×
  • remind me tomorrow
  • remind me next week
  • never remind me
Subscribe to the ANN Newsletter • Wake up every Sunday to a curated list of ANN's most interesting posts of the week. read more

RobiHachi (TV)

Have you seen this? want to / seen some / seen all

Alternative title:
ロビハチ (Japanese)
Genres: science fiction
Plot Summary: In Neo Tokyo in the year G.C.0051, humans have known of aliens for the last 50 years and obtained super light-speed navigation technology and formed a commonwealth of planets. Self-proclaimed freelance reportage writer Robby Yarge fails at work, so his contract is cut. His girlfriend leaves him, he nearly dies in a traffic accident, and debt collectors are after him. One day, a bag snatcher steals Robby's bag, and a young man helps him. Hatchi Kita, an 18-year-old part-time worker, catches the criminal and returns Robby's bag. However, Hatchi turns up again in Robby's life as a debt collector. Hatchi explains that it's his part-time job working for the loan shark Yang. A cat-and-mouse chase begins, and Yang takes his subordinates Allo and Gras along for the ride.
User Ratings: 56 ratings have been given [details]
 Masterpiece: 3 votes (sub:2, dub:1)
 Excellent: 9 votes (sub:9)
 Very good: 14 votes (sub:11, dub:3)
 Good: 11 votes (sub:7, dub:3, others:1
1 Russian dubbed
)
 Decent: 10 votes (sub:10)
 So-so: 2 votes (dub:1, sub:1)
 Not really good: 1 vote (others:1
1 Spanish subtitled
)
 Weak: 5 votes (sub:5)
 Bad: 1 vote (sub:1)
 Awful: -
 Worst ever: -
Seen in part or in whole by 177 users, rank: #3832 (of 8977)
Median rating: Good
Arithmetic mean: 6.982 (Good), std. dev.: 1.9318, rank: #3704 (of 9084)
Weighted mean: 7.020 (Good), rank: #3167 (of 9084) (seen all: 7.36 / won't finish: 2.93)
Bayesian estimate: 7.108 (Good), rank: #2647 (of 6826)
Number of episodes: 12
Episode titles: We have 12
Vintage: 2019-04-08
Opening Theme:
"Tensai no Playlist" (Genius Playlist) by Keisuke Koumoto and Kazuya Nakai
"Tensai no Pureirisuto" (天才のプレイリスト; Genius Playlist) by Keisuke Kōmoto/Hatchi featuring Kazuya Nakai/Robby
Ending Theme:
"Dancing to Night ~Kimi e no Saitan Warp Kōro~" (The Shortest Warp Route to You) by Subaru Kimura, Shinosuke Tokudome, & Tomokazu Sugita
"Dancing to Night ~Kimi e no Saitan Waapu Kōro~" (Dancing to Night ~君への最短ワープ船路~; Dancing to Night ~The Shortest Warp Route to You~) by Subaru Kimura & Shinnosuke Tokudome featuring Tomokazu Sugita
Insert song:
"Galaxy Traveler Hizakuriger!" (銀河道中ヒザクリガー!; Ginga Dōchū Hizakurigaa!) by Akira Kushida
"Ginga dōchū Hizakuriger!" (銀河道中ヒザクリガー!) by Akira Kushida
Trivia: We have 129
You can contribute information to this page, but first you must login or register

Blu-ray (Region A)
    RobiHachi - The Complete Series (Blu-ray) 2020-04-28 (from $38.99)

Japanese staff
Japanese cast
Director: Shinji Takamatsu
Series Composition: Hiroko Kanasugi
Script:
Hiroko Kanasugi (7 episodes
eps 1-2, 4-5, 7, 10, 12
)

Katsuhiko Chiba (eps 3, 6-9, 11)
Storyboard:
Itsuro Kawasaki (ep 4)
Makoto Moriwaki (ep 7)
Masafumi Sato (eps 3, 10)
Nanako Shimazaki (eps 6, 11)
Naoyuki Kuzuya (ep 5)
Shin Misawa (ep 9)
Shinji Takamatsu (OP; ED; eps 1-2, 12)
Takayuki Inagaki (ep 8)
Episode Director:
Atsuko Tonomizu (ep 5)
Hirokazu Yamada (ep 7)
Hye Jin Seo (ep 2)
Maki Odawara (ep 4)
Masafumi Sato (eps 3, 10)
Nanako Shimazaki (eps 6, 11)
Shin Misawa (ep 9)
Shinji Takamatsu (eps 1, 12)
Takayuki Inagaki (ep 8)
Unit Director:
Asami Nakatani (ED)
Shinji Takamatsu (OP)
Original creator: Taiga Umatani
Character Design: Yūko Yahiro
Art Director: Reiji Kasuga
Chief Animation Director:
Shōko Nagasawa (5 episodes
eps 2, 4, 6, 9, 12
)

Tomoko Miyakawa (5 episodes
eps 3, 5, 7-8, 11
)

