Sakura Wars the Animation (TV)

Have you seen this? want to / seen some / seen all

Alternative title:
Shin Sakura Taisen the Animation (Japanese)
新サクラ大戦 the Animation (Japanese)
Plot Summary: In Japan in the Taisho era, a group of maidens protected Tokyo as the Imperial Combat Revue, doubling as both stage performers and pilots of steampunk mecha called Koubu. 14 years later, a new Imperial Combat Revue has been formed to carry on that tradition. Led this time by Sakura Amamiya, the team performs on stage and then is joined by a new junior member: Klara, the only survivor of the recently-obliterated Moscow Combat Revue. She's lost her memories and was being actively pursued by two parties when recovered by Seijuro (their male counterpart), so they will have to both protect her and give her a sense of family to help recover. And the protecting comes quickly after when a horde of demons attack.
User Ratings: 23 ratings have been given [details]
 Masterpiece: 1 vote (raw:1)
 Excellent: 2 votes (sub:2)
 Very good: 1 vote (sub:1)
 Good: 3 votes (sub:3)
 Decent: 5 votes (sub:5)
 So-so: 4 votes (sub:3, raw:1)
 Not really good: 1 vote (sub:1)
 Weak: 6 votes (sub:4, dub:1, others:1
1 Portuguese subtitled
)
 Bad: -
 Awful: -
 Worst ever: -
Seen in part or in whole by 67 users, rank: #5178 (of 8359)
Median rating: Decent
Arithmetic mean: 5.609 (Decent−), std. dev.: 2.0797, rank: #6950 (of 8450)
Weighted mean: 5.461 (So-so+), rank: #7226 (of 8450) (seen all: 5.82 / won't finish: 3.00)
Bayesian estimate: 6.120 (Decent), rank: #5375 (of 6449)
Episode titles: We have 12
Vintage: 2020-04-03
Opening Theme:
"Geki! Teikoku Kagekidan - Shinshо̄" by Ayane Sakura, Maaya Uchida, Hibiku Yamamura, Ayaka Fukuhara, and Saori Hayami
Ending Theme:
"Sakura Yumemishi" by Nana Mizuki, Manami Numakura and Sumire Uesaka
Review:
Sakura Wars the Animation (Jul 25, 2020)
You can contribute information to this page, but first you must login or register

Japanese staff
Japanese cast
Director: Manabu Ono
Series Composition:
Manabu Ono
Tatsuhiko Urahata
Scenario:
Kurasumi Sunayama (6 episodes
eps 2-3, 6, 9-11
)

Takaaki Suzuki (eps 4-5, 8)
Tatsuhiko Urahata (eps 1, 7, 12)
Storyboard:
Hiroshi Matsuzono (ep 5)
Jun'ichi Sakata (eps 4, 10)
Kenji Seto (ep 8)
Manabu Ono (eps 1, 12)
Norikatsu Nakano (ep 6)
Shinsuke Ikeda (ED)
Takeo Takahashi (ep 9)
Tatsuya Ishiguro (ep 2)
Toshihiko Masuda (ep 7)
Yoshikazu Kon (OP; eps 3, 11)
You Nakano (ep 2)
Episode Director:
Fujiaki Asari (eps 1, 4, 7, 10)
Kazuo Nogami (eps 3, 6, 9)
Naoto Hashimoto (ep 11)
Tatsuya Ishiguro (ep 12)
Yasunori Gotō (eps 2, 5, 8)
Unit Director:
Shinsuke Ikeda (ED)
Yoshikazu Kon (OP)
Music: Kōhei Tanaka
Original creator: Ouji Hiroi
Original Character Design:
BUNBUN (sub)
Humikane Shimada (sub)
Ken Sugimori (sub)
Mika Pikazo (sub)
Noizi Ito (sub)
Shigenori Soejima (sub)
Tite Kubo (main)
Yukiko Horiguchi (sub)
Art Director: Hiromichi Itou
Animation Director:
Hamuto Natsuno (ep 9)
Haruka Hinata (ep 7)
Mai Sakamoto (9 episodes
eps 1-2, 4, 6-11
)

Nyki Ikyn (eps 7, 9)
Ryo Minamino (ep 10)
Takuya Chanohara (OP; 6 episodes
eps 1-3, 5, 11-12
)

Yūsuke Yoda (6 episodes
eps 4, 7-8, 10-12
)

Yuu Kaneshiro (7 episodes
eps 1, 4, 6-7, 9-11
)

3D Director: Takayuki Sato (Samurai Pictures; eps 3, 6)
Sound Director: Katsunori Shimizu
Cgi Director:
Hiroyasu Nishino (eps 1, 4, 7, 10)
Naoya Okugawa (eps 2, 5, 8, 11)
Noriko Hiramatsu (eps 3, 6, 9, 12)
Yoshikazu Kon (OP)
Director of Photography: Naoki Yorozu
Executive producer:
Hirotaka Tanaka (Sammy)
Joon-Oh Shin (Tencent)
Kenichi Tokumura (Sammy)
Kenji Matsubara (Sega)
Producer:
Di Yao (Tencent)
Naoto Kase (Sammy)
Takahiro Hirano (平野隆廣, Sega)

