
Yuka Tanimoto (eps 15, 19)
Paint Manager: Masaru Yoshida (14 episodes
eps 1-2, 5-7, 9-10, 12, 15-17, 20, 23-24
)

Photography:
Ai Yoshizaki (Graphinica Tokyo Studio; ep 19)
Ayane Tsukushi (Yumeta Company; ep 19)
Ayumi Okano (Graphinica Tokyo Studio; eps 16-17)
Cai Yun Cai (Graphinica Tokyo Studio; eps 16-17)
Chihaya Sakai (Graphinica Sapporo Studio; OP1-2; ED1-2; 19 episodes
eps 1-3, 5-7, 9-12, 14-17, 20-24
)

Chisato Asai (Yumeta Company; ep 19)
Di Zhang (Yumeta Company; ep 19)
Eiko Hiramoto (Graphinica Tokyo Studio; ep 17)
Haruhide Ishiguro (Graphinica Tokyo Studio; eps 16-17, 20)
Harukuni Morikawa (Studio Elle; 4 episodes
eps 4, 8, 13, 18
)

Harumi Kurihara (Graphinica Tokyo Studio; eps 17, 20)
Hikari Itō (Graphinica Tokyo Studio; ep 17)
Hikari Nakazawa (Graphinica Tokyo Studio; ep 17)
Keisuke Nozawa (Graphinica Sapporo Studio; OP1-2; ED1-2; 19 episodes
eps 1-3, 5-7, 9-12, 14-17, 20-24
)

Kōhei Tanada (Graphinica Tokyo Studio; ep 16)
Kotomi Murayama (Graphinica Sapporo Studio; OP1; ED1-2; 12 episodes
eps 1-3, 5-7, 9-12, 14, 17
)

Koujirou Hayashi (Graphinica Tokyo Studio; ep 16)
Madoka Tada (Graphinica Sapporo Studio; OP1-2; ED1-2; 21 episodes
eps 1-3, 5-7, 9-12, 14-24
)

Mako Mikami (Graphinica Sapporo Studio; OP1-2; ED1-2; 19 episodes
eps 1-3, 5-7, 9-12, 14-17, 20-24
)

Mika Watanabe (Graphinica Sapporo Studio; OP1-2; ED1-2; 19 episodes
eps 1-3, 5-7, 9-12, 14-17, 20-24
)

Shinya Kobayashi (Yumeta Company; ep 19)
Shinya Kuwabara (Graphinica Tokyo Studio; eps 16-17)
Susumu Ikeda (Studio Elle; 4 episodes
eps 4, 8, 13, 18
)

Takuya Nishida (Studio Elle; 4 episodes
eps 4, 8, 13, 18
)

Tetsuya Nishimura (Studio Elle; 4 episodes
eps 4, 8, 13, 18
)

Toshiki Hirayama (Yumeta Company; ep 19)
Yen Thu (ep 18)
Yoshihiro Kajiwara (Studio Elle; 4 episodes
eps 4, 8, 13, 18
)

Yuan Liu (Yumeta Company; ep 19)
Yuusaku Murakami (Studio Elle; 4 episodes
eps 4, 8, 13, 18
)

Production Advancement:
Da Un Kim (ep 4)
Dick Ogahara (ep 11)
Haruhiko Nishibori (ep 15)
Hiroki Fujiki (4 episodes
eps 3, 7, 14, 21
)

Kei Shimoji (ep 18)
Ken Kinoue (ep 5)
Ken Kiyota (ep 22)
Kenji Kai (ep 23)
Kenta Hagiwara (ep 16)
Kentaro Iino (eps 9-10, 15)
Kou Fujimoto (eps 1-2, 12, 24)
Masashi Sudō (ep 6)
Mayuka Kawakado (ep 11)
Shōhei (eps 19-20)
Shūya Yoshida (ep 11)
Suguru Shakagōri (ep 13)
Tae Ji Ko (ep 22)
Takuya Kimura (ep 15)
Yūichi Yasuda (OP1-2; ED1-2)
Yūichirō Sakurai (ep 11)
Yuki Fukumoto (OP1-2; ED1-2)
Yuki Maruyama (eps 9, 17)
Production Advancement Assistant:
Ginga Irie (ep 18)
Jun Arasaki (ep 10)
Kei Shimoji (ep 8)
Kenta Hagiwara (eps 7, 21)
Kentaro Iino (eps 11, 20)
Kou Fujimoto (ep 23)
Misaki Ōmori (ep 9)
Ryo Ookubo (ep 6)
Ryōtarō Sekikawa (ep 6)
Satoshi Miyagi (ep 9)
Wakana Isoyama (eps 5, 9, 11)
Yuki Maruyama (eps 6, 19, 22)
Production Affairs:
Midori Okuno (10 episodes
eps 1-2, 9-10, 12, 15-17, 23-24
)

