Scarlet Nexus (TV)

Have you seen this? want to / seen some / seen all

Alternative title:
スカーレットネクサス (Japanese)
Genres: science fiction
Plot Summary: Solar calendar year 2020: grotesque organisms called Others have begun eating people. To take down this new enemy, the Other Suppression Force is formed. Saved by this elite team as a child, psychokinetic Yuito withstands the training to enlist. On the other hand, prodigy Kasane was scouted for her abilities. But Kasane's dreams tell her strange things, dragging the two into an unavoidable fate.
User Ratings: 154 ratings have been given [details]
 Masterpiece: 2 votes (raw:1, sub:1)
 Excellent: -
 Very good: 6 votes (sub:5, dub:1)
 Good: 11 votes (sub:10, dub:1)
 Decent: 31 votes (sub:28, dub:3)
 So-so: 27 votes (sub:25, dub:2)
 Not really good: 16 votes (sub:15, dub:1)
 Weak: 20 votes (sub:20)
 Bad: 19 votes (sub:19)
 Awful: 18 votes (sub:18)
 Worst ever: 4 votes (sub:4)
Seen in part or in whole by 246 users, rank: #3154 (of 8786)
Median rating: So-so
Arithmetic mean: 4.195 (Not really good+), std. dev.: 2.1834, rank: #8627 (of 8908)
Weighted mean: 4.232 (Not really good+), rank: #8619 (of 8908) (seen all: 5.51 / seen some: 5.70 / won't finish: 2.75)
Bayesian estimate: 4.468 (Not really good+), rank: #6722 (of 6771)
Episode titles: We have 13
Vintage:
2021-07-01
2021-08-05 (Brazil, Funimation) 
Opening Theme:
"Red Criminal" by THE ORAL CIGARETTES
#2: "MACHINEGUN" by THE ORAL CIGARETTES
Ending Theme:
"Fire" by Yamato.S
#2: "Stranger" by Ayumu Imazu
Review:
Scarlet Nexus (May 10, 2022)
News: Show:
Press Release:
You can contribute information to this page, but first you must login or register

Japanese staff
Japanese cast
Director: Hiroyuki Nishimura
Series Composition:
Toshizo Nemoto
Yoichi Kato
Script:
Akiko Inoue (7 episodes
eps 4, 8, 11, 16, 20, 23, 25
)

Toshizo Nemoto (12 episodes
eps 2-3, 6-7, 10, 12, 14-15, 18-19, 22, 26
)

Yoichi Kato (7 episodes
eps 1, 5, 9, 13, 17, 21, 24
)

Storyboard:
Hiroyuki Nishimura (eps 1, 26)
Kurio Miyaura (4 episodes
eps 3, 7, 10, 15
)

Masami Shimoda (OP1-2)
Moe Suzuki (eps 7, 18)
Shinji Itadaki (13 episodes
eps 4-6, 11-12, 14, 16, 19-23, 25
)

Shinji Nagata (ep 9)
Tensai Okamura (ED1; eps 2, 8, 13)
Tsukasa Sunaga (eps 17, 24)
Yūko Horikawa (ep 18)
Yumi Kamakura (ED2)
Episode Director:
Hiroki Ikeshita (ep 18)
Hiromichi Matano (eps 7, 13, 21)
Hiroyuki Nishimura (ep 26)
Kiyoshi Egami (eps 4, 15, 24)
Kōji Sasaki (ep 23)
Kyōhei Suzuki (ep 5)
Masaharu Tomoda (ep 3)
Masatoshi Hakada (eps 10, 20)
Michita Shiraishi (ep 17)
Moe Suzuki (eps 2, 12, 25)
Nana Harada (eps 1, 14)
Satoshi Toba (eps 6, 11, 19)
Shinji Nagata (ep 9)
Shō Hamada (ep 17)
Shuntarō Tozawa (ep 8)
Yuuta Takamura (eps 16, 22)
Unit Director:
Masami Shimoda (OP1-2)
Masatoshi Hakada (ED1)
Yumi Kamakura (ED2)
Character Design:
Hiroyuki Nishimura
Yuji Ito
Art Director: Osamu Tayama
Chief Animation Director:
Hiromi Okazaki (eps 3-4)
Junko Yamanaka (19 episodes
eps 2-10, 12-20 even, 21-25
)

Naoki Yamamura (eps 3, 5)
Yuji Ito (20 episodes
eps 1-8, 11-17 odd, 18-25
)

Animation Director:
Akihito Asai (4 episodes
eps 4, 13, 20, 25
)

Dae-Jung Kim (Wonwoo Animation; ep 5)
Daisuke Saito (ep 17)
Gil-Young Son (Wonwoo Animation; ep 5)
Hikaru Suzuki (ep 11)
Hiromi Okazaki (eps 4, 10, 21)
Hiromi Suzuki (eps 7, 15, 24)
Hiroshi Numata (ep 3)
Hiroyuki Honda (ep 8)
Hiroyuki Nishimura (ep 26)
Hodaka Hashimoto (ep 17)
Jouji Yanase (ep 8)
Junko Yamanaka (ep 6)
Kazuhito Tominaga (ep 8)
Kenji Fukuyama (eps 16, 22)
Kiyotaka Iida (ep 11)
Kohei Ashiya (ep 22)
Kohei Yoneyama (ep 7)
Kōsuke Yoshida (ep 18)
Mariko Emori (eps 7, 14, 24)
Masahiko Komino (ep 16)
Masakazu Yamagishi (4 episodes
eps 2, 10, 20, 25
)

Masayuki Nomoto (ep 11)
Masumi Fujii (eps 4, 12, 21)
Mayu Fujimoto (ep 8)
Mi Hyun Park (Wonwoo Animation; ep 5)
Mitsunori Yamaguchi (eps 1, 9, 20)
Naoki Yamamura (4 episodes
eps 1, 9, 19, 25
)

Noriyuki Fukuda (4 episodes
eps 6, 12, 15, 23
)

Nozomi Ushijima (ep 8)
Sou Katou (ep 11)
Taichi Furumata (eps 2, 10, 21)
Takuro Shinbo (Nakamura Production; eps 13-14)
Takuya Suzuki (ep 24)
Tomoko Tanaka (ED1; eps 9, 19, 25)
Wakako Yoshida (ep 8)
Yang Hyun Oh (Wonwoo Animation; ep 5)
Yoshinori Tokiya (ep 11)
Yūichi Ichihashi (ep 17)
Yuji Ito (OP1-2; ED2)
Yumiko Ishii (ep 3)
Yun Liu Liu (ep 3)
Yuuji Hakamada (ep 3)
Sound Director: Yayoi Tateishi
Cgi Director: Keisuke Takahashi (Felix Film; OP1-2; eps 1-26)
Director of Photography: Daichi Iseki
Executive producer:
Daisuke Masui
Naohiro Ogata
2D Work: Akiko Hamanaka (21 episodes
eps 1-15, 17, 19-21, 23, 26
)

