Monster Girl Doctor (TV)

Have you seen this? want to / seen some / seen all

Alternative title:
Monster Musume no Oisha-san (Japanese)
モンスター娘のお医者さん (Japanese)
Genres: comedy, fantasy, romance
Plot Summary: In the town of Lindworm where monsters and humans coexist, Dr. Glenn runs an exemplary medical clinic for monster girls with his lamia assistant, Sapphee. Whether receiving a marriage proposal by a centaur injured in battle, palpating the injury of a mermaid, or suturing the delicate wounds of a flesh golem, Dr. Glenn performs his job with grace and confidence. (from manga)
User Ratings: 129 ratings have been given [details]
 Masterpiece: 7 votes (sub:4, dub:2, raw:1)
 Excellent: 14 votes (sub:14)
 Very good: 36 votes (sub:32, dub:4)
 Good: 27 votes (sub:23, dub:2, others:2
1 Russian dubbed
1 Spanish subtitled
)
 Decent: 27 votes (sub:23, dub:4)
 So-so: 9 votes (sub:9)
 Not really good: 3 votes (sub:3)
 Weak: 2 votes (sub:2)
 Bad: 2 votes (sub:2)
 Awful: -
 Worst ever: 2 votes (sub:1, dub:1)
Seen in part or in whole by 229 users, rank: #3137 (of 8382)
Median rating: Good
Arithmetic mean: 6.992 (Good), std. dev.: 1.8151, rank: #3386 (of 8478)
Weighted mean: 6.991 (Good), rank: #3201 (of 8478) (seen all: 7.13 / seen some: 3.00 / won't finish: 3.78)
Bayesian estimate: 7.034 (Good), rank: #2683 (of 6385)
Number of episodes: 12
Episode titles: We have 12
Vintage: 2020-07-12
Opening Theme:
"Campanella Hibiku Sora de" (In the Sky Where the Bells Ring) by ARCANA PROJECT
Ending Theme:
"Yasahisa no Namae" (The Name of Kindness) by Aina Suzuki
You can contribute information to this page, but first you must login or register

Japanese staff
Japanese cast
Director: Yoshiaki Iwasaki
Series Composition: Hideki Shirane
Script:
Ayumu Hisao (eps 5, 7)
Hideki Shirane (eps 1-4, 9-12)
Tsuma Sawaki (eps 6, 8)
Storyboard:
Akitoshi Yokoyama (ep 11)
Junichi Hashimoto (OP)
Taku Yonebayashi (eps 2, 5, 8)
Tamaki Nakatsu (ep 4)
Toshiharu Kudō (eps 3, 6, 9)
Toshikatsu Tokoro (ep 10)
Tsukasa Sunaga (eps 7, 12)
Yoshiaki Iwasaki (ED; ep 1)
Episode Director:
Hiroyuki Yokoyama (eps 2, 7, 11)
Manaka (ep 6)
Masato Kitagawa (eps 1, 8, 12)
Tatsuya Ishiguro (ep 4)
Tsutomu Murakami (ep 3)
Yasuhiro Geshi (eps 5, 10)
Yoshitsugu Kimura (ep 9)
Unit Director:
Taishi Kawaguchi (OP)
Yoshiaki Iwasaki (ED)
Music: TO-MAS
Original creator: Yoshino Origuchi
Original Character Design: Z-Ton
Character Design: Hiromi Kato
Art Director: Satoru Kuwabara
Chief Animation Director:
Hiromi Kato (eps 1-12)
Shōtarō Hashiguchi (eps 1-12)
Taiga Fuchiwaki (eps 7-12)
Toshiaki Uchida (eps 1-12)
Animation Director:
Atsushi Aono (eps 3, 8, 12)
Etsushi Mori (eps 3, 8, 11)
Hajime Yoshida (eps 4, 10)
Hideaki Shimada (ep 4)
Hideo Maru (eps 5, 11)
Hirofumi Takahashi (8 episodes
eps 1-2, 4, 6, 8-9, 11-12
)

Hiromi Kato (OP; ED)
Hiroshi Ogawa (ep 1)
Hiroyuki Shimizu (eps 2, 5, 9)
Hiroyuki Terada (ep 11)
Katsunori Tanaka (ep 10)
Kazunori Ozawa (ep 7)
Kazuya Saitō (eps 3, 8, 12)
Kazuyuki Ikai (5 episodes
eps 1, 6, 9, 11-12
)

