×
  • remind me tomorrow
  • remind me next week
  • never remind me
Subscribe to the ANN Newsletter • Wake up every Sunday to a curated list of ANN's most interesting posts of the week. read more

Aquarion Evol (TV)

Have you seen this? want to / seen some / seen all

© SHOJI KAWAMORI, SATELIGHT / Project AQUARION EVOL


Alternative title:
アクエリオンEVOL (Japanese)
Objectionable content: Significant
Plot Summary: 12,000 years have passed in this world, the story of Apollon and Sylvie have become a children's story called "Skies of Aquaria". The "Abductors" Invaders from Altea come to Earth with only one purpose: they invade to harvest humans. DEAVA the Aquaria Academy exists to train men and women to use Aquaria, but they cannot ever merge because of Guize stones, these block an "unholy union" between genders. The story follows Amata and Mikono in their enrollment into DEAVA, and fight the Abductors.
User Ratings: 333 ratings have been given [details]
 Masterpiece: 28 votes (sub:21, dub:5, raw:1, others:1
1 Spanish subtitled
)
 Excellent: 46 votes (sub:41, dub:4, others:1
1 Spanish subtitled
)
 Very good: 73 votes (sub:64, dub:8, others:1
1 Portuguese subtitled
)
 Good: 95 votes (sub:69, dub:19, ?:1, raw:1, others:5
1 Spanish subtitled
1 Indonesian dubbed
1 Portuguese subtitled
1 Tagalog dubbed
1 German subtitled
)
 Decent: 45 votes (sub:36, dub:7, others:2
1 Korean subtitled
1 Italian subtitled
)
 So-so: 16 votes (sub:13, dub:3)
 Not really good: 11 votes (sub:10, dub:1)
 Weak: 13 votes (sub:12, others:1
1 Portuguese subtitled
)
 Bad: 3 votes (sub:3)
 Awful: 3 votes (sub:2, others:1
1 French subtitled
)
 Worst ever: -
Seen in part or in whole by 821 users, rank: #1466 (of 9683)
Median rating: Good
Arithmetic mean: 7.162 (Good), std. dev.: 1.8169, rank: #3092 (of 9808)
Weighted mean: 6.982 (Good), rank: #3842 (of 9808) (seen all: 7.15 / seen some: 7.12 / won't finish: 4.01)
Bayesian estimate: 7.001 (Good), rank: #3414 (of 7427)
Running time: 24 minutes per episode
Number of episodes: 26
Episode titles: We have 26
Vintage:
2012-01-08 to 2012-06-24
2013-08 (Philippines, HERO TV)
2013-08-05 to 2013-09-09 (Philippines, Hero)
Release dates: We have 9
Opening Theme:
#1: "Kimi no Shinwa—Aquarion Dai Ni Shō" (君の神話〜アクエリオン第二章) by AKINO with bless4
#2: "Paradoxical Zoo" (パラドキシカルZOO) by AKINO with bless4
Ending Theme:
#1: "Gekkō Symphonia" (月光シンフォニア; "Moonlight Symphonia") by AKINO & AIKI from bless4
#2: "Yunoha no Mori" (ユノハノモリ) by Yui Ogura
#3: "Aquaria Mau Sora" (アクエリア舞う空) by Tōkyō Shōnen Shōjo Gasshōtai (ep 24)
#4: "Genesis of Aquarion" by AKINO featuring Bless4 (ep 26)
Insert song:
"Eve no Danpen" (イヴの断片) by AKINO from Bless4 (eps 4,6,11,17)
"Go Tight!" by AKINO (ep 8)
"Kōya no Heath" (荒野のヒース) by AKINO (ep 13)
"Nike Jūgo-sai" (ニケ15歳) by AKINO (ep 22)
"Pride~Nageki no Tabi" (プライド~嘆きの旅) by AKINO (eps 10,18,24)
"Seitenshi Gakuen Kōka" (聖天使学園校歌) by Tōkyō Shōnen Shōjo Gasshōtai (eps 1,22)
"Shōten Shōka" (昇天唱歌) by Seitenshi Gakuen Danshibu Yūshi (ep 2)
"Sōsei no Aquarion" (創聖のアクエリオン) by AKINO (ep 16)
"ZERO" (ZERO ゼロ) by AKINO from Bless4 (ep 26)
Official website:
Trivia: We have 2
Reviews:
Aquarion Evol BD+DVD (Sep 23, 2014)
Aquarion Evol BD+DVD (May 21, 2014)
News: Show:
Funimation panel (Jul 28, 2012)
You can contribute information to this page, but first you must login or register

Blu-ray (Region A)
    Aquarion Evol - Complete Collection [Essentials] (Blu-ray) 2020-03-24 (from $34.98)
Blu-ray + DVD combo
    Aquarion Evol - Part One (BD+DVD) 2013-12-03 (from $64.98)
    Aquarion Evol - Part One [Limited Edition] (BD+DVD) 2013-12-03 (from $19.99)
    Aquarion Evol - Part Two (BD+DVD) 2014-05-27 (from $60.40)
    Aquarion Evol - Season Two [S.A.V.E.] (BD+DVD) 2016-07-05 (from $51.07)

Japanese staff
Japanese cast
Chief Director: Shōji Kawamori
Director: Yūsuke Yamamoto
Series Composition: Mari Okada
Screenplay:
Hiroshi Yamaguchi (5 episodes
eps 7, 13, 16, 20, 23
)

Mari Okada (11 episodes
eps 1-6, 11, 14, 19, 25-26
)

Masahiro Yokotani (5 episodes
eps 8, 12, 17, 21-22
)

Shinsuke Ōnishi (5 episodes
eps 9-10, 15, 18, 24
)

Storyboard:
Futoshi Fujikawa (ep 6)
Hidekazu Sato (ep 23)
Hiroaki Shimura (ep 17)
Kazuhiro Yoneda (eps 3, 7, 19)
Kazuhisa Ōno (ep 8)
Kenji Yasuda (4 episodes
eps 14, 16, 18, 22
)

Naokatsu Tsuda (ep 24)
Shōji Kawamori (5 episodes
eps 1-2, 13-14, 26
)

Shunichi Yoshizawa (ep 9)
Takao Abo (eps 10, 21)
Yasuhito Kikuchi (eps 4, 8, 20)
Yasutake Ōkawara (eps 11-12, 25)
Yūichi Takahashi (ep 15)
Yūsuke Yamamoto (5 episodes
eps 1-2, 5, 24, 26
)

Yuzuru Tachikawa (OP)
Episode Director:
Atsushi Nakayama (eps 18, 23)
Hiroshi Ikehata (ep 8)
Kazuhiro Yoneda (6 episodes
eps 1, 3, 7, 13, 19, 26
)