2D Work: Junko Kitagawa (OP; eps 1-12)
2nd Key Animation:
Akari Nakano (ep 10)
Aoi Yamane (ep 4)
Ayano Shimonishikida (ep 10)
Eri Ohba (Team Harada; ep 4)
Kaori Komai (Team Harada; ep 4)
Kazuhiro Manabe (ep 4)
LAZZ (ep 4)
Matagi Hayashida (ep 4)
Minta (ep 4)
Shigeru Takahashi (ep 4)
Tsukasa Tsuji (ep 4)
Yuri Hirayama (ep 4)
Yuriko Yamashita (ep 4)
Yūsuke Yoda (ep 10)
3D Art Setting Assistant:
Kaoru Sekitani (Kusanagi; eps 1-12)
Makoto Aihara (Kusanagi; eps 1-12)
3D CG Supervision: Kentarō Shiga
Animation Assistant: Takafumi Inagaki (ep 12)
Animation producer:
Kazuhiro Saitō (西藤和広; Passione)
Ryūsuke Murakami (Sanzigen)
Animation Production Advancement:
Yūta Kida (eps 1-12)
Yūta Maeda (eps 1-12)
Assistant Director: Yoshikazu Kon
Background Art:
Hiroko Tanabe (Kusanagi; eps 2-4)
Jia Fang Lu (Kusanagi; ep 4)
Quan Bin Zhong (Kusanagi; OP; eps 2-5, 7-12)
Yuji Kihara (Kusanagi; eps 8-12)
Background Art Advancement:
Hiroaki Hirata (Kusanagi; OP; eps 1-12)
Ngan Ha (Nam Hai; OP; eps 2-4, 6-12)
Tho Ngoc (Nam Hai; OP; eps 1-12)
Yen Thu (Nam Hai; eps 1, 5)
Background Art Assistant:
Con Nguyen (Nam Hai; eps 4-10)
Cuong Phan (Nam Hai; ep 8)
Duy Nam (Nam Hai; eps 4-10, 12)
Hai Cong (Nam Hai; eps 3-7)
Khanh Ba (Nam Hai; eps 3-4)
Minh Le (Nam Hai; OP; eps 2-12)
Phuong Nha (Nam Hai; eps 1-3)
Quan Bin Zhong (Kusanagi; eps 1, 6)
Quoc Thanh (Nam Hai; ep 2)
Thanh Minh (Nam Hai; eps 4-6, 8-10)
Thao Nhu (Nam Hai; ep 10)
Thi Dinh (Nam Hai; eps 3-7)
Thom Nguyen (Nam Hai; ep 10)
Thuy Nguyen (Nam Hai; eps 8-9)
Tuyet Nguyen (Nam Hai; ep 7)
Vu Thai (Nam Hai; eps 1-3, 5-6)
Vuong Van (Nam Hai; OP; eps 2-12)
Background art supervisor:
Eiji Wakamatsu (Kusanagi; eps 1-9)
Saho Yamane (Kusanagi; eps 1-12)
Brush Design: Tomomi Umetsu (Editz; eps 4-5)
CG Animation:
Asuka Tajima (eps 2, 5)
Atsuya Sasaki (ep 3)
Daichi Ōmori (OP; 5 episodes
eps 2, 5, 8, 11-12
)

Daiki Uchida (ep 2)
Daisei Saitō (ep 1)
Daisuke Yamamoto (ep 2)
Haruaki Fujii (OP; 5 episodes
eps 1, 4, 7, 10, 12
)

Haruyo Ogawa (ep 2)
Hiroaki Sugie (ep 2)
Hiroki Murakami (ep 1)
Hiroki Takano (ep 11)
Hironobu Hayashi (ep 3)
Hiroshi Morita (ep 1)
Hiroyasu Nishino (OP)
Iori Fukuya (OP; 5 episodes
eps 2, 5, 8, 11-12
)

Jia Xuan Cai (eps 1, 4)
Kanta Matsui (OP; eps 3, 6, 9, 12)
Kayoko Ezoe (OP; eps 3, 6, 9, 12)
Kazato Suzuki (OP; eps 1, 4, 7, 10)
Kazutaka Tsukimori (ep 1)
Kazuya Suda (ep 1)
Kazuyasu Mine (OP; 5 episodes
eps 1, 4, 7, 10, 12
)

Kengo Hayashi (ep 3)
Kenta Sasaki (ep 3)
Kentarō Ijima (OP; 5 episodes
eps 2, 5, 8, 11-12
)