Yūko Yahiro (OP; ED; eps 1, 10, 12)
Animation Director:
Atsuko Takahashi (eps 1, 12)
Hatsumi Takahashi (OP; ED; eps 1, 8, 12)
Hikaru Suzuki (ep 10)
Izumi Yamanaka (ep 5)
Kazuki Ito (ep 7)
Kiyotaka Iida (eps 1, 4, 9)
Mari Shirakawa (eps 3, 8, 12)
Masahiro Sekiguchi (ep 7)
Masayuki Nomoto (eps 8, 12)
Sakurako Mitsuhashi (eps 4, 12)
Sayaka Tokunaga (ep 9)
Sou Katou (eps 2, 6, 11)
Su Ho Kim (Mabus Animation Studio; ep 3)
Takao Takegami (ep 7)
Tatsuo Honda (ep 8)
Wen Shan Zhong (ep 7)
Yu Ogasawara (ep 5)
Yūta Ōtaka (ep 7)
Mechanical design: Ikurō Ishihara
Sound Director: Shinji Takamatsu
Cgi Director: Yūichi Ishii
Director of Photography: Hyo Mok Yang (Graphinica)
2D Work:
Akane Gonda (Chiptune; eps 1, 4)
Maori Yusa (Chiptune; eps 2-5, 8-12)
Rena Sawai (Chiptune; eps 3-4)
Yuri Kumesawa (Chiptune; 10 episodes
eps 1-2, 4-6, 8-12
)

Yuri Miyoshi (Chiptune; ep 1)
2nd Key Animation:
Akira Itō (ep 5)
Arisa Kuroda (Studio Gram; ep 11)
Aya Kobayashi (Studio Gram; eps 8, 11)
Aya Yoshida (ep 7)
Ayana Togashi (ep 1)
Chiharu Yamakawa (Studio Lings; ep 10)
Eiichi Morita (ep 1)
Emiri Kondō (Studio Giants; ep 6)
Hatsumi Takahashi (ep 12)
Hiromi Kabashima (eps 6, 8)
Hitomi Nagao (Sakura Create; ep 5)
Jin Young Kim (Mabus Animation Studio; ep 3)
Kaichi Baba (ep 2)
Katsuhiro Togawa (Studio Giants; ep 6)
Kenji Futakawa (ep 7)
Kyoko Hyodo (eps 9, 12)
Kyū Matsumoto (ep 1)
Kyung Eun Kim (ep 12)
Mai Toriyama (eps 1-2, 4, 12)
Makoto Tanaka (ep 7)
Mamoru Kazama (ep 7)
Miyuki Yoneda (ep 12)
Myung Gye Seung (Mabus Animation Studio; ep 3)
Naofumi Yamashita (ep 7)
Rikiya Suda (ep 2)
Rintarō Ogawa (Sakura Create; ep 5)
Rumi Takahashi (ep 1)
Ryōsuke Tomita (ep 7)
Ryusei Ichimura (Studio Lings; ep 10)
Sae Manaka (Studio Lings; ep 10)
Saki Konishi (ep 2)
Sayaka Tokunaga (ep 12)
Shu Ting Cui (ep 7)
Sou Katou (eps 9-10)
Tatsuya Fujinaka (ep 7)
Terufumi Komori (Studio Lings; ep 10)
Tokushō Takahashi (eps 1, 9)
Towa Maemoto (ep 7)
Yuki Hirose (Studio Giants; ep 6)
Yuki Takano (ep 1)
3D CG:
Hayato Numajiri (Studio Comet; OP)
Mao Ueki (Studio Comet; ep 12)
Nanaka Shiga (Studio Comet; ep 12)
Nodoka Hoshi (Studio Comet; eps 1, 11-12)
Reika Nakajima (Studio Comet; eps 11-12)
Takayoshi Shibata (Studio Comet; eps 1-12)
Yūichi Ishii (Studio Comet; OP; ED)
Yuki Someya (Studio Comet; eps 1-12)
3DCG Animation Assistant:
Daigo Taketomi (Picona Creative Studio; ep 10)
Ken Yoshida (Picona Creative Studio; ep 10)
Kouhei Tamiya (Picona Creative Studio; ep 10)
Taichi Azeyanagi (Picona Creative Studio; ep 10)
Animation producer: Haruka Andō
Assistant Animation Director:
Akira Kano (ep 5)
Atsuko Takahashi (ep 9)
Hatsumi Takahashi (eps 4, 9)
Masako Watanabe (ep 8)
Masayuki Nomoto (ep 9)
Assistant Director of Photography: Hikari Itō (Graphinica; eps 1-12)
Assistant producer:
Shin Sakurai
Tatsuya Karasawa
Background Art:
Akiko Mikami (Studio Jack; 6 episodes
eps 2, 5-6, 8, 10, 12
)

Chia-Yun Liu (Studio Jack; eps 1-2, 5)
Chizuru Takeuchi (Studio Jack; eps 8-11)
Kuniharu Arai (Studio Jack; 7 episodes
eps 1-4, 9, 11-12
)