Kazuhisa Ōno (eps 6, 14)
Kouhei Hatano (eps 16, 24)
Masashi Abe (ep 17)
Matsuo Asami (eps 5, 22)
Naoki Kusumoto (ep 12)
Shunichi Yoshizawa (eps 4, 9, 20)
Takao Abo (eps 10, 21)
Yasutake Ōkawara (eps 2, 11, 25)
Yūichi Takahashi (ep 15)
Unit Director: Yuzuru Tachikawa (OP)
Original creator: Shōji Kawamori
Original Character Design:
Chinatsu Kurahana
Kana Ishida
Character Design:
Hirotaka Marufuji
Kana Ishida
Art Director: Shunichiro Yoshihara
Chief Animation Director:
Hirotaka Marufuji (13 episodes
eps 2-10 even, 11, 14-24 even, 25
)

Kana Ishida (13 episodes
eps 1-9 odd, 12-13, 15-25 odd
)

Yuriko Chiba (eps 17, 23, 25)
Animation Director:
Atsushi Irie (eps 15, 22)
Ayumi Yamada (ep 14)
Dai Imaoka (ep 14)
Etsuko Sumimoto (ep 12)
Hatsue Koizumi (ep 7)
Hiroshi Kosuga (ep 8)
Hirotaka Marufuji (OP; 5 episodes
eps 2, 4, 6, 14, 26
)

Hisako Sato (eps 11, 25)
Ikuo Yamakado (eps 6-7)
Jun Hanzawa (ep 20)
Kana Ishida (OP; ep 26)
Kazuya Miyoshi (eps 10, 17)
Maho Yoshikawa (eps 3, 13, 21)
Masahiro Sekiguchi (eps 14, 20)
Masaru Yonezawa (4 episodes
eps 1, 9, 14, 19
)

Masayori Komine (eps 2, 25)
Nozomi Goto (eps 5, 12)
Satoshi Hata (ep 17)
Shinichi Machida (ep 4)
Takaaki Fukuyo (eps 16, 24)
Takahiro Sakai (ep 8)
Tomomi Umemura (eps 14, 22)
Tomoyuki Abe (eps 18, 23)
Yūichi Takahashi (ep 15)
Yūma Yokomatsu (ep 8)
Sound Director: Masafumi Mima
Cgi Director: Jou Harada
Director of Photography: Atsushi Iwasaki
2nd Key Animation:
Akie Tsutsumi (ep 16)
Akihiro Ōtake (eps 4, 7, 14)
Akira Ono (eps 8, 22)
Asami Sodeyama (ep 5)
Asui Noga (ep 11)
Ayaka Nakajima (eps 19-20)
Ayako Ito (ep 2)
Chan Sa Geuk (DR Movie; ep 10)
Chie Ōtsuki (ep 7)
Chie Tanaka (5 episodes
eps 4, 7, 9, 14, 20
)

Chinami Kudou (5 episodes
eps 7, 13-14, 19, 22
)

Dai Ōhara (eps 1, 3, 9)
Daiki Matsuura (ep 13)
Daisuke Kurose (eps 7, 20)
Eun Soo Oh (Nara Animation; ep 6)
Fumie Sasaki (eps 10, 17)
Hideki Takahara (ep 19)
Hiroko Kaneda (eps 4, 7, 20)
Hiromi Kurosawa (Nakamura Production; ep 14)
Hiroshi Kuri (ep 22)
Hiroshi Tatezaki (ep 3)
Hirotaka Marufuji (ep 21)
Hiroyuki Uchida (ep 10)
Hyun Park (Sung San; eps 16, 24)
Issei Aragaki (eps 7, 20)
Jeon Jong Lee (Nara Animation; ep 6)
Ji Na Hwang (Nara Animation; ep 6)
Jong Min Jeon (Nara Animation; ep 6)
Jung Hee Yun (Nara Animation; ep 6)
Kaito Senkōji (ep 12)
Kanami Itō (ep 10)
Kanami Nakao (eps 11, 14)
Kazuhiro Saitō (ep 16)
Kazuki Baba (ep 5)
Kenji Kanie (ep 19)
Kentarō Sugimoto (ep 2)
Kōichi Shimoda (eps 4, 6, 9, 12)
Kōta Itō (eps 6, 17, 20)
Kumi Hashimoto (ep 16)
Maki Kowada (ep 10)
Manami Itō (5 episodes
eps 3, 6, 14, 19, 25
)

Mari Saitō (ep 6)
Marie Yamada (Nakamura Production; ep 14)
Mariko Inagaki (4 episodes
eps 2, 10-11, 17
)

Masako Onozawa (eps 16, 24)
Masaru Yonezawa (eps 9, 19)
Mayumi Kowada (eps 11, 19, 25)
Mayumi Matsubara (eps 12-14)
Michinori Shiga (ep 19)
Misato Ootani (ep 21)
Mitsutoshi Kubo (ep 6)
Miyuki Kobayashi (ep 19)
Miyuki Koga (ep 20)
Natsuki Orikasa (eps 11, 14, 25)
Noriko Hatta (ep 12)
Noriko Itō (ep 12)
Noriko Ōzeki (ep 17)
Noriyoshi Sasaki (ep 12)
Nozomi Goto (eps 1, 20)
Ryō Nagashima (ep 5)
Ryū Miura (ep 25)
Satoshi Miyoshi (Nakamura Production; ep 14)
Sayumi Yokoyama (ep 5)
Setsuko Unno (eps 10, 17)
Shigenori Inami (ep 7)
Shigeyuki Suga (ep 16)
Shinpei Koikawa (ep 1)
Shun Nishitani (ep 7)
Sotaro Shiraishi (ep 7)
Takashi Kikugawa (ep 5)
Takashi Ueno (ep 2)
Takato Fukuyama (ep 22)
Takayoshi Hayashi (ep 12)
Tamotsu Tomaru (ep 1)
Tomoe Kikuchi (Nakamura Production; ep 14)
Tomohito Hira (ep 11)
Tomohito Matsuhiro (eps 7, 19)
Tomomi Umemura (eps 3, 22)
Toshiyuki Satō (ep 3)
Wataru Ami (ep 4)
Yayoi Kamigaki (eps 10, 17)
Yoshiaki Taniguchi (ep 19)
Yōsuke Imakubo (ep 26)
Yōsuke Tsuboi (eps 18, 23)
Youichi Sakai (ep 17)
Yū Kobayashi (ep 10)
Yu Chon Kim (Nara Animation; ep 6)
Yūji Tsuchiya (eps 3, 6, 9)
Yuki Fukuda (7 episodes
eps 6, 10-13, 19, 22
)

