Joel MCDONALD

Date of birth: 1980-12-23
Hometown: Lufkin, TX (birthplace) & Dallas, TX (residence)
Skills & Abilities:
Theatre
Web Diary / Blog:
Non-anime roles:
Chronos in "Tales of Xillia 2" (VG)
Hero (Evil) in "Dragon Ball Z: Ultimate Tenkaichi" (VG)
Time Patroller (Male Voice 10) in "Dragon Ball Xenoverse 2" (VG)
Time Patroller (Male Voice 10) in "Dragon Ball Xenoverse" (VG)
News: Show:
Other articles: Show:
You can contribute information to this page, but first you must login or register
Staff in:
(English version)
Aesthetica of a Rogue Hero (TV) : Commentary (ep 8)
Assassination Classroom (TV) : ADR Director
Baccano! (TV) : Commentary (ep 15)
Baka and Test - Summon the Beasts 2 (TV) : ADR Director, Line Producer
Baka and Test: Summon the Beasts OVA : ADR Director, Line Producer
Ben-To (TV) : ADR Director
Big Windup! (TV) : ADR Director (eps 8-13), Script (12 episodes
eps 3, 5-6, 9, 11-12, 14, 20, 23-26
)

C – Control – The Money and Soul of Possibility (TV) : ADR Director, Line Producer
Claymore (TV) : Script (10 episodes
eps 5-7, 13-14, 16, 18-19, 22-23
)

D.Gray-man (TV) : Script (19 episodes
eps 28-29, 32-33, 36-38, 40-51
)

Date A Live (TV) : ADR Director
Deadman Wonderland (OAV) : ADR Director, Line Producer
Deadman Wonderland (TV) : ADR Director, Commentary (ep 7), Line Producer
Dragon Ball Z Kai (TV) : Script (eps 2-10 even)
Fafner: Heaven and Earth (movie) : ADR Director, Commentary, Line Producer
Fate/stay night: Unlimited Blade Works (TV 2) : ADR Script
Freezing (TV) : ADR Director, Line Producer
(The) Future Diary (TV) : Commentary (ep 13)
Ga-Rei-Zero (TV) : Script (5 episodes
eps 4-5, 7, 9, 11
)

Good Luck Girl! (TV) : ADR Director, Commentary (ep 8)
Haganai NEXT (TV) : ADR Director, Commentary (eps 11-12)
Heroic Age (TV) : ADR Director (18 episodes
eps 1-6, 11-16, 21-26
)

Hetalia World Series (TV) : Commentary (ep 4)
Hunter × Hunter (TV 2011) : ADR Script
Initial D (TV) : ADR Director (FUNimation Dub; eps 1-20)
Initial D: Fourth Stage (TV) : ADR Director (eps 5-24)
Initial D: Second Stage (TV) : ADR Director (FUNimation Dub; eps 3-7)
Initial D: Third Stage (movie) : ADR Director
Joker Game (TV) : ADR Director
KenIchi the Mightiest Disciple (TV) : ADR Director (eps 5-8)
Laughing Under the Clouds (TV) : ADR Director
(The) Legend of the Legendary Heroes (TV) : ADR Director
Level E (TV) : ADR Director, Line Producer
Linebarrels of Iron (TV) : Script (14 episodes
eps 4, 6-10, 12-19
)

Maken-Ki! Battling Venus (TV) : ADR Director, Line Producer
Maken-Ki! It's Summer! It's Swimsuits! It's Training Camp! (OAV) : ADR Director, Line Producer
Nabari no Ou (TV) : Commentary (ep 25)
One Piece (TV) : ADR Director (130 episodes
eps 332-336, 361-433, 452-491, 493-504
)
, Commentary (5 episodes
eps 335, 361, 368, 387, 405
)

