×
  • remind me tomorrow
  • remind me next week
  • never remind me
Subscribe to the ANN Newsletter • Wake up every Sunday to a curated list of ANN's most interesting posts of the week. read more

The Morose Mononokean II (TV 2)

Have you seen this? want to / seen some / seen all

Alternative title:
Fukigen na Mononokean (Japanese)
Fukigen na Mononokean Tsuzuki (Japanese)
Mononokean l'imbronciato II (Italian)
The Morose Mononokean
不機嫌なモノノケ庵 (Japanese)
Plot Summary: Ashiya is just getting used to being around the yokai and things look like he may become a peaceful ordinary high-school boy, well all most ordinary. As he continues to work for Mononokean exorcising yokai to Underworld, a fate interviewees...
User Ratings: 93 ratings have been given [details]
 Masterpiece: 1 vote (dub:1)
 Excellent: 12 votes (sub:12)
 Very good: 31 votes (sub:22, dub:8, others:1
1 Spanish subtitled
)
 Good: 30 votes (sub:26, dub:3, others:1
1 French subtitled
)
 Decent: 12 votes (sub:10, dub:2)
 So-so: 2 votes (dub:1, sub:1)
 Not really good: 2 votes (sub:2)
 Weak: 2 votes (sub:2)
 Bad: 1 vote (sub:1)
 Awful: -
 Worst ever: -
Seen in part or in whole by 163 users, rank: #4204 (of 9525)
Median rating: Good
Arithmetic mean: 7.247 (Good+), std. dev.: 1.3808, rank: #2735 (of 9642)
Weighted mean: 7.304 (Good+), rank: #2366 (of 9642) (seen all: 7.35 / won't finish: 2.00)
Bayesian estimate: 7.325 (Good+), rank: #2035 (of 7315)
Running time: half hour per episode
Number of episodes: 13
Episode titles: We have 13
Vintage: 2019-01-05
Opening Theme:
"Long Time Traveller" by mono palette
Ending Theme:
"1%" by Wolpis Carter
Comment:
For the English dub, Vic Mignogna was replaced by Ian Sinclair in the role of "executive" amidst allegations of sexual harassment at anime conventions dating back to 2008.
You can contribute information to this page, but first you must login or register

Blu-ray + DVD combo
    The Morose Mononokean II - Season Two (BD+DVD) 2020-01-21 (from $31.33)

Japanese staff
Japanese cast
Director: Itsuro Kawasaki
Series Composition: Takao Yoshioka
Script: Takao Yoshioka (eps 1-13)
Storyboard:
Itsuro Kawasaki (OP; ED; 8 episodes
eps 1, 5-8, 11-13
)

Jun Takada (ep 2)
Katsumi Ono (ep 3)
Keiei Yuzumi (ep 4)
Kenichi Imaizumi (ep 10)
Toshihiko Masuda (ep 9)
Episode Director:
Atsuhito Sasaki (eps 5, 9)
Itsuro Kawasaki (OP; ED)
Kiyomu Fukuda (eps 3, 12)
Natsumi Yasue (ep 10)
Norihiko Nagahama (eps 2, 6-7, 11)
Taiji Kawanishi (eps 1, 4, 13)
Tsuneo Tominaga (ep 8)
Music: Jun Ichikawa
Original creator: Kiri Wazawa
Character Design: Mizuki Aoba
Animation Director:
Ayumi Ōkubo (ep 2)
Fumio Matsumoto (ep 8)
Haruki Moriya (eps 5, 9)
Hey jung Hue (5 episodes
eps 1, 3, 6, 10, 12
)