Yuki Kudō (Nakamura Production; ep 14)
Yukiko Miyamoto (ep 26)
Yuu Takahashi (eps 18, 23)
Yuuko Kamiyama (eps 10, 17)
Animation producer:
Naomi Takahashi
Tsutomu Kasai
Aquarion Design: Shōji Kawamori
Art Setting: Kaoru Aoki
Assistant Animation Director:
Etsuko Sumimoto (ep 14)
Ikuo Yamakado (ep 4)
Jimmy Stone (ep 26)
Kōta Itō (eps 6, 14)
Maho Yoshikawa (ep 26)
Miori Suzuki (ep 23)
Nozomi Goto (ep 14)
Shigeyuki Suga (eps 16, 24)
Toshiaki Miki (ep 17)
Yukiyo Komito (eps 4, 6, 14)
Yūko Yamada (ep 17)
Yuriko Chiba (ep 26)
Assistant Character Design: Jimmy Stone
Assistant Chief Animation Director:
Jimmy Stone (8 episodes
eps 1, 5, 7, 12-13, 17, 23, 25
)

Maho Yoshikawa (eps 5, 7, 23)
Yuriko Chiba (eps 12, 15, 19)
Assistant Key Animation Director:
Katsunori Kikuchi (ep 7)
Momoko Makiuchi (ep 7)
Associate producer:
Jun Satoyoshi
Yoshiki Ito
Background 3D Modeling: Kenji Tsuji (BIHO)
Background Art:
Anh Huyenh (BIHO)
B. Nantasak (BIHO)
Dieu Pham (BIHO)
Duy Doan (BIHO)
Giao Nguyen (BIHO)
Ha Le (BIHO)
Ji Woo Baek (BIHO)
Jun Okabe (BIHO)
K. Weera (BIHO)
Khanh Phan (BIHO)
Megumi Katō (BIHO)
Michie Suzuki (BIHO)
Nhi Luu (BIHO)
Nhung Vo (BIHO)
Oanh Nguyen (BIHO)
P. Maysaya (BIHO; eps 10-11)
P. Seupsin (BIHO)
Phong Nguyen (BIHO)
Phuong Nguyen (BIHO)
R. Jutima (BIHO)
Shinya Mita (BIHO)
T. Supatida (BIHO)
Thua Tran (BIHO)
Thuy Tran (BIHO)
Tsubasa Matsumoto (BIHO)
Tu Dang (BIHO)
Tu Phan (BIHO)
Tuyen Co (BIHO)
Van Hoang (BIHO)
Calligraphy Design: Naoyo Kuniya
CG Producer: Tomisaburou Hashimoto
CG Production Advancement: Takashi Aotani
CGI Adviser: Hiroshi Yagishita
CGI Designer:
Atsuko Miyakawa (wonderium; eps 4, 8)
Ayako Ohara (Tatsunoko Production; eps 1-2, 6)
C Attaphong (T2 Studio; eps 1-3)
Efron Zefanya (T2 Studio; eps 1-2)
Erika Asano (wonderium; 6 episodes
eps 4, 8, 13, 16, 18, 20
)

Hao Zhang (SoRun Digital; 8 episodes
eps 1-3, 5, 9, 16, 18, 21
)

Hideki Yamaguchi (wonderium; eps 4, 8, 13)
Hiroaki Mita (wonderium; eps 18, 22)
Hiroki Matsukura (Studio BACU; eps 1-2)
Hiromi Hinata (Tatsunoko Production; eps 1-2, 6)
Hiromitsu Koiwa (Studio BACU; eps 1-2)
Hirotsugu Ishikawa (Satelight; eps 1-2)
Hiroyuki Goto (Satelight; OP1)
Hiroyuki Hatakeda (Wao Corporation; 5 episodes
eps 1-2, 6, 11, 18
)

Hisashi Akimoto (T2 Studio; eps 1-2, 5)
Jae-Youp Sang (T2 Studio; eps 1-2)
Jie Zheng (SoRun Digital; 7 episodes
eps 1-3, 5, 9, 16, 18
)

Jou Harada (Satelight; OP1)
Jun Wei Ren (SoRun Digital; ep 21)
Kae Fujioka (Satelight; eps 1-2)
Kaori Shimada (Satelight; eps 1-2)
Kazuto Furuya (Asahi Production; ep 26)
Kei Kitahashi (Satelight; OP1; 8 episodes
eps 1-3, 5, 7, 13, 15, 18
)

Keisuke Yamamoto (wonderium; eps 8, 13)
Kenta Satō (Wao Corporation; 5 episodes
eps 1-2, 6, 11, 18
)

Khumphon Suwannopas (Studio H.S.T; eps 12, 16-17)
Kyōhei Shimura (Tatsunoko Production; eps 1-2)
Makoto Takeuchi (Studio H.S.T; 7 episodes
eps 1-2, 4, 6, 12, 16-17
)

Masahito Arai (wonderium; 6 episodes
eps 4, 8, 13, 16, 18, 20
)

Masato Takahashi (8-Bit; OP1; 11 episodes
eps 1-2, 7, 9-10, 13-15, 17, 19, 21
)

Masatoshi Ito (wonderium; eps 4, 8)
Maya Otani (Studio BACU; 5 episodes
eps 1-2, 7, 13, 17
)

Naoya Katsura (Wao Corporation; 5 episodes
eps 11, 18, 23, 25-26
)

Naruhito Kawada (wonderium; 6 episodes
eps 4, 8, 13, 16, 18, 20
)

Noriaki Okunishi (Wao Corporation; 5 episodes
eps 1-2, 6, 11, 18
)

Noriyuki Yasuda (SoRun Digital; 8 episodes
eps 1-3, 5, 9, 16, 18, 21
)

Rikako Araki (wonderium; eps 4, 8)
Shingo Niino (wonderium; eps 18, 22)
Shinichi Izawa (Wao Corporation; eps 1-2, 6)
Takayuki Okumura (Tatsunoko Production; eps 1-2, 6)
Takeshi Ishino (Tatsunoko Production; eps 1-2, 6)
Takeyuki Harano (wonderium; ep 4)
Takuya Yanagawa (Wonderium; ep 13)
Terushige Watanabe (Wao Corporation; ep 23)
Tie Nan Hui (SoRun Digital; 8 episodes
eps 1-3, 5, 9, 16, 18, 21
)

Tomoe Hitō (T2 Studio; eps 1-2, 5)
Tomoyuki Satō (Wao Corporation; 5 episodes
eps 1-2, 6, 11, 18
)

Wakako Aizawa (wonderium; 5 episodes
eps 4, 8, 13, 16, 20
)

Xue Shi Zhang (SoRun Digital; 8 episodes
eps 1-3, 5, 9, 16, 18, 21
)

Yi Qiao Li (SoRun Digital; 7 episodes
eps 1-3, 5, 9, 16, 18
)

Yuan Yao (SoRun Digital; 8 episodes
eps 1-3, 5, 9, 16, 18, 21
)

Yūji Tsuyuki (Wao Corporation; 5 episodes
eps 1-2, 6, 11, 18
)

Yukihiro Horiguchi (wonderium; 6 episodes
eps 4, 8, 13, 16, 18, 20
)

