×
  • remind me tomorrow
  • remind me next week
  • never remind me
Subscribe to the ANN Newsletter • Wake up every Sunday to a curated list of ANN's most interesting posts of the week. read more

Ranking of Kings (TV)

Have you seen this? want to / seen some / seen all

Alternative title:
Ōsama Ranking (Japanese)
王様ランキング (Japanese)
Objectionable content: Intense
Plot Summary: Bojji is a deaf, powerless prince who cannot even wield a children's sword. As the firstborn son, he strives hard and dreams of becoming the world's greatest king. However, people mutter about him behind his back as "a good-for-nothing prince" and "no way he can be king." Bojji is able to make his first ever friend, "Kage"—a literal shadow on the ground who somehow understands Bojji well.
User Ratings: 498 ratings have been given [details]
 Masterpiece: 159 votes (sub:146, dub:8, ?:1, raw:1, others:3
2 French subtitled
1 Italian subtitled
)
 Excellent: 138 votes (sub:126, dub:7, others:5
2 Spanish subtitled
1 Spanish edited dub
1 Russian subtitled
1 Spanish dubbed
)
 Very good: 99 votes (sub:86, dub:8, raw:1, others:4
1 German dubbed
1 Polish subtitled
1 Portuguese subtitled
1 Spanish subtitled
)
 Good: 43 votes (sub:38, dub:3, raw:1, others:1
1 French subtitled
)
 Decent: 32 votes (sub:25, dub:4, raw:1, others:2
1 Russian subtitled
1 Spanish subtitled
)
 So-so: 11 votes (sub:10, dub:1)
 Not really good: 5 votes (sub:5)
 Weak: 1 vote (sub:1)
 Bad: 4 votes (sub:4)
 Awful: 5 votes (sub:4, dub:1)
 Worst ever: 1 vote (sub:1)
Seen in part or in whole by 763 users, rank: #1551 (of 9212)
Median rating: Excellent
Arithmetic mean: 8.450 (Very good+), std. dev.: 1.7362, rank: #188 (of 9304)
Weighted mean: 8.413 (Very good+), rank: #181 (of 9304) (seen all: 8.55 / seen some: 8.69 / won't finish: 4.22)
Bayesian estimate: 8.388 (Very good+), rank: #102 (of 6986)
Vintage: 2021-10-14
Opening Theme:
#1: "BOY" by King Gnu
#2: "Hadaka no Yuusha" by Vaundy
Ending Theme:
#1: "Oz." by yama
#2: "Flare" by milet
News: Show:
Other articles: Show:
You can contribute information to this page, but first you must login or register

Blu-ray + DVD combo
    Ranking of Kings - Season 1 Part 1 (BD+DVD) 2022-10-11 (from $33.99)
    Ranking of Kings - Season 1 Part 2 (BD+DVD) 2023-08-22 (from $48.49)
    Ranking of Kings - Season 1 Part 2 [Limited Edition] (BD+DVD) 2023-08-22 (from $67.49)

Japanese staff
Japanese cast
Director: Yousuke Hatta
Series Composition: Taku Kishimoto
Script:
Fūka Ishii (eps 17-18)
Taku Kishimoto (eps 1-14, 19-23)
Tomomi Kawaguchi (eps 15-16)
Storyboard:
Arifumi Imai (ep 9)
Atsushi Takahashi (ep 19)
Hiroaki Shimura (ep 17)
Kazuaki Imai (ep 3)
Mai Teshima (eps 10, 16)
Makoto Fuchigami (eps 4, 8)
Masayuki Miyaji (ep 13)
Ryota Aikei (ep 11)
Se Jun Kim (ep 23)
Shingo Yamashita (OP2)
Shinobu Tagashira (ep 5)
Shinsaku Sasaki (eps 12, 15)
Shintarou Nakazawa (eps 6, 18)
Shōta Goshozono (eps 7, 21)
Yōko Kanemori (ep 16)
Yoshiki Kitai (eps 16, 22)
Yousuke Hatta (OP1; eps 1-2, 23)
Yumi Kamakura (eps 14, 20)
Episode Director:
Arifumi Imai (eps 9, 19)
Atsushi Nakagawa (eps 13, 17)
Chihiro Kumano (ep 13)
Hitomi Ezoe (4 episodes
eps 6, 15, 18, 22
)

Kazuaki Imai (ep 3)
Mai Teshima (eps 10, 16)
Makoto Fuchigami (4 episodes
eps 2, 4, 12, 18
)

Masahiro Okamura (ep 5)
Mitsutoshi Satō (eps 17-18)
Ryota Aikei (ep 11)
Se Jun Kim (ep 23)
Shōta Goshozono (eps 7, 21)
Tomoko Hiramuki (ep 17)
Yousuke Hatta (eps 1, 23)
Yumi Kamakura (eps 8, 14, 20)
Unit Director:
Shingo Yamashita (OP2)
Yousuke Hatta (OP1)
Music: MAYUKO
Original creator: Sōsuke Tōka
Character Design: Atsuko Nozaki
Art Director: Yūji Kaneko
Chief Animation Director:
Atsuko Nozaki (OP2; 11 episodes
eps 3-13 odd, 16-17, 19, 21, 23
)

Masaki Kawake (OP2; 12 episodes
eps 2-22 even, 23
)

Tomoyo Kamoi (ep 15)
Yū Kawauchi (ep 23)
Animation Director:
Ai Watanabe (eps 14, 20)
Arifumi Imai (eps 9, 23)
Atsuko Nozaki (OP1; 5 episodes
eps 1, 3, 7, 9, 21
)

Aya Nishimura (5 episodes
eps 12, 17, 19, 22-23
)

Ayaka Ōfusa (4 episodes
eps 15-16, 18, 23
)

Ayaka Uwaseki (eps 18, 23)
Ayumi Abe (7 episodes
eps 3, 7, 12, 17, 19, 22-23
)

Chae Eun Kim (4 episodes
eps 12, 16, 18, 21
)

Claire Launay (ep 23)
Hideyuki Arao (7 episodes
eps 2, 5, 9, 13, 16, 18, 21
)

Hirofumi Masuda (eps 9, 21)
Hiroshi Masuda (ep 9)
Hisae Ikezu (ep 10)
Hisako Shimozuma (ep 14)
Itsuki Tsuchigami (eps 9, 21)
Kanako Yoshida (ep 23)
Kaoru Maehara (eps 6, 10, 15)
Kenichi Fujisawa (ep 23)
Kōki Fujimoto (ep 9)
Kumiko Nakata (7 episodes
eps 6-7, 11, 17-18, 22-23
)

Mai Ogawa (4 episodes
eps 6, 15, 18, 22
)

Mariko Ishikawa (eps 14, 20)
Masaaki Sakurai (eps 20, 22)
Masaki Kawake (eps 2, 18)
Masaru Oshiro (4 episodes
eps 13, 17, 19, 23
)

Mika Saitō (eps 6, 10)
Nao Takano (ep 15)
Natsuki Shimabukuro (5 episodes
eps 5, 7, 12, 19, 21
)

Natsumi Yamashita (ep 3)
Nozomu Fujii (ep 23)
Osamu Murata (OP2; eps 9, 23)
Rena Hiura (eps 9-11)
Rui Yang (eps 11, 14, 22)
Satoshi Nagura (ep 20)
Se Jun Kim (ep 23)
Shi Lin Wang (ep 22)
Shin Ogasawara (eps 9, 19, 23)
Shin'ya Kitamura (eps 5, 12)
Shōta Goshozono (eps 7, 21)
Shunryō Yamamura (eps 8, 10)
Shunsuke Aoki (ep 9)
SNIPES (5 episodes
eps 13, 16, 18, 22-23
)

Spike (ep 9)
Su Min Oh (eps 16, 21, 23)
Takeshi Maenami (ep 9)
Takeshi Noda (eps 7, 21)
Tatsuo Kamiuto (ep 5)
Tomoyo Kamoi (eps 15, 18, 21)
Tomoyuki Kitamura (6 episodes
eps 9, 11, 15, 19, 22-23
)

Tuan Tang (eps 8, 14)
Wakako Yoshida (eps 8, 14, 20)
Xin Yuan Guo (eps 11, 22)
Yao Wu (ep 8)
Yi Wan (6 episodes
eps 4, 7, 11, 16, 19, 23
)

Yong Jiang (ep 4)
Yoshihiro Maeda (ep 4)
Yū Kawauchi (eps 13, 17, 21)
Yuki Togashi (eps 16, 18, 23)
Yukiko Watabe (ep 8)
Yūko Yamamoto (5 episodes
eps 11, 16-17, 19, 21
)

Yuri Naminoue (ep 10)
Zhao Wei Weng (ep 14)
Sound Director: Yasunori Ebina
Director of Photography:
Kazuto Izumita
Noriyuki Ueda
Shingo Yamashita (OP2)
Key Animation Director:
Atsuko Nozaki (ep 23)
Ayaka Ōfusa (ep 10)
Ayaka Uwaseki (ep 10)
Chisa Shibata (eps 4, 9)
Hideyuki Arao (ep 23)
Kaoru Maehara (eps 16-17)
Kumiko Nakata (eps 9, 16)
Mai Teshima (ep 10)
Mika Saitō (5 episodes
eps 16-18, 21, 23
)

