The Ancient Magus' Bride (TV)

Have you seen this? want to / seen some / seen all

©2017 Kore Yamazaki/Mag Garden・Mahoyome Partners


Alternative title:
Mahō Tsukai no Yome (Japanese)
The Ancient Magus Bride
Невеста чародея (Russian)
魔法使いの嫁 (Japanese)
Genres: drama, magic, romance
Objectionable content: Significant
Plot Summary: Chise Hatori is 15-year-old orphan. She has no relatives, means, or hopes when a demonic sorcerer who can't become human buys her. He states that Chise will now be his apprentice and bride. (from manga)
User Ratings: 515 ratings have been given [details]
 Masterpiece: 62 votes (sub:48, dub:11, raw:2, others:1
1 Italian subtitled
)
 Excellent: 162 votes (sub:129, dub:25, ?:1, raw:1, others:6
3 Spanish subtitled
1 Portuguese subtitled
1 Arabic subtitled
1 French subtitled
)
 Very good: 144 votes (sub:110, dub:26, raw:2, others:6
3 Spanish subtitled
1 Russian dubbed
1 Spanish dubbed
1 French subtitled
)
 Good: 83 votes (sub:71, dub:10, others:2
1 Spanish subtitled
1 Italian subtitled
)
 Decent: 33 votes (sub:20, dub:8, ?:1, others:4
1 Polish subtitled
1 Spanish subtitled
1 Russian subtitled
1 German subtitled
)
 So-so: 15 votes (sub:15)
 Not really good: 7 votes (sub:6, others:1
1 Vietnamese subtitled
)
 Weak: 6 votes (sub:3, dub:2, ?:1)
 Bad: 2 votes (sub:2)
 Awful: 1 vote (sub:1)
 Worst ever: -
Seen in part or in whole by 832 users, rank: #1398 (of 8551)
Median rating: Very good
Arithmetic mean: 8.029 (Very good), std. dev.: 1.4895, rank: #502 (of 8655)
Weighted mean: 8.004 (Very good), rank: #491 (of 8655) (seen all: 8.09 / seen some: 8.25 / won't finish: 5.02)
Bayesian estimate: 7.992 (Very good), rank: #368 (of 6541)
Running time: 23 minutes per episode
Number of episodes: 24
Episode titles: We have 24
Vintage: 2017-10-07
Opening Theme:
#1: "Here" by JUNNA
#2: "You" by May'n
Ending Theme:
#1: "Wa -Cycle-" (環-cycle-) by Hana Itoki
#2: "Tsuki no Mō Hanbun" (The Moon is Already a Half Moon) by AIKI&AKINO from Bless4
#3: "The Legend of The Ancient Magus Bride" by Jessica (ep 24)
News: Show:
Interview:
You can contribute information to this page, but first you must login or register

Blu-Ray (Region A)
    The Ancient Magus' Bride - The Complete Series (Blu-Ray) 2020-11-17 (from $52.49)
Blu-Ray + DVD combo
    The Ancient Magus' Bride - Part One (BD+DVD) 2019-01-29 (from $48.74)
    The Ancient Magus' Bride - Part One [Limited Edition] (BD+DVD) 2019-01-29
    The Ancient Magus' Bride - Part Two (BD+DVD) 2019-04-16 (from $48.74)

Japanese staff
Japanese cast
Director: Norihiro Naganuma
Series Composition: Norihiro Naganuma
Script: Aya Takaha
Storyboard:
Hirotaka Endo (ep 13)
Kazuchika Kise (OP2 for 24)
Kotomi Deai (eps 16, 21)
Norihiro Naganuma (OP1, ED1-2; 7 episodes
eps 1-3, 6, 9, 12, 24
)

Ryoutarou Makihara (ep 23)
Takashi Nakamura (7 episodes
eps 4-5, 10-11, 15, 19-20
)

Takashi Sano (eps 7-8, 17-18)
Toshiya Shinohara (ep 22)
Yōko Kanemori (ep 14)
Episode Director:
Hiroshi Akiyama (ep 16)
Keisuke Nishijima (ep 13)
Michiru Itabisashi (eps 13, 20)
Norihiro Naganuma (eps 12, 24)
Noriyuki Nomata (ep 2)
Ryûta Kawahara (eps 7, 15, 21)
Shōgo Arai (ep 18)
Soji Ninomiya (eps 3, 11)
Takuma Suzuki (鈴木拓磨; ep 6)
Tokugane Tanizawa (ep 17)
Tomoko Hiramuki (eps 19, 23)
Tomoya Kunisaki (ep 5)
Yoji Sato (eps 19, 23)
Yōko Kanemori (4 episodes
eps 1, 9, 14, 22
)

Yoshiki Kitai (eps 4, 10)
Yuumi Kawai (ep 8)
Unit Director:
Atsuki Sato (TMAI; OP2 for 13-23)
Kaori Umewaki (TMAI; OP2 for 13-23)
Kazuchika Kise (OP2 for 24)
Norihiro Naganuma (OP1, ED1-2)
Original creator: Kore Yamazaki
Character Design: Hirotaka Katō
Art Director: Yūsuke Takeda
Chief Animation Director: Hirotaka Katō
Animation Director:
Ayumi Nishibata (11 episodes
eps 4, 6, 9, 13-14, 17-19, 22-24
)

Hirotaka Katō (OP1; ep 24)
Kana Itoh (eps 17-22, 24)
Kouhei Tanaka (eps 8, 14, 17)
Kyouhei Tezuka (7 episodes
eps 8, 12, 15, 18-19, 21, 23
)

Masafumi Yokota (10 episodes
eps 7, 9, 15-16, 18-20, 22-24
)

Masahiro Yamanaka (ep 2)
Mitsuaki Takabe (12 episodes
eps 3, 7, 10-12, 14, 16, 19-21, 23-24
)

Reina Igawa (13 episodes
eps 1, 5, 8, 11-12, 14, 17-22, 24
)

Saki Hasegawa (11 episodes
eps 4-5, 10, 13-14, 16, 19-21, 23-24
)

Seiji Tachikawa (6 episodes
eps 16, 18-19, 21-23
)

Shigeyuki Sato (5 episodes
eps 9, 14, 16, 20, 22
)

Takahiko Abiru (eps 15, 23)
Takahito Katayama (ep 3)
Toshiyuki Nanto (eps 14, 16-23)
Yoshinori Yumoto (11 episodes
eps 6, 8, 13-14, 16, 19-24
)

Sound Director: Shōji Hata
Cgi Director: Shin'ya Sugai
Director of Photography: Mayo Suzuki
Producer:
George Wada (WIT Studio)
Hirotsugu Ose (Production I.G; eps 1-12)
Shousei Ito (Flying Dog)
Toshio Iizuka (Shochiku)

2D Work: Chie Nishitani
2nd Key Animation:
Akira Miyamura (ep 5)
Asuka Nakaji (ep 21)
Atsumi Sakai (16 episodes
eps 1, 3-6, 10-16 even, 17-23
)

Ayumi Nishibata (8 episodes
eps 6, 9-10, 14, 19-20, 22-23
)

Chie Tanaka (eps 6, 14-21, 23)
Chiharu Sato (eps 19, 21)
Chisaki Yamashita (Wish; ep 3)
Eiji Kamiyama (eps 20, 23)
Fuki Kurihara (ep 14)
Haruka Sakai (eps 16-17)
Haruka Tanaka (4 episodes
eps 19-20, 22-23
)

Haruko Ichihara (eps 2, 4-5)
Hatsune Hoshino (9 episodes
eps 1-6, 9, 14, 20
)

Hayate Satō (ep 10)
Hideyoshi Furihata (5 episodes
eps 5-6, 12, 16, 22
)

Hina Kobayashi (ep 21)
Hirotaka Katō (eps 2, 17-23)
Hiroyuki Uchida (eps 19, 21)
Hitomi Hasegawa (ep 15)
Isao Kaneko (Studio Elle; ep 13)
Jun Maeda (eps 5, 21)
Junko Asano (6 episodes
eps 14-16, 18, 20, 23
)

Kana Itoh (ep 7)
Kanna Hirayama (eps 2, 4)
Katsuya Shigehara (ep 19)
Kohei Shinozuka (ep 16)
Kōsei Hirayama (ep 20)
Kouhei Tanaka (5 episodes
eps 6, 10, 12, 15, 21
)

Kumiko Katou (7 episodes
eps 6, 10, 18-22
)

Kyouhei Tezuka (7 episodes
eps 15-16, 18-21, 23
)

Mahora Muraki (ep 20)
Maki Kawamoto (ep 15)
Maki Toyoda (Wish; ep 3)
Makiko Hayase (ep 22)
Manami Ito (eps 2-3)
Mao Kawaguchi (eps 10, 17)
Masafumi Yokota (4 episodes
eps 19-20, 22-23
)

Masato Katsumata (ep 10)
Michiyo Suzuki (4 episodes
eps 5, 10, 14, 20
)

Michiyuki Nōjō (ep 20)
Misaki Uda (eps 8, 10-12)
Misato Hasegawa (Wish; ep 3)
Mitsuaki Takabe (7 episodes
eps 12, 14, 16, 19-21, 23
)