Yuta Hatakeyama (Satelight; ep 26)
Yutaka Nakajima (Asahi Production; ep 26)
Yuuzou Satou (Tatsunoko Production; eps 1-2, 6)
CGI Modeling: Hiroki Yamada
Chief CGI Designer: Hiroyuki Goto
Color Check Assistance:
Ruka Kōryō
Takeshi Matsuo
Color Coordination: Mitsuhiro Shoji
Color design: Kumiko Nakayama
Conceptual Design: Thomas Romain
Editing: Gō Sadamatsu
Effect Supervision: Ryōma Ebata
Ending Designer: Itsurou Sasakura
Ending Illustrations: Chinatsu Kurahana
Finish Animation:
Akiyuki Hatanaka (Studio Targe)
Apiwanta Kongdee (Studio H.S.T)
Aya Ichii (Studio Targe)
Ayako Saitō (Office fu-u)
Dong Liang Li (Xingyue Animation)
Emi Hayakawa (Office fu-u)
Emi Okumura (Studio Targe)
Hiroshi Sagawa (Cascade)
Hisashi Koyanagi (Studio Targe)
Hitomi Yamase (Wish)
Jarunee Manno (Cascade)
Jing Yan (Xingyue Animation)
Jinko Suzuki (Office fu-u)
Jun Zhu (Xingyue Animation)
Kaori Shimuta (Office fu-u)
Kazumi Hosokawa (Studio Targe)
Kumiko Yamazaki (Wish)
Kyohei Tamai (Studio Targe)
Li Chen (Xingyue Animation)
Meng Li (Xingyue Animation)
Mie Hasegawa (Wish)
Miho Hasegawa (Hiwa)
Min Zhang (Xingyue Animation)
Mitsuhiro Narasaki (Wish)
Mizuho Yamada (Digital Network Animation)
Naoko Miyahara (Studio Targe)
Naoko Sunahara (Wish)
Paitoon Biapimai (Studio H.S.T)
Phetcharat Khokirdsantisung (Cascade)
Porntanapak Kongtanapman (Studio H.S.T)
Rie Iijima (Office fu-u)
Ryusuke Minami (Studio Targe)
Samart Daothaisong (Studio H.S.T)
Surasuk Feemusan (Studio H.S.T)
Tomoe Nakagawa (Digital Network Animation)
Yasuji Sakagami
Yasunori Yasuda
Yoko Chiba (Wish)
Young Ran Oh (Xingyue Animation)
Yu Zhang (Xingyue Animation)
Zhong Ming Hu (Xingyue Animation)
In-Between Animation:
Ai Okabayashi
Aika Satō
Aimi Sakai
Akiko Takihara (8-Bit)
Akira Makishi (6 episodes
eps 1, 3-4, 6-7, 9
)

Asuka Nakaji (Wish)
Bin Tang (Xingyue Animation)
Chi Tian (Xingyue Animation)
Chiho Suezuru (PRA)
Chotanan Pipopworachai (Studio H.S.T)
Denprecha Pachaloean (Cascade)
Gang Lin (Xingyue Animation)
Hai Yang Su (Xingyue Animation)
Hikari Sakano (Wish)
Hiroshi Kuri
Hong Xu Zheng (Xingyue Animation)
Hu Dai (Xingyue Animation)
Jagapong Jiamwaranggool (Cascade)
Jiraporn Onpol (Cascade)
Kanako Oikawa
Kaori Okitsu (8-Bit)
Kasumi Kikuchi (Sunrise Animation Studio)
Kazuhiro Saitō (ACGT)
Kenji Sawada (Studio Gokumi)
Kiyomi Matsuura
Kumi Hashimoto (ACGT)
Manabu Katayama (Sunrise Animation Studio)
Mari Kikuchi (Studio Gokumi)
Min Li (Xingyue Animation)
Naomi Takehara (Sunrise Animation Studio)
Om-Ura Chanviruch (Cascade)
Pimsiri Toyai (Cascade)
Rei Chimoto (Sunrise Animation Studio)
Sadaki Inamori (Wish)
Satomi Uchida (Digital Network Animation)
Seiji Nishida (Wish)
Seiya Koike (8-Bit)
Shigeki Takano (Studio Gokumi)
Shingo Tamagawa (Sunrise Animation Studio)
Shō Shigemitsu (8-Bit)
Suwarin Promjutikanon (Cascade)
Taketo Sasaki (8-Bit)
Tivaphol Limpluttidhum (Cascade)
Tomoaki Tomita (Digital Network Animation)
Tomoyasu Kudo (Sunrise Animation Studio)
Yi Ji (Xingyue Animation)
Yoshie Satō (8-Bit)
Yōsuke Tsuboi (Digital Network Animation)
Yuka Iwabe (Sunrise Animation Studio)
Yukari Ishii (Digital Network Animation)
Yūki Nakano
Yūki Ōyanagi (8-Bit)
Yūki Shudō (8-Bit)
Yuki Yabuta
Yukiaki Maki (8-Bit)
Yukiko Kawamoto
Yumiko Totsu
Yūsuke Suzuki (Wish)
Yuu Takahashi (Digital Network Animation)
Insert Song Arrangement:
Hisaaki Hogari ("Nike Jūgo-sai")
Yoko Kanno
Insert Song Composition:
Hisaaki Hogari ("Nike Jūgo-sai")
Yoko Kanno
Insert Song Lyrics:
Gabriela Robin ("Eve no Danpen" / "Seitenshi Gakuen Kōka" / "Zero")
Mari Okada ("Shōten Shōka" / "Seitenshi Gakuen Kōka")
Yuho Iwasato
Insert Song Performance: AKINO
Key Animation:
Akemi Roppongi (eps 11, 25)
Akihito Aoki (ep 2)
Akiko Kudou (ep 19)
Akira Ono (ep 14)
Asui Noga (ep 25)
Asuka Hayashi (eps 18, 23)
Atsushi Irie (6 episodes
eps 1, 4, 6, 15, 22, 26
)

Atsushi Kasano (eps 5, 10)
Atsushi Saitō (ep 12)
Atsushi Satō (ep 25)
Atsushi Usui (ep 19)
Awaji Sugawara (OP)
Aya Yoshioka (6 episodes
eps 3-4, 9, 14-15, 20
)

Ayako Yamamura (ep 15)
Ayumi Tsukishita (Studio Bambino; ep 23)
Ayumi Yamada (eps 1, 26)
Bomin Kim (eps 5, 12)
Chan Ho Jang (Sung San; eps 16, 24)
Chiaki Furuzumi (ep 4)
Chiaki Suda (ep 17)
Chie Mishima (ep 23)
Chie Tanaka (eps 19, 22)
Chinami Kudou (eps 4, 20)
Chizuru Kiuchi (Studio Bambino; eps 18, 23)
Dai Fujikawa (ep 1)
Dai Imaoka (eps 4, 14, 22)
Dai Ōhara (5 episodes
eps 7, 9, 13, 22, 26
)

