Basilisk: The Ouka Ninja Scrolls (TV)

Have you seen this? want to / seen some / seen all

Alternative title:
Basilisk: Ōka Ninpōchō (Japanese)
バジリスク~桜花忍法帖~ (Japanese)
Genres: action, romance
Themes: historical, ninja
Plot Summary: The battle for succession that continued for three generations of shogun in the Keichō era culminated in a gruesome battle of ninja arts between the Kōga and Iga clans. Amidst a rain of flower petals, a man and woman who had decided to live for love were separated once again. However, it is said that by the hand of Hattori Hanzo's adopted son, Kyōhachirō, these two lovers were given life again and left two mementos behind. These children, born with a destiny of their own, were called Hachirō Kōga and Hibiki Iga. The former had eyes like his father's, and the latter had eyes like her mother's. It is now the Kan'ei era, and the land is at peace. As ninjas begin to disappear into the shadows after being deemed unnecessary, The Kouga and Iga clans ask a favor of Hachirō and Hibiki in hopes of reinforcing their foundations.
User Ratings: 45 ratings have been given [details]
 Masterpiece: -
 Excellent: 1 vote (sub:1)
 Very good: 1 vote (sub:1)
 Good: 9 votes (sub:7, dub:1, others:1
1 Spanish subtitled
)
 Decent: 7 votes (sub:6, dub:1)
 So-so: 8 votes (sub:7, others:1
1 Spanish edited dub
)
 Not really good: 7 votes (sub:6, others:1
1 French subtitled
)
 Weak: 3 votes (sub:2, dub:1)
 Bad: 6 votes (sub:6)
 Awful: 2 votes (raw:1, sub:1)
 Worst ever: 1 vote (sub:1)
Seen in part or in whole by 100 users, rank: #4462 (of 8131)
Median rating: So-so
Arithmetic mean: 4.733 (So-so−), std. dev.: 2.0806, rank: #7696 (of 8213)
Weighted mean: 4.696 (So-so−), rank: #7761 (of 8213) (seen all: 5.09 / seen some: 3.84 / won't finish: 2.87)
Bayesian estimate: 5.287 (So-so+), rank: #6020 (of 6204)
Vintage: 2018-01-08
Opening Theme:
#1: "Ōka Ninpōchō" by Onmyoza
Ending Theme:
#1: "Hot Blood" by Nana Mizuki
#2: "Suiren (粋恋)" by Nana Mizuki
You can contribute information to this page, but first you must login or register

Japanese staff
Japanese cast
Director: Junji Nishimura
Series Composition: Shinsuke Onishi
Script:
Junji Nishimura (eps 9, 17)
Shinsuke Onishi (15 episodes
eps 1-7, 11-13, 15-16, 21, 23-24
)

Taijiro Onishi (eps 7, 19, 22)
Takahiko Masuda (5 episodes
eps 8, 10, 14, 18, 20
)

Storyboard:
Goichi Iwahata (eps 13, 22)
Harume Kosaka (ep 11)
Hisaya Takabayashi (eps 10, 19)
Ichizō Kobayashi (eps 7, 9, 20)
Junji Nishimura (ED; 12 episodes
eps 1-6, 8, 15-16, 21, 23-24
)

Kou Matsuo (OP; ep 14)
Shinichi Tōkairin (ep 15)
Takehiro Nakayama (eps 12, 18)
Takuo Suzuki (ep 17)
Yukiko Sugano (ep 8)
Episode Director:
Ayaka Tsujihashi (ep 2)
Chikayo Nakamura (eps 3, 12)
Harume Kosaka (eps 6, 11)
Hideki Takayama (ep 23)
Hisaya Takabayashi (eps 4, 10, 19)
Jae Ik Park (eps 13, 18)
Jin Wook Lim (eps 9, 13, 18)
Junji Nishimura (ep 1)
Kazuya Fujishiro (ep 9)
Matsuo Asami (4 episodes
eps 7, 14, 18, 20
)

Michihiro Oi (5 episodes
eps 8, 13, 17, 21, 24
)

Naoki Oohira (ep 16)
Seong Won Hwang (eps 13, 18)
Shigeki Awai (eps 15, 22)
Shunji Yoshida (ep 5)
Shuntarō Tozawa (ep 15)
Unit Director:
Goichi Iwahata (ED)
Kou Matsuo (OP)
Music: Go Sakabe
Original creator: Masaki Yamada
Original Character Design: Masaki Segawa
Character Design: Takao Maki
Art Director: Toshiko Umezu
Chief Animation Director:
Akira Otsuka (6 episodes
eps 7, 9, 12, 15, 18, 21
)

Kazuhisa Kosuge (ep 11)
Nagare Yagi (eps 2-3)
Takao Maki (main; 14 episodes
eps 2, 10-11, 13-20, 22-24
)

Animation Director:
Chae Deok Lim (ep 5)
Chika Kojima (ep 16)
Chul Gyo Jung (5 episodes
eps 3, 9, 12, 19, 23
)

Ga Young Park (eps 13, 18)
Goichi Iwahata (ED)
Haruki Oomori (ep 5)
Hirokimi Shiratori (eps 7, 14, 20)
Hyung Sik Shin (eps 19, 23)
Ichizō Kobayashi (4 episodes
eps 7, 14-15, 20
)

Issei Aragaki (eps 8, 15)
Jeong Ha Seo (ep 4)
Jeong Woo Kim (eps 5, 10)
Kazuhisa Kosuge (OP; eps 1, 24)
Kazuhito Tominaga (ep 5)
Keiichi Ishida (eps 6, 11)
Ken'ichi Hirata (eps 8, 15)
Kenji Hattori (ep 15)
Masayuki Fujita (eps 11, 15, 24)
Min Seop Shin (eps 12, 23)
Miyoko Kawamoto (eps 2, 6, 15)
Myoung Sim Kim (eps 10, 15)
Osamu Sakata (ep 15)
Saki Hisamatsu (eps 6, 11)
Sang Jin Lee (eps 12, 19, 23)
Se Jong Lee (eps 5, 10)
Seong Beom Kim (5 episodes
eps 8, 13, 17-18, 21
)

Seong Won Hwang (7 episodes
eps 4, 8, 13, 17-18, 21-22
)

