×
  • remind me tomorrow
  • remind me next week
  • never remind me
Subscribe to the ANN Newsletter • Wake up every Sunday to a curated list of ANN's most interesting posts of the week. read more

Gonna be the Twin-Tail!! (TV)

Have you seen this? want to / seen some / seen all

Alternative title:
Ore, Twintail ni Narimasu. (Japanese)
俺、ツインテールになります。 (Japanese)
Objectionable content: Significant
Plot Summary: Sōji is an ordinary high school student with an extraordinary love for pig tails (or "twin tails"). One day a mysterious girl from another universe named Thouars appears in front of him. At the exact same time, monsters begin attacking the city where Sōji lives, declaring they will drain the world's energy in the name of the Twintails. Sōji receives a powerful armor from Thouars called "Tail Gear" which transforms him into a female Twintail warrior named Tail Red.
User Ratings: 197 ratings have been given [details]
 Masterpiece: 7 votes (sub:5, raw:1, dub:1)
 Excellent: 17 votes (sub:14, dub:3)
 Very good: 38 votes (sub:37, dub:1)
 Good: 47 votes (sub:39, dub:6, others:2
2 Spanish subtitled
)
 Decent: 44 votes (sub:37, dub:6, raw:1)
 So-so: 13 votes (sub:9, dub:2, raw:1, others:1
1 French subtitled
)
 Not really good: 13 votes (sub:10, dub:2, others:1
1 Spanish subtitled
)
 Weak: 4 votes (sub:3, others:1
1 Spanish subtitled
)
 Bad: 8 votes (sub:6, dub:2)
 Awful: 5 votes (sub:4, dub:1)
 Worst ever: 1 vote (sub:1)
Seen in part or in whole by 355 users, rank: #2687 (of 9559)
Median rating: Good
Arithmetic mean: 6.447 (Decent+), std. dev.: 2.0336, rank: #5918 (of 9697)
Weighted mean: 6.361 (Decent+), rank: #6109 (of 9697) (seen all: 6.62 / seen some: 5.41 / won't finish: 3.13)
Bayesian estimate: 6.435 (Decent+), rank: #5418 (of 7284)
Number of episodes: 12
Episode titles: We have 12
Vintage: 2014-10-09
Opening Theme:
"Gimme! Revolution." by Maaya Uchida
Ending Theme:
#1: "Twintail Dreamer!" (ツインテール・ドリーマー!) by Sumire Uesaka, Yuka Aisaka & Chinatsu Akasaki
Insert song:
"Tail On! Twin Tails" (テイルオン!ツインテイル) by Chinatsu Akasaki and Yuka Aisaka
Trivia: We have 1
Review:
News: Show:
Anime Limited Updates (Sep 23, 2016)
Anime Limited Updates (Sep 16, 2016)
Anime Limited Updates (Aug 31, 2016)
Anime Limited Updates (Aug 24, 2016)
Anime Limited Updates (Aug 11, 2016)
You can contribute information to this page, but first you must login or register

Blu-ray (Region A)
    Gonna be the Twin-Tail!! - The Complete Series [Essentials] (Blu-ray) 2019-05-21 (from $58.98)
Blu-ray + DVD combo
    Gonna be the Twin-Tail!! - Complete Collection (BD+DVD) 2016-06-07 (from $30.86)
    Gonna be the Twin-Tail!! - Complete Collection [UK] (BD+DVD) 2016-10-10

Japanese staff
Japanese cast
Director: Hiroyuki Kanbe
Series Composition: Naruhisa Arakawa
Script:
Masaki Wachi (5 episodes
eps 5-6, 8, 10-11
)

Naruhisa Arakawa (7 episodes
eps 1-4, 7, 9, 12
)