Art Setting:
Akemi Ito (eps 1-2)
Osamu Tayama (eps 1-26)
Assistant Animation Director:
Akihito Asai (ep 22)
Daisuke Saito (ep 22)
Hiromi Okazaki (ep 22)
Hiroyasu Oda (ep 16)
Hodaka Hashimoto (ep 22)
Junko Yamanaka (ep 26)
Taichi Furumata (eps 22, 26)
Takuya Suzuki (ep 22)
Yūichi Ichihashi (ep 22)
Assistant Director of Photography: Hikari Kaga (eps 1-26)
Background Art:
Akemi Ito (Art Team Convoy; eps 1-26)
Chan Ju Heo (Studio CJ; eps 2-26)
Eun-Young Lee (Studio CJ; eps 2-26)
Gyeong Ja Kim (Studio CJ; eps 2-26)
Hiroyuki Nemoto (Art Team Convoy; eps 2-25)
In Sung Ko (Studio CJ; eps 2-26)
Junki Taniguchi (Art Team Convoy; eps 1, 26)
Mayumi Okabe (Art Team Convoy; ep 1)
Osamu Tayama (Art Team Convoy; ep 2)
Ryūichi Nakano (Art Team Convoy; ep 26)
Shiori Iwashige (Art Team Convoy; eps 1, 26)
Yūma Takenaka (Art Team Convoy; ep 1)
Yuuya Kusumoto (Art Team Convoy; ep 26)
CG Animation:
Akihito Okamoto (directrain; OP1-2; 4 episodes
eps 7, 10, 14, 26
)

Anne Marie Gonzalez (Felix Film; 7 episodes
eps 3, 8-9, 13, 16, 18-19
)

Haruyuki Ōkawa (Felix Film; 16 episodes
eps 1-3, 5, 8-9, 11, 13, 16, 18-20, 22-25
)

Hiroki Uchida (Felix Film; OP1-2; 8 episodes
eps 1-2, 5, 13, 16, 18-19, 25
)

Hong Wei Hu (Felix Film; 13 episodes
eps 2-5, 8-9, 11, 15-16, 19-20, 23-24
)

Kazuma Umehara (directrain; eps 7, 10, 14)
Ken Sakagami (directrain; eps 7, 10, 14)
Masaomi Suzuki (Felix Film; OP1-2; 8 episodes
eps 5, 13, 16, 18-19, 23-24, 26
)

Masayuki Hirata (Felix Film; eps 1-2, 4)
Miki Sazawa (Felix Film; 7 episodes
eps 2, 4-5, 8, 13, 16, 20
)

Naoki Nakamura (directrain; eps 7, 10, 14)
S. Boom (Felix Film; 5 episodes
eps 5, 8-9, 15, 25
)

Sara Sugiyama (directrain; eps 10, 14)
Shinsaku Nagura (directrain; OP1; ep 1)
Taku Moriya (Felix Film; OP1; 15 episodes
eps 1-3, 5-6, 15-20, 22-25
)

Tetsuya Murayama (directrain; eps 14, 26)
Tomoyuki Takae (Felix Film; OP1; 6 episodes
eps 5-6, 8, 16, 19, 22
)

Toshiki Hashimoto (Felix Film; 4 episodes
eps 15-16, 24-25
)

Touch Tantanee (Felix Film; 13 episodes
eps 1-5, 9, 15-19, 22, 25
)

Yūji Kaneshiro (directrain; eps 10, 14)
Yukihiro Kumagai (directrain; ep 14)
Yūya Shiraishi (Felix Film; eps 4-5)
CG Animation Director: Shinsaku Nagura (directrain; eps 7, 10, 14)
CG Line Director: Hitomi Itou
CG Modeler:
Akane Sotoma (Felix Film; OP1-2; 20 episodes
eps 1-2, 4-8, 10, 12-16, 18-20, 22-23, 25-26
)

Dan Sakagami (Felix Film; OP1-2; 20 episodes
eps 1-2, 4-10, 12-14, 16, 18-20, 22-23, 25-26
)

Mashiro Nitōbe (Felix Film; OP1; eps 1-2, 12, 15)
Rei Koizu (Felix Film; OP1-2; 24 episodes
eps 1-16, 18-20, 22-26
)

Renta Fujino (Felix Film; ep 16)
CG Modeling Director: Tatsuya Shimano
CG Producer: Garyo Tanaka (Felix Film; eps 1-26)
CG Rigging:
Akane Sotoma (Felix Film; 11 episodes
eps 1-2, 5-6, 8, 10, 12, 19-20, 22-23
)

Anne Marie Gonzalez (Felix Film; 6 episodes
eps 3-5, 16, 18, 25
)

Azuma Kobayashi (Felix Film; OP1-2; 11 episodes
eps 2, 7, 10, 12, 15-16, 18-20, 23, 25
)

Dan Sakagami (Felix Film; OP2; 20 episodes
eps 1-6, 8-10, 12-14, 16, 18-20, 22-23, 25-26
)

Mashiro Nitōbe (Felix Film; ep 4)
Rei Koizu (Felix Film; 10 episodes
eps 1-2, 5-6, 8-10, 12, 20, 22
)

TOMOKO (Felix Film; OP1-2; 22 episodes
eps 1-5, 7-14, 16-20, 23-26
)

CG Supervision: Tomohiro Kawahara (Felix Film; eps 1-26)
Color design: Nagisa Abe
Color Design Assistant:
Sayuri Yoshida (eps 1-26)
Yui Itō (eps 1-26)
Color setting:
Akane Abe (ep 3)
Asami Nomaguchi (ep 9)
Fumiko Ishiguro (ep 5)
Jinko Suzuki (eps 2, 4)
Kimiko Ookura (ep 5)
Kotoe Takeshita (ep 4)
Maki Yamamoto (ep 11)
Masayo Ogawa (ep 9)
Ryōta Katsuta (ep 11)
Sakiko Teguramori (Triple A; ep 18)
Satomi Kusakabe (10 episodes
eps 6-7, 10, 12-13, 15, 19, 21, 24, 26
)

Terumi Yamada (4 episodes
eps 14, 20, 23, 25
)

Tomomi Hashimoto (ep 17)
Yui Itō (eps 16, 22)
Yukiko Shigemitsu (ep 1)
Yukine Miyahara (ep 2)
Yuuko Satou (ep 8)
Color Setting Assistant: Yui Itō (ep 8)
Design Assistant:
Aoi Yamaguchi (eps 1-26)
Junko Yamanaka (18 episodes
eps 1-3, 7-14, 16-18, 20, 23, 25-26
)

Kenji Teraoka (eps 1-26)
Maiko Murase (23 episodes
eps 1-4, 6-18, 20-23, 25-26
)

Mamoru Otake (15 episodes
eps 1-11, 19-20, 23-24
)

Masakazu Yamashiro (ep 14)
Miki Takihara (5 episodes
eps 10-11, 13, 18, 22
)

Mitsuki Nitta (19 episodes
eps 5-13, 16-23, 25-26
)

Moe Suzuki (eps 1-17, 19-26)
Taichi Furumata (23 episodes
eps 1-11, 14-23, 25-26
)

Takashi Miyamoto (eps 1, 5, 7-26)
Editing: Masato Yoshitake
Effect Animation Director: Tomohiro Kawahara (ep 18)
End Card Illustration: Yuji Ito (ep 26)
In-Between Animation:
Ami Satō (Sunrise; 19 episodes
eps 1-4, 6-10, 12, 14-15, 19-21, 23-26
)

Cheng Rui Qiu (C2C; ep 18)
Fūka Imai (Sunrise; 19 episodes
eps 1-2, 4, 6-10, 12-15, 19-21, 23-26
)

Haruka Itou (eps 16, 22)
Hosho Kondo (Sunrise; 16 episodes
eps 1-2, 4, 6-7, 9-10, 13, 15, 19-21, 23-26
)

Jae Hyun Park (C2C; ep 18)
Jiang Hao Yao (C2C; ep 18)
Jung Ran Jo (Wonwoo Animation; ep 5)
Kaho Komaki (C2C; ep 18)
Kaito Kuno (C2C; ep 18)
Kazuki Shigematsu (C2C; ep 18)
Keiichi Watanabe (Sunrise; 6 episodes
eps 1, 4, 6-7, 9, 13
)

Keiko Abu (Sunrise; 11 episodes
eps 1-2, 4, 6-7, 9, 13, 15, 21, 23, 26
)