Natsuki Shimabukuro (ep 16)
Shinobu Ikakko (ep 9)
Su Min Oh (ep 10)
Yoko Kuji (eps 19, 21)
Yosuke Yajima (ep 4)
Yuri Naminoue (eps 18-19)
2D Work:
Hwa Hee Lee (eps 1-23)
Yun Hee Lee (eps 1-23)
2nd Key Animation:
Ai Migita (ep 2)
Akari Saitō (ep 18)
Aki Furukawa (ep 5)
Alberto Kie (ep 18)
Amataishi (ep 18)
Anna Tateno (ep 1)
Asahi Yoshimura (ep 7)
Atsuko Abe (ep 2)
Aya Kokonoe (6 episodes
eps 4, 7, 13, 17-18, 21
)

Aya Ono (eps 3-4, 7)
Ayaka Uwaseki (ep 22)
Ayako Togawa (eps 4-6)
Ayumi Abe (ep 23)
Ayumi Beppu (ep 2)
Bin Wu (eps 15-16)
Cai Yun Liu (ep 4)
Chae Eun Kim (ep 21)
Chang Liu (ep 23)
Cheng Jia Guo (R.I.C; 5 episodes
eps 10, 15, 17-19
)

Chie Ōtsuki (eps 3-4, 11)
Chieko Moriya (ep 6)
Chihiro Shimada (MAPPA; ep 21)
Chun Lei Zhu (R.I.C; eps 10, 18)
Da Kuang (Studio Massket; ep 16)
Da Rong Wang (R.I.C; eps 10, 17-19)
Daisuke Takahashi (ep 16)
Dao Kun Pan (Studio Massket; ep 17)
Emi Hiraoka (ep 14)
Etsuko Kuremura (ep 10)
Fūko Takeuchi (ep 7)
Guang Xiao (ep 10)
Guo Biao Chen (ep 22)
Guo Fu Yang (ep 8)
Hai Feng Chen (R.I.C; eps 10, 17-19)
Hai Peng Su (Studio Massket; eps 17-18)
Hana Okutani (eps 14, 20)
Hanako Kikuchi (ep 11)
Hao Ni (ep 18)
Haruka Haseda (ep 21)
Haruki Kume (ep 13)
Hideyuki Arao (ep 23)
Hikaru Miyazato (ep 6)
Hiroki Nishijima (ep 17)
Hiroyuki Saitō (ep 14)
Hisako Shimozuma (ep 14)
Hohoko Mizumoto (eps 6, 9-10, 21)
Hokuto Sadamoto (ep 21)
Honami Kimoto (ep 4)
Hong Xia Sun (R.I.C; eps 10, 17-19)
Hui Xing Lian (eps 9-10, 16)
Iku Yamazaki (ep 2)
Ji Hyang Lee (eps 21, 23)
Jia Zhang (ep 8)
Jia Huan Chen (eps 3, 19)
Jia Hui Chen (ep 4)
Jin Bo Yu (R.I.C; eps 10, 17-19)
Jin Miao Gu (ep 4)
Jin Yan Lu (ep 4)
Jing Jing Wu (eps 4, 8)
Juna Fukushima (ep 6)
Junichi Kouno (ep 7)
Junko Nishimura (ep 4)
KADU (ep 19)
Kai Saitō (eps 15, 21)
Kana Shōsuno (ep 10)
Kanae Ōkura (eps 4, 10)
Kaoru Satō (ep 5)
Karen Wada (ep 11)
Kayoko Kumagai (ep 11)
Kayoko Oshita (ep 21)
Kazuhira Takiishi (eps 10, 19)
Kazuki Adachi (Nomad; eps 13, 18)
Ke Xin Yang (eps 4, 8, 11)
Keiko Katou (ep 13)
Kengo Takebana (ep 20)
Kira Uramatsu (eps 5-6)
Kohei Mikoshi (ep 6)
Kotoe Furuno (ep 14)
Kouhei Ootsu (eps 10, 15)
Kouki Nakaya (ep 3)
Kozue (eps 4-7, 9-10)
Kumiko Nakata (ep 23)
Kurumi Kishida (eps 15, 20)
Kyōhei Ebata (ep 10)
Kyoko Hyodo (ep 8)
Kyōko Shimai (eps 15, 17)
Kyoshiro Goto (eps 2, 4-5)
Lei Zhen (Studio Massket; eps 17-18)
Liang Jiang (ep 4)
Lin Qiu (ep 4)
Ling Zhi Peng (eps 3, 19)
Liu Fang Qian (ep 19)
Maaya Imanishi (ep 14)
Madoka Taniguchi (ep 6) 
Mahmoud Moftah (eps 21, 23)
Mai Oku (ep 2)
Mai Saeki (eps 6-7, 9, 11)
Maki Hayashibara (MAPPA; ep 21)
Makoto Murata (ep 18)
Makoto Tamaru (ep 1)
Mariko Nakahara (ep 2)
Masanao Bessho (ep 16)
Masaru Oshiro (ep 23)
Masumi Kōketsu (ep 16)
Mayû Takizawa (eps 3, 10)
Megumi Miyakawa (ep 15)
Mei Xie (ep 17)
Mei Zhang (ep 17)
Mei Hua Guo (eps 3, 19)
Meng Wang (ep 4)
Meri Usami (eps 7, 10, 18)
Miao Lu (R.I.C; eps 10, 18)
Mihoko Maekawa (eps 4, 6-7, 9)
Miki Nomura (eps 7, 10, 23)
Miki Ogawa (ep 11)
Miki Takemoto (ep 3)
Mikio Ikezawa (eps 3, 21-23)
Min Xia Lu (ep 23)
Ming Feng Yue (ep 8)
Ming Kun Yang (ep 4)
Mio Morishita (eps 5, 7, 10)
Misaki Hoshino (ep 10)
Misaki Sugawara (ep 2)
Misao Kobayashi (eps 18, 21)
Miyuki Kobayashi (ep 6)
Mizuki Tajika (ep 14)
Momoko Ōnishi (eps 14-16)
Nabiki Shōda (eps 7, 13, 16)
Naoki Sugiyama (ep 18)
Naoko Tanaka (ep 16)
Naomi Tsuruta (MAPPA; ep 21)
Natsuki Shimabukuro (ep 23)
Natsumi Kotō (eps 14-15, 18)
Nayumi Okashiwa (ep 6)
Nene Nimura (ep 17)
Nian Shen (ep 10)
Nijiho Yoshimura (ep 6)
Odam Descartes (ep 4)
Peng Li (ep 16)
Peng Wang (eps 15-16)
Porkky (ep 23)
Qian Qian Shen (ep 23)
Rai Cobos (ep 6)
Reimi Eda (MAPPA; ep 21)
Reina Aoyama (ep 6)
Rie Ishiwata (ep 4)
Rina Kogure (ep 2)
Rintarō Ogawa (ep 10)
Rong Zhao (Studio Massket; eps 17-18)
Rong Cheng Wu (R.I.C; eps 10, 17-19)
Rui Jie Li (eps 10, 19, 21)
Ryō Toyoda (ep 4)
Ryo Utsunomiya (Nomad; ep 13)
Ryōma Hasegawa (ep 4)
Ryōta Saitō (ep 4)
Saeko Fujita (ep 1)
Saki Kameoka (ep 4)
Saki Kugita (eps 21, 23)
Sakuya Abe (eps 3, 16)
Saman Shimizu (ep 18)
Sanae Sugiyama (eps 2, 5)
Satomi Asada (ep 19)
Sayo Kato (ep 15)
Seiya Takashima (eps 3, 5, 7)
Shan Zhao (ep 7)
Shen Ru Wang (ep 23)
Shiho Nakazawa (ep 15)
Shiina Maeda (ep 2)
Shinobu Ikakko (ep 2)
Shiori Shōda (Nomad; eps 13, 21)
Shiro Fujiwara (ep 23)
Shō Uchida (eps 14, 20)
Shota Nakayama (eps 3, 10)
Shōta Tsutsumi (6 episodes
eps 7, 9-11, 18-19
)

Shōya Kumagai (ep 17)
Shuai Peng Guan (eps 3, 19)
Shun Satō (ep 2)
Shwari (ep 21)
Sosthene Deschatres (ep 6)
Su Min Oh (ep 15)
Sugako Nakano (ep 7)
Tae Ōtsuki (ep 7)
Taichi Komaba (5 episodes
eps 7, 9-10, 13, 15
)

Taichi Satomi (eps 5-7, 9)
Takeshi Noda (ep 21)
Taku Furuya (5 episodes
eps 3, 7, 9-10, 13
)

