Black Butler (TV)

Have you seen this? want to / seen some / seen all
Alternative title:
Czarny Lokaj (Polish)
Kuroshitsuji (Japanese)
Демон-дворецкий (Russian)
الخادم الأسود (Arabic)
黑執事 (Chinese (Taiwan))
黒執事 (Japanese)
Objectionable content: Significant
Copyright notice: ©Yana Toboso/SQUARE ENIX, Kuroshitsuji Project,MBS
Plot Summary: In Victorian-era London, on the night of Ciel Phantomhive's tenth birthday a fire destroyed his manor and killed both of his parents. In a moment of death Ceil strikes a deal with a demon, his soul in exchange for revenge. This demon becomes his butler and calls himself by name of Sebastian Michaelis, to protect and serve Ciel until the deal has been completed. One month after the fire Ciel returns from being missing, with his new butler Sebastian. Ceil is now the head of the Phantomhive corporation, handling all business affairs as well as the work as the Queen of England’s guard dog and looking for his parents murders.
User Ratings: 2418 ratings have been given [details]
 Masterpiece: 358 votes (sub:252, dub:98, ?:2, Eng:1, raw:1, others:4
1 Russian subtitled
1 Spanish subtitled
1 +
1 Portuguese subtitled
)
 Excellent: 604 votes (sub:387, dub:196, edit.dub:2, ?:1, others:18
8 Spanish subtitled
3 French subtitled
2 Russian subtitled
2 Portuguese subtitled
1 Polish subtitled
1 Russian edited dub
1 Russian dubbed
)
 Very good: 636 votes (sub:445, dub:167, raw:3, edit.dub:1, ?:1, others:19
9 Spanish subtitled
3 Italian subtitled
2 Portuguese subtitled
2 Russian subtitled
1 German dubbed
1 Russian dubbed
1 French subtitled
)
 Good: 417 votes (sub:282, dub:120, raw:2, ?:1, others:12
6 Spanish subtitled
2 Portuguese subtitled
1 Czech subtitled
1 Russian dubbed
1 Russian subtitled
1 Italian subtitled
)
 Decent: 192 votes (sub:130, dub:43, raw:2, ?:2, others:15
3 Spanish subtitled
3 Polish subtitled
3 Russian subtitled
2 French subtitled
2 Portuguese subtitled
1 Italian subtitled
1 Chinese mandarin subtitled
)
 So-so: 93 votes (sub:74, dub:16, others:3
1 French subtitled
1 Portuguese subtitled
1 German dubbed
)
 Not really good: 42 votes (sub:33, dub:9)
 Weak: 47 votes (sub:37, dub:7, ?:1, raw:1, others:1
1 French subtitled
)
 Bad: 16 votes (sub:11, dub:5)
 Awful: 7 votes (sub:7)
 Worst ever: 6 votes (dub:3, sub:3)
Seen in part or in whole by 5554 users, rank: #130 (of 7274)
Median rating: Very good
Arithmetic mean: 7.853 (Very good), std. dev.: 1.7203, rank: #788 (of 7292)
Weighted mean: 7.690 (Very good−), rank: #922 (of 7292) (seen all: 7.90 / seen some: 7.01 / won't finish: 4.13)
Bayesian estimate: 7.689 (Very good−), rank: #707 (of 5492)
Running time: half hour per episode
Number of episodes: 24
Episode titles: We have 24
Vintage: 2008-10-02
Release dates: We have 13
Opening Theme:
"Monochrome no Kiss" by SID
Ending Theme:
"I'm ALIVE!" by BECCA
#2: "Lacrimosa" by Kalafina
Links: We have 1
Trivia: We have 7
Reviews:
Black Butler DVD (Jan 12, 2011)
News: Show:
Anime Limited Updates (Apr 28, 2017)
Kalafina Panel (Jul 1, 2011)
Madman Panel (Apr 5, 2011)
Japan Expo 2010 (Aug 3, 2010)
Funimation Industry Panel (Jul 30, 2010)
Anime Boston - Day 2 (Apr 5, 2010)
Other articles: Show:
Fall 2011 Anime Spotlight (Oct 13, 2011)
Shelf Life - Germ Theory (Jul 19, 2010)
Shelf Life - Salary Cap (Jul 12, 2010)
Hey, Answerman! (Mar 6, 2009)
You can contribute information to this page, but first you must login or register

Blu-Ray + DVD combo
    Black Butler - The Complete 1st Season (BD+DVD) 2012-04-03
    Black Butler - The Complete 1st Season [Anime Classics] (BD+DVD) 2015-04-07 (from $44.98)
    Black Butler - Seasons 1 & 2 [f.y.e. exclusive] (BD+DVD) 2016-06-21
DVD (Region 1)
    Black Butler - Season 1 Part 1 (DVD) 2011-01-11
    Black Butler - Season 1 Part 1 [Limited Edition] (DVD) 2011-01-11
    Black Butler - Season 1 Part 2 (DVD) 2011-03-08

Japanese staff
Japanese cast
Director: Toshiya Shinohara
Series Composition: Mari Okada
Script:
Hiroyuki Yoshino (6 episodes
eps 6-7, 10, 15, 19-20
)

Mari Okada (12 episodes
eps 1-3, 5, 8, 11-12, 17-18, 22-24
)

Rico Murakami (ep 16)
Yuka Yamada (5 episodes
eps 4, 9, 13-14, 21
)

Storyboard:
Ai Yoshimura (eps 5, 12)
Hirofumi Ogura (eps 9, 21)
Hiroyuki Morita (ep 17)
Hiroyuki Shimazu (ep 20)
Hitoyuki Matsui (ep 15)
Kazuo Takigawa (ep 8)
Minoru Ohara (6 episodes
eps 3, 7, 11, 14, 18, 22
)

Tomihiko Ohkubo (4 episodes
eps 4, 10, 16, 23
)

Toshifumi Takizawa (eps 6, 13, 19)
Toshiya Shinohara (OP,ED; eps 1-2, 12, 24)
Yukio Nishimoto (OP for 17-24)
Episode Director:
Ai Yoshimura (eps 5, 12, 18)
Daisuke Tsukushi (ep 7)
Hirofumi Ogura (5 episodes
eps 1, 9, 15, 21, 24
)

Kentarō Suzuki (OP for 17-24; ep 11)
Mika Iwamoto (eps 2, 8, 14)
Naokatsu Tsuda (eps 6, 13, 19)
Norihiko Nagahama (ep 20)
Takahiro Okao (eps 2, 8, 14)
Tetsuo Ichimura (eps 17, 22)
Tomihiko Ohkubo (4 episodes
eps 4, 10, 16, 23
)

