Lupin III: Part IV (TV 2015)

Have you seen this? want to / seen some / seen all

Alternative title:
Lupin III
Lupin III - L'avventura Italiana (Italian)
Lupin III - The Italian Adventure
Lupin Sansei (Japanese)
Lupin the Third
ルパン三世 (Japanese)
Genres: adventure
Themes: thief
Objectionable content: Significant
User Ratings: 88 ratings have been given [details]
 Masterpiece: 4 votes (sub:4)
 Excellent: 21 votes (sub:20, others:1
1 Portuguese subtitled
)
 Very good: 38 votes (sub:26, dub:11, edit.dub:1)
 Good: 15 votes (sub:12, dub:3)
 Decent: 5 votes (dub:4, sub:1)
 So-so: 4 votes (sub:3, dub:1)
 Not really good: 1 vote (dub:1)
 Weak: -
 Bad: -
 Awful: -
 Worst ever: -
Seen in part or in whole by 145 users, rank: #3574 (of 7272)
Median rating: Very good
Arithmetic mean: 7.864 (Very good), std. dev.: 1.1792, rank: #772 (of 7290)
Weighted mean: 7.849 (Very good), rank: #690 (of 7290) (seen all: 7.86 / seen some: 8.30 / won't finish: 7.00)
Bayesian estimate: 7.806 (Very good−), rank: #544 (of 5492)
Running time: 25 minutes per episode
Number of episodes: 24
Episode titles: We have 24
Vintage:
2015-08-30 (Italy)
2015-10-01 (Japan)
Opening Theme:
"U belong to me" by Meg [International Version]
Ending Theme:
"Chanto Iwanakya Ai Sanai" (ちゃんと言わなきゃ愛さない; I Won't Love You If You Don't Say It Straight) by Sayuri Ishikawa
"Don’t leave me" by Sweep [International Version]
Official website:
Trivia: We have 8
News: Show:
You can contribute information to this page, but first you must login or register

Blu-Ray (Region B)
    Lupin III - Part 1 [UK] [Collector's Edition] (Sub.Blu-Ray) 2017-06-26

Japanese staff
Japanese cast
Chief Director: Kazuhide Tomonaga
Director: Yuichiro Yano
Series Composition: Yūya Takahashi
Screenplay:
Erika Yoshida (5 episodes
eps 5, 10, 16, 20, 22
)

Tatsurō Inamoto (4 episodes
eps 6, 9, 17, 21
)

Tomohiro Suzuki (5 episodes
eps 2, 4, 8, 14, 19
)

Yūya Takahashi (10 episodes
eps 1, 3, 7, 11-13, 15, 18, 23-24
)

Storyboard:
Hiro Kaburagi (ep 2)
Kazuhide Tomonaga (eps 1, 4)
Keiichiro Kawaguchi (eps 11, 20)
Kiyoshi Egami (ep 5)
Masahiro Mukai (ep 9)
Masatsugu Arakawa (ep 10)
Masayuki Kojima (eps 8, 16)
Nobuo Tomizawa (4 episodes
eps 6, 13, 15, 18
)

Osamu Kobayashi (ep 12)
Takashi Sano (ep 22)
Toshihiko Masuda (eps 3, 7)
Yuichiro Yano (eps 1, 23-24)
Yuu Kou (eps 17-23 odd)
Yuuki Ukai (eps 17, 19, 21)
Episode Director:
Hiromichi Matano (eps 17, 22)
Hiroshi Ikehata (ep 7)
Hisaya Takabayashi (ep 4)
Kazuhide Tomonaga (eps 1, 3)
Keiko Oyamada (6 episodes
eps 1, 6, 13, 15, 21, 24
)

Kenichi Maejima (ep 20)
Masaki Utsunomiya (ep 8)
Nobuo Tomizawa (eps 1, 18)
Osamu Kobayashi (eps 12-13)
Ryousuke Senbo (ep 10)
Takuma Hirabayashi (eps 2, 11, 19)
tomoya takahashi (ep 14)
Yasumi Mikamoto (ep 3)
Yoshitaka Nagaoka (5 episodes
eps 5, 9, 16, 18, 23
)

