×
  • remind me tomorrow
  • remind me next week
  • never remind me
Subscribe to the ANN Newsletter • Wake up every Sunday to a curated list of ANN's most interesting posts of the week. read more

Aoashi (TV)

Have you seen this? want to / seen some / seen all

Alternative title:
アオアシ (Japanese)
Plot Summary: Aoi Ashito is a third year middle school student from Ehime. Behind his raw game hides his immense talent but Ashito suffers a huge setback because of his overly straightforward personality. The youth team manager of J1 club Tokyo City Esperion, Fukuda Tetsuya, appears in front of Ashito. Fukuda sees Ashito's limitless potential and invites him to take part in his team's tryouts in Tokyo. The story of the boy who will revolutionize football in Japan rapidly begins to unfold. (from manga)
User Ratings: 118 ratings have been given [details]
 Masterpiece: 13 votes (sub:11, raw:1, others:1
1 Spanish subtitled
)
 Excellent: 17 votes (sub:15, others:2
1 Russian subtitled
1 Portuguese subtitled
)
 Very good: 32 votes (sub:29, dub:1, others:2
1 Polish subtitled
1 French subtitled
)
 Good: 27 votes (sub:25, dub:2)
 Decent: 16 votes (sub:14, dub:2)
 So-so: 7 votes (sub:6, dub:1)
 Not really good: 3 votes (sub:3)
 Weak: 2 votes (sub:2)
 Bad: 1 vote (sub:1)
 Awful: -
 Worst ever: -
Seen in part or in whole by 216 users, rank: #3503 (of 9106)
Median rating: Very good
Arithmetic mean: 7.449 (Good+), std. dev.: 1.6498, rank: #1927 (of 9212)
Weighted mean: 7.516 (Very good−), rank: #1533 (of 9212) (seen all: 7.88 / seen some: 7.59 / won't finish: 4.50)
Bayesian estimate: 7.513 (Very good−), rank: #1272 (of 6953)
Episode titles: We have 24
Vintage: 2022-04-09
Opening Theme:
"Mushin Hakusū" (Innocent Beat Count) by Alexandros
#2: "Presence" by Superfly
Ending Theme:
"Blue Diary" by Rinne
#2: "Calla Lily no Koibumi" by KAMI WA SAIKORO WO FURANAI
Official website:
Links: We have 1
Reviews:
Aoashi Episodes 13-24 (Oct 15, 2022)
Aoashi Episodes 1-12 (Jul 11, 2022)
You can contribute information to this page, but first you must login or register

Blu-ray (Region A)
    Aoashi - Part 1 (Blu-ray) 2023-04-04 (from $48.74)

Japanese staff
Japanese cast
Director: Akira Sato
Series Composition: Masahiro Yokotani
Script:
Daisuke Daitō (eps 3, 9, 14)
Kenichi Takeshita (eps 17-18)
Masahiro Yokotani (8 episodes
eps 1-2, 4-5, 8, 13, 23-24
)

Shingo Irie (6 episodes
eps 7, 11-12, 16, 21-22
)

Sumika Hayakawa (5 episodes
eps 6, 10, 15, 19-20
)

Storyboard:
Akira Sato (5 episodes
eps 1, 3-4, 11, 24
)

Atsuyuki Yukawa (OP2)
Eisuke Shirai (ep 11)
Hideki Tonokatsu (ep 2)
Hiroshi Hara (ED2)
Jun Soga (6 episodes
eps 9, 11-13, 23-24
)

Kazuki Yokoyama (eps 17-18)
Kazumi Yū (ep 19)
Kazuto Nakazawa (ep 21)
Kiyoko Sayama (ep 10)
Marie Tagashira (ep 8)
Norihiro Naganuma (eps 5, 14)
Satoshi Shimizu (ep 16)
Shota Hamada (ep 15)
Shūhei Arita (OP1)
Takashi Igari (eps 6, 20, 23)
Takayuki Hamana (eps 7, 9)
Tetsuya Takahashi (ep 22)
Episode Director:
Akira Sato (eps 1, 24)
Hideki Tonokatsu (ep 2)
Hiromasa Seki (ep 9)
Jun Soga (eps 13, 23)
Kazumi Yū (ep 19)
Masahiko Suzuki (eps 11, 20)
Masahito Otani (ep 8)
Masamitsu Abe (ep 16)
Norihiro Naganuma (eps 5, 14)
Shinnosuke Tonaka (ep 18)
Shota Hamada (eps 6, 15, 22)
Shuji Saito (eps 12, 21)
Sumio Watanabe (eps 10, 17, 23)
Sumito Sasaki (ep 7)
Takatoshi Suzuki (ep 4)
Tsuyoshi Tobita (ep 3)
Unit Director:
Atsuyuki Yukawa (OP2)
Hiroshi Hara (ED2)
Isamu Imakake (ED1)
Shūhei Arita (OP1)
Original creator: Yūgo Kobayashi
Art Director:
Tsukasa Kakizakai (OP1-2; eps 1-24)
Yūsuke Takeda (OP1-2; eps 1-24)
Chief Animation Director:
Asuka Yamaguchi (OP1; eps 1-24)
Manabu Nakatake
Animation Director:
Akiharu Ishii (ep 16)
Akio Kawamura (7 episodes
eps 3, 7, 11, 15, 20, 22, 24
)

Akira Miyamura (ep 23)
Akira Takeuchi (ep 3)
Asuka Yamaguchi (OP1-2; ED1-2; ep 1)
Atsushi Aono (ep 3)
Eisuke Shirai (ep 4)
Fuyumi Toriyama (eps 6, 12)
Hiroki Abe (ep 6)
Hirotaka Marufuji (ep 13)
Hirotaka Nii (ep 23)
Hisao Muramatsu (6 episodes
eps 7, 11, 15, 20, 22, 24
)

Hisaya Kuwabara (ep 12)
Kana Aoki (ep 21)
Kazuchika Kise (ep 14)
Kazumi Yū (ep 23)
Kei Saotome (7 episodes
eps 9, 12, 15, 19, 21, 23-24
)

Keiko Yamamoto (ep 16)
Kenji Irie (OP1; 8 episodes
eps 4, 6, 9, 11, 15, 20, 23-24
)

Mai Fukuhara (9 episodes
eps 1, 10-11, 15, 18, 20-22, 24
)

Manabu Kushibuchi (ep 23)
Manabu Nakatake (Yostar Pictures; OP2; eps 21, 24)
Masakazu Okada (ep 13)
Masaki Hinata (ep 16)
Masashi Kaneko (ep 23)
Miho Daidouji (OP1; 6 episodes
eps 2, 12, 14, 17, 22, 24
)

Miyako Nishida (eps 9, 13, 21)
Naho Seike (eps 20, 24)
Noriyuki Fukuda (7 episodes
eps 6-7, 12, 15, 20, 22, 24
)

Reina Igawa (ep 5)
Saeko Kobayashi (9 episodes
eps 4, 6, 11-12, 14-15, 19, 21, 23
)

Saki Arakawa (10 episodes
eps 2, 7, 9, 11-12, 20-24
)

Saki Hasegawa (7 episodes
eps 5-6, 14, 18, 21, 23-24
)

Saori Hosoda (7 episodes
eps 13, 15, 18, 21-24
)

Sara Moroyuki (eps 10, 13, 18)
Satoshi Kubo (eps 7, 23-24)
Satsuki Aizu (OP1-2; 7 episodes
eps 4, 9, 11, 19, 21-22, 24
)

Shin'ya Kitamura (5 episodes
eps 9, 12, 15, 19, 23
)

Shinichi Yoshikawa (ep 4)
Shō Hirano (eps 19, 21)
Shōta Yoshida (ep 8)
Tadayoshi Okimura (ep 24)
Taichi Nakaguma (ep 6)
Takahito Katayama (ep 21)
Takayuki Goto (OP2)
Takayuki Onoda (ep 9)
Takenori Tsukuma (4 episodes
eps 4, 9, 12, 19
)

Tamako Miyanishi (ep 9)
Tatsuki Ujihira (ep 23)
Tomoaki Kado (ep 4)
Yasuchika Nagaoka (ep 23)
Yoko Takanori (7 episodes
eps 3, 10-11, 15, 20, 22, 24
)

Yōsuke Kikuchi (ep 8)
Yūko Sobu (ep 16)
Yuriko Nagaya (eps 21, 23)
Yuuji Hakamada (ep 6)
Zhi Hui Jiang (Studio Mindo; ep 20)
Sound Director: Shōji Hata
Director of Photography: Maiko Imazeki
Producer:
Fumi Morihiro (Production I.G)
Junichi Katsuya (Shogakukan-Shueisha Productions)
Kenichiro Naeshiro (NHK Enterprises)
Sayaka Iwasaki (Bandai Spirits)
Yoshito Danno (Marvelous)