Shigeki Awai (eps 15-16)
Shiro Shibata (ep 15)
Shunpei Mochizuki (ep 5)
Shuntarō Kaneko (eps 5, 8)
Shunya Yamakawa (ep 16)
Soon Young Seo (ep 4)
Sung Hee You (eps 13, 18)
Takayoshi Hashimoto (eps 1, 7, 11)
Takurō Sakurai (ep 19)
Tomoka Mizusawa (ep 16)
Toru Yoshida (eps 2, 6, 11)
Toshihisa Yoshioka (ep 24)
Yoon Ok Park (eps 5, 15)
Yukiko Sugano (eps 5, 8)
Art design: Kazusuke Yoshihara
Sound Director: Chikako Yokota
Cgi Director: Mitsuhiro Taniguchi (Tetra; eps 5-24)
Director of Photography: Tadashi Kitaoka
Executive producer:
Gou Nakanishi (King Records)
Kensuke Tateishi (Kodansha)
Takuya Matsushita (Kodansha)
Yasuyuki Sato (Universal Entertainment)
Producer:
Hiroshi Shibusawa (Universal Entertainment)
Isao Hidaka (Kodansha)
Natsuko Tatsuzawa (Kodansha)
Renta Suzuki (King Records)

2nd Key Animation:
Aika Suzuki (ep 15)
Alberto Kie (ep 1)
Asuka Itou (ep 16)
Azusa Ikeda (ep 1)
Byung Seok Lee (ep 15)
Chang Lee (ep 18)
Chikai Okado (ep 11)
Eun Ju Cho (4 episodes
eps 17-18, 21-22
)

Eun-Ah Park (ep 10)
Eun-Young Lee (4 episodes
eps 17-18, 21-22
)

Gum Sup Sin (ep 10)
Gyeong Im Choi (4 episodes
eps 17-18, 21-22
)

Haruki Oomori (ep 6)
Hyeon Sook Min (ep 10)
Hyun Suk Jang (ep 23)
Ji Taek Lee (ep 10)
Jin Gwang Kim (ep 18)
Jin Wook Lim (ep 18)
Jin Yeong Kim (ep 10)
Jye Hyung Park (ep 23)
Kazuhito Tominaga (ep 6)
Ken'ichi Hirata (eps 1-2)
Kyoko Kawada (ep 6)
Kyung A Kwon (eps 17, 21-22)
Megu Otsubo (ep 1)
Min Ji Kim (ep 23)
Minami Hirahara (eps 1, 11)
Myung Gye Seung (eps 5, 10)
Nobuhiro Kashiwagi (ep 16)
Rong Shuang Zhu (ep 15)
Rūko Teratani (ep 24)
Sang Mi Jang (eps 17, 21-22)
Seong Jin Kim (ep 10)
Seong Min Sin (ep 18)
Shogo Sugatani (ep 6)
Shunpei Mochizuki (ep 11)
Shunsuke Itai (ep 16)
Shuntarō Kaneko (eps 6, 24)
Soon Young Sung (ep 15)
Wei Hu (ep 15)
Yoshihiro Seki (ep 6)
Yosuke Kobashi (ep 6)
Young Guk Kim (ep 15)
Young Hee Park (ep 10)
Yu Xing Wang (ep 6)
Yukie Ōhashi (eps 6, 11, 15)
Yukiko Sugano (eps 2, 24)
Zhen Ying Jin (ep 5)
3D Advancement: Serina Miura
3D Animation:
Maki Kawabe (Tetra; eps 5-24)
Masahide Hattori (Tetra; eps 5-24)
Raikinshin (Tetra; eps 19-24)
3D Compositing:
Masae Ide (Tetra; eps 5-24)
Takahisa Tamai (Tetra; eps 5-24)
3D Modeling:
Hong Xue Zhu (Tetra; eps 5-24)
Sayaka Kimura (Tetra; eps 5-24)
Shinichi Hirata (Tetra; eps 5-24)
Shinji Watanabe (Tetra; eps 5-24)
3D Production Manager: Asako Tsutsumi (Tetra; eps 5-24)
Action Supervision: Shunpei Mochizuki (ep 10)
Animation producer: Tadashi Kitaoka
Assistant Animation Director:
Alberto Kie (ep 11)
Haruki Oomori (eps 11, 21, 23)
Issei Aragaki (ep 24)
Kana Hashidate (ep 6)
Kazuhito Tominaga (ep 8)
Ken'ichi Hirata (eps 22-24)
Kenji Hattori (ep 24)
Kie Kikuno (eps 6, 11)
Michinori Shiga (ep 6)
Minami Hirahara (eps 21-22)
Osamu Sakata (eps 8, 11)
Shunpei Mochizuki (eps 11, 23)
Shuntarō Kaneko (eps 11, 21, 23)
Takurō Sakurai (ep 23)
Toru Yoshida (ep 24)
Yurie Iijima (eps 8, 23)
Assistant Art Director:
Kazunobu Nishime (11 episodes
eps 2, 4, 6, 10-24 even
)

Kwang-Seok Choi (ep 8)
Yoshika Matsushita (11 episodes
eps 1, 3, 5, 9-23 odd
)

Assistant Director: Yukiko Sugano
Assistant Episode Director:
Jin Wook Lim (eps 17, 21)
Shin'ichi Ide (eps 21, 23)
Background Art:
Agnes Ellen (Studio Tulip; eps 1-6, 9-11)
Aoi Kanzaki (Studio Tulip; 13 episodes
eps 1-2, 10-16 even, 17, 19-24
)

Asami Sugawara (Studio Tulip; 20 episodes
eps 2-6, 9-11, 13-24
)

Azusa Sugawara (Studio Tulip; ep 2)
Cheng Cheng Zhu (Studio Tulip; 10 episodes
eps 1-6, 9-11, 14
)

Cheol Ho Lee (Kyung Kang; ep 8)
Chihiro Kubo (Studio Tulip; 21 episodes
eps 1-6, 9-11, 13-24
)

Daisuke Negishi (Studio Tulip; eps 1, 4-6, 9-24)
Daisuke Suzuki (Studio Tulip; eps 1, 4-6, 9-24)
Daisuke Tōkai (Studio Tulip; 20 episodes
eps 2-6, 9-11, 13-24
)

Du Bi Kim (mabus animation studio; ep 7)
Eiji Kashikawa (Studio Tulip; eps 1-6, 9-22)
Emiko Sawada (Studio Tulip; eps 1-6, 9-11)
Eun Jung Han (Kyung Kang; ep 8)
Fumiya Taniguchi (Studio Tulip; 21 episodes
eps 1-6, 9-11, 13-24
)

Ha Na Rim (Kyung Kang; ep 8)
Haruka Taira (Studio Tulip; eps 1, 4-6, 9-24)
Hikaru Itsumi (Studio Tulip; eps 1, 3-6, 9-24)
Jeong Geol Yeob (Studio Tulip; ep 2)
Jia Hui Lin (Studio Tulip; 11 episodes
eps 2, 4-6, 9-11, 14-20 even
)

Jian Song (Studio Tulip; eps 17-24)
Jie Gao (Studio Tulip; eps 16-24)
Jin Won Lim (Kyung Kang; ep 8)
Kaori Kikuna (Studio Tulip; 17 episodes
eps 1-6, 9-17, 19, 21
)