Hirokuni Takahashi (eps 5, 9)
Hitoshi Nakano (ep 9)
Hyon Ok Kim (ep 11)
Ippeita Watanabe (ep 5)
Kaho Kawamoto (eps 5, 9)
Kyung Hwan Kim (eps 4, 7)
KyungHwan Kim (eps 1, 13)
Michitaka Yamamoto (ep 5)
Miori Nomura (ep 5)
Ryuta Imaizumi (eps 5, 9)
Saki Hasegawa (ED; eps 1, 10)
Sang Jil Lee (ep 2)
Sang Jin Lee (ep 11)
Shigenori Taniguchi (eps 5, 9)
Shinichiro Kajiura (ep 2)
Shō Hirano (eps 5, 9)
Toshiko Sasaki (ep 2)
Yoon-Joung Kim (eps 1, 4, 7, 13)
Yoshinobu Aobachi (ep 7)
Yukiko Ban (OP)
Art design: Masahiro Satō
3D Director: Masahiro Izaki (Dandelion Animation Studio)
Sound Director: Hiroto Morishita
Director of Photography: Yoshiyuki Anzai
1st Unit Director:
Ai Hamada (eps 3, 7, 12)
Hidemi Iwamatsu (ep 2)
I So Han (ep 8)
In Hye Choi (eps 1, 4, 7, 13)
Jeong Ho Maeng (ep 11)
Kana Kajikawa (ep 10)
Kyoko Kawashita (eps 1, 6, 13)
Min Jung Song (5 episodes
eps 1, 3, 6, 10, 12
)

Sang Joon Park (ep 2)
Sena Kinoshita (ep 2)
Shingo Chiba (OP)
Tomonori Ueda (eps 5, 9)
Toshihiro Ōya (ep 2)
Yoshirō Hirata (eps 4, 11)
2D Materials Design: Mie Ōsawa
2nd Key Animation:
Atsuko Takahashi (OP)
Ayumi Ōkubo (ep 2)
Back Min Kyoung (ep 1)
Chan Joo Lee (5 episodes
eps 1, 3, 6, 10, 12
)

Chiharu Mukai (ep 9)
Da Hee Kim (eps 10, 12)
Da Yeong Hong (eps 1, 13)
Eun Jin Kim (eps 1, 13)
Hey Jung Yoo (ep 12)
Jae Hui Shin (eps 1, 13)
Jea Hyung Park (ep 2)
Jin Gwang Park (eps 1, 13)
Jin Yun Park (ep 13)
Jiyen Su Jo (ep 1)
Kazutoshi Aman (OP)
Mung lung Ding (ep 1)
Nam Hyeon Kim (eps 1, 13)
Song Jeong Kim (5 episodes
eps 1, 3, 6, 10, 12
)

Su Yeon Lee (eps 1, 13)
Suk Hee Kim (ep 2)
Sun Hee Hwang (5 episodes
eps 1, 3, 6, 10, 12
)

Sun Yeong No (ep 2)
Won Hee Kim (ep 2)
Yasuhiro Okuda (OP)
Yohko Ariizumi (OP)
Yu Mi Shin (ep 2)
Yuka Miyajima (ep 10)
Yūki Yamamoto (ep 2)
Yusuke Oshita (ep 10)
Yūta Saka (ep 9)
Animation Director Support:
Aiko Funamichi (eps 5, 8)
Ayako Karatani (ep 7)
Hiromi Okazaki (eps 2, 9)
Kazutoshi Aman (5 episodes
eps 2, 5, 9, 11-12
)

Sang Jin Lee (ep 7)
Shiori Nagata (eps 2, 5, 7, 9)
Tomomi Shimazaki (ep 9)
Yohko Ariizumi (eps 5, 7)
Yukiko Ishibashi (eps 5, 9)
Zenjirou Ukulele (ep 5)
Animation producer:
Osamu Shimizu
Shingo Chiba
Assistant Animation Director: Kazufumi Tadano (ep 9)
Assistant Art Director: Seo Jin Lee (4 episodes
eps 4, 6, 10, 12
)