Miyuki Kōno (ep 22)
Moe Tanaka (eps 6, 11, 19)
Momoka Aiso (ep 5)
Nahoko Uno (Anitus Kobe; ep 3)
Nanami Tanaka (Wish; ep 3)
Nao Miyawaki (ep 20)
Naoko Koyama (12 episodes
eps 5, 11-12, 14-16, 18-23
)

Reiko Sunaga (eps 14, 16)
Reina Igawa (5 episodes
eps 14, 18-19, 21-22
)

Ritsuko Tanaka (eps 20-23)
Ryōko Mita (ep 5)
Saki Hasegawa (7 episodes
eps 10, 14, 16, 19-22
)

Sari Matsumoto (eps 14-15, 17)
Satomi Igarashi (ep 14)
Satoru Kusuda (ep 20)
Sayaka Maruyama (eps 9, 22)
Sayaka Yanaka (ep 17)
Seiji Tachikawa (eps 18-23)
Sera Abe (ep 10)
Shi Jie Zhu (eps 17-18)
Shunsuke Aoki (ep 22)
Sonomi Fujii (15 episodes
eps 1, 3-4, 6-7, 9, 12-13, 15, 17, 19-23
)

Takuya Saito (ep 5)
Tomoko Kitagawa (eps 6-7, 11)
Tomoko Terashima (eps 14, 20)
Tomomi Itō (eps 10, 17)
Toshiyuki Nanto (eps 13, 18-23)
Yasuka (eps 13, 20-21)
Yoshihiro Seki (5 episodes
eps 13, 15, 17, 20, 23
)

Yoshinori Tokiya (ep 23)
Yoshinori Yumoto (eps 16, 19-23)
Yūha Komura (ep 21)
Yui Kanbe (ep 4)
Yūki Kitajima (Rising Force; ep 8)
Yuki Muraosa (eps 6-7)
Yukiko Sakai (9 episodes
eps 2-3, 5, 8-9, 12, 14, 16-17
)

Yurika Konuma (eps 19, 23)
Yurika Nakanishi (ep 23)
3D Layout: Yukie Inose
Animation producer: Hiroya Hasegawa (WIT Studio)
Art Board:
Atsuko Sakakura (eps 21-23)
Izumi Hirabayashi
Kentarō Ōnuki (eps 22-23)
Tsukasa Kakizakai (ep 23)
Art Setting Design:
Ayami Hidaka (Anime Workshop Basara)
Seiki Tamura (Anime Workshop Basara)
Yukie Inose
Yūsuke Takeda
Assistant Animation Director:
Ayumi Nishibata (eps 10, 20)
Hitomi Hasegawa (ep 8)
Kouhei Tanaka (eps 15, 20)
Kyouhei Tezuka (ep 20)
Assistant Director of Photography: Yuma Akasu (eps 2-24)
Assistant Episode Director:
Yōko Kanemori (eps 13, 19)
Yuumi Kawai (eps 5, 12-13)
Associate producer:
Hiroyuki Ogino (Production I.G)
Yoshimasa Okunaga (Shochiku)
Youko Ueda (Production I.G; eps 13-24)
Background Art:
Asami Yamamoto (Bamboo; eps 4-24)
Atsuko Sakakura (Bamboo; OP2; 22 episodes
eps 1-4, 6-7, 9-24
)

Aya Sato (Bamboo; eps 1-2, 4-5)
Chika Hirabuki (Bamboo; OP1-2; eps 1-19, 21-24)
Gyu Jeong Choi (NARA Animation; eps 20-21)
Han Sol Jeong (NARA Animation; eps 20-21)
Harumi Okamoto (Bamboo; 8 episodes
eps 8-9, 14-18, 23
)

Hisayo Usui (A-1 Pictures Art Team; ep 23)
Izumi Hirabayashi (Bamboo; OP1-2, ED1; 13 episodes
eps 1-4, 7, 9, 15-17, 19, 21, 23-24
)

Izumi Ozawa (A-1 Pictures Art Team; ep 23)
Joong Hyun Nam (NARA Animation; ep 21)
Jung Ah Park (studio blue; eps 15-23)
Jwa Woo Kim (NARA Animation; ep 20)
Kaede Amemiya (Bamboo; eps 6, 8, 10-12)
Kayo Kojio (Bamboo; ep 4)
Kentarō Ōnuki (Bamboo; OP2; 18 episodes
eps 2-4, 9-10, 12-24
)

Masato Tsuboi (Bamboo; eps 17-18)
Mi Jin Lee (studio blue; eps 15-23)
Min Woo Kim (NARA Animation; eps 20, 22)
Naoko Yamada (Bamboo; ep 4)
Riko Nakamura (Bamboo; ep 3)
Ryusei Nishino (Bamboo; ED2; 6 episodes
eps 3-5, 12, 14, 23
)

Saori Sone (Bamboo; eps 1-2, 4)
Takahito Suzuki (Bamboo; 19 episodes
eps 4-10, 12-17, 19-24
)

Takayuki Nagashima (Bamboo; eps 22-23)
Takumu Sasaki (Bamboo; OP1; 19 episodes
eps 1-9, 12-18, 21, 23-24
)

Tomomi Nakajima (Bamboo; eps 1-2, 4-24)
Tomonori Katō (Bamboo; OP2; 22 episodes
eps 1-6, 8-12, 14-24
)

Tsukasa Kakizakai (Bamboo; 12 episodes
eps 1, 4-5, 13-17, 20-23
)

Yasunari Usuda (Pine Jam; ep 16)
Youichirou Yamamoto (Pine Jam; eps 16-18)
Yumiko Sudou (Bamboo; OP2; 22 episodes
eps 1-4, 6-8, 10-24
)

Yūsuke Takeda (Bamboo; OP1, ED1; 4 episodes
eps 8, 12, 15, 24
)

CG:
Chiaki Morita (森田ちあき; Sublimation; eps 1-5)
Daisuke Kino (Sublimation; ep 11)
Hideto Sugi (Sublimation; ep 24)
Junko Sato (Sublimation; eps 1-5)
Kana Nishikimi (Sublimation; ep 1)
Kazuki Takashima (Sublimation; ep 1)
Ken Chiba (Sublimation; ep 9)
Kotaro Ito (Sublimation; OP1; 6 episodes
eps 5-6, 8-10, 24
)

Noboru Yamamura (Sublimation; ep 24)
Ryōhei Kojima (Sublimation; eps 11, 17)
Seiji Arai (Sublimation; OP2; 7 episodes
eps 13-16, 19, 22, 24
)

Shigeyasu Kojima (Sublimation; eps 1-8)
Shin'ya Sugai (Sublimation; OP1-2)
Shinichi Ōhara (Sublimation; 4 episodes
eps 3, 5, 16, 20
)

Shintarō Tanaka (Sublimation; ep 24)
Shotaro Akamine (Sublimation; 4 episodes
eps 8, 21, 23-24
)

Shuhei Ito (Sublimation; eps 6-11)
Sumikazu Sugiura (Sublimation; 14 episodes
eps 8, 10-13, 15-16, 18-24
)

Takahiro Kawaguchi (Sublimation; 4 episodes
eps 3, 15, 23-24
)

Yōhei Ōishi (Sublimation; 11 episodes
eps 8, 10, 12-15, 19-20, 22-24
)

Yoshiki Imai (Sublimation; ep 24)
Yumiko Otani (Sublimation; ep 9)
CG Producer: Jun Koishikawa
Character Supervisor: Hirotaka Katō (OP2 for 24)
Color design: Yuko Kobari
Color setting:
Hiromi Okamoto (11 episodes
eps 3-4, 6-18 even, 21, 24
)

Maya Kusumoto (9 episodes
eps 5-17 odd, 20, 23
)

Takako Uemura (eps 19, 22)
Yuko Kobari (OP1-2, ED1; eps 1-2)
Compilation: Fumika Ogura (YOYOmiracle; ep 12.5)
Editing:
Daisuke Imai
Fumika Ogura (YOYOmiracle; ep 12.5)
Episode Director Cooperation:
Atsushi Kobayashi (eps 23-24)
Michiru Itabisashi (ep 24)
Yōko Kanemori (ep 24)
Yoshiki Kitai (ep 24)
Yūsuke Sunouchi (ep 23)
Finish Animation:
Aika Tokio (Wish; ep 10)
Akemi Nagao (Wish; ep 11)
Akiko Inoue (Wish; eps 7, 18)
Asako Kikuchi (Wish; ep 11)
Atsuho Ito (Wish; ep 10)
Atsuko Ito (Wish; ep 5)
Ayako Kawahara (Wish; ep 12)
Ayako Kurome (Wish; eps 16, 22)
Chizue Saitou (Wish; eps 9, 23)
Daiki Egusa (Wish; eps 3, 14, 22)
Emiko Okui (Wish; 4 episodes
eps 3, 11, 18, 23
)

Eri Yoshiki (Wish; eps 7, 11)
Erika Tanaka (Wish; eps 8, 18, 22)
Erina Yamamoto (Wish; eps 7, 11)
Fusako Nakao (Wish; ep 10)
Hikaru Takigawa (Wish; 4 episodes
eps 4, 12, 19, 21
)

