Jeremy INMAN

Date of birth: XXXX-01-11
Chronology:
(2000) Auditioned for Dragon Ball Z
Skills & Abilities:
Firefighter/Paramedic
Web Diary / Blog:
Non-anime roles:
Android 16 in "Dragon Ball FighterZ" (VG)
Android 16 in "Dragon Ball Xenoverse 2" (VG)
Android 16 in "Dragon Ball Z: Battle of Z" (VG)
Android 16 in "Dragon Ball Z: Budokai 2" (VG)
Android 16 in "Dragon Ball Z: Budokai 3" (VG)
Android 16 in "Dragon Ball Z: Budokai" (VG)
Android 16 in "Dragon Ball Z: Burst Limit" (VG)
Android 16 in "Dragon Ball Z: Harukanaru Densetsu" (VG)
Android 16 in "Dragon Ball Z: Infinite World" (VG)
Android 16 in "Dragon Ball Z: Sparking! Meteor" (VG)
Android 16 in "Dragon Ball Z: Sparking! NEO" (VG)
Android 16 in "Dragon Ball Z: Sparking!" (VG)
Android 16 in "Dragon Ball Z: Supersonic Warriors 2" (VG)
Android 16 in "Dragon Ball Z: Supersonic Warriors" (VG)
Android 16 in "Dragon Ball Z: Tenkaichi Tag Team" (VG)
Android 16 in "Dragon Ball Z: Ultimate Tenkaichi" (VG)
Android 16 in "Dragon Ball: Raging Blast 2" (VG)
Android 16 in "Dragon Ball: Raging Blast" (VG)
Android 16 in "Super Dragonball Z" (VG)
Bluntcrack, Jang and Taggart the Huntsman in "Borderlands 2" (VG)
Suzuka in "Yu Yu Hakusho: Dark Tournament" (VG)
Train Hijacker B in "Fullmetal Alchemist and the Broken Angel" (VG)
You can contribute information to this page, but first you must login or register
Staff in:
(English version)
ACCA: 13-Territory Inspection Dept. (TV) : Assistant ADR Director
Akashic Records of Bastard Magical Instructor (TV) : ADR Director
Aquarion Logos (TV) : Assistant ADR Director
B'tX (TV) : ADR Director
Baki the Grappler (TV) : ADR Director (eps 17-18)
Black Cat (TV) : Assistant ADR Director
Blassreiter (TV) : Script (eps 6, 11)
Concrete Revolutio (TV) : Assistant ADR Director
Corpse Princess: Kuro (TV) : Script (ep 4)
Desert Punk (TV) : ADR Director (6 episodes
eps 5-6, 11-12, 17-18
)

Drifters (TV) : Assistant ADR Director
Gangsta. (TV) : Assistant ADR Director
Golden Kamuy (TV) : ADR Director
Hakata Tonkotsu Ramens (TV) : ADR Director
Harukana Receive (TV) : Assistant ADR Director
Heavy Object (TV) : Assistant ADR Director
(The) Heroic Legend of Arslan (TV) : Assistant ADR Director
(The) Heroic Legend of Arslan: Dust Storm Dance (TV) : ADR Director
How NOT to Summon a Demon Lord (TV) : ADR Director
Initial D: Fourth Stage (TV) : Script (ep 18)
Karakai Jōzu no Takagi-san (TV) : ADR Director
Murder Princess (OAV) : Assistant ADR Director
One Piece (TV) : ADR Director (FUNimation; eps 131-135)
ReLIFE (TV) : ADR Director, Commentary (ep 13)
Saga of Tanya the Evil (TV) : ADR Director
Saiyuki Reload Blast (TV) : ADR Director
Selector Spread Wixoss (TV) : Assistant ADR Director
Space Battleship Tiramisu (TV) : ADR Director
Taboo Tattoo (TV) : Assistant ADR Director
Terror in Resonance (TV) : Assistant ADR Director
Urahara (TV) : ADR Director
Yuri!!! on Ice (TV) : Commentary (ep 11)

Cast in:
(English version)
ACCA: 13-Territory Inspection Dept. (TV) as Flaco (ep 9) 
Akiba's Trip: The Animation (TV) as Kage
Alderamin on the Sky (TV) as Solvenares Igsem (eps 5, 13)
Alice & Zoroku (TV) as Suzuki (ep 1)
All Out!! (TV) as Yoshiaki Kita (eps 8-9)
And you thought there is never a girl online? (TV)