Keiko Watanabe (Sunrise; ep 15)
Kenichiro Kawanishi (Felix Film; ep 17)
Kento Akagi (Felix Film; ep 17)
Kyung Sook Huh (Wonwoo Animation; ep 5)
Mai Ohira (Sunrise; 8 episodes
eps 1, 6, 8, 13-14, 17, 19, 26
)

Maki Shimano (Studio Comet; ep 11)
Mi Wol Park (Wonwoo Animation; ep 5)
Minh Toan Le (Studio Comet; ep 11)
Minori Kobayashi (Sunrise; eps 14, 20)
Minori Ouchi (Sunrise; 18 episodes
eps 1-2, 4, 6-7, 9-10, 12-15, 19-21, 23-26
)

Misaki Yamaguchi (C2C; ep 18)
Momiji Kagaya (C2C; ep 18)
Narumi Itoga (Sunrise; ep 26)
Nene Nimura (Sunrise; ep 14)
Reia Nakanishi (Felix Film; ep 17)
Reina Yamashita (Studio Comet; ep 11)
Ren Goto (Sunrise; 15 episodes
eps 1-2, 4, 6-7, 9, 14-15, 18-20, 23-26
)

Rino Isago (C2C; ep 18)
Risa Kasagawa (Sunrise; ep 14)
Runa Okauchi (C2C; ep 18)
Sarah Pak (Felix Film; ep 17)
Sei Sakamoto (Sunrise; 12 episodes
eps 1-2, 4, 6-7, 9-10, 13-15, 19, 21
)

Seon Ok Shin (Wonwoo Animation; ep 5)
Takanori Komuro (Sunrise; 20 episodes
eps 1-2, 4-10, 12-15, 19-21, 23-26
)

Takumi Sanada (Sunrise; 16 episodes
eps 1-2, 4, 6-7, 9, 12-14, 19-21, 23-26
)

Tomomi Mashio (Sunrise; 7 episodes
eps 4, 10, 12, 15, 20-21, 25
)

Wakana Imura (Studio Comet; ep 11)
Yoshiki Kurita (Sunrise; 18 episodes
eps 1-2, 4, 6-7, 9-10, 12-15, 19-21, 23-26
)

Yu Ting Wang (Studio Comet; ep 11)
Yuika Nakazawa (Sunrise; 20 episodes
eps 1-2, 4-10, 12-15, 19-21, 23-26
)

Yutaka Sugiura (Sunrise; 18 episodes
eps 1-9, 11, 14, 16-19, 21-22, 24
)

In-Between Check:
Ami Satō (eps 14, 24)
Haruka Itou (eps 16, 22)
Hosho Kondo (4 episodes
eps 7, 19, 23, 25
)

Kaito Kuno (ep 18)
Kasumi Motoki (ep 17)
Minori Ouchi (eps 6, 13)
Narumi Itoga (eps 2, 10, 15)
Nosuzu Yasumoto (eps 5, 11)
Ren Goto (eps 9, 20, 26)
Tomomi Mashio (eps 4, 12, 21)
Wei Ni Huang (ep 8)
Yutaka Sugiura (19 episodes
eps 1-2, 4, 6-10, 12-15, 19-21, 23-26
)

Insert Song Arrangement: THE ORAL CIGARETTES (”Dream In Drive;” ep. 26)
Insert Song Composition: Takuya Yamanaka (”Dream In Drive;” ep. 26)
Insert Song Lyrics: Takuya Yamanaka (”Dream In Drive;” ep. 26)
Insert Song Performance: THE ORAL CIGARETTES (”Dream In Drive;” ep. 26)
Kaii Design: Masakazu Yamashiro
Key Animation:
Ah Young Choi (5 episodes
eps 15, 19, 23-25
)

Airi Ishikawa (ep 8)
Akari Saitō (eps 16, 22)
Akihiro Ōtake (eps 8, 17)
Akihito Asai (OP2; ep 2)
Akiko Higaki (ep 15)
Akio Shimotsukasa (ep 8)
Akira Ōshimizu (eps 13, 15)
Akira Teramoto (ep 8)
Anri Tamura (ep 18)
Aoi Yamaguchi (OP1-2; 16 episodes
eps 1-2, 4, 6-7, 9-10, 12, 14-15, 19-20, 23-26
)

Aoyu Suzuki (7 episodes
eps 1-2, 6-7, 9, 13, 19
)

Arine Nonose (eps 20, 24)
Arisa Kajiyama (ep 8)
Asami Aida (eps 2, 12)
Asumi Matsuzaki (eps 2, 6)
Atori Ozawa (ep 7)
Atsuko Sugawara (ep 24)
Atsushi Itou (ep 25)
Aya Miyajima (eps 20, 23)
Aya Ono (6 episodes
eps 1-2, 4, 6-7, 19
)

Ayako Ōki (eps 13, 23)
Ayumi Nagayama (ep 15)
Azusa Yada (ep 24)
Ban Li Feng (ep 20)
Bo Dong Lee (ep 2)
Chiyo Imamaki (ep 18)
Eiichi Morita (ep 11)
Eiji Fukuyama (4 episodes
eps 10, 15, 19, 24
)

Ema Suzuki (ED2)
Emiko Momose (ep 26)
Etsuko Minami (7 episodes
eps 2, 4, 6, 10, 12, 19, 26
)

Fujio Inose (eps 1-2, 25)
Fujio Oda (eps 21, 26)
Fumiko Kon (eps 15, 18, 26)
Fumio Nishitani (ep 20)
Hajime Kai (6 episodes
eps 14, 19, 21, 24-26
)

Han Lu Feng (ep 13)
Haruka Itou (eps 16, 22)
Haruka Sakai (6 episodes
eps 2, 7, 10, 13, 23-24
)

Harumi Kakuda (ep 16)
Harumi Tsunoda (ep 16)
Hayato Iizumi (ep 12)
Hideaki Yokoi (ep 11)
Hidenori Miyahara (Nakamura Production; eps 13-14)
Hideo Amemiya (eps 20, 23)
Hidetoshi Ōmori (eps 17, 24)
Hideyuki Kanesaka (4 episodes
eps 4, 13, 17, 23
)

Hikaru Suzuki (ep 11)
Hinako Ishikawa (eps 9, 15)
Hiro Ōki (ep 18)
Hirokazu Ishino (ep 20)
Hiroki Ikeshita (ep 18)
Hiroko Shigekuni (ep 23)
Hiromi Niwa (ep 3)
Hiromi Okazaki (ED2; ep 25)
Hiromi Suzuki (OP1; ep 24)
Hiroshi Oikawa (ep 24)
Hirotaka Nii (eps 12, 20)
Hiroto Kajino (ep 21) 
Hiroya Kamakura (eps 10, 15)
Hiroyasu Oda (eps 16, 22)
Hiroyoshi Iida (ep 18)
Hiroyuki Honda (ep 8)
Hiroyuki Morita (ep 18)
Hiroyuki Nishimura (ep 26)
Hisao Matsueda (ep 20)
Hitomi Kotani (eps 1, 9-10, 15)
Hiyori Tsunesada (ep 1)
Hodaka Hashimoto (ep 17)
Hyun Ah Kim (Wonwoo Animation; ep 5)
Hyun Jung Im (Wonwoo Animation; ep 5)
Hyun Kook Kang (Wonwoo Animation; ep 5)
Inosuke Naitou (ep 16)
Isamu Utsuki (ep 17)
Jin Hirakawa (ep 8)
Jin Nakazono (ep 17)
Jōji Ōshima (eps 2, 4, 6)
Joo-hak Lee (Wonwoo Animation; ep 5)
Jung Ha Seo (Wonwoo Animation; ep 5)
Junko Matsushita (ep 18)
Junko Yamanaka (eps 4, 25-26)
Kai Iida (10 episodes
eps 1, 4, 6-7, 9, 15, 19, 24-26
)