Yuichiro Yano (ep 1)
Music: Yuji Ohno
Original creator: Monkey Punch
Character Design: Hisao Yokobori
Art Director: Yasuhiro Yamako
Chief Animation Director:
Hisao Yokobori (10 episodes
eps 1, 4-7, 10-12, 17-18
)

Koichi Suenaga (6 episodes
eps 3, 8, 13, 15, 20, 25
)

Koji Yamakawa (ep 10)
Teiichi Takiguchi (4 episodes
eps 2, 14, 21-22
)

Yūya Takahashi (ep 15)
Animation Director:
Daisuke Sakō (eps 3, 21-22)
Hatsuki Tsuji (ep 2)
Hiroaki Noguchi (5 episodes
eps 1, 3-4, 11, 15
)

Hiroshi Shimizu (eps 12, 21)
Hirotaka Nii (eps 2, 14)
Kazuhiro Koyama (eps 17, 22)
Koichi Suenaga (eps 1, 15, 22)
Koji Yamakawa (5 episodes
eps 7, 14, 19, 21, 24
)

Mika Sawada (ep 8)
Narumi Kakinouchi (ep 8)
Sadahiko Sakamaki (4 episodes
eps 5, 9, 16, 23
)

Sadakazu Takiguchi (eps 3, 12, 24)
Shiro Kudaka (ep 18)
Takuro Shinbo (ep 6)
Teiichi Takiguchi (ep 3)
Tomonori Kogawa (eps 13, 20)
Toshihiko Masuda (eps 4, 7)
Youichi Takada (ep 21)
Yukari Kobayashi (eps 3, 10)
Yumiko Shirai (eps 3-4, 13)
Yūya Takahashi (5 episodes
eps 11, 15, 19, 22, 24
)

Art design:
Hiroshi Matsumoto (ep 5)
Jirou Kouno (8 episodes
eps 6-7, 9, 13, 16, 18, 20, 24
)

Satoru Utsunomiya (ep 3)
Takashi Miyano (4 episodes
eps 8, 14-15, 19
)

Yasuhiro Yamako (eps 1-4)
Sound Director: Youji Shimizu
Cgi Director: Kazuhiro Tamura (Dandelion)
Director of Photography: Jiro Tazawa
Executive producer: Ryōta Katō
Producer: Yu Kiyozono

Animation producer: Tomoki Iuchi
Associate producer: Tadashi Suzuki
CG Design:
Anri Inoue (Dandelion)
Ryo Sugiyama (Dandelion)
Tōru Hayashida (Dandelion)
CG Producer: Yumi Yamamoto (Dandelion)
CG Production Manager: Yumiko Horii (Dandelion)
Character Design Assistant:
Asami Taguchi
Haruka Inade
Color design: Tomoko Yamamoto
Creative Management: Yūko Horikawa
Finish Animation:
Chiharu Tamaki (Lightfoot; ED)
Kazumi Hasegawa (Studio Toys; ED)
Keiko Watanabe (Lightfoot; ED)
Miyuki Hamada (Lightfoot; ED)
Key Animation:
Akihiro Ōtake (ep 8)
Akira Hayashi (ep 22)
Asami Taguchi (ep 1)
Asuka Tsubuki (eps 2, 14, 21)
Atsuko Tanaka (ep 21)
Atsuya Miura (ep 14)
Aya Tanaka (ep 19)
Ayano Sugai (ep 6)
Chiaki Sakuma (4 episodes
eps 1, 4, 15, 19
)

Chie Nishihara (eps 1-2)
Chiharu Sato (ep 24)
Chika Ohashi (ep 8)
Daisuke Chiba (eps 1, 4, 7, 11)
Daisuke Saito (ep 13)
Daisuke Sakō (5 episodes
eps 2, 4, 14, 21, 24
)

Futoshi Higashide (ep 24)
Goro Taki (ep 8)
Haruka Suzuki (ep 19)
Haruo Miyagawa (ep 2)
Hatsuki Tsuji (eps 2, 18, 21)
Hidenori Miyahara (ep 6)
Hidetoshi Oomori (4 episodes
eps 2, 7, 10, 19
)

