×
  • remind me tomorrow
  • remind me next week
  • never remind me
Subscribe to the ANN Newsletter • Wake up every Sunday to a curated list of ANN's most interesting posts of the week. read more

Record of Ragnarok II (TV 2)

Have you seen this? want to / seen some / seen all

Alternative title:
Shūmatsu no Walküre (Japanese)
終末のワルキューレ (Japanese)
Plot Summary: The battle between humanity and the gods continues as Ragnarok rages on. Despite the machinations of the divines and the Valkyries, it all comes down to the battle in the ring. With the gods up 2-1, the next two bouts – Hercules versus Jack the Ripper and Shiva versus Raiden – will be critical. Humanity's existence is in the balance…
User Ratings: 51 ratings have been given [details]
 Masterpiece: 2 votes (sub:2)
 Excellent: 8 votes (sub:6, dub:2)
 Very good: 8 votes (sub:7, others:1
1 Arabic subtitled
)
 Good: 13 votes (sub:9, dub:3, others:1
1 Italian subtitled
)
 Decent: 9 votes (sub:5, dub:3, others:1
1 Spanish dubbed
)
 So-so: 4 votes (sub:4)
 Not really good: 2 votes (sub:2)
 Weak: 1 vote (sub:1)
 Bad: 1 vote (sub:1)
 Awful: 2 votes (sub:1, dub:1)
 Worst ever: 1 vote (sub:1)
Seen in part or in whole by 69 users, rank: #5911 (of 9585)
Median rating: Good
Arithmetic mean: 6.588 (Good−), std. dev.: 2.2332, rank: #5428 (of 9708)
Weighted mean: 6.673 (Good−), rank: #4993 (of 9708) (seen all: 7.06 / seen some: 6.62 / won't finish: 2.30)
Bayesian estimate: 6.847 (Good), rank: #3996 (of 7288)
Number of episodes: 15
Vintage:
2023-01-26 (Netlfix, eps. 1-10)
2023-04-14 (Japan, TV broadcast eps. 1-10)
2023-07-12 (Netlfix, eps. 11-15)
2023-10-20 (Japan, TV broadcast eps. 11-15)
Opening Theme:
"Rude, Loose Dance" by Minami
Ending Theme:
"Inori" (Prayer) by Masatoshi Ono
Reviews:
You can contribute information to this page, but first you must login or register

Japanese staff
Japanese cast
Director: Masao Ōkubo
Series Composition:
Kazuyuki Fudeyasu
Yuka Yamada
Character Design: Masaki Satō
Sound Director: Yasunori Ebina

Theme Song Arrangement: Syu (GALNERYUS; ED)
Theme Song Composition:
Minami (OP)
Syu (GALNERYUS; ED)
Theme Song Lyrics:
Masatoshi Ono (ED)
Minami (OP)
Theme Song Performance:
Masatoshi Ono (ED)
Minami (OP)
Miyuki Sawashiro as Brunhilde
Tatsuhisa Suzuki as Shiva (eps 2, 6-10)
Tomoyo Kurosawa as Göll

Akira Miki as Thrud
Ayumu Murase as Zerofuku
Daisuke Namikawa as Beelzebub
Hinata Tadokoro as Ares
Honoka Inoue as Hlökk (eps 3, 5)
Junichi Suwabe as Hermes
Kaito Ishikawa as Qin Shi Huang
Katsuyuki Konishi as Heracles (eps 1-5)
Ryōtarō Okiayu as Hades
Subaru Kimura as Raiden Tameemon (eps 6-10)
Tetsu Inada as Hajun
Tomokazu Sugita as Jack the Ripper (eps 1-5, 10)
Tsubasa Yonaga as Okita Sōji (eps 5-6)
Wataru Takagi as Kondō Isami (eps 5-6)
Yoshitsugu Matsuoka as Loki (eps 1-6)
Yūichi Nakamura as Buddha (eps 5-6, 10)
Yukihiro Nozuyama as Heimdall

