×
  • remind me tomorrow
  • remind me next week
  • never remind me
Subscribe to the ANN Newsletter • Wake up every Sunday to a curated list of ANN's most interesting posts of the week. read more

Tokyo ESP (TV)

Have you seen this? want to / seen some / seen all

Alternative title:
東京ESP (Japanese)
Themes: espers, fanservice
Objectionable content: Intense
Plot Summary: Rinka Urushiba is a normal high school girl, until she encounters a penguin and shoals of glowing fish swimming through the sky. She looses consciousness only to awaken with the power to move through inanimate objects. At first she thought it was a hallucination if it were not for Kyotaro Azuma who witnessed the event and who, incidentally, has the ability to teleport. They decide to use their powers to combat people who might use their powers for evil.
User Ratings: 561 ratings have been given [details]
 Masterpiece: 45 votes (sub:44, dub:1)
 Excellent: 118 votes (sub:111, dub:7)
 Very good: 136 votes (sub:121, dub:11, raw:1, others:3
2 Spanish subtitled
1 French subtitled
)
 Good: 110 votes (sub:83, dub:22, edit.dub:1, others:4
2 Portuguese subtitled
1 Spanish subtitled
1 Russian dubbed
)
 Decent: 77 votes (sub:63, dub:6, raw:1, others:7
4 Spanish subtitled
1 Russian dubbed
1 Portuguese subtitled
1 Italian subtitled
)
 So-so: 40 votes (sub:36, dub:3, others:1
1 Spanish subtitled
)
 Not really good: 19 votes (sub:16, raw:1, others:2
1 Spanish subtitled
1 Italian subtitled
)
 Weak: 14 votes (sub:12, dub:2)
 Bad: 2 votes (sub:2)
 Awful: -
 Worst ever: -
Seen in part or in whole by 832 users, rank: #1445 (of 9599)
Median rating: Very good
Arithmetic mean: 7.405 (Good+), std. dev.: 1.6905, rank: #2179 (of 9723)
Weighted mean: 7.356 (Good+), rank: #2172 (of 9723) (seen all: 7.45 / seen some: 5.89 / won't finish: 4.32)
Bayesian estimate: 7.359 (Good+), rank: #1890 (of 7298)
Number of episodes: 12
Episode titles: We have 12
Vintage: 2014-07-11
Opening Theme:
#1: "Tokyo Zero Hearts" by Faylan
Ending Theme:
#1: "Guze Άργυρóϛ" (救世Άργυρóϛ; Silver Salvation) by Yousei Teikoku
Links: We have 1
Trivia: We have 8
Reviews:
Tokyo ESP Blu-ray (Jul 29, 2019)
Tokyo ESP ‒ Episode 12 (Sep 26, 2014)
Tokyo ESP ‒ Episode 11 (Sep 19, 2014)
Tokyo ESP ‒ Episode 10 (Sep 12, 2014)
Tokyo ESP ‒ Episode 9 (Sep 5, 2014)
Tokyo ESP (Aug 29, 2014)
Tokyo ESP ‒ Episode 8 (Aug 29, 2014)
News: Show:
You can contribute information to this page, but first you must login or register

Blu-ray (Region A)
    Tokyo ESP - The Complete Series [Essentials] (Blu-ray) 2019-06-11 (from $29.95)
Blu-ray + DVD combo
    Tokyo ESP - The Complete Series (BD+DVD) 2016-02-23 (from $25.24)
    Tokyo ESP - The Complete Series [Limited Edition] (BD+DVD) 2016-02-23 (from $74.95)
    Tokyo ESP - Complete Series [UK] [Collector's Edition] (BD+DVD) 2016-03-28
DVD (Region 2)
    Tokyo ESP - Complete Series [UK] (DVD) 2016-03-28

Japanese staff
Japanese cast
Series Composition: Hideyuki Kurata
Script:
Hideyuki Kurata (8 episodes
eps 1, 3-6, 8, 11-12
)

Katsuhiko Takayama (eps 2, 7, 9)
Yasuko Kamo (ep 10)
Storyboard:
Akira Nishimori (ep 4)
Hidetoshi Yoshida (ep 3)
Katsuichi Nakayama (eps 7, 9)
Kazuhiko Ishii (ep 11)
Kōji Yoshikawa (eps 5, 8)
Masahiro Okamura (ep 12)
Shigehito Takayanagi (OP, ED; eps 1-2)
Shūhei Matsushita (ep 6)
Takao Kato (ep 6)
Tomihiko Ōkubo (as 富久保彦; ep 10)
Episode Director:
Daisuke Nakajima (ep 11)
Kazuhiko Ishii (ep 3)
Masahiro Okamura (eps 5, 12)
Masayuki Iimura (eps 8-9)
Nobuharu Kamanaka (ep 7)
Shigehito Takayanagi (eps 1-2, 12)
Tomihiko Ōkubo (as 富久保彦; eps 6, 10)
Yukio Kuroda (eps 4, 9)
Unit Director: Shigehito Takayanagi (OP, ED)
Music: Evan Call (Elements Garden)
Original creator: Hajime Segawa
Character Design: Masaaki Takiyama
Art Director: Ryōka Kinoshita
Chief Animation Director:
Masaaki Takiyama
Mitsuru Ishihara (ep 11)
Animation Director:
Akio Takami (ep 12)
Chika Kojima (ep 4)
Chizuru Kobayashi (ep 12)
Haruo Ōgawara (ep 11)
Hideaki Matsuoka (ep 7)
Hiroko Kuurube (ep 3)
Hisae Ikezu (ep 9)
Jōji Yanase (ep 9)
Kanako Watanabe (eps 4, 9)
Kazuyuki Ikai (eps 6, 10)
Masaaki Takiyama (OP, ED; eps 2, 12)
Masahiko Itojima (eps 8, 11-12)
Masahiro Sekiguchi (eps 6, 10)
Masayuki Fujita (ep 11)
Meiju Maeda (ep 1)
Minoru Morita (ep 9)
Mitsuru Ishihara (5 episodes
eps 1, 5, 8, 11-12
)

