Jūni Taisen: Zodiac War (TV)

Have you seen this? want to / seen some / seen all

Alternative title:
Jūni Taisen (Japanese)
十二大戦 (Japanese)
Plot Summary: The 12th Twelve Tournament gets held every twelve years. Twelve brave, strange warriors who bear the names of the signs of the zodiac fight each other for the lives and souls.The victor of this tournament gets to have one wish granted, whatever the wish may be.
User Ratings: 186 ratings have been given [details]
 Masterpiece: 1 vote (sub:1)
 Excellent: 9 votes (sub:7, dub:2)
 Very good: 29 votes (sub:24, dub:4, others:1
1 Spanish subtitled
)
 Good: 57 votes (sub:42, dub:7, raw:3, others:5
3 Spanish subtitled
2 Russian dubbed
)
 Decent: 40 votes (sub:33, dub:5, others:2
1 French subtitled
1 Spanish subtitled
)
 So-so: 20 votes (sub:19, dub:1)
 Not really good: 15 votes (sub:15)
 Weak: 10 votes (sub:9, dub:1)
 Bad: 3 votes (sub:3)
 Awful: 1 vote (dub:1)
 Worst ever: 1 vote (sub:1)
Seen in part or in whole by 282 users, rank: #2650 (of 7431)
Median rating: Good
Arithmetic mean: 6.231 (Decent+), std. dev.: 1.7024, rank: #4958 (of 7454)
Weighted mean: 6.220 (Decent+), rank: #4965 (of 7454) (seen all: 6.35 / seen some: 4.35 / won't finish: 4.01)
Bayesian estimate: 6.304 (Decent+), rank: #4402 (of 5630)
Running time: 24 minutes per episode
Number of episodes: 12
Vintage: 2017-10-03
Opening Theme:
"Rapture" by Panorama Panama Town
Ending Theme:
"Keshin no Kemono" (Beast Incarnate) by Do As Infinity
Official website:
News: Show:
You can contribute information to this page, but first you must login or register

Japanese staff
Japanese cast
Director: Naoto Hosoda
Series Composition: Sadayuki Murai
Script:
Noboru Takagi (ep 4)
Sadayuki Murai (5 episodes
eps 1, 5-6, 11-12
)

Tatsuya Takahashi (eps 3, 9-10)
Tetsuya Yamada (eps 2, 5, 7-8)
Storyboard:
Hiroshi Hara (ep 6)
Kazuya Miura (ep 5)
Keiichi Sugiyama (ep 10)
Naoki Ao (ep 9)
Naoto Hosoda (eps 1-2, 4, 12)
Ryoutarou Makihara (eps 8, 10)
Ryūta Ono (ep 3)
Shintarou Douge (ep 7)
Yūsuke Kubo (eps 2, 6, 11)
Episode Director:
Akiko Nakano (ep 10)
Hiroshi Hara (ep 6)
Kazuya Miura (ep 5)
Kiyoto Nakajima (ep 8)
Kouji Kobayashi (eps 2, 9, 12)
Naoki Ao (ep 9)
Naoto Hosoda (ep 1)
Ryūta Ono (ep 3)
Shintarou Douge (ep 7)
Takaaki Ishiyama (ep 10)
Tomoyuki Kurokawa (ep 4)
Yūsuke Kubo (eps 2, 11)
Yutaka Kagawa (ep 8)
Music: Gō Shiina
Original creator:
Hikaru Nakamura (illustrations)
NisiOisin (writing)
Character Design: Chikashi Kadekaru
Art Director: Osamu Tayama (Art Team Convoy)
Animation Director:
Akiko Nakano (ep 10)
Asuka Yamaguchi (eps 9, 12)
Boo Hee Lee (ep 4)
Chikashi Kadekaru (OP)
Hirohide Shikishima (ep 5)
Hiroki Tsuji (ep 6)
Il Bae Kim (ep 4)
Kazushi Matsumoto (eps 8, 11)
Kazuyuki Ikai (ep 8)
Kenji Shibata (eps 6, 9)
Konomi Sakurai (eps 8, 11)
Kumiko Horikoshi (eps 1, 6, 12)
Masako Yumoto (ep 11)
Masayuki Kouda (ep 9)
Michinori Shiga (ep 9)
Ryugo Koizumi (ep 5)
Shigeki Awai (ep 11)
Tomoka Noumi (ep 5)
Tomokazu Shimabukuro (ep 11)
Toshihiko Masuda (ep 5)
Yasutoshi Iwasaki (eps 11-12)
Yeong Hui Choi (ep 11)
Yoko Iizuka (ep 8)
Yoshifumi Ookawa (eps 3, 7, 10)
Yukihito Ogomori (ep 2)
Art design: Shin'ichi Kojima
Sound Director: Kisuke Koizumi
Director of Photography: Yoshihiro Sekiya
Producer:
Gouta Aijima (GyaO!)
Hiroshi Kamei (Mainichi Broadcasting System)
Kazuto Matsumura (Avex Pictures)
Kotaro Horiguchi (Graphinica)
Mika Shimizu (AT-X)
Ryoichi Ishibashi (Sotsu)
Takeshi Nakagawa (A-Sketch)
Tomoyuki Ohwada (Nippon BS Broadcasting Corporation)
Yoshiyuki Shiotani (Tokyo Metropolitan Television)

