Suppose a Kid From the Last Dungeon Boonies Moved to a Starter Town (TV)

Have you seen this? want to / seen some / seen all

Alternative title:
Tatoeba Last Dungeon Mae no Mura no Shōnen ga Joban no Machi de Kurasu Yō na Monogatari (Japanese)
たとえばラストダンジョン前の村の少年が序盤の街で暮らすような物語 (Japanese)
Plot Summary: Lloyd is a novice adventurer whose dream is to discover “true strength” in the capital he's always admired, despite growing up with neighbors who always considered him weak. He departs his hometown, which just so happens to be located right next to one of the most dangerous dungeons in the world. Lloyd may think of himself as powerless, but when he goes to the city that serves as the starter town for adventurers, the difference between him and everyone else couldn't be starker. (from manga)
User Ratings: 107 ratings have been given [details]
 Masterpiece: 3 votes (sub:3)
 Excellent: 3 votes (dub:2, sub:1)
 Very good: 19 votes (sub:17, dub:1, others:1
1 Russian dubbed
)
 Good: 34 votes (sub:27, dub:6, others:1
1 Portuguese subtitled
)
 Decent: 29 votes (sub:25, dub:3, others:1
1 Portuguese subtitled
)
 So-so: 11 votes (sub:9, dub:1, others:1
1 Spanish subtitled
)
 Not really good: 6 votes (sub:5, others:1
1 French subtitled
)
 Weak: 2 votes (sub:2)
 Bad: -
 Awful: -
 Worst ever: -
Seen in part or in whole by 251 users, rank: #2999 (of 8452)
Median rating: Good
Arithmetic mean: 6.598 (Good−), std. dev.: 1.3662, rank: #4637 (of 8542)
Weighted mean: 6.558 (Good−), rank: #4693 (of 8542) (seen all: 6.58 / seen some: 7.43 / won't finish: 5.00)
Bayesian estimate: 6.653 (Good−), rank: #4096 (of 6455)
Episode titles: We have 12
Vintage: 2021-01-04
Opening Theme:
"Tatoeba Sore wa Yūki no Mahō" (Suppose That is the Magic of Bravery) by Haruka Yamazaki
Ending Theme:
"I'mpossible?" by Luce Twinkle Wink☆
News: Show:
You can contribute information to this page, but first you must login or register

Japanese staff
Japanese cast
Director: migmi
Series Composition: Deko Akao
Script:
Deko Akao (eps 1-4, 12)
Yoriko Tomita (eps 5-6, 9-10)
Yū Satō (eps 7-8, 11)
Storyboard:
Hiroshi Matsuzono (ep 6)
Kazuki Yokoyama (ep 11)
Kazuya Sakamoto (ED)
migmi (eps 1, 12)
Rion Kujo (ep 3)
Ryūhei Aoyagi (eps 4-5, 9)
Tatsuji Yamazaki (ep 10)
Yasunori Ide (ep 7)
Yasushi Muroya (eps 2, 8)
Yuzo Sato (OP)
Episode Director:
Hye Jin Seo (eps 1, 7)
Kazuki Yokoyama (ep 11)
Kotaro Miyake (ep 6)
Michiru Itabisashi (eps 3-4)
migmi (ep 12)
Tatsuji Yamazaki (eps 5, 10)
Yasuaki Fujii (eps 4, 9)
Yasushi Muroya (eps 2, 8)
Unit Director:
Kazuya Sakamoto (ED)
Yuzo Sato (OP)
Music: MICHIRU
Original creator: Toshio Satō
Original Character Design: Nao Watanuki
Character Design: Makoto Iino
Art Director: Masakazu Miyake
Chief Animation Director:
Ikuo Yoshida (eps 6-10)
Norifumi Okuno (eps 4-5, 11-12)
Animation Director:
Aika Satō (5 episodes
eps 1-2, 4-5, 12
)

Akari Abe (5 episodes
eps 1-2, 4-5, 12
)