Makiko Fujino (Studio Jack; eps 1, 4-6)
Mayu Kondō (Studio Jack; eps 1-2, 4)
Miho Kawakami (Studio Jack; ep 5)
Minoru Akiba (Studio Jack; ep 1)
Misa Kitahara (Studio Jack; eps 4-6, 8-10)
Namiko Morita (Studio Jack; 6 episodes
eps 4-10 even, 11-12
)

Rieko Mizuki (Studio Jack; eps 9, 12)
Shio Itō (Studio Jack; 6 episodes
eps 1, 3-4, 9, 11-12
)

Taiga Takahara (Studio Jack; 10 episodes
eps 1-6, 8-9, 11-12
)

Tomoko Yonemoto (Studio Jack; eps 5-6)
Yoshimasa Sato (Studio Jack; ep 1)
Yumiko Kuga (Studio Jack; ep 1)
Zi Yun Huang (Studio Jack; ep 5)
Color setting:
Arisa Komatsu (ep 3)
Ayu Wakai (TMS Photo; ep 8)
Chiharu Yoshihara (eps 6, 10)
Fuyuto Muraguchi (eps 2, 4, 7, 11)
Maki Yamamoto (OP; ED; eps 1, 9, 12)
Miho Muraguchi (eps 2, 4, 7, 11)
Noriyo Koike (TMS Photo; ep 8)
Ryōta Katsuta (OP; ED; eps 1, 9, 12)
Yuki Yoshioka (ep 5)
Conceptual Design: Shin Misawa
Digital In-between Animation:
Naofumi Yamashita (AXsiZ; ep 7)
Ryōsuke Tomita (AXsiZ; ep 7)
Shu Ting Cui (AXsiZ; ep 7)
Domestic Distribution: Hideo Yoshida (eps 2-12)
Editing: Riko Fujimoto
Effect Animation Director: Kazunori Ozawa (ep 8)
Hizakuriger Opening Animation: Masao Ōkubo (ep 12)
In-Between Animation:
Akimi Sato (Revoroot; ep 2)
Chieko Satō (Revoroot; ep 1)
Hidekazu Takemura (Revoroot; eps 1-2)
Hikari Satō (ep 3)
Hiromi Kabashima (eps 4-6, 9-12)
Hironori Izu (Asahi Production Shiroishi Studio; ep 11)
Hitoshi Katsura (Studio Gimlet; ep 1)
Kaho Nishide (Studio Gimlet; ep 1)
Kasumi Motoki (Felix Film; ep 2)
Kyū Matsumoto (8 episodes
eps 1-2, 6, 8-12
)

Li Lin Zhao (Studio Gokumi; ep 7)
Miho Kusanagi (Asahi Production Shiroishi Studio; eps 1-2)
Miku Sasozaki (Asahi Production Shiroishi Studio; ep 1)
Miyuki Nakagawa (Studio Gimlet; ep 1)
Motohiro Tanaka (Revoroot; ep 1)
Nana Satō (Revoroot; ep 1)
Nozomu Kawada (Asahi Production Shiroishi Studio; ep 11)
Rebecca Yasukawa (eps 1-2, 8-12)
Reina Akasaka (Studio Gokumi; ep 7)
Runa Nojima (Revoroot; ep 1)
Ryota An'oku (Studio Gokumi; ep 7)
Satomi Watanabe (ep 3)
Shoya Ohta (Asahi Production Shiroishi Studio; ep 11)
Teruko Terui (eps 4-5, 10-12)
Wakana Imura (eps 4-6, 8-12)
Yasunori Saitō (Studio Gokumi; ep 7)
Yū Sakai (Revoroot; eps 1-2)
Yūichirō Kamura (Studio Gokumi; ep 7)
Yuka Kaizumi (Revoroot; ep 1)
Yuki Ōshima (Revoroot; ep 1)
Yumi Satō (10 episodes
eps 1-2, 4-6, 8-12
)

In-Between Check:
Mamoru Kazama (ep 7)
Monami Izawa (ep 3)
Nosuzu Yasumoto (OP; ED; 10 episodes
eps 1-2, 4-6, 8-12
)

Insert Song Arrangement: Kōsuke Okui ("Ginga Dōchū Hizakuriger!;" eps. 1-4, 8-9, 12)
Insert Song Composition: Kōsuke Okui ("Ginga Dōchū Hizakuriger!;" eps. 1-4, 8-9, 12)
Insert Song Lyrics: Shinji Takamatsu ("Ginga Dōchū Hizakuriger!;" eps. 1-4, 8-9, 12)
Insert Song Performance:
Akira Kushida ("Ginga Dōchū Hizakuriger!;" eps. 1-4, 8-9, 12)
Key Animation:
Akihiro Okuzawa (7 episodes
eps 1-2, 4, 8, 10-12
)