Toshiya Shinohara (OP,ED)
Yasuhiro Geshi (ep 3)
Music: Taku Iwasaki
Original creator: Yana Toboso
Character Design: Minako Shiba
Art Director: Hiromasa Ogura
Chief Animation Director: Minako Shiba
Animation Director:
Akio Uchino (ep 14)
Akira Takata (ep 9)
Ayako Matsumoto (4 episodes
eps 11, 18, 22, 24
)

Chiaki Furuzumi (ep 12)
Chisato Kawaguchi (5 episodes
eps 5, 11, 18, 21, 24
)

Chiyomi Tsukamoto (ep 9)
Hiroki Harada (ep 24)
Hiromi Okazaki (eps 3, 15)
Katsura Mizuguchi (ep 8)
Kazuo Takigawa (ep 2)
Keiichi Ishida (ep 14)
Maki Kawano (ep 9)
Mayuko Kato (ep 18)
Minako Shiba (OP,ED; eps 1, 24)
Mitsue Mori (eps 9, 24)
Miyuki Nakamura (ep 24)
Noriko Ogura (eps 17, 22)
Rikako Sakaki (eps 15, 19)
Seiryuu Aoki (eps 5, 20)
Shigenori Taniguchi (eps 2, 8, 14)
Takao Sano (ep 7)
Yoko Takanori (4 episodes
eps 3, 9, 12, 21
)

Yumenosuke Tokuda (6 episodes
eps 4, 7, 10, 13, 16, 23
)

Yumi Shimizu (eps 12, 20)
Yuuko Sotake (eps 6, 13)
Sound Director: Katsuyoshi Kobayashi
Cgi Director: Takayuki Furukawa
Director of Photography: Harukata Kinoshita
Executive producer:
Hideo Katsumata (Aniplex)
Masuo Ueda (Aniplex)
Producer:
Hiroo Maruyama (Mainichi Broadcasting)
Hiroyuki Shimizu (Aniplex)
Mikihiro Iwata (A-1 Pictures)
Shunsuke Saito

2D Work: Akiko Hamanaka
2nd Key Animation:
Akira Ono (6 episodes
eps 1, 3, 13-15, 24
)

Asuka Hayashi (ep 24)
Aya Nagumo (ep 21)
Ayako Matsumoto (ep 24)
Chisato Kawaguchi (4 episodes
eps 7, 12, 21, 24
)

Chisato Nakata (OZ inc.; eps 4, 10, 17)
Chiyomi Tsukamoto (eps 11-13)
Dina Oohara (eps 6, 13)
Emi Tezuka (ep 21)
Emiko Shimura (ep 5)
Fumika Hasegawa (4 episodes
eps 13, 15, 19, 24
)

Hiroki Handa (ep 7)
Hiroshi Kuri (ep 7)
Hiroya Kamakura (eps 2, 8)
Hitoshi Miyajima (Triple A; ep 17)
Kanako Ueda (eps 9, 12, 15)
Kaori Itou (eps 12, 15)
Kaoru Hokiyama (ep 23)
Kaoru Suzaki (eps 8, 14)
Kazunari Niigaki (ep 9)
Keiko Nakaji (ep 13)
Ken Mukaigawara (ep 8)
Kouhei Yamazaki (ep 2)
Kouichi Sugitani (ep 7)
Kozue Saitō (ep 4)
Kyohei Ohyabu (eps 1, 4)
Maki Ando (ep 24)
Maki Kawano (eps 11-12)
Marie Yukiko Miyano (ep 9)
Mariko Aikawa (ep 24)
Masaaki Yamamoto (Triple A; ep 17)
Masahiro Kawakami (ep 7)
Masako Terada (ep 7)
Miho Sekimoto (eps 7, 12, 24)
Mika Oinuma (ep 4)
Mikio Tsuchiya (eps 8, 14)
Mina Itou (ep 11)
Mitsue Mori (ep 21)
Miwako Asahi (ep 14)
Miyuki Sasagawa (ep 4)
Moe Miyazaki (OZ inc.; ep 17)
Naoko Imaizumi (OZ inc.; ep 17)
Natsuko Takahashi (eps 3, 13, 15)
Norifumi Shiro (ep 10)
Sawako Shigematsu (ep 23)
Shinkirō Hattori (ep 8)
Shinobu Mori (eps 13, 21, 24)
Shuuko Tomita (4 episodes
eps 7, 14-15, 20
)

Sono Kato (ep 1)
Taeko Igo (ep 3)
Takahiro Arai (ep 5)
Takayuki Chiba (ep 19)
Takayuki Kidou (ep 8)
Takuya Kawai (ep 13)
Tomoko Sudo (eps 20-21, 24)
Tomomi Yasunaga (ep 4)
Toshiyuki Nanto (ep 10)
Yoshiya Fujiwara (ep 11)
Yumi Shimizu (ep 20)
Yuta Tsuchiya (ep 5)
Art Setting:
Haruo Miyagawa (ep 16)
Yoshikatsu Matsumoto (19 episodes
eps 3-11, 13, 15, 17-24
)

Assistant Animation Director:
Ayako Matsumoto (eps 7, 12)
Chisato Kawaguchi (eps 7, 12)
Chiyomi Tsukamoto (ep 12)
Eiji Komatsu (ep 7)
Itsuko Takeda (ep 6)
Mayuko Kato (eps 19-20)
Minako Shiba (ep 3)
Mitsue Mori (4 episodes
eps 3, 7, 15, 21
)

Shuuko Tomita (ep 12)
Yoko Takanori (eps 7, 15)
Yumi Shimizu (eps 3, 15, 21)
Yuu Yonezawa (ep 12)
Assistant Chief Animation Director:
Chisato Kawaguchi (ep 14)
Mitsue Mori (ep 14)
Assistant producer:
Toshihiro Maeda (Mainichi Broadcasting)
Yuzo Ozaki (Aniplex)
Associate producer:
Hitoshi Kawamura (Hakuhodo DY Media Partners)
Kozue Kananiwa (MOVIC)
Nobuyuki Kurashige (Square Enix)
Ryo Oyama (Aniplex)
Tomonori Ochikoshi (A-1 Pictures)
Background Art:
Akane Iwagumo
Akane Iwakuma (Ogurakobo; eps 1-24)
Akina Sanjō (Ogurakobo; 10 episodes
eps 7-9, 11-12, 20-24
)