Storyboard:
Hidetoshi Yoshida (eps 3, 6, 10)
Hiroyuki Kanbe (OP, ED; ep 1)
Hitori Magokoro (eps 8, 12)
Miyana Okita (eps 7, 9)
Toshiki Hirano (eps 2, 4)
Yoshimasa Ishiya (eps 5, 11)
Episode Director:
Hiroyuki Kanbe (ep 12)
Masashi Abe (eps 4, 10)
Masayuki Matsumoto (eps 3, 7)
Shuu Watanabe (ep 6)
Tatsuma Minamikawa (ep 8)
Tōru Kitahata (OP, ED; eps 1, 8, 12)
Yoshimasa Ishiya (eps 2, 5, 11)
Yōsuke Hashiguchi (ep 9)
Music: Yasuharu Takanashi (Team-MAX)
Original creator: Yume Mizusawa
Original Character Design: Ayumu Kasuga
Character Design:
Kazuaki Morita
Masahiro Yamane ("Elemerians")
Art Director: Katsuhisa Takiguchi (Studio Tulip)
Chief Animation Director:
Kazuya Morimae
Kimitake Nishio
Animation Director:
Akira Koshiishi (ep 10)
Atsushi Aono (eps 1, 4)
Fumio Matsumoto (eps 2, 5, 11)
Hideaki Matsuoka (eps 8, 12)
Hideo Amemiya (ep 10)
Hiroyuki Furukawa (ep 12)
Ju-Hyeon Lee (ep 10)
Jun'ichi Kitamura (ep 12)
Kazuaki Morita (OP; ep 12)
Kazuhiro Muto (ep 10)
Kazuo Takigawa (eps 1, 4, 8, 12)
Kazuya Morimae (ED; ep 1)
Kazuyuki Ikai (ep 3)
Kimitake Nishio (ep 12)
Koji Watanabe (eps 8, 12)
Mariko Aoki (ep 10)
Masahiro Yamane (OP; ep 4)
Masami Imai (ep 1)
Ryūichi Baba (ep 12)
Seong Won Hwang (eps 3, 7, 9)
Shūhei Yasuda (ep 6)
Takuya Tani (ep 6)
Tetsutarō Yui (ep 6)
Yoshiko Nakajima (ep 1)
Art design: Tsukasa Ōhira (Studio Tulip)
3D Director: Tetsuya Watanabe
Sound Director: Takahiro Enomoto
Director of Photography: Nozomi Shitara (T2 Studio)
Producer:
Atsushi Yoshikawa (Ray Corporation)
Hirofumi Itō (Pony Canyon)
Junya Okamoto (Shogakukan)
Reiichi Aoki (Production IMS)
Shigeaki Arima (Daiichikosho)
Tsuyoshi Tanaka (TBS)