Akira Kano (eps 6, 8)
Ayako Suzuki (eps 2-3, 5, 9)
Bo Kyoung Kim (DR MOVIE; ep 10)
Dae-Jung Kim (WONWOO Animation; eps 2, 6)
Eriko Haga (ED)
Eun Sun Kim (ep 7)
Fuyumi Toriyama (ep 3)
Gen Sato (eps 6, 11)
Gil-Young Son (WONWOO Animation; eps 2, 6)
Hidenobu Takahashi (eps 4, 12)
Hiroki Abe (eps 4, 12)
Hiroshi Ishiyama (eps 4, 6)
Hitoshi Kamata (eps 2, 4-5)
Ikuo Yoshida (OP; eps 6, 12)
Il Jin Hwang (DR MOVIE; ep 10)
Inosuke Naitou (ep 2)
Isoroku Koga (ep 2)
Jin Hee Song (DR MOVIE; eps 7, 10)
Kasumi Wada (eps 1-2, 8, 10)
Kazuko Nakayama (ep 12)
Kazuma Uike (ep 2)
Ken Kurotori (eps 2-4, 12)
Kenji Kodama (eps 2, 8)
Kyōko Furubayashi (ep 2)
Kyouko Ura (ep 1)
Mako Kadohara (eps 3-4, 12)
Mariko Goto (ep 9)
Masakazu Okada (ep 2)
Masumi Hoshino (ep 5)
Mi Hyun Park (WONWOO Animation; eps 2, 6)
Min Bae Lee (DR MOVIE; ep 10)
Min Sun Kim (DR MOVIE; ep 10)
Nobutaka Ōta (ep 5)
Norifumi Okuno (OP; ep 2)
Rie Furuya (eps 2, 8)
Rin Tomita (ep 2)
Satoshi Shimada (7 episodes
eps 1-3, 6-12 even
)

Shinichiro Minami (eps 4, 6)
Shino Ikeda (eps 3-4, 9, 12)
Shunryō Yamamura (ep 2)
Soon Young Seo (DR MOVIE; ep 10)
Takuya Nishimichi (5 episodes
eps 1-2, 4-5, 12
)

Tomoaki Kado (ep 2)
Touma Kanbara (ep 12)
Tsubasa Ito (ep 2)
Yang Hyun Oh (WONWOO Animation; eps 2, 6)
Yo Seon Kim (DR MOVIE; ep 10)
Yoko Sano (5 episodes
eps 3, 8-9, 11-12
)

Yōko Shinohara (eps 9, 11)
Yong Sik Kim (ep 8)
Yu Mi Hong (ep 7)
Yuki Shizuku (ep 11)
Translation:
Seong Ho Moon (eps 7, 10)
Sun Il Kim (eps 7, 10)
Sound Director: Jin Aketagawa
Director of Photography: Junpei Takatsu
2nd Key Animation:
Aika Satō (eps 1, 5-6)
Akari Abe (eps 1, 5-6)
Akari Kawamura (J.C. Staff; ep 11)
Akiko Fujiwara (LIDEN FILMS Kyoto Studio; ep 1)
Da Eun Park (DR MOVIE; ep 7)
Dae-Jung Kim (WONWOO Animation; ep 6)
Eiichi Nishihara (ep 3)
Eriko Haga (LIDEN FILMS Kyoto Studio; eps 1-2)
Eun Joo Park (DR MOVIE; eps 7, 10)
