Hanebad! (TV)

Have you seen this? want to / seen some / seen all

Alternative title:
Hanebado! (Japanese)
はねバド! (Japanese)
Genres: drama, tournament
Themes: Badminton
Plot Summary: Nagisa Aragaki is the strict captain of the badminton club at Kitokomachi High School. After a crushing defeat in a tournament, Nagisa trains harder than ever; now fueled by her anger, torment, and fear that all her effort has been in vain. The arrival of two people at Kitokomachi change everything: Kentaro Tachibana and Hanesaki Ayano. Kentaro, who had been selected to participate in the Olympics in the past, becomes the new coach. Hanesaki is the daughter of Uchika Shindo, one of the legends of badminton in Japan. Ayano also happens to be the girl who merciless beat Nagisa in the tournament six months ago.
User Ratings: 186 ratings have been given [details]
 Masterpiece: 12 votes (sub:9, dub:2, raw:1)
 Excellent: 39 votes (sub:36, dub:3)
 Very good: 58 votes (sub:51, dub:5, others:2
1 Spanish subtitled
1 Polish subtitled
)
 Good: 43 votes (sub:37, dub:4, raw:1, others:1
1 Portuguese subtitled
)
 Decent: 15 votes (sub:14, others:1
1 Arabic subtitled
)
 So-so: 9 votes (sub:8, dub:1)
 Not really good: 6 votes (sub:5, dub:1)
 Weak: 2 votes (sub:2)
 Bad: 2 votes (sub:2)
 Awful: -
 Worst ever: -
Seen in part or in whole by 239 users, rank: #2919 (of 7627)
Median rating: Very good
Arithmetic mean: 7.554 (Very good−), std. dev.: 1.5588, rank: #1341 (of 7649)
Weighted mean: 7.529 (Very good−), rank: #1254 (of 7649) (seen all: 7.56 / seen some: 7.43 / won't finish: 5.00)
Bayesian estimate: 7.527 (Very good−), rank: #1028 (of 5778)
Vintage: 2018-07-01
Opening Theme:
"Futari no Hane" by YURiKA
Ending Theme:
"High Stepper" by Yuiko Ohara
Reviews: Show:
Hanebado! ‒ Episode 13 (Oct 1, 2018)
Hanebado! ‒ Episode 12 (Sep 24, 2018)
Hanebado! ‒ Episode 11 (Sep 17, 2018)
Hanebado! ‒ Episode 10 (Sep 5, 2018)
Hanebado! ‒ Episode 9 (Aug 28, 2018)
Hanebado! ‒ Episode 8 (Aug 20, 2018)
Hanebado! ‒ Episode 7 (Aug 13, 2018)
Hanebado! ‒ Episode 6 (Aug 6, 2018)
Hanebado! ‒ Episode 5 (Jul 29, 2018)
Hanebado! ‒ Episode 4 (Jul 23, 2018)
Hanebado! (Jul 17, 2018)
News: Show:
You can contribute information to this page, but first you must login or register

Japanese staff
Japanese cast
Director: Shinpei Ezaki
Series Composition: Taku Kishimoto
Script:
Rintarou Ikeda (eps 6, 8)
Shinpei Ezaki (ep 3)
Taku Kishimoto (7 episodes
eps 1-2, 7, 10-13
)

Yurika Miyao (eps 4-5, 9)
Storyboard:
Aoi Umeki (ED)
Daisuke Tokudo (eps 2, 7)
Hiro Kaburagi (ep 9)
Hiroki Itai (ep 11)
Hiroyuki Hata (ep 8)
Hisashi Saito (ep 12)
Kenichi Imaizumi (ep 10)
Makoto Iino (eps 3, 5)
Naoki Yoshibe (OP)
Shinobu Yoshioka (ep 6)
Shinpei Ezaki (eps 1, 12-13)
Shinya Iino (ep 4)
Episode Director:
Daisuke Tokudo (ep 2)
Hiroki Itai (ep 11)
Kenji Kuroda (ep 6)
Kentarō Kawajiri (ep 8)
Masataka Nishikawa (ALBACROW; ep 3)
Ryota Miyazawa (eps 6, 10)
Shinpei Ezaki (eps 1, 13)
Shinya Iino (ep 4)
Shūjirō Ami (ep 7)
Yuichi Shimohira (ep 9)
Yuki Ikeda (eps 5, 12)
Unit Director:
Aoi Umeki (ED)
Naoki Yoshibe (OP)
Music: Tatsuya Katō
Original creator: Kosuke Hamada
Character Design: Satoshi Kimura
Art Director: Kazuhiro Inoue
Chief Animation Director:
Kazuo Watanabe (eps 8, 11)
Makoto Iino (eps 3, 6, 9)
Satoshi Kimura (eps 1, 4, 7, 13)
Shuji Maruyama (eps 2, 5, 10)
Animation Director:
Aose Sakaguchi (ep 6)
Eriko Haga (ep 13)
Fuyumi Toriyama (ep 4)
Hiroshi Numata (ep 10)
Hiroyuki Shimizu (ep 11)
Ikuo Yoshida (ep 9)
Kanae Hatakeyama (ep 8)
Kazuko Nakayama (ep 10)
Kazuo Watanabe (eps 6, 10)
Keiji Ishihara (eps 1, 6, 11)
Kengo Saitō (ALBACROW; ep 3)
Kōdai Kitahara (eps 1, 8, 13)
Makiko Takeda (ep 5)
Makoto Iino (ep 3)
Manabu Kushibuchi (ep 5)
Mayuko Nishi (ep 11)
Miho Sekimoto (ep 10)
Motohide Nishimura (ep 10)
Naoki Hiramura (eps 4, 9)
Rie Furuya (ep 7)
Riwako Matsui (eps 7, 13)
Ryo Kiyohara (ep 10)
Ryouichi Nakano (eps 6, 11)
Satoshi Kimura (OP; ep 13)
Shino Ikeda (eps 2, 7, 12)
Shinya Kokaji (ep 11)
Shuji Maruyama (ep 10)
Takuya Nishimichi (ep 5)
Toshiyuki Fujisawa (eps 9, 12)
Yasuhiro Namatame (eps 9, 12)
Yōji Minaharu (ep 10)
Yoko Sano (eps 2, 8, 12)
Yusuke Kurinishi (ep 11)
Sound Director: Kazuhiro Wakabayashi
Director of Photography: Keisuke Nozawa (Graphinica)
2D Design:
Azusa Tamura
Shōta Harada (Asahi Production)
2nd Key Animation:
Akiho Matsui (eps 4, 7, 11-12)
Akiko Fujiwara (LIDEN FILMS Kyoto Studio; eps 6-7, 11)
Asami Satoishi (LIDEN FILMS Kyoto Studio; ep 7)
Ayako Ishihara (ep 5)
Ayumu Ikeda (ep 1)
Eriko Haga (LIDEN FILMS Kyoto Studio; eps 2, 7)
forfreedo (ep 13)
Haruka Saiga (LIDEN FILMS Kyoto Studio; eps 6-7, 11)
Ikuo Yoshida (ep 13)
ISE (ep 13)
Kana Hayashi (eps 1-2, 4, 7)
Kaori Akatsu (LIDEN FILMS Kyoto Studio; eps 6-7, 9, 12)
Kazuya Takahashi (ep 13)
Kenji Kuroda (eps 2, 4, 10)
Kiyo Kuroda (ep 13)
Kōji Shiratori (eps 5, 11)
Kyōko Nishimura (eps 11-13)
Masao Han (ep 8)
Mayuko Nishi (LIDEN FILMS Osaka Studio; 5 episodes
eps 4-5, 8-9, 12
)

