Great Pretender (TV)

Have you seen this? want to / seen some / seen all

Alternative title:
El gran farsante (Spanish)
El timador timado (Spanish)
グレートプリテンダー (Japanese)
Plot Summary: Makoto Edamura is a con man who is said to be “Japan's greatest swindler.” One day, after trying to pickpocket a foreigner, Edamura finds that all of his money was stolen instead. Chasing the man down all the way to Los Angeles, he learns the foreigner is Laurent Thierry, a French con man who has ties to international criminal organizations. After Edamura follows Thierry and thwarts his big drug deal, Edamura gets tied up and left to die on the famous Hollywood sign.
User Ratings: 129 ratings have been given [details]
 Masterpiece: 10 votes (sub:9, dub:1)
 Excellent: 35 votes (sub:20, dub:13, others:2
1 Spanish subtitled
1 Finnish subtitled
)
 Very good: 39 votes (sub:25, dub:7, others:7
3 German dubbed
1 Italian subtitled
1 Polish subtitled
1 Spanish dubbed
1 Arabic subtitled
)
 Good: 28 votes (sub:21, dub:5, raw:1, others:1
1 Russian subtitled
)
 Decent: 6 votes (sub:6)
 So-so: 6 votes (sub:6)
 Not really good: 2 votes (sub:2)
 Weak: 2 votes (sub:2)
 Bad: 1 vote (dub:1)
 Awful: -
 Worst ever: -
Seen in part or in whole by 197 users, rank: #3455 (of 8483)
Median rating: Very good
Arithmetic mean: 7.791 (Very good−), std. dev.: 1.508, rank: #963 (of 8582)
Weighted mean: 7.824 (Very good−), rank: #794 (of 8582) (seen all: 7.96 / seen some: 6.43 / won't finish: 5.00)
Bayesian estimate: 7.797 (Very good−), rank: #626 (of 6506)
Number of episodes: 23
Episode titles: We have 23
Vintage:
2020-06-02 (Netflix Japan)
2020-07-08 (Fuji TV)
2020-08-20 (Netflix - Worldwide)
Opening Theme:
"G.P." by Yutaka Yamada
Ending Theme:
"The Great Pretender" by Freddie Mercury
Insert song:
"Brand New Bang" by YVY ft. ra'z & Kid Gotti Born Rich (ep 1)
"On the Move" by YVY ft. ra'z, NVK & XMEAN (ep 7)
"Our Love" by YVY ft. Quincy (ep 11)
"Someday" by YVY feat. Emarie (ep 12)
"The Carnival of the Animals" by The Slovak Radio Symphony Orchestra (ep 9)
"Through The Night" by YVY ft. Max (ep 17)
"Wanna Be Free" by YVY ft. ra'z & Luke Zephyr (ep 1)
Official website:
Trivia: We have 2
Review:
Great Pretender (Oct 5, 2020)
You can contribute information to this page, but first you must login or register

Japanese staff
Japanese cast
Director: Hiro Kaburagi
Series Composition: Ryota Kosawa
Script: Ryota Kosawa (eps 1-23)
Storyboard:
Ayumu Watanabe (ep 19)
Hideki Futamura (eps 13, 17)
Hiro Kaburagi (ED; eps 1-2)
Hiroaki Shimura (ep 11)
Hiroyuki Morita (ep 16)
Katsushi Sakurabi (ep 19)
Kazuo Sakai (ep 7)
Kazuya Nomura (ep 9)
Kotomi Deai (eps 5, 20)
Ryouji Masuyama (4 episodes
eps 4, 10, 15, 17
)

Shinobu Tagashira (eps 22-23)
Shinpei Ezaki (ep 6)
Shūhei Arita (ep 2)
Takahiko Kyōgoku (ep 3)
Yōko Kanemori (eps 14, 21)
Yoshiyuki Shirahata (ep 8)
Yukiko Imai (eps 12, 18-19)
Episode Director:
Hiro Kaburagi (ED; eps 1, 23)
Katsushi Sakurabi (ep 10)
Kotomi Deai (OP)
Mai Teshima (eps 13, 20)
Ryouji Masuyama (eps 4, 15, 22)
Takashi Katagiri (eps 2, 7, 22)
Takatoshi Suzuki (ep 6)
Tetsuaki Matsuda (eps 2-3, 9, 17)
Tomoko Hiramuki (ep 3)
Yasuhiro Akamatsu (ep 11)
Yōko Kanemori (eps 14, 21)
Yoshiyuki Shirahata (eps 1, 5, 8, 16)
Yujiro Abe (ep 19)
Yukiko Imai (4 episodes
eps 5, 7, 12, 18
)

Music: Yutaka Yamada
Character Design: Yoshiyuki Sadamoto
Art Director: Yūsuke Takeda
Chief Animation Director:
Hirotaka Katō (17 episodes
eps 1-5, 7-15 odd, 16, 18-23
)

Kyoji Asano (14 episodes
eps 6, 8-10, 12, 14, 16-23
)

Animation Director:
Akira Miyamura (ep 11)
Akiyo Okuda (7 episodes
eps 3, 7, 12, 15-16, 20, 23
)

