×
  • remind me tomorrow
  • remind me next week
  • never remind me
Subscribe to the ANN Newsletter • Wake up every Sunday to a curated list of ANN's most interesting posts of the week. read more

Hell's Paradise (TV)

Have you seen this? want to / seen some / seen all

Alternative title:
Hell's Paradise: Jigokuraku (Japanese)
地獄楽 (Japanese)
Objectionable content: Intense
Plot Summary: Gabimaru the Hollow is one of the most vicious assassins ever to come out of the ninja village of Iwagakure. He’s ruthlessly efficient, but a betrayal results in him being handed a death sentence. He has only one hope—in order to earn his freedom, he must travel to a long-hidden island and recover an elixir that will make the shogun immortal. Failure is not an option. On this island, heaven and hell are just a hair’s breadth away. (from manga)
User Ratings: 182 ratings have been given [details]
 Masterpiece: 12 votes (sub:8, dub:3, raw:1)
 Excellent: 29 votes (sub:20, dub:6, others:3
1 French subtitled
1 Russian subtitled
1 Spanish subtitled
)
 Very good: 69 votes (sub:59, dub:8, others:2
1 Russian dubbed
1 Spanish subtitled
)
 Good: 49 votes (sub:44, dub:4, others:1
1 Polish subtitled
)
 Decent: 12 votes (sub:10, dub:1, raw:1)
 So-so: 9 votes (sub:8, others:1
1 Vietnamese subtitled
)
 Not really good: 1 vote (sub:1)
 Weak: 1 vote (sub:1)
 Bad: -
 Awful: -
 Worst ever: -
Seen in part or in whole by 488 users, rank: #2159 (of 9520)
Median rating: Very good
Arithmetic mean: 7.692 (Very good−), std. dev.: 1.2376, rank: #1261 (of 9639)
Weighted mean: 7.661 (Very good−), rank: #1228 (of 9639) (seen all: 7.70 / seen some: 7.26 / won't finish: 5.00)
Bayesian estimate: 7.648 (Very good−), rank: #967 (of 7236)
Running time: 24 minutes per episode
Number of episodes: 13
Episode titles: We have 13
Vintage: 2023-04-01
Opening Theme:
"WORK" by millenium parade ✕ Ringo Sheena
Ending Theme:
"Kamihitoe" (紙一重) by Uru
Official website:
Links: We have 1
News: Show:
You can contribute information to this page, but first you must login or register

Japanese staff
Japanese cast
Director: Kaori Makita
Series Composition: Akira Kindaichi
Screenplay:
Akira Kindaichi (eps 1-13)
Storyboard:
Jun Shishido (eps 9, 12-13)
Kamata (OP)
Kaori Makita (ED; eps 1, 8)
Kazuki Akane (ep 2)
Risako Yoshida (ep 7)
Shigeyuki Miya (eps 5, 11)
Soji Ninomiya (ep 3)
Teruyuki Omine (ep 13)
Tetsuya Wakano (eps 4, 10)
Yasuhiro Geshi (ep 6)
Episode Director:
Fumito Yamada (ep 8)
Kaori Makita (eps 1, 13)
Kayona Yamada (ep 3)
Kento Shintani (ep 7)
Ryūta Yamamoto (ep 9)
Shuu Watanabe (ep 5)
Taro Kubo (ep 10)
Teruyuki Omine (ep 12)
Tetsuya Wakano (ep 4)
Yasuhiro Geshi (4 episodes
eps 2, 6, 11, 13
)

Yuki Nishibata (ep 10)
Unit Director:
Haruka Tanaka (ED)
Kamata (OP)
Music: Yoshiaki Dewa
Original creator: Yūji Kaku
Character Design: Akitsugu Hisagi
Art Director:
e-caesar (OP; eps 1-13)
Chief Animation Director:
Datto-kun (ep 4)
Koji Hisaki (eps 1-13)
Ryōta Arima (eps 2-13)
Animation Director:
Akemi Kobayashi (ep 4)
Ako Kagiyama (6 episodes
eps 1, 3-4, 8, 11, 13
)

Anna Tateno (Yostar Pictures; ep 2)
Arihiro Gotō (4 episodes
eps 6, 9, 11, 13
)

Asami Gouda (7 episodes
eps 1-3, 5, 10, 12-13
)

Azuma Tozawa (6 episodes
eps 4-6, 9, 11, 13
)

Bak (Staro; ep 12)
Eri Kojima (eps 1, 8)
Eru Saida (eps 11, 13)
Guang Ming (Hikari No Sono Animation; eps 6-7, 10, 12)
Hajime Yoshida (eps 3, 7)
Han Lu Feng (Hikari No Sono Animation; eps 6-7, 10)
Haruka Tanaka (ep 13)
Hideaki Matsuoka (ep 2)
Hotaru Morishige (Yostar Pictures; ep 2)
Jia Han Wang (ep 11)
Ju Hyeong Eom (MARU ANIMATION; ep 11)
Kaori Kishi (5 episodes
eps 2-3, 5, 8, 13
)