Aquarion Logos (TV) as Kento Yoshida
Assassination Classroom (TV)
Assassination Classroom (TV 2) as Kevin (ep 5)
B'tX (TV) as B'T X (2018 dub); Crow
Bamboo Blade (TV)
Basilisk (TV) as Udono Josuke
BECK: Mongolian Chop Squad (TV) as Mitty
Bikini Warriors (TV) as Enemy (ep 6); Smith (ep 1)
Birdy the Mighty Decode:02 (TV)
Black Cat (TV) as Woodney
Black Clover (TV) as Drunk Man (ep 28)
Blassreiter (TV)
Blood Blockade Battlefront (TV) (Uncredited); Landlord Demon (ep 3); Roger (ep 6)
Blood-C: The Last Dark (movie)
Blue Gender (TV)
Boku wa Tomodachi ga Sukunai Add On Disc (OAV)
(The) Boy and The Beast (movie)
Burst Angel (TV) as Mega Rider (ep 11)
C – Control – The Money and Soul of Possibility (TV) as Seizawa (ep 5)
Case Closed (TV); Boss (ep 38); Tonnen (eps 53-54)
Case Closed: The Last Magician of the Century (movie) as Detective Nishimura; Green Shirt Guy
Casshern Sins (TV)
Castle Town Dandelion (TV)
Cat Planet Cuties (TV) as John
A Certain Scientific Railgun (TV) as Tsuguo Hebitani
A Certain Scientific Railgun S (TV)
Chaos Dragon (TV) as Enumael
Chaos;Child (TV) as Yuuma (ep 8)
Cheer Boys!! (TV); Haruki's Father (eps 1, 7)
Chio's School Road (TV) as Man 1A (ep 1)
Chrome Shelled Regios (TV); Gahard Barehn (eps 9-10)
Citrus (TV) as Kobushi (eps 2-3, 6)
Claymore (TV) as Boy's Father (ep 7); Innkeeper (ep 7)
Code:Breaker (TV)
Concrete Revolutio (TV)
Corpse Princess: Aka (TV)
D.Gray-man (TV)
Dagashi Kashi (TV) as Gum Whistle-Sempai (ep 2); Yo Shikada
Dagashi Kashi 2 (TV) as Yo Shikada
Daimidaler: Prince vs. Penguin Empire (TV)
Dance with Devils (TV) (ep 5)
Dances with the Dragons (TV) as Rolca Klem Bagfotte
Danganronpa 3: The End of Hope's Peak High School: Despair Arc (TV)
Darker than Black (TV)
Deadman Wonderland (OAV)
Death March to The Parallel World Rhapsody (TV) as Demon Lord A (ep 4)
Death Parade (TV)
Desert Punk (TV) as Fuyo Kawaguchi
Dimension W (TV) as Every Won (ep 1)
(The) Disastrous Life of Saiki K. (TV); Baiku Manabe (ep 22)
Divine Gate (TV)
Dragon Age: Dawn of the Seeker (movie)
Dragon Ball (TV) as Red Ribbon Soldier (ep 34)
Dragon Ball GT (TV) as Cultist (ep 14); Dragon Giant (ep 40); Flight 1138 Pilot (ep 25); Gelbian (ep 7); Giant (ep 42); Imeckian Merchant (ep 3); Leon (ep 11); Tiger Creature (ep 26)
Dragon Ball GT: A Hero's Legacy (special) as Gordo; Guard
Dragon Ball Movie 1: Curse of the Blood Rubies as King Gurumes (FUNimation Dub)
Dragon Ball Super (TV) as Assistant Director (eps 73-74)
Dragon Ball Z (TV) as Android 16; Snake (ep 42)
Dragon Ball Z Kai (TV) as Android 16; Banan (ep 20); Namekian Warrior (eps 21-22)
Dragon Ball Z Kai (TV 2) as Android 16
Dragon Ball Z: Bio-Broly (movie 11) as Beast Mutt
Dragon Ball Z: Broly - Second Coming (movie 10) as Villager D
Dragon Ball Z: Fusion Reborn (movie 12) as Grandpa; Man 3; New Yorker; Zombie 2
Drifters (TV)
Eden of the East (TV)
El Cazador de la Bruja (TV) as Ortega (ep 12)
ēlDLIVE (TV)
(The) Empire of Corpses (movie)
Endride (TV) as Ibelda
EUREKA SEVEN AO (TV)
Fairy Tail (TV) as Black Unicorn Wizard (eps 54-55); Bosco Slave Trader (ep 1); Custody Enforcement Unit (ep 68); Customer (ep 52); Edolas Citizen (ep 93); Eisenwald Wizard (ep 6); Fairy Tail Wizard (various eps); Shadow Person (eps 71-72); Taurus