Assistant Director: Taiji Kawanishi
Assistant Director of Photography: Seung Goo Choe
Assistant Episode Director: Kazufumi Tadano (ep 9)
Audio Engineer: Yūichi Morita
Background Art:
Ai Chau Tran (Hanjin Animation)
Chihiro Tsukahara (H・E・D WORKS)
Ha Minh Phuong Dinh (Hanjin Animation)
Hiroko Murai (H・E・D WORKS)
Hiromi Bando (H・E・D WORKS)
Hyuk Soo Lim (Hanjin Animation)
Jun Eon Cha (Hanjin Animation)
Kaoru Chiba (H・E・D WORKS)
Mayuka Ota (H・E・D WORKS)
Miku Iida (H・E・D WORKS)
Min Jung Song (Hanjin Animation)
Miwa Suzuki (H・E・D WORKS)
Natsuko Tsutsumiya (H・E・D WORKS)
Quynh Tram Tran (Hanjin Animation)
Rumi Matsumoto (H・E・D WORKS)
Shin Hwui Kim (Hanjin Animation)
Soo Yun Kim (Hanjin Animation)
Sung Hyun Park (Hanjin Animation)
Thi Hien Nguyen (Hanjin Animation)
Yasuhito Wada (H・E・D WORKS)
Yo Seod Ko (ep 4)
CG Animation:
Ryoko Tominaga (Dandelion Animation Studio)
Yūji Mori (Dandelion Animation Studio)
CG Lead Animator: Masahiro Izaki (Dandelion Animation Studio)
CG Lead Modeler: Shoko Kanaya (Dandelion Animation Studio)
CG Look Developer: Toshiaki Kizen (Dandelion Animation Studio)
CG Producer: Manabu Takayama (Dandelion Animation Studio)
CG Technical Director: Hiroto Nishitani (Dandelion Animation Studio)
Chief Animation Director Support:
Saki Hasegawa (ep 11)
Yukiko Ban (eps 7-8)
Color Check: Miyuki Abe (OP)
Color Checks: Takayuki Yokose (ED)
Color Coordination:
Mai Nishimine (eps 6, 10)
Maki Yamamoto (ep 9)
Megumi Furuya (ep 12)
Miki Hase (ep 2)
Miyuki Abe (OP; eps 1, 13)
Miyuki Yoshioka (eps 3, 7)
Rie Iijima (ep 8)
Ryōta Katsuta (ep 9)
Sadahime Matsubara (eps 6, 10)
Tomoko Kobiki (ep 5)
Yuichi Furuichi (eps 4, 11)
Yuko Tsumori (ED)
Color design: Miyuki Abe
Copyrighted Artwork Management: Yūsuke Watanabe
Design Production Coordination: Natsumi Yasue
Editing: Hiromi Sasaki
Finish Check:
Mai Nishimine (eps 6, 10)
Maki Yamamoto (ep 9)
Megumi Furuya (ep 12)
Miki Hase (ep 2)
Miyuki Abe (eps 1, 13)
Miyuki Yoshioka (eps 3, 7)
Rie Iijima (ep 8)
Ryōta Katsuta (ep 9)
Sadahime Matsubara (eps 6, 10)
Tomoko Kobiki (ep 5)
Yuichi Furuichi (eps 4, 11)
Finishing:
Bo Ram Seo (eps 1, 4, 7, 13)
Dan Dan Fan (ep 8)
Haremi Miyagawa (OP)
Hee Jung Kim (8 episodes
eps 1, 3-4, 6-7, 10, 12-13
)

Hee Kyoung Kang (5 episodes
eps 1, 3, 6, 10, 12
)

Hee Sook Kim (eps 2, 11)
Hua Lian Miao (ep 8)
Hui Min Xu (ep 8)
Hye Sook Jung (eps 2, 11)
Ikuya Obitsu (ep 2)
Jae Young Hwang (eps 2, 11)
Jin Hee Oh (4 episodes
eps 3, 6, 10, 12
)

Kyoung Lee Yoo (5 episodes
eps 1, 3, 6, 10, 12
)