Akira Kano (ep 5)
Asami Nakatani (ED)
Asuka Kuroda (ep 5)
Aya Nagumo (ep 5)
Aya Nakanishi (ep 1)
Ayaka Sasaki (ep 2)
Ayumi Aizawa (ep 5)
Chie Kawaguchi (ep 1)
Chinami Sekine (OP)
Eiichi Morita (ep 6)
Eriko Miwa (ep 11)
Fumiyo Saito (ep 1)
Gil-Young Son (Wonwoo Animation; eps 8, 11-12)
Hatsumi Takahashi (ED; eps 1, 6, 8)
Hikaru Suzuki (OP)
Hiroshi Hariki (ep 5)
Hiroyuki Okuno (eps 6, 11)
Hitomi Sasaki (ep 5)
Hitomi Satō (eps 1, 6, 8)
Hyeon Young Kim (Wonwoo Animation; ep 12)
Isamu Utsuki (ep 7)
Izumi Yamanaka (ep 5)
Jae Young Jang (Mabus Animation Studio; ep 3)
Jia Xing Chen (reboot; ep 8)
Jian Jun Wu (reboot; ep 8)
Jong Jun Park (Mabus Animation Studio; ep 3)
Joo-hak Lee (Wonwoo Animation; eps 11-12)
Junko Yoshigai (6 episodes
eps 1, 4, 6, 8-9, 12
)

Kai Lin (reboot; ep 8)
Kaori Takahata (ep 6)
Kaoru Nagakawa (ep 5)
Katsuji Matsumoto (4 episodes
eps 4, 8, 10, 12
)

Kazuhiko Shibuya (OP)
Kazuki Ito (ep 7)
Kazuko Shibata (ep 7)
Kazunori Ozawa (ep 8)
Kumiko Kasuga (ep 7)
Kyung Woon Kim (eps 8, 10-11)
Mai Toriyama (eps 6, 8-11)
Maiko Murase (eps 1, 6, 8, 12)
Maiko Onishi (eps 6, 8)
Maki Fujita (ep 7)
Mamiko Nakanishi (ep 5)
Manami Ishiguro (5 episodes
eps 1, 4, 6, 9, 12
)

Mari Shirakawa (eps 1, 3)
Masafumi Sato (ep 3)
Masaharu Morinaka (ep 6)
Masahiro Furihata (ep 5)
Masako Watanabe (5 episodes
eps 2-8 even, 12
)

Masao Ōkubo (OP; eps 1-2, 9)
Masayuki Nomoto (eps 1, 6, 8, 12)
Masayuki Yagi (eps 4, 6, 9-12)
Masumi Hoshino (ep 6)
Miho Kawasaki (ep 5)
Mitsuyo Tsuno (OP; 8 episodes
eps 1-2, 4-10 even, 11-12
)

Miyako Yatsu (ep 3)
Miyuki Hanawa (eps 3, 9)
Miyuki Sasagawa (ep 5)
Miyuki Yoneda (5 episodes
eps 2, 6, 8, 10-11
)

Noriko Otake (ep 9)
Noriko Takahashi (ep 1)
Qiao Chang (reboot; ep 8)
Ryōko Fujikawa (7 episodes
eps 2-8 even, 9-11
)

Saki Ayase (ep 6)
Sakurako Mitsuhashi (eps 2, 8-9, 11)
Saori Hosoda (ep 1)
Satoko Shimoji (ep 9)
Sayaka Tokunaga (ED; ep 9)
Seren Fujii (ep 11)
Shigeki Sato (ep 7)
Shin Tanoue (ep 5)
Shiori Nakasone (ep 2)
Shogo Morishita (6 episodes
eps 1-2, 4, 6, 9, 11
)

Shōko Nagasawa (ep 1)
Shunryō Yamamura (ep 4)
Shunsuke Takarai (ep 2)
Soo Hee Lee (Wonwoo Animation; ep 12)
Sou Katou (eps 2, 11)
Su Ho Kim (Mabus Animation Studio; ep 3)
Sung Jae Lee (Mabus Animation Studio; ep 3)
Takahiro Ninagawa (ep 5)
Takahisa Ichikawa (ED; eps 9, 12)
Takayuki Inagaki (eps 8-9)
Takuya Hirata (ep 7)
Tetsuya Ishikawa (ep 8)
Tsutomu Takahashi (ep 5)
Tsuyoshi Konakawa (ep 7)
Tsuyoshi Tanabe (ep 5)
Wakako Yoshida (ED)
Waruo Suzuki (ep 7)
Wataru Hasegawa (ep 8)
Wen Shan Zhong (ep 7)
Yang Hyun Oh (Wonwoo Animation; eps 8, 11-12)
Yasuhiro Fujita (ep 4)
Yasushi Shingō (eps 2, 4, 10)
Yasuyuki Noda (OP)
Yoshinori Tokiya (8 episodes
eps 1-2, 4-10 even, 11-12
)

Yu Fang Wang (reboot; ep 8)
Yuki Takano (ep 4)
Yūki Yamashita (ep 7)
Yumi Horie (ep 12)
Yurika Konuma (ep 1)
Yūta Ōtaka (ep 7)
Mixing Assistant: Reina Nunira
Monitor Graphics:
Saya Uchiumi (Graphinica; eps 1-12)
Yousuke Nanjou (Graphinica; eps 1-12)
Music producer: Shinji Horikiri
Original Design: Mariko Okamoto ("Love-ko;" ep. 10)
Paint:
Ayako Saitō (Office fuu; ep 1)
Chiaki Numata (Studio Elle; eps 1, 6)
Chie Sugiyama (Revoroot; eps 1-2)
Chiharu Yoshihara (5 episodes
eps 1-2, 4-5, 11
)