Natsuko Fujiwara (ep 11)
Ryōtarō Akao (ep 9)
Ryuji Tsuzuku (ep 8)
Seiji Kishimoto (5 episodes
eps 2, 5, 8, 11-12
)

Shinichi Yamaoka (ep 12)
Taeko Oda (ep 2)
Takenori Tsukuma (eps 6, 9-10)
Takumo Norita (ep 12)
Yoko Sano (ep 9)
Yū Katō (eps 1, 8, 12)
Sound Director: Yota Tsuruoka
Cgi Director:
Noriki Tsukamoto
Toshiyuki Yamashita (Stereotype; OP)
Director of Photography: Tomoyuki Nakata
Executive producer: Takeshi Yasuda
Producer: Atsushi Itou

2D Modeling:
Hyo Kim (7 episodes
eps 1-4, 6, 9, 11
)

Mieko Sakurai
Ninh Nguyen (eps 6-7, 9-11)
2nd Key Animation:
Ayaka Kawai (Bones Animation Department; ep 5)
Chie Ōtsuki (eps 1, 7-8)
Chika Kojima (ep 7)
Chiyo Imamaki (ep 3)
Daiki Etō (ep 10)
Daisei Kudō (Asread; eps 4, 7-9)
Daisuke Nakamura (ep 1)
Eri Watanabe (Asread; eps 4, 8-9)
Fumie Sasaki (5 episodes
eps 2, 4, 6, 10, 12
)

Haruna Hashimoto (Bones Animation Department; ep 5)
Hideyuki Satake (Be Loop; ep 4)
Hiro Ōki (ep 3)
Hiroshi Kuri (ep 11)
Hiroyuki Kondō (Asread; eps 4-5, 7-9)
Hiroyuki Uchida (eps 7-8, 10-11)
Jin Seon Lee (eps 5, 11)
Jun Kouketsu (ep 4)
Kanako Watanabe (ep 7)
Kaori Nakamura (ep 1)
Kazuko Nakayama (ep 9)
Kazunori Ōta (ep 1)
Kenichi Matsuura (ep 4)
Kōsuke Yoshida (ep 3)
Maito Kanzaki (Be Loop; ep 4)
Makiko Miyaoka (ep 3)
Mami Omori (ep 1)
Masahiko Itojima (ep 4)
Masaki Kojima (ep 6)
Masanori Nanjō (ep 11)
Misako Yamaguchi (ep 10)
Miya Takaku (ep 1)
Natsuko Fujiwara (ED)
Ryota Obana (ep 7)
Sachiko Suzuki (OP)
Saki Yoshimura (ep 6)
Sanae Takahashi (ep 3)
Shiho Hiragane (ep 4)
Shiori Tanaka (ep 6)
Shōko Harada (ep 4)
Shunsuke Itai (9 episodes
eps 1-2, 5-8, 10-12
)