Kenji Hattori (eps 4, 12)
Kenji Kodama (eps 6, 8)
Kenji Shinohara (eps 4, 10)
Kiyoshi Nohji (eps 3, 11)
Kururu Shiozawa (eps 5, 8, 11)
Mariko Aoki (ep 10)
Michael Tanaka (ep 1)
Shinichiro Minami (ep 11)
Shōtarō Hashiguchi (eps 1-2, 6)
Shouji Endo (eps 5, 7, 12)
Tatsuya Ikeda (eps 1, 7, 12)
Toshiaki Uchida (ep 3)
Toshiharu Kudō (eps 6, 11)
Yuka Nagata (eps 3, 7, 12)
Yukiko Kawamoto (eps 1, 12)
Yūko Hineno (ep 10)
Yumenosuke Tokuda (ep 3)
Yuriko Takase (eps 1, 6)
Yūta Ōtaka (ep 10)
Art design: Satoru Kuwabara
3D Director:
Hideki Abo (ARECT; eps 1-12)
Keigo Matsubara (Arvo Animation; eps 1-12)
Sound Director: Jin Aketagawa
Director of Photography: Motohiro Kunishige
2nd Key Animation:
Ai Yoshida (ep 4)
Akifumi Nakadai (OP; 7 episodes
eps 1-3, 7-8, 11-12
)

Chinatsu Ueno (eps 4, 10)
Hiroo Sekitō (ED; 7 episodes
eps 1-3, 7, 9, 11-12
)

Hitomi Tsukui (ep 10)
Jun Nakagawa (ep 1)
Kazuki Hasunuma (OP)
Kimitake Nishio (ep 4)
Maika Ōnuki (PRA; ep 11)
Mieko Seki (ep 2)
Ryōta Asada (eps 8, 11-12)
Shōma Hirota (eps 8, 11)
Shōta Hōmura (eps 5, 7-8, 11)
Shota Sugimoto (eps 5, 7)
Taki Nirei (ep 10)
Tatsurou Arai (Studio Gash; ep 1)
Tetsuya Matsumoto (ep 1)
Tomomasa Gōno (Arvo Animation Yamagata Studio; eps 6-8)
Toshiharu Kudō (ep 6)
Yōji Takano (5 episodes
eps 2, 7, 9, 11-12
)

Yuka Akiyama (eps 8, 11-12)
Yuuta Nakajou (ep 6)
3D Animation:
Akiko Noguchi (Shift-R; eps 7-8)
Haruka Shimura (Shift-R; eps 7-8)
Hidekazu Takahashi (Shift-R; eps 7-8)
Kazumi Toda (Shift-R; eps 7-8)
Kazuyoshi Tezuka (AERA Laboratory; OP; 7 episodes
eps 1-3, 5, 10-12
)

Keigo Matsubara (Arvo Animation; OP; ED; eps 1-12)
Kentarō Kuraoka (Shift-R; eps 7-8)
Ryōji Shirakawa (AERA Laboratory; OP; eps 1-5, 10-12)
Saki Nakayama (AERA Laboratory; OP; 7 episodes
eps 1-3, 5, 10-12
)

Shūhei Hashimoto (AERA Laboratory; OP; 7 episodes
eps 1-3, 5, 10-12
)

Shunichi Handa (Arvo Animation; eps 1-4, 6)
Takahiro Kamiya (AERA Laboratory; OP; 7 episodes
eps 1-3, 5, 10-12
)

Takumi Kodama (Arvo Animation; eps 1-4, 6)
Toshiki Mōri (Shift-R; eps 7-8)
Tsutomu Nagai (Shift-R; eps 7-8)
Yasuomi Kuwabara (Shift-R; eps 7-8)
Yasuyuki Otsuka (Shift-R; eps 7-8)
Yoshitaka Itai (AERA Laboratory; OP; 7 episodes
eps 1-3, 5, 10-12
)

