×
  • remind me tomorrow
  • remind me next week
  • never remind me
Subscribe to the ANN Newsletter • Wake up every Sunday to a curated list of ANN's most interesting posts of the week. read more

Lupin the 3rd Part 6 (TV)

Have you seen this? want to / seen some / seen all

Alternative title:
Lupin Sansei Part 6 (Japanese)
Lupin the Third: Part VI
ルパン三世 PART6 (Japanese)
Themes: detective, thief
Plot Summary: After Sherlock’s long time partner Watson was murdered, the top suspect of the murder happens to be the gentleman thief himself Lupin III. In order to prove his innocence, Lupin must hunt down the shadowy organization known as the Raven if he wants to live to steal another day.
User Ratings: 110 ratings have been given [details]
 Masterpiece: 9 votes (sub:9)
 Excellent: 15 votes (sub:15)
 Very good: 33 votes (sub:33)
 Good: 28 votes (sub:27, dub:1)
 Decent: 13 votes (sub:13)
 So-so: 5 votes (sub:5)
 Not really good: 4 votes (sub:4)
 Weak: -
 Bad: 1 vote (sub:1)
 Awful: 1 vote (sub:1)
 Worst ever: 1 vote (sub:1)
Seen in part or in whole by 173 users, rank: #3846 (of 8891)
Median rating: Very good
Arithmetic mean: 7.336 (Good+), std. dev.: 1.7595, rank: #2239 (of 9006)
Weighted mean: 7.398 (Good+), rank: #1853 (of 9006) (seen all: 7.47 / seen some: 7.61 / won't finish: 3.95)
Bayesian estimate: 7.408 (Good+), rank: #1561 (of 6773)
Number of episodes: 25
Episode titles: We have 25
Vintage:
2021-10-09
2021-10-09 to 2022-03-26
Release dates: We have 2
Opening Theme:
"Theme From Lupin III 2021" by Yuji Ohno 
"Theme From Lupin III 2021" by Yuji Ohno and Lupintic Six with Friends
Ending Theme:
#1: "Lupin Sansei '80" (ルパン三世'80) by Yuji Ohno (ep 0)
#2: "Milk Tea" by Akari Dritschler (eps 1-12)
#3: "Bitter Rain" by Sakura Fujiwara (eps 13-)
Official website:
Trivia: We have 7
News: Show:
You can contribute information to this page, but first you must login or register

Japanese staff
Japanese cast
Director:
Eiji Suganuma
Nobuo Tomizawa (ep 0)
Series Composition:
Shigeru Murakoshi (eps 13-24)
Takahiro Ōkura (eps 1-12)
Script:
Akio Higuchi (ep 8)
Akira Kindaichi (eps 15, 17)
Ayumi Shimo (ep 20)
Kanae Minato (ep 9)
Koichi Chigira (ep 22)
Mamoru Oshii (eps 4, 10)
Masaki Tsuji (ep 3)
Shigeru Murakoshi (6 episodes
eps 13-14, 18-19, 23-24
)

Takahiro Ōkura (5 episodes
eps 1-2, 7, 11-12
)

Taku Ashibe (eps 5-6)
Tomoko Shinozuka (eps 16, 21)
Yūya Takahashi (ep 0)
Storyboard:
Eiji Suganuma (eps 1, 23-24)
Hajime Kamegaki (ep 5)
Hatsuki Tsuji (5 episodes
eps 3, 6, 14, 18-19
)

Hiroyuki Yano (eps 2, 11, 13)
Jun'ichi Sakata (eps 16-17, 20)
Koichi Chigira (4 episodes
eps 9, 15, 21-22
)

Masatsugu Arakawa (ep 10)
Masayuki Kojima (ep 12)
Nobuo Tomizawa (ep 0)
Nobutaka Yoda (OP)
Norihiro Naganuma (ep 4)
Osamu Nabeshima (ep 8)
Pyeon-Gang Ho (ep 7)
Episode Director:
Akira Shimizu (ep 8)
Fumio Maezono (ep 20)
Hatsuki Tsuji (ep 18)
Hideki Tonokatsu (eps 17, 23)
Kazuhiro Soeta (5 episodes
eps 1, 4, 10, 13, 24
)

Keiya Saitō (eps 2, 12)
Kentarō Sugimoto (ep 14)
Kiyoshi Egami (ep 21)
Koichi Chigira (ep 22)
Masahiko Komino (ep 19)
Mitsutaka Noshitani (ep 11)
Nana Harada (ep 5)
Nobuo Tomizawa (ep 0)
Pyeon-Gang Ho (ep 7)
Shigeki Awai (ep 19)
Takahiko Usui (ep 3)
Takashi Asami (eps 6, 15)
Toshihiro Maeya (ep 16)
Yuuji Kanzaki (ep 9)
Unit Director: Yujiro Abe (OP)
Music: Yuji Ohno
Original Concept:
Arthur Conan Doyle (Sherlock Holmes and John Watson)
Maurice Leblanc
Minetarō Yamanaka (Yoshiaki Hongō; eps 5-6)
Rampo Edogawa (eps 5-6)
Original creator: Monkey Punch
Character Design:
Hirotaka Marufuji
Hisao Yokobori (ep 0)
Art Director:
Asuka Kashimura (6 episodes
eps 13-14, 18-19, 23-24
)

Beom Seon Lee (eps 9, 21-22)
Hiromasa Ogura (6 episodes
eps 3, 5-6, 12, 15, 17
)

Kōichirō Bizen (eps 2, 7)
Tetsuhiro Shimizu (ep 0)
Tram Anh Nguyen (ep 16)
Wataru Nishizawa (6 episodes
eps 3, 5-6, 12, 15, 17
)

Yumi Matsumiya (5 episodes
eps 1, 4, 8, 11, 20
)

Yūsuke Takeda (ep 10)
Art: Beom Seon Lee (OP)
Animation Director:
Atsuya Miura (ep 5)
Eun A Shin (ep 19)
Eun Mi Han (ep 21)
Hirohide Shikishima (ep 4)
Hirotaka Marufuji (OP; eps 1, 24)
Hyun Ju Song (eps 8-9)
Hyung Wook Kang (ep 11)
Ichiro Ogawa (ep 3)
Ja-Cheon Gu (eps 13, 18, 23)
Jae Seok Park (eps 8, 11)
Jun-Oh Kim (ep 8)
Jung Suk Kim (ep 19)
Junko Yamanaka (6 episodes
eps 2, 5, 7, 12, 14, 22
)

Kazuyuki Ikai (eps 9, 16, 21)
Keizō Shimizu (eps 9, 11, 16)
Kenji Hachizaki (eps 0, 18, 24)
Kenji Shinohara (ep 3)
Kenji Takeguchi (ep 20)
Konomi Sakurai (eps 9, 16, 21)
Liang Chen (eps 9, 16, 21)
Liang Peng Li (ep 9)
Mari Tominaga (ep 5)
Masahiko Komino (ep 19)
Miori Suzuki (eps 6, 15)
Myoung Jun Cha (eps 13, 18, 23)
Nana Mori (ep 5)
Ran Young Kim (ep 21)
Satoru Kusuda (ep 19)
Shinichiro Takagi (eps 10, 17, 24)
Shuji Maruyama (6 episodes
eps 2, 7, 12-14, 23
)

Shunryō Yamamura (eps 0, 14)
Song Hwa Park (eps 16, 21)
Sung Jin Lee (ep 19)
Tomoyuki Abe (eps 6, 15)
Wei Feng Du (eps 9, 16, 21)
Xu Long Wei (eps 9, 21)
Yasutaka Hanabusa (ep 20)
Ye Sung Lee (eps 8-9, 11, 16)
Yoshinori Yumoto (5 episodes
eps 2, 7, 12-13, 23
)

Young Hee Park (eps 11, 21)
Yu Jin Kim (eps 8-9, 11)
Yukari Kobayashi (ep 8)
Yun Hee Choi (ep 21)
Sound Director: Youji Shimizu
Cgi Director: Nobumasa Hoshino (OP; eps 0-14, 16-24)
Director of Photography:
Akemi Sasaki
Shin'ichi Komeya (ep 0)
2D Design:
Akemi Sasaki (18 episodes
eps 0-1, 4-5, 7-8, 10, 13-14, 16-24
)

Shin'ichi Komeya (ep 0)
Yasuharu Sawami (OP; 11 episodes
eps 3-6, 9, 11, 14, 17-18, 20, 23
)

Yuko Nishiyama (OP; 9 episodes
eps 2, 4, 7, 10, 12-13, 16, 19, 22
)

Yusuke Takebana (6 episodes
eps 1, 6, 8, 12, 15, 21
)