Takayoshi Hayashi (ep 5)
Takeshi Imai (ep 6)
Tatsuhiko Kojima (ep 8)
Tomoka Mizusawa (eps 7, 9)
Tomoki Hirano (ep 2)
Tomoki Uekado (ep 5)
Tomomi Kanehara (ep 2)
Yōichirō Katayama (ep 7)
Yoshihiro Shiokawa (Be Loop; ep 4)
Youko Kuboyama (ep 11)
Young-Ung Lee (eps 8, 11-12)
Yuka Hirata (Bones Animation Department; ep 5)
Yurie Iijima (ep 10)
Yutaka Araki (OP, ED)
Yūzō Ogawa (ep 4)
3D CG:
Chiori Satou (Sublimation; ep 1)
Hiroki Itō (Sublimation; eps 1-2, 4-12)
Hiroki Tanji (Sublimation; eps 1-12)
Jun Koishikawa (Sublimation; eps 1-12)
Mirai Kondo (Sublimation; eps 1-2)
Noriki Tsukamoto (Sublimation; eps 1-12)
Seiji Arai (Sublimation; ep 1)
Shuhei Ito (Sublimation; eps 1-2, 5-6)
Yasunori Honma (ep 1)
Acoustics: Yoshimi Sugiyama
Animation Director Cooperation:
Chika Kojima (ep 8)
Hideaki Matsuoka (ep 8)
Hiroki Takagi (ep 12)
Meiju Maeda (ep 8)
Michio Satō (ep 12)
Mitsuru Chiba (ep 12)
Motohiro Taniguchi (ep 5)
Natsuko Fujiwara (ep 12)
Osamu Horiuchi (eps 5, 8, 11-12)
Shinichi Yamaoka (ep 8)
Tomihiko Ōkubo (as 富久保彦; ep 10)
Yū Katō (ep 11)
Animation producer: Takahiro Koyama
Art Setting: Saaya Kinjō
Assistant Chief Animation Director:
Motohiro Taniguchi (ep 2)
Shinichi Yamaoka (ep 2)
Assistant producer:
Makoto Chiba
Satoshi Yamazaki
Associate producer:
Daisuke Takegoshi
Hisanobu Satō
Jun Fukuda (The Klockworx Co., Ltd.)
Ryuji Mitsumoto (Xebec|Production I.G)
Shigeki Hosoda
Shinichiro Kitazawa (Tokyo MX)
Shinya Nishizono (Docomo Anime Store)
Background Art:
Anh Nuynh (Biho; ep 1)
Hai Bui (Biho; ep 1)
Nhung Vo (Biho; ep 1)
Thi Nguyen (Biho; ep 1)
Thuy Nguyen (Biho; ep 1)
Vui Huynh (Biho; ep 1)
CG Graphics: Koji Iwashiro (ED)
Color Check:
Eri Watanabe (Light Foot; ep 6)
Kōji Usui (ep 7)
Kumiko Sone (Studio Road; eps 2, 5)
Kyōko Shibata (ep 10)
Makoto Iguchi (eps 9, 11-12)
Michiko Kado (Studio Elle; ep 8)
Naoki Fukutani (eps 4, 7, 9)
Sakiko Teguramori (ep 3)
Tomoko Saitō (Light Foot; ep 6)
Yuki Shimizu (ep 1)
Yumi Aburaya (OP, ED; eps 9, 11-12)
Color design: Yumi Aburaya
Color setting:
Eri Watanabe (Light Foot; ep 6)
Kōji Usui (ep 7)
Kyōko Shibata (ep 10)
Makiko Yamanaka (Studio Road; eps 2, 5)
Makoto Iguchi (ep 9)
Michiko Kado (Studio Elle; ep 8)
Naoki Fukutani (eps 4, 7)
Sakiko Teguramori (ep 3)
Tomoko Saitō (Light Foot; ep 6)
Yuki Shimizu (ep 1)
Yumi Aburaya (OP, ED; eps 11-12)
Editing:
Jin Nogawa (Jay Film)
Finish Animation:
Kyohei Tamai (Studio Elle; ep 1)
Miki Itou (Studio Elle; ep 1)
Natsuko Hashimoto (Studio Elle; ep 1)
Satomi Kusakabe (Studio Elle; ep 1)
Shizuka Iwasaki (Studio Elle; ep 1)
Yukie Imamura (Studio Elle; ep 1)
Yuuya Igarashi (Studio Elle; ep 1)
In-Between Animation:
Akihiko Ota (C2C; ep 3)
Asuka Itou (Asread; eps 4, 7, 9)
Ayane Togawa (P.R.A Animation Room; ep 4)
Erika Moriyama (Production Reed; eps 1, 6, 10)
Eriko Saeki (C2C; ep 3)
Fumi Sato (C2C; ep 3)
Hiroaki Satō (Azeta Pictures; ep 4)
Hirotaka Takaharu (C2C; ep 3)
Hirotake Endō (C2C; ep 3)
Kana Tajima (C2C; ep 3)
Kazuki Hasunuma (Azeta Pictures; ep 4)
Kōki Tomiyoshi (C2C; ep 3)
Li Wen Zhang (XEBEC; 6 episodes
eps 1-2, 5, 8, 11-12
)

Makiko Miyaoka (C2C; ep 3)
Mari Takenaka (C2C; ep 3)
Masako Terada (Production Reed; ep 1)
Mitsuma Yamada (Asread; eps 4, 7, 9)
Miyuki Kōno (XEBEC; eps 1-2, 11-12)
Moe Kodama (Production Reed; eps 6, 10)
Momoka Sakaguchi (P.R.A Animation Room; ep 4)
Natsumi Terasaka (XEBEC; 5 episodes
eps 1-2, 8, 11-12
)

Nobuyuki Matsuo (C2C; ep 3)
Noriyuki Otsuka (P.R.A Animation Room; ep 4)
Reo Takada (Azeta Pictures; ep 4)
Ryo Umemoto (Production Reed; eps 6, 10)
Sanae Takahashi (C2C; ep 3)
Sayaka Anesaki (Azeta Pictures; ep 4)
Sean Moto Asano (Production Reed; eps 1, 6, 10)
Shino Kawahara (XEBEC; 5 episodes
eps 1-2, 8, 11-12
)

Shiori Kurihara (Production Reed; eps 6, 10)
Shunsuke Takarai (C2C; ep 3)
Tomoe Akuzawa (Azeta Pictures; ep 4)
Tomoko Katsube (Mushi Production; ep 2)
Tomoya Takahashi (C2C; ep 3)
Toshiaki Uchida (Azeta Pictures; ep 4)
Yoshihiro Seo (Production Reed; eps 6, 10)
Yoshina Ikuta (Azeta Pictures; ep 4)
Yoshinori Nabana (XEBEC; 5 episodes
eps 1-2, 8, 11-12
)