Mina Kanzaki (LIDEN FILMS Kyoto Studio; ep 7)
Mitomi Nakayama (ep 4)
Mitsuka Sekimoto (eps 2-3)
Mitsuyo Yokono (ep 2)
Mizuki Iwadare (eps 7, 12)
Mizuki Miyata (ep 10)
Motoaki Tsuyukubo (ep 9)
Nana Kunimitsu (LIDEN FILMS Kyoto Studio; eps 6-7, 11)
Naoki Hiramura (ep 1)
Natsumi Hara (ep 3)
Nemunyan (5 episodes
eps 2, 4, 6, 9, 13
)

Nobutaka Ōta (ep 13)
Omuraisu (5 episodes
eps 2, 5, 7-8, 13
)

Ryouichi Nakano (LIDEN FILMS Osaka Studio; eps 4, 7, 12-13)
Satoru Kakutani (eps 4, 6, 8)
Satoshi Harayama (ep 13)
Satoshi Shimada (eps 12-13)
Shin Ōsaki (ep 9)
Shinobu Yoshioka (LIDEN FILMS Osaka Studio; ep 7)
Shinya Kokaji (LIDEN FILMS Osaka Studio; eps 2, 4-5, 12)
Shōta Fujiwara (ep 11)
Sōta Shigefuji (eps 1-2)
Susumu Matsunaga (ep 7)
Taro Aoki (ep 12)
Tomohiro Hirano (BeLoop; ep 7)
werkbau (ep 12)
Yoko Takada (ep 6)
Yu Tong Wang (eps 1, 13)
Yūdai Toyoda (BeLoop; ep 7)
Yuki Jinbo (eps 2, 6)
Yuki Sato (ep 13)
Yukina Nishimura (LIDEN FILMS Kyoto Studio; eps 6-7)
Zhen Wei He (eps 12-13)
3D Animation:
Akira Sakagami (Felix Film; eps 7-13)
Haruyuki Ōkawa (Felix Film; eps 1-8, 10-13)
Hiraku Moriya (Felix Film; 7 episodes
eps 1-2, 4, 7, 10, 12-13
)

Hiroki Uchida (Felix Film; 9 episodes
eps 1-6, 9, 12-13
)

Hong Wei Hu (Felix Film; eps 1-13)
Mai Nakazono (Felix Film; eps 1-5)
Mashiro Nitōbe (Felix Film; ep 5)
Rei Koizu (Felix Film; eps 4, 8, 12-13)
3D Producer: Garyo Tanaka
3D Production: Hikaru Ishii
Action Animator:
Hisanori Hashimoto (4 episodes
eps 2, 5, 11, 13
)