Takumi Noji (eps 7, 10, 17)
Takuto Endō (ep 17)
Tamae Suzuki (7 episodes
eps 3, 7, 10, 13, 15-16, 19
)

Tetsuya Yoshimoto (5 episodes
eps 13, 15-16, 18, 21
)

Ting Wu (ep 23)
Tomoki Ogawa (ep 4)
Tomomi Kawada (eps 7, 11)
Tsubasa Sato (ep 18)
Umeko (eps 8, 20)
Vincent Cooper (ep 2)
Wang Sheng Zeng (ep 14)
Wei Yi (ep 3)
Wei Peng Wei (eps 3, 19)
Wen Xin Yang (eps 9-10)
Xian Lei Chen (ep 16)
Xiang Jin (Studio Massket; ep 17)
Xiang Hong Guo (eps 8, 11)
Xiao Min Xu (R.I.C; eps 10, 17-19)
Xin Zhe Su (ep 8)
Xue Meng Shan (ep 22)
Ya Xie (ep 18)
Ya Shi Zhu (Studio Massket; ep 12)
Yang Cao (eps 19, 23)
Yang Yang Wu (ep 14)
Yasuhiro Tsuchiya (eps 7, 16, 19)
Ying Xiu Lin (Studio Massket; 5 episodes
eps 2, 5, 12-13, 15
)

Yōjirō Sakai (ep 21)
Yoko Kuji (eps 3, 21, 23)
Yoshitsugu Ōmori (7 episodes
eps 1, 3-5, 7, 9, 16
)

Yuan Yao (ep 19)
Yue Fukushima (eps 16, 23)
Yuho Sato (ep 15)
Yūjirō Minami (ep 14)
Yuka Katabuchi (eps 13, 15-18)
Yuka Ohara (eps 1, 3, 5)
Yukari Manabe (ep 5)
Yukarih Dizon (ep 6)
Yuki Arinaga (ep 20)
Yuki Nomura (eps 7, 14)
Yuna Watanabe (ep 5)
Yūno Kobayashi (eps 2, 5)
Yurika Nakanishi (ep 1)
Yūsei Nakano (ep 6)
Yūsuke Suzuki (10 episodes
eps 4-7, 10, 15, 17-19, 23
)

Yuuko Kobori (8 episodes
eps 6-7, 10-11, 13, 15, 17, 21
)

Yūya Suzuki (ep 3)
Yuzuha Sasaki (ep 11)
Zhao Wei Weng (eps 4, 8, 11)
Zhen Liang Sun (ep 8)
Zheng Hua Hu (ep 11)
Zhi Xiang Lin (Studio Massket; eps 2, 5, 12-13)
Zhi Xiu Li (R.I.C; eps 10, 17-19)
Zi Hang Mo (ep 14)
Zi Hao Wang (Studio Massket; 4 episodes
eps 5, 12-13, 15
)

Zi Jing Miao (ep 22)
Zi Qiang Bi (ep 23)
Zi Xiang Zhang (ep 16)
Zi Ying Wang (Studio Massket; eps 5, 12-13)
Advertising: Mamiko Yamamoto (Fuji TV)
Animation producer: Maiko Okada
Art Setting: Kazushi Fujii
Assistant Animation Director:
Aya Nishimura (ep 13)
Ayaka Uwaseki (ep 13)
Ayumi Abe (ep 1)
Tatsuo Kamiuto (ep 13)
Assistant Animation Producer:
Mikio Ohkado (eps 1-13)
Youko Ueda (eps 14-23)
Assistant Director: Arifumi Imai
Assistant Episode Director:
Arifumi Imai (eps 1, 5)
Hiroyuki Tanaka (eps 21-22)
Hitomi Ezoe (eps 11, 17)
Naoki Murata (eps 16-17)
Tomoko Hiramuki (ep 5)
Yousuke Hatta (ep 5)
Assistant Key Animation Director: Yoko Kuji (ep 2)
Assistant producer:
Shōhei Konaka
Tsuneo Kumamoto (Fuji TV)
Background Art:
Ayaka Koyama (Aoshashin; 9 episodes
eps 1-3, 6-7, 9, 19-20, 22
)

Ayumi Kitatani (Sunrise Art Juku; 7 episodes
eps 10-13, 15, 18, 20
)

Ayumi Kojima (Studio Recess; eps 8-9)
Emiko Kaneyama (Studio Pablo; 4 episodes
eps 10, 12-13, 15
)

Fumie Nuibe (Sunrise Art Juku; eps 10-12, 15)
Haruka Sudō (Sunrise Art Juku; eps 10-12)
Kasumi Takeuchi (Studio Recess; ep 9)
Kazuki Shirai (Studio Recess; ep 18)
Ken Nakamura (Aoshashin; 11 episodes
eps 1-7, 11, 21-23
)

Kiyomi Ōta (Sunrise Art Juku; 6 episodes
eps 10-12, 15, 18, 20
)

Kouji Maruyama (Anime Workshop Basara; 13 episodes
eps 2, 5-8, 10, 12-13, 19-23
)

Mayumi Okabe (Aoshashin; eps 19, 21-23)
Megumi Ishida (Sunrise Art Juku; 7 episodes
eps 10-13, 15, 18, 20
)

Momoko Jingūji (Studio Pablo; eps 11-13)
Natsumi Murakata (Studio Recess; ep 17)
Rina Sasaki (Studio Pablo; eps 15-18, 20)
Ryōki Matsumura (Studio Pablo; 8 episodes
eps 10-13, 17-20
)

Ryōma Yamada (Aoshashin; OP2; eps 1-23)
Ryutaro Ueda (Aoshashin; ep 3)
Sayaka Umezawa (Sunrise Art Juku; 7 episodes
eps 10-13, 15, 18, 20
)

Seina Yaguchi (Studio Pablo; ep 19)
Sōta Kameyama (Aoshashin; OP1-2; eps 1-23)
Takafumi Mizuno (Studio Pablo; eps 10-17)
Takayuki Suzuki (eps 5-6, 8, 21)
Taro Goto (Aoshashin; OP1-2; eps 1-23)
Tomohiro Morishita (Studio Recess; 5 episodes
eps 9, 16-18, 21
)

Tomoko Zama (Studio Pablo; eps 10-23)
Yasuomi Kishi (Aoshashin; 10 episodes
eps 9-10, 14, 17-23
)

Yui Onodera (Studio Pablo; 4 episodes
eps 11, 15-16, 19
)

Yui Sudō (Sunrise Art Juku; 7 episodes
eps 10-13, 15, 18, 20
)

Yuichi Suehiro (Aoshashin; 9 episodes
eps 3-6, 8-10, 18, 23
)

Yūji Kaneko (Aoshashin; OP1-2; eps 1-14, 16-23)
Yuki Sugihara (Aoshashin; OP1-2; eps 1-23)
Yuri Satou (Studio Recess; ep 16)
Background Music Production Assistant:
Kaoru Nagami (eps 10-11)
Shinji Yamauchi (eps 10-11)
Chief Episode Director: Makoto Fuchigami
Chief Producer:
Kyōko Uryū
Noriko Ozaki (Fuji TV)
Choreography: Yūgo Deguchi (ep 4)
Co-Producer: Michihiko Suwa
Color design: Ken Hashimoto
Color Design Assistant: Kanami Tanaka (eps 10-23)
Color setting:
Emi Hayakawa (4 episodes
eps 4, 13-14, 19
)

Haruka Igarashi (eps 12, 18, 23)
Hikari Komiya (ep 6)
Kanami Tanaka (OP2)
Kumiko Sone (eps 12, 18, 23)
Maina Wada (ep 15)
Makiko Yamanaka (ep 21)
Nodoka Takagi (ep 1)
Sayo Motegi (ep 8)
Sayoko Noda (eps 17, 20)
Taeko Mizuno (eps 5, 9)
Yui Itō (eps 2, 7, 11)
Yūi Mochizuki (OP1; ep 1)
Yuuko Satou (4 episodes
eps 3, 10, 16, 22
)

Compilation: Mai Takano (Fuji TV)
Editing Assistant: Misaki Enokida
Ending Director:
Akino Fukuji (ED1)
Ryōya Kaga (ED2)
In-Between Animation:
Ai Sakuta (WIT STUDIO; 18 episodes
eps 1-4, 6-7, 9-13, 15-17, 19, 21-23
)

Airi Yamazoe (WIT STUDIO; 13 episodes
eps 1-3, 6, 9-10, 13, 15-16, 19, 21-23
)

Aki Furukawa (ep 5)
Asami Tachikawa (Production I.G; ep 20)
Ayaka Hagiwara (WIT STUDIO; 15 episodes
eps 1-3, 6-7, 9-11, 13, 15-16, 18, 21-23
)

Cai Wang Wang (Production I.G; ep 8)
Chieko Ichimanda (WIT STUDIO; eps 1, 3)
Eri Okada (WIT STUDIO; 6 episodes
eps 1-3, 5, 18, 23
)