Daigo Tamura (ep 8)
Daisuke Agata (eps 7, 14, 20)
Daisuke Hiramaki (ep 4)
Daisuke Tsumagari (ep 11)
Daisuke Yamauchi (eps 10, 17)
Eiji Fukuyama (eps 18, 23)
Emi Honda (ep 17)
Erika Arakawa (eps 7, 20)
Etsuko Sumimoto (OP; 6 episodes
eps 1-2, 5, 12, 21, 26
)

Etsuko Yokoyama (eps 16, 24)
Fujio Oda (ep 25)
Futoshi Fujikawa (5 episodes
eps 6, 15, 20, 25-26
)

Gorō Taki (ep 7)
Hajime Mitarai (eps 3-4, 13)
Haruka Satō (eps 16, 24)
Hatsue Koizumi (ep 1)
Hatsumi Takahashi (ep 18)
Heo Gi Dong (Sung San; eps 16, 24)
Hideki Yamazaki (ep 4)
Hidemi Yamashita (ep 17)
Hideo Maru (eps 14, 22)
Hiroaki Motoigi (8 episodes
eps 1, 4, 7, 12, 14, 20, 22, 26
)

Hiroko Kaneda (eps 14, 22)
Hiromi Okazaki (ep 4)
Hiromi Sakamoto (eps 4, 9, 21)
Hironori Tanaka (ep 21)
Hironori Tsukada (ep 3)
Hiroshi Kosuga (ep 8)
Hiroshi Matsuda (ep 4)
Hiroshi Matsumoto (eps 14, 22)
Hiroshi Tatezaki (eps 3, 5, 9)
Hirotaka Marufuji (eps 2, 20, 26)
Hiroya Iijima (ep 13)
Hiroyuki Furukawa (ep 7)
Hiroyuki Ōkaji (ep 15)
Hiroyuki Okuno (ep 4)
Hiroyuki Shimizu (ep 19)
Hiroyuki Uchida (ep 25)
Hisako Sato (eps 2, 11, 25)
Hisako Shimozuma (ep 21)
Hisanori Hashimoto (ep 19)
Hitoshi Kagiyama (eps 16, 24)
Ho Si Sang (ep 8)
Hye Jung Jo (Sung San; ep 24)
Hyo Eon Kim (Sung San; eps 16, 24)
Hyun Dae Lee (Sung San; ep 16)
Hyun Kyung Oh (Sung San; eps 16, 24)
Ikuo Yamakado (eps 1, 6-7, 26)
Issei Aragaki (ep 15)
Jimmy Stone (OP; 6 episodes
eps 1, 3, 5, 13, 19, 26
)

Jun Hanzawa (eps 20, 25-26)
Junichi Kigawa (eps 10, 17)
Kana Watanabe (Studio Bambino; ep 18)
Kanako Hiroo (ep 21)
Kanami Nakao (ep 2)
Kanta Suzuki (ep 3)
Kaori Saito (ep 19)
Kaori Urata (ep 8)
Katsumi Aoshima (eps 10-11)
Katsunobu Ito (ep 17)
Katsunori Kikuchi (eps 7, 20)
Katsuya Shigehara (ep 7)
Katsuya Takimiya (Studio Bambino; ep 18)
Kayano Tomizawa (ep 7)
Kazuhiko Shibuya (eps 2, 26)
Kazuhiro Oki (eps 13, 22)
Kazunori Minagawa (ep 13)
Kazunori Ozawa (ep 25)
Kazuo Ohara (eps 10, 17)
Kazuya Saitō (ep 9)
Kazuyuki Ikai (eps 14, 22)
Keiko Ishii (eps 18, 23)
Keiko Nagamine (ep 4)
Keisuke Kojima (ep 8)
Kenji Kuroyanagi (ep 11)
Kenji Ōta (ep 11)
Kenji Sakai (ep 25)
Kentarō Tokiwa (ep 12)
Kento Toya (ep 15)
Kiyoshi Matsushita (ep 10)
Koichi Nakaya (ep 3)
Kōichi Takai (ep 7)
Kōji Sugiura (ep 9)
Kōta Itō (5 episodes
eps 10-11, 14, 17, 25
)

Kōta Sera (ep 8)
Kyōhei Ogura (eps 16, 24)
Kyōhei Ōyabu (ep 2)
Kyoko Kotani (eps 4, 9, 15)
Kyoko Sugiyama (ep 3)
Maho Yoshikawa (OP; 7 episodes
eps 1, 3, 5, 13, 15, 21, 26
)

Mai Kuwabara (ep 21)
Maki Ando (ep 8)
Maki Okada (ep 10)
Makoto Makabe (ep 13)
Makoto Yamada (ep 13)
Mamiko Nakanishi (ep 21)
Mamoru Abiko (eps 10, 17, 25)
Manabu Fukazawa (4 episodes
eps 5, 12, 19, 21
)

Manabu Kurihara (ep 2)
Manabu Yasumoto (ep 14)
Manami Itō (eps 2, 11, 13)
Mariko Emori (eps 4, 22)
Mariko Iwasaki (ep 8)
Mariko Yamamoto (eps 3, 9)
Masa Takahashi (ep 10)
Masafumi Yamamoto (ep 12)
Masaharu Tomoda (eps 13, 19, 26)
Masahiko Komino (ep 3)
Masahiro Sekiguchi (6 episodes
eps 3-4, 9, 14-15, 20
)

Masahiro Yoshizaki (Angle; eps 18, 23)
Masaki Hinata (ep 4)
Masaru Yonezawa (7 episodes
eps 1, 5, 7, 9, 15, 19, 26
)

Masaru Yoshioka (eps 14, 22)
Masato Hagiwara (ep 7)
Masayori Komine (OP; eps 11, 25)
Masayuki Yoshida (ep 1)
Masumi Kōketsu (eps 18, 23)
Maya Uenishi (Angle; eps 18, 23)
Mayu Fujimoto (eps 3, 9, 19)
Mayu Saito (eps 10, 17)
Mayumi Hidaka (eps 14, 22)
Mayumi Matsubara (5 episodes
eps 20-22, 25-26
)