Hiromi Okamoto (Wish; ep 22)
Hiromi Watanabe (Wish; ED1; eps 9, 18, 22)
Hiroshi Koyama (Wish; eps 10, 16)
Hiroyasu Kanemitsu (Wish; eps 10, 22)
Hisako Furukawa (Wish; eps 4, 14, 23)
Hitomi Yamase (Wish; ED1; eps 4, 12, 21)
Izumi Inoue (Wish; eps 4, 12, 24)
Jie Meng (Wish; eps 4, 13, 20)
Jun Uchida (Wish; eps 8, 17)
Junko Hakamada (Wish; eps 9, 18)
Junko Mochizuki (Wish; eps 7, 15, 24)
Junko Takeuchi (Wish; eps 8, 13, 23)
Kanako Tajiri (Wish; ep 15)
Katsuhiko Shiroto (Wish; eps 10, 18)
Koh Seki (Wish; ep 15)
Kōta Sudō (Wish; eps 3, 14, 20)
Kotomi Iwashita (Wish; eps 10, 17)
Kumiko Yamazaki (Wish; eps 9, 18)
Kyōko Sekino (Wish; eps 5, 15)
Mai Fujita (Wish; eps 5, 15)
Mai Yuzawa (Wish; eps 6, 14, 19)
Maki Ōmoto (Wish; ep 21)
Makoto Tsumashika (Wish; ep 9)
Manami Sasa (Wish; eps 8, 23)
Manami Yuuki (Wish; ep 6)
Manyou Masuda (Wish; ep 6)
Marie Koga (Wish; eps 6, 15, 19)
Masako Kumada (Wish; eps 9, 17, 23)
Masayo Ogawa (Wish; eps 4, 16, 23)
Maya Kusumoto (Wish; eps 21, 24)
Mayu Kiyota (Wish; ED1; eps 6, 16, 20)
Mayumi Hiraide (Wish; eps 8, 24)
Michiyo Ootani (Wish; ep 10)
Mika Aoki (Wish; ep 12)
Miki Shimizu (Wish; eps 7, 20)
Mikio Ōtsuka (Wish; eps 8, 17, 21)
Mina Murayama (Wish; ep 6)
Misato Kaneko (Wish; eps 7, 24)
Miyu Kidachi (Wish; eps 7, 14)
Miyuki Mori (Wish; eps 8, 15)
Miyuki Satō (Wish; ep 10)
Motofumi Usuda (Wish; eps 8, 13, 22)
Naoki Ishikawa (Wish; eps 16-17)
Naoko Sunahara (Wish; 4 episodes
eps 3, 11, 18, 21
)

Naomi Hirata (Wish; eps 6, 14, 20)
Naomi Nakamura (Wish; ep 9)
Natsuki Sone (Wish; ep 11)
Nobuya Terashima (Wish; 4 episodes
eps 3, 12, 18, 22
)

Rei Koyama (Wish; eps 9, 14)
Reiya Honda (Wish; eps 7, 14)
Rie Kitazawa (Wish; eps 8, 17)
Rieko Umemura (Wish; 4 episodes
eps 3, 11, 19, 21
)

Runa Takaniwa (Wish; eps 6, 15, 19)
Ryō Taba (Wish; eps 5, 13, 20)
Sachiko Yamada (Wish; eps 3, 13, 20)
Saeko Kushima (Wish; 4 episodes
eps 4, 14, 19, 24
)

Saku Kawakubo (Wish; 4 episodes
eps 4, 12, 19, 24
)

Satomi Hatano (Wish; eps 5, 17, 23)
Sayaka Sakurai (Wish; ep 9)
Sayuri Ishikawa (Wish; ep 16)
Shiho Okamiya (Wish; eps 4, 12, 20)
Shiori Tanigawa (Wish; eps 8, 14)
Takaaki Izumi (Wish; eps 7, 15, 21)
Takako Uemura (Wish; 4 episodes
eps 4, 20, 23-24
)

Teruka Tanaka (Wish; eps 3, 13, 21)
Terumi Yamada (Wish; eps 5, 13, 19)
Tomoko Asami (Wish; ep 18)
Tomoko Takahashi (Wish; eps 7, 17, 24)
Tomoko Toki (Wish; eps 5, 11, 22)
Tomomi Muta (Wish; ep 12)
Yoko Chiba (Wish; 4 episodes
eps 3, 12, 19, 22
)

Yoshiki Ito (Wish; ep 10)
Yosuke Amamoto (Wish; 4 episodes
eps 3, 13, 19, 24
)

Youhei Nishiwaki (Wish; eps 9, 17)
Yuka Kojima (Wish; eps 6, 16, 21)
Yuka Nakamura (Wish; ep 13)
Yukari Kunou (Wish; eps 6, 15, 20)
Yumi Fujiwara (Wish; eps 5, 13, 23)
Yumika Ueno (Wish; eps 5, 16)
Yūta Shimizu (Wish; ep 16)
Yuuko Koyama (Wish; eps 11, 16)
Yuusuke Ishihara (Wish; eps 5, 17)
Finish Check:
Chiaki Uesako (Artemis; eps 19-24)
Hayato Matsubara (ep 18)
Hiromi Okamoto (11 episodes
eps 3-4, 6-18 even, 21, 24
)

Kazuya Otani (ep 18)
Masayuki Kusaka (Artemis; eps 19-24)
Maya Kusumoto (9 episodes
eps 5-17 odd, 20, 23
)

Takako Uemura (eps 19, 22)
Yukie Nakajima (Artemis; eps 19-24)
Yuko Kobari (OP1-2, ED1; eps 1-2)
Finishing Manager:
Kōsuke Kobashi (eps 5-21, 24)
Yoshiki Ito (eps 22-23)
Yuu Takahashi (eps 3-4)
In-Between Animation:
Aie Umino (GONZO Digital Animation Dept.; ep 10)
Aiko Minowa (WIT Studio; 10 episodes
eps 1, 3-6, 8, 11-12, 18-19
)

Aimi Sakai (WIT Studio; eps 5, 10, 13)
Akari Sugatani (GONZO Digital Animation Dept.; ep 10)
Atsumi Sakai (WIT Studio; 16 episodes
eps 2-6, 8-18 even, 19-20, 22-24
)

Eri Okada (WIT Studio; 9 episodes
eps 2-6, 8, 11-12, 22
)

Ibuki Matsumoto (GONZO Digital Animation Dept.; ep 10)
Kōhei Shimazaki (WIT Studio; eps 1-3)
Kyouka Miyashita (GONZO Digital Animation Dept.; ep 10)
Masaya Nashiro (GONZO Digital Animation Dept.; ep 10)
Mei Mikajiri (WIT Studio; eps 1-5)
Mitsuaki Takabe (WIT Studio; ep 19)
Miyū Hayase (GIFTanimation; ep 13)
Miyuki Kakehi (GIFTanimation; eps 13, 20)
Monami Izawa (WIT Studio; eps 10, 17)
Mutsumi Tateishi (WIT Studio; 5 episodes
eps 4-5, 10, 12, 19
)

Sari Matsumoto (WIT Studio; ep 19)
Satomi Watanabe (WIT Studio; ep 17)
Sayaka Yanaka (WIT Studio; ep 10)
Shunsuke Aoki (WIT Studio; 10 episodes
eps 1-6, 9, 11-12, 14
)

Sonomi Fujii (WIT Studio; ED1; 19 episodes
eps 1-13, 15-17, 21, 23-24
)

Takuya Saito (WIT Studio; ep 3)
Tomomi Ogawa (WIT Studio; eps 18-21, 24)
In-Between Check:
Atsumi Sakai (OP1; eps 2-24 even)
Sonomi Fujii (OP1-2; eps 1-23 odd)
In-Between Manager: Daisuke Nishioka
Insert Song Arrangement:
Haruka Nakamura (Libero Ala; ep 3)
Hisaaki Hogari (Hanasuu e; eps 18, 24)
Kengo Minamida (Anno Domini; ep 6)
kotringo (Story; ep 22)
Ruka Kawada (Rose; ep 14)
Show Aratame (Kimi no Yukue; ep 5)
Takahito Eguchi (Seirei no Mai ~ Dance of the Spirit; ep 6)
Yūsuke Shirato (Iruna Eteluro, Here; eps 11-12)
Insert Song Composition:
Akino Arai (Hanasuu e; eps 18, 24)
Kaco (Rose; ep 14)
Kengo Minamida (Anno Domini; ep 6)
Kokia (Seirei no Mai ~ Dance of the Spirit; ep 6)
kotringo (Story; ep 22)
Miu Sakamoto (Libero Ala; ep 3)
Show Aratame (Kimi no Yukue; ep 5)
Yūsuke Shirato (Iruna Eteluro, Here; eps 11-12)
Insert Song Lyrics:
Akino Arai (Hanasuu e; eps 18, 24)
Kaco (Rose; ep 14)
Kokia (Seirei no Mai ~ Dance of the Spirit; ep 6)
kotringo (Story; ep 22)
Miu Sakamoto (Libero Ala; ep 3)
Show Aratame (Kimi no Yukue; ep 5)
Yuho Iwasato (Anno Domini, Here; eps 8, 12)
Yūsuke Shirato (Iruna Eteluro; eps 11-12)
Insert Song Performance:
Akino Arai (Hanasuu e; eps 18, 24)
Daichi Takenaka (Iruna Eteluro; eps 11-12)
Hibiki Hojo (Anno Domini; ep 6)
JUNNA (Here; ep 12)
Kaco (Rose; ep 14)
KOCHO (Kimi no Yukue; ep 5)
Kokia (Seirei no Mai ~ Dance of the Spirit; ep 6)
kotringo (Story; ep 22)
Miu Sakamoto (Libero Ala; ep 3)
Key Animation:
Achille Bibard (ep 20)
Ai Miyazawa (ep 19)
Aika Kawasaki (eps 3, 11)
Akane Imada (eps 1, 9)
Akiko Kudou (ep 23)
Akiko Nakata (eps 2, 7, 15)
Akira Miyamura (ep 10)
Akira Takeuchi (eps 8, 19)
Ako Kagiyama (ep 14)
Asami Shimizu (eps 8, 14)
Asami Tashiro (eps 4, 6)
Asuka Nakaji (eps 18, 21)
Atsumi Sakai (ep 24)
Atsushi Kasano (ep 17)
Aya Nishimura (ep 21)
Aya Tajima (5 episodes
eps 4, 9, 14, 18, 22
)

