Time Bokan 24 (TV)

Have you seen this? want to / seen some / seen all

Alternative title:
タイムボカン24 (Japanese)
Plot Summary: Tokio is a junior high student living in the present time who is suddenly made a member of the 24th century's Space-Time Administration Bureau. Immediately, he learns that the history he has learned in the textbooks is wrong, and there is a more interesting version of history where the peerless beauty Cleopatra is actually the comic duo of Cleo and Patra, Momotarō is more of an ogre than actual ogres. Together with his teammate Calen, they use the 24 Bokan Mecha to search for the True History.
Running time: half hour per episode
Number of episodes: 24
Episode titles: We have 24
Vintage: 2016-10-01
Opening Theme:
"Fantastic Time" by Hey! Say! JUMP
Ending Theme:
#1: "TRUE LOVE" by Ai Shinozaki
#2: "Geki Yaba∞Bokkān!!" by Moso Calibration
News: Show:
You can contribute information to this page, but first you must login or register

Japanese staff
Japanese cast
Director: Takayuki Inagaki
Series Composition: Yoichi Kato
Script:
Hiroko Kanasugi (6 episodes
eps 6, 8, 10, 15, 19, 23
)

Takahiro Nagano (6 episodes
eps 3-4, 11, 16, 20, 22
)

Takamitsu Kouno (4 episodes
eps 5, 9, 14, 17
)

Takashi Aoshima (eps 13, 21)
Yoichi Kato (7 episodes
eps 1-3, 7, 12, 18, 24
)

Storyboard:
Akitoshi (ep 15)
Hiroaki Yoshikawa (eps 14, 19)
Jun'ichi Sakata (ep 6)
Katsuyuki Kodera (8 episodes
eps 3, 7, 10, 12, 16-17, 21, 23
)

Koji Yoshikawa (ep 4)
Naomichi Yamato (ep 8)
Shinichi Watanabe (eps 2, 5)
Takashi Horiuchi (Graphinica; OP2)
Takayuki Inagaki (OP; ED; ep 1)
Tetsuto Saitoo (eps 11, 20, 24)
Yuuzou Satou (ED2)
Episode Director:
Ayataka Tanemura (ep 5)
Fumio Maezono (ep 15)
Hiroshi Tamada (ep 22)
Hisaya Takabayashi (ep 7)
Katsuya Shigehara (eps 1, 10)
Keishin Jo (eps 12, 19, 24)
Masahiro Takada (ep 9)
Masayuki Iimura (ep 2)
Satoshi Takafuji (eps 14, 20)
Shigeki Awai (eps 11, 20)
Shigeru Kimiya (ep 8)
Sumito Sasaki (ep 18)
Tatsuya Nokimori (ep 4)
Toshikatsu Tokoro (ep 23)
Yoshito Hata (5 episodes
eps 6, 13, 16, 21, 24
)

Yūsuke Onoda (ep 11)
Unit Director:
Hiroyuki Okuno (OP1)
Takashi Horiuchi (Graphinica; OP2)
Takayuki Inagaki (ED1)
Yuuzou Satou (ED2)
Art Director: Michiko Yoshida (Studio Tulip)
Animation Director:
Aki Maeda (ep 7)
Akihiko Oka (ep 9)
Akira Kano (ep 10)
Atsuko Yamazaki (ep 6)
Aya Nishimura (eps 19-20)
Boo Hee Lee (ep 23)
Eiichi Tokura (eps 11, 18)
Eri Tokugawa (ep 21)
Hajime Yoshida (ep 11)
Hiro Ohki (ep 2)
Hirofumi Onodera (eps 11, 18)
Ichiro Hattori (ep 23)
Kazunori Ozawa (OP1)
Kazunori Takahashi (ep 8)
Kazuyuki Ikai (eps 15, 22)
Kosei Takahashi (ep 11)
Kosuke Yoshida (ep 2)
Manabu Tanzawa (ep 23)
Masahiko Komino (eps 19, 24)
Miho Aoki (ep 23)
Noriyuki Fukuda (ep 9)
Risa Takai (5 episodes
eps 10, 14, 19-20, 24
)

Shigeki Awai (eps 11, 18)
Shigenori Kurii (eps 22, 24)
Shigeru Uchihara (ep 7)
Shingo Nakamura (ep 1)
Shinichi Suzuki (ep 4)
Shinichi Wada (ep 17)
Shinichiro Minami (ep 15)
Shinpei Koikawa (ep 1)
Shinsuke Yoshida (ep 2)
Shiro Shibata (ep 5)
Takahiko Yoshida (eps 16, 24)
Takahiro Yoshimatsu (OP1-2,ED1-2)
Tatsuya Abe (ep 1)
Tetsurō Moronuki (ep 4)
Tetsurō Taira (eps 11, 18)
Tomoaki Kado (eps 4, 7)
Tomohiro Kawahara (OP1)
Toshio Mori (ep 17)
Toyoaki Fukushima (ep 15)
Yasuhiro Seo (ep 7)
Yoko Sano (ep 15)
Yūji Shimizu (ep 3)
Yuka Takemori (ep 3)
Yukari Kobayashi (eps 13, 21)
Mechanical design: Kunio Okawara