Arthell Isom (Ogurakobo; eps 1-24)
Aya Kadoguchi (Ogurakobo; eps 1-24)
Hiroshi Gouroku (Ogurakobo; eps 1-24)
Miho Muraida (Ogurakobo; ep 24)
Mika Nishimura (Ogurakobo; eps 1-24)
Riko Sudo (Ogurakobo; eps 1-24)
Sanae Morooka (Ogurakobo; ep 24)
Seiko Yoshioka (Ogurakobo; eps 1-24)
Takanori Tanaka (Ogurakobo; eps 1-24)
Wakana Matsushita (Ogurakobo; eps 20-24)
Yasuharu Nagasawa (Ogurakobo; eps 1-24)
Youichi Nishikawa (Ogurakobo; eps 1-18)
Yuri Hamatani (Studio Homare; eps 3, 5-7)
Clean-Up Animation:
Ayumi Tachibana (ep 2)
Junko Nagaoka (ep 2)
Kiyo Koike (ep 2)
Rieko Akamatsu (ep 2)
Tomoko Takahashi (ep 2)
Yoko Tomizawa (ep 2)
Color Check:
Aiko Yamagami (ep 2)
Akane Yamaguchi (ep 20)
Asuka Yokota (eps 18, 20)
Hitomi Sano (ep 6)
Kimiko Kitazawa (ep 13)
Rika Kingetsu (7 episodes
eps 1, 5, 9, 12, 17, 21, 24
)

Ritsuko Utagawa (OP, ED1-2)
Ryoji Miyazaki (ep 7)
Sakiko Soga (6 episodes
eps 3, 7, 11, 15, 19, 22
)

Satoko Suzuki (ep 14)
Satomi Yokoyama (ep 23)
Shougo Nishimura (ep 8)
Yuki Umeda (eps 4, 10, 16)
Color design: Ritsuko Utagawa
Color Design Assistant: Rika Kingetsu (eps 4-24)
Color setting:
Aiko Yamagami (ep 2)
Akane Yamaguchi (ep 20)
Asuka Yokota (eps 18, 20)
Hitomi Sano (ep 6)
Kimiko Kitazawa (ep 13)
Rika Kingetsu (7 episodes
eps 1, 5, 9, 12, 17, 21, 24
)

Ritsuko Utagawa (OP, ED1-2)
Ryoji Miyazaki (ep 7)
Sakiko Soga (6 episodes
eps 3, 7, 11, 15, 19, 22
)

Satoko Suzuki (ep 14)
Satomi Yokoyama (ep 23)
Shougo Nishimura (ep 8)
Yuki Umeda (eps 4, 10, 16)
Editing: Masahiro Goto
Editing Assistant: Tamori Suizu
Format Editing: Motoki Shirai (Q-Tec)
Historical Research Cooperation: Rico Murakami
In-Between Animation:
Chiharu Sato (A-1 Pictures; ED2; 6 episodes
eps 3-9 odd, 15, 21
)

Chizuru Muramatsu (A-1 Pictures; OP, ED; 12 episodes
eps 1, 3, 7, 11-17 odd, 18-19, 21-22, 24
)

Eriko Sakai (A-1 Pictures; eps 1, 12)
Fumika Hasegawa (A-1 Pictures; ep 13)
Haruko Ueda (Production Reed; ep 4)
Kanako Ueda (OP; A-1 Pictures; ED; eps 3, 5, 9, 18)
Kaori Miyagawa (A-1 Pictures; ep 1)
Kaoru Suzaki (Rising Force; ep 8)
Kenshin Ariga (Production Reed; eps 10, 16)
Kiyotaka Usuki (Production Reed; eps 4, 10, 16)
Kozue Saitō (Production Reed; ep 4)
Kyohei Yamachika (Rising Force; ep 8)
Masae Koseki (Production Reed; ep 23)
Mika Oinuma (Production Reed; ep 4)
Miyuki Kuroki (OP; A-1 Pictures; ED; 12 episodes
eps 1, 3, 7, 11-17 odd, 18-19, 21-22, 24
)

Miyuki Saito (A-1 Pictures; ep 19)
Miyuki Sasagawa (Production Reed; ep 4)
Noriko Hara (A-1 Pictures; ep 1)
Sachiko Saitou (A-1 Pictures; eps 1, 3)
Saori Tomida (ep 1)
Saori Tomita (A-1 Pictures; 6 episodes
eps 1, 3, 9, 13, 15, 24
)

Sayoko Murai (A-1 Pictures; OP, ED; 9 episodes
eps 1, 3, 7, 11-17 odd, 18-19
)

Takako Yamazaki (Rikuentai; ep 2)
Tomoko Sudo (A-1 Pictures; OP, ED; 9 episodes
eps 1, 3, 7, 11-13, 15, 17, 24
)

Tomomi Yasunaga (Production Reed; ep 4)
Yasuna Sadanaga (A-1 Pictures; ep 1)
Yusa Seki (Production Reed; 4 episodes
eps 4, 10, 16, 23
)

In-Between Check:
Chiharu Sato (OP; ED1-2; 5 episodes
eps 7, 11, 15, 18, 21
)

Eriko Sakai (5 episodes
eps 1, 12, 17, 20, 22
)

Kanako Ueda (ep 5)
Kaoru Suzaki (ep 14)
Kyohei Ohyabu (4 episodes
eps 4, 10, 16, 23
)

Saori Tomita (eps 3, 19, 24)
Insert Song Performance: Lotus Juice ("The Dark Crow Smiles ")
Key Animation:
Ae Myeong Ha (eps 10, 16, 23)
Ai Yamazaki (ep 21)
Aika Kawasaki (eps 1, 21, 24)
Akiko Kumata (eps 17, 22)
Akio Uchino (ep 8)
Akira Takata (OP)
Akira Wakabayashi (5 episodes
eps 1, 7, 12, 18, 24
)

Asami Tomoda (ep 5)
Asuka Hayashi (ep 2)
Atsuhiko Hara (Answer Studio; ep 22)
Atsuko Nakajima (ep 1)
Atsuko Takahashi (ep 1)
Atsushi Yamamoto (ep 12)
Aya Nagumo (ep 21)
Aya Nakanishi (OP for 17-24; ep 11)
Ayako Karatani (7 episodes
eps 3-9 odd, 12, 15, 20
)

Ayako Matsumoto (eps 5, 18)
Ayako Suzuki (eps 6, 13)
Ayu Imoto (5 episodes
eps 3, 7, 12, 18, 24
)

Ayumi Nishibata (ep 17)
Ayumi Tsukamoto (eps 2, 8, 19)
Chiaki Furuzumi (6 episodes
eps 1, 3, 7, 12, 18, 24
)

Chie Maruyama (Answer Studio; ep 22)
Chiharu Kataoka (ep 23)
Chiharu Sato (ED)
Chika Yamazaki (ep 3)
Chisato Kawaguchi (OP for 17-24; 4 episodes
eps 1, 5, 11, 18
)