Shino Nakano (10 episodes
eps 1-2, 9-10, 12, 15-17, 23-24
)

Yoshiko Higasayama (10 episodes
eps 1-2, 9-10, 12, 15-17, 23-24
)

Production Assistant:
Kou Hasunuma (eps 1-2)
Satoshi Miyagi (eps 1-2)
Production Desk:
Yūichi Yasuda (eps 9-24)
Yuki Fukumoto (eps 1-10, 12-24)
Public Design: Takanao Ahei
Publicity Assistant:
Takahiro Yūki
Yuka Yamagata
Publicity Producer: Keiichi Takizawa
Sales Promotion:
Ayako Kimura
Yasuhisa Aida
Setting Production: Shinya Murakami
Setting Production Assistant: Yurika Utsumi
Sound Editor: Akane Sango
Sound Effects: Hiromune Kurahashi
Sound Mixing: Nobuhira Hirano
Sound Production Manager: Chiyo Kagiyama
Special Effects:
Noriko Masuko (OP2; ED2; eps 1-24)
Supervision: Shougo Hanagami (ED1)
Theme Song Arrangement:
Jōji Nakahata (OP2)
Motoi Okuda (ED1)
Shūhei Tsubota (ED2)
Yuki Kishida (OP1)
Theme Song Composition:
Kōji Mase (OP2)
Motoi Okuda (ED1)
Shūhei Tsubota (ED2)
Takuya Ōhata (OP1)
Theme Song Lyrics:
Eiko Kyō (OP1-2)
Juri Shōno (ED2)
Seiji Miura (ED1)
Theme Song Performance:
Ari Ozawa (ED2)
Miku Itō (OP1-2)
Rina Honnizumi (ED1-2)
Shizuka Itou (ED2)
Video Editing:
Kohei Fujimori (Sony PCL; eps 1-24)
Natsumi Nakano (Sony PCL; ep 7)
Ryotaro Tate (Sony PCL; eps 12-16)
Shinya Kato (Sony PCL; eps 1-11, 17-24)
Web Production: Hiroko Satō (Graphnetwork)
Ari Ozawa as Linn May
Rina Honnizumi as Hina
Yoshiki Nakajima as Licht Bach

Aoi Ichikawa as Pele
Aoi Yūki as Mizuki Sonohara
Hiroki Touchi as Alec
Kei Shindou as Shallow
Koji Yusa as Nikola
Manami Numakura as Erin
Shizuka Itou as Nana
Toshihiko Seki as Schumelmann Bach
Yoshiki Nakajima as Rihito Sakai
Yuichiro Umehara as Jail Murdoch

Aya Endo as Pelmo (ep 6)
Emiko Takeuchi as Townsperson (ep 1)
Erisa Kuon as Townsperson (ep 1)
Haruhi Nanao as Greengrocer Lady (eps 4-5, 22, 24)
Kaito Ishikawa as Tokikaze Sakai
Keiichi Sonobe as Elderly man (eps 4, 24)
Kotono Mitsuishi as Firenda
Misaki Yoshioka as Townsperson (ep 1)
Miyu Kubota as Saki Ichinose
Naoko Komatsu as
Female (ep 15)
Mother (eps 4-5, 24)
Student (ep 14)
Nene Hieda as Townsperson (ep 1)
Satoshi Hino as Taketora Dōan
Satoshi Shibasaki as Soldier (ep 9)
Satsuki Miyahara as Student (ep 14)
Shouto Kashii as Old patron (eps 2-3)
Takahiro Fujiwara as Soldier (eps 5-6)
Tamaki Orie as
Kyōka Narumiya
Townsperson (eps 1, 9)
Tomohito Takatsuka as
Kyōhei Suda
Soldier (ep 9)
Tsuguo Mogami as Sergeant (eps 16-17)
Yōhei Azakami as Genji Akui
Yūkimi Hayase as Asumi Sumitani
Yuko Minaguchi as Hina's mom
Japanese companies
2D Design: Digital Noise (eps 16-21)
2nd Key Animation:
Akatsuki (eps 6, 15, 21)
Angle (eps 9, 11)
Animation Planet (ep 11)
Art Base Bam (4 episodes
eps 4, 9, 15, 18
)