Yūji Tateno (Studio Gash; ep 4)
Yuka Hattori (C2C; ep 3)
Yukako Futagami (C2C; ep 3)
Yukari Miyoshi (XEBEC; eps 1-2, 5, 12)
Yuki Kumeta (Asread; eps 4, 7, 9)
Yuki Tsutsui (Asread; eps 4, 7, 9)
Yuki Yokoyama (C2C; ep 3)
Yukie Kinoshita (Mushi Production; ep 2)
Yuri Nohara (Production Reed; eps 6, 10)
Yūta Ohara (P.R.A Animation Room; ep 4)
Yuto Kusaba (XEBEC; 6 episodes
eps 1-2, 5, 8, 11-12
)

In-Between Check:
Akihiko Ota (ep 3)
Ayumi Tsukamoto (eps 1-2)
Daisei Kudō (ep 7)
Jun Kouketsu (ep 4)
Meng Long Shou (Rising Force; ep 2)
Tomomi Kanehara (eps 6, 10)
Youko Kuboyama (OP, ED; eps 5, 8, 11-12)
Yūzō Ogawa (ep 9)
Key Animation:
Akane Imada (Studio Wanpack; ep 6)
Akira Watanabe (ep 4)
Arihiro Gotō (eps 1-2)
Asami Shimizu (ep 2)
Asuka Tsubuki (ep 2)
Atsushi Itou (eps 5, 11)
Atsushi Yoshida (eps 8, 11)
Aya Yamaguchi (ep 3)
Ayaka Nakajima (eps 6, 10)
Ayako Satō (ep 4)
Chie Ōtsuki (ep 5)
Chiho Fujiwara (ep 11)
Chizuru Kobayashi (ep 1)
Daijirō Ichieda (ep 11)
Daisuke Kurose (ep 8)
Daisuke Saitō (ep 5)
Eiji Fukuyama (ep 3)
Eisuke Matsubara (ep 11)
Eri Watanabe (ep 7)
Fumie Sasaki (eps 1, 5, 11)
Fumiko Kon (ep 3)
Fumio Fukushima (eps 5, 12)
Hajime Yoshida (ep 3)
Hiroki Takagi (ep 2)
Hironori Sawada (eps 2, 8, 12)
Hirotaka Nii (ep 11)
Hirotaka Tokuda (OP)
Hiroto Yokote (eps 1, 3, 11)
Hiroyoshi Iida (ep 3)
Hiroyuki Hojo (ep 1)
Hiroyuki Ōkaji (ep 12)
Hisae Ikezu (ep 12)
Hisako Tsurukubo (eps 1-2, 11-12)
Hisatoshi Motoki (ep 6)
Hitoshi Miyajima (ep 3)
Iku Nanbe (ep 2)
Iori Ishii (Kibana; Studio GAO; eps 4, 9)
Isamu Utsuki (eps 8, 12)
Jin Oona (eps 6, 10)
Jin Takebe (ep 10)
Jun Kouketsu (eps 7, 9)
Junichi Hayama (ep 1)
Junichi Kigawa (ep 2)
Kaho Deguchi (eps 6, 10)
Kanako Hirato (ep 8)
Kaori Itō (ep 5)
Kaori Nakamura (ep 2)
Kaoru Miura (ep 11)
Katsutoshi Kobayashi (ep 12)
Kazuhiko Ishii (ep 3)
Kazuko Nakayama (eps 4, 7)
Kazunori Ōta (eps 8-9, 12)
Kazuyuki Toshida (ep 2)
Kei Nakazawa (ep 1)
Keiichirō Kimura (ep 5)
Keiji Shigesawa (eps 4, 9)
Keiya Yoshimura (Studio Wanpack; ep 6)
Keizou Ichikawa (ep 1)
Ken'ichi Hamazaki (ep 11)
Ken'ichi Ōtomo (ep 4)
Kenichi Matsuura (eps 7, 9)
Kenji Kajihara (ep 10)
Kenta Taniguchi (ep 2)
Kinji Yoshimoto (ep 12)
Kiyoshi Matsushita (ep 1)
Kōichi Hayami (eps 5, 11)
Kōji Kataoka (ep 3)
Kozue Tanaami (eps 6, 10)
Kumiko Kasuga (ep 8)
Kyōhei Ōyabu (eps 6, 10)
Maki Fujita (ep 11)
Maki Sawai (eps 2, 8, 12)
Manabu Kushibuchi (Be Loop; ep 4)
Manabu Yasumoto (ep 4)
Mari Asada (eps 5, 12)
Mariko Aoki (eps 8, 10)
Masaaki Takiyama (ED; ep 1)
Masaharu Morinaka (eps 6, 10)
Masahiko Itojima (eps 1, 5, 7)
Masahiro Furihata (ep 4)
Masami Goto (ep 4)
Masanori Nanjō (eps 1-2, 5)
Masato Nishikawa (ep 3)
Mayumi Hidaka (eps 4, 9)
Meiju Maeda (OP; eps 1-2)
Michio Satō (ep 2)
Mitsuru Chiba (OP; ep 11)
Mitsuru Ishihara (OP; ep 7)
Mitsuteru Kubo (ep 11)
Mitsuzumi Yoshino (ep 11)
Mizue Ogawa (ep 1)
Motoki Yagi (ep 3)
Naoki Mishiba (5 episodes
eps 1-2, 5, 8, 12
)