2D Work: Akiko Hamanaka (eps 15, 17)
2nd Key Animation:
Akira Watanabe (ep 11)
Arisa Shiomoto (ep 1)
Ayaka Numata (Art Base Bam; ep 6)
Ayame Enomoto (eps 8, 11)
China Obokata (eps 1, 14)
Ching Tin Poon (ep 8)
Daiki Takemoto (ep 1)
Emi Itakura (Art Base Bam; ep 6)
Emi Kojima (ep 4)
Erina Ogawa (ep 8)
Eunyoung Choi (5 episodes
eps 8-9, 11, 16, 21
)

Ga Hyun Choi (ep 8)
Geum Seop Sin (ep 8)
Hajime Ueto (Art Base Bam; ep 6)
Hanako Kikuchi (ep 4)
Hee Jung Kim (ep 8)
Hitoshi Handa (Elias; ep 6)
Hohoko Mizumoto (ep 5)
Honoka Hata (Atelier Coco; ep 5)
Honoka Tokunaga (ep 3)
Jia Hui Guo (eps 11, 16)
John Zina (eps 11, 16)
Jung Soon Cho (ep 8)
Kaho Kiyota (eps 8, 11)
Karen Wada (ep 4)
Kazuhiro Soeta (ep 13)
Kazumi Nakatsu (7 episodes
eps 2, 11-12, 14, 18, 23-24
)

Keiko Yamamoto (ep 11)
Ken Kazamatsuri (Art Base Bam; ep 6)
Kentarō Tokiwa (ep 19)
Kōichirō Sumimura (Art Base Bam; ep 6)
Kōji Miura (ep 11)
Konomi Tezuka (eps 8, 11, 16)
Kōyō Hayashi (ep 4)
Kumiko Kawahara (4 episodes
eps 1, 4, 13, 22
)

Kyoko Hyodo (ep 1)
Lin Gui Du (ep 11)
Mai Otsuki (Art Base Bam; ep 6)
Mami Saitō (eps 8, 11)
Mariko Sasaki (ep 5)
Masahiko Komino (ep 19)
Masashi Kaneko (ep 13)
Masashi Kariya (Atelier Coco; ep 5)
Mayumi Naito (ep 17)
Mei Xie (eps 14, 17)
Miki Ogawa (ep 4)
Momoko Taylor (MARU Animation; ep 7)
Nabiki Shōda (Line Farm; eps 10, 16)
Nana Higashida (ep 5)
Naoko Hikiguchi (Atelier Coco; ep 5)
Narumi Kohama (Elias; ep 6)
Noboru Jitsuhara (Nakamura Production; ep 3)
Ran Young Kim (5 episodes
eps 8-9, 11, 16, 21
)

Risa Furukawa (eps 11, 16)
Sakuya Abe (ep 5)
Satomi Igarashi (ep 5)
Satoshi Hirayama (ep 22)
Sayuki Nakamura (ep 18)
Se Young Park (MARU Animation; ep 7)
Seo Jin Kim (5 episodes
eps 8-9, 11, 16, 21
)

Seon A Kim (eps 8-9, 11, 21)
Shin Ōsaki (ep 1)
Shingo Kaneda (ep 16)
Shuji Maruyama (eps 12, 14)
Shunsuke Sakai (ep 4)
Taichi Komaba (ep 16)
Taki Nirei (ep 3)
Taku Furuya (Line Farm; ep 10)
Takurō Naka (ep 13)
Tamae Suzuki (Line Farm; eps 10, 16)
Tomoko Fukushima (eps 12, 23)
Toshiki Kōno (ep 12)
Yasuhiro Tsuchiya (Line Farm; eps 10, 16)
Yi Lun Teng (ep 11)
Yooko Kadokura (ep 13)
Yoshiko Imasato (ep 13)
Yoshimi Miki (ep 4)
Yoshinori Yumoto (ep 14)
Yu Ting Xiao (eps 11, 16)
Yui Kobayashi (ep 4)
Yui Tsuchida (Art Base Bam; ep 6)
Yukari Kobayashi (eps 8, 11)
Yuki Tsugihashi (ep 5)
Yusuke Matsui (ep 5)
Yuuichi Kondo (eps 4, 10, 18)
Yūya Sawaguchi (Elias; ep 6)
Zheng Tian Pan (ep 11)
Animation producer: Keiichi Tokumaru
Art Board:
Asuka Kashimura (6 episodes
eps 13-14, 18-19, 23-24
)

Aya Satō (5 episodes
eps 13-14, 19, 23-24
)

Beom Seon Lee (eps 9, 21)
Hiromasa Ogura (5 episodes
eps 3, 5, 12, 15, 17
)

Kentarō Ōnuki (Bamboo; eps 6, 10)
Kōichirō Bizen (eps 2, 7)
Masaru Satō (ep 18)
Mizuki Ishiguro (ep 18)
Nanae Sōji (eps 23-24)
Natsuko Tsutsumiya (ep 14)
Rina Shoji (ep 19)
Takuya Munemasa (Bamboo; eps 6, 10)
Tram Anh Nguyen (ep 16)
Wataru Nishizawa (5 episodes
eps 3, 5, 12, 15, 17
)

Yumi Matsumiya (Studio Uni; 6 episodes
eps 1, 4, 8, 11, 20, 22
)

Yumiko Sudou (Bamboo; eps 6, 10)
Art Production: Yūsuke Takeda (ep 6)
Art Setting:
Eiji Suganuma (eps 5-6)
Hiromasa Ogura (4 episodes
eps 3, 12, 15, 17
)

Ju Seong Seo (eps 9-10)
Koichi Chigira (ep 21)
Soo Young Hwang (eps 9-10)
Wataru Nishizawa (eps 3, 12)
Yoshihiro Sono (6 episodes
eps 13-14, 18-19, 23-24
)

Yoshinori Hirose (eps 2, 7)
Yumi Matsumiya (Studio Uni; 7 episodes
eps 1, 4, 8, 11, 16, 20, 22
)

Assistant Animation Director:
Keiko Ishii (eps 6, 15)
Nanako Arima (ep 15)
Shiori Kōno (eps 6, 15)
Yuki Tsugihashi (ep 5)
Assistant Art Director:
Masaru Satō (6 episodes
eps 13-14, 18-19, 23-24
)

Seiko Akashi (5 episodes
eps 1, 4, 8, 11, 20
)

Toshiko Abe (ep 0)
Yuka Kawamoto (ep 0)
Background Art:
Ae-Kyung Lee (K.J Studio; eps 1, 4)
Airi Hayashi (Y.A.P. Ishigaki Production; 6 episodes
eps 13-14, 18-19, 23-24
)

Amane Iwai (J.C. Staff Art Dept.; eps 2, 7)
An Duy (PEEC Animation; ep 17)
Anna Hashimoto (Creative Freaks; ep 16)
Aoi Taguchi (GAKIproAstudio; ep 18)
Asuka Kashimura (Y.A.P. Ishigaki Production; eps 13-14, 24)
Atsuko Sakakura (Bamboo; eps 5-6, 10)
Aya Satō (Y.A.P. Ishigaki Production; 6 episodes
eps 13-14, 18-19, 23-24
)

Ayano Aizu (GAKIproAstudio; eps 13, 18)
Bei Nan Tong (J.C. Staff Art Dept.; eps 2, 7)
Beom Seon Lee (BON.Corp; eps 5, 9, 22)
Chiaki Tsunemoto (J.C. Staff Art Dept.; ep 2)
Chiharu Satō (Y.A.P. Ishigaki Production; ep 23)
Chihiro Sato (Y.A.P. Ishigaki Production; ep 19)
Chika Hirabuki (Bamboo; eps 5-6, 10)
Chika Ishida (Moon Flower; ep 6)
Dai Kurihara (Jumonji; eps 3, 17)
Emiko Koizumi (Y.A.P. Ishigaki Production; ep 24)
Emiko Sagawa (Studio Uni; eps 1, 4, 8, 11)
Eriko Takahashi (GAKIproAstudio; eps 13, 18)
Eun Kyung An (Studio AR.T.ON; ep 22)
Geun Young Kim (BEAM Studio; ep 14)
Hao Tian Wang (J.C. Staff Art Dept.; ep 2)
Harumi Okamoto (Bamboo; ep 6)
Haruto Okada (Y.A.P. Ishigaki Production; ep 19)
Hee Young Kim (BEAM Studio; ep 14)
Hien Do (Studio Suuuu; ep 3)
Hinako Yamaguchi (Creative Freaks; ep 16)
Hong Lim Lee (K.J Studio; eps 1, 4)
Hwan Suk Ryu (Studio AR.T.ON; ep 22)
Izumi Hirabayashi (Bamboo; ep 6)
Ji Eun Lee (Studio AR.T.ON; ep 22)
Ji Woo Park (GEEK TOYS; ep 6)
Ji Young Ko (Studio AR.T.ON; ep 22)
Jiao Mou (Studio Jack; eps 1, 4)
Jin Young Park (K.J Studio; ep 1)
Ju Seong Seo (BON.Corp; eps 9, 21-22)
Junko Shimizu (Moon Flower; ep 6)
Kako Tachikawame (GAKIproAstudio; ep 18)
Kanae Kawasaki (GAKIproAstudio; ep 18)
Kaori Hasegawa (J.C. Staff Art Dept.; ep 2)
Kaori Takao (Studio WHO; ep 6)
Kayo Kojio (Bamboo; eps 6, 10)
Kentaro Izumi (J.C. Staff Art Dept.; eps 2, 7)
Kentarō Ōnuki (Bamboo; eps 5-6, 10)
Kohaku Ujiie (Studio Uni; eps 8, 11)
Kōhei Kobayashi (Y.A.P. Ishigaki Production; ep 24)
Maho Miyazaki (J.C. Staff Art Dept; ep 7)
Maki Takano (J.C. Staff Art Dept.; eps 2, 7)
Makoto Sakaba (Studio Uni; ep 8)
Mao Miyake (GAKIproAstudio; ep 18)
Mari Yanagawa (Bamboo; ep 6)
Masaru Satō (Y.A.P. Ishigaki Production; ep 24)
Mayu Hirata (J.C. Staff Art Dept; ep 7)
Mayu Murayama (Studio Uni; eps 8, 11, 20)
Mayu Saeda (Ogura Kobo; 5 episodes
eps 5, 11-12, 15, 17
)

