×
  • remind me tomorrow
  • remind me next week
  • never remind me
Subscribe to the ANN Newsletter • Wake up every Sunday to a curated list of ANN's most interesting posts of the week. read more

A Certain Scientific Railgun T (TV 3)

Have you seen this? want to / seen some / seen all


Alternative title:
Toaru Kagaku no Railgun T (Japanese)
A Certain Scientific Railgun
とある科学の超電磁砲 Third Season (Japanese)
とある科学の超電磁砲T (Japanese)
とある科学の超電磁砲第3期 (Japanese)
Objectionable content: Significant
Plot Summary: The Daihasei Festival is under way and the prestigious Tokiwadai Middle School, where the Ace of Tokiwadai, Mikoto Misaka reside, is one of the schools participating in this annual sports fest. However, not all are fun and games as people behind the shadows start to plot a new threat that will endanger Mikoto and the whole Academy City. After the Daihasei Festival, Mikoto and her friends find themselves being involved in multiple incidents surrounding special cards that supposedly record people's dreams.
User Ratings: 114 ratings have been given [details]
 Masterpiece: 6 votes (sub:4, dub:1, raw:1)
 Excellent: 24 votes (sub:18, dub:2, others:4
3 Portuguese subtitled
1 Arabic subtitled
)
 Very good: 44 votes (sub:36, dub:7, ?:1)
 Good: 29 votes (sub:25, dub:2, others:2
1 Polish subtitled
1 Portuguese subtitled
)
 Decent: 6 votes (dub:4, sub:2)
 So-so: 1 vote (sub:1)
 Not really good: 2 votes (sub:2)
 Weak: 2 votes (sub:2)
 Bad: -
 Awful: -
 Worst ever: -
Seen in part or in whole by 257 users, rank: #3041 (of 8638)
Median rating: Very good
Arithmetic mean: 7.772 (Very good−), std. dev.: 1.2776, rank: #1014 (of 8761)
Weighted mean: 7.771 (Very good−), rank: #914 (of 8761) (seen all: 7.83 / seen some: 8.00 / won't finish: 4.25)
Bayesian estimate: 7.744 (Very good−), rank: #729 (of 6656)
Running time: 24 minutes per episode
Number of episodes: 25
Episode titles: We have 27
Vintage: 2020-01-10
Opening Theme:
"final phase" by fripSide
#2: "dual existence" by fripSide
Ending Theme:
"final phase" by fripSide (ep 1)
"nameless story" by Kishida Kyōdan & The Akeboshi Rockets
#2: "Aoarashi no ato de" (青嵐のあとで) by sajou no hana
Insert song:
"Koko ni Itai" (ここにいたい) by sajou no hana (ep 15)
Trivia: We have 5
Reviews: Show:
News: Show:
You can contribute information to this page, but first you must login or register

Blu-ray + DVD combo
    A Certain Scientific Railgun T - Part 1 (BD+DVD) 2021-03-02 (from $98.97)
    A Certain Scientific Railgun T - Part 2 (BD+DVD) 2021-06-29 (from $49.94)

Japanese staff
Japanese cast
Director: Tatsuyuki Nagai
Series Composition: Shogo Yasukawa
Script:
Atsuo Ishino (イシノアツオ; eps 5, 11)
Hiroki Uchida (eps 6, 12, 20)
Shinichi Inotsume (6 episodes
eps 7, 10, 16-17, 21-22
)

Shogo Yasukawa (14 episodes
eps 1-4, 8-9, 13-15, 18-19, 23-25
)

Storyboard:
Hideki Tachibana (OP1; eps 11-12, 14)
Kazuki Horiguchi (eps 11, 16)
Kazuo Takigawa (ep 13)
Kiyoko Sayama (ep 15)
Koichiro Sohtome (eps 6, 13)
Kouichi Takada (eps 8, 19, 23)
Naoyuki Konno (ED1)
Ryûta Kawahara (ep 9)
Shingo Yuki (ep 3)
Shuuji Miyazaki (ep 21)
Takashi Iida (飯田崇; ep 24)
Tatsuyuki Nagai (ED2; 6 episodes
eps 1, 6, 13, 23-25
)

Tetsuya Yanagisawa (ep 12)
Toru Yoshida (ep 23)
Toshikazu Hashimoto (ep 5)
Yoshiki Kawasaki (OP2)
Yoshiki Yamakawa (ep 18)
Yoshimitsu Ohashi (ep 22)
Yuuichi Nihei (5 episodes
eps 2, 7, 10, 17, 20
)

Episode Director:
Akari Ranzaki (eps 13, 19, 24)
Daizou Yase (ep 13)
Hideki Tachibana (OP1)
Katsushi Sakurabi (ep 22)
Kazuki Horiguchi (eps 1, 16, 23)
Kiyoko Sayama (ep 15)
Kōsaku Taniguchi (ep 6)
Makoto Sokuza (5 episodes
eps 4, 8, 16, 20, 23
)

Naoyuki Konno (ED1)
Ryûta Kawahara (ep 9)
Sho Kitamura (ep 18)
Shuuji Miyazaki (eps 14, 21)
Takayuki Kuriyama (eps 10, 20)
Tatsuyuki Nagai (ED2; ep 25)
Tetsuro Tanaka (eps 23-24)
Toshikazu Hashimoto (ep 5)
Yoshihiro Mori (5 episodes
eps 2, 7, 12, 17, 24
)

Yoshiki Kawasaki (OP2)
Yōsuke Yamamoto (ep 11)
Yūsuke Onoda (eps 3, 6)
Yuuki Nagasawa (eps 10, 20)
Music: Maiko Iuchi
Original creator:
Kazuma Kamachi
Motoi Fuyukawa
Character Design: Yuichi Tanaka
Art Director: Kentaro Izumi
Chief Animation Director:
Haruka Sano (eps 19, 21)
Hiroshi Tomioka (eps 2-18, 20-25)
Hiroshi Yakou (eps 1, 3)
Yukie Hiyamizu (eps 22, 24-25)
Yuuko Yoshida (ED1; 6 episodes
eps 6, 9, 12, 16, 19, 22
)

Animation Director:
Akio Kitahara (eps 10, 15)
Asuka Shimizu (eps 5, 8, 11)
Ayana Togashi (eps 3, 6)
Bong Duk Kim (ep 20)
Eri Sano (4 episodes
eps 6, 9, 11, 14
)

Fu Zi Cheng (Jumondo; ep 23)
Haruka Sano (OP2; 11 episodes
eps 1, 5-7, 9-21 odd
)

Hayato Tejima (ep 22)
Hibiki Yamaguchi (4 episodes
eps 16, 21, 23, 25
)

Hiromitsu Hagiwara (ED1)
Hiroshi Tomioka (OP2)
Hiroyuki Shimizu (ep 15)
Hiroyuki Sugawara (7 episodes
eps 9-15 odd, 19, 22, 25
)

Hyeon Sook Min (eps 16, 21-22)
Ikuma Fujibe (6 episodes
eps 3, 5, 8-14 even
)

Ippeita Watanabe (ep 19)
Jong Min Jun (eps 16, 21-22)
Jun'ya Kikuchi (ep 25)
Jun-Oh Kim (ep 20)
Kazuo Takigawa (ep 3)
Kenta Hashimoto (ep 24)
Keum Young Woo (ep 20)
Kotaro Okazaki (10 episodes
eps 3-4, 6, 9, 11, 14, 16, 19, 22, 24
)