2nd Key Animation:
Akira Matsunaga (Nakamura Production; ep 7)
Asa Kawamurata (Nakamura Production; ep 7)
Atori Ozawa (ep 14)
Aya Maeda (ep 19)
Aya Nishimura (eps 10, 12, 14)
Aya Tajima (ep 5)
Ayako Sakamoto (Rising Force; ep 9)
Chiyo Imamaki (ep 2)
Emi Nakano (ep 1)
Erika Suzuki (OP2; eps 7, 10)
Fuki Kurihara (ep 5)
Hanako Enomoto (eps 4, 7)
Hee Jung Kim (Anihouse Sun; ep 24)
Hideaki Ariga (eps 5, 11, 18)
Hiro Ohki (ep 2)
Hiroki Yoshida (ep 5)
Hiroya Sawaguchi (ep 11)
Hiroyuki Moriguchi (eps 11, 18)
Hyeon Kyeong Oh (ep 11)
Ji Seung Park (Mico Animation; eps 12, 19, 24)
Jin-Hee Kim (Anihouse Sun; ep 24)
Kayoko Ezoe (ep 10)
Kazuma Nakao (ep 8)
Kazunori Ozawa (OP1)
Kazunori Takada (ep 10)
Kazuto Yamada (eps 5, 11)
Kenji Shibata (ep 24)
Kensuke Abe (Rising Force; ep 9)
Kimiko Matsushita (ep 20)
Kouichi Uchiyama (Rising Force; ep 9)
Kouki Yoshida (eps 5, 11)
Kyōka Nakaoka (Anime R; ep 7)
Kyoko Yamane (Rising Force; ep 9)
Machiko Yoshida (ep 8)
Mari Kobayashi (ep 7)
Masahiro Yufune (Wao World; ep 7)
Michiru Ikezawa (Studio Luna; ep 9)
Misato Seki (ep 2)
Mitsuru Nakata (Nakamura Production; ep 7)
Nana Yamazaki (ep 10)
Nao Takano (ep 19)
Narumi Kohama (ep 11)
Narumi Takahashi (ep 8)
Natsuki Yamada (eps 2-4, 10)
Noriyuki Imaoka (ep 24)
Osamu Fujimori (ep 2)
Rikiya Okano (Nomad; ep 20)
Risa Arai (A-Real; ep 9)
Ryo Minamino (Wao World; ep 7)
Ryōko Mita (ep 1)
Sayuri Ehara (Rising Force; ep 9)
Seren Fujii (eps 5, 11)
Shin Woo Kim (Mico Animation; ep 20)
Shouta Ueno (Wao World; ep 7)
Taeko Igo (ep 8)
Takana Shirai (ep 4)
Takashi Nakamichi (ep 4)
Takumi Onuki (ep 23)
Takurō Sakurai (eps 4, 10, 12)
Tetsuya Matsumoto (ep 1)
Tōga Kawajiri (OP1; ep 12)
Tomoaki Satō (Rising Force; ep 9)
Tomoka Mizusawa (ep 1)
Tomokazu Gunji (ep 24)
Touma Kanbara (ep 19)
Yuka Hattori (ep 2)
Yuki Nomura (ep 11)
Yumiko Ōmae (ep 12)
Yuusuke Satou (ep 22)
Assistant Animation Director:
Eiichi Tokura (ep 5)
Eun Ha Kim (ep 21)
Hanako Enomoto (ep 17)
Hiroaki Kawaguchi (ep 6)
Hirofumi Onodera (ep 5)
Hiroki Fukuda (ep 1)
Hiroshi Itō (ep 17)
Katsuya Shigehara (ep 1)
Masumi Hattori (ep 6)
Natsuki Yamada (ep 17)
Risa Takai (eps 1, 3)
Sang Jin Lee (ep 21)
Tetsurō Taira (ep 5)
Yumiko Ōmae (ep 17)
Background Art:
Akihiro Kimura (Studio Tulip; 10 episodes
eps 2, 7, 11-17 odd, 21-24
)

Asami Kondō (Studio Tulip; eps 2, 4)
Ayano Enomoto (Studio Tulip; 8 episodes
eps 2, 4-5, 8-16 even
)

Azusa Sugawara (Studio Tulip; 13 episodes
eps 1, 5, 10-12, 14, 16-17, 19-20, 22-24
)