Kaori Yamashita (eps 12-13)
Kazuko Hayakawa (eps 3, 5, 8, 13)
Kazumi Ono (ep 2)
Keisuke Toyoda (ep 13)
KKbattery (Staro; ep 12)
Kumiko Katō (eps 7-8)
Kyoko Kametani (7 episodes
eps 3, 5-7, 9, 11, 13
)

Maho Aoki (eps 3, 9)
Maho Satsuki (eps 12-13)
Mamoru Hoshino (ep 8)
Mani Inaka (Yostar Pictures; ep 2)
Masafumi Yamamoto (ep 13)
Masahiro Yoshizaki (eps 1, 8)
Masako Yokote (eps 4-5)
Masashi Kaneko (ep 13)
Masataka Kawai (ep 2)
Masayuki Fujita (eps 3, 9)
Masayuki Yoshida (eps 1, 3, 13)
Masumi Hoshino (eps 11, 13)
Mayû Takizawa (ep 1)
Megumi Yamana (Yostar Pictures; ep 2)
Miho Kawasaki (Yostar Pictures; ep 2)
Miki Takemoto (Yostar Pictures; ep 2)
Min Hui (Hikari No Sono Animation; eps 6-7, 10)
Ming Zhe Qiu (7 episodes
eps 2-4, 6, 9, 11, 13
)

Miyuki Honda (eps 2, 8)
Nanako Ninomiya (ep 1)
Nobuhiro Andō (ep 5)
Nobuko Sugino (OP; ep 8)
Rika Mishima (eps 3, 13)
Rio (ep 8)
Riwako Matsui (7 episodes
eps 2, 4-6, 9, 11, 13
)

Ryōta Arima (eps 1, 13)
Sachi Susa (Yostar Pictures; ep 2)
Satoko Miyachi (5 episodes
eps 3-4, 10, 12-13
)

Satoshi Ikeda (7 episodes
eps 3, 5, 7-8, 10-11, 13
)

Satoshi Noma (5 episodes
eps 5, 7, 10, 12-13
)

Shi Jie Zhu (eps 12-13)
Shi Ming Fu (ENGI; ep 12)
Shin'ya Kitamura (7 episodes
eps 1-7 odd, 8, 10, 13
)

Shinichi Nozaki (eps 2-5, 7, 11)
Shōko Maruyama (eps 1, 8)
Shuuji Takahara (OP)
SteamBird (Staro; ep 12)
Taichi Nakaguma (4 episodes
eps 8, 10, 12-13
)

Taketo Megumi (6 episodes
eps 2, 7-8, 10, 12-13
)

Teruyuki Omine (ep 13)
Tetsuya Wakano (ep 4)
Tōru Takano (ep 13)
Tsubura Taniguchi (Yostar Pictures; ep 2)
Tsukasa Izumisaka (ep 8)
Wei Ning Chen (ep 1)
Wei Qing Wang (6 episodes
eps 3, 5, 7, 10, 12-13
)

Yang Xia Hua (Staro; ep 12)
Yu Meng Xie (ep 11)
Yumi Kuroiwa (6 episodes
eps 2, 4, 6, 9, 11, 13
)

Yumi Sudarehata (eps 12-13)
Yumiko Ishii (6 episodes
eps 1, 4, 6, 9, 11, 13
)

3D Director:
Mirai Fukunishi
Naoki Takano (jitto inc; OP)
Director of Photography: Hyo Gyu Park

2nd Key Animation:
EVAKOI (ep 5)
J-Mulli (ep 8)
3DCG Animation:
Chika Hirata (MAPPA; eps 1, 3)
Kazuki Katō (MAPPA; ep 3)
Miki Kaneda (MAPPA; ep 3)
Mirai Fukunishi (MAPPA; eps 1, 3)
3DCG Generalist: Kazuyuki Sakamoto (jitto inc; OP)
Action Animation Director:
Akiko Kudou (ep 11)
Haruka Tanaka (eps 7, 9, 11)
Satoshi Iwataki (9 episodes
eps 3-6, 8-10, 12-13
)

Tetsuya Wakano (ep 4)
Tōru Takano (eps 9, 13)
Animation producer: Wataru Kawagoe
Art Board:
Akiko Manabe (eps 9-10)
Daichi Asakura (eps 1-3)
Kaori Hoshiba (ep 7)
Kurumi Suzuki (eps 1-6, 8, 13)
Mari Ishikawa (eps 1-3)
Momoyo Iwata (eps 11-12)
Rie Sonehara (eps 4-13)
Assistant Animation Director:
Azuma Tozawa (ep 7)
Eru Saida (9 episodes
eps 1-5, 7, 9-10, 12
)