Eri Watanabe (Production I.G; ep 20)
Erina Okuda (Production I.G; ep 20)
Erina Tanaka (WIT STUDIO; 16 episodes
eps 1-7, 9, 11-12, 15-17, 19, 21-22
)

Futaba Tomuro (WIT STUDIO; 16 episodes
eps 1-6, 9-13, 15-17, 19, 23
)

Gen Manabe (WIT STUDIO; 12 episodes
eps 1-3, 5-7, 9-11, 15-16, 19
)

Hanaka Satō (Production I.G; ep 20)
Harumi Eitoku (WIT STUDIO; eps 1-3)
Hina Koseki (WIT STUDIO; ep 1)
Hisashi Motoseko (WIT STUDIO; eps 16, 21, 23)
Hitomi Kobayashi (WIT STUDIO; 14 episodes
eps 3, 5-7, 9-13, 15-16, 19, 21, 23
)

Hiu Tung Ngai (Production I.G; ep 20)
Jia Xia (Production I.G; ep 8)
Karin Haga (Production I.G; ep 20)
Karin Uchino (WIT STUDIO; 12 episodes
eps 1, 3-4, 6, 9-19 odd, 22-23
)

Kayoko Nishimori (Production I.G; ep 8)
Kazu Iwamoto (Production I.G; ep 20)
Ken Watanuki (WIT STUDIO; 12 episodes
eps 1-3, 6-7, 9-11, 13, 15, 21, 23
)

Kenichiro Sano (Production I.G; ep 20)
Kino Noguchi (WIT STUDIO; 12 episodes
eps 1-4, 6, 9-10, 12-13, 15-16, 19
)

Kotoe Saitō (Production I.G; eps 14, 20)
Kotoha Kiriyama (WIT STUDIO; eps 16, 23)
Kozue Kamataki (WIT STUDIO; 16 episodes
eps 1-4, 6-7, 9-13, 15-16, 21-23
)

Maki Ueno (WIT STUDIO; eps 16, 23)
Mayo Nishiguchi (WIT STUDIO; 13 episodes
eps 1-4, 6, 9-12, 15-17, 21
)

Mika Kinoshita (Production I.G; eps 14, 20)
Moeka Arai (WIT STUDIO; 12 episodes
eps 1-3, 6, 9-13, 15-16, 23
)

Moeno Funada (WIT STUDIO; eps 16, 23)
Nagiho Ōmori (WIT STUDIO; eps 16, 23)
Rina Takenawa (Production I.G; eps 8, 14, 20)
Sawako Ishido (WIT STUDIO; 13 episodes
eps 1-4, 6, 9-10, 12-13, 16, 21-23
)

Seina Kinomura (WIT STUDIO; eps 1-3)
Shi Yong Liu (Production I.G; ep 8)
Sonomi Sanpei (WIT STUDIO; 7 episodes
eps 3-4, 6, 9-11, 15
)

Tamami Murata (Production I.G; ep 20)
Tatsuto Kawasaki (Production I.G; ep 20)
Teruki Tomomatsu (Production I.G; ep 20)
Tomomi Kajiki (eps 10, 12)
Tong Chen (Production I.G; ep 20)
Xiao Lin Li (Production I.G; ep 20)
Yoon-Ji Kim (Production I.G; eps 8, 14, 20)
Yuka Ootsuji (WIT STUDIO; 14 episodes
eps 1-4, 6, 9-13, 15-16, 19, 23
)

Yukari Umebayashi (ep 1)
Yūki Sanuka (WIT STUDIO; 14 episodes
eps 1-4, 6, 9-12, 16, 19, 21-23
)

Yukiho Okumura (WIT STUDIO; eps 1-3)
Yūna Matsui (Production I.G; ep 20)
Yuri Onozuka (Production I.G; ep 20)
Yurina Yabuki (Production I.G; ep 20)
In-Between Check:
Ai Sakuta (ep 22)
Ayaka Hagiwara (eps 18, 23)
Chieko Ichimanda (ep 3)
Eri Okada (OP1-2; eps 1, 5, 18)
Erina Tanaka (4 episodes
eps 9, 12, 16-17
)

Hiroyuki Sato (ep 14)
Karin Uchino (7 episodes
eps 4, 7, 9, 11, 15, 19, 23
)

Kayoko Nishimori (ep 8)
Mayo Nishiguchi (eps 11, 21)
Rina Takenawa (ep 20)
Tomomi Kajiki (eps 6, 10)
Yukie Kaneko (ep 13)
In-Between Check Assistant:
Ai Sakuta (eps 15, 19)
Karin Uchino (ep 16)
Key Animation:
Ai Miyazawa (eps 3, 6, 10)
Ai Watanabe (ep 20)
Aiko Minowa (ep 1)
Akihide Miya (ep 8)
Akihiro Ōtake (ep 15)
Akiko Kawazoe (eps 10, 18)
Akio Kitahara (eps 5, 12)
Akira Takata (ep 23)
Arifumi Imai (4 episodes
eps 1, 9, 21, 23
)

Arisa Kajiyama (eps 12, 23)
Asaka Yokoyama (ep 21)
Atsuko Nozaki (OP2; eps 1, 21)
Atsushi Kasano (ep 5)
Atsushi Takahashi (ep 14)
Aya Kondo (eps 4, 9)
Aya Nishimura (ep 15)
Ayaka Ōfusa (OP1; 6 episodes
eps 1-3, 7, 10, 15
)

Ayaka Uwaseki (OP1; 5 episodes
eps 1, 4, 6, 13, 23
)

Ayaka Yamamoto (eps 5, 9, 16)
Ayako Ishihara (eps 12, 16)
Ayako Ōki (ep 20)
Ayako Satō (ep 17)
Ayu Tanaka (eps 4, 22)
Ayumi Abe (OP1; ep 2)
Baku Hamaguchi (ep 6)
Basile Cortale (ep 21)
Beast (ep 13)
Bing Nan Zhao (ep 18)
Blu Shade (ep 19)
Chae Eun Kim (eps 12, 17)
Cheon Woo Heo (ep 22)
Chikai Okado (ep 2)
Chisato Hosokawa (eps 16, 21)
Chun Wu (ep 8)
Claire Launay (OP1-2; 6 episodes
eps 7, 16-17, 19, 21, 23
)

Crack Yakumo (ep 4)
Cun Wu (ep 18)
Daisuke Tsumagari (OP1; ep 13)
DAMAMA (ep 22)
Ddasang (ep 13)
Do Fujioka (ep 7)
Ema Suzuki (eps 14, 20)
Emi Tamura (ep 1)
Eri Sano (ep 5)
Eri Yūki (ep 20)
Falco Suzuki (ep 11)
Fang Zhou Cheng (ep 23)
Fei Hua (ep 18)
Fei Hung (ep 23)
Fujio Inose (eps 15, 22-23)
Fūko Takeuchi (eps 15, 22)
Fumika Itō (eps 10, 17)
Fumiko Kon (eps 14, 19)
Gen Sato (ep 14)
Guang Xiao (ep 23)
Hao Ran Zhu (ep 21)
Haruko Ichihara (eps 10, 18-19)
Hayate Nakamura (ep 7)
Hero (ep 19)
Hideki Hamazaki (ep 7)
Hideo Amemiya (ep 13)
Hideo Hariganeya (ep 17)
Hideo Maru (eps 5, 12)
Hikaru Miyazato (eps 12, 16)
Hirofumi Masuda (4 episodes
eps 1, 9, 13, 23
)

Hiroki Nishijima (eps 1, 23)
Hiromatsu Shu (ep 21)
Hiromi Yoshida (eps 2, 4, 11)
Hirotaka Tokuda (ep 21)
Hiroyuki Terada (ep 14)
Hisako Shimozuma (ep 20)
Hisao Muramatsu (ep 16)
Hisashi Samejima (eps 6, 15)
Hitomi Kariya (ep 1)
Hohoko Mizumoto (eps 16, 18)
Hong Rong (ep 2)
Ichiro Hattori (eps 4, 6, 10)
Iku Yamazaki (eps 5, 12, 23)
Itsuki Tsuchigami (eps 9, 21)
Izumi Yamanaka (ep 8)
Jeong Yeon Park (ep 19)
Jia Hui Chen (ep 18)
Jie Huang (ep 13)
Ju-Hyeon Lee (ep 12)
julian b (OP2)
Junya Tanaka (ep 10)
Juria Yamamoto (eps 2, 4)
Kaho Akamatsu (ep 20)
Kamille Areopagita (eps 13, 17)
Kan Ogawa (ep 4)
Kana Aoki (eps 2, 22)
Kanako Yoshida (4 episodes
eps 16, 19, 21, 23
)