Kouji Ogawa (4 episodes
eps 7, 9, 12, 14
)

Kwan Woo Lee (ep 20)
Mineko Ueda (ED1, OP2; 9 episodes
eps 2, 5, 7, 10, 13, 16, 19, 23, 25
)

Nagisa Takahashi (ep 22)
Nobuhide Hayashi (ep 19)
Noriyasu Yamauchi (6 episodes
eps 2, 4, 7, 12, 17, 24
)

Saori Hosoda (eps 3, 5)
Sawako Shigematsu (7 episodes
eps 9-17 odd, 22, 25
)

Sayaka Ueno (Jumondo; ep 23)
Shigeki Kimoto (OP1; eps 1, 4, 6)
Shinya Hasegawa (ED1; eps 16-24 even)
Shinya Kouno (eps 6, 11)
Taiki Etō (9 episodes
eps 4-5, 8-14 even, 17, 20, 24
)

Takeshi Maenami (9 episodes
eps 6, 10-20 even, 23, 25
)

Teppei Okuda (OP2; 10 episodes
eps 4, 6, 9-17 odd, 20, 22, 24
)

Teruhiko Yamazaki (Jumondo; ep 23)
Tetsuya Sakamoto (ep 1)
Tomomi Itō (5 episodes
eps 12, 15, 18, 22, 25
)

Yoshiko Minamihara (ep 22)
Youichi Ohnishi (eps 16, 21)
Yousuke Kobuchi (eps 3-21 odd, 24)
Yu Murakami (ep 2)
Yūki Kitajima (5 episodes
eps 13, 16, 18, 23, 25
)

Yūki Tamori (eps 15, 23)
Yukie Hiyamizu (OP2; 6 episodes
eps 1, 4-10 even, 14
)

Yumi Nakayama (ep 10)
Yuuko Yoshida (ED1,ED2)
Zhi Peng Wu (9 episodes
eps 6, 10-20 even, 23, 25
)

Sound Director: Jin Aketagawa
Cgi Director:
Daigo Fujiaki (eps 1-2)
Tetsuro Tanaka (eps 23-24)
Yuki Murakami (eps 3-25)
Director of Photography: Shingo Fukuyo
2nd Key Animation:
Ai Mochida (ep 24)
Ai Udachi (ep 23)
Aimi Tanaka (eps 1, 3, 10)
Akari Kawamura (OP2; 8 episodes
eps 4, 7-10, 15, 22-23
)

Akari Ranzaki (OP1)
Akari Sugatani (OP1; eps 1, 12)
Aoi Hamahira (eps 9, 11-17)
Aoi Nishimura (ep 19)
Ayana Togashi (4 episodes
eps 12, 14-15, 17
)

Ayumu Tsujimura (PRA; eps 9, 13)
Chie Tanaka (eps 6, 10)
Chiharu Fuse (Debris Sapporo; ep 15)
Chiharu Noda (ep 23)
Daichi Shichinohe (PRA; ep 11)
Daiki Takemoto (4 episodes
eps 19-20, 24-25
)

Eri Kanehara (ep 19)
Ga Seung Bu (ep 21)
Haruka Oikawa (ep 15)
Haruka Sano (5 episodes
eps 7, 9, 11, 14, 19
)

Haruka Tsubata (eps 1, 13)
Haruto Takahashi (OP2; eps 11, 15, 23)
Hayato Iizumi (ep 4)
Hazuki Nakaema (ep 23)
Hee Jung Kim (DR MOVIE; ep 20)
Hideaki Ariga (ep 21)
Hideyoshi Furuhata (eps 23-25)
Hijiri Yamaoka (ep 19)
Hiroshi Yakou (ep 10)
Ikuma Fujibe (ep 12)
Itai Yamamichi (ep 4)
Jun Onouchi (ep 23)
Jun'ya Kikuchi (ep 17)
Kai Tsukui (OP2; eps 10, 13, 15)
Kaichi Baba (eps 2, 13)
Kanae Fukumoto (eps 5, 8, 10)
Kanami Hirano (ep 1)
Kaori Kinoshita (ep 18)
Kaori Takahashi (ep 23)
Kazuki Takenaga (eps 4, 15)
Kazumasa Shimoe (eps 5, 18, 21)
Kenichirō Aoki (OP2)
Kenta Hashimoto (eps 13, 17)
Kiroku (ep 19)
Kōsei Hirayama (eps 16-17)
Kunihiro Sakurai (ep 23)
Lin Yi Yu (ep 23)
Maika Ōnuki (PRA; eps 11-14, 16-25)
Maimi Kondō (eps 18, 20, 23)
Mako Yamashita (eps 1-3, 7, 20)
Manami Yabe (11 episodes
eps 10-12, 17-22, 24-25
)

Masayuki Kojima (ep 15)
Mika Takahashi (ep 22)
Miki Ogawa (Debris Sapporo; ep 15)
Mineko Ueda (ep 7)
Misaki Sugawara (PRA; eps 9-14, 17-23)
Mizuki Uchino (ep 4)
Nanami Tanaka (ep 15)
Narumi Ookuma (eps 3, 7, 18)
Natsuki Ōyama (7 episodes
eps 1-7 odd, 13-14, 20
)

Niniri Awahasu (OP2)
Pwi Ki Pang (ep 8)
Rina Takizawa (6 episodes
eps 1-3, 5, 7, 20
)

Riraku Yamazaki (ep 7)
Risa Suehiro (6 episodes
eps 1-3, 6, 8, 10
)

Ryoichi Oki (eps 5-6)
Ryūsei Kamei (ep 23)
Ryūsuke Tsukamoto (ep 3)
Saaya Niwa (eps 22-23)
Saki Nakauchi (ep 21)
Sakie Tohaya (ep 23)
Satoshi Shimada (eps 9, 24-25)
Sawako Shigematsu (OP1; eps 1, 7)
Setsuko Unno (ep 19)
Shizuka Araki (ep 23)
Shōta Tsutsumi (OP1,ED1; 19 episodes
eps 1, 3-4, 7, 9-21, 23-24
)

Shūhei Yoshikawa (PRA; ep 11)
Shun Watanabe (ep 23)
Sōma Yoshida (eps 1, 5, 7)
Souki Okada (5 episodes
eps 4-5, 8, 10, 15
)

Takayuki Sugiura (ep 15)
Takeshi Maenami (ep 2)
Takumi Osada (ep 23)
Takuya Ihara (eps 4-7, 9-16)
Tang Yuan Luo (ep 24)
Taro Katsuta (OP1; eps 14-15)
Tatsunari Yamane (ep 23)
Tatsurou Arai (Studio Gash; 12 episodes
eps 9, 11-12, 14, 17, 19-25
)

Tetsuya Sakamoto (ED1; eps 3, 9-11)
Tetsuya Yoshimoto (eps 18-19)
Tomohiro Kametani (ep 3)
Tomohiro Yamamoto (eps 4, 10, 15)
Tomoko Shimizu (ep 10)
Tsukie Kitagawa (ep 22)
Yasufumi Fujiki (eps 3, 5, 10)
Yoshihiro Nishio (ep 25)
Yousuke Kobuchi (ep 7)
Yu Murakami (OP2,ED1; 6 episodes
eps 5, 8, 12, 14-15, 23
)