Katsunori Kikuchi (eps 4, 8, 12)
Makoto Iino (ep 3)
Masahiro Tokumaru (eps 1, 6, 13)
Naoki Okada (ep 7)
Animation producer: Tomohito Shinka
Animation Supervisor: Satoshi Kimura (ED)
Assistant Animation Director:
Hiroki Itai (ep 1)
Hiroshi Numata (ep 13)
Hiroyuki Shimizu (eps 7-8, 13)
Ikuo Yoshida (eps 4, 12)
Kanae Hatakeyama (eps 4, 12)
Kazuya Sakamoto (ep 12)
Kenji Kodama (ep 7)
Madoka Ozawa (ep 6)
Maki Ando (ep 10)
Mayuko Nishi (ep 6)
Motohide Nishimura (ep 13)
Nobutaka Ōta (ep 5)
Norifumi Okuno (ep 11)
Rie Furuya (ep 6)
Satoshi Hattori (eps 1-2)
Satoshi Kimura (ep 1)
Shinya Kokaji (ep 6)
Shiomi Yamada (ep 7)
Shuji Maruyama (ep 12)
Takaki Inoue (ep 11)
Toshiyuki Fujisawa (eps 2, 8, 10-11)
Yasuhiro Namatame (ep 6)
Yoko Sano (ep 4)
Yusuke Kurinishi (eps 10, 13)
Assistant Chief Animation Director: Kazuo Watanabe (ep 13)
Assistant Episode Director:
Atsuyuki Yukawa (ep 7)
Shinobu Yoshioka (ep 6)
Assistant Key Animation Director:
Shinya Kokaji (ep 3)
Yoko Sano (ep 3)
Assistant producer: Sachiko Hori
Associate producer: Yoshihiro Furusawa
Background Art:
Chihiro Okawa (Kusanagi; ep 4)
Daiki Itō (Kusanagi; OP; eps 1-13)
Harue Ikeda (Kusanagi; eps 5-6)
Karin Motohashi (Kusanagi; eps 4-6)
Kazuhiro Inoue (Kusanagi; OP; eps 1-13)
Wen Shu Yuan (Kusanagi; ep 11)
Yūki Makino (Kusanagi; eps 6-13)
Background Art Assistant:
Bao Quoc (Nam Hai; ep 4)
Cuong Van (Nam Hai; eps 1-3, 9-11)
Dat Mai (Nam Hai; eps 1-3, 11-12)
Duong Nguyen (Nam Hai; eps 1-4, 7-12)
Hironori Ishikawa (Cosmos Arts; eps 2-3)
Huong Thi (Nam Hai; ep 5)
Huy Thanh (Nam Hai; ep 6)
Huyen Ngoc (Nam Hai; ep 5)
Kana Mime (ep 3)
Khoa Minh (Nam Hai; eps 1-3, 7-11)
Linh Lien (Nam Hai; eps 1-4, 11, 13)
Nhung Tuyet (Nam Hai; 7 episodes
eps 1-3, 9-11, 13
)

Quan Thanh (Nam Hai; ep 6)
Quang Truong (Nam Hai; ep 10)
Thinh Truong (Nam Hai; eps 1-3)
Tu Do (Nam Hai; eps 10-12)
Background Art Chief: Trung Khac (OP; eps 1-13)
Background Art Production:
Tho Ngoc (OP)
Yen Thu (OP)
CG Lead Animator:
Hiroki Uchida
Mai Nakazono (8 episodes
eps 1-5, 10, 12-13
)

CG Rendering:
Huy Thanh (Nam Hai; eps 7-13)
Loi Le (Nam Hai; eps 7-13)
Quan Thanh (Nam Hai; eps 7-13)
Quang Trunh (Nam Hai; eps 7-13)
Son Nam (Nam Hai; eps 10-13)
Color design: Kunio Tsujita
Color setting:
Akira Hashigami (ep 5)
Eri Takahashi (eps 3, 9, 12)
Haruka Yoshikawa (OP; ep 1)
Kunio Tsujita (OP; eps 1, 13)
Shiori Shōji (5 episodes
eps 2, 6, 8, 11, 13
)

Tomoko Kohioki (4 episodes
eps 4, 7, 10, 13
)

Distribution: Masaru Usui
Editing: Mai Hasegawa
Editing Assistant: Misaki Enokida (SANZIGEN)
Ending Animation Director: Aoi Umeki
In-Between Animation:
Airi Tsuyuki (LIDEN FILMS Tokyo 1st Studio; eps 2, 6, 12-13)
Akari Ogino (LIDEN FILMS Osaka Studio; eps 1, 4-7, 12)
Ayaka Kiyohara (LIDEN FILMS Osaka Studio; 6 episodes
eps 1, 4, 6-7, 9, 12
)

Ayano Niwa (LIDEN FILMS Tokyo 2nd Studio; OP; eps 1, 3-7, 9)
Chiaki Kurita (LIDEN FILMS Osaka Studio; ep 1)
Daiki Utagawa (LIDEN FILMS Tokyo 2nd Studio; OP; eps 1-9)
Eri Tokano (LIDEN FILMS Tokyo 2nd Studio; OP; eps 2, 6, 9, 12)
Haruka Aida (LIDEN FILMS Tokyo 1st Studio; eps 6, 12)
Hayato Sakoda (LIDEN FILMS Kyoto Studio; 5 episodes
eps 1-2, 6, 9, 12
)

Imari Ōba (LIDEN FILMS Tokyo 2nd Studio; OP; 6 episodes
eps 1-2, 5-6, 9, 12
)

Jun Jie Zheng (LIDEN FILMS Tokyo 2nd Studio; OP; eps 1, 4-8)
Kae Shibukawa (LIDEN FILMS Osaka Studio; 6 episodes
eps 2, 4, 6-7, 12-13
)

Kaori Akatsu (LIDEN FILMS Fukaya Studio; eps 1, 4)
Karin Fukushima (LIDEN FILMS Kyoto Studio; eps 2, 6)
Karin Oomura (LIDEN FILMS Osaka Studio; 8 episodes
eps 1-2, 6-8, 11-13
)

Ke Yun Du (LIDEN FILMS Tokyo 2nd Studio; OP; eps 1, 5-6, 8-9)
Kiyoko Kawasaki (LIDEN FILMS Osaka Studio; 7 episodes
eps 1, 4-6, 8, 11, 13
)