2D Work:
Akiko Hamanaka (eps 1-24)
Sayuri Kamo (7 episodes
eps 4-5, 10, 12-14, 16
)

2nd Key Animation:
Airi Sakai (ep 1)
Akari Saitō (6 episodes
eps 7, 10-12, 15, 21
)

Akiho Matsui (Gift-o'-Animation; ep 17)
Arine Nonose (Studio Live; ep 5)
Asami Aida (OP2; ep 15)
Asami Mannen (ep 13)
Atsumi Sakai (ep 5)
Aya Nakanishi (eps 12, 15, 17)
Eri Ohba (Team Harada; 5 episodes
eps 1, 3, 7, 10, 18
)

Eun Ju Park (DR Movie; ep 19)
Hiroko Hayashi (ep 6)
Hirotaka Nii (ep 12)
Hiroyuki Saitou (OP1; eps 6-7, 9)
Hisao Muramatsu (ep 7)
Honami Saitō (Gift-o'-Animation; ep 21)
Hong Wei Zheng (OP2)
Ji Young Sung (DR Movie; ep 19)
Jun Miki (ep 17)
Junichi Kouno (OP1; eps 2, 6, 9)
Junjun Kobayashi (ep 8)
Kaho Akamatsu (ep 22)
Kai Wen Yu (STUDIO SLEEP; ep 9)
Kana Aoki (eps 12, 21)
Kana Okutani (ep 13)
Kaori Higuchi (ep 13)
Kaori Komai (Team Harada; 6 episodes
eps 1, 3, 7, 9-10, 18
)

Kaori Yamamoto (Team Harada; eps 1, 3, 10)
Kazuki Takenaga (ep 6)
Ken Ishizuka (ep 2)
Kenji Irie (eps 15, 20, 23)
Kenta Fukushima (AXsiZ; ep 10)
Kie Nakamoto (ep 13)
Kiho Suzuki (Studio Live; ep 5)
Kwan Woo Kim (DR Movie; ep 19)
Kyoung Hwa Kim (DR Movie; ep 19)
Li Lin Zhao (Studio Gokumi; ep 7)
Mai Fukuhara (4 episodes
eps 1, 18, 21-22
)

Mai Watanabe (eps 1-3, 6, 11)
Maika Ōnuki (PRA; ep 5)
Maki Sugizono (eps 6-7)
Manabu Nakatake (Yostar Pictures; ep 21)
Mari Kobayashi (9 episodes
eps 7, 9-11, 13-16, 18
)

Mariko Imamura (9 episodes
eps 2-4, 6-7, 10, 14, 16, 18
)

Masami Yamauchi (ep 21)
Masumi Kinoshita (Gift-o'-Animation; ep 17)
Masumi Kōketsu (eps 4, 10)
Mayu Gushiken (ep 3)
Miharu Ōkishi (Gift-o'-Animation; ep 21)
Miho Daidouji (5 episodes
eps 4, 15, 18, 21-22
)

Ming Jie Zhu (OP2)
Minori Fujimoto (ep 13)
Minori Nakagawa (OP1)
Miori Tsuzaka (eps 1, 3)
Misaki Hattori (ep 21)
Misaki Kurita (ep 8)
Motohiro Tanaka (OP2; 6 episodes
eps 9, 12, 14, 19, 21, 23
)

Mutsuo Horibe (ep 12)
Nanami Katsuragi (ep 4)
Nanami Tanaka (ep 8)
Naoko Shōkin (7 episodes
eps 4, 15, 17, 21-24
)

Natsumi Tomobe (eps 4, 6)
Natsumi Yamato (6 episodes
eps 2, 10, 12, 14-15, 24
)

Ok-Youn Joo (DR Movie; ep 19)
Rei Kinoshita (ep 8)
Rie Ōtani (eps 1, 3, 6)
Rina Miyamoto (OP1)
Rio Enomoto (ep 8)
Riraku Yamazaki (4 episodes
eps 1, 3, 10, 13
)

Ryotaro Takamura (Studio Gokumi; eps 7, 9)
Ryoya Konosu (A-Real; eps 8-9)
Saeko Kobayashi (4 episodes
eps 12, 15, 19, 21
)

Saki Arakawa (5 episodes
eps 3, 7, 15, 18-19
)

Saki Hasegawa (eps 18-19, 23)
Sara Moroyuki (eps 1, 22)
Satsuki Aizu (ep 4)
Seiya Takashima (eps 2, 7)
Shiki Amaha (eps 2, 5, 7, 9)
Shin'ya Kitamura (eps 9, 19, 23)
Shiori Sekiguchi (Studio Live; ep 5)
Shō Hirano (ep 12)
Shunsuke Itai (4 episodes
eps 1, 3, 13, 22
)

Si Yu Wang (STUDIO SLEEP; eps 9, 12)
Si-Eun Lee (OP1; 7 episodes
eps 1, 5-7, 9, 12-13
)

Somsak Mahamongkol (Team Harada; ep 3)
Surasak Phapijit (Team Harada; eps 1, 3, 10)
Takashi Orihara (eps 6, 9, 12)
Tatsuki Ujihira (eps 1, 3, 5, 23)
Tatsurou Arai (Studio Gash; ep 5)
Tatsuya Miki (ep 13)
Tatsuya Ogawa (ep 17)
Teruyuki Nakayama (A-Real; eps 8-9)
Tetsuya Yoshimoto (5 episodes
eps 4, 6-7, 9, 12
)

Toshiki Kōno (Studio Live; ep 5)
Xi Peng Zhao (STUDIO SLEEP; ep 9)
Xu Tian Jiao Tong (STUDIO SLEEP; ep 12)
Yi Sha Chen (STUDIO SLEEP; ep 12)
Yō Kurosawa (A-Real; eps 8-9)
Yu Sada (ep 2)
Yui Kazuyama (ep 13)
Yui Miyaoka (ep 7)
Yui Ōsone (ep 6)
Yūichirō Kamura (Studio Gokumi; eps 7, 17)
Yūji Yamamoto (diomedéa; ep 7)
Yuka Katabuchi (eps 6-7, 9)
Yuki Muraosa (OP1-2; eps 9, 12)
Yukie Takayama (ep 14)
Yukiko Shimizu (ep 1)
Yuriko Nagaya (5 episodes
eps 17-18, 21, 23-24
)

Yuu Tanaka (ep 2)
3D CG: Shiguma Morimoto (OP1-2; ED1-2; eps 1-24)
3DCG Advisor: Hiroshi Tanaka (eps 1-24)
3DCG Designer:
Hideki Utozawa (eps 19-24)
Misa Usui (ep 22)
Shota Hamada (ep 22)
3DCG Production Advancement: Kaito Iwata (OP2; ED2; eps 6-11, 13-24)
3DCGLO:
Atsunori Maeshima (17 episodes
eps 1-4, 7, 11-13, 15, 17-24
)

Misa Usui (14 episodes
eps 2-6, 8, 10, 12-16, 23-24
)

Action Animation Director:
Satoshi Kubo (eps 1-24)
Tadayoshi Okimura (eps 1-24)
Animation producer: Rui Kuroki
Art Board:
Atsuko Sakakura (ep 9)
Takahito Suzuki (12 episodes
eps 10, 12-19, 21, 23-24
)

Assistant Animation Director:
Akio Kawamura (ep 18)
Hisao Muramatsu (eps 3, 18)
Kenji Irie (eps 13, 18)
Miho Daidouji (eps 4, 7-8)
Miyako Nishida (ep 18)
Saki Arakawa (5 episodes
eps 13, 15, 17-19
)

Saki Hasegawa (eps 8, 19)
Satsuki Aizu (ep 18)
Yuriko Nagaya (eps 18-19)
Assistant Director: Jun Soga
Assistant Episode Director:
Jun Soga (ep 22)
Kenichi Takeshita (6 episodes
eps 6-7, 10-11, 15-16
)

Shinnosuke Tonaka (ep 22)
Shota Hamada (ep 24)
Background Art:
Atsuko Sakakura (Bamboo; OP1-2; 21 episodes
eps 1-5, 7, 9-11, 13-24
)

Chika Hirabuki (Bamboo; OP1-2; eps 1-24)
Hoa Nguyen (Studio Suuuu; 10 episodes
eps 9, 11-13, 15-16, 18-24 even
)

Hung Dao (Studio Suuuu; 10 episodes
eps 9, 11-13, 15-16, 18-24 even
)

Izumi Hirabayashi (Bamboo; ep 1)
Kazuto Shimoyama (Team Til Dawn; ep 23)
Kei Takeuchi (Bamboo; eps 7, 9-24)
Kentarō Ōnuki (Bamboo; eps 1-2, 14, 22)
Mai Hoang (Studio Suuuu; 10 episodes
eps 9, 11-13, 15-16, 18-24 even
)

Mai Le (Studio Suuuu; 10 episodes
eps 9, 11-13, 15-16, 18-24 even
)