Haruka Tanaka (ep 6)
Hideaki Matsuoka (ep 1)
Kaneaki Sugimitsu (ep 3)
Kaori Kishi (ep 1)
Kayona Yamada (ep 4)
Kazuko Hayakawa (ep 1)
Ming Zhe Qiu (ep 1)
Nozomi Beniya (ep 10)
Riwako Matsui (ep 7)
Satoko Miyachi (ep 7)
Satoshi Ikeda (ep 1)
Shinichi Nozaki (eps 1, 9, 12-13)
Taketo Megumi (eps 1, 3)
Tomoko Fukushima (ep 7)
Tsukasa Izumisaka (ep 7)
Assistant Chief Animation Director:
Hiroyuki Saita (eps 1-2)
Assistant Director of Photography: Madoka Yagi
Assistant Episode Director: Tokio Igarashi (ep 12)
Associate producer: Makoto Kimura
CG Producer:
Natsumi Maki (jitto inc; OP)
Yusuke Tannawa
Color design: Ayako Suenaga
Creature Animation Director:
Daisuke Niitsuma (eps 3, 5)
Creature Design: Daisuke Niitsuma
Editing: Mutsumi Takemiya
Effects Animation Director:
Tōru Takano (6 episodes
eps 1, 3, 9-10, 12-13
)

Key Animation:
Ai Hontani (ep 4)
Aika Satō (ep 2)
Akie Morimoto (ep 9)
Akihiko Mamashita (eps 10, 12)
An Katsuragi (eps 6-7, 9, 13)
Arihiro Gotō (ep 9)
Arisa Tanaka (ep 6)
Asahi Yoshimura (ep 4)
Asako Saeki (ep 12)
Asami Gouda (eps 3-4)
Ayano Kuramochi (eps 2, 10, 13)
Ayumi Namiki (ep 7)
Azusa Yamashita (eps 2-3)
Chiharu Yoshida (eps 10, 13)
Cui Xiao (ep 6)
Daiki Fujii (ep 12)
Daiki Tsuchiya (ep 12)
Daisuke Niitsuma (eps 12-13)
dazaii (ep 11)
Dengyishan Huang (ep 2)
Do Young Kim (Yostar Pictures; ep 2)
Erina Murakami (eps 3, 7, 11)
Erisa Yamamoto (ep 10)
Etsushi Mori (eps 9, 13)
Fei Hung (OP)
Fujio Inose (ep 7)
Hafuko Mizumoto (ep 12)
Haruko Ichihara (ep 13)
Hikari Tanaka (ep 7)
Hiroko Shigekuni (ep 11)
Hiroshi Matsumoto (ep 12)
Hiroshi Nakanishi (4 episodes
eps 8, 10-11, 13
)

Hiroshi Oikawa (eps 6, 10)
Hiroshi Tatezaki (ep 9)
Hiroshi Yoneda (ep 12)
Hirotaka Nii (ep 12)
Hitoshi Ueda (ep 4)
Hohoko Mizumoto (ep 12)
Jian Ting Eun (ep 11)
Jing Lin (ep 8)
Jing Xiang Weng (eps 4, 8)
Joe Xuan (ep 11)
Jung Nam Kim (eps 8, 13)
Junko Matsushita (eps 6, 10, 13)
Junya Iwake (eps 2, 6)
Kahoru Fujiki (ep 8)
Kai Iida (ep 13)
Kamata (OP)
Kanako Ohbuka (ep 9)
Kaname Sugimitsu (eps 11, 13)
Kaneaki Sugimitsu (eps 2-4, 7-8)
Kaori Kishi (eps 2-3, 8, 13)
Kaori Yamada (eps 10-11)
Kayoko Suzuki (4 episodes
eps 6, 8, 11, 13
)

Kazuha Oki (7 episodes
eps 2-4, 7-8, 11, 13
)

Kazuhiko Tamura (OP)
Kazuma Kikuchi (ep 7)
Kazumasa Takeuchi (ep 9)
Kazuo Takigawa (ep 4)
Kazuyuki Matsubara (eps 6, 8, 12)
Kei Ajiki (OP)
Keisuke Toyoda (7 episodes
eps 2-3, 6, 8-9, 11, 13
)

Kenji Kanie (ep 8)
Kenji Kodama (eps 6, 8, 12)
Kenji Kuroyanagi (ep 4)
Kiho Suzuki (Studio Live; eps 7-8, 11, 13)
Kimiko Tamai (eps 11, 13)
Kōichi Hayami (ep 9)
Kōichi Takai (ep 4)
Konfuren (eps 3, 13)
Kotaro Okazaki (ep 2)
Kotetsu Tonosaki (ep 8)
Kuhaku (eps 7, 10)
Kumiko Kakoi (eps 6, 12)
Kunobi (ep 12)
Kyōhei Ebata (ep 12)
Kyōhei Hanagata (ep 12)
Lina Rangel (ep 10)
Maho Satsuki (ep 12)
Mai Saeki (eps 2, 6)
Maiko Miyake (D'ART Shtajio; ep 11)
Maki Murakami (ep 4)
Mamoru Hoshino (eps 8, 12)
Masahiro Furihata (eps 10, 12)
Masako Yokote (ep 4)
Masaru Yoshioka (ep 2)
Masashi Kaneko (5 episodes
eps 3, 6, 8, 12-13
)