Kazunobu Nishime (Studio Tulip; 10 episodes
eps 1, 5, 9-23 odd
)

Ken Naito (Studio Tulip; 6 episodes
eps 1, 9, 11-13, 15
)

Kyung Seok Park (Studio Tulip; eps 1, 4-6, 9-24)
Lu Wang (Studio Tulip; eps 17-24)
Maho Takahashi (Studio Tulip; ep 1)
Maika Hosoda (Studio Tulip; 19 episodes
eps 3-6, 9-11, 13-24
)

Manabu Kato (Studio Tulip; eps 1, 3-6, 9-24)
Masazumi Matsumiya (Studio Loft; ep 12)
Megumi Yamamoto (Studio Tulip; ep 1)
Miki Wakabayashi (Studio Tulip; 21 episodes
eps 1-6, 9-11, 13-24
)

Naoki Ohya (Studio Tulip; eps 1-6, 9-24)
Qing Qing Gao (Studio Tulip; eps 17-24)
Reiya Hiraoka (Studio Tulip; 21 episodes
eps 1-6, 9-11, 13-24
)

Rong He (Studio Tulip; 19 episodes
eps 1-6, 9-11, 14, 16-24
)

Ryo Kobayashi (Studio Tulip; 21 episodes
eps 1-2, 4-6, 9-24
)

Ryōsuke Sakaida (Studio Tulip; 21 episodes
eps 1-6, 9-11, 13-24
)

Sang Ro Yun (mabus animation studio; ep 7)
Sarah Lee (Kyung Kang; ep 8)
Sayuri Tanaka (Studio Tulip; eps 1-6, 9-11)
Scott MacDonald (Studio Tulip; 11 episodes
eps 4, 6, 9-11, 13-15, 17, 19, 21
)

Song Yang Yu (Studio Tulip; 20 episodes
eps 2-6, 9-11, 13-24
)

Su Ping Yu (Studio Tulip; 19 episodes
eps 1-6, 9-11, 14, 16-24
)

Takehiko Segawa (Studio Tulip; eps 1, 4-6, 9-24)
Tomoyasu Hosoi (Studio Tulip; eps 1-6, 9-24)
Toshiko Umezu (Studio Tulip; OP)
Tsutomu Ikeda (Studio Tulip; 17 episodes
eps 2, 6, 9-19, 21-24
)

Wan Xing Wang (Studio Tulip; eps 17-24)
Xiao Miao Li (Studio Tulip; eps 17-24)
Xing Zi Li (Studio Tulip; 16 episodes
eps 6, 9-11, 13-24
)

Ya Yu Zhu (Studio Tulip; eps 17-24)
Yoshika Matsushita (Studio Tulip; 12 episodes
eps 2-4, 6, 10-24 even
)

Yoshitaka Kudō (Studio Tulip; eps 10, 13-24)
Youhei Anazawa (Studio Tulip; eps 1-2)
Yu Jin Kim (Kyung Kang; ep 8)
Yukiko Ashino (Studio Tulip; eps 16-24 even)
Yūta Toyosaki (Studio Tulip; eps 16-24)
Ze Chen Yang (Studio Tulip; 19 episodes
eps 3-6, 9-11, 13-24
)

Zhe Xing (Studio Tulip; 15 episodes
eps 1-5, 14, 16-24
)

Background Art Assistance:
Ayano Yagi (Studio Tulip; 12 episodes
eps 4, 6, 10, 12-19, 21
)

Eiji Kashikawa (Studio Tulip; ep 24)
Hitomi Ogawa (Studio Tulip; 18 episodes
eps 1-6, 9-19, 21
)

Makoto Ōta (Studio Tulip; eps 2-3, 5)
Masako Takahashi (Studio Tulip; 13 episodes
eps 1-4, 6, 9-12, 14, 16, 22-23
)

Masazumi Matsumiya (Studio Loft; 8 episodes
eps 11, 13, 17-21, 23
)

Midori Aikawa (Studio Tulip; eps 3-6, 9-12)
Mina Demura (Studio Tulip; 13 episodes
eps 6, 9-17, 19, 21-22
)

Sayumi Nasu (Studio Tulip; ep 6)
Tomoji Oosawa (Studio Tulip; ep 6)
Yumiko Iijima (Studio Tulip; eps 1-6, 9-24)
Yuri Mukumoto (Studio Tulip; 18 episodes
eps 1-3, 6, 10, 12-24
)

CG Producer: Hideaki Harada (Tetra; eps 5-24)
Color Check:
Chisato Shioda (ep 16)
Choi Hyun Ok (ep 5)
Fusako Nakao (OP)
Hee Jung Choi (6 episodes
eps 4, 8, 13, 17-18, 21
)

Kazuyuki Imagawa (4 episodes
eps 9-10, 19, 22
)

Keisuke Agatsuma (eps 11-12, 15)
Koichi Furukawa (eps 3, 12)
Naoya Ibata (ep 24)
Sōdai Fukura (eps 12, 15)
Sung Hee Kim (ep 23)
Tamae Matsuoka (eps 7, 14, 20)
Tomoko Takahashi (ep 1)
Young Ran Oh (ep 5)
Yumika Ueno (eps 2, 6)
Color design: Fusako Nakao
Color setting:
Akane Haga (eps 10, 12)
Chisato Shioda (ep 16)
Choi Hyun Ok (eps 5, 10)
Hee Jung Choi (6 episodes
eps 4, 8, 13, 17-18, 21
)

Kazuyuki Imagawa (eps 9, 19, 22)
Keisuke Agatsuma (eps 11, 15)
Koichi Furukawa (ep 3)
Naoya Ibata (ep 24)
Sōdai Fukura (ep 15)
Sung Hee Kim (ep 23)
Tamae Matsuoka (eps 7, 14, 20)
Tomoko Takahashi (ep 1)
Young Ran Oh (ep 5)
Yumika Ueno (eps 2, 6)
Design Cooperation:
Mamio Ogawa
Yasuhiro Moriki
Digital Animation:
Haruki Oomori (eps 1-24)
Shuntarō Kaneko (eps 1-24)
Taketo Sasaki (18 episodes
eps 5-13, 15-21, 23-24
)

Editing: Kazuhiko Seki
Eyecatch Animation:
Alberto Kie (eps 17, 21)
Issei Aragaki (eps 1-24)
Minami Hirahara (ep 14)
Shuntarō Kaneko (eps 9-10, 13)
Yukiko Sugano (19 episodes
eps 1-9, 11-12, 15-16, 18-20, 22-24
)