Mari Yanagawa (Bamboo; OP1-2; ED1; 20 episodes
eps 1-3, 5-6, 8-10, 13-24
)

Na Zhong (Team Til Dawn; ep 23)
Takahito Suzuki (Bamboo; OP1; ED1-2; 19 episodes
eps 2-10, 12, 14, 16-17, 19-24
)

Takamasa Masuki (Bamboo; eps 14, 24)
Takanori Tanaka (Bamboo; eps 17-18)
Takayuki Nagashima (Bamboo; OP2; ED1; eps 1, 5, 24)
Takumu Sasaki (Bamboo; ED2; 20 episodes
eps 1-2, 5, 7, 9-24
)

Takuya Munemasa (Bamboo; 6 episodes
eps 1-3, 9, 14, 18
)

Tomomi Nakajima (Bamboo; OP1-2; eps 1-11, 13-24)
Trang Nguyen (Studio Suuuu; 10 episodes
eps 9, 11-13, 15-16, 18-24 even
)

Tsukasa Kakizakai (Bamboo; OP1-2; ED1-2; 13 episodes
eps 3-6, 12-17, 21, 23-24
)

Yoshiharu Yamashita (Team Til Dawn; ep 23)
Yumiko Sudou (Bamboo; OP1-2; ED1; 15 episodes
eps 1-11, 13-14, 18, 22
)

Yusuke Ikeda (Studio Suuuu; 10 episodes
eps 9, 11-13, 15-16, 18-24 even
)

Color design: Emiko Ueno
Color setting:
Asami Maruyama (eps 6, 13)
Chieri Nishimura (OP1; 4 episodes
eps 3, 11, 18, 23
)

Emiko Ueno (ED1-2)
Kanna Terawake (ep 8)
Masako Yagami (4 episodes
eps 1, 9, 16, 22
)

Noriko Arisawa (eps 5, 14, 20)
Ryouta Nakata (eps 7, 15)
Saori Yoshida (eps 2, 10, 17)
Sayoko Noda (eps 1, 9)
Tomomi Kitani (ep 11)
Yuka Takeda (OP2; eps 21, 24)
Yūko Fujita (ep 11)
Yuri Okada (eps 4, 12, 19)
Design Assistant: Keika Ushimaru (eps 1-24)
Dialect Supervision:
Jun Fukushima (eps 1-24)
Yuuki Tamai (ep 5)
Eyecatch Animation: Yūma Yokomatsu (eps 1-24)
In-Between Animation:
Ami Koyanagi (Tsumugi Akita Anime Lab; ep 22)
Anju Shōda (Yumeta Company; ep 6)
Asama Kijkanjanas (Yumeta Company; ep 6)
Asami Tachikawa (Production I.G; OP2; 11 episodes
eps 1-3, 5, 7, 9-11, 14, 16, 20
)

Atsumi Sakai (Production I.G; ED1-2; 4 episodes
eps 2, 5, 10, 14
)

Ayaka Yabuki (Yumeta Company; ep 6)
Ayano Miyakawa (animocaramel; ep 13)
Ayao Watanabe (Tsumugi Akita Anime Lab; eps 19, 21)
Chiharu Okushima (Yumeta Company; ep 6)
Chisato Suzuki (Asahi Production; ep 21)
Chisato Tajima (Production I.G; OP2; 6 episodes
eps 2, 4-5, 9-10, 16
)

Chul-Ho Jang (DR Movie; ep 19)
Daiki Takase (ep 6)
Dong Jun Lan (DR Movie; ep 19)
Eri Watanabe (Production I.G; 9 episodes
eps 1-3, 5, 7, 9-10, 14, 16
)

Erina Okuda (Production I.G; ED1; ep 5)
Etsuyo Satō (Tsumugi Akita Anime Lab; eps 21-24)
Eun Ju Choi (DR Movie; ep 19)
Eun-Ha Lee (DR Movie; ep 19)
Fuku Suzuki (Production I.G; eps 1-3, 5, 7)
Hanaka Satō (Production I.G; OP1; 8 episodes
eps 1, 4-5, 7, 9, 13, 16, 21
)

Haruka Murata (Yumeta Company; ep 6)
Hee Deok Jang (DR Movie; ep 19)
Hidenori Tsuzuki (Tsumugi Akita Anime Lab; eps 19, 21, 23)
Hikaru Takabayashi (Production I.G; 9 episodes
eps 1, 4-5, 7, 9-10, 14, 16, 18
)

Hinako Suzuki (Asahi Production; ep 21)
Hironori Izu (Asahi Production; ep 21)
Hitomi Hiruta (Production I.G; 4 episodes
eps 2, 5, 16, 18
)

Hitomi Miyazaki (Orange; eps 12-13)
Hiu Tung Ngai (Production I.G; OP2; ED1; 8 episodes
eps 2-5, 7, 9, 11, 15
)

Hui Sen Chen (LandQ Studios; ep 8)
Jin Ju Go (DR Movie; ep 19)
Jun Cao (DR Movie; ep 19)
Kanako Kawamura (Asahi Production; ep 21)
Karin Haga (Production I.G; eps 3-5)
Kayoko Nishimori (Production I.G; 7 episodes
eps 1, 7, 12, 16, 18, 21, 24
)

Kazu Iwamoto (Production I.G; OP2; 7 episodes
eps 2, 5, 9-10, 12, 15-16
)

Kazue Yoshida (Production I.G; eps 2, 13)
Kazumitsu Kubota (Production I.G; ep 16)
Kenichiro Sano (Production I.G; eps 5, 7, 13)
Kenji Irie (Production I.G; eps 20, 23)
Kiwami Noguchi (Production I.G; ED1)
Kiyomi Shimizu (Yumeta Company; ep 6)
Kokoromi Uno (animocaramel; ep 13)
Kouki Ikeda (Tsumugi Akita Anime Lab; ep 22)
Kumiko Yusa (Production I.G; eps 20-21)
Kuria Fujiwara (Tsumugi Akita Anime Lab; ep 21)
Kwan Woo Kim (DR Movie; ep 19)
Kyōhei Sugiyama (Yumeta Company; ep 6)
Li Zhu Zhao (Yumeta Company; ep 6)
Lin Liu (Yumeta Company; ep 6)
Ling Chen (DR Movie; ep 19)
Lu Yao Gao (DR Movie; ep 19)
Masami Yamauchi (Production I.G; ep 21)
Masumi Kawamura (feel.; ep 14)
Mazuki Yamauchi (Tsumugi Akita Anime Lab; eps 19, 21)
Meng Yang Yao (DR Movie; ep 19)
Mi Na Choi (DR Movie; ep 19)
Mi Ok Lee (DR Movie; ep 19)
Miho Daidouji (Production I.G; ep 4)
Miho Mizobuchi (Tsumugi Akita Anime Lab; ep 22)
Mika Kinoshita (Production I.G; ep 16)
Mikako Hoshi (Asahi Production; ep 21)
Min Hee Lee (DR Movie; ep 19)
Min Ji Kim (DR Movie; ep 19)
Minori Nakagawa (Production I.G; eps 9, 11-12)
Mio Satō (Production I.G; ep 10)
Misaki Hattori (Production I.G; ep 21)
Misato Furubayashi (Production I.G; OP2; 4 episodes
eps 2, 11, 15, 17
)

Moemi Saitō (feel.; eps 12-14)
Momoe Mito (Production I.G; OP2; 6 episodes
eps 2-3, 5, 15-16, 21
)

Nao Sakuma (Production I.G; eps 16, 18, 21)
Nodoka Murakami (TRIGGER; ep 14)
Nozomi Ishizaka (Production I.G; OP2; 8 episodes
eps 1-3, 5, 7, 9-10, 16
)

Reika Miyazaki (Production I.G; eps 16, 18, 21)
Reiko Sakai (Production I.G; OP2; ED2; ep 21)
Rina Saitō (Tsumugi Akita Anime Lab; eps 19, 21)
Riri Kumagai (Asahi Production; ep 21)
Risako Kato (Production I.G; OP2; 6 episodes
eps 2, 4-5, 7, 16, 21
)

Ryo Masui (Asahi Production; ep 21)
Ryōgo Takahashi (Tsumugi Akita Anime Lab; ep 22)
Ryōma Shigemitsu (Tsumugi Akita Anime Lab; eps 19, 21-23)
Ryōta Shimada (Tsumugi Akita Anime Lab; eps 19, 21)
Sa Rang Kim (DR Movie; ep 19)
Sae Ozawa (Yumeta Company; ep 6)
Sakurako Sasano (Production I.G; ED1; eps 2, 4-5, 16)
Satsu Suzuki (Tsumugi Akita Anime Lab; ep 22)
Sayaka Fujita (Tsumugi Akita Anime Lab; eps 19, 21-22)
Sei Sakamoto (feel.; eps 12, 14)
Seon Hye Jang (DR Movie; ep 19)
Shiho Oikawa (Production I.G; eps 16, 18, 20)
Shiori Yoshino (Production I.G; ED1; ep 2)
Shōma Ebisawa (LandQ Studios; ep 8)
Si-Eun Lee (Production I.G; 9 episodes
eps 1-2, 5-7, 11-13, 20
)