Bao Chong Wang (Studio Tulip; 16 episodes
eps 1, 3, 5-6, 9-12, 14-20, 23
)

Chiari Nishina (Studio Tulip; 19 episodes
eps 2, 4-5, 7-10, 12, 14-24
)

Daisuke Negishi (Studio Tulip; 13 episodes
eps 2, 4-5, 8, 10-11, 13, 15, 17, 21-24
)

Daisuke Suzuki (Studio Tulip; 9 episodes
eps 1, 3, 5-6, 13, 17, 21-22, 24
)

Eiji Kashikawa (Studio Tulip; 9 episodes
eps 1, 3, 6, 14, 16, 19-20, 22, 24
)

Emiko Sawada (Studio Tulip; 10 episodes
eps 1, 3, 5-6, 11, 14, 16, 19-20, 24
)

Haruka Akutsu (Studio Tulip; 12 episodes
eps 2, 4, 7-11, 13, 15, 17, 21, 23
)

Haruka Taira (Studio Tulip; 8 episodes
eps 1, 3, 6, 11-17 odd, 23
)

Hikaru Itsumi (Studio Tulip; 12 episodes
eps 1, 3, 6, 12, 14, 16-17, 19-20, 22-24
)

Hitomi Satō (Studio Tulip; 13 episodes
eps 1, 3, 5-7, 9-11, 13, 15, 17, 21, 23
)

Jun Ming Wu (Studio Tulip; 11 episodes
eps 2, 4, 7-12, 14, 16-17
)

Katsuhisa Takiguchi (Studio Tulip; ep 23)
Lin Ge (Studio Tulip; 14 episodes
eps 1, 3, 5-7, 9-11, 13, 15, 21-24
)

Makoto Ōta (Studio Tulip; 13 episodes
eps 1, 3, 5-6, 12, 14, 16-17, 19-22, 24
)

Manabu Kato (Studio Tulip; 13 episodes
eps 2, 4-5, 8, 10-13, 17, 21-24
)

Masako Takahashi (Studio Tulip; 9 episodes
eps 2, 4, 7-11, 13, 15
)

Megumi Yamamoto (Studio Tulip; 8 episodes
eps 1, 3, 6-7, 10-13
)

Naoki Ohya (Studio Tulip; 15 episodes
eps 1, 3, 5-6, 9, 12, 14, 16-17, 19-24
)

Ryōka Tomatsu (Studio Tulip; eps 2, 4)
Saori Takeuchi (Studio Tulip; eps 2, 4, 7-13)
Sayuri Tanaka (Studio Tulip; 8 episodes
eps 5, 7, 12, 15, 17-18, 21, 23
)

Seina Kawasaki (Studio Tulip; 9 episodes
eps 1, 3, 5-6, 11-17 odd, 23
)

Si Man Wei (Studio Tulip; 16 episodes
eps 2, 4, 7-12, 14-17, 19-22
)

Takehiko Segawa (Studio Tulip; 19 episodes
eps 2, 4-5, 7-10, 12, 14-24
)

Takuma Mochizuki (Studio Tulip; 14 episodes
eps 1, 3, 5-7, 11-12, 14, 16-17, 19-21, 23
)

Tomomi Mutō (Studio Tulip; eps 2, 4, 8)
Tomomi Sunagawa (Studio Tulip; 9 episodes
eps 1, 3, 6-7, 9-10, 13, 17, 21
)

Tomoyasu Hosoi (Studio Tulip; 13 episodes
eps 2, 4, 7-8, 10-11, 13, 15, 17, 21-24
)

Yoshika Matsushita (Studio Tulip; ep 2)
Yukiko Ashino (Studio Tulip; 10 episodes
eps 2, 4-5, 7-8, 11, 13, 15, 21-22
)

Yukino Kataoka (Studio Tulip; 15 episodes
eps 1, 3, 5-6, 9-10, 12, 14, 16-17, 19-23
)

Background Assistance:
Eiji Kashikawa (11 episodes
eps 5, 7, 9-13, 15, 17-18, 21
)

Sayuri Tanaka (14 episodes
eps 1-4, 6, 8, 13-14, 16, 19-20, 22-24
)

Color Coordination:
Aoi Naganuma (ep 22)
Asami Saitou (ep 8)
Eriko Murata (Graphinica; OP2,ED2)
Kasumi Hoshi (ep 2)
Maki Yamamoto (eps 7, 14, 20)
Mariko Kawai (OP1,ED1; eps 1, 11-12)
Miho Hasegawa (5 episodes
eps 4-5, 10, 19, 23
)

Mio Hanada (ep 2)
Natsuko Ueno (Hiwa; 4 episodes
eps 3, 12, 16, 24
)