Hiroaki Kawaguchi (ep 10)
Hiroki Saito (ep 10)
Hiroko Shigekuni (ep 8)
Hiromi Kurosawa (ep 6)
Hironobu Saitō (eps 19, 24)
Hiroshi Shimizu (ep 12)
Hirotaka Nii (eps 2, 14, 21)
Hiroyuki Horiuchi (eps 19, 24)
Hiroyuki Kitakubo (ep 19)
Hisao Yokobori (OP; eps 2, 18)
Hitomi Kōno (ep 14)
Hitomi Satō (eps 8, 13, 19)
Hitoshi Ueda (ep 4)
Hokuto Sakiyama (ep 11)
Kaori Ikeda (ep 8)
Kasumi Hagiwara (ep 8)
Kazuhide Tomonaga (ep 24)
Kazuhiko Abe (ep 22)
Kazumi Inadome (ep 2)
Kazuo Takigawa (ED)
Keiichi Ichikawa (eps 11, 24)
Keiichi Ishida (eps 1, 21)
Koichi Suenaga (eps 7, 21, 24)
Koichiro Ueda (eps 2, 11)
Kōji Ishida (ep 4)
Mamiko Nakanishi (ep 21)
Manabu Nakatake (eps 2, 21)
Masahiko Maruyama (eps 17, 22)
Masahiro Shigemoto (ep 18)
Masami Shimoda (ep 2)
Masami Suda (ep 2)
Masatsugu Arakawa (ep 14)
Masumi Hattori (eps 3, 10)
Mayuko Nishi (ep 7)
Mayumi Oda (eps 2, 14, 21)
Mika Kimura (ep 17)
Mika Sawada (ep 8)
Minoru Morita (ep 3)
Miyuki Moroishi (ep 8)
Nobuo Tomizawa (ep 14)
Nobuyuki Kitajima (ep 8)
Nozomi Fujii (ep 15)
Osamu Kobayashi (ep 12)
Rie Ōtani (ep 18)
Ryouko Nakano (ep 21)
Sadahiko Sakamaki (4 episodes
eps 5, 9, 16, 23
)

Satoru Kusuda (ep 11)
Satoru Yamashita (ep 3)
Satoshi Miyoshi (ep 6)
Shigetaka Kiyoyama (ep 17)
Shinichi Iimura (ep 22)
Shinichi Wada (ep 13)
Shinji Hashimoto (ep 2)
Shinya Ohira (ep 11)
Shiori Sakashita (ep 8)
Suguru Iijima (ep 8)
Taeko Mitsuhashi (ep 6)
Takao Ozone (ep 11)
Takao Takegami (ep 14)
Takeo Tominaga (ep 6)
Takeshi Moriyama (ep 10)
Takuro Shinbo (ep 6)
Tatsuya Nakajima (ep 6)
Teiichi Takiguchi (OP; eps 12, 21, 24)
Tomoaki Sakiyama (10 episodes
eps 1, 4, 7, 9, 12, 14-15, 18, 23-24
)

Tomoe Kikuchi (ep 6)
Tomonori Kogawa (eps 13, 20)
Tomoyuki Munehiro (ep 24)
Tomoyuki Niho (ED)
Tomoyuki Tajima (ep 6)
Toshiharu Sugie (eps 13, 18)
Toshihiko Masuda (eps 10, 21)
Toshihiko Shimada (7 episodes
eps 1, 4, 7, 12, 14, 18, 23
)

Toshiya Washida (ep 7)
Tsuguru Fukuda (ep 6)
Tsuyoshi Moriyama (ep 3)
Wataru Sekimoto (ep 13)
Yasuko Miyazaki (ep 15)
Yooko Kadokura (ep 13)
Yoshie Anzai (ep 3)
Yoshihiro Kanno (ep 17)
Yoshinobu Michihata (5 episodes
eps 4, 7, 19, 21, 24
)

Yoshito Naitou (ep 1)
Yoshiyuki Kikuchi (eps 3, 10)
Youichi Takada (6 episodes
eps 4, 7, 11, 15, 19, 21
)

Yu Matsuno (eps 8, 13)
Yū Satō (ep 18)
Yūji Kashii (eps 19, 24)
Yukari Kobayashi (ep 3)
Yukihiro Iwata (ep 13)
Yumie Wada (ep 6)
Yumiko Shirai (eps 1, 7, 19)
Yumiko Tomiki (ep 8)
Yūya Takahashi (4 episodes
eps 4, 7, 18, 24
)