Sorato Yamada (Production I.G; 5 episodes
eps 11, 13, 16, 18, 20
)

Takaya Shigeno (Production I.G; OP2; 4 episodes
eps 13, 16, 18, 21
)

Tamaki Iwahashi (Asahi Production; ep 21)
Tamami Murata (Production I.G; OP2; 7 episodes
eps 2, 4-5, 7, 10, 14, 18
)

Tatsuto Kawasaki (Production I.G; OP2; 7 episodes
eps 2, 4-5, 9-10, 16, 24
)

Teruki Tomomatsu (Production I.G; 5 episodes
eps 4-5, 7, 9-10
)

Tong Chen (Production I.G; OP2; 5 episodes
eps 2, 4-5, 10, 15
)

Xiao Lin Li (Production I.G; 7 episodes
eps 1-2, 5, 7, 9, 14, 16
)

Yan Wang (DR Movie; ep 19)
Ying Liu (DR Movie; ep 19)
Yoshito Toida (Tsumugi Akita Anime Lab; 4 episodes
eps 19, 21, 23-24
)

Young Won Kim (DR Movie; ep 19)
Young-Jin Heo (DR Movie; ep 19)
Yū Nozawa (feel.; eps 12, 14)
Yu Jung Seo (DR Movie; ep 19)
Yūdai Setogawa (Production I.G; eps 16, 18, 20)
Yui Murashima (feel.; eps 12, 14)
Yuka Kato (Tsumugi Akita Anime Lab; eps 19, 21-24)
Yūki Matsumura (feel.; eps 12-14)
Yuki Sato (Tsumugi Akita Anime Lab; ep 19) 
Yukie Kaneko (ep 22)
Yūna Matsui (Production I.G; OP2; ED1; eps 1-5, 11)
Yurina Yabuki (Production I.G; OP2; 5 episodes
eps 4-5, 11, 17, 21
)

Yutaka Sakamoto (Production I.G; ep 4)
Zhen Kai Yao (LandQ Studios; ep 8)
Zhi Long Ding Zhang (LandQ Studios; ep 8)
Zi Hao Wang (DR Movie; ep 19)
In-between Animation Manager: Yoshihiro Abe (eps 1-24)
In-Between Check:
Atsumi Sakai (ED1; eps 5, 10, 14)
Chiharu Satō (eps 6, 9, 15)
Kayoko Nishimori (7 episodes
eps 1, 7, 12, 16, 18, 21, 24
)

Kazue Yoshida (eps 3, 13, 20)
Mikie Matsuyama (ep 8)
Minori Nakagawa (OP1)
Misato Furubayashi (OP2; eps 2, 11, 17)
Reiko Sakai (ED2)
Shōma Ebisawa (ep 8)
Yukie Kaneko (ep 22)
Yutaka Sakamoto (ep 4)
Key Animation:
Akiko Kudou (ep 5)
Akira Kano (eps 6, 11)
Akira Miyamura (4 episodes
eps 7, 15, 17, 23
)

Akira Sato (ep 24)
Ako Kagiyama (eps 2, 15)
Andrew Westcott (ep 12)
Arisa Ito (4 episodes
eps 4, 6, 10, 24
)

Asako Inayoshi (ep 16)
Asami Mannen (ED2; ep 16)
Ayako Ōki (ep 16)
Ayako Satō (ep 6)
Ayumi Namiki (ep 2)
Ayumi Yamada (ep 2)
Chao Zhang (ep 2)
Daisuke Shikato (ep 8)
Eisuke Shirai (9 episodes
eps 1, 4, 7, 11-12, 15, 17, 22, 24
)

Emi Hiraoka (ep 1)
Emiko Kataoka (eps 8, 11)
Eri Tokano (ep 10)
Eriko Arita (ep 8)
Fumiko Kon (ep 3)
Futoshi Higashide (ep 6)
Hanako Enomoto (ep 16)
Haruka Andō (ep 16)
Hideo Amemiya (ep 11)
Hideo Maru (eps 11, 20, 23)
Hidetoshi Ōmori (ep 11)
Hikari Satō (ep 12)
Hiroki Fujiwara (ep 16)
Hiroko Hayashi (OP2)
Hiroko Shigekuni (eps 3, 13)
Hiromi Niioka (ep 9)
Hiroshi Nakanishi (OP2; eps 6, 14, 21)
Hiroshi Oikawa (ep 4)
Hirotaka Nii (3 episodes
eps 7. 9, 19, 23
)

Hiroya Kamakura (ep 8)
Hisaaki Okui (ep 9)
Hisae Ikezu (eps 3, 13)
Hisako Shimotsuma (ED2)
Hisashi Nakamoto (OP1-2)
Hisashi Samejima (ep 3)
Hui Sen Chen (ep 8)
Ippei Ichii (OP1-2; eps 9, 21)
Ju-Hyeon Lee (ep 8)
Jun Soga (ep 23)
Kaho Akamatsu (4 episodes
eps 16, 18, 21, 24
)

Kana Aoki (OP2; eps 7, 9)
Kana Miyai (ep 16)
Kaori Higuchi (5 episodes
eps 12, 15, 20, 22, 24
)

Katsuhiro Takagi (ep 13)
Kazuchika Kise (ep 14)
Kazuko Nakayama (ep 5)
Kazuko Shibata (ep 7)
Kazumasa Ishikawa (ep 3)
Kazumasa Takeuchi (eps 5, 24)
Kazumi Yū (ep 19)
Kazunobu Hoshi (ep 9)
Kazunori Akiyama (ep 16)
Keika Ushimaru (ED2; eps 2-3, 12-13)
Kenichi Umemoto (eps 1, 3, 13)
Kenji Irie (eps 7, 9)
Kenji Kodama (ep 16)
Kenji Suzuki (OP1-2)
Kimiko Tamai (eps 6, 11, 14)
Kiyoshi Nohji (ep 7)
Kōichi Takai (5 episodes
eps 2-3, 8, 12, 21
)

Konatsu Kumagai (OP2)
Kumiko Kawahara (ep 6)
Kumiko Numata (6 episodes
eps 1, 3-4, 10, 12-13
)

Kyoko Kotani (ep 3)
Mai Fukuhara (ep 2)
Manabu Kushibuchi (OP2; eps 7, 19, 23)
Manabu Nakatake (Yostar Pictures; OP2; ep 24)
Mariko Yamamoto (ep 16)
Masakazu Okada (eps 18, 21)
Masashi Kaneko (eps 9, 19, 23)
Masataka Kawai (OP2)
Masumi Kōketsu (eps 15, 18)
Mieko Mihashi (eps 18, 24)
Miho Daidouji (eps 2, 14, 24)
Mika Saitō (ep 16)
Minefumi Harada (ep 8)
Minori Fujimoto (ep 3)
Mio Satō (eps 1, 16)
Miori Tsuzaka (ED2; 10 episodes
eps 2, 4, 6-7, 10, 12-13, 15, 18, 21
)

Mitsuhiro Nanbe (ep 18)
Mitsuyo Tsuno (ep 15)
Miyako Nishida (ep 9)
Miyuki Inoue (ep 8)
Mutsuo Horibe (eps 23-24)
Naho Seike (eps 20, 24)
Naoki Mishiba (ep 8)
Naoko Shōkin (ep 1)
Naomi Sakata (4 episodes
eps 3, 10, 13, 24
)

Narihito Sekikawa (ep 23)
Natsumi Tomobe (eps 3, 13, 22)
Natsumi Yamato (ep 16)
Negishio-kun (ep 4)
Norihiro Naganuma (ep 5)
Ping Luo (ep 12)
Reina Igawa (ep 5)
Rie Nakanishi (ep 16)
Rie Ōtani (7 episodes
eps 2, 4, 7, 11, 15, 21, 24
)

Rina Miyamoto (ep 6)
Riraku Yamazaki (ep 22)
Ririka Yamada (7 episodes
eps 2, 4, 10, 13, 16, 21, 24
)

Ryoko Kawamura (ep 1)
Ryota Niino (ep 18)
Ryōtarō Akao (ep 1)
Ryōun Tsuchiya (eps 5, 11)
Ryūta Nakahara (ep 8)
Ryuunosuke Murakami (eps 4, 7)
Saeko Kobayashi (ep 14)
Saki Arakawa (OP1; ED2; eps 1-2, 9)
Saki Hasegawa (eps 1, 14)
Sara (eps 5, 13)
Sara Moroyuki (4 episodes
eps 4, 10, 13, 18
)