Kaori Dou (ep 18)
Kaori Ikeda (eps 3, 12, 19)
Kaoru Maehara (ep 6)
Kaoru Nagakawa (ep 10)
Kayo Nomichi (ep 10)
Kazuko Fukutomi (ep 16)
Kazuko Shibata (eps 14, 20)
Kazumasa Orii (ep 14)
Kazunori Ozawa (ep 14)
Kazuyuki Ikai (ep 15)
Ke Wei Lin (ep 23)
Ke Xin Yang (ep 22)
Kei Ajiki (ep 7)
Keiji Shigesawa (eps 14, 20)
Keika Ushimaru (eps 8, 14, 20)
Keiko Matsumoto (ep 14)
Keisuke Ōkura (ep 9)
Kengo Takebana (eps 14, 20, 23)
Kenichi Fujisawa (eps 1-2, 23)
Kenichi Umemoto (ep 13)
Kenji Nishikawa (ep 17)
Kenta Miya (eps 3, 23)
Kinya Rikitoku (ep 7)
Kira Uramatsu (ep 23)
Kiyoka Kawazoe (ep 13)
Kiyomi Masuda (ep 19)
Kiyomi Yamashita (ep 4)
Kōdai Kitahara (ep 23)
Kohei Shinozuka (ep 23)
Kōichi Takai (ep 13)
Kōki Fujimoto (ep 9)
Komitsu (ep 23)
Kou Horio (ep 21)
Kōya Izumi (ep 13)
Kozue (eps 16, 18, 21)
Kumiko Nakata (7 episodes
eps 1-2, 4-5, 10, 17, 19
)

Kumiko Ozawa (ep 23)
Kyōko Shimai (ep 11)
Kyoko Taketani (ep 14)
Li Ting Deng (ep 8)
Lin Qiu (ep 18)
Ling Ge (ep 18)
Lu Chen (ep 22)
Maho Aoki (ep 2)
Mai Ogawa (eps 2, 6)
Mai Saeki (eps 10, 18)
Maki Fujita (eps 5, 12)
Maki Sawai (eps 6, 15)
Makoto Tamaru (ep 9)
Mana Uetake (4 episodes
eps 11, 17, 19, 22
)

Mariko Goto (ep 15)
Masaki Kawake (ep 1)
Masaru Oshiro (OP1; eps 7, 9)
Masashi Nomura (ep 8)
Masato Ikeda (6 episodes
eps 5, 10, 12, 15-16, 22
)

Mayu Murakata (ep 14)
Mayu Ushijima (ep 5)
Mayumi Nakamura (ep 13)
Mayumi Oda (ep 6)
Megumi Nagayama (ep 3)
Mehdi Aouichaoui (ep 17)
Meka Aoratos (ep 21)
Mi Ja Choi (ep 4)
Michihiko Ozawa (ep 6)
Michio Satō (ep 6)
Midori Matsumoto (ep 4)
Midori Uchiyama (ep 3)
Miho Tanaka (eps 12, 14, 20)
Mika Saitō (ep 6)
Mika Takazawa (ep 23)
Miki Kaneko (ep 2)
Miki Nomura (5 episodes
eps 11, 15-16, 18, 22
)

Miki Takemoto (eps 10, 19)
Mineko Yagihara (ep 16)
Mio Satō (eps 14, 20)
Misato Kobayashi (5 episodes
eps 2, 10-11, 17, 19
)

Misato Ootani (ep 20)
Mitsuaki Takabe (ep 9)
Mitsuteru Kubo (ep 5)
Miyaso (ep 7)
Miyuki Nakayama (ep 20)
Moaang (ep 21)
Moe Matsuda (ep 2)
Muhammad Palmer (eps 13, 17)
MYOUN (OP2; ep 7)
Nami Arimura (ep 6)
Nana Yamaguchi (ep 20)
Nao Takano (eps 3, 12)
Naohiro Ōsugi (ep 9)
Naoto Abe (ep 1)
Natsuki Shimabukuro (OP1; eps 1, 19)
Natsuko Suzuki (ep 14)
Natsumi Tomobe (eps 14, 20)
Natsumi Yamashita (eps 3, 10)
Nismogo (ep 8)
Noboru Kawamori (ep 17)
Nogya (ep 21)
Norihiko Tamaki (ep 4)
Nozomu Fujii (9 episodes
eps 4, 9, 11, 15-16, 18-19, 21, 23
)

Osamu Murata (eps 2, 9, 23)
Peng Yang (ep 22)
Reika Hoshino (ep 14)
Rena Hiura (eps 5, 9)
Reo Takada (eps 5, 12)
Rieko Noguchi (ep 17)
Rika Kanetaka (ep 6)
Rina Kogure (ep 11)
Ririka Yamada (ep 8)
Risa Sato (ep 3)
Rui Matsui (ep 1)
Rui Yang (eps 8, 22)
Rui Jie Li (eps 16, 18, 22)
Rui Xing Zheng (ep 20)
Ryō Toyoda (ep 13)
Ryoko Kawamura (ep 15)
Ryōma Hattori (ep 17)
Ryota Aikei (ep 11)
Ryōta Shinbashi (ep 7)
Ryū Kanazawa (ep 4)
Sadakazu Kato (eps 13, 17)
Saori Koike (eps 4, 15, 17)
Satomi Matsuura (eps 15, 22)
Satoru Kurihara (ep 8)
Satoshi Sakai (ep 8)
Se Jun Kim (ep 23)
Setsuko Unno (ep 19)
Shho (ep 13)
Shigeki Awai (ep 14)
Shiho Tamai (ep 5)
Shin Ogasawara (OP1-2; 6 episodes
eps 1, 3, 9, 13, 19, 23
)

Shinko Tsurumoto (ep 13)
Shintaro Tsubota (ep 13)
Shinya Fujita (ep 15)
Shinya Kameyama (ep 10)
Shizuku Ishii (ep 13)
Shōhei Usami (ep 8)
Shōta Goshozono (eps 7, 21)
Shōta Sannomiya (ep 23)
Shōta Tsutsumi (ep 18)
Shūhei Nishitani (ep 17)
Shūhei Yasuda (ep 2)
Shun Nakajima (ep 2)
Shunsuke Aoki (ep 9)
Shunsuke Okubo (ep 7)
Sōichi Honda (eps 3, 19)
Song Cen Hou (ep 18)
Spike (eps 9, 19)
Su Min Oh (4 episodes
eps 10-11, 21, 23
)

Sumire Fukazawa (eps 11, 22)
Tadayoshi Okimura (eps 8, 16)
Taek Yong Kim (ep 4)
Taiki Etō (eps 5, 9)
Takahiro Chiba (ep 14)
Takahiro Ninagawa (eps 6, 10)
Takahiro Watabe (ep 7)
Takahisa Katagiri (ep 20)
Takahito Sakazume (OP2; ep 9)
Takashi Fujiura (ep 3)
Takashi Hirabayashi (5 episodes
eps 6, 13, 15, 18, 22
)

Takashi Orihara (ep 23)
Takenori Tsukuma (eps 8, 13)
Takeshi Maenami (ep 9)
Takeshi Noda (OP1-2; ep 7)
Taku Hoshino (eps 4, 6, 22)
Takurō Sakurai (ep 16)
Takuya Nishimichi (eps 14, 22)
Takuya Saitō (ep 23)
Takuya Uemichi (ep 2)
Tatsuo Kamiuto (eps 5, 23)
Teruo Takahashi (ep 13)
Tetsurō Taira (ep 19)
Tetsuya Koto (ep 3)
Tomokazu Gunji (eps 16, 22)
Tomoko Satō (ep 20)
Tomomi Ikeda (ep 3)
Tomomi Itō (ep 14)
Tomomi Teruya (ep 23)
Tomoyo Kamoi (OP1; eps 7, 11)
Tomoyuki Kitamura (eps 3, 9, 19)
Tomoyuki Ōshita (eps 5, 9, 16)
Tong Zhou (ep 17)
Tooru Sawamura (ep 2)
Toru Iwasawa (OP2)
Toshihiko Masuda (eps 13, 15)
Toshihiro Irie (ep 12)
Toshiya Washida (ep 11)
Toshiyuki Satō (OP1-2; 6 episodes
eps 1, 9, 13, 19, 21, 23
)

Toshiyuki Yoshioka (ep 10)
Touta Mizogami (ep 2)
Toya Ooshima (ep 21)
Tsubasa Sato (eps 10, 15)
Usahori (ep 21)
Vann Oba (eps 13, 15, 17)
Vercreek (OP2)
Wakako Yoshida (ep 20)
Washio (ep 2)
Xiao Yue Zhu (ep 8)
Xin Yuan Guo (eps 8, 11, 22)
Yao Wu (ep 8)
Yasuko Miyazaki (eps 8, 14)
Yasunori Aoki (ep 6)
Yi Wan (OP1; eps 1, 23)
Yoko Kuji (8 episodes
eps 2, 5, 10, 12, 16, 18, 21-22
)