Yui Kurose (ep 23)
Yūji Takagi (OP1,ED1)
Yūka Sugita (8 episodes
eps 3-5, 8, 10, 13, 18, 20
)

Yukari Manabe (ep 25)
Yuki Nomura (PRA; eps 11, 14, 19)
Yukiko Nakamura (eps 1, 6)
Yurika Sako (eps 1, 10)
Yusuke Matsui (5 episodes
eps 18-20, 24-25
)

Yusuke Shimizu (ep 21)
Yūsuke Yaegashi (eps 1, 3, 6-7)
Yūta Nakamura (eps 23, 25)
Yuta Ohara (PRA; 6 episodes
eps 9, 11-13, 24-25
)

Yuuki Hirose (ep 4)
Yuya Suzuki (ep 21)
3D:
Kazutaka Ōgo (OP1)
Tetsuro Tanaka (OP1)
Yuki Murakami (OP1,ED1-2)
Yurie Suzuki (OP1)
3D Animation: Tomonori Yoda (OP1)
3D Animation Lead: Yurie Suzuki (ep 6)
3D Layout:
Atsushi Kimura (eps 7-8)
Ayaka Kadoma (20 episodes
eps 1-15, 20-23, 25
)

Daigo Fujiaki (eps 3-4)
Jun Shiota (ep 10)
Masamichi Katō (6 episodes
eps 10, 12, 14-15, 22-23
)

Mayu Yokokawa (eps 3-5, 12)
Minami Nakagawara (6 episodes
eps 1-2, 4-6, 23
)

Takumi Takita (5 episodes
eps 5-6, 9, 12, 24
)

Tatsuhide Izumi (eps 10, 12-25)
Yuki Murakami (eps 1-7)
Yurie Suzuki (eps 5-6, 23-24)
3D Layout Lead: Kazutaka Ōgo (eps 1-25)
3D Modeling:
Ayaka Kadoma (eps 23-24)
Kenya Yamada (ep 23)
Xiang Liao (eps 23-24)
Zhi Zhu Huang (ep 23)
Action Animation:
Akari Ranzaki (ep 13)
Chikara Hashizume (ep 20)
Daisuke Shibukawa (ep 13)
Hironori Tanaka (ep 14)
Kazunori Ozawa (ep 13)
Kenichirō Aoki (7 episodes
eps 1, 5-6, 11, 13-14, 20
)

Masaaki Takiyama (ep 20)
Satoshi Sakai (ep 20)
Shigeki Kimoto (ep 11)
Takeshi Morita (eps 14, 20)
Yuki Suzuki (ep 20)
Action Animation Director: Kenichirō Aoki (ep 22)
Animation producer: Kaoru Suzuki
Assistant Animation Director:
Akari Sugatani (ep 9)
Ayana Togashi (8 episodes
eps 2, 4, 9, 14, 18, 21-22, 25
)

Haruka Sano (ep 20)
Hibiki Yamaguchi (ep 20)
Hikaru Kodama (ep 2)
Hiroshi Yakou (eps 2, 5, 9-10)
Kenta Hashimoto (eps 18, 21-23)
Masaaki Yamamoto (ep 5)
Mineko Ueda (eps 15, 18)
Mitsuaki Hori (ep 8)
Satoshi Shimada (5 episodes
eps 9, 14, 21-22, 25
)

Shigeki Kimoto (ep 5)
Taiki Etō (eps 11, 21-23)
Takeshi Maenami (8 episodes
eps 2-4, 7, 11, 15, 21-22
)

Teppei Okuda (4 episodes
eps 7, 15, 21, 25
)

Yasuhiko Uetake (ep 8)
Yūki Kitajima (ep 22)
Yukie Hiyamizu (8 episodes
eps 2-3, 5, 7, 9, 13, 15, 21
)

Assistant Director: Kazuki Horiguchi
Background Art:
Akira Suzuki (eps 1-25)
Bei Nan Tong (eps 1-25)
Kaori Hasegawa (4 episodes
eps 1, 11, 22-23
)

Kenta Akiyama (ep 1)
Kentaro Izumi (OP2,ED2)
Kotomi Fukuda (eps 1-13)
Maki Takano (eps 1-25)
Mayu Hirata (eps 1-8, 11)
Miwa Yokoyama (eps 22-23)
Mizuki Suwa (eps 22-23)
Ryōko Itaya (eps 1-25)
Ryōko Nakano (eps 1-25)
Sakura Murakami (eps 1-25)
Shōtarō Narita (eps 1-10, 22-23)
Tatsuya Nakano (eps 10-11)
Tomonori Kuroda (OP2; eps 1-25)
Ya Han Wang (10 episodes
eps 2-8, 11-12, 19
)

Yūki Kobayashi (eps 2-9, 11-12)
Yūta Akiyama (eps 8, 14-20)
CG:
Atsushi Kimura (eps 2-3, 5)
Daigo Fujiaki (eps 3-7, 9-25)
Emi Kumano (eps 23-24)
Hiroyuki Inakawa (eps 1-2)
Jun Shiota (eps 2, 4)
Masamichi Katō (21 episodes
eps 1-11, 14, 16, 18-25
)

Mayu Yokokawa (eps 1-25)
Minami Nakagawara (eps 5-6)
Shunsuke Kasuga (ep 24)
Takumi Takita (eps 5-6, 23-24)
Tatsuhide Izumi (eps 4-5, 23-24)
Yuki Murakami (OP2)
Yurie Suzuki (ep 5)
CGI Lead:
Kenya Yamada (ep 24)
Yurie Suzuki (ep 24)
Zhi Zhu Huang (ep 24)
Chief Assistant Animation Director:
Haruka Sano (eps 14-15)
Hiroshi Yakou (ep 25)
Katsuhiro Kumagai (ep 25)
Masahiro Fujii (eps 23, 25)
Yukie Hiyamizu (8 episodes
eps 11-12, 14, 16-18, 20, 23
)

Color Coordination:
Asuka Hino (ep 3)
Ayaka Ichihara (9 episodes
eps 2, 8, 10, 13, 16, 18, 21, 23, 25
)

Chiori Ikushima (eps 5, 8)
Keishi Okada (4 episodes
eps 7, 9, 11, 24
)

Kyousuke Ishikawa (ep 3)
Mai Nakamura (6 episodes
eps 4, 12, 14, 17, 19, 24
)

Mika Funahashi (eps 2, 22)
Mirai Sato (6 episodes
eps 6, 11, 14, 16, 19, 21
)

Moe Sudo (10 episodes
eps 1, 4, 6, 9, 12, 15, 17, 20, 22, 25
)

Tomomi Andō (7 episodes
eps 1, 10, 13, 15, 18, 20, 23
)

Yukiko Itou (eps 5, 7)
Color design: Tomomi Andō
Design Cooperation: Masahiro Fujii (ep 14)
Digital In-between Animation:
Akari Kawamura (eps 1-4)
Arisa Konishi (9 episodes
eps 12-17, 19, 22-23
)

Kaori Takahashi (10 episodes
eps 1-2, 4, 6-7, 12-13, 16-17, 19
)