2D Design:
Aya Kubota (eps 3-7)
Kazuma Shinzato (eps 5, 7-9)
Natsuko Satou
2nd Key Animation:
Akane Satō (6 episodes
eps 2, 4, 7-8, 11-12
)

Ayumi Ogawa (6 episodes
eps 2-3, 7-8, 11-12
)

Chika Kameyama (ep 5)
Heui Jeong Kim (ep 4)
Hiroyuki Takeuchi (ep 5)
Jia Wei Gao (Xenron; ep 2)
Katsuki Fukuda (ep 5)
Marina Maki (ep 5)
Mi Ra Park (ep 4)
Misaki Uda (ep 12)
Momoko Hirano (ep 5)
Nana Egashira (ep 5)
Nao Miyawaki (eps 3-4, 11)
Natsuki Sato (eps 7-8, 11-12)
Nobuhiro Kashiwaki (ep 11)
Reiji Sakagami (eps 4, 11)
Ryōsuke Minami (ep 5)
Ryūki Hashimoto (ep 5)
Sanae Satō (ep 5)
Sang Il Lee (ep 4)
Satsuki Haraguchi (ep 5)
Sawako Shigematsu (ep 12)
Seong Jin Ho (ep 4)
Shōma Ōno (ep 5)
Shōta Fuse (eps 5, 12)
Shūhei Shiraki (eps 2, 10)
Si-Eun Lee (ep 1)
Tomoko Miyata (eps 2, 7)
Tomoko Murakami (6 episodes
eps 1-2, 4, 7, 9, 11
)

Yoshihiro Itoo (eps 11-12)
Yoshinori Masui (ep 5)
Young Yu (ep 8)
Yukako Uehara (8 episodes
eps 1, 4, 6-10, 12
)

Yun Zhang (Xenron; ep 2)
3D Animation:
Ayaka Igarashi (OP; 7 episodes
eps 2-4, 6, 9, 11-12
)

Hajime Yagita (OP; eps 3, 6, 9)
Kaori Hashimoto (7 episodes
eps 3-6, 9, 11-12
)

Kazuma Hatakeyama (eps 9, 11)
Kazuma Shinzato (ep 9)
Kazumasa Yokokawa (OP)
Kunihiro Sakai (eps 7-11)
Naoki Ao (eps 1-12)
Satoko Yamamoto (OP; eps 1-2, 11)
Satoshi Takabatake (OP)
Shinsaku Nagura (eps 11-12)
Toyokazu Hashimoto (OP; eps 7, 9, 11-12)
3D Animation Assistant:
Asuka Yoshikawa (Jet Studio; eps 9, 11)
Kazuhiro Iizuka (Jet Studio; eps 9, 11)
Keita Hiura (Jet Studio; eps 9, 11)
3D Background Director: Norihiko Miyoshi
3D Layout:
Ayaka Igarashi (ep 5)
Hajime Yagita (ep 7)
Kaori Hashimoto (eps 2, 8)
Kazuma Hatakeyama (ep 7)
Kōhei Tanada (eps 2-3)
Kunihiro Sakai (eps 2, 6, 12)
Masatoshi Matsumoto (Riz; eps 6-12)
Naoki Ishibashi (Riz; eps 6-12)
Norihiko Miyoshi (eps 1-12)
Ryūta Ono (ep 3)
Satoshi Takabatake (8 episodes
eps 1-3, 6-7, 9, 11-12
)