Miho Tsukada (J.C. Staff Art Dept; ep 7)
Miki Honda (Studio Uni; eps 8, 11, 20)
Miku Abe (Jumonji; ep 17)
Minh Phuoc Bui (Y.A.P. Ishigaki Production; ep 24)
Minoru Akiba (Studio Jack; ep 1)
Miru Masumura (GAKIproAstudio; ep 18)
Misaki Ōno (Y.A.P. Ishigaki Production; eps 13-14, 19)
Miyabi Itō (GAKIproAstudio; eps 13, 18)
Miyu Nakamura (Creative Freaks; ep 16)
Mizuki Ishiguro (Y.A.P. Ishigaki Production; 6 episodes
eps 13-14, 18-19, 23-24
)

Mizuki Morimoto (Y.A.P. Ishigaki Production; ep 19)
Mizuki Suwa (J.C. Staff Art Dept; ep 7)
Moe Sumimoto (Y.A.P. Ishigaki Production; 6 episodes
eps 13-14, 18-19, 23-24
)

Momona Murata (BON.Corp; eps 9, 21-22)
Mu Qian Li (J.C. Staff Art Dept; ep 7)
Nanae Sōji (Y.A.P. Ishigaki Production; eps 19, 23-24)
Natsuko Tsutsumiya (Y.A.P. Ishigaki Production; eps 14, 23-24)
Natsuyo Kato (Studio WHO; ep 6)
Ngoc Long Huynh (Y.A.P. Ishigaki Production; ep 24)
Nhi Yen (Creative Freaks; ep 16)
Noe Hongō (Moon Flower; ep 6)
Phan Nguyen (Creative Freaks; ep 16)
Rina Motoyoshi (GAKIproAstudio; ep 18)
Rina Shoji (Y.A.P. Ishigaki Production; 6 episodes
eps 13-14, 18-19, 23-24
)

Ritsuko Murakami (Ogura Kobo; 4 episodes
eps 5, 8, 12, 15
)

Ryōki Matsumura (Studio Pablo; ep 6)
Ryōko Itaya (J.C. Staff Art Dept; ep 7)
Ryōko Miya (Studio Uni; 5 episodes
eps 1, 4, 8, 11, 20
)

Ryōko Nakano (J.C. Staff Art Dept.; ep 2)
Sakura Yamamoto (Y.A.P. Ishigaki Production; eps 19, 23-24)
Shia Ikegami (Moon Flower; ep 6)
Shizuka Sekiguchi (Ogura Kobo; 7 episodes
eps 3, 5, 8, 11-12, 15, 17
)

Shun Yoshii (J.C. Staff Art Dept.; eps 2, 7)
Soo Young Hwang (BON.Corp; eps 9, 21-22)
Sou Kawahara (Moon Flower; ep 6)
Sun Hee Ban (K.J Studio; eps 1, 4)
Takahiro Saitō (Studio WHO; ep 6)
Takamasa Masuki (Bamboo; ep 6)
Takayuki Nagashima (Bamboo; ep 6)
Takimi Echizen (Studio Uni; eps 1, 8, 11)
Takumu Sasaki (Bamboo; eps 6, 10)
Takuya Iida (Y.A.P. Ishigaki Production; eps 19, 23-24)
Takuya Munemasa (Bamboo; eps 5-6, 10)
Teruhiko Niida (J.C. Staff Art Dept; ep 7)
Thanh Ngoc (PEEC Animation; ep 17)
Thi My Thanh Do (Y.A.P. Ishigaki Production; ep 24)
Thi Nguyet Hieu Nguyen (Y.A.P. Ishigaki Production; ep 24)
Thi Thu Hoa Nguyen (Y.A.P. Ishigaki Production; ep 24)
Thuoc Bien (PEEC Animation; ep 17)
Tomoko Shimomoto (Studio WHO; ep 6)
Tomomi Nakajima (Bamboo; eps 5-6, 10)
Toshihide Inoue (Studio Massket; ep 17)
Toshiko Abe (Studio Loft; ep 0)
Toshiyuki Yoshimura (Y.A.P. Ishigaki Production; eps 19, 23-24)
Tsutomu Fujita (Studio WHO; ep 6)
Tuan Quang (PEEC Animation; ep 17)
Van Cuong Pham (Creative Freaks; ep 16)
Wataru Nishizawa (Ogura Kobo; 7 episodes
eps 3, 5, 8, 11-12, 15, 17
)

Won Sik Ham (BEAM Studio; ep 14)
Yang Liu (Ogura Kobo; 7 episodes
eps 3, 5, 8, 11-12, 15, 17
)

Yasuhiro Okumura (Studio Recess; ep 6)
Yasunao Shibata (GAKIproAstudio; ep 18)
Yayoi Suzuki (BON.Corp; eps 9, 21-22)
Yong Ho Choi (K.J Studio; ep 1)
Yuka Kawamoto (Studio Loft; ep 0)
Yuka Nagai (Studio Uni; ep 1)
Yūki Kobayashi (J.C. Staff Art Dept.; eps 2, 7)
Yuki Shigekawa (Y.A.P. Ishigaki Production; ep 19)
Yukihiro Shibutani (GAKIproAstudio; ep 13)
Yumiko Sudou (Bamboo; eps 5-6, 10)
Yuri Tokuhira (GAKIproAstudio; ep 18)
Yusuke Ikeda (Studio Suuuu; ep 3)
Yuuto Ueda (J.C. Staff Art Dept.; ep 2)
CG Design:
Ai Sha Tong (5 episodes
eps 0, 3, 6, 17-18
)

Fuyumi Nagase (ep 14)
Ikuya Jinno (ep 0)
In Bok Hwang (ep 0)
Kouichirou Yoshihara (ep 14)
Natsumi Matsumoto (14 episodes
eps 0-4, 7-9, 12-14, 16-18
)

Nozomi Sakurai (eps 1, 5-6)
Saki Hishigae (5 episodes
eps 11, 19-21, 24
)

Takafumi Shibuya (eps 0-1)
Yasushi Kumata (eps 0, 14)
Yoshimoto Ishii (9 episodes
eps 2, 4-6, 13-14, 16-18
)

CG Producer: Hiroki Kawashima (OP; eps 0-14, 16-24)
Color design:
Aiko Yamagami (T.D.I; ep 0)
Hiromi Miyawaki
Color setting:
Emi Hayakawa (eps 4, 10, 18)
Eun Sook Kil (eps 8, 16)
Eun-Young Lee (ep 19)
Hiromi Miyawaki (OP)
Junko Nagaoka (ep 5)
Kyoko Shibata (ep 24)
Masato Sato (ep 20)
Mizuho Yamada (eps 6, 15)
Moe Ohara (5 episodes
eps 2, 7, 13, 17, 23
)

Noriyo Koike (4 episodes
eps 1, 12, 14, 22
)