Chisato Nakata (ep 16)
Chiyomi Tsukamoto (eps 5, 9, 18)
Daisuke Takemoto (ep 17)
Eiji Fukuyama (eps 3, 15, 20)
Eiji Komatsu (OP for 17-24; 5 episodes
eps 5, 11, 13, 20, 24
)

Emi Sato (ep 21)
Eri Yamazaki (ep 3)
Erina Kojima (eps 3, 12, 18)
Etsuo Nakashiro (eps 4, 10, 16)
Fumitoshi Oizaki (ep 17)
Fumiyasu Saito (eps 5, 9, 19)
Haruko Iizuka (ED; OP for 17-24; ep 11)
Haruko Ueda (4 episodes
eps 4, 10, 16, 23
)

Haruo Miyagawa (eps 1, 7)
Haruo Miyakawa (ep 1)
Hideaki Matsuoka (ep 16)
Hideo Amemiya (ep 4)
Hideo Maru (ep 13)
Hideo Nakamura (ep 8)
Hideto Fujiki (ep 2)
Hideyuki Hamada (ep 22)
Hikaru Takanashi (eps 21, 24)
Hiroaki Hanawa (ep 19)
Hiroki Handa (eps 9, 12)
Hiroki Harada (OP for 17-24; eps 5, 17)
Hiroki Ikeshita (ep 13)
Hiroko Oohata (eps 7, 12)
Hiroko Shigekuni (ep 21)
Hiromi Nanbe (eps 9, 15, 20)
Hiromi Ogata (OP; ep 11)
Hiromi Yoshinuma (4 episodes
eps 3, 13, 15, 20
)

Hironori Sawada (eps 6, 13)
Hiroshi Konno (ep 6)
Hisao Muramatsu (eps 6, 13)
Hitomi Tsuruta (ep 24)
Hitoshi Morikawa (ep 8)
Jun Hanzawa (ep 16)
Jun Shirai (ep 10)
Junichi Hashimoto (ep 8)
Junko Matsushita (eps 6, 13)
Junko Nakamura (4 episodes
eps 12-13, 21, 24
)

Kanako Abe (eps 18, 24)
Kanako Ōyabu (eps 7, 15)
Kanako Ueda (ep 11)
Kaori Akimoto (ep 21)
Kaori Higuchi (eps 3, 5, 9)
Kaori Ikeda (ep 19)
Kaori Itou (5 episodes
eps 7, 11, 18, 20, 24
)

Kaori Nakamura (ep 21)
Kaoru Hokiyama (ep 16)
Kaoru Miura (eps 6, 13)
Kazunari Niigaki (ep 6)
Kazuyo Nakamura (eps 6, 13)
Keiko Nagamine (eps 11, 20)
Keita Hagio (ep 17)
Kenji Nishikawa (ep 17)
Kenji Yokoyama (eps 6, 13)
Kimiko Matsushita (eps 1, 7)
Kiwako Sakano (Answer Studio; ep 22)
Kiyotoshi Aoi (eps 2, 8, 14)
Koji Kataoka (ep 6)
Koji Miura (eps 2, 8, 14)
Koji Nagatomi (8 episodes
eps 1, 7, 9, 13, 15, 18, 21, 24
)

Kouichi Sugitani (eps 17, 22)
Kozue Saitō (eps 10, 16, 23)
Kumiko Kasuga (ep 21)
Kyohei Ohyabu (5 episodes
eps 4, 7, 10, 16, 23
)

Kyoko Chino (ep 19)
Kyouko Yasuda (ep 22)
Maki Fujita (ep 3)
Maki Sawai (7 episodes
eps 3, 7, 9, 12, 15, 18, 24
)

Maki Uchida (ep 7)
Makoto Iino (ep 19)
Mamiko Nakanishi (5 episodes
eps 12, 17-18, 21-22
)

Manami Teramachi (ep 21)
Mao Furukawa (5 episodes
eps 3, 7, 12, 18, 24
)

Mariko Aoki (ep 6)
Mariko Emori (eps 1, 13, 24)
Masahiko Arai (ep 12)
Masahiko Matsunaga (ep 20)
Masahiro Kawakami (eps 11, 18, 20)
Masahiro Okamura (eps 8, 14)
Masanao Bessho (ep 8)
Masaru Yoshioka (ep 4)
Mayuko Kato (4 episodes
eps 1, 5, 11, 24
)

Michiyo Hirabayashi (ep 16)
Miho Aoki (ep 6)
Mika Oinuma (eps 10, 16, 23)
Mina Itou (4 episodes
eps 5, 9, 15, 19
)

Minoru Yamazawa (ep 6)
Mio Inoguchi (7 episodes
eps 1, 3, 7, 12, 15, 18, 24
)

Miryou Takazawa (eps 2, 8)
Mitsue Mori (OP for 17-24; 4 episodes
eps 1, 7, 13, 19
)

Mitsuyo Tsuno (7 episodes
eps 1, 3, 7, 12, 15, 18, 24
)

Miyuki Goto (eps 1, 19, 21)
Miyuki Hanawa (ep 19)
Miyuki Inoue (eps 17, 22)
Miyuki Nakamura (ep 20)
Miyuki Sasagawa (eps 10, 16, 23)
Motoaki Satou (OP for 17-24; eps 11, 20)
Nanae Yonemoto (eps 16, 23)
Naoki Aisaka (ep 21)
Naoki Mishiba (eps 4, 10, 21)
Naoko Kakiki (Answer Studio; ep 22)
Naoko Saitō (Answer Studio; ep 22)
Natsuko Takeuchi (ep 19)
Norifumi Shiro (eps 16, 23)
Noriko Takahashi (ep 5)
Reiko Fujita (ep 5)
Reiko Nozaki (ep 17)
Rie Kawai (eps 11, 18)
Rie Maehara (ep 21)
Rie Nishimura (eps 13, 22)
Rikako Sakaki (eps 3, 15)
Rumi Miyata (ep 16)
Ryoko Amisaki (ep 18)
Ryouko Nakano (ep 17)
Ryuuta Yanagi (OP; ep 11)
Sachiko Oniwa (ep 2)
Saiji Kawanishi (ep 4)
Sato Tominaga (eps 9, 15, 20)
Satomi Higuchi (ep 1)
Seiji Masuda (ep 6)
Seika Saruwatari (ep 17)
Senri Kawaguchi (ep 1)
Setsuko Umino (ep 10)
Shigenori Taniguchi (ACCEL; eps 2, 8, 14)
Shigeru Kimishima (ep 18)
Shimon Kondou (eps 5, 12)
Shin Tanoue (ep 15)
Shino Ikeda (eps 5, 11, 18)
Shinobu Mori (eps 1, 19)
Shinobu Yoshioka (ep 22)
Shizumi Kuroi (ep 20)
Shogo Morishita (7 episodes
eps 1, 5, 9, 12-13, 15, 24
)