Yōko Ono (ep 15)
Yoshihiro Itō (eps 3, 19)
Yoshiko Nakamura (eps 5, 12)
Yoshimi Imagawa (eps 16, 22)
Yoshimichi Kameda (eps 2, 9)
Yoshio Chizaki (eps 15, 18)
Yoshitaka Sato (eps 6, 15)
Yoshito Narimatsu (eps 4, 23)
Yousuke Toyama (eps 5, 7, 12)
Yū Kawauchi (ep 21)
Yu Chen Liu (ep 8)
Yu Jing Ye (ep 18)
Yūdai Takemae (ep 20)
Yue Fukushima (eps 18, 21)
Yuichi Kikuchi (ep 23)
Yuka Fujiwara (eps 11, 17, 22)
Yuka Ohara (7 episodes
eps 9, 11, 15-16, 18, 22-23
)

Yukari Kaku (ep 23)
Yuki Muraosa (eps 17, 22)
Yūki Nakajima (ep 4)
Yuki Onozuka (ep 4)
Yuki Togashi (OP1; 5 episodes
eps 1-2, 10, 12, 18
)

Yukiko Shimizu (ep 14)
Yukiko Watabe (eps 8, 14, 20)
Yukino Nakamata (eps 15, 22)
Yūko Yamamoto (ep 13)
Yumika Ichimura (ep 12)
Yuri Naminoue (eps 14, 20)
Yurika Nakanishi (eps 6, 9, 13)
Yusuke Adachi (eps 2, 17)
Yūta Shinohara (ep 15)
Yuu Yamazaki (ep 5)
Zhao Wei Weng (ep 22)
Zi Qing Li (ep 8)
Logo Design: Yoshiyuki Seki (volare; eps 10-23)
Music producer: Toshihiro Funahashi
Official Site Design:
Keiko Tosu (Kirksville)
Srangsan Yoosthaporn
Online Editor:
Kōsuke Yoshihara (Sony PCL; ep 11)
Moe Suzuki (Sony PCL; eps 1-10, 12-23)
Tomo Ishii (Sony PCL; eps 1-23)
Overseas Sales:
Arisa Zhang
Kumiko Honma
Paint:
Akane Yamazaki (D-COLORS; eps 3, 10, 19)
Ayaka Nasu (D-COLORS; eps 3, 10, 19)
Chieri Nishimura (Production I.G; eps 8, 14, 20)
Chiharu Hashimoto (D-COLORS; eps 3, 10, 19)
Fujiko Oomori (Production I.G; ep 20)
Haruka Igarashi (Studio Road; eps 9, 15, 21)
Haruka Yoshizawa (Production I.G; eps 8, 14, 20)
Kazu Doi (Production I.G; ep 20)
Kazu Sumiyoshi (Studio Road; 4 episodes
eps 9, 12, 15, 21
)

Kumiko Sone (Studio Road; eps 9, 15, 21)
Mai Nagai (Studio Road; 5 episodes
eps 9, 12, 15, 21, 23
)

Maina Wada (Studio Road; ep 12)
Makiko Kojima (Studio Road; ep 23)
Makiko Yamanaka (Studio Road; ep 15)
Masahiro Kogure (D-COLORS; eps 3, 10, 19)
Masako Yagami (Production I.G; eps 8, 14, 20)
Mayumi Satō (Production I.G; ep 20)
Miku Sugimoto (Production I.G; eps 8, 14, 20)
Mitsuko Ikeda (Production I.G; eps 8, 14, 20)
Miwa Enji (D-COLORS; eps 3, 10, 19)
Miyuki Takagi (Studio Road; 5 episodes
eps 9, 12, 15, 21, 23
)

Mizue Kadoshita (D-COLORS; eps 3, 10, 19)
Mizuki Sakashita (Studio Road; 5 episodes
eps 9, 12, 15, 21, 23
)

Nanami Kakeda (Production I.G; eps 14, 20)
Natsumi Watanabe (Production I.G; ep 20)
Noriko Arisawa (Production I.G; ep 20)
Reo Harada (Studio Road; 5 episodes
eps 9, 12, 15, 21, 23
)

Rie Asano (Production I.G; ep 20)
Rina Itō (8 episodes
eps 1-3, 6-7, 9-10, 19
)

Saori Yoshida (Production I.G; ep 20)
Satsuki Kamoi (D-COLORS; eps 3, 10, 19)
Sayo Motegi (Production I.G; ep 8)
Sayoko Noda (Production I.G; eps 8, 20)
Shinji Matsubara (Production I.G; eps 8, 14, 20)
Taeko Mizuno (Studio Road; ep 15)
Tomomi Kitani (Production I.G; eps 8, 20)
Tomomi Ōno (Production I.G; eps 14, 20)
Yui Itō (9 episodes
eps 1-4, 6-7, 9-10, 19
)

Yūko Fujita (Production I.G; ep 20)
Yuri Kan (Studio Road; 5 episodes
eps 9, 12, 15, 21, 23
)

Yuri Okada (Production I.G; eps 14, 20)
Paint Check:
Emi Hayakawa (4 episodes
eps 4, 13-14, 19
)

Haruka Igarashi (eps 12, 18, 23)
Hikari Komiya (ep 6)
Kanami Tanaka (OP2)
Kumiko Sone (eps 12, 18, 23)
Maina Wada (ep 15)
Makiko Yamanaka (ep 21)
Nodoka Takagi (ep 1)
Sayo Motegi (ep 8)
Sayoko Noda (eps 17, 20)
Taeko Mizuno (eps 5, 9)
Yui Itō (eps 2, 7, 11)
Yūi Mochizuki (OP1; ep 1)
Yuuko Satou (4 episodes
eps 3, 10, 16, 22
)

Paint Manager:
Hiroomi Muramoto (eps 8, 14, 20)
Rika Serizawa (eps 8, 14, 20)
Photography:
Akane Ueda (T2 Studio; OP1-2; 18 episodes
eps 1-2, 4-18, 23
)

Akihito Odano (T2 Studio; eps 19-23)
Gye Ho Lee (T2 Studio; OP1-2; eps 1-23)
Kazuto Izumita (T2 Studio; OP1-2; eps 1, 14-23)
Keiko Sasaki (T2 Studio; ep 1)
Masashi Toriyama (T2 Studio; ep 2)
Meng Zhou (T2 Studio; eps 18, 20)
Noriyuki Ueda (T2 Studio; OP1; eps 1-15, 19-23)
Yuma Akasu (T2 Studio; ep 10)
Photography Supervision: Kazuto Izumita (eps 13-23)
Planning: Masanori Miyake
Production Advancement:
Ayuri Itō (eps 9, 16)
Haruka Nishikawa (ep 14)
Hideaki Takahashi (ep 15)
Maho Ishikawa (eps 1, 9)
Masahiro Iwafune (ep 7)
Meng Qi Zhou (ep 8)
Minori Kumagai (eps 3, 10, 19)
Nao Sato (eps 10, 18)
Rikuo Yokota (eps 4, 6)
Ryō Ikegami (ep 2)
Sawa Seki (4 episodes
eps 1, 5, 12, 23
)

Takashi Morishima (ep 20)
Xiao Wang (eps 4, 11, 22)
Yasutaka Tsue (eps 13, 21)
Yūgo Deguchi (eps 7, 17)
Yūya Imanishi (eps 8, 14, 20)
Production Advancement Assistant:
Ayuri Itō (ep 19)
Hideaki Takahashi (ep 22)
Kiho Watanabe (ep 12)
Maho Ishikawa (eps 2, 5, 11)
Nao Sato (eps 3, 23)
Rikuo Yokota (eps 1, 7)
Yoshitsugu Hosokawa (eps 17, 21)
Production Affairs:
Tomonori Fujimoto
Yuiki Ootsuka
Production Assistant:
Rikuo Yokota (eps 12-23)
Shōta Takagi (eps 12-23)
Production Desk:
Masahiro Iwafune
Ryō Ikegami (eps 1-11)
Production Desk Assistant:
Kiho Watanabe (eps 15, 17-23)
Maho Ishikawa (eps 12-15)
Production manager:
Daisuke Nishioka
Kenta Yamada (ED1-2)
Maiko Okada (ED1-2)
Natsumi Ōmae
Rikuo Yokota (OP1-2)
Ryō Ikegami (OP1)
Publicity Producer:
Konomi Kanaya
Mai Saki
PV Production: Nobutaka Yoda (10GAUGE)
Recording: Yoshinori Tsurumaki
Recording Assistant: Takahiro Yano
Sign Language Assistant:
Saki Fukano (12 episodes
eps 1-4, 9, 12-14, 16, 18, 20, 23
)

Shōki Itō (12 episodes
eps 1-4, 9, 12-14, 16, 18, 20, 23
)