Shin'ichi Kojima (eps 1, 5-8)
Shinsaku Nagura (ep 8)
Toyokazu Hashimoto (eps 5, 8)
3D Structure Design: Satoshi Takabatake
Animation: Masahiko Suzuki (ED)
Animation Advisor: Ichiro Itano
Animation producer:
Hiroshi Moriguchi
Tarō Kumase
Assistant Animation Director:
Boo Hee Lee (ep 7)
Daisuke Shimamura (eps 5, 8)
Gen Takase (eps 3-4, 6-11)
Hiroki Tsuji (ep 3)
Hiroshi Tatezaki (ep 4)
Hiroyuki Furukawa (eps 3-4)
Kengo Saitō (ep 6)
Kenji Shibata (eps 3, 7, 10-12)
Kumiko Horikoshi (ep 9)
Manabu Kurihara (ep 5)
Masahiko Suzuki (6 episodes
eps 1-2, 7, 9-10, 12
)

Masahiro Emoto (ep 1)
Michinori Shiga (eps 11-12)
Nobuhiro Kashiwaki (ep 1)
Pil Kang Kim (ep 3)
Reiji Sakagami (ep 3)
Rika Mishima (ep 6)
Ryugo Koizumi (eps 1-2, 12)
Ryūta Ura (ep 2)
Shinji Tanaka (eps 1, 8)
Tae Seon In (ep 7)
Tomoka Noumi (ep 9)
Yoshifumi Ookawa (5 episodes
eps 1, 4, 8, 11-12
)