Bandai Namco Pictures (ep 18)
Be Loop (ep 4)
Big Owl (eps 10, 15, 21)
Bandai Namco Pictures
Candy Box (ep 11)
diomedéa (ep 18)
Encourage Films (ep 18)
Hadashi Pro (ep 11)
Hikari no Sono Animation (ep 17)
Jumondo (eps 23-24)
Kyushu Animation (ep 11)
LIDEN FILMS Osaka Studio (ep 11)
Line Farm (ep 9)
Misora (eps 7, 14)
Mouse (ep 9)
Kikishin Animation (ep 18)
Nakamura Production (ep 14)
O2 (ep 16)
R.I.C
Reboot (OP2; eps 9, 16-17)
Revival (6 episodes
eps 3, 7, 9-10, 15, 21
)

R.I.C (eps 1-2, 12, 16)
Rising Force (ep 9)
Seven Seas (5 episodes
eps 3, 7, 12, 14, 21
)

Studio Elle (10 episodes
eps 1-2, 9-12, 16, 18, 23-24
)

Studio Giants (ep 18)
Studio Gimlet (eps 9, 11)
Studio Gram (ep 15)
Studio Leo (eps 16-17, 21)
Studio Lings (eps 14, 23-24)
Studio Massket (ep 11)
TAP (ep 16)
TearTribe (ep 6)
Tieren Animation (9 episodes
eps 1-2, 6, 9-10, 12, 16, 23-24
)

TNK (ep 18)
tofu (ep 7)
Tsumugi Akita Anime Lab (eps 23-24)
Tsumugi Animation Research Institute (6 episodes
eps 9-10, 12, 16-17, 20
)

Xuyang Animation (eps 4, 8)
Youli Animation (ep 8)
3DCGI: F-Sik (10 episodes
eps 4, 8-12, 15-18
)

Animation Direction:
Big Owl (eps 10, 15, 21)
Geek Toys Osaka Studio (ep 19)
Hikari no Sono Animation (eps 17, 19)
Jumondo (eps 21-22)
Revival (eps 10, 15, 21)
Seven Seas (ep 21)
Studio Leo (eps 16-17, 21)
Studio Massket (ep 15)
TearTribe (ep 15)
Tieren Animation (ep 10)
Tsumugi Animation Research Institute (ep 10)
Animation Direction Assistance:
Jumondo (ep 20)
Tsumugi Animation Research Institute (ep 20)
Animation Production: Geek Toys
Background Art: Kusanagi (OP1-2; ED1-2; eps 1-24)
Background Art Assistance:
Atelier PLATZ (ep 16)
Cosmos Arts (OP1; 21 episodes
eps 1, 3-17, 20-24
)

CygamesPictures (eps 2-3)
Makaria (eps 14, 19)
Nam Hai (eps 1-21, 23-24)
Ryūbidō (ep 7)
Color Setting:
Studio Leo (ep 19)
Studio Toys (ep 11)
Design Assistance: Digital Noise (ep 15)
Gun Design: Digital Noise (6 episodes
eps 14, 16-17, 22-24
)

In-Between Animation:
9 Lives Animation Studios (ep 22)
A-Real (OP1; ED1)
Akatsuki (5 episodes
eps 3, 6, 15, 20-21
)

AR Creative (ep 23)
AvocadoST. (ep 5)
Big Owl (5 episodes
eps 7, 10, 15-16, 21
)

