Christopher BEVINS

Date of birth: 1973-10-31
Hometown: Irving, Texas, Los Angeles, CA (residence)
Chronology:
(2018-04-01) Engaged to Rachel Robinson
Hobbies:
Comic books
Non-anime roles:
Dhalsim and Soldier A (David) in "Street Fighter V" (VG)
Dhalsim in "Street Fighter IV" (VG)
Dhalsim in "Street Fighter X Tekken" (VG)
Legault in "Fire Emblem Heroes" (VG)
Shishiwakamaru in "Yu Yu Hakusho: Dark Tournament" (VG)
Voice in "FUNimation" (logo bumper)
Non-anime staff credits:
Script Adaptation for "Sengoku Basara: Samurai Heroes" (VG)
Other article: Show:
You can contribute information to this page, but first you must login or register
Staff in:
(English version)
ACCA: 13-Territory Inspection Dept. (TV) : ADR Director
Appleseed XIII (TV) : Script (eps 1, 5)
Appleseed XIII: Tartaros & Ouranos (movie) : Script
Aquarion (TV) : Commentary (ep 15)
Aquarion Evol (TV) : ADR Director, Commentary (ep 1)
Aquarion Logos (TV) : ADR Director, Script
BECK: Mongolian Chop Squad (TV) : ADR Director, Commentary (eps 3, 14, 24), Line Producer
Big Windup! (TV) : ADR Director (eps 1-7), Script (eps 7, 10), Line Producer
Blue Gender: The Warrior (movie) : ADR Director
Brave Witches (TV) : ADR Director
Burst Angel (TV) : ADR Director, Commentary (6 episodes
eps 4, 8, 10, 13, 17, 24
)

Burst Angel: Infinity (OAV) : ADR Director, Line Producer
Case Closed (TV) : ADR Director
Case Closed: The Last Magician of the Century (movie) : ADR Director, Script
Cat Planet Cuties (OAV) : ADR Director, Line Producer
Cat Planet Cuties (TV) : ADR Director, Commentary (ep 9), Line Producer
Claymore (TV) : Script (ep 8)
Concrete Revolutio (TV) : ADR Director
Corpse Princess: Aka (TV) : Line Producer
Corpse Princess: Kuro (TV) : Line Producer
Danganronpa 3: The End of Hope's Peak High School: Despair Arc (TV) : Voice Direction
Danganronpa 3: The End of Hope's Peak High School: Future Arc (TV) : Voice Direction
Danganronpa The Animation (TV) : ADR Director
(The) Devil is a Part-Timer! (TV) : ADR Director, Commentary (ep 1)
Dragon Ball (TV) : ADR Looping (FUNimation dub)
Dragon Ball GT (TV) : Voice Direction (FUNimation)
Dragon Ball GT: A Hero's Legacy (special) : ADR Director, Line Producer
Dragon Ball Z (TV) : ADR Looping (Kid Buu Saga; eps 261-276)
Dragon Ball Z: Bojack Unbound (movie 9) : ADR Director, Line Producer
Dragon Ball Z: Broly - Second Coming (movie 10) : ADR Director, Line Producer
Dragon Ball Z: Dead Zone (movie 1) : ADR Director (FUNimation), Line Producer (FUNimation)
Dragon Ball Z: Fusion Reborn (movie 12) : Line Producer (Double Feature)
Dragon Ball Z: Wrath of the Dragon (movie 13) : Line Producer (Double Feature)
Drifters (TV) : ADR Director
El Cazador de la Bruja (TV) : ADR Director, Script (4 episodes
eps 1, 4, 10, 15
)
, Commentary (eps 1, 24), Line Producer
Gangsta. (TV) : ADR Director
Gunslinger Girl (TV) : ADR Director (eps 12-13), Commentary (ep 12)
.hack//Quantum (OAV) : ADR Director, Script, Line Producer
Harmony (movie) : ADR Director
Heaven's Lost Property (TV) : ADR Director
Heaven's Lost Property Forte (TV) : ADR Director, Commentary (eps 4, 9)
Heaven's Lost Property: Project Pink (OAV) : ADR Director