Finish Animation:
Atsuko Ito (Wish; ep 24)
Ayumi Mizuuchi (Seven Arcs Pictures; eps 8, 11)
Daiki Egusa (Wish; ep 6)
Emiko Okui (Wish; ep 2)
Eri Mitsuda (asread; ep 16)
Eun Sook Kil (J-cube; 6 episodes
eps 3, 9, 12, 15, 19, 23
)

Fusako Nakao (Wish; ED)
Gen Hai (J-cube; eps 12, 19, 23)
Hee Jung Choi (MIGHTY MAX MOVIE; 7 episodes
eps 4, 8, 13, 17-18, 21-22
)

Hee Sook Kim (J-cube; 6 episodes
eps 3, 9, 12, 15, 19, 23
)

Hikaru Takigawa (Wish; ep 24)
Hiromi Watanabe (Wish; ep 6)
Hitomi Yamase (Wish; ep 2)
Hwa Ryong Kim (J-cube; 4 episodes
eps 12, 15, 19, 23
)

Hye Sook Jung (J-cube; 6 episodes
eps 3, 9, 12, 15, 19, 23
)

Hye Sook Kim (J-cube; 6 episodes
eps 3, 9, 12, 15, 19, 23
)

Jie Meng (Wish; ep 6)
Jung Suk Yoon (MIGHTY MAX MOVIE; 7 episodes
eps 4, 8, 13, 17-18, 21-22
)

Keisuke Agatsuma (Seven Arcs Pictures; ED; eps 6, 8-9)
Kōta Sudō (Wish; ep 2)
Kyōko Sekino (Wish; ep 6)
Li Xin Zhang (Changzhou Kajia Dongman; eps 7, 14, 20)
Mae Il Lim (MIGHTY MAX MOVIE; 7 episodes
eps 4, 8, 13, 17-18, 21-22
)

Mai Fujita (Wish; ep 6)
Mai Yuzawa (Wish; ep 2)
Manami Sasa (Wish; ep 24)
Marie Koga (Wish; ep 24)
Mayu Kiyota (Wish; ep 6)
Mayumi Hiraide (Wish; ep 24)
Meng Si Zhuang (Changzhou Kajia Dongman; eps 7, 14, 20)
Misato Kaneko (Wish; ep 24)
Naoko Sunahara (Wish; ep 1)
Naomi Hirata (Wish; ep 2)
Nobuya Terashima (Wish; ep 24)
Rieko Umemura (Wish; ep 1)
Runa Takaniwa (Wish; ep 6)
Ryō Taba (Wish; ep 1)
Sachiko Yamada (Wish; ep 1)
Saeko Hisajima (Wish; ep 6)
Saku Kawakubo (Wish; eps 1-2)
Seo-young Kim (J-cube; 6 episodes
eps 3, 9, 12, 15, 19, 23
)

Shiho Okamiya (Wish; ep 2)
So Hee Hyeon (J-cube; 6 episodes
eps 3, 9, 12, 15, 19, 23
)

Sōdai Fukura (Seven Arcs Pictures; ep 11)
Soong Hee Baek (J-cube; 6 episodes
eps 3, 9, 12, 15, 19, 23
)

Sung Soo Jang (J-cube; 6 episodes
eps 3, 9, 12, 15, 19, 23
)

Tae-Hyun Kim (J-cube; 6 episodes
eps 3, 9, 12, 15, 19, 23
)

Teruka Tanaka (Wish; ep 1)
Terumi Yamada (Wish; ep 1)
Tomomi Muta (Wish; ED)
Yan Zhao (Changzhou Kajia Dongman; eps 7, 14, 20)
Yoko Chiba (Wish; ep 1)
Yosuke Amamoto (Wish; ep 6)
Yu Hyun Choi (J-cube; 6 episodes
eps 3, 9, 12, 15, 19, 23
)

Yuka Kojima (Wish; ep 2)
Yukari Kunou (Wish; ep 6)
Yumi Fujiwara (Wish; ep 24)
Yun Jung Choi (MIGHTY MAX MOVIE; 7 episodes
eps 4, 8, 13, 17-18, 21-22
)

Finishing Manager: Mitsuhiro Narasaki (eps 1-2, 6, 24)
Go Supervisor:
Naohisa Kosemura (Nihon Ki-in Public Interest Foundation; ep 24)
Rei Terayama (Nihon Ki-in Public Interest Foundation; ep 24)
In-Between Animation:
Akari Kobayashi (Wish; eps 1, 6)
Bing Zhi Huang (Changzhou Kajia Dongman; eps 7, 14, 20)
Chao Sun (Changzhou Kajia Dongman; eps 7, 14, 20)
Chun Hui Li (Changzhou Kajia Dongman; eps 7, 14, 20)
Chun Xia Yang (Changzhou Kajia Dongman; eps 7, 14, 20)
Dan Luo (Changzhou Kajia Dongman; eps 7, 14, 20)
Gen Hai (JCC_China; eps 15, 23)
Guan Qun Zhang (Seven Arcs Pictures; eps 8, 11)
Gyeong Ey Bang (MIGHTY MAX MOVIE; 7 episodes
eps 4, 8, 13, 17-18, 21-22
)

Harui Matsumoto (Wish; ep 6)
Haruto Takahashi (Wish; ep 1)
Hyea Ri Choi (MIGHTY MAX MOVIE; 7 episodes
eps 4, 8, 13, 17-18, 21-22
)

Jeong Sun Lee (MIGHTY MAX MOVIE; 7 episodes
eps 4, 8, 13, 17-18, 21-22
)

Jian Liu (Changzhou Kajia Dongman; eps 7, 14, 20)
Jye Hyung Park (JCC_China; ep 15)
Kie Nakamoto (Seven Arcs Pictures; eps 6, 8)
Lu Liu (Changzhou Kajia Dongman; eps 7, 14, 20)
Maaya Imanishi (Wish; ep 2)
Maki Toyoda (Wish; ep 2)
Mi Jeong Bae (MIGHTY MAX MOVIE; 7 episodes
eps 4, 8, 13, 17-18, 21-22
)

Miho Kosaka (Wish; ep 1)
Min Dong (Changzhou Kajia Dongman; eps 7, 14, 20)
Mizuka Mabuchi (Wish; ep 1)
Qi Xin Zhang (Changzhou Kajia Dongman; eps 7, 14, 20)
Rin Uematsu (asread; ep 16)
Risako Yagi (Wish; eps 1-2, 6, 24)
Ru Wei Fan (Changzhou Kajia Dongman; eps 7, 14, 20)
Shohei Hosotani (Seven Arcs Pictures; eps 8-9, 11)
Shun Satō (asread; ep 16)
Song Wei Qian (Changzhou Kajia Dongman; eps 7, 14, 20)
Su Liu (Changzhou Kajia Dongman; eps 7, 14, 20)
Sung Ju Kim (JCC_China; 4 episodes
eps 12, 15, 19, 23
)