Kentarō Shiga (OP; ep 5)
Kiyoshi Sannomiya (OP; 5 episodes
eps 1, 3, 6, 9, 12
)

Kōhei Kita (ep 2)
Kōichirō Koga (OP; 5 episodes
eps 2, 5, 8, 11-12
)

Kōsei Tsuda (ep 1)
Kōsuke Mizumoto (ep 2)
Kōtarō Ogawa (OP; 5 episodes
eps 2, 5, 8, 11-12
)

Kou Masuda (OP; 4 episodes
eps 4, 7, 10, 12
)

Kozue Oka (ep 3)
Mai Yoshizawa (OP; 5 episodes
eps 2, 5, 8, 11-12
)

Maki Kanō (ep 3)
Maki Kawamata (OP; 5 episodes
eps 1, 4, 7, 10, 12
)

Masashi Nishikawa (eps 3, 6)
Masato Yoshino (OP; 5 episodes
eps 2, 5, 8, 11-12
)

Mirei Kaneko (OP; eps 3, 6, 9, 12)
Misato Kimura (ep 3)
Moeka Narumiya (OP; 5 episodes
eps 1, 4, 7, 10, 12
)

Motoki Nakamura (OP; eps 3, 6, 9, 12)
Nana Ogawa (ep 3)
Naoaki Tamura (ep 1)
Naoto Yoshida (OP; 5 episodes
eps 1, 4, 7, 10, 12
)

Naoya Okugawa (OP; ep 12)
Noriko Hiramatsu (OP)
Ruri Yamashita (ep 12)
Shinpei Ishikawa (eps 6, 9, 12)
Shōta Kubo (ep 3)
Su Hyun Jang (ep 2)
Su Jian Dong (OP; eps 3, 6, 9, 12)
Takamasa Taba (ep 2)
Takao Yokoyama (ep 3)
Takashi Yoha (ep 2)
Takeharu Sekiya (ep 2)
Takuto Kawae (ep 1)
Tenya Kimura (OP; eps 3, 6, 9, 12)
Tōru Kashiwagi (OP; 5 episodes
eps 2, 5, 8, 11-12
)

Tsukuru Yamanoguchi (ep 1)
Wataru Nishitani (ep 3)
Yasuhiro Tomita (ep 2)
Yoshiki Takabō (OP; 5 episodes
eps 1, 4, 7, 10, 12
)

Youhei Takada (ep 2)
Yūki Ijiri (OP; 5 episodes
eps 2, 5, 8, 11-12
)

Yuki Maeda (OP; eps 3, 6, 9, 12)
Yūki Shirasuga (ep 1)
Yūya Yano (ep 3)
CG Animation Advancement: Hiroki Matsukura (Studio BACU; ep 5)
CG Animation Assistant:
Akari Saitō (Moe; ep 12)
Akira Ginzan (FrameBox; ep 8)
Akito Satō (Kinematics Japan; ep 9)
Atsuko Ogami (DRAWIZ; ep 12)
Atsushi Ikeda (uzupiyo graphics; eps 2, 11)
Daiki Kobayashi (Samurai Pictures; eps 9, 12)
Eiji Takada (uzupiyo graphics; eps 2, 11)
Hao Ran Zhang (DRAWIZ; ep 12)
Hayao Takao (Studio BACU; ep 5)
Hiromitsu Koiwa (Studio BACU; ep 5)
Hiroyuki Kusama (Samurai Pictures; eps 3, 6)
Hiroyuki Saito (DRAWIZ; ep 12)
Hitomi Matsuura (uzupiyo graphics; eps 2, 11)
Jun Kobayashi (FrameBox; eps 8, 12)
Kasidit Sookto (Kinematics Japan; eps 5-6, 8-9)
Kazuyoshi Tezuka (Aera Laboratory; eps 1, 7, 10)
Ken'ya Taniguchi (Samurai Pictures; eps 3, 6, 9, 12)
Kimie Sekiguchi (FrameBox; eps 8, 12)
Kōichi Hirata (DRAWIZ; ep 12)
Koji Waragaki (Kinematics Japan; ep 9)
Manpei Morino (DRAWIZ; ep 12)
Miku Fukunishi (FrameBox; eps 8, 12)
Momoka Takano (Studio BACU; ep 5)
Na-knam Panupong (Kinematics Japan; eps 5-6, 8-9)
Naoaki Kon (Moe; ep 12)
Nattanon Sriya (Kinematics Japan; eps 5-6, 8-9)
Nuttachai Teerathiwanich (Kinematics Japan; eps 5-6, 8-9)
Puttijak Tuntrajin (Kinematics Japan; eps 5-6, 8-9)
Ryōhei Yamatani (Studio BACU; ep 5)
Ryoichi Ishigami (FrameBox; ep 8)
Ryōji Shirakawa (Aera Laboratory; eps 1, 7, 10)
Ryota Nagashima (Samurai Pictures; eps 3, 6, 12)
Saharat Promma (Kinematics Japan; eps 5-6, 8-9)
Saidaeng Theerasak (Kinematics Japan; eps 5-6, 8-9)
Shin Kitada (Samurai Pictures; ep 9)
Shota Komatsu (DRAWIZ; ep 12)
Shūhei Hashimoto (Aera Laboratory; eps 1, 7, 10)
Shūhei Sakuma (Moe; ep 12)
Takafumi Igari (Moe; ep 12)
Takahiro Kamiya (Aera Laboratory; eps 1, 7, 10)
Takashi Nakano (Moe; ep 12)
Takayuki Ito (uzupiyo graphics; eps 2, 11)
Tatsuya Sekiya (Samurai Pictures; eps 9, 12)
Teiko Murakami (Samurai Pictures; eps 3, 6)
Tomoki Tatsuguchi (DRAWIZ; ep 12)
Tomoko Tonuma (Studio BACU; ep 5)
Tomomi Nakayama (uzupiyo graphics; eps 2, 11)
Weeragorn Phokajorn (Kinematics Japan; eps 5-6, 8-9)
Yoshitaka Itai (Aera Laboratory; eps 1, 7, 10)
Yui Iizuka (Samurai Pictures; ep 9)
Yukitoshi Takigawa (Moe; ep 12)
Yuya Kondo (Samurai Pictures; ep 9)
CG Model Operator: Haruna Tomomune (ep 1)
CG Modeler:
Akira Tamura (eps 7-8)
Daisei Sakakibara (ep 4)
Daisuke Suzuki (ep 1)
Hiroshi Adachi (ep 1)
Hiroshi Terabayashi (10 episodes
eps 1-3, 5-8, 10-12
)

