Chaos Dragon (TV)

Have you seen this? want to / seen some / seen all

 

Alternative title:
Chaos Dragon: Sekiryū Sen'eki (Japanese)
ケイオスドラゴン 赤竜戦役 (Japanese)
Genres: action, fantasy
Objectionable content: Significant
Plot Summary: In the sparkling era year 3015, the great nations Donatia and Kouran divided the world in a cold war as they fight for supremacy. In the middle of this standoff is island country Nil Kamui, which has lost its independence.
User Ratings: 110 ratings have been given [details]
 Masterpiece: 5 votes (sub:4, raw:1)
 Excellent: 2 votes (sub:2)
 Very good: 8 votes (sub:6, dub:1, others:1
1 Portuguese subtitled
)
 Good: 15 votes (sub:12, dub:2, others:1
1 Spanish subtitled
)
 Decent: 24 votes (sub:22, dub:1, others:1
1 Spanish subtitled
)
 So-so: 19 votes (sub:16, dub:2, others:1
1 Russian edited dub
)
 Not really good: 9 votes (sub:8, dub:1)
 Weak: 8 votes (sub:7, dub:1)
 Bad: 15 votes (sub:14, raw:1)
 Awful: 3 votes (sub:3)
 Worst ever: 2 votes (sub:2)
Seen in part or in whole by 219 users, rank: #3005 (of 7452)
Median rating: So-so
Arithmetic mean: 5.173 (So-so+), std. dev.: 2.3036, rank: #6635 (of 7476)
Weighted mean: 5.021 (So-so), rank: #6817 (of 7476) (seen all: 5.27 / seen some: 5.24 / won't finish: 3.64)
Bayesian estimate: 5.284 (So-so+), rank: #5488 (of 5647)
Running time: 24 minutes per episode
Number of episodes: 12
Episode titles: We have 12
Vintage: 2015-07-02
Opening Theme:
"ISOtone" by Natsumi Kon
Ending Theme:
"Delta Decision" by Miyuki Sawashiro, Haruka Terui, & Maaya Uchida
#2: "Sleep without a memory" by Natsumi Kon (ep 12)
News: Show:
Other articles:
You can contribute information to this page, but first you must login or register

Blu-Ray + DVD combo
    Chaos Dragon - The Complete Series (BD+DVD) 2016-11-15

Japanese staff
Japanese cast
Chief Director: Hideki Tachibana
Director: Masato Matsune
Series Composition:
Shou Aikawa (assistance)
Ukyō Kodachi
Script:
Shou Aikawa (7 episodes
eps 2, 5-7, 9-11
)