Kōhei Hirasawa (LIDEN FILMS Tokyo 2nd Studio; 5 episodes
eps 1, 4-5, 9, 12
)

Maho Toyoshima (LIDEN FILMS Osaka Studio; 8 episodes
eps 1-2, 5-6, 8-9, 11, 13
)

Maya Itō (LIDEN FILMS Tokyo 2nd Studio; OP; 9 episodes
eps 1-2, 4-9, 12
)

Mayuko Karesue (LIDEN FILMS Kyoto Studio; eps 2, 6)
Mei Yasuhara (LIDEN FILMS Kyoto Studio; eps 1, 9, 11)
Mie Sugihara (LIDEN FILMS Tokyo 1st Studio; eps 12-13)
Mizuki Iwadare (eps 7, 13)
Nana Kunimitsu (LIDEN FILMS Kyoto Studio; ep 2)
Natsuki Fujii (LIDEN FILMS Osaka Studio; eps 1-2)
Natsumi Morishita (LIDEN FILMS Osaka Studio; 5 episodes
eps 1-2, 4, 6, 12
)

Nobuhiro Andō (LIDEN FILMS Tokyo 2nd Studio; OP; eps 1, 4-6, 12)
Ryōta Hasegawa (LIDEN FILMS Tokyo 1st Studio; eps 6, 12-13)
Seiji Inahashi (LIDEN FILMS Tokyo 1st Studio; OP; 6 episodes
eps 1-2, 5-6, 12-13
)

Shiori Mitani (LIDEN FILMS Osaka Studio; 8 episodes
eps 1-2, 4-7, 9, 13
)

Shō Hiruma (LIDEN FILMS Osaka Studio; 7 episodes
eps 2, 4, 6-9, 11
)

Shōta Naitō (LIDEN FILMS Tokyo 1st Studio; eps 6, 13)
Shuhei Miwa (LIDEN FILMS Tokyo 2nd Studio; OP; eps 1-7, 9-13)
Tomoya Nagatani (TNK; ep 12)
Yō Himuro (LIDEN FILMS Tokyo 2nd Studio; OP; 10 episodes
eps 1-6, 8-10, 12
)

Yui Miyakawa (LIDEN FILMS Tokyo 1st Studio; eps 2, 6, 12)
Yui Yokoyama (LIDEN FILMS Tokyo 2nd Studio; OP; eps 1-9, 11)
Yuka Nakagami (LIDEN FILMS Kyoto Studio; eps 6, 11)
Yūki Hino (LIDEN FILMS Tokyo 2nd Studio; OP; eps 1-13)
Yukina Nishimura (LIDEN FILMS Kyoto Studio; ep 2)
Zhuo Yan Liang (LIDEN FILMS Tokyo 2nd Studio; 6 episodes
eps 1-2, 5-6, 9, 12
)

In-Between Check:
Ayano Niwa (OP)
Emi Nakano (eps 1, 3)
Mizuki Iwadare (eps 4-12 even)
Natsumi Morishita (ep 6)
Sachiyo Hiraide (eps 2, 7-13 odd)
Taiga Sakakibara (ep 2)
Insert Song Arrangement: Minoru Yoshida ("Your Flight"; ep 11)
Insert Song Composition: Yuiko Ōhara ("Your Flight"; ep 11)
Insert Song Lyrics: Yuiko Ōhara ("Your Flight"; ep 11)
Insert Song Performance: Yuiko Ōhara ("Your Flight"; ep 11)
Key Animation:
Ai Miyazawa (eps 7, 9, 12)
Akihiro Nagae (ep 8)
Akiko Fujiwara (LIDEN FILMS Kyoto Studio; eps 1-2, 12)
Akira Koshiishi (ep 10)
Aoi Umeki (ED; ep 13)
Asami Satoishi (LIDEN FILMS Kyoto Studio; ep 12)
Ayako Ito (ep 1)
Ayame Yagisawa (ALBACROW; ep 3)
Ayumu Ikeda (OP; 9 episodes
eps 1-2, 4-7, 9-10, 12
)

Azusa Miyanaga (eps 5, 11)
Chie Hashimoto (eps 8, 11-13)
Chie Nishio (6 episodes
eps 1-2, 4, 8, 11, 13
)

Dai Matsuzaki (ALBACROW; eps 2-3)
De Man Bai (ep 12)
Emi Nakai (ep 10)
Emiko Kataoka (ep 10)
Eri Kamiyama (ep 7)
Fuko Abe (7 episodes
eps 1-2, 4, 6-7, 9, 13
)

Fuyumi Toriyama (eps 1-2, 4, 7)
Haruka Saiga (LIDEN FILMS Kyoto Studio; ep 12)
Hideo Amemiya (eps 7, 9)
Hideo Maru (eps 4, 6)
Hidetoshi Ōmori (ep 4)
Hideyuki Satake (eps 5, 12)
Hiroaki Kawaguchi (ep 8)
Hiroki Itai (eps 1, 4, 11)
Hiroshi Maejima (ep 9)
Hiroshi Sasaki (eps 6-7)
Hiroyuki Honda (eps 9-10)
Hiroyuki Kamura (eps 9, 12)
Hiroyuki Terada (ep 8)
Hisanori Hashimoto (OP; 5 episodes
eps 1-2, 5, 11, 13
)

Ikuo Yoshida (eps 7, 10)
Junko Matsushita (ep 8)
Kanae Hatakeyama (4 episodes
eps 1, 8, 10, 12
)

Katsuji Matsumoto (ep 9)
Katsunori Kikuchi (7 episodes
eps 1-2, 4, 7-8, 12-13
)