Qi Min Zhang (eps 9, 11, 16)
Shōgo Nishimura (ep 3)
Yoshinori Ueki (eps 8, 21)
Yun Hee Choi (ep 11)
Compilation: Shinsuke Nagashima
Creative Director: Hatsuki Tsuji (ep 19)
Design: Tsuyoshi Kusano (Tsuyoshi Kusano Design Office)
Editing: Masato Yoshitake
Ending Director: Yo Moriyama (ED1-2)
Eyecatch Animation: togekinoko
Eyecatch Photography: Miwa Yanagida
Eyecatch Production Advancement: Yu Kiyozono (Telecom Animation Film)
HD Editing:
Ikuyo Fujita (TMS Photo; ep 0)
Kazuki Kosuda (TMS Photo; eps 0-24)
Midori Horiba (TMS Photo; eps 1-24)
In-Between Animation:
Ami Konishi (Magic Bus; eps 9, 11)
Anzu Ōno (eps 12, 22, 24)
Ayame Enomoto (Magic Bus; ep 9)
Ayana Shirai (eps 12, 22, 24)
Eun Hee Kim (eps 9, 16)
Eunyoung Choi (ep 11)
Ikumi Itō (Magic Bus; eps 11, 16)
Jeon Gu Gu (ep 9)
Ji Ma Jung (ep 8)
Kaho Kiyota (Magic Bus; ep 9)
Kurara Komino (ep 19)
Lin Gui Du (ep 8)
Mai Ishii (Magic Bus; eps 8-9, 16)
Mami Saitō (Magic Bus; ep 9)
Mariko Sasaki (ep 5)
Miu Tsuge (Magic Bus; eps 8-9, 16)
Miyu Nishikawa (4 episodes
eps 12-13, 22, 24
)

Nao Ōsaka (Magic Bus; ep 8)
Naoki Nakamura (Magic Bus; eps 11, 16)
Ran Young Kim (ep 11)
Risa Furukawa (Magic Bus; eps 8, 11)
Ryuta Kadota (Magic Bus; eps 8-9, 11, 16)
Sayaka Watanabe (Magic Bus; eps 8-9, 11, 16)
Seo Jin Kim (eps 9, 11, 16)
Seon A Kim (ep 11)
Shingo Kaneda (Magic Bus; eps 8, 11)
Su Jeong Mun (eps 9, 16)
Takako Yamazaki (Magic Bus; ep 8)
Takumi Hoashi (Magic Bus; eps 9, 11)
Takurō Nishinaka (Magic Bus; eps 11, 16)
Tatsuki Sone (Magic Bus; ep 11)
Wei Wang (ep 14)
Xue Mei Zhao (ep 14)
Yasuhiro Mabuchi (Magic Bus; ep 11)
Yi Jiao Hu (ep 14)
You Qun Chen (Magic Bus; eps 8, 11)
Yu Ting Xiao (ep 8)
Yui Kobayashi (eps 4, 10, 18)
Yuki Yamakubo (Magic Bus; eps 11, 16)
Yūko Kunishima (9 episodes
eps 1-2, 4, 7, 12-13, 17, 22, 24
)

Yūno Umemura (Digital Network Animation; eps 6, 15)
Yuri Matsushita (Digital Network Animation; eps 6, 15)
Yusuke Matsui (ep 5)
Zi Xiang Tang (Magic Bus; ep 11)
In-Between Check:
Bing Yan Hua (ep 9)
De Yuan Xiao (ep 9)
Erina Ogawa (ep 9)
Konomi Tezuka (eps 8, 16)
Maho Kawasaki (Studio Boomerang; ep 0)
Mariko Sasaki (ep 5)
Woong Jae Lee (ep 3)
Yi Lun Teng (ep 21)
Yu Ting Xiao (ep 11)
Yui Kobayashi (eps 4, 10, 18)
Yūko Kunishima (OP; 10 episodes
eps 1-2, 7, 12-14, 17, 22-24
)

Yun Hee Choi (ep 8)
Key Animation:
Aki Kuki (ep 10)
Akihide Miya (ep 19)
Akiko Nakano (ep 3)
Akira Watanabe (eps 11, 16)
Akisa Eguchi (eps 7, 12)
Arisa Shima (eps 0, 14)
Asuka Tsubuki (eps 1, 7)
Atsushi Komatsu (eps 0, 14)
Atsuya Miura (eps 1, 5)
Ayaka Nishide (ep 0)
Ayana Suzuma (eps 6, 15)
Ayasa Ueda (ep 3)
Bomin Kim (ep 5)
Bong Duk Kim (ep 8)
Chae Gil Lim (eps 11, 21)
Chiemi Hironaka (eps 2, 7, 23)
Chiharu Fuse (ep 4)
Ching Tin Poon (ep 8)
Chizuko Kusunoki (ep 17)
Cho Hee Lee (ep 19)
Daisuke Saito (eps 7, 12)
Eiji Fukuyama (eps 6, 15)
Eiji Suganuma (eps 10, 13, 24)
Emi Kojima (ep 4)
Emiko Kataoka (ep 3)
Eri Nakajima (ep 13)
Erika Kashiwabara (Studio Boomerang; ep 22)
Etsushi Mori (ep 17)
Fujio Suzuki (5 episodes
eps 1-2, 4, 10, 12
)

Fumiko Kon (ep 22)
Hanako Kikuchi (ep 17)
Haruka Sakai (ep 0)
Hatsuki Tsuji (4 episodes
eps 4, 7, 12, 18
)

Hideki Ito (ep 0)
Hidenobu Takahashi (eps 12, 14, 24)
Hidetoshi Ōmori (eps 14, 23)
Hikaru Takanashi (eps 18, 23-24)
Hirohide Shikishima (ep 1)
Hiromi Muranaka (ep 7)
Hiroshi Iino (ep 20)
Hiroshi Shimizu (ep 0)
Hiroshi Yoneda (eps 0, 14)
Hirotaka Marufuji (ep 24)
Hirotaka Nii (eps 7, 12)
Hiroyuki Furukawa (ep 19)
Hyeong Jong Ju (MARU Animation; eps 7, 12)
Hyun Ae Kwon (WHITE LINE; 4 episodes
eps 13, 18, 23-24
)

Hyun Ju Song (ep 16)
Hyun Jung Im (WHITE LINE; ep 24)
Hyung Joon Mubon (ep 16)
Ichiro Hattori (ep 3)
In Su Hong (ep 16)
Jae Hyun Jo (eps 8-9, 11, 21)
Jae Kyung Lee (WHITE LINE; ep 23)
Jae Seok Park (ep 21)
Ji-Yeon Lee (ep 19)
Jin Wook Lim (eps 8-9, 11, 21)
Jin Young Kim (WHITE LINE; eps 18, 23)
Jun Ohara (Studio Boomerang; eps 17, 23-24)
Jung Ha Seo (WHITE LINE; eps 13, 18)
Junichi Hayakawa (ep 0)
Junko Yamanaka (eps 14, 22)
Juria Yamamoto (ep 5)
Kakuto Gai (ep 3)
Kazuhiko Ishii (eps 9, 16, 21)
Kazuhiro Soeta (5 episodes
eps 1, 4, 10, 13, 24
)

Kazumasa Takeuchi (ep 3)
Kazunori Ozawa (ep 14)
Kazuo Takigawa (ep 1)
Kazuyuki Ikai (eps 23-24)
Kei Naitō (ep 20)
Keiji Shigesawa (ep 3)
Keiko Ishii (eps 6, 15)
Keiko Yamamoto (ep 11)
Kenji Hachizaki (ep 17)
Kenji Kajiwara (ep 20)
Kenji Kodama (ep 0)
Ki Yeop Kim (WHITE LINE; eps 13, 23)
Kiyomu Fukuda (ep 8)
Kiyoshi Nohji (ep 0)
Kohei Takahashi (Art Base Bam; eps 0, 6, 14-15)
Koichi Chigira (ep 22)
Kōichi Takai (ep 11)
Kōji Miura (ep 11)
Koji Yamakawa (eps 1-2)
Madoka Kattō (ep 2)
Maho Kawasaki (Studio Boomerang; ep 23)
Mamiko Nakanishi (ep 22)
Mao Torii (Studio NASA; eps 18, 24)
Mariko Sasaki (ep 5)
Masahiko Komino (ep 19)
Masahiro Kase (eps 4, 18)
Masahiro Toriumi (ep 19)
Masahito Yamashita (ep 3)
Masakazu Kawazoe (ep 14)
Masao Takeda (ep 20)
Masaru Sano (ep 21)
Masashi Kaneko (eps 7, 22)
Masatsugu Arakawa (eps 14, 22, 24)
Miharu Honda (eps 6, 15)
Min Gu Lee (WHITE LINE; eps 13, 18)
Min Mi An (ep 19)
Miori Suzuki (eps 6, 15)
Miwako Shibata (ep 3)
Momoko Taylor (MARU Animation; ep 12)
Moriyasu Taniguchi (ep 20)
Motonori Nishibe (ep 12)
Myung-Hwan Park (ep 8)
Nanako Arima (eps 6, 15)
Naoaki Houjou (ep 12)
Naoko Ozawa (ep 22)
Naomi Okita (ep 3)
Narumi Kakinouchi (eps 1-2, 13)
Nobuyasu Murakami (ep 9)
Norihiro Naganuma (ep 22)
Noriko Ōzeki (eps 4, 10, 13)
Osamu Ohkubo (eps 2, 10, 12)
Osamu Sato (ep 3)
Rie Hisagi (Studio Boomerang; ep 22)
Rie Nakajima (ep 12)
Ryō Suzuki (ep 8)
Saburo Takada (ep 10)
Sadatoshi Matsuzaka (eps 0, 7, 12)
Satomi Igarashi (ep 5)
Satoru Kusuda (ep 19)
Satoshi Hirayama (ep 2)
Satoshi Sakai (ep 1)
Shigeki Sato (eps 9, 21)
Shigetaka Kiyoyama (ep 17)
Shinichi Iimura (ep 14)
Shinichi Suzuki (ep 11)
Shinichi Wada (eps 1, 7, 22)
Shinichiro Minami (ep 5)
Shinichiro Takagi (7 episodes
eps 1, 4, 7, 10, 13, 17, 24
)