Miyu Shido (5 episodes
eps 13-19 odd, 23
)

Shōta Minami (9 episodes
eps 12-13, 16-17, 19, 22-25
)

Tsukie Kitagawa (7 episodes
eps 1, 3-6, 12, 17
)

Yoshifumi Maeda (5 episodes
eps 13, 15, 19, 24-25
)

Digital In-Between Check:
Kouji Ukawa (eps 1-25)
Naoki Ishihara (eps 1-25)
Effect Animation Director:
Daisuke Shibukawa (ep 6)
Hiroshi Yakou (eps 4, 6, 11)
Kenichi Takase (ep 5)
Finish Animation:
Ayaka Ichihara (11 episodes
eps 4-7, 11-12, 15, 17, 19, 22-23
)

Ayako Hagiwara (eps 1-25)
Chiori Ikushima (eps 1-2, 6)
Keishi Okada (9 episodes
eps 1-4, 6, 15-16, 18, 23
)

Kyousuke Ishikawa (eps 1-2, 5, 22)
Mai Nakamura (eps 1-3, 5-6)
Mika Funahashi (eps 19-20)
Mirai Sato (4 episodes
eps 1, 3, 12, 22
)

Moe Sudo (11 episodes
eps 2-3, 5, 8, 10-11, 13-14, 19, 21, 23
)

Momoka Fukai (eps 1-25)
Shiho Mizoe (eps 21-23, 25)
Tomomi Andō (7 episodes
eps 7-9, 17, 19, 22, 25
)

Yayoi Furukawa (eps 1-12)
Yukiko Itou (eps 3-4, 19)
Finish Animation Cooperation:
Aki Urata (Sunrise Beyond Fukuoka Studio; ep 2)
Eri Kitahara (Sunrise Beyond Fukuoka Studio; ep 2)
Finish Check:
Moe Sudo (ep 1)
Tomomi Andō (ep 1)
In-Between Animation:
Amika Suzuki (6 episodes
eps 12-13, 15-17, 19
)

Aoi Sugō (15 episodes
eps 1-2, 4-8, 10-12, 14, 16-19
)

Ayaka Tanaka (10 episodes
eps 12-14, 16, 19, 21-25
)

Chul Sung Lee (ep 20)
Kaito Kōno (eps 12-17, 19-25)
Kazuki Yoshida (ep 4)
Kenta Fukushima (eps 1-2)
Kentarō Mori (6 episodes
eps 16-17, 19-21, 25
)

Kōki Sonoda (9 episodes
eps 12-14, 16-17, 19, 21-22, 25
)

Maimi Kondō (11 episodes
eps 1-6, 8, 10-13
)

Mayu Ōkuma (10 episodes
eps 12-13, 16-17, 20-25
)

Mei Zi Wu (8 episodes
eps 14-17, 20-22, 25
)

Reina Matsubara (4 episodes
eps 12-13, 16-17
)

Reo Nakamura (6 episodes
eps 16-17, 20, 23-25
)

Rumi Sato (ep 1)
Ryōma Inoue (8 episodes
eps 15-19, 23-25
)

Saaya Niwa (17 episodes
eps 1-12, 14-16, 18-19
)

Shizuka Araki (18 episodes
eps 1-6, 8-9, 11-13, 15-19, 21-22
)

Shūto Fujita (10 episodes
eps 13, 15-16, 19-25
)

Sora Ishizuka (ep 4)
Su Jung Han (ep 20)
Tenya Sato (ep 4)
Yuma Ichioka (6 episodes
eps 12-13, 16-17, 19, 21
)

Yumeka Takahashi (ep 1)
Yurina Oizumi (ep 1)
Yūsuke Murata (ep 4)
Yūta Nakamura (16 episodes
eps 2-9, 11-15, 18, 21-22
)

In-Between Check:
Eri Uchiyama (18 episodes
eps 1-2, 4-5, 7-8, 10-14, 16-17, 19-20, 22-23, 25
)

Kyung Ok Gu (ep 20)
Namiko Iwasa (17 episodes
eps 1-2, 4-5, 7-8, 10-11, 13-14, 16-17, 19-20, 22-23, 25
)

Nobuko Ogino (16 episodes
eps 2-3, 5-6, 8-9, 11-12, 14-15, 17-18, 20-21, 23-24
)

Ryo Naitou (16 episodes
eps 1, 3-4, 6-7, 9-10, 13, 15-16, 18-19, 21-22, 24-25
)

Sayako Matsuzaki (17 episodes
eps 1, 3-4, 6-7, 9-10, 12-13, 15-16, 18-19, 21-22, 24-25
)

Takako Kōno (16 episodes
eps 2-3, 5-6, 8-9, 11-12, 14-15, 17-18, 20-21, 23-24
)

Insert Song Performance: sajou no hana (ep 15)
Key Animation:
Akari Ranzaki (eps 12, 19, 24)
Akie Morimoto (eps 2, 12)
Akihiro Sueda (ep 16)
Akiko Higaki (Production Good Book; eps 4-5)
Akio Kitahara (eps 10, 15)
Akira Teramoto (5 episodes
eps 6, 11, 17, 20, 24
)

Aoi Hamahira (4 episodes
eps 13-14, 19, 25
)

Arisa Yoshii (ENGI; ep 22)
Asaka Yokoyama (ep 14)
Asaoka (OP2; ep 1)
Asuka Shimizu (eps 19, 21, 25)
Ayana Togashi (ED2; 6 episodes
eps 3, 9, 14, 16, 19, 25
)

Ayumi Maki (eps 2, 4)
Chao Jun Zhang (Dogwood LLC; ep 8)
Chie Morishita (ep 1)
Chiharu Mukai (ep 19)
Chihiro Saitō (Debris Sapporo; ep 15)
Chikara Hashizume (eps 22-25)
chikdrEEEEn (Studio Massket; ep 20)
Chinami Shibata (eps 15, 18)
Da Kuang (Studio Massket; eps 11, 20)
Da Hee Kim (eps 16, 21)
Daichi Nakajima (ep 19)
Daisuke Agata (ep 19)
Emi Sakamoto (eps 15, 25)
Emiko Kataoka (eps 16, 21)
Eri Sano (5 episodes
eps 2, 6, 9, 21, 25
)

Fei Peng Li (Studio Massket; ep 6)
Fumika Kimura (ep 17)
Futafusa (ep 4)
Gao Cheng Lin (ENGI; ep 22)
Gi Nam Kim (eps 21-22)
Gui Yeon Heo (ep 16)
Hanako Kikuchi (Debris Sapporo; ep 15)
Haruka Sano (ep 1)
Harumi Kakuda (ep 10)
Haruto Takahashi (OP1; 11 episodes
eps 1, 3-6, 11, 14, 16, 20, 23, 25
)

Hayate Satō (OP2; ep 14)
Hayato Kurosaki (OP1; eps 19, 25)
Hibiki Yamaguchi (eps 12, 14, 16)
Hidechika Midorikawa (eps 9, 23)
Hideki Tachibana (OP1)
Hikari Aonuma (ENGI; ep 22)
Hinata Kawae (ep 4)
Hiroki Yomogida (ep 13)
Hironori Tanaka (OP)
Hiroto Nakagawa (eps 2, 4)
Hiroyasu Oda (OP1)
Hiroyuki Shimizu (eps 8, 15)
Hiroyuki Sugawara (eps 2, 7, 9, 25)
Hisatake Hayashi (ep 18)
Ichiro Hattori (eps 2, 4, 9)
In Chul Hwang (ep 16)
Itai Yamamichi (4 episodes
eps 3, 7, 12, 15
)