Literature Manager: Tsuneyasu Suzuki
Photography:
Junko Miyagawa (ED)
Takeo Goto (T2 Studio)
Planning: Shūhei Katō
Production manager: Chika Kurisu
Sound Effects: Shizuo Kurahashi (Sound Box)
Theme Song Composition: Yuji Ohno (ED)
Theme Song Lyrics: Tsunku (ED)
Theme Song Performance: Sayuri Ishikawa (ED)
Daisuke Namikawa as Goemon Ishikawa
Kanichi Kurita as Arsene Lupin III
Kiyoshi Kobayashi as Daisuke Jigen
Kouichi Yamadera as Inspector Zenigata
Miyuki Sawashiro as Fujiko Mine

Eiji Hanawa as Wataru Uraga
Jin Yamanoi as Robson Zuccoli
Kazuhiko Inoue as Leonardo da Vinci
Shinshū Fuji as Percival Gibbons
Yukiyo Fujii as Rebecca Rossellini

Akihiro Matsushima as
Man C (ep 6)
Member C (ep 5)
Anna Mugiho as Josephine (ep 16)
Asumi Kodama as Josefine (ep 7)
Atsuki Tani as Moreno (ep 15)
Atsuko Tanaka as Elena Gotti (ep 6)
Atsushi Imaruoka as Romeo (ep 9)
Fuminori Komatsu as Mauro Brozzi (ep 2)
Hajime Odagiri as Marco Zoff (ep 1)
Hana Takeda as Nora Anita (ep 20)
Haruo Yamagishi as Detective (ep 4)
Hidemi Shinobu as Nurse B (ep 4)
Hidemitsu Shimizu as Prince James (ep 3)
Hidenobu Kiuchi as Priest (ep 17)
Hiroshi Tsuchida as Patrick (ep 1)
Issei Futamata as Adolfo (ep 8)
Jin Urayama as Police Chief (ep 2)
Junpei Morita as Leopold Fargo (ep 9)
Kaoru Sasaki as Taxi Driver (ep 21)
Kashin Furuya as Agent C (ep 3)
Katsuhiko Kawamoto as Martin (young; ep 20)
Katsuhisa Houki as Chief (ep 13)
Katsumi Chou as Baldini (ep 14)
Katsumi Toriumi as Broker (ep 20)
Kazuaki Itō as Director (ep 14)
Kazuhiro Imamura as Reporter (ep 21)
Kazuki Terashita as Cop B (ep 21)
Kazuya Saji as Sushi Waiter (ep 21½)
Kazuyoshi Azuma as
Detective (ep 2)
Lionello (ep 1)
Keisuke Kojima as Minion A (ep 4)
Kenji Kitamura as
Man B (ep 6)
Samuel Dechele (ep 9)
Saruzō (ep 21)
Kenji Nojima as Luca (ep 5)
Kenji Nomura as Leo (ep 2)
Kikumi Umeda as Member A (ep 5)
Kinryuu Arimoto as Roberto Gotti (ep 6)
Kōsuke Gotō as Lipinni B (ep 5½)
Kosuke Sakaki as Gerard Morris (ep 21½)
Kouji Ishii as Fox (ep 19)
Kujira as Mama (ep 8)
Maiko Morinaga as Customer 3 (ep 14)
Mami Horikoshi as Naomi (ep 5)
Manabu Muraji as Philip Casper (ep 14)
Masako Katsuki as Avogadro (ep 16)
Masanori Takeda as Member B (ep 5)
Masaomi Yamahashi as
Agent B (ep 3)
Glenn (ep 19)