Naoki Yamauchi (ep 6)
Naoko Shoukonji (ep 1)
Noboru Kawamori (eps 8, 12)
Nobuhiro Kashiwagi (eps 8, 12)
Nobuhiro Nagata (ep 8)
Nobuhiro Okazaki (eps 8, 12)
Noriko Hatta (eps 1-2, 8, 12)
Osamu Horiuchi (ED)
Ryōsuke Tanigawa (ep 2)
Ryōta Kuratani (OP)
Ryota Obana (eps 4, 9)
Ryōtarō Akao (Kibana; Studio GAO; eps 4, 9)
Ryou Kodama (ep 3)
Sachiko Suzuki (eps 5, 11)
Sachiko Tsuji (ep 2)
Saki Tanaka (ep 2)
Satomi Yamanaka (ep 2)
Satoru Kurihara (ep 9)
Satoru Kusuda (ep 5)
Satoshi Horisawa (ep 2)
Seiji Hagiwara (ep 11)
Seiji Kishimoto (ep 1)
Seiki Tanaka (ep 12)
Seitaro Takai (ep 11)
Shigeki Satō (ep 12)
Shigemi Aoyagi (ep 9)
Shigenori Taniguchi (eps 3-4)
Shingo Yamashita (ep 11)
Shinichi Iimura (eps 1, 5)
Shinichi Wada (ep 2)
Shinichi Yamaoka (ep 7)
Shinpei Koikawa (ep 11)
Shinya Uchida (OP)
Shinya Yamada (ep 3)
Shiro Okumura (ep 2)
Shōgo Nishi (ep 8)
Shōta Ihata (OP)
Shunsuke Nakashige (ep 11)
SNIPES (ED)
Tadahiro Hirakawa (ep 5)
Taeko Hori (ep 1)
Takao Ozone (ep 5)
Takayoshi Hayashi (eps 4, 9)
Takayuki Murakami (eps 1, 5)
Takeo Shudou (ep 11)
Takeshi Atomura (eps 6, 10)
Takeshi Hasegawa (Studio GAO; eps 4, 9)
Takeshi Iida (OP; ep 11)
Takeshi Imai (ep 10)
Takeshi Miyamoto (ep 4)
Taketomo Ishikawa (ED)
Takumo Norita (ep 11)
Takuya Matsumura (OP)
Tatsuya Aiura (ep 11)
Teruaki Tokumaru (ep 1)
Tetsurō Yamada (ep 11)
Tetsuya Sunaga (eps 2, 5, 8)
Tomihiko Ōkubo (ep 2)
Tomoe Sahashi (ep 5)
Tomohide Kikunaga (ep 11)
Tomoka Mizusawa (ep 4)
Tomoki Mizuno (ep 6)
Tomomi Kajiki (ep 4)
Tomomi Kanehara (eps 6, 10)
Toshihide Masudate (ep 6)
Toshiyuki Fujisawa (ep 2)
Toshiyuki Yoshioka (ep 6)
Toyohiro Okada (ep 4)
Wakako Yoshida (ep 1)
Yasunori Aoki (ep 1)
Yasushi Nishiya (OP)
Yasutoshi Iwasaki (OP; ep 12)
Yayoi Komine (ep 5)
Yōichi Shimizu (ep 3)
Yōko Nomura (ep 6)
Yoshiaki Matsuda (eps 6, 10)
Yoshiaki Taniguchi (ep 7)
Yoshiaki Tomita (eps 4, 9)
Yoshie Kimoto (ep 4)
Yoshie Sakata (eps 6, 10)
Yoshiko Sasaki (ep 8)
Yoshimi Imagawa (ep 2)
Yoshinobu Ando (ep 6)
Yū Katō (OP; eps 1-2, 5)
Yu Ogasawara (eps 1-2, 8, 12)
Yuichiro Masuda (ep 3)
Yūji Wada (ep 2)
Yuka Hirata (ep 8)
Yuka Iwabe (eps 6, 10)
Yūki Kitajima (eps 5, 11)
Yukihiro Kobayashi (ep 4)
Yukinaka Matsushita (eps 11-12)
Yūko Hineno (ep 3)
Yusuke Kawakami (ep 8)
Yuta Hasegawa (Studio Wanpack; ep 6)
Yuta Masagaki (Studio Wanpack; ep 6)
Yūta Masaki (eps 4, 9)
Yutaka Araki (ep 2)
Yūzō Ogawa (eps 7, 9)
Layout Cooperation: Yasuyoshi Uetsu (ep 1)
Literature Manager: Naoko Marukawa
Motion Graphics:
Atsushi Yamaoka (Stereotype; OP)
Jun Matsuda (2YD; ED)
Junji Hikima (Stereotype; OP)
Masashi Itō (Stereotype; OP)
Music producer:
Shigeru Saitō (Lantis)
Terushige Yoshie (Lantis)
Online Editor:
Kazuhiro Arai (IMAGICA; ep 12)
Rie Imayoshi (IMAGICA; eps 1-11)
Yoshiaki Kimura (IMAGICA)
Photography:
Akiko Nakazato (XEBEC; ep 1)
Fumika Takahashi (XEBEC; ep 1)
Hayao Arimura (XEBEC; ep 1)
Kazuaki Funakura (XEBEC; ep 1)
Sōshi Itō (XEBEC; ep 1)
Takashi Aoki (XEBEC; ep 1)
Takuma Morooka (XEBEC; ep 1)
Tatsuya Miyazaki (XEBEC; ep 1)
Yuho Ando (XEBEC; ep 1)
Yūichi Tsuzuki (XEBEC; ep 1)
Yuki Kudo (XEBEC; ep 1)
Yutaro Kitagawa (XEBEC; ep 1)
Planning: Takeshi Yasuda
Production Advancement:
Hiroki Komatsu (OP, ED; ep 11)
Kyōko Sugimoto (ep 3)
Machiko Tashiro (ep 2)
Ryū Yoshiyasu (eps 4, 9)
Shōtarō Suda (ep 5)
Takayuki Mizumoto (ep 1)
TOK-G (eps 6, 10)
Tomoaki Sugimoto (eps 2, 8, 12)
Yuki Kamakura (ep 7)
Production Advancement Assistant:
Naoko Kuno (eps 6, 10)
Yūka Sano (eps 6, 10)
Production Affairs: Emiko Takashina
Production Desk: Naoya Satō
Production manager: Naoki Hiramatsu
Program Cooperation:
Fumihiko Shinozaki (Kadokawa Media House)
Mitsuhiro Ogata (Kadokawa Media House)
Yoshimi Nakajima (Quaras)
Prop Design: Takuya Matsumura
Recording: Satoshi Yano
Setting Cooperation: Jin Seon Lee (eps 5-12)
Setting Manager: Naoko Marukawa
Setting Manager Assistant: Tatsunari Oyano
Sound Effects: Hiromune Kurahashi
Sound Manager: Yoshimi Sugiyama
Special Effects:
Chie Yamazaki
Hidero Sakurai
Sub-Character Design: Mitsuru Ishihara
Systems Manager: Tsuyoshi Hirota
Theme Song Arrangement:
Hitoshi Fujima (OP)
Shiren (ED)
Yousei Teikoku (ED)
Theme Song Composition:
Noriyasu Agematsu (OP)
Shiren (ED)
Theme Song Lyrics:
Noriyasu Agematsu (OP)
YUI (ED2, ED3; ep 1 live part; 5 episodes
eps 1, 4, 7, 10, 12
)