Shuji Ono (4 episodes
eps 4, 10, 16, 23
)

Shunichi Imoto (ep 8)
Shunryō Yamamura (ep 21)
Shusuke Morita (eps 8, 14)
Shuuko Tomita (eps 5, 11, 18)
Sono Kato (4 episodes
eps 4, 10, 16, 23
)

Tadafumi Yamazaki (eps 2, 8, 14)
Tadahito Matsubayashi (eps 9, 15)
Takahiro Arai (4 episodes
eps 9, 11, 15, 20
)

Takahiro Goto (eps 9, 15)
Takashi Igari (ep 17)
Takayo Mitsuwaka (ep 13)
Takenori Tsukuma (ep 18)
Takumi Motozawa (Answer Studio; ep 22)
Tatsuya Ikeda (eps 8, 14)
Tomashima (eps 16, 23)
Tomihiko Ohkubo (eps 10, 16)
Tomoko Ito (eps 5, 11, 18)
Tomoko Satou (ep 5)
Tomomi Yasunaga (4 episodes
eps 4, 10, 16, 23
)

Tomoyuki Ohshita (ep 21)
Toshifumi Kusunose (ep 9)
Tsuhiko Kimura (eps 2, 8, 14)
Usaku Myouchin (ep 21)
Yoko Iizuka (4 episodes
eps 4, 10, 16, 23
)

Yoko Ono (eps 3, 15, 20)
Yoko Takanori (eps 3, 12)
Yoko Takeda (OP for 17-24)
Yoshiaki Matsuda (Answer Studio; ep 22)
Yoshie Kimoto (ep 22)
Yoshie Sakata (ep 4)
Yoshimi Imagawa (ep 23)
Yoshito Narimatsu (eps 15, 20)
Yoshiya Fujiwara (12 episodes
eps 1, 5, 7, 9, 12, 15, 17-19, 21-22, 24
)

Youko Nomura (4 episodes
eps 4, 10, 16, 23
)

Yousuke Toyama (ep 9)
Yu Kurihara (ep 1)
Yuichi Hirano (4 episodes
eps 5, 9, 15, 20
)

Yuka Hasegawa (eps 17, 22)
Yukari Watabe (eps 17, 22)
Yuki Nakajima (ep 3)
Yukiko Akiyama (ep 12)
Yukiko Ban (eps 1, 12)
Yukiko Wakabayashi (Answer Studio; ep 22)
Yukiyo Komito (ep 3)
Yūko Danki (ep 17)
Yūko Hineno (eps 3, 7)
Yumi Kuroiwa (ep 3)
Yumi Nakayama (OP; eps 1, 11, 24)
Yumi Shimizu (OP; ED2; 4 episodes
eps 11-12, 18, 24
)

Yuri Inoguchi (ep 16)
Yusuke Shimizu (ep 9)
Yuta Tsuchiya (eps 3, 17, 22)
Yuta Yamazaki (ep 6)
Yuu Yonezawa (OP; ep 11)
Yuuko Sotake (ep 6)
Yuuko Tokunaga (eps 4, 10)
Licensing Manager: Kazuaki Itō
Logo Design: Yuuichi Nakagawa
Music producer: Keiichi Sotomura
Paint:
Akane Yamaguchi (A-1 Pictures; 11 episodes
eps 1-7 odd, 11, 13, 15, 18-21
)

Akihiro Nakagawa (Rising Force; eps 8, 14)
Asuka Yokota (A-1 Pictures; 12 episodes
eps 1-11 odd, 12-13, 15, 19-21
)

Ayumi Tachibana (TMS Photo; ep 2)
Ayumi Takizawa (A-1 Pictures; 10 episodes
eps 1-7 odd, 11, 13, 15, 18-20
)

Junko Nagaoka (TMS Photo; ep 2)
Kanako Kurata (A-1 Pictures; ep 1)
Kaori Tsuda (iseriA; ep 23)
Kenji Matsuo (Rising Force; eps 8, 14)
Kiyo Koike (TMS Photo; ep 2)
Mayu Tanaka (iseriA; ep 23)
Rieko Akamatsu (TMS Photo; ep 2)
Rika Kingetsu (A-1 Pictures; ED1-2; 5 episodes
eps 1, 12, 19, 21, 24
)

Sakiko Soga (A-1 Pictures; 4 episodes
eps 1, 13, 18, 24
)

Satoko Suzuki (Rising Force; eps 8, 14)
Tomoko Takahashi (TMS Photo; ep 2)
Yasuka Kawanabe (TMS Photo; ep 2)
Yoko Miyazawa (TMS Photo; ep 2)
Yuki Hiromaki (Rising Force; ep 8)
Photography:
Atsushi Kozawa
Atsushi Ozawa (Production Reed; 21 episodes
eps 2, 4-12, 14-24
)

Harukata Kinoshita (A-1 Pictures; OP1-2; eps 17-22, 24)
Hiroshi Inoue (Production Reed; 21 episodes
eps 2, 4-12, 14-24
)

Hiroyuki Moriyama (A-1 Pictures; OP1-2, ED2; 20 episodes
eps 1-3, 5-9, 11-15, 17-22, 24
)

Kazuya Kadoma (A-1 Pictures; 12 episodes
eps 1-3, 5-9, 11-13, 15
)

Kouji Ishihara (A-1 Pictures; OP1, ED1; 17 episodes
eps 1-3, 5-9, 11-15, 18-21
)

Mirei Hanefuji (Production Reed; 21 episodes
eps 2, 4-12, 14-24
)

Satomi Nishinaga (A-1 Pictures; OP1-2, ED2; 20 episodes
eps 1-3, 5-9, 11-15, 17-22, 24
)

Takayuki Furukawa (A-1 Pictures; ED1)
Yusaku Uchida (A-1 Pictures; 9 episodes
eps 1-3, 5-8, 13, 15
)

Planning:
Kazuaki Itō
Kenichi Komori (Hakuhodo DY Media Partners)
Kouichirou Natsume (Aniplex)
Kouji Taguchi (Square Enix)
Masaki Yasuda (MOVIC)
Seiji Takeda (Mainichi Broadcasting)
Shunsuke Saito
Production Advancement:
Ayano Kikuchi (eps 17, 22)
Hideki Kawahara (ep 3)
Hiroshi Nakamura (ep 21)
Kaori Suzuki (4 episodes
eps 4, 10, 16, 23
)

Kazuya Kita (5 episodes
eps 1, 7, 12, 18, 24
)