Li Zhou (ep 8)
Li Xin Zhang (ep 8)
Mi Keoung Park (eps 1, 4, 7, 13)
Mie Ōsawa (ep 4)
Nam-E Gang (5 episodes
eps 1, 3, 6, 10, 12
)

Sang Soon Byun (eps 2, 11)
Seo Jung Lee (5 episodes
eps 1, 3, 6, 10, 12
)

So Hee Hyeon (eps 2, 11)
Soong Hee Baek (eps 2, 11)
Su Bin Lee (eps 1, 4, 7, 13)
Su Yeon Jeon (eps 1, 4, 7, 13)
Suk Seok Young (5 episodes
eps 1, 3, 6, 10, 12
)

Sung Su Jang (eps 2, 11)
Tae-Hyun Kim (eps 2, 11)
Yan Zhou (ep 8)
Zhong Min Hu (ep 8)
In-Between Animation:
Ayumi Ōkubo (ep 2)
Bing Zhi Huang (ep 8)
Chao Sun (ep 8)
Chung Suk Go (eps 6, 10, 12)
Eun Sun Jo (5 episodes
eps 1, 3, 6, 10, 12
)

Eun-Young Lee (eps 1, 4, 7, 13)
Fei Yi Qiu (ep 8)
Guo Yuan Shen (ep 8)
Haigen Yao (eps 2, 11)
Haodong Zhang (eps 2, 11)
Ho Nam Kim (eps 1, 4, 7, 13)
Honoka Itō (eps 10-11)
Hye Eun Kim (5 episodes
eps 1, 3, 6, 10, 12
)

Ikuya Obitsu (ep 2)
Ji Eun Lee (eps 1, 4, 7, 13)
Ji Eun Lim (eps 1, 4, 7, 13)
Ji Min Yun (eps 1, 4, 7, 13)
Jiyen Su Jo (eps 4, 7, 13)
Ju Seon Cho (eps 6, 10, 12)
Kahoru Shimamura (ep 2)
Ke Hu Yang (ep 8)
Mi Ae Kang (eps 1, 4, 7, 13)
Min Young Kang (5 episodes
eps 1, 3, 6, 10, 12
)

Minori Hikita (ep 2)
Mun Gil Park (eps 1, 4, 7, 13)
Natsumi Inoue (ep 2)
Qishu Ding (eps 2, 11)
Ru Wei Fan (ep 8)
Sin Sung Kim (5 episodes
eps 1, 3, 6, 10, 12
)

Su Jin Jung (eps 1, 4, 13)
Sung Ju Kim (eps 2, 11)
Tae Gang Lee (5 episodes
eps 1, 3, 6, 10, 12
)

Wei Liu (eps 2, 11)
Xiang Cao (ep 8)
Xiaosyn Li (eps 2, 11)
Yun Hee Lee (eps 1, 4, 7, 13)
Zhao Wang (ep 8)
Zheng Feng Zhang (ep 8)
In-Between Check:
Ayumi Ōkubo (ep 2)
Honoka Itō (OP; 8 episodes
eps 3-4, 6-7, 10-13
)

Jun Zhang (ep 8)
Kazufumi Tadano (eps 5, 9)
Masako Onozawa (ep 8)
Minori Hikita (ep 2)
Morotomo Shinaba (ep 1)
Key Animation:
Aiko Funamichi (OP)
Akio Uchino (ep 2)
Akira Mabuchi (ep 2)
Asami Endo (ep 8)
Ayako Karatani (OP; ep 10)
Bum-Chul Chang (eps 3, 12)
Byung Seok Lee (ep 11)
Chan Su Park (ep 4)
Chang Hyun Ju (ep 1)
Chul Gyo Jung (ep 2)
Chun Soo Kim (eps 1, 10)
Da Yeong Hong (eps 4, 7)
Dae Woon Kim (ep 13)
Dong Gyun Ryu (eps 1, 4, 13)
Doo Hyoug Oh (ep 3)
Emiko Kataoka (ep 7)
Etsuko Minami (ep 2)
Etsuko Yokoyama (ep 8)
Eun Jin Kim (eps 4, 7)
Gi Su Kim (eps 4, 7, 13)
Gyu Tak Jung (ep 7)
Hana Kamiki (ep 10)
Haruki Moriya (eps 5, 9)
Hey jung Hue (5 episodes
eps 1, 3, 6, 10, 12
)