Heaven’s Lost Property the Movie: The Angeloid of Clockwork : ADR Director, Commentary, Line Producer
Heavy Object (TV) : ADR Director
(The) Heroic Legend of Arslan (TV) : ADR Director
(The) Heroic Legend of Arslan: Dust Storm Dance (TV) : ADR Director
Hetalia - Axis Powers (TV) : Commentary (eps 16, 31, 36)
Hetalia The Beautiful World (TV) : ADR Director, Commentary (eps 7, 12-16)
Hetalia The World Twinkle (ONA) : Commentary (5 episodes
eps 3, 5, 7-8, 12
)

Hetalia World Series (TV) : Commentary (eps 26, 36)
Jormungand (TV) : ADR Director, Commentary (ep 1), Line Producer
Jormungand Perfect Order (TV) : ADR Director, Commentary (eps 15, 24)
Jyu-Oh-Sei (TV) : ADR Director, Script (eps 1-6), Commentary (ep 6), Line Producer
Karneval (TV) : ADR Director, Commentary (eps 3, 13)
King of Thorn (movie) : ADR Director
Last Exile: Fam, The Silver Wing (TV) : ADR Director, Commentary (ep 1), Line Producer
Michiko & Hatchin (TV) : ADR Director, Script (5 episodes
eps 1, 5, 9, 12, 16
)
, Commentary (eps 1-2, 22)
Nobunagun (TV) : ADR Director
One Piece (TV) : ADR Director (FUNimation; 10 episodes
eps 156-161, 184-187
)
, Line Producer (FUNimation; ep 157)
Origin ~Spirits of the Past~ (movie) : ADR Director, Line Producer
Ping Pong (TV) : ADR Director
Princess Jellyfish (TV) : ADR Director, ADR Script (eps 1-11), Commentary (eps 1, 11)
Rideback (TV) : Script (5 episodes
eps 1, 4, 6, 9, 12
)

RIN - Daughters of Mnemosyne (TV) : Line Producer
Romeo × Juliet (TV) : Line Producer
(The) Sacred Blacksmith (TV) : ADR Director
Samurai 7 (TV) : ADR Director, Commentary (eps 1, 14)
Selector Infected Wixoss (TV) : ADR Director, Commentary (eps 1, 12)
Selector Spread Wixoss (TV) : ADR Director, Commentary (eps 1, 12)
Sengoku Basara - Samurai Kings (TV) : ADR Director, Script
Sengoku Basara - Samurai Kings (TV 2) : ADR Director, Script, Commentary (ep 6)
Sengoku Basara - Samurai Kings: The Last Party (movie) : ADR Director, Script, Line Producer
Sengoku Basara: End of Judgement (TV) : ADR Director, Script
Shakugan no Shana III (Final) (TV) : Script
Shakugan no Shana S (OAV) : ADR Director, Script (eps 1-2), Line Producer
Shakugan no Shana Second (TV) : ADR Director, Commentary (ep 21)
Shigurui: Death Frenzy (TV) : ADR Director, Script (eps 4, 6), Commentary (eps 4, 10), Line Producer
Space Patrol Luluco (TV) : ADR Director
Speed Grapher (TV) : ADR Director, Line Producer
Spiral (TV) : ADR Director
Taboo Tattoo (TV) : ADR Director
Terror in Resonance (TV) : ADR Director
Unbreakable Machine-Doll (TV) : ADR Director
Witchblade (TV) : ADR Director, Script, Line Producer
Yu Yu Hakusho: Ghost Files (TV) : ADR Looping
Yurikuma Arashi (TV) : ADR Director, Commentary (eps 1, 12)

Cast in:
(English version)
18if (TV)
Absolute Duo (TV)
ACCA: 13-Territory Inspection Dept. (TV) as Nino
Aesthetica of a Rogue Hero (TV)
Alderamin on the Sky (TV) as Bada Sankrei (ep 5)
Alice & Zoroku (TV) as Herschel (ep 3)
All Out!! (TV) as Natsuki Ise
And you thought there is never a girl online? (TV)
Aquarion (TV) as Apollo; Apollonius
Aquarion Evol (TV) as Amata Sora; Apollo
Aquarion Logos (TV) as Chinosuke Domon; M.J.B.K.