Eun Young Choi (MK Seoul; ep 8)
Fumie Sasaki (eps 6, 9)
Haruka Saiga (LIDEN FILMS Kyoto Studio; ep 1)
Hayato Sakoda (LIDEN FILMS Kyoto Studio; eps 1-2)
Hee Jae Kwon (DR MOVIE; eps 7, 10)
Hee Young Kim (DR MOVIE; ep 10)
Hisho Yamada (OP)
Hitoshi Kaizawa (eps 2, 6, 12)
Hul Yeong Kim (DR MOVIE; ep 7)
Hyeon Mi Lee (DR MOVIE; eps 7, 10)
Jun Jie Zheng (LIDEN FILMS Tokyo Studio; eps 2-3)
Kaori Akatsu (LIDEN FILMS Fukaya Studio; ep 3)
Kaoru Sekiya (ep 12)
Karin Fukushima (LIDEN FILMS Kyoto Studio; eps 1, 3)
Karin Oomura (LIDEN FILMS Osaka Studio; eps 1-3, 6)
Kazumasa Shimoe (J.C. Staff; ep 11)
Kazumi Nakatsu (eps 4, 6)
Kazuya Sakamoto (LIDEN FILMS Kyoto Studio; eps 2, 9)
Kenji Kuroda (LIDEN FILMS Osaka Studio; ep 3)
Kiyoko Kawasaki (LIDEN FILMS Osaka Studio; eps 1-3)
Kōhei Hirasawa (LIDEN FILMS Tokyo/Fukaya Studio; OP; eps 2, 9)
Maho Toyoshima (LIDEN FILMS Osaka Studio; ep 3)
Masaki Kudō (OP)
Maya Itō (LIDEN FILMS Tokyo Studio; eps 1-3)
Mayuko Kanosue (LIDEN FILMS Kyoto Studio; ep 1)
Mayuko Nishi (LIDEN FILMS Osaka Studio; ep 1)
Mei Yasuhara (LIDEN FILMS Kyoto Studio; eps 1-3)
Mi Hyun Park (WONWOO Animation; ep 6)
Mika Takahashi (J.C. Staff; ep 11)
Myung A Cho (DR MOVIE; ep 10)
Nabiki Shōda (Line Farm; eps 8, 11)
Nana Kanno (ep 9)
Nana Kunimitsu (LIDEN FILMS Kyoto Studio; eps 1-2)
Nobuhiro Andō (LIDEN FILMS Tokyo Studio; ep 1)
Nozomi Beniya (LIDEN FILMS Kyoto Studio; eps 1-2)
Ok-Youn Joo (DR MOVIE; ep 10)
Ryōta Hasegawa (LIDEN FILMS Tokyo Studio; eps 2-4, 9)
Ryouichi Nakano (LIDEN FILMS Osaka Studio; eps 1-2)
Satoshi Kaizawa (eps 2, 6, 12)
Satoshi Shimada (ep 6)
Seong-Jun Kim (ep 12)
Shinya Kokaji (LIDEN FILMS Osaka Studio; eps 1-2, 4)
Shizuka Araki (J.C. Staff; ep 11)
Shōta Fujiwara (LIDEN FILMS Kyoto Studio; eps 1-2)
Shuhei Miwa (LIDEN FILMS Tokyo Studio; ep 2)
Sumire Yamasawa (ep 2)
Takanobu Katada (OP; 9 episodes
eps 1-4, 6, 8-9, 11-12
)