2nd Key Animation:
Aki Yahagi (OP; eps 4, 12)
Akie Tsutsumi (eps 2-3, 5, 11)
Chan Ho Jang (Sung San; ep 11)
Chie Kimura (ep 6)
Fumio Matsumoto (ep 3)
Hiroki Nozawa (ep 12)
In Bum Hwang (A-Real; ep 11)
Jong Beom Kim (eps 7, 9)
Kazuya Komiyama (ep 4)
Keikou Ohashi (ep 12)
Keita Hagio (ED)
Masafumi Kawaguchi (ep 8)
Naho Ozaki (OP)
Norimasa Kanitani (ep 8)
Ryūji (OP; eps 4-5)
Ryūshi Tokunaga (eps 1, 4, 8)
Seong Hun Kim (ep 8)
Shigemi Aoyagi (ep 12)
Takahiro Ando (ep 8)
Takuya Saidō (eps 1, 4, 12)
Tetsuya Matsumoto (eps 4, 12)
Tomoya Komiyama (ep 8)
Ye Jin Kim (Sung San; ep 11)
Yo Abe (ep 12)
Yong Ce Gao (ep 5)
Young You An (eps 7, 9)
Yūki Yamamoto (ep 12)
Yukiko Nabeshima (eps 4, 8)
Yūta Kevin Kenmotsu (eps 1, 4, 8)
Yuzuko Hiromatsu (ep 8)
Zheng (ep 12)
3D Work: Tetsuya Watanabe
3DCG Production: Masanori Ohara
Action Director: Masahiro Yamane
Animation producer: Jiyū Ōgi
Art Setting Assistance: Hiroshi Ogawa (ep 4)
Art Supervision: Maho Takahashi (Studio Tulip)
Assistant Animation Director:
Atsushi Kashiwa (ep 8)
Fei Chen (ep 8)
Hideki Watanabe (ep 12)
Hong Shen (ep 1)
Kazuaki Morita (ep 10)
Keiichi Ishida (ep 12)
Keisuke Katayama (ep 8)
Koji Watanabe (ep 4)
Michio Satō (ep 4)
Narumi Hirano (ep 4)
Shinpei Kobayashi (ep 1)
Shougo Hanagami (ep 12)
Takafumi Furusawa (eps 5, 11)
Yun Zhang (ep 8)
Assistant Director: Tōru Kitahata
Assistant Episode Director: Yuki Ono (eps 2, 5)
Assistant producer:
Atsushi Tomohisa
Kieko Konno
Background Art:
Ayumu Hirayama (Studio Tulip; ep 8)
Chie Kajitani (Studio Tulip; eps 2, 6, 12)
Emiko Sawada (Studio Tulip; eps 3, 10)
Erika Kawashima (Studio Tulip; ep 11)
Hikaru Itsumi (Studio Tulip; ep 8)
Hisae Arimoto (Studio Tulip; ep 7)
Jian Min Wu (Studio Tulip; ep 8)
Kaori Kikuna (Studio Tulip; eps 3, 10)
Katsutoyo Azumi (Studio Tulip; eps 6, 12)
Ken Tateishi (Studio Tulip; eps 3, 10)
Makoto Ōta (Studio Tulip; ep 8)
Manabu Katō (Studio Tulip; eps 1, 9)
Masako Takahashi (Studio Tulip; ep 11)
Megumi Yamamoto (Studio Tulip; ep 7)
Michiko Yoshida (Studio Tulip; eps 1, 9)
Misato Tamashiro (Studio Tulip; eps 6, 12)
Nao Nakamichi (Studio Tulip; eps 4, 11)
Oomi Tateiwa (Studio Tulip; eps 5, 11)
Ryō Aizawa (Studio Tulip; eps 2, 5, 12)
Saina Cisse (Studio Tulip; eps 4, 10)
Sayuri Tanaka (Studio Tulip; ep 8)
Shiori Anzai (Studio Tulip; eps 2, 6, 12)
Somprasong Vignarath (Studio Tulip; eps 4, 10)
Takuma Mochizuki (Studio Tulip; eps 5, 11)
Tatsuki Ooishi (Studio Tulip; ep 7)
Tomomi Sunagawa (Studio Tulip; ep 8)
Tomonari Suzuki (Studio Tulip; eps 4, 11)
Tsutomu Ikeda (Studio Tulip; eps 1, 9)
Yoshika Matsushita (Studio Tulip; eps 3, 10)
Yoshimasa Sato (Studio Tulip; ep 7)
Yū Yamamoto (Studio Tulip; ep 7)
Yūki Araki (Studio Tulip; eps 5, 12)
Yukiko Ashino (Studio Tulip; eps 1, 9)
Cel Check:
Miki Itou (eps 1, 8)
Mitsuru Yuri (eps 2, 5, 11)
Yasuko Katayama (ep 6)
Yoshitaka Katō (eps 3, 7, 9)
Yuki Shimizu (eps 4, 12)
Yukiko Totsuka (ep 10)
Yumiko Kokubun (ep 3)
Clothing Design: Miyana Okita
Color setting:
Miki Itou (eps 1, 8)
Mitsuru Yuri (eps 2, 5, 11)
Rumiko Suzushiro
Yasuko Katayama (ep 6)
Yoshitaka Katō (eps 3, 7, 9)
Yuki Shimizu (eps 4, 12)
Yukiko Totsuka (ep 10)
Yumiko Kokubun (ep 3)
Design:
Shigeyuki Koresawa (Digital Noise)
Tom (Digital Noise)
Yusuke Sakai (Digital Noise)
Design Assistant:
Hiroshi Ogawa (“Elemerian”; ep 7)
Tetsutarō Yui (“Elemerian”; eps 5-6)
Editing: Yoshiaki Kimura (Imagica)