Kahori Mizuguchi (ep 1)
Kana Yamauchi (eps 1-3, 7)
Kayo Nomura (8 episodes
eps 1-2, 4-6, 8, 10, 12
)

Kazuki Matsubashi (6 episodes
eps 1, 3-5, 8, 10
)

Kazunori Yomoda (LARX Entertainment; ep 3)
Keigo Matsubara (eps 1-2, 4)
Mai Hasei (ep 1)
Nagisa Yoshimura (eps 1-7, 9-12)
Naoya Machida (LARX Entertainment; ep 3)
Naoya Okamoto (eps 1-3)
Rikuto Yoneda (eps 1-9, 11-12)
Risa Okada (ep 1)
Run Chang Huang (eps 1-7, 9-12)
Satomi Nakanishi (eps 5, 7-12)
Shao Ru Lin (eps 1-2, 7, 12)
Shingo Fujino (6 episodes
eps 1-2, 4-5, 7-8
)

Shinya Takaoka (7 episodes
eps 1-2, 6, 8, 10-12
)

Shōichi Ueda (eps 1, 8)
Shunta Kodama (9 episodes
eps 1-4, 6-7, 10-12
)

Takafumi Morita (eps 1, 3, 7-9)
Takanobu Sasaki (8 episodes
eps 1-2, 4, 7-10, 12
)

Takehiro Masui (4 episodes
eps 1, 3, 10, 12
)

Takuya Andō (9 episodes
eps 1-5, 7-8, 10, 12
)

Wataru Iwaichi (ep 1)
Wei-Ren Lu (ep 4)
Yasuhisa Takeuchi (ep 1)
Yasushi Ōtsuka (LARX Entertainment; ep 3)
Yui Matsuda (eps 5, 7-8)
Yūki Isayama (6 episodes
eps 1-2, 4, 7-8, 10
)

