Linebarrels of Iron (TV)

Have you seen this? want to / seen some / seen all
Alternative title:
Kurogane no Linebarrels (Japanese)
鉄のラインバレル (Japanese)
Objectionable content: Significant
Copyright notice: © 2008 Eiichi Shimizu, Tomohiro Shimoguchi, Akita Publishing/GONZO/Linebarrel Partners
Plot Summary: Kōichi Hayase, a weakling and an average student, is always bullied by his stronger classmates, and ends up being protected by his childhood friends Risako and Yajima. This makes him feel even worse since he realizes he is weaker than Risako, the woman he likes. But all this suddenly changes when a falling orbital drop mecha called Linebarrel misses the landing zone and kills him. He then returns to life, thanks to the intervention of the alien woman Emi, who was trying to land the mecha. Kōichi ends up being the pilot of Linebarrel and is linked to it for the rest of his new life. Linebarrel was designed to save humanity from an approaching interdimensional war and to bring justice to Earth—but with a pilot who has been resentful all his life this isn't top priority.
User Ratings: 603 ratings have been given [details]
 Masterpiece: 37 votes (sub:32, dub:4, edit.dub:1)
 Excellent: 93 votes (sub:63, dub:24, raw:2, edit.dub:1, others:3
2 Spanish subtitled
1 Polish subtitled
)
 Very good: 135 votes (sub:93, dub:37, raw:1, others:4
4 Spanish subtitled
)
 Good: 153 votes (sub:110, dub:36, raw:1, ?:1, others:5
3 Spanish subtitled
1 Russian subtitled
1 Tagalog dubbed
)
 Decent: 71 votes (sub:48, dub:17, ?:2, edit.dub:1, raw:1, others:2
2 Spanish subtitled
)
 So-so: 42 votes (sub:33, dub:8, others:1
1 Spanish subtitled
)
 Not really good: 23 votes (sub:14, dub:8, others:1
1 Spanish subtitled
)
 Weak: 20 votes (sub:15, dub:3, others:2
1 Russian subtitled
1 Italian subtitled
)
 Bad: 14 votes (sub:12, dub:2)
 Awful: 6 votes (sub:5, ?:1)
 Worst ever: 9 votes (sub:7, dub:1, raw:1)
Seen in part or in whole by 1316 users, rank: #884 (of 7090)
Median rating: Good
Arithmetic mean: 6.932 (Good), std. dev.: 2.0806, rank: #2977 (of 7102)
Weighted mean: 6.830 (Good−), rank: #3125 (of 7102) (seen all: 7.20 / seen some: 5.96 / won't finish: 3.24)
Bayesian estimate: 6.845 (Good), rank: #2843 (of 5355)
Running time: 24 minutes per episode
Number of episodes: 24
Episode titles: We have 26
Vintage: 2008-10-03
Release dates: We have 2
Opening Theme:
"Kitei no Tsurugi" by ALI PROJECT
Ending Theme:
#1: "Ame ga furu" by Maaya Sakamoto
#2: "Remedy" by Maaya Sakamoto
Trivia: We have 2
Reviews:
News: Show:
You can contribute information to this page, but first you must login or register

DVD (Region 1)
    Linebarrels of Iron - OVA Collection (DVD) 2010-10-05
    Linebarrels of Iron - Part 1 (DVD 1-2) 2010-01-19
    Linebarrels of Iron - Part 2 (DVD 1-2) 2010-10-05
    Linebarrels of Iron - The Complete Series (DVD 1-5) 2011-03-29
    Linebarrels of Iron - The Complete Series [S.A.V.E.] (DVD 1-5) 2012-11-13

Japanese staff
Japanese cast
Director: Masamitsu Hidaka
Series Composition: Kiyoko Yoshimura
Screenplay:
Kiyoko Yoshimura (20 episodes
eps 1-8, 10-13, 15, 17-20, 22-24
)

Shigeru Morita (4 episodes
eps 9, 14, 16, 21
)

Storyboard:
Hidetoshi Namura (eps 5, 10, 19)
Katsuya Kikuchi (ep 17)
Kazuma Fujimori (eps 11, 24)
Manabu Ono (eps 9, 13)
Masamitsu Hidaka (eps 1-4, 16)
Shunichi Yoshizawa (ep 22)
Takashi Kobayashi (ep 6)
Tamayo Yamamoto (ep 16)
Tetsuya Watanabe (eps 8, 14, 18)
Tetsuya Yanagisawa (eps 7, 12)
Tsukasa Sunaga (eps 15, 20, 23)
Yuu Nobuta (ep 21)
Episode Director:
Hiroyuki Okuno (eps 2, 8)
Katsuya Kikuchi (4 episodes
eps 4, 11, 17, 23
)

Manabu Ono (ep 9)
Masaharu Tomoda (ep 3)
Masahiro Sekino (eps 15, 24)
Masamitsu Hidaka (ep 1)
Michita Shiroishi (eps 5, 20)
Shigeki Hatakeyama (eps 7, 14)
Shunichi Yoshizawa (eps 16, 22)
Takashi Kobayashi (eps 6, 12, 19)
Tatsuya Abe (ep 10)
Yukio Nishimoto (ep 18)
Yuu Nobuta (eps 13, 21)
Music: Conisch
Character Design: Hisashi Hirai
Art Director: Shigemi Ikeda
Chief Animation Director:
Hiroya Iijima
Hisashi Hirai
Animation Director:
Akinori Fudesaka (eps 10, 17, 23)
Atsushi Aono (ep 18)
Hiroya Iijima (ep 24)
Hiroyuki Okuno (eps 2, 8)
Hisashi Hirai (OP; ep 1)
Jun Takagi (4 episodes
eps 3, 11, 17, 23
)