Editing Assistant: Hideki Takemura
Finish Animation:
He Mei Pang (Xingyue Animation; eps 2, 5)
Juan Chen (Xingyue Animation; ep 11)
Li Zhao (Xingyue Animation; eps 2, 5)
Li Xin Zhang (Xingyue Animation; ep 11)
Masahiko Tamaru (Xingyue Animation; ep 11)
Shi Yong Cheng (Xingyue Animation; eps 2, 5)
Song Lin Li (Xingyue Animation; eps 2, 5)
Wei Xu (Xingyue Animation; ep 5)
Xue Wang (Xingyue Animation; ep 11)
Young Ran Oh (Xingyue Animation; eps 2, 5, 11)
Yun Lan Deng (Xingyue Animation; ep 2)
Game Screen Animation Director: Kazuaki Morita (ep 4)
Home Page Design: Akiko Noguchi
In-Between Animation:
Akie Tsutsumi (ep 11)
Bing Zhi Huang (Xingyue Animation; ep 11)
Cheng Yi Wang (Xingyue Animation; ep 2)
Dan Hu (Xingyue Animation; ep 11)
Dan Luo (Xingyue Animation; ep 11)
Hong Zhou (Xingyue Animation; ep 5)
Hong Tao Lu (Xingyue Animation; ep 5)
Jin Chao Liu (Xingyue Animation; ep 2)
Jinto Misu (ep 2)
Jun Zhang (Xingyue Animation; ep 11)
Kazuhiro Saitō (ep 2)
Kei Nakajima (ep 6)
Kumi Hashimoto (ep 2)
Maiko Kohara (ep 2)
Min Zhang (Xingyue Animation; ep 2)
Namie Akiba (ep 6)
Naoki Suda (ep 6)
Qian Wang (Xingyue Animation; ep 2)
Ru Jun Fan (Xingyue Animation; ep 11)
Ting Wu (Xingyue Animation; ep 5)
Xiang Cao (Xingyue Animation; ep 11)
Xiao Fei Ji (Xingyue Animation; ep 2)
Yi Ji (Xingyue Animation; ep 5)
Yi Xu (ep 6)
Yuki Sonoda (ep 6)
Yuki Toda (ep 6)
Yumiko Haneda (ep 6)
Zhi Lin Lu (ep 6)
Zu Bin Lu (Xingyue Animation; ep 5)
In-Between Check:
Akie Tsutsumi (eps 2, 5, 11)
Akihisa Katō (eps 1, 4, 8, 12)
Chihiro Suzuki (ep 10)
Hiroshi Shirakawa (Xingyue Animation; eps 2, 5, 11)
Hisashi Kobayashi (eps 3, 7, 9)
Naoki Suda (ep 6)
Key Animation:
Airi Taguchi (ep 12)
Akane Imada (Studio Wanpack; eps 1, 4, 8, 12)
Akihide Miya (ep 12)
Akihiro Ōtake (ep 6)
Akiko Nakano (ep 1)
Akira Koshiishi (ep 10)
Asako Nishida (eps 3 DN, 6 DN)
Asami Endo (eps 5, 11)
Atsushi Kashiwa (ep 8)
Awaji Sugawara (eps 1, 12)
Bu Young Kim (T Production; eps 7, 9)
Chan Ho Jang (Sung San; eps 2-3, 5)
Chika Ohashi (ep 6)
Eiji Ishimoto (eps 1, 12)
Emiko Momose (OP)
Etsuko Yokoyama (eps 2-3, 5, 11)
Etsushi Mori (ep 12)
Fumio Matsumoto (eps 2, 5, 11)
Gi Cheol Shin (T Production; eps 7, 9)
Gi Dong Heo (Sung San; ep 2)
Gian Kusaka (OP; eps 6 DN, 12)
Hajime Yoshida (ep 12)
Haruka Satō (eps 2-3, 5, 11)
Hideaki Matsuoka (ep 5 DN)
Hideki Araki (OP)
Hideki Watanabe (ep 1)
Hidetoshi Ōmori (ep 4)
Hikaru Miyazaki (ep 6)
Hiroaki Hanawa (Ahato Ahato Animation; ep 3)
Hiroki Kusuda (ep 1)
Hiroko Shigekuni (ep 6)
Hiroshi Kawashima (eps 4, 12)
Hiroshi Matsuda (ep 1)
Hiroshi Yoneda (OP; eps 4, 8, 12)
Hirotaka Nii (eps 4, 12)
Hirotaka Tokuda (ep 4)
Hiroyuki Kanbe (ep 12)
Hiroyuki Koube (ep 12)
Hisashi Saito (ep 1)
Hitomi Satō (ep 6)
Hitoshi Kagiyama (eps 2-3, 5, 11)
In Bum Hwang (Sung San; eps 2-3, 5)
Itaru Saito (OP)
Je Hyeong Kim (eps 2-3, 5, 11)
Ji Hee Joung (T Production; eps 7, 9)
Joung Ha Seo (T Production; eps 7, 9)
Jung Ho Kim (T Production; eps 7, 9)
Kaori Ikeda (ep 6)
Kazuhiro Saitō (eps 2, 5, 11)
Kazutaka Ema (ep 6)
Kazuya Morimae (ep 1)
Keiya Yoshimura (Studio Wanpack; ep 4)
Ken Takahashi (eps 1, 12)
Kōji Miura (Ahato Ahato Animation; eps 3, 12)
Koji Watanabe (eps 6 DN, 12)
Kosuke Takemura (Studio Wanpack; ep 4)
Kumi Hashimoto (eps 2, 5, 11)
Kyōhei Ogura (eps 2-3, 5, 11)
Kyota Washikita (eps 1, 4, 12)
Mamoru Abiko (ep 12)
Masahiro Andō (eps 2-3)
Masako Onozawa (eps 2-3, 5, 11)