One Piece Film Gold (movie) : ADR Director
One Piece Film Z (movie) : ADR Director
One Piece Jidaigeki Special: Luffy Oyabun Torimonocho : ADR Director (eps 4-5)
One Piece: Heart of Gold (special) : ADR Director
Red Data Girl (TV) : ADR Director, Commentary (ep 7)
Robotics;Notes (TV) : ADR Director, Commentary (ep 22)
Rurouni Kenshin Part I: Origins (live-action movie) : ADR Director
Sands of Destruction (TV) : Script (eps 8, 12)
Sankarea: Undying Love (TV) : ADR Director, Commentary (ep 11)
Sekirei: Pure Engagement (TV) : Commentary (ep 5)
(The) Seven Deadly Sins (TV) : ADR Script
Sgt. Frog (TV) : ADR Director (17-26)  (58 episodes
eps 8-12, 17-23, 25-27, 32-42, 47-78
)

Space Dandy (TV) : ADR Director (5 episodes
eps 2, 4, 8, 10, 12
)

Space Dandy Season 2 (TV) : ADR Director (6 episodes
eps 2-3, 5-6, 9-10
)

Spice and Wolf (TV) : ADR Director (eps 5-8)
Spice and Wolf II (TV) : ADR Director
Strain: Strategic Armored Infantry (TV) : Script (eps 5-6, 12-13)
Tenchi Muyo! War on Geminar (OAV) : ADR Director, Commentary (ep 1), Line Producer
Tsubasa Tokyo Revelations (OAV) : Commentary (ep 2)
Tsubasa: RESERVoir CHRoNiCLE (TV) : ADR Director (Second Season)
Tsubasa: Spring Thunder (OAV) : ADR Director
Wanna Be the Strongest in the World (TV) : ADR Director, Commentary (eps 1, 7)
We Without Wings - Under the Innocent Sky (TV) : Commentary (ep 8), Line Producer
Wolf and the Amber-colored Melancholy (OAV) : ADR Director