Kana Tamiya (eps 7, 12)
Kanji Ogura (eps 12, 14-15)
Kaori Yamada (ep 17)
Kaoru Kikuta (Nakamura Production; eps 13-14)
Kasumi Kikuchi (5 episodes
eps 1, 4, 14, 19, 24
)

Kasumi Motoki (ep 17)
Katsuji Matsumoto (eps 10-11, 23)
Kazuhiro Itakura (eps 4, 7)
Kazuhito Tominaga (ep 8)
Kazuma Kikuchi (ep 21)
Kazumasa Takeuchi (ep 18)
Kazunobu Hoshi (ep 17)
Kazuo Ohara (ep 17)
Kazuomi Yamashiro (OP1; ep 26)
Kazuya Sakamoto (10 episodes
eps 2, 4, 6-7, 9-10, 13, 19, 23-24
)

Ke Xin Yang (ep 20)
Keiji Shigesawa (eps 9, 25)
Ken Itogaki (11 episodes
eps 1-2, 4, 7, 9, 12-13, 15, 21, 23-24
)

Kenichi Teratani (Nakamura Production; ep 14)
Kenichiro Ogata (OP1; ED1; 8 episodes
eps 1-2, 6, 10, 23-26
)

Kenji Fukuyama (ep 16)
Kento Akagi (ep 17)
Kiyomi Kudō (eps 15, 23-24)
Kohei Yoneyama (ep 6)
Kōichi Takai (9 episodes
eps 4, 6, 10, 13-14, 18, 20-21, 25
)

Kōji Sasaki (ep 23)
Kotomi Motono (ep 9)
Kōya Izumi (4 episodes
eps 12, 20-21, 24
)

Kyū Matsumoto (ep 11)
Mai Ohira (7 episodes
eps 1, 4, 6, 13, 24-26
)

Maimi Kondō (ep 8)
Mako Norita (eps 1-2, 4, 6)
Mako Ōnari (ep 17)
Mamiko Nakanishi (4 episodes
eps 12, 21, 25-26
)

Mamoru Otake (eps 1-2, 4, 26)
Manabu Morishige (eps 1, 4)
Manami Ishiguro (ep 11)
Mao Kawaguchi (ep 18)
Masaharu Tomoda (eps 3, 17)
Masahiko Komino (ep 16)
Masahiro Okamura (ep 18)
Masahito Sawada (ED2)
Masakazu Yamagishi (eps 1-2)
Masako Watanabe (ep 11)
Masatoshi Hakada (ep 10)
Masayuki Nomoto (ep 11)
Masumi Fujii (ep 2)
Mayu Fujimoto (ep 8)
Mayu Nakamura (ep 18)
Mayuko Nakano (ED2)
Mayumi Kowada (5 episodes
eps 1-2, 4, 6, 8
)

Meng Meng Li (ep 17)
Michiko Tomoda (ep 17)
Midori Matsumoto (ep 8)
Mieko Seki (ep 17)
Miho Tanaka (ep 8)
Mika Takazawa (4 episodes
eps 9, 12, 21, 24
)

Mineko Satō (Nakamura Production; eps 13-14)
Ming Zhe Qiu (ep 26)
Mitsuhime Nitta (9 episodes
eps 1-2, 4, 6-7, 9-10, 15, 19
)

Mitsuki Nitta (OP1-2; 14 episodes
eps 1-2, 4, 6-7, 9-10, 15, 19-20, 23-26
)

Mitsunori Yamaguchi (OP2; eps 1-2)
Mitsuteru Kubo (4 episodes
eps 10, 13, 20, 23
)

Miya Takaku (ep 2)
Miyuki Kobayashi (ep 12)
Miyuki Sasagawa (ep 25)
Moe Suzuki (ED2; 5 episodes
eps 1-2, 18, 25-26
)

Moriyasu Taniguchi (eps 4, 18)
Myung Chan Kim (Wonwoo Animation; ep 5)
Nagisa Sawada (Nakamura Production; ep 13)
Nami Fujitani (ep 15)
Nanako Ninomiya (ep 18)
Nanami Yamamoto (ep 18)
Naoki Yamamura (OP1-2; 4 episodes
eps 1, 19, 21, 26
)

Naoko Tanaka (Nakamura Production; ep 14)
Naomi Utsuno (Nakamura Production; eps 13-14)
Naoya Sonoda (ep 18)
Narumi Itoga (18 episodes
eps 1-2, 4, 6-7, 9-10, 12-15, 19-21, 23-26
)

Natsuki Miyashiro (eps 4, 12, 21)
Natsumi Kubo (ep 18)
Nobuo Takahashi (ep 15)
Noriko Itou (ep 2)
Noriyuki Fukuda (OP1; 4 episodes
eps 4, 12, 15, 25
)

Nozomu Kamata (Nakamura Production; ep 13)
Reo Takada (ep 15)
Rie Nakanishi (4 episodes
eps 4, 7, 12, 21
)

Rikiya Tono (12 episodes
eps 1-2, 6-7, 9-10, 12, 21, 23-26
)

Risako Shiina (5 episodes
eps 10, 12, 14, 20, 24
)

Ryo Haga (ep 18)
Ryōsuke Murahashi (ep 20)
Sakurako Era (6 episodes
eps 7, 9, 15, 23-24, 26
)

Sana Ishikawa (Nakamura Production; ep 13)
Sato Tominaga (eps 8, 22)
Sayaka Tokunaga (ep 11)
Seo Young Ko (Wonwoo Animation; ep 5)
Shigenori Taniguchi (6 episodes
eps 4, 7, 13, 20, 24-25
)

Shihomi Nara (Nakamura Production; eps 13-14)
Shinichi Iimura (ep 8)
Shinichi Nozaki (eps 9, 26)
Shinichi Shigematsu (ep 17)
Shintaro Suzuki (ep 8)
Shintaro Tsubota (ep 17)
Shiori Nakasone (ep 22)
Shiori Tanaka (ep 8)
Shirō Tamaki (7 episodes
eps 2, 6, 10, 13, 21, 23, 25
)

Shō Hamada (ep 17)
Shoko Kushibiki (ep 4)
Shotaro Hamanaka (ep 23)
Shouichi Funaki (eps 8, 23)
Shun Satō (ep 4)
Shunpei Mochizuki (ep 18)
Shunsuke Itai (6 episodes
eps 1, 4, 6, 10, 15, 21
)

Shunya Nitta (ep 18)
Shuta Osabe (ep 26)
Suguru Iijima (ep 17)
Taichi Furumata (OP2; eps 1-2)
Taichi Nakaguma (ep 8)
Takahiro Ninagawa (ep 17)
Takanori Suzuki (ep 17)
Takashi Miyamoto (4 episodes
eps 9, 12, 14, 26
)

Takenori Tsukuma (ep 3)
Takeru Nakajima (ep 25)
Takeshi Hirayama (eps 25-26)
Takeshi Moriyama (ep 17)
Takutoshi Nakajima (ep 14)
Takuya Suzuki (OP1; eps 1, 9, 25-26)
Tatsuo Nakajima (Nakamura Production; eps 13-14)
Tenya Sato (eps 2, 4, 6)
Teru Kobayashi (ep 18)
Tokushō Takahashi (ep 16)
Tomoaki Mimiura (ep 8)
Tomohiro Kawahara (eps 2, 4, 9, 23)
Tomoko Fukui (ep 9)
Tomoko Tanaka (OP2; ED1; eps 9, 19)
Tomomi Mashio (15 episodes
eps 1, 4, 6, 9-10, 12-15, 19-21, 23-25
)