Atsuko Nozaki (eps 4, 9)
Ayumi Abe (7 episodes
eps 7-8, 12, 15, 18, 20, 23
)

Ayumi Yamada (ep 17)
Chisa Shibata (eps 13, 21)
Erika Nishihara (6 episodes
eps 5, 8, 10, 14, 16, 22
)

Fumikiri Nishijima (ep 15)
Hideyuki Arao (9 episodes
eps 1-2, 6, 8, 10, 13, 15, 18, 22
)

Keita Shimizu (eps 1, 5)
Kumiko Nakata (ep 16)
Mai Teshima (ep 6)
Masaki Kawake (ep 16)
Mayuko Kato (7 episodes
eps 3, 6, 8, 10, 13, 15, 18
)

Michinori Shiga (ep 18)
Minami Seki (eps 21, 23)
Mitsuaki Takabe (4 episodes
eps 14, 16, 21, 23
)

Miyako Kamiya (eps 5, 9)
Natsuki Shimabukuro (ep 16)
Shao Wei Zhang (ep 22)
Shigeyuki Sato (eps 21, 23)
Shōsuke Ishibashi (5 episodes
eps 2, 6, 14, 16, 23
)

Shuichi Kitayama (ep 18)
Toshihiro Kikuchi (ep 11)
Yasuho Tamura (ep 11)
Yi Wan (ep 16)
Yong Sang Kwon (ep 16)
Yusuke Shimizu (5 episodes
eps 5, 10, 13, 15, 19
)

3D Director:
Hisashi Akimoto (eps 1-10, 12-20)
Shigenori Hirozumi (air race; eps 6-10, 15-16)
Sound Director: Shōji Hata
Director of Photography: Kazuto Izumita
Executive producer:
Akio Nomura (Hakuhodo DY Media Partners)
George Wada (WIT Studio)
Keiji Ota (TOHO)
Masahiro Kosugi (BS Fuji)
Mitsuhisa Ishikawa (Production I.G)
Ryū Utsui (Fuji Television)
Producer:
Jing Zhou Song (Production I.G)
Maiko Okada 
Masaya Saitou (TOHO)
Noriko Ozaki (Fuji Television)

2D Work:
Chie Nishitani (19 episodes
eps 1-5, 9-11, 13-23
)

Kanako Yamada (eps 7-10)
2nd Key Animation:
Aika Naka (eps 2, 7-9)
Aimi Tanaka (eps 13, 21)
Akane Eguchi (ep 7)
Akane Koizumi (ep 18)
Akari Aoyama (eps 4, 8)
Akari Kawamura (eps 21-22)
Akari Nakahara (eps 5-6, 11, 17)
Akari Saitō (ep 20)
Akiko Fujiwara (eps 17, 21)
Aoyu Suzuki (eps 2-3, 7, 13)
Arisa Kuroda (eps 8, 10, 12)
Asami Watanabe (ep 17)
Asumi Adachi (eps 16-18)
Atsuko Abe (ep 19)
Atsumi Ichimura (ep 8)
Aya Kobayashi (6 episodes
eps 8, 12, 15-16, 20, 23
)

Aya Kondo (eps 20-21)
Ayaka Sato (ep 7)
Ayaka Uwaseki (ep 4)
Ayako Sone (eps 4, 13, 15)
Ayana Togashi (ep 10)
Ayumu Tsujimura (eps 20-21)
Azusa Ishibashi (eps 2-3)
Cheng Yan Yang (eps 19-20)
Chiharu Fuse (ep 21)
Chihiro Saitō (eps 2, 4-5)
Chihiro Tanaka (eps 3, 5)
Chihiro Watanabe (eps 1, 4, 7)
Chou Nakabayashi (ep 9)
Daichi Shichinohe (ep 8)
Daisuke Endo (ep 17)
Dan Yi Jing (ep 19)
Erika Kawakami (eps 9-10, 15)
Eriko Haga (ep 17)
Erina Kojima (eps 21-22)
Etsuko Kuremura (ep 13)
Fen Yang Guo (ep 5)
Fuka Hayabuchi (7 episodes
eps 6-9, 12, 14, 16
)

Fumie Sasaki (eps 1-4, 7, 14)
Futafusa (ep 1)
Guang Xiao (ep 6)
Hayato Sakoda (eps 12, 14, 17)
Hidefumi Yoshida (9 episodes
eps 2, 4, 9-10, 15, 17-20
)

Hikaru Hosozawa (eps 1, 5)
Hiroaki Nakamichi (ep 17)
Hiroaki Otsuji (ep 12)
Hironobu Dannoura (eps 13, 21)
Hiroshi Maruyama (ep 9)
Hisao Matsueda (17 episodes
eps 2-7, 9-13, 16, 18-22
)

Hitomi Nagao (7 episodes
eps 7, 10-11, 14, 17, 20-21
)

Hitomi Shimodaira (ep 15)
Hitoshi Katsura (6 episodes
eps 3-4, 9-10, 12, 15
)

