Life Lessons with Uramichi-Oniisan (TV)

Have you seen this? want to / seen some / seen all

Alternative title:
Uramichi Oniisan (Japanese)
うらみちお兄さん (Japanese)
Plot Summary: 31-year-old Uramichi Omota has two sides to his personality. He appears as the young man in charge of physical exercises on the educational program "Maman to Together." Although he has a fresh and upbeat demeanor on the show, he is actually a bit emotionally unstable. (from manga)
User Ratings: 210 ratings have been given [details]
 Masterpiece: 18 votes (sub:17, raw:1)
 Excellent: 41 votes (sub:38, dub:3)
 Very good: 65 votes (sub:62, dub:3)
 Good: 26 votes (sub:24, dub:2)
 Decent: 24 votes (sub:22, dub:1, others:1
1 Spanish subtitled
)
 So-so: 12 votes (sub:12)
 Not really good: 11 votes (sub:11)
 Weak: 3 votes (sub:3)
 Bad: 4 votes (sub:4)
 Awful: 5 votes (sub:5)
 Worst ever: 1 vote (sub:1)
Seen in part or in whole by 315 users, rank: #2674 (of 8552)
Median rating: Very good
Arithmetic mean: 7.243 (Good+), std. dev.: 2.1006, rank: #2426 (of 8655)
Weighted mean: 7.267 (Good+), rank: #2228 (of 8655) (seen all: 8.02 / seen some: 7.16 / won't finish: 3.53)
Bayesian estimate: 7.280 (Good+), rank: #1947 (of 6542)
Vintage: 2021-07-05
Official website:
You can contribute information to this page, but first you must login or register

Japanese staff
Japanese cast
Chief Director: Ryōsuke Shibuya
Director: Nobuyoshi Nagayama
Series Composition: Touko Machida
Script:
Misaki Morie (eps 3, 7-8, 12)
Rie Uehara (eps 4, 6, 9-10)
Touko Machida (5 episodes
eps 1-2, 5, 11, 13
)

Storyboard:
Akihiro Saito (eps 2, 6)
Akiyoshi Watamari (5 episodes
eps 5, 7, 10, 12-13
)

Gorō Kuji (ep 11)
Kanae Aoki (5 episodes
eps 5, 7, 10, 12-13
)

Kazuya Ishiguri (5 episodes
eps 5, 7, 10, 12-13
)

Nobuyoshi Nagayama (eps 1, 5)
Ryōsuke Shibuya (ED; eps 4, 10, 13)
Shunsuke Nakashige (OP)
Taizo Yoshida (eps 8-9)
Yusuke Shibata (eps 3, 7, 12)
Unit Director:
Akiyoshi Watamari (eps 4-9, 12-13)
Hidetoshi Takahashi (ep 2)
Kanae Aoki (8 episodes
eps 4-5, 7-10, 12-13
)

Kazuya Ishiguri (8 episodes
eps 4-7, 9-10, 12-13
)

Ryōsuke Shibuya (ED; 4 episodes
eps 1, 4, 10, 13
)

Ryūta Yamamoto (ep 9)
Shunsuke Nakashige (OP)
Takayuki Murakami (ep 11)
Yusuke Shibata (eps 3, 5, 7)
Music: Kei Haneoka
Original creator: Gaku Kuze
Art Director: Masami Hayashi
Chief Animation Director:
Airi Tsuyuki (eps 8-13)
Kazuko Nakayama (OP; ED; eps 1-6, 8-13)
Nozomi Nagatomo (ep 5)
Yusuke Shibata (eps 7, 12)
Animation Director:
Airi Tsuyuki (ep 8)
Arisa Tanaka (ep 4)
Gwang Ming (Hikari no Sono Animation; ep 2)
Kazuko Nakayama (ep 1)
Kazuyuki Fujita (eps 8-9, 11)
Ke Wei Lin (OP; eps 3, 9)
Maho Gozuki (OP)
Nagisa Takahashi (OP; ep 13)
Naho Koyama (ep 1)
Nozomi Nagatomo (ep 5)
Takurō Sakurai (eps 1, 3)
3D Director: Masato Gotoh
Sound Director: Kisuke Koizumi
Director of Photography: Chiaki Tokuda
Key Animation Director: Yukiko Kawamoto (OP; eps 2, 4-13)
Executive producer: Gou Nakanishi (King Records)
Producer:
Kisara Takahashi (King Records)
Takashi Jinguuji (Ichijinsha)