Theme Song Performance:
Faylan (OP)
Yousei Teikoku (ED)
Work Cooperation:
Hiroshi Mizuno (Newtype Editorial Department)
Kazunori Kimura (Shonen Ace Editorial Department)
Masaya Tanaka (Shonen Ace Editorial Department)
Megumi Morioka (Sneaker Bunko Editorial Department)
Tomomi Umetsu (Newtype Editorial Department)
Yoshihito Utsumi (Shonen Ace Editorial Department)
Yoshinori Mino (Shonen Ace Editorial Department)
Yuya Kanemaru (Sneaker Bunko Editorial Department)
Ibuki Kido as Rinka Urushiba
Keisuke Kōmoto as Kyōtarō Azuma

Azusa Tadokoro as Murasaki Edoyama
Fuyuka Oura as Reia Oozora
Hiromi Konno as Kozuki Kuroi
Jōji Nakata as Chariman Edoyama
Kaoru Mizuhara as Peggi
Kazuhiko Inoue as Rōshi Yōdani
Mai Aizawa as Kobushi "Black Fist" Kuroi
Masashi Ebara as Shin Kakuno
Megumi Ogata as Ayumu Ohzora
Mugihito as Sukesaburō
Sachika Misawa as Minami Azuma
Tesshō Genda as Hotokeda
Tetsu Inada as Rindō Urushiba
Yoshihisa Kawahara as Professor
Yoshito Yasuhara as Inspector Nabeshima