Ukyō Kodachi (eps 1-4, 8, 12)
Storyboard:
Hideki Tachibana (OP; ep 7)
Hiroyuki Shimazu (eps 5, 9)
Kazuhisa Takenouchi (eps 4, 12)
Masato Matsune (OP, ED)
Michio Fukuda (eps 6, 11)
Nanako Shimazaki (ep 10)
Shin Oonuma (ep 3)
Takashi Watanabe (ep 1)
Yoshinobu Tokumoto (eps 2, 8)
Episode Director:
Hirotoshi Rissen (eps 1, 4, 7, 12)
Ippei Yokota (ep 5)
Kouji Ogawa (eps 6, 11)
Masahiro Shinohara (ep 9)
Nanako Shimazaki (eps 3, 10)
Takayuki Chiba (ep 11)
Yoshinobu Tokumoto (eps 2, 8)
Unit Director:
Hideki Tachibana (ED)
Masato Matsune (OP, ED)
Original creator:
Gen Urobuchi (tabletop game player)
Izuki Kōgyoku (tabletop game player)
Kinoko Nasu (tabletop game player)
Kiyomune Miwa (Red Dragon game)
Makoto Sanda (tabletop game DM)
Ryohgo Narita (tabletop game player)
Simadoriru (tabletop game player)
Original Character Design: Simadoriru
Character Design: Shoko Takimoto
Art Director: Seiko Akashi
Chief Animation Director:
Keiichi Sano (ep 6)
Shoko Takimoto (eps 1-3, 5, 7-12)
Takao Sano (ep 4)
Usaku Myouchin (ep 2)
Animation Director:
Akio Kitahara (ep 9)
Bong Duk Kim (eps 6, 11)
Daichi Kitahara (eps 5, 8)
Fumio Matsumoto (ep 9)
Jin Young Song (ep 3)
Kazuya Nakanishi (eps 5, 10)
Keiko Ijima (eps 4, 7, 12)
Kouji Ogawa (ep 6)
Kwon Yong Sang (eps 6, 11)
Mamoru Yamainu (eps 4, 10)
Masaru Hyodo (ep 1)
Masato Hagiwara (eps 6, 11)
Mikio Fujiwara (ep 3)
Nobunori Niwa (eps 1, 7, 12)
Sawako Shigematsu (ep 7)
Shoko Takimoto (OP, ED)
Sōichi Honda (eps 3, 9)
Takayuki Chiba (ep 6)
Tomoki Hara (eps 7, 12)
Usaku Myouchin (eps 2, 8)
Yuki Kinoshita (eps 3, 9)
Art design:
Ryo Nakamura (Barnstorm Design Labo)
Satoshi Yuri (Barnstorm Design Labo)
Toshinari Tanaka (Barnstorm Design Labo)
Yoshikazu Miyao (Barnstorm Design Labo)
3D Director: Toshirō Hamamura
Sound Director: Yoshikazu Iwanami
Director of Photography: Takeshi Hirooka
Key Animation Director: Nobunori Niwa
Executive producer:
Hayato Kaneko (SILVER LINK.)
Keiji Ota (TOHO)
Kenichi Tokumura (Sammy)
Minoru Iwaki (Sega)
Takanori Aki (Good Smile Company)
Takashi Fujisaki (Kodansha)
Takehiko Aoki (Sotsu)
2nd Key Animation:
Dai Goto (ep 4)
Eiji Fukuyama (ep 6)
Erika Okamoto (ep 11)
Fumiaki Hyugaji (ep 3)
Hirotaka Ozawa (ep 1)
Hiroyuki Saitou (ep 11)
Kazumasa Takeuchi (ep 6)
Mayu Hirotomi (SILVER LINK.; eps 1, 3, 5, 9)
Mi Ja Choi (ep 6)
Michiko Uno (ep 3)
Minao Otsuki (ep 3)
Mui Yamamoto (ep 3)
Nobu Kakidaira (ep 4)
Shigeki Awai (ep 3)
Shoko Naoki (SILVER LINK.; eps 1, 3, 5, 9)
Shunsuke Toritani (eps 6, 11)
Taek Yong Kim (ep 6)
Takahiro Nakatsugawa (SILVER LINK.; eps 1, 5, 9)
Tetsuya Matsumoto (ep 6)
Yamato Ouchi (SILVER LINK.; eps 3, 5)
Yoshiaki Shimizu (SILVER LINK.; eps 1, 3, 5, 9)
Yoshiko Saitō (ep 2)
Yukinori Kuwabara (ep 6)
3D CG:
Azuma Kobayashi (NAZ; ep 12)
Kana Imagaki (Studio Deen Umidori; ep 12)
Kana Sasaki (NAZ; ep 12)
Kazuyoshi Tezuka (Aera Laboratory; ep 12)
Keisuke Kawatani (Studio Deen Umidori; eps 10, 12)
Kenji Sakamoto (Studio Shamrock; eps 1-12)
Ryōji Shirakawa (Aera Laboratory; ep 12)
Shūhei Hashimoto (Aera Laboratory; ep 12)
Takahiro Kamiya (Aera Laboratory; ep 12)
Takeshi Saito (Studio Shamrock; eps 1-12)
Toshirō Hamamura (Wired; eps 1-12)