Risa Nakamura (ep 9)
Ryōta Katsuta (eps 7, 14, 20)
Tsuyoshi Okano (ep 17)
Yukiko Shigemitsu (eps 11, 18)
Creative Producer: Akihiro Hino
Finish Animation:
Akihiko Ota (ep 2)
Asami Yamashita (ep 8)
Aya Senna (ep 13)
Kasumi Hoshi (ep 2)
Maki Yamamoto (Production IMS; ep 7)
Mariko Kawai (ep 1)
Mio Hanada (ep 2)
Miyuki Watanabe (ep 8)
Moe Hayashida (ep 13)
Ryōta Katsuta (Production IMS; ep 7)
Takashi Nakamichi (ep 12)
Tomoko Yamazaki (ep 8)
Yoriko Matsumori (ep 8)
Yuusuke Satou (Studio Cosmo; eps 10, 16)
Finish Check:
Aoi Naganuma (ep 22)
Asami Saitou (ep 8)
Eriko Murata (Graphinica; OP2,ED2)
Kasumi Hoshi (ep 2)
Maki Yamamoto (eps 7, 14)
Mariko Kawai (OP1; eps 1, 11)
Miho Hasegawa (5 episodes
eps 4-5, 10, 19, 23
)

Mio Hanada (ep 2)
Natsuko Ueno (Hiwa; eps 3, 16, 24)
Risa Nakamura (ep 9)
Ryōta Katsuta (eps 7, 14)
Tsuyoshi Okano (ep 17)
Yukiko Shigemitsu (eps 11, 18)
In-Between Animation:
Akihiko Ota (ep 2)
Arisa Satō (ep 8)
Ayaka Nakao (ep 2)
Chiaki Kurakazu (ep 2)
Eishu Okusaka (ep 8)
Hiroyuki Morita (ep 2)
Kazuma Nakao (ep 8)
Machiko Yoshida (ep 8)
Miki Tsujimura (ep 8)
Natsu Arakawa (Artland; ep 12)
Rika Takeda (ep 12)
Sae Ozawa (ep 8)
Shiori Saitō (ep 8)
Tomoe Sugawara (Asahi Production; ep 3)
tomoya takahashi (ep 2)
Yui Morisawa (ep 8)
Yuki Igari (ep 8)
Yukie Kaneko (ED2; 4 episodes
eps 12, 16, 19, 24
)

Yukie Yasuoka (ep 2)
Yukiko Sakai (ep 1)
Yuko Kato (Artland; ep 12)
In-Between Check:
Akihiko Ota (ep 2)
Emi Nakano (ep 4)
Hiroshi Kuri (ep 15)
Kaori Ohara (Asahi Production; ep 3)
Masato Suzuki (Asahi Production; ep 3)
Minoru Abe (ep 1)
Minoru Okabe (eps 10, 14, 19)
Natsumi Oshima (Asahi Production; ep 3)
Takashi Nakamichi (ep 3)
Takayuki Kuroyanagi (ep 17)
Tatsuji Narita (ep 8)
Yu Kitamura (Asahi Production; ep 3)
Yukie Kaneko (eps 3, 7)
Key Animation:
Aika Kawasaki (OP1-2)
Aki Kuki (ep 2)
Aki Maeda (eps 1, 3-4)
Akihiko Oka (ep 9)
An Jai Ho (eps 10, 19)
Aose Sakaguchi (ep 11)
Atsushi Tsukamoto (ep 9)
Aya Maeda (eps 1, 3-4)
Aya Nasuno (ep 6)
Aya Nishimura (ep 5)
Aya Sasaki (Studio Wanpack; ep 7)
Ayaka Yakaku (ep 9)
Ayako Sone (ep 23)
Ayumi Bono (ep 11)
Ayumi Tsukishita (Studio Bambino; ep 20)
Chie Hashimoto (ep 18)
Chie Ōtsuki (ep 23)
Chiho Fujiwara (ep 14)
Daichi Kouriki (ep 5)
Daiki Ōta (ep 17)
Daisuke Saito (Studio Cosmo; ep 10)
Daisuke Satō (Studio Cosmo; ep 3)
Eiichi Tokura (ep 18)
Eiji Fukuyama (ep 2)
Emiko Kataoka (ep 6)
Erika Suzuki (eps 12, 14, 16)
Fumika Watabe (eps 1, 3, 7)
Fusae Sato (ep 21)
Gen Sato (ep 17)
Hajime Matsuzaki (ep 15)
Hajime Tadokoro (ep 1)
Han Lu Feng (Animation Planet; ep 20)
Hanako Enomoto (ep 1)
Harutaka Morishita (ep 8)
Hideo Amemiya (ep 18)
Hiroaki Abe (ep 7)
Hiroaki Kawaguchi (ep 6)
Hirofumi Onodera (ep 5)
Hiroki Abe (eps 7, 12)
Hiroki Handa (ep 9)
Hiroki Takiguchi (Anime Workshop Basara; eps 4, 7)
Hironori Sawada (ep 23)
Hiroshi Hariki (Studio Cosmo; 4 episodes
eps 3, 10, 16, 22
)