Hirokuni Takahashi (eps 5, 9)
Hitoshi Kagiyama (ep 8)
Hitoshi Nakano (ep 9)
Hyun Ok Kim (ep 11)
Hyung Sik Shin (ep 2)
Ikuma Imayoshi (ep 10)
Ippeita Watanabe (ep 5)
Itsuki Shiga (eps 5, 9)
Jae Hui Shin (eps 4, 7)
Jae Kyung Lee (ep 11)
Jae Suk Park (eps 3, 6)
Jin Gwang Park (eps 4, 7)
Jin Won Seo (eps 1, 4, 7, 13)
Jiyen Su Jo (ep 7)
Joung Kyong Lee (eps 1, 4, 7, 13)
Jun Park (eps 1, 3, 6)
Kaho Kawamoto (eps 5, 9)
Kahoru Shimamura (ep 2)
Kaori Saito (eps 7, 10)
Kazuhiro Ono (OP; ep 10)
Kazuhiro Saitō (ep 8)
Kiyomu Fukuda (OP; ep 2)
Kumi Hashimoto (ep 8)
Kyoko Sugiyama (ep 2)
Kyung Hwan Kim (eps 1, 4)
Masaharu Morinaka (eps 5, 9)
Masahiro Andō (ep 8)
Masako Onozawa (ep 8)
Masato Ikeda (ep 9)
Megumi Imai (ep 8)
Mi Yeon Yun (ep 10)
Michitaka Yamamoto (eps 5, 9)
Min Kim (eps 6, 12)
Min Kyoung Bak (ep 4)
Min Seop Shin (ep 2)
Minori Hikita (ep 2)
Miori Nomura (ep 5)
Mitsuyo Tsuno (ep 10)
Morikiro Hattori (ep 7)
Myoung Hun Park (eps 1, 4, 7, 13)
Myoung Ju Sim (ep 10)
Nam Hyeon Kim (eps 4, 7)
Ruku Teratani (eps 1, 10)
Ryuta Imaizumi (eps 5, 9)
Saki Hasegawa (ED)
Sang Jin Lee (eps 2, 11)
Satoru Minowa (ep 2)
Shigeki Awai (ep 2)
Shigenori Taniguchi (eps 5, 9)
Shizuka Satō (ep 10)
Shō Hirano (eps 5, 9)
Shōta Ueno (ep 2)
Soo Ho Kim (ep 6)
Soon Young Seo (eps 6, 10)
Su Yeon Lee (eps 4, 7)
Suk Yoon Lee (eps 3, 6, 10)
Sun Young Sung (ep 11)
Takao Ozone (ep 7)
Takayuki Noguchi (OP)
Takenori Tsukuma (ep 1)
Takuma Komata (ep 5)
Tomoyuki Munehiro (ep 2)
Toshiko Sasaki (ep 2)
Toshiya Washida (OP)
Yeong Jun Heo (ep 13)
Yeong Jun Kim (ep 4)
Yoon-Joung Kim (eps 1, 4, 13)
Yoshiaki Tomita (ep 9)
Yoshinobu Aobachi (ep 7)
Yoshiyuki Kumeda (eps 5, 9)
Young Guk Kim (ep 11)
Young Sun Jang (ep 6)
Yukari Komura (ep 2)
Yūki Tamori (OP)
Yukiko Miyamoto (ep 10)
Yūsaku Nakamura (eps 5, 9)
Yūsuke Shingū (OP)
Logo Design: Masako Sawada
Mix Engineer: Yūichi Morita
Mononoke Design:
Saki Hasegawa
Yoshiki Kuga
Music producer:
Tomoko Shibuya
ZimuinG
Offline Editing: Akane Shiraishi
Planning Cooperation: Chieko Akiyama
Production Control: Hidemi Iwamatsu
Prop Design: Haruo Miyagawa
Publicity: Hajime Ryūzaki
Publicity Producer: Yuki Satō
Recording Assistant: Rio Mitsuyama
Sound Effects: Toshiya Wada
Sound Production Manager: Hiroto Kumagai
Special Effects: Misato Kuramochi
Special Support: Shinji Sekizawa
Theme Song Arrangement:
Harumaki Gohan (ED)
Shōta Horie (OP)
Theme Song Composition:
Harumaki Gohan (ED)
Shōta Horie (OP)
Theme Song Lyrics:
Harumaki Gohan (ED)
Shōta Horie (OP)
Theme Song Performance:
mono palette (OP)
Wolpis Carter (ED)
Underworld Writing System Design: Shinsaku Matsuoka
Tomoaki Maeno as Haruitsuki Abeno
Yūki Kaji as Hanae Ashiya