Shintaro Tsubota (ep 19)
Shiori Kōno (eps 6, 15)
Shou Omachi (ep 9)
Shouichi Funaki (ep 3)
Shuhei Fukuda (ep 13)
Shuji Maruyama (eps 2, 23)
Sōki Kitayama (Studio Boomerang; eps 17, 23)
Sun Kyung Park (WHITE LINE; eps 18, 23)
Takahiro Hosoki (ep 0)
Takao Takegami (eps 1, 13)
Takashi Hashimoto (eps 12-13, 24)
Takenori Tsukuma (ep 2)
Takuma Kimura (ep 3)
Takurō Naka (eps 1, 7, 22)
Takuya Hirata (ep 3)
Takuya Wada (ep 3)
Terumi Ōmameuda (9 episodes
eps 1-2, 4, 10, 12-14, 22, 24
)

Tetsuya Satō (ep 16)
Tomoaki Sakiyama (eps 1, 13)
Tomoko Satō (ep 2)
Tomomi Ikeda (ep 5)
Tomoyuki Abe (eps 6, 15)
Tomoyuki Kitamura (ep 12)
Toshihiko Masuda (eps 8, 11)
Toshihiro Uranaka (7 episodes
eps 0, 2, 7, 12-13, 23-24
)

Toshiya Washida (eps 4, 17)
Wataru Hasegawa (ep 3)
Won Hoe Kim (ep 15)
Yasunori Yamaguchi (eps 4, 18)
Yasutaka Hanabusa (ep 20)
Yo Moriyama (ep 13)
Yong Ju Jo (eps 8, 11)
Yooko Kadokura (7 episodes
eps 2, 4, 12-13, 18, 22, 24
)

Yoon-Joung Kim (ep 21)
Yoshiaki Mizuno (eps 2, 10)
Yoshihiro Maeda (eps 17-18)
Yoshiko Imasato (ep 22)
Yoshiko Kuwano (eps 1, 4)
Yoshimi Iwata (ep 5)
Yoshinobu Ando (eps 1, 13)
Yoshinori Yumoto (eps 1, 13, 23)
Yoshio Mizumura (ep 5)
Young Hee Park (ep 16)
Young Soon Shin (ep 11)
Yu Matsuno (ep 12)
Yu Ting Xiao (ep 16)
Yuichi Kurosawa (Studio Boomerang; ep 17)
Yuichiro Masuda (eps 0, 23-24)
Yuka Sagishima (eps 0, 14)
Yukari Kobayashi (eps 8-9)
Yuki Seto (Studio Boomerang; ep 22)
Yuki Tsugihashi (ep 5)
Yukiyo Komito (ep 5)
Yūko Hineno (eps 6, 15)
Yuri Takasaki (Studio NASA; eps 18, 24)
Yūta Ōtaka (ep 3)
Zheng Lin Hu (eps 14, 17)
Zheng Tian Pan (ep 11)
Language Supervision:
Christelle Ciari (ep 23)
Emiri Iwai (ep 23)
Musa (ep 23)
Literature Manager: Subaru Yoneyama
Lupin III Networks Coordinator: Tomoko Sasaki
Main Title Logo Design: Tsuyoshi Kusano (Tsuyoshi Kusano Design Office)
Mechanical animation Director:
Koji Watanabe (13 episodes
eps 1-2, 4, 7, 10, 12-14, 17-18, 22-24
)

Shinichi Suzuki (ep 8)
Takashi Hashimoto (ep 13)
Music Production:
Asami Kurusu (VAP)
Koji Matsuo (TMS Music)
Minori Ueda (NTV Music)
Official Site Production: Yumi Takamura (UGO)
Opening Director: Nobutaka Yoda
Paint:
A Ra Cho (4 episodes
eps 9, 11, 16, 21
)

Aiko Yamagami (TMS Photo; 9 episodes
eps 1-2, 5, 12-14, 17, 22-23
)

Ayane Imoto (Magic Bus; eps 11, 16)
Chizuru Kuroi (Magic Bus; eps 8-9, 11, 16)
Emi Hayakawa (eps 4, 10, 18)
Hanako Nakamura (Magic Bus; eps 8-9, 11, 16)
Jeong Hwa Min (4 episodes
eps 9, 11, 16, 21
)

Ji Hyeon Hong (4 episodes
eps 9, 11, 16, 21
)

Junko Nagaoka (TMS Photo; 8 episodes
eps 1-2, 12-14, 17, 22-23
)

Kumi Kanazawa (Magic Bus; eps 8-9, 11)
Kurara Komino (ep 19)
Li Xia Deng (ep 14)
Miyu Nakamura (TMS Photo; ep 23)
Moe Ohara (TMS Photo; 5 episodes
eps 1, 5, 12, 14, 22
)

Natsumi Tamamura (TMS Photo; ep 1)
Noriyo Koike (TMS Photo; 5 episodes
eps 2, 5, 13, 17, 23
)

Rieko Akamatsu (TMS Photo; 9 episodes
eps 1-2, 5, 12-14, 17, 22-23
)

Tomoka Nagata (Magic Bus; eps 11, 16)
Wan Xiu Jiang (ep 14)
WATARU (eps 6, 15)
Yōko Manaka (Magic Bus; ep 16)
Yoko Tomizawa (TMS Photo; 9 episodes
eps 1-2, 5, 12-14, 17, 22-23
)

Yukari Ando (Magic Bus; ep 16)
Yukiko Yamaguchi (Studio Gash; ep 21)
Yukina Tan'o (TMS Photo; 6 episodes
eps 1-2, 5, 12-14
)

Paint Check:
Emi Hayakawa (eps 4, 10, 18)
Eun Sook Kil (eps 8, 16)
Eun-Young Lee (ep 19)
Junko Nagaoka (ep 5)
Kyoko Shibata (ep 24)
Masato Sato (ep 20)
Mizuho Yamada (eps 6, 15)
Moe Ohara (5 episodes
eps 2, 7, 13, 17, 23
)

Noriyo Koike (4 episodes
eps 1, 12, 14, 22
)

Qi Min Zhang (eps 9, 11, 16)
Shōgo Nishimura (ep 3)
Yoshinori Ueki (eps 8, 21)
Yun Hee Choi (ep 11)
Photography:
Akemi Sasaki (TMS Photo; ED1-2; ep 0)
Atsushi Kobayashi (10GAUGE; OP)
Daisuke Matsuki (10GAUGE; OP)
Kaori Izumi (10GAUGE; OP)
Yasuharu Sawami (TMS Photo; eps 0-24)
Yūko Kamahara (TMS Photo; eps 0-24)
Yuko Nishiyama (TMS Photo; eps 0-24)
Yusuke Takebana (TMS Photo; eps 0-24)
Planning Development: Tsuneyasu Suzuki
Planning Production:
Ryōta Katō (eps 1-12)
Shūhei Katō
Production Advancement:
Doo Hyok Kim (ep 8)
Emiko Minagawa (4 episodes
eps 2, 12, 14, 23
)

Kanako Toda (4 episodes
eps 1, 7, 13, 22
)

Keiichi Tokumaru (eps 4, 10)
Keita Tanigawa (ep 3)
Kiriko Iwamoto (ep 9)
Kōji Nakatani (ep 20)
Kōko Shioiri (ep 19)
Masayuki Kojiroi (ep 21)
Miharu Ishige (eps 4, 10, 18)
Momo Nagano (ep 5)
Rina Ishikawa (OP)
Ryōta Ichiki (eps 11, 16)
Saori Ikeda (ep 2)
Seiya Iwama (ep 3)
Shōko Kuroiwa (4 episodes
eps 2, 12, 17, 24
)