Satomi Matsuura (eps 3, 13)
Satoshi Kubo (6 episodes
eps 3, 11-12, 20-21, 23
)

Satsuki Aizu (OP1-2; eps 14, 19)
Seita Nakaguchi (Beloop; ep 7)
Setsuko Unno (ep 8)
Shigeki Awai (eps 12, 21)
Shigenori Taniguchi (4 episodes
eps 7, 15, 18, 23
)

Shiho Sakuramoto (eps 10, 18)
Shingo Nishiyama (eps 1, 6-7)
Shinichi Yoshikawa (ep 9)
Shinichiro Minami (ep 7)
Shirō Tamaki (ep 2)
Shō Hirano (OP1; eps 7, 9, 19)
Si-Eun Lee (4 episodes
eps 11, 18, 20, 23
)

Suguru Iijima (ep 8)
Sumio Watanabe (eps 17, 23)
Tadayoshi Okimura (OP1; eps 22, 24)
Takahito Katayama (5 episodes
eps 9, 11, 15, 18, 21
)

Takashi Orihara (ep 4)
Takayuki Gotan (OP1)
Takayuki Onoda (ep 9)
Takenori Tsukuma (4 episodes
eps 3, 9, 19, 24
)

Takeyuki Suzuki (ep 8)
Takuya Hirata (4 episodes
eps 3, 10, 12, 17
)

Takuya Nishimichi (eps 2, 12)
Tatsuki Ujihira (10 episodes
eps 2, 4, 7, 12-13, 15, 18, 21-22, 24
)

Tōga Kawajiri (ep 6)
Tomohiro Takayama (ep 16)
Tomoko Hamanaka (5 episodes
eps 6, 10, 13, 16, 24
)

Tomoko Kusuki (ep 1)
Tomomi Itō (ep 8)
Toru Yoshida (OP1)
Toshihiko Masuda (ep 6)
Toshiki Yamazaki (eps 6, 20, 23)
Yasuchika Nagaoka (5 episodes
eps 9, 12, 19, 21, 23
)

Yasuhiro Aoki (OP1)
Yasuhiro Seo (ep 8)
Yasuko Miyazaki (ep 3)
Yasushi Fujiki (6 episodes
eps 12, 15, 17, 20, 22, 24
)

Yoshiaki Matsuda (ep 5)
Yoshiharu Fukushima (ep 17)
Yoshiko Nakamura (eps 14, 18)
Yoshitaka Katō (ep 8)
Yoshitaka Sato (ep 4)
Yōsuke Kikuchi (ep 8)
Yūichi Fujimaki (OP2)
Yūichirō Yamada (ep 8)
Yuka Koiso (OP1-2)
Yukari Watabe (eps 2, 11)
Yuki Fukuda (ep 14)
Yūki Iwai (ep 9)
Yuki Masuda (ep 24)
Yūki Nakajima (ep 12)
Yuki Nishimori (ep 8)
Yukiko Watabe (ep 13)
Yūko Katō (ep 3)
Yuri Naminoue (4 episodes
eps 3, 13, 15, 22
)

Yuri Takasaki (eps 2, 12, 18)
Yutaka Minowa (ep 9)
Yuuji Hakamada (eps 2, 20)
Yuya Kishi (ep 11)
Yūya Takahashi (OP1-2)
Literature Assistant: Daisuke Daitō (eps 2-4)
Logo Design: Yōsuke Tanaka (Bay Bridge Studio)
Materials Assistant: Kazumitsu Kubota (eps 1-24)
Menu Supervision: Mizuki Sano (R&O Food Company; 6 episodes
eps 4-5, 10, 13-14, 16
)

Music Production:
Hiroyoshi Ōsumi (Shogakukan Music & Digital Entertainment)
Risa Someya (Shogakukan Music & Digital Entertainment)
Official HP Production: Keiichi Kido
Online Editor:
Moe Suzuki (Sony PCL; eps 1-24)
Tomo Ishii (Sony PCL; eps 1-24)
Original Drawing Adjustment:
Ami Takasusuki (eps 17, 20)
Osamu Ii (eps 7-8)
Yoshihiro Sono (ep 13)
Yūma Takahashi (eps 17, 20)
Original Work Assistant:
Katsunobu Ogino (Big Comic Spirits Editorial Dept.)
Shingo Konno (Big Comic Spirits Editorial Dept.)
Takanobu Ishida (Big Comic Spirits Editorial Dept.)
Paint:
Ami Koyanagi (Tsumugi Akita Anime Lab; eps 19-24)
Atsumi Sakai (Production I.G; eps 2, 10, 14)
Ayao Watanabe (Tsumugi Akita Anime Lab; eps 19-20, 22)
Chieri Nishimura (Production I.G; 8 episodes
eps 1-7 odd, 10, 16, 20-21
)

Eri Kitahara (Asahi Production; ep 21)
Erika Sada (Asahi Production; ep 21)
Etsuyo Satō (Tsumugi Akita Anime Lab; eps 20-24)
Eun Jung Lee (DR Movie; ep 19)
Fujiko Oomori (Production I.G; OP2; eps 3, 5-6, 14)
Haruka Yoshizawa (Production I.G; ED1-2; 20 episodes
eps 1-6, 9-17, 19-22, 24
)

Hidenori Tsuzuki (Tsumugi Akita Anime Lab; eps 19, 21, 23)
Hiroka Kanno (Asahi Production; ep 21)
Hitomi Miyazaki (Orange; eps 12-13)
Hye Ra Jung (DR Movie; ep 19)
Ji Hyun Hong (DR Movie; ep 19)
Jin A Lim (DR Movie; ep 19)
Kayoko Nishimori (Production I.G; eps 1, 12, 16)
Kazu Doi (Production I.G; ED1; 16 episodes
eps 1-5, 9-11, 13-19, 21
)

Kazumitsu Kubota (Production I.G; ep 16)
Kenji Irie (Production I.G; eps 20, 23)
Kouki Ikeda (Tsumugi Akita Anime Lab; eps 19-22)
Kumiko Yusa (Production I.G; eps 20-21)
Kuria Fujiwara (Tsumugi Akita Anime Lab; ep 21)
Kyoung Hwa Kim (DR Movie; ep 19)
Masako Yagami (Production I.G; OP1; 11 episodes
eps 2, 4-7, 12, 16, 18-21
)

Mayumi Satō (Production I.G; eps 1-3, 5)
Mazuki Yamauchi (Tsumugi Akita Anime Lab; eps 19-21)
Miho Mizobuchi (Tsumugi Akita Anime Lab; eps 19-24)
Miku Sugimoto (Production I.G; OP1-2; ED1-2; eps 2-5, 7, 9-21)
Min Ju Kim (DR Movie; ep 19)
Minori Nakagawa (Production I.G; eps 9, 11-12)
Mitsuko Ikeda (Production I.G; ED1; 8 episodes
eps 3-6, 14, 16-17, 21
)

Nanami Kakeda (Production I.G; ED1; 7 episodes
eps 1-3, 5, 7, 10, 14
)

Natsumi Watanabe (Production I.G; ED1-2; 9 episodes
eps 1-2, 4-6, 13-14, 16, 21
)

Noriko Arisawa (Production I.G; eps 3-4, 11)
Ok Hee Kim (DR Movie; ep 19)
Qing Zhen Xu (DR Movie; ep 19)
Rie Asano (Production I.G; eps 3-5, 14)
Rika Serizawa (Production I.G; ED1)
Rina Saitō (Tsumugi Akita Anime Lab; eps 19-21)
Ryōgo Takahashi (Tsumugi Akita Anime Lab; eps 19, 22)
Ryōma Shigemitsu (Tsumugi Akita Anime Lab; eps 19-23)
Ryōta Shimada (Tsumugi Akita Anime Lab; eps 19-21)
Saori Yoshida (Production I.G; ep 10)
Satsu Suzuki (Tsumugi Akita Anime Lab; eps 19-24)
Sayaka Fujita (Tsumugi Akita Anime Lab; eps 19-22)
Sayo Motegi (Production I.G; eps 6, 23)
Sayoko Noda (Production I.G; OP1-2; ED2; 11 episodes
eps 2-6, 11-14, 16-17
)

Shigeru Nishigori (Tsumugi Akita Anime Lab; ep 19)
Shinji Matsubara (Production I.G; OP2; ED2; 12 episodes
eps 1-6, 11, 14, 16-18, 21
)

Su Young Jung (DR Movie; ep 19)
Takato Furukawa (Production I.G; ep 2)
Tomomi Kitani (Production I.G; 5 episodes
eps 1, 3, 5-6, 11
)

Tomomi Ōno (Production I.G; OP1-2; ED1-2; 19 episodes
eps 1-7, 9-14, 16-19, 21-22
)