Fairy Tail (TV 2/2014) as Taurus
Fairy Tail the Movie: Phoenix Priestess as Taurus
Fractale (TV) (eps 1-3)
Fullmetal Alchemist (TV)
Fullmetal Alchemist: Brotherhood (TV); Heymans Breda
Fullmetal Alchemist: The Movie - Conqueror of Shamballa as Priest
Fullmetal Alchemist: The Sacred Star of Milos (movie) as Heymans Breda
(The) Future Diary (TV)
Gamers! (TV)
Gangsta. (TV) as Miles Meyer
Garo the Animation (TV) as Garcia (ep 2)
Garo: Crimson Moon (TV) as Aristocrat (ep 16)
Genocidal Organ (movie)
Ghost in the Shell: Arise (OAV)
Ghost In The Shell: The New Movie
Glass Fleet (TV) as Gerald
Gonna be the Twin-Tail!! (TV) as Krakeguildy
Good Luck Girl! (TV)
Gosick (TV) as Garnier (eps 9-10)
Grappler Baki Maximum Tournament (TV) as Mike Queen (ep 4); Referee
Grimgar, Ashes and Illusions (TV)
Guilty Crown (TV)
Gunslinger Girl: Il Teatrino (TV) as Matthias (ep 7)
Hakata Tonkotsu Ramens (TV) as Shigematsu 
Heavy Object (TV)
Hell Girl (TV) as Esper Watanabe (ep 20)
Hero Tales (TV)
Heroic Age (TV)
(The) Heroic Legend of Arslan (TV) as Innocentius
(The) Heroic Legend of Arslan: Dust Storm Dance (TV) as Innocentis
Hetalia The World Twinkle (ONA)
High School DxD BorN (TV)
In Another World With My Smartphone (TV) as Barral
Initial D (TV) (FUNimation Dub)
Interviews with Monster Girls (TV)
Is This a Zombie? (TV)
Izetta: The Last Witch (TV) as Grosskopf (eps 3-4)
Jormungand (TV) as Gregoire; Lou
Jormungand Perfect Order (TV) as Lou
Jūni Taisen: Zodiac War (TV)
Jyu-Oh-Sei (TV) as Ochre Ring Second (ep 1)
Kakuriyo -Bed & Breakfast for Spirits- (TV) as Daruma 1 (ep 6)
KenIchi the Mightiest Disciple (TV)
Kenka Banchō Otome: Girl Beats Boys (TV)
Kiss Him, Not Me (TV) as Narita (ep 11)
Knight's & Magic (TV); Modesto Letonmaki (eps 10, 12)
Last Exile: Fam, The Silver Wing (TV) as Ernest Cirrus Lindemann (eps 1, 5, 9.5)
(The) Legend of the Galactic Heroes: Die Neue These (TV) as Fyodor Patrichev
(The) Legend of the Legendary Heroes (TV)
Lupin III: The Pursuit of Harimao's Treasure (special)
Lupin III: The Secret of Twilight Gemini (movie)
Lupin III: The Woman Called Fujiko Mine (TV) as Entrustee (ep 8); Hijacker A (Beard; ep 7); Scientist A (ep 10)
Maria the Virgin Witch (TV) as Yvain
Michiko & Hatchin (TV) as Lam Yin (eps 3-4)
Monster Hunter Stories RIDE ON (TV) as Lilia's Father
Murder Princess (OAV) as Roderim (ep 1)
Mushi-Shi (TV) as Fisherman (ep 5); Villager (ep 4)
My Bride is a Mermaid (TV) as Michael (ep 7)
My First Girlfriend is a Gal (TV)
My Hero Academia (TV) as Sludge Villain (eps 1-2)
My Hero Academia (TV 2); Sludge Villain (ep 13.5)
My Hero Academia (TV 3) as Magne
Nanbaka (TV); Elder (ep 7)
Ninja Slayer From Animation (ONA) as Nutcracker (ep 13)
Nobunagun (TV)
Oh! Edo Rocket (TV) as Arms
Ōkami-san & Her Seven Companions (TV) as Futoshi Tonda (eps 8, 11)
One Piece (TV) (FUNimation); Barbarossa (FUNimation; eps 98-99); Magellan; Masira (FUNimation); Patty (FUNimation); White Beret A (FUNimation)
One Piece Jidaigeki Special: Luffy Oyabun Torimonocho as Patty
Orange (TV) as Teacher
Ouran High School Host Club (TV) as Liquor Store Boss (ep 10)
Overlord (TV) as Moknach
Overlord II (TV 2) as Staffan Havish (eps 20-23)
Pandora in the Crimson Shell: Ghost Urn (TV)