Akari Kikunaga as
Anne (eps 3-4)
Benzaiten (eps 5-6, 10)
Akihiro Tajima as
Bishamon/Vaiśravana (eps 5-6, 10)
Hanemon Seki (ep 7)
Shumbha (ep 8)
Chikako Sugimura as
Ken Seki (ep 7)
Mother (eps 9-10)
Parvati (eps 7-8)
Daiki Hamano as
Hoteison (eps 5-6, 10)
Varuna (ep 8)
Kazuhiro Yamaji as Kojiro Sasaki (eps 5-6)
Kazuki Sōya as Fukurokuju (eps 5-6, 10)
Kōji Ishii as Narrator (1-2, 4, 7-10)
Makoto Koichi as Castor (eps 2-5)
Mayumi Shintani as Daikokuten (eps 5, 10)
Misato Matsuoka as
Durga (eps 7-8)
Young Tameemon (eps 7, 9)
Miyuki Sawashiro as Female Narrator (eps 2-3, 7-9)
Moe Nagamuta as Kali (ep 7)
Naoko Komatsu as
Ganesha (eps 7-8)
Mary (ep 3)
Rie Tanaka as Aphrodite (eps 2, 6-7, 10)
Satoru Ito as
Kajinosuke Tanikaze (eps 7, 9-10)
Nishumbha (ep 8)
Shintarō Ōhata as Ebisu (eps 5-6, 10)
Shō Hayami as Odin (ep 6)
Shōhei Komatsu as Alcides (ep 2)
Shūhei Sakaguchi as Rudra (eps 8, 10)
Shūichi Uchida as Vishnu (eps 8-10)
Shuri Miyumi as Boy Jack (eps 3-5)
Taisuke Nakano as Huginn (eps 4, 6)
Tomohiro Yamaguchi as Muninn (eps 4-6)
Tsuguo Mogami as
Jurojin (eps 6, 10)
William Shakespeare (eps 1, 4-5)
Yuji Murai as
Arthur Conan Doyle (eps 1, 4-5)
Brahma (eps 8-10)
Jack Smith (ep 3)

Akihiro Tajima (eps 2-3, 13-15)
Arisa Maesako (eps 7, 9)
Ayumi Yagyu (5 episodes
eps 6, 8, 10, 14-15
)
Chikako Sugimura (eps 1-4, 13)
Daichi Furusawa (eps 7, 12)
Daiki Hamano (eps 1-2)
Haruki Asada (5 episodes
eps 6, 8, 10, 14-15
)
Kana Sakai (ep 12)
Kaya Ueda (eps 7, 12)
Kazuki Sōya (ep 13)
Kazuki Yoshida (5 episodes
eps 6, 8, 10, 14-15
)
Kazuo Yoshida (ep 10)
Kyouka Maruyama (eps 6, 10)
Megumi Satou (ep 3)
Misato Matsuoka (eps 2, 5, 12)
Mizuki Hayashi (eps 14-15)
Mizuki Ishii (eps 14-15)
Moe Nagamuta (ep 9)
Naoki Sabae (eps 6, 8)
Naoko Komatsu (eps 6, 9, 12-13)
Risa Motooka (ep 6)
Ryouga Imai (eps 7, 9)
Satoru Ito (7 episodes
eps 1-4, 6, 13-14
)
Seiko Nakano (ep 9)
Shingo Kato (ep 12)
Shōgo Yano (ep 1)
Shūichi Uchida (5 episodes
eps 2, 4-5, 7, 13
)
Taiki Yamashita (ep 15)
Taisuke Nakano (4 episodes
eps 8, 12-13, 15
)
Takuya Miwa (ep 9)
Tomohiro Yamaguchi (eps 7-8, 15)
Tomoya Matsubara (eps 7, 9)
Yu Kanda (4 episodes
eps 8, 10, 14-15
)
Yuji Murai (eps 14-15)
Yuka Shiono (ep 7)
Yukito Seki (ep 12)
Yuya Yamamoto (eps 8, 10)
Japanese companies
2D Works: Graphinica
2nd Key Animation:
BEEP (ep 19)
East Fish Studio (ep 25)
Grain (eps 13, 21)
Hybrid Labo (ep 16)
Maru Animation (ep 26)
MK Seoul (OP; 9 episodes
eps 14, 16-17, 20-22, 24, 26-27
)

PRA (eps 16, 19, 24)
R.I.C (ep 25)
RadPlus (eps 24-25, 27)
Seven Seas (eps 24, 26)
Studio Gash (4 episodes
eps 16, 19, 24, 26
)

Studio Gram (eps 13, 21)
Studio Lings (ep 19)
Studio Mindo (6 episodes
eps 16-17, 19, 22, 24-25
)

Sunrise (ep 25)
Triple A (ep 13)
WHITE FOX Izukōgen Studio (ep 16)
World Anime Networks (6 episodes
eps 13, 16-17, 19, 24-25
)

Yumeta Company (eps 24, 26)
Animation Direction: Maru Animation (ep 26)
Animation Production:
Graphinica
Yumeta Company
Background Art:
Atelier Musa (eps 18-22)
Graphinica (9 episodes
eps 13-17, 23-26
)

Background Art Cooperation:
Bibury Animation Studio (ep 25)
PEEC Animation (4 episodes
eps 14, 17, 24-25
)