Shūhei Yagi (ep 0)
Takeshi Toda (eps 6, 15)
Takumi Isobe (ep 5)
Production Cooperation:
Hayato Saga (Dentsu)
Shinya Suzuki (NTV Music)
Sumiyoshi Kosugi (Dentsu)
Production Desk:
Masao Yamazaki
Shinpei Eguchi (ep 0)
Promotion:
Fumiko Okuno (Yoake-Mae)
Shoko Watanabe
Publicity:
Hikaru Okazawa (ULM)
Mare Asanuma (ULM)
Tomohiko Kimura (ULM)
Yukari Sasajima (Bronco.)
Publicity Assistant: Atsushi Kirimoto
PV Production: Keisuke Makino (10GAUGE)
Recording: Yuki Ikeda
Recording Assistant: Ryō Kaneko
Setting Production: Masashi Itō
Sound Effects: Hiromune Kurahashi
Sound Production Manager:
Takuya Ōno
Yuji Tange
Special Effects:
Kayoko Nishi (OP)
Yoshimi Hayashi (5 episodes
eps 0, 4, 7, 10, 17
)

Theme Song Arrangement: Yuji Ohno (OP; ED1-2)
Theme Song Composition: Yuji Ohno (OP; ED1-2)
Theme Song Lyrics: BOUNCEBACK (ED1-2)
Theme Song Performance:
Akari Dritschler (ED1)
Sakura Fujiwara (ED2)
Akio Ohtsuka as Daisuke Jigen
Daisuke Namikawa as Goemon Ishikawa
Kanichi Kurita as Lupin III
Miyuki Sawashiro as Fujiko Mine

Kenjiro Tsuda as Albert d'Andrésy
Kōichi Yamadera as Inspector Zenigata
Masato Obara as Sherlock Holmes
Nobunaga Shimazaki as Gorō Yatagarasu
Rica Fukami as Tomoe (young; 6 episodes
eps 14, 18-19, 22-24
)
Risa Shimizu as Mattea Farah (7 episodes
eps 13-14, 18-19, 22-24
)
Tomoyuki Shimura as Inspector Lestrade (6 episodes
eps 1-2, 7-8, 11-12
)

Ai Kayano as Finn Clark (ep 22)
Akihiro Tajima as Baske (ep 16)
Akio Ohtsuka as Maj. Yoshiaki Hongō (eps 5-6)
Akira Ishida as James Moriarty (eps 12, 23)
Ami Naitō as Kenny Howell (ep 8)
Atsuo Hasegawa as Derrick Barnes (ep 11)
Atsushi Hanzawa as
Police (ep 1)
Reporter 3 (ep 16)
Atsushi Miyauchi as Col. Baian Daidōji (eps 5-6)
Aya Kojima as Reporter 2 (ep 16)
Binbin Takaoka as Director (ep 18)
Chado Horii as Guard B (ep 3)
Chiaki Kobayashi as Allen (ep 22)
Chie Arikawa as Ruriko Shigetomi (old; ep 6)
Chihiro Sunou as Nicola (ep 13)
Christelle Ciari as Museum Announcer (ep 10)
Daiki Hamano as Eliot Buckingham (eps 1, 11-12)
Daisuke Hirakawa as Fernand Maistre (ep 15)
Daisuke Renba as Minion B (ep 14)
Eiji Yoshitomi as
Bon (ep 21)
Guard (eps 1, 11)
Resident B (ep 15)
En Yoneda as Jo (eps 1-2, 11)
Eri Kitamura as Gabby (eps 16, 23)
Fumiko Orikasa as Mariel Clark (ep 22)
Genta Nakamura as Police Officer C (ep 5)
Hayato Watanabe as Fake Simmons (ep 8)
Hiroaki Mikami as
Don (ep 21)
Gun Dealer (ep 8)
Hiroaki Okuda as Hitman 7 (ep 4)
Hirohito Yamada as
Guard A (eps 3, 11)
Sean (ep 22)
Hiroko Kiso as
Mercedes Camilo (5 episodes
eps 13-14, 19, 23-24
)

Museum Staff (ep 8)
Hiroshi Shirokuma as Hitman 2 (ep 4)
Jiro Saito as Old Manager (ep 15)
Jun Hirose as
Reporter 1 (ep 16)
TV Reporter (ep 1)
Kana Okazaki as Catherine (ep 22)
Kana Ueda as Ruriko Shigetomi (eps 5-6)
Kaoru Tsukasa as Lady Guest (ep 5)
Katsuhisa Houki as Friendship Party Org (ep 18)
Keisuke Misaizu as Policeman B (ep 5)
Keita Yoshikawa as Man 1 (ep 9)
Kengo Tsujii as Auctioneer (ep 9)
Kenji Yoshida as Fireman B (ep 12)
Kimiyoshi Kibe as Horatio Clover (ep 7)
Kiyoshi Kobayashi as Daisuke Jigen (ep 0)
Kōichi Yamadera as Inspector Namikoshi (eps 5-6)
Kōji Ishii as Brad Roark (ep 8)
Koji Yusa as Grayson (ep 20)
Kōki Hisada as Reporter (ep 17)
Kōsuke Echigoya as Servant (ep 14)
Kōsuke Gotō as Roland (ep 15)
Kosuke Sakaki as Selim (eps 18-19)
Madoka Shiga as Male Announcer (ep 17)
Maki Izawa as Cherry (ep 9)
Mami Fujita as Amelia's Baby (ep 20)
Masaaki Ihara as Hitman 5 (ep 4)
Masafumi Kimura as Security Chief (ep 17)
Masaki Terasoma as Lagerfeld (ep 16)
Masaomi Yamahashi as
Martin (eps 1, 11)
Police (ep 6)
Megumi Han as Amelia (eps 20, 23)
Michitake Kikuchi as
Fake Carson (ep 8)
Hitman 6 (ep 4)
Mie Sonozaki as Mrs. Hudson (5 episodes
eps 1-2, 7, 11-12
)
Miku Komiyama as Girl (ep 22)
Miru Hitotsuyanagi as Tomoe (old; eps 23-24)
Misao Kobayashi as Old Man (ep 6)
Mitsuho Kanbe as
Crosby's Son (ep 7)
Publicity Voice Female (ep 17)
Mitsuru Takakuwa as Edmund Faulkner (ep 1)
Mitsutaka Itakura as Jackal (ep 15)
Mitsutoshi Shundō as Crosby (ep 7)
Miyuki Satou as Sarantuya (eps 5-6)
Miyuki Sawashiro as Kuro Tokage (Black Lizard; eps 5-6)
Nanako Mori as Arianna (6 episodes
eps 13-14, 17-19, 23
)
Naoki Tamanoi as Morton (ep 3)
Osamu Taira as Police B (ep 0)
Reika Uyama as Muru (eps 21, 23)
Rina Satou as Mylene Legrand (eps 15, 23)
Rino Ozaki as Interviewer (ep 15)
Rokuro Wada as Voice on Screen (ep 5)
Ryō Nasuhara as Publicity Voice Male (ep 17)
Ryū Yamaguchi as Luis (eps 18-19)
Saki Kaneko as Party Guest (ep 3)
Satoshi Nakao as Frederic Dannay (ep 3)
Seiyu Fujiwara as Man 2 (ep 9)
Shiro Saito as Dan (ep 21)
Shūei Ikawa as
Captain (ep 21)
Informant (ep 7)
Shunsuke Sakuya as Bartender (ep 0)
Shuuhei Sakaguchi as Manfred Lee (ep 3)
Souryuu Konno as Marquess (ep 3)
Subaru Ōzora as Cosplayer (ep 17)
Taichi Takeda as
Minion A (ep 14)
Oliver (eps 1-2, 11)
Taisuke Nishimura as John H. Watson (eps 2, 7, 11-12)
Takahiro Sumi as Resident A (ep 15)
Takahiro Yoshino as Chia (ep 16)
Takamaru Seko as Maybanks (ep 13)
Takanori Hoshino as Hitman 3 (ep 4)
Takumi Mishima as Policeman A (ep 5)
Takuya Kirimoto as Andre Anderson (ep 4)
Tatsuhisa Suzuki as Kogoro Akechi (eps 5-6)
Tatsumi Ishihara as Alex Jenkinson (ep 11)
Tetsuo Kanao as Col. Sebastian Moran (eps 7, 23)
Tomisaburou Horikoshi as Grandfather (ep 22)
Tomohiro Fujitaka as
Hitman 4 (ep 4)
Police A (ep 0)
Tomohiro Kobayashi as Hitman 1 (ep 4)
Tooru Nara as Sed (ep 15)
Toshiki Watanabe as Auctioneer (ep 13)
Yasuyoshi Hara as Daniel Sigurðsson (ep 22)
Yōji Ueda as Mikhail (ep 10)
Yōko Hikasa as Waitress (ep 4)
Yorie Terauchi as Anna (ep 22)
Yoshihisa Yamamoto as Fireman A (ep 12)
Youko Honna as Sakura (ep 9)
Yū Hatori as Museum Announcer (ep 5)
Yū Seki as Staff (ep 6)
Yudai Kodama as
Hitman 8 (ep 4)
Security A (ep 17)
Yūichi Matsuda as
Announcer (ep 15)
Mr. Bruton (ep 8)
Yukana as Wang Linfeng (eps 17, 22-23)
Yukari Watanabe as
Editor (ep 16)
Nora (eps 1, 11)
Yukiya Hayashi as Boy (ep 22)
Yuko Kaida as Hazel (eps 18, 23)
Yūko Ōno as Emi (ep 3)
Yutaka Nakano as Queen (ep 3)
Yūya Adachi as Shop Assistant (ep 15)
Japanese companies
2D Design: TMS Photo (uncredited; eps 0-24)
2nd Key Animation:
Studio Nine Lives (ep 9)
Alpha Animation (ep 21)
Studio Angle (eps 14, 23)
Art Base Bam (eps 6, 20)
Ashi Productions (ep 12)
Atelier Coco (ep 5)
Be Loop (ep 6)
Big Bang (ep 5)
Big Owl (ep 11)
Debris Sapporo (ep 17)
Deep Sea Animation (eps 16, 21)
Ekaki-ya (7 episodes
eps 1, 7, 12-14, 17, 22
)