Yoshitaka Katō (ep 1)
Yukako Uehara (ep 7)
Yukie Suzuki (eps 3, 12)
Yukihito Ogomori (eps 3, 7-8)
Yūsuke Aramiya (ep 1)
Yuuko Yamada (eps 1, 3, 6, 12)
Background Art:
A Yeon Kim (Studio Forest; eps 2-12)
Ah Rum Han (Studio Forest; eps 2-11)
Akemi Ito (Art Team Convoy; ep 1)
Ayumi Takasaki (Art Team Convoy; ep 1)
Chiemi Hosoyama (Studio Forest; eps 2-12)
Kaede Iizuka (Art Team Convoy; ep 1)
Kimiko Kubo (Art Team Convoy; ep 1)
Mayumi Okabe (Art Team Convoy; ep 1)
Seiko Imaizumi (ED)
Seong Hyeon Rim (Studio Forest; eps 2-12)
Shin'ichi Kojima (ED)
Shinobu Yamaguchi (ED)
Background Assistance:
Chiho Shibuya (Studio Forest; ep 5)
Keiko Sugi (Simo Gumi; eps 6, 9, 11)
Koichiro Makino (eps 5, 7-12)
Kuniyuki Nemoto (Art Team Convoy; eps 4-12)
Masayuki Yamada (Simo Gumi; eps 6, 9, 11)
Ōnoo Fujii (Simo Gumi; eps 6, 9, 11)
Satoshi Shibata (Studio Forest; ep 5)
Satoshi Watanabe (Simo Gumi; eps 6, 9, 11)
Seiko Imaizumi (eps 6, 9, 11-12)
Shinobu Yamaguchi (eps 9, 11-12)
Tomomi Sugimoto (Studio Forest; ep 5)
Yuki Sakai (Studio Forest; ep 5)
Yūko Horikoshi (eps 6, 9, 11)
Background Modeling:
Ai Taguchi (ep 9)
Chihiro Itakura (ep 1)
Haruka Sakaguchi (ep 9)
Hiroshi Inagaki (ep 1)
Kazuma Nakafuji (ep 9)
Kenta Kawabe (ep 9)
Norihiko Miyoshi (ep 1)
Satoshi Takabatake (ep 1)
Shin'ichi Kojima (eps 1, 9-10)
Takeshi Gotō (eps 1, 9)
Yasuo Ōno (ep 9)
CG Special Effects Director: Naoki Ao
Chief Assistant Animation Director:
Gen Takase (ep 5)
Kumiko Horikoshi (ep 3)
Masahiko Suzuki (ep 11)
Yuuko Yamada (ep 11)
Color Coordination:
Ayaka Nishida (eps 3, 11)
Eriko Murata (OP)
Hiromi Uchibayashi (ep 1)
Kaori Iimura (eps 6, 8)
Kazuko Hanajiri (ep 2)
Masao Ōba (eps 7, 12)
Shūhei Shiraki (eps 4, 9)
Yukiko Ario (ep 10)
Color design: Eriko Murata
Creature Design: Reiji Sakagami
Digital In-between Animation:
Arisa Yoshii (ep 12)
Kōhei Matsuda (ep 12)
Manami Saitō (ep 12)
Masaaki Uikawa (ep 12)
Miwa Tei (ep 12)
Peter Annin (ep 12)
Rika Satou (ep 12)
Ryōta Miyasaka (ep 12)
Tadahito Kiyosawa (ep 12)
Xiao He (ep 12)
Editing: Masato Yoshitake
Finish Animation:
Akane Satō (OP)
Arisa Yoshii (eps 1-2, 5, 8)
Ayumi Ogawa (OP)
Hikari Aonuma (OP; eps 1, 5)
Hitomi Fujii (ep 6)
Ikuya Ogi (eps 1, 5)
Kaori Iimura (eps 6, 8)
Kōhei Matsuda (OP; eps 1-2, 5, 7-8)
Manami Saitō (OP; eps 1-2, 5, 8)
Masaaki Uikawa (OP; eps 1, 5, 8)
Miwa Tei (eps 1, 5, 7)
Motoaki Tsuyukubo (OP)
Natsuki Sato (OP)
Peter Annin (OP; eps 1-2, 5, 8)
Rika Satou (ep 5)
Ryōta Miyasaka (OP; eps 1, 5)
Shūhei Shiraki (OP; eps 1, 3-4, 8)
Tadahito Kiyosawa (OP; eps 1, 5, 8)
Tomoko Murakami (OP)
Xiao He (OP; eps 1-2, 5, 8)
Yukako Uehara (OP; eps 2-3)
Finish Check:
Ayaka Nishida (eps 3, 11)
Eriko Murata (OP; eps 4-5, 9-12)
Hiromi Uchibayashi (eps 1, 9-12)
Kaori Iimura (eps 6, 8)
Kazuko Hanajiri (ep 2)
Masao Ōba (eps 7, 12)
Shūhei Shiraki (eps 9-10, 12)
Yukiko Ario (ep 10)
Finish Check Assistance:
Eriko Murata (eps 2-3, 6-8)
Hiromi Uchibayashi (eps 2-4, 7)
Shūhei Shiraki (eps 2-5, 7)
Wataru Tsuchiya (ep 5)
In-Between Animation:
Akane Satō (OP; eps 1-3, 7)
Arisa Yoshii (eps 1-2, 5, 9)
Ayumi Ogawa (OP; eps 1-3, 7)
Hikari Aonuma (OP; eps 1-2, 8-9)
Ikuya Ogi (eps 1, 5)
Kōhei Matsuda (OP; 5 episodes
eps 1-2, 5, 7, 9
)

Manami Saitō (OP; eps 1-2, 5, 9)
Masaaki Uikawa (OP; eps 1, 5, 9)
Miwa Tei (eps 1, 7-9)
Motoaki Tsuyukubo (OP; eps 1-4, 6-12)
Natsuki Sato (OP; eps 1-3, 7)
Peter Annin (OP; eps 1-2, 5, 9)
Ryōta Miyasaka (OP; eps 1, 8-9)
Shōta Fuse (ep 11)
Shūhei Shiraki (OP; eps 2, 11)
Si-Eun Lee (eps 1-3)
Tadahito Kiyosawa (OP; eps 1, 5, 9)
Tomoko Miyata (eps 1-3, 7)
Tomoko Murakami (OP; 9 episodes
eps 2-3, 5-9, 11-12
)