Panty & Stocking with Garterbelt (TV); Big Brown Eye (Shit Ghost; ep 1A)
Peach Girl (TV)
Phantom ~Requiem for the Phantom~ (TV) as Parker (ep 21)
Ping Pong (TV) as Michio Tamura
Pop Team Epic (TV) as Kozo (ep 10)
Prince of Stride: Alternative (TV)
Puzzle & Dragons X (TV) as Awoken Zeus
Rage of Bahamut: Genesis (TV)
ReLIFE (TV)
Restaurant to Another World (TV) as Lionel (ep 1)
Rideback (TV)
RIN - Daughters of Mnemosyne (TV) as Assistant (eps 5-6); Sue (ep 4)
Robotics;Notes (TV) as Maekawa
(The) Rolling Girls (TV)
Romeo × Juliet (TV)
Rosario + Vampire Capu2 (TV)
(The) Royal Tutor (TV)
Rumbling Hearts (TV)
Rurouni Kenshin Part II: Kyoto Inferno (live-action movie) as Oniwabanshu Ninja; Shakku Arai
Saga of Tanya the Evil (TV) as Sean (ep 1)
Saiyuki Reload Blast (TV)
Sakura Quest (TV) as Tomoharu Kume
Samurai 7 (TV); Messenger (eps 4, 17)
Save Me! Lollipop (TV) as Macho Man A (ep 6)
School Rumble: 2nd Semester (TV) as Iidabashi (eps 10, 14); Masaru Suzuki; Salaryman (ep 9)
Sengoku Basara - Samurai Kings (TV) as Yoshinao
Sengoku Basara - Samurai Kings (TV 2) as Yoshinao
Sengoku Basara - Samurai Kings: The Last Party (movie) as Yoshinao
Sengoku Basara: End of Judgement (TV)
Seraph of the End: Battle in Nagoya (TV)
Seraph of the End: Vampire Reign (TV); Male Officer 5A (ep 5)
Servamp (TV) as Yumikage Tsukimitsu
Sgt. Frog (TV)
Shakugan no Shana III (Final) (TV) as Decarabia
Shakugan no Shana S (OAV)
Shakugan no Shana Second (TV) as Grocer (ep 5)
Shigurui: Death Frenzy (TV) as Kazuma Funaki (ep 3)
Shiki (TV) as Takemura (ep 15)
Shin chan (TV) as TV Frycook (FUNimation); Wolf (FUNimation; ep 9)
Shomin Sample (TV)
Show By Rock!!# (TV 2/2016) as Kamui
Sky Wizards Academy (TV) as Gail Whitale
Snow White with the Red Hair (TV 2) as Captain; Guard
Soul Eater (TV) as Al Capone (ep 2)
Space Battleship Tiramisu (TV) as Vulgar Hummer
Space Dandy (TV) as Cocamuka (ep 9)
Space Patrol Luluco (TV)
Speed Grapher (TV) as Kaori
Spice and Wolf (TV) as Beer Merchant (ep 9)
Star Blazers 2199 (TV) as Hajime Hirata
Star Blazers: Space Battleship Yamato 2202 (movies) as Hajime Hirata
Strain: Strategic Armored Infantry (TV)
Taboo Tattoo (TV) as Gotouza (ep 4)
Tales of Zestiria the X (TV 2)
Tenchi Muyo! War on Geminar (OAV) as Uncle
Terror in Resonance (TV) as Mukasa
Tokyo ESP (TV)
Tokyo Ghoul (TV)
Tokyo Ghoul √A (TV)
Toriko (TV) as Drunker
(The) Tower of Druaga: The Aegis of Uruk (TV)
(The) Tower of Druaga: the Sword of Uruk (TV)
Trickster (TV)
Trigun: Badlands Rumble (movie)
Trinity Blood (TV) as Count of Bruges, Guy (ep 6); Demon (ep 8)
Tsukigakirei (TV)
Ultimate Otaku Teacher (TV) (eps 3, 22-24); Yoshioka (ep 3)
Valkyrie Drive: Mermaid (TV)
We Without Wings - Under the Innocent Sky (TV); Vernar
Witchblade (TV)
WorldEnd (TV) as Eboncandle (ep 3)
Yona of the Dawn (TV) as Mua
Yu Yu Hakusho: Ghost Files (TV) as Gokumonki; Gouki; Suzuka
Yuri!!! on Ice (TV) as Jean-Jacques Leroy
Zoku Touken Ranbu: Hanamaru. (TV 2) as Okane Hira
This encyclopedia is collaboratively edited by the users of this site
DISCLAIMER add information report an error lookup sources
given name: A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
family name: A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z none