Mobile Suit Gundam Seed Destiny (TV)

Have you seen this? want to / seen some / seen all

©2004-2006 SOTSU AGENCY • SUNRISE • MBS


Alternative title:
Gundam Seed Destiny
Kidō Senshi Gundam Seed Destiny (Japanese)
機動戦士ガンダムSEED DESTINY <シード・デスティニー> (Japanese)
機動戰士鋼彈SEED DESTINY (Chinese (Taiwan))
Objectionable content: Significant
Plot Summary: Cosmic Era 73. Though the signing of a peace treaty brought the war between the Naturals and Coordinators to an apparent close, tensions fueled by the continued threat of Blue Cosmos continue to run high. During a conference between PLANT chairman Gilbert Dullindal and Orb representative Cagalli Yula Athha concerning the threat of a new military arms race, an Alliance special forces team attacks the ZAFT base they're meeting at and makes off with three new Gundam mobile suits. Forced to pursue them, Shinn Asuka of ZAFT and Athrun Zala of Orb set out aboard the new space battleship Minerva, and engage the retreating Alliance strike team in combat. But just as they catch up to the fleeing ship, the crew of the Minerva receives word of an even greater catastrophe in the making, which will undoubtedly re-ignite the brutal war between the Naturals & Coordinators all over again.
User Ratings: 2244 ratings have been given [details]
 Masterpiece: 313 votes (sub:238, dub:62, raw:4, others:9
4 Spanish subtitled
3 Portuguese subtitled
1 French dubbed
1 Thai subtitled
)
 Excellent: 541 votes (sub:422, dub:103, raw:4, edit.dub:1, others:11
7 Spanish subtitled
1 Arabic subtitled
1 Tagalog dubbed
1 Russian dubbed
1 Portuguese subtitled
)
 Very good: 450 votes (sub:333, dub:94, raw:3, edit.dub:1, ?:1, others:18
12 Spanish subtitled
2 Portuguese subtitled
1 French subtitled
1 Thai language dubbed
1 Russian subtitled
1 Indonesian dubbed
)
 Good: 379 votes (sub:290, dub:75, raw:3, ?:2, edit.dub:1, others:8
5 Spanish subtitled
1 Russian subtitled
1 German subtitled
1 French subtitled
)
 Decent: 218 votes (sub:175, dub:36, raw:2, edit.dub:1, ?:1, others:3
1 Spanish subtitled
1 Tagalog dubbed
1 Russian subtitled
)
 So-so: 80 votes (sub:57, dub:22, raw:1)
 Not really good: 83 votes (sub:62, dub:18, raw:1, ?:1, others:1
1 Italian subtitled
)
 Weak: 77 votes (sub:57, dub:16, raw:2, edit.dub:1, others:1
1 Spanish subtitled
)
 Bad: 41 votes (sub:29, dub:6, raw:3, ?:2, others:1
1 Korean subtitled
)
 Awful: 35 votes (sub:27, dub:7, raw:1)
 Worst ever: 27 votes (sub:20, dub:4, raw:1, others:2
1 Korean subtitled
1 Tagalog dubbed
)
Seen in part or in whole by 4636 users, rank: #170 (of 6665)
Median rating: Very good
Arithmetic mean: 7.415 (Good+), std. dev.: 2.231, rank: #1524 (of 6664)
Weighted mean: 7.270 (Good+), rank: #1727 (of 6664) (seen all: 7.42 / seen some: 6.47 / won't finish: 4.13)
Bayesian estimate: 7.272 (Good+), rank: #1527 (of 5034)
Running time: 24 minutes per episode
Number of episodes: 50
Episode titles: We have 51
Production cost: ¥33,000,000 (per episode)
Vintage:
2004-10-09 to 2005-10-01
2006-01-06 (Cartoon Network Philippines)
2006-12-01 (Philippines - HERO TV)
2007-02-17 (Philippines, ABS-CBN - Weekend HeroZone)
2007-03-09 to 2008-03-28 (Canada, YTV - Bionix)
Opening Theme:
#1: "ignited" (ignited -イグナイテッド-) by T.M. Revolution (eps 1-13)
#2: "Pride" by High and Mighty Color (eps 14-24)
#3: "Bokutachi no Yukue (僕たちの行方; Our Whereabouts)" by Hitomi Takahashi (eps 25-37)
#4: "Wings Of Words" by Chemistry (eps 38-50)
Ending Theme:
#1: "Reason" by Nami Tamaki (eps 1-13)
#2: "Life Goes On" by Mika Arisaka (eps 14-25)
#3: "I Wanna Go To A Place..." by Rie Fu (eps 26-37)
#4: "Kimi wa Boku ni Niteiru" (君は僕に似ている; You are Similar to Me) by See-Saw (eps 38-50)
#4: "vestige" by T.M. Revolution (HD Remaster eps 38-50) 
Insert song:
"EMOTION" by Rie Tanaka (ep 47)
"Fields of hope" by Rie Tanaka (eps 7,20,41)
"Honō no Tobira" (焔の扉) by FictionJunction YUUKA (ep 40)
"Mizu no Akashi" (水の証) by Rie Tanaka (eps 10,19)
"Quiet Night C.E.73" by Rie Tanaka (eps 17,19,24,26)
"Shinkai no Kodoku" (深海の孤独) by Hōko Kuwashima (eps 21,26,30,33)
"vestige" (vestige -ヴェスティージ-) by T.M.Revolution (eps 39,41-42,49)
Links: We have 6
Trivia: We have 26
Comment:
The series was broadcast in the U.S. on May 2007 via video on demand through Comcast Cable. As of July 2007, only episodes 1–22 aired, and the series is no longer available.
Review:
Gundam Seed Destiny DVD 1 (Aug 15, 2006)
News: Show:
Sunrise Panel (Oct 11, 2013)
Daily Briefs I (Nov 16, 2012)
Bandai Entertainment (Mar 22, 2008)
Upcoming Manga Launches (Mar 16, 2006)
New Gundam Seed Anime (Feb 24, 2006)
Release List Catch Up (Dec 22, 2005)
New Bandai Licenses (Jul 2, 2005)
Gundam Seed News (Mar 9, 2005)
More Gundam Seed (Jul 6, 2004)
Other articles: Show:
Hey, Answerman! (Oct 10, 2008)
Hey, Answerman! (Jun 13, 2008)
The Click - May 3 - 9 (May 3, 2008)
The Click - July 21 - 27 (Jul 21, 2007)
The Click - July 7 - 13 (Jul 7, 2007)
The Click - June 23 - 29 (Jun 23, 2007)
The Click - June 9 - 15 (Jun 9, 2007)
Hey, Answerman! (Jul 28, 2006)
Hey, Answerman! (Feb 24, 2006)
You can contribute information to this page, but first you must login or register

DVD (Region 1)
    Mobile Suit Gundam Seed Destiny - Collection 1 Anime Legends (DVD) 2009-01-13
    Mobile Suit Gundam Seed Destiny - Collection 2 Anime Legends (DVD) 2009-04-21
    Mobile Suit Gundam Seed Destiny (DVD 1) 2006-03-14 (from $11.99)
    Mobile Suit Gundam Seed Destiny - Artbox + CD (DVD 1) 2006-03-14 (from $49.98)
    Mobile Suit Gundam Seed Destiny (DVD 2) 2006-05-23 (from $22.49)
    Mobile Suit Gundam Seed Destiny (DVD 3) 2006-07-25 (from $9.99)
    Mobile Suit Gundam Seed Destiny (DVD 4) 2006-09-26 (from $5.21)
    Mobile Suit Gundam Seed Destiny (DVD 5) 2006-11-28 (from $5.00)
    Mobile Suit Gundam Seed Destiny (DVD 6) 2007-01-23 (from $3.49)
    Mobile Suit Gundam Seed Destiny - Special Edition w/shirt (DVD 6) 2007-01-23 (from $5.99)
    Mobile Suit Gundam Seed Destiny (DVD 7) 2007-03-20 (from $3.49)
    Mobile Suit Gundam Seed Destiny (DVD 8) 2007-05-15 (from $5.99)
    Mobile Suit Gundam Seed Destiny (DVD 9) 2007-07-17 (from $6.68)
    Mobile Suit Gundam Seed Destiny (DVD 10) 2007-09-04 (from $2.99)
    Mobile Suit Gundam Seed Destiny - Artbox + TShirt Limited Edition (DVD 10) 2007-09-04 (from $10.49)
    Mobile Suit Gundam Seed Destiny (DVD 11) 2007-11-06 (from $8.04)
    Mobile Suit Gundam Seed Destiny (DVD 12) 2008-01-08
    Mobile Suit Gundam Seed Destiny - Special Edition (DVD 12) 2008-01-08 (from $38.34)
    Mobile Suit Gundam Seed Destiny + Artbox (DVD 7) 2007-03-20 (from $6.35)

Japanese staff
Japanese cast
Director: Mitsuo Fukuda
Series Composition: Chiaki Morosawa
Script:
Chiaki Morosawa (48 episodes
eps 1-25, 27-40, 42-50
)

Hiroshi Ohnogi (11 episodes
eps 7, 12, 15, 22-23, 31, 36-37, 41-43
)

Hiroyuki Yoshino (9 episodes
eps 19, 24-25, 32, 37-38, 44, 48-49
)

Kazuho Hyodo (4 episodes
eps 4, 8, 13, 17
)

Natsuko Takahashi (eps 30, 35, 43)
Shigeru Morita (8 episodes
eps 9, 14, 18, 27, 33, 39, 41, 45
)

Yuuichi Nomura (10 episodes
eps 5-6, 10-11, 16, 26, 28, 34, 40, 46
)

Storyboard:
Akihiko Nishiyama 
Akira Yoshimura (OP2; ED2)
Katsuyoshi Yatabe (ep 22)
Masahiro Takada (7 episodes
eps 20, 29, 32, 40, 47-48, 50
)