Izumi Yamanaka (ep 10)
Jae Hye Heo (eps 16, 21-22)
Jae Ik Park (DR MOVIE; ep 20)
Jin-Kwang Kim (DR MOVIE; ep 20)
Jong Heon Kim (eps 16, 21)
Jong Min Jun (ep 21)
Ju San Zhao (Studio Massket; ep 6)
Jun'ya Kikuchi (ep 24)
Jung Nam Kim (ep 8)
Junichi Saito (ep 25)
Junichi Yokose (ep 8)
Junko Matsushita (ep 9)
Junya Sato (ep 1)
Kai Tsukui (7 episodes
eps 6, 9, 12, 14, 16, 21, 24
)

Kana Miyai (ep 1)
Kanae Hatakeyama (ep 8)
Kanako Baba (ep 18)
Kanako Inoue (ep 15)
Kanako Ōyabu (eps 6, 11)
Kaori Dou (ep 13)
Katsuji Matsumoto (ep 8)
Kazuki Hasunuma (ep 3)
Kazumasa Takeuchi (eps 7, 11, 16)
Kazuo Takigawa (ep 24)
Kei Sato (ep 21)
Ken Ishizuka (ep 8)
Ken Mutou (eps 4, 8)
Kenichi Takase (OP)
Kenichirō Aoki (OP1, ED2; 11 episodes
eps 2-3, 8, 10, 17-18, 21-25
)

Kenji Kanie (ep 15)
Kenta Hashimoto (10 episodes
eps 3-11 odd, 12, 14, 19, 24-25
)

Koichi Morishima (ep 1)
Kōichi Takai (eps 8, 10)
Kōji Higashida (ep 8)
Kōsei Hirayama (4 episodes
eps 11, 13, 19, 25
)

Koutarou Tsuchida (6 episodes
eps 3, 6, 9, 12, 17, 21
)

Kumiko Kasuga (eps 15, 18)
Mai Saeki (Be Loop; 4 episodes
eps 4, 9, 17, 25
)

Manabu Kushibuchi (Be Loop; 5 episodes
eps 4-5, 9, 17, 19
)

Manami Ito (eps 12, 16)
Masaaki Kitahara (ep 5)
Masaharu Morinaka (eps 16, 19)
Masahiro Fujii (ep 12)
Masahiro Okamura (ep 5)
Masaki Hayano (5 episodes
eps 7, 11, 17, 19, 24
)

Masato Nishikawa (ep 8)
Masaya Isshiki (ED1-2)
Masayuki Kojima (8 episodes
eps 3, 6, 9, 12, 14, 16, 21, 24
)

Mayumi Funakoshi (eps 6, 14)
Megumi Nagayama (eps 5, 15)
Mi Ja Choi (Hebaraki; eps 14, 21)
Michio Satō (ep 16)
Miho Matsuura (ep 8)
Miho Omigawa (Studio Giants; ep 6)
Miki Nishimura (eps 2, 7, 9)
Miki Yoshimoto (4 episodes
eps 12, 17, 23, 25
)

Mitsuaki Hori (ep 8)
Mizuki Takahashi (OP1; ep 25)
Moe Takayose (ep 3)
Motoki Kurihara (ep 17)
Myung A Cho (ep 22)
Nachi Takahashi (ep 19)
Nami Fujitani (Production Good Book; 7 episodes
eps 4-5, 9, 11, 14, 19, 21
)

Naoyuki Konno (ED1)
Natsuho Iwaida (OP2; ep 1)
Natsumi Satō (ep 19)
Natsuyo Suzuki (eps 2, 4)
Nobuhiro Kashiwaki (ep 16)
Pwi Ki Pang (eps 5, 8, 10)
Rika Kanetaka (ep 10)
Ryō Suzuki (eps 8, 15, 18)
Ryoko Kawamura (eps 3, 12)
Ryōta Kuratani (eps 7, 9)
Ryōtarō Akao (4 episodes
eps 5, 10, 15, 23
)

Ryōun Tsuchiya (ep 13)
Ryū Kanazawa (Hebaraki; 4 episodes
eps 14, 19, 21, 25
)

Ryūki Hashimoto (ENGI; ep 22)
Ryuta Imaizumi (ep 19)
Sachi Tobagai (ep 13)
Sachiko Iwata (ep 21)
Sachiko Muroyama (OP1)
Saori Hosoda (ep 3)
Sara Iyama (Be Loop; ep 9)
Satomi Kitahara (7 episodes
eps 3, 6, 9, 12, 17, 19, 25
)

Satoshi Sakai (OP1)
Satoshi Shimada (ep 14)
Shigeki Kimoto (ED2)
Shigeru Uchihara (eps 5, 10)
Shingo Nakamura (ep 8)
Shinichi Iimura (ep 15)
Shinsuke Kasahara (5 episodes
eps 8, 10, 15, 18, 23
)

Shinya Hasegawa (ED1; eps 1-2)
Shinya Kameyama (ep 23)
Shinya Kouno (eps 6, 11, 20)
Shō Hirano (ep 19)
Shogo Morishita (ep 10)
Shōhei Sakai (4 episodes
eps 6, 11, 14, 20
)

Shū Sugita (OP2)
Shun Nakajima (Be Loop; eps 4-5, 17)
Souki Okada (ep 10)
Su Hyun Kim (eps 16, 21)
Suguru Iijima (eps 15, 18)
Sumire Sakamoto (ep 19)
Taiki Etō (OP1; ep 2)
Takayuki Sugiura (5 episodes
eps 3, 5, 12, 16, 25
)

Takeshi Maenami (eps 2, 4, 6, 9)
Takeshi Morita (OP1)
Takumi Takatsuma (ep 8)
Takuya Nishimichi (eps 2, 7)
Taro Katsuta (ep 13)
Tatsuya Ikeda (Rising Force; ep 5)
Tatsuya Yada (ep 19)
Tatsuyuki Nagai (ep 25)
Teng Fu (4 episodes
eps 11, 14, 21, 24
)

Teppei Okuda (OP1; eps 1, 4, 6, 9)
Tetsuya Sunaga (eps 3, 17)
TMD (ep 24)
Tōga Kawajiri (ep 3)
TOMATO (OP)
Tomoaki Satō (Rising Force; ep 5)
Tomohiro Yamamoto (eps 5, 10)
Tomohito Matsuhiro (4 episodes
eps 6, 14, 17, 24
)