Yōsuke Araki (Arvo Animation; ED; eps 1-4, 6-12)
Yūki Murozono (Shift-R; eps 7-8)
3D Layout:
Shunichi Handa (eps 10-12)
Takumi Kodama (ep 9)
3D Modeling:
Atsuru Takahashi (ARECT; eps 1-12)
Keigo Matsubara (Arvo Animation; eps 1-12)
Minori Makabe (ARECT; eps 1-12)
Misato Sasozaki (ARECT; eps 1-12)
Shun Kitamura (ARECT; eps 1-12)
Takumi Kodama (Arvo Animation; eps 1-12)
Tsuyoshi Inomata (ARECT; eps 1-12)
Yōsuke Araki (Arvo Animation; eps 1-12)
3D Production Manager: Kazue Kuwata (eps 1-12)
3D Rigging:
Ryōya Nonaka (ARECT; eps 1-12)
Yuki Sugawara (ARECT; eps 1-12)
Animation:
Akihiko Ota (ep 2)
Akira Watanabe (ep 4)
Ako Kagiyama (eps 7, 12)
Atsushi Kasano (ep 3)
Ayaka Kondō (ep 2)
Ayasa Ueda (ep 10)
Futafusa (ep 12)
Hideki Sadai (ep 2)
Hideo Amemiya (ep 2)
Hideyuki Kanesaka (eps 3, 7)
Hiroaki Kawaguchi (eps 4, 10)
Hiroaki Sato (eps 2, 8)
Hirofumi Takahashi (8 episodes
eps 1-2, 5-6, 8-9, 11-12
)

Hiroki Tsuji (eps 5, 12)
Hiroshi Kohara (ep 1)
Hiroshi Tatezaki (ep 3)
Hiroyuki Terada (eps 3, 6-7, 11)
Hitoshi Morikawa (ep 9)
Isamu Utsuki (ep 4)
Isao Saito (ep 6)
Issei Hasegawa (eps 6, 12)
Jong-Myung Kim (ep 4)
Junko Matsushita (ep 10)
Kakuto Gai (eps 4, 10)
Kan Ogawa (eps 8, 11)
Kazufumi Takano (ep 8)
Kazuhiko Ishii (eps 1, 8)
Kazuhiro Sasaki (eps 1, 7)
Kazuki Hasunuma (eps 1, 5)
Kazumasa Takeuchi (eps 3, 8, 10)
Kazunori Ozawa (ep 1)
Kazuyuki Fujita (ep 2)
Kei Yamano (eps 4, 10)
Keiji Shigesawa (ep 10)
Ken Uchida (ep 8)
Kenji Nishikawa (eps 3, 9, 12)
Kiyoshiro Kato (ep 7)
Kōichi Takai (5 episodes
eps 3, 6, 8-9, 11
)

Kōichi Terashima (ep 4)
Kōji Kataoka (eps 3, 11)
Kumiko Kasuga (ep 4)
Kururu Shiozawa (ep 1)
Maho Takahashi (ep 3)
Marcus Roberts (eps 1, 5)
Mariko Aoki (ep 10)
Mariko Inagaki (10 episodes
eps 1-3, 5-9, 11-12
)

Masaharu Morinaka (eps 5, 7, 12)
Masahiro Sunaga (ep 9)
Masaki Miyauchi (eps 5, 12)
Masao Ohashi (ep 8)
Masashi Sato (ep 9)
Masashi Yokoi (eps 3, 5)
Masatsugu Takeda (eps 1, 6-7)
Michiaki Sugimoto (ep 7)
Michio Satō (eps 3, 11)
Mitsue Fukue (ep 11)
Noboru Jitsuhara (ep 4)
Rie Ikegami (eps 3, 6)
Rikiya Suda (6 episodes
eps 1-2, 5-6, 8-9
)

Ryōko Fujikawa (ep 7)
Ryoko Kawamura (ep 2)
Setsuko Unno (ep 7)
Shigeru Uchihara (ep 3)
Shinichi Iimura (eps 9, 11)
Shinichi Takahashi (eps 1, 8)
Shinsuke Kasahara (eps 5, 7-8, 12)
Shinya Fujita (ep 6)
Shinya Kameyama (eps 3, 12)
Shota Sugihara (ep 10)
Shota Sugimoto (eps 1-3, 5-6)
Shōtarō Hashiguchi (OP; ep 2)
Shouji Endo (ep 1)
Sōta Matsunaga (ep 5)
Suguru Iijima (ep 3)
Taiga Fuchiwaki (OP; ED; eps 2, 5-6, 9)
Takahiro Ninagawa (eps 6, 12)
Takayoshi Hayashi (eps 7, 12)
Takuma Kimura (ep 10)
Takuma Komata (6 episodes
eps 1-2, 8-9, 11-12
)