Mayumi Matsuura (ep 19)
Mayumi Nishida (Nakamura Production; ep 14)
Megumi Imai (eps 16, 24)
Megumi Koike (eps 18, 23)
Michinori Shiga (eps 11, 25)
Miki Okabana (ep 5)
Min Ki Han (ep 17)
Miori Suzuki (eps 18, 23)
Misa Matsuoka (ep 5)
Misato Ootani (ep 26)
Mitsuaki Takabe (ep 8)
Mitsuhiro Iida (ep 19)
Mitsuru Nakata (Nakamura Production; ep 14)
Mitsutaka Koshigo (ep 20)
Miyuki Inoue (eps 4, 14, 22)
Miyuki Koga (eps 4, 19)
Momoko Makiuchi (ep 19)
Naoaki Hōjō (ep 4)
Naoki Aisaka (ep 12)
Naoki Kusumoto (eps 2, 26)
Naoto Abe (ep 7)
Natsumi Ishizaki (ep 17)
Noboru Kawamori (Angle; eps 18, 20)
Nobuhiko Kawakami (ep 17)
Norifumi Kugai (ep 8)
Noriko Ōzeki (eps 10, 17)
Norimoto Tokura (ep 26)
Nozomi Goto (eps 3, 5, 12)
Rei Ikagawa (ep 20)
Ryōko Nakano (ep 1)
Ryōma Ebata (eps 15, 26)
Ryōsuke Tanigawa (eps 3, 9, 21)
Ryota Niino (ep 21)
Ryōtarō Akao (ep 22)
Ryūhei Aoyagi (ep 8)
Ryūtarō Minagawa (ep 21)
Ryuuta Yanagi (ep 4)
Sachiko Miyamoto (ep 11)
Satomi Kurita (ep 13)
Satomi Matsuura (eps 2, 7, 20)
Satoshi Ishino (eps 22, 26)
Sayaka Ikeda (ep 5)
Sayaka Koiso (ep 13)
Setsuko Unno (ep 17)
Shigemi Aoyagi (ep 5)
Shigeyuki Suga (ep 24)
Shiho Tamai (ep 2)
Shingo Nishiyama (ep 20)
Shingo Okano (ep 3)
Shinichi Iimura (ep 21)
Shinichi Kurita (OP; ep 15)
Shinichiro Minami (eps 10, 12, 17)
Shinji Itadaki (ep 7)
Shinpei Koikawa (ep 20)
Shirō Maki (ep 10)
Shuichi Hara (ep 12)
Shuji Maruyama (ep 21)
Shunryō Yamamura (eps 13, 20)
Shuntarō Yamada (ep 7)
Shuta Osabe (eps 14, 22)
Sutekichi Yamada (ep 13)
Tadashi Shida (eps 13, 21, 26)
Tae Jin Kim (Sung San; ep 24)
Taeko Ōgi (Studio Bambino; eps 13, 18, 23)
Taichi Nakaguma (eps 10, 19)
Takaaki Fukuyo (eps 16, 24, 26)
Takaaki Sonoda (ep 13)
Takaaki Tanabe (Nakamura Production; ep 14)
Takaaki Wada (ep 9)
Takafumi Furusawa (ep 24)
Takahiko Yoshida (eps 3, 9, 15)
Takahiro Kishida (eps 1, 4)
Takahiro Sakai (ep 8)
Takahiro Sasaki (ep 8)
Takao Abo (eps 1, 10, 21)
Takashi Habe (ep 9)
Takashi Mamezuka (OP; eps 2, 25)
Takashi Tomioka (ep 26)
Takashi Yoshiyama (eps 1, 7)
Takayuki Kitagawa (ep 8)
Takenori Tsukuma (eps 5, 15, 20)
Takeshi Matsuda (ep 12)
Takeshi Morita (eps 3, 7)
Tamotsu Tomaru (eps 5, 12)
Tatsunori Sakamoto (ep 7)
Tatsuro Nagai (eps 5, 12)
Tatsuya Urano (ep 19)
Tetsurō Moronuki (ep 10)
Tomoaki Chishima (ep 10)
Tomoaki Sakiyama (ep 5)
Tomohito Hira (ep 2)
Tomohito Matsuhiro (ep 22)
Tomomi Umemura (ep 9)
Tomoshige Inayoshi (ep 13)
Tomotsugu Sakakibara (eps 3, 14, 22)
Tomoyuki Abe (eps 18, 23)
Toshiaki Miki (eps 10, 17)
Toshiharu Sugie (ep 3)
Toshihiko Fukano (eps 11, 19)
Toshiko Baba (ep 10)
Toshiko Inada (ep 3)
Toshimitsu Takechi (ep 4)
Tsubasa Ito (ep 11)
Tsukasa Sorimachi (ep 23)
Tsutomu Nishiyama (eps 11, 19)
Yasuhiro Saiki (eps 9, 19, 21)
Yasunori Matsumura (ep 8)
Yasutake Ōkawara (eps 2, 11, 25)
Yasuyuki Ebara (OP; ep 4)
Yasuzō Iino (ep 1)
Ye Jin Kim (Sung San; eps 16, 24)
Yoko Kojo (ep 19)
Yoshiaki Tsubata (ep 21)
Yoshie Kimoto (ep 3)
Yoshihiro Itō (ep 10)
Yoshihiro Maeda (ep 9)
Yoshihiro Taniguchi (ep 19)
Yoshinobu Ando (ep 19)
Yoshitaka Sato (ep 3)
You Satou (ep 15)
Youki Ebisu (ep 7)
Yousuke Toyama (eps 11, 19)
Yū Kobayashi (eps 10, 17)
Yūichi Takahashi (eps 1, 15)
Yuichiro Hayashi (ep 13)
Yūji Tsuchiya (ep 15)
Yukari Watabe (eps 3, 9, 19)
Yuki Fukuda (eps 20, 25-26)
Yuki Koike (ep 15)
Yūki Nakajima (eps 5, 12)
Yukihiro Kobayashi (eps 2, 11, 25)
Yukiko Miyamoto (eps 2, 11, 25)
Yukitaka Kimura (ep 19)
Yukitoshi Hōtani (eps 2, 11)
Yūma Yokomatsu (ep 8)
Yumie Wada (Nakamura Production; ep 14)
Yumiko Ishii (ep 13)
Yumiko Ōmae (ep 8)
Yuriko Chiba (eps 19, 21, 26)
Yūsuke Matsuo (ep 13)
Yusuke Shimizu (ep 9)
Yuta Yamazaki (ep 8)
Yuuko Kamiyama (ep 19)
Yūya Kumagai (eps 14, 20)
Mechanical Art: Hidetaka Tenjin
Monitor Graphic Design: Itsurou Sasakura
Music Director: Yukako Inoue
Music Performance:
Sachie Ōnuma (Viola)
Yūta Ōno (Horn)
Music producer: Shiro Sasaki
Photography:
Chun Yan Zhao (T2 Studio)
Fumihiko Morohashi (T2 Studio)
Kento Sasaki (T2 Studio)
Takayuki Mori (T2 Studio)
Tsubasa Yokoyama (T2 Studio)
Tsunetaka Ema (T2 Studio)
Tsuyoshi Shimura (T2 Studio)
Yūichi Takezawa (T2 Studio)
Photography Production: Wakana Moriya
Planning Assistant:
Izumi Fujishima
Yukako Hanai (HOBIBOX)
Yukie Sekihara
Production Advancement:
Hibiki Yasui (ep 5)
Hidenori Kosuge (ep 6)
Isao Ueno (ep 8)
Kazuki Mukaitōge (eps 3, 9)
Kōji Yoneda (eps 9, 19)
Kōta Kanazawa (ep 12)
Mei Sugita (ep 4)
Mitsuto Edo (eps 1-2, 26)
Naoyuki Wakabayashi (ep 21)
Rajeev Karki (eps 10, 17)
Satoshi Ishida (eps 16, 24)
Shinya Ueda (ep 13)
Takahiro Majima (eps 1-2)
Takeshi Toda (eps 18, 23)
Tatsuhiro Okamoto (eps 14, 22)
Toshiya Ōtomo (eps 7, 15, 20)
Yan Zhou (assist. eps. 1-2, 11, 25)
Yuka Nareta (ep 24)
Yūsuke Sasaki (eps 1-2, 11, 25)
Production Desk: Hidenori Kosuge
Production Desk Assistant: Mei Sugita
Production producer: Katsutoshi Kanesaka
Production Unification Assistance: Motoharu Yagihashi
Program Manager: Yoshikazu Beniya (TV Tokyo)
Program Publicity: Kazumi Noguchi (TV Tokyo)
Publicity: Jun Kasai
Publicity Assistance:
Ai Kurihara (Monthly Comic Gene Editorial Dept.)
Kōta Fukushima
Megumi Masuko
Nori Yada (Monthly Comic Gene Editorial Dept.)
Recording: Makoto Uchida
Recording Assistant:
Hideyuki Hachisuga (Aoi Studio)
Hiromi Yamaguchi (Tricycle Studio)
Setting Production: Ryō Kazama
Sound Effects: Shizuo Kurahashi
Sound Effects Assistant: Tomokazu Mitsui
Special Effects: Shigenobu Kaihoko
Sub Mechanical Design: Sachio Ikeda
Theme Song Arrangement: Yoko Kanno (OP)
Theme Song Composition: Yoko Kanno (OP)
Theme Song Lyrics: Gabriela Robin (OP)
Theme Song Performance:
AKINO (OP)
Yui Ogura (ED #2)
Theme Song Producer: Yoko Kanno
Title Logo Design: Makoto Kamata (Gallois Production)
Ai Kayano as Mikono Suzushiro
Kana Hanazawa as Zessica Wong
Kōki Uchiyama as Kagura
Yūki Kaji as Amata Sora