Takuya Nishimichi (ep 6)
Taro Katsuta (ep 3)
Toshiyuki Yoshioka (ep 9)
Touma Kanbara (eps 1-3, 6, 9)
Yasuhiro Tsuchiya (Line Farm; eps 8, 11)
Yoon Seong Kim (MK Seoul; ep 8)
Young Yoo (MK Seoul; ep 8)
Yui Yokoyama (LIDEN FILMS Tokyo Studio; eps 1-2)
Yuka Nakagami (LIDEN FILMS Kyoto Studio; eps 1-2)
Yurie Gotō (eps 3-4)
Yūta Nakamura (J.C. Staff; ep 11)
Zhuo Yan Liang (LIDEN FILMS Tokyo Studio; eps 2-3)
Animation producer: Yūichi Ōyama
Art Board: Masakazu Miyake
Art Setting: Yuri Sanan
Assistant Animation Director: Nana Kunimitsu (ED)
Assistant Director of Photography: Mami Takamura
Assistant Unit Director: Haruka Saiga (ED)
Background Art:
Erika Fukai (LIDEN FILMS; ED)
Hiroki Hayashi (Suezō; eps 4, 8, 10)
Hoa Nguyen (Studio Suuuu; eps 6, 11)
Hung Dao (Studio Suuuu; eps 6, 11)
Koichi Ejima (Suezō; eps 4, 8, 10)
Kunihiko Igarashi (Suezō; eps 4, 8, 10)
Mai Hoang (Studio Suuuu; eps 6, 11)
Mai Le (Studio Suuuu; eps 6, 11)
Masami Ozeki (ep 7)
Min-Ji Kim (eps 1-2, 5, 9)
Miyu Sasaki (LIDEN FILMS; ED)
Momoko Satō (Suezō; eps 4, 8, 10)
Natsumi Niima (eps 2-3, 5)
Riona Takanashi (LIDEN FILMS; ED)
Sakura Haruno (Atelier Makari; eps 6-7, 9, 11)
Saori Miyake (eps 1, 3, 12)
Sayaka Uezu (LIDEN FILMS; ED)
Sayuri Niki (LIDEN FILMS; ED)
Shin Maeda (Suezō; eps 4, 8, 10)
Shinji Nagaoka (ep 1)
Sōta Tanigawa (Suezō; eps 4, 8, 10)
Taichi Maezuka (eps 2, 12)
Takashi Honda (eps 1-3, 5, 12)
Tian Tan (Suezō; eps 4, 8, 10)
Tomo Mizuno (Suezō; eps 4, 8, 10)
Trang Nguyen (Studio Suuuu; eps 6, 11)
Tsuneo Ozeki (eps 3, 7, 9)
Yan Fei Chen (eps 3, 7)
Yukihiro Saitō (LIDEN FILMS; ED)
Yukiko Iijima (ep 5)
Yukiko Uegaki (eps 2, 12)
Yusuke Ikeda (Studio Suuuu; eps 6-7, 9, 11)
CG Layout Production: Teppei Sano
Color Coordination:
Akiko Akamatsu (ep 8)
Akira Hashigami (eps 4, 12)
Asami Kikkawa (eps 11-12)
Chiharu Tanaka (ep 6)
Mayu Takada (ep 9)
Misato Aida (ED; ep 1)
Nanako Okazaki (ep 2)
Noriko Komata (ep 3)
Sakiko Soga (ep 5)
Yuki Ibaraki (ep 10)
Yumi Aburaya (OP)
Color design: Misato Aida
Editing: Misaki Enokida