Giga Production (ep 20)
Hikari no Sono Animation (eps 17, 20)
Jiayu Animation (ep 5)
Jumondo (eps 20-24)
K-Production (ep 22)
Lay-duce (ep 11)
LIDEN FILMS Kyoto Studio (ep 11)
LIDEN FILMS Osaka Studio (ep 11)
M.S.J Musashino Production
Misora (eps 7, 14)
M.S.J Musashino Production (ep 11)
Kikishin Animation (ep 22)
Niandai Animation (ep 18)
One Order (eps 10, 15, 19)
Production FOCH (ep 15)
Reboot (OP1-2; 10 episodes
eps 5-9, 16-17, 19, 21-22
)

Revival (5 episodes
eps 7, 9-10, 15, 21
)

R.I.C (OP2; 5 episodes
eps 1-2, 9, 12, 16
)

Seven Seas (5 episodes
eps 3, 7, 12, 14, 21
)

Shuka (ep 11)
SILVER LINK. (ep 11)
Studio Elle (OP1; 15 episodes
eps 1-2, 4-5, 7-10, 12-13, 16-18, 23-24
)

Studio Gimlet (ep 11)
Studio Gram (ep 15)
Studio Leo (eps 16, 19, 21)
Studio Lings (OP2; eps 14, 23)
Studio Massket (eps 5, 11, 15)
Studio μ (ep 11)
TAP (eps 10, 16)
TearTribe (eps 6, 15)
Tieren Animation (OP1-2; ED1; 14 episodes
eps 1-2, 5-7, 9-10, 12, 15-16, 20-21, 23-24
)

TNK (ep 11)
Tsumugi Akita Anime Lab (eps 22-24)
Tsumugi Animation Research Institute (OP1-2; ED1-2; eps 5-12, 15-21)
Wafū Animation (ep 11)
Weilai Animation (eps 9, 11)
Xuyang Animation (eps 4, 8, 18)
Youli Animation (eps 8, 18)
In-between Check:
Hikari no Sono Animation (ep 20)
Studio Leo (ep 19)
Tsumugi Akita Anime Lab (eps 23-24)
Tsumugi Animation Research Institute (8 episodes
eps 1-2, 9-10, 12, 15-17
)

Key Animation:
9 Lives Animation Studios (ep 22)
Akatsuki (eps 15, 20-21)
Art Base Bam (ep 13)
Bibury Animation Studio (ep 15)
Giga Production (ep 20)
Hikari no Sono Animation (ep 20)
K-Production (ep 22)
Misora (ep 14)
Kikishin Animation (ep 22)
Revival (eps 7, 21)
Seven Seas (4 episodes
eps 7, 12, 14, 21
)

Studio Leo (eps 17-23 odd)
TearTribe (ep 15)
Music Production: Nippon Columbia
Offline Editing: Graphinica
Paint:
9 Lives Animation Studios (ep 22)
A-Real (OP1; ED1)
Akatsuki (eps 3, 5-6, 9-23)
AR Creative (ep 23)
AvocadoST. (ep 5)
Big Owl (5 episodes
eps 7, 10, 15-16, 21
)

Giga Production (ep 20)
Hikari no Sono Animation (eps 17, 20)
Jiayu Animation (ep 5)
Jumondo (eps 20-24)
K-Production (ep 22)
Misora (eps 7, 14)
M.S.J Musashino Production (ep 11)
Kikishin Animation (ep 22)
Niandai Animation (ep 18)
One Order (eps 10, 15, 19)
Production FOCH (ep 15)
Reboot (OP1-2; 10 episodes
eps 5-9, 16-17, 19, 21-22
)

Revival (5 episodes
eps 7, 9-10, 15, 21
)

R.I.C (OP2; 5 episodes
eps 1-2, 9, 12, 16
)

Seven Seas (5 episodes
eps 3, 7, 12, 14, 21
)

Studio Elle (OP1; 15 episodes
eps 1-2, 4-5, 7-10, 12-13, 16-18, 23-24
)

Studio Gimlet (ep 11)
Studio Gram (ep 15)
Studio Leo (eps 16, 19)
Studio Lings (OP2; eps 14, 23)
Studio Massket (eps 5, 11, 15)
Studio μ (ep 11)
Studio Toys (ep 11)
TAP (eps 10, 16)
TearTribe (eps 6, 15)
Tieren Animation (OP1-2; ED1; 14 episodes
eps 1-2, 5-7, 9-10, 12, 15-16, 20-21, 23-24
)