Hiroshi Iida (ep 2)
Hiroshi Itō (ep 2)
Hiroyoshi Iida (ep 2)
Hiroyuki Kamura (eps 1, 7)
Hiroyuki Moriguchi (ep 18)
Hisao Muramatsu (ep 4)
Ichiro Hattori (ep 23)
Issei Hasegawa (ep 9)
Jeong Nam Kim (ep 11)
Ji Seung Park (Mico Animation; eps 16, 20, 24)
Junichi Yokoyama (eps 1, 7)
Junko Matsushita (ep 2)
Kae Anzai (ep 6)
Katsuya Shigehara (OP1,ED2; ep 1)
Kazuhiko Ishii (ep 4)
Kazuhiko Shibuya (OP1)
Kazuhisa Kosuge (OP1)
Kazuma Kikuchi (ep 17)
Kazumasa Ishikawa (ep 18)
Kazumasa Takeuchi (eps 2, 5, 11)
Kazunori Ozawa (OP1)
Kazunori Takada (eps 10, 16, 24)
Kazunori Takahashi (ep 8)
Kazuo Takematsu (ep 15)
Kazuo Takeuchi (eps 2-3, 5)
Kazushi Matsumoto (ep 6)
Kazushi Takano (ep 17)
Kazuya Miura (OP1)
Keiji Shigesawa (eps 8, 20)
Keisuke Meji (Studio Cosmo; 4 episodes
eps 3, 10, 16, 22
)

Kenji Fukazawa (Studio Cosmo; ep 3)
Kenji Nishikawa (ep 23)
Kenji Shibata (ep 1)
Kimiko Matsushita (eps 14, 19)
Kiyoshi Nohji (eps 7, 16, 24)
Koji Hirauma (ep 23)
Kōki Miyazaki (Studio Wanpack; ep 20)
Kosuke Yoshida (ep 2)
Kumiko Kakoi (eps 5, 21)
Kyoko Sugiyama (ep 6)
Maasa Kimura (eps 5, 11)
Maki Aoki (ep 14)
Makoto Arashiro (ep 17)
Mamoru Abiko (ep 1)
Mamoru Hoshino (ep 17)
Mari Eguchi (ep 8)
Mariko Inagaki (ep 14)
Marina Hara (ep 8)
Masa Kimura (ep 5)
Masaharu Morinaka (6 episodes
eps 9, 14-15, 19-20, 24
)

Masahiko Matsunaga (ep 2)
Masahiko Matsuyama (ED2)
Masahiro Okamura (ep 1)
Masahiro Sasaki (ep 1)
Masahito Wada (eps 5, 8, 18)
Masashi Itō (ep 6)
Masato Okada (ep 5)
Masayuki Fujita (OP1)
Masumi Hattori (ep 13)
Mayu Saito (ep 1)
Mayuko Tomita (eps 11, 18)
Michio Satō (ep 2)
Mieko Seki (ep 23)
Miho Jinnai (ep 8)
Min-Ho Jang (Mico Animation; eps 16, 20, 24)
Mina Ōsawa (OP1)
Minoru Nara (ep 15)
Mitsuhiro Yoneda (4 episodes
eps 14, 16, 20, 24
)

Mitsuki Kosaka (ep 6)
Mitsuteru Kubo (eps 4, 11-12)
Mitsutoshi Kubo (6 episodes
eps 1, 4, 14, 19-20, 24
)

Moriyasu Taniguchi (ep 7)
Motoki Kurihara (ep 9)
Motoki Yagi (4 episodes
eps 2, 7, 15, 17
)

Nao Takano (eps 3-4, 10)
Natsuki Yamada (ED2; 6 episodes
eps 1, 3, 7, 10, 12, 19
)

Natsumi Kuroda (Signal MD; ep 3)
Nobuhiro Kashiwaki (ep 18)
Nobuko Shinohara (ep 1)
Nobumichi Kawamura (ep 6)
Nobuo Takahashi (ep 8)
Noriyuki Imaoka (ep 1)
Reika Hoshino (Studio Wanpack; ep 7)
Rena Hiura (ep 8)
Renki Harada (ep 8)
Rie Saitou (ep 3)
Rika Kanetaka (ep 21)
Rika Sugano (Studio Cosmo; 4 episodes
eps 3, 10, 16, 22
)