Masayuki Tachibana (ep 6)
Masayuki Toyoda (ep 11)
Masayuki Yoshida (eps 2, 6-7)
Masumi Hoshino (eps 11, 13)
Mayû Takizawa (eps 4, 8, 12)
Megumi Satou (Hikari no Sono Animation; 5 episodes
eps 2-3, 7-8, 11
)

Mika Saitō (eps 11, 13)
Ming De Zhang (ep 4)
Ming Zhe Qiu (ep 2)
Misaki Kitagawa (ep 13)
Mitsue Fukue (ep 4)
Moeka Araki (ep 2)
Motoki Yagi (ep 11)
Nami Kato (ep 4)
Nana Nakayama (ep 8)
Nao Takano (ep 10)
Naoki Chigira (ep 12)
Nightberry (ep 8)
Nio Shirakaba (ep 6)
NIZIR (ep 11)
Nonno (OP)
Pin Qiao Zeng (ep 4)
Ping Yi Jiang (ep 4)
Rei Ishikura (ep 3)
Rei Kuroe (eps 10, 13)
Rie Ikegami (eps 4, 6-7)
Rika Mishima (eps 3, 7, 13)
Rika Ōtsu (ep 2)
Rina Kogure (Yostar Pictures; ep 2)
Rina Miura (ep 8)
Rina Miyamoto (OP)
Rūko Teratani (ep 4)
Ryō Tagawa (ep 13)
Ryoko Kawamura (ep 12)
Ryoko Oka (D'ART Shtajio; ep 11)
Ryōta Arima (ep 4)
Ryōta Kuratani (ep 2)
Sachi Takahashi (ep 8)
Sakurako Furuya (ep 8)
Sangeun Song (eps 6-7, 13)
Satoru Minowa (WOW WORLD; ep 11)
Satoshi Ikeda (eps 2-3, 13)
Satsuki Aizu (ep 11)
Serena Koi (ep 8)
Shiho Sakuramoto (eps 3-4)
Shiho Tamai (eps 7, 13)
Shin'ya Kitamura (ep 13)
Shinichi Iimura (ep 6)
Shinichi Nozaki (ep 13)
Shinya Kameyama (ep 6)
Shinya Nakamura (ep 11)
Shun Onoda (D'ART Shtajio; ep 11)
Sun Hee Kim (ep 8)
Takaaki Tanabe (ep 13)
Takahiro Ninagawa (ep 9)
Takaki Tanabe (ep 7)
Takanori Suzuki (ep 4)
Takehiko Matsumoto (ep 9)
Takenori Tsukuma (ep 6)
Takeo Shudou (OP)
Taketo Megumi (eps 2-3, 7)
Takumi Inagaki (ep 10)
Takuya Suezawa (ep 8)
Tatsurō Ogi (ep 11)
Teng Fu (ep 8)
Teppei Taketani (ep 13)
Teppei Takeya (ep 7)
Teruo Takahashi (ep 4)
Teruyuki Omine (ep 12)
Tetsurō Nireki (ep 3)
Tetsuya Wakano (ep 4)
Ting Xuan Jian (ep 3)
Tomohiro Kishi (ep 13)
Tomoki Kōda (ep 9)
Tomoko Hamanaka (OP)
Tomoyuki Ōshita (ep 7)
Tōru Takano (eps 3-4, 6, 11)
Toshiki Yamazaki (ep 7)
Toyohiro Okada (ep 8)
Trash (eps 12-13)
Tsuki (ep 6)
Tsuyoshi Iida (ep 8)
Xiong Riken (ep 11)
Yan Xin Fan (ep 4)
Yan Xuan Jian (ep 6)
Yi Yi Shao (eps 11, 13)
Yoshie Fujiike (ep 4)
Yoshinori Yamashita (ep 12)
Yoshio Chizaki (ep 9)
Yoshio Yoshimatsu (eps 3, 7-8, 13)
Yoshiyuki Nōjō (ep 12)
Yoto Sakata (ep 12)
Yui Touma (ep 2)
Yuka Fujiwara (eps 4, 8-9, 13)
Yuka Kuroda (ep 2)
Yūki Fukaya (OP)
Yukiko Shimizu (eps 6, 12)
Yūko Furstos (D'ART Shtajio; ep 11)
Yumehito Yamaguchi (ep 8)
Yumi Akaishi (ep 12)
Yumiko Ōmae (ep 12)
Yuu Takahashi (ep 8)
Yuugen_RB (ep 12)
ZEEN (ep 4)
ZEN (eps 7, 10)
Zhēnlǐ (ep 6)
Main Animator: Masayuki Yoshida
Monster Animation Director: Daisuke Niitsuma (ep 13)
Photography:
Aimi Igarashi (MAPPA; ep 1)
Atsushi Kanō (P.R.A. Photography Department; ep 1)
Haruka Motoyama (MAPPA; ep 1)
Ichigo Iwaizumi (MAPPA; ep 1)
Itsuki Kamei (MAPPA; ep 1)
Jia Hua Zhang (P.R.A. Photography Department; ep 1)
Kana Sakai (P.R.A. Photography Department; ep 1)
Kanako Maeda (Raretrick; ep 1)
Kaori Yoneda (MAPPA; ep 1)
Kazuya Matsumoto (P.R.A. Photography Department; ep 1)
Kōdai Washizu (P.R.A. Photography Department; ep 1)
Shigeki Asakawa (Raretrick; eps 1-2)
Shinosuke Gama (P.R.A. Photography Department; ep 1)
Tomomi Fujita (MAPPA; ep 1)
Yasushi Kimura (P.R.A. Photography Department; ep 1)
Photography Assistant:
Koichi Gonda (OP)
Misato Takahata (OP)
Moe (OP)
Yuki Nakase (OP)
Production Advancement:
Ai Kondō (ep 8)
Aitake Ishizuka (ep 4)
Daigo Koto (eps 3, 9)
Hikaru Funamoto (eps 4, 8)
Izumi Giho (ep 12)
Kaede Hirata (ep 6)
Keina Nagae (eps 1, 5)
Naoki Kasuya (eps 7, 10)
Shōta Fukushima (ep 11)
Shunsuke Nishimura (ep 2)
Wataru Kawagoe (ep 8)
Production Advancement Assistant:
Daigo Koto (eps 5, 7, 11)
Hikaru Funamoto (ep 10)
Izumi Giho (eps 4, 6)
Kaede Hirata (eps 10, 12)
Kanta Kobayashi (eps 2-12)
Keina Nagae (eps 3, 7, 11)
Mikiro Sato (eps 4, 6)
Naoki Kasuya (5 episodes
eps 3, 5, 9, 11-12
)