Assassination Classroom (TV)
Assassination Classroom (TV 2)
Attack on Titan (TV)
Attack on Titan (TV 2/2017) as Lauda (ep 33)
Attack on Titan: The Roar of Awakening (movie)
B Gata H Kei - Yamada’s First Time (TV)
B'tX (TV) as Hokuto (2018 dub)
Baccano! (TV) as Nicholas Wayne
Baka and Test - Summon the Beasts 2 (TV)
Baldr Force EXE (OAV) as Yousuke Kashiwagi
Bamboo Blade (TV) as Fujimura (ep 21)
BECK: Mongolian Chop Squad (TV) as Beck; John Lennon; Omar
Big Windup! (TV) as First Base Umpire (eps 4-7); Yoshiro Hamada
Bikini Warriors (TV) as Guard (ep 2)
Birdy the Mighty Decode:02 (TV) as Kashu Geeze (ep 10)
Birdy the Mighty: Decode (TV) as Kashu Geeze
Black Butler (TV)
Black Butler II (OAV)
Black Butler: Book of Circus (TV) as Perverted Noble
Blood Blockade Battlefront (TV) as Vampire (ep 7)
Blue Gender (TV) as Radio Voice
Blue Gender: The Warrior (movie) as Pilot A
Brave Witches (TV) as Kouhei Karibuchi (ep 1)
Burst Angel (TV) as Nose Ring (ep 19)
C – Control – The Money and Soul of Possibility (TV) as Iogi (eps 2, 8)
Case Closed (TV); Akiyoshi (ep 3); Concierge (ep 25); Henry Nelbit (ep 56); Moreese Cortezini (ep 66)
Case Closed: The Last Magician of the Century (movie) as Ray Segue
Cat Planet Cuties (TV) as Grag
A Certain Scientific Railgun (TV)
Chrome Shelled Regios (TV) as Eyelane Garfied
Clockwork Planet (TV) as Amaretto (ep 5); Soldier C (ep 5)
Code:Breaker (TV)
Concrete Revolutio (TV) as Hyouma Yoshimura
Corpse Princess: Kuro (TV) as Kanechika Umehara
D.Gray-man (TV); Dog (ep 18); Johnny Gil
D.Gray-man Hallow (TV) as Johnny Gill
Dagashi Kashi (TV) as Japanese Official (ep 11)
Danganronpa 3: The End of Hope's Peak High School: Despair Arc (TV)
Danganronpa 3: The End of Hope's Peak High School: Future Arc (TV) as Yasuhiro Hagakure
Danganronpa 3: The End of Hope's Peak High School: Hope Arc (special) as Yasuhiro Hagakure
Danganronpa The Animation (TV) as Yasuhiro Hagakure
Darker than Black (TV)
Darker than Black: Gemini of the Meteor (TV) as Ilya Sokolov (ep 7)
Death Parade (TV)
Desert Punk (TV) (eps 5-6); Namiko's Father (4 episodes
eps 8, 11, 21, 24
)

(The) Devil is a Part-Timer! (TV) as Cervantes
Dimension W (TV) (ep 11)
(The) Disastrous Life of Saiki K. (TV) as Michael
Dragon Ball (TV) (eps 55, 57); Creampuff; Drunkard (ep 60); Fighter (ep 69); Red Ribbon Soldier (ep 35)
Dragon Ball GT (TV) as Danny (ep 40); Imeckian Guard (ep 3); Mouma (eps 9-11); Mugley (ep 42); Naturon Shenron
Dragon Ball GT: A Hero's Legacy (special) as Baby Bear
Dragon Ball Movie 4: The Path to Power
Dragon Ball Super (TV) as Bee (ep 15); Citizen (ep 15)
Dragon Ball Z (TV) as After Life Guide (eps 6-7); Bee
Dragon Ball Z Kai (TV); Battle Ball Player (ep 70); Country Man (ep 83); Father (ep 8); Fisshi (ep 55); Frieza's Soldier (ep 20); Hover Skater (ep 59); Humanoid Soldier (ep 19); Lucky Foods Drivers (ep 66); Namekian (ep 87); Namekian Villager (ep 51); Napple (Horned Soldier; ep 21); White Collar Worker (ep 73); Yardrat (ep 57); ZTV Reporter (ep 85)
Dragon Ball Z Kai (TV 2); Idasa's Crony (ep 105) 
Dragon Ball Z: Bojack Unbound (movie 9) as Bujin
Dragon Ball Z: Fusion Reborn (movie 12) as Adolf Hitler (Dictator); Attendant 3; Dispatcher; Zombie 1
Drifters (TV) as Grigori Rasputin
El Cazador de la Bruja (TV) as Dr. Heinz Schneider
Endride (TV) as Ralph
Escaflowne: The Movie as Ort (Funimation)
EUREKA SEVEN AO (TV)
Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo (movie)
Fairy Tail (TV) as Lahar
Fairy Tail (TV 2/2014) as Lahar
Free! Eternal Summer (TV) as Russell (ep 12)
Fruits Basket (TV)
Fullmetal Alchemist (TV)
Fullmetal Alchemist: Brotherhood (OAV)
Fullmetal Alchemist: Brotherhood (TV); King Bradley (Young); Ridel
Fullmetal Alchemist: Chibi Party (OAV)
Fullmetal Alchemist: Premium Collection (OAV)
Fullmetal Alchemist: Seven Homunculi VS State Alchemists (OAV)
Fullmetal Alchemist: The Sacred Star of Milos (movie) as Tony
(The) Future Diary (TV) as Shiraishi (eps 1-2)
Ga-Rei-Zero (TV)
Gangsta. (TV) as Ivan Glaziev
Garo the Animation (TV) as Capi (ep 8)
Garo: Crimson Moon (TV) as Miko (ep 4)
Grimgar, Ashes and Illusions (TV) as Hayashi (eps 6-7)
Guilty Crown (TV) as Takaomi Sudou (eps 13-18)
.hack//Quantum (OAV)
Handa-kun (TV)
Harmony (movie) as Elijah Vashlov
Heaven's Lost Property (TV)
Heaven's Lost Property Forte (TV)
Heaven's Lost Property: Project Pink (OAV)
Heavy Object (TV)
Hell Girl (TV) as Akamoto (ep 2)
Heroic Age (TV)
(The) Heroic Legend of Arslan (TV) as Narsus
(The) Heroic Legend of Arslan: Dust Storm Dance (TV) as Narsus
Hetalia - Axis Powers (TV) as Japan
Hetalia Axis Powers: Paint it, White! (movie) as Japan
Hetalia The Beautiful World (TV) as Japan
Hetalia The World Twinkle (ONA) as Japan
Hetalia World Series (TV) as Japan; John
Initial D (TV) as Kenji (FUNimation Dub)
Initial D: Extra Stage (OAV) as Kenji (FUNimation Dub)
Initial D: Fourth Stage (TV) as Kenji
Initial D: Second Stage (TV) as Kenji (FUNimation Dub)
Initial D: Third Stage (movie) as Kenji
Izetta: The Last Witch (TV) as Dorothee
Joker Game (TV)
Jormungand (TV) as Tojo
Jormungand Perfect Order (TV) as Tojo
Jyu-Oh-Sei (TV) as Rada
KADO - The Right Answer (TV) as Takumi Gonno
Karneval (TV) as Yogi
Kaze no Stigma (TV) as Kiyoshi Takamatsu (ep 18); Shingo Yuki (ep 1)
KenIchi the Mightiest Disciple (TV) as Kung Fu Guy (ep 6); Thug 2 (ep 5); Thug A (ep 1)
Kiddy Grade (TV)
King of Thorn (movie) as Peter Stevens
Kodocha (TV)
Last Exile: Fam, The Silver Wing (TV) as Alauda
Laughing Under the Clouds (TV)
(The) Legend of the Legendary Heroes (TV) as Chezo Kalti (ep 11)
Linebarrels of Iron (TV)
Lupin III: Missed by a Dollar (special) as Gilbert
Lupin III: The Pursuit of Harimao's Treasure (special)
Lupin III: The Woman Called Fujiko Mine (TV) as Penne (ep 2)
Michiko & Hatchin (TV) as Hiroshi Morenos
Mikagura School Suite (TV) as Tonkyun
Monster Hunter Stories RIDE ON (TV) as Chief Nolma (4 episodes
eps 22-23, 25, 36
)

Mushi-Shi (TV) as Villager (eps 11, 13)
My Bride is a Mermaid (TV) as Thug A (ep 4)
My Hero Academia (TV) as Hanta Sero
My Hero Academia (TV 2) as Hanta Sero
My Hero Academia (TV 3) as Hanta Sero
Nabari no Ou (TV) as Shiranui
Negima! (TV) as Demon (eps 25-26)
Negima!? (TV) as Doctor Poo (ep 10)
New Game! (TV)
New Theatrical Movie Initial D Legend 1: Awakening as Kenji
New Theatrical Movie Initial D Legend 2: Racer as Kenji
Ninja Slayer From Animation (ONA) as Doctor (ep 13)
Nobunagun (TV) as Mahesh Mirza/Mahatma Ghandi
Oh! Edo Rocket (TV)
Ōkami-san & Her Seven Companions (TV)
One Piece (TV) (FUNimation); Cleric (FUNimation; eps 187-188); Giant Snake (FUNimation; ep 188); Jose; Kashigami (FUNimation; ep 187); Lafitte (FUNimation); Lasso (FUNimation); Nola (Young); Shushu (FUNimation)
One Piece Film Strong World (movie 10)