Emi Hayakawa (Office fuu; ep 1)
Erika Sada (Asahi Production Shiroishi Studio; eps 1-2, 11)
Fumiko Ishiguro (eps 9-10)
Hiromi Kabashima (eps 4-5, 10-12)
Hiroshi Moriwaki (Studio Elle; eps 1, 6, 8, 11)
Hitomi Kashihara (Studio Gimlet; ep 1)
Hitomi Murase (Studio Elle; eps 1, 6, 11)
Honoka Iwatani (A-Real; ep 11)
Ikuya Watanabe (Studio Elle; ep 6)
Kaho Nakano (Studio Elle; eps 8, 11)
Kazumi Fujita (Studio Elle; ep 6)
Kazuyuki Kojima (Revoroot; ep 1)
Kimiko Ookura (ep 10)
Kō Ueda (Studio Gimlet; ep 1)
Maki Yamamoto (ep 6)
Mie Ōsawa (Pierrot Plus; eps 1-2)
Mika Kinoshita (Studio Elle; eps 1, 6, 8, 11)
Miku Sasozaki (Asahi Production Shiroishi Studio; ep 1)
Mirai Torikoshi (Revoroot; eps 1-2)
Misuzu Tezuka (Studio Elle; eps 8, 11)
Miya Uchiyama (Studio Elle; eps 1, 6)
Miyuki Abe (Pierrot Plus; eps 1-2)
Momoka Saeki (Studio Elle; eps 8, 11)
Momono Sasaki (Studio Elle; ep 6)
Nagisa Sunagawa (Studio Elle; eps 6, 8, 11)
Naofumi Yamashita (AXsiZ; ep 7)
Naoki Mori (Studio Elle; ep 6)
Rebecca Yasukawa (eps 1-2, 8-12)
Rie Iijima (Office fuu; ep 1)
Risa Nakamura (A-Real; ep 11)
Ryoka Chiba (Studio Elle; eps 1, 6, 8, 11)
Ryōko Fujisawa (Studio Elle; eps 1, 6, 11)
Ryōma Kotaki (Studio Elle; ep 6)
Ryōsuke Tomita (AXsiZ; ep 7)
Ryōta Katsuta (ep 6)
Ryusei Konishi (Studio Elle; ep 8)
Sachie Ōnishi (Studio Elle; eps 6, 8)
Satoshi Yakabe (Revoroot; ep 1)
Shintaro Masuda (Studio Elle; ep 8)
Shu Ting Cui (AXsiZ; ep 7)
Sonoe Yoshida (Studio Gimlet; ep 1)
Tatsuo Ueno (Studio Elle; ep 6)
Teruko Terui (eps 4-5, 10-12)
Tomomi Kimura (Studio Elle; ep 6)
Yukari Hashimoto (Studio Elle; eps 1, 6, 11)
Yuki Yoshioka (ep 5)
Yukie Imamura (Studio Elle; ep 6)
Yukiko Takahashi (Studio Elle; ep 6)
Yurina Fujiwara (Studio Elle; ep 6)
Yūto Ōeda (Studio Elle; ep 6)
Paint Check:
Arisa Komatsu (ep 3)
Ayu Wakai (TMS Photo; ep 8)
Chiharu Yoshihara (eps 6, 10)
Fuyuto Muraguchi (eps 2, 4, 7, 11)
Maki Yamamoto (OP; ED; eps 1, 9, 12)
Miho Muraguchi (eps 2, 4, 7, 11)
Noriyo Koike (TMS Photo; ep 8)
Ryōta Katsuta (OP; ED; eps 1, 9, 12)
Yuki Yoshioka (ep 5)
Photography:
Ayumi Okano (Graphinica; eps 4-5)
Cai Yun Cai (Graphinica; eps 9-11)
Eiko Hiramoto (Graphinica; eps 4-5)
Haruhide Ishiguro (Graphinica; eps 6, 11)
Hidenori Shuyama (Graphinica; ep 8)
Hiroo Yoshioka (Graphinica; ep 8)
Hitoshi Tamura (Graphinica; 5 episodes
eps 5-6, 8, 11-12
)

Isao Tōkairin (Graphinica; eps 1-6, 8-12)
Katsunori Shiradō (Graphinica; ep 8)
Katsuto Ogawa (Chiptune; eps 4-6, 8-9)
Kenichi Otaki (Asura Film; eps 1-6, 8-12)
Kōhei Tanada (Graphinica; eps 4-5)
Koujirou Hayashi (Graphinica; eps 4-5)
Megumi Himeno (Graphinica; ep 11)
Shōgo Higami (Chiptune; eps 4-6, 8-9)
Yoshihiro Sekiya (Graphinica; eps 1-6, 8-12)
Yoshiko Takashimizu (Graphinica; eps 4-6, 11-12)
Yu Zhang (LandQ Studios; 5 episodes
eps 4-5, 8, 11-12
)