Masayoshi Sugawara as Buyer (ep 7)
Minoru Shiraishi as Lipinni A (ep 5½)
Misaki Kuno as Carla Gautieri (ep 8)
Mitsuaki Kanuka as
Butch (ep 8)
Pietro (ep 21½)
Mitsuru Ogata as Guido Cesario (ep 10)
Miyako Senda as Female Announcer (ep 7)
Miyuki Sahaku as Customer 2 (ep 14)
Motoko Kumai as Bridgette (4 episodes
eps 7, 12-13, 19
)
Natsuko Mori as Waitress (ep 2)
Rikiya Koyama as Cesare Albertini (ep 6)
Rina Kitagawa as Lisa (ep 8)
Ryoko Shiraishi as Belladonna (ep 9)
Saori Okamoto as Tatyana (ep 7)
Satoshi Nakao as Ricky (ep 15)
Sayaka Ohara as Livia (ep 4)
Setsuji Satoh as Kōsuke Holmes Akechi (ep 21)
Shigeru Ushiyama as Ringleader (ep 5)
Shouzou Sasaki as Principal (ep 15)
Shunji Nakabayashi as Agent A (ep 3)
Tadashi Miyazawa as Nino (ep 4)
Takanori Okuda as Greco (ep 17)
Takashi Aoki as Man (ep 8)
Takaya Hashi as Ricardo Mondini (ep 2)
Takumi Asahina as
Minion B (ep 4)
Scout A (ep 7)
Takuya Kirimoto as Franco (ep 15)
Tamako Miyazaki as Mayu Hanasaki (ep 21)
Tokuo Iwashita as Police officer B (ep 14)
Tokuyoshi Kawashima as Mario (ep 15)
Tomisaburou Horikoshi as Tony Belcastro (ep 5)
Tomo Muranaka as
Reporter (ep 6)
Yoshio Watson Ōbayashi (ep 21)
Tomohiro Fujitaka as Police officer A (ep 14)
Tooru Sakurai as Man A (ep 6)
Yasuyuki Sano as Subordinate (ep 14)
Yoshisada Sakaguchi as Martin (ep 20)
Youhei Tadano as
Eric Urigiani (ep 4)
Gino (ep 15)
Yousuke Akimoto as Wolf (ep 9)
Yū Seki as
Bruno Ancelotti (ep 21½)
Minion A (ep 2)
Yuki Kazu as Nadine (eps 7, 19)
Yukimi Takeuchi as Bianca (ep 15)
Yutaka Furukawa as Scout B (ep 7)
Yuu Hayashi as Dale (ep 8)
Yuuko Mikutsu as Tamayo Nekogami (ep 21)
Japanese companies
2D Works: T2 Studio
Animation Assistance:
AIC (ep 13)
Delta Peak Production (eps 5, 9)
Magic Bus (ep 3)
Animation Production: Telecom Animation Film
CG Animation: Studio Elle (ep 11)
Composite: Stereotype (OP)
Finish Animation Cooperation:
Hanil Animation (ep 10)
J-Cube (ep 10)
Light Foot (eps 7, 11)
Orange (eps 7, 9, 11)
Studio Toys (eps 7, 11, 13)
Studio μ (eps 10-11, 13)
YABES (ep 10)
In-Between Cooperation:
Ace Company (ep 4)
AI (ep 8)
AIC (ep 2)
Anitus Kōbe (ep 11)
Core (ep 8)
Digital Network Animation (ep 11)
diomedea (ep 4)
Hanil Animation (eps 10, 20)
J&K Corporation (6 episodes
eps 1-2, 4-5, 7, 11
)