Satoru Hirata (ep 8)
Shōta Fukushima (eps 3, 5, 7)
Production Desk: Ryousuke Takahashi (eps 1-6)
Production manager:
Hikaru Higashida (ep 7)
Kiyoke Yoshino (ep 10)
Kodai Kato (ep 9)
Nana Ueda (ep 9)
Riku Nihonyanagi (ep 12)
Shigeki Shiojima (eps 8, 11, 13)
Taiki Nakamori (eps 8, 12-13)
Wataru Kawagoe (ep 12)
Yuriko Waki (ep 7)
Prop Design:
Asami Gouda (ep 1)
Satoshi Ikeda (ep 1)
Sound Effects: Tomokazu Mitsui
Sub-Character Design:
Daisuke Niitsuma (eps 3, 7, 9-13)
Kaori Kishi (eps 1-6)
Maho Satsuki (ep 2)
Rio (eps 1-7, 9-13)
Theme Song Arrangement: Tomi Yo (ED)
Theme Song Composition:
Daiki Tsuneta (OP)
Uru (ED)
Theme Song Lyrics:
Daiki Tsuneta (OP)
Ringo Sheena (OP)
Uru (ED)
Theme Song Performance:
Millennium Parade (OP)
Ringo Sheena (OP)
Uru (ED)
Chiaki Kobayashi as Gabimaru
Yumiri Hanamori as Sagiri Yamada Asaemon

Aoi Ichikawa as Fuchi Yamada Asaemon
Chikahiro Kobayashi as Shion Yamada Asaemon
Daiki Yamashita as Senta Yamada Asaemon
Junichi Suwabe as
Ju Fa
Lan
Mu Dan
Rien
Tao Fa
Zhu Jin
Kenshō Ono as Tōma Yamada Asaemon
Makoto Koichi as Nurugai
Mamiko Noto as Yui
Rie Takahashi as Yuzuriha
Ryohei Kimura as Chōbei Aza
Tetsu Inada as Gantetsusai Tamiya
Yūko Kaida as
Gui Hua
Ju Fa
Mu Dan
Rien
Tao Fa
Zhu Jin
Yūsuke Kobayashi as Tenza Yamada Asaemon