Yasuhiro Makino (Studio Shamrock; eps 10-12)
Yoshitaka Itai (Aera Laboratory; ep 12)
Yūki Himoto (Studio Deen Umidori; ep 12)
Assistant Animation Director:
Keiko Ijima (ep 1)
Kouji Ogawa (ep 11)
Maki Hashimoto (ep 1)
Masakazu Saitō (ep 11)
Sawako Shigematsu (ep 1)
Takahiro Mizuno (ep 11)
Takayuki Chiba (ep 11)
Tomoki Hara (ep 1)
Toshiomi Izumi (ep 11)
Assistant Episode Director: Takayuki Chiba (ep 6)
Associate producer:
Masaya Saitou
Tetsuro Satomi
Background Art:
Emiko Ishiguro (Studio Uni; eps 4-12)
Jae Hyun Jo (Studio SEY; eps 1-12)
Kyung Suk Kim (Studio SEY; eps 1-12)
Makiko Konagi (Studio Uni; eps 1-3)
Reiko Ikeda (Studio Uni; eps 1-12)
Ryōko Miya (Studio Uni; eps 4-12)
Sachi Takahashi (Studio Uni; eps 1-3)
Seiko Akashi (Studio Uni; eps 1-12)
Shinji Kawaai (Studio Uni; eps 1-12)
Takimi Echizen (Studio Uni; eps 1-12)
Won Mo Kim (Studio SEY; eps 1-12)
Yong Hyeon Seo (Studio SEY; eps 1-12)
Yuka Nagai (Studio Uni; eps 1-3)
Color Check:
Ayako Igarashi (eps 6, 11)
Erika Kiyono (Studio Road; ep 7)
Junko Okazaki (eps 2, 5, 8)
Maina Wada (Studio Road; eps 1, 10)
Mayumi Yoshida (Studio Road; ep 4)
Natsumi Hirama (ep 3)
Ryōta Katsuta (ep 9)
Taeko Mizuno (Studio Road; ep 12)
Color design: Makiko Kojima
Color setting:
Ayako Igarashi (eps 6, 11)
Erika Kiyono (Studio Road; ep 7)
Junko Okazaki (eps 2, 5, 8)
Maina Wada (Studio Road; eps 1, 10)
Mayumi Yoshida (Studio Road; ep 4)
Natsumi Hirama (ep 3)
Ryōta Katsuta (ep 9)
Taeko Mizuno (Studio Road; ep 12)
Creature Design: Takao Sano
Editing: Kentarou Tsubone
Editing Assistant: Honami Yamagishi
Fencing Supervisor: Masao Koyama (Shinkageryu Kyokai)
Finish Animation:
Ayako Igarashi (Courage; eps 6, 11)
Ayami Okada (SILVER LINK.; ep 3)
Eri Shigetomi (SILVER LINK.; ep 3)
Erika Tsukino (SILVER LINK.; ep 3)
Hayato Yoshida (SILVER LINK.; ep 3)
Junko Okazaki (Nexus; eps 2, 5, 8)
Kazue Odaka (Nexus; ep 2)
Kumiko Sone (Studio Road; eps 4, 10)
Mai Nagai (Studio Road; eps 4, 10)
Makiko Yamanaka (Studio Road; eps 4, 10)
Manami Yamaguchi (SILVER LINK.; ep 3)
Minami Inamura (Nexus; ep 2)
Naoto Tanaka (Nexus; eps 2, 5, 8)
Shiho Mizumoto (SILVER LINK.; ep 3)
Shūsaku Tanaka (SILVER LINK.; ep 3)
Suzuka Sato (Studio Road; ep 4)
In-Between Animation:
Arisa Sugiyama (SILVER LINK.; eps 3, 9)
Chenge Zheng (Nexus; ep 2)
Daichi Sato (SILVER LINK.; eps 3, 9)
Hiroyuki Saitou (Courage; eps 6, 11)
Kana Hamada (SILVER LINK.; ep 3)
Kasumi Okuda (SILVER LINK.; ep 9)
Kazuki Umeda (CONNECT; ep 10)
Kōhei Kobayashi (SILVER LINK.; ep 9)
Masanao Momoki (SILVER LINK.; eps 3, 9)
Mitaka Saitō (Nexus; ep 2)
Natsuho Iwaida (SILVER LINK.; eps 3, 9)
Natsumi Yamashita (CONNECT; ep 10)
Rintarō Higuchi (SILVER LINK.; eps 3, 9)
Ryeol Jun Yang (SILVER LINK.; eps 3, 9)
Suzuyo Wakiyama (SILVER LINK.; eps 3, 9)
Tsukiho Yamamoto (SILVER LINK.; eps 3, 9)
Yōsuke Taguchi (SILVER LINK.; eps 3, 9)
Yuka Kusumi (SILVER LINK.; eps 3, 9)
Yukino Nishio (SILVER LINK.; eps 3, 9)
Yusuke Sekine (SILVER LINK.; eps 3, 9)
In-Between Check:
Hiroyuki Saitou (eps 6, 11)
Megumi Moribayashi (eps 3, 9)
Mitaka Saitō (eps 2, 5, 8)
Natsuho Iwaida (ep 9)
Shoko Takada (ep 3)
Yukie Kaneko (5 episodes
eps 1, 4, 7, 10, 12
)