Keiji Kishi (ep 6)
Kyosuke Yamauchi (ep 13)
Mai Miyashita (eps 5, 9)
Mitsutomo Nakamura (eps 2, 8)
Taito Itō (OP, ED1-2; eps 11, 20)
Yugo Furuta (RF; eps 8, 14)
Production Affairs:
Akiko Saito
Keiko Kitamura
Production Affairs Supervisor: Tadahiko Shida
Production Committee:
Akiko Ifuku (Square Enix)
Asako Tomura (Aniplex)
Emi Sato (Square Enix)
Hiroki Kagamoto (Mainichi Broadcasting)
Hiroshi Sasaki (Aniplex)
Hirotsugu Ogisu (Hakuhodo DY Media Partners)
Kazuya Watanabe (Yomiko Advertising)
Keiko Ishikawa (Aniplex)
Kenichi Abe (Square Enix)
Madoka Motoki (Aniplex)
Naohiro Futono (MOVIC)
Osamu Miyaoka (Mainichi Broadcasting)
Osamu Takesue (A-1 Pictures)
Ryūsuke Tsujii (Mainichi Broadcasting)
Satoshi Okada (Aniplex)
Su Jeong Kim (Aniplex)
Tomo Mayo (Hakuhodo DY Media Partners)
Yasutaka Kimura (Square Enix)
Prop Design: Haruo Miyagawa
Publicity Cooperation:
Hiromi Hasegawa
Satsuki Maruyama
Publicity Producer: Kazuko Yamamoto
Sales Planning: Shunsuke Saito
Setting Production: Takeshi Igarashi
Sound Adjustment: Yō Yamada
Sound Adjustment Assistant: Daiki Hachimaki
Sound Effects: Tomokazu Mitsui
Sound Production: Satoshi Sasaki
Special Effects:
Akiko Kagiyama (ep 2)
Toshio Hasegawa (Studio Rayart)
Yuki Umeda (eps 4, 10)
Supervision: Tsuyoshi Kuma
System Management: Masayoshi Yoshioka
Theme Song Arrangement:
Akira Nishihira (OP)
Chris Satriani (ED)
SID (OP)
Yuki Kajiura (ED2)
Theme Song Composition:
Shinji (OP)
TABO (ED)
Yuki Kajiura (ED2)
Theme Song Lyrics:
Becca (ED)
Mao (OP)
Meredith Brooks (ED)
Yuki Kajiura (ED2)
Theme Song Performance:
Becca (ED)
Hikaru Masai (ED2; as Kalafina)
Kalafina (ED2)
Keiko Kubota (ED 2, as Kalafina)
SID (OP)
Wakana Ootaki (ED 2, as Kalafina)
Daisuke Ono as Sebastian Michaelis
Maaya Sakamoto as Ciel Phantomhive

Akiko Yajima as Angela
Emiri Katō as Meirin
Hiroki Touchi as Bard
Hisayoshi Suganuma as Fred Abberline
Jun Fukuyama as Grell
Junichi Suwabe as Undertaker
Koji Yusa as Lau
Romi Park as Madam Red
Shunji Fujimura as Tanaka
Yukari Tamura as Elizabeth Ethel Cordelia Midford
Yuuki Kaji as Finny

Anri Katsu as Drossel Cainz
Ao Takahashi as Matilda Simmons (ep 17)
Asami Shimoda as Jim (eps 19-20)
Ayako Kawasumi as
Girl (ep 6)
Queen Victoria
Ayumi Fujimura as Maria Abberline (ep 22)
Banjou Ginga as Damiano (ep 1)
Binbin Takaoka as Neighborhood Council Chairman (ep 10)
Chieko Saito as Old woman (ep 7)
Fumihiro Okabayashi as Doctor (ep 5)
Gô Shinomiya as Captain of the Palace Guard (ep 23)
Hiroki Yasumoto as Agni
Hiromu Miyazaki as Indian A (ep 13)
Hitoshi Yanai as Rickman (eps 14-15)
Kana Uetake as Ciel's mother
Kazuyuki Okitsu as Ciel's father
Keiko Taniguchi as Female Guest (ep 4)
Kenji Takahashi as
Fat guy
Presenter (ep 10)
Kenjiro Tsuda as O'Farrell (ep 10)
Koichi Sakaguchi as Corraro (eps 20-21)
Kousuke Toriumi as Azzuro
Masahiro Okazaki as Commanding Officer (ep 21)
Mitsuki Saiga as Edward V (ep 16)
Noriaki Sugiyama as William T. Spears
Romi Park as Older Brother (ep 6)
Ryū Yamaguchi as Boss (ep 21)
Ryuugo Saito as
Havock (ep 19)
Shopkeeper (ep 3)
Satoshi Hino as
Ash
Master (eps 10-12)
Sayuri Sadaoka as
Her Majesty Queen Victoria (ep 24)
Luida (eps 19-21)
Sayuri Yahagi as Lan-Mao
Seirou Ogino as Villager A (eps 7-8)
Shūhei Takubo as Man (ep 20)
Takafumi Kawakami as
James (ep 7)
Villager B (ep 8)
Takafumi Yamaguchi as
Carriage Man (ep 22)
Pluto
Takashi Hikida as Underling (ep 2)
Takayuki Masuda as Gentleman (ep 11)
Taketoshi Kawano as Paul Jones (ep 9)
Tatsuhisa Suzuki as Viscount Druitt (eps 4, 10)
Tomo Adachi as Maidservant (ep 23)
Tsutomu Densaka as Subordinate A (ep 10)
Yasuhiro Mamiya as Madam's father
Yōko Hirao as Female believer A (eps 17-18)
Yoshimitsu Shimoyama as Harold West (eps 14-15)
Yui Itsuki as Paula
Yuko Goto as Mina (eps 14-15)
Yuko Sasamoto as Richard (ep 16)
Yutaka Aoyama as Randall
Yutaka Nakano as Henry Barrymore (ep 7)
Japanese companies
2nd Key Animation:
AI (eps 8, 14)
AIM Entertainment (ep 2)
Animation Planet (ep 5)
AZETA PICTURES (ep 14)
Buyu (ep 23)
Daume (ep 10)
Doga Kobo (ep 9)
Dream Force (eps 13-14)
FAI International (ep 3)
Fanout Studio B2
Frontline (eps 18-19)
GAINAX (eps 5, 9)
GoHands (ep 7)
Hadashi Pro (ep 8)
Hayashi (ep 23)
HEBARAKI (eps 21-22, 24)
I&S Factory (eps 8, 14)
I-move (ep 8)
Jinbun (ep 9)
Last House (ep 13)
Meta Studio (ep 13)
Mouse (ep 14)
Nakamura Production (ep 10)
OZ inc. (ep 17)
Production Reed (9 episodes
eps 3, 5, 9, 12, 14, 17-19, 24
)