CG Modeling Assistant:
Atsuko Ogami (DRAWIZ; ep 1)
Daiki Uchida (ep 1)
Haruyo Ogawa (ep 1)
Hirokazu Saitō (exsa; ep 1)
Hironobu Hayashi (ep 1)
Hiroyuki Saito (DRAWIZ; ep 1)
Hitoshi Fukuda (Pocket Queries; ep 1)
Hoan Minh Tu Nguyen (Pocket Queries; ep 1)
Hung An Nguyen (Pocket Queries; ep 1)
Itsuki Hayashida (Project Studio Q; eps 1-2)
Jia Xuan Cai (ep 2)
Kazunori Yomoda (LARX Entertainment; ep 1)
Kengo Hayashi (ep 1)
Kenta Matsumoto (MEUS; ep 1)
Kōhei Okazaki (Project Studio Q; eps 1-2)
Kojirō Tokunaga (Project Studio Q; eps 1-2)
Kōsei Tsuda (ep 2)
Kou Masuda (ep 2)
Maki Kawamata (ep 2)
Masaharu Urano (MEUS; ep 1)
Masashi Nishikawa (ep 1)
Masashi Sano (MEUS; ep 1)
Masato Yoshino (ep 1)
Minh Cong Phan (Pocket Queries; ep 1)
My Le Thanh (e-plus digital works; ep 1)
Nana Ogawa (ep 1)
Naoya Machida (LARX Entertainment; ep 1)
Ngoc Chinh Do (Pocket Queries; ep 1)
Niina Gotō (Project Studio Q; eps 1-2)
Ryuusuke Ishida (ep 1)
Satoshi Yamauchi (Project Studio Q; eps 1-2)
Sumie Sato (exsa; ep 1)
Takahiko Kawamura (MEUS; ep 1)
Takamasa Taba (ep 1)
Takeharu Sekiya (ep 1)
Takuto Kawae (ep 2)
Thi Hoan My Thanh (Pocket Queries; ep 1)
Tomoki Tatsuguchi (DRAWIZ; ep 1)
Toshihide Funato (exsa; ep 1)
Tsukuru Yamanoguchi (ep 2)
Yasushi Ōtsuka (LARX Entertainment; ep 1)
Yoshinori Maru (Pocket Queries; ep 1)
Yūji Ikeguchi (exsa; ep 1)
CG Production Advancement:
Kanna Abe (eps 9, 12)
Masaki Imaizumi (eps 1, 4, 7, 10)
Motoki Uehara (eps 2, 5, 8, 11)
Reina Tanaka (eps 3, 6)
Yūichi Hasegawa (OP)
CG Production Advancement Assistant:
Akiya Takakuwa (5 episodes
eps 1, 4, 7, 9-10
)

Kanna Abe (eps 3, 6)
Momone Kakizaki (eps 2, 5, 8, 11)
Reina Tanaka (eps 9, 12)
CG Rigger:
Asuka Tajima (ep 1)
Kayoko Ezoe (eps 1-2)
Kazuki Hamano (ep 12)
Kōta Misawa (ep 10)
Miho Shindō (eps 1-2, 4, 6-7)
Moeka Narumiya (ep 2)
Natsuko Yashiro (eps 1-2)
Ruri Yamashita (eps 1-7, 10)
Tomoko Uchiyama (6 episodes
eps 1-2, 7, 9, 11-12
)

Tomoya Imura (eps 1-2)
Tōru Kashiwagi (ep 1)
Wakaba Tanaka (eps 2, 11)
Yoshiki Takabō (ep 2)
Yuki Maeda (eps 1-2)
Yūta Koura (ep 12)
CG Rigging Director: Tatsuji Nishijima (eps 1-7, 9-12)
CG Secondary Animator:
Akari Makimoto (eps 1-9)
Akira Tamura (eps 1-2, 4)
Haruna Tomomune (eps 2-3)
Hiroki Takano (eps 1-10, 12)
Ikumi Kawamoto (eps 1, 3, 5)
Jun Yeop Kim (eps 1-12)
Kazuki Matsubashi (eps 2-3)
Kōnosuke Izaki (eps 1-7, 9)
Kotaro Kobayashi (eps 1-9, 11-12)
Mai Hasei (ep 5)
Masato Nakayama (5 episodes
eps 1-2, 4, 7, 9
)

Natsumi Oda (eps 1-12)
Qi Han Wang (ep 6)
Ryō Kutaragi (eps 4-12)
Ryōma Tan (eps 1-12)
Satoru Otsubo (eps 1-10, 12)
Shiho Matsunaga (eps 1-12)
Shingo Fujino (ep 9)
Shōgo Itō (eps 1, 3-7)
Shōichi Ueda (eps 2-3)
Tai Qian Zhang (eps 1-9)
Takafumi Morita (ep 2)
Tomomasa Matsubara (eps 1-12)
Wei-Ren Lu (eps 5-6, 9)
Xin Rong Wu (eps 1-8)
Yi Ting Liu (eps 1-8)
Yui Matsuda (eps 3-4)
Yūichi Katsuo (eps 1-2, 5)
Yūki Isayama (ep 5)
Yūya Arase (eps 1-9)
Character Modeling Director: Daisuke Haraoka (eps 1-12)
Chief Animation Production Supervisor: Hiroaki Matsuura
Co-Assistant Director: Tatsuya Ishiguro
Color design: Aiko Matsuyama (Typhoon Graphics)
Color setting: Aiko Matsuyama (Typhoon Graphics; OP; eps 1-12)
Composite: Shinsuke Ikeda (ED)
Compositor:
Keisuke Watanabe (eps 1-12)
Kenta Fujita (eps 8-10, 12)
Madoka Honda (eps 11-12)
Miki Uehara (eps 8-9, 12)
Naoki Takahashi (eps 1-12)
Shouko Hayashi (eps 2-9, 12)
Shunsuke Kobayashi (eps 1-12)
Tatsuya Shimahara (5 episodes
eps 4, 6, 8-9, 12
)