Kazuho Takano (ep 4)
Kazunari Araki (LIDEN FILMS Kyoto Studio; ep 12)
Kazuo Watanabe (ep 13)
Kazuya Nakanishi (ep 6)
Kazuya Sakamoto (LIDEN FILMS Kyoto Studio; ep 12)
Kazuya Takahashi (eps 1, 7-8, 12)
Kei Tegure (ALBACROW; ep 3)
Keiji Ishihara (eps 7-13 odd)
Keiji Shigesawa (eps 7-8)
Keita Matsumoto (ep 6)
Ken Kurotori (ep 2)
Kenji Hashimoto (ep 10)
Kenji Kanie (ep 10)
Kenji Kuroda (eps 6, 11-13)
Kentarō Kawajiri (4 episodes
eps 1, 6, 10, 13
)

Koichi Kikuta (ep 2)
Koji Miura (ep 10)
Kou Ito (eps 6, 13)
Kyōka Nakaoka (ep 10)
Kyoko Yufu (ep 4)
Madoka Ozawa (ep 7)
Maiko Ebisawa (ep 4)
Makiko Takeda (eps 5, 7)
Makoto Iino (eps 3, 6-7, 13)
Manabu Kushibuchi (eps 5, 7)
Masahiro Tokumaru (OP; eps 1, 6-7, 13)
Masataka Nishikawa (ALBACROW; eps 2-3)
Masato Okada (ep 7)
Masumi Hoshino (ep 1)
Mayuko Nishi (5 episodes
eps 2, 6-7, 11, 13
)

Miho Sasaki (ep 4)
Mitomi Nakayama (eps 1, 13)
Mitsushi Kasano (ep 6)
Mitsutaka Koshigo (ep 1)
Mizuki Iwadare (eps 4, 10)
Motoi Nakamura (ep 1)
Nana Kunimitsu (LIDEN FILMS Kyoto Studio; ep 12)
Naoki Hiramura (ep 4)
Naoki Okada (OP; eps 7-10, 12-13)
Naoki Yoshibe (OP)
Nobutaka Ōta (eps 5, 10)
Norifumi Okuno (eps 7-8, 13)
Norihiko Tamaki (eps 8, 10)
Osamu Nuita (eps 7, 9)
Peng Yang (Studio Candy Box; ep 3)
Rika Ōta (LIDEN FILMS Kyoto Studio; ep 12)
Riwako Matsui (eps 7, 10)
Ryouichi Nakano (eps 2, 6, 11)
Ryuta Kawagishi (eps 7-9, 11, 13)
Sachiko Suzuki (ep 2)
Satoru Kakutani (ep 10)
Satoru Yamauchi (OP; ep 11)
Satoshi Harayama (eps 5, 8, 12)
Satoshi Hattori (ep 1)
Satoshi Hirayama (ep 7)
Satoshi Horisawa (eps 4, 13)
Satoshi Kimura (OP; eps 1, 13)
Satoshi Shimada (ep 10)
Setsuko Umino (ep 9)
Shi Jie Zhu (Studio Candy Box; ep 3)
Shigemi Aoyagi (ep 4)
Shigemitsu Abe (OP)
Shiho Tamai (ep 4)
Shin'ya Kitamura (ep 1)
Shinichi Takahashi (ep 4)
Shino Ikeda (5 episodes
eps 2, 7, 10, 12-13
)

Shinobu Yoshioka (eps 6, 10, 13)
Shintarō Shimizu (eps 2, 10)
Shinya Kokaji (eps 6-7, 11, 13)
Shiomi Yamada (eps 7, 13)
Shō Hamada (ep 7)
Shosuke Shimizu (ep 10)
Shōta Fujiwara (LIDEN FILMS Kyoto Studio; ep 12)
Shōta Tsutsumi (ep 5)
Shuji Maruyama (OP; eps 2, 7, 12-13)
Shūjirō Ami (eps 1-2, 6-7)
Sōta Shigefuji (eps 4, 7)
Takaki Inoue (eps 4, 8, 10)
Takanori Suzuki (ep 7)
Takumi Takatsuma (eps 5, 8)
Takuya Nishimichi (eps 5, 7, 10)
Tatsuya Abe (ep 10)
Teruaki Tokumaru (eps 12-13)
Teruyuki Omine (eps 1-2)
TOMATO (eps 12-13)
Tomoaki Chishima (eps 4, 8)
Tomohide Kikunaga (eps 2, 6-8, 13)
Tomohiro Takayama (eps 1, 7, 13)
Toshiharu Sugie (ep 7)
Toshiyuki Fujisawa (ep 7)
Ushio Tazawa (OP; ep 7)
werkbau (eps 10, 13)
Yasuhiro Namatame (ep 13)
Yoko Sano (OP; eps 1-2, 10, 13)
Yoshihiro Taniguchi (ep 10)
Yoshitaka Sato (eps 6, 9)
Yu Tong Wang (OP; 7 episodes
eps 2, 4-7, 9, 12
)