Key Animation:
Akihiro Okusawa (ep 3)
Akiko Kawazoe (eps 1, 7, 12)
Akio Kitahara (eps 3, 9)
Asami Sodeyama (ep 3)
Aya Nagumo (ep 2)
Ayako Kakiuchi (ep 8)
Ayako Karatani (ep 11)
Dai Goto (4 episodes
eps 1, 7, 10, 12
)

Daichi Kitahara (eps 2, 5)
Eiji Fukuyama (eps 2, 8, 11)
Emi Mori (ep 3)
Eri Sano (eps 1, 7)
Fujiko Aoyagi (eps 3, 9)
Fumiko Kon (ep 10)
Hae-Sook Kim (Hanil Animation; ep 6)
Hajime Yoshida (ep 11)
Hideaki Tsukioka (eps 1-2, 8)
Hideo Amamiya (ep 11)
Hideo Maru (ep 8)
Hikaru Uchiyama (ep 9)
Hiroko Shigekuni (eps 2, 8)
Hiromi Ariga (eps 7, 10)
Hiromi Kawamoto (ep 8)
Hironori Sawada (ep 3)
Hirotaka Ozawa (eps 7, 12)
Hiroyuki Uchida (eps 2, 8)
Jin Young Song (ep 9)
Jong Il Lee (Echo; ep 6)
Ju No Kim (Hanil Animation; ep 6)
Kanako Baba (eps 2, 8)
Kaori Ikeda (ep 3)
Kaori Saito (ep 8)
Katsuhiro Kumagai (OP)
Katsuji Matsumoto (ep 3)
Kayo Nomichi (eps 4, 10)
Kazumasa Takeuchi (eps 2, 11)
Kazushi Matsumoto (ep 8)
Kazuya Nakanishi (OP; eps 2, 5, 10)
Kazuya Ura (eps 2, 5)
Kazuyo Tominaga (eps 3, 9)
Keiko Ijima (eps 1, 4, 7, 12)
Keita Watabe (ep 2)
Keiya Yoshimura (Studio Wanpack; ep 6)
Ken Mukaigawara (eps 3, 9)
Kim Jing Wang (Hanil Animation; ep 6)
Kouji Ogawa (eps 6, 11)
Kozue Tanaami (ep 9)
Kwon Yong Sang (Echo; ep 6)
Mai Sakamoto (eps 1, 3, 9)
Maki Fujita (ep 5)
Maki Hashimoto (eps 1, 12)
Mariko Komatsu (ED)
Mariko Shimamura (ep 9)
Masahiro Okamura (ep 1)
Masahito Wada (eps 2, 5, 8)
Masaru Hyodo (ep 1)
Masato Hagiwara (Studio Wanpack; OP; ep 6)
Masato Okada (eps 2, 8)
Masumi Hattori (eps 3, 9)
Maya Uenishi (eps 4, 10)
Miho Ogawa (eps 3, 9)
Miki Kato (eps 3, 9)
Mitsuhiro Yoneda (ep 9)
Miwa Yoshida (eps 9, 12)
Momoko Minegishi (eps 9, 12)
Nobu Kakidaira (4 episodes
eps 1, 7, 10, 12
)