Masami Shimoda (eps 6, 8)
Mitsuo Fukuda (OP1-4; ED1-4; 13 episodes
eps 1-2, 23, 39, 42-50
)

Satoshi Toba (15 episodes
eps 10, 19, 25, 27, 31, 35, 37, 39, 42, 44-46, 48-50
)

Susumu Nishizawa (30 episodes
eps 3-5, 7, 9, 11-12, 14, 16, 18, 21, 23-24, 26-42 even, 43-50
)

Susumu Yamaguchi (ep 2)
Tsukasa Sunaga (eps 15, 33)
Yoshitomo Yonetani (12 episodes
eps 13, 17, 27-39 odd, 44, 46, 50
)

Episode Director:
Akihiko Nishiyama (8 episodes
eps 4, 9, 15, 21, 27, 33, 39, 47
)

Akira Yoshimura (OP2; ED2; 6 episodes
eps 6, 11, 17, 24, 34, 45
)

Eiichi Kuboyama (eps 37, 44)
Katsuyoshi Yatabe (4 episodes
eps 7, 13, 22, 28
)

Masahiro Takada (11 episodes
eps 3, 8, 12, 16, 20, 23, 29, 32, 38, 46, 50
)

Mitsuo Fukuda (OP1-4; ED1-4; ep 50)
Satoshi Toba (10 episodes
eps 1, 5, 10, 14, 19, 25, 30, 35, 42, 49
)

Shintaro Itoga (ep 40)
Susumu Yamaguchi (ep 2)
Taiki Nishimura (6 episodes
eps 18, 26, 31, 36, 43, 48
)

Yoshitomo Yonetani (eyecatch)
Character Design: Hisashi Hirai
Art Director: Shigemi Ikeda
Animation Director:
Hiromitsu Morishita (ep 47)
Kenichi Ohnuki (character layout; eps 3, 29)
Shinichi Sakuma
Susumu Yamaguchi (ep 20)
Yousuke Kabashima (ep 19)
Yuusuke Kamada (Jungle Gym; ep 19)
Mechanical design:
Kimitoshi Yamane
Kunio Okawara
Sound Director: Sadayoshi Fujino
Director of Photography: Takeshi Katsurayama
Executive producer:
Seiji Takeda (Mainichi)
Yasuo Miyagawa (Sunrise)
Producer:
Hiroo Maruyama (Mainichi)
Hiroshi Morotomi (Mainichi)
Hiroyuki Sato (Sunrise)

2nd Key Animation:
Azuma Sugawara (eps 34, 46)
Eizo Kawada (eps 30, 42-43)
Hiroki Harada (ep 15)
Hiroshi Matsumoto (ep 12)
Hiroyo Yamamoto (Studio Gimlet; ep 6)
Hitoshi Katsura (Studio Gimlet; ep 6)
Ikuo Yamakado (eps 11, 34-35)
Jimmy Stone (eps 35, 43, 50)
Kaoru Horigane (6 episodes
eps 6, 10, 12, 14-15, 40
)

Katanao Akai (11 episodes
eps 14, 16, 19, 22, 27, 36, 38, 42-43, 48, 50
)

Kayo Ikeda (ep 10)
Kazuyo Tominaga (ep 40)
Keiko Watanabe (eps 15, 23, 29)
Kyota Washikita (ep 42)
Momoko Makiuchi (ep 27)
Ryo Komori (ep 48)
Shin'ya Kuzumeki (eps 30, 42, 46)
Shoko Kushibiki (11 episodes
eps 14, 16, 19, 22, 27, 36, 39, 42-43, 48, 50
)

Tomoyuki Ohshita (Studio Gimlet; ep 6)
Yukiharu Kase (eps 6, 40)
Animation Check:
Akiko Ikemure (eps 28, 34)
Jun Liu (eps 3, 6)
Katanao Akai (8 episodes
eps 20, 24, 27, 31, 35, 39, 45, 49
)

Keiichi Watanabe (35 episodes
eps 1-2, 4-19, 21-23, 25-26, 28-50 even
)

Reiko Saito (eps 3, 6)
Shoko Kushibiki (5 episodes
eps 29, 33, 37, 43, 47
)

Art Board: Yukiko Maruyama
Assistant Episode Director:
Kuniharu Iwai (eps 1-30, 35)
Shunsuke Machitani (eps 31-50)
Background Art:
Aiko Taira (GREEN; eps 2, 4, 33)
Aya Saeki (Atelier Musa; eps 34, 38)
Ayako Iwanaga (GREEN; 16 episodes
eps 2-20 even, 21, 23, 27-33 odd
)

Ayari Wake (GREEN; eps 2-8 even)
Azusa Kakoi (Atelier Musa; 17 episodes
eps 1-17 odd, 22, 26, 30, 34, 38, 42, 46, 50
)

Ben Zhou Lin (Feng Animation; 4 episodes
eps 21, 35, 45, 47
)

Bin Xu (Feng Animation; ep 12)
Chigusa Yokoyama (GREEN; eps 18, 33)
Chuu Yamazaki (Atelier Musa; 17 episodes
eps 1-17 odd, 22, 26, 30, 34, 38, 42, 46, 50
)

Fei Liu (Feng Animation; 4 episodes
eps 23, 27, 31, 43
)

Hai Bo Tan (Feng Animation; eps 14, 21)
Hideko Shinozaki (Atelier Musa; 17 episodes
eps 1-17 odd, 22, 26, 30, 34, 38, 42, 46, 50
)

Hiromi Kamiyama (GREEN; ep 33)
Hiromi Komuro (Atelier Musa; 12 episodes
eps 1-17 odd, 22, 26, 30
)

Hua Lu Yong (Feng Animation; ep 45)
Jun Shangyou (Feng Animation)
Jun Zhu You (Feng Animation; ep 14)
Kyouko Matsugae (GREEN; eps 27-33 odd)
Lan Zhao Gui (Feng Animation; eps 16, 37)
Lin Tan (Feng Animation; eps 45, 47)
Lu Jian Wen (Feng Animation; ep 16)
Manami Masuda (GREEN; 5 episodes
eps 2, 4, 35, 37, 39
)

Masaki Kato (Atelier Musa; 17 episodes
eps 1-17 odd, 22, 26, 30, 34, 38, 42, 46, 50
)

Masashi Ooya (GREEN; 4 episodes
eps 27, 31, 33, 37
)

Miki Oomori (Atelier Musa; 17 episodes
eps 1-17 odd, 22, 26, 30, 34, 38, 42, 46, 50
)

Misumi Aizawa (Studio Loft; 7 episodes
eps 19, 28, 32, 36, 40, 44, 48
)

Miyoko Kohama (GREEN; ep 18)
Myong Chi Park (Atelier Musa; 16 episodes
eps 1-17 odd, 22, 26, 30, 34, 38, 42, 46
)

Nariyuki Ogi (GREEN; 23 episodes
eps 2-20 even, 21, 23, 27-39 odd, 43-49 odd
)

Qing Lin Gui (Feng Animation; ep 43)
Qiu Yi Bo (Feng Animation; 4 episodes
eps 20-21, 23, 49
)

Rie Sugiyama (GREEN; 8 episodes
eps 6-14 even, 18, 21, 23
)

Shuichi Okubo (Atelier Musa; 17 episodes
eps 1-17 odd, 22, 26, 30, 34, 38, 42, 46, 50
)

Song Kai (Feng Animation; eps 37, 43, 47)
Sumio Ozeki (Studio Loft; eps 24, 28, 32)
Sumiyo Okamura (GREEN; eps 6-12 even)
Takeshi Fukumoto (Studio Loft; 8 episodes
eps 19, 25, 28, 32, 36, 40, 44, 48
)

Takuya Ebisawa (GREEN; 7 episodes
eps 20, 37, 39, 43-49 odd
)

Tokunori Nakanishi (Feng Animation; eps 31, 47)
Tomoe Ookubo (GREEN; 5 episodes
eps 2, 4, 18, 33, 39
)

Toshiko Abe (Studio Loft; 9 episodes
eps 19, 24-25, 28, 32, 36, 40, 44, 48
)

Wang Kui (Feng Animation; 6 episodes
eps 14, 16, 21, 27, 39, 49
)

Xiao Dan Zhu (Feng Animation; 7 episodes
eps 18, 20, 23, 27, 31, 35, 39
)

Xifeng Chen (Feng Animation; ep 49)
Xing Dan Zhu (Feng Animation; ep 16)
Xu Wang (Feng Animation)
Yoichi Yajima (Atelier Musa; 16 episodes
eps 1-17 odd, 22, 26, 30, 34, 38, 42, 46
)

Yoshimi Mineda (Atelier Musa; 17 episodes
eps 1-17 odd, 22, 26, 30, 34, 38, 42, 46, 50
)

You Jun Shang (Feng Animation; 12 episodes
eps 12, 18, 23, 27, 29, 31, 35, 37, 39, 43, 45, 47
)

Yumiko Kondou (GREEN; eps 2, 4)
Zhang Yong (Feng Animation; 5 episodes
eps 12, 29, 35, 43, 45
)

Zhou Lin Ben (Feng Animation)
CG:
Akiko Yamakawa (Asahi Production; eps 1-40, 42-50)
Daisuke Saito (Frameworks Ent.; eps 5-40, 42-50)
Hideki Kuraku (Frameworks Ent.; eps 5-40, 42-50)
Kaori Sato (Asahi Production; eps 1-40, 42-50)
Satoshi Kawabata (Asahi Production; eps 1-40, 42-50)
Takeshi Sanada (Asahi Production; 18 episodes
eps 1-13, 21, 26, 32, 38, 45
)

Tetsuya Nakano (Frameworks Ent.; eps 5-40, 42-50)
Yutaka Nakajima (Asahi Production; eps 1-40, 42-50)
Yuusuke Noma (Sunrise Tanihara Studio; eps 38-40, 42-50)
CG Technical Director:
Hirofumi Yagi
Kouichirou Satou
Character Animation Director:
Hiromitsu Morishita (7 episodes
eps 4, 10, 15, 22, 28, 34, 40
)