Masami Ohta (OP)
Masami Ohta (OP; ep 6 DN)
Masashi Wakayama (OP)
Masayuki Nonaka (ep 12)
Masumi Hoshino (ep 12)
Megumi Imai (eps 2-3, 5, 11)
Midori Yamakubo (ep 1)
Minori Homura (OP)
Misao Abe (ep 12)
Mitsuzumi Yoshino (Ahato Ahato Animation; ep 3)
Miwako Shibata (ep 12)
Miyako Ōta (ep 6)
Miyuki Hanawa (Ahato Ahato Animation; ep 3)
Motonori Nishibe (ep 6)
Moyu Nakagawa (ep 4)
Noboru Kawamori (ep 12)
Nobumichi Kawamura (ep 8)
Noriko Morishima (ep 1 DN)
Riki Sakamoto (ep 12)
Saki Hisamatsu (ep 4)
Shigemi Aoyagi (eps 1, 4)
Shigeru Uchihara (ep 6)
Shinon (ep 12)
Shinpei Kobayashi (OP)
Shinya Kasahara (ep 8)
Shinya Nakamura (ep 8)
Shūhei Yasuda (ep 6)
Suguru Iijima (ep 4)
Takafumi Furusawa (eps 2-3, 5, 11)
Takao Ozone (ep 8)
Takashi Ajiri (ep 8)
Takeshi Moriyama (ep 10)
Takeshi Nishino (ep 12)
Teruo Takahashi (ep 6)
Tetsuro Aoki (OP)
Tetsutarō Yui (ep 6)
Tomohito Matsuhiro (ep 12)
Tomoko Shimizu (ep 8)
Tomomi Mizuno (ep 1)
Tomoyuki Ōshita (ep 8)
Yasunori Matsuki (ep 8)
Ye Jin Kim (Sung San; eps 2-3, 5)
Yōichi Shimizu (ep 12)
Yōko Iizuka (OP)
Yōko Kadokura (ep 6)
Yoshihiro Nishio (ep 12)
Yoshiko Nakajima (OP)
Yōsuke Itō (ep 12)
Youichi Sakai (ep 6)
Young-Hee Choi (T Production; eps 7, 9)
Yu Matsuno (ep 6)
Yuichiro Masuda (ep 1)
Yumiko Tomiki (ep 6)
Yuta Ito (ep 6)
Yuta Masagaki (Studio Wanpack; ep 4)
Licensing: Yusuke Mimori
Music producer: Hirofumi Itō
Music Production Cooperation:
Teppei Nojima
Yasushi Miwa
Yoshifumi Yarimizu
Original Story Cooperation:
Atsushi Nomura (Shogakukan GaGaGa Bunko Editing Room)
Hiroyuki Hamada (Shogakukan GaGaGa Bunko Editing Room)
Photography:
Kento Sasaki (T2studio; eps 3, 7-12)
Kouji Takahashi (T2studio; eps 3, 5-12)
Nozomi Shitara (T2studio; eps 1-12)
Sanae Seno (T2studio; eps 2-3, 5-12)
Toshiya Kimura (T2studio; eps 1, 4)
Tsubasa Yokoyama (T2studio; eps 1-2, 4-12)
Planning:
Gorō Shinjuku (Dax Production)
Hitoshi Murakami (TBS)
Kazuyoshi Fukuba (Pony Canyon)
Masako Yoshikawa (Ray Corporation)
Nobumasa Sawabe (Shogakukan)
Yasuto Watanabe (Daiichikosho)
Yoshiyuki Matsuzaki (Production IMS)
Planning Cooperation:
Sadakazu Kikuchi (Pony Canyon)
Taihei Yamanishi (Dentsu)
Yu Kurauchi (Daiichikosho)
Production Advancement:
Akira Omori (eps 3, 7)
Jun Nakajima (ep 10)
Kenichi Kurihara (eps 1, 4)
Makoto Ikemure (ep 9)
Migaku Maekawa (OP, ED; eps 8, 12)
Ryo Sunahara (ep 11)
Ryūzō Anaba (ep 12)
Satoshi Ishida (eps 2, 5, 11)
Yasumi Endo (ep 6)
Production Desk: Masami Ozaki
Production producer: Masami Ozaki
Prop Design: Shigeyuki Koresawa (Digital Noise)
Publicity Producer: Takanori Matsuoka
Recording:
Kōhei Yoshida (P's Studio)
Yasuaki Ōta (P's Studio; assistant)
Setting Production: Yuya Muramatsu
Sound Effects: Yasunori Ogata (Sound Box)
Sound Production Manager: Natsuki Fukuda
Special Effects: Tomoki Murakami
Stock Image Provision:
Masafumi Kawaguchi (ep 8)
Yoshihiro Watanabe (ep 8)
Studio Management: Fusae Yasuno
Theme Song Arrangement:
papiyon (ED)
Yakishin (OP)
Theme Song Composition:
papiyon (ED)
Tomoya Tabuchi (UNISON SQUARE GARDEN; OP)
Theme Song Lyrics:
papiyon (ED)
Saori Kodama (OP)
Theme Song Performance:
Chinatsu Akasaki (ED, as Twin Tails)
Maaya Uchida (OP)
Sumire Uesaka (ED, as Twin Tails)
Yuka Aisaka (ED, as Twin Tails)
Chinatsu Akasaki as Erina Shindō
Maaya Uchida as Twoearle
Nobunaga Shimazaki as Sōji Mitsuka
Sumire Uesaka as Tail Red
Yuka Aisaka as Aika Tsube / Tail Blue