Production Advancement:
Akinori Nagaba (ep 9)
Chika Komatsuzaki (ep 11)
Haruka Andō (ED; ep 8)
Hyun Ho Jeon (ep 3)
Junpei Hoshi (ep 3)
Masateru Nomi (ep 7)
Midori Kosugi (ep 8)
Mikifumi Yamane (ep 12)
Minori Furukata (ep 5)
Noe Saitō (eps 2, 10)
Shoichi Ogane (OP)
Takuma Kurogane (eps 4, 12)
Yurika Fukaya (eps 1, 6, 11)
Publicity Assistant:
Hideo Yoshida (ep 1)
Kenji Yamazaki (eps 2-12)
Publicity Sales Promotion: Yūsaku Iwanade
Setting Production: Shoichi Ogane
Sound Effects: Noriko Izumo
Sound Effects Assistant: Kōhei Takara
Sound Mixing: Akira Noguchi
Sound Production Manager: Natsuki Fukuda
Special Effects: Naomasa Fukuda (eps 1-12)
Sub-Character Design:
Maiko Murase
Tomoko Miyakawa
Theme Song Arrangement:
Masato Nakayama (OP)
yamazo (ED)
Theme Song Composition:
Masato Nakayama (OP)
yamazo (ED)
Theme Song Lyrics:
Masato Nakayama (OP)
yamazo (ED)
Theme Song Performance:
Kazuya Nakai (OP)
Keisuke Koumoto (OP)
Shinnosuke Tokudome (ED)
Subaru Kimura (ED)
Tomokazu Sugita (ED)
Video Editing:
Dai Miyajima (Q-Tec; ep 12)
Fumiko Okamoto (Q-Tec; eps 4-5)
Mitsuna Fukazawa (Q-Tec; eps 6, 9)
Moe Sueyoshi (Q-Tec; eps 1-2)
Ryuichi Inoue (Q-Tec; ep 3)
Shinji Iriyama (Q-Tec; eps 1-6, 8-12)
Taichi Wakamatsu (Q-Tec; eps 8, 10-11)
Kazuya Nakai as Robby Yarge
Keisuke Koumoto as Hatchi Kita
Tomokazu Sugita as Yang

Akira Kushida as Hizakuriger
Ari Ozawa as Animes (ep 9)
Ayaka Kanna as Rock Kita (young; ep 9)
Ayumi Tsunematsu as Tourist Girl (ep 5)
Azumi Waki as Kapako (ep 5)
Chitose Morinaga as Pluto Tourist Bureau Chief's daughter (ep 3)
Daisuke Sakaguchi as JPS-19 
Hideto Nitta as Armeni (ep 9)
Hiroshi Karasuda as Master (coffee shop manager; ep 5)
Honoka Inoue as Beautiful nurse (ep 4)
Jun Fukuyama as Gyo-Gyo-kun (ep 4)
Kaede Takehisa as Yuma Yarge (young; ep 9)
Kaito Takeda as Man (ep 3)
Kaori Ishihara as Ms. Morisugi (eps 3, 11)
Kazuya Nakai as Yuma Yarge (ep 9)
Keisuke Koumoto as Rock Kita (ep 9)
Kenichirō Matsuda as Restaurant Manager (ep 4)
Maaya Uchida as Tiani (ep 9)
Mugihito as The Don (ep 5)
Natsumi Yamada as Tourist Girl (ep 5)
Reiko Suzuki as Middle-Aged Woman (ep 11)
Rie Kugimiya as Spacia (ep 11)
Ryōga Komata as Man (ep 3)
Ryūichi Hirose as Lunar Guard Captain (eps 10-12)
Satomi Arai as Glamorous-chan (bureau chief's daughter; ep 2)
Satoshi Tsuruoka as Mr. Kodai (eps 3, 11)
Sho Hayami as Count Mecha (ep 8)
Subaru Kimura as Allo
Takashi Matsuyama as Mars Tourist Bureau Chief (eps 2-3)
Tetsu Inada as King Chamechameka (ep 8)
Tomomichi Nishimura as Pluto Tourist Bureau Chief (ep 3)
Yasuhiro Mamiya as Takuo (ep 9)
Yasunori Masutani as Doctor (ep 4)
Yuichiro Umehara as Prince Chamechameka (ep 8)
Yuka Ando as Tourist Girl (ep 5)
Yusei Oda as Reporter (ep 12)
Yusuke Shirai as
Alien with cramps (ep 9)
Jimanshi (ep 9)