Junko Watanabe (ep 16)
Kei Tsuchiya (ep 16)
Koichi Yagami (ep 9)
Kyoko Kotani (ep 19)
Masao Ebihara (ep 22)
Odahiro Watanabe (ep 14)
Rihoko Kato (ep 9)
Shinichi Nozaki (ep 6)
Shou Kojima (eps 5, 12, 20)
Tadashi Sakazaki (ep 19)
Tatsuya Abe (ep 10)
Tomoaki Kado (eps 4, 15)
Toshimitsu Kobayashi (eps 13, 21)
Yoshiya Yamamoto (eps 7, 14)
Art design:
Shigemi Ikeda (Atelier Musa)
Shuichi Okubo (Atelier Musa)
Mecha design: Tsutomu Suzuki
Sound Director: Masafumi Mima
Cgi Director: Hiroshi Shiroi
Director of Photography: Takeo Ogiwara
Producer:
Hiroyuki Orukawa (Flying Dog)
Masaru Nagai (GDH)
Takaaki Kuwana (Akita Shoten)
Yoshihiro Iwasa (CBC)

2D CGI: Yousuke Nanjou
2nd Key Animation:
Akinori Fudesaka (ep 12)
Akira Amemiya (ep 9)
Chiho Fujiwara (Anime R; ep 7)
Dai Oohara (ep 21)
Daisuke Kurose (ep 24)
Erkin Kawabata (ep 1)
Etsuko Tsunoda (eps 7, 14)
Etsurō Murao (ep 24)
Harumi Kakuda (ep 14)
Hidenori Inami (eps 11, 24)
Hiroki Itoh (ep 15)
Hiroko Kaneda (ep 21)
Hiroko Oohata (ep 24)
Hiroko Seigan (8 episodes
eps 3-6, 11, 17-18, 21
)

Hiromi Takasaka (ep 24)
Hiroyuki Oshima (ep 1)
Hye-Ran Park (ep 4)
Ji Eun Kim (Synod Animaton Studio; eps 7, 14)
Jun Shirai (eps 17, 24)
Kan Terada (ep 1)
Kanae Matsunaga (eps 3, 9, 18)
Kaori Oka (Anime R; ep 7)
Kenichi Kutsuna (ep 9)
Kenzo Yamada (ep 9)
Kiyohara Kazuki (ep 24)
Kōji Furuya (ep 15)
Lee Jae Min (Synod Animaton Studio; eps 7, 14)
Makito Uehara (ep 21)
Mayu Fujimoto (8 episodes
eps 3-6, 11, 17-18, 21
)

Mayumi Watanabe (eps 4, 13)
Mi Suk Kim (Synod Animaton Studio; eps 7, 14)
Midori Yoshii (ep 23)
Miho Kinjou (ep 14)
Motohiro Taniguchi (ep 24)
Norifumi Shiro (ep 1)
Ok Young Lee (ep 1)
Rena Okuyama (eps 23-24)
Sawako Shigematsu (ep 12)
Sayaka Takase (eps 1, 21)
Shinji Itadaki (ep 1)
Shou Tsutsumi (ep 1)
Taiichi Nakaguma (ep 17)
Takashi Ono (eps 9, 15)
Takuya Nakano (ep 15)
Tomohito Matsuhiro (ep 21)
Tomotsugu Sakakibara (ep 24)
Tomoyo Masuda (5 episodes
eps 4-5, 11, 17, 24
)

Yoko Iizuka (ep 14)
Yoshikazu Fujiwara (Anime R; eps 7, 9)
Yui Ushinohama (ep 23)
Yuki Kawamura (Anime R; ep 7)
Yukinori Kawamura (Anime R; ep 7)
Yuu Nobuta (ep 23)
3D Animation:
Akira Ishii (DIGITURBO; Polygon bangcho; ep 22)
Ayaka Igarashi (GONZO; OP; 13 episodes
eps 1-4, 9-11, 13, 17-19, 22, 24
)

Fumio Matsumura (Shiitake Digital; eps 17, 21, 23)
Haruki Kashiwakura (GONZO; eps 23-24)
Hideaki Takeda (GONZO; eps 23-24)
Hiroshi Shiroi (GONZO; OP)
Hisayasu Kamiya (GONZO; OP; 11 episodes
eps 1-2, 4, 8, 10-11, 14, 16, 19, 21, 24
)

Kazuya Yamagata (GONZO; OP for 2-13, ED1; 11 episodes
eps 1, 3, 9-11, 15, 18, 20, 22-24
)

Keiichiro Yagino (GONZO; eps 23-24)
Keisuke Maruyama (Premium Agency; eps 19, 23)
Keito Komaki (Ritz Motion; eps 19, 21, 24)
Kentarō Honma (GONZO; OP; 10 episodes
eps 2, 4, 8, 10-11, 14, 16, 20, 23-24
)

Miki Owada (Premium Agency; eps 19, 23)
Mitsuru Kozai (StudioGX; eps 14, 20)
Naoko Kanda (Shiitake Digital; ep 18)
Nobuo Aichi (Premium Agency; eps 19, 23)
Rikako Kato (wonderium; ep 5)
Ritsuka Nagashima (Ritz Motion; eps 19, 21, 24)
Ryota Maejima (Shiitake Digital; 6 episodes
eps 16-18, 20-21, 23
)

Satoshi Toyoda (wonderium; ep 5)
Shōgo Takata (Premium Agency; ep 23)
Tai Xi Wu (GONZO; 11 episodes
eps 7-11, 13-14, 16, 20, 23-24
)

Takahiro Sugano (StudioGX; 6 episodes
eps 13-15, 18, 20-21
)

