Kono Oto Tomare!: Sounds of Life (TV 2)

Have you seen this? want to / seen some / seen all

Alternative title:
Kono Oto Tomare! (Japanese)
この音とまれ! (Japanese)
User Ratings: 68 ratings have been given [details]
 Masterpiece: 16 votes (sub:12, raw:2, dub:1, others:1
1 French subtitled
)
 Excellent: 15 votes (sub:11, dub:2, others:2
2 Spanish subtitled
)
 Very good: 20 votes (sub:15, dub:3, others:2
1 Polish subtitled
1 Vietnamese subtitled
)
 Good: 11 votes (sub:10, dub:1)
 Decent: 4 votes (sub:2, dub:2)
 So-so: 1 vote (sub:1)
 Not really good: 1 vote (sub:1)
 Weak: -
 Bad: -
 Awful: -
 Worst ever: -
Seen in part or in whole by 115 users, rank: #4211 (of 8128)
Median rating: Very good
Arithmetic mean: 8.309 (Very good+), std. dev.: 1.3532, rank: #272 (of 8209)
Weighted mean: 8.350 (Very good+), rank: #209 (of 8209) (seen all: 8.35)
Bayesian estimate: 8.223 (Very good+), rank: #191 (of 6204)
Vintage: 2019-10-05
Opening Theme:
"Harmony" by Shouta Aoi
Ending Theme:
"Rainbow" by Yuma Uchida
You can contribute information to this page, but first you must login or register

Japanese staff
Japanese cast
Director: Ryōma Mizuno
Series Composition: Ayumu Hisao
Script:
Ayumu Hisao (eps 14-26)
Storyboard:
Hideaki Oba (eps 17, 22, 24)
Hiroaki Yoshikawa (6 episodes
eps 14-15, 19-21, 26
)

Hiroyuki Okuno (ED)
Ryōma Mizuno (OP; eps 18, 25)
Tatsunori Sakamoto (eps 16, 23)
Episode Director:
Akira Kato (eps 15, 19)
Hideaki Oba (eps 17, 22, 24)
Hiroyuki Okuno (eps 16, 20)
Ryōma Mizuno (6 episodes
eps 14-15, 18, 21, 25-26
)

Takashi Kobayashi (eps 23, 26)
Unit Director:
Hiroyuki Okuno (ED)
Ryōma Mizuno (OP)
Music: Kei Haneoka
Original creator: Amyū
Character Design: Junko Yamanaka
Art Director: Masaki Mayuzumi
Chief Animation Director:
Junko Yamanaka (OP; eps 15-25 odd)
Toshimitsu Kobayashi (OP; ED; eps 14-26 even)
Animation Director:
Hiroshi Ogawa (OP; eps 17, 21, 23)
Hiroyuki Okuno (ep 16)
Junko Yamanaka (ep 25)
Mina Itou (OP; 4 episodes
eps 15, 19, 23, 25
)

Shinichiro Kajiura (eps 16, 20)
Shinichiro Minami (5 episodes
eps 14, 18, 22, 24, 26
)

Toshimitsu Kobayashi (eps 20, 22, 26)
Sound Director: Hajime Takakuwa
Director of Photography: Yomogiko Murano
Executive producer: Gou Nakanishi
2D Design: Tomokazu Sugimura (eps 14-26)
2nd Key Animation:
Akane Nagara (Studio Toy Box; 5 episodes
eps 14, 16, 19, 21, 23
)

Ayame Minatohara (Platinum Vision; eps 16, 19-20)
Hideyasu Okamoto (Studio Toy Box; ep 19)
Kazuki Sugiyama (Art Base Bam; eps 14, 20)
Kei Sakai (OP; ep 14)
Ken Kazamatsuri (Art Base Bam; eps 20, 23)
Kōji Higashida (Studio Toy Box; eps 14, 16, 21)
Kou Kitakaze (Studio Toy Box; eps 14, 19)
Mai Otsuki (Art Base Bam; eps 14, 20, 23)
Manami Komiya (Platinum Vision; OP; eps 14-26)
Reiko Fujita (Studio Toy Box; eps 14, 23)
Shiho Miura (Art Base Bam; eps 14, 20)
Shōhei Sakai (Studio Toy Box; eps 14, 16, 19)
Taira Nozawa (Art Base Bam; eps 14, 20)
Tomoko Mita (Studio Toy Box; 8 episodes
eps 14, 16, 19-23, 26
)

Yosuke Imakubo (ep 18)
Yui Tsuchida (Art Base Bam; eps 14, 20, 23)
Yukino Kodama (Platinum Vision; 6 episodes
eps 14, 16-17, 19-21
)