Ami Matsuhima as Young Woman (ear cleaning woman; ep 10)
Hiroyuki Kagura as Attendant (ep 8)
Hitomi Isaka as Electronic Voice (ep 9)
Honoka Inoue as Woman (ep 1)
Kaede Yuasa as Shrine Maiden (ep 11)
Kana Aoi as Saleswoman (ep 11)
Ken Uo as Old Man (ep 12)
Kiyoko Miyazawa as Old Woman (ep 12)
Kōji Ishii as King Nurumite (ep 6)
Kōji Okino as Lunar Guard (ep 12)
Maria Naganawa as Child (ep 12)
Minami Hiraoka as Woman (ep 1)
Moichi Saito as Commercial Narration (ep 1)
Nanami Satō as O-Hana-Chans (ep 7)
Nobuhiko Okamoto as Hoshiro (ep 8)
Rina Hidaka as Unami (ep 6)
Ryōko Maekawa as Cabaret girl (ep 2)
Ryōta Iwasaki as Alien (ep 5)
Satoshi Hino as Bodyguard (minotaur mecha; ep 8)
Saya Hirose as Gesoteeru-chan (tentacle girl; ep 2)
Shinya Ichikawa as Editor in Chief (ep 1)
Shinya Takahashi as
Hamama Alien (ep 6)
Phony Tourist (ep 11)
Shuuhei Iwase as Zatsu (ep 8)
Tadanori Date as Alien (ep 5)
Takahide Ishii as Cameraman (ep 12)
Takashi Yoshida as Live Broadcast (ep 6)
Takayuki Ishii as Alien (ep 5)
Wataru Katō as Chimu (ep 8)
Yasunao Sakai as Galaxy Immigration Bureau Administrator (ep 10)
Yoshimitsu Shimoyama as
Martian Store Clerk (ep 2)
Phony Tourist (ep 11)
Yū Akiba as Galaxy Immigration Bureau Administrator (ep 10)
Yuka Ando as Shrine Priest (ep 11)
Yūsuke Shirooka as Middle-Aged Man (ep 1)
Yuu Ayase as Cabaret girl (ep 2)
Japanese companies
2D Works:
Chiptune (eps 1-12)
2nd Key Animation:
GK Sales (eps 8-9)
Mabus Animation (ep 3)
M.S.J Musashino Production (ep 7)
Nakamura Production (eps 2, 10)
PRA (ep 6)
Reboot (eps 4, 6, 8, 11)
Revival (ep 6)
Sakura Create (eps 4-5)
Seven Seas (eps 8-10)
Snow Light Staff (ep 9)
Studio Elle (ep 2)
Studio Giants (eps 2, 6, 9)
Studio Gram (eps 8, 11)
Studio Lings (eps 10-11)
Studio μ (ep 5)
TAP (7 episodes
eps 1-2, 4-6, 9-10
)

TROYCA (ep 5)
Studio Wombat (ep 4)
WONWOO animation (ep 4)
xenron (eps 3-4, 6)
3DCG Animation Assistance: Picona Creative Studio (ep 10)
3DCGI: Studio Comet (eps 1-12)
Animation Direction: Mabus Animation (ep 3)
Animation Production: Studio Comet
Background Art:
KJ Studio (eps 2, 5, 9-11)
Studio Jack (eps 1-12)
Color Setting: TMS Photo (T.D.I.; ep 8)
Digital In-between Animation: AXsiZ (uncredited; ep 7)
In-Between Animation:
4tune (eps 8, 11)
Akatsuki (ep 9)
Asahi Production Shiroishi Studio (eps 1-2, 11-12)
Felix Film (ep 2)
GK Sales (eps 8-9)
jimei (ep 3)
mintis (ep 3)
M.S.J Musashino Production (ep 7)
PTC Magic (ep 7)
Reboot (6 episodes
eps 4-10 even, 11-12
)

Revival (ep 8)
Revoroot (eps 1-2)
Seven Seas (eps 6, 8-12)
Studio Gimlet (ep 1)
Studio Gokumi (uncredited; ep 7)
Studio Gram (eps 6, 8, 11-12)
Studio Massket (eps 1-2, 8)
Studio μ (eps 5, 8)
TAP (10 episodes
eps 1-2, 4-6, 8-12
)

Trycell (ep 4)
Tsumugi Animation Research Institute (ep 2)
WONWOO animation (eps 1-2, 4-5)
xenron (eps 3-4, 6)
Key Animation:
4tune (ep 11)
GK Sales (eps 8-9)
Mabus Animation (ep 3)
PTC Magic (ep 7)
Reboot (eps 8, 11)
Studio Massket (ep 8)
WONWOO animation (eps 8-9, 11)
Monitor Graphics:
Graphinica (eps 1-12)
Music Production: Pony Canyon
Offline Editing: Okayasu Promotions
Paint:
4tune (eps 8, 11)
A-Real (eps 10-11)
Akatsuki (ep 9)
Asahi Production Shiroishi Studio (eps 1-2, 11-12)
Bird (5 episodes
eps 1-2, 5-6, 12
)

CloverWorks (eps 1-2, 4)
GK Sales (eps 8-9)
jimei (ep 3)
mintis (ep 3)
M.S.J Musashino Production (ep 7)
office fuu (ep 1)
Pierrot Plus (eps 1-2)
PTC Magic (ep 7)
Reboot (eps 4, 8, 10-12)
Revival (ep 8)
Revoroot (eps 1-2, 12)
Seven Seas (eps 6, 8-12)
Studio Elle (8 episodes
eps 1-2, 6, 8-12
)