Tomotsugu Sakakibara (ep 22)
Tomoyuki Tajima (Nakamura Production; eps 13-14)
Tong You (ep 20)
Toshihiko Fukano (4 episodes
eps 7, 10, 15, 20
)

Toshihiko Masuda (eps 17-18)
Toshiki Kōno (eps 20, 23)
Toshiyuki Yahagi (ep 20)
Tsubasa Obari (ep 20)
Tsuguru Fukuda (Nakamura Production; ep 13)
Xiang Hong Guo (ep 20)
Xin Zhe Su (ep 20)
Yan Bin Wang (ep 20)
Yang He (ep 24)
Yang Hyun Oh (Wonwoo Animation; ep 5)
Yasuhiro Saiki (ep 22)
Yōko Shirai (eps 16, 22)
Yoshinori Tokiya (ep 11)
Yoshitaka Sato (eps 7, 10, 23)
Yoshito Narimatsu (ep 25)
Yu Mi Shin (Wonwoo Animation; ep 5)
Yu Yuan Liu (ep 12)
Yuichi Okada (eps 1-2, 6-7, 9)
Yuji Ito (eps 25-26)
Yūji Takahashi (ep 12)
Yuka Katabuchi (eps 15, 19, 23)
Yuka Nagata (ep 18)
Yukari Manabe (eps 10, 14, 19)
Yukarih Dizon (ep 21)
Yuki Nishide (6 episodes
eps 2, 4, 7, 9-10, 14
)

Yūki Shirosaki (eps 16, 22)
Yuki Takano (ep 11)
Yukihiro Kobayashi (ep 17)
Yukiko Sekita (Nakamura Production; eps 13-14)
Yukiyo Tsuru (ep 12)
Yūko Hineno (7 episodes
eps 4, 6, 9, 12-13, 19, 24
)

Yumehito Yamaguchi (ep 18)
Yumie Wada (Nakamura Production; eps 13-14)
Yumiko Sakai (ep 18)
Yuri Naminoue (ep 8)
Yuu Ikeda (ep 7)
Yuuto Kajino (ep 21)
Yuya Hiderita (ep 18)
Zhao Wei Weng (ep 20)
Zhi Qiu Xu (ep 15)
Monitor Graphics:
Hiroshi Furuhashi (Sunrise Digital Creation Studio; eps 1-26)
Makoto Takakura (Sunrise Digital Creation Studio; eps 1-26)
Natsuki Nishigai (Sunrise Digital Creation Studio; 13 episodes
eps 1-2, 4, 7, 9-14, 16-17, 22
)

Xian Ya Xu (Sunrise Digital Creation Studio; 6 episodes
eps 1-3, 5, 7, 9
)

Xin Li (Sunrise Digital Creation Studio; 7 episodes
eps 18, 20-23, 25-26
)

Monitor Production Advancement: Jin Zi Liu (eps 1-26)
Network Promotion: Takanori Takizawa
Online Editor:
Natsumi Nakano (Q-Tec; eps 1-26)
Ryuichi Inoue (Q-Tec; ep 4)
Yuki Honda (Q-Tec; eps 1-26)
Overseas Promotion: Toshiro Fujiwara (eps 1-12)
Paint:
Aika Tokio (Wish; ep 21)
Amane Kamiya (Wish; eps 9, 23, 26)
Anna Hasegawa (Wish; eps 14, 25)
Asako Kikuchi (Wish; ep 15)
Atsuko Ito (Wish; eps 1, 19-20)
Aya Ōtaki (Wish; eps 7, 19, 23)
Ayaka Kunii (Wish; ep 25)
Ayako Kawahara (Wish; eps 19-20)
Ayane Yokoyama (Wish; eps 9, 23, 26)
Ayano Suzuki (Wish; eps 10, 21)
Chizue Saitou (Wish; ep 13)
Dames Jennifer Michelle Ngan (Wish; eps 9, 23, 26)
Emi Kadono (Wish; eps 7, 25)
Emiko Okui (Wish; ep 2)
Eri Oga (ep 17)
Eri Yoshiki (Wish; ep 14)
Erika Tanaka (Wish; eps 4, 24)
Eun I Ko (Wonwoo Animation; ep 5)
Fusako Nakao (Wish; ep 14)
Han Zheng Zhang (Wish; eps 1, 25)
Haruka Yanatori (Wish; eps 10, 20)
Haruna Takahashi (Wish; eps 12, 23)
Hikaru Takigawa (Wish; ep 6)
Hiromi Okamoto (Wish; ep 12)
Hiromi Watanabe (Wish; eps 4, 24)
Hiroshi Koyama (Wish; eps 10, 21)
Hiroshi Takizawa (Wish; eps 13, 26)
Hiroyasu Kanemitsu (Wish; ep 9)
Hisako Furukawa (Wish; ep 1)
Hitomi Yamase (Wish; eps 6, 21)
Izumi Inoue (Wish; 4 episodes
eps 9, 19, 23, 26
)

Junko Hakamada (Wish; ep 12)
Kanako Tajiri (Wish; ep 14)
Kazunari Miyasako (Wish; ep 6)
Koh Seki (Wish; ep 21)
Kosuke Mizusawa (Wish; eps 9, 24)
Kōta Sudō (Wish; eps 10, 21)
Kouki Imamoto (Wish; eps 7, 15)
Kumiko Yamazaki (Wish; eps 10, 26)
Kyōko Sekino (Wish; ep 13)
Makoto Tsumashika (Wish; ep 4)
Manami Sasa (Wish; ep 7)
Marie Koga (Wish; eps 1, 15)
Masayo Ogawa (Wish; ep 6)
Maya Kusumoto (Wish; eps 9, 24)
Mayu Kiyota (Wish; ep 13)
Mayumi Hiraide (Wish; ep 7)
Miho Ōtake (Wish; eps 12, 23)
Miku Nishinosono (Wish; eps 7, 25)
Mina Koyama (Wish; eps 12, 24)
Misato Kaneko (Wish; ep 7)
Miyuki Satō (Wish; ep 14)
Momono Misawa (Wish; eps 6, 19-20)
Motofumi Usuda (Wish; eps 10, 20)
Nae Kikuchi (Wish; eps 13, 24)
Nao Kinoue (Wish; eps 7, 25)
Nao Ota (ep 16)
Naoya Ibata (Wish; ep 20)
Natsuki Sone (Wish; eps 10, 25)
Rei Okada (Asahi Production; ep 8)
Reiya Honda (Wish; eps 19-20)
Rie Kitazawa (Wish; eps 1, 15)
Rie Minamizawa (Wish; eps 13, 25)
Rieko Umemura (Wish; ep 2)
Riko Hirayama (Asahi Production; ep 8)
Ryō Taba (Wish; ep 19)
Saeko Kushima (Wish; eps 7, 24)
Sakiko Teguramori (Triple A; ep 18)
Sara Yamazaki (Wish; eps 2, 19-20)
Satomi Hatano (Wish; ep 12)
Sayaka Sakurai (Wish; eps 10, 24)
Sayo Motegi (ep 23)
Sayuri Ishikawa (Wish; ep 14)
Serika Satō (Asahi Production; ep 8)
Shiho Okamiya (Wish; eps 9, 26)
Shinya Terashima (Wish; eps 4, 19, 23)
Shiori Satō (Wish; eps 13, 24)
Shōko Endō (Wish; eps 14, 26)
Si Bo Yang (Wish; eps 9, 23, 26)
Su-Jin Hwang (Wonwoo Animation; ep 5)
Takaaki Izumi (Wish; eps 2, 15)
Takako Uemura (Wish; ep 12)
Teruka Tanaka (Wish; eps 2, 25)
Terumi Yamada (Wish; ep 9)
Thi Kim Phuong Nguyen (Wish; eps 6, 14, 25)
Tomoko Takahashi (Wish; ep 12)
Tomomi Muta (Wish; eps 4, 20)
Yoko Chiba (Wish; eps 1, 14, 26)
Yoo Hyun Choi (Wonwoo Animation; ep 5)
Yoshiki Ito (Wish; eps 13-14)
Yosuke Amamoto (Wish; eps 7, 21)
Youhei Nishiwaki (Wish; ep 15)
Yuka Kojima (Wish; ep 12)
Yuka Nakamura (Wish; ep 10)
Yukari Kunou (Wish; eps 4, 24)
Yuki Yamabe (ep 26)
Yuki Yoshioka (Wish; ep 10)
Yūko Koyama (Wish; eps 12, 23)
Yumi Fujiwara (Wish; eps 2, 20)
Yumika Ueno (Wish; ep 19)
Yun Hee Ji (Wonwoo Animation; ep 5)
Yuuna Tanaka (Wish; eps 13, 15)
Yuusuke Ishihara (Wish; eps 13, 21)
Paint Check:
Akane Abe (ep 3)
Asami Nomaguchi (ep 9)
Fumiko Ishiguro (ep 5)
Jinko Suzuki (eps 2, 4)
Kimiko Ookura (ep 5)
Kotoe Takeshita (ep 4)
Maki Yamamoto (ep 11)
Masayo Ogawa (ep 9)
Ryōta Katsuta (ep 11)
Sakiko Teguramori (Triple A; ep 18)
Satomi Kusakabe (10 episodes
eps 6-7, 10, 12-13, 15, 19, 21, 24, 26
)