Nobunori Niwa (OP; eps 1, 7, 12)
Nobuo Iino (eps 1, 7)
Rie Ikegami (eps 4, 10)
Rie Omori (ep 1)
Rie Ujie (eps 3, 9)
Rieko Noguchi (eps 9, 12)
Rumi Miyata (ep 4)
Ryoko Kawamura (eps 3, 9)
Sachiko Miyamoto (OP)
Saiji Kawanishi (eps 6, 11)
Satoru Kurihara (eps 4, 10)
Sawako Shigematsu (eps 1, 7, 12)
Seiko Asai (OP)
Selen Ogura (ep 9)
Seong-il Kim (Hanil Animation; ep 6)
Shinichi Iimura (5 episodes
eps 1, 3-4, 7, 10
)

Shinichi Wada (ep 4)
Shintaro Tsubota (eps 2, 5)
Shouichi Funaki (ep 8)
Shouji Endo (ep 2)
Tae Motodate (ep 9)
Takafumi Torii (OP)
Takahiro Hayashi (eps 4, 10)
Takanori Yamamoto (Studio Wanpack; ep 6)
Takao Ozone (ep 4)
Takashi Iwao (eps 3-4, 10)
Takayuki Chiba (eps 6, 11)
Takeo Ōhira (ep 3)
Takurō Sakurai (eps 2, 8)
Tatsu Matsunaga (ep 9)
Tatsunobu Inazu (ep 9)
Tetsuya Matsumoto (ep 11)
Tomohito Matsuhiro (ep 8)
Tomoki Hara (OP; eps 1, 7, 12)
Tomoko Sudo (OP)
Tomoyuki Munehiro (ep 8)
Tsukasa Sorimachi (ep 11)
Usaku Myouchin (eps 2, 5)
Wataru Sekimoto (ep 11)
Yasunori Aoki (eps 2, 8)
Yasuyuki Noda (OP)
Yōko Fukushima (OP; eps 1-2, 8)
Yoko Iizuka (ep 5)
Yoshiaki Tomita (ep 3)
Yoshie Sakata (ep 10)
Yoshifumi Terai (ep 7)
Yoshiki Mizuno (eps 3, 9)
Yui Ushio (OP; ep 4)
Yuji Gotou (ep 8)
Yuki Kawamura (ep 9)
Yuki Kinoshita (ep 12)
Yuki Masuda (eps 1, 12)
Yukie Sasaki (eps 4, 10)
Yukinori Kuwabara (ep 11)
Yuya Kishi (ep 2)
Music Director: Takeki Kobayashi
Music producer: Masataka Mikami
Packaging Manager:
Makiko Shibazaki
Youji Hagiwara
Photography:
Hiroki Yamamoto (Nexus; eps 1-12)
Mai Kobayashi (Nexus; eps 1-12)
Midori Yamada (Nexus; eps 1-12)
Mutsumi Usuda (Nexus; eps 1-12)
Nozomu Nagashima (Nexus; eps 1-12)
Ryōsuke Shibuya (Nexus; eps 1-2)
Takeshi Hirooka (Nexus; eps 1-3)
Yuri Kawada (Nexus; eps 1-12)
Planning:
Katsushi Oota (Kodansha)
Takatoshi Akiyama (Sega)
Yoshihiro Furusawa (TOHO)
Post Production: Kazuhiro Arai (IMAGICA)
Production Advancement:
Manami Ōno (eps 1, 7, 12)
Masaki Teratani (eps 6, 11)
Masamitsu Akaike (eps 2, 5, 8)
Takahiro Ishikawa (eps 4, 10)
Yuusaku Shindou (eps 3, 9)
Production manager:
Homare Muto
Masanori Fujita
Production producer: Akira Kato
Publicity Producer: Hiroyuki Koreeda
Recording Adjustment: Masanori Tsuchiya
Recording Assistant: Shunpei Takeuchi
Sales Manager:
Genki Negishi (eps 7-12)
Hiroaki Tamamushi
Marie Itabashi (eps 1-6)
Setting Cooperation: Kiyomune Miwa (eps 4-12)
Setting Production: Rie Nishimura
Sound Effects: Yoshimasa Koyama
Sound Production Manager: Takaomi Enomoto
Story Master: Makoto Sanda
Theme Song Performance:
Haruka Terui (ED)
Maaya Uchida (ED)
Miyuki Sawashiro (ED)
Natsumi Kon (OP)
Visual Design:
Ryo Nakamura (Barnstorm Design Labo)
Satoshi Yuri (Barnstorm Design Labo)
Toshinari Tanaka (Barnstorm Design Labo)
Yoshikazu Miyao (Barnstorm Design Labo)
Marina Inoue as Ibuki