Takeshi Masuda (Shiitake Digital; 6 episodes
eps 16-18, 20-21, 23
)

Takeyuki Harano (wonderium; ep 5)
Tomoaki Moriyama (StudioGX; eps 13-14)
Toshiaki Ihara (GONZO; eps 2, 4)
Toshiyuki Kanenobu (GONZO; 9 episodes
eps 10-16 even, 19, 21-24
)

Yasunori Honma (Shiitake Digital; eps 20-21, 23)
Yoshie Nakajima (StudioGX; 6 episodes
eps 13-15, 18, 20-21
)

Yu Kitamura (Premium Agency; eps 19, 23)
Yuki Kato (Shiitake Digital; eps 16-18, 20)
Yurie Chiba (StudioGX; 5 episodes
eps 14-15, 18, 20-21
)

Yuriko Sugiyama (Premium Agency; eps 19, 23)
3D Modeling Design:
Chihiro Gaman (ep 1)
Katsuhisa Oono (eps 1-5, 7-24)
Takeshi Gotō (eps 1-5, 7-24)
Toshiaki Ihara (eps 5, 8-24)
Toshiyuki Kanenobu (eps 1-5, 7-24)
3D Production: Tatsuya Maki (eps 1-5, 7-24)
3D Texture:
Takeshi Gotō (eps 1-5, 7-24)
Toshiyuki Kanenobu (eps 1-5, 7-24)
Animation Finish:
Eri Suzuki (ep 1)
Haruko Nobori (Hiyori; ep 23)
Masayuki Kusaka (Artemis; ep 21)
Miho Hasegawa (ep 10)
Ryoji Nagasawa (eps 1, 9)
Takao Yagi (Artemis; ep 21)
Tomoko Mizohata (Artemis; ep 21)
Yukiko Tadano (eps 2, 8)
Animation producer: Eiji Sumitomo
Art Board: Yukiko Maruyama (Atelier Musa)
Assistant Animation Director:
Akinori Fudesaka (eps 12, 20, 24)
Hiroya Iijima (ep 8)
Jun Takagi (ep 24)
Naoaki Houjou (ep 14)
Sang-Jin Park (ep 14)
Shou Kojima (eps 2, 15, 24)
Tadashi Sakazaki (7 episodes
eps 4, 6-8, 10, 15, 17
)

Toshimitsu Kobayashi (eps 4, 24)
Background Art:
Chiharu Kono (Atelier Musa; 18 episodes
eps 1-7, 10, 14-15, 17-24
)

Hachidai Takayama (Atelier Musa; eps 8-9)
Hiromitsu Narumi (Atelier Musa; eps 19-24)
Kaoru Inoue (Atelier Musa; eps 14-24)
Katsura Yamazaki (Atelier Musa; 19 episodes
eps 1-5, 7-17, 22-24
)

Kayoko Tomono (Atelier Musa; 17 episodes
eps 1-10, 12-17, 22
)

Mai Hamako (Atelier Musa; eps 1-14, 16-17)
Masaki Kato (Atelier Musa; eps 1, 14-24)
Masami Ohta (Atelier Musa; eps 1-17)
Masataka Nakatsuta (Atelier Musa; 6 episodes
eps 1, 14-17, 22
)

Miki Oomori (Atelier Musa; eps 1, 14-17)
Nakki Oshiro (Atelier Musa; ep 1)
Seok-Gang Song (Atelier Musa; eps 11-24)
Shizuko Kojima (Atelier Musa; 22 episodes
eps 1-2, 4-17, 19-24
)

Shohei Kato (Atelier Musa; eps 1, 14-21)
Takuya Ebisawa (Atelier Musa; eps 1-6, 9-17)
Teruko Takekoshi (Atelier Musa; eps 1-16)
Wakako Hideshima (Atelier Musa; ep 22)
Yoshimi Mineta (Atelier Musa; eps 1-17, 21-22)
Yuko Doi (Atelier Musa; eps 1, 14, 16-24)
Yuri Matsuzaki (Atelier Musa; 5 episodes
eps 15-17, 21-22
)

Color Check:
Asami Maruyama (ep 14)
Eri Suzuki (eps 1, 24)
Hiroaki Kojima (ep 7)
Keiko Enomoto (eps 2, 8)
Kimiko Kitazawa (eps 12, 18)
Miho Hasegawa (4 episodes
eps 10, 16, 20, 23
)

Mineyo Oonishi (eps 4, 11, 19)
Ryoji Nagasawa (ep 9)
Satoshi Tsuchiya (ep 22)
Sayuri Okada (ep 15)
Shun Hasegawa (eps 5, 17)
Takae Iijima (eps 13, 21)
Tamae Matsuoka (ep 6)
Color design: Eri Suzuki
Color setting:
Asami Maruyama (ep 14)
Eri Suzuki (eps 1, 24)
Haruko Nobori (ep 3)
Hiroaki Kojima (ep 7)
Keiko Enomoto (eps 2, 8)
Kimiko Kitazawa (eps 12, 18)
Miho Hasegawa (4 episodes
eps 10, 16, 20, 23
)

Mineyo Oonishi (eps 4, 11, 19)
Ryoji Nagasawa (ep 9)
Satoshi Tsuchiya (ep 22)
Sayuri Okada (ep 15)
Shun Hasegawa (eps 5, 17)
Takae Iijima (eps 13, 21)
Tamae Matsuoka (ep 6)
Creative Producer: Goro Taniguchi
Editing: Akinori Mishima
Format Editing: Shigenobu Ogata (Video Tech)
Illustration:
Eiichi Shimizu (ED1-2)
Tomohiro Shimoguchi (ED1-2)
In-Between Animation:
Ae Myeong Ha (GONZO; ep 2)
Ai Mochida (GONZO; ep 2)
Akiko Kudou (GONZO; 22 episodes
eps 1-6, 8-13, 15-24
)