Ayako Hata (ep 1)
Ayumi Nishibata (OP1; eps 2, 4, 9, 24)
Azusa Okazaki (ep 5)
Bomin Kim (ep 8)
Chie Tanaka (ep 24)
Chieko Miyakawa (eps 6, 8)
Daiki Ōta (eps 17, 20)
Eiji Kamiyama (ep 24)
Emi Honda (ep 15)
Erika Arakawa (ep 3)
Erika Nishihara (ep 5)
Etsuko Yokoyama (eps 3, 11, 16)
Fumino Shimizu (4 episodes
eps 7, 15, 21, 24
)

Hanako Enomoto (eps 1, 6)
Haruka Kudo (ep 17)
Haruka Sakai (eps 8, 17)
Haruka Tanaka (eps 22, 24)
Haruko Ichihara (ep 9)
Hatsune Hoshino (ep 24)
Hazuki Nakawatari (eps 15, 17, 20)
Hideo Maru (ep 10)
Hideyasu Okamoto (eps 10, 17)
Hideyuki Kanesaka (ep 19)
Hikaru Naraoka (eps 21-23)
Hina Kobayashi (ep 15)
Hiroaki Hanawa (ep 10)
Hiroki Saito (4 episodes
eps 6, 13, 17, 20
)

Hiroshi Sasaki (ep 17)
Hiroshi Tatezaki (ep 4)
Hirotaka Katō (ED1; eps 23-24)
Hiroya Kamakura (eps 16, 22)
Hiroyuki Terao (ep 2)
Hiroyuki Uchida (4 episodes
eps 8, 14-15, 21
)

Hisashi Nakamoto (ep 19)
Hisashi Samejima (eps 2, 7)
Hisateru Manabe (5 episodes
eps 1, 4, 9, 14, 22
)

Hitomi Hasegawa (4 episodes
eps 6, 10, 13, 18
)

Hitomi Sasaki (eps 7, 15, 21)
Jay Luo (ep 7)
Jun Maeda (12 episodes
eps 1-3, 5, 9, 11, 14-15, 20-21, 23-24
)

Kana Itoh (OP1; 7 episodes
eps 3-4, 9, 11, 13, 17, 24
)

Kana Miyai (eps 9, 15)
Kanae Hatakeyama (5 episodes
eps 10, 13, 17, 20, 23
)

Kanako Abe (Creators in Park; ep 8)
Kaori Ikeda (4 episodes
eps 7, 15, 18, 21
)

Kaori Saito (eps 14, 22)
Kaori Usui (eps 7, 13, 20)
Kaori Yamada (eps 18-20, 22)
Kaoru Maehara (eps 8, 21)
Kayo Daibou (ep 7)
Kayoko Suzuki (eps 19, 21, 23)
Kazuaki Imoto (ep 8)
Kazuchika Kise (OP2)
Kazue Tamari (eps 14, 20)
Kazunori Ozawa (eps 4-5)
Kazuya Takeuchi (ep 16)
Kazuyo Nakamura (ep 6)
Keiko Nagamine (eps 2, 5)
Keisuke Nishijima (ep 13)
Keita Hagio (ep 5)
Kenji Wakasa (ep 23)
Koichi Usami (ep 4)
Kōji Nobuhara (ep 16)
Komami Yoshida (ep 16)
Kota Ike (ep 10)
Kouhei Tanaka (OP1; 8 episodes
eps 6, 8, 14-20 even, 23-24
)

Kousei Kudo (4 episodes
eps 10, 14-15, 17
)

Kozue Horanai (ep 1)
Kumiko Katou (ep 9)
Kumiko Kawashima (eps 9, 14, 22)
Kumiko Ozawa (7 episodes
eps 1, 4-5, 9, 11, 14, 18
)

Kyohei Yamashita (ep 20)
Kyouhei Tezuka (OP1; 7 episodes
eps 6-12 even, 18, 23-24
)

Mai Teshima (eps 3-4)
Maki Sawai (7 episodes
eps 8, 11, 13, 16, 20, 22, 24
)

Makiko Hayase (ep 18)
Mamiko Nakanishi (5 episodes
eps 2, 5-6, 10, 18
)

Manabu Kushibuchi (Be-Loop; eps 6, 13, 20)
Manabu Yasumoto (eps 15, 21)
Manami Hattori (4 episodes
eps 7, 15, 21, 23
)

Mao Kawaguchi (4 episodes
eps 10, 17, 20, 23
)

Mari Shirakawa (ep 17)
Mariko Aoki (ep 2)
Masaaki Tanaka (5 episodes
eps 2-3, 6, 10, 13
)

Masafumi Yokota (OP1; eps 7, 18, 24)
Masahiro Yamanaka (ep 2)
Masahiro Yoshizaki (4 episodes
eps 2, 7, 21, 23
)

Masashi Nomura (ep 7)
Masumi Hattori (ep 19)
Megumi Tomita (ep 18)
Michiko Asada (ep 13)
Michiyo Suzuki (OP1; 10 episodes
eps 1, 3, 5-6, 9, 15, 18, 22-24
)

Michiyuki Nōjō (eps 6, 13)
Mieko Seki (eps 16, 22)
Mika Saitou (eps 5, 10, 17)
Miki Kaneko (ep 18)
Miku Kuno (eps 23-24)
Mitsuaki Takabe (OP1; 6 episodes
eps 1, 3, 7, 19, 23-24
)

Mitsuhiro Okumura (eps 11, 16)
Mitsuteru Kubo (ep 13)
Mitsuzumi Yoshino (ep 14)
Miwa Katayama (ep 13)
Miyoko Shikibe (eps 1-4, 20)
Miyuki Abe (eps 7, 9, 17)
Miyuki Hanawa (ep 10)
Miyuki Inoue (eps 10, 15)
Miyuki Kōno (ep 24)
Miyuki Nakamura (ep 1)
Mizuki Takahashi (ep 18)
Moe Tanaka (ep 24)
Moriyasu Taniguchi (Anime R; ep 8)
Motohide Nishimura (eps 17-18, 23)
Motoki Yagi (4 episodes
eps 4, 14, 20, 22
)

Nahoko Uno (Anitus Kobe; 4 episodes
eps 13, 16, 20, 22
)

Nanako Ninomiya (ep 5)
Nao Miyawaki (eps 18, 20, 24)
Nao Takano (4 episodes
eps 11, 16, 19, 22
)

Naoki Yamauchi (eps 7, 15)
Naoko Koyama (11 episodes
eps 3-9 odd, 10-11, 16, 18, 22-24
)

Naomi Okita (ep 8)
Naoto Yoshida (eps 15, 21)
Natsumi Ishizaki (eps 9, 22)
Noboru Kawamori (ep 17)
Nobumichi Kawamura (ep 8)
Norihiro Naganuma (eps 1-3, 12-13)
Noriko Hatta (eps 4, 9, 14)
Reina Igawa (OP1; 5 episodes
eps 5, 11-12, 14, 24
)

Reina Yamauchi (eps 13, 24)
Rie Aoki (ep 3)
Rieko Noguchi (ep 11)
Risa Suzuki (ep 4)
Ritsuko Tanaka (ep 24)
Ryoko Kawamura (eps 8, 17)
Ryōun Tsuchiya (ep 21)
Ryuuta Yanagi (ep 11)
Sachiyo Matsubayashi (ep 6)
Saki Hasegawa (OP1; 8 episodes
eps 1-5, 10, 18, 24
)

Saki Ishimoto (4 episodes
eps 9, 15, 21, 23
)

Saori Hosoda (ep 20)
Sari Matsumoto (ep 19)
Satomi Nishio (ep 8)
Satoshi Sakai (ep 11)
Sayumi Yokoyama (eps 7, 15, 21)
Seiji Tachikawa (eps 18, 23-24)
Seon Young Song (Cygames Pictures; eps 14, 17, 20)
Shi Jie Zhu (ep 21)
Shigeyuki Sato (7 episodes
eps 2-4, 10, 14, 19, 24
)