Takuma Hamano (Seven Arcs Pictures; eps 8, 11)
Tianyu Xu (Wish; ep 1)
Tomoya Suzuki (Wish; ep 6)
Toshiyuki Yamaoka (Wish; ep 6)
Wei Liu (JCC_China; 4 episodes
eps 12, 15, 19, 23
)

Xiang Cao (Changzhou Kajia Dongman; eps 7, 14, 20)
Xue Ming Shi (Changzhou Kajia Dongman; eps 7, 14, 20)
Yin Yun Hou (Changzhou Kajia Dongman; eps 7, 14, 20)
Yu Qin Huang (Changzhou Kajia Dongman; eps 7, 14, 20)
Yue Ru Fan (Changzhou Kajia Dongman; eps 7, 14, 20)
Yūma Yabe (Seven Arcs Pictures; ep 11)
Yun Xia Zhao (Changzhou Kajia Dongman; eps 7, 14, 20)
Yunosuke Iki (Wish; ep 6)
In-Between Check:
Asuka Itou (ep 16)
Cheol Soo Kim (ep 10)
Hee Kyung Park (7 episodes
eps 4, 8, 13, 17-18, 21-22
)

Jun Zhang (eps 7, 14, 20)
Maaya Imanishi (ep 2)
Maki Toyoda (ep 2)
Risako Yagi (eps 1-2, 6, 24)
Ru Jun Fan (eps 7, 14, 20)
Takuma Hamano (ep 11)
Yong Zhu (eps 7, 14, 20)
In-Between Manager: Mitsuhiro Narasaki (eps 1-2, 6, 24)
Key Animation:
Akira Otsuka (ep 23)
Alberto Kie (4 episodes
eps 2, 6, 15, 24
)

Aya Tajima (ep 6)
Azusa Ikeda (eps 6, 15)
Bei Ping Zhang (eps 19, 23)
Bing Bing Cheng (ep 19)
Byung Seok Lee (eps 9, 12, 19)
Chae Deok Lim (ep 10)
Chang Lee (eps 13, 18)
Chi Man Park (eps 17, 21-22)
Chihiro Tanaka (ep 2)
Chul Gyo Jung (eps 3, 9, 12)
Daisuke Agata (eps 1, 16)
Ding (eps 19, 23)
Etsushi Mori (ep 2)
Eun Ju Cho (4 episodes
eps 4, 8, 13, 18
)

Eun Suk Won (ep 15)
Eun-Young Lee (4 episodes
eps 4, 8, 13, 18
)

Fuka Nakajima (ep 6)
Gyeong Im Choi (eps 13, 18)
Hideo Maru (ep 1)
Hirokimi Shiratori (eps 7, 14, 20)
Hiroko Shigekuni (ep 1)
Hironori Sawada (ep 2)
Hiroshi Iino (ep 11)
Hiroshi Oikawa (ep 16)
Hiroyuki Kondou (ep 16)
Hiroyuki Ōkaji (OP)
Hung-His Lu (ep 6)
Hye Shin (ep 5)
Hyun Kook Kang (eps 17, 21-22)
Hyun Suk Hong (eps 4, 8)
Hyung Jun Heo (eps 3, 19, 23)
Hyung Sik Shin (eps 3, 9, 12)
Ichizō Kobayashi (eps 7, 14, 20)
Jae Hye Heo (eps 5, 10)
Jae Kyung Lee (5 episodes
eps 3, 9, 12, 19, 23
)

Jae Wook Lee (eps 4, 8)
Jeong Woo Kim (ep 5)
Jia Quan Li (ep 19)
Jian Qing Sun (eps 19, 23)
Jin Gwang Kim (eps 13, 18)
Jin Wook Lim (7 episodes
eps 4, 8, 13, 17-18, 21-22
)

Jin Young Kim (eps 3, 9, 12)
Jin-Ki Kim (ep 15)
Jong Jun Park (eps 5, 10)
Juan Juan Li (ep 19)
Jung Ha Seo (4 episodes
eps 8, 17, 21-22
)

Kanoko Sakurai (ep 16)
Kaori Saito (ep 6)
Katsutoshi Kobayashi (ep 16)
Katsuyuki Sato (ep 1)
Kazuhisa Kosuge (ep 24)
Kazuhito Tominaga (ep 1)
Kazuki Ito (ep 2)
Kazuko Nakayama (ep 16)
Kazuo Takematsu (ep 6)
Kei Oohashi (ep 1)
Keiji Shigesawa (ep 16)
Keisuke Katayama (ep 2)
Keita Hagio (OP)
Keita Watabe (ep 1)
Ken'ichi Hirata (eps 6, 24)
Kenichi Matsuura (ep 16)
Kenichi Umemoto (ep 1)
Kenichirou Okamoto (eps 6, 24)
Kenji Aoyagi (eps 7, 14, 20)
Kenji Masuda (ep 15)
Ki Yeop Kim (eps 5, 10)
Kōsaku Taniguchi (ep 15)
Kumiko Kasuga (eps 6, 24)
Kyung Soon Park (eps 4, 8)
LAN (ep 1)
Lan Wu (ep 19)
Lu Liu (eps 7, 14, 20)
Mari Shirakawa (ep 16)
Masahiro Suwa (ep 2)
Masao Takeda (eps 6, 11)
Mayumi Funakoshi (ep 16)
Min Seop Shin (eps 3, 9, 12)
Minami Hirahara (eps 2, 6, 24)
Mineko Yagihara (eps 2, 6)
Mitsuyo Tsuno (ep 2)
Miwako Shibata (ep 16)
Miyoko Kawamoto (ep 1)
Myoung Sim Kim (eps 10, 15)
Noboru Sonoda (eps 14, 20)
Nobuyasu Murakami (eps 7, 14, 20)
Noi Fukano (ep 24)
Ping Luo (ep 19)
Qi Xin Zhang (eps 7, 14, 20)
Rie Arakawa (ep 2)
Rie Ogasawara (eps 7, 14, 20)
Rong Shuang Zhu (ep 19)
Ru Jun Fan (eps 14, 20)
Rui Kondou (ep 2)
Sang Jin Lee (eps 3, 9, 12)
Satomi Higuchi (OP)
Se Jong Lee (eps 5, 10)
Seong Beom Kim (eps 17, 21-22)
Seong Min Sin (eps 13, 18)
Seong Won Hwang (eps 4, 17)
Shigeki Awai (eps 15-16)
Shigemi Aoyagi (ep 16)
Shinichi Wada (ep 2)
Shintaro Tsubota (ep 2)
Shōta Sakai (ep 16)
Shōta Tsutsumi (ep 16)
Shouji Endo (ep 2)
Shunpei Mochizuki (OP; 5 episodes
eps 1, 6, 10, 15, 24
)