3D Animation: Tomokazu Sugimura (OP; ED)
3D Design: Tomokazu Sugimura
Action Animation Director: Yasuhiro Saiki
Animation producer: Emi Yonezawa
Assistant Animation Director:
Hiroshi Ogawa (eps 22, 25-26)
Junko Yamanaka (eps 21, 23)
Kei Sakai (eps 17, 25)
Mina Itou (5 episodes
eps 17-18, 20-21, 26
)

Shinichiro Minami (ep 20)
Toshimitsu Kobayashi (ep 24)
Background Art:
Kazumi Kataoka (Studio Jack; 7 episodes
eps 14, 17, 19, 21-22, 24, 26
)

Masaki Mayuzumi (Studio Jack; OP; ED; eps 15, 18)
Narumi Kudo (Studio Jack; ep 25)
Taiga Takahara (Studio Jack; eps 14-20 even)
Yoshimasa Sato (Studio Jack; eps 23-24, 26)
Color design: Aiko Yamagami
Color setting:
Aiko Yamagami (OP; ED; eps 14-26 even)
Junko Nagaoka (eps 15-25 odd)
Direction Advisor: Hideaki Oba
Editing: Kashiko Kimura
In-Between Animation:
Ayame Minatohara (Platinum Vision; eps 14-17)
Manami Komiya (Platinum Vision; eps 14-17)
Yukino Kodama (Platinum Vision; eps 14-17)
Key Animation:
Akane Nagara (ep 18)
Arisa Kajiyama (Studio Gimlet; eps 16, 20, 26)
Ayame Minatohara (OP; 10 episodes
eps 15-18, 20, 22-26
)

Chie Ōtsuki (ep 21)
Erika Kashiwabara (Studio Boomerang; ep 20)
Hideyasu Okamoto (6 episodes
eps 15-16, 21-22, 24, 26
)

Hiroshi Ogawa (ep 17)
Junko Matsushita (ep 17)
Kazunori Ozawa (ED)
Kei Sakai (ED; 5 episodes
eps 15, 17, 20, 22, 25
)

Kohei Takahashi (Art Base Bam; 4 episodes
eps 20, 23, 25-26
)

Kōji Kataoka (eps 15, 17)
Kou Kitakaze (Studio Toy Box; 4 episodes
eps 16, 20, 23, 26
)

Manabu Kushibuchi (ep 21)
Masato Nishikawa (ep 17)
Masaya Nozaki (OP; 10 episodes
eps 15-18, 20, 22-26
)

Miki Nakagawa (ep 21)
Mina Itou (OP; 5 episodes
eps 15, 22-23, 25-26
)

Reiko Fujita (eps 16, 18)
Rie Hisagi (Studio Boomerang; ep 20)
Sara Iyama (ep 21)
Sayoko Murai (ep 21)
Shinichi Iimura (ep 18)
Shinichiro Kajiura (OP)
Shiori Yamashita (Angle; ep 19)
Sōki Kitayama (Studio Boomerang; ep 20)
Takaaki Tanabe (OP; ep 17)
Takumi Inagaki (Studio Victory; eps 16, 20)
Takuya Kitamura (Studio Toy Box; ep 20)
Tatsunori Sakamoto (OP; 4 episodes
eps 14, 19, 23, 25
)

Tetsurou Yamada (OP; 8 episodes
eps 16-20, 23-25
)

Tomoko Kitagawa (ep 16)
Tomomi Itō (Angle; ep 20)
Yasuhiro Saiki (OP; 5 episodes
eps 18, 20, 23-25
)

Yosuke Imakubo (eps 17, 22)
Yuki Seto (Studio Boomerang; eps 20, 23)
Yukihiro Kobayashi (ep 20)
Yukino Kodama (OP; 9 episodes
eps 15-18, 22-26
)

Yūsuke Matsuda (ep 18)
Koto CG Assistant: Hiromu Kitano
Logo Design: Kana Fujiwara
Paint:
Aiko Yamagami (TMS Photo; eps 15, 17)
Ayu Wakai (TMS Photo; eps 14-18)
Junko Akihara (TMS Photo; eps 14-18)
Junko Nagaoka (TMS Photo; 4 episodes
eps 14, 16, 18, 26
)