2D Work:
Hinami
Ryōsuke Shibuya (eps 4, 6)
2nd Key Animation:
Airi Tsuyuki (ep 4)
Akiyoshi Watamari (ep 7)
Arisa Shiomoto (eps 3, 5-7, 12)
Aya Kushige (ep 10)
Aya Ono (eps 8-9)
Haruka Kudo (ep 8)
Kayoko Oshita (ep 6)
Kazuki Takenaga (ep 2)
Ke Wei Lin (ep 3)
Kenshin Tsunegaki (ep 13)
Kunpei Morisada (Angle; ep 6)
Momo Yamamoto (ep 10)
Nami Arimura (ep 8)
Nanami Tanaka (8 episodes
eps 2, 4-7, 9-10, 13
)

Naoki Yamashita (ep 8)
Natsumi Kurihara (eps 2-5, 9-10)
Nijiho Yoshimura (eps 7, 10)
Raruru (eps 1, 3)
Reiko Sato (ep 7)
Ryo Nekoyanagi (ep 9)
Ryūnosuke Kamida (ep 8)
Shigeno Ōno (eps 9, 13)
Shino Sasakura (ep 6)
Tetsuya Yoshimoto (eps 7-8)
Toki (ep 3)
Yang Zhao (ep 8)
Yoshika Ikeda (ep 6)
Yukie Yasuoka (eps 8-9, 13)
Yuko Shimoe (Yostar Pictures; eps 7-8)
Yūna Miyata (eps 5-9)
Yusuke Shibata (ep 7)
3D Work: Hitoshi Arai (ep 12)
Animation producer: Takeshi Eriguchi (Studio Blanc.)
Assistant Chief Animation Director:
Reiko Sato (eps 1-13)
Si Hyun Yu (eps 1, 3-4)
Assistant Unit Director:
Akiyoshi Watamari (eps 1, 3)
Kanae Aoki (eps 1, 3)
Kazuya Ishiguri (eps 1-3)
Associate producer:
Akihiro Sotokawa (MOVIC)
Fumihiro Ozawa (The Klockworx Co.)
Keisuke Sato (WOWOW)
Misa Okamura (King Records)
Ryohei Hama (Bit Groove Promotion)
Sayaka Okada (Marui Group)
Tatsuma Fukukura (Ichijinsha)
Background Art:
Ae Kang Lee (K.J studio; ep 13)
Akie Nagata (Studio Jack; 8 episodes
eps 1-2, 4-7, 12-13
)

Atsushi Hirakawa (Studio Jack; eps 1-11, 13)
Chizuru Takeuchi (Studio Jack; eps 1, 12)
Da Rim Gweon (Bean Tree; ep 13)
Eun-Sook An (Bean Tree; ep 12)
Gou Sasaki (Studio Jack; ep 12)
Hee-Young Kang (Bean Tree; ep 12)
Hong Lim Lee (K.J studio; eps 3, 8, 13)
Hye Ri Jang (K.J studio; eps 3, 8)
Jiao Mou (Studio Jack; ep 3)
Jin Young Park (K.J studio; ep 3)
Kiyoko Saito (Studio Jack; ep 1)
Kumiko Inoue (Studio Jack; ep 12)
Mai Kanaya (Studio Jack; eps 2, 4-13)
Masami Hayashi (Studio Jack; 10 episodes
eps 2-4, 6-7, 9-13
)