Soon Young Seo (eps 4, 8)
Soon Young Sung (4 episodes
eps 3, 9, 12, 19
)

Taiichiro Kohara (ep 14)
Takafumi Hino (ep 1)
Takanori Suzuki (ep 2)
Takashi Hirabayashi (ep 6)
Takayoshi Hashimoto (ED)
Takehiro Nakayama (ep 2)
Takenori Tsukuma (ep 16)
Takeo Shudou (ep 12)
Takeshi Moriyama (ep 24)
Takurō Sakurai (ep 24)
Tatsuo Nakajima (ep 1)
Tatsuya Urano (ep 16)
Toru Yoshida (OP; ep 24)
Toshihide Masudate (OP; ep 6)
Wei Hu (eps 19, 23)
Xu Dong Cai (ep 19)
Yasunori Aoki (ep 2)
Yi Fan Feng (ep 19)
Yoshihiro Seki (ep 1)
Yoshinobu Aohachi (ep 11)
Yoshio Yoshimatsu (ep 24)
Young Guk Kim (5 episodes
eps 3, 9, 12, 19, 23
)

Young Hee Park (eps 5, 10, 15)
Young Sub Kim (ep 15)
Yūki Shigeuchi (eps 1, 6, 24)
Yukiko Sugano (ep 1)
Yurie Iijima (eps 1-2, 6, 24)
Yūtarō Yamada (ep 16)
Literature Production:
Kaori Tsuno
Kazuhito Hisajima
Logo Design: Hiromasa Yanaginuma
Online Editor:
Hideki Takemura (IMAGICA)
Kasumi Shibata (IMAGICA)
Overseas Sales: Yoshio Kaneko
Photography:
Eiichi Okita (Seven Arcs; eps 1-24)
Kenji Fujita (MADBOX; eps 3-5)
Kōji Kawashima (Kazanami; ep 18)
Mami Gotō (Seven Arcs; eps 1-24)
Mayumi Morisato (Seven Arcs; eps 1-24)
Megumi Enomoto (Seven Arcs; OP; eps 1-24)
Naoto Yamaguchi (Seven Arcs; eps 6-10, 14)
Tadashi Kitaoka (Seven Arcs; ED)
Takuya Nōdai (Seven Arcs; eps 1-24)
Yuko Matsunaga (Seven Arcs; eps 1-2, 4-24)
Photography Assistant:
Bong Jin Bae (Kazanami; eps 21, 23)
Kōji Kawashima (Kazanami; eps 21, 23)
Ryō Itō (NAZ; eps 7-8)
Saori Ujihara (NAZ; eps 7-8)
Shota Yoshida (NAZ; eps 7-8)
Takahiro Hondai (NAZ; eps 7-8)
Toshikazu Kuno (NAZ; eps 7-8)
Tsubasa Takagi (NAZ; eps 7-8)
Planning:
Akio Mishima (King Records)
Osamu Yoshiba (Kodansha)
Takashi Nozaki (Universal Entertainment)
Production Advancement:
Chae Sun Lee (4 episodes
eps 4, 8, 13, 18
)

Eun Ho Lee (7 episodes
eps 4, 8, 13, 17-18, 21-22
)

Fumiya Okashige (eps 5, 17, 21)
Hiroaki Sawada (ep 11)
Hye Kyung Yi (ep 5)
Katsuyoshi Kitada (ep 2)
Kum Nam Cho (eps 4, 13)
Kyōhei Ishida (eps 15, 18, 22)
Naritoshi Sato (ep 16)
Serina Miura (ED)
Shin'ichi Ide (ep 5)
Tatsuya Igarashi (ep 6)
Tatsuya Kawada (eps 1-2)
Tomoaki Yamashita (ep 6)
Tsuyoshi Motoda (ep 6)
Yuki Miyamoto (ep 6)
Yuusuke Takahashi (OP)
Yuzuru Hatakeyama (5 episodes
eps 7, 9-10, 12, 21
)

Zheng Ji Cheng (eps 7, 14, 20)
Production Affairs: Shōhei Kayaba (eps 10-17, 19-24)
Production Desk: Yuusuke Takahashi
Production Desk Assistant: Atsumasa Matsumoto (eps 12-23)
Production Director: Kum Nam Cho (eps 17-18, 22)
Production manager:
Fumiya Okashige (eps 4, 8, 13)
Katsuyoshi Kitada (ep 4)
Kum Nam Cho (eps 4, 8, 21)
Kyōhei Ishida (ep 23)
Na Yeon Lee (ep 23)
Shin'ichi Ide (ep 4)
Tadanari Matsumoto (ep 8)
Tomoya Inowaki (4 episodes
eps 14, 19-20, 23
)

Yuzuru Hatakeyama (4 episodes
eps 16, 19-20, 23
)

Production Supervision:
Ryo Yasumura
Tatsuya Tanaka
Prop Supervisor: Goichi Iwahata (ep 18)
Publicity:
Asuka Noda (King Records)
Hiroki Otake (Kodansha)
Morio Kitaoka (Kodansha)
Tatsuro Imura (Kodansha)
Wataru Ebata (King Records)
Recording Adjustment: Takeshi Imaizumi
Recording Assistant: Kento Ishimori
Sales Promotion: Yū Satō
Setting Production: Serina Miura
Sound Effects: Naoto Yamatani
Sound Production Manager: Naoki Kishida
Special Effects:
Naomasa Fukuda (eps 1-9, 11-24)
Sub-Character Design: Kazuhisa Kosuge
Theme Song Arrangement:
Hitoshi Fujima (Elements Garden; ED2)
Yusuke Kato (ED1)
Theme Song Composition:
K-WONDER (ED2)
Matatabi (OP)
Ryuhei Yamada (ED1)
SAS3 (ED2)
Theme Song Lyrics:
Matatabi (OP)
Nana Mizuki (ED1)
Yuho Iwasato (ED2)
Theme Song Performance:
Nana Mizuki (ED)
Onmyouza (OP)
Web Promotion:
Kunihiro Gotō (AWAKE)
Megumi Fukui (AWAKE)
Yusuke Sato (AWAKE)
Inori Minase as Hibiki Iga
Tasuku Hatanaka as Hachirō Kōga