Moe Ohara (TMS Photo; eps 14-18)
Noriyo Koike (TMS Photo; eps 14-18, 26)
Rieko Akamatsu (TMS Photo; eps 14-18, 26)
Yoko Tomizawa (TMS Photo; eps 14-18, 26)
Paint Check:
Aiko Yamagami (OP; ED; eps 14-26 even)
Junko Nagaoka (eps 15-25 odd)
Photography:
Junichi Kakinuma (Rare Trick; ep 25)
Koji Tanaka (Rare Trick; ep 25)
Mikihiro Yoshikawa (Rare Trick; OP; eps 14-26)
Nobuhiro Kawakami (Rare Trick; ep 25)
Yomogiko Murano (Rare Trick; OP; ED; eps 14-26)
Yukie Ooyagi (Rare Trick; OP; eps 14-26)
Yukino Kobayashi (Rare Trick; eps 23-25)
Planning Assistant:
Kosuke Yasaku (Jump SQ. Editorial Dept.)
Shihei Rin (Shueisha)
Shuntaro Kosuga (Jump SQ. Editorial Dept.)
Takuma Yui (Jump SQ. Editorial Dept.)
Production Advancement:
Haruki Oda (eps 20, 23, 26)
Kazuki Kajii (OP; ED)
Miho Ueda (eps 19, 24, 26)
Miki Matsuoka (ep 25)
Ryōta Kojima (4 episodes
eps 16, 18, 22, 26
)

Sana Kanno (OP; ED; 8 episodes
eps 14-15, 17, 19, 21-23, 25
)

Production Affairs:
Miki Matsuoka (ep 26)
Misaki Kataya (eps 14-26)
Yu Ri Kim (eps 14-25)
Yuki Ogawa (eps 14-21)
Production Supervision: Hiromichi Oishi
Prop Design: Tomokazu Sugimura
Publicity Assistant:
Aika Akimoto
Hideo Shimazaki (Quaras)
Shigenobu Satō (Quaras)
Toshiaki Sato
Recording: Koji Shimizu
Recording Assistant: Yoshie Uno
Sound Effects: Toshiya Wada
Sound Production Manager: Hikaru Nakamura
Strings Arrangement: Tomoki Kikuya (OP Theme Song)
Sub-Character Design: Toshimitsu Kobayashi
Theme Song Arrangement:
Hirofumi Hibino (ED for ep. 26)
Masamichi Nagai (OP)
Mitsu.J (ED)
Theme Song Composition:
Kentarō Sonoda (ED for ep. 26)
Masamichi Nagai (OP)
Mitsu.J (ED)
SHOW (ED)
Theme Song Lyrics:
Kentarō Sonoda (ED for ep. 26)
Masamichi Nagai (OP)
SHOW (ED)
Theme Song Performance:
Shouta Aoi (OP; ED for ep. 26)
Yūma Uchida (ED)
Video Editing:
Eun Jung Song (Q-Tec; eps 14-26)
Haruka Yasumoto (Q-Tec; eps 14, 16-26)
Yuu Oozeki (Q-Tec; ep 15)
Atsumi Tanezaki as Satowa Hōzuki
Junya Enoki as Takezō Kurata
Yūma Uchida as Chika Kudō

Daisuke Namikawa as Suzuka Takinami
Haruki Ishiya as Saneyasu Adachi
Makoto Furukawa as Michitaka Sakai
Nao Tōyama as Akira Dōjima
Sara Matsumoto as Hiro Kurusu
Yoshimasa Hosoya as Tetsuki Takaoka
Yūichi Iguchi as Kōta Mizuhara

Ryoko Gi as Chiharu Hōzuki
Shouta Aoi as Mio Kanzaki
Japanese companies
2nd Key Animation:
Art Base Bam (eps 14, 20, 23)
Getsumen (eps 16-18)
Green Grass Factory (5 episodes
eps 17-18, 20, 24-25
)

Misora (ep 14)
Platinum Vision (eps 14-26)
Seven Seas (ep 16)
Studio EverGreen (ep 25)
Studio Toybox (8 episodes
eps 14, 16, 19-23, 26
)

TAP (ep 14)
Animation Direction: Getsumen (ep 24)
Animation Direction Assistance:
Getsumen (ep 26)
Youli Animation (ep 26)
Animation Production: Platinum Vision
Background Art:
GACHI Production (ep 24)
KJ Studio (eps 14-26)
Moses (11 episodes
eps 14-20, 22-23, 25-26
)

MOTIVE (eps 23, 26)
PAPURIKA (eps 21, 24)
Studio Jack (OP; ED; eps 14-26)
Color Setting: TMS Photo (T.D.I.; OP; ED)
In-Between Animation:
FAI (ep 24)
Getsumen (6 episodes
eps 16-18, 22, 24, 26
)

Green Grass Factory (OP; ED; eps 14-26)
Platinum Vision (10 episodes
eps 14-19, 22-23, 25-26
)

Studio EverGreen (5 episodes
eps 21-23, 25-26
)

Key Animation:
Angle (eps 19-20)
Art Base Bam (ep 20)
FAI (ep 24)
Getsumen (6 episodes
eps 16, 18, 21-22, 24, 26
)