Rina Sugimoto (eps 1, 7)
Rinako Nishihara (ep 14)
Risa Arai (ep 9)
Risa Takai (eps 1, 3-4)
Ryo-timo (OP1)
Ryōko Fujikawa (ep 2)
Ryōko Mita (ep 7)
Ryota Itoh (OP1)
Ryota Niino (ep 1)
Ryotarou Akao (OP1; ep 4)
Ryuji Shiromae (OP1)
Ryuji Totake (ep 14)
Sakurako Sagano (ep 21)
Saori Koike (ep 19)
Saori Oda (ep 11)
Satoshi Shimada (eps 10, 19)
Seren Fujii (ep 18)
Setsuko Shibuichi (ep 21)
Shi Yi Su (Signal MD; ep 3)
Shigeki Awai (eps 5, 15, 18)
Shigeki Sato (ep 1)
Shigeru Uchihara (ep 1)
Shin Woo Kim (Mico Animation; eps 12, 16, 20)
Shinichi Iimura (ep 15)
Shinpei Koikawa (ep 1)
Shinsuke Yoshida (ep 2)
Shinya Kudo (ep 8)
Shiori Asaka (Signal MD; ep 3)
Shiori Hosaka (eps 4, 7, 12)
Shiori Sakashita (ep 23)
Shiori Tanaka (eps 19, 24)
Shotaro Tani (eps 5, 11, 18)
Shunya Katsumata (Studio Cosmo; 4 episodes
eps 3, 10, 16, 22
)

Sōta Suwa (ep 24)
Su Bok Park (Mico Animation; 4 episodes
eps 10, 12, 16, 20
)

Sumio Watanabe (ep 5)
Taeko Ōgi (Studio Bambino; ep 20)
Takaaki Sekizaki (ep 8)
Takaaki Sonoda (ep 24)
Takafumi Hino (ep 24)
Takahiko Yoshida (OP2; ep 13)
Takahiro Nakagawa (ep 5)
Takahiro Yoshimatsu (ED2; ep 14)
Takana Shirai (Studio 4°C; ep 7)
Takao Ozone (ep 2)
Takao Sano (ep 19)
Takashi Hashimoto (eps 1, 7)
Takashi Miyabe (eps 12, 19-20)
Takashi Nakamichi (ep 7)
Takenori Tsukuma (eps 7, 10)
Takurō Sakurai (ep 1)
Takuya Nishimichi (ep 15)
Tatsuya Ikeda (ep 15)
Tatsuya Ishikawa (eps 1, 3, 7)
Tatsuya Urano (ep 8)
Teruyo Katō (4 episodes
eps 1, 3, 10, 12
)

Tetsurō Taira (ep 5)
Tetsuya Ishikawa (7 episodes
eps 1, 3, 7, 10, 14, 16, 24
)

Tetsuya Kumagai (ep 8)
Tomoaki Chishima (eps 15, 23)
Tomoe Nishio (eps 1, 3-4)
Tomohiro Kawahara (eps 1-2, 4)
Tomokazu Gunji (ep 1)
Tomoki Mizuno (ep 14)
Tomomi Kumada (Studio Cosmo; ep 3)
Tomomi Kumata (Studio Cosmo; 4 episodes
eps 3, 10, 16, 22
)

Tomoyuki Arai (Studio Cosmo; eps 10, 16, 22)
Toshifumi Kusunose (ep 20)
Toshiharu Sugie (ED)
Toshihiko Masuda (ep 6)
Toshiyuki Yoshioka (ep 12)
Touma Kanbara (eps 4, 24)
Tsune Wada (Anime Workshop Basara; 4 episodes
eps 4, 7, 12, 19
)

Tsutomu Ono (ep 9)
Tsuyoshi Moride (ep 2)
Yasuhiro Seo (ep 7)
Yasuko Chiba (Studio Cosmo; ep 3)
Yasunori Yamaguchi (ep 8)
Ying Xing Mao (Animation Planet; ep 20)
Yoko Iizuka (ep 7)
Yong Sik Kim (ep 22)
Yoshie Anzai (ep 6)
Yoshifumi Ookawa (ep 9)
Yoshihiro Sugai (ep 17)
Yoshihiro Tsuji (Anime Workshop Basara; eps 4, 7)
Yoshiki Mizuno (ep 23)
Yoshiko Nakamura (ep 2)
Yoshiyuki Kikuchi (eps 5, 11, 18)
Yoshiyuki Nogami (J.C. Staff; ep 3)
Yuichiro Masuda (eps 1, 7)
Yuji Gotou (ep 9)
Yuji Nakao (eps 5, 11, 18)
Yūji Shimizu (ep 1)
Yuji Tanaka (ep 5)
Yuka Kudo (OP1)
Yuka Nagata (ep 2)
Yuka Sagijima (Studio Wanpack; ep 20)
Yuka Takemori (Studio Cosmo; ep 3)
Yukako Futagami (ep 2)
Yukari Kobayashi (eps 13, 21)
Yuki Kikuchi (ep 5)
Yuki Morikawa (ep 1)
Yuki Nomura (ep 5)
Yukihiro Kobayashi (eps 14, 20)
Yukiko Iwata (eps 5, 11, 18)
Yukina Konno (eps 3-4)
Yumiko Ōmae (eps 1, 3)
Yuri Kajiwara (Studio Wanpack; ep 20)
Yuri Saitō (Studio Cosmo; eps 10, 16, 22)
Yūto Shibanoki (Studio Wanpack; ep 20)
Yuuki Yamashita (ep 17)
Yuya Kishi (eps 5, 11, 18)
Zheng Tian Pan (eps 6, 13, 21)
Layout: Masahiko Matsuyama (eps 1-6)
Mechanical animation Director:
Akira Kano (ep 19)
Chikai Okado (5 episodes
eps 9, 15, 17, 22, 24
)