Cast in:
(English version)
91 Days (TV) as Arturo Tronco (ep 3)
Absolute Duo (TV) as Dark Ray Disaster
Aesthetica of a Rogue Hero (TV) as Motoharu Kaidou
Alderamin on the Sky (TV) as Ikta Solok
Appleseed XIII (TV)
Aquarion Evol (TV)
Assassination Classroom (TV) as Koki Mimura
Assassination Classroom (TV 2) as Koki Mimura
Attack on Titan (TV) as Milieus Zermusky
Baccano! (TV) as Jacuzzi Splot
Baka and Test - Summon the Beasts (TV) as Toshimitsu Kubo
Baka and Test - Summon the Beasts 2 (TV) as Toshimitsu Kubo
Baka and Test: Summon the Beasts OVA as Toshimitsu Kubo (ep 1)
Bamboo Blade (TV)
Ben-To (TV)
Big Windup! (TV) as Azusa Hanai
Birdy the Mighty Decode: The Cipher (OAV)
Birdy the Mighty Decode:02 (TV)
Birdy the Mighty: Decode (TV)
Black Butler (TV)
Black Butler II (OAV) as Ronald Knox
Black Butler II (TV) as Ronald Knox (ep 9)
Black Butler: Book of Circus (TV) as Ronald Knox
Blassreiter (TV) as Phillips (eps 3, 5, 7-9)
(The) Boy and The Beast (movie)
Brothers Conflict (TV) as Chiaki
C – Control – The Money and Soul of Possibility (TV) as Keel (ep 4)
Case Closed: Captured in Her Eyes (movie) as Sheffield
Case Closed: Countdown to Heaven (movie)
Casshern Sins (TV)
A Certain Scientific Railgun (TV)
A Certain Scientific Railgun S (TV)
Chaos Dragon (TV) as Hien
Chaos;HEAd (TV) as Daisuke Misumi
Chrome Shelled Regios (TV) as Haia Salinban Laia
Claymore (TV) as Man in Black (ep 9); Ophelia's Brother (ep 14)
Code:Breaker (TV)
Corpse Princess: Aka (TV) as Takamasa Sogi
Corpse Princess: Kuro (TV) as Takamasa Sogi
D.Gray-man (TV) as Akuma Wind (eps 9-12); Jasdero; Michael (eps 14-15)
Dance in the Vampire Bund (TV) as Cinva (eps 8-9, 12)
Danganronpa 3: The End of Hope's Peak High School: Despair Arc (TV) as Student Council Member (ep 7)
Darker than Black (TV)
Darker than Black - Kuro no Keiyakusha: Gaiden (OAV); Hotel Manager (ep 1)
Date A Live (TV)
Date A Live II (TV)
Deadman Wonderland (TV)
Desert Punk (TV)
Dimension W (TV) as Blue (eps 4-5)
(The) Disastrous Life of Saiki K. (TV) as Reita Toritsuka
Divine Gate (TV) as Akane
Dragon Age: Dawn of the Seeker (movie) as Alte
Dragon Ball Z Kai (TV); Bus Driver (ep 70); Cowboy Store Owner (ep 68); Namekian (ep 87); Nickytown Citizen (ep 71); West City Civilian (ep 85); ZZTV Staff (ep 83)
Dragonaut - The Resonance (TV) as Keiichi Amagi
Eden of the East (TV)
El Cazador de la Bruja (TV) as Bounty Hunter B (ep 6)
Escaflowne: The Movie as Dilandau Albatou (Funimation)
EUREKA SEVEN AO (TV) as Maruyama (eps 16, 18-19)
Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone (movie)
Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance (movie)
Fafner: Heaven and Earth (movie) as Misao Kurusu
Fairy Tail (TV) as Wobbly; Zeref
Fairy Tail (TV 2/2014) as Zeref
Fairy Tail Zero (TV) as Zeref
Fractale (TV) (eps 2-6, 9-11)
Freezing (TV)
Fullmetal Alchemist: Brotherhood (TV); Urey Rockbell
(The) Future Diary (TV) as Ouji Kosaka
Ghost in the Shell: Arise (OAV)
Good Luck Girl! (TV) as Ibuki (ep 10)
Guilty Crown (TV) as Daryl Yan
Gunslinger Girl: Il Teatrino (TV) as Vinci (ep 4)
Haganai NEXT (TV) as Fumio Kusakabe (ep 2)
Heaven's Lost Property Forte (TV)
Hero Tales (TV) as Taiga
Heroic Age (TV) as Iolaous
(The) Heroic Legend of Arslan (TV)
Hetalia Axis Powers: Paint it, White! (movie) as Poland
Hetalia The Beautiful World (TV) as Poland
Hetalia World Series (TV) as Poland
Initial D (TV) as Takumi Fujiwara (FUNimation Dub)
Initial D: Fourth Stage (TV) as Takumi Fujiwara
Initial D: Second Stage (TV) as Takumi Fujiwara (FUNimation Dub)