Tsumugi Akita Anime Lab (eps 22-24)
Tsumugi Animation Research Institute (OP1-2; ED1-2; eps 5-12, 15-21)
Weilai Animation (eps 9, 11)
Xuyang Animation (eps 4, 8, 18)
Youli Animation (ep 18)
Paint Check:
Studio Leo (ep 19)
Studio Toys (ep 11)
Paint Check Assistance: Tsumugi Animation Research Institute (eps 11, 19)
Photography:
Graphinica Sapporo Studio (OP1-2; ED1-2; 21 episodes
eps 1-3, 5-7, 9-12, 14-24
)

Graphinica Tokyo Studio (6 episodes
eps 16-17, 20-23
)

Studio Elle (4 episodes
eps 4, 8, 13, 18
)

Yumeta Company (ep 19)
Production Assistance:
10second (eps 19-20)
AvocadoST. (ep 5)
AZETA PICTURES (4 episodes
eps 3, 7, 14, 21
)

Maho Film (ep 11)
One's work (ep 22)
Studio Elle (4 episodes
eps 4, 8, 13, 18
)

Studio Leo (eps 19, 21)
Tear Studio (ep 6)
Recording Studio: HALF H·P STUDIO
Sound Production: HALF H·P STUDIO
Video Editing: Sony PCL
Web Production: Graphnetwork
English cast
English staff
ADR Director: Anthony Bowling
Elizabeth Maxwell as Lynn May
Eric Vale as Licht Bach

Alexis Tipton as Mizuka Sonohara
Austin Tindle as Pele Popolo
Caitlin Glass as Nana
David Matranga as Jail Murdoch
David Wald as Alexandrov Grigorovich
Derick Snow as Nikola
Jason Liebrecht as Schmerman Bach

Brianna Roberts as Hina’s Mother
Felecia Angelle as Pelmo (ep 6)
Jad Saxton as Firenda
Kara Edwards as Avsette Vremya (Greengrocer Lady; eps 4-5, 22, 24)
Ricco Fajardo as Tokikaze Sakai
Tyson Rinehart as Taketora Dōan

English companies
Internet Streaming:
AnimeLab (Australia and New Zealand)
FUNimation Entertainment
Wakanim (Norway, Iceland, Denmark, Finland, Sweden)
French staff
French companies
(none)
Internet Streaming: Wakanim (French-speaking countries)
Licensed by: FUNimation Entertainment (French-speaking countries) 
French cast
(none)
Spanish staff
Spanish companies
(none)
Licensed by: FUNimation Entertainment (Latin America and Spain)
Spanish cast
(none)
Italian staff
Italian companies
(none)
Broadcaster: Man-Ga (from 5 March 2020)
Distributor: Yamato Video
Internet Streaming: YouTube (Yamato Animation)
Licensed by: FUNimation Entertainment (Italian-speaking territories)
Italian cast
(none)
German staff
German companies
(none)
Internet Streaming: Wakanim (German-speaking countries)
Licensed by: FUNimation Entertainment (German-speaking countries) 
German cast
(none)
Russian staff
Russian cast
Translation: Ksenia Chernishkova (Wakanim)

Encoding: Jonathan Leroy (Wakanim RU)
Proofreader: Ekaterina Guseva (Wakanim)
Proofreading: Stanislav Grijzhenkov
Publication: Jelizaveta Stolarova (Wakanim RU)
Spotting: Jonathan Leroy (Wakanim RU)
Supervision: Justine Cocquyt (Wakanim RU)
(none)
Russian companies
Internet Streaming: Wakanim (Russian-speaking countries)
Licensed by: FUNimation Entertainment (Russian-speaking countries) 
Portuguese staff
Portuguese companies
(none)
Internet Streaming: FUNimation Entertainment (Brazil)
Licensed by: FUNimation Entertainment (Brazil and Portugal)
Portuguese cast
(none)

This encyclopedia is collaboratively edited by the users of this site
DISCLAIMER add information report an error lookup sources

Compare this anime's credits with others

# A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Anime anthology