Kazunori Ozawa (eps 1-2)
Ryuji Shiromae (5 episodes
eps 11-12, 17, 20, 24
)

Tetsurō Moronuki (ep 4)
Tomohiro Kawahara (eps 1-3, 5, 7)
Monitor Graphics:
Ikuko Ogata (Graphinica; ep 1)
Natsuko Satou (Graphinica; ep 1)
Shigemitsu Hamao (Studio Deen; ep 1)
Shinsuke Ikeda (SANZIGEN; ep 1)
Motion Graphics: Natsuko Satou (Graphinica; OP2)
Photography:
Kenji Kobayashi (Studio μ; eps 1-2, 4-24)
Kunji Nakamura (Studio μ; eps 1-2, 4-24)
Masashi Kamiki (Tatsunoko Photography Dept.; eps 1-24)
Masatoshi Hamazaki (Studio μ; eps 1-2, 4-24)
Mitsuhiro Kuno (Studio μ; eps 1-2, 4-24)
Naoki Atsumi (Tatsunoko Photography Dept.; eps 1-24)
Naoki Kawada (Studio μ; eps 1-2, 4-24)
Takanobu Nakatani (Studio μ; eps 1-2, 4-24)
Yoshito Takemoto (Tatsunoko Photography Dept.; eps 1-24)
Yukiko Kasajima (Tatsunoko Photography Dept.; eps 1-24)
Production Advancement:
Fukutarō Hattori (eps 5, 11, 18)
Kenta Ueda (eps 14, 20-21)
Marie Watanabe (ep 9)
Nami Hayashi (eps 3, 10, 19)
Nanase Tomii (eps 4, 12)
Shintaro Yano (ep 1)
Sohei Kuwahara (ep 15)
Yoshiki Kakiuchi (ep 22)
Yūichirō Katō (ep 8)
Yuki Kusakabe (ep 6)
Production Advancement Assistance: Daiki Onizawa (ep 6)
Production manager: Jun Soga (ep 22)
Prop Design Assistance:
Hanako Enomoto (eps 9, 13, 19)
Hiroshi Ogawa (eps 9, 13)
Risa Takai (eps 11, 20)
Sonoka Kuroiwa (eps 2-3, 8-9)
Setting Assistance: Jet Inoue
Special Effects:
Satomi Kazawa
Tomomi Ishihara
Yoshiyuki Ōta (Studio Elle)
Theme Song Performance:
Ai Shinozaki (ED1)
Hey! Say! JUMP (OP1)
Moso Calibration (ED2)
VFX:
Eiko Hirayama (Graphinica; OP2)
Shouko Harada (Graphinica; OP2)
Akari Kitō as Calen
Akihisa Wakayama as Tokio

Eri Kitamura as Bimajo
Hiroaki Hirata as Tsubuyakky
Hori as Oyadarma
Kenta Miyake as Suzukky
Rikako Aikawa as
Bokanbures
Picobo
Ryūnosuke Watanuki as Commander
Shigeru Chiba as Bokan'nare
Takahiro Sakurai as Kuwagatton
Takeshi Maeda as Peralino
Yōji Ueda as Mekabuton