Terumi Yamada (4 episodes
eps 14, 20, 23, 25
)

Tomomi Hashimoto (ep 17)
Yui Itō (eps 16, 22)
Yukiko Shigemitsu (ep 1)
Yukine Miyahara (ep 2)
Yuuko Satou (ep 8)
Paint Check Assistant:
Yui Itō (eps 8, 26)
Yukiko Shigemitsu (ep 17)
Paint Production: Kōsuke Kobashi (18 episodes
eps 1-2, 4, 6-7, 9-10, 12-15, 19-21, 23-26
)

Photography:
Hironobu Hatanaka (MADBOX; eps 1-26)
Junko Sakai (MADBOX; eps 15-17)
Tomohiro Kokatsu (MADBOX; eps 2-26)
Yurie Fukui (MADBOX; eps 1-26)
Photography Manager: Yūki Kawashita (eps 1-26)
Production Advancement:
Asahi Kiyuna (eps 1, 9, 19)
Atsushi Hikasa (ep 18)
Hiromi Kotobuki (eps 9, 25)
Hwang Yong Kim (ep 5)
Jing Zhou Song (ep 20)
Kazuki Hara (eps 7, 14, 24)
Kento Kamishiro (ep 17)
Masashi Okumura (ep 8)
Naoki Irie (eps 6, 13, 23)
Ryōma Tamura (eps 16, 22)
Shunichi Ozao (eps 5, 11)
Shunsuke Ueki (eps 14, 24)
Shunya Minamiguchi (eps 2, 10)
Sōsuke Nose (eps 4, 12, 21)
Sōta Satani (eps 12, 21)
Sōya Kurose (ep 17)
Taito Suzuki (eps 15, 26)
Takeo Ōtaka (ep 3)
Takumi Oikawa (ep 17)
Production Advancement Assistant:
Asahi Kiyuna (ep 25)
Haruta Segi (ep 25)
Jing Zhou Song (ep 25)
Shunya Minamiguchi (ep 25)
Production Affairs: Chie Ishige
Production Cooperation:
Chao Xuan Wu (eps 1-26)
Kōhei Rokugawa (eps 1-26)
Momoko Suzuki (eps 1-19)
Production Desk: Kazuko Yoshino
Recording Adjustment: Norio Nishizawa
Recording Assistant: Hiromi Yoshihara
Setting Production:
Daisuke Inoue
Haruta Segi
Sound Effects: Masami Kitakata
Sound Production Manager: Junko Murata
Studio Coordinator:
Motoki Shirai (Q-Tec; eps 17-26)
Yūsuke Katada (Q-Tec; eps 1-16)
Supervision: Kazuhiro Takenaka (eps 9-26)
Technical Director: Katsuhiro Torii (Felix Film; OP1-2; eps 1-26)
Theme Song Arrangement:
Ryōsuke Imai (ED2)
Shuntaro (OP2)
THE ORAL CIGARETTES (OP1-2)
Yamato (.S; ED1)
Theme Song Composition:
.S (ED1)
Ayumu Imazu (ED2)
Ryōsuke Imai (ED2)
Takuya Yamanaka (OP1-2)
Theme Song Lyrics:
.S (ED1)
Ayumu Imazu (ED2)
Takuya Yamanaka (OP1-2)
Theme Song Performance:
Ayumu Imazu (ED2)
THE ORAL CIGARETTES (OP1-2)
Yamato (.S; ED1)
Title Logo Design: Masakazu Yamashiro
Visual Composer: Ei Saitō (ED1-2)
Asami Seto as Kasane Randall
Junya Enoki as Yuito Sumeragi

Asuka Nishi as Naomi Randall
Chinatsu Akasaki as Luka Travers
Daisuke Namikawa as Kagero Donne
Hiroki Takahashi as Seto Narukami
Isshin Chiba as Fubuki Spring
Kengo Kawanishi as Shiden Ritter
Marika Kōno as Tsugumi Nazar
Nobuyuki Hiyama as Karen Travers
Ryota Takeuchi as Gemma Garrison
Tomomi Mineuchi as Hanabi Ichijo
Yui Horie as Arashi Spring
Yūma Uchida as Nagi Karman
Yumi Hara as Kyoka Eden

Ai Kaneta as Buddy Rummy
Aki Kanada as Karen Travers (young; eps 18-19, 23)
Akihiro Mine as Scientist (ep 18)
Asumi Yoneyama as Female Announcer (eps 1, 7)
Atsushi Endō as Soldier (eps 23, 25)
Chikahiro Kobayashi as Kaito Sumeragi
Eiko Hanawa as Politician (ep 22)
Hideyoshi Nozawa as Phantom Army Soldier (ep 16)
Hikaru Tanaka as Rookie Soldier (ep 26)
Hiroaki Okuda as Other (ep 4)
Hirosato Amano as Operator (eps 23, 25)
Hiroshi Iwasaki as Scientist (eps 18, 20)
Hiroya Egashira as Phantom Army Soldier (ep 18)
Hisako Kanemoto as Yuito Sumeragi (5 years old; eps 1, 10)
Hitomi Ueda as Woman (ep 7)
Ikuji Nose as Commentator (ep 1)
Junji Tachibana as Suoh Scientist (eps 7-10)
Kana Yūki as Believer (eps 11-12)
Katsunori Okai as Subordinate A (eps 4-5)
Kengo Takanashi as Wataru Frazer
Kenyuu Horiuchi as Yuito Sumeragi (50 years later; eps 6-7, 9)
Kōji Okino as Phantom Army Soldier (ep 16)
Kōsuke Okamoto as Subordinate C (ep 5)
Masaki Nakanishi as Phantom Army Soldier (ep 23)
Masayuki Sato as Phantom Army Soldier (ep 16)
Miyu Kubo as
Citizen (ep 17)
Soldier (eps 23, 25)
Momo Higuchi as Soldier (eps 23, 25)
Nanako Mori as
Believer (ep 12)
Fubuki Spring (young: ep 18)
Ringo Yoshioka as Politician (ep 22)
Ryō Iwasaki as
Male Announcer (eps 1, 5, 10-11)
Other (ep 4)
Ryūichi Hirose as Announcer (ep 20)
Saori Suzumiya as Believer (eps 11-12)
Satoi Shibuya as
Believer (ep 12)
Man B (ep 3)
Seiko Ueda as Believer (eps 11-12)
Seiya Hanaoka as Man A (ep 3)
Shiori Matsuda as Kasane's Mother (ep 3)
Shizuka Itou as Wakana Sumeragi
Shizuka Yamazaki as Citizen (ep 11)
Shōko Haraguchi as Citizen (ep 17)
Shōta Yamamoto as Deputy General Manager (ep 23)
Shōya Ishige as Other (ep 6)
Shuhei Matsuda as Believer (eps 11-12)
Shunsuke Kanie as Subordinate B (ep 5)
Tadaaki Doi as Defense Force Soldier (ep 11)
Taisuke Nakano as Director (ep 25)
Takashi Akaishi as Phantom Army Soldier (ep 25)
Takashi Aoki as Politician (ep 22)
Takatsugu Chikamatsu as Scientist (ep 20)
Takayuki Miyamoto as
Doctor (ep 7)
Scientist (ep 8)
Takumi Saeki as Soldier (eps 23, 25)
Takuya Nakashima as
Soldier (ep 3)
Subordinate (ep 17)
Tomohiro Ōno as Rookie Soldier (ep 26)
Tomoyo Kurosawa as Haruka Frazer
Tsutomu Isobe as Joe Sumeragi
Yasutaka Tomioka as Operator (eps 23, 25)
Yoshiki Matsumoto as Soldier (eps 23, 25)
Yumi Hara as Woman (ep 5)
Yuna Kamakura as
Citizen (ep 17)
Soldier (eps 23, 25)
Yurika Aizawa as Young Lady (ep 2)
Yūsuke Ōta as Man (ep 14)