Hiroshi Arisawa (ep 50)
Hisashi Hirai (OP 1-4; ep 1)
Kenichi Ohnuki (7 episodes
eps 5, 11, 16, 23, 35, 42, 48
)

Kohei Yoneyama (6 episodes
eps 18, 25, 31, 37, 44, 49
)

Shinichi Sakuma (Studio Dub; eps 3, 6)
Susumu Yamaguchi (9 episodes
eps 2, 7, 12, 17, 24, 30, 36, 43, 50
)

Takuro Shinbo (7 episodes
eps 9, 13, 21, 26, 32, 38, 45
)

Toru Yoshida (ep 28)
Yousuke Kabashima (eps 46, 50)
Yuusuke Kamada (Jungle Gym; 7 episodes
eps 8, 14, 27, 33, 39, 46, 50
)

Chief Mecha Animation Director: Satoshi Shigeta
Color Coordination:
Akiko Shibata
Nagisa Abe
Color setting:
Akemi Nagao (16 episodes
eps 1, 4, 7, 10, 13, 16, 19, 23, 26, 29, 32, 35, 38, 42, 45, 48
)

Hikaru Takigawa (17 episodes
eps 3, 6, 9, 12, 15, 18, 20, 22, 25, 28, 31, 34, 37, 40, 44, 47, 50
)

Hiromi Okamoto (16 episodes
eps 2, 5, 8, 11, 14, 17, 21, 24, 27, 30, 33, 36, 39, 43, 46, 49
)

Compilation: Shika Ogura (recap eps.)
Design:
Kenki Fujioka (eps 4-50)
Naoya Naitou (recap ep.)
Design Cooperation:
Kazutaka Miyatake (Studio Nue)
Mutsumi Inomata
Digital Effects:
Nobutaka Murakami
Taeko Nihei (eps 1-40, 42)
Taeko Tobita (eps 43-50)
Digital Paint:
Akemi Katou (MI; eps 8, 19, 23)
Akemi Nagao (Wish; ep 50)
Akemi Tejima (MI; eps 7, 15, 24)
Aki Imai (MI; 5 episodes
eps 6, 15, 28, 39, 49
)

Akiko Inoue (MI; 5 episodes
eps 1, 10, 20-21, 38
)

Atsuko Ito (MI; 7 episodes
eps 1, 10, 16, 26, 34, 43, 50
)

Atsushi Furukawa (MI; eps 36, 46)
Ayako Takahashi (MI; eps 37, 48)
Ayumi Andou (MI; 6 episodes
eps 3, 12, 19, 23, 34, 44
)

Chizue Saitou (5 episodes
eps 4, 13, 26, 34, 44
)

Emiko Okui (MI; 7 episodes
eps 1, 9, 18, 24, 31, 40, 50
)

Fusako Nakao (MI; 5 episodes
eps 8, 17, 29, 40, 49
)

Haruka Yoshida (MI; 5 episodes
eps 8, 15, 25, 33, 42
)

Hiromi Takeno (MI; 6 episodes
eps 1, 9, 17, 26, 36, 45
)

Hitomi Chiba (MI; 4 episodes
eps 2, 10, 18, 26
)

Izumi Inoue (MI; 5 episodes
eps 5, 13, 19, 23, 30
)

Junko Fujimaki (MI; eps 5, 18, 30)
Junko Hakamada (MI; 5 episodes
eps 2, 17, 29, 35, 45
)

Katsuhiko Shirato (MI; eps 28, 50)
Kayo Ishikawa (MI; 5 episodes
eps 3, 13, 22, 31, 40
)

Kazuko Kikuchi (MI; 6 episodes
eps 2, 11, 21, 30, 39, 49
)

Kazumi Takeuchi (MI; eps 7, 20-21)
Kumiko Yamazaki (MI; 6 episodes
eps 2, 11, 17, 29, 35, 45
)

Maki Yamada (MI; eps 27, 45)
Mami Kumatani (MI; eps 11, 22, 33)
Mami Nomaguchi (MI; 5 episodes
eps 8, 16, 30, 38, 47
)

Manae Okabe (MI; eps 10, 22, 32)
Mayumi Hirai (MI; eps 36, 47)
Mayumi Hiraide (MI; eps 6, 15, 25)
Michiyo Ootani (MI; 6 episodes
eps 3, 12, 20-21, 36, 47
)

Miyuki Mizumaki (MI; 6 episodes
eps 3, 12, 22, 27, 32, 42
)

Miyuki Sato (MI; eps 9, 44)
Mizue Ueda (MI; 5 episodes
eps 5, 16, 29, 35, 42
)

Mizue Yamamoto (MI; eps 12, 24, 34)
Nahoko Oowani (MI; eps 28, 48)
Naoki Ishikawa (MI; 5 episodes
eps 7, 15, 24, 32, 48
)

Naoko Horikawa (MI; 6 episodes
eps 2, 11, 25, 31, 39, 47
)

Naoko Sasaki (MI; eps 9, 40)
Naoko Sunahara (MI; 6 episodes
eps 6, 14, 24, 31, 39, 47
)

Noboru Yoneda (MI; eps 35, 43)
Rie Katoh (MI; eps 37, 44)
Rika Kato (eps 7, 16, 28)
Rika Kingetsu (MI; 6 episodes
eps 7, 14, 18, 30, 39, 43
)

Sanae Okabe (MI)
Satoko Suzuki (MI; eps 37, 49)
Shiho Okamiya (Wish; eps 38, 48)
Shinya Terashima (MI; 6 episodes
eps 6, 14, 22, 29, 37, 46
)

Takako Uemura (MI; 5 episodes
eps 4, 14, 25, 34, 40
)

Teruki Itou (MI; eps 28, 49)
Terumi Narita (MI; eps 27, 46)
Tohru Kawamura (MI; 6 episodes
eps 1, 10, 16, 26, 33, 42
)

Tomoe Iitsuka (Wish; eps 38, 50)
Tomoko Ryuno (MI; 4 episodes
eps 6, 20-21, 42
)

Tomoko Takahashi (MI; 5 episodes
eps 5, 14, 25, 33, 43
)

Tomoko Toki (MI; eps 27, 43)
Tomomi Murakami (MI; ep 8)
Toshiko Furukawa (Wish; eps 38, 48)
Toshiko Itogawa (MI; eps 9, 32)
Yoko Wakabayashi (MI; eps 4, 17, 32)
Yoshiki Ito (MI; eps 1-40, 42-50)
Yoshitaka Narasaki (MI; 6 episodes
eps 4, 13, 20, 27, 33, 46
)

Yue Murakami (MI; 6 episodes
eps 3, 12, 19, 23, 35, 46
)

Yukari Goto (MI; 6 episodes
eps 4, 13, 19, 23, 37, 44
)

Yuki Yoshioka (MI; eps 36, 45)
Yumi Matsumoto (MI; eps 5, 18, 31)
Editing:
Shika Ogura (recap eps.)
Yukiko Nojiri
Eyecatch Illustration: Yoshitomo Yonetani (opening)
Image Song Performance: Kenichi Suzumura
In-Between Animation:
Akiko Ikemure (ep 28)
Bin Pu (Shanghai Dove; eps 3, 6)
Chieko Ichimanda (eps 4, 31)
Chika Nishiyama (Wish; HD)
Fumitake Ake
Fumiyo Mori (ep 42)
Hiroshi Matsumoto (eps 1, 9)
Isato Ishizaki (38 episodes
eps 5-16, 18-19, 21-24, 26-28, 30-36, 38, 40, 42-46, 48-50
)

Izumi Harawa (eps 18-19, 33)
Kana Matsuura (Wish; HD)
Kaoru Horigane (eps 1-2, 4-13)
Kasumi Oota (39 episodes
eps 5-16, 18-19, 21-24, 26-36, 38, 40, 42-46, 48-50
)

Katanao Akai (34 episodes
eps 1-2, 4-13, 15, 17-19, 21, 23, 25-30, 32-33, 37-38, 40, 42, 44-45, 47, 50
)

Kazue Yoshida (ep 4)
Kazuharu Saito (Jungle Gym; ep 46)
Kazuhiro Miyazaki (Nakamura Production; 6 episodes
eps 13, 21, 25, 31-32, 38
)

Kazuhiro Takamura (Nakamura Production; 7 episodes
eps 13, 21, 25-26, 31-32, 38
)

Kazuyo Tominaga (eps 18, 34)
Kazuyuki Hirai (Nakamura Production; 7 episodes
eps 13, 21, 25-26, 31-32, 38
)

Keiichirou Matsui (5 episodes
eps 23, 30-31, 37, 48
)

Keiko Suzuki (Jungle Gym; ep 46)
Keiko Watanabe (11 episodes
eps 4, 9-10, 18-19, 30, 37, 40, 45-46, 50
)

Keisuke Shimohira (ep 9)
Kentaro Nakamura (Nakamura Production; eps 31-32, 38)
Kiyomi Wada (39 episodes
eps 5-16, 18-19, 21-24, 26-36, 38, 40, 42-46, 48-50
)

Kiyoteru Hosoda (Studio Gash; ep 3)
Kumiko Tanihira (ep 9)
Kumiko Terada (ep 9)
Makiko Kobayashi (Nakamura Production; 6 episodes
eps 13, 21, 25, 31-32, 38
)

Mariko Sasaki (Nakamura Production; eps 37, 44, 49)
Masakiyo Koyama (ep 9)
Megumi Tairaku (Nakamura Production; eps 37, 44, 49)
Miyuki Nishimura (Jungle Gym; ep 46)
Nosuzu Yasumoto (ep 40)
Ping Chen (Shanghai Dove; eps 3, 6)
Ryuuji Iwabuchi (Nakamura Production; 4 episodes
eps 26, 37, 44, 49
)