Studio Gimlet (ep 1)
Studio Gram (eps 6, 8, 11-12)
Studio Lings (ep 10)
Studio Massket (eps 1-2, 8)
Studio μ (eps 5, 8)
Studio OM Aomori Works (eps 1-2)
TAP (10 episodes
eps 1-2, 4-6, 8-12
)

Trycell (ep 4)
Tsumugi Animation Research Institute (ep 2)
WONWOO animation (eps 1-2, 4)
xenron (eps 3-4, 6)
Paint Check: TMS Photo (T.D.I.; ep 8)
Photography:
Asura Film (eps 1-12)
Chiptune (eps 4-6, 8-9)
Graphinica (eps 1-12)
LandQ studios (5 episodes
eps 4-5, 8, 11-12
)

Production: Don Two Co., Ltd.
Production Assistance:
AXsiZ (ep 7)
EMT Squared (ep 3)
Recording Studio: Three S Studio
Sound Production: Dax Production
Video Editing: Q-Tec (eps 1-12)
English cast
English staff
ADR Director: Dallas Reid
Translation: Steven J. Simmons
ADR Script: Leah Clark
ADR Engineer:
Benjamin Tehrani (ep 1)
Domonique French (ep 7)
Olivia Harris (eps 7, 10-11)
Rickey Watkins
Victor Acosta (eps 7-8)
ADR Script Supervisor: Jeramey Kraatz
ADR Supervisor: Peter Hawkinson
Assistant ADR Director: Cris George (ep 5)
Assistant producer:
Samantha Herek
Zach Bolton
Lead ADR Engineer: Jeremy Woods
Linguistic Asset Manager: Sarah Alys Lindholm
Materials Coordinator: Trenton Jons
Music Director: Megan Shipman (ep 7)
Senior Video Editor:
Daniel Mancilla
Jeremy Jimenez
Subtitle Timing: Krzysztof Kunc (Aniplus Asia)
Talent Coordination: Tara A. Williams
Video Engineer: Brittany Smith
Video Post-Production Manager: Susie Nixon
Cris George as Robby Yarge
Stephen Fu as Hatchi Kita

Alison Viktorin as Gras
Anthony Bowling as JPS-19
Chris Guerrero as Hizakuriger
Ian Sinclair as Yang

Aaron Dismuke as Gyo-Gyo (ep 4)
Alexis Tipton as Ms. Denshi (ep 3)
Amanda Lee as Flower Chorus (ep 7)
Apphia Yu as Kenta (ep 7)
Bryan Massey as Merman Manager (ep 4)
Bryn Apprill as
Female Flower (ep 7)
Pretty Nurse (ep 4)
Caitlin Myers as Flower Chorus (ep 7)
Charlie Campbell as Pops (ep 1)
Christopher R. Sabat as King (ep 8)
Cody Savoie as Hoshiro (ep 8)
Cris George as Yuma Yarge (ep 9)
Daman Mills as Prince Chamechamacha (ep 8)
Dani Chambers as Animesu (ep 9)
Dawn M. Bennett as Morisugi (ep 3)
Felecia Angelle as Kapako (ep 5)
J. Michael Tatum as Count (ep 8)
Jad Saxton as
Flower Chorus (ep 7)
Tierney (ep 9)
John Swasey as Takokawaina (ep 2)
Josh Grelle as Armeni (ep 9)
Kate Bristol as Flower Chorus (ep 7)
Kent Williams as Male Commercial Narrator 1A (ep 1)
Lindsay Seidel as Spacia (ep 11)
Matt Shipman as Gimency (ep 9)
Michael A. Zekas as Merman Doctor (ep 4)
Morgan Berry as
Robby Yarge (young)
Yuma Yarge (young; ep 9)
Phil Parsons as Takuo (ep 9)
Ricco Fajardo as Kodai (ep 3)
Robert McCollum as Wom (ep 5)
Sara Ragsdale as Rock Kita (young; ep 9)
Sarah Wiedenheft as Unami (ep 6)
Sonny Strait as Mr. Pluto (ep 3)
Stephanie Young as Male Flower (ep 7)
Stephen Fu as Rock Kita (ep 9)
Tia Ballard as Glamorous Girl (ep 2)
Tyson Rinehart as King Nurumite (ep 6)

English companies
Broadcaster: Aniplus Asia
Distributor: Madman Entertainment (Australia and New Zealand; Funimation)
Internet Streaming:
AnimeLab (Australia and New Zealand)
FUNimation Entertainment
French staff
French cast
Translation: Kevin Stocker (Wakanim)

Encoding: Charlotte Colart
Publication: Jelizaveta Stolarova
Relecture: Aurélie Brun
Spotting: Charlotte Colart
Supervision: Justine Cocquyt
(none)
French companies
Internet Streaming: Wakanim
German staff
German cast
Translation: Christopher Derbort
(none)
German companies
(none)
Chinese (PRC) staff
Chinese (PRC) companies
(none)
Internet Streaming: bilibili
Chinese (PRC) cast
(none)

This encyclopedia is collaboratively edited by the users of this site
DISCLAIMER add information report an error lookup sources

Compare this anime's credits with others

# A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Anime anthology