Takuya Hirata (ep 10)
Teruo Takahashi (eps 3, 11)
Tetsuya Sunaga (ep 4)
Toshiaki Uchida (OP; eps 5-6)
Toshiharu Kudō (ep 8)
Tsukasa Sorimachi (ep 7)
Wataru Hasegawa (ep 10)
Woong Jae Lee (ep 10)
Xiang Xin Liu (ep 11)
Yasuko Miyazaki (eps 5, 9)
Yasunori Aoki (eps 8, 11)
Yasunori Matsuki (eps 6-7, 12)
Yasunori Yamaguchi (eps 2, 8)
Yoshiharu Fukushima (eps 6, 9, 12)
Yoshiko Nakamura (eps 3, 9, 11)
Yuan Jing Yan (ep 11)
Yuka Nagata (eps 3, 6, 11)
Yuki Kudou (ep 12)
Yuri Kajiwara (eps 1, 6-7, 12)
Yuriko Takase (ep 6)
Yusuke Kurinishi (ep 2)
Yūta Ōtaka (ep 10)
Animation Facilitator: Taishi Kawaguchi
Animation producer: Rajeev Karki
Assistant Animation Director: Hiroaki Kawaguchi (ep 4)
Assistant Chief Animation Director: Hirofumi Takahashi (eps 7-8, 12)
Background Art:
Azusa Kakoi (Kagoshima Ramecarihim; eps 5-6)
Daigorō Yamaguchi (Kagoshima Ramecarihim; eps 5-6)
Daiki Yasato (Kagoshima Art Lab; eps 5-6)
Eiichiro Fujigaki (Kagoshima Ramecarihim; eps 5-6)
Hisae Arimoto (Atelier Platz; eps 9-11)
Jie Wang (Songlan Culture Media Co., Ltd.; eps 9-11)
Lian Jun Song (Songlan Culture Media Co., Ltd.; eps 9-11)
Minami Yamamoto (Kagoshima Art Lab; eps 5-6)
Misaki Arimura (Kagoshima Art Lab; eps 5-6)
Momone Satō (Atelier Platz; eps 9-11)
Norimichi Hara (Atelier Platz; eps 9-11)
Rika Uehara (Kagoshima Art Lab; eps 5-6)
Satoshi Miura (Kagoshima Ramecarihim; eps 5-6)
Shan Hong Yin (Songlan Culture Media Co., Ltd.; eps 9-11)
Tsuyoshi Ogata (Kagoshima Ramecarihim; eps 5-6)
Xiao Hong Qiu (Songlan Culture Media Co., Ltd.; eps 9-11)
Yan Bo Wang (Atelier Platz; eps 9, 11)
Yui Ōzaki (Atelier Platz; eps 9-11)
Yun Zhang (Songlan Culture Media Co., Ltd.; eps 9-11)
Yun Ying Ma (Songlan Culture Media Co., Ltd.; eps 9-11)
Zhi Jun Tang (Songlan Culture Media Co., Ltd.; eps 9-11)
Co-Production:
Jun Yukawa
Ken Ookawara
Color design: Ryōta Katsuta
Color setting:
Maki Tanaka (eps 5, 11)
Miyuki Yoshioka (eps 1, 3, 9)
Naomichi Hata (eps 2, 12)
Ryōta Katsuta (OP; ED; ep 8)
Shōgo Nishimura (eps 4, 10)
Yukie Nakajima (eps 6-7)
Digital In-between Animation:
Akifumi Nakadai (Arvo Animation; eps 7-9, 11-12)
Hiroo Sekitō (Arvo Animation; eps 7-9, 11-12)
Ryōta Asada (Arvo Animation; eps 7-9, 11-12)
Shōma Hirota (Arvo Animation; eps 7-9, 11-12)
Shōta Hōmura (Arvo Animation; eps 7-9, 11-12)
Takuya Wada (ep 4)
Yuka Akiyama (Arvo Animation; eps 7-9, 11-12)
Digital Paint:
Akifumi Nakadai (Arvo Animation; eps 7-9, 11-12)
Hiroo Sekitō (Arvo Animation; eps 7-9, 11-12)
Ryōta Asada (Arvo Animation; eps 7-9, 11-12)
Shōma Hirota (Arvo Animation; eps 7-9, 11-12)
Shōta Hōmura (Arvo Animation; eps 7-9, 11-12)
Yuka Akiyama (Arvo Animation; eps 7-9, 11-12)
Domestic Distribution:
Miyuki Kusano
Naomi Komatsu
Domestic Licensing:
Akio Noguchi
Atsushi Sada
Editing: Yoshiaki Kimura
Effect Animation Director: Kazunori Ozawa (eps 1, 5, 7, 12)
In-Between Animation:
Akifumi Nakadai (Arvo Animation; OP; eps 1-3, 5-6)
Hiroo Sekitō (Arvo Animation; ED; eps 1-3, 5-6)
Kentarō Funai (Actas; ep 10)
Ryōta Asada (Arvo Animation; eps 2-3, 5-6)
Shōma Hirota (Arvo Animation; eps 2-3, 5-6)
Shōta Hōmura (Arvo Animation; eps 1-3, 5-6)
Yuka Akiyama (Arvo Animation; eps 2-3, 5-6)
In-Between Check:
Shota Sugimoto (OP; 10 episodes
eps 1-3, 5-9, 11-12
)