Aya Hisakawa as Saira Azuma (ep 10)
Chika Horikawa as
Hanako (eps 7, 9)
Lignier (ep 4)
Eiji Miyashita as Yoshito Sorimachi (eps 10-12)
Eri Kitamura as Natsuki Kasuga
Gō Shinomiya as Soldier B (ep 1)
Hajime Iijima as Captain (eps 1, 11)
Hiroshi Karasuda as
Esper C (ep 1)
Inmate (ep 11)
Mystery Institute Member B (ep 3)
Personnel (ep 12)
Police Officer 2 (ep 2)
Hitomi Harada as Amie Namuro (eps 8-9, 11)
Jin Domon as Torada (eps 9-11)
Kaoru Mizuhara as Yomi Isayama
Kazuhiro Anzai as
Councilor (ep 11)
Esper A (eps 1, 9)
Homeless Man (ep 10)
Hotokeda's Lackey B (ep 4)
Mystery Institute Member A (ep 3)
Police Officer 1 (ep 2)
Kazuyoshi Hayashi as Special Weapons Commander (ep 1)
Keiji Fujiwara as Juutarou Hiragi (ep 10)
Keikou Sakai as Soldier A (ep 1)
Kimiyoshi Kibe as Edoyama Group Member A (ep 4)
Maki Tsuchiya as
Female Announcer (ep 1)
Reporter (5 episodes
eps 2, 5-6, 8, 12
)
Manami Tanaka as Girl (ep 1)
Mao Onishi as
Group Member (ep 1)
Personnel (ep 11)
Witness (ep 3)
Mayumi Asano as Kyouka Hiragi (ep 10)
Miki Hase as
Female Announcer (ep 11)
Mother (eps 1, 6)
Mina as Asuna Kamerode (eps 3, 6, 8-9)
Minori Chihara as
Kagura Tsuchimiya
Pelico (eps 11-12)
Minoru Shiraishi as Merayama (eps 3-4)
Mitsuru Miyamoto as Kiriya Konparu
Mitsuru Ogata as
Captain (ep 6)
Criminal (ep 12)
Edoyama Group Member B (ep 4)
Male Announcer (eps 1, 3, 9-11)
Old man (ep 2)
Mutsumi Tamura as Kyōtarō Azuma (Young)
Osamu Saka as Prime Minister (ep 11)
Rikiya Koyama as Kudō Kuzuno
Ryōko Tanaka as
Esper D (ep 9)
Tsuyu Kamata (eps 2-3, 11-12)
Ryūichi Kijima as SP (ep 1)
Saeko Zōgō as Ruu Ryuushi (eps 3, 6, 8-9)
Satoshi Tsuruoka as General (ep 10)
Sayuri Yahagi as Mami Izumi
Seirō Ogino as Chairman (ep 11)
Shinya Takahashi as Sakamoto (ep 7)
Takehito Koyasu as Brother of the Angel (ep 12)
Taketora as Official (ep 1)
Takumi Yamazaki as Washibana (ep 10)
Tetsuya Kakihara as Masaki Shindō
Tomoaki Maeno as Toru Kanze
Tomoyuki Shimura as Hotokeda's Lackey A (ep 4)
Yū Kobayashi as Kobato Kugimiya (ep 8)
Yuka Saitō as Esper B (eps 1, 9)
Yuki Ishii as Cafe Manager (eps 2, 4)
Yuki Matsuoka as Rin Lianjie (eps 8-9, 11)
Yumeha Kōda as Harumoa Toriu (eps 3, 6, 8-9)
Japanese companies
2nd Key Animation:
Ace Company (eps 6, 9-10, 12)
Actas (eps 5-6)
Albion (ep 1)
Asahi Production (ep 9)
asread (eps 6, 8)
Be Loop (ep 4)
Bones Animation Dept. (ep 5)
Caramel Art (ep 7)
Core (eps 8, 11-12)
D-Motion (7 episodes
eps 1-2, 4, 8-9, 11-12
)

Densō-ya TAP (eps 8-12)
digicrafts (eps 6, 10)
Digital Network Animation (ep 5)
Doga Kobo (ep 5)
Jumondo (7 episodes
eps 1-2, 5-6, 8-9, 11
)

K-Production (eps 7, 9)
Kino Production (ep 5)
Nakamura Production (ep 6)
Neo Media (eps 6, 10)
R.I.C (ep 9)
Reboot (eps 6, 10, 12)
Rising Force (eps 1-2)
Studio DEEN (ep 2)
Studio Elle (6 episodes
eps 4, 6, 8-10, 12
)

Studio Lings (ep 5)
Studio Luna (ep 5)
Studio Mark (ep 4)
Studio Victory (ep 5)
Sunshine Corporation (ep 5)
TAP (eps 6-7)
Triple A (9 episodes
eps 1-4, 6, 8-9, 11-12
)

UFG (ep 12)
Wao World (ep 5)
xenron (ep 1)
Zero-G (ep 6)
Animation Production: Xebec
Backgrounds: Bihou, Inc.
CG Production: Sublimation
Color Check: Dick Kobo (ep 10)
Color Specification:
Light Foot (ep 6)
Studio Road (eps 3, 5)
In-Between Animation:
Ace Company (eps 6, 9-10, 12)
Actas (ep 6)
asread (eps 4, 7, 9)
AZETA PICTURES (ep 4)
Caramel Art (ep 7)
Core (eps 7-8, 11-12)
D-Motion (7 episodes
eps 1-2, 5, 8-9, 11-12
)

Densō-ya TAP (eps 8, 10-12)
digicrafts (eps 6, 10)
Hayashi (ep 7)
Jumondo (6 episodes
eps 1-2, 5-11 odd
)

K-Production (eps 2, 7)
Kyoe Sung Production (eps 4, 7, 9, 11)
M.S.J Musashino Production (eps 1, 5, 12)
Mushi Production (ep 2)
Nakamura Production (ep 6)
PRA (ep 4)
Production IMS (ep 2)
R.I.C (ep 9)
Reboot (8 episodes
eps 1-3, 5-6, 8, 10, 12
)