Sachiyo Hiraide (ep 40)
Saori Asazuma (Jungle Gym; ep 46)
Satoshi Mori (ep 9)
Setsuko Takenouchi (eps 19, 42)
Setsuya Tanabe (Nakamura Production; 6 episodes
eps 13, 21, 26, 31-32, 38
)

Shoko Kushibiki (36 episodes
eps 1-2, 4-13, 15, 17-21, 23-32, 35, 37-38, 40, 42, 44-45, 50
)

Tadahiro Kimura (Nakamura Production; eps 44, 49)
Takahiro Inoue (Wish; HD)
Takahito Sugawara (ep 9)
Takefumi Fukuyama (ep 9)
Takeo Fukuyama (Studio Gash; ep 3)
Tatsuya Uetsu (Nakamura Production; 6 episodes
eps 13, 21, 25-26, 32, 38
)

Tetsuaki Kaneko (Nakamura Production; ep 13)
Toshihiro Gotou (Nakamura Production; ep 13)
Wenyi Zhu (Shanghai Dove; eps 3, 6)
Xin Yun Xu (Shanghai Dove; eps 3, 6)
Xinrong Gu (Shanghai Dove; eps 3, 6)
Yoshihiro Yoshioka (ep 7)
Yosuke Yabumoto (ep 13)
Yukiharu Kase (ep 1)
Yukihiro Miyaji (Nakamura Production; 4 episodes
eps 26, 37, 44, 49
)

Yukiko Mita (ep 4)
Yuumi Suzuki (Nakamura Production; eps 13, 21)
Insert Song Arrangement:
Daisuke Asakura (6 episodes
eps 23, 39, 41-42, 48-49
)

Hideyuki Daichi Suzuki (5 episodes
eps 17, 19, 24, 26, 47
)

Yuki Kajiura (15 episodes
eps 7-10, 15, 16 recap, 20-21, 26, 29-30, 33, 35, 40-41
)

Insert Song Composition:
Daisuke Asakura (6 episodes
eps 23, 39, 41-42, 48-49
)

Hideyuki Daichi Suzuki (ep 47)
Toshihiko Sahashi (4 episodes
eps 17, 19, 24, 26
)

Yuki Kajiura (15 episodes
eps 7-10, 15, 16 recap, 20-21, 26, 29-30, 33, 35, 40-41
)

Insert Song Lyrics:
Akio Inoue (6 episodes
eps 23, 39, 41-42, 48-49
)

Shouko Shimizu (ep 47)
Yuki Kajiura (18 episodes
eps 7-10, 15, 16 recap, 17, 19-21, 24, 26, 29-30, 33, 35, 40-41
)

Insert Song Performance:
FictionJunction YUUKA (ep 40)
Houko Kuwashima (4 episodes
eps 21, 26, 30, 33
)

Rie Tanaka (9 episodes
eps 7, 10, 17, 19-20, 24, 26, 41, 47
)

Rie Tanaka (6 episodes
eps 8-9, 15, 16 recap, 29, 35
)

T.M.Revolution (6 episodes
eps 23, 39, 41-42, 48-49
)

Key Animation:
Akihito Aoki (Studio Line; eps 14, 23)
Akiko Matsuo (Yuhodo; ep 20)
Akira Matsunaga (Nakamura Production; 20 episodes
eps 2, 4-5, 7, 10-11, 14, 16, 18, 23, 25, 28, 31, 35, 37, 39, 42, 44, 47, 49
)

Asako Nishida (ep 17)
Atsuko Takahashi (ep 8)
Atsushi Itou (Studio Mark; 11 episodes
eps 2, 8, 12, 16, 22, 27, 32, 35, 39, 43, 48
)

Atsushi Okuda (ep 1)
Atsushi Ooniwa (eps 33, 36, 40)
Azuma Sugawara (6 episodes
eps 27, 33, 39, 42, 47, 50
)

Chisato Kikunaga (Ashi Production; ep 22)
Chiyo Hosoi (Anime R; ep 10)
Chiyo Hosokawa (Anime R; eps 5, 34, 43)
Chiyuki Tanaka (ep 28)
Dai Imaoka (MI; 10 episodes
eps 11, 14, 17, 23, 30, 34, 36, 40, 42, 48
)

Daisuke Tsumagari (Seigasha; 5 episodes
eps 4, 10, 16, 24, 33
)

Eiji Komatsu (eps 22, 29, 34)
Eiji Shirai (eps 2, 19, 27)
Eisuke Matsuhara (Seigasha; 5 episodes
eps 4, 10, 16, 24, 33
)

Eizo Kawada (14 episodes
eps 1-2, 4, 7, 11, 14, 17, 23, 28, 34, 36, 40, 46, 50
)

Fumiaki Kouta (Anime R; eps 1, 15, 30)
Haruka Suzuki (NEOX; ep 50)
Haruko Iizuka (ep 39)
Hideki Hashimoto (ep 5)
Hideki Takadate (Seigasha; ep 16)
Hidetoshi Oomori (6 episodes
eps 12, 16, 27, 34, 40, 42
)

Hidetoshi Sano (Studio BOX; 5 episodes
eps 2, 8, 22, 36, 50
)

Hideyasu Okamoto (Studio OnePack; 4 episodes
eps 2, 5, 12, 23
)

Hiroki Harada (Anime R; ep 47)
Hiroko Saito (Actas; ep 28)
Hiromitsu Morishita (eps 10, 47)
Hiroshi Arisawa (OP1, OP2; 18 episodes
eps 1-2, 5-6, 8, 12, 16-17, 22-24, 30-31, 36-37, 39-40, 50
)

Hiroshi Matsuda (Nakamura Production; OP1-4; 11 episodes
eps 2, 8, 12, 14, 16, 19, 24, 27, 32, 46, 50
)

Hiroshi Yamamoto (eps 34, 42)
Hiroya Yoshida (Nakamura Production; 10 episodes
eps 7-13 odd, 18, 25, 31, 37, 44, 49
)

Hiroyo Yamamoto (Studio Gimlet; 6 episodes
eps 7, 12, 15, 19, 34, 46
)

Hiroyuki Kaidou (Anime R; eps 1, 15, 30)
Hiroyuki Ohkaji (Gimlet; eps 1, 7)
Hisao Muramatsu (4 episodes
eps 4, 11, 15, 35
)

Hisashi Hirai (OP 1-4, ED 1-4; 15 episodes
eps 1, 5-6, 12, 17, 20, 24, 27-28, 32, 39, 43, 45-46, 50
)

Hisashi Saito (opening; OP1-2)
Hisatake Hayashi (Nakamura Production; 10 episodes
eps 7, 9-10, 13, 18, 25, 31, 37, 44, 49
)

Ikuo Yamakado (11 episodes
eps 2, 4, 10, 14, 17, 24, 28, 33, 39, 43, 48
)

Isao Hayashi (Nakamura Production; 13 episodes
eps 2, 4, 10, 13, 18, 21, 25-26, 31-32, 37, 44, 49
)

Isshou Matsuyama (Nakamura Production; 8 episodes
eps 9, 19, 26, 32, 38, 42, 45, 49
)

Jimmy Stone (10 episodes
eps 4, 10, 15, 17, 23, 28, 34, 39, 42, 48
)

Jin Nishino (ep 4)
Jun'ya Kikuchi (Nakamura Production; 10 episodes
eps 2, 4-5, 10, 18, 25, 31, 37, 44, 49
)

Junko Matsushita (9 episodes
eps 4, 10, 15, 17, 24, 30, 34, 40, 46
)

Kaori Saito (Studio Mark; 6 episodes
eps 5, 11, 15, 22, 30, 36
)

Kaoru Horigane (opening; OP2; 10 episodes
eps 16, 19, 24, 28, 34-35, 39, 43, 48, 50
)

Katsuyuki Tamura (ep 42)
Katsuzo Hirata (ep 1)
Kayo Ikeda (12 episodes
eps 4, 8, 14, 19, 24, 28, 33, 36, 40, 42, 46, 50
)

Kazuaki Imoto (Studio OnePack; ep 46)
Kazuhiro Itakura (Nakamura Production; eps 1-2, 4-5)
Kazuhiro Ono (Studio Dove; ep 3)
Kazuma Kikuchi (eps 11, 15, 19)
Kazuyuki Igai (Studio Gomez; eps 16, 42)
Kei Oohashi (Anime R; eps 43, 48)
Keiko Hontani (7 episodes
eps 5, 15, 19, 27, 33, 39, 48
)

Keisuke Abe (Nakamura Production; 13 episodes
eps 7, 9, 13, 18, 25-26, 31-32, 37-38, 42, 44, 49
)

Keita Hagio (Studio Gimlet; eps 1, 7)
Keizou Ichikawa (5 episodes
eps 2, 7, 24, 30, 34
)

Ken Maruyama (ep 8)
Ken Ootsuka (ep 2)
Kenichi Ohnuki (ep 23)
Kenichi Takase (Nakamura Production; eps 8, 42, 49)
Kenji Ishida (Studio OnePack; 5 episodes
eps 2, 5, 16, 23, 46
)

Kenji Kajihara (Studio Kyuma; ep 4)
Kenji Nishikawa (4 episodes
eps 22, 34, 40, 47
)

Kiyoaki Maeda (Studio Kyuma; ep 4)
Kohei Yoneyama (Nakamura Production; 4 episodes
eps 7, 11, 16, 42
)

Koichi Takai (Anime R; 10 episodes
eps 1, 5, 10, 15, 23, 30, 34, 39, 43, 48
)

Koji Ito (Actas; eps 22-23, 28)
Koji Maruoka (Studio OnePack; eps 35, 46)
Kouji Sugimoto (Ashi Production; ep 22)
Kozue Horanai (Seigasha; eps 16, 24, 33)
Kumiko Kawahara (ep 24)
Kyota Washikita (eps 1, 12, 50)
Makiko Fujiwara (Nakamura Production; 8 episodes
eps 2, 9, 18, 25, 31, 37, 44, 49
)