Tomoko Shimizu (eps 5, 10)
Tomomi Itō (eps 5, 12)
Toshiya Washida (Debris Sapporo; eps 15, 23)
Toshiyasu Ishibashi (ep 22)
Tsubasa Morimoto (ENGI; ep 22)
Wakana Nagumo (ep 19)
Wei Han (Studio Massket; ep 6)
werkbau (Studio Massket; eps 11, 13, 20)
Xiao He (ENGI; ep 22)
Xin Rong Wu (eps 9, 14)
Yaxiao Liu (Studio Massket; ep 13)
Yoko Iizuka (ep 16)
Yoshiaki Tomita (ep 19)
Yoshiharu Fukushima (eps 15, 18)
Yoshihiro Nishio (ep 25)
Yoshiko Nakamura (ep 15)
Yoshiko Takemoto (ep 1)
Yoshinori Masui (ENGI; ep 22)
Yoshitaka Nagata (eps 1, 14, 24)
Yoshitaka Sato (eps 5, 15)
Yōsuke Fujino (ep 19)
Yousuke Kobuchi (ep 1)
Yu Murakami (OP1; 5 episodes
eps 1-2, 4, 18, 25
)

Yuji Nakao (ep 21)
Yuka Koichi (OP1-2)
Yūka Sugita (eps 10, 18)
Yuki Kikuchi (eps 18, 23, 25)
Yūki Kitajima (eps 12-13)
Yuki Masuda (eps 5, 13, 22)
Yuki Suzuki (eps 23-24)
Yūki Tamori (Debris Sapporo; eps 15, 23)
Yukie Hiyamizu (OP2,ED1; ep 1)
Yukie Nagatsuka (7 episodes
eps 1-2, 7, 14, 17, 19, 24
)

Yuma Nomura (ep 13)
Yumi Nakayama (ep 10)
Yumi Takanashi (ep 19)
Yūna Kisaragi (ep 22)
Yunosuke Iki (ep 11)
Yuri Naminoue (ep 17)
Yusuke Adachi (ep 5)
Yusuke Kurinishi (4 episodes
eps 1, 3, 14, 24
)

Yutaka Araki (OP2)
Yutaka Takanodai (ED2)
Yuuki Hirose (ep 13)
Yuya Kishi (ep 16)
Yuya Uetake (eps 7, 16)
Layout Supervision: Katsushi Sakurabi
Mechanical Design Cooperation: Hiroyasu Oda (ep 6)
Modeling:
Jun Shiota (ep 4)
Risa Takenaka (ep 3)
Takumi Takita (eps 1-3)
Yurie Suzuki (eps 5-6)
Modeling Lead: Xiang Liao (eps 1-2)
Photography:
Akihiro Takahashi (eps 1-10, 12-24)
Asaya Takizawa (eps 1-12, 25)
Haruka Mutō (20 episodes
eps 1-3, 5-7, 9-12, 14-22, 24
)

Kaori Omatsu (eps 1-25)
Keigo Okamoto (8 episodes
eps 1-4, 6-12 even
)

Shingo Fukuyo (OP1-2,ED1-2; eps 1, 3-25)
Tomonori Yoda (eps 1-25)
Tomotaka Mogi (eps 1-25)
Yoshio Ookouchi (ep 1)
Yūsuke Noguchi (eps 2-7, 10, 25)
Yutaka Kurosawa (ep 25)
Production Advancement:
Hiroshi Shimura (eps 2, 7)
Kazuki Yana (ep 17)
Kōji Fujiwara (eps 13, 22)
Masato Ishizuka (ep 13)
Natsumi Nakamura (4 episodes
eps 3, 12, 16, 21
)

Ok Kyung Min (ep 20)
Satoshi Abe (6 episodes
eps 1, 6, 11, 14, 20, 24
)

Sumihiro Furukawa (ep 8)
Toshiaki Okumura (eps 15, 18, 23)
Yui Tanji (5 episodes
eps 4, 9, 14, 19, 25
)

Yūki Aizawa (ep 8)
Yūta Shimizu (4 episodes
eps 5, 10, 15, 23
)

Prop Design Assistance:
Ayana Togashi (ep 17)
Kenji Teraoka (eps 9-10, 17)
Kenta Hashimoto (eps 17, 20)
Publicity Producer: Katsuya Ōta
Scientific Railgun Animation:
Daisuke Shibukawa (OP1-2; eps 1, 9, 23-24)
Satoshi Sakai (ep 24)
Sub-Character Design:
Hiromitsu Hagiwara
Yuuko Yoshida
Sub-Character Design Cooperation:
Ayano Suzuki (ep 1)
Shigeki Kimoto (ep 1)
Yukie Hiyamizu (ep 4)
Yukie Nagatsuka (eps 18-25)
Theme Song Performance:
fripSide (OP)
Kishida Kyōdan & The Akeboshi Rockets (ED)
sajou no hana (ED2)
Rina Satou as Mikoto Misaka

Akane Fujita as Rita Iizumi (Leader)
Aki Toyosaki as Kazari Uiharu
Ami Koshimizu as Shizuri Mugino
Aoi Koga as Naruha Sakuragi (Naru)
Atsumi Tanezaki as
Doppelgänger
Ryôko Kuriba
Atsushi Abe as Tôma Kamijô
Azumi Asakura as Misaki Shokuhō
Binbin Takaoka as Gensei Kihara
Daichi Hayashi as Yoshio Baba
Haruka Tomatsu as Kinuho Wannai
Hitomi Ohwada as Xóchitl
Kana Ueda as Mii Konori
Kanae Itō as Ruiko Saten
Kengo Kawanishi as Gunha Sogiita
Kimiko Koyama as Komoe Tsukuyomi
Maaya Uchida as Frenda Seivelun
Masaya Matsukaze as Teitoku Kakine
Mayu Mineda as Shaei Miyama
Minako Kotobuki as Mitsuko Kongo
Minami Tsuda as Junko Hokaze
Miyu Tomita as Mitori Kōzaku
Nobuhiko Okamoto as Accelerator
Nozomi Nishida as Itsuki Yakumaru (Ya-kun)
Nozomi Sasaki as Misaka's younger sisters
Rina Hidaka as Last Order
Satomi Arai as Kuroko Shirai
Satoshi Hino as Shiage Hamazura
Sayumi Suzushiro as Rakko Yumiya
Yoshino Nanjō as Maaya Awatsuki
Yuka Nukui as Tarōmaru Seike (Seike)
Yukiyo Fujii as Seria Kumokawa ("Bare Navel Headband")