Yuko Tosai (eps 8, 10, 12)
Dance Part CG Director: Hiroyasu Nishino (ep 12)
Editing: Mai Hasegawa
Editing Assistant: Hatsumi Hidaka
Ending Theme Production:
Kazuto Matsumura
Youichi Kurashima
In-Between Animation:
Akari Nakano (OP; 8 episodes
eps 1-3, 5-7, 9, 12
)

Akihiro Watanabe (10 episodes
eps 1-3, 5-10, 12
)

Ayano Shimonishikida (OP; 10 episodes
eps 1-3, 5-9, 11-12
)

Joseph Shin (eps 1, 4)
Miki Arai (OP; eps 1-3, 5-12)
Noa Wada (9 episodes
eps 1-3, 5-7, 9-10, 12
)

Seiya Ōmine (ep 4)
Yuan Liang Chen (OP; 10 episodes
eps 1-3, 5-10, 12
)

In-Between Check:
Hiroki Moritomo (ep 4)
Hito Tadano (ep 7)
Mayumi Wada (eps 6, 12)
Insert Song Arrangement:
Kenta Higashiohji ("Itetsuku Tamashii;" ep. 1)
Takayuki Negishi ("Star Tanjo Hanagumi ver.;" eps. 1, 12)
Insert Song Composition: Kōhei Tanaka ("Itetsuku Tamashii" ep. 1; "Star Tanjo Hanagumi ver." eps. 1, 12)
Insert Song Lyrics:
Jirō Ishii ("Itetsuku Tamashii;" ep. 1)
Shouko Fujibayashi ("Star Tanjo Hanagumi ver.;" eps. 1, 12)
Insert Song Performance:
Ayaka Fukuhara ("Itetsuku Tamashii" ep. 1; "Star Tanjo Hanagumi ver." eps. 1, 12)
Ayane Sakura ("Itetsuku Tamashii" ep. 1; "Star Tanjo Hanagumi ver." eps. 1, 12)
Hibiku Yamamura ("Star Tanjo Hanagumi ver.;" eps. 1, 12)
Maaya Uchida ("Star Tanjo Hanagumi ver.;" eps. 1, 12)
Misaki Watada ("Star Tanjo Hanagumi ver.;" ep. 12)
Saori Hayami ("Star Tanjo Hanagumi ver.;" eps. 1, 12)
Interpreter: Sukhonthip Gunawong (Kinematics Japan; 5 episodes
eps 5-6, 8-9, 12
)

Key Animation:
Akari Nakano (ep 11)
Aoi Yamane (ep 9)
Hamuto Natsuno (ep 10)
Haruka Hinata (eps 7, 9-10)
Joseph Shin (eps 3, 5, 12)
Kanako Abe (ep 7)
LAZZ (ep 9)
Mai Sakamoto (eps 4, 7-9)
Manabu Katayama (ep 1)
Matagi Hayashida (ep 9)
Mayumi Wada (7 episodes
eps 1-2, 4, 7, 9-11
)

Mika Akitaka (eps 9-10)
Minta (ep 9)
Ryo Minamino (9 episodes
eps 1-5, 7, 10-12
)

Ryoko Amisaki (ep 12)
Shigeru Takahashi (ep 9)
Takaaki Wada (ep 11)
Tsukasa Tsuji (ep 9)
Yuka Yamori (ep 12)
Yuri Hirayama (ep 9)
Yuriko Yamashita (eps 6-7, 9-10)
Yūsuke Yoda (OP; eps 1-5, 7-8)
Yuu Kaneshiro (eps 7-8)
Lead Compositor: Daisuke Okumura (eps 1-12)
Literature Manager: Midori Gotou
Mechanical animation Director: Kanta Suzuki (ep 11)
Mechanical Modeling Director: Taki Yamada (eps 1-12)
Modeling Advancement: Yoshihiro Tanabe (eps 1-12)
Monitor Works: Shinsuke Ikeda (OP; eps 1-12)
Motion Actor:
Akari (ep 12)
Akari Taniguchi (eps 6, 9)
Ayaka Honda (ep 12)
Jakko (ep 12)
Nagisa Matsumoto (ep 12)
Narumi (ep 12)
Yūka Nakanishi (ep 12)
Yūya Sasaoka (eps 6, 9)
Motion Actor Coordinator: Nami Harada (eps 6, 9, 12)
Motion Capture Assistant:
Hitoshi Noda (SEGA Motion Capture Team; eps 6, 9, 12)
Kaoru Yasuoka (SEGA Motion Capture Team; ep 12)
Katsuo Saitō (SEGA Motion Capture Team; eps 6, 9)
Misako Ikeda (SEGA Motion Capture Team; eps 6, 9)
Ryōichi Akabane (SEGA Motion Capture Team; ep 12)
Satoshi Kitagawa (SEGA Motion Capture Team; ep 12)
Motion Choreography: Keiko Fukushima (eps 6, 9, 12)
Music Production:
Hajime Toma
Yuuji Saitou
Paint:
Akari Nakano (OP; 9 episodes
eps 1-3, 5-7, 9, 11-12
)