Ayane Sakura as Utsutsu
Chafurin as Hōetsu Tsuta
Chō as Geiin Shichito
Fukushi Ochiai as Shikibu Kōra
Hiroshi Tsuchida as Magoroku Rinne
Kaori Nazuka as Namenba
Katsuhiro Tokuishi as Saizō Ishi
Kenji Hamada as Hadaebou
Kosuke Sakaki as Kareha Shogyō
Mitsuhiro Ichiki as Shichigen Higurashi
Mugihito as Tenkai
Nana Mizuki as Oboro Iga
Reina Ueda as Rui
Ryū Yamaguchi as Kasō Himonji
Saori Hayami as Hachisu
Shinichiro Miki as Gorone Negoro
Shōhei Tō as Tenjin Yusa
Takaya Hashi as Joujin
Takuya Kirimoto as Kazuma Kusanagi
Tooru Sakurai as Shūgetsu Suiren
Umeji Sasaki as Neiri Chiou
Yū Okano as Tadanaga Tokugawa
Yui Horie as Tōru Yasha
Yuji Murai as Itsuma Irootoroe

Arisa Sakuraba as Shichigen Higurashi (young)
Atsuyoshi Miyazaki as Man (ep 19)
Aya Saitō as Maid (ep 13)
Eiji Yoshitomi as
Customer (ep 6)
Monk (ep 11)
Old Man (ep 13)
Emiko Takeuchi as
Daughter (ep 8)
Hachirō Kōga (young)
Mikoshi (ep 7)
Fukushi Ochiai as Retainer (ep 1)
Gorou Sanada as Priest (ep 11)
Hayato Fujii as Man (ep 19)
Hiroaki Okuda as Samurai (ep 5)
Hirofumi Nojima as Hachisu's Brother (ep 20)
Hiroshi Kohsaka as Samurai (ep 8)
Hodaka Mieno as Maid (ep 13)
Jin Yamanoi as Nobunaga Oda
Katsumi Chou as Hidetada Tokugawa (ep 2)
Kazuhiro Fusegawa as Lemitsu (eps 7-9)
Kosuke Katayama as Samurai (ep 13)
Masaya Fukunishi as
Body (ep 19)
Monk (ep 11)
Peddler (ep 9)
Retainer (ep 1)
Ronin (eps 12, 15)
Samurai (eps 7-8, 13)
Momoko Taneichi as Mikoshi (ep 7)
Nana Mizuki as Narrator (ep 1)
Rarisa Tago Takeda as
Boy (ep 12)
Child (ep 11)
Rieko Takahashi as Shichigen's Mother (eps 12, 15, 20)
Ryota Takeuchi as Naomori Sakazaki (eps 10-11)
Saori Suzumiya as
Kunichiyo (ep 2)
Mother (ep 24)
Satomi Kobayashi as Saizo Ishi (young)
Satoshi Miyazaki as Monk (ep 11)
Satoshi Taki as Utsutsu's Father (ep 13)
Shin'ya Honda as Retainer (ep 1)
Shinei Ueki as Passerby (ep 15)
Shō Okumura as
Bunnoshin (ep 8)
Customer (ep 15)
Samurai (ep 5)
Takahiro Miyake as Passerby (ep 15)
Takashi Matsuyama as Saizō's Father (ep 19)
Takaya Hashi as Monk (ep 1)
Tesshō Genda as Ieyasu Tokugawa (ep 2)
Tomisaburou Horikoshi as Retainer (ep 1)
Tomomutsu Furukawa as Retainer (ep 2)
Tomotaka Hachisuka as Man (ep 19)
Toshiyuki Toyonaga as Tsuibamu Kujaku
Wataru Takagi as Iemitsu Tokugawa
Yoshihito Sasaki as Gorouza (ep 8)
Yui Ogura as Senhime
Yukari Nozawa as Head Nun (ep 17)
Yūki Hashimoto as Koshō (ep 6)
Yūmi Hirota as Takechiyo (ep 2)
Japanese companies
2nd Key Animation:
Akatsuki (ep 11)
asread (ep 6)
Core (ep 2)
FAI (6 episodes
eps 12, 15, 19, 21-23
)

Giga Production (6 episodes
eps 12-13, 15, 19, 21, 23
)

Hanil Animation (ep 22)
HEBARAKI (ep 6)
Jumondo (ep 1)
M.S.J Musashino Production (ep 1)
Production IMS (ep 1)
R.I.C (ep 6)
Reboot (eps 11, 24)
R.I.C
SDM (eps 1, 6)
Seven Seas (eps 1-2)
Studio Dub (ep 6)
Studio Gram (ep 11)
Studio μ (ep 16)
TAP (4 episodes
eps 11, 13, 22, 24
)

Tieren Animation (eps 1-2, 6)
Triple A (eps 11, 16)
ULY (5 episodes
eps 12, 15, 19, 21, 23
)

Youli Animation (ep 22)
3D Graphics:
Tetra (eps 5-24)
3DCGI: Tetra
Animation Direction: Hanil Animation (ep 22)
Animation Direction Assistance:
ULY (ep 24)
Youli Animation (ep 22)
Animation Production: Seven Arcs Pictures
Backgrounds:
Mabuss Animation (ep 7)
Studio Tulip (eps 1-6, 10)
Backgrounds Assistance:
E-cho (eps 1, 12)
Studio Loft (eps 8, 23)
Color Check: Mabuss Animation (ep 15)
Color Setting: Mabuss Animation (ep 15)
Finish Animation:
Akatsuki (eps 6, 10-11)
Animesh (eps 2, 24)
FAI (6 episodes
eps 10, 12, 19, 21-23
)

GEEK (ep 2)
Giga Production (7 episodes
eps 12-13, 17-23 odd, 24
)

Hanil Animation (eps 13, 18, 22)
J&K Corporation (ep 1)
Kyoe Sung Production (ep 16)
MABUS CHINA (ep 10)
Mabuss Animation (eps 5, 15)
R.I.C (ep 6)
Reboot (4 episodes
eps 10-11, 16, 24
)

R.I.C
SDM (ep 6)
Seven Arcs Pictures (ep 6)
Seven Seas (eps 1-2)
Shinsung (7 episodes
eps 4, 8, 13, 17-18, 21-22
)

SPJ (ep 10)
Studio ANNE (eps 5, 10)
Studio Gram (eps 10-11)
Studio μ (ep 16)
Sung San Production (ep 5)
Taikan Anime (eps 1, 6, 24)
TAP (7 episodes
eps 11-12, 17, 21-24
)

Tieren Animation (eps 1, 6)
Triple A (eps 11, 13, 16)
ULY (4 episodes
eps 12, 19, 21, 23
)

Wish (ED; eps 1-2, 6, 24)
Youli Animation (eps 22, 24)
Go Supervision: Nihon Ki-in Public Interest Foundation (ep 24)
In-Between Animation:
Akatsuki (eps 6, 10-11)
FAI (7 episodes
eps 10, 12, 15, 19, 21-23
)