Megumi Nishizawa (Studio Aqua; eps 4-5)
Mi Ran Moon (K.J studio; eps 3, 13)
Noriko Tsutsui (Studio Aqua; ep 4)
Reiji Kasuga (Studio Jack; ep 13)
Sang-Gun Yun (Bean Tree; ep 12)
Se Young Nam (Bean Tree; ep 13)
Sun Hee Ban (K.J studio; eps 3, 8, 13)
Suzuka Amano (Studio Jack; ep 13)
Takako Saito (Bean Tree; ep 13)
Takayuki Saegusa (Studio Aqua; eps 4-5)
Tomoko Yonemoto (Studio Jack; ep 1)
Yang Liu (Studio Jack; eps 1-2, 5-10)
Yong Ho Choi (K.J studio; ep 3)
Yuki Sonoda (Studio Jack; eps 6, 12)
Background Art Cooperation:
Emiri Takeuchi (ep 8)
Haru Oka (ep 8)
Iori Moriya (ep 8)
Marin Mitobe (ep 8)
Miu Oka (ep 8)
Rio Nakagawa (ep 8)
Shiho Yajima (ep 8)
Sosuke Mitobe (ep 8)
Taketo Oka (ep 8)
Yuka Isono (ep 8)
Character Design Assistant: Nanami Tanaka
Chief Unit Director: Yusuke Shibata (ep 12)
Color Check:
Erina Tanaka (eps 1-7, 10, 13)
Makiho Kondō (eps 8, 12)
Megumi Aoi (eps 9, 11)
Color design: Erina Tanaka
Color setting:
Erina Tanaka (eps 1-7, 10, 13)
Makiho Kondō (eps 8, 12)
Megumi Aoi (eps 9, 11)
Cooperation:
Hideo Shimazaki (Quaras)
Shigenori Sato (Quaras)
Domestic Licensing:
Kaya Igarashi (King Records)
Minae Tada (King Records)
Saya Yamagami (King Records)
Takekazu Honda (King Records)
Youhei Yokota (King Records)
Finish Animation:
Hiroko Inoue (Studio Kagura; ep 7)
Megumi Aoi (Line Farm; eps 5-9)
Yuka Yamaya (Line Farm; eps 7-9)
Foley: Chika Furuta
In-Between Animation:
Haruka Kaneko (P.R.A Animation Department; ep 7)
Hiroko Inoue (Studio Kagura; ep 7)
Hiromi Yoshida (Studio Blanc.; ep 10)
Ji Won Kim (Lay-duce Animation Department; ep 7)
Mayu Taira (Lay-duce Animation Department; ep 7)
Mitsuri Sakakibara (Studio PaTHoS; eps 5-6)
Natsumi Kurihara (Studio Blanc.; ED)
Tatsuki Umino (P.R.A Animation Department; ep 7)
Yumiko Haneda (reboot; ep 6)
In-Between Check:
Natsumi Kurihara (ED)
Reiko Sato (eps 1-13)
In-Between Check Assistant:
Akiko Kino (eps 1-13)
Hinami (eps 7-8)
Nanami Tanaka (ep 13)
Natsumi Kurihara (eps 1-13)
Insert Song Arrangement: Tomoki Kikuya
Insert Song Composition: Tomoki Kikuya
Insert Song Lyrics: Gaku Kuze
Insert Song Performance:
Hiroshi Kamiya (ep 5)
Mamoru Miyano (eps 5, 10-11)
Nana Mizuki (eps 2, 5, 10-11)
Key Animation:
Ai Nonaka (eps 10-11)
Airi Tsuyuki (ep 8)
Akiyoshi Watamari (eps 3, 6, 10)
Arisa Shiomoto (eps 8, 10)
Arisa Tanaka (ep 10)
Aya Kōjō (ep 9)
Cheng Yong (ep 10)
Daichi Nakajima (OP)
Daiki Nishihara (OP; eps 4, 6)
Hiromi Yoshida (ep 10)
Jura (ep 5)
Kanae Aoki (ep 3)
Kazuki Hasunuma (ep 10)
Kazuya Ishiguri (4 episodes
eps 3, 6, 10, 13
)