Daichi Takahashi (GONZO; 21 episodes
eps 1, 3-6, 8-13, 15-24
)

Eri Nagata (GONZO; ep 2)
Etsurō Murao (GONZO; 20 episodes
eps 3-6, 8-13, 15-24
)

Hiroko Seigan (GONZO; 21 episodes
eps 1, 3-6, 8-13, 15-24
)

Jinko Shimamura (GONZO; ep 2)
Jun Shirai (ep 23)
Jun Takagi (ep 11)
Jun You Min (GONZO; 21 episodes
eps 1, 3-6, 8-13, 15-24
)

Kiyohara Kazuki (GONZO; 21 episodes
eps 1, 3-6, 8-13, 15-24
)

Masayuki Sakagami (GONZO; 20 episodes
eps 3-6, 8-13, 15-24
)

Mayu Fujimoto (GONZO; 21 episodes
eps 1, 3-6, 8-13, 15-24
)

Mayumi Watanabe (ep 1)
Miho Kato (GONZO; ep 2)
Sakae Shibuya (GONZO; ep 2)
Sayuri Ōsato (GONZO; 20 episodes
eps 3-6, 8-13, 15-24
)

Yuka Kizen (GONZO; eps 2, 9)
Yuu Nobuta (ep 23)
In-Between Check:
Etsuko Tsunoda (eps 7, 14)
Tomoyo Masuda (22 episodes
eps 1-6, 8-13, 15-24
)

Key Animation:
Aki Hayashi (eps 12, 23)
Akihiro Yamamoto (ep 24)
Akiko Asaki (ep 24)
Akinori Fudesaka (4 episodes
eps 3, 6, 17, 23
)

Atsuko Watanabe (eps 1, 9)
Atsushi Aono (ep 24)
Aya Kubota (5 episodes
eps 4, 11, 17, 23-24
)

Bomin Kim (ep 9)
Chizuru Mori (eps 2, 8)
Daisuke Agata (eps 5, 24)
Daisuke Kurose (eps 3, 10, 12)
Eiichi Akiyama (4 episodes
eps 8, 15, 21, 23
)

Eiji Nakada (ep 24)
Emi Ueda (Anime R; ep 14)
Emiko Kataoka (ep 22)
Erkin Kawabata (ep 2)
Etsuaki Mizuno (ep 14)
Fumiaki Kouta (ep 1)
Gakushi Maeda (ep 2)
Hideaki Matsuoka (ep 4)
Hideki Hashimoto (ep 2)
Hideki Shibuya (ep 5)
Hidemi Yamashita (4 episodes
eps 13, 16, 20, 22
)

Hidenori Inami (eps 5, 15, 17)
Hideo Maru (eps 6, 24)
Hideyuki Hamada (eps 6, 19)
Hiraku Kaneko (ep 24)
Hirofumi Yamashita (ep 17)
Hiroki Harada (ep 1)
Hiroki Ikeshita (eps 17, 23)
Hiroki Mutaguchi (ep 18)
Hiroko Oohata (ep 4)
Hiroko Seigan (5 episodes
eps 13, 16, 19, 23-24
)

Hiroko Shigekuni (eps 6, 12, 19)
Hiroko Yoshida (6 episodes
eps 12-13, 16-17, 22-23
)

Hiromi Okazaki (ep 3)
Hiromi Takasaka (OP; eps 1, 3-4)
Hironori Hano (ep 10)
Hironori Sawada (4 episodes
eps 13, 18, 20, 24
)

Hiroshi Arisawa (ep 21)
Hiroshi Konno (eps 1, 4)
Hiroshi Kosuga (ep 19)
Hiroshi Mimata (eps 2, 5, 8, 16)
Hiroyuki Ohkaji (eps 8, 15)
Hiroyuki Okuno (eps 1-2, 8)
Hiroyuki Oshima (eps 4, 12)
Hiroyuki Shimizu (eps 10, 21)
Hisashi Mori (ep 2)
Hisashi Samejima (eps 3, 10)
Hitoshi Kamata (Nakamura Production; ep 7)
Hung Soo Lee (ep 6)
Ji Eun Kim (SYNOD; ep 14)
Ji Hee Jung (ep 6)
Jie Chen (ep 23)
Jin Isurugi (ep 15)
Jun Takagi (4 episodes
eps 1, 11, 17, 23
)

Jun young Joe (ep 7)
Jun'ichi Kitamura (eps 18, 21, 23)
Junko Watanabe (ep 16)
Kan Ogawa (ep 2)
Kanae Matsunaga (5 episodes
eps 15-17, 22, 24
)

Kanetoshi Kamimoto (ep 2)
Kaori Higuchi (eps 1, 9)
Katsuhiko Kitada (ep 9)
Katsuya Kikuchi (OP; 5 episodes
eps 1, 4, 11, 17, 23
)

Katsuyuki Tamura (4 episodes
eps 11, 21, 23-24
)

Kayo Nomichi (ep 17)
Kayoko Suzuki (4 episodes
eps 13, 16, 20, 22
)

Kazufumi Takano (ep 1)
Kazuhiko Ishii (ep 21)
Kazuhiro Miwa (ep 1)
Kazuhiro Sasaki (eps 7, 14)
Kazumasa Takeuchi (ep 15)
Kazunari Niigaki (5 episodes
eps 5, 8, 11-12, 24
)