Daisuke Namikawa as Shrade
Hiroki Yasumoto as Izumo
Jun Fukushima as Jin
Junichi Suwabe as Donar
Keiji Fujiwara as Fudo Zen
Kenichi Suzumura as Cayenne Suzushiro
Kensuke Satō as Malloy
Kōsuke Toriumi as Andy W Hole
Megumi Nakajima as Sazanka Bianca
Sakura Tange as Crea Drosera
Sanae Kobayashi as Suomi
Yui Ogura as Yunoha Suroor
Yūichi Nakamura as Mikage

Ai Kayano as Young Mikono (ep 18)
Akiko Kawase as Female Student E (ep 10)
Ayumi Fujimura as
Female Classmate E (ep 3)
Female Student F (ep 10)
Nanaon (ep 5)
Daichi Endō as
Altairian C (ep 19)
Soldier B (ep 19)
Hiroki Gotō as
Controller A (ep 20)
Guard B (ep 20)
Guard F (ep 20)
Male Customer (ep 6)
Old Man Playing Violin (ep 6)
Onlooker (ep 6)
Hiroki Tōchi as Apollon
Jōji Nakata as Mikono's Father (ep 18)
Jun Fukushima as
Common Machine Soldier A (ep 2)
Male Student A (ep 4)
Kazuyoshi Hayashi as
Announcement (ep 11)
Lookout A (ep 11)
Kenji Akabane as
Altairian B (ep 19)
Altairian Operator (eps 19-20)
Announcement (eps 4, 7, 9, 12)
Common Machine Soldier B (ep 11)
Doctor (ep 3)
Guard G (ep 20)
Guard J (ep 20)
Male Operator D (ep 4)
Male Student 3 (ep 5)
Male Student D (5 episodes
eps 3, 5, 7-8, 14
)

Man B (ep 4)
Soldier A (eps 11, 19)
Staffer (ep 18)
Subordinate A (ep 18)
Subordinate C (eps 5, 9)
Kenji Sugimura as Subordinate B (ep 9)
Kensuke Satō as
Altairian A (ep 19)
Common Machine Soldier C (ep 2)
Male Operator B (ep 8)
Male Student B (eps 3, 7, 13)
Male Student E (ep 14)
Researcher (ep 3)
Subordinate (ep 22)
Subordinate B (ep 5)
Kiyono Yasuno as
Female Classmate B (ep 3)
Female Customer (ep 6)
Female Operator B (4 episodes
eps 2, 4, 18, 26
)

Female Student 1 (ep 14)
Female Student 2 (ep 5)
Female Student B (6 episodes
eps 5, 7-8, 10-12
)

Girl A (ep 5)
Onlooker (ep 6)
Shushu
Kōji Takeda as
Controller C (ep 20)
Guard E (ep 20)
Kōki Uchiyama as
Male Operator C (ep 8)
Male Student C (eps 3, 14)
Mana Hirata as
Female Classmate D (ep 3)
Female Operator D (eps 8, 18)
Female Student A (ep 3)
Female Student D (4 episodes
eps 7, 10-11, 13
)
Masashi Tamaki as
Altairian Man C (ep 19)
Child Soldier A (ep 19)
Subordinate B (ep 19)
Megumi Nakajima as
Young Amata (eps 22, 25)
Young Kagura (eps 22, 25)
Minoru Inaba as Elco (Elcho)
Mutsumi Tamura as
Cayenne (young; ep 4)
Female Student A (ep 4)
Rie Tanaka as Alisia (Alicia) (eps 21, 26)
Ryōta Asari as
Guard B (ep 19)
Male Operator
Male Student 1 (ep 5)
Male Student A (eps 3, 5, 9, 13)
Male Student E (ep 7)
Man A (ep 4)
Subordinate B (ep 18)
Subordinate D (ep 9)
Ryū Yamaguchi as
Altairian Man A (ep 19)
Soldier C (ep 19)
Satomi Moriya as
Aika (ep 5)
Female Classmate C (ep 3)
Female Operator C (eps 2, 18)
Female Student 2 (ep 14)
Female Student C (eps 5, 7, 10-14)
Girl B (ep 5)
Shinsuke Nagashima as
Announcement (ep 2)
Common Machine Soldier B (ep 2)
General Soldier B
Takuma Terashima as Apollo (eps 16, 23, 26)
Tetsu Inada as Principal/Commander
Tomokazu Sugita as Sirius (ep 23)
Tomoyuki Higuchi as
Guard A (ep 20)
Radio Voice (ep 20)
Toshiyuki Morikawa as Toma (eps 16, 23, 26)
Unshō Ishizuka as Gen Fudo (ep 16)
Yasuaki Takumi as
Common Machine Soldier A (ep 11)
Lookout B (ep 11)
Yoshihisa Kawahara as
Guard C (ep 20)
Guard H (ep 20)
Yui Ogura as Narration
Yūki Hayashi as Subordinate A (ep 9)
Yumi Kakazu as Silvia (eps 16, 23, 26)
Yuuka Hirose as
Female Classmate (ep 3)
Female Operator
Female Student 1 (ep 5)
Female Student A (8 episodes
eps 5, 7-8, 10, 12-14, 17
)