Ting Jun Liu (ep 4)
Woong Jae Lee (ep 10)
Insert Song Arrangement: Kana Utatane (TaWaRa; "Water flows down passages" eps. 2, 11)
Insert Song Composition:
Masumi Itou ("Water flows down passages;" eps. 2, 11)
Mito (clammbon; "Water flows down passages" eps. 2, 11)
Insert Song English Lyrics Assistant: Shaylee ("Water flows down passages;" eps. 2, 11)
Insert Song Lyrics: Yohei Matsui ("Water flows down passages;" eps. 2, 11)
Insert Song Performance: Shaylee ("Water flows down passages;" eps. 2, 11)
Monster Girl Setting Supervision: Z-Ton
Music A&R: Takuma Nagao
Music producer: Ryutaro Usukura
Online Editing Assistant: Yusuke Ueno
Online Editor: Rie Imayoshi
Opening Director: Junichi Yamamoto
Paint:
Akifumi Nakadai (Arvo Animation; OP; ep 2)
Hiroo Sekitō (Arvo Animation; ED; ep 2)
Shōta Hōmura (Arvo Animation; ep 2)
Paint Check:
Maki Tanaka (eps 5, 11)
Miyuki Yoshioka (eps 1, 3, 9)
Naomichi Hata (eps 2, 12)
Ryōta Katsuta (OP; ED; ep 8)
Shōgo Nishimura (eps 4, 10)
Yukie Nakajima (eps 6-7)
Photography:
Hideyuki Suga (eps 1-12)
Motohiro Kunishige (OP; ED; eps 1-12)
Naoyuki Kato (eps 1-12)
Nozomu Ōma (eps 1-12)
Tatsuya Yanagihara (eps 1-12)
Tomomi Saitou (eps 6-12)
Yū Okimoto (eps 2-12)
Yūtarō Yoshiike (eps 1-12)
Planning Assistant:
Hiroshi Takahashi (Shueisha; eps 2-5)
Keita Kodama (Shueisha; eps 6-12)
Mika Kaizōji (Shueisha; eps 6-12)
Shōichi Nagata (Dash X Bunko Editorial Dept.)
Takahiro Ishikawa (Shueisha)
Takashi Hibio (Dash X Bunko Editorial Dept.)
Production Advancement:
Hikaru Onda (ep 12)
Honami Inamura (eps 5, 7)
Kana Fukae (ep 6)
Keita Tanigawa (ep 10)
Manami Yuda (ep 9)
Masaaki Higuchi (ep 4)
Ryōta Nirei (eps 3, 11)
Takashi Anegawa (ep 8)
Uemon Kuboichi (eps 1, 12)
Yuki Nakajima (eps 1-2, 12)
Production Advancement Assistant: Seiya Iwama (ep 10)
Production Cooperation:
Shinji Asami (GRANTdesign)
Thomas Kanemaki
Yasuhiro Noguchi (GRANTdesign)
Yuko Takada (GRANTdesign)
Production Desk:
Hikaru Onda
Yuki Nakajima
Prop Design: Yoshinori Iwanaga
Publicity Assistant:
Daisuke Kobayashi (Quaras)
Shō Takahashi (Quaras)
Publicity Producer: Rei Torii
PV Production: Atsushi Kobayashi (10GAUGE)
Recording: Kimitaka Shindō
Recording Assistant: Mimoe Kubota
Setting Production: Kenichi Watanabe
Setting Production Assistant:
Minoru Odajima
Motoki Soeno
Sound Effects: Tsutomu Ueno
Sound Effects Assistant: Natsue Ozawa
Sound Production Manager: Taiichi Iguchi
Special Effects: Yoshiyuki Ōta (Studio Elle; OP; eps 2, 4, 9, 12)
Theme Song Arrangement:
IKW (ED)
Kyo Takada (OP)
Theme Song Composition:
Kazuyoshi Toda (ED)
Kyo Takada (OP)
Theme Song Lyrics:
Sasa Andō (OP)
Yuriko Mori (ED)
Theme Song Performance:
Aina Suzuki (ED)
ARCANA PROJECT (OP)
Title Logo Design:
Keitarō Murata (Volare)
Yoshiyuki Seki (Volare)
Saori Ōnishi as Saphentite “Sapphee” Neikes
Shunichi Toki as Glenn Leitbeit