Kei Tsuchiya (eps 16, 21, 24)
Keiichi Honda (ep 15)
Keiichi Sano (ep 9)
Keiichirou Matsui (OP; ep 5)
Keita Hagio (eps 8, 15, 18)
Ken Sugita (ep 10)
Kenichi Kutsuna (ep 8)
Kenichirou Yamamoto (Anime R; eps 7, 14)
Kenzo Yamada (ep 5)
Kiyoshi Nohji (Anime R; eps 7, 14)
Koichi Nakaya (ep 23)
Kōichi Takai (Anime R; eps 7, 14)
Koichi Yagami (ep 9)
Koji Iwai (ep 13)
Kouichi Shimoda (ep 15)
Kouji Matsuyama (ep 18)
Kumiko Kakoi (ep 5)
Kumiko Kasuga (eps 21, 24)
Kyoko Kotani (4 episodes
eps 1, 16, 23-24
)

Kyouhei Tezuka (eps 1, 6, 9)
Lee Jae Min (SYNOD; ep 14)
Mai Ishii (ep 15)
Mai Tsutsumi (ep 9)
Maki Uchida (ep 1)
Mamiko Nakanishi (eps 1, 9)
Manabu Akita (ep 18)
Manabu Ono (ep 9)
Manabu Yasumoto (ep 18)
Mariko Aoki (ep 24)
Mariko Ishikawa (ep 4)
Mariko Yamamoto (ep 5)
Masaharu Tomoda (10 episodes
eps 1, 3-4, 11, 13, 16-17, 22-24
)

Masahiko Matsuo (Anime R; eps 7, 14)
Masahiro Hamamori (ep 18)
Masahiro Sekiguchi (ep 3)
Masahiro Yamanaka (OP for 2-13; eps 1, 9)
Masaki Hosoyama (ep 11)
Masaki Takasaka (eps 12, 20)
Masami Goto (4 episodes
eps 10, 16, 22, 24
)

Masaru Yoshioka (eps 13, 18)
Masaya Nozaki (ep 22)
Masayuki Takagi (ep 18)
Mayu Fujimoto (5 episodes
eps 13, 16, 19, 23-24
)

Mayu Saito (eps 13, 16, 20)
Mayumi Oda (ep 13)
Megumi Tomita (ep 9)
Michiaki Sugimoto (ep 10)
Michinori Shiga (ep 16)
Michio Hasegawa (ep 21)
Miho Kinjou (ep 7)
Miki Kato (ep 4)
Minoru Morita (ep 20)
Mitsuteru Kubo (4 episodes
eps 13, 16, 20, 23
)

Miyuki Inoue (eps 7, 14)
Momoko Kawai (eps 13, 16)
Moriyasu Taniguchi (Anime R; ep 7)
Motohiko Kurihara (ep 21)
Naoaki Houjou (Nakamura Production; ep 7)
Naoki Mishiba (ep 21)
Naoki Yamauchi (ep 3)
Naoya Dougen (Anime R; eps 7, 14)
Naoyuki Asano (eps 1, 9)
Natsuki Ito (ep 9)
Noboru Kawamori (5 episodes
eps 4-5, 12, 17, 24
)

Noriyasu Yamauchi (eps 2, 15)
Rena Okuyama (eps 4, 11)
Rie Omori (eps 2, 8, 15)
Ryo Takahashi (6 episodes
eps 4, 11-17 odd, 24
)

Sae Nishino (eps 5, 11)
Saori Koike (ep 11)
Sato Tominaga (ep 16)
SATOSHI (ep 5)
Satoshi Arajima (eps 11, 15, 24)
Sayaka Takase (4 episodes
eps 3, 6, 17, 23
)

Sayaka Yamai (ep 13)
Sei Komatsubara (ep 17)
Seung Hee Yoo (ep 8)
Seung Wook Woo (SYNOD; ep 14)
Shigeki Sato (4 episodes
eps 5, 10, 19, 22
)

Shikotsuko (ep 18)
Shimon Kondou (ep 3)
Shin Wakabayashi (ep 18)
Shingo Fujii (ep 18)
Shinichi Nozaki (ep 6)
Shinichiro Minami (ep 10)
Shinmei Saito (ep 13)
Shinpei Kamada (OP)
Shintaro Suzuki (ep 14)
Shinya Nishizawa (ep 4)
Shou Kojima (OP; ep 24)
Shouhei Hamaguchi (ep 12)
Shouhei Obara (ep 4)
Shouji Endo (ep 22)
Shuichi Kaneko (eps 2, 8)
Shunichi Yoshizawa (ep 16)
Shunryō Yamamura (8 episodes
eps 4, 6, 10, 12, 18-19, 23-24
)

Shuzilow.HA (ep 1)
Soichiro Matsuda (ep 15)
Sung Woo Kim (SYNOD; ep 14)
Suta Asano (ep 9)
Tadashi Sakazaki (ep 16)
Tadashi Shida (ep 8)
Taiichi Nakaguma (eps 10, 19, 24)
Taiyou Satoyama (ep 19)
Takanori Suzuki (eps 7, 14)
Takashi Ono (eps 18, 23)
Takashi Sano (ep 18)
Takayuki Gotan (ep 14)
Takenori Tsukuma (eps 1, 9, 15)
Takeshi Kanda (ep 19)
Takeshi Morita (eps 1, 6)
Takuya Matsumura (ep 23)
Takuya Nakano (eps 2, 8)
Tatsuhiko Hatano (ep 2)
Tatsuo Nakajima (Nakamura Production; ep 7)
Tatsuya Abe (ep 10)
Tatsuya Urano (ep 5)
Tetsurou Yamada (Nakamura Production; ep 7)
Tomoaki Sakiyama (eps 10, 19, 24)
Tomohiro Kawahara (ep 1)
Tomoki Kōda (ep 17)
Tomoko Kagawa (ep 10)
Tomoko Nitta (4 episodes
eps 2, 8, 15, 23
)