Ai Kaneta as Rokurōta's mother (ep 6)
Chafūrin as Tokugawa Nariyoshi (eps 1-2)
Chō as Wooden man (5 episodes
eps 7, 9-10, 12-13
)
Hayato Fujii as Townsman B (ep 8)
Hidenari Ugaki as Kichiji (Sagiri's Father; ep 5)
Hinata Tadokoro as Rokurōta (eps 2, 5-6)
Kazuya Saji as Chief retainer (ep 2)
Kenji Nomura as Narrator
Konomi Kohara as Mei
Kyouko Chikiri as Rokurōta (young)
Makoto Furukawa as Eizen Yamada Asaemon
Masafumi Kimura as Nurugai's grandfather (ep 5)
Minami Hinata as Chōbei Aza (young)
Miyū Ogura as Tōma Yamada Asaemon (young)
Mugihito as Village chief (5 episodes
eps 1, 3-4, 6, 9
)
Ritsu Takahashi as Boy (ep 2)
Ryūnosuke Watanuki as Criminal B (ep 2)
Satoru Ito as Feudal lord (ep 4)
Shun'ichi Maki as
Bandit (ep 11)
Jail warden B (ep 1)
Sergeant (ep 2)
Twisted Keiun (ep 3)
Shunichi Toki as Kishō Yamada Asaemon
Taiki Yamashita as Samurai (ep 8)
Takaaki Torashima as
Adachi Matagorō (ep 2)
Ninja B (ep 3)
Town magistrate (ep 4)
Voice of the Wooden People (ep 9)
Takahiro Sumi as
Dōshi (eps 10-11)
Government official (ep 4)
Magistrate (ep 1)
Voice of the Wooden People (ep 9)
Takayuki Nakatsukasa as Tattooer (ep 2)
Volcano Ōta as Genji Yamada Asaemon
Yū Okano as
Jail warden A (ep 1)
Sergeant with flowers (ep 2)
Townsman A (ep 8)
Yū Wakabayashi as
Aoki (ep 2)
Government official (ep 13)
Jail warden C (ep 1)
Ninja A (ep 3)
Rokurōta's father (ep 6)
Sōshin (ep 10)
Yuichi Mizuguchi as
Criminal A (ep 2)
Disciple (ep 4)
Dōshi A (ep 11)
Senior (ep 5)
Townsman C (ep 8)
Voice of the Wooden People (ep 9)
Japanese companies
2nd Key Animation:
Candy Box (eps 3, 6)
D'Art Shtajio (ep 5)
Dogwood (eps 6-7)
FAI (ep 2)
J.C. Staff (eps 4, 6-7)
lolroute (ep 3)
MAPPA (eps 1-7)
RadPlus (eps 2-3, 6-8)
Reboot (ep 7)
Studio Cat (eps 7-8)
Studio CL (ep 2)
Studio Massket (eps 2-4, 7)
WHITE FOX (ep 2)
Wish (eps 3-4)
Yostar Pictures (eps 2-4)
3D Graphics: Sansaku (OP)
3D Modeling:
MAPPA
Yostar Pictures
3DCG Animation:
MAPPA (8 episodes
eps 1, 3-5, 9, 11-13
)

Trick Block (eps 5-6)
Animation Direction:
Dogwood (ep 8)
ENGI (eps 10, 13)
Fast Snail Animation Productions Co., Ltd. (ep 11)
Garden Of Light Animation (ep 13)
Hikari no Sono Animation (eps 1-10, 13)
Maru Animation (ep 11)
RadPlus (5 episodes
eps 2-3, 7-8, 10
)

Studio Cat (eps 8-10)
Studio Massket (eps 1-4, 6, 11)
Wuxi Ming Dynamic (ep 13)
Wuxi Moon Spirit Animations (ep 13)
Yostar Pictures (ep 2)
Animation Production: MAPPA
Art Board: Studio Easter
Broadcaster:
Aichi Television Broadcasting (2023-04-01)
AT-X (2023-04-04)
TV Hokkaido (2023-04-01)
TV Osaka (2023-04-01)
TV Setouchi (2023-04-01)
TV Tokyo (2023-04-01)
TV Wakayama (2023-04-13)
TV-U Fukushima (2023-04-20)
TVQ Kyushu Broadcasting Co., Ltd. (2023-04-01)
In-between Animation Checker:
Asahi Production
MAPPA Tokyo Studio
Key Animation:
Asahi Production (ep 9)
D'Art Shtajio (ep 11)
ENGI (ep 10)
Hikari no Sono Animation (eps 1-3, 5, 7)
MAPPA
ONE・ORDER (ep 10)
RadPlus (ep 9)
Shanghai Phantom (eps 9-10)
Staro (eps 9-10)
Studio Cat (eps 2, 9-10)
Studio Live (ep 7)
Wao World (ep 11)
Wuxi Moon Spirit Animations (ep 11)
Original Work Assistance: Shueisha (Shonen Jump+ Editorial Dept.)
Photography:
MAPPA
Raretrick
Planning: Twin Engine
Production: Twin Engine
English cast
English staff
ADR Director: Mike McFarland
ADR Script: Katelyn Barr

2nd Key Animation: Amphibi (ep 9) 
ADR Engineer:
Manuel Aragon (Dub Trailer)
Victor Acosta
Assistant ADR Director:
Aaron Dismuke
Jill Harris
Assistant ADR Engineer: Katie Saltkill
Alejandro Saab as Gabimaru
Marisa Duran as Sagiri Yamada Asaemon

Ben Balmaceda as Tenza Yamada Asaemon
Cassie Ewulu as Nurugai
Ian Sinclair as
Ju Fa
Mu Dan
Ran
Zhu Jin
Jill Harris as Yuzuriha
Jordan Dash Cruz as Senta Yamada Asaemon
Justin Briner as Fuchi Yamada Asaemon
Matt Shipman as Toma Yamada Asaemon
Michelle Rojas as
Gui Fa
Ju Fa
Mu Dan
Ran
Tao Fa
Zhu Jin
Nazeeh Tarsha as Chobe Aza
Phil Parsons as Gantetsusai Tamiya
Reagan Murdock as Shion Yamada Asaemon