Hiromi Igarashi as Miharu Mitsuka
M.A.O as Mikoto Sakuragawa
Tetsu Inada as Draggildy
Yōko Hikasa as Isna
Yukari Tamura as Mega Neptune Mk. II

Chihiro Ikki as
Asuka's mother (ep 1)
Girl Student (eps 10-11)
Girl Student B (ep 3)
Chō as Sparrowgildy (eps 5-7, 10)
Eiji Takemoto as Alligator Guildy (ep 7)
Hayato Kakizaki as Elemelian C (ep 5)
Hiroyuki Koube as Director (ep 7)
Jūrōta Kosugi as Krakengildy (eps 5-6)
Kaede Yuasa as
Asuka (eps 1, 12)
Girl Student (ep 11)
Girl Student A (eps 9, 11)
Girl Student C (ep 3)
Kanae Oki as Female Announcer (ep 3)
Kanehira Yamamoto as Kerberos Guildy (ep 7)
Kazutomi Yamamoto as Boy Student (ep 10)
Keisuke Natsume as
Elemelian C (ep 9)
Elmerian (ep 9)
Kenichirō Matsuda as Tiger Guildy (ep 5)
Kenta Sasa as Hedgehog Guildy (ep 7)
Kikuko Inoue as Emu Shindō (eps 7-8)
Kōdai Sakai as
Elemelian (eps 3, 10)
Elemelian A (eps 2, 6-7, 9)
Train Conductor (ep 12)
Ultiroid (eps 1, 4, 6)
Manami Tanaka as Airi the Game Voice (ep 4)
Masato Fujieda as Elemelian B (ep 7)
Mika Kanai as Worm Guildy (ep 11)
Mitsuo Iwata as Owlgildy (ep 8)
Naoya Nakanishi as Radio Announcer (ep 12)
Nobunaga Shimazaki as Crabgildy (eps 5-6)
Nobutoshi Canna as Snail Guildy (ep 11)
Nobuyuki Hiyama as Swan Guildy (eps 2, 4)
Rie Kugimiya as
Girl Student A (ep 2)
Strawberry Twin (eps 1, 9)
Rieko Kodama as
Girl Student A (ep 3)
Girl Student B (ep 2)
Rikako Yamaguchi as
Girl (ep 12)
Girl Student B (ep 9)
Kotori Tarui (ep 1)
Ryōta Takeuchi as Buffalogildy (ep 5)
Shinichirō Miki as Papillongildy (ep 7)
Shintarō Sagara as Elemelian B (ep 2)
Shō Hayami as
Arachne Guildy (eps 11-12)
Spider Guildy (eps 9-11)
Shūichi Ikeda as Twintail (ep 12)
Shunsuke Sakai as Boy Student (ep 2)
Taiten Kusunoki as Fleaguildy (ep 10)
Takashi Teramoto as Elemelian B (ep 9)
Takaya Kuroda as Turtlegildy (ep 2)
Taku Ueno as Elemelian B (ep 5)
Takuma Yoshida as
Elemelian C (ep 2)
Student A (ep 7)
Tesshō Genda as Lizadgildy (eps 1-2)
Tōru Ohkawa as Leviaguildy (eps 5-6)
Toshihiko Seki as Foxgildy (eps 2-3)
Yuki Adachi as Elmerian (ep 4)
Yume Mizusawa as Student B (ep 7)
Yuri Katō as Foreign singer (ep 3)
Japanese companies
2nd Key Animation:
A-Real (eps 7-11)
acca effe (ep 4)
AI (ep 6)
Art Base Bam (ep 1)
Banshanmen Animation (ep 10)
BEEP (eps 1, 4, 8, 12)
Big Owl (ep 4)
CL Corporation (eps 4, 12)
Core (eps 1, 6)
DCI (ep 1)
Densō-ya TAP (ep 10)
digicrafts (ep 3)
drop (ep 1)
Gingaya (ep 1)
Jumondo (ep 3)
Kyushu Animation (ep 1)
MK Seoul (eps 7, 9)
Neox (OP)
Peace & Kindness (OP; eps 1, 6, 8)
Production IMS (ep 12)
R.I.C (ep 1)
Second Gate (eps 8, 12)
Studio Argo (ep 12)
Studio μ (eps 4, 8, 12)
Sung San Production (ep 11)
T Production (ep 3)
TAP (eps 3, 6, 12)
UEC (ep 9)
Wafū Animation (ep 12)
Animation Production: Production IMS
Art Direction: Studio Tulip
Art Setting: Studio Tulip
Background Design: Studio Noise
Backgrounds: Studio Tulip
Editing: Imagica
Finish Animation:
A-Real (eps 6-10, 12)
Ace Company (ep 12)
Banshanmen Animation (ep 10)
BEEP (5 episodes
eps 3-4, 8-9, 12
)