Atsushi Endō (ep 26)
Chikako Sugimura (eps 1, 3-4)
Miyu Kubo (ep 26)
Mizue Tsunashima (eps 1, 3-4)
Momo Higuchi (eps 1, 3-4)
Narufumi Machimoto (eps 1, 3-4)
Ryōsuke Tomita (eps 1, 3-4)
Seiyu Fujiwara (eps 1, 3-4)
Sena Koizumi (eps 1, 3-4)
Shizuka Itou (eps 1-4)
Takahiro Shibano (eps 1, 3-4)
Takumi Saeki (ep 26)
Yuna Kamakura (ep 26)
Japanese companies
Animation Direction: RadPlus (ep 17)
Animation Production: Sunrise
Background Art:
Art Team Convoy (eps 1-26)
Studio Cj (eps 2-26)
CG: Felix Film (eps 1-26)
CG Animation: directrain (5 episodes
eps 1, 7, 10, 14, 26
)

CG Animation Direction: directrain (eps 7, 10, 14)
In-Between Animation:
A-Line (ep 10)
Asahi Production (eps 8-9)
Ashi Productions (eps 4, 9)
Atelier Coco (ep 2)
AXsiZ (5 episodes
eps 7, 10, 13-15
)

C-Station (ep 13)
CJT (eps 16, 22)
CONNECT (ep 7)
D4 (ep 5)
Eiken (ep 1)
EKACHI EPILKA (ep 7)
EMT Squared (eps 4, 10)
ENGI (6 episodes
eps 1-2, 4, 10, 12, 21
)

Felix Film (ep 18)
Fusion Studio (eps 13, 20)
GK Sales (ep 17)
Graphinica Asagaya Studio (eps 1-2, 4)
Hikari no Sono Animation (ep 7)
Kagura (ep 21)
Kino Production (8 episodes
eps 1, 6-7, 9-10, 12-14
)

LandQ studios (eps 2, 4, 6)
LIDEN FILMS Tokyo Studio (ep 1)
M.S.C
M.S.J Musashino Production
Magic Bus (8 episodes
eps 1-2, 4, 6, 9, 12, 21, 26
)

Studio Mindo (7 episodes
eps 12-13, 15, 20-21, 23, 25
)

M.S.C (ep 4)
M.S.J Musashino Production (21 episodes
eps 1-4, 6-7, 9-10, 12-15, 17, 19-26
)

Nakamura Production (6 episodes
eps 2, 7, 10, 13-15
)

Nomad (ep 13)
OLM Asia (8 episodes
eps 1-2, 7, 9-10, 20, 25-26
)

PRA (6 episodes
eps 4, 6-7, 9, 13, 26
)

RadPlus (7 episodes
eps 9-10, 17, 19, 21, 24-25
)

Reboot (13 episodes
eps 1-2, 4, 6-7, 9-10, 13-14, 17, 19-20, 24
)

Revoroot (eps 1-2, 4, 6)
Sakura Create (eps 2, 4)
Satelight (ep 12)
Seven Arcs (eps 6-7)
SHAFT (eps 1-2)
Shanghai Phantom (ep 20)
SILVER LINK. (eps 4, 6)
Snow Light Staff (eps 1, 6, 8)
St.Signpost
Studio 3Hz (eps 4, 6)
Studio Add (ep 4)
Studio CL (eps 7, 9)
studio daisy (eps 1, 4, 6, 10)
Studio DEEN (eps 6-7, 9)
Studio Gimlet (5 episodes
eps 2, 4, 6, 13-14
)

Studio Gram (eps 1, 6, 17)
Studio KAI (ep 4)
Studio Live (eps 1, 4)
Studio PaTHoS (5 episodes
eps 4, 6, 12, 21, 23
)

St.Signpost (eps 4, 6, 9, 13)
Studio Takuranke (eps 1-2, 6, 26)
Sunrise (uncredited; eps 1-26)
Tatsunoko Production (6 episodes
eps 6, 9-10, 12-13, 15
)

Telecom Animation Film (ep 21)
TNK (eps 7, 21)
Studio Tokoro (eps 20, 23-26)
Top Gear (eps 19-20)
Trigger (7 episodes
eps 6-7, 9-10, 12-14
)

Trigger Fukuoka (ep 18)
Triple A (ep 18)
Trycell (ep 17)
Weilai Animation (ep 3)
WONWOO animation (ep 11)
In-between Check: SAFE HOUSE T (ep 3)
Insert Song Production: A-Sketch (”Dream In Drive;” ep. 26)
Key Animation:
8 bit (eps 20-21)
Advance Shakujii (ep 2)
Studio Angle (ep 15)
Atelier Coco (ep 10)
Bandai Namco Pictures Iwaki Studio (ep 12)
Be Loop (ep 7)
Bibury Animation Studio (ep 12)
CJT (eps 16, 22)
diomedéa (eps 10, 21, 24)
EKACHI EPILKA (4 episodes
eps 2, 4, 21, 25
)

EMT Squared (ep 10)
ENGI (4 episodes
eps 9-10, 12, 14
)

Fusion Studio (ep 13)
Geek Toys (ep 24)
GK Sales (ep 17)
Kino Production (5 episodes
eps 9-10, 12, 15, 23
)

Line Farm (6 episodes
eps 17-18, 21, 23-25
)

Studio Mindo (5 episodes
eps 12, 19-21, 23
)

Nakamura Production (7 episodes
eps 4, 13-15, 17, 24-25
)

Platinum Vision (eps 24-25)
PRA (6 episodes
eps 1-2, 4, 21, 23-24
)

project No.9 (ep 8)
RadPlus (eps 10, 17)
Reboot (ep 17)
Sakura Create (ep 24)
Satelight (eps 12, 15, 21)
Shuka (ep 14)
Studio CL (ep 17)
Studio Elephant (ep 18)
Studio Gash (ep 4)
Studio Gimlet (7 episodes
eps 4, 13, 15, 18-19, 21, 23
)