J-Cube (ep 10)
M.S.J Musashino Production (ep 21)
Maru Animation (eps 19, 21-22)
Nakamura Production (5 episodes
eps 1-2, 4, 11, 19
)

Namu Animation (4 episodes
eps 5, 15, 19, 21
)

Orange (10 episodes
eps 1-2, 4-5, 7, 9, 11, 15, 19, 21
)

Peace & Kindness (ep 8)
Production Reed (ep 11)
Snow Light Staff (eps 7-8, 11, 15)
Studio 4°C (ep 19)
Studio Boomerang (eps 1, 4)
Studio Cj (eps 17, 22)
Studio Mark (ep 7)
Studio μ (11 episodes
eps 2, 7-11, 13, 15, 17, 21-22
)

Synod (ep 22)
TAP (ep 13)
TROYCA (ep 8)
VISTA (ep 8)
YABES (ep 10)
Key Animation:
Hanil Animation (eps 3, 10)
J-Cube (eps 3, 10)
Maru Animation (eps 15, 21-22)
Nakamura Production (ep 6 uncredited)
Namu Animation (ep 15)
Studio Cj (eps 17, 22)
Studio Giants (ep 22)
Studio Z (ep 24)
Synod (ep 22)
YABES (eps 3, 10)
Main Title Logo Design: Stereotype
Music Production:
NTV Music
TMS Music
Photography: T2 Studio
Production: TMS Entertainment
Production Cooperation:
AIC (ep 8)
Dangun Pictures (eps 17, 22)
Magic Bus (eps 10, 20)
Studio μ (ep 6)
Recording Studio: Omnibus Japan
Sound Effects: Sound Box
Sound Production: Tohokushinsha Film Corporation
English staff
English cast
Doug Erholtz as Inspector Koichi Zenigata
Lex Lang as Goemon Ishikawa XIII
Michelle Ruff as Fujiko Mine
Richard Epcar as Daisuke Jigen
Tony Oliver as Arsene Lupin III

Cassandra Morris as Rebecca Rossellini
Jamieson K. Price as Leonardo da Vinci
JB Blanc as Percival Gibbons
Neil Kaplan as Robson Zuccoli
Robbie Daymond as Kou Uraga

Brianna Knickerbocker as
Carla Gautieri (ep 8)
Mayu Hanasaki (ep 21)
Yoshio Watson Ōbayashi (ep 21)
Christopher Smith as Broker (ep 20)
Doug Erholtz as Franco (ep 15)
Ellyn Stern as
Elena Gotti (ep 6)
Mama (ep 8)
Nora Anita (ep 20)
Jamieson K. Price as
Cesare Albertini (ep 6)
Eric Urigiani (ep 4)
Lionello (ep 1)
Jeff Nimoy as
Auctioneer (ep 10)
Greco (ep 17)
Leopold Fargo (ep 9)
Lucien Dodge as
Luca (ep 5)
Patrick (ep 1)
Michael McConnohie as Taxi Driver (ep 1)
Michael Sinterniklaas as Mario (ep 15)
Michael Sorich as
Fox (ep 19)
Leo (ep 2)
Martin (ep 20)
Richard Cansino as
Adolfo (ep 8)
Glenn (ep 19)
Museum Director (ep 14)
Subordinate (ep 14)
Richard Epcar as Chief (ep 13)
Robbie Daymond as Prince James (ep 3)
Spike Spencer as Kōsuke Holmes Akechi (ep 21)
Steve Kramer as
Guido Cesario (ep 10)
Marco Zoff (ep 1)
Moreno (ep 15)
Nino (ep 4)
Philip Casper (ep 14)
Principal (ep 15)
Todd Haberkorn as
Dale (ep 8)
Ricky (ep 15)
Tony Oliver as Baldini (ep 14)

English companies
Broadcaster:
Adult Swim
Toonami
Internet Streaming: Crunchyroll
Licensed by:
Anime Limited (UK & Ireland)
Discotek Media
French staff
French companies
Translation: Jonathan Khersis (eps 1-26)
Distributor: @Anime
Internet Streaming: Wakanim.tv
French cast
(none)
Spanish staff
Spanish companies
(none)
Internet Streaming: Crunchyroll (Latin America)
Spanish cast
(none)
Italian staff
Italian cast
Translation: Andrea De Cunto
Executive producer: Tania Gaspardo

Dubbing Assistant: Andrea Fabricatore
Dubbing Engineer: Francesco Rossigno
Organization: Eleonora Mandelli
Synchronization: Giancarlo Martino
Theme Song Performance:
Giorgio Vanni
Moreno Donadoni
Video Post-Production: Carlo Cargnelutti
Alessandra Korompay as Fujiko Mine
Alessandro D'Errico as Daisuke Jigen
Antonio Palumbo as Goemon Ishikawa XIII
Rodolfo Bianchi as Inspector Koichi Zenigata
Stefano Onofri as Lupin III

Andrea Lavagnino as Wataru Uraga
Gaia Bolognesi as Rebecca Rossellini
Guido di Naccio as Robson Zuccoli
Marco Baroni as Leonardo da Vinci
Pierluigi Astore as Percival Gibbons
Italian companies
Broadcaster:
Italia 1 (from 30 August 2015)
Italia 2 (from 28 February 2016)
RTI
Dubbing: LOGOS srl
Portuguese staff
Portuguese companies
(none)
Internet Streaming: Crunchyroll (Brazil)
Portuguese cast
(none)

This encyclopedia is collaboratively edited by the users of this site
DISCLAIMER add information report an error lookup sources

# A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Anime anthology