Caramel Art (ep 12)
CL Corporation (eps 9, 12)
Core (eps 1, 6, 9, 12)
D-Motion (ep 12)
Daejin Animation (ep 10)
DCI (ep 4)
Densō-ya TAP (ep 10)
digicrafts (eps 3, 9)
Doga Kobo (ep 6)
FAI International (ep 6)
Jumondo (ep 3)
Muses (eps 2, 5, 11)
Namu Animation (ep 10)
office fuu (ep 6)
Peace & Kindness (ep 8)
R.I.C (eps 1, 6, 12)
SEA Company (ep 10)
Second Gate (eps 8, 12)
Studio Elle (eps 1, 4, 8, 12)
Studio μ (ep 8)
T Production (eps 3, 7, 9)
TAP (ep 6)
Triple A (eps 1, 4, 9, 12)
UEC (ep 10)
Xing Yue Animation (eps 2, 5, 11)
In-Between Animation:
A-Real (eps 6-10, 12)
Ace Company (ep 12)
AI (ep 6)
Banshanmen Animation (ep 10)
BEEP (5 episodes
eps 3-4, 8-9, 12
)

Caramel Art (ep 12)
CL Corporation (eps 4, 9, 12)
Core (eps 1, 6, 9, 12)
D-Motion (ep 12)
Daejin Animation (ep 10)
Densō-ya TAP (ep 10)
digicrafts (eps 3, 9)
diomedéa (ep 6)
FAI International (ep 6)
Jumondo (ep 3)
Muses (eps 2, 5, 11)
Namu Animation (ep 10)
Peace & Kindness (ep 8)
Production IMS (eps 1, 4, 8)
R.I.C (eps 1, 6, 12)
SEA Company (ep 10)
Second Gate (eps 8, 12)
Shin-Ei Animation (ep 6)
Studio Elle (eps 1, 12)
Studio μ (ep 8)
T Production (eps 3, 7, 9)
TAP (ep 6)
Triple A (eps 1, 4, 9, 12)
TROYCA (eps 4, 6)
UEC (ep 10)
Xing Yue Animation (eps 2, 5, 11)
Key Animation:
A.C.G.T (ep 1)
Ahato Ahato Animation (ep 3)
Art Base Bam (ep 8)
Daejin Animation (ep 10)
J&K Corporation (ep 4)
Namu Animation (eps 8, 10)
Peace & Kindness (eps 6, 8)
SEA Company (ep 10)
Studio Wanpack (eps 4, 12)
Sung San Production (eps 2-3, 5)
T Production (eps 7, 9)
Music Production: Pony Canyon
Original Story Cooperation: Shogakukan GaGaGa Bunko Editing Room
Photography: T2 Studio
Photography Direction: T2 Studio
Production Cooperation:
A.C.G.T (6 episodes
eps 2-3, 5-11 odd
)