Wei Zhang (DR Movie; ep 19)
Xin Chen (DR Movie; ep 19)
Ye Jin Jo (DR Movie; ep 19)
Yeon Ju No (DR Movie; ep 19)
Yoshito Toida (Tsumugi Akita Anime Lab; 5 episodes
eps 19-21, 23-24
)

Young Sun Choi (DR Movie; ep 19)
Yue Wu (DR Movie; ep 19)
Yuka Kato (Tsumugi Akita Anime Lab; eps 19-24)
Yuka Takeda (Production I.G; ED2; 12 episodes
eps 1, 5, 9-14, 16-17, 19, 21
)

Yuki Sato (Tsumugi Akita Anime Lab; ep 19) 
Yūko Fujita (Production I.G; eps 1-7, 10)
Yuri Okada (Production I.G; 6 episodes
eps 2-3, 5, 10, 16, 19
)

Paint Check:
Asami Maruyama (eps 6, 13)
Chieri Nishimura (OP1; 4 episodes
eps 3, 11, 18, 23
)

Emiko Ueno (ED1-2)
Kanna Terawake (ep 8)
Masako Yagami (4 episodes
eps 1, 9, 16, 22
)

Noriko Arisawa (eps 5, 14, 20)
Ryouta Nakata (eps 7, 15)
Saori Yoshida (eps 2, 10, 17)
Sayoko Noda (eps 1, 9)
Tomomi Kitani (ep 11)
Yuka Takeda (OP2; eps 21, 24)
Yūko Fujita (ep 11)
Yuri Okada (eps 4, 12, 19)
Paint Check Assistant:
Kazu Doi (ep 22)
Masako Yagami (ep 24)
Sayoko Noda (ep 22)
Tomomi Kitani (ep 3)
Yūko Fujita (eps 3, 24)
Paint Manager:
Hiroomi Muramoto (17 episodes
eps 1-6, 8, 11-12, 14, 17-19, 21-24
)

Rika Serizawa (OP2; ED2; eps 1-17, 19-24)
Photography:
Ayaka Iwamoto (Production I,G; ED2; 7 episodes
eps 13-14, 16, 19-22
)

Eiji Arai (Production I.G; 5 episodes
eps 13-14, 16, 21-22
)

Fumio Furukawa (Production I.G; OP1-2; ED1-2)
Haruna Yoshioka (Production I.G; OP1-2; ED1; eps 1-24)
Hiroki Tsuruta (Production I.G; OP1-2; ED1; eps 1-24)
Hiroshi Tanaka (Production I.G; OP1; ED1)
Jun Taniuchi (Production I.G; 6 episodes
eps 13-14, 16, 20-22
)

Keita Chiyomatsu (Production I.G; OP1-2; ED1; eps 1-24)
Konomi Tanaka (Production I.G; ep 3)
Maiko Imazeki (Production I.G; OP1-2; ED1-2)
Megumi Baba (Production I.G; eps 13-14, 16)
Miki Sakuma (Production I.G; OP1-2; ED1-2; eps 1-24)
Takahiro Okumura (Production I.G; eps 7, 9-24)
Yi Hui Wang (Production I.G; eps 1, 3)
Yumiko Nakata (Production I.G; OP1-2; ED1-2; eps 1-24)
Photography Manager: Fumio Furukawa (eps 1-24)
Planning:
Jōji Wada (Production I.G)
Kazuyoshi Fukuba (Marvelous)
Kunihito Takazawa (Shogakukan-Shueisha Productions)
Yuji Shibata (NHK Enterprises)
Yukio Haruyama (Bandai Spirits)
Previsualization:
Atsunori Maeshima (eps 1-24)
Production Advancement:
Akari Iwaki (ep 16)
Ayaka Mori (ep 24)
Dai Kurimoto (ED2)
Gaiya Imada (OP1; ED1; eps 7, 9, 19)
Jun Sato (eps 2, 17)
Kai Sappinai (ep 8)
Kazunari Maekawa (eps 6, 14, 23)
Mariko Nakajima (eps 1, 10, 18)
Masahiko Umada (eps 3, 13, 22)
Misa Usui (eps 4, 15, 24)
Mitsuki Nihei (eps 2, 12, 21)
Sō Inoue (ep 8)
Takumi Iwata (4 episodes
eps 5, 7, 11, 20
)

Production Advancement Assistant:
Kenta Kawamoto (ep 16)
Takumi Saitou (ep 16)
Production Desk: Jun Sato
Prop Design:
Arisa Ito (eps 1-24)
Miori Tsuzaka (eps 1-24)
Publicity Assistant:
Shūhō Kondō
Yuki Kumagai
PV Production:
Atsushi Kobayashi (10GAUGE)
Nobutaka Yoda (10GAUGE)
Recording: Yoshinori Tsurumaki
Recording Adjustment: Shōji Hata
Reference Photography Assistance:
Masanari Kuwabara (eps 1-24)
Yui Ōtsuka (eps 1-24)
Setting Production:
Dai Kurimoto
Ryōko Naitō
Soccer Unit Director:
Jun Soga (9 episodes
eps 1, 4, 8-9, 11, 13, 17-18, 24
)

Kenichi Takeshita (eps 2-3, 19-22)
Sound Effects: Yasunori Ogata
Sound Production Manager: Haruka Matsushita
Special Effects:
Ayaka Iwamoto (10 episodes
eps 2-3, 5-7, 9-10, 12, 14, 16
)

Sakiko Ozawa (10 episodes
eps 1-7, 9-10, 12
)

Special Visual Effects: Ei Saitō (OP1)
Studio Coordinator:
Hideki Ito (eps 1-24)
Tomoki Takemura (eps 1-24)
System Management:
Hiroshi Yogiashi (eps 1-24)
Jimu Shiozaki (eps 1-24)
Theme Song Arrangement:
Ryō "Lefty" Miyata (OP2)
Tomi Yo (ED2)
Yūta Hashimoto (ED1)
[Alexandros] (OP1)
Theme Song Composition:
Kenji Kisaki (OP2)
Rinne (ED1)
Ryō "Lefty" Miyata (OP2)
Shiho Ochi (OP2)
Shūsaku Yanagita (ED2)
Yohei Kawakami (OP1)
Yūta Hashimoto (ED1)
Theme Song Lyrics:
Rinne (ED1)
Shiho Ochi (OP2)
Shūsaku Yanagita (ED2)
Yohei Kawakami (OP1)
Theme Song Performance:
Kami wa Saikoro o Furanai (ED2)
Rinne (ED1)
Superfly (OP2)
[Alexandros] (OP1)
Theme Song Producer:
Kenji Kisaki (OP2)
Ryō "Lefty" Miyata (OP2)
Shiho Ochi (OP2)
Junya Enoki as Yūma Motoki
Kentarō Kumagai as Ryūichi Takeshima
Kouki Ohsuzu as Ashito Aoi
Seiichirō Yamashita as Sōichirō Tachibana
Shun Horie as Kanpei Kuroda
Taku Yashiro as Keiji Togashi
Tatsumaru Tachibana as Eisaku Ōtomo
Wataru Katō as Martis Jun Asari

Chikahiro Kobayashi as Tatsuya Fukuda
Daisuke Sakaguchi as Aki Tsukishima
Hiroki Yasumoto as Nozomi Date
Kazuyuki Okitsu as Kenta Yoshitsune
Kei Shindou as Miyako Tachibana
Kensho Ono as Taira Nakamura
Kōtarō Nishiyama as Junnosuke Nakano
Kouki Uchiyama as Yōichi Kiriki
Maki Kawase as Hana Ichijō
Makoto Furukawa as Eita Takasugi
Mie Sonozaki as Noriko Aoi
Mikako Komatsu as Aoi Kaneko
Reina Ueda as Anri Kaidō
Shunsuke Takeuchi as Nagisa Akutsu
Takuya Eguchi as Akinori Kaneda
Tomoaki Maeno as Kōji Satake
Yoshiki Nakajima as Shun Aoi
Yuichiro Umehara as Haruhisa Kuribayashi
Yūki Ono as Chiaki Mutō