Elias (ep 6)
Grain (ep 18)
Hadashi Pro (ep 1)
KAONNURI Animation (ep 16)
Kino Production (eps 12, 17-18)
Line Farm (eps 10, 16, 18)
Linshin Animation (eps 9, 16)
Maru Animation (eps 7, 12)
Mouse (ep 24)
Nakamura Production (eps 2-3)
R.I.C (eps 2-3, 5)
Rising Force (eps 10, 12, 24)
Sakura Create (6 episodes
eps 1, 5, 10, 17-18, 24
)

Satelight (ep 5)
Seed (4 episodes
eps 1, 7, 19, 23
)

Seven Seas (ep 0)
SILVER LINK. (eps 7, 22-23)
Snow Light Staff (eps 12, 24)
Studio Boomerang (eps 5, 17)
Studio DEEN (ep 12)
Studio Giga (ep 2)
Studio Gimlet (4 episodes
eps 12, 14, 23-24
)

Studio Gram (ep 12)
Studio Lings (eps 12, 14)
Studio Live (ep 5)
Studio μ (ep 5)
Studio Neun (eps 12, 14, 24)
Trigger Fukuoka (ep 5)
Triple A (ep 23)
Unison (ep 0)
WHITE FOX (6 episodes
eps 1-3, 12, 22-23
)

White Line (4 episodes
eps 13-14, 18, 23
)

Xingyue Animation (eps 9, 16, 21)
YABES (ep 16)
Animation Production:
Actas (ep 3)
Digital Network Animation (eps 6, 15)
l-a-unch・BOX (ep 19)
Magic Bus (5 episodes
eps 8-9, 11, 16, 21
)

Maruga Factory (ep 20)
TMS Entertainment
Art Board:
Bamboo (ep 6)
Ogura Kobo (ep 6)
Art Setting: Studio Uni (ep 16)
Background Art:
B.S.P 1st (eps 5, 9, 21-22)
Bamboo (eps 5-6, 10)
Beam Studio (ep 14)
BON.Corp (eps 5, 9, 21-22)
Creative Freaks (ep 16)
GAKIproAstudio (eps 13, 18)
Geek Toys (ep 6)
J.C. Staff Art Dept. (uncredited; eps 2, 7)
Jūmonji (eps 3, 17)
KJ Studio (eps 1, 4)
Moon Flower (ep 6)
Ogura Kobo (7 episodes
eps 3, 5, 8, 11-12, 15, 17
)

PEEC Animation (ep 17)
Seoul Loft (ep 0)
Studio ar.t.on (ep 22)
Studio Jack (eps 1, 4)
Studio Loft (uncredited; ep 0)
Studio Massket (ep 17)
Studio Moonriver (eps 5, 9, 21-22)
Studio Pablo (ep 6)
Studio Recess (ep 6)
Studio SEY (ep 20)
Studio Suuuu (ep 3)
Studio Uni (5 episodes
eps 1, 4, 8, 11, 20
)

Studio WHO (ep 6)
Y.A.P. Ishigaki Production (6 episodes
eps 13-14, 18-19, 23-24
)

Font Assistance: Fontworks Inc. (eps 1-24)
In-Between Animation:
Alpha Animation (ep 21)
Big Owl (5 episodes
eps 6, 8, 11, 15-16
)

Deep Sea Animation (eps 16, 21)
Ekaki-ya (eps 1, 12)
ENGI (ep 2)
Funsaurus (eps 14, 17)
Grain (ep 18)
Hadashi Pro (ep 1)
Hanil Animation (ep 8)
Hanjin Animation (eps 1-2, 12)
Hotline (ep 6)
J&K Corporation (eps 1-2, 20)
J-Cube (eps 8-9, 11, 16)
Kagura (ep 12)
KAONNURI Animation (eps 8-9, 16)
Linshin Animation (eps 9, 16)
M.S.J Musashino Production
Magic Bus Kyoto Studio (ep 9)
Magic Bus Niigata (ep 9)
Maru Animation (ep 12)
Mighty Max Movie (ep 19)
M.S.J Musashino Production (15 episodes
eps 1-5, 7, 10, 12-14, 17-18, 22-24
)

New Moon Animation (ep 14)
One Order (ep 18)
Orange (OP; 5 episodes
eps 1-2, 4, 10, 12
)

R.I.C (eps 1, 3, 24)
Rising Force (ep 12)
Seed (6 episodes
eps 0-1, 14, 19, 23-24
)

Seven Seas (ep 0)
SILVER LINK. (ep 12)
Studio CL (ep 5)
Studio Colorido (ep 17)
Studio Giga (eps 2, 12)
Studio Gram (5 episodes
eps 4, 10, 12, 18, 24
)

Studio Live (ep 12)
Studio μ (ep 5)
Trigger Fukuoka (eps 5, 12)
Triple A (eps 3, 23-24)
Trycell (ep 16)
White Line (8 episodes
eps 10, 12-13, 17-18, 22-24
)

Xingyue Animation (eps 9, 16, 21)
In-between Check:
Digital Network Animation (eps 6, 15)
J&K Corporation (ep 20)
Studio Boomerang (ep 0)
Key Animation:
Studio Nine Lives (ep 9)
Alpha Animation (ep 21)
Art Base Bam (eps 6, 15, 20)
Big Owl (ep 15)
Deep Sea Animation (eps 16, 21)
ENGI (ep 2)
KAONNURI Animation (ep 16)
Line Farm (ep 16)
Linshin Animation (eps 9, 16)
Maru Animation (eps 7, 12)
Studio Boomerang (eps 17, 22-24)
Studio NASA (eps 0, 24)
Unison (eps 0, 14)
White Line (4 episodes
eps 13, 18, 23-24
)

Xingyue Animation (eps 9, 16, 21)
YABES (ep 16)
Main Title Logo Design: Tsuyoshi Kusano Design Office
Music Production:
NTV Music
TMS Music
VAP
Official Site Production: UGO
Paint:
Alpha Animation (ep 21)
Big Owl (eps 6, 8, 15)
Deep Sea Animation (eps 16, 21)
ENGI (ep 2)
Funsaurus (eps 14, 17)
Grain (ep 18)
Hanil Animation (ep 8)
Hanjin Animation (eps 1-2, 12)
Hotline (ep 6)
J&K Corporation (eps 1-2, 20)
J-Cube (ep 8)
Kagura (OP; eps 12, 24)
KAONNURI Animation (eps 8, 16)
Line Farm (ep 16)
Linshin Animation (eps 9, 16)
Maru Animation (ep 12)
Mighty Max Movie (ep 19)
M.S.J Musashino Production (13 episodes
eps 1-5, 7, 10, 13-14, 17-18, 23-24
)

New Moon Animation (ep 14)
office fuu (eps 12, 17, 24)
One Order (ep 18)
Orange (OP; 5 episodes
eps 1-2, 4, 10, 12
)

R.I.C (eps 1, 3, 5, 24)
Seed (6 episodes
eps 0-1, 14, 19, 23-24
)

Seven Seas (ep 0)
Studio Gash (ep 21)
Studio Giga (eps 2, 12)
Studio Gram (5 episodes
eps 4, 10, 12, 18, 24
)

Studio MAT (ep 0)
TMS Photo (T.D.I.; OP; 10 episodes
eps 0-2, 5, 12-14, 17, 22-23
)

Triple A (eps 3, 23-24)
White Line (7 episodes
eps 10, 12-13, 17-18, 23-24
)