Waitress (ep 5)
Yūya Murakami as
Altairian Man B (ep 19)
Controller B (ep 20)
Guard A (ep 19)
Guard D (ep 20)
Guard I (ep 20)
Male Operator F (ep 18)
Male Student 2 (ep 5)
Male Student F (ep 5)
Subordinate A (eps 5, 19)
Subordinate C (ep 18)
Japanese companies
Animation Production:
8 bit
Satelight
Backgrounds: Bihou, Inc.
Broadcaster:
Aichi Television Broadcasting (2012-01-13)
Family Gekijo (USA)
Family Theater (2012-01-15)
The Sapporo Television Broadcasting Co., Ltd. (2012-01-12)
TV Osaka (2012-01-09)
TV Seitouchi (2012-01-14)
TV Tokyo (2012-01-08)
TVQ Kyushu Broadcasting Co., Ltd. (2012-01-09)
CGI Design:
8 bit (11 episodes
eps 1-2, 7, 9-10, 13-15, 17, 19, 21
)

Asahi Production (ep 26)
Satelight (8 episodes
eps 1-3, 5, 7, 13, 15, 18
)

SoRun Digital (8 episodes
eps 1-3, 5, 9, 16, 18, 21
)

Studio BACU (5 episodes
eps 1-2, 7, 13, 17
)

Studio H.S.T (eps 12, 16-17)
T2 Studio (eps 1-3, 5)
Tatsunoko Production (eps 1-2, 6)
WAO Corporation (5 episodes
eps 1-2, 6, 11, 18
)

wonderium (6 episodes
eps 4, 8, 13, 16, 18, 20
)

Finish Animation Assistance:
Artland
D-COLORS
Studio Gimlet
HD Video Editing: Q-Tec
In-Between Animation Assistance:
AIC Takarazuka
FAI
Studio Angle
Internet Streaming: J:COM
Key Animation:
Nakamura Production (ep 14)
Studio Angle (eps 18, 23)
Studio Bambino (eps 18, 23)
Sung San Production (ep 16)
Music Assistance: TV Tokyo Music
Music Production: Flying Dog
Online Distribution: Niconico (2012-01-16)
Original Creator: Satelight
Photography: T2 Studio
Production Assistance:
A.C.G.T (eps 16, 24)
amo (eps 5, 12)
Digital Network Animation (eps 18, 23)
Studio Gokumi (ep 8)
Recording Studio: Aoi Studio
Sound Effects: Sound Box
Sound Production: Tohokushinsha Film Corporation
English staff
English cast
ADR Director: Christopher Bevins
Script:
J. Michael Tatum
Samuel Wooley (5 episodes
eps 3, 5, 8-9, 11
)

Tyson Rinehart (ep 7)
Translation: Masako Ollivier
Executive producer: Gen Fukunaga
ADR Engineer:
Alyssa Galindo (eps 7-26)
Kenneth Thompson (eps 1-6)
Assistant producer:
Michael Harcourt (Part 1)
Zach Bolton (Part 2)
Blu-Ray Compression: Jacob Martin
Blu-Ray Editor: Jeremy Jimenez
Blu-Ray Producer: Clarine Harp
Commentary:
Brina Palencia (ep 1)
Christopher Bevins (ep 1)
J. Michael Tatum (ep 1)
DVD Authoring: Matthew O'Hara
DVD Compression:
Duncan Yan
Jacob Martin
DVD Editing: Jeremy Jimenez
DVD Menu Audio: Gino Palencia
DVD Menu Design: Whitney Holden
DVD Producer: Clarine Harp
Head Writer: John Burgmeier
Lead Video Engineer: Jacob Martin
Line Producer: Zach Bolton
Production Supervision: Susie Nixon
Senior Video Editor:
Daniel Mancilla
Jeremy Jimenez
Talent Coordination: Tara A. Williams
Video Engineer:
Andrew Manson
Jason Weems
Video Post-Production Director: Clarine Harp
Video Post-Production Manager: Matthew O'Hara
Brina Palencia as Mikono Suzushiro
Caitlin Glass as Zessica Wong
Christopher Bevins as Amata Sora
Taliesin Jaffe as Kagura Demuri

Alexis Tipton as Mix
Brandon Potter as Zen Fudo
Carrie Savage as Crea Dolosera
Eric Vale as Shrade Elan
Ian Sinclair as Malloy Direzza
J. Michael Tatum as Towano Mykage
Jason Liebrecht as Cayenne Suzushiro
Josh Grelle as Andy W. Hole
Justin Cook as Donar Dantes
Luci Christian as Yunoha Thrul
Mike McFarland as Izumo Kamurogi
Tia Ballard as Sazanka Bianca
Todd Haberkorn as Jin Muso

Brandon Potter as Gen Fudo
Brina Palencia as Silvia De Alisia
Christopher Bevins as Apollo
Eric Vale as Sirius De Alisia
Jason C. Miller as Altair Pilot
John Burgmeier as Apollon
John Swasey as Commander
Kara Edwards as Aika
Lara Woodhull as
Young Amata (eps 1, 3)
Young Kagura (eps 22, 25)
Leah Clark as Ei (ep 13)
Maeghan Albach as Yoka (ep 13)
Mariela Ortiz as Young Shrade (ep 6)
Monica Rial as Shush
R Bruce Elliott as Mikono's Father (ep 18)
Ryan Reynolds as Young Cayenne (ep 4)
Stephanie Young as Alicia

English companies
Distributor: Madman Entertainment (Australia and New Zealand)
Tagalog cast
Tagalog staff
Dubbing Director: Bernie Malejana

Channel Head: Marjorie Neri-Estacio
Channel Producer: Diana Jean S. Hernandez
Script/Translator: Samria Hernan
Archie de Leon as Amata Sora
Hazel Hernan as Mikono Suzushiro

Ana Patricia Dela Cruz as
Sazanka Bianca
Yunoha Suroor
Anthony Malejana as Jin Muso
Archie de Leon as Kagura Demuri
Bernie Malejana as Towano Mykage
Carlo Christopher Caling as Donar Dantes
Celeste Dela Cruz as
MIX
Zessica Wong
Einreb Malejana as Cayenne Suzushiro
Ella San Juan as Crea Dolosera
James San Juan as Andy W Hole
Jojo Galvez as
Fudo Zen
Izumo Kamurogi
Tagalog companies

This encyclopedia is collaboratively edited by the users of this site
DISCLAIMER add information report an error lookup sources

Compare this anime's credits with others

# A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Anime anthology