Kazuyuki Fujita (OP; ep 11)
Ke Wei Lin (OP; 5 episodes
eps 2, 8, 10, 12-13
)

Keinosuke Ami (OP)
Kenji Hashimoto (ep 6)
Kinzen (ep 10)
Kumiko Kakoi (5 episodes
eps 5-6, 10-11, 13
)

Maho Gozuki (OP)
Mai Watanabe (ep 6)
mohako (ep 10)
Nagisa Takahashi (OP)
Naomi Miyata (OP)
Naomi Tsuruta (OP; 7 episodes
eps 1-3, 5-6, 10, 13
)

Natsumi Kurihara (ED; ep 1)
Nyokki (ep 10)
Ranko Nakabayashi (ep 10)
Reiko Sato (eps 1-7, 9)
Reina Matsubara (eps 3, 5-6, 10)
Rina Nagai (OP)
Ryō Toyoda (ep 9)
Ryota Iwanaga (eps 2, 10, 13)
Seina Sato (ep 10)
Takurō Sakurai (eps 1-3)
Tomoki Sakamoto (ep 5)
Yoshika Ikeda (eps 10, 13)
Yu Jing Ye (ep 10)
Yuko Shimoe (eps 10, 12)
Yurie Gotō (ep 10)
Yuya Hiderita (ep 10)
Music producer: Kisara Takahashi (King Records; 7 episodes
eps 1, 3-4, 7-9, 13
)

Original Work Cooperation: Ariku Tai (comic POOL Editorial Department)
Overseas Licensing:
Eri Nukada (King Records)
Yoshihisa Yamashita (King Records)
Photography:
Baek Ryun Chae (Tera Effect; eps 11-13)
Chiaki Tokuda (Tera Effect; eps 1-13)
Kana Miyashita (Asura Film; eps 10-13)
Ryōsuke Shibuya (ED)
Shintaro Kojima (Asura Film; eps 10-13)
Shion Sugihara (Tera Effect; eps 2-13)
Ying Cheng Liu (Tera Effect; eps 2-10)
Yue Ma (Tera Effect; eps 1-13)
Photography Cooperation:
Hitoshi Arai (Studio Blanc. Digital Department; eps 1-8)
Kouki Yoshida (Studio Blanc. Digital Department; eps 1-8)
Masato Gotoh (Studio Blanc. Digital Department; eps 1-8)
Masaya Kobayashi (Studio Blanc. Digital Department; eps 1-8)
Planning:
Akio Mishima (King Records)
Daisuke Katagiri (WOWOW)
Katsuyuki Imai (Ichijinsha)
Masahisa Aoki (Marui Group)
Norio Fukui (Bit Groove Promotion)
Shingo Kunieda (MOVIC)
Tsuneo Takechi (The Klockworx Co.)
Production Advancement:
Jinya Hayashi (eps 6, 9, 13)
Kazuomi Shimizu (eps 7, 10, 12)
Nana Ishibashi (eps 1-4)
Ryuutarou Sugikawa (eps 5, 8, 11)
Production Desk: Nana Ishibashi
Program Cooperation: Hatsuo Nara (TV Tokyo)
Prop Design: Reiko Sato
Publicity:
Ai Kanematsu (King Records)
Ayaka Namida (Ichijinsha)
Kazuhira Nishida (King Records)
Masayuki Hosokawa (Ichijinsha)
Natsuko Moro (Ichijinsha)
Yukiko Ohno (King Records)
Publicity Cooperation: Mayuko Oe (TV Tokyo)
Recording Adjustment: Chikako Abe
Recording Assistant:
Haruna Tsukioka (eps 1-12)
Tomoko Suzuki
Yosuke Maki
Sales Promotion:
Ai Kanematsu (King Records)
Ayaka Namida (Ichijinsha)
Kazuhira Nishida (King Records)
Masayuki Hosokawa (Ichijinsha)
Natsuko Moro (Ichijinsha)
Yukiko Ohno (King Records)
Setting Production: Nana Ishibashi
Sound Effects: Shota Yaso
Sound Production Manager: Fusae Anno
Supervision: Gaku Kuze
Theme Song Arrangement:
sty (ED)
Tomoki Kikuya (OP)
Theme Song Composition:
sty (ED)
Tomoki Kikuya (OP)
Theme Song Lyrics:
Gaku Kuze (OP)
sty (ED)
Theme Song Performance:
Mamoru Miyano (OP; ED)
Nana Mizuki (OP)
Video Editing:
Ayato Yasuda (IMAGICA EMS)
Hayato Imamoto (IMAGICA EMS; eps 1-3, 5)
Ikuya Hirano (IMAGICA EMS; eps 8-10)
Takayuki Miyai (IMAGICA EMS; eps 4, 7, 11)
Takehiro Uchida (IMAGICA EMS; eps 6, 12)
Hiroshi Kamiya as Uramichi Omota