Akira Ishida as Sanae Ashiya
Ayahi Takagaki as Zenko Fujiwara
Chinami Hashimoto as Shizuku
Hiro Shimono as Shihō
Ikue Ōtani as Yahiko
Junichi Suwabe as Legislator
Kōji Yusa as Gyōsei
Lynn as Egen
Mika Kanai as Kinako
Tomoko Kaneda as Keshi
Yōko Hikasa as Koura

Akemi Okamura as Aoi (ep 10)
Akiha Matsui as Children (ep 8)
Ako Mayama as Komon
Atsuyoshi Miyazaki as Chemistry Teacher (ep 3)
Chinami Hashimoto as Hinohara (ep 9)
Daisuke Motohashi as Shinji Fushimi
Emi Miyajima as Justice's Servant (ep 5)
Hiyori Nitta as Chungo
Kaori Mizuhashi as Sasa (ep 12)
Kenichirō Matsuda as Aranaki (ep 9)
Mai Nishikawa as Bonta (ep 12)
Mika Kanda as Legislator's Employee
Miki Itō as Ashiya's Mother
Minoru Inaba as Tatsuma Fujiwara
Nozomi Furuki as Chunichi (ep 11)
Ruka Nemoto as Female Student (ep 3)
Saori Ōnishi as Young Abeno (ep 10)
Takehiro Hasu as Mr. Fuji
Taku Yashiro as Norito Saga
Teruyuki Tanzawa as Homeroom Teacher (eps 1, 3)
Tomomichi Nishimura as Inogaratake Yuuhi Takino Okinagami
Yūgo Sekiguchi as Executive's Servant
Yuko Iida as Ashiya's Sister
Yutaka Aoyama as Oisuke (ep 8)
Japanese companies
Animation Production: Pierrot Plus
Color Coordination:
FORTES (eps 6, 10)
Tezuka Productions (ep 12)
Finishing Check:
FORTES (eps 6, 10)
Tezuka Productions (ep 12)
Key Animation:
FORTES (ep 10)
Hanjin Animation (ep 1)
J-Cube Animation (ep 2)
Jiwoo Animation (eps 1, 7)
Studio NASA (ep 10)
Sunshine Corporation (ep 2)
ZEXCS (ep 10)
Offline Editing: Seyama Henshuuya
Photography: Asahi Production
Production Cooperation:
A.C.G.T (ep 8)
AvocadoST. (ep 7)
AZETA PICTURES (ep 9)
Hanjin Animation (5 episodes
eps 1, 3, 6, 10, 12
)