Tomotsugu Sakakibara (6 episodes
eps 5, 11, 13, 17, 20, 23
)

Tomoyasu Kurashima (ep 8)
Tomoyo Masuda (eps 21, 23)
Toru Yoshida (ep 2)
Toshiharu Sugie (ep 1)
Toshihiro Kawakami (ep 22)
Toshiko Inada (ep 21)
Toshimitsu Takechi (eps 5, 18)
Toshiyuki Fujisawa (OP for 2-13)
Tsuguru Fukuda (Nakamura Production; ep 7)
Tsutomu Ono (eps 13, 20)
Tsutomu Suzuki (OP; eps 1, 9, 24)
Tsuyoshi Kakihara (ep 15)
Yasuko Miyazaki (4 episodes
eps 6, 10, 12, 19
)

Yasunori Matsumura (eps 3, 5)
Yoko Iizuka (ep 12)
Yoshihiro Matsumoto (eps 1, 9, 23)
Yoshihiro Matsushita (ep 2)
Yoshihiro Nakamura (Anime R; eps 7, 14)
Yoshihiro Taniguchi (ep 3)
Yoshikazu Fujiwara (ep 5)
Yoshimitsu Ohashi (ep 1)
Yoshinobu Ando (eps 8, 23-24)
Yoshitaka Sato (eps 18, 21)
Yosuke Kobashi (eps 16, 19, 22)
Yosuke Yabumoto (ep 2)
Youhei Sasaki (ep 8)
Youko Kuboyama (eps 13, 20, 22)
Young-Hee Choi (ep 6)
Yousuke Toyama (ep 22)
Yuichi Hirano (ep 16)
Yuichi Nakazawa (ep 15)
Yukihiro Kobayashi (ep 13)
Yukiyo Komito (eps 22, 24)
Yūko Hineno (Anime R; eps 7, 14)
Yuko Nakajima (5 episodes
eps 4, 11, 17, 23-24
)

Yuma Konishi (ep 4)
Yuriko Chiba (ep 24)
Yūta Kiso (eps 5, 12, 20)
Yuu Nobuta (eps 21, 24)
Yuuki Itagaki (ep 4)
Yuuko Kobori (Anime R; eps 7, 14)
Layout: Hiromi Takasaka (ED2)
Marketing Production: Hideki Tanno
Mecha Animation Director:
Tomohiro Kawahara (18 episodes
eps 3-5, 7, 9-21, 23
)

Tsutomu Suzuki (6 episodes
eps 1-2, 4, 6, 10, 24
)

Media Writer: Yuniko Ayana
Military Setting Cooperation: Takaaki Suzuki
Orchestra Conductor: Koji Haishima
Original Makina Design: Eiichi Shimizu (ep 24)
Overseas Marketing: Mizoko Okumura
Photography:
Ayumi Okano (9 episodes
eps 6-7, 11, 15, 19-22, 24
)

Ayumi Ushijima (15 episodes
eps 2-13, 16, 19-20
)

Haruhide Ishiguro (eps 1-13)
Haruka Gotō (9 episodes
eps 2, 5, 10-12, 15, 19-20, 24
)

Kouji Hayashi (19 episodes
eps 1, 5-20, 22-23
)

Koujirou Hayashi (4 episodes
eps 1, 6, 13, 20
)

Mami Gotō (ED2; 18 episodes
eps 1-2, 5, 10-24
)

Maruna Haneda (11 episodes
eps 2, 5, 10-13, 15, 19-21, 24
)

Naoki Kitamura (14 episodes
eps 1-3, 5-6, 8-13, 19-21
)

Osamu Motoyama (ED1; 21 episodes
eps 1-12, 14-19, 21, 23-24
)

Shinya Kato (10 episodes
eps 7, 12-17, 19-21
)

Tadashi Kitaoka (eps 4, 6-13, 15)
Takeo Ogiwara (eps 1-24)
Tsunetaka Ema (eps 15, 19)
Planning:
Jun Itou (Akita Shoten)
Shiro Sasaki (Flying Dog)
Tadashi Hoshino (星野禎; GDH)
Tsuneaki Hattori (CBC)
Planning Cooperation: Satoshi Mashima (Taki Design)
Production Advancement:
Ayumi Okamura (eps 13, 20)
Hiroshi Hosokawa (eps 2, 8, 15)
Hiroya Hasegawa (ep 18)
Kouhei Yamaoka (eps 6, 12, 22)
Makoto Aoki (ep 4)
Masayuki Naoe (eps 16, 22)
Ryouji Kawaguchi (eps 7, 14)
Shin'ya Ueda (ep 21)
Shinichi Yamaguchi (ep 12)
Takeshi Nakatani (ep 21)
Takuya Naitou (eps 7, 14)
Toshiya Ōtomo (4 episodes
eps 5, 11, 17, 24
)

Yūichi Fukushima (eps 1, 9)
Yukio Yoda (ep 23)
Yuuji Nosaka (eps 10, 19)
Yuuki Takahashi (ep 3)
Production manager: Yuichi Tashiro
Program Publicity: Kazuyo Shigematsu (CBC)
Prop Design: Hideki Harada
Publicity Cooperation: Tomoya Yamamoto (NEC Biglobe)
Publicity Producer: Takanori Sugawara
Recording:
Fujio Yamada (Techno Sound; Tricycle Studio)
Recording Assistant:
Hiromi Yamaguchi (Triangle Studio; Tricycle Studio)
Sayaka Ninomiya (Studio Aoi)
Rights Manager: Yōko Mitsui
Setting Production: Yū Satō
Sound Effects: Kenji Koyama (Sound Box)
Sound Production:
Kyōko Tsutamura (Techno Sound)
Yōsuke Kanai (Techno Sound)
Special Effects: Shin Inoie
Special Effects Director: Ichiro Itano
Special Settings: Shigeru Morita (Studio Nue)
Theme Song Arrangement: Mikiya Katakura (OP)
Theme Song Composition: Mikiya Katakura (OP)
Theme Song Lyrics:
Arika Takarano (OP)
Maaya Sakamoto (ED1)
Theme Song Performance:
Ali Project (OP)
Maaya Sakamoto (ED1)
Title Logo: Michiko Iwashita
Website Production: Tomoya Yamamoto (NEC Biglobe)
Mamiko Noto as Emi Kizaki
Tetsuya Kakihara as Kōichi Hayase