Daisuke Ono as Matahiko Nekota
Kazuya Nakai as Furitsuke Capellini
Kenichi Suzumura as Saito Uebu
Kenyuu Horiuchi as Tekito Derekida
Mamoru Miyano as Iketeru Daga
Minami Takahashi as Kayo Ennoshita
Nana Mizuki as Utano Tadano
Natsuki Hanae as Eddy Edei
Rina Satou as Ikuko Heame
Ryohei Kimura as Hanbee Kikaku
Shinichiro Miki as Yusao Furode
Tomokazu Sugita as Tobikichi Usahara
Yūichi Nakamura as Mitsuo Kumagai 

Akane Fujikawa as Child (6 episodes
eps 1, 3, 6, 9, 11, 13
)
Akane Misaka as Child (9 episodes
eps 1, 3-8, 11, 13
)
Akari Tadano as
Child (eps 1, 3, 8)
Mother (eps 7, 13)
Akihiro Mine as Man (ep 2)
Akihisa Wakayama as Drugstore clerk (ep 3)
Arisa Tsuruno as
Child (ep 1)
Mother (ep 9)
Chisaki Morishita as Child (5 episodes
eps 3-4, 7-8, 13
)
Houchu Ohtsuka as The Voice of God
Ikkyuu Juku as Director (ep 9)
Jun Kasama as Narrator (ep 12)
Kaito Takeda as
Student (ep 12)
TV announcer (ep 7)
Ken Mizukoshi as
Announcer (ep 12)
Deliveryman (ep 11)
Old man (ep 6)
President (ep 9)
Ken Uo as Caretaker (ep 12)
Kenjiro Tsuda as Amon
Kenta Hosoda as Convenience store clerk (ep 13)
Kōhei Amasaki as Chuuta Sugoi (eps 2, 9)
Misato Matsuoka as Child (ep 11)
Mitsuki Nakamura as Kumatani's father (ep 12)
Miyū Ayase as Child (ep 11)
Momo Ishibashi as Child (eps 1, 3-11, 13)
Nanami Yamashita as Child (eps 1, 5-7)
Nao Ojika as Child (eps 11, 13)
Naoyuki Shimozuru as Shibao Doi (ep 2)
Naru Amano as Child (ep 1)
Natsu Yorita as Hachita Kumatani (ep 12)
Natsumi Kawaida as
Child (eps 1-4, 6-8)
Student (ep 12)
Rina Honnizumi as Pure Pink (ep 3)
Ryosuke Asano as
Announcer (ep 5)
Male office worker (ep 10)
Saki Miyashita as Child (eps 1, 5)
Sara Kitano as
Child (eps 1, 5-8)
Female office worker (ep 10)
Student (ep 12)
Satsumi Matsuda as Director's grandson (ep 8)
Sayumi Suzushiro as Track club manager (ep 12)
Sayumi Watabe as Host (ep 8)
Sayuri Sadaoka as Sayuri
Sayuri Yahagi as Puppy Sayuri (ep 12)
Shūichi Uchida as
Old man (ep 6)
Staff member (ep 10)
Shunichi Toki as President (ep 3)
Takahide Ishii as Clerk (ep 13)
Takuma Nagatsuka as Child (ep 1)
Yōko Hikasa as Mabui Daga
Yū Akiba as Old man (ep 6)
Yu Omoto as Staff member (ep 8)
Yū Wakui as
Child (eps 1, 5)
Student (ep 12)
Yui Ogura as
Child (ep 8)
Director's daughter (ep 9)
Yuka Yagami as Child (7 episodes
eps 1, 3, 5-6, 8, 10-11
)
Yuri Shirasawa as Child (ep 2)
Yuta Suminaga as Father (ep 8)
Yuuna Mimura as
Cat (ep 2)
Child (10 episodes
eps 1, 3-9, 11, 13
)