Aimi Tanaka as Sister (ep 1)
Akeno Watanabe as Lady Grape (ep 19)
Akiko Seri as Brother (ep 1)
Akiko Yajima as Joan of Arc (ep 12)
Akio Ohtsuka as Seton (ep 8)
Akira Fukuzawa as Mr. Fukuzawa (ep 5)
Akira Ishida as Hanzo (ep 14)
Anna Mugiho as
Dog (ep 3)
Lobo (ep 8)
Santa Claus (ep 13)
Spartan Tutor (ep 15)
Atsushi Imaruoka as Nobunaga Oda (ep 10)
Chika Makihara as Nightingale's Mother (ep 23)
Chō as Pythagoras (ep 15)
Daisuke Sakaguchi as Son Goku (ep 17)
Eiji Miyashita as Simplicio (ep 16)
Etsuko Kozakura as Pootasaurus (ep 4)
Halko Momoi as Maria Theresa (ep 21)
Hiromichi Tezuka as
Foreigner (ep 11)
Red Ogre (ep 3)
Sa Gojo (ep 17)
Ikuji Nose as President (ep 7)
Itaru Yamamoto as Mrs. Donuts (ep 8)
Jun Kasama as Chuck (ep 7)
Kenji Nomura as Tyrannosaurus (ep 4)
Kenta Matsumoto as Tanegashima Lord (ep 11)
Kenta Sasa as
Caveman Elder (ep 4)
Cho Hakkai (ep 17)
Gorilla (ep 3)
Nightingale's Father (ep 23)
Tokichiro Kinoshita (ep 10)
Kentarō Kumagai as Momotaro (ep 3)
Kotono Mitsuishi as Florence Nightingale (ep 23)
Kumiko Watanabe as Patra (ep 1)
Kyō Yaoya as Lady Purple Yam (ep 19)
M.A.O as Lady Monkshood (ep 19)
Mamiko Noto as Marie Antoinette (ep 21)
Masahito Yabe as Armstrong (ep 22)
Masami Iwasaki as
Hachiburun (ep 3)
Semitobun (ep 9)
Masaya Onosaka as Matsudaira Katamori (ep 20)
Naoki Bandou as Rumsfeld (ep 22)
Nobunaga Shimazaki as Fujiwara no Michinaga (ep 19)
Nobuo Tobita as Pierre (ep 12)
Nobuyuki Hiyama as Yuri Gagarin (ep 9)
Nozomi Yamamoto as Marina (ep 16)
Ryōkan Koyanagi as Milo (ep 15)
Ryota Takeuchi as Hijikata Toshizō (ep 20)
Ryou Sugisaki as Kennedy (ep 22)
Sayuri Yahagi as Lady Quinata (ep 19)
Shikito Miyagi as Shimane citizen (ep 5)
Shinya Fukumatsu as Wilbur Light (ep 2)
Shizuka Ishigami as Lady Hydrangeai (ep 19)
Sho Hayami as Columbus (ep 7)
Sho Nogami as Pheasant (ep 3)
Shouto Kashii as Jubrick (ep 22)
Showtaro Morikubo as Galileo Galilei (ep 16)
Shozo Iizuka as Leonardo da Vinci (ep 24)
Sōichiro Hoshi as Nazca (ep 18)
Susumu Chiba as Kondou Isami (ep 20)
Takahiro Sakurai as
Kattonbo (eps 2, 5, 15)
Sasomobiru (ep 8)
Taketora as Rudolph (ep 13)
Tetsu Shiratori as Yoshimoto Imagawa (ep 10)
Tetsuya Kakihara as Okita Souji (ep 20)
Tomoko Tsuzuki as Columbus (young; ep 7)
Wataru Takagi as Cleo (ep 1)
Yasunori Matsumoto as President Nixon (ep 22)
Yōji Ueda as
Kamakirippa (ep 7)
Suzumupeaker (ep 4)
Yuji Mitsuya as Sanzo Hoshi (ep 17)
Yūki Yonai as Ranmaru Mori (ep 10)
Japanese companies
Animation Production: Tatsunoko Production
Background Art: Studio Tulip
Color Inspection: Hiwa (ep 3)
Color Specification: Hiwa (ep 3)
In-between Check: Asahi Production (ep 3)
Key Animation:
Anime Workshop Basara (eps 4, 7, 19)
Art Base Ban (ep 15)
Big Bang (ep 15)
BSP (ep 15)
J-Cube (eps 12, 21)
J.C. Staff (ep 3)
Mouse (ep 17)
Signal.MD (ep 3)
Studio 4°C (eps 7, 11)
Studio Argo (ep 15)
Studio Cosmo (eps 3, 10, 22)
Studio Wanpack (5 episodes
eps 7, 11, 15-17
)

Synod (eps 6, 12)
Original Character Design: LEVEL-5 Inc.
Original Mechanical Design: LEVEL-5 Inc.
Production Cooperation:
amo (ep 15)
C2C (ep 2)
Jumondo (ep 22)
Magic Bus (eps 6, 21)
Mouse (ep 5)
special effects:
Reboot (ep 2)
Studio Elle
Video Editing: Imagica
English staff
English companies
Translation: Michelle Tymon (Crunchyroll)
Internet Streaming: Crunchyroll
Licensed by: Crunchyroll
English cast
(none)

This encyclopedia is collaboratively edited by the users of this site
DISCLAIMER add information report an error lookup sources

# A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Anime anthology