Xiao He (OP; eps 1-2, 5, 9)
Yukako Uehara (OP; eps 1-5, 7-8)
In-Between Check:
Hikari Aonuma (ep 5)
Kana Ineo (eps 3, 6)
Miwa Tei (ep 5)
Rika Satou (ep 5)
Ryōta Miyasaka (ep 5)
Tomoko Miyata (eps 2, 9, 12)
Tomoko Murakami (eps 1, 7-8, 10)
Yukako Uehara (eps 4, 11)
Key Animation:
Akane Satō (eps 1, 6, 10)
Ayumi Namiki (ep 3)
Ayumi Ogawa (eps 1, 6, 10)
Ayumu Kotake (ep 7)
Boo Hee Lee (eps 4, 7)
Chika Kameyama (eps 5, 9)
Emiko Tomonaga (ep 10)
Hiroshi Tatezaki (eps 1, 9, 12)
Hiroyuki Takeuchi (eps 5, 9)
Hitoshi Morikawa (ep 1)
Ho Sae Lee (ep 8)
Il Bae Kim (Aurum Production; eps 2-4, 9)
Joo Hyun Lee (ep 8)
Junko Matsushita (ep 2)
Katsuki Fukuda (ep 5)
Ki Sup Lee (ep 8)
Kumiko Horikoshi (ep 12)
Kumiko Onaga (ep 1)
Kururu Shiozawa (ep 2)
Kyoko Sugiyama (ep 1)
Maki Sawai (ep 2)
Marina Maki (eps 5, 9)
Masahiko Matsuyama (ep 6)
Masashi Sato (ep 11)
Masayo Matsumoto (eps 1, 3, 7, 10)
Masayuki Kouda (OP)
Min Gu Lee (ep 4)
Minoru Morita (ep 2)
Misaki Nishino (ep 6)
Motoki Yagi (ep 2)
Nao Miyawaki (8 episodes
eps 1-3, 6-7, 9-10, 12
)

Naoki Yamashita (ep 6)
Natsuki Sato (eps 1, 6, 10)
Pil Kang Kim (eps 1, 3, 9, 12)
Reiji Sakagami (eps 1-3, 6-7, 9)
Rika Mishima (ep 12)
Ritsuko Itano (ep 1)
Ryō Araki (ep 1)
Ryūki Hashimoto (eps 5, 9)
Sanae Satō (ep 5)
Sawako Shigematsu (eps 1, 4, 9, 11)
Seung Cheol Ko (eps 9, 12)
Shintarou Douge (eps 3, 12)
Shinya Kameyama (ep 2)
Shōma Ōno (eps 5, 9)
Shūhei Shiraki (eps 1, 3, 9)
Si-Eun Lee (eps 3, 6, 10)
SNIPES (ep 1)
Tae Seon In (ep 7)
Taeko Oda (ep 3)
Takaaki Ishiyama (ep 10)
Takanori Suzuki (ep 11)
Tomoe Nishio (ep 12)
Tomoko Murakami (ep 3)
Toshihiko Masuda (ep 12)
Yasuko Higuchi (eps 2, 10, 12)
Yasuko Miyazaki (ep 2)
Yasutoshi Iwasaki (8 episodes
eps 1-4, 6-7, 10-11
)