Giga Production (8 episodes
eps 12-13, 15-23 odd, 24
)

Hanil Animation (eps 13, 18, 22)
IDS (7 episodes
eps 4, 8, 13, 17-18, 21-22
)

JCC_China (5 episodes
eps 3, 9, 12, 19, 23
)

Kyoe Sung Production (ep 16)
MABUS CHINA (ep 10)
Mabuss Animation (eps 5, 15)
R.I.C (ep 6)
Reboot (4 episodes
eps 10-11, 16, 24
)

R.I.C
SDM (ep 6)
Seven Arcs Pictures (ep 6)
Seven Seas (eps 1-2)
Shinsung (7 episodes
eps 4, 8, 13, 17-18, 21-22
)

SPJ (ep 10)
Studio ANNE (eps 5, 10)
Studio Gram (eps 10-11)
Studio μ (ep 16)
Sung San Production (ep 5)
Taikan Anime (eps 1-2, 6, 24)
TAP (7 episodes
eps 11-12, 17, 21-24
)

Tieren Animation (ep 6)
Triple A (eps 11, 13, 16)
ULY (5 episodes
eps 12, 15, 19, 21, 23
)

Wish (eps 1-2, 6, 24)
Youli Animation (eps 22, 24)
In-between Check:
Hanil Animation (eps 13, 18, 22)
JCC_China (5 episodes
eps 3, 9, 12, 19, 23
)

Mabuss Animation (ep 15)
SPJ (ep 10)
Key Animation:
Art Base Bam (ep 15)
FAI (ep 22)
Giga Production (ep 24)
Hanil Animation (ep 22)
TAP (ep 22)
UKOUSHIN (ep 22)
Youli Animation (eps 22, 24)
Music Production: King Records
Offline Editing Cooperation: Seki Editing Studio
Online Editing: Imagica
Photography Assistance:
Asahi Production (10 episodes
eps 4, 6-7, 10-14, 21, 23
)

Assez Finaud Fabric. (ep 7)
Azuhata Production (ep 11)
Caramel Art (eps 1, 6, 8, 11)
Chiptune (ep 7)
Chōkyō (eps 3, 6)
drop (eps 11, 14)
Giga Production (eps 17-22, 24)
NAZ (eps 7-8)
Ryūsei (eps 2-3, 5)
Studio Twinkle (ep 16)
ULY (11 episodes
eps 9-10, 12, 14-20, 23
)

Production Cooperation:
asread (ep 16)
J-Cube (4 episodes
eps 3, 9, 19, 23
)

Kazanami Kōbō (4 episodes
eps 8, 13, 17, 21
)

Mabuss Animation (eps 5, 10, 15)
Mighty Max Movie (6 episodes
eps 4, 8, 13, 17-18, 21
)

Mito Animation (eps 7, 14, 20)
Sung San Production (eps 5, 10)
Recording Studio: Glovision
Sound Production: Glovision
Theme Song Label: King Records (OP, ED1-2)
English cast
English staff
ADR Director: Tyler Walker
Script:
Tyler Walker (ep 15)
Tyson Rinehart (eps 1-15)

ADR Engineer: Ryan Urbanovsky
Mix Engineer:
Andrew Tipps (ep 4)
Neal Malley (eps 1-3, 5-8)
Jill Harris as Hibiki Iga
Morgan Berry as Hachirou Kouga (young)
Ricco Fajardo as Hachirou Kouga

Brad Hawkins as Kareha Shougyo
Brittany Lauda as Hachisu
Clifford Chapin as Shichigen Higurashi
Cris George as Houetsu Tsuta
Dave Trosko as Kazuma Kusunagi
David Wald as Kasou Himonji
Ian Moore as Tenshin Yusa
Jad Saxton as Utsusu
Jarrod Greene as Saizou Ishi
Jeff Johnson as Itsuma Irootoroe
Jerry Jewell as Gorone Negoro
Laura Bailey as Iga Oboro
Marti Etheridge as Saizou Ishi (Young)
Matt Shipman as Tadanaga Tokugawa
Michelle Rojas as Shikibu Koura (Young)
Morgan Garrett as Namenba
Ryan Reynolds as Shichigen Higurashi (Young)
Steve Powell as Geiin Shichito
Tyson Rinehart as Shikibu Koura

Alexis Tipton as
Narrator (ep 1)
Oboro
Amanda Gish as Mother (ep 24)
Amanda Lee as Chou (ep 2)
Amber Lee Connors as Itaru (eps 4-8)
Andrew Love as Hachisu's Brother (ep 20)
Andy Mullins as Tenkai (ep 8)
Bill Jenkins as Joujin (eps 3-8)
Blake Shepard as Bunnoshin (ep 8)
Brandon McInnis as Kujaku (eps 3-8)
Brandon Potter as Saizou's Dad (ep 19)
Brian Mathis as Oda Nobunaga
Casey Casper as Head Nun (ep 17)
Charles Campbell as Sakazaki (ep 10)
Chris Rager as Unknown Man (eps 11-15)
Christopher Wehkamp as Hadaebou (eps 6-8)
Colleen Clinkenbeard as Takechiyo (eps 4-8)
Dave Woodard as Gorouza (ep 8)
Emily Neves as Senhime
Francis Henry as Hidetada (eps 6-8)
Ian Sinclair as Ronin (eps 12-15)
Jason Douglas as Utsutsu's Father (eps 13-15)
Jeff Johnson as Shuugetsu (Home Video; ep 4)
Jennifer Alyx as Mother (ep 2)
Jim White as Ieyasu Tokugawa (eps 2-8)
Julie Shields as Kunichiyo (eps 4-8)
Kenny Green as Neireichou (eps 4-8)
Kent Williams as Magoroku (eps 4-8)
Lydia Mackay as Shichigen's Mother (eps 12-15)
Marcus D. Stimac as Shuugetsu (eps 4-8)
Mark Stoddard as Yakushiji Tenzen (ep 24)
Mike McFarland as Kazusanosuke (ep 1)
Tyler Walker as Lemitsu (eps 7-8)

Nazeeh Tarsha (ep 1)
English companies
Distributor: Madman Entertainment (Australia and New Zealand; Funimation)
Internet Streaming:
AnimeLab (Australia and New Zealand)
Crunchyroll
FUNimation Entertainment (dubbed)
Spanish staff
Spanish companies
(none)
Internet Streaming: Crunchyroll (Latin America and Spain)
Spanish cast
(none)
Portuguese staff
Portuguese companies
(none)
Internet Streaming: Crunchyroll (Brazil and Portugal)
Portuguese cast
(none)

This encyclopedia is collaboratively edited by the users of this site
DISCLAIMER add information report an error lookup sources

Compare this anime's credits with others

# A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Anime anthology