Aimi as Ulrika
Aoi Yūki as Shadi
Atsushi Tamaru as Hakuei
Ayaka Imamura as Misuka
Chika Anzai as Inori
Eriko Matsui as Gakushō
Haruka Terui as Meryll
Haruo Satou as Enmael
Houchu Ohtsuka as Red Dragon
Jouji Nakata as Black Dragon
Keiji Fujiwara as Simeon
Kenji Akabane as Fugaku
Kōichi Yamadera as Agito
Maaya Uchida as Rō Chenfa
Nozomi Furuki as Mashiro
Ryohei Kimura as Sol
Ryoko Shiraishi as Setsuren
Sayaka Ohara as Kōkaku
Sōma Saitō as Soirot Clasbari
Takayuki Kondou as Blenheim
Takuya Eguchi as Hien
Tomokazu Seki as Qisha Tianling
Toru Ohkawa as Kurama
Unshō Ishizuka as Kagraba

Atsushi Hanzawa as Black Tan (ep 8)
Ayano Hamaguchi as Subordinate B (ep 5)
Hiromichi Tezuka as Villager (eps 5-6)
Junichi Yanagita as Subordinate D (ep 6)
Junya Takada as Revolutionary Army Soldier B (ep 2)
Konami Saitou as Spearman (ep 4)
Kouji Ōtani as Defeated Soldier A (ep 3)
Kouji Seki as Man B (ep 1)
Masaru Mishima as Soldier A (ep 2)
Meiko Kawasaki as Subordinate A (ep 5)
Rei Furukawa as Soldier B (ep 2)
Shinya Takahashi as
Drunk Man (ep 3)
Subordinate B (ep 6)
Shōtarō Izumi as Subordinate C (ep 6)
Shun Horie as Revolutionary Army Soldier C (ep 2)
Shunsuke Takeuchi as
Man A (ep 1)
Revolutionary Army Soldier A (ep 2)
Tadanori Date as Soldier A (ep 9)
Toshiki Iwasawa as Soldier B (ep 9)
Yūji Kameyama as Man (ep 3)
Yuka Maruyama as Soldier C (ep 2)
Yūya Tashiro as Defeated Soldier B (ep 3)
Japanese companies
2nd Key Animation:
Ace Company (eps 6, 11)
Be Loop (ep 3)
BEEP (5 episodes
eps 1-2, 8, 11-12
)

Big Owl (ep 12)
Big Star Plus (eps 1, 7, 12)
B.S.P (eps 3, 9-10)
C-Station (ep 4)
C2C (ep 10)
Caramel Art (ep 11)
CONNECT (eps 5-6, 8, 11)
Courage (ep 12)
drop (eps 2, 5, 8)
E-cho (eps 6, 11)
ensemble (ep 12)
G&G (ep 3)
G&G Direction (ep 5)
Hanil Animation (eps 6, 11)
Jumondo (eps 8, 12)
Reboot (eps 6, 11)
R.I.C (eps 2, 5, 8)
Seigasha (ep 2)
SILVER LINK. (eps 1, 5)
Studio Kuma (ep 5)
Studio Live (ep 3)
Studio Mark (eps 2, 5)
Studio Wanpack (ep 5)
TAP (eps 6, 11)
Triple A (5 episodes
eps 4, 7, 9-10, 12
)