Ouran High School Host Club (TV) as Akira Komatsuzawa (ep 14)
Panty & Stocking with Garterbelt (TV) as Fastener
Peach Girl (TV) as Dog (eps 11-12)
Phantom ~Requiem for the Phantom~ (TV) as Toru Shiga
Ping Pong (TV) as Takamura
planetarian (ONA) as Manager
planetarian: Hoshi no Hito (movie) as Manager
Pop Team Epic (TV) as Pipimi (ep 10b)
Prince of Stride: Alternative (TV) as Takeshi Eifuku
Princess Jellyfish (TV) as Hanamori
Prison School (TV) as Joe
Rage of Bahamut: Genesis (TV) as Yogi (ep 4)
Ragnarok The Animation (TV) as Jakk
Rideback (TV); Sato (eps 4-6, 9-10)
RIN - Daughters of Mnemosyne (TV) as Tamotsu Yanagihara
(The) Rolling Girls (TV) as Den-san
Romeo × Juliet (TV) as Mercutio
Rosario + Vampire (TV) as Kubisaku Nagai (Yukari Fan Club)
Rosario + Vampire Capu2 (TV) as Kubisaku Nagai
Rumbling Hearts (TV)
Rurouni Kenshin Part II: Kyoto Inferno (live-action movie) as Inn Worker
(The) Sacred Blacksmith (TV) as Hugo Housman
Saga of Tanya the Evil (TV)
Sakura Quest (TV) as Shibukawa (eps 10, 15)
Samurai 7 (TV); Farmer Gosaku
Sands of Destruction (TV) as Number 28 (ep 10)
School Rumble (TV) as Iwashi Otani (eps 24-25)
Sengoku Basara - Samurai Kings (TV) as Asai Nagamasa
Sengoku Basara - Samurai Kings (TV 2) as Akagawa
Sengoku Basara - Samurai Kings: The Last Party (movie) as Azai Nagamasa
Servamp (TV) as Misono Arisuin
Sgt. Frog (TV) as Nyororo; Robot Dog
Shakugan no Shana III (Final) (TV) as Sale Habichtsburg
Shakugan no Shana Second (TV) as Kasha
Shangri-La (TV)
Shigurui: Death Frenzy (TV) as Heihachirou (ep 7); Tomoroku; Yamauchi
Shiki (TV) as Masaki Tashiro
Shin chan (TV) as Corn Whole (FUNimation ep. 12); Kung Fuji Apple/Beta Carrot Teen (FUNimation)
Shōnen Maid (TV)
Shuffle! (TV) as Gay Guy A (ep 4); RRR Leader (ep 3)
Solty Rei (TV) as Researcher A (eps 15-16)
Soul Eater (TV) as Holmes (ep 17)
Space Dandy (TV)
Space Dandy Season 2 (TV)
Space Patrol Luluco (TV) as Blackholeian
Speed Grapher (TV) as Ran Yurigaoka
Spiral (TV) as Kanone Hilbert
Steins;Gate (TV) as Immigration Official (ep 25)
Strike Witches (movie)
Strike Witches 2 (TV)
Suzuka (TV)
Taboo Tattoo (TV) as Tom Shredfield
Tales of Vesperia: The First Strike (movie) as Ivan
Terror in Resonance (TV) as Arata 'Nine' Kokonoe
Tokyo ESP (TV) as Washibana
Tokyo Ghoul (TV) as Nico
Tokyo Ghoul √A (TV) as Nico
Tokyo Ghoul:re (TV) as Nico
Tokyo Ravens (TV)
Toriko (TV) as Wyne
(The) Tower of Druaga: the Sword of Uruk (TV)
Trickster (TV); Twenty Faces
Trigun: Badlands Rumble (movie)
Trinity Blood (TV) as Co-Pilot (ep 1)
Tsubasa: RESERVoir CHRoNiCLE (TV) as Announcer (eps 27-29)
Ultimate Otaku Teacher (TV) (ep 11)
Unbreakable Machine-Doll (TV) as Cruel
Vexille - 2077 Isolation of Japan (movie) as DAIWA Bot
(The) Vision of Escaflowne (TV) as Ort (Funimation)
Witchblade (TV) as Hiroki Segawa
Wolf Children (movie)
World Break: Aria of Curse for a Holy Swordsman (TV) as Lū Djishin
Yona of the Dawn (TV) as Gang Tae-jun
Yu Yu Hakusho: Ghost Files (TV) as M4 (ep 34); Shishiwakamaru
Yuri!!! on Ice (TV) as Naohiko (eps 6, 8, 11-12)
Yurikuma Arashi (TV) as Life Cool
This encyclopedia is collaboratively edited by the users of this site
DISCLAIMER add information report an error lookup sources
given name: A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
family name: A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z none