Makoto Yamada (opening; OP1)
Manabu Imura (Nakamura Production; 8 episodes
eps 25, 30-31, 37-38, 42, 44, 49
)

Manao Miyazaki (Anime R; ep 5)
Mariko Ito (Seigasha; ep 16)
Masahiro Ando (Nakamura Production; 6 episodes
eps 9, 19, 32, 38, 42, 45
)

Masakazu Ishikawa (4 episodes
eps 14, 19, 23, 35
)

Masakazu Kawazoe (Studio Mark; 9 episodes
eps 1, 8, 12, 16, 20, 34, 39, 43, 50
)

Masakazu Yamagishi (OP1-3, ED3; 14 episodes
eps 2, 5, 7-8, 12, 14, 16, 22, 28, 34, 39, 43, 48, 50
)

Masaki Miyauchi (Studio Mark; 6 episodes
eps 27, 32, 35, 39, 43, 48
)

Masami Nagata (Studio BOX; eps 2, 36, 50)
Masanori Nishii (Studio Dove; OP4; 5 episodes
eps 3, 11-12, 23, 50
)

Masaru Kawashima (Studio Mark; eps 12, 16, 34)
Masato Shimizu (ep 11)
Masayoshi Kikuchi (Ashi Production; ep 22)
Masumi Hattori (4 episodes
eps 8, 11, 15, 23
)

Masumi Hoshino (Nakamura Production; 4 episodes
eps 1, 18, 25, 31
)

Mihoko Nomura (eps 5, 24)
Minoru Kawano (ep 35)
Misao Abe (15 episodes
eps 1, 7, 11, 14-15, 19, 22, 24, 29, 33, 36, 40, 43, 46, 50
)

Mitsunori Murata (ep 1)
Mizue Ogawa (eps 5, 17)
Momoko Makiuchi (ep 34)
Munenori Nawa (ep 11)
Munetaka Abe (Actas; eps 22-23, 28)
Namiko Ebihara (Nakamura Production; 6 episodes
eps 13, 21, 26, 32, 38, 45
)

Nanayo Sato (NEOX; ep 50)
Naoki Aisaka (Studio Mark; 5 episodes
eps 2, 12, 16, 34, 50
)

Naoki Yamauchi (eps 14, 19, 43)
Naoko Igarashi (Studio Kyuma; ep 35)
Naomi Okita (eps 2, 19)
Naomi Yoshida (eps 17, 33)
Nobuaki Nagano (opening; OP1-2)
Nobuhiro Arai (Studio Mark; ep 12)
Nobuhiro Okazaki (Studio OnePack; eps 5, 30)
Nobuo Horii (ep 2)
Nobuyuki Hatake (ep 35)
Noriko Kitazawa (7 episodes
eps 4, 10, 15, 24, 33, 42, 46
)

Noriko Takiyama (4 episodes
eps 12, 19, 34, 42
)

Odahiro Watanabe (Studio Mark; eps 5, 35)
Osamu Kamei (ep 7)
Raita Sunaga (Nakamura Production; 8 episodes
eps 9, 13, 21, 26, 32, 38, 45, 49
)

Raku Nishikimi (Nakamura Production; 8 episodes
eps 9, 13, 18, 21, 26, 32, 38, 49
)

Rei Ikagawa (Anime R; eps 34, 39, 48)
Rie Asakura (Nakamura Production; 9 episodes
eps 9, 13, 19, 21, 26, 32, 38, 45, 49
)

Rie Kawaguchi (opening; OP2-3)
Rie Nakanishi (7 episodes
eps 16, 24, 30, 35, 40, 46, 50
)

Rie Tanaka (Studio OnePack; 7 episodes
eps 12, 16, 23, 30, 35, 40, 46
)

Rika Kato (Studio Gimlet; 6 episodes
eps 7, 15, 19, 27, 40, 46
)

Ryo Komori (5 episodes
eps 17, 27, 33, 36, 40
)

Ryo Tomioka (Nakamura Production; ep 9)
Ryota Honma (Nakamura Production; 12 episodes
eps 7, 9-11, 13, 18, 25, 31-32, 37, 44, 49
)

Ryou Komatsu (ep 46)
Sai Yamane (ep 2)
Satoshi Shigeta (OP1-4, ED2-4; 12 episodes
eps 6-8, 20, 27, 35, 40, 43, 45-46, 48, 50
)

Sayo Aoki (Yuhodo; ep 20)
Seiichi Nakatani (OP1-3; ep 17)
Seika Saruwatari (5 episodes
eps 27, 33, 36, 42, 48
)

Seiko Asai (eps 12, 15)
Shin'ya Kuzumeki (9 episodes
eps 2, 8, 12, 17, 23, 28, 36, 40, 50
)

Shingo Abe (eps 12, 29, 46)
Shingo Nishiyama (Ashi Production; ep 22)
Shingo Ogiso (ep 2)
Shinichi Sakuma (Studio Dove; eps 3, 6)
Shinichi Takahashi (Nakamura Production; 5 episodes
eps 13, 21, 26, 32, 38
)

Shinji Abe (5 episodes
eps 14, 19, 23, 35, 50
)

Shinmei Saito (9 episodes
eps 2, 8, 14, 19, 22, 29, 34, 42, 47
)

Shinobu Nishiyama (Anime R; 10 episodes
eps 1, 5, 10, 15, 23, 30, 34, 39, 43, 48
)

Shinya Kameyama (Studio Mark; 11 episodes
eps 2, 8, 12, 16, 22, 27, 32, 35, 39, 43, 48
)

Shinya Tateyama (NEOX; eps 2, 34, 50)
Shoji Aoki (Studio Line)
Shoko Takeshima (Actas; ep 28)
Shou Matsui (eps 2, 8, 14)
Shouichi Nakai (Nakamura Production; 9 episodes
eps 9, 13, 19, 21, 26, 32, 38, 45, 49
)

Shuu Watanabe (Studio Mark; 6 episodes
eps 12, 20, 34, 39, 43, 50
)

Shuuji Sakamoto (opening; OP1)
Susumu Yamaguchi (6 episodes
eps 7, 12, 17, 20, 36, 50
)

Taiichiro Kohara (Last House; ep 4)
Takafumi Hino (Anime R; ep 5)
Takahiro Kimura (eyecatch)
Takashi Maruyama (Studio BOX; 4 episodes
eps 14, 22, 36, 50
)

Takayoshi Hashimoto (Studio Mu; 9 episodes
eps 1, 5, 15, 17, 27, 33, 39, 47, 50
)

Takayuki Gotan (8 episodes
eps 1, 7, 12, 16, 27, 34, 42, 48
)

Takayuki Kidou (Nakamura Production; 10 episodes
eps 9, 13, 19, 21, 26, 32, 38, 42, 45, 49
)

Takenori Tsukuma (Anime R; OP1; eps 16, 24, 46)
Takeo Tominaga (Nakamura Production; 10 episodes
eps 9, 13, 18, 21, 26, 32, 38, 42, 45, 49
)

Takeshi Morita (Anime R; 6 episodes
eps 1, 15, 23, 30, 39, 50
)

Takeyoshi Omagari (Nakamura Production; 12 episodes
eps 1, 5, 9, 13, 21, 26, 31-32, 37-38, 44, 49
)

Takuro Shinbo (Nakamura Production; ep 49)
Takuzou Suzuki (eps 8, 11, 16)
Tatsuo Nakajima (Nakamura Production; 18 episodes
eps 2, 4-5, 10-11, 16, 18, 23, 25, 28, 31, 35, 37, 39, 42, 44, 47, 49
)

Tatsuya Shiraishi (6 episodes
eps 7-8, 12, 15, 17, 23
)

Tensho Sato (Studio OnePack; 5 episodes
eps 2, 16, 30, 35, 40
)

Tetsurou Yamada (Nakamura Production; 15 episodes
eps 2, 4-5, 7, 10, 16, 18, 23, 25, 31, 35, 37, 42, 44, 49
)

Tetsuya Matsukawa (Studio OnePack; 7 episodes
eps 8, 12, 16, 23, 35, 40, 46
)

Tetsuya Wakano (Studio OnePack; ep 5)
Tomoaki Chishima (5 episodes
eps 11, 17, 34, 39, 48
)

Tomoe Nishio (ep 16)
Tomohiko Abe (Nakamura Production; 12 episodes
eps 7-13 odd, 18, 21, 25-26, 31, 37, 44, 49
)

Tomoko Fukunaga (Studio Mu)
Tomoyuki Kitamura (Studio Mark; eps 5, 35)
Tomoyuki Ohshita (Gimlet; 8 episodes
eps 1, 7, 12, 19, 27, 34, 40, 46
)

Tomoyuki Tajima (Nakamura Production; 9 episodes
eps 9, 13, 18, 21, 26, 32, 38, 45, 49
)

Toru Shigeta (4 episodes
eps 27, 33, 39, 42
)

Toru Yoshida (opening; OP1)
Tsuguru Fukuda (Nakamura Production; 8 episodes
eps 9, 13, 21, 26, 31-32, 38, 45
)

Tsukasa Sakurai (Studio Kyuma; ep 35)
Tsutomu Shibuya (Nakamura Production; 8 episodes
eps 1, 4, 26, 31-32, 37-38, 49
)

Tsuyoshi Matsuura (Studio OnePack; ep 2)
Tsuyoshi Sakai (Last House; ep 4)
Yasuhito Murakami (ep 11)
Yasutami Murakami (eps 35, 42, 48)
Yoko Iizuka (Seigasha; ep 10)
Yoshie Kimoto (Studio Mu)
Yoshihiro Ujiie (Studio Mark; eps 2, 16)
Yoshiki Mizuno (ep 17)
Yoshitaka Sato (Nakamura Production; 10 episodes
eps 2, 5, 11, 16, 22, 27, 32, 36, 40, 46
)

Yoshiya Yamamoto (Studio OnePack; ep 2)
Yosuke Imakubo (ep 24)
Youhei Sasaki (MI; ep 17)
Youki Ebisu (eps 1, 16)
Yousuke Kabashima (7 episodes
eps 1, 10, 19, 28, 39, 46, 50
)