Shiho Tanaka (ep 7)
Shingo Nakamura (ep 13)
Shinichi Iimura (ep 16)
Shinichiro Minami (ep 8)
Shinsuke Gomi (ep 20)
Shintaro Tsubota (ep 5)
Shinya Kouno (eps 18, 23)
Shiori Yamashita (ep 20)
Shiro Shibata (ep 5)
Shōta Tsutsumi (eps 11, 16, 19)
Shuji Maruyama (ep 3)
Shunsuke Nakashige (eps 7, 15)
Shuuji Sakamoto (ep 13)
Soji Ninomiya (ep 6)
Sonomi Fujii (ep 24)
Taeko Oda (eps 14, 22)
Takahiko Abiru (OP1; ep 23)
Takahiro Ninagawa (eps 11, 16)
Takahito Katayama (eps 1-2)
Takanori Suzuki (ep 19)
Takashi Mamezuka (eps 1, 18, 24)
Takayoshi Hayashi (eps 10, 13)
Takehiro Miura (eps 18, 20)
Takenori Tsukuma (ep 17)
Takeshi Moriyama (eps 8, 17)
Takurō Sakurai (eps 5, 16, 22)
Takuya Nishimichi (Be-Loop; 5 episodes
eps 6, 8, 11, 16, 20
)

Takuya Saito (eps 3, 5)
Tetsurō Karai (ep 4)
Tōga Kawajiri (eps 14, 16, 19)
Tomihiko Ōkubo (ep 17)
Tomohiro Koyama (OLM; eps 20-21)
Tomoki Ogawa (OLM; eps 19-20)
Tomoko Hamanaka (ep 10)
Tomoko Kitagawa (4 episodes
eps 8, 11, 16, 19
)

Tomomi Itō (Angle; 6 episodes
eps 10, 13, 17, 20, 22-23
)

Tomoyuki Ohshita (eps 11, 16, 22)
Toshiyuki Nanto (eps 17-18, 24)
Toshiyuki Yoshioka (ep 5)
Tsuyoshi Kakihara (ep 14)
Yasuka (ep 24)
Yasuko Miyazaki (ep 21)
Yasunori Aoki (ep 6)
Yi Jun Lin (ep 18)
Yōko Fukushima (4 episodes
eps 10, 13, 19-20
)

Yoko Sugita (ep 8)
Yooko Kadokura (ep 5)
Yoshiaki Tomita (ep 16)
Yoshiharu Fukushima (eps 8, 19)
Yoshihiro Taniguchi (ep 14)
Yoshiko Minamihara (5 episodes
eps 7-8, 15, 19, 21
)

Yoshiko Nakamura (ep 19)
Yoshiko Takemoto (ep 3)
Yoshimi Itazu (ep 18)
Yoshinori Higuchi (ep 6)
Yoshinori Tokiya (ep 23)
Yoshinori Yumoto (OP1; eps 5, 24)
Yoshitaka Sato (eps 4, 9, 22)
Yūha Komura (eps 15, 23)
Yuka Shibata (8 episodes
eps 1-4, 7, 11, 15-16
)

Yūki Itō (伊藤優希; 5 episodes
eps 4, 7, 9, 14-15
)

Yuki Kinoshita (eps 11, 20)
Yuki Koike (ep 3)
Yūki Morimoto (ep 16)
Yuki Nakajima (eps 6, 13, 20)
Yuki Sato (ep 11)
Yukiko Busa (eps 4, 9, 14)
Yuko Naeki (ep 16)
Yūko Tani (eps 1, 20)
Yumi Chiba (ep 4)
Yumiko Nakamura (eps 3-5, 8)
Yumiko Ōmae (ep 15)
Yuri Hanazawa (ep 23)
Yurika Nakanishi (4 episodes
eps 8, 19, 22-23
)

Yusuke Shimizu (ep 3)
Yuta Ito (eps 8, 19)
Yuu Takahashi (OLM; ep 19)
Yuuko Sera (ep 20)
Yuya Kishi (ep 16)
Layout:
Jun Maeda (ep 24)
Kana Itoh (ep 24)
Michiyo Suzuki (ep 24)
Norihiro Naganuma (ep 24)
Saki Hasegawa (ep 24)
Takashi Mamezuka (ep 24)
MA: Kenta Tozawa (Baumlechen; ep 12.5)
Music producer:
Masakazu Satoh (Flying Dog)
Masao Fukuda (Flying Dog; eps 1-12)
Yōko Nagahara (Flying Dog; eps 14-24)
Official Web Radio:
Kyoko Tateishi
Noritomo Kawazoe
Online Editor:
Manabu Kamino (Sony PCL)
Yuri Takahashi (Sony PCL)
Original Work Manager: Kyohei Shinfuku (MAG Garden)
Photography:
Akane Ueda (T2 studio; OP2; eps 4, 19-24)
Akihito Odano (T2 studio; eps 14-18, 22)
Hidemi Akao (T2 studio; eps 15, 21)
Kazumasa Someya (T2 studio; ep 20)
Kazuto Izumita (T2 studio; eps 20, 23)
Kensuke Ōta (T2 studio; ep 14)
Masashi Toriyama (T2 studio; eps 15, 21-22)
Mayo Suzuki (T2 Studio; OP1-2, ED1; eps 1-24)
Minori Tsukagoshi (T2 studio; eps 15, 21-22)
Naoya Kinoshita (T2 Studio; OP1-2; ED1; eps 1-24)
Noriyuki Ueda (T2 studio; eps 21, 23)
Sanae Seno (T2 studio; ep 14)
Tomoyuki Shiokawa (T2 studio; ep 14)
Tsubasa Yokoyama (T2 studio; ep 20)
Tsunetaka Ema (T2 studio; eps 15, 21-22)
Xiao Hui Tan (T2 Studio; OP1-2, ED1-2; eps 1-24)
Yasuyuki Iwamoto (T2 studio; ep 20)
Ying Yang (T2 studio; ep 14)
Yuma Akasu (T2 studio; OP1-2, ED1; eps 1-24)
Yūsaku Ishimi (T2 studio; OP2; eps 12-24)
Photography Director Assistant: Yuma Akasu (ep 1)
Planning:
George Wada (WIT Studio)
Kōta Kuroda (Shochiku)
Mikio Gunji (Production I.G)
Shiro Sasaki (Flying Dog)
Yoshihiro Iida (MAG Garden)
Production: Hiroaki Mukudai (YOYOmiracle; ep 12.5)
Production Advancement:
Ayaka Iwaki (5 episodes
eps 1, 4, 9, 14, 22
)

Daiki Tamura (4 episodes
eps 3, 11, 16, 22
)

Daiki Usui (eps 18, 23)
Genta Ninomiya (eps 8, 19)
Haru Sakai (eps 5, 12, 24)
Hiroya Hasegawa (ep 5)
Kento Matsui (4 episodes
eps 2, 7, 15, 21
)

Mami Okabe (eps 10, 17, 23)
Shin'ichirou Ogita (ep 5)
Shota Tashiro (ep 5)
Takahiro Uematsu (4 episodes
eps 6, 13, 20, 24
)

Takashi Yoshida (ep 12)
Production Desk: Haru Sakai
Production Director:
Mitsuhisa Ishikawa (Production I.G)
Yoshihiro Hosaka (MAG Garden)
Production manager:
Hiroya Hasegawa (OP1-2, ED1-2)
Takashi Yoshida (OP1)
Prop Animation Director: Reina Igawa (ep 2)
Publicity:
Akiko Tarumi (MAG Garden)
Chisato Uehara (Shochiku)
Kai Minegishi (Flying Dog; eps 13-24)
Mariko Kondō (Flying Dog)
Megumi Masuko (Flying Dog; eps 1-12)
Takanori Sugawara (Flying Dog; eps 13-24)
Tatsushi Tomita (WIT Studio)
Yusuke Suzuki (Flying Dog; eps 13-24)
Publicity Design: Koji Inami (Baybridge Studio)
Publicity Producer: Kōichirō Mukai (Shochiku)
PV Production:
Atsuki Sato (TMAI)
Kaori Umewaki (TMAI)
Recording: Haruka Matsushita (Sound Team Don Juan)
Recording Adjustment: Shōji Hata (Sound Team Don Juan)
Recording Assistant: Naomi Fujita (Sound Team Don Juan)
Setting Production: Kaori Yamashita
Sound Effects: Noriko Izumo
Sound Production Manager: Haruka Matsushita (Sound Team Don Juan)
Special Effects:
Ayumi Arahata (Team Taniguchi)
Special Effects Director: Kumiko Taniguchi
Sub-Character Design:
Masafumi Yokota
Reina Igawa
Supervision: Kyohei Shinfuku (MAG Garden)
Theme Song Arrangement:
Junichi Matsumoto (ED ep 24)
NAOKI-T (OP2)
Tomohiko Kira (ED 1)
Yoko Ueno (ED1)
Yūsuke Shirato (OP1; ED2)
Theme Song Composition:
Junichi Matsumoto (ED ep 24)
Ryōta Nakano (OP2)
Tomohiko Kira (ED 1)
Yūsuke Shirato (OP1; ED2)
Theme Song Lyrics:
Jessica (ED ep 24)
Koko Komine (ED1)
Yuho Iwasato (OP1-2, ED2)
Theme Song Performance:
AIKI (ED2)
AKINO (ED2)
Bless4 (ED2)
Hana Itoki (ED)
Jessica (ED ep 24)
JUNNA (OP)
May'n (OP2)
Title Logo Design: Koji Inami (Baybridge Studio)
Title Work:
Kaori Umewaki (TMAI; OP2)
Shuuji Nagai (Stereotype; OP1)
Toshiyuki Yamashita (Stereotype; OP1)
Web Production: Utamaru Katō
Atsumi Tanezaki as Chise Hatori
Ryota Takeuchi as Elias Ainsworth