Akihiro Mine as
Antiskill (ep 11)
Man (ep 23)
Anna Yamaki as Scavenger Liaison (eps 21, 25)
Anri Katsu as Motoharu Tsuchimikado (ep 18)
Aya Suzaki as Rikō Takitsubo (ep 18)
Aya Yamane as
Airin Girl A (ep 2)
Shokuho Clique Member (eps 4-6)
Ayaka Nanase as Steering Committee A (ep 1)
Ayaki Konee as Weeping cherry tree (eps 19-20)
Ayana Taketatsu as Kana Hazamaya (ep 21)
Chiaki Kobayashi as Rival School Boy (ep 3)
Chinatsu Akasaki as Saiai Kinuhata (ep 18)
Daisuke Takahashi as Saraku (ep 16)
Emi Shinohara as Misuzu Misaka (Mikoto's “mama”)
Gen Sato as Rival School Boy (ep 3)
Hayato Fujii as Ambulance Crew (ep 4)
Hayato Kimura as
Man (eps 21, 23)
Researcher (ep 10)
Hazuki Ogino as
Ninoude Girl B (ep 2)
Satori Kobayashi (ep 18)
Hikari Kubota as Tokiwadai Student (ep 3)
Hiroki Maeda as
Ambulance Crew (ep 4)
Male Announcer (ep 17)
Security Guard (ep 9)
Hitomi Nabatame as Dorm manager (eps 3, 16)
Hitomi Sasaki as
Black-haired Sailor Uniform Girl (ep 21)
Shokuho Clique Member (eps 4-5, 7)
Tokiwadai Student (ep 3)
Juri Kuroki as Tokiwadai Student (ep 3)
Kaito Muroi as Researcher (ep 10)
Kaito Takeda as Researcher (ep 10)
Kan Tanaka as Chief (cyborg experiment chief)
Kana Motomiya as Rival School Boy (ep 3)
Katsumi Fukuhara as Rival School Boy (ep 3)
Katsuyuki Miura as Makuwa (ep 10)
Kaya Okuno as Schoolgirl (ep 18)
Kazuyoshi Hayashi as Keitz Nokleben
Keisuke Hamaoka as Worker (ep 4)
Ken Mizukoshi as Man (ep 21)
Kensuke Shimizu as Man (ep 20)
Kento Shiraishi as Punk (ep 17)
Kōichi Sōma as Narration (ep 18)
Kōji Okino as Pirate Radio DJ
Konomi Kohara as Dolly
Kotaro Shinohara as Researcher (ep 8)
Kotomi Aihara as Boy (ep 1)
Maaya Torigoe as Researcher (ep 15)
Makoto Takahashi as Man (ep 19)
Mamiko Noto as Aisa Himegami (ep 20)
Mari Kawano as Uniformed Girl (ep 16)
Marina Shibasaki as Girl (ep 23)
Masaki Nakanishi as Security Guard (ep 9)
Masamu Ono as Male student (ep 17)
Masashi Nogawa as Man (ep 20)
Masashi Yamane as
Shopkeeper (ep 21)
Takoyaki Vendor (ep 9)
Maya Enoyoshi as Shidarezakura Student (eps 19-20)
Mayu Minami as Shokuho Clique Member (ep 7)
Mayuko Kazama as
Girl Student (ep 4)
Ninoude Girl A (ep 2)
Mei Shibata as
Chisa (Chisa-chan; ep 17)
Girl (ep 17)
Swimming team member (psychometry girl; eps 5, 7)
Mio Hoshitani as Uniformed Girl (ep 16)
Misa Ishii as Researcher (ep 10)
Misato Matsuoka as Student from Other School (ep 14)
Mitsuru Watanabe as Rival High School Boy A (ep 2)
Miyari Nemoto as Rival School Boy (ep 3)
Momo Ishibashi as
Girl (ep 17)
Young Girl (ep 1)
Mutsuki Iwanaka as Boys (ep 21)
Nanami Yamashita as Okawachi (ep 17)
Nao Fujita as Girls' Gym Teacher (ep 16)
Nao Shiraki as
Airin Girl B (ep 2)
Girl (ep 5)
Steering Committee Member (ep 11)
Naoko Komatsu as
Clerk (ep 9)
Megumi Kirifu (eps 3, 14)
Short-Haired Woman in Suit (eps 21-22)
Natsuki Miwa as Woman (ep 20)
Natsumi Hioka as Shokuho Clique Member (ep 4)
Norihito Hase as
Researcher (ep 8)
Todoroki (ep 2)
Reigo Yamaguchi as Dude B (ep 16)
Rie Murakawa as Agent A (ep 1)
Riho Sugiyama as Scout (Shigemi Matsunoyama; ep 18)
Rika Abe as Maki (ep 17)
Rikuya Yasuda as Steering Committee C (ep 1)
Rina Honnizumi as Girl (ep 1)
Ryoka Yuzuki as Aomi Yanagisako (ep 17)
Ryōta Iwasaki as
Amime (ep 2)
Driver (ep 10)
Vendor (ep 4)
Ryōta Suzuki as Dude A (ep 16)
Ryou Sugisaki as Professor (leader of MEMBER; eps 2, 9)
Saki Kobari as Shidarezakuta Student (ep 20)
Saki Kosaka as Female scientist (Chief's assistant)
Saya Aizawa as
Girl (ep 17)
Uniformed Girl (ep 16)
Shinei Ueki as
Man (ep 19)
Steering Committee B (ep 1)
Shintarou Kuroki as Security Guard (ep 9)
Shiori Izawa as Kaibi Gokusai (Measure Heart)
Shōta Yamamoto as
Chief Researcher (ep 10)
Researcher (ep 15)
Shuhei Toyoshima as Driver (ep 19)
Shun'ichi Maki as
Cheer Captain A (ep 1)
Trader (eps 18-19)
Sōshirō Hori as Hotel Employee (ep 18)
Souma Shiomi as Researcher (ep 15)
Taisuke Nakano as Security Guard (ep 9)
Takayuki Ishii as Rival School Boy (ep 3)
Takeo Ōtsuka as Takkun (ep 17)
Takuya Makimura as
Cheer Captain B (ep 1)
Omoshi (ep 3)
Security Guard (ep 9)
Toshiki Iwasawa as
Man (ep 23)
Steering Committee Chairman (ep 1)
Yasuhiro Kikuchi as Chief (ep 11)
Yōhei Matsuoka as Rival School Boy (ep 3)
Yoshihisa Kawahara as Pierce Aogami (BLAU; ep 16)
Yudai Mino as Rival High School Boy B (ep 2)
Yui Otagiri as Mother (ep 17)
Yuka Saitou as Watanabe
Yūki Hirose as Shokuho Clique Member (eps 5-6)
Yūki Ishikari as Rival School Boy (ep 3)
Yuko Kaida as Aiho Yomikawa (ep 18)
Yurina Amami as Kuro-Gyaru (ep 17)
Yusuke Okano as
Man (ep 23)
Researcher (ep 19)
Yutaka Nakano as Heaven Canceller (eps 14, 17)
Yūya Hirose as Banka Yobou
Yūya Murakami as
Man (ep 20)
Vendor (ep 18)
Japanese companies
Animation Direction: Jumondo (ep 18)
Animation Production: J.C. Staff
Animation Production Cooperation:
AZETA PICTURES (ep 19)
DR Movie (ep 20)
ENGI (ep 22)
Hotline (eps 16, 21)
Studio Pastoral (4 episodes
eps 2, 7, 12, 24
)