Finish Animation:
A Jin Kim (DR MOVIE; eps 7, 10)
Akari Tomari (Be Loop; eps 3, 12)
Akihiko Uetsuka (Be Loop; ED; eps 3, 12)
Akiko Akamatsu (Be Loop; ED; eps 2, 12)
Akira Hashigami (ep 12)
Asami Kikkawa (Be Loop; ED; eps 2, 12)
Eun Jung Lee (DR MOVIE; eps 7, 10)
Jeong A Lim (DR MOVIE; eps 7, 10)
Jin-Hee Lee (DR MOVIE; eps 7, 10)
Mayu Takada (Be Loop; eps 3, 12)
Min Ju Kim (DR MOVIE; eps 7, 10)
Min Kyoung Kim (DR MOVIE; eps 7, 10)
Min One Kim (DR MOVIE; eps 7, 10)
Min-Lee Kim (DR MOVIE; eps 7, 10)
Miyo Sasaki (Be Loop; eps 2, 12)
Ok Hee Kim (DR MOVIE; eps 7, 10)
One Jung Park (DR MOVIE; eps 7, 10)
Rea Tanaka (Be Loop; ED; eps 2, 12)
Sachi Matsuda (Be Loop; ED; eps 3, 12)
Saku Kawakubo (ep 5)
Se Na Park (DR MOVIE; eps 7, 10)
So Ri Choi (DR MOVIE; eps 7, 10)
Soo Jin Hwang (WONWOO Animation; ep 6)
Su Hyun Jung (DR MOVIE; eps 7, 10)
Su Yeong Jeong (DR MOVIE; eps 7, 10)
Sung Kyung Hwang (DR MOVIE; ep 10)
Yoo Hyun Choi (WONWOO Animation; ep 6)
Young Hye Yoo (DR MOVIE; eps 7, 10)
Yu Jin Jo (DR MOVIE; eps 7, 10)
Yuki Fujiwara (Be Loop; ED; eps 3, 12)
Yuki Ibaraki (ep 12)
Yun Hee Ji (WONWOO Animation; ep 6)
Finish Check Assistance:
Erika Tanabe (ep 5)
Marin Abiko (ep 5)
Yumi Toriyama (ep 5)
In-Between Animation:
Asuka Sakakibara (LIDEN FILMS Kyoto Studio; ED)
Chul Ho Jung (DR MOVIE; eps 7, 10)
Da Young Lee (DR MOVIE; eps 7, 10)
Duk Hye Park (WONWOO Animation; ep 6)
Eiji Yamazaki (LIDEN FILMS Tokyo Studio; ep 3)
Eun Bin Lee (DR MOVIE; eps 7, 10)
Eun Ju Choi (DR MOVIE; eps 7, 10)
Eun-Ju Yoon (DR MOVIE; eps 7, 10)
Hee Deok Jang (DR MOVIE; eps 7, 10)
Hikaru Abe (LIDEN FILMS Fukaya Studio; OP; eps 4, 9, 11-12)
Hitomi Kido (LIDEN FILMS Kyoto Studio; ED)
Hong Yi Min (DR MOVIE; eps 7, 10)
Hyun Ju Park (DR MOVIE; eps 7, 10)
Jin Gong (DR MOVIE; eps 7, 10)
Jin Ju Ko (DR MOVIE; eps 7, 10)
Ju Ri Jung (DR MOVIE; ep 7)
Jung Ran Jo (WONWOO Animation; ep 6)
Kaede Kawada (LIDEN FILMS Fukaya Studio; OP; eps 4, 9, 11-12)
Kazuki Katano (LIDEN FILMS Fukaya Studio; OP; 5 episodes
eps 4, 6, 9, 11-12
)