Color Check: Maru Animation (ep 26)
Color Key: Maru Animation (ep 26)
Editing: Graphinica
Finish Animation:
Dangun Pictures (eps 24-25)
DEFA (ep 21)
Grain (eps 13, 19, 21)
Hybrid Labo (ep 16)
Maru Animation (ep 26)
MK Seoul (12 episodes
eps 13-14, 16-19, 21-22, 24-27
)

R.I.C (10 episodes
eps 16-20, 22, 24-27
)

RadPlus (ep 27)
Seven Seas (eps 18, 24-27)
Studio Cj (ep 14)
Studio Eight Colors (ep 24)
Studio Gram (eps 13, 21)
Studio Mindo (eps 19, 25)
Triple A (ep 13)
Yumeta Company (OP; ED; 11 episodes
eps 13, 15, 17-20, 22, 24-27
)

In-Between Animation:
Dangun Pictures (eps 22, 24)
East Fish Studio (ep 25)
Geno Studio (ep 21)
Grain (eps 13, 19, 21)
Graphinica (ep 21)
Hybrid Labo (ep 16)
Maru Animation (ep 26)
MK Seoul (12 episodes
eps 13-14, 16-19, 21-22, 24-27
)

R.I.C (10 episodes
eps 16-20, 22, 24-27
)

RadPlus (ep 27)
Seven Seas (eps 18, 24-27)
Studio Cj (ep 14)
Studio Eight Colors (ep 24)
Studio Gram (eps 13, 21)
Studio Mindo (eps 19, 25)
Triple A (ep 13)
Yumeta Company (OP; ED; 11 episodes
eps 13, 15-18, 20, 22, 24-27
)

In-between Check:
East Fish Studio (ep 25)
Maru Animation (ep 26)
MK Seoul (ep 16)
Key Animation:
Grain (ep 21)
Group Zen (ED)
Maru Animation (ep 26)
MK Seoul (11 episodes
eps 13-14, 16-17, 19-22, 24, 26-27
)

Studio Cj (ep 14)
Studio Gram (ep 21)
World Anime Networks (eps 13, 17)
Online Editing: qooop (Q-Tec Studio; eps 13-27)
Production Advancement: Maru Animation (ep 26)
Production Assistance: Maru Animation (ep 26)
Production Cooperation:
Dangun Pictures (ep 14)
Maru Animation (eps 15, 18, 23)
MK Seoul (6 episodes
eps 13-14, 16, 19-20, 26
)

English cast
English staff
ADR Director: Michael Schneider

Adapter:
Emily Fajardo (10 episodes
eps 1-11 odd, 12-15
)

Kyle McCarley (eps 2-10 even)
Dubbing Assistant:
Annika Perkins
River Kanoff
Dubbing Casting Lead: Rachel Slotky
Editing: Brian Hubbard
Production Assistant: Abbey Veffer
Production Supervision: George Valko
Project Manager: James Kim
Spotting: Annika Perkins (eps 2-10 even)
Studio Management: Nicholas Tucker
Laura Post as Brunhilde

Ben Pronsky as Muninn (eps 4, 6)
Bill Butts as Odin (ep 6)
Chris Edgerly as Zeus
Cory Yee as Hermes
George Newbern as Hercules (eps 1-5)
Jason Palmer as Huginn
Jeff Leach as Jack the Ripper
Kari Wahlgren as Hlökk (eps 3, 5)
Kellen Goff as Heimdall
Marin Miller as Thrud (eps 6, 9-10)
Meli Grant as Zerofuku
Michael Schwalbe as Raiden Tameemon (eps 6-10)
Noshir Dalal as
Brahma
Indr
Reba Buhr as Aphrodite (eps 2, 6-7, 10)
Ryan Colt Levy as Loki (eps 1-6)
Sean Rohani as Shiva (eps 2, 6-10)
SungWon Cho as Kajinosuke Tanikaze (eps 7, 9-10)
Tim Friedlander as Ares