Yousuke Kobuchi (eps 23, 29)
Yuichi Nakazawa (Anime R; eps 16, 24, 46)
Yuji Tanaka (Last House; ep 4)
Yuki Chika (Studio Mu; 10 episodes
eps 1, 5, 15, 17, 27, 33, 39, 43, 47, 50
)

Yukihiro Kobayashi (Studio Gomez; eps 16, 42)
Yūko Hineno (Anime R; 8 episodes
eps 10, 15, 23, 30, 34, 39, 43, 48
)

Yumenosuke Tokuda (11 episodes
eps 1, 7, 12, 16, 23, 30, 34, 39, 43, 48, 50
)

Yutaka Matsuhara (Actas; ep 28)
Yutaka Yamagen (ep 47)
Yuu Ikeda (Nakamura Production; eps 1, 18)
Yuuko Hinone (Anime R)
Yuusuke Imakubo
Literature Production: Keiji Shimomura
Mecha Animation Director:
Hiroshi Arisawa (12 episodes
eps 5, 12, 16-17, 24-25, 30-31, 36-37, 43, 50
)

Hiroshi Matsuda (eps 27, 33)
Kenichi Takase (7 episodes
eps 9, 13, 21, 26, 32, 38, 45
)

Koji Ito (ep 28)
Masanori Nishii (7 episodes
eps 11-12, 16, 23, 35, 42, 48
)

Satoshi Shigeta (OP1-4; eps 2, 7, 17)
Shinichi Sakuma (Studio Dub; eps 3, 6)
Toru Yoshida (5 episodes
eps 4, 15, 22, 34, 40
)

Yousuke Kabashima (7 episodes
eps 1, 14, 28, 34, 39, 46, 50
)

Yuu Ikeda (6 episodes
eps 18, 25, 31, 37, 44, 49
)

Yuusuke Kamada (Jungle Gym; ep 8)
Music producer:
Hiroto Shinohara (Sony Music Entertainment)
Keiichi Nozaki (Victor Entertainment)
Noboru Mano (Sunrise Music)
Online Editing / MA:
Hiroyuki Kato (#16 recap ep.)
Masao Kiyoda (#16 recap ep.)
Naoto Iwasaki (#16 recap ep.)
Sumiko Kojou (#16 recap ep.; Patchwork Studio)
Photography:
Daichi Nogami (Asahi Production; 5 episodes
eps 40, 42, 46, 48, 50
)

Ei Rouhei (Asahi Production; ep 22)
Fumihiko Morohashi (Asahi Production; 34 episodes
eps 2-3, 5-33, 38-39, 46
)

Kayoko Takaya (Asahi Production; 9 episodes
eps 26-30, 34-36, 43
)

Kazuhiro Arami (Asahi Production; eps 18-21)
Kazuhiro Yamada (Asahi Production; eps 2, 38-39)
Kazuki Watanabe (Asahi Production; ep 2)
Kazuto Furuya (Asahi Production; eps 37, 45, 47)
Kenji Takahashi (Asahi Production; eps 1-40, 42-50)
Kousuke Nakanishi (Asahi Production; 8 episodes
eps 40, 42, 44-45, 47-50
)

Manoe Ookubo (Asahi Production; eps 1-40, 42-50)
Masatoshi Goake (Asahi Production; eps 1-40, 42-50)
Takashi Rouhei (Asahi Production; eps 1-18, 23-25)
Takashi Yanagida (Asahi Production; eps 1-40, 42-50)
Toshihiro Sasaki (Asahi Production; 47 episodes
eps 1, 4-40, 42-50
)

Yoshihiro Tomita (Asahi Production; eps 1-40, 42-50)
Yui Tanaka (Asahi Production; eps 1-40, 42-50)
Yuuichirou Nagata (Asahi Production; 13 episodes
eps 31-39, 43-44, 46, 49
)

Production Advancement:
Ayaka Kaiguchi (ep 41)
Fumiya Kitajou (8 episodes
eps 1, 7, 13, 21, 28, 35, 43, 50
)

Ken'ya Kudou (7 episodes
eps 4, 10, 16, 24, 31, 38, 46
)

Kensuke Okumura (5 episodes
eps 18, 26, 33, 40, 48
)

Kouichi Kazuki (8 episodes
eps 2, 6, 12, 19, 27, 34, 42, 49
)

Kouichi Mukai
Makoto Ikemure (Actas; ep 28)
Masahiro Mukai (8 episodes
eps 3, 9, 15, 23, 30, 37, 45, 50
)

Masakazu Ogawa (7 episodes
eps 2, 8, 14, 22, 29, 36, 44
)

Shouji Ikeno (9 episodes
eps 3, 5, 11, 17, 20, 25, 32, 39, 47
)

Toshiaki Baba (ep 41)
Production Business: Mikiko Katou
Production Cooperation:
Emily Chen (ep 41)
Naoya Naitou (ep 41)
Production Desk:
Hiroaki Mukudai (recap eps.)
Hiroomi Iketani
Publicity:
Hitomi Ando (Mainichi Broadcasting)
Shin Sasaki (Sunrise)
Yoshihide Yamamoto (Sunrise)
Recording engineer:
Emi Katoh (assistant; 16 episodes
eps 1-15, 16 recap
)

Norio Nishizawa
Yoshie Somazawa (assistant; eps 16-50)
Setting Cooperation: Shigeru Horiguchi
Sound Effects: Mitsuru Kageyama
Special Settings: Shigeru Morita
Supervision: Shigeru Morita (recap eps.)
Theme Song Arrangement:
ats (ED1)
Daisuke Asakura (OP1)
High and Mighty Color (OP2)
Naohisa Taniguchi (OP4)
Susumu Nishikawa (ED2; ED4)
Yuki Kajiura (ED2; ED4)
Yuta Nakano (OP3)
Theme Song Composition:
Daisuke Asakura (OP1)
High and Mighty Color (OP2)
Naohisa Taniguchi (OP4)
Snowkel (ED3)
Yasuo Ootani (ED1)
Youko Kuzuya (OP4)
Yuki Kajiura (Inserts,ED2,ED4)
Yuta Nakano (OP3)
Theme Song Lyrics:
Akio Inoue (OP1)
High and Mighty Color (OP2)
Mika Arisaka (ED2)
Rie Fu (ED3)
shungo (OP3, ED1)
Tomoki Ishikawa (ED4)
Yukinojo Mori (OP4)
Yuta Nakano (OP3)
Theme Song Performance:
Chemistry (OP4)
FictionJunction YUUKA ("Honoo no Tobira")
High and Mighty Color (OP2)
Hitomi Takahashi (OP3)
Houko Kuwashima ("Shinkai no Kodoku")
Kaname Kawabata (Part of "CHEMISTRY", OP4)
Mika Arisaka (ED2)
Nami Tamaki (ED1)
Rie Fu (ED3)
Rie Tanaka (as Lacus Clyne, Meer Campbell)
See-Saw (ED4)
T.M.Revolution (OP1,"Meteor","Vestige")
Yoshikuni Dochin (Part of "CHEMISTRY", OP4)
Yuuka Nanri (FictionJunction YUUKA)
Title Logo Design: Daisuke Umino
Video Editing:
Kaemi Gotou (Q-Tec)
Katsunori Oota (Q-Tec; ep 41)
Tetsuro Fujita (Q-Tec)
Yuusuke Kaneko (ep 41)
Akira Ishida as Athrun Zala
Kenichi Suzumura as Shinn Asuka
Souichiro Hoshi as Kira Yamato

Fumiko Orikasa as Meyrin Hawke
Hideyuki Hori as Lord Djibril
Hiroki Takahashi as Arthur Trine
Houko Kuwashima as Stella Loussier
Junichi Suwabe as Sting Oakley
Kenji Nojima as Yuuna Roma Seiran
Kotono Mitsuishi as Murrue Ramius
Maaya Sakamoto as Lunamaria Hawke
Mami Koyama as Talia Gladys
Masakazu Morita as Auel Neider
Naomi Shindoh as Cagalli Yula Athha
Rie Tanaka as
Lacus Clyne
Meer Campbell
Ryotaro Okiayu as Andrew Waltfeld
Shuuichi Ikeda as Gilbert Durandal
Takehito Koyasu as Neo Roanoke / Mu La Flaga
Toshihiko Seki as Rey Za Burrel

Akira Sasanuma as
Dearka Elsman
Martin Dacosta
Eiji Yanagisawa as Prof. Ulen Hibiki (ep 29)
Fumi Mikawa as Man (ep 21)
Fumiko Orikasa as
Child (ep 14)
Citizen (ep 10)
Hidenari Ugaki as
Commander (ep 12)
Orb Soldier (eps 20-21)
Policeman (ep 13)
Hikaru Hanada as Captain Baba (eps 15, 27-28)
Hiro Yuuki as Clotho Buer (ep 20)
Hiroki Takahashi as
Babby Pilot (ep 29)
Citizen (ep 10)
Minister's secretary (ep 1)
Operator (ep 9)
Hironori Miyata as General (eps 11-12)
Hiroshi Matsumoto as Unato Ema Seiran
Hiroshi Naka as Logos
Hiroshi Okamoto as Murasame Pilot (ep 15)
Hisafumi Oda as
Alliance soldier (ep 2)
Announcer (ep 36)
Control broadcaster (ep 38)
Gou
Man (ep 25)
Murasame Pilot (eps 23, 28)
Operator (ep 49)
Orb Soldier (ep 40)
Soldier (eps 12, 50)
Vino Dupre
Hisanori Yoshida as Yob Fon Alaphus (eps 13-14)
Hitoshi Bifu as
Logos
Man (ep 21)
Ship Captain (ep 22)
Houko Kuwashima as
Flay Allster (eps 20, 29)
Natarle Badgiruel (eps 20, 29)
Rey Za Burrel (Young; ep 29)
Isshin Chiba as
Arnold Neumann
Commissioned Officer (ep 49)
Ledonir Kisaka
Researcher (ep 26)
Soldier (ep 15)
Jun Shikano as Nurse (eps 26-27, 30)
Junichi Suwabe as
Ali Kasim
Malik Yardbirds
Mars Simeon
Katsumi Toriumi as
Announcer (ep 28)
Dalida Lolaha Chandra II
Kazuhiko Nishimatsu as
Citizen (ep 10)
Commander (ep 43)
Military Doctor (5 episodes
eps 25-27, 30, 38
)