Rising Force (ep 2)
Studio Elle (ep 8)
Studio Gash (ep 4)
Studio Lings
TAP (ep 1)
Triple A (10 episodes
eps 1-5, 7-9, 11-12
)

UFG (ep 12)
Xebec (6 episodes
eps 1-2, 5, 8, 11-12
)

xenron (ep 1)
In-between Check: Rising Force (ep 2)
Key Animation:
Be Loop (ep 4)
Jumondo (ep 9)
K-Production (eps 7, 12)
Kyoe Sung Production (ep 9)
Seigasha (ep 7)
STUDIO GAO (eps 4, 9)
Studio Gimlet (ep 7)
Studio Wanpack (eps 6-7, 10)
Logo Design: Bay Bridge Studio
Motion Graphics: Stereotype (OP)
Online Editing: Imagica
Photography: Xebec
Production Cooperation:
asread (eps 4, 7, 9)
C2C (ep 3)
Dear Pro (eps 6, 10)
Mushi Production (ep 2)
Program Cooperation:
Kadokawa Media House
Quaras
Sound Production: Rakuonsha
Sound Studio: Studio 2010
English cast
English staff
ADR Director: Tyler Walker
Translation: Angela Liu
Executive producer: Gen Fukunaga
ADR Supervisor: Gino Palencia
Assistant ADR Director: Kyle Phillips
Assistant producer: Zach Bolton
Commentary:
Adam Dahlberg (ep 2)
Jeffrey Schmidt (ep 5)
Jenny Ledel (ep 5)
Mallorie Rodak (ep 5)
Sarah Wiedenheft (ep 2)
Tyler Walker (eps 2, 5)
Head Writer: John Burgmeier
Language Asset Coordinator: Kaitlan Estes
Language Asset Manager: Sarah Alys Lindholm
Lead ADR Engineer: Patrick Morphy
Senior Video Editor:
Daniel Mancilla
Jeremy Jimenez
Video Engineer:
Jacob Martin
Jason Weems
Video Post-Production Director: Clarine Harp
Video Post-Production Manager: Matthew O'Hara
Adam Dahlberg as Kyotaro Azuma
Sarah Wiedenheft as Rinka Urushiba

Brian Mathis as President Edoyama
Bryan Massey as Rindou Urushiba
Chris Rager as Hotokeda
Greg Dulcie as Officer Nabeshima
Heather Walker as Peggy
Jeffrey Schmidt as Professor
Jenny Ledel as Kobushi Kuroi
Lara Woodhull as Murasaki Edoyama
Linda Leonard as Reia Ozora
Lindsay Seidel as Kozuki Kuroi
Mallorie Rodak as Minami Azuma
Morgan Berry as Ayumu Oozora
Philip Weber as Sukesaburō
R Bruce Elliott as Pandaemon Yōdani
Ray Gestaut as Casey
Ray Hurd as Shin Kakuno

Alese Watson as Kyoka Hiragi
Alex Moore as Kobato Kugimiya (ep 8)
Alexis Tipton as Yomi Isayama
Andrew Chandler as Sakamoto
Brina Palencia as
Lignier
Natsuki Kasuga
Bryn Apprill as Amie Namuro (eps 8-9, 11)
Chris Ryan as Minami Azuma (Male Voice)
Christopher Bevins as Washibana
Clifford Chapin as Masaki Shindō
Daniel Penz as Torada
David Matranga as Toru Kanze
Eric Vale as Jutaro Hiragi
Felecia Angelle as Asuna Kamerode (eps 3, 6, 8-9)
Francis Henry as Headmaster
Heather Walker as Reporter
J. Michael Tatum as Kudo Kuzuno
Jad Saxton as Hanako
Jamie Marchi as Pelico
Jarrod Greene as Merayama
Jim Foronda as General
Justin Cook as Yoshito Sorimachi
Kenny Green as Prime Minister
Kristen McGuire as Harumoa Toriu (eps 3, 6, 8-9)
Kyle Phillips as Jiro
Leah Clark as Kagura Tsuchimiya
Lydia Mackay as Saira Azuma (ep 10)
Marcus D. Stimac as Kiriya Konparu
Michelle Rojas as Mami Izumi
Orion Pitts as Segawa
Ryan Reynolds as Kyotaro Azuma (Young)
Trina Nishimura as Lin Lianjie (eps 8-9, 11)
Whitney Rodgers as Ruu Ryushi

Didi Duron (as Didi Archilla)
English companies
Internet Streaming:
AnimeLab (Australia and New Zealand)
Crunchyroll (Europe, North Africa and the Middle East)
FUNimation Entertainment
Wakanim (Nordic countries and the Netherlands)
Licensed by:
Anime Limited (UK & Ireland)
FUNimation Entertainment
Madman Entertainment (Australia and New Zealand)
Portuguese staff
Portuguese companies
(none)
Internet Streaming: FUNimation Entertainment (Brazil)
Licensed by: FUNimation Entertainment (Brazil)
Portuguese cast
(none)

This encyclopedia is collaboratively edited by the users of this site
DISCLAIMER add information report an error lookup sources

Compare this anime's credits with others

# A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Anime anthology