Initial D: Third Stage (movie) as Takumi Fujiwara
Joker Game (TV) as Jitsui
Kamisama Kiss (TV) as Mikage
Kamisama Kiss 2 (TV 2) as Mikage
Kaze no Stigma (TV) as Michael Harley
KenIchi the Mightiest Disciple (TV) as Shiratori (ep 7); Student A (ep 5); Takashi Furukawa
Kiddy Grade (TV)
Last Exile: Fam, The Silver Wing (TV) as Fritz
Laughing Under the Clouds (TV) as Rakucho Takeda
(The) Legend of the Legendary Heroes (TV) as Dell (ep 9); Roel (eps 2-3)
Level E (TV) as Kanemitsu
Linebarrels of Iron (TV) as Hideaki Yajima
Lord Marksman and Vanadis (TV) as Tigrevurmud "Tigre" Vorn
Lupin III: The Woman Called Fujiko Mine (TV)
Maken-Ki! Battling Venus (TV) as Kobayashi (eps 4, 9, 11)
Maken-Ki! Battling Venus 2 (TV) as Kobayashi (ep 8)
Maria the Virgin Witch (TV) as Gilbert
Master of Martial Hearts (OAV)
Michiko & Hatchin (TV) as Miguel (eps 21-22)
Monster Hunter Stories RIDE ON (TV) as Cheval
My Bride is a Mermaid (TV)
My Hero Academia (TV) as Yūga Aoyama
Nabari no Ou (TV) as Yoite
Ninja Slayer From Animation (ONA) as Disturbed (ep 8)
No-Rin (TV) as Kaoru Hanazono
Ōkami-san & Her Seven Companions (TV) as Ryoshi Morino
One Piece (TV) (FUNimation); Bartholomew Kuma; Judge (ep 51); Louis Arnote (FUNimation; eps 70, 78)
Panty & Stocking in Sanitarybox (OAV) as Brief
Panty & Stocking with Garterbelt (TV) as Brief
Prince of Stride: Alternative (TV) as Asuma Mayuzumi
Red Data Girl (TV) as Manatsu Souda
Riddle Story of Devil (TV) as Eisuke Inukai (ep 8)
Rideback (TV)
RIN - Daughters of Mnemosyne (TV) as Mary (ep 3)
Robotics;Notes (TV)
Romeo × Juliet (TV) as Vittorio
Rosario + Vampire (TV)
Sands of Destruction (TV) as Shin (ep 3)
Sankarea: Undying Love (TV) as Husband (ep 9)
Sekirei (TV) as Minato Sahashi
Sekirei: Pure Engagement (TV) as Minato Sahashi
Servamp (TV) as Tsuguru Kamiya
Sgt. Frog (TV) as DJ Mutsumi (ep 18); Saburo; Todoroki (ep 33)
Shakugan no Shana (movie) as Hayato Ike
Shakugan no Shana III (Final) (TV) as Hayato Ike; Takemikazuchi
Shakugan no Shana S (OAV) as Hayato Ike (eps 1-2)
Shakugan no Shana Second (TV) as Hayato Ike
Shangri-La (TV) as Medusa
Shiki (TV) as Mikiyasu Yasumori
Shin chan (TV) (Funimation); Vince (FUNimation; ep 61)
Sky Wizards Academy (TV) as Kanata Age
Snow White with the Red Hair (TV)
Soul Eater (TV) as Kilik Lunge
Soul Eater Not! (TV) as Kilik Lunge (ep 1)
Space Dandy (TV) as Meow
Space Dandy Season 2 (TV) as Meow
Spice and Wolf (TV)
Steins;Gate (TV)
Strain: Strategic Armored Infantry (TV)
Strike Witches 2 (TV)
Summer Wars (movie)
Tenchi Muyo! War on Geminar (OAV) as Alan
Tokyo Ghoul (TV) as Take Hirako
Tokyo Ghoul √A (TV) as Take Hirako
Tokyo Ravens (TV) as Senjirō Kogure
Tsubasa Tokyo Revelations (OAV) as Fuuma
Tsubasa: RESERVoir CHRoNiCLE (TV) as Kumara (eps 34-36); Young Man (ep 30)
Tsubasa: Spring Thunder (OAV) as Fuuma
Ultimate Otaku Teacher (TV) (ep 11)
(The) Vision of Escaflowne (TV) as Dilandau Albatau (Funimation)
Wanna Be the Strongest in the World (TV)
We Without Wings - Under the Innocent Sky (TV) as Takashi Haneda; Yoji (ep 2)
World Break: Aria of Curse for a Holy Swordsman (TV) as Andō Suruga
Yona of the Dawn (TV) as Jae-ha
Yu Yu Hakusho: Ghost Files (TV) as Oho (Blu-ray redub)
Yuri!!! on Ice (TV) as Phichit Chulanont
This encyclopedia is collaboratively edited by the users of this site
DISCLAIMER add information report an error lookup sources
given name: A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
family name: A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z none