Naska Captain (recap ep.; ep 48)
Naval Fleet Commander (eps 40, 42)
Tatsuki Mashima
Kazunari Tanaka as
Commander (recap ep.; ep 19)
Olson White
Kazuya Ichijou as
Captain Todaka
Commisioned officer (ep 1)
Ken Katou as Operator
Kenichi Mochizuki as
Announcer (ep 36)
Gesrugay gunner (ep 18)
Ikeya
Parnell Jesek
Researcher (ep 22)
Soldier (eps 23, 45)
Kenji Nojima as Burt Heim
Kikuko Inoue as Caridad Yamato (ep 14)
Kinryuu Arimoto as Patrick Zala (eps 20, 29, 41)
Kiyomitsu Mizuuchi as Representative Homura (ep 20)
Kotono Mitsuishi as
Haro
Narrator
Kousuke Takaguchi as Man (ep 21)
Maaya Sakamoto as Mayu Asuka
Mami Matsui as Nicol Amalfi (ep 29)
Masahito Yabe as
Announcer (ep 36)
Assistant General (ep 39)
Officer (eps 26-27, 29)
Operator (ep 44)
Orb Soldier (eps 28, 30)
Soldier (ep 45)
Masakazu Morita as Announcer (ep 7)
Masashi Hirose as General (ep 12)
Masaya Takatsuka as Joachim Radol (eps 17-18)
Masuo Amada as Commanding Officer (ep 18)
Megumi Toyoguchi as Miriallia Haw
Michiko Neya as
Abbey Windsor
Hilda Harken
Michiyo Yanagisawa as Erica Simmons
Miho Yamada as
Citizen (ep 10)
Lady Servant (ep 44)
Mana (ep 14)
Sarah (ep 46)
Woman (ep 8)
Minoru Inaba as William Sutherland (ep 20)
Mitsuaki Hoshino as Car leader (Eps. 12, recap ep.)
Naoki Imamura as
Announcer (ep 10)
Atlantis Commander (recap ep.)
Base Commander (ep 16)
General (eps 44-45)
Takao Schreiber
Naoki Tatsuta as Lewis Halberton (ep 20)
Naomi Shindoh as Birdy
Nobuyuki Hiyama as Muruta Azrael (eps 20, 41)
Risa Hayamizu as
Announcer (eps 7, 17)
Citizen (ep 10)
Female Soldier (ep 44)
Maid (ep 14)
Neu Kazaefsky
News announcer (ep 13)
Nurse (eps 26, 30)
Shinn's Mother (eps 1, 8)
Woman (Eps. 8, recap ep., 16, 21, 25)
Ryohei as Orga Sabnak (ep 20)
Seiji Takeda as King [email protected]@ (4 episodes
eps 9, 19, 21, 26
)
Susumu Chiba as Amagi
T.M.Revolution as
Heine Westenfluss
Miguel Aiman (ep 20)
Tadahisa Saizen as
Announcer (ep 17)
Captain Soga (eps 40-41)
Commissioned Officer (eps 14, 26, 37)
Glasgow (ep 39)
Ian Lee
Mine Guard (eps 30-31)
Officer (recap ep.)
Orb Soldier (eps 20, 28)
Ricardo Orff
Ship announcer (ep 16)
Ship Commander (ep 38)
Soldier (ep 12)
Taiten Kusunoki as
Alliance soldier (ep 2)
Assistant General (ep 34)
Atlantic Alliance President (eps 6, 9)
Car leader (ep 18)
Herbert von Reinhardt
Logos (ep 5)
Madd Aves
Mine Guard (ep 31)
Orb Soldier (eps 28, 30)
President Joseph Copeland
Shinn's Father (eps 1, 8)
Takayuki Fujimoto as
Dagger pilot (ep 18)
Reserve Troop (ep 25)
Takayuki Inoue as Tolle Koenig (ep 20)
Takeharu Onishi as Neeragongo Captain (ep 16)
Tarô Yamaguchi as
Logos
Sato (eps 5-7, 17, 41)
Tetsu Shiratori as
Narrator (GSD: Edited)
Sai Argyle (eps 20, 29)
Tomohisa Asou as
Logos
Pilot (recap ep.; ep 48)
Priest (ep 14)
Sato Group pilot (ep 6)
Tomokazu Seki as Yzak Joule
Tomokazu Sugita as
Commander (ep 11)
Dagger pilot (ep 4)
Miller (ep 4)
Mine Guard (ep 31)
Operator (4 episodes
eps 9, 12, 42, 44
)

Orb Soldier (eps 28, 30, 40)
Sato Group pilot (ep 6)
Soldier (eps 25, 38)
Youlant Kent
Zaft Soldier (ep 34)
Tomomichi Nishimura as Willard (ep 34)
Toru Ohkawa as Uzumi Nara Athha
Toshihiko Nakajima as
General (ep 2)
Kojiro Murdoch
Toshihiko Seki as Rau Le Creuset (eps 20, 29)
Tsutomu Takayama as Squad Leader (ep 25)
Yasuhiko Kawazu as Commissioned Officer (ep 46)
Yasuhiro Takato as Kuzzey Buskirk (ep 20)
Yasuko Hatori as Old woman (ep 7)
Yoshio Kawai as
Logos
Soldier (ep 38)
Yousuke Akimoto as Siegel Clyne (ep 29)
Yugo Takahashi as
Commander (ep 46)
Gufu Pilot (eps 39, 41)
Nishizawa
Orb Soldier (ep 40)
Yuko Sasamoto as Conille Almeta (4 episodes
eps 18, 21, 41, 44
)
Yuu Asakawa as Krista Awbrooke (ep 35)
Yuuki Tai as
Alliance soldier (ep 2)
Announcer (ep 17)
Chen Jian Yi
Crue (ep 39)
General Bonaparte (ep 31)
News Announcer (ep 41)
Soldier (ep 1)
Japanese companies
2nd Key Animation:
Nakamura Production (16 episodes
eps 6, 12, 15-17, 23-24, 29, 31, 34-35, 39-40, 42, 46-47
)

Neox (eps 34, 38, 45)
Office AO (eps 34, 40)
Seigasha (6 episodes
eps 10, 38-39, 42, 45-46
)

Studio Gash (5 episodes
eps 15-16, 20, 30, 40
)

Studio Gimlet (4 episodes
eps 6, 12, 19, 27
)

Studio Wanpack (ep 19)
VENET (ep 43)
Wombat (ep 10)
Yuhodo (4 episodes
eps 38, 42-43, 45
)

Animation Check: Actas (ep 17)
Animation Direction:
Studio Dub (eps 3, 6)
Studio Jungle Gym (4 episodes
eps 8, 14, 19, 33
)

Backgrounds:
Atelier Musa (17 episodes
eps 1-17 odd, 22, 26, 30, 34, 38, 42, 46, 50
)

Feng Animation (23 episodes
eps 2-20 even, 21, 23, 27-39 odd, 43-49 odd
)

Green (23 episodes
eps 2-20 even, 21, 23, 27-39 odd, 43-49 odd
)

Seoul Loft (9 episodes
eps 19, 24-25, 28, 32, 36, 40, 44, 48
)

Studio Loft (9 episodes
eps 19, 24-25, 28, 32, 36, 40, 44, 48
)

CG Production:
Asahi Production (eps 1-40, 42-50)
Atelier Sai (eps 38-40, 42-50)
Frameworks Entertainment (eps 5-40, 42-50)
Sunrise Tanihara Studio (eps 38-40, 42-50)
CG Supervision: Sunrise Tanihara Studio
Design Cooperation: Panasonic Mobile Communications (eps 7-50)
Digital Paint:
MI (eps 1-37)
Wish (eps 38-40, 42-50)
In-Between Animation:
A-Line (ep 17)
Anime R (eps 34, 40)
Anime Torotoro (eps 1, 17, 50)
Ark Creation (eps 3, 6)
arp Japan (ep 28)
Artland (ep 33)
Ashi Productions (ep 50)
BJ (ep 50)
Buyu (ep 47)
Chaos Project (eps 4, 19, 31)
FAI (eps 10-11, 17)
Frontline (48 episodes
eps 1-3, 5-40, 42-50
)

Hayashi (eps 2, 8)
MI (eps 11, 17)
MSJ (ep 18)
Nakamura Production (31 episodes
eps 1-2, 6-7, 9-13, 15-16, 18, 21, 23-28, 31-33, 37-39, 42, 44-47, 49
)

Office AO (6 episodes
eps 23, 30, 37, 46, 48, 50
)

Oh! Production (ep 31)
P.A. Works (ep 16)
Production I.G (4 episodes
eps 15-16, 24, 31
)

RIC (46 episodes
eps 1-2, 4-10, 12-19, 21-40, 42-50
)

Seigasha (13 episodes
eps 4-5, 10, 24, 31, 38-40, 42-43, 46-48
)

Shanghai Dove (eps 3, 6)
Snowlight Staff (ep 42)
Studio Dove (eps 3, 6)
Studio Gash (8 episodes
eps 3, 15, 23, 30, 37, 45, 49-50
)

Studio Gimlet (eps 15, 28, 40)
Studio Jungle Gym (8 episodes
eps 8, 14, 19, 27, 33, 39, 46, 50
)

Studio Kuma (ep 18)
Studio Line (9 episodes
eps 14, 30, 32, 37-38, 42, 45, 49-50
)