Xingyue Animation (eps 9, 16, 21)
Photography:
10GAUGE (OP)
TMS Photo (T.D.F.; eps 0-24)
Production Advancement: Telecom Animation Film (eyecatch animation)
Production Assistance: Telecom Animation Film (ep 0)
Production Cooperation:
Dentsu Inc.
NTV Music
Promotion: YOAKEMAE
Publicity:
Bronco.
ULM
PV Production: 10GAUGE
Sound Production: Tohokushinsha Film Corporation
Video Editing: TMS Photo (T.D.B.; eps 0-24)
English cast
English staff
ADR Director: Tony Oliver
Translation:
Ian Fagen (Sentai sub)
Rika Takahashi (TMS USA dub)
ADR Script:
Khoi Dao
Laura Stahl
Executive producer:
Masami Tokunaga (TMS Entertainment USA)
Producer:
Eric P. Sherman (Bang Zoom)
Sam Maseba (TMS Entertainment USA)

Associate producer:
Lena Sato (TMS Entertainment USA)
Audio Operations Supervisor: Rayner Tham
Casting Director: Mami Okada
Closed Captions: Jerald DeVictoria
Co-Producer:
Mami Okada
Mio Moroe
Engineering Assistant: Isaac Caldas
Project Manager: Misa Shimogata
Re-Recording Mixing: Benjamin Harrington
Sound Supervision:
Patrick Rodman (CAS)
Spotting: Tetsuya Fujita
Video Coordination: Kevin Ross
Video Technical Director: Troy Williams
Video Technician: James McAuliffe
Lex Lang as Goemon Ishikawa
Michelle Ruff as Fujiko Mine
Richard Epcar as Daisuke Jigen
Tony Oliver as Lupin III

Doug Erholtz as Inspector Zenigata
Emi Lo as Lily
Kaiji Tang as Goro Yatagarasu
Kaiser Johnson as Albert d'Andrésy
Luis Bermudez as Inspector Lestrade
Minae Noji as Tomoe (Young; 6 episodes
eps 14, 18-19, 22-24
)
Suzie Yeung as Mathia
YongYea as Sherlock Holmes

Amber May as Joe
Amber Lee Connors as Mercedes Camilo
Andrew Eales as Oliver
Barbara Goodson as Cherry (ep 9)
Bill Rogers as
Colonel Moran (ep 7)
Movie Narration (ep 5)
Old Man (ep 6)
Bob Carter as
Fake Carson (ep 8)
Guard (ep 1)
Inspector Queen (ep 3)
Brent Mukai as Killer A (ep 4)
Brittany Lauda as Gabby (eps 16, 23)
Brook Chalmers as Colonel Daidoji (eps 5-6)
Chris Tergliafera as
Horatio (ep 7)
Killer B (ep 4)
Christopher Bevins as Mikhail (ep 10)
Christopher Wehkamp as Jackal (ep 15)
Clifford Chapin as Fernand Maistre (ep 15)
Courtney Lin as Arianna
David Matranga as
Elliott
Mr. Brewton (ep 8)
Dorah Fine as
Museum Staff (ep 10)
Nora
Dorothy Fahn as
Elderly Ruriko Shigetomi (ep 6)
Waitress (ep 4)
Doug Erholtz as Inspector Yamikoshi (eps 5-6)
Doug Stone as
Falkner
Marquis (ep 3)
DW McCann as
Alex (ep 11)
Auctioneer (ep 9)
Gun Dealer (ep 8)
Edward Bosco as
Andre Anderson (ep 4)
Informant (ep 7)
Faye Mata as Ruriko Shigetomi (eps 5-6)
Imari Williams as
Derrick (ep 11)
Rourke (ep 8)
Jake Eberle as
Maybanks (ep 13)
Servant (ep 14)
Jason Marnocha as Morton (ep 3)
Jennie Kwan as Sarantuya (eps 5-6)
Jenny Yokobori as Sakura (ep 9)
Jill Remez as Anna Sigurdsson (ep 22)
Joe Hernandez as
Carson (ep 8)
John H. Watson (eps 2, 7, 11-12)
Joe J. Thomas as
Elderly Store Owner
Lagerfeld (ep 16)
Kaiser Johnson as Fake Simmons (ep 8)
Khoi Dao as
Moriarty (ep 12)
Simmons (ep 8)
Laura Stahl as Kenny (ep 8)
Lindsay Sheppard as
Emi (ep 3)
Hudson
Luis Bermudez as Bartender (ep 0)
Mark Allen Jr. as
Cheerleader (ep 16)
Laurent (ep 15)
Matt Shipman as Manfred Lee (ep 3)
Matthew Greenbaum as Auctioneer (ep 13)
Michael Schwalbe as Crosbie (ep 7)
Michelle Ruff as Black Lizard (eps 5-6)
Minae Noji as Nicola (ep 13)
Richard Epcar as Major Yoshiaki Hongo (eps 5-6)
Stephanie Southerland as
Editor-In-Chief (ep 16)
Mylene Legrand (eps 15, 23)
Stephen Fu as Kogoro Akechi (eps 5-6)
Tommy Arciniega as Frederic Dannay (ep 3)
Van Barr Jr. as
Basketball (ep 16)
Ced (ep 15)
Zach Zeidman as Martin

English companies
ADR Production: Bang Zoom! Entertainment
Broadcaster: Toonami
Internet Streaming: HIDIVE
Licensed by: Sentai Filmworks
Production: TMS Entertainment USA (English dub)
Production Subsidy: J-LOD
French staff
French companies
(none)
Production Subsidy: J-LOD
French cast
(none)
Spanish staff
Spanish cast
Dubbing Director: Marcos Padro (Latin America)
Translation: Alejandro Bono (Latin America)

Mix Engineer: Marcos Padro (Latin America)
Alejandro Graue as Goemon Ishikawa (Latin America)
Mario De Candia as Inspector Zenigata (Latin America)
Pedro Ruiz as Lupin III (Latin America)
René Sagastume as Daisuke Jigen (Latin America)
Ximena Viver as Fujiko Mine (Latin America)

Alejandro Bono as Goro Yatagarasu (Latin America)
Marcos Abadi as Inspector Lestrade (Latin America)
Noelia Lestani as Lily (Latin America)
Santiago Florentín as Sherlock Holmes (Latin America)

Javier Gómez as Albert d'Andrésy (Latin America)
Valeria Gomez as Hudson (Latin America)
Spanish companies
ADR Production: Bang Zoom! Entertainment (Latin America)
Dubbing Studio: Marmac (Latin America)
Internet Streaming:
HBO Max (Latin America)
HIDIVE (Latin America)
Licensed by: Sentai Filmworks (Latin America)
Production: TMS Entertainment USA (Latin America)
Production Subsidy: J-LOD (Latin America)
Italian staff
Italian cast
(none)
Alessandra Korompay as Fujiko Mine
Alessandro D'Errico as Daisuke Jigen
Antonio Palumbo as Goemon Ishikawa
Stefano Onofri as Lupin III

Rodolfo Bianchi as Ispettore Zenigata
Italian companies
Broadcaster: Italia 1 (Italian dub version)
Distributor: Yamato Video
Internet Streaming: Amazon Prime Video
German staff
German companies
(none)
Internet Streaming:
Anime on Demand (Until December.8.2021)
Crunchyroll
German cast
(none)
Russian staff
Russian companies
(none)
Production Subsidy: J-LOD
Russian cast
(none)
Portuguese cast
Portuguese staff
ADR Director: Danilo Diniz
ADR Script: Natália Ruggiero

Mix Engineer: Roberto Besser
César Marchetti as Daisuke Jigen
Denise Reis as Fujiko Mine
Luiz Laffey as Goemon Ishikawa
Yuri Chesman as Lupin III

Beta Cinalli as Lily
Ênio Vivona as Inspetor Zenigata
Gustavo Vergani as Goro Yatagarasu
Ricardo Juarez as Sherlock Holmes
Ricardo Teles as Lestrade
Sidnei Dias as Albert D'Andrésy

Bruno Azevedo as Falkner (ep 1)
Cadu Ramos as Oliver (eps 1-2, 12)
Carla Martelli as Hudson
Danilo Diniz as Bartender (ep 0)
Francisco Freitas as
Martim (ep 1)
Security Guard (ep 1)
Gisele Vechin as Jo (ep 1)
Luciana Minei as Nora (ep 1)
Luciano Schwab as Eliot Buckingham (eps 1, 11-12)

Portuguese companies
ADR Production: Bang Zoom! Entertainment
Dubbing Studio: Marmac
Internet Streaming:
HBO Max
HIDIVE
Licensed by: Sentai Filmworks
Production: TMS Entertainment USA
Production Subsidy: J-LOD (Brazil)

This encyclopedia is collaboratively edited by the users of this site
DISCLAIMER add information report an error lookup sources

Compare this anime's credits with others

# A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Anime anthology