Aya Endo as Silky
Ayumu Murase as Joseph/Cartaphilus
Daisuke Namikawa as Lindel
Jouji Nakata as Ashen Eye
Junichi Suwabe as Seth Noel
Kappei Yamaguchi as Oberon
Kenichi Suzumura as Adolf Stroud
Kouki Uchiyama as Ruth
Maaya Sakamoto as Mariel
Mutsumi Tamura as Alice
Saori Hayami as Redcurrant
Satoshi Hino as Mikhail Renfred
Sayaka Ohara as Titania
Toshiyuki Morikawa as Simon Kalm
Yuko Kaida as Angelica Varley

Akira Ishida as Will 'o the Wisp (ep 8)
Ami Naitō as
ariel (ep 1)
dragon chick (Beana; 4 episodes
eps 11-12, 18-19
)

fae (ep 14)
person from Joseph's village (ep 23)
vampire (ep 17)
village child (ep 8)
Arisa Kiyoto as
Leánnan Sídhe (ep 15)
youkai (ep 22)
Asami Shimoda as Shannon (ep 15)
Atsumi Tanezaki as Isabel (eps 7-8)
Aya Hisakawa as Akiko Hatori (ep 1)
Ayaka Asai as Alucia Varley (eps 2, 18)
Chad Horii as Alice's Old Friend B (ep 16)
Hana Sato as
ariel (ep 1)
dragon chick (ep 3)
fae (ep 21)
fire spirit (ep 12)
Fumiki Hatori (ep 22)
hawthorn spirit (ep 17)
masked monster (ep 7)
old woman (ep 11)
village child (ep 8)
village girl (ep 5)
woman (ep 23)
Hideyuki Umezu as Joel Garland (eps 9, 14)
Hiroki Gotō as
auctioneer (ep 19)
poacher (ep 18)
Hiroki Matsukawa as Hazel (Centaur; ep 16)
Hiroki Yasumoto as Spriggan (eps 6, 15)
Hisako Kanemoto as Ethan Barklem (eps 16-17)
Julian Sugiura as person from Joseph's village (ep 23)
Jun Miyamoto as villager (ep 11)
Junko Oka as fae (ep 21)
Katsuyuki Konishi as Tory Innis (ep 19)
Kazuhiro Fusegawa as Stella's Father (ep 17)
Kenji Fukuda as David Varley (ep 18)
Kenta Tanaka as auction patron (ep 1)
Kikuko Inoue as Chika Hatori (eps 2, 12-13)
Kosuke Onishi as
buyer (ep 19)
Man from the neighborhood (ep 22)
person from Joseph's village (ep 23)
Kotono Mitsuishi as Rahab (ep 10)
Lynn as Ally (ep 4)
Madoka Kuwata as village girl (ep 5)
Makoto Yasumura as Shōji Hatori (ep 1)
Manami Numakura as Mina (eps 4-5)
Mayumi Tanaka as Phyllis (eps 21, 23)
Megumi Han as Merituuli (eps 9-10, 19-20)
Megumi Satou as auction patron (ep 1)
Misaki Kuno as Hugo (ep 2)
Miyuri Shimabukuro as person from Joseph's village (ep 23)
Motoki Sakuma as auction patron (ep 1)
Nao Shiraki as dragon chick (ep 3)
Nao Tamura as dragon chick (ep 3)
Natsumi Fujiwara as
ariel (ep 1)
child (ep 11)
dragon chick (Gwee; eps 12, 18-19)
fae (ep 14)
village girl (ep 5)
villager (ep 8)
Nobuaki Kanemitsu as Angelica's Father (ep 21)
Rei Sakuma as Morii (ep 4)
Risa Hayamizu as Stella's Mother (eps 17-18)
Ryūzaburō Ōtomo as Nevin (ep 3)
Sayaka Kinoshita as Elias Ainsworth (Female Form; ep 19)
Shinji Kawada as Yuuki Hatori (eps 12-13)
Shinya Hamazoe as person from Joseph's village (ep 23)
Shinya Takahashi as Barney (ep 4)
Shion Shimizu as spring goddess (ep 18)
Sumire Morohoshi as Stella Barklem
Tadashi Miyazawa as village chief (ep 11)
Takayuki Nakatsukasa as Alice's Old Friend A (ep 16)
Tarō Kiuchi as auctioneer (ep 1)
Tomo Muranaka as Yule Twins (ep 16)
Yoshiaki Hasegawa as
assistant (ep 1)
fae (ep 15)
Jasper (eps 1, 4)
person from Joseph's village (ep 23)
resident (ep 7)
restaurant guest (ep 16)
villager (ep 11)
youkai (ep 22)
Yū Miyazaki as poacher (ep 18)
Yuji Murai as villager (ep 11)
Yūma Uchida as Shanahan (ep 15)
Yūto Uemura as Matthew (eps 4-5)
Yuuki Sanpei as
Isabel's Father (ep 8)
official (ep 19)
person from Joseph's village (ep 23)
Tim (ep 4)
Japanese companies
2nd Key Animation:
A-Line (5 episodes
eps 14-15, 18-19, 21
)

Akatsuki (eps 8, 19)
Studio Angle (4 episodes
eps 7, 10, 15, 17
)

Anime R (ep 8)
Anitus Kōbe (eps 3, 7, 10)
Asahi Production (ep 6)
B.S.P (ep 23)
Be Loop (eps 6, 20)
BEEP (ep 8)
Bibury Animation Studio (eps 13-15, 18)
Chiptune (ep 6)
CygamesPictures (eps 8, 11, 18)
FAI International (eps 6-10, 12-23)
Mouse (eps 8, 13)
Production EN (eps 8, 17)
R.I.C (8 episodes
eps 8-9, 12, 14-17, 23
)

Reboot (ep 8)
Revival (ep 20)
R.I.C
Rising Force (eps 5, 17)
Sakura Create (eps 14, 17)
SDM (ep 6)
SILVER LINK. (7 episodes
eps 12, 14, 16-18, 20, 23
)

Snow Light Staff (ep 7)
Studio Elle (eps 10, 17)
Studio Gimlet (eps 10, 15)
Studio Gram (6 episodes
eps 8, 15-17, 21, 23
)

Studio Hibari
Studio Massket (ep 8)
Studio μ (ep 21)
Studio Sign (eps 5, 19)
Silver (eps 4, 6)
Studio Wanpack (ep 10)
TAP (4 episodes
eps 8, 20-21, 23
)

Telecom Animation Film (ep 7)
THUNDRAY (ep 8)
White Line (ep 21)
Wish (eps 3, 7, 15)
xenron (eps 8, 17)
Animation Production: Wit Studio
Backgrounds:
A-1 Pictures Art Dept. (ep 23)
Bamboo (OP1-2, ED1; eps 1-24)
NARA Animation (eps 20-22)
PINE JAM (eps 16-18)
Studio Blue (eps 15-23)
Studio Loft (eps 18-20)
CG Production:
Sublimation (OP1-2; eps 1-24)
Editing Studio: Jay Film
Finish Animation:
Animesh (11 episodes
eps 3-7, 11-14, 16, 23
)

Anitus Kōbe (8 episodes
eps 4, 6, 8-11, 15, 17
)

Ark Creation (ep 14)
Asahi Production (ep 2)
Be Loop (eps 7-9, 15-17)
D-COLORS (ep 2)
DEFA (eps 1, 3-4, 10)
Eagle Nest (7 episodes
eps 5, 7, 10, 14, 16, 18, 22
)

FAI International (eps 19-22)
GEEK (9 episodes
eps 6, 8, 12-14, 16-17, 22-23
)

Niigata Animation (ep 8)
R.I.C (eps 1-2)
Revival (ep 20)
R.I.C
SILVER LINK.
SILVER LINK. Overseas Division (ep 1)
Studio 4°C (ep 2)
Studio Add (7 episodes
eps 3, 5, 7, 11-12, 15, 17
)

Studio Elle (eps 2, 13)
Studio Gimlet (5 episodes
eps 5-6, 10, 15, 18
)

Studio OZ (4 episodes
eps 4, 9, 11, 13
)

Studio Road (eps 2, 18)
T2 Studio (ep 9)
Taikan Anime (8 episodes
eps 3, 12, 18-19, 21-24
)

TAP (eps 20-21)
Wish (ED1; eps 1-24)
Finish Check: Artemis (eps 19-24)
Font Cooperation: DynaComware
In-Between Animation:
A-Line (eps 1-4, 16)
Akatsuki (ep 19)
Studio Angle (5 episodes
eps 1, 4-5, 7, 10
)

Anime R (eps 10, 15)
Anitus Kōbe (8 episodes
eps 1-2, 4-5, 7, 9-11
)

Asahi Production (eps 1-2)
Bibury Animation Studio (eps 15, 17, 19)
Candy Box (ep 7)
Chiptune (eps 6-7)
CJT (ep 4)
EMT Squared (ep 15)
FAI International (19 episodes
eps 1-7, 9-13, 15, 17, 19-23
)

GIFTanimation (4 episodes
eps 13, 16, 18-19
)

GONZO (ep 4)
Gonzo Digital Animation Dept. (eps 10, 12)
ingresA (9 episodes
eps 1-2, 6-7, 10-13, 15
)