Aya Hirano as Kujou Miu
Biichi Satou as Jack Smith
Chiwa Saito as Rachel Calvin
Emi Shinohara as Yurianne Faithful
Gô Shinomiya as Hideaki Yajima
Hirofumi Nojima as Sobi Nakajima
Hisanori Koyatsu as Goro Maki
Jun Fukuyama as Hisataka Katō
Jun Konno as Makoto Doumyouji
Kana Ueda as Shizuna Endō
Miyuki Sawashiro as Satoru Yamashita
Noriko Shitaya as Risako Niiyama
Rie Kugimiya as Izuna Endō
Sho Hayami as Eiji Kiriyama
Tetsu Inada as Takuro Sawatari
Yūichi Nakamura as Reiji Moritsugu

Daisuke Sakaguchi as Riku Ousei
Hinako Sasaki as Saki Yajima
Jouji Nakata as Kunio Ishigami
Jun Konno as
High School Student 2 (ep 4)
Pilot of Arma (ep 1)
Keisuke Baba as High School Student 1 (ep 4)
Kiyotaka Kojima as Crew of Shangri-La (ep 1)
Masahiko Tanaka as Dr. Amagatsu Kizaki
Masako Joh as Chisato Hayase
Masako Katsuki as Judy Brown
Masataka Azuma as High School Student 3 (ep 4)
Naoya Nakanishi as Delinquent B (ep 1)
Sayaka Ohara as Yui Ogawa
Shin Aomori as Kodama
Shozo Iizuka as Captain Shinobu Igarashi
Susumu Chiba as
Delinquent A (ep 1)
Masaki Sugawara
Tomoyuki Shimura as Dimitri Magarov
Yuka Okada as Mina Hayase
Yukana as Aika Hasegawa (ep 25)
Yuuto Kazama as
Jiro Aonuma
Rogue Machina
Japanese companies
2nd Key Animation:
Anime R (eps 7, 15)
Daume (ep 14)
GK Entertainment (6 episodes
eps 1, 5-6, 19-21
)

JM Animation (ep 19)
P.A. Works (ep 4)
Studio Gash (eps 11, 18, 22)
Sunrise
Synod (ep 7)
Wao World (ep 10)
White Line (13 episodes
eps 8, 11-12, 15-21, 23-25
)

Wish (ep 21)
Wombat (9 episodes
eps 3, 5, 13, 15-16, 19-21, 24
)

3D Graphics:
DIGITURBO (ep 22)
GONZO (eps 14-24)
Premium Agency (eps 19, 23)
Ritz Motion (eps 19, 21, 24)
Shiitake Digital (6 episodes
eps 16-18, 20-21, 23
)

StudioGX (6 episodes
eps 13-15, 18, 20-21
)

wonderium (ep 5)
Animation Finish:
A-Line (14 episodes
eps 1-2, 4-8, 10-14, 16, 22
)

AI (eps 7, 14)
AIC (eps 6, 21)
Artemis (6 episodes
eps 15, 19, 21-24
)

Asahi Production (ep 13)
Buyu (ep 21)
Chaos Project (ep 6)
cube A motion (eps 1-2)
Frontline (9 episodes
eps 2-3, 8, 19-24
)

GK Entertainment (22 episodes
eps 1-6, 8-13, 15-24
)

Hangzhou Flying Dragon Cartoon Co., Ltd. (ep 7)
Hiyori (eps 3, 20, 23)
Mook Animation
Rising Force (16 episodes
eps 1, 4-6, 9-13, 15-19, 23-24
)

Studio Easter (eps 5, 17)
Studio Elle (ep 9)
Synod (eps 7, 14)
Synod Animation Studio
Triple A (ep 3)
White Line (20 episodes
eps 2-4, 6, 8-13, 15-24
)

Animation Production: GONZO
Art Board: Atelier Musa
Art Direction: Atelier Musa
Background Art:
Atelier Musa (OP, ED2; eps 1-24)
Broadcaster:
Chubu-Nippon Broadcasting Co., Ltd. (2008-10-03)
Sun TV (2008-10-10)
Tokyo Broadcasting System (2008-10-03)
Funding: Flying Dog
In-Between Animation:
A-Line (eps 5, 7, 14)
AI (eps 7, 14)
AIC (ep 6)
Anime R (ep 9)
Anime Roman (ep 7)
ARCTURUS (ep 7)
Asahi Production (ep 5)
Bee Train (ep 10)
cube A motion (eps 1-2)
Frontline (9 episodes
eps 2-3, 8, 19-24
)

GAINAX (ep 11)
Ginga-ya (ep 7)
Gingaya
GK Entertainment (22 episodes
eps 1-6, 8-13, 15-24
)

GONZO (22 episodes
eps 1-6, 8-13, 15-24
)