Alejandro Saab as
Hoteison (eps 11-12)
Soji Okita (eps 11, 15)
Zerofuku (young; eps 14-15)
Andrew Kishino as
Ebisu (eps 5-6, 10)
Hanemon (ep 7)
Urakaze
Anjali Kunapaneni as Parvati (eps 7-8)
Anne Yatco as
Ken (Raiden's Mother)
Young Rudra
Brandon McInnis as Beelzebub
Cory Yee as Qin Shi Huang Di
David Errigo Jr. as Jack the Ripper (Young; eps 3-5)
Doug Stone as King Suddhodana (ep 13)
J. Michael Tatum as Hades
James Mathis III as Narrator (7 episodes
eps 1-2, 4, 7-10
)
Jenny Yokobori as
Daikokuten (eps 5, 10)
Tarokichi (young Raiden Tameemon; eps 7, 9)
Johnny Yong Bosch as
Jurojin (eps 6, 10)
Tarokichi (young Raiden Tameemon, age 17)
Kamran Nikhad as Rudra (eps 8, 10)
Kari Wahlgren as Anne (eps 3-4)
Keone Young as
Fukurokuju (eps 5-6, 10)
Kojiro Sasaki (eps 5-6)
Priest (ep 1)
Kunal Dudheker as Jataka
Lipica Shah as Durga (eps 7-8)
Maaz Ali as
Buddha
Gautama Siddhartha
Vishnu
Marin Miller as Benzaiten (eps 5-6, 10)
McKenzie Atwood as Zerofuku (young; eps 12-13)
Michael Benyaer as
Agni
Sumbha (ep 8)
Mike Haimoto as
Hoteison (eps 5-6, 10)
Soji Okita (eps 5-6)
Toraji (ep 9)
Paul Nakauchi as
Genpaku Sugita
Isami Kondo (eps 5-6)
Katsushika Hokusai
Kisaburo Onogawa (ep 7)
Reba Buhr as Castor (eps 2-5)
Sean Rohani as Vaisravana
Sean T. Krishnan as
Nisumbha
Varuna
Tom Bromhead as William Shakespeare (eps 1, 4-5)
Tony Curran as
Arthur Conan Doyle
Jack Smith
Victoria Atkin as Mary
Victoria Platt as Narrator (eps 2-3, 7-9)
Yuri Lowenthal as Alcides-Hercules (ep 2)

English companies
Internet Streaming: Netflix
Studio: Iyuno-SDI Group
French staff
French cast
Dubbing Director: Bruno Meyere

Adaptation: Loic Espinosa
Marie Chevalot as Brunhilde

Alan Aubert as Beelzebub
Arthur Pestel as Alcide
Benjamin Gasquet as Hermès
Bruno Magne as
Hoteisen
Kojiro Sasaki
Bruno Meyere as
Isami Kondo
Rudra
Catherine Desplaces as
Narratrice
Raiden enfant
Colette Noel as Thrud
Emmanuel Bonami as Raiden Tameimon
Enzo Ratsito as Fukurokuju
Gérard Surugue as Zeus
Gilbert Levy as Shakespeare
Jérémie Bedrune as Heracles
Jessy Dubuis as Soji Okita
Julien Allouf as
Arthur Conan Doyle
Shiva
Karl-Line Heller as
Hlokk
Ken Seki
Laurent Blanpain as
Bishamonten
Genpaku
Loïc Houdré as Buddha
Marc Brétonnière as Jack l'éventreur
Mathilde Carmes as Jack enfant
Nathalie Bienaime as
Aphrodite
Castor
Mary
Patrice Baudrier as Heimdall
Patrick Pellegrin as Kajinosuke
Paul Borne as Kisaburo
Philippe Catoire as Narrateur
Rémi Caillebot as Loki
Thierry Mercier as Agni
Virginie Ledieu as
Anne
Benzaiten

French companies
Dubbing: Cinéphase
Polish staff
Polish cast
Dubbing Director:
Mateusz Weber (eps 11-15)
Małgorzata Lalowska (eps 1-10)

Dialogues:
Antonina Rafałowska (eps 11-15)
Małgorzata Lalowska (eps 1-10)
Production manager: Tatiana Sałek
Recording:
Christopher Grzybowski (eps 11-15)
Patrick Multan (eps 1-10)
Synchronization:
Christopher Grzybowski (eps 11-15)
Patrick Multan (eps 1-10)
Agata Góral as Göll
Ewa Prus as Brunhilde

Adam Ferency as Zeus
Jakub Wieczorek as Hajun
Joanna Pach as Aphrodite
Kamil Pruban as Hermes
Krzysztof Szczepaniak as Jack the Ripper
Marta Dobecka as Zerofuku
Mateusz Kwiecień as Hercules
Mikołaj Śliwa as Buddha
Waldemar Barwiński as Heimdall

Cezary Kwiecinski as William Shakespeare
Filip Kosior as Narrator
Ignacy Martusewicz as Jack the Ripper (young)
Izabella Bukowska as Female Narrator
Tomasz Dedek as Kojiro Sasaki
Polish companies
Dubbing Studio: VSI Warsaw
Internet Streaming: Netflix

This encyclopedia is collaboratively edited by the users of this site
DISCLAIMER add information report an error lookup sources

Compare this anime's credits with others

# A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Anime anthology