Akihiro Watanabe (10 episodes
eps 1-3, 5-10, 12
)

Ayano Shimonishikida (OP; 10 episodes
eps 1-3, 5-9, 11-12
)

Joseph Shin (eps 1, 4)
Miki Arai (OP; eps 1-3, 5-12)
Noa Wada (9 episodes
eps 1-3, 5-7, 9-10, 12
)

Seiya Ōmine (ep 4)
Yuan Liang Chen (OP; 10 episodes
eps 1-3, 5-10, 12
)

Paint Check: Aiko Matsuyama (Typhoon Graphics; OP; eps 1-12)
Planning: Haruki Satomi (Sega)
Planning Assistant:
Hideo Shimazaki (Quaras)
Shigenobu Satō (Quaras)
Plug-In Assistant: Hirohisa Kitamura (eps 5, 7, 10)
Production Committee:
Junichiro Takahashi (Sega)
Shinya Ōta (Sammy)
Takeshi Kawakita (Sammy)
Yuichi Yamada (Sammy)
Publicity Assistant: Hiroshi Terada
Recording Adjustment: Daiki Hachimaki
Setting Production:
Kōta Takenaka (eps 1-12)
Satsuki Yanamoto (eps 1-7)
Sound Effects:
Yasuyuki Konno (Hummingbird)
Yui Ando (Hummingbird)
Sound Manager: Kaori Miyamoto
Special Thanks To:
Hideaki Sakaguchi (Sammy)
Tetsu Katano (Sega)
Studio Director:
Akito Satō (Kinematics Japan; eps 5-6, 8-9)
Koji Waragaki (Kinematics Japan; eps 5-6, 8-9)
Systems Development:
Riko Kojima
Shingo Hayashi
Theme Song Arrangement:
Masami Kishimura (ED)
Takayuki Negishi (OP)
Theme Song Composition: Kōhei Tanaka (OP, ED)
Theme Song Lyrics:
Ouji Hiroi (OP)
Shouko Fujibayashi (ED)
Theme Song Performance:
Ayaka Fukuhara (OP, ED)
Ayane Sakura (OP, ED)
Hibiku Yamamura (OP, ED)
Maaya Uchida (OP, ED)
Manami Numakura (ED)
Nana Mizuki (ED)
Saori Hayami (OP, ED)
Sumire Uesaka (ED)
Video Editing:
Kuniyuki Ōnishi (IMAGICA Lab.; eps 1-12)
Takahiro Adachi (IMAGICA Lab.; eps 1-12)
Ayaka Fukuhara as Anastasia Palma
Ayane Sakura as Sakura Amamiya
Hibiku Yamamura as Azami Mochizuki
Maaya Uchida as Hatsuho Shinonome
Saori Hayami as Clarissa "Claris" Snowflake
Yōhei Azakami as Seijuro Kamiyama

Haruka Shiraishi as Layla
Haruka Terui as Hiromi Hongo
Kenji Akabane as Valery Kaminski
Manami Numakura as Lancelot
Mayu Yoshioka as Itsuki Saijo
Michie Tomizawa as Sumire Kanzaki
Misaki Watada as Klara
Miyuki Sawashiro as Hakushu Murasame
Nana Mizuki as Elise
Ryoko Shiraishi as Komachi Oba
Tomokazu Sugita as Reiji Shiba
Yui Ishikawa as Kaoru Rindo