Yeong Hui Choi (ep 8)
Yong Sik Kim (eps 8, 11)
Yoshihiro Itoo (eps 3, 6-7, 10)
Yoshinori Masui (eps 5, 9)
Yū Yoshiyama (eps 2, 10)
Yūichi Yoshida (eps 1-2, 11)
Yukako Uehara (OP)
Yukie Suzuki (eps 1, 12)
Yukihito Ogomori (ep 2)
Yūsuke Aramiya (ep 12)
Yūsuke Kawabe (eps 2, 10-11)
Yūsuke Kubo (ep 11)
Yuuki Yamashita (ep 11)
Yuuko Yamada (ep 1)
Layout Supervision:
Keiko Sugi (Simo Gumi; ep 10)
Masayuki Yamada (Simo Gumi; eps 8, 10)
Naoto Hosoda (ED)
Ōnoo Fujii (Simo Gumi; eps 8, 10)
Satoshi Watanabe (Simo Gumi; ep 10)
Seiko Imaizumi (eps 4, 8-10)
Shin'ichi Kojima (eps 4, 7-12)
Modeling:
Hiroshi Inagaki (ep 3)
Kazumasa Yokokawa (eps 1-12)
Koichi Terada (eps 1-6, 11-12)
Retsu Matsunaga (eps 1-6, 12)
Takeshi Gotō (eps 1-6, 12)
Yūjirō Iwanaga (eps 1-6, 12)
Modeling Assistance:
Tetsuya Kondō (Nitroplus; eps 1, 3, 6-12)
Toshiyuki Yoshihara (Nitroplus; eps 1, 3, 6-12)
Yoshiharu Shinohara (Nitroplus; eps 1, 3, 6-12)
Modeling Director: Kazumasa Yokokawa
Monitor Graphics:
Aya Kubota (eps 3-7)
Kazuma Shinzato (eps 5, 7-9)
Natsuko Satou
Online Editor:
Haruka Yoshida (Q-Tec; eps 1-6, 12)
Maki Sendo (Q-Tec; eps 1-12)
Masaru Kitamoto (Q-Tec; ep 2)
Megumi Ōba (Q-Tec; eps 7-11)
Moe Sueyoshi (Q-Tec; ep 1)
Photography:
Ayumi Ushijima (eps 1-2)
Bo Ra Kim (ep 6)
Haruka Gotō (ep 5)
Hikari Itō (eps 5-6, 8)
Hironobu Hatanaka (MADBOX; eps 1-2)
Kazuma Shinzato (ep 6)
Keisuke Nozawa (eps 1-2, 5)
Kotomi Murayama (eps 2, 5)
Madoka Tada (eps 2, 5)
Shinya Kato (ep 10)
Shinya Kuwabara (eps 5-6)
Takashi Horiuchi (ep 11)
Toshihiro Fujita (eps 1-2)
Yun Fei Xiang (eps 1, 4-12)
Yurie Yoshioka (eps 3-12)
Planning:
Hideo Katsumata (Avex Pictures)
Hideyuki Nanba (Sotsu Agency)
Hiroo Maruyama (Mainichi Broadcasting System)
Hiroyasu Oyama (Tokyo Metropolitan Television)
Katsuya Tasaki (Nippon BS Broadcasting Corporation)
Noboru Yamada (AT-X)
Nobuhiro Ito (Graphinica)
Nobuyuki Soma (A-Sketch)
Ryousuke Naya (Studio Mausu)
Tsutomu Yanagimura (GyaO!)
Production Advancement:
Hirotaka Sugawara (ep 5)
Keisuke Futaki (eps 1, 4, 9, 12)
Kouji Nakano (ep 11)
Kyoko Yamazaki (ep 6)
Yūki Takada (ep 11)
Production Advancement Assistance:
Hirotaka Sugawara (ep 12)
Kyoko Yamazaki (eps 11-12)
Production manager:
Koichiro Makino (ED)
Miyu Ōtsuka (ED)
Recording Adjustment: Naoki Okabe
Recording Assistant: Shota Kumagai
Sound Effects: Masao Nakajima (Swara Pro)
Special Effects: Mutsumi Saitō
Sub-Character Design: Masahiko Suzuki
Sword Fight Animator: Yasutoshi Iwasaki
Theme Song Arrangement:
Hiroyuki Sawano (ED)
Panorama Panama Town (OP)
Theme Song Composition:
Hiroyuki Sawano (ED)
Sota Iwabuchi (OP)
Theme Song Lyrics:
Sota Iwabuchi (OP)
Tomiko Van (ED)
Theme Song Performance:
Do as Infinity (ED)
Panorama Panama Town (OP)
Ayane Sakura as Ryōka Niwa/Rooster
Chō as Sumihiko Tsujiie/Ram
Hikaru Midorikawa as Yoshimi Sōma/Horse
Hiromi Igarashi as Kanae Aira/Tiger
Kousuke Toriumi as Takeyasu Tsumita/Serpent
Nobuhiko Okamoto as Rabbit
Saori Hayami as Misaki Yūki/Monkey
Shun Horie as Tsugiyoshi Sumino/Rat
Takuya Eguchi as Nagayuki Tsumita/Dragon
Tomohiro Nishimura as Michio Tsukui/Dog
Yōko Hikasa as Toshiko Inō/Boar
Yuichiro Umehara as Eiji Kashii/Ox