Ai Fairouz as Kay Arte
Atsumi Tanezaki as Scadi Dragenfelt
Hisako Kanemoto as Dione Nephilim
M.A.O as Lorna Arte
Maki Kawase as Kunai Zenow
Miho Okasaki as Meme Redon
Sarah Emi Bridcutt as Tisaria Scudia
Yu Shimamura as Aranya Trantella Alakunida
Yukana as Cthulhy Squele
Yukiyo Fujii as Lulala Haine

Aina Suzuki as Eelis (ep 1)
Akari Una as Harpies (ep 8)
Atsushi Imaruoka as Master (eps 1, 10, 12)
Harumi Sakurai as Mother (ep 2)
Hinata Tadokoro as Craftsman (ep 10)
Hiroki Maeda as Harpy man B (ep 8)
Hitomi Shogawa as Old harpy (ep 8)
Hitoshi Bifu as Village chief (eps 5, 7-8, 12)
Ikuji Nose as Harpy man A (ep 8)
Junichi Yanagita as Young man (eps 5-6)
Kana Ichinose as
Cottingley Bradford VI (eps 1, 4-5, 7)
Harpy D (eps 8, 12)
Kōichi Sōma as Bandit C (ep 4)
Makoto Kaneko as Voice 1 (ep 3)
Makoto Koichi as Glenn Leitbeit (young)
Makoto Sahara as Young man B (ep 5)
Masashi Yamane as Sirsha's husband (eps 1, 12)
Mayu Mineda as
Fairy
Harpy C (eps 8, 12)
Nanako Mori as Slime (ep 3)
Naoko Komatsu as
Harpy B (5 episodes
eps 1, 5, 7-8, 12
)

Sapphee's mother (ep 4)
Reigo Yamaguchi as Warrior A (ep 1)
Saya Aizawa as Harpy A (6 episodes
eps 1, 4-5, 7-8, 12
)
Shinei Ueki as Postman (ep 1)
Sōshirō Hori as Bandit Leader (ep 4)
Taito Ban as Merman (ep 2)
Takuya Makimura as Craftsman (ep 10)
Toshiki Iwasawa as Coachman (eps 1, 11-12)
Yō Taichi as Aluloona Loona (ep 11)
Yū Okano as Harpies (ep 8)
Yuko Iida as Sirsha Thisius (ep 1)
Yuu Wakabayashi as Sailor (ep 2)
Yūya Murakami as
Bandit A (ep 4)
Voice 1 (ep 3)
Japanese companies
2nd Key Animation:
Arvo Animation Yamagata Studio (eps 6-8)
B.S.P 1st (ep 1)
Be Loop (ep 3)
C2C (eps 11-12)
Ekaki-ya (ep 4)
GK Sales (ep 1)
Grain (eps 9, 11-12)
Kyushu Animation (ep 3)
M.S.J Musashino Production (ep 10)
Nakamura Production (7 episodes
eps 1-3, 5, 7, 10-11
)