3DCGI:
Aera Laboratory (ep 12)
NAZ (ep 12)
Studio DEEN (Umidori; ep 12)
Studio Shamrock
Animation Production:
CONNECT
SILVER LINK.
Art Design: Barnstorm Design Labo
Backgrounds:
Studio SEY
Studio Uni
Color Check: Studio Road
Color Design: Studio Road
Editing Studio: REAL-T
Finish Animation:
Ace Company (eps 6, 11)
BEEP (eps 1, 4, 12)
Big Owl (eps 4, 10, 12)
Big Star Plus (eps 1, 7, 12)
B.S.P (eps 4, 9-10)
Caramel Art (eps 6, 11)
drop (eps 2, 5, 8)
E-cho (ep 6)
ensemble (ep 12)
Hanil Animation (eps 6, 11)
HEBARAKI (ep 10)
Jumondo (ep 12)
Reboot (eps 6, 11)
R.I.C (eps 2, 5, 8)
xenron
SILVER LINK. (ep 4)
Studio Gash
Studio Road (ep 10)
TAP (eps 1, 4, 6, 11)
Triple A (6 episodes
eps 1, 4, 7, 9-10, 12
)

In-Between Animation:
Ace Company (eps 6, 11)
BEEP (5 episodes
eps 1, 4, 8, 11-12
)

Big Owl (eps 4, 10, 12)
Big Star Plus (eps 1, 7, 12)
B.S.P (eps 4, 9-10)
drop (eps 2, 5, 8)
E-cho (ep 6)
ensemble (ep 12)
Hanil Animation (eps 6, 11)
HEBARAKI (ep 10)
Jumondo (eps 8, 12)
Reboot (eps 6, 11)
R.I.C (eps 2, 5, 8)
xenron
Studio Gash (eps 6, 11)
TAP (eps 4, 6, 11)
Triple A (6 episodes
eps 1, 4, 7, 9-10, 12
)

Key Animation:
E-cho (eps 6, 11)
Hanil Animation (ep 6)
HEBARAKI (eps 4, 10)
Studio Takuranke (ep 12)
Studio Victory (ep 11)
Studio Wanpack (eps 3, 5-7, 11)
Original Creator: Chaos Planning
Photography: Nexus
Post Production: Imagica
Production Cooperation:
Courage (eps 6, 11)
Nexus (eps 2, 5, 8)
PV Production: 10GAUGE
Recording Studio: Studio Mausu
Sound Production: Studio Mausu
Title Design: BALCOLONY.
Visual Design: Barnstorm Design Labo
Web Production: AWAKE
English cast
English staff
English companies
Distributor: Madman Entertainment (Australia & New Zealand)
Internet Streaming:
AnimeLab (Australia & New Zealand)
Crunchyroll (2017)
FUNimation Entertainment
Tubi TV
Viewster (UK & Ireland)
Licensed by:
Anime Limited (UK & Ireland; cancelled) 
FUNimation Entertainment (North America)
French staff
French companies
(none)
Internet Streaming: Wakanim.tv
French cast
(none)
German staff
German cast
ADR Director: Dr. Gerhard Graf
Script: Andreas Barz
Sonja Stein as Eykha (Eiha)

Christian Rudolf as Tian Ling
Constantin Von Westphalen as Agito Isurugi
Erik Schäffler as Black Dragon
Franciska Friede as Meryl Sherbet
Henry König as Enumael
Holger Mahlich as Red Dragon
Joshy Peters as Simeon
Kerstin Draeger as Lou Chun Wah
Klaus Dittmann as Kurama Kazusa
Leoni Oeffinger as Ulrika Ledesma
Leonie Landa as Inori
Marios Gavrilis as Fugaku
Nadine Schreier as Shaddy
Nils Rieke as Hakuei
Saskia Weckler as Setsuren
Stephanie Kirchberger as Gakushou
Timo Kinzel as Sol
Tobias Diakow as Sweallow Clazzvali
Tobias Schmidt as Hien
Winnie Brandes as Mashiro Sagura

Florian Marissal as Kai (eps 1-2)
Klaus Dittmann as Kankouretsu (ep 1)
Manuela Bäcker as Adjutant (eps 3-4)
Tina Eschmann as Koukaku (eps 1-2)
German companies
Distributor: KSM

This encyclopedia is collaboratively edited by the users of this site
DISCLAIMER add information report an error lookup sources

# A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Anime anthology