Yuichi Itou (LIDEN FILMS Kyoto Studio; ep 12)
Yuki Nakano (ep 7)
Yuki Sato (eps 6, 8, 12)
Yuki Watanabe (ALBACROW; ep 3)
Yusuke Kawakami (OP)
Yuu Kaneshiro (eps 9-10)
Yuuki Yamashita (ep 9)
Zhi Cheng Zhang (Studio Candy Box; ep 3)
Key Animation Assistant: Naoki Yoshibe (ED)
Licensing:
Haruya Ishiwata (eps 4-13)
Mitsuhiro Sugita (eps 4-13)
Modeling:
Akane Sotoma (Felix Film; eps 1-13)
Mashiro Nitōbe (Felix Film; eps 1-13)
Tatsuya Shimano (Felix Film; eps 1-13)
Tatsuya Shiraishi (Felix Film; eps 1-13)
Modeling Director: Tatsuya Shimano
Modeling Sub-Director: Tatsuya Shiraishi
Music Production Assistant: Kōhei Yamada (Up Dream)
Opening Animation Director: Naoki Yoshibe
Paint:
Akira Hashigami (ep 13)
Aoi Umeki (ED)
Paint Assistant: Miharu Takuwa (ED)
Paint Check:
Akira Hashigami (ep 5)
Eri Takahashi (eps 3, 9, 12)
Haruka Yoshikawa (OP; ep 1)
Kunio Tsujita (OP; eps 1, 13)
Shiori Shōji (5 episodes
eps 2, 6, 8, 11, 13
)

Tomoko Kohioki (4 episodes
eps 4, 7, 10, 13
)

Paint Check Assistant:
Akira Hashigami (eps 7-11)
Asami Kikkawa (BeLoop; eps 10-11)
Haruka Yoshikawa (eps 7-13)
Teppei Sano (eps 12-13)
Yuki Ibaraki (eps 10-11)
Photography:
Aoi Umeki (ED)
Atsuko Okui (Assez Finaud Fabric; eps 12-13)
Ayumi Okano (Graphinica Tokyo Studio; ep 13)
Bo Ra Kim (Graphinica Tokyo Studio; eps 4-5, 8-11)
Chihaya Sakai (Graphinica Sapporo Studio; OP; eps 1-13)
Eiko Hirayama (Graphinica Tokyo Studio; ep 11)
Haruhide Ishiguro (Graphinica Tokyo Studio; ep 12)
Haruka Gotō (Graphinica Tokyo Studio; eps 11, 13)
Hikari Itō (Graphinica Tokyo Studio; 5 episodes
eps 4-5, 8, 10, 13
)

Hironobu Hatanaka (MADBOX; eps 4-5)
Hiroo Yoshioka (Graphinica Tokyo Studio; ep 11)
Hitoshi Tamura (Graphinica Tokyo Studio; ep 11)
Hyo Mok Yang (Graphinica Tokyo Studio; ep 11)
Isao Tōkairin (Graphinica Tokyo Studio; eps 11-13)
Kanae Ouchi (Assez Finaud Fabric; ep 13)
Kaneko Fujimaki (Assez Finaud Fabric; ep 12)
Kazuma Hatakeyama (Graphinica Tokyo Studio; eps 4-5, 8-9)
Kazuma Shinzato (Graphinica Tokyo Studio; ep 8)
Keisuke Nozawa (Graphinica Sapporo Studio; OP; eps 1-13)
Ken Sōshi (ep 11)
Kōhei Tanada (Graphinica Tokyo Studio; OP; eps 8-12)
Kotomi Murayama (Graphinica Sapporo Studio; OP; eps 1-13)
Madoka Tada (OP; eps 1-13)
Miho Sakina (ED)
Mika Watanabe (Graphinica Sapporo Studio; OP; eps 1-13)
Norimasa Teramoto (Wao World; ep 10)
Osamu Motoyama (Graphinica Tokyo Studio; ep 11)
Rieko Koike (Assez Finaud Fabric; ep 13)
Shouko Harada (Graphinica Tokyo Studio; eps 4-5, 8, 11)
Takao Saito (Graphinica Tokyo Studio; ep 13)
Takaya Takahashi (Graphinica Tokyo Studio; ep 11)
Takeshi Miyakawa (Graphinica Tokyo Studio; eps 4-5, 10-11)
Taketo Kimura (Graphinica Tokyo Studio; eps 4-5, 11-12)
Tetsuji Sakamaki (Graphinica Tokyo Studio; eps 8-9, 11-13)
Toshihiro Fujita (Graphinica Tokyo Studio; eps 10-11)
Yoshihiro Sekiya (Graphinica Tokyo Studio; eps 11-12)
Yoshiko Takashimizu (Graphinica Tokyo Studio; ep 8)
Yū Nishino (Graphinica Tokyo Studio; ep 9)
Yu Zhang (LandQ Studios; ep 11)
Yuichiro Tozawa (Graphinica Tokyo Studio; ep 11)
Yukihiro Masumoto (Graphinica Tokyo Studio; ep 13)
Yusuke Sasano (Graphinica Tokyo Studio; eps 4-5, 8-12)
Photography Manager: Hironori Mutō (Graphinica; eps 11-13)
Planning Assistant:
Akira Kanai
Masatoshi Takahashi
Production Advancement:
Akira Yanagida (ep 6)
Eimi Gonshō (ep 9)
Fūko Tatsuno (ALBACROW; ep 3)
Hiroshi Inakawa (ED; eps 2, 6, 12)
Kazutoshi Maeda (eps 1, 7, 10)
Kazuya Maki (eps 8, 11)
Kento Nakamura (ep 10)
Kōhei Sugiyama (OP; ep 4)
Ryūichirō Ibata (ep 9)
Taro Tanaka (eps 3-4)
Yasushi Tomoda (ep 7)
Yūichi Ōyama (BeLoop; ep 5)
Yūsuke Baba (ep 13)
Production Advancement Assistant:
Hiroyuki Ukita (ep 6)
Kazutoshi Maeda (eps 9, 12-13)
Kazuya Maki (eps 12-13)
Taro Tanaka (eps 2, 6)
Production Desk: Yūichi Ōyama (BeLoop)
Production manager: Tetsuro Satomi
Production Staff:
Jun Kasahara ("Mori Bado!")
Kensuke Hiraoka ("Mori Bado!")
Publicity Producer: Hiroyuki Koreeda
Recording Adjustment: Fumie Ishikura
Recording Assistant: Kandai Fujita
Setting Production: Yasushi Tomoda
Sound Effects: Kaori Yamada
Sound Production Manager: Risa Nakamura
System Management: Tomoyuki Baba
Theme Song Arrangement:
Minoru Yoshida (ED)
Sho Yamamoto (OP)
Theme Song Arrangement Assistant: manzo (OP)
Theme Song Composition:
Yoshiki Mizuno (OP)
Yuiko Ōhara (ED)
Theme Song Lyrics:
Sho Yamamoto (OP)
Yuiko Ōhara (ED)
Theme Song Performance:
Yuiko Ōhara (ED)
YURiKA (OP)
Title Design: Tomoyuki Sugimoto (uni-co)
Video Editing:
Ayuka Suzuki (Q-Tec; ep 4)
Fumiko Okamoto (Q-Tec; ep 6)
Kazuki Kiyohara (Q-Tec; eps 8-11)
Kosuke Tanaka (Q-Tec)
Maki Sendo (Q-Tec; 6 episodes
eps 1-3, 5, 7, 13
)