Studio Boomerang (ep 20)
Studio EverGreen (5 episodes
eps 21-23, 25-26
)

Studio Gimlet (ep 20)
Studio Toybox (ep 20)
Studio Victory (ep 20)
Triple A (ep 26)
Music Production: King Records
Paint:
Green Grass Factory (OP; ED)
TMS Photo (T.D.I.; eps 14-26)
Paint Check: TMS Photo (T.D.I.; OP; ED)
Photography:
Raretrick (OP; ED; eps 14-26)
Publicity Assistance: Quaras
Recording Studio: P's Studio azabudai A/R ONE
Sound Production: Pony Canyon Enterprises
English cast
English staff
ADR Director: Tia Ballard
Translation: Masako Ollivier
ADR Engineer:
Domonique French (ep 9)
Helena Walstrom (ep 12)
Jamal Roberson (ep 1)
James Baker
Jeremy Woods (ep 7)
Jose Sandoval (ep 1)
Olivia Harris (eps 5-6, 13)
Rickey Watkins (eps 8-9)
Victor Acosta (ep 9)
Xavier Earl (ep 2)
ADR Script Supervisor: Bonny Clinkenbeard
ADR Supervisor: Peter Hawkinson
Assistant ADR Director:
Daman Mills
Kristen McGuire (ep 5)
Stephen Fu (eps 2-4)
Assistant producer:
Samantha Herek
Zach Bolton
Lead ADR Engineer: Benjamin Tehrani
Linguistic Asset Manager: Sarah Alys Lindholm
Materials Coordinator: Trenton Jons
Senior Video Editor:
Daniel Mancilla
Jeremy Jimenez
Talent Coordination: Tara A. Williams
Translation Support:
Jacklyn Scatck
Nita Lieu
Video Engineer: Brittany Smith
Alejandro Saab as Takezo Kurata
Amber Lee Connors as Satowa Hozuki
Daman Mills as Chika Kudo

Alexis Tipton as Hiro Kurutsu
Anthony Bowling as Michitaka Sakai
Austin Tindle as Saneyasu Adachi
Brandon Potter as Suzuka Takinami
Caitlin Glass as Akira Dojima
Christopher Wehkamp as Mio Kanzaki
Emi Lo as Asano Izumi
Howard Wang as Sentaro Miya
Josh Grelle as Kota Mizuhara
Lydia Mackay as Isaki Kudo
Matt Shipman as Ousuke Kiryu
Meg McClain as Kazusa Ōtori
Robert McCollum as Tetsuki Takaoka
Stephen Fu as Haru Kasugai

Aaron Roberts as Takagi's son (ep 8)
Alex Moore as Takezo's Mother (eps 9, 12)
Amanda Lee as Rui (ep 10)
Casey Casper as Chiharu Hozuki
Charlie Campbell as Gen Kudo
Chris Thurman as Keishi & Akira's Father (ep 6)
Cynthia Cranz as Keishi & Akira's Mother (ep 6)
Dani Chambers as Fumi Hanamura
David Wald as Takagi (ep 8)
Emily Fajardo as Minami
Felecia Angelle as Mashiro
Grant Paulsen as Taishin Yamamoto
Hayden Daviau as Miyoshi
Jarrod Greene as Matsunaga (ep 13)
Jason Liebrecht as Shizune Nishina
Jeannie Tirado as Keishi Dojima (young; ep 6)
Jill Harris as Uta Suzumori
John Swasey as Takezo's Father (ep 12)
Julie Mayfield as Dojima
Kara Edwards as Asahina
Katelyn Barr as
Midoriyama (ep 13)
Miyoshi
Kent Williams as Principal
Kiba Walker as Naoya
Lara Woodhull as Nene (ep 9)
Linda Leonard as Shizune Nishina
Michelle Rojas as Miyu Seiki
Morgan Lauré as Wakaba
Quinn Angell as Shibuya
Ricco Fajardo as Takeru Kurata
Sarah Roach as Hozumi
Sarah Wiedenheft as Komaki
Shawn Gann as Wada (ep 13)
Stephanie Young as Himesaka Advisor (ep 10)
Stephen Sanders as Keishi Dojima
Terri Doty as Yae
Tia Ballard as Young Mio (ep 11)
Tyson Rinehart as Tsukaji

English companies
Distributor: Madman Entertainment (Australia and New Zealand)
Internet Streaming:
AnimeLab (Australia and New Zealand)
FUNimation Entertainment

This encyclopedia is collaboratively edited by the users of this site
DISCLAIMER add information report an error lookup sources

Compare this anime's credits with others

# A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Anime anthology