One Order (ep 9)
PRA (eps 1-7 odd, 11)
Revival (eps 1, 8-9, 12)
R.I.C (ep 10)
Rising Force (ep 1)
Sakura Create (ep 1)
Seven Arcs (ep 6)
Seven Seas (9 episodes
eps 2-3, 5-9, 11-12
)

Snow Light Staff (eps 3, 11)
Staro (ep 1)
Studio CL (ep 1)
Studio Gash (ep 1)
Studio Gimlet (eps 3, 11)
Studio μ (eps 3-4)
Teddy (ep 6)
3d Animation:
Aera Laboratory (OP; eps 1-5, 10-12)
Arvo Animation (OP; ED; eps 1-12)
Shift R (eps 7-8)
3D Modeling:
Arect (eps 1-12)
Arvo Animation (eps 1-12)
3D Rigging: Arect (eps 1-12)
Animation:
B.S.P 1st (ep 7)
Staro (eps 7, 12)
Animation Production: Arvo Animation
Background Art:
Atelier PLATZ (eps 9-11)
Kagoshima Art Lab (eps 5-6)
Kagoshima Ramecahirim (eps 5-6)
SAKO (eps 1-4, 7-8)
Songlan Culture Media Co., Ltd. (eps 9-11)
Studio TENJIN (OP; ED; ep 12)
Digital In-between Animation:
Arvo Animation (eps 7-9, 11-12)
Grain (ep 9)
One Order (eps 8-9, 11)
Revival (eps 7-9, 11-12)
Seven Seas (eps 7-9, 11-12)
Studio CL (ep 8)
Digital Paint:
Arvo Animation (eps 7-9, 11-12)
Grain (ep 9)
One Order (eps 8-9, 11)
Revival (eps 7-9, 11-12)
Seven Seas (eps 7-9, 11-12)
Studio CL (ep 8)
In-Between Animation:
Actas (ep 10)
Akatsuki (ep 1)
Arvo Animation (eps 2-3, 5-6)
GK Sales (ep 1)
J&K Corporation (ep 4)
Misora (ep 1)
M.S.J Musashino Production (ep 10)
One Order (eps 1-3, 5, 10)
Revival (OP; eps 1-3, 5-6)
R.I.C (ep 10)
Studio CL (ep 1)
Studio μ (ep 4)
Music Production: Lantis
Paint:
Akatsuki (ep 1)
GK Sales (ep 1)
J&K Corporation (ep 4)
Misora (ep 1)
M.S.J Musashino Production (ep 10)
One Order (eps 1-3, 5, 10)
Revival (OP; eps 1-3, 5-6)
R.I.C (ep 10)
Studio CL (ep 1)
Studio μ (ep 4)
Planning Assistance: Shueisha (Dash X Bunko Editorial Dept.)
Production Assistance: Actas (eps 4, 10)
Production Cooperation:
GRANTdesign
Tokuma Shoten (Comic Ryu Editorial Dept.)
Publicity Assistance: Quaras
PV Production: 10GAUGE
Sound Production: Magic Capsule
special effects: Studio Elle (ep 9)
Title Logo Design: VOLARE inc.
Web Production: OverDriveDesign
English cast
English staff
Translation: Michelle Tymon
Cristina Vee as Saphentite “Sapphee” Neikes
Griffin Puatu as Glenn Leitbeit

Jeannie Tirado as Cthulhy
Julia McIlvaine as Tisalia Scythia
Kira Buckland as Illy
Lizzie Freeman as
Dione
Kunai
Ryan Bartley as Lulala Heine
Sarah Anne Williams as Lorna Arte
Wendee Lee as Aranya Trantella Alakunida

Ryan Bartley as Johann

English companies
ADR Production: STUDIOPOLIS, Inc.
Distributor: Sentai Filmworks (via Crunchyroll)
Internet Streaming: Crunchyroll
Licensed by: Crunchyroll
Portuguese staff
Portuguese companies
(none)
Internet Streaming: Crunchyroll (Brazil and Portugal)
Portuguese cast
(none)

This encyclopedia is collaboratively edited by the users of this site
DISCLAIMER add information report an error lookup sources

Compare this anime's credits with others

# A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Anime anthology