Ai Kaneta as Trainee (ep 20)
Akari Tadano as Sawa Tamano (eps 1, 4-5)
Akiha Matsui as Emi Kasahara (eps 3-4, 6)
Akinori Egoshi as
Seikyo Player (eps 11-12)
Tama Body Athlete (eps 17-18)
Akira Kuwabara as Cafeteria Lady (ep 16)
Anna Nagase as Junior Youth Student (ep 20)
Ayaka Ōnishi as Futami Beach Manager (ep 1)
Daisuke Kasuya as Makoto Shimizu (eps 15-18)
Daisuke Renba as Shinagawa (ep 21)
Emiko Takeuchi as Haruta Midori (eps 3-4, 6, 12)
Hana Sato as
Kengo Myojin (young; ep 20)
Parent (ep 6)
Hana Takeda as Fukuda's Mother (ep 8)
Haruki Asada as Tama Body Athlete (eps 17-18)
Hayato Komiya as Kou Kameyama (4 episodes
eps 8, 10, 18, 20
)
Hiromichi Tezuka as
Enshin Akiyama (ep 3)
Itsuki Nagano (eps 8, 12-14)
Mamoru Hotta (eps 2, 4, 20)
Referee (ep 23)
Saeki (eps 21-22, 24)
Hiroshi Watanabe as Tokyo CE Player (ep 13)
Ikumi Hasegawa as Nanami Shiina (eps 1, 4-5)
Ikuto Kanemasa as Shuki Izumi (ep 3)
Itsuki Kurita as
Katsuyori Isshiki (eps 16-18)
Utsunomiya (ep 1)
Jun Fukushima as
Audience (ep 7)
Baishinji Goalie (eps 1, 5)
Mibu Toshimune (eps 2, 6, 9)
Kanata Ohno as Tama Body Athlete (eps 17-18)
Karin Nanami as Parent (ep 8)
Kento Shiraishi as Kanto Overall Player (ep 19)
Kosei Matsumoto as Musashino Coach (eps 22, 24)
Kotomi Aihara as Yuma Motoki (young; ep 20)
Kou Bonkobara as Seikyo Player (eps 11-12)
Kouki Arai as Sakai (ep 21)
Masafumi Kobatake as Director in Flashback (ep 23)
Masato Niwa as
Kanji Nikaido (ep 23)
Mikami (4 episodes
eps 19, 21-22, 24
)
Mikako Komatsu as Keiji Togashi (young; ep 20)
Mitsuaki Kanuka as Hana's Father (ep 8)
Naoya Nakagome as Ishigura (eps 21, 23)
Reiō Tsuchida as Kurume GK (ep 13)
Reona Irie as Seikyo Player (eps 11-12)
Rie Hikisaka as Roan Mino (young; ep 20)
Rikuya Yasuda as Kengo Myojin (eps 7, 18)
Ryuuho Nagaoka as Kanto Overall Player (ep 19)
Shinya Takahashi as Live Announcer (eps 12-13, 16)
Shōmaru Zōza as
Chief Referee (eps 11-12)
Kurume Player (ep 13)
Lee Yong-soo (eps 2-3)
Roan Mino
Taniguchi (ep 1)
Shouto Kashii as Futamihama Coach (eps 1, 5)
Shūichi Uchida as Yui Masuko
Shūichirō Umeda as Futamihama Junior (ep 1)
Sohei Horigane as Mitsuya (eps 21-23)
Takaaki Torashima as
Baishinji Player (ep 1)
Classmate (eps 4-5)
Coach (ep 2)
Kunitaka Matsunaga (eps 3, 9, 15)
Kurume Player (ep 13)
Salt Roll (eps 22-24)
Seikyo Player (eps 11-12)
Takayuki Nakatsukasa as
Classmate (ep 5)
Reporter Sekiya (eps 3-4, 9)
Takuya Nakashima as Tama Body Athlete (eps 17-18)
Teppei Uenishi as
Audience (ep 18)
Himeo Fujimiya (ep 24)
Tetsu Inada as Benzen Daigo (eps 2, 4, 6, 16)
Tetsuei Sumiya as Seikyo Player (eps 11-12)
Tomo Muranaka as Ryuichi Takeshima (young; ep 20)
Tomohiro Ōno as Akito Sugawara (eps 18, 21-23)
Yōji Ueda as Jun Kase (ep 6)
Yoshitsugu Kawashima as Kogure (eps 1, 4-5, 7)
Yoshiyuki Matsuura as Toru Kobayakawa (eps 9, 15)
Yu Kanda as Takumu Numazu (eps 15, 18)
Yū Miyazaki as Seikyo Player (eps 11-12)
Yūki Shin as Tama Body Athlete (eps 17-18)
Yuri Fujiwara as Parent (ep 8)
Yuuki Sanpei as Gallery (eps 2-3)
Yuuki Tamai as
Audience (ep 7)
Baishinji Goalie's Father (ep 1)
Coach (ep 2)
Coach in Flashback (ep 23)
Gallery (eps 3-4)
Interviewer (ep 13)
Old Man (eps 15, 19-20)
Parent (ep 6)
Principal (ep 10)
Supporter (ep 16)
Tama Body Athlete (eps 17-18)
Yuusuke Tonozaki as Shoto Kuwata (ep 18)
Japanese companies
2nd Key Animation:
4tune (ep 23)
A-Real (eps 6-9, 13, 22)
acca effe (ep 16)
Akatsuki (eps 8, 21, 24)
animocaramel (ep 22)
Asahi Production (eps 7, 12, 20)
AXsiZ (ep 10)
Banshanmen Animation (ep 23)
Be Loop (ep 8)
diomedéa (eps 7, 22)
FAI International (ep 7)
feel. (ep 16)
GAINAX Kyoto (eps 2, 6)
Getsumen (ep 12)
Gift-o’-Animation (eps 17, 21)
Grain (ep 18)
Hybrid Labo (ep 2)
Line Farm (eps 6, 21)
M.S.J Musashino Production (eps 6, 12, 23)
Nakamura Production (ep 11)
One Order (eps 20, 23-24)
Oriental Cherry Cartoon (5 episodes
eps 11-12, 17-18, 23
)

PINE JAM (eps 5-7)
Poirot (eps 1, 3)
PRA (ep 5)
RadPlus (7 episodes
eps 11, 15, 20-24
)

Reboot (10 episodes
eps 7, 11-12, 15, 18, 20-24
)

Revival (5 episodes
eps 7, 11-12, 15, 24
)

R.I.C (eps 20-21)
Rising Force (eps 21-22)
ROLL2 (ep 18)
SAS (eps 20, 22)
Shanghai Phantom (6 episodes
eps 1, 10-12, 18, 22
)

Studio CL (eps 15, 24)
Studio Gash (ep 5)
Studio Giga (ep 5)
Studio Gokumi (4 episodes
eps 7, 9, 11, 17
)

Studio Gram (14 episodes
eps 1-2, 4, 6, 10, 12-13, 15, 17-18, 21-24
)

Studio Live (ep 5)
Studio Massket (eps 12-13, 22)
Studio Mindo (4 episodes
eps 12, 17-18, 22
)

Studio Neun (ep 8)
Studio Sleep (eps 9, 12)
Studio Tokoro (ep 23)
Team Harada (15 episodes
eps 1, 3-4, 6-7, 9-13, 16, 18, 21-23
)

Triple A (eps 8, 11)
WHITE FOX (4 episodes
eps 8, 10, 15, 24
)

WHITE FOX Izukōgen Studio (ep 2)
Yostar Pictures (eps 16, 21)
3DCGI: I.G 3D (uncredited; OP1-2; ED1-2; eps 1-24)
Animation Direction:
Oriental Cherry Cartoon (eps 12, 17-18)
Reboot (eps 12, 21-22)
Revival (eps 11-12)
Studio Gram (ep 13)
Studio Massket (eps 12-13, 22)
Studio Mindo (eps 17, 20, 22)
Yostar Pictures (ep 21)
Animation Production: Production I.G
Background Art:
Bamboo (OP1-2; ED1-2; eps 1-24)
Studio Suuuu (9 episodes
eps 9, 11-13, 15-16, 18, 20, 22
)

Team Till Dawn (ep 23)
In-Between Animation:
4tune (eps 15, 23)
A-Real (eps 6-8, 13)
Akatsuki (10 episodes
eps 2-4, 8, 10, 15, 20-22, 24
)

animocaramel (ep 13)
Asahi Production (8 episodes
eps 1, 6-7, 9, 12, 14, 20-21
)

Asahi Production Shiroishi Studio (ep 2)
Banhui Animation (ep 21)
Banshanmen Animation (eps 19, 21, 23)
DR Movie (ep 19)
FAI International (eps 7, 9)
feel. (eps 5, 12-14)
Geek Toys (eps 3-7)
Getsumen (4 episodes
eps 1, 3, 12, 15
)

Grain (eps 17-18)
Hybrid Labo (ep 7)
I&S Factory (ep 6)
Madhouse (ep 1)
M.S.C (ep 14)
M.S.J Musashino Production (7 episodes
eps 3, 6, 10, 12, 17, 22, 24
)

One Order (eps 20, 22-24)
Orange (eps 12-13)
Oriental Cherry Cartoon (7 episodes
eps 11-12, 17-18, 20-21, 23
)

P.A. Works (ep 14)
Production I.G (OP1-2; ED1-2; 22 episodes
eps 1-7, 9-21, 23-24
)

RadPlus (7 episodes
eps 11, 15, 20-24
)

Reboot (11 episodes
eps 7, 9, 12, 15, 18-24
)

Revival (OP2; 4 episodes
eps 11-12, 15, 24
)

Revoroot (ep 21)
R.I.C (eps 8, 20-21)
SAS (eps 20, 22)
Shanghai Phantom (9 episodes
eps 1, 5-7, 9-12, 15
)