Lay-duce (ep 5)
LIDEN FILMS (eps 9-11)
Nakamura Production (eps 1-5, 8, 11)
Ashi Productions (as Production Reed; eps 1-2, 15)
R.I.C (eps 1, 3)
Reboot (ep 3)
Revival (eps 20, 22)
R.I.C
Rising Force (ep 1)
SDM (ep 2)
Signal.MD (ep 13)
Snow Light Staff (8 episodes
eps 1-4, 7, 9-11
)

Snowdrop (eps 4-7)
Studio Angle
Studio Gimlet (5 episodes
eps 1, 3-4, 10-11
)

Studio Gram (eps 20-21, 23)
Studio Mu (ep 1)
Studio μ (eps 1, 4-5)
Studio Sign (ep 6)
TAP (eps 20-21, 23)
THUNDRAY (ep 12)
Wish (18 episodes
eps 5-10, 12-21, 23-24
)

Yokohama Animation Lab (ep 7)
Key Animation:
Studio Angle (ep 13)
Anime R (ep 8)
Anitus Kōbe (eps 13, 20, 24)
B.S.P (ep 23)
Be Loop (eps 6, 13, 20)
Courage (ep 19)
Creators in Pack (ep 8)
CygamesPictures (eps 14, 17, 20)
Kyushu Animation (ep 21)
Mouse (ep 24)
OLM (eps 19, 21)
Revival (eps 20, 22)
Seven Seas (ep 19)
Snowdrop (ep 13)
Studio μ (ep 21)
White Line (eps 18-22)
Line Test:
Asahi Production (ep 12)
Asura Film (eps 1-24)
drop (ep 8)
Satelight (ep 18)
Studio CL (ep 3)
TeamHome (ep 24)
Triple A (eps 3, 6)
Tripod (ep 25)
Music Production:
BASiLiCA
Flying Dog
Music Production Cooperation: BASiLiCA
Online Editing: Sony PCL
Photography:
T2 Studio (OP1-2, ED1; eps 1-24)
Publicity Cooperation:
DMM.futureworks
Dubtoon Studio
Recording Studio: Sound Team Don Juan
Resource Cooperation:
Celsys (CLIP STUDIO PAINT; ep 17)
Kemo (ep 17)
Sound Production: Sound Team Don Juan
special effects: Team Taniguchi
Vehicle Cooperation: Komatsu Tsusho
Web Production:
BALCOLONY.
TRIBALCON.
English cast
English staff
ADR Director: Kyle Phillips
Script:
Bonny Clinkenbeard (eps 1-2, 5)
Jamie Marchi (eps 3-9, 11-19)
Translation:
Nora Stevens Heath (Additional Home Video Translation)
Rei Miyasaka
Sriram Gurunathan (Aniplus Asia)
Executive producer: Gen Fukunaga
ADR Engineer:
Jamal Roberson (eps 3-5, 8-12)
James Baker (ep 6)
Jeremy Woods (eps 1-2)
ADR Supervisor: Peter Hawkinson
Assistant ADR Director: Tabitha Ray
Assistant producer:
Samantha Herek
Zach Bolton
Commentary:
Brian Mathis (ep 8)
Dani Chambers (ep 8)
Jamie Marchi (ep 8)
Josh Grelle (ep 21)
Kyle Phillips (eps 8, 21)
Skyler McIntosh (ep 21)
Tyler Carson (ep 21)
Editing: Elizabeth Crist (Subtitles)
Head Writer: John Burgmeier
Lead ADR Engineer: Jeremy Woods (ep 3)
Materials Coordinator: Trenton Jons
Mix Engineer: Nathanael Harrison
Packaging Design: Stephanie Hinyub
Quality Check: Alicia Ashby (Subtitles)
Senior Video Editor:
Daniel Mancilla
Jeremy Jimenez
Special Thanks To: Gregory Lanson
Subtitle Timing:
Edgar Cruz
Krzysztof Kunc (Aniplus Asia)
Talent Coordination: Tara A. Williams
Translation Check: Michelle Tymon
Brian Mathis as Elias Ainsworth
Dani Chambers as Chise Hatori

Austin Tindle as Ruth
Garret Storms as Seth Noel
Greg Dulcie as Ashen Eye
Jamie Marchi as Marielle
Janelle Lutz as Angelica Varley
Jarrod Greene as Mikhail Manfred
Jennifer Green as Alice
Joel McDonald as Oberon
Josh Grelle as Joseph/Cartaphilus
Morgan Garrett as Redcurrant
Rachel Glass as Silver Lady (Silky) (ep 1) 
Seth Magill as Adolf Stroud
Todd Haberkorn as Lindel
Tyler Carson as Simon Callum

Aaron Roberts as David Varley (ep 18)
Alex Moore as Hugo (ep 2)
Alison Viktorin as Ethan Barklem (eps 16-17)
Anthony Bowling as Stella's Father (ep 17)
Barry Yandell as Joel Garland (eps 9, 14)
Ben Bryant as Hazel (ep 16)
Brittany Lauda as Graveyard Monster
Bryn Apprill as
Isabel (eps 7-8)
Woolybug (ep 7)
Caitlin Glass as Angelica Varley (Child)
Chris Ryan as Spriggan (ep 5)
Chris Thurman as Will 'o the Wisp (ep 8)
Dave Trosko as Tory Innis (ep 19)
Dawn M. Bennett as Yule Twin (eps 16-17)
Gregory Lush as Isabelle's Father (ep 8)
Haileigh Todd as Shannon (ep 15)
Jason Douglas as Nevin (ep 3)
Jason Liebrecht as Shanahan (ep 15)
Jeannie Tirado as Yule Twin (eps 16-17)
Jennifer Alyx as Mina (eps 4-5)
Jerry Jewell as Ancient Cartaphilus (ep 23)
Jessica Cavanagh as Stella's Mother (eps 16-17)
John Burgmeier as Matthew (eps 4-5)
Josh Martin as Tim
Katelyn Barr as Fumiki Hatori (ep 22)
Kris Bryan as Chise's Uncle (ep 1)
Kristy Sims as Elias Ainsworth (Female Form; ep 19)
Kyle Phillips as Yuuki Hatori (eps 12-13)
Lara Woodhull as Althea Varley (ep 2)
Leah Clark as Beana (ep 3)
Linda Leonard as Chise's Aunt (ep 1)
Luci Christian as Young Winter Goddess (ep 18)
Lydia Mackay as Rahab (ep 10)
Megan Shipman as Fairy (ep 1)
Melanie Mason as Molly (eps 4-5)
Mikaela Krantz as Gwee (ep 3)
Philip Annarella as Sea Lion (ep 4)
Rachel Michelle Thompson as Chika Hatori (eps 2, 12-13)
Ricco Fajardo as Auctioneer (ep 19)
Robert McCollum as Jasper (ep 4)
Sarah Wiedenheft as Merituuli (eps 9-10, 19-20)
Skyler McIntosh as Stella Barklem
Terri Doty as Uii (ep 3)
Tia Ballard as Jade (ep 1)
Tyler Walker as Barney (ep 4)
Tyson Rinehart as Angelica's Father (ep 21)
Wendy Powell as Phyllis (ep 21)
Whitney Rodgers as Leannán Sídhe (ep 15)

English companies
Broadcaster: Aniplus Asia
Distributor:
FUNimation Entertainment
Madman Entertainment (Australia and New Zealand; Funimation import)
Manga Entertainment (UK and Ireland)
Internet Streaming:
Crunchyroll (Subtitled)
FUNimation Entertainment (Dubbed)
Licensed by: Crunchyroll
Subtitles: MX International
French staff
French cast
Sandra Chartraire as Chise Hatori
Vincent Violette as Elias Ainsworth

Alan Aubert as Ruth
Arnaud Laurent as Joseph
Cécile Marmorat as Silky
Charles Mendiant as
Adolph Stroud
Simon Kalm
Daria Levannier as
Angelica Varley
Titania
Estelle Darazi as Stella Barklem
Grégory Laisné as Lindel
Jean-Rémi Tichit as
Mikhail Renfred
Oberon
Murielle Naigeon as
Mariel
Redcurrant
Sophie Planet as Alice Swayne
Yann Pichon as Œil de Cendres

Alan Aubert as Jasper
Arnaud Laurent as Seth Noel
Cécile Marmorat as
Ally
Gwee
Mère de Stella
Mina
Charles Mendiant as Matthew
Daria Levannier as Phyllis
Estelle Darazi as
Althea Varley
Ariel
Isabel
Merituuli
Uir
Jean-Pierre Leblan as
David Varley
Shanahan
Tory Innis
Jean-Rémi Tichit as
Barney
Père de Stella
Murielle Naigeon as
Akiko Hatori
Molly
Monstre Masqué
Rahab
Nayeli Forest as
Angelica enfant
Chise enfant
Ethan Barklem
Shannon
Philippe Roullier as
Joël Garland
Nevin
Père de Ruth
Spriggan
Tim
Sophie Planet as
Beana
Chika Hatori
Déesse de l'hiver
Yann Pichon as
Hazel
Shôji Hatori
Yuuki Hatori
French companies
Distributor: @Anime
Dubbing: MJM PostProd
Spanish staff
Spanish cast
Executive producer: Jorge Gabarró Frau
David Jenner as Elias Ainsworth (Spain dub)
Lourdes Fabrés as Chise Hatori (Spain dub)
Manuel Campuzano as Elias Ainsworth (Latin American dub)
Susana Moreno as Chise Hatori (Latin American dub)