Kohei Endo (LIDEN FILMS Tokyo Studio; eps 1-3)
Kōhei Hirasawa (LIDEN FILMS Fukaya Studio; eps 6, 9, 11-12)
Kōta Odawara (LIDEN FILMS Fukaya Studio; OP; 5 episodes
eps 4, 6, 9, 11-12
)

Kyung Sook Huh (WONWOO Animation; ep 6)
Makito Ishikawa (LIDEN FILMS Tokyo Studio; ep 1)
Maya Itō (LIDEN FILMS Tokyo Studio; ep 1)
Mi Kyoung An (DR MOVIE; eps 7, 10)
Mi Na Choi (DR MOVIE; eps 7, 10)
Mi Ok Lee (DR MOVIE; eps 7, 10)
Min Kyoung Yi (DR MOVIE; eps 7, 10)
Moe Wada (LIDEN FILMS Fukaya Studio; OP; eps 4, 9, 11-12)
Nanami Fujii (LIDEN FILMS Kyoto Studio; ED)
Sayaka Ishizuka (LIDEN FILMS Tokyo Studio; eps 1-3)
Seon Hye Jang (DR MOVIE; eps 7, 10)
Seon Mi Lee (DR MOVIE; eps 7, 10)
Sheng Chen (LIDEN FILMS Kyoto Studio; ED)
Shin Sun Ok (WONWOO Animation; ep 6)
Shogo Kinose (LIDEN FILMS Tokyo Studio; ep 3)
So-Young Lee (DR MOVIE; eps 7, 10)
Taiyō Tamura (LIDEN FILMS Kyoto Studio; ED)
Takeshi Nakamura (LIDEN FILMS Tokyo Studio; eps 1-4)
Tomoki Urata (LIDEN FILMS Tokyo Studio; OP; eps 1, 3)
Xin Tong Wang (LIDEN FILMS Tokyo Studio; eps 1-3)
Young Ju Son (DR MOVIE; eps 7, 10)
Young Won Kim (DR MOVIE; eps 7, 10)
Young-Jin Heo (DR MOVIE; eps 7, 10)
Yu Han Xie (LIDEN FILMS Tokyo Studio; ep 3)
Yu Jin Lee (DR MOVIE; eps 7, 10)
Yūki Iwakiri (LIDEN FILMS Tokyo Studio; eps 1-3)
Yūki Miyagi (LIDEN FILMS Fukaya Studio; OP; 5 episodes
eps 4, 6, 9, 11-12
)

Yūsei Nakano (LIDEN FILMS Tokyo Studio; eps 1-3)
Zi Hao Lin (LIDEN FILMS Tokyo Studio; eps 1-3)
In-Between Check:
Haruko Abe (ep 5)
Hye Jin Jeon (ep 10)
Kazuki Katano (eps 9, 11)
Kohei Endo (ep 2)
Kōhei Hirasawa (OP; 5 episodes
eps 1, 4, 6, 9, 11
)

Kōta Odawara (eps 9, 11)
Seong Jin Ho (ep 7)
Sung Jin Lee (MK Seoul; ep 8)
Taiyō Tamura (ED)
Takeshi Nakamura (ep 3)
Yūki Miyagi (eps 9, 11)
Key Animation:
Ai Miyazawa (ep 2)
Akane Imada (OP; ep 3)
Akiko Fujiwara (LIDEN FILMS Kyoto Studio; ED)
Akiko Higaki (eps 1, 4, 8)
Akio Kitahara (eps 4, 12)
Akio Uchino (ep 12)
Akira Uchino (OP)
Akira Watanabe (ep 1)
Atsuko Yamazaki (ep 12)
Ayako Ishihara (ep 5)
Bomin Kim (ep 12)
Do Hwan Kim (WONWOO Animation; eps 2, 6)
Gil-Young Son (WONWOO Animation; eps 2, 6)
Guo Zhou (ep 4)
Haruka Saiga (LIDEN FILMS Kyoto Studio; ED)
Hayato Sakoda (LIDEN FILMS Kyoto Studio; ED)
Hidenobu Takahashi (ep 3)
Hideo Amemiya (eps 9, 12)
Hinata Kawae (ep 4)
Hiroaki Kawaguchi (eps 3, 5, 8, 11)
Hiroki Abe (ep 11)
Hiroki Saito (eps 1, 3, 6)
Hiromi Funatsu (ep 4)
Hironobu Dannoura (ep 9)
Hiroyoshi Iida (ep 1)
Hiroyuki Kamura (eps 1-3, 9)
Hisayasu Shiba (ep 12)
Hisho Yamada (eps 2-4, 12)
Hye Jung Jo (DR MOVIE; eps 7, 10)
Hyun Kyung Oh (eps 6, 9)
Hyun Sik Nam (WONWOO Animation; eps 2, 6)
Hyung Woo Shin (WONWOO Animation; eps 2, 6)
Ikuo Yoshida (eps 2, 6)
Itaru Yawata (ep 8)
Ji Yeon Kim (DR MOVIE; eps 7, 10)
Joo-hak Lee (WONWOO Animation; eps 2, 6)
Jung Bum Yoo (WONWOO Animation; eps 2, 6)
Jung Hee Yun (DR MOVIE; eps 7, 10)
Junpei Matsumoto (OP)
Kanami Nagai (eps 2-3)
Karin Fukushima (LIDEN FILMS Kyoto Studio; ED)
Kasumi Wada (eps 1, 8, 10)
Kazuhiko Ishii (eps 2-3, 12)
Kazuho Takano (eps 2, 11)
Kazuko Matsumura (ep 4)
Kazunori Ozawa (ep 3)
Kazuo Ohara (ep 6)
Kazuya Nakanishi (ep 9)
Kei Ajiki (OP)
Keiji Ishihara (OP)
Ken Kurotori (ep 12)
Ken Tsubuki (ep 12)
Kenichiro Kasuya (ep 4)
Kenji Ota (ep 6)
Kenta Nozawa (OP; ep 8)
Kōichi Takai (5 episodes
eps 4, 6, 8, 11-12
)