Aaron Roberts as Aoki (ep 2)
Barry Yandell as Tokugawa Nariyoshi (eps 1-2)
Ben Bryant as Narrator
Bill Jenkins as Iwagakure Chief
Bradley Gareth as Kisho Yamada Asaemon
Brittney Karbowski as Chobei Aza (young)
Cody Savoie as Eizen Yamada Asaemon
David Novinski as Centipede Doshi (eps 10-11)
Gabe Kunda as Genji Yamada Asaemon
James Larabee as Shogunate Official
Jim Foronda as Hoko
Morgan Lea as Young Rokurota (ep 6)
Ray Hurd as Rokurota (eps 2, 5-6)
Stephen Miller as Tentacle Doshi (eps 10-11)
William Ofoegbu as Twisted Keiun (ep 3)

English companies
Internet Streaming:
Crunchyroll
Netflix
French staff
French cast
Dubbing Director: Jérémy Zylberberg

Adaptation: Emmanuel Pettini
Kaïna Blada as Sagiri Yamada Asaemon
Yoann Sover as Gabimaru

Alice Orsat as
Gui Fa
Ju Fa
Mu Dan
Ran
Tao Fa
Zhu Jin
Arnaud Laurent as Tenza Yamada Asaemon
Arthur Pestel as Chôbe Aza
Charlotte Hervieux as Yuzuriha
Emilie Rault as Yui
Emmanuel Rausenberger as Eizen Yamada Asaemon
Erwan Tostain as Kishō Yamada Asaemon
Hervé Grull as Tôma Yamada Asaemon
Jean-Rémi Tichit as Genji Yamada Asaemon
Mario Bastelica as Gantetsusai Tamiya
Mathias Casartelli as Senta Yamada Asaemon
Mathilde Carmes as Nurugai
Simon Herlin as Shion Yamada Asaemon
Thomas Sagols as Fuchi Yamada Asaemon

Alice Orsat as Tôma jeune
Anissa Bellone as
Mère de Rokurota
Rokurota enfant
Cindy Lemineur as Aza jeune
Emmanuel Rausenberger as Matagoro Adachi
Franck Sportis as Gouverneur
Jérémy Zylberberg as Rokurōta
Laurent Gris as Kichiji
Marc Brétonnière as Narrateur
Nicolas Dangoise as Bourreau
Olivier cordina as Hoko
Sarah Gevart as Senta jeune
Simon Volodine as Nariyoshi Tokugawa
Yannick Lassere as Keiun

French companies
Spanish staff
Spanish cast
ADR Director: Julia Martínez (Spain dub)
Translation: Álvaro Jimeno
ADR Script: Julia Martínez (Spain dub)

Subtitler: Álvaro Jimeno
Translation Proofreading: Eduardo Salgueiro
Cristina Peña as Yamada Asaemon Sagiri (Spain dub)
Joel Gómez Jiménez as Gabimaru (Spain dub)

Andrea Villaverde as Yuzuriha (Spain dub)
Antonio Llano as Gantetsusai Tamiya (Spain dub)
Cristina Strachan as Yui (Spain dub)
David Flores as Ju Fa (Spain dub)
Enrique Carmena as Tenza Yamada Asaemon (Spain dub)
Jaime Roca as Chōbei Aza (Spain dub)
Javier Abengózar as Eizen Yamada Asaemon (Spain dub)
Jordi Galán as Senta Yamada Asaemon (Spain dub) 
Jorge Hernández Rojas as Kishō Yamada Asaemon (eps 3, 5)
Jorge Langtry as Tōma Aza (Spain dub)
Juanqui Manrique as Fuchi Yamada Asaemon (substitution) (Spain dub)
Laura Peña as Nurugai (Spain dub)
Nacho Aramburu as Kishō Yamada Asaemon (Spain dub)
Nacho Ruiz-Cruces as Shion Yamada Asaemon (Spain dub)
Vicente Real as Fuchi Yamada Asaemon (Spain dub)
Víctor González Fraile as
Genji Yamada Asaemon (Spain dub)
Rokurota (Spain dub)

Adolfo Pastor as
Adachi Matagorō (Spain dub)
Keiun (Spain dub)
Narrator (Spain dub)
Alicia Bueno Ocaña as Mei (Spain dub)
Chema Agulló as
Aoki (Spain dub)
Kichiji Yamada Asaemon (Spain dub)
Javier Gámir as Hōko (Spain dub)
Julia Martínez as
Chōbei (Spain dub, young)
Zhu Jin (Yin) (Spain dub)
Margarita Cavero as
Tao Fa (Spain dub)
Tōma (Spain dub, young)
Nacho Aramburu as Osa (Spain dub)
Néstor Moreno as Zhu Jin (Yang) (Spain dub)

Adolfo Pastor (Spain dub)
Ana Monleón (Spain dub)
Carmen Puerta (Spain dub)
Elena Palacios (Spain dub)
Jon Ciriano (Spain dub)
José María Rueda (Spain dub)
Lucía San Román (Spain dub)
Luis Miguel Cajal (Spain dub)
Margarita Cavero (Spain dub)
Miguel Ángel Muro (Spain dub)
Nacho Aramburu (Spain dub)
Néstor Moreno (Spain dub)
Spanish companies
Dubbing Studio: Iyuno-SDI Group Spain (Spain dub)
Italian staff
Italian cast
Chiara Leoncini as Yamada Asaemon Sagiri
Sebastiano Tamburrini as Gabimaru