Aiki Mase as Crew (ep 12)
Anzu Haruno as Child B (ep 6)
Hana Sato as
Boy (ep 2)
Naoya (eps 6, 9)
Hironori Saitō as Front Clerk (ep 9)
Ikumi Hasegawa as Female Caretaker (ep 1)
Kōichi Sōma as Baker (ep 2)
Kōsuke Echigoya as Attendant (ep 7)
Makoto Sahara as Black-Dressed Man (ep 1)
Mayuno Yasokawa as Natalia Ruzhkova (ep 9)
Naoya Nosaka as Grocer (ep 2)
Natsumi Fujiwara as Child A (ep 6)
Nobunaga Shimazaki as Arthur (ep 8)
Ryōta Yano as Spectator (ep 8)
Sho Hayami as Narration (eps 1-2)
Sumire Uesaka as Huang Yui (ep 12)
Tarō Kiuchi as Spectator (ep 8)
Tomoko Iida as Child C (ep 6)
Tomoyuki Maruyama as Male Customer A (ep 1)
Tsubasa Miyoshi as Police Officer (ep 10)
Yoshihito Sasaki as Spectator (ep 8)
Japanese companies
2nd Key Animation:
Big Owl (ep 7)
Phoenix Animation (eps 9-10)
Team Harada (ep 4)
xenron (eps 7, 10)
Animation Production: SANZIGEN Animation Studio
Animation Production Assistance: Passione
Background Art:
Kusanagi (OP; eps 1-12)
Background Art Assistance:
Nam Hai (OP; eps 1-12)
Brush Design: EditZ (eps 4-5)
CG Animation Assistance:
Aera Laboratory (eps 1, 7, 10)
DRAWIZ (ep 12)
FrameBox (eps 8, 12)
Kinematics Japan (eps 5-6, 8-9)
Moe (ep 12)
Samurai Pictures (eps 3, 6, 9, 12)
Studio BACU (ep 5)
Uzupiyo Graphics (eps 2, 11)
CG Modeling: Larx Entertainment (ep 3)
CG Modeling Assistance:
DRAWIZ (ep 1)
E-Plus Digital Works (ep 1)
exsa (ep 1)
Larx Entertainment (ep 1)
Meus (ep 1)
Pocket Queries, Inc. (ep 1)
Project Studio Q (eps 1-2)
Color Setting: Typhoon Graphics (OP; eps 1-12)
In-Between Animation:
Big Owl (eps 4, 6-8)
FINE COLORs (eps 6-8)
MM.Studio (eps 1-2, 4-12)
Phoenix Animation (eps 1, 9-12)
xenron (eps 1-2, 4-12)
Key Animation:
Big Owl (eps 6, 8)
Phoenix Animation (ep 11)
xenron (ep 8)
Motion Capture Assistance: SEGA Motion Capture Team (eps 6, 9, 12)
Original Creator: Sega Games
Paint:
Big Owl (eps 4, 6-8)
FINE COLORs (eps 1-2, 4-12)
MM.Studio (eps 1-2, 4-12)
Phoenix Animation (eps 1, 9-12)
xenron (eps 1-2, 4-12)
Paint Check: Typhoon Graphics (OP; eps 1-12)
Planning Assistance: Quaras
Production Cooperation: .Too
Sound Effects: Hummingbird
Sound Production: Magic Capsule
Video Editing: IMAGICA Lab.
English cast
English staff
ADR Director: Stephen Hoff
Translation: Adam Lensenmayer
ADR Script: Terri Doty
ADR Engineer: Stephen Hoff
ADR Supervisor: Peter Hawkinson
Assistant producer:
Samantha Herek
Zach Bolton
Linguistic Asset Manager: Sarah Alys Lindholm
Materials Coordinator: Trenton Jons
Mix Engineer: Rawly Pickens
Music Director: Dawn M. Bennett
Senior Video Editor:
Daniel Mancilla
Jeremy Jimenez
Talent Coordination: Nazeeh Tarsha
Video Engineer: Brittany Smith
Amanda Gish as Clarissa "Claris" Snowflake
Amber Lee Connors as Hatsuho Shinonome
Cherami Leigh as Sakura Amamiya
Ian Sinclair as Seijuro Kamiyama
Sarah Wiedenheft as Azami Mochizuki
Stephanie Young as Anastasia Palma

Aaron Dismuke as Valery Kaminski
Emily Neves as Elise
Felecia Angelle as Lancelot
Lindsay Seidel as Klara
Luci Christian as Hakushu Murasame
Michelle Ruff as Sumire Kanzaki
Monica Rial as Kaoru Rindo
Terri Doty as Leyla
Tia Ballard as Komachi Oba
Zeno Robinson as Reiji Shiba

Charlie Campbell as Narration (eps 1-2)
Dani Chambers as Maid (ep 1)
Eshan Inamdar as Naoya (ep 2)

English companies
ADR Production: OkraTron 5000
Internet Streaming:
AnimeLab (Australia and New Zealand)
FUNimation Entertainment
Wakanim (Denmark, Finland, Iceland, Norway, Sweden)
French staff
French cast
Translation: Benjamin Moro

Proofreading: Gaëlle Ruel
Publication: Jelizaveta Stolarova
Spotting: Charlotte Colart
Supervision: Justine Cocquyt
(none)
French companies
Internet Streaming: Wakanim (French-speaking countries)
German staff
German companies
(none)
Internet Streaming: Wakanim (German-speaking countries)
German cast
(none)
Russian staff
Russian companies
(none)
Internet Streaming: Wakanim (Russian-speaking countries)
Russian cast
(none)
Portuguese staff
Portuguese companies
(none)
Internet Streaming: FUNimation Entertainment (Brazil)
Licensed by: FUNimation Entertainment (Brazil)
Portuguese cast
(none)

This encyclopedia is collaboratively edited by the users of this site
DISCLAIMER add information report an error lookup sources

Compare this anime's credits with others

# A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Anime anthology