Ahato Ahato Animation (eps 3, 7, 9)
AIC (ep 6)
Office Take Off (ep 10)
Seven (ep 12)
Recording Studio: P's Studio azabudai A/R TWO
Sound Production: Dax Production
Video Editing: Imagica
English staff
English cast
ADR Director: Jerry Jewell
Script:
Brandon Potter (eps 4, 7-8, 10)
Samuel Wooley (eps 1-12)
Translation: Steven J. Simmons
Executive producer: Gen Fukunaga
ADR Supervisor: Gino Palencia
Assistant producer: Zach Bolton
Blu-Ray Compression: Duncan Yan
Blu-Ray Editor: Jeremy Jimenez
Blu-Ray Menu Audio: Andrew Manson
Blu-Ray Menu Design: Stephanie Hinyub
Blu-Ray Producer:
Clarine Harp
Nick Shiba
Blu-ray Production Assistant:
Monica Kester
Sarah Alys Lindholm
Commentary:
Austin Tindle (ep 1)
Bryn Apprill (ep 11)
Jerry Jewell (ep 11)
Mikaela Krantz (ep 11)
Morgan Garrett (ep 1)
DVD Compression: Duncan Yan
DVD Editing: Jeremy Jimenez
DVD Menu Audio: Gino Palencia
DVD Menu Design: Stephanie Hinyub
DVD Producer:
Clarine Harp
Nick Shiba
DVD Production Assistant:
Monica Kester
Sarah Alys Lindholm
Head Writer: John Burgmeier
Language Asset Coordinator: Kaitlan Estes
Language Asset Manager: Sarah Alys Lindholm
Lead ADR Engineer: William Dewell
Mix Engineer: Adrian Cook
Senior Video Editor:
Daniel Mancilla
Jeremy Jimenez
Talent Coordination: Tara A. Williams
Video Engineer: Jason Weems
Video Post-Production Director: Clarine Harp
Video Post-Production Manager: Matthew O'Hara
Austin Tindle as Sōji Mitsuka
Bryn Apprill as Tail Red
Mikaela Krantz as Erina Shindō/Tail Yellow
Morgan Garrett as Twoerle
Sarah Wiedenheft as Aika Tsube/Tail Blue

Chris Rager as Dragguildy
Jennifer Green as Miharu Mitsuka
Leah Clark as Anko Isuna/Dark Grasper
Michelle Rojas as Mikoto Sakuragawa
Tia Ballard as Mega Neptune Mk. II

Aaron Roberts as
Purple Guildy (ep 3)
Swan Guildy
Alex Moore as
Airi (Game Sounds; ep 4)
Worm Guildy (ep 11)
Barry Yandell as Owl Guildy (ep 8)
Brandon Potter as
Buffalo Guildy (ep 5)
Scorpion Guildy (ep 11)
Charles Campbell as Leviaguildy
Cheryl Lowber as Kotori Tarui (ep 1)
Chris Guerrero as Crab Guildy
Chuck Huber as Kerberos Guildy (ep 7)
Cris George as Lizard Guildy (eps 1-2)
Cynthia Cranz as Emu Shindo
David Wald as Spider/Arachne Guildy
Eric Vale as Fox Guildy
Felecia Angelle as Strawberry Twin
Garret Storms as Hedgehog Guildy (ep 7)
Greg Ayres as Turtle Guildy (ep 2)
Ian Sinclair as Flea Guildy (ep 10)
J. Michael Tatum as Papillon Guildy (ep 7)
Jeff Johnson as
Harold the Herald (ep 7)
Tiger Guildy (ep 5)
Jeremy Inman as Krakeguildy
Jerry Jewell as Snake Guildy
Kent Williams as Twintail (ep 12)
Kristin Sutton as
Asuka
Asuka's Mother (ep 1)
Marcus D. Stimac as
Alligator Guilde (ep 7)
Alligator Guildy
Phil Parsons as Sparrow Guildy
Terri Doty as Foreign Songstress (ep 3)
Tyson Rinehart as
Snail Guildy (ep 11)
Spuds (ep 10)

English companies
Distributor:
Anime Limited (UK)
Madman Entertainment (Australia & New Zealand)
Internet Streaming:
AnimeLab (Australia & New Zealand)
Crunchyroll (The Middle East, North Africa and Europe excluding UK and Scandinavia)
FUNimation Entertainment
Hulu
Wakanim (The Netherlands)
Italian staff
Italian companies
(none)
Internet Streaming: Crunchyroll
Italian cast
(none)
Portuguese staff
Portuguese companies
(none)
Internet Streaming: FUNimation Entertainment (Brazil)
Licensed by: FUNimation Entertainment (Brazil)
Portuguese cast
(none)

This encyclopedia is collaboratively edited by the users of this site
DISCLAIMER add information report an error lookup sources

Compare this anime's credits with others

# A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Anime anthology