Yuuta Mochizuki (Q-Tec; ep 12)
Hitomi Ohwada as Ayano Hanesaki
Miyuri Shimabukuro as Nagisa Aragaki

Ai Kayano as Yuika Shiwahime
Arisa Sakuraba as Nozomi Ishizawa
Asami Shimoda as Kaoruko Serigaya
Konomi Kohara as Erena Fujisawa
Mariya Ise as Conny Christensen
Mikako Komatsu as Miyako Tarōmaru
Nobuhiko Okamoto as Kentarō Tachibana
Sayaka Ohara as Uchika Hanesaki
Yuuna Mimura as Riko Izumi

Rarisa Tago Takeda as Suzu Shiraishi
Tetsuo Goto as Mashashii
Japanese companies
2D Design: Asahi Production
2nd Key Animation:
A-Line (ep 10)
A-Real (eps 8-9, 11-12)
Actas (ep 1)
Alpha Animation
Anime R (ep 7)
Art Base Bam (ep 4)
Arvo Animation (ep 7)
Be Loop (eps 1-9, 11-12)
BONES (eps 9, 11)
G&G Direction (ep 3)
GAINAX (ep 10)
Graphinica (ep 3)
Hadashi Pro (eps 3, 9)
ingresA (ep 2)
Jumondo (ep 2)
LIDEN FILMS Kyoto Studio (ep 7)
LIDEN FILMS Osaka Studio (eps 1, 5, 7)
M.S.J Musashino Production (eps 6-7)
Nakamura Production (8 episodes
eps 2-4, 6-7, 9, 11, 13
)

Platinum Vision (eps 7-12)
Production I.G (ep 3)
Ashi Productions (ep 7)
Reboot (eps 1, 4-13)
Rising Force (eps 2, 9)
SANZIGEN Animation Studio (ep 7)
Snow Light Staff (eps 2, 9)
Studio Dub (eps 2, 4)
Studio Elle (ep 2)
Studio Gokumi (ep 8)
Studio Gram (ep 10)
Studio Guts (eps 10-11)
Studio μ (eps 5, 8, 11)
Studio Toybox (ep 8)
TAP (7 episodes
eps 4-5, 7-8, 10-11, 13
)

Studio Toybox
Triple A (ep 7)
WHITE FOX (eps 1, 7-9)
WHITE FOX Izukōgen Studio (ep 2)
3DCGI: Felix Film (OP; eps 1-13)
Animation Production: LIDEN FILMS
Background Art:
Kusanagi (OP; eps 1-13)
Background Art Assistance:
Cosmos Arts (eps 2-3)
Nam Hai (OP; eps 1-13)
Badminton Photography Assistance: Q-Tec
CG Rendering: Nam Hai (eps 7-13)
Danish Pronunciation Supervision: Isaac Shibuya School (ep 9)
In-Between Animation:
Big Owl (eps 6, 9, 13)
ingresA (ep 2)
Jumondo (eps 2, 6)
LIDEN FILMS Fukaya Studio (eps 1, 4)
LIDEN FILMS Kyoto Studio (5 episodes
eps 1-2, 6, 9, 12
)

LIDEN FILMS Osaka Studio (11 episodes
eps 1-2, 4-9, 11-13
)

LIDEN FILMS Tokyo 1st Studio (OP; 6 episodes
eps 1-2, 5-6, 12-13
)

LIDEN FILMS Tokyo 2nd Studio (OP; eps 1-13)
M.S.J Musashino Production (eps 5-8, 13)
Millepensee (ep 6)
Platinum Vision (ep 8)
R.I.C
Reboot (OP; eps 1-3, 5-13)
R.I.C (ep 9)
Studio Gram (ep 10)
TAP (eps 5-13)
TNK (eps 11-12)
Trigger (ep 1)
Triple A (ep 7)
In-between Check: Reboot (ep 3)
Key Animation:
Albacrow (ep 3)
Candy Box (eps 2-3)
LIDEN FILMS Kyoto Studio (ep 12)
MK Seoul (eps 7, 9-10)
Reboot (eps 2, 5, 10)
Studio Gokumi (ep 11)
Studio μ (eps 5, 10)
Music Production: Toho Music
Music Production Assistance: APDREAM
Paint:
A-Real (eps 4, 6)
Be Loop (OP; eps 2, 5, 8, 11)
Big Owl (eps 6, 9, 13)
Graphinica (ep 11)
Jumondo (eps 2, 6, 12)
LIDEN FILMS (5 episodes
eps 1-2, 4, 6, 13
)