Kōji Nobuhara (ep 1)
Kumiko Kakoi (eps 6, 8)
Machi Ichihara (ep 5)
Mai Saeki (ep 4)
Mako Kadohara (eps 3-4, 12)
Manabu Kushibuchi (eps 4-5, 12)
Manabu Yasuda (eps 1, 3, 12)
Masaru Sano (eps 6, 11)
Masumi Hoshino (ep 5)
Mei Yasuhara (LIDEN FILMS Kyoto Studio; ED)
Miki Nakagawa (eps 4-5)
Min Gu Lee (DR MOVIE; ep 10)
Mitsukuni Samoto (eps 4, 12)
Motonori Nishibe (ep 12)
Nana Kunimitsu (LIDEN FILMS Kyoto Studio; ED)
Naoko Hayashi (eps 1-3, 8, 12)
Nobutaka Ōta (eps 4-5)
Nozomi Beniya (LIDEN FILMS Kyoto Studio; ED)
Nozomi Ōnuki (ep 5)
Osamu Kamijō (ep 12)
Osamu Nuita (ep 8)
Reo Takada (ep 5)
Rika Kanetaka (ep 12)
Rika Ōta (ED)
Rumi Miyata (OP; eps 1, 3, 9, 12)
Ryoko Kawamura (ep 12)
Saburo Masutani (ep 6)
Sara Iyama (ep 4)
Sara Sakoe (ep 1)
Satoshi Shimada (OP; ep 1)
Seong Min Shin (WONWOO Animation; eps 2, 6)
Setsuko Harada (ep 12)
Setsuko Unno (eps 1, 8)
Seung Chul Ryu (DR MOVIE; eps 7, 10)
Shigemi Aoyagi (ep 12)
Shinichi Iimura (eps 2, 8)
Shinichi Takahashi (ep 1)
Shintaro Tsubota (ep 5)
Shiori Sakashita (ep 9)
Shun Nakajima (eps 4-5)
Sung Won Yang (DR MOVIE; eps 7, 10)
Sunyong Yang (DR MOVIE; ep 7)
Tadashi Aizawa (OP; eps 2, 4, 6, 12)
Taiichiro Kohara (ep 12)
Takahiro Ninagawa (ep 5)
Takeshi Moriyama (ep 12)
Takuya Nishimichi (eps 4, 12)
Tamaki Kanbe (ep 11)
Tatsuya Takahashi (ep 2)
Ten Kiyabu (OP; ep 8)
Tomomi Kimura (ep 12)
Tomomi Murayama (ep 5)
Toshiyuki Yoshioka (ep 9)
Wakako Yoshida (ep 4)
Xiao Yue Zhu (ep 3)
Yang Hyun Oh (WONWOO Animation; eps 2, 6)
Yasuhiro Namatame (ep 2)
Yōko Nagashima (ep 12)
Yōko Shinohara (eps 4, 9, 12)
Yong Sik Kim (MK Seoul; ep 8)
Yoshimi Imagawa (ep 11)
Yoshinori Wakana (ep 12)
Yoshitaka Sato (ep 11)
Yui Agena (eps 1-3, 11)
Yuki Shizuku (OP; eps 3-4, 6)
Yuuko Watabe (eps 3, 12)
Zeng Yao Ye (ep 4)
Monster Design: Hiroyasu Oda
Music producer: Jun Nishimura
Online Editing Assistant: Yusuke Ueno (IMAGICA Lab.)
Online Editor: Kuniyuki Ōnishi (IMAGICA Lab.)
Original Work Assistance: Ryo Nakamizo (GA Bunko)
Package Coordinator: Takayuki Yuhara
Photography:
Hiroshi Yataka (LIDEN FILMS; eps 1-7)
Junpei Takatsu (LIDEN FILMS; OP,ED; eps 1-12)
Mami Takamura (LIDEN FILMS; OP; eps 1-12)
Tomoaki Suzuki (LIDEN FILMS; eps 1-3)
Tomonori Iwasa (LIDEN FILMS; eps 1-3, 5-7)
Yūki Domoto (LIDEN FILMS; eps 1-12)
Yūki Murotsuka (LIDEN FILMS; eps 1-3, 5-7)
Production Advancement:
Akira Hashigami (OP; eps 1, 5)
Eriko Matsuo (ep 6)
Jin Woo Ho (DR MOVIE; ep 7)
Keisuke Maeda (ED)
Kenta Yamashita (ep 10)
Tarō Morita (ep 11)
Taro Tanaka (ep 8)
Yamakura (eps 2-4, 12)
Production Advancement Assistance:
Jeong Eun Lee (DR MOVIE; ep 10)
Jin Woo Ho (DR MOVIE; ep 10)
Yun Hee Park (DR MOVIE; ep 10)
Production Desk: Takayuki Sasaki
Production manager: Tetsuro Satomi
Prop Design:
Hiroyuki Ōyama (Barnstorm Design Labo)
Ken Tsubuki (eps 1-9)
Kenta Nozawa (eps 10-11)
Publicity Assistant:
Chiho Tomokawa (Maverica)
Ken Kakizaki (My Street)
Mika Iwabashi (Square Enix)
Nobuhiro Tsuruta (Maverica)
Ryuji Abe (Square Enix)
Shota Komatsu (Square Enix)
Yuya Harada (Maverica)
Publicity Producer: Hiroaki Kano
Recording: Kimitaka Shindō
Recording Director Assistant: Mimoe Kubota
Sound Effects: Yasumasa Koyama
Sound Production Manager: Kazuki Kuwabara
Special Effects: Tomonori Iwasa (LIDEN FILMS; eps 1-12)
Theme Song Arrangement: Kazuya Takase (I've; OP)
Theme Song Composition: Shinji Orito (OP)
Theme Song Lyrics: KOTOKO (OP)
Theme Song Performance: Haruka Yamazaki (OP)
Vehicle Assistant:
Kanta Shiraishi (AM9)
Seiji Shimojima (AM9)
Yumiri Hanamori as Lloyd Belladonna