J-Cube Animation (eps 2, 11)
Jiwoo Animation (eps 4, 7, 13)
Studio Flad (ep 2)
Studio Ghimove
Recording Studio: Three S Studio
Sound Production: KANON
Video Editing: Good Job Tokyo
English cast
English staff
ADR Director: Brittany Lauda
Translation:
Jo-Ann Lieu
Nita Lieu
ADR Script:
Aaron Dismuke (eps 5-12)
Jeramey Kraatz (ep 13)
Matt Shipman
ADR Script Supervisor: Bonny Clinkenbeard
ADR Supervisor: Peter Hawkinson
Assistant ADR Director: Clifford Chapin
Assistant producer:
Samantha Herek
Zach Bolton
Lead ADR Engineer: Austin Sisk
Linguistic Asset Manager: Sarah Alys Lindholm
Materials Coordinator: Trenton Jons
Mix Engineer: Gino Palencia
Senior Video Editor:
Daniel Mancilla
Jeremy Jimenez
Subtitle Timing: Krzysztof Kunc (Crunchyroll)
Talent Coordination: Tara A. Williams
Video Engineer: Brittany Smith
Video Post-Production Manager: Susie Nixon
Aaron Dismuke as Hanae Ashiya
Jason Liebrecht as Haruitsuki Abeno

Brittany Lauda as Yahiko
Dani Chambers as Zenko Fujiwara
Ian Sinclair as Gyosei (Executive)
Janelle Lutz as Koura
Justin Cook as Sakae
Kate Bristol as Kinako
Kayli Mills as Keshi
Meli Grant as Egen
Sarah Wiedenheft as Shizuku
Z. Charles Bolton as Shiho (Justice)

Andy Mullins as Male Chemistry Teacher 3A (ep 3)
Ashe Thurman as Female Classmate 3B (ep 3)
Austin Sisk as Male Student 01A (ep 1)
Brandon Potter as Tatsuma Fujiwara
Brittney Karbowski as Bonta (ep 12)
Bryn Apprill as Chunyon
Casey Casper as Komon
Cassie Ewulu as Female Classmate 3A (ep 3)
Chris Cason as The Executive's Servant
Derick Snow as Oisuke (ep 8)
Elizabeth Maxwell as Aoi (ep 10)
Emi Lo as Boy 08A (ep 8)
Emily Neves as Chunji
Felecia Angelle as Chunzo
Jad Saxton as Sasa
Jordan Jones as Male Classmate 3A (ep 3)
Josh Grelle as Legislator
Katelyn Barr as Ashiya's Sister
Kenny Green as Okinagami
Kristi Rothrock as Boy 08C (ep 8)
Kyle Phillips as Horse Bird 01A (ep 1)
Linda Leonard as Legislator’s Servant
Macy Anne Johnson as Justice's Servant (ep 12)
Madeleine Morris as Ashiya (young)
Mallorie Rodak as
Female Student 01A (ep 1)
Hinohara (ep 9)
Mark Fickert as Mr. Fuji
Mike McFarland as Male Homeroom Teacher 1A (ep 1)
Monica Rial as Chungo
Orion Pitts as Saga
Sam Black as Aranaki
Stephanie Young as Ashiya's Mom
Tabitha Ray as Gorou’s Owner
Terri Doty as Boy 08B (ep 8)
Tia Ballard as Chunichi
Tony Spurgin as Fusshi
Tony A. Campbell as Male PE Teacher 3A (ep 3)
Tyler Walker as Baby Horse Bird 01A (ep 1)
Vic Mignogna as Gyosei (Executive) (simuldub version; ep 2)

Bill Jenkins (Neighborhood Council Head; ep 8)
English companies
Internet Streaming:
AnimeLab (Australia and New Zealand)
Crunchyroll
FUNimation Entertainment (SimulDub)
Licensed by: Crunchyroll
Italian staff
Italian companies
(none)
Distributor: Yamato Video
Internet Streaming: YouTube (Yamato Animation)
Italian cast
(none)

This encyclopedia is collaboratively edited by the users of this site
DISCLAIMER add information report an error lookup sources

Compare this anime's credits with others

# A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Anime anthology