R.I.C (ep 9)
Satelight (ep 9)
Studio Create (ep 14)
Studio Live (ep 5)
Sunshine Corporation (eps 7, 12)
T&B (ep 11)
Taikan Anime (6 episodes
eps 3, 7, 9, 18, 20-21
)

Tamazawa Dogasha (ep 6)
Tatsunoko Production (ep 4)
TNK (eps 12, 14)
Triple A (8 episodes
eps 15, 17-22, 24
)

Wai Wai Company (ep 6)
White Line (eps 6, 13)
Yumeta Company (ep 13)
Animation Production: A-1 Pictures
Background Art:
Ogura Kobo
Studio Homare (ep 3)
In-Between Animation:
AI (eps 8, 14)
AIM Entertainment (ep 2)
Anime R (ep 17)
Asahi Production (ep 8)
Buyu (ep 19)
Daume (ep 4)
DEXS (eps 8, 14)
FAI International (OP, ED; 7 episodes
eps 1, 7-13 odd, 17, 21
)

Fan Out (ep 20)
Fanout Studio B2 (4 episodes
eps 4, 10, 16, 23
)

Frontline (eps 19-21, 24)
I&S Factory (eps 3, 8)
ingresA (4 episodes
eps 3, 5, 11, 17
)

Jinbun (8 episodes
eps 3-9 odd, 12, 18-19, 24
)

Last House (ep 1)
Nakamura Production (eps 4, 16)
P.A. Works (ep 5)
Production Reed (5 episodes
eps 4-5, 10, 16, 23
)

R.I.C (6 episodes
eps 4, 9-10, 14, 16, 23
)

Rising Force (ep 8)
Seigasha (ep 4)
Snow Light Staff (ep 1)
SSC
Studio Line (ep 1)
Studio Live (ep 1)
Studio Pastel
Studio Pastoral (ep 1)
Sunshine Corporation (eps 1, 4)
T&B (ep 15)
Taikan Anime (OP 2; ED; 13 episodes
eps 1-11 odd, 12-13, 15, 18, 20-21, 24
)

Tatsunoko Production (ep 1)
TNK (ep 4)
Triple A (11 episodes
eps 5-6, 9, 13, 15, 18-22, 24
)

ufotable (eps 1, 17, 22)
VENET (ep 4)
White Line (eps 6, 13)
ZEXCS (eps 17, 22)
Key Animation:
ACCEL (ep 14)
AIM Entertainment (ep 8)
Anime Roman (ep 2)
FAI International (ep 13)
JM Animation (ep 19)
Last House (eps 4, 10)
Satelight (eps 9, 13, 20)
Seigasha (4 episodes
eps 4, 10, 16, 23
)

Studio Argo (ep 19)
Studio Create (4 episodes
eps 4, 10, 16, 23
)

The Answer Studio Co., Ltd. (ep 22)
Studio Toybox (ep 13)
White Line (ep 13)
Music Production: Aniplex
Paint:
A-1 Pictures (OP)
A-Line (ep 5)
AI (eps 8, 14)
Artemis (ep 22)
Asahi Production (ep 8)
D-COLORS (eps 7, 22)
DEXS (eps 8, 14)
FAI International (4 episodes
eps 7, 9, 13, 17
)

Fan Out (ep 20)
Fanout Studio B2 (4 episodes
eps 4, 10, 16, 23
)

Frontline (eps 19-21, 24)
I&S Factory (ep 8)
iseriA (4 episodes
eps 4, 10, 16, 23
)

Jinbun (8 episodes
eps 3-9 odd, 12, 18-19, 24
)

R.I.C (6 episodes
eps 4, 9-10, 14, 16, 23
)

Rising Force (eps 8, 14, 22)
Studio Elle (8 episodes
eps 1, 4-5, 11, 17, 21-22, 24
)

Studio Road (ep 3)
Studio Step (OP; ep 3)
T&B (ep 15)
Taikan Anime (OP 1-2; ED; 13 episodes
eps 1-11 odd, 12-13, 15, 18, 20-21, 24
)

TMS Photo (ep 2)
Triple A (12 episodes
eps 5-6, 9, 13, 15, 17-22, 24
)

VENET (ep 4)
White Line (eps 6, 13)
Photography:
A-1 Pictures (OP1-2, ED1; 4 episodes
eps 4, 10, 16, 23
)

Production Reed (21 episodes
eps 2, 4-12, 14-24
)

Photography Assistance:
Asterism (ep 24)
Scan-ya (eps 19-20, 24)
Studio Easter (eps 19-20, 24)
Production Cooperation:
David Production (eps 6, 13)
Production Reed (4 episodes
eps 4, 10, 16, 23
)

Rikuentai (eps 2, 8, 14)
Recording Studio: Boomerang Studio
Sound Production: Trinity Sound
English cast
English staff
ADR Director:
Colleen Clinkenbeard (eps 1-7)
Ian Sinclair (eps 7-24)
Translation:
Jack Wiedrick (Butterfly Dream)
Sarah Alys Lindholm
Executive producer: Gen Fukunaga
ADR Engineer:
Kevin Leasure
Stephen Hoff (eps 19-24)
Assistant producer: Michael Harcourt
Commentary:
Brina Palencia (ep 1)
Colleen Clinkenbeard (ep 1)
Ian Sinclair (eps 7, 21)
J. Michael Tatum (ep 7)
Jason Liebrecht (ep 21)
Josh Grelle (ep 16)
Kevin Leasure (ep 16)
Monica Rial (ep 21)
DVD Compression:
Duncan Yan
Jacob Martin
DVD Editing: Jeremy Jimenez
DVD Menu Audio: Gino Palencia
DVD Menu Design: Cate Ferman
DVD Producer: Clarine Harp
Head Writer: John Burgmeier
Lead Video Engineer: Sarah Mueller
Line Producer: Colleen Clinkenbeard
Mix Engineer: Andrew Tipps
Post-Production Assistant:
Aya Spann
Jason Weems
Production Supervision: Susie Nixon
Senior Video Editor:
Daniel Mancilla
Jeremy Jimenez
Talent Coordination: Tara A. Williams
Video Post Production Director: Brandon Tyler
Brina Palencia as Ciel Phantomhive
Gloria Ansell as Ciel Phantomhive (Animax dub)
J. Michael Tatum as Sebastian Michaelis