M.S.J Musashino Production (eps 5-8, 13)
Millepensee (ep 6)
Reboot (OP; eps 1, 3-13)
R.I.C (ep 9)
Studio Elle (eps 2, 9)
Studio Gram (ep 10)
Studio μ (ep 5)
TAP (eps 5-13)
Triple A (ep 7)
Photography:
Assez Finaud Fabric. (eps 12-13)
Graphinica Sapporo Studio (OP; eps 1-13)
Graphinica Tokyo Studio (eps 4-5, 8-13)
LandQ studios (ep 11)
MADBOX (eps 4-5)
Wao World (ep 10)
Production Assistance:
Albacrow (ep 3)
Be Loop (ep 5)
Candy Box (ep 3)
Publicity Design: CHProduction
Recording Studio: Glovision Kudan Studio
Sound Production: Glovision
Title Design: uni-co
Video Editing: Q-Tec
English cast
English staff
ADR Director: Tabitha Ray
ADR Engineer:
Jeremy Woods (eps 1-2)
Jose Sandoval (ep 2)
ADR Script Supervisor: Bonny Clinkenbeard
Line Producer: Kyle Phillips
Mix Engineer: William Dewell
Amber Lee Connors as Ayano Hanesaki
Dawn M. Bennett as Nagisa Aragaki
Kyle Igneczi as Kentarō Tachibana

Ariel Graham as Connie Christensen
Colleen Clinkenbeard as Uchika Hanesaki
Jill Harris as Riko Izumi
Katelyn Barr as Miyako Tarōmaru
Lynsey Hale as Nozomi Ishizawa
Mallorie Rodak as Yuika Shiwahime
Mikaela Krantz as Kaoruko Serigaya
Sarah Wiedenheft as Elena Fujisawa

Aaron Roberts as Male Adult Coach 08B (ep 8)
Alejandro Saab as
Hayama
Hayama (Teen)
Alison Viktorin as Tagajo
Anastasia Munoz as Female Teen Player (ep 3)
Anthony Bowling as
Gaku
Gaku (Teen)
Barry Yandell as
Kura
Nozomi’s Coach (ep 6)
Belsheber Rusape as Male Adult Coach 07B (ep 7)
Ben Bryant as
Male Adult Announcer 08A (ep 8)
Male Adult Referee 08B (ep 8)
Blake Shepard as Masao
Brian Olvera as Tennis Captain
Brittany Lauda as Yuka
Brittney Karbowski as Female Teen Player 07B (ep 7)
Bryn Apprill as Female Teen Player 08D (ep 8)
Caroline Turner Cole as Female Teen Player 08B (ep 8)
Casey Casper as Cho (ep 3)
Chad Halbrook as Hosoi (ep 10)
Chris Burnett as
Male Adult Coach 08A (ep 8)
Male Adult Referee 07A (ep 7)
Daman Mills as
Male Adult Referee 08A (ep 8)
Saionji
Dave Trosko as Male Adult Coach 07A (ep 7)
Didi Archilla as Riko’s Sister 06C (ep 6)
Dusty Feeney as Female HS Student 06B (ep 6)
Elizabeth Sweet as
Female Adult Referee 07A (ep 7)
Female Teen Player 07F (ep 7)
Emi Lo as Hayama (Young)
Emily Fajardo as Female Student 10A (ep 10)
Emily Neves as Female Teen Player 08F (ep 8)
Felecia Angelle as Sasa
Howard Wang as Male Adult Coach 10A (ep 10)
Jamie Marchi as Female High School Student (ep 3)
Jeannie Tirado as Riko’s Sister 06A (ep 6)
Jennifer Alyx as Tomo
Jenny Siddall as
Female Teen Player 07C (ep 7)
Female Teen Player 07G (ep 7)
Jessica Sluys as
Female HS Student 06A (ep 6)
Female Random Adult 06A (ep 6)
Joanna Beatty as Female Student 08A (ep 8)
Kenny Green as Masashi
Kristi Rothrock as Riko’s Sister 06B (ep 6)
Kristin Sutton as Female Teen Player 08C (ep 8)
Lauren Tien as Female Teen Player 07D (ep 7)
Luci Christian as Shiraishi
Lynsey Hale as Female Teen Player 07E (ep 7)
Macy Johnson as Female Adult Actor (ep 3)
Madeleine Morris as Misato
Marissa Lenti as Female Teen Player 07A (ep 7)
Mark Stoddard as Watari
Marla Acevedo as Ushi
Monica Rial as Ookuba
Morgan Berry as
Female Random Adult 06B (ep 6)
Female Student 10B (ep 10)
Patric Carroll as Male Adult Referee 06A (ep 8)
Patrick Morphy as
Adult Referee (ep 3)
Male HS student A (ep 3)
Philip Annarella as Male HS student B (ep 3)
Ryan Reynolds as Female Teen Player 08E (ep 8)
Sara Ragsdale as Noriko
Steph Garrett as
Megu
Riko’s Brother 06A (ep 6)
Stephanie Young as Gaku (Young)
Tabitha Ray as Female Teen Player 08A (ep 8)
Tiffany Lang as
Female Student 08B (ep 8)
Tomoda

English companies
Internet Streaming:
Crunchyroll
FUNimation Entertainment (SimulDub™)

This encyclopedia is collaboratively edited by the users of this site
DISCLAIMER add information report an error lookup sources

# A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Anime anthology