Sound Effects: Yasunori Ogata
Sound Production Manager: Haruka Matsushita
Studio Coordinator: Hideki Ito
Sub-Character Design: Masaki Kawake
Supervision: Yukiko Takase (Fuji TV)
System Management:
Jun Sugiyama
Mayu Nishimae
Theme Song Arrangement:
King Gnu (OP1)
Kouichi Tsutaya (ED2)
Takashi Asano (ED1)
Vaundy (OP2)
Theme Song Composition:
Daiki Tsuneta (OP1)
Kouichi Tsutaya (ED2)
milet (ED2)
Nakimushi (ED1)
Vaundy (OP2)
Theme Song Lyrics:
Daiki Tsuneta (OP1)
milet (ED2)
Nakimushi (ED1)
Vaundy (OP2)
Theme Song Performance:
King Gnu (OP1)
milet (ED2)
Vaundy (OP2)
yama (ED1)
Web Promotion:
Kana Fukunaga
Reiya Igarashi (eps 16-23)
Ayumu Murase as Kage
Minami Hinata as Bojji

Daiki Yamashita as Hokuro
Hinata Tadokoro as Drusi
Hiroki Yasumoto as Apeas
Kenta Miyake as Bosse
Kentarō Tone as Sandeo (ep 1)
Maaya Sakamoto as The Magic Mirror
Rina Satou as Hilling
Takahiro Sakurai as Despa
Takako Honda as Shiina
Takuya Eguchi as Domas
Tsuguo Mogami as Sori (eps 1-2)
Yōji Ueda as Bebin
Yuuki Kaji as Daida

Akari Higuchi as Ann (eps 13, 18, 20)
Arisa Kiyoto as Caretaker (ep 13)
Ayumi Tsunematsu as Miranjo's Mother (eps 18, 20)
Daichi Endō as
Bad Man (ep 2)
Chabi God (ep 19)
Kingbo (eps 12, 23)
Man (ep 3)
Shogun (ep 8)
Hana Sato as
Boy (ep 1)
Poise (ep 2)
Haruna Sakurai as Young Daida (ep 11)
Hayato Kaneko as Gigan (eps 13-15)
Hinata Tadokoro as
Aban (ep 10)
Devil
Hiroki Yasumoto as Red the Copperhead (eps 12-13)
Hitoshi Kubota as Narration (eps 1, 17)
Kentarō Tone as
Black (eps 12, 17)
Layne (ep 10)
Mercenary (ep 16)
Sick Man (ep 11)
Tradesman (ep 18)
Koji Yusa as Ouken
Kumiko Nakane as
Aunt (ep 2)
Caretaker (eps 3, 9)
Female Tradesman (ep 13)
Tradesman (4 episodes
eps 1, 18-19, 23
)

Woman (ep 11)
Maika Yoshida as Young Miranjo (4 episodes
eps 11, 18-19, 22
)
Marie Ōi as Tradesman (ep 18)
Megumi Toyoguchi as Kage's Mother (eps 2, 10)
Nozomu Sasaki as Mitsumata
Satomi Kobashi as
Boy (ep 1)
Gigantes Kid (ep 16)
Shintarō Ōhata as
Hunter King (ep 4)
Kingbo's Father (ep 12)
Shinya Takahashi as Boan (ep 10)
Shōmaru Zōza as
Captain
Knight (ep 2)
Man (ep 3)
Theatrical Company Member (ep 4)
Tradesman (ep 23)
Traveler (ep 1)
Villager (ep 8)
Taisuke Nakano as Judge (eps 4, 21-22)
Taito Ban as
Deputy Captain (ep 6)
Knight 2 (ep 13)
Light Messenger Man (ep 2)
Member (ep 15)
Mercenary (ep 16)
Soldier (ep 3)
Tradesman (eps 1, 14, 19)
Takaaki Torashima as
Knight 3 (ep 13)
Member (ep 15)
Tsuguo Mogami as
Mercenary (ep 16)
Tsubukade (ep 15)
Zokku (eps 12-13, 17)
Yuri Yoshida as Girl (ep 1)
Yusho Noji as Devil (Young; ep 21)
Japanese companies
2nd Key Animation:
Bandai Namco Pictures (ep 5)
MAPPA (ep 21)
Nomad (ep 13)
R.I.C (ep 18)
Staro (ep 5)
Studio Massket (5 episodes
eps 12-13, 16-18
)

Animation Production: Wit Studio
Background Art:
Anime Workshop Basara (13 episodes
eps 2, 4-8, 10, 12, 19-23
)

Aoshashin (OP1-2; eps 1-23)
Studio Pablo (eps 10-23)
Studio Recess (6 episodes
eps 8-9, 16-18, 21
)

Sunrise Art Juku (7 episodes
eps 10-13, 15, 18, 20
)

Editing Studio: EditZ
In-Between Animation:
A-Line (ep 2)
Akatsuki & Phoenix Animation Holdings (ep 14)
Chiptune (ep 8)
Drive (ep 6)
FAI (eps 3, 5-6, 10)
Giga Production (eps 1, 17)
Grain (13 episodes
eps 1, 4-5, 7, 9, 11, 15-19, 22-23
)

Hikari no Sono Animation (ep 8)
Hybrid Labo (ep 4)
Kinema Citrus (ep 13)
Kyōhi Studio (ep 7)
LIDEN FILMS Osaka Studio (ep 10)
NAZ (ep 13)
One Order (8 episodes
eps 4, 7, 13-14, 16-18, 21
)

PINE JAM (ep 20)
PRA (eps 8, 20)
Production I.G (eps 8, 14, 20)
RadPlus (ep 18)
Revival (ep 12)
R.I.C (ep 15)
Shanghai Honghuang Art (ep 22)
Shanghai Phantom (4 episodes
eps 8, 11, 14, 22
)

Shuka (eps 6, 13)
Signal.MD (ep 20)
Studio Giga (13 episodes
eps 2-3, 5-6, 9-13, 15-16, 19, 21. 23
)

Studio Massket (7 episodes
eps 2, 5, 11, 16-19
)

Top Gear (eps 5, 7, 18)
Triple A (eps 17, 23)
Trycell (ep 13)
VISTA (ep 10)
Weilai Animation (eps 13, 15)
WHITE FOX Izukōgen Studio (ep 14)
Wit Studio (OP1-2; 20 episodes
eps 1-7, 9-13, 15-19, 21-23
)

Wuxi Haoming Animation (eps 8, 14, 20)
xenron (eps 4, 6)
Line Test:
Asahi Production (ep 18)
Asura Film (eps 1-10, 12-23)
Giga Production (ep 17)
Muhong Photography (eps 8, 20)
One Order (6 episodes
eps 13-14, 16-17, 20-21
)

Revival (ep 20)
Shanghai Phantom (eps 8, 11, 22)
Studio CL (ep 21)
Studio Giga (eps 10, 23)
Triple A (eps 12, 23)
Logo Design: VOLARE inc. (eps 10-23)
Music Production: Aniplex
Official Site Design: Kirksville
Online Editing:
Sony PCL (eps 1-23)
Paint:
Akatsuki & Phoenix Animation Holdings (ep 14)
Bird (ep 20)
CloverWorks (ep 10)
D-COLORS (9 episodes
eps 1-4, 6, 9-11, 19
)

Giga Production (eps 17, 22)
Grain (20 episodes
eps 1-7, 9-13, 15-19, 21-23
)

Hikari no Sono Animation (ep 8)
office fuu (ep 4)
One Order (7 episodes
eps 7, 13-14, 16-18, 21
)

Production I.G (4 episodes
eps 3, 8, 14, 20
)

RadPlus (ep 18)
Revival (ep 12)
R.I.C (eps 10, 15, 17)
Shanghai Honghuang Art (ep 22)
Shanghai Phantom (4 episodes
eps 8, 11, 14, 22
)

Studio Giga (11 episodes
eps 2, 4-7, 11-13, 19, 21, 23
)

Studio Massket (7 episodes
eps 2, 11, 15-19
)

Studio Road (11 episodes
eps 2-6, 9-10, 12, 15, 21, 23
)

Top Gear (eps 5, 18)
Triple A (6 episodes
eps 3, 5, 12, 17, 19, 23
)

Trycell (ep 13)
Weilai Animation (ep 10)
Wuxi Haoming Animation (eps 8, 14)
xenron (ep 6)
Photography:
T2 Studio (OP1-2; eps 1-23)
Production Assistance: Production I.G (eps 8, 14, 20)
PV Production: 10GAUGE
Recording Studio: Studio Don Juan
Sign Language Supervision: Tokyo Federation of Deaf (12 episodes
eps 1-4, 9, 12-14, 16, 18, 20, 23
)