Hangzhou Flying Dragon Cartoon Co., Ltd. (ep 7)
JM Animation (ep 10)
Mook Animation
Nakamura Production (eps 7, 14)
Oriental Light and Magic (ep 5)
P.A. Works (eps 8, 15)
Picture Magic (ep 7)
Production I.G (ep 10)
Rising Force (ep 1)
Seigasha (ep 7)
Studio Elle (ep 1)
Studio Mark (ep 7)
Synod (eps 7, 14)
Synod Animation Studio
Triple A (eps 3, 7)
White Line (20 episodes
eps 2-4, 6, 8-13, 15-24
)

Xebec (ep 8)
Yuhodo (ep 2)
Key Animation:
Anime R (eps 5, 7, 14)
GK Entertainment (9 episodes
eps 3, 10, 12-13, 15, 19-22
)

JM Animation (eps 10, 21)
Nakamura Production (ep 7)
Studio Wanpack (ep 17)
Synod (ep 14)
Synod Animation Studio
White Line (9 episodes
eps 10, 12-13, 15, 18-22
)

Photography:
GONZO (OP)
Planning Cooperation: Champion RED Editorial Department
Production Cooperation: A-Line (eps 7, 14)
Recording Studio:
Aoi Studio
Tricycle Studio
Sound Production: Techno Sound
Sponsor: Flying Dog
English cast
English staff
ADR Director:
Caitlin Glass (eps 1-24)
Mike McFarland (eps 25-26)
Script:
Andrew Rye (9 episodes
eps 1-2, 5, 21-26
)

Joel McDonald (14 episodes
eps 4, 6-10, 12-19
)

Kevin M. Connolly (eps 3, 11, 20)
Translation:
Adam Lensenmayer (Crunchyroll ver; eps 12-24)
Ralph Yamada (Crunchyroll ver; eps 4-11)
Sarah Alys Lindholm (Quality Assurance)
Shoko Oono
Executive producer: Gen Fukunaga
ADR Engineer:
Kenneth Thompson (eps 25-26)
Stephen Hoff (eps 1-24)
Assistant ADR Director: Mike McFarland
Assistant producer: Michael Harcourt
Commentary:
Alexis Tipton (ep 6)
Caitlin Glass (ep 6)
Josh Grelle (ep 6)
Digital Video Coordinator: Jeff Yale (eps 13-26)
DVD Compression:
Duncan Yan
Jacob Martin
DVD Editing: Jeremy Jimenez
DVD Menu Audio: Gino Palencia
DVD Menu Design: Cate Ferman
DVD Producer: Clarine Harp
Head Writer:
Andrew Rye (eps 1-24)
John Burgmeier (eps 25-26)
Line Producer: Mike McFarland
Mix Engineer: Nathanael Harrison
Post-Production Assistant:
Aya Spann (eps 13-26)
Casey Barteau
Niki Cooper (eps 1-12)
Production Assistant:
Gino Palencia
Susie Nixon (Part 1)
Trenton Jons
Production Supervision: Susie Nixon (Part 2, OVA)
Senior Video Editor:
Daniel Mancilla
Jeremy Jimenez
Subtitle Timing: Bryan Ingram
Subtitling:
Ashley Hayward
Ben Phillips
Brandy Richmond (Part 1)
Jon Uzzel (Part 2, OVA)
Talent Coordination: Tara Williams
Video Post-Production Coordinator: Margaret Yabs
Video Post-Production Director: Brandon Tyler
Alexis Tipton as Emi Kizaki
Josh Grelle as Koichi Hayase

Aaron Dismuke as Izuna Endo
Barry Yandell as Kunio Ishigami
Bob Carter as Jack Smith
Bryan Massey as Takuro Sawatari
Carrie Savage as Risako Niiyama
Cherami Leigh as Shizuna Endo
Chuck Huber as Goro Maki
Ian Sinclair as Sobi Nakajima
J. Michael Tatum as Reiji Moritsugu
Jerry Jewell as Makoto Doumyoji
Joel McDonald as Hideaki Yajima
Mary Morgan as Satoru Yamashita
Michele Specht as Yurianne Faithful
Monica Rial as Miu Kojo
Tia Ballard as Rachel Calvin
Tiffany Grant as Yui Ogawa
Todd Haberkorn as Hisataka Kato
Tony Patterson as Masaki Sugawara
Vic Mignogna as Eiji Kiriyama

Anthony Bowling as Furuya
Brando Austin as Hirata
Brina Palencia as Risako's Mother (ep 13)
Charles Campbell as Base Commander (ep 15)
Chris Ayres as Noodle Buyer (ep 25)
Chris Patton as
Kato Commander (eps 20-22)
Officer A (ep 15)
Christopher R. Sabat as Captain Shinobu Igarashi
Cynthia Cranz as Chisato Hayase
Greg Ayres as Boy (ep 18)
John Swasey as Dr. Amagatsu Kizaki
Kara Edwards as
Girl (ep 18)
Yuriko Moritsugu (ep 21)
Kent Williams as Dimitri Magarov
Kristin Sutton as Mina Hayase
Kyle Hebert as Officer B (ep 15)
Leah Clark as Aika Hasegawa (ep 25)
Linda Leonard as Yajima's Mother (eps 10-11)
Melinda Wood Allen as Mother (ep 18)
Micah Solusod as Bystander A (ep 1)
Mike McFarland as Jiro Aonuma
R Bruce Elliott as U.N. Representative (ep 10)
Robert McCollum as Takoyaki Vendor (ep 25)
Sonny Strait as Riku Ousei (eps 10-11)
Trina Nishimura as Saki Yajima
Wendy Powell as
Judy Brown
Nancy Brown (ep 17)

English companies
Distributor: Madman Entertainment (Australia & New Zealand)
Subtitles: MX Media LLC
Translation: MX Media LLC

This encyclopedia is collaboratively edited by the users of this site
DISCLAIMER add information report an error lookup sources

# A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Anime anthology