SILVER LINK. (ep 6)
Staro (ep 8)
Studio CL (eps 15, 24)
Studio Gimlet (eps 1, 3-5)
Studio Gokumi (6 episodes
eps 7, 10-11, 14, 17-18
)

Studio Gram (20 episodes
eps 1-7, 10-18, 21-24
)

Studio Massket (4 episodes
eps 12-13, 15, 22
)

Studio Mindo (OP2; 5 episodes
eps 9, 12, 17, 19-20
)

Studio Palette (OP2; eps 7, 11)
Studio Tokoro (ep 23)
Sunrise (ep 2)
Telecom Animation Film (eps 1, 3-4, 10)
Trigger (ep 14)
Triple A (eps 3, 8, 11)
Tsumugi Akita Anime Lab (eps 19-24)
WHITE FOX Izukōgen Studio (ep 2)
Yumeta Company (9 episodes
eps 1-6, 10, 13-14
)

Key Animation:
4tune (eps 15, 23)
Akatsuki (eps 15, 20)
Banhui Animation (ep 21)
Banshanmen Animation (ep 21)
Fast Snail Animation Productions Co., Ltd. (ep 22)
Kyushu Animation (ep 3)
Line Farm (ep 2)
One Order (ep 23)
Oriental Cherry Cartoon (eps 17-18, 21)
Studio CL (ep 15)
Studio Gram (ep 22)
Studio Massket (ep 12)
Studio Tokoro (ep 22)
Yostar Pictures (ep 24)
Logo Design: Bay Bridge Studio
Materials Assistance:
Kashiwa Reysol (eps 1-24)
Matsuyama Keirin (eps 1-24)
Omiya Ardija (eps 1-24)
Tokyo Musashino United FC (eps 1-24)
Yokogawa Musashino Football Club (eps 1-24)
Menu Supervision: R&O Food Company (6 episodes
eps 4-5, 10, 13-14, 16
)

Online Editing: Sony PCL (eps 1-24)
Paint:
4tune (eps 15, 23)
A-Real (eps 6-8, 13)
Akatsuki (10 episodes
eps 2-4, 8, 15, 18, 20-22, 24
)

Asahi Production (8 episodes
eps 1, 6-7, 9, 12, 14, 20-21
)

Asahi Production Shiroishi Studio (ep 2)
Banhui Animation (ep 21)
Banshanmen Animation (eps 19, 21, 23)
Bird (OP2; ED2; 7 episodes
eps 1, 3-4, 7, 10, 12, 14
)

DR Movie (ep 19)
FAI International (eps 7, 9)
Getsumen (4 episodes
eps 1, 3, 12, 15
)

Grain (eps 17-18)
Hybrid Labo (ep 7)
I&S Factory (ep 6)
M.S.J Musashino Production (7 episodes
eps 3, 6, 10, 12, 17, 22, 24
)

One Order (eps 20, 22-24)
Orange (eps 12-13)
Oriental Cherry Cartoon (7 episodes
eps 11-12, 17-18, 20-21, 23
)

Production I.G (OP1-2; ED1-2; eps 1-7, 9-24)
RadPlus (7 episodes
eps 11, 15, 20-24
)

Reboot (11 episodes
eps 7, 9, 12, 15, 18-24
)

Revival (4 episodes
eps 11-12, 15, 24
)

R.I.C (eps 8, 20-21)
SAS (eps 20, 22)
Shanghai Phantom (9 episodes
eps 1, 5-7, 9-12, 15
)

Staro (ep 8)
Studio CL (eps 15, 24)
Studio Gram (20 episodes
eps 1-7, 10-18, 21-24
)

Studio Massket (eps 13, 15, 22)
Studio Mindo (5 episodes
eps 9, 12, 17, 19-20
)

Studio Palette (eps 7, 11)
Studio Tokoro (ep 23)
Triple A (eps 3, 8, 11)
Tsumugi Akita Anime Lab (eps 19-24)
Yumeta Company (eps 2, 6, 13)
Photography: Production I.G (uncredited; OP1-2; ED1-2; eps 1-24)
Photography Assistance:
Asahi Production (eps 7, 16, 18)
Asura Film (17 episodes
eps 1-2, 4-8, 10-13, 15-18, 22, 24
)

GK Sales (ep 14)
Grain (ep 9)
Line Farm (eps 6, 14, 18)
Oriental Cherry Cartoon (ep 17)
SAS (ep 20)
Shanghai Phantom (9 episodes
eps 3, 5, 11, 13-15, 19-20, 22
)

Studio Gram (4 episodes
eps 14, 18, 21, 24
)

Production Assistance: LandQ studios (ep 8)
PV Production: 10GAUGE
Recording Studio: Studio Don Juan
Sound Production: Studio Don Juan
English cast
English staff
ADR Director: Shawn Gann
ADR Script: Leah Clark
ADR Prep: Ry McKeand
ADR Script Supervisor: Bonny Clinkenbeard
Assistant ADR Director:
Emi Lo
Marcus D. Stimac
Natalie Rose
Lead ADR Engineer: Paul Cline
Mix Engineer: Matt Grounds
Austin Tindle as Ryuichi Takeshima
Ben Balmaceda as Eisaku Ohtomo (eps 14-24)
Christopher Llewyn Ramirez as Eisaku Ohtomo
Ciarán Strange as Ashito Aoi
Clifford Chapin as Soichiro Tachibana
Marcus D. Stimac as Keiji Togashi
Mitchell Stephens as Martis Jun Asari
Ricco Fajardo as Yuma Motoki
Ry McKeand as Kanpei Kuroda

Blake McNamara as Shun Aoi
Brienne Olvera as Nagisa Akutsu
Chris Guerrero as Nozomi Date (Stand-in)
Christopher Wehkamp as Eita Takasugi
Cody Savoie as Akinori Kaneda
David Matranga as Kenta Yoshitsune
Douglas Gill as Aki Tsukishima
Eric Vale as Tatsuya Fukuda
Ernesto Jason Liebrecht as Taira Nakamura
Garret Storms as Haruhisa Kuribayashi
Giovannie Cruz as Aoi Kaneko
Kat Lozano as Miyako Tachibana
Kevin Thelwell as Junnosuke Nakano
Landon McDonald as Koji Satake
Marisa Duran as Hana Ichijo
Molly Zhang as Anri Kaido
Monica Rial as Noriko Aoi
Robert McCollum as Nozomi Date

Aaron Campbell as Goalie's Father (ep 1)
Alex Mai as
Futamihama Player (ep 1)
Toshimune Mibu
Alexis Tipton as Young Keiji
Anthony DiMascio as Yong-Soo Lee (eps 2-3)
Ben Balmaceda as Baishinji Player (ep 1)
Campbell Cooley as Interviewer (ep 13)
Carter Gill as Itsuki Nagano (eps 8, 12-14)
Comona Lewin as Hoichi Fukatsu (ep 3)
Eduardo Vildasol as Kengo Myojin (eps 7, 18)
Greg Silva as Futamihama Coach (eps 1, 5)
Ivan Jasso as Muto (ep 19)
Jack Reeder as Baishinji Goalie (ep 1)
Jamal Sterling as Benzen Daigo (eps 2, 4, 6)
Jennifer Alyx as
Female Assistant (ep 1)
Koichi
Jeremy Inman as Mr. Superfan (ep 16)
Jim Foronda as Isshiki (ep 16)
John Stimac as Seikyo Team Captain (ep 11)
Jordan Dash Cruz as Hotta (ep 2)
JR Joseph as Futamihama Player (ep 1)
Justin Green as Underclassman (ep 1)
Kayla Parker as Fukuda’s Mother (ep 8)
Kelly Greenshield as Haruta Midori (eps 3-4, 6)
Kelsey Maher as Sawa (ep 1)
Kim Morton as Kogure (eps 1, 4-5, 7)
Kyle Phillips as Kameyama (ep 8)
Mac Welch as Yui Masuko (5 episodes
eps 7-8, 10, 16, 18
)
Marianne Bray as Emi (ep 4)
Mark Allen Jr. as Mikami (ep 19)
Meg McClain as Nanami (ep 1)
Nazeeh Tarsha as
Baishinji Player (ep 1)
Male Spectator (ep 1)
Nicholas Markgraf as Hasegawa (eps 2-3)
Paul Cline as
Futamihama Player (ep 1)
Shimizu (ep 16)
Spencer Liles as Takumu Numazu (ep 15)

English companies
Internet Streaming:
Crunchyroll
Disney+ (Southeast Asia)
Licensed by: Crunchyroll
Italian staff
Italian companies
(none)
Internet Streaming: Crunchyroll
Italian cast
(none)

This encyclopedia is collaboratively edited by the users of this site
DISCLAIMER add information report an error lookup sources

Compare this anime's credits with others

# A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Anime anthology