Studio Gram (ep 17)
Studio Lings (4 episodes
eps 12, 17, 21, 25
)

Studio Live (eps 9-10)
Studio Massket (ep 3)
Studio PaTHoS (ep 12)
St.Signpost (eps 7, 9, 13-15)
Studio Toybox (ep 18)
Studio Victory (ep 18)
Sunrise Animation Juku (7 episodes
eps 7, 9-10, 12, 14-15, 24
)

Team Harada (7 episodes
eps 1-2, 4, 6, 10, 14, 24
)

Studio Tokoro (eps 20-21, 23)
Top Gear (eps 20, 25)
Wao World (4 episodes
eps 19, 21, 24-25
)

WHITE FOX Izukōgen Studio (6 episodes
eps 6-7, 13, 18-19, 21
)

WONWOO animation (ep 11)
Xuyang Animation (ep 20)
Zero-G (ep 25)
Monitor Graphics: Sunrise Digital Creation Studio (eps 1-26)
Music Production: Sunrise Music
Online Editing: Q-Tec (eps 1-26)
Original Creator: Bandai Namco Entertainment
Paint:
Animesh (eps 2, 4, 6)
Anitus Kōbe (eps 1, 6)
Asahi Production (ep 8)
CJT (eps 16, 22)
GEEK (eps 2, 6)
GK Sales (ep 17)
M.S.J Musashino Production (eps 3, 17, 22)
Niigata Animation (eps 1, 6)
RadPlus (ep 17)
Reboot (ep 17)
Studio Add (eps 1-2)
Studio Elle (ep 11)
Studio Gimlet (eps 2, 4)
Studio Gram (ep 17)
Studio OM Aomori Works (ep 4)
Studio OZ (eps 1, 4)
Triple A (ep 18)
Trycell (ep 17)
Weilai Animation (ep 3)
Wish (22 episodes
eps 1-10, 12-15, 17, 19-21, 23-26
)

WONWOO animation (ep 11)
Photography:
MADBOX (eps 1-26)
Planning: Sunrise
Production Assistance:
C2C (ep 18)
david production (ep 8)
Felix Film (ep 17)
GA-CREW (eps 16, 22)
Geno Studio (ep 3)
Studio Comet (eps 5, 11)
Production Cooperation: ADK Marketing Solutions
Recording Studio: Video-Tech
Sound Production: Cruise, Inc.
Theme Song Production:
A-Sketch (OP1-2)
etichetta (ED2)
Warner Music Japan (ED2)
English cast
English staff
ADR Director: Megan Shipman
ADR Script: Katelyn Barr

ADR Script Supervisor: Tyler Walker
Assistant ADR Engineer:
Geoff Bisente
Olivia Harris
Paul Cline
Lead ADR Engineer: Victor Acosta
Mix Engineer: Neal Malley
Chris Hackney as Yuito Sumeragi
Erica Mendez as Kasane Randall

Aaron Hendricks as Gemma Garrison
Armen Taylor as Karen Travers
Chris Cason as Fubuki Spring
Chris Patton as Kagero Donne
Griffin Burns as Nagi Karman
Jennifer Losi as Naomi Randall
Lauren Landa as Kyoka Eden
Megan Harvey as Hanabi Ichijo
Phil Song as Shiden Ritter
Phillip Reich as Seto Narukami
Reba Buhr as Arashi Spring
Xanthe Huynh as Tsugumi Nazar
Zach Aguilar as Luka Travers

Aaron Campbell as Wataru Frazer
Allegra Clark as Wakana Sumeragi
Anthony DiMascio as TV News Anchor (Male Announcer; ep 1)
Bryson Baugus as Fubuki Spring (young: ep 18)
Celeste Henderson as Haruka Frazer
Charlie Campbell as Joe Sumeragi
Megan Harvey as Alice Ichijo
Zeno Robinson as Kaito Sumeragi

English companies
Internet Streaming:
AnimeLab (Australia and New Zealand)
Crunchyroll
FUNimation Entertainment
Wakanim (Scandinavia)
French staff
French cast
Translation: Marylou Leclerc

Adaptation: Marylou Leclerc
Proofreading: Camille Velien
Publication: Jelizaveta Stolarova
Spotting: Tristan Taïlamé
Supervision: Sarah Leclère
(none)
French companies
Internet Streaming:
Crunchyroll
Wakanim
Spanish staff
Spanish cast
ADR Director: Arturo Cataño
Gaby Ugarte as Kasane Randall
José Ángel Torres as Yuito Sumeragi

Amanda Hinojosa as Arashi Spring
Arturo Castañeda as Shiden Ritter
Azul Valadez as Naomi Randall
Diego Becerril as Nagi Karman
Javier Olguín as Fubuki Spring
Jose Antonio Macias as Karen Travers
Manuel Pérez as Gemma Garrison
Mario Heras as Kagero Donne
Marysol Lobo as Kyoka Eden
Sebastian Garcia as Luka Travers
Susana Moreno as Tsugumi Nazar
Victor Ugarte as Seto Narukami
Wendy Malvárez as Hanabi Ichijo

Arturo Mercado as Commentator (ep 1)
Edson Matus as Kaito Sumeragi
Fernanda Robles as Wakana Sumeragi
Gerardo Reyero as Joe Sumeragi
Luis Leonardo Suárez as Subordinate B (ep 5)
Miguel Angel Leal as Subordinate C (ep 5)
Oscar Flores as Yuito Sumeragi (50 years later; eps 6-7, 9)
Rafael Pacheco as Male Announcer (eps 1, 5, 10-11)
Rebeca Gómez as Female Announcer (eps 1, 7)

Spanish companies
Dubbing Studio: VSI Mexico City
Internet Streaming:
Crunchyroll (Latin America and Spain)
FUNimation Entertainment (Latin America)
Licensed by: FUNimation Entertainment (Latin America)
German staff
German cast
Translation: Patrice Schindler

Adaptation: Patrice Schindler
Proofreader: Jan-Christoph Müller
(none)
German companies
Internet Streaming:
Crunchyroll
Wakanim (German-speaking countries)
Russian staff
Russian companies
(none)
Internet Streaming:
Crunchyroll
Wakanim (Russian-speaking countries)
Russian cast
(none)
Portuguese staff
Portuguese cast
Dubbing Director: Fabio Campos
Translation: Arnaldo Santini
Producer: Bruno Casemiro

ADR Prep: Augusto de Souza
Mix Engineer: Lucas Mendes
Production Coordination: Bruno Sangregório
Technical Coordination: Anderson Carvalho
Eduardo Drummond as Yuito Sumeragi
Fernanda Crispim as Kasane Randall

Carol Ruiz as Naomi Randall
Fabio Campos as Kagero Donne
Flávia Narciso as Arashi Spring
Mari Guedes as Luka Travers
Matheus Ferreira as Nagi Karman
Ricardo Juarez as Karen Travers
Rodolfo Novaes as Fubuki Spring
Rodrigo Firmo as Seto Narukami
Sicilia Vidal as Tsugumi Nazar
Veridiana Benassi as Kyoka Eden
Vitória Crispim as Hanabi Ichijo

Alexandre Cruz as Kaito Sumeragi
Thiago Córdova as Wataru Frazer

Portuguese companies
Dubbing Studio: Dubrasil
Internet Streaming:
Crunchyroll (Brazil, Portugal and Portuguese-speaking Africa)
FUNimation Entertainment (Brazil)
Licensed by: FUNimation Entertainment (Brazil)

This encyclopedia is collaboratively edited by the users of this site
DISCLAIMER add information report an error lookup sources

Compare this anime's credits with others

# A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Anime anthology