Kumatani's mother (ep 12)
Old woman (ep 10)
Japanese companies
2nd Key Animation:
Studio Angle (eps 6, 8)
Art Base Bam (eps 8, 10)
Asahi Production (eps 9, 13)
david production (ep 9)
GIFTanimation (ep 9)
Hikari no Sono Animation (5 episodes
eps 2, 5, 7-8, 10
)

Hybrid Labo (ep 6)
J.C. Staff (eps 9-10, 13)
Kinema Citrus (ep 10)
Line Farm (ep 12)
PINE JAM (ep 10)
Rad Plus (eps 7, 10)
Reboot (eps 8-9)
Revival (eps 6, 12)
Seed (eps 8, 10-13)
Seven Seas (eps 2-3, 11, 13)
TopGear (ep 6)
Triple A (eps 1, 3)
WHITE FOX Izukōgen Studio (eps 6, 8)
xenron (ep 3)
Yostar Pictures (eps 7-8)
Animation Direction:
Hikari no Sono Animation (7 episodes
eps 2, 5-7, 10-12
)

Seven Seas (ep 12)
Studio EverGreen (eps 3, 6)
Synod (11 episodes
eps 1-5, 7-9, 11-13
)

xenron (eps 6, 10, 12)
Animation Production: Studio Blanc.
Background Art:
Bean Tree (eps 12-13)
KJ Studio (eps 3, 8, 13)
Studio Aqua (eps 4-5)
Studio Jack
Finish Animation:
Asahi Production (eps 9-11, 13)
CloverWorks (ep 10)
Hikari no Sono Animation (8 episodes
eps 2, 4-7, 10-12
)

Hybrid Labo (ep 6)
Jumondo (ep 1)
Kagura (eps 7-8)
Kinema Citrus (ep 9)
Line Farm (eps 5-10, 12)
M.S.J Musashino Production (ep 6)
Rad Plus (eps 7, 10)
Reboot (eps 5-6, 8-9)
Revival (ep 6)
Seed (eps 8, 10-13)
Seven Seas (6 episodes
eps 2-3, 8, 11-13
)

Studio CL (ep 9)
studio daisy (ep 10)
Studio EverGreen (eps 3, 6)
Studio Gram (eps 6, 8-9)
Synod (11 episodes
eps 1-5, 7-9, 11-13
)

TopGear (eps 6-7)
Triple A (eps 1, 3, 11-13)
xenron (eps 6, 10, 12)
In-Between Animation:
Asahi Production (eps 9-11, 13)
EMT Squared (ep 9)
GAINAX Kyoto (ep 6)
Geno Studio (ep 10)
Hikari no Sono Animation (8 episodes
eps 2, 4-7, 10-12
)