Studio Peacock (ep 16)
Backgrounds:
E-cho
J.C. Staff (OP)
Broadcaster:
AT-X (2020-01-10)
Nippon BS Broadcasting Corporation (2020-01-11)
Mainichi Broadcasting System (2020-01-11)
Tokyo MX (2020-01-11)
Finish Assistance:
A-Real (eps 1-2)
Akatsuki (ep 1)
B.S.P (ep 1)
Jumondo (eps 1-2)
M.S.J Musashino Production (eps 1-2)
Reboot (ep 1)
Revival (ep 1)
Rising Force (eps 1-2)
SILVER LINK. (ep 1)
Studio Elle (ep 2)
Studio Massket (eps 1-2)
Sunrise Beyond (ep 2)
Triple A (eps 1-2)
In-Between Assistance:
A-Real (eps 1-2)
Akatsuki (ep 1)
B.S.P (ep 1)
Ekura Animal (ep 1)
Jumondo (eps 1-2)
M.S.J Musashino Production (eps 1-2)
PRA (ep 1)
Production GoodBook (ep 1)
Reboot (ep 1)
Rising Force (ep 1)
Seigasha (eps 1-2)
Studio KAI (ep 2)
Studio Massket (eps 1-2)
Sunshine Corporation (eps 1-2)
Triple A (eps 1-2)
Internet Streaming: AbemaTV (2020-01-11)
Key Animation: Studio Massket (ep 3)
English cast
English staff
ADR Director: Jerry Jewell
Translation: Steven J. Simmons
ADR Script: Matt Shipman
ADR Script Supervisor: Bonny Clinkenbeard
ADR Supervisor: Peter Hawkinson
Assistant ADR Director: Apphia Yu
Assistant producer:
Samantha Herek
Zach Bolton
Lead ADR Engineer:
Manuel Aragon
Zachary Davis
Linguistic Asset Manager: Sarah Alys Lindholm
Materials Coordinator: Trenton Jons
Production Assistant:
Ben Phillips (eps 1-12)
Jordan Dreasher
Victoria Keller
Senior Video Editor:
Daniel Mancilla
Jeremy Jimenez
Talent Coordination: Tara A. Williams
Video Engineer: Brittany Smith
Brittney Karbowski as Mikoto Misaka

Alison Viktorin as Kuroko Shirai
Amanda Gish as Wannai
Austin Tindle as Accelerator
Brina Palencia as Ruiko Saten
Brittany Lauda as Shaei Miyama
Brittney Karbowski as
Dolly
Misaka 10032
Charles Campbell as Gensei Kihara
Cherami Leigh as Kazari Uiharu
Clifford Chapin as Shiage Hamazura
Dallas Reid as Yoshio Baba
Emi Lo as Rakko Yumiya
Felecia Angelle as Rita Iizumi (Leader)
Jad Saxton as Komoe Tsukuyomi
Jamie Marchi as Mitsuko Kongo
Jill Harris as Xochitl
Julie Shields as Itsuki Yakumaru (Ya-kun)
Kenny James as Chief
Kristi Rothrock as Seiri Kumokawa
Leah Clark as Frenda Seivelun
Lydia Mackay as Shizuri Mugino
Matt Shipman as Gunha Sogiita
Micah Solusod as Toma Kamijo
Michelle Lee as Junko Hokaze
Mikaela Krantz as Misaki Shokuhō
Rachel Glass as Tarōmaru Seike (Seike)
Rachel Thompson as Mitori Kōzaku
Sarah Wiedenheft as Naruha Sakuragi (Naru)
Suzie Yeung as
Doppelgänger
Ryoko Kuriba
Tia Ballard as Maaya Awatsuki
Trina Nishimura as Mii Konori

Aaron Dismuke as Amime (ep 2)
Aaron Michael as Omoshi (ep 3)
Adam Rowe as Manager (ep 21)
Alejandro Saab as Saraku (ep 16)
Alex Mai as Driver (ep 10)
Alle Mims as Short-Haired Woman in Suit (eps 21-22)
Amanda Gish as Agent A (eps 21, 25)
Anthony Bowling as
Dude A (ep 16)
Makuwa (ep 10)
Apphia Yu as Saiai Kinuhata (ep 18)
Barrett Nash as Misuzu Misaka (ep 2)
Ben Bryant as Doctor (eps 2, 9)
Bill Brooks as Heaven Canceller (Frog-Faced Doctor; eps 14, 17)
Blake McNamara as Banka Yobou
Brian Mathis as Security Guard (ep 9)
Brianna Roberts as Watanabe
Brittney Karbowski as Last Order (ep 10)
Caleb Yen as Driver (ep 19)
Chris Rager as Security Guard (ep 9)
Christopher R. Sabat as Chief Researcher (ep 10)
Cynthia Cranz as Head Resident (eps 3, 16)
Daman Mills as Kakine Teitoku
Elizabeth Maxwell as Librarian (ep 9)
Emily Fajardo as Shidarezakura Student (eps 19-20)
Eric Rolon as Man (ep 19)
Gabe Kunda as Man (ep 23)
Hayden Daviau as Shidarezakura Student (eps 19-20)
Howard Wang as Takkun (ep 17)
Ian Moore as Cheer Captain B (ep 1)
J. Michael Tatum as Antiskill (ep 11)
Jarrod Greene as Security Guard (ep 9)
Jeff Johnson as Man (ep 23)
Jeff Plunk as Trader (eps 18-19)
Jessica Peterson as Ninoude Girl A (ep 2)
Joe Cucinotti as Security Guard (ep 9)
John Burgmeier as Steering Committee Captain (ep 1)
John Gremillion as Narration (ep 18)
Jordan Dash Cruz as Security Guard (ep 9)
Kasi Hollowell as Ninoude Girl B (ep 2)
Kate Bristol as Young Girl (ep 23)
Katelyn Barr as Kuro-Gyaru (ep 17)
Kris Bryan as Newscaster (ep 17)
Kristen McGuire as Young Girl (ep 23)
Kristin Sutton as Scout (ep 18)
Kyle Igneczi as
Punk (ep 17)
Todoroki (ep 2)
Kyle Phillips as Security Guard (ep 9)
Larry Brantley as Antiskill Chief (ep 11)
Lee George as Man (ep 19)
Lindsay Seidel as
Aisa Himegami (ep 20)
Aomi Yanagisako (ep 17)
Swim Team Member (eps 5, 7)
Mark Stoddard as Keitz Nokleben
Martha Harms as Aiho Yomikawa (ep 18)
Marti Etheridge as Girl in the Dress
Meg McClain as Kirifu Megumi
Megan Shipman as Rikō Takitsubo (ep 18)
Meli Grant as PE Teacher (ep 16)
Michael Stimac as Man (ep 23)
Molly Searcy as Female Researcher (eps 21, 23)
Morgan Berry as Misuzu Misaka
Natalie Rose as Okawachi (ep 17)
Nazeeh Tarsha as Man (ep 23)
Newton Pittman as Motoharu Tsuchimikado (ep 18)
Patric Carroll as
Security Guard (ep 9)
Takoyaki Vendor (ep 9)
Patrick McAlister as Pierce Aogami (BLUE; ep 16)
Quinn Angell as Boy (ep 21)
Rachael Messer as Maki (ep 17)
Sara Ragsdale as
Airin Girl A (ep 2)
Black-Haired girl in Sailor Uniform (ep 21)
Sarah Roach as
Airin Girl B (ep 2)
Satori Kobayashi
Sonny Strait as Pirate Radio DJ
Tyler Walker as Dude B (ep 16)
Tyson Rinehart as Cheer Captain A (ep 1)

English companies
Distributor: Madman Entertainment (Australia and New Zealand)
Internet Streaming:
AnimeLab (Australia and New Zealand)
Crunchyroll
FUNimation Entertainment
Hulu
Italian staff
Italian companies
(none)
Internet Streaming: Crunchyroll
Italian cast
(none)
Portuguese staff
Portuguese companies
(none)
Internet Streaming: Crunchyroll (Brazil)
Licensed by: FUNimation Entertainment (Brazil)
Portuguese cast
(none)

This encyclopedia is collaboratively edited by the users of this site
DISCLAIMER add information report an error lookup sources

Compare this anime's credits with others

# A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Anime anthology