Ai Kayano as Marie
Haruka Tomatsu as Mena
Katsuyuki Konishi as Vritra
M.A.O as Choline Sterase
Madoka Asahina as Selen Hemein
Miku Itō as Phyllo Quinone
Minami Tsuda as Riho Flavin
Naomi Shindoh as Rol Calcife
Natsumi Fujiwara as Micona Zol
Natsumi Hioka as Alka
Satoshi Hino as Merthophan
Seiichirō Yamashita as Allan Lidocaine
Sōma Saitō as Shōma
Takaya Hashi as Sou
Taketora as Chrome
Yuko Sanpei as Eug

Aimi Tanaka as Cumin (ep 10)
Akihiro Mine as Soldier D (ep 9)
Ayaka Nanase as Townswoman (ep 3)
Bon Ishihara as
Demon Lord Abaddon (eps 3-4)
King of Azami
Fūka Izumi as Berry (ep 10)
Haruka Yamazaki as Kikyou (eps 7-8)
Hayato Kimura as Thug (ep 3)
Hazuki Ogino as
Maid (ep 7)
Woman B (ep 1)
Hiroki Maeda as Townsperson C (ep 1)
Kaori Nakamura as Ichō (ep 10)
Kazumasa Nakamura as Employee B (ep 7)
Kenji Nomura as Threonine Toin Lidocaine (eps 7-8)
Kensuke Shimizu as Man A (ep 11)
Kenta Sasa as Kōji (ep 10)
Kōichi Sōma as Village mayor (ep 5)
Kotaro Shinohara as
Referee (ep 6)
Soldier A (ep 9)
Kyō Yaoya as Locomo (eps 10, 12)
Masaaki Mizunaka as Robin Hemein (Selen's father)
Masashi Nogawa as Gluko (ep 10)
Maya Enoyoshi as Employee A (ep 7)
Misa Ishii as Carocon (ep 10)
Miyari Nemoto as Woman A (ep 11)
Naoko Komatsu as Woman A (ep 1)
Natsuki Miwa as Sofra (ep 10)
Rikuya Yasuda as Officer trainee A (ep 2)
Saki Kosaka as Soldier C (ep 9)
Shinei Ueki as Student (ep 6)
Shogo Sakata as Townsperson A (ep 1)
Shouta Hayama as Soldier B (ep 9)
Shouto Kashii as Coba Lamin (eps 7-8)
Sōshirō Hori as Kengo (ep 10)
Takaaki Uchino as Man A (ep 1)
Takuya Makimura as Townsperson B (ep 1)
Tarō Kiuchi as Interviewer (ep 2)
Yōji Ueda as Minoki (eps 7-8)
Yudai Mino as Officer trainee B (ep 2)
Yuka Nukui as Horned rabbit (eps 1, 11)
Yutaka Aoyama as Pyrid (eps 10, 12)
Japanese companies
2D Works: J.C. Staff
Animation Check: MK Seoul (ep 8)
Animation Direction:
DR Movie (ep 10)
UEC (eps 5-6)
WONWOO animation (eps 2, 9)
Animation Production: LIDEN FILMS
Key Animation:
DR Movie (eps 7, 10)
MK Seoul (ep 8)
UEC (eps 4-5)
WONWOO animation (eps 2, 6, 9)
Line Test: Asura Film
Photography: LIDEN FILMS
Production Cooperation: DR Movie (eps 7, 10)
Sound Production: Magic Capsule
English cast
English staff
ADR Director: Daman Mills
ADR Script: J. Michael Tatum

ADR Script Supervisor: Howard Wang
Assistant ADR Director:
Alexis Tipton
David Wald
Marissa Lenti
Lead ADR Engineer: Alyssa Dumas
Mixing & Mastering Engineer: Alyssa Dumas
Erica Schroeder as Lloyd Belladonna

Alexis Tipton as Selen Hemein
Billy Kametz as Alan Lidocaine
Dawn M. Bennett as Micona Zol
Doug Erholtz as Merthophan
Elizabeth Maxwell as Riho Falvin
Elsie Lovelock as Phyllo Quinone
Felicia Valenti as Mena
Jad Saxton as Choline Sterase
Justice Washington as Chrome
Krystal LaPorte as Marie
Leah Clark as Eug
Michele Knotz as Rol Calcife
Nazeeh Tarsha as Shoma

Amber Lee Connors as Kikyou (eps 7-8)
Brady Minehan as Berry (ep 10)
Brendan Blaber as Gorei (ep 10)
David Matranga as Robin Hemein (Selen's Father)
David Wald as Gluco (ep 10)
Devin Rochford as Kouji (ep 10)
Elley Ray as Ichou (ep 10)
Gianni Matragrano as Kengo (ep 10)
Ian Sinclair as Minoki (eps 7-8)
Jack Britton as Cumin (ep 10)
Jim Foronda as Village Mayor (ep 5)
Karen Kahler as Kalocon (ep 10)
Kent Williams as
Abaddon (eps 3-4)
King Azami
Michael Sorich as Pyrid (eps 10, 12)
Natalie Van Sistine as Sofra (ep 10)
Steven Kelly as Threonine Toin Lidocaine (eps 7-8)
Wendy Powell as Locomo (eps 10, 12)
Xander Mobus as Coba Lamin (eps 7-8)

English companies
ADR Production: Sound Cadence Studios
Internet Streaming:
AnimeLab (Australia and New Zealand)
FUNimation Entertainment
Wakanim (Nordic countries and the Netherlands)
French staff
French companies
(none)
Internet Streaming: Wakanim
French cast
(none)
German staff
German companies
(none)
Internet Streaming: Wakanim (German-speaking countries)
German cast
(none)
Russian staff
Russian companies
(none)
Internet Streaming: Wakanim (Russian-speaking countries)
Russian cast
(none)
Portuguese staff
Portuguese companies
(none)
Internet Streaming: FUNimation Entertainment (Brazil)
Licensed by: FUNimation Entertainment (Brazil)
Portuguese cast
(none)

This encyclopedia is collaboratively edited by the users of this site
DISCLAIMER add information report an error lookup sources

Compare this anime's credits with others

# A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Anime anthology