Hybrid Labo (ep 6)
Jumondo (ep 1)
Kagura (eps 7-8)
Kinema Citrus (ep 9)
Lay-duce (eps 7, 9)
M.S.J Musashino Production (ep 6)
PRA (eps 7-9, 12)
Rad Plus (eps 7, 10)
Reboot (eps 5-6, 8-9)
Revival (ep 6)
Seed (eps 8, 10-13)
Seven Seas (6 episodes
eps 2-3, 8, 11-13
)

Studio CL (eps 8-9)
Studio Colorido (ep 9)
studio daisy (eps 8-10)
Studio EverGreen (eps 3, 6)
Studio Gram (eps 6-9)
Studio PaTHoS (eps 5-6, 8-9)
Synod (11 episodes
eps 1-5, 7-9, 11-13
)

TNK (eps 6, 8-9)
TopGear (eps 6-7)
Triple A (eps 1, 3, 11-13)
xenron (eps 6, 10, 12)
Insert Song Label: King Records (6 episodes
eps 2, 5-6, 10-12
)

Key Animation:
Hikari no Sono Animation (eps 6, 11-12)
Seven Seas (ep 12)
Studio EverGreen (ep 6)
Synod (11 episodes
eps 1-5, 7-9, 11-13
)

Triple A (ep 12)
xenron (ep 6)
Line Photography:
Line Farm (eps 1-7, 9-10)
Studio Blanc. (digital department; eps 8, 11-13)
Music Production: King Records
Offline Editing: Studio Blanc. (editing room)
Original Work Cooperation: comic POOL Editorial Department
Photography:
Asura Film (eps 10-13)
Tera Effect
Photography Cooperation: Studio Blanc. (digital department; eps 1-8)
Sound Production: Bit Grooove Promotion
Theme Song Label: King Records (OP, ED)
English cast
English staff
ADR Director: Cris George
ADR Script:
Aaron Dismuke (ep 1)
Jarrod Greene

ADR Lyric Adaptation: Dawn M. Bennett
ADR Prep: Brandon Peters
ADR Script Supervisor: Tyler Walker
ADR Song Director:
Dawn M. Bennett
Emi Lo (eps 5-6)
Lead ADR Engineer: Olivia Harris
Mix Engineer: Gino Palencia
Adam Gibbs as Uramichi Omota

Brandon McInnis as Iketeru Daga
Chris Sabat as Yusao Furode
David Wald as Furitsuke Capellini
Eric Vale as Tekito Derekida
Howard Wang as Mitsuo Kumatani
Jessica Calvello as Utano Tadano
Kevin Thelwell as Eddy Edei
Ray Chase as Tobikichi Usahara

Ama Lee as Mabui Daga
Kent Williams as God
Sarah Roach as Saya (ep 3)

English companies
Internet Streaming:
FUNimation Entertainment
Wakanim (Scandinavia)
French staff
French cast
Translation: Marion Sals

Proofreading: Benjamin Moro
Publication: Jelizaveta Stolarova
Spotting: Stephanie Leborgne
Supervision: Sarah Leclère
(none)
French companies
Internet Streaming: Wakanim
Spanish staff
Spanish companies
(none)
Internet Streaming: FUNimation Entertainment (Latin America)
Licensed by: FUNimation Entertainment (Latin America)
Spanish cast
(none)
German staff
German companies
(none)
Internet Streaming: Wakanim (German-speaking countries)
German cast
(none)
Russian staff
Russian companies
(none)
Internet Streaming: Wakanim (Russian-speaking countries)
Russian cast
(none)
Portuguese staff
Portuguese companies
(none)
Internet Streaming: FUNimation Entertainment (Brazil)
Licensed by: FUNimation Entertainment (Brazil)
Portuguese cast
(none)

This encyclopedia is collaboratively edited by the users of this site
DISCLAIMER add information report an error lookup sources

Compare this anime's credits with others

# A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Anime anthology