Studio Mu (eps 10, 15, 17)
Studio Takuranke (4 episodes
eps 10, 19, 23, 29
)

Studio Wanpack (ep 40)
Triple A (7 episodes
eps 18-19, 23, 26, 28, 30, 40
)

VENET (9 episodes
eps 24, 31, 33-35, 38, 40, 42, 46
)

Wish (HD)
Wombat (eps 4, 10, 33)
Yuhodo (17 episodes
eps 10, 15-16, 20, 23-24, 30-33, 38, 42-43, 46-48, 50
)

Key Animation:
Actas (eps 22-23, 28)
Anime R (14 episodes
eps 1, 5, 10, 15-16, 23-24, 30, 34, 39, 43, 47-48, 50
)

arp Japan (ep 28)
Ashi Productions (ep 22)
Last House (ep 4)
MI (4 episodes
eps 11, 14, 17, 34
)

Nakamura Production (29 episodes
eps 1-2, 4-5, 7-11, 13-14, 16, 18-19, 21, 23, 25-26, 31-32, 35, 37-39, 42, 44-45, 47, 49
)

Neox (ep 50)
Seigasha (5 episodes
eps 4, 10, 16, 24, 33
)

Seoul Dove (eps 3, 6)
Shanghai Dove (eps 3, 6)
Studio Box (ep 50)
Studio Dove (eps 3, 6)
Studio Gimlet (9 episodes
eps 1, 7, 12, 15, 19, 27, 34, 40, 46
)

Studio GOMEZ (ep 42)
Studio Kuma (eps 4, 35)
Studio Line (ep 14)
Studio Mark (16 episodes
eps 2, 5, 8, 11-12, 16, 20, 22, 27, 32, 34-35, 39, 43, 48, 50
)

Studio Mu (11 episodes
eps 1, 5, 10, 15, 17, 27, 33, 39, 43, 47, 50
)

Studio Wanpack (10 episodes
eps 2, 5, 8, 12, 16, 23, 30, 35, 40, 46
)

Yuhodo (ep 20)
Music Production:
Epic Records Japan (OP1)
Sony Music Entertainment (ED1,OP2,OP3,ED3,OP4)
Victor Entertainment
Offline Editing: Wins
Photography:
Anime Film (assistance; eps 24, 30, 36)
Asahi Production
Buyu (assistance; eps 6-40, 42-50)
Planning: Sunrise
Production Cooperation:
Asatsu-DK
Sotsu Co., Ltd.
Yo-Yo Miracle (recap eps.)
Recording Studio: Seion Studio
Sound Effects: Fizz Sound Creation
Sound Production: Cruise, Inc.
English cast
English staff
Script: Mike Bridges
Translation: Paul Baldwin
Executive producer: Ken Iyadomi
Producer: Diana Gage

Casting Director: Randi Riediger
Chief Producer: Charles McCarter
Dialogue Editing:
Aaron MacDonald (eps 1-2)
Chris Cleator (eps 5, 12)
Cisco McLaren (eps 4, 6-10, 14)
Ryan Nowak (eps 3, 11, 13)
Production Coordination:
Geoffrey A. Rosen
Stephen Hedley
Re-Recording Mixing: Mark M. Pinder
Recording engineer: Mike Iske
Script Consultant: Mark Simmons
Subtitle Script: Kim Wishart Goddard
Talent Coordination: Sabrina Pitre
Voice Direction: James Corrigall
Chantal Strand as Lacus Clyne
Matt Hill as Kira Yamato
Matthew Erickson as Shinn Asuka
Samuel Vincent as Athrun Zala
Vanessa Morley as Cagalli Yula Athha

Alistair Abell as Lord Djibril
Anna Cummer as Miriallia Haw
Brad Swaile as
Auel Neider
Dearka Elsman
Brian Drummond as
Andrew Waltfeld
Yuna Roma Seiran
Chantal Strand as Meer Campbell
Jonathan Holmes as Arthur Trine
Kirby Morrow as Rey Za Burrel
Lalainia Lindbjerg as Stella Loussier
Lisa Ann Beley as Murrue Ramius
Maryke Hendrikse as Lunamaria Hawke
Michael Adamthwaite as Yzak Joule
Nicole Bouma as Meyrin Hawke
Ted Cole as Gilbert Durandal
Trevor Devall as Neo Roanoke/Mu La Flaga
Venus Terzo as Talia Gladys

Adam Henderson as Ledonir Kisaka
Alison Matthews as
Myrna
Narrator
Andrew Francis as Muruta Azarael (eps 20, 41)
Andrew Kavadas as Patrick Zala (eps 20, 29, 41)
Andy Toth as
Chen Jian Yee
Clotho Buer (ep 20)
Lucs Kohler
Bill Switzer as Sai Argyle (eps 20, 29)
Brenna O'Brien as Coniel
Brent Miller as Sting Oakley
Brian Dobson as
Heine Westenfluss
Martin DaCosta
Soga
Brian Drummond as Reverend Malchio
David Kopp as Joppe Von Arafas
Fred Henderson as
Bruno Azrael
Captain Todaka
Professor Ulen Hibiki (ep 29)
French Tickner as Alwin Ritter
Gabe Khouth as Nicol Amalfi (ep 29)
Jacques LaLonde as Lieutenant Baba
James Blight as
Bart
Eduardo
Jason Simpson as
Amagi
Madd Aves
Jillian Michaels as Lacus's singing voice
John Novak as Uzumi Nara Athha
Katie Chapman as Mayu Asuka
Keith Miller as Kuzzy Buskirk (ep 20)
Laura Drummond as Shinn's Mother
Lee Tockar as
Herbert Von Reinhardt
Ian Lee
Malik Yardbirds
Mark Oliver as Rau Le Cruset
Matt Smith as Orga Sabnak (ep 20)
Michael Coleman as Youlant Kent
Paul Dobson as
Sato
Shinn's Father
Tatsuki Mashima
Philip Pacaud as Arnold Neumann
Rebecca Shoichet as Caridad Yamato
Reece Thompson as Vino Dupre
Richard Newman as Lewis Halberton (ep 29)
Richard Ian Cox as Tolle Koening (ep 20)
Ron Halder as William Sutherland (ep 29)
Sarah Johns as Natarle Badgiruel (eps 20, 29)
Scott McNeil as Unato Ema Seiran
Sharon Alexander as Erica Simmons
Simon Hayama as Dalida Lolaha Chandra II
Tabitha St. Germain as
Birdy
Flay Allster
Haro
Hilda Harken
Tony Sampson as Miguel Aiman (ep 20)
Ward Perry as Kojiro Murdoch
English companies
ADR Production: The Ocean Group
Broadcaster:
Cartoon Network Philippines
Comcast (eps 1-22 only)
YTV (Bionix)
YTV
Distributor: Beez Entertainment (UK)
Distributor (Australia): Madman Entertainment
Internet Streaming: YouTube
Licensed by: Bandai Entertainment
French staff
French cast
ADR Director: Thierry Kazazian

Translation, Subtitle Timing, Subtitling: Jun'Ichi Takeda
Fabien Briche as Asran Zala
Taric Mehani as Shinn Asuka
Thierry Bourdon as Kira Yamato

Bérangère Jean as Talia Gladys
Bruno Magne as Yzak Jule
Constantin Pappas as Neo Lorrnoke
Emmanuel Gradi as Rey Za Burrel
Gérard Malabat as Sting Oakley
Jérome Keen as Andrew Walfred
Marie Chevalot as
Meyrin Hawk
Stella Loussier
Nathalie Homs as
Lunamaria Hawk
Maryu Ramias
Sabrina Leurquin as
Lacus Clyne
Meer Campbell
Suzanne Sindberg as
Cagalli Yula Athha
Cagalli Yula Athlar
Taric Mehani as Auel Neider
Thierry Kazazian as Gilbert Durandal
Vincent De Bouard as Dearka Elthman

Bruno Magne as
Arthur
Unato
Eric Peter as Lee
Francis Benoit as
Todaka
Yuuna
Gérard Malabat as Lord Djibril
Marie Chevalot as Mayu Asuka
Thierry Bourdon as Yolant
French companies
ADR Production: Studio Chinkel
Distributor: Beez Entertainment (french division)
Dubbing: Chinkel
Tagalog staff
Tagalog cast
Dubbing Director: Ryan Ang

ADR Engineer: Pocholo Gonzales
Benjie Dorango as Shinn Asuka
Louie Paraboles as Athrun Zala/Alex Dino
Michael Punzalan as Kira Yamato

Alexx Agcaoili as
Mu La Flaga/Neo Roanoke
Rey Za Burrel
Benjie Dorango as Yuuna Roma Seiran
Bernie Malejana as Dearka Elsman
Carlo Landrito as Andrew Watfield
Daisy Mae Cariño as Murrue Ramius
Kathyin Masilungan as
Lunamaria Hawke
Talia Gladys
Louie Paraboles as Madd Aves
Noel Escondo as Youlant Kent
Pinky Rebucas as
Meyrin Hawke
Stella Loussier
Pocholo Gonzales as Sting
Ria Bautista as Cagalli Yula Athha
Robert Brillantes as
Auel Neider
Gilbert Durandal
Wendy De Leon as
Lacus Clyne
Meer Campbell
Murrue Ramius

Benjie Dorango as
Captain Todaka
Ian Lee
JR Flores as Andrew Waltfeld
Michael Punzalan as Heine Westenfluss
Pinky Rebucas as
Mayu Asuka
Meyrin
Pocholo Gonzales as Yzak Joule
Rafael Miranda as Rau Le Creuset
Robert Brillantes as Shinn's Father
Teng Masilungan as
Gladys Talia
Lunamaria hawke

Tagalog companies
ADR Production: Creative Programs, Inc.
Chinese (Taiwan) staff
Chinese (Taiwan) companies
(none)
Chinese (Taiwan) cast
(none)

This encyclopedia is collaboratively edited by the users of this site
DISCLAIMER add information report an error lookup sources

# A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Anime anthology