Sound Production: Sound Team Don Juan
Theme Song Production:
Mastersix Foundation (ED1)
SDR (OP2)
SME Records (ED2)
Sony Music Labels (OP1-2)
Vehicle Assistance: Komatsu Tsusho
English cast
English staff
ADR Director: Caitlin Glass
Translation: Steven J. Simmons
ADR Script: Jarrod Greene
ADR Engineer:
Geoff Bisente
James Baker (eps 6-7, 11)
Manuel Aragon (ep 8)
Mark De La Fuente
Paul Cline (eps 4, 11)
Zachary Davis (eps 5, 9-10)
ADR Prep: Brandon Peters
ADR Script Supervisor: Bonny Clinkenbeard
ADR Supervisor: Alyssa Dumas
Assistant ADR Director:
Emi Lo
Nazeeh Tarsha (ep 5)
Assistant producer:
Samantha Herek
Zach Bolton
Blu-Ray Editor: Jeremy Jimenez
Blu-ray Production Assistant:
Barbara Ross
Sarah Alys Lindholm
Compression: Duncan Yan
Lead ADR Engineer:
James Baker
Zachary Davis (eps 6-8, 11)
Linguistic Asset Manager: Sarah Alys Lindholm
Materials Coordinator: Trenton Jons
Mix Engineer: Andrew Tipps
Production Assistant:
Jordan Dreasher
Victoria Keller
Senior Video Editor:
Daniel Mancilla
Jeremy Jimenez
Subtitler: Ashley Hayward
Talent Coordination: Tara A. Williams
Translation Editor: Alex Mai
Emily Fajardo as Bojji
SungWon Cho as Kage

A.J. Locascio as Domas
Brent Mukai as Dorshe
Brianna Roberts as The Magic Mirror
Bryce Papenbrook as Hokuro
Cris George as Bosse
Gabe Kunda as Desha
Justin Briner as Daida
Laila Berzins as Shiina
Luci Christian as Hiling
Luis Bermudez as Apeas

Alex Mai as Tsubukade (ep 15)
Anthony Bowling as Boan (ep 10)
Ben Balmaceda as Polse's Father (ep 2)
Ben Bryant as Sandeo (ep 1)
Ben Phillips as Narrator
Bill Butts as Gigan (eps 13-15)
Bryan Massey as Aban (ep 10)
Chris Guerrero as Underworld Squad Leader (ep 15)
David Wald as Zokku
Emi Lo as Young Kage (ep 2)
Jamie Marchi as Ann (eps 13, 18, 20)
Jeremy Inman as Underworld Captain
Jeremy Schwartz as Hunter King (ep 4)
Kenny James as Geslan (ep 2)
Madeline Dorroh as Young Miranjo (5 episodes
eps 11, 18-19, 21-22
)
Marin Miller as Kage's Mother (eps 2, 10, 19)
Michael Stimac as Layne (ep 10)
Mike McFarland as Black the Brunet
Nazeeh Tarsha as Red the Copperhead
Oscar Seung as Mitsumata
Sarah Wiedenheft as Poise (ep 2)
Shawn Gann as Ouken
Tyson Rinehart as Kingbo (ep 12)

English companies
Distributor: Crunchyroll
Internet Streaming:
Crunchyroll
FUNimation Entertainment
Wakanim (Scandinavia)
French staff
French cast
Dubbing Director: Enzo Ratsito
Translation: Adam Plaza

Mixing: Mario Arvigne (eps 1-18)
Proofreading: Kevin Stocker
Publication: Jelizaveta Stolarova
Sound Engineer: Khaoula Aaba
Spotting: Charlotte Colart
Supervision: Sarah Leclère
French companies
Internet Streaming: Wakanim
Spanish staff
Spanish cast
ADR Director:
Gemma Ibáñez (Spain dub)
Heber Tolosa
Translation: Elizabeth Hernández
ADR Script: Jordi Navarro (Spain dub)

ADR Engineer: Jaime Armesto (Spain dub)
Mix Engineer: Ricard Picalló (Spain dub)
Gemma Ibáñez as Bojji (Spain dub)
Heber Tolosa as Kage
Marcel Navarro as Kage (Spain dub)

Alfonso Vallés as Bosse (Spain dub)
Beto Castillo as Desha
Carlos Di Blasi as Bebin (Spain dub)
Effy Estrada as Magic Mirror's human form
Elisa Beuter as The Magic Mirror (Spain dub)
Laura Becerril as Hilling
Marc Gómez as Daida (Spain dub)
Mark Ullod as Dorshe (Spain dub)
Mauricio Malagon as Drusi
Mitzi Bennet as The Magic Mirror
Mònica Padrós as Hiling (Spain dub)
Oriol Rafel as Apeas (Spain dub)
Pep Papell as Hokuro (Spain dub)
Roger Isasi-Isasmendi as Domas (Spain dub)
Ruben Moya as Boss
Samantha Rios as Shiina
Sergi Mani as Despa (Spain dub)
Víctor Kuri as Hokuro

Aldo Ramirez as Geslan (ep 2)
Arturo Mercado as Narrator
Azucena Martinez as Kage's Mother (ep 2)
Carlos Segundo as Mitsumata (ep 3)
Gerardo Vásquez as Captain (eps 5-6)
José García as Aban
Luis Eduardo Fink as Layne (ep 10)

Alex Meseguer (Spain dub)
Carlos Vicente (Spain dub)
Conchi Ramírez (Spain dub)
Jordi Domènech (Spain dub)
Pep Ribas (Spain dub)
Spanish companies
Dubbing Studio:
Sonygraf (Spain dub)
The Kitchen Mexico
Internet Streaming: FUNimation Entertainment (Latin America)
Licensed by: FUNimation Entertainment (Latin America)
Italian staff
Italian cast
Dubbing Director: Claudio Beccari

Dialogues: Marta Ponti
Mixing:
Manuel Giammaria 
Michele Conti (eps 1-4, 9-15)
Paolo Tiboni (eps 5-8, 16)
Stefano Bassanelli (eps 17-23)
Recording engineer: Luca Cornalba
Giulia Maniglio as Bojji

Andrea Oldani as Daida
Diego Baldoin as Despa
Gea Riva as Hiling
Gianluca Iacono as Bebin
Luca Semeraro as Dorshe
Ludovica De Caro as The Magic Mirror/Miranjo
Mario Scarabelli as Desha
Mattia Bressan as Domas
Natale Ciravolo as Bosse
Oliviero Corbetta as Sandeo
Renato Novara as Hokuro

Claudio Ridolfo as Capitano
Katia Sorrentino as Kage's Mother
Lorenzo Scattorin as Mitsumata
Roberto Accornero as Judge (eps 4, 21-22)
Italian companies
Dubbing Studio: VSI MILAN 
Internet Streaming: Crunchyroll (Italy)
German staff
German cast
(none)
German companies
Internet Streaming: Wakanim (German-speaking countries)
Arabic staff
Arabic cast
(none)
Ghadah Umar as Bojji

Adel Abu Hassoon as Bebin
Nidal Jawhar as Dorūshi
Osama Tinawi as Domas
Taleb Rifai as Daida
Arabic companies
Internet Streaming: Crunchyroll
Russian staff
Russian companies
(none)
Internet Streaming: Wakanim (Russian-speaking countries)
Russian cast
(none)
Portuguese staff
Portuguese cast
ADR Director: Anibal Munhoz
Translation: Jefferson Melo

Mix Engineer: Rick Siqueira
Production manager: Anna Paula Keller
Fernando Ferraz as Kage
Monalisa Capela as Bojji

Ênio Vivona as Bosse
Gabriel Neves as Hokuro
Gabriela Pellegrino as The Magic Mirror
Giovanni Crema as Domas
Gustavo Vergani as Despa
Gutemberg Barros as Desha
Jonas Falcão as Mitsumata (ep 8 ownards)
Mauro Gasperini as Bebin
Nadine Barthman as Hilling
Reinaldo Simões as Apeas
Ricardo Campos as Ouken
Ricardo Rossato as Dorshe
Yago Machado as Daida

Alessandro Imperador as Kingbo (eps 12, 23)
Amanda Tavares as Poise (ep 2)
Beto Neves as Black
Bianca Lua as Ann
Bruna Nogueira as Kage (child; ep 2)
Cassiano Ávila as Kage's adoptive father (ep 2)
Cléber Simões as Judge (eps 4, 21-22)
Diego Muras as Boan (ep 10)
Gilmar Lourenço as
Sandeo
Zokku
Gisele Vechin as Kage's mother (ep 2)
Guilherme Marques as Chabi-shin (ep 19)
Hermann Stipp as Gigan
Josué Galinari as Mitsumata (ep 3)
Leandro Loureiro as Captain
Lilian Bites as Shiina
Lilian Prado as Miranjo's mother (eps 18, 20)
Luiz Nunes as
Kingbo's father (ep 12)
Sorii
Mana Muniz as Gigantes Kid (ep 16)
Marcello Trigo as Tsubukade (ep 15)
Raan Alves as Geslan
Regina Remencius as Caretaker (ep 3)
Régis Nunes as Lane (ep 10)
Reinaldo Vilela as Aban (ep 10)
Ricardo Juarez as
Demon (eps 2, 21-22)
Forest King (ep 4)
Narrator
Silvio Toledo as Actor (ep 4)

Portuguese companies
ADR Studio: The Kitchen Brazil
Internet Streaming:
Crunchyroll (Brazil)
FUNimation Entertainment (Brazil)
Licensed by: FUNimation Entertainment (Brazil)

This encyclopedia is collaboratively edited by the users of this site
DISCLAIMER add information report an error lookup sources

Compare this anime's credits with others

# A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Anime anthology