Alan Prieto as Mikhail Renfred (Latin American dub)
Angel del Río as Ruth (Spain dub)
Armando Coria as Oberon (Latin American dub)
Carlo Vázquez as Simon Cullum (Latin American dub)
Carlos Sianes as
Adolf Stroud (Spain dub)
Ashen Eyes (Spain dub)
Daniel Oliver as Simon Cullum (Spain dub)
Enrique Hernández as Joseph/Cartaphilus (Spain dub)
Hermógenes Alonso as Mikhail Renfred (Spain dub)
Irwin Daayan as Seth Noel (Latin American dub)
José Ángel Torres as Lindel (Latin American dub)
Laura Ayala as Alice (Latin American dub)
Laura Torres as Tatania (Latin American dub)
Lourdes Arruti as Angelica Burley (Latin American dub)
Luis Leonardo Suárez as Ruth (Latin American dub)
Marta Estrada as
Mariel (Spain dub)
Titania (Spain dub)
Núria Cabiró as Stella Barklem (Spain dub)
Rosa Moyano as Angelica Burley (Spain dub)
Sergio Mesa as
Lindel (Spain dub)
Oberon (Spain dub)
Susana Cohe as Silky (Latin American dub)
Tatiana Supervia as
Alice (Spain dub)
Silky (Spain dub)

Albert Trifol Segarra as Shanahan (Spain dub)
Angel del Río as Nevin (Spain dub)
Artur Rius as
Ancient Cartaphilus (Spain dub)
Seth Noel (Spain dub)
Stella's Father (Spain dub)
Yuuki Hatori (Spain dub)
Carlos Sianes as Tim (Spain dub)
Diego Becerril as Cartaphilo (Latin American dub)
Enrique Hernández as Hazel (Spain dub)
Eva Ordeig as Merituuli (Spain dub)
Jordi Pineda as
Barney (Spain dub)
Joel Garland (Spain dub)
Julia Chalmeta as
Fumiki Hatori (Spain dub)
Molly (Spain dub)
Phyllis (Spain dub)
Stella's Mother (Spain dub)
Will 'o the Wisp (Spain dub)
Marta Estrada as
Akiko Hatori (Spain dub)
Chika Hatori (Spain dub)
Rahab (Spain dub)
Redcurrant (Spain dub)
Marta Moreno as
Althea Burley (Spain dub; ep 2)
Elias Ainsworth (Spain dub; female form)
Isabel (Spain dub)
Mina (Spain dub)
Shannon (Spain dub)
Nuria Samsó as
Althea Burley (Spain dub; ep 18)
Ariel (Spain dub)
Ethan Barklem (Spain dub)
Hugo (Spain dub)
Ramón Rocabayera as
Shoji Hatori (Spain dub)
Spriggan (Spain dub)
Valca Ponzanellí as Chika Hatori (Latin American dub)
Valentina Souza as Elias Ainsworth (Latin American dub; woman)
Xadi Mouslemeni Mateu as
David Burley (Spain dub)
Jasper (Spain dub)
Tory Innis (Spain dub)
Xavier Castañer as Matthew (Spain dub)

Angel del Río (Spain dub)
Artur Rius (Spain dub)
Aurora Mijangos (Latin American dub)
Carlos Sianes (Spain dub)
Enrique Hernández (Spain dub)
Ernesto Lezama (Latin American dub)
Eva Ordeig (Spain dub)
Jordi Pineda (Spain dub)
Julia Chalmeta (Spain dub)
Marta Estrada (Spain dub)
Marta Moreno (Spain dub)
Norma Iturbe (Latin American dub)
Núria Cabiró (Spain dub)
Nuria Samsó (Spain dub)
Ramón Rocabayera (Spain dub)
Roberto Mendiola (Latin American dub)
Tatiana Supervia (Spain dub)
Victor Ugarte (Latin American dub)
Xadi Mouslemeni Mateu (Spain dub)
Xavier Castañer (Spain dub)
Spanish companies
Distributor: Selecta Visión (Spain)
Dubbing Studio: Sik Estudio (Spain dub)
Internet Streaming:
Crunchyroll (Latin America and Spain)
Netflix (Spain)
Licensed by:
Crunchyroll (Latin America and Spain)
Selecta Visión (Spain)
Translation: Traducciones Imposibles (Spain dub)
Italian staff
Italian companies
(none)
Internet Streaming:
Crunchyroll
YouTube (Crunchyroll Italia; ep 1)
Italian cast
(none)
German staff
German cast
Achim Buch as Elias Ainsworth
Franciska Friede as Chise Hatori

Daniela Reidies as Ariel
Jacob Weigert as Ruth
Jenny Maria Meyer as Stella Barklem
Jonas Minthe as Cartaphilus
Julia Fölster as Silky
Jürgen Holdorf as Ashen Eye
Marcus Just as Simon Callum
Martin May as Lindel
Nadine Schreier as Angelica Varley
Patrick Bach as Oberon
Stefan Brönneke as Mikhail Renfred

Ela Nitzsche as Merituuli (eps 9-11, 19-21)
Emily Seubert as Althea Varley (eps 2, 18)
Flemming Stein as Tory Innis (eps 19-20)
Jennifer Böttcher as Molly (eps 4-6)
Joachim Kretzer as Spriggan (eps 6, 15, 23)
Josephine Schmidt as Mariel (eps 19-21, 23)
Julia Fölster as Isabelle (eps 7-8)
Jürgen Holdorf as Tim (ep 5)
Kerstin Draeger as Rahab (eps 10-11)
Leoni Oeffinger as Ally (ep 4)
Leonie Landa as Mina (eps 4-5)
Lino Kelian as Ethan Barklem (eps 16-17, 24)
Lotta Doll as Hugo (4 episodes
eps 2, 9, 20, 24
)
Manuela Bäcker as
Chika Hatori (4 episodes
eps 2, 9, 12, 22
)

Shannon (eps 15, 20)
Martin Sabel as Seth Noel (eps 1-2, 19)
Nina Witt as Spring Goddess (ep 18)
Patrick Bach as Will 'o the Wisp (eps 8, 23)
Robert Knorr as
Jasper (eps 4-6)
Shanahan (ep 15)
Robert Kotulla as Bernie (eps 4-6)
Simona Pahl as Redcurrant (eps 9, 14-15)
Tammo Kaulbarsch as Matthew (eps 4-5)
Tanja Dohse as
Elias Ainswoth (woman; eps 19-20)
Phyllis (eps 21, 23)
Timo Kinzel as
Hazel (ep 16)
Yuuki Hatori (eps 12, 22)
Tina Eschmann as
Leánnan Sídhe (ep 15)
Stella's Mother (eps 16-18)
Walter Wigand as Joel Garland (eps 9, 14)
Wolf Frass as Nevin (4 episodes
eps 3, 12, 21-22
)
German companies
Distributor: Kazé Germany
Internet Streaming: Crunchyroll (German speaking territories)
Portuguese staff
Portuguese cast
ADR Director: Leonardo Santhos
Translation: Paloma Nascimento
Executive producer: Peterson Adriano (Som de Vera Cruz)

ADR Engineer: Bruno Valle
Subtitle Translation:
Lara Brito (Netflix; Portugal; 5 episodes
eps 4, 9-10, 14, 16
)

Liliana Murilhas (Netflix; Portugal; 5 episodes
eps 13, 17, 19-20, 22
)

Guilherme Briggs as Elias Ainsworth
Raquel Masuet as Chise Hatori

Alexandre Maguolo as Adolf Stroud
Alexandre Moreno as Simon Callum
Angélica Borges as Angelica Varley
Carina Eiras as Alice Swayne
Charles Emmanuel as Joseph/Cartaphilus
Leonardo Rabelo as Mikhail Renfred
Luiz Carlos Persy as Olhos Cinzentos (Ashen Eyes)
Miriam Fischer as Titania
Peterson Adriano as Lindel
Rodrigo Antas as Seth Noel

Aline Ghezzi as Molly
Anderson Coutinho as Spriggan
Andrea Suhett as Sra. Barkler (eps 16-18)
Carlos Gesteira as Joel Garland
Carmem Sheila as Chimera (ep 7)
Daniel Müller as Riichi Miura
Erick Bougleux as Hugo (ep 2)
Flávia Saddy as Elias Ainsworth (female; ep 18)
Izabel Lira as Rahab (ep 10)
Larissa de Lara as Shannon
Marcos Souza as David Varley (ep 18)
Mariana Torres as Mariel
Nádia Carvalho as Phyllis
Nando Sierpe as
Noel's assistant (ep 1)
Tim (ep 5)
Natália Alves as Mina (eps 4-5)
Oziel Monteiro as Jasper
Pamella Rodrigues as Merituul
Patricia García as Chika Hatori
Renan Vidal as Yuuki Hatori
Sérgio Cantú as Sr. Barkler (ep 17)
Thiago Fagundes as Matthew (eps 4-5)
Vitória Crispim as Jade (ep 1)

Portuguese companies
ADR Studio: Som de Vera Cruz (Rio de Janeiro, Brazil)
Broadcaster: Loading
Internet Streaming:
Crunchyroll (Brazil and Portugal)
Netflix (Portugal)
Licensed by: Crunchyroll (Brazil and Portugal)

This encyclopedia is collaboratively edited by the users of this site
DISCLAIMER add information report an error lookup sources

Compare this anime's credits with others

# A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Anime anthology