Aino Shimada as Elder Brother (ep 8)
Atsushi Tamaru as Avatar Orange (ep 5)
Aya Suzaki as Kiyoko Ino (ep 1)
Ayaka Shimizu as Disciple (ep 9)
Hiroki Yasumoto as Duedecuple
Hiyori Nitta as Friend B (ep 9)
Ikuko Tani as Mrs. Niwa (ep 3)
Kouji Seki as
Inspector (ep 8)
Policeman A (ep 7)
Mika Kanda as
Avatar Purple (ep 5)
Snake Representative (ep 7)
Misaki Kawano as Younger Brother (ep 8)
Mitsuru Ogata as Avatar Blue (ep 5)
Nao Shiraki as Friend A (ep 9)
Naomi Kusumi as Mr. Inō (ep 1)
Rina Hon'izumi as
Disciple (ep 10)
Female Student (ep 12)
Sakura Nakamura as
Avatar Red (eps 5-6)
Female Friend A (ep 1)
Satoru Murakami as
Country Leader C (ep 4)
Male Student (ep 12)
Psychotherapist (ep 3)
Soldier C (ep 1)
Shinya Takahashi as Man B (ep 2)
Tasuku Kida as Male Student (ep 12)
Tatsuyuki Kobayashi as
Broker (ep 7)
Enemy Soldier C (ep 10)
Male Student A (ep 12)
Subordinate (ep 8)
Japanese companies
English cast
English staff
ADR Director: Vic Mignogna
Script:
Alex Muniz (ep 1)
Joel Bergen (ep 2)
Translation:
Clyde Mandelin (Additional Home VIdeo Translation)
Elizabeth Ellis
Executive producer: Gen Fukunaga
ADR Engineer: Rickey Watkins
ADR Supervisor: Peter Hawkinson
Assistant producer:
Samantha Herek
Zach Bolton
Editing: Laura Wyrick (Subtitles)
Head Writer: John Burgmeier
Materials Coordinator: Trenton Jons
Mix Engineer: Neal Malley
Quality Check: Zachary Carlysle (Subtitles)
Senior Video Editor:
Daniel Mancilla
Jeremy Jimenez
Special Thanks To: Gregory Lanson
Subtitle Timing: Edgar Cruz
Talent Coordination: Tara A. Williams
Translation Check: Rebecca Cottrill
Video Post-Production Director: Clarine Harp
Caitlin Glass as Misaki Yuki/Monkey
Chuck Huber as Michio Tsuki/Dog
Clifford Chapin as Nagayuki Tsumita/Dragon
Colleen Clinkenbeard as Kanae Aira/Tiger
Daman Mills as Tsugiyoshi Sumino/Rat
Ian Sinclair as Eiji Kashii/Ox
Jerry Jewell as Usagi
Kenny Green as Sumihiko Tsujiie/Ram
Matt Shipman as Takeyasu Sumita/Serpent
Monica Rial as Ryoka Niwa/Rooster
Randy E. Aguebor as Yoshimi Soma/Horse
Stephanie Young as Toshiko Ino/Boar

Mark Stoddard as Duedecuple

Charles Campbell as Monkey Sage B (ep 4)
Christopher R. Sabat as Judge (ep 8)
David Wald as Doctor (ep 8)
Jad Saxton as Kiyoko (ep 1)
John Swasey as Monkey Sage A (ep 4)
Kate Oxley as Ms. Niwa (ep 3)
Mikaela Krantz as Sumihiko's Grandson (ep 5)
R Bruce Elliott as Mr. Ino (ep 1)
Todd Haberkorn as Misaki's Lover (ep 4)
Wendy Powell as Mrs. Ino (ep 1)

English companies
Internet Streaming:
Crunchyroll
FUNimation Entertainment (Dubbed)
Spanish staff
Spanish companies
(none)
Internet Streaming: Crunchyroll (Latin America and Spain)
Spanish cast
(none)
Russian staff
Russian companies
(none)
Internet Streaming: Crunchyroll (Russia; dubbed version)
Russian cast
(none)
Portuguese staff
Portuguese companies
(none)
Internet Streaming: Crunchyroll (Brazil and Portugal)
Portuguese cast
(none)

This encyclopedia is collaboratively edited by the users of this site
DISCLAIMER add information report an error lookup sources

# A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Anime anthology