Barry Yandell as William T. Spears
Cherami Leigh as Elizabeth
Chuck Huber as Ashe
Daniel Fredrick as Grell Sutcliff
David Lee Mckinney as Sebastian Michaelis
Ian Sinclair as Bardroy
Jason Liebrecht as Finnian
Jerry Jewell as Lau
John Swasey as Undertaker
Jonathan Brooks as Fred Abberline
Lydia Mackay as Madame Red
Monica Rial as Mey-Rin
R. Bruce Elliot as Mr. Tanaka

Alexis Tipton as
Girl (ep 6)
Jill (ep 17)
Queen Victoria (Young)
Brian Mathis as Azzurro (ep 3) 
Bridgett Dahl as Queen Victoria (Old; ep 24)
Brina Palencia as Rachel
Brittney Karbowski as Jim (eps 19-20) 
Bruce DuBose as Corraro
Candice Moore as
Elizabeth Ethel Cordelia Midford
Mey-Rin
Chris Ayres as Soma
Chuck Huber as Master (eps 10-12)
Corey Cleary-Stoner as James (ep 7)
Emily Gray as Mina (eps 14-15)
Grant James as Head Curry Judge (ep 15)
Jessica Cavanagh as Paula
John Burgmeier as Paul Jones (ep 9)
John Gremillion as
Havock (ep 19)
Randall
John Swasey as Damiano (ep 1)
Josh Grelle as
Edward V (ep 16)
Thomas (ep 17)
Kent Williams as Henry Barrymore (ep 7)
Leah Clark as Matilda
Maxey Whitehead as Richard (ep 16)
Michael Pizzuto as Drossel Keinz
Nazia Chaudhry as Mina (eps 14-15)
Newton Pittman as Harold
Pam Dougherty as Old Woman (ep 7)
Patrick Seitz as Agni
Robert McCollum as Vincent
Scott Evans as
Baldroy
Soma Asman Kadar (Animax dub)
Sonny Strait as Drossel
Terri Doty as
Maria
Orphan Girl
Todd Haberkorn as
Druit
Newspaper Crier (ep 3)
Trina Nishimura as Ranmao
Wendy Powell as Luida (eps 19-20)

English companies
ADR Production: Red Angel Media (Animax dub)
Distributor:
Madman Entertainment (Australia & New Zealand)
Manga Entertainment (UK)
Internet Streaming:
AnimeLab (Australia & New Zealand)
Anime News Network
Crunchyroll
FUNimation Entertainment
Hulu
Madman Screening Room (Australia & New Zealand)
Netflix
Licensed by:
FUNimation Entertainment (Expired)
Korean staff
Korean cast
(none)
Mi-Na Lee as Ciel Phantomhive
Nak-Yun Choi as Sebastian Michaelis

Gwang-Ju Jeon as Lau
Gwon Inji as Angela
Gyeong-Myeong Lim as Bardroy
Ji-Hyeon Lee as Mei Lin
Lee Sanghun as Undertaker
Lee Soeun as Elizabeth Middleford
Myeong-Hui Lee as Finnian
Seo-Jin Park as Grell Sutcliff
Seong-Yeon Kim as Madame Red
Won-Seok Seo as Fred Abberline
Yu Gangjin as Mr. Tanaka

Du-Hui Kim as Viscount Druitt
Gwang Jang as Randall
Jae-Hyeon Lee as
Paula
Ranmao
Jang Minhyeok as Drossel Cainz
Park Seongtae as William T. Spears
Seung-Gon Ryu as Soma Asman Kadar
Seung-Han Sim as Agni
Yu-Ri Seo as Mina
Korean companies
(none)
French staff
French cast
ADR Director: Bruno Meyere
Translation: Arnaud Delage (French Dubbing & Subtitles as part of Sanjûshi)

Adaptation (French Subtitles): Jean-Benoit Silvestre (as part of Sanjûshi)
Translation (French Dubbing & Subtitles): Jean-Benoit Silvestre (as part of Sanjûshi)
Jean-Marco Montalto as Sebastian Michaelis
Marie Diot as Ciel Phantomhive

Alexandre Coadour as
Bardroy
Grell Sutcliff
Antoine Tome as
Ash
Azzuro Venere
Bruno Meyere as Undertaker
Céline Melloul as Elisabeth
Chantal Baroin as Paula
Colette Noel as Mme Angelina Red
François Creton as
Abberline
Dorothell Kainz
Edward V
Gérard Surugue as Sir Arthur Randall
Gilbert Levy as Mr Tanaka
Grégory Laisné as Finnian
Marie Diot as May Linn
Vincent De Bouard as Soma Asman Kadar
French companies
Broadcaster:
Direct Star (from September 2010)
MCM (from 3 April 2010)
Wakanim.tv (Online)
Dubbing: WanTake
Spanish staff
Spanish companies
(none)
Broadcaster: LAPTV (Cityvibe, Moviecity Pack)
Licensed by: FUNimation Entertainment (Latin America; expired)
Spanish cast
(none)
German staff
German cast
ADR Director: Bernhard Völger
Bernhard Völger as Sebastian Michaelis
Sebastian Fitzner as Ciel Phantomhive

Achim Siebenschuh as Tanaka
Anja Rybiczka as Maylene
Dirk Petrick as Finnian
Dirk Stollberg as Pluto
Felix Spieß as Bard
Josephine Schmidt as Queen Victoria
Julien Haggege as Grell
Luisa Wietzorek as Paula
Michael Pan as Undertaker
Nadja Reichardt as Madame Red
Olivia Büschken as Elizabeth
Rainer Doering as Ash Landers
Rubina Kuraoka as Lan-Mao
Schaukje Könning as Angela
Thomas Schmuckert as Fred Abberline
Till Völger as Lau

Alexander Doering as Azzuro
Antje von der Ahe as
Maria (ep 22)
Mina (eps 14-15)
Beate Gerlach as Luida (eps 19-20, 22)
Christian Gaul as William T. Spears
Dirk Stollberg as Drossel Keinz (eps 11-12)
Gerald Paradies as Henry Barrymore (ep 7)
Iris Artajo as Vincent Phantomhive
Jan Spitzer as Randall
Josephine Schmidt as Matilda (ep 17)
Karlo Hackenberger as Viscount Druitt
Konrad Bösherz as Edward V (ep 16)
Peter Reinhardt as Damiano
Rainer Doering as Master (eps 10-12)
Sebastian Jacob as
Corallo (ep 20)
West (eps 14-15)
Sven Gerhardt as Vincent Phantomhive
Uwe Jellinek as Executioner (ep 20)
German companies
Distributor: Kazé Germany
Internet Streaming: Anime-on-Demand
Chinese (Taiwan) staff
Chinese (Taiwan) companies
(none)
Chinese (Taiwan) cast
(none)

This encyclopedia is collaboratively edited by the users of this site
DISCLAIMER add information report an error lookup sources

# A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Anime anthology