Alessandro Germano as
Gui Fa (Lato Yang)
Ju Fa (Lato Yang)
Mu Dan (Lato Yang)
Ran (Lato Yang)
Rien (Lato Yang)
Tao Fa (Lato Yang)
Zhu Jin (Lato Yang)
Alessio Talamo as Toma Yamada Asaemon
Dario Sansalone as Shion Yamada Asaemon
Davide Fazio as Chobei Aza
Edoardo Lomazzi as Genji Yamada Asaemon
Francesco Mei as Senta Yamada Asaemon
Giorgia Carnevale as Nurugai
Giuseppe Palasciano as Kisho Yamada Asaemon (epp 2-3, 5)
Ilaria Silvestri as
Gui Fa (Lato Yin)
Ju Fa (Lato Yin)
Mu Dan (Lato Yin)
Ran (Lato Yin)
Rien (Lato Yin)
Tao Fa (Lato Yin)
Zhu Jin (Lato Yin)
Luca Ghignone as Gantetsusai Tamiya
Matteo De Mojana as Eizen Yamada Asaemon
Omar Maestroni as Tenza Yamada Asaemon
Stefano Pozzi as Fuchi Yamada Asaemon
Virginia Astarita as Yuzuriha

Aldo Stella as Governatore (ep 13)
Cesare Rasini as Voce narrante
Cristiano Paglionico as Doshi (epp 10-11)
Davide Quartini as Rikurota (epp 2, 5-6)
Debora Magnaghi as Madre di Rokurota (ep 6)
Gianni Quillico as Nariyoshi Tokugawa (epp 1-2)
Giulia Maniglio as Rokurota (bambino; ep 6)
Laura Cherubelli as Chobei Aza (da bambino)
Marco Balzarotti as
Bandito (ep 11)
Kichiji Yamada Asaemon (ep 5)
Mario Scarabelli as Capo Villaggio (epp 1, 3-4)
Martina Tamburello as Toma Yamada Asaemon (da bambino)
Matteo Brusamonti as Hoko (epp 7, 9)
Pietro Ubaldi as Sovrintendente (ep 1)
Riccardo Rovatti as Nonno di Nurugai (ep 5)
Roberto Accornero as Aoki (ep 2)
Stefano Albertini as Keiun (ep 3)
Valentina Pallavicino as Mei (epp 7, 9)
Valerio Amoruso as Padre di Rokurota (ep 6)
Italian companies
Internet Streaming: Crunchyroll
German staff
German cast
(none)
Nicolas Rathod as Gabimaru
Victoria Frenz as Sagiri Yamada Asaemon

Flurina Holeiter as Ju Fa (weiblich)
Hannes Maurer as Fuchi Yamada Asaemon
Johannes Berenz as Genji Yamada Asaemon
Jörg Hengstler as Gantetsusai Tamiya
Josephine Martz as Yuzuriha
Lin Gothóni as Yui
Nina Schatton as Mei
Ozan Ünal as Tenza Yamada Asaemon
Özge Kayalar as Tao Fa (weiblich)
Robert Glatzeder as Ju Fa (männlich)
Sebastian Schulz as Shion Yamada Asaemon
Tim Knauer as Eizen Yamada Asaemon
Tim Sander as Chobei Aza
Tobias Diakow as Senta Yamada Asaemon
Tobias Müller as Kisho Yamada Asaemon

Alexander Doering as Aoki (ep 2)
Björn Bugri as Bandit (ep 11)
Boris Tessmann as Rokurotas Vater
David Hörning as verächtlicher Stadtbewohner #2
Derya Flechtner as Chobei (jung)
Flurina Holeiter as Rokurotas Mutter (ep 6)
Gregor Höppner as Hofmeister (ep 1)
Hanns Jörg Krumpholz as Magistrat (ep 1)
Hans Hohlbein as Tokugawa Nariyoshi (eps 1-2)
Karim El Kammouchi as Tensen (männlich)
Kristian D. König as
Iwagakure Ninja A (ep 1)
Samurai (ep 8)
verächtlicher Stadtbewohner #1
Lana Finn Marti as Toma (jung)
Maria Burghardt as Tensen (weiblich)
Mathias Kunze as Nurugais Großvater (ep 5)
Matthias Klages as Erzähler
Ness Gerung as Rokurota (jung)
Patrick Giese as Matagoro
Patrick Keller as Toma Aza
Peter Sura as Keiun
Rainer Doering as Tentakel-Doshi
Robert Glatzeder as Tausendfüßler-Doshi
Ronald Nitschke as Kichiji Yamada Asaemon
Sebastian Borucki as Rokurota (eps 2, 5-6)
Thomas Kästner as Oberhaupt (ep 5)
Thomas Wenke as Shogunatsmitglied (ep 4)
German companies
(none)

This encyclopedia is collaboratively edited by the users of this site
DISCLAIMER add information report an error lookup sources

Compare this anime's credits with others

# A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Anime anthology