Hotaru Morishige (ep 9)
Itsuki Kamiya (eps 18, 20)
Jia Huan Chen (eps 12, 14, 19)
Jian Yu (ep 20)
Jian Li Zheng (ep 23)
Jun Lin (ep 4)
Kae Ozawa (ep 8)
Kana Aizawa (eps 16-17)
Kana Niimura (eps 17-18)
Kanami Hirano (eps 9-10)
Kanoko Nakamura (5 episodes
eps 6-7, 14, 20-21
)

Kaori Takahashi (ep 23)
Kaoru Tanimoto (ep 23)
Karin Fukushima (ep 12)
Kasumi Kamada (ep 4)
Kazue Aoki (ep 8)
Ke Wei Lin (ep 18)
Keisuke Yoshida (ep 4)
Kiyoka Kawazoe (eps 6, 8-9, 16)
Koki Takahashi (ep 20)
Kōsaku Taniguchi (eps 1-2)
Koutarou Tsuchida (ep 4)
Kumi Mamada (eps 19, 23)
Lin Yi Yu (ep 13)
Ling Zhi Peng (eps 12, 16, 19)
Maho Toyoshima (eps 17, 20)
Mai Abe (eps 7-9, 12, 16)
Mai Oku (9 episodes
eps 4, 9-10, 12, 17-20, 22
)

Mai Shen (ep 15)
Mai Teshima (ep 23)
Maika Ōnuki (eps 8, 11)
Maki Toyoda (ep 18)
Mako Yamashita (eps 12-13)
Mami Furutoku (ep 3)
Manami Ito (eps 3, 5)
Marika Shioda (6 episodes
eps 13, 16, 18-19, 22-23
)

Mariko Kaji (eps 7, 11)
Marina Kobayashi (eps 9, 14)
Masakazu Sato (ep 14)
Masaki Wada (eps 1, 3)
Mayû Takizawa (ep 15)
Mayuko Kamoda (ep 20)
Mayuko Kanosue (ep 12)
Mayuko Kato (ep 1)
Mei Yamamoto (ep 23)
Mei Hua Guo (eps 12, 19)
Meri Usami (9 episodes
eps 2-3, 9-10, 16, 18-21
)

Mi Ja Choi (ep 8)
Mieryou Hirase (eps 4, 15)
Miharu Takahashi (eps 3-5, 7-8)
Mikoto Amo (6 episodes
eps 9, 11, 14, 17, 20-21
)

Min Seok Ji (ep 9)
Minori Kanamori (eps 12, 17)
Minori Nakagawa (ep 17)
Misaki Kurita (eps 5, 9, 20)
Miyako Kamiya (ep 5)
Miyuki Nakagawa (eps 3-4, 8)
Moe Shimoji (ep 14)
Moe Tanaka (ep 4)
Momuta Suzaki (ep 4)
Nabiki Shōda (13 episodes
eps 4, 7-10, 12, 14-17, 19-20, 23
)

Nana Hashiguchi (ep 11)
Nana Yamazaki (ep 13)
Naofumi Yamashita (ep 6)
Naohisa Kuroda (ep 22)
Naoko Yoshimori (ep 20)
Naoto Kaneda (eps 1, 3)
Naoya Ishihara (ep 19)
Narumi Ookuma (ep 21)
Natsuki Ōyama (ep 13)
Natsumi Kotō (ep 23)
Noa Kajita (ep 15)
Nozomi Beniya (ep 12)
Pei Si Huang (ep 23)
Peng Yang (ep 6)
Qing Mu (ep 11)
Rei Kinoshita (eps 4-5, 11)
Remi Kitai (5 episodes
eps 6-7, 11, 17, 22
)

Rikiya Suda (ep 10)
Rin Ichikawa (ep 20)
Risa Suehiro (eps 10, 13)
Ritsuko Kondo (ep 17)
Ryoichi Oki (ep 13)
Ryōko Mita (eps 2, 7-8, 20)
Ryōsuke Tomita (eps 6-7, 14)
Ryusei Ichimura (ep 15)
Saho Mizuno (ep 3)
Saki Nishihara (ep 19)
Sakura Takayama (eps 4, 10, 17)
Sakuya Abe (7 episodes
eps 2-3, 5, 7, 12, 15-16
)

Sanae Sugiyama (eps 7-8, 12, 16)
Sanae Yamamoto (5 episodes
eps 10, 12, 14-16
)

Saori Koike (ep 4)
Sayaka Hayashi (ep 20)
Seiji Kuboyama (ep 4)
Seiya Takashima (7 episodes
eps 2-4, 7-9, 14
)

Senri Kiriyama (eps 17-18)
Seong-Jun Kim (ep 14)
Shao Can Chen (eps 17-18)
Shiori Sano (ep 23)
Shōta Fujiwara (ep 12)
Shota Nakayama (ep 23)
Shouko Nagata (ep 14)
Shu Ting Cui (eps 6-7)
Shuai Peng Guan (eps 12, 19, 22)
Shunpei Kuno (ep 15)
Sōma Yoshida (eps 9, 11)
Takumi Matsumoto (ep 14)
Takuya Uemichi (10 episodes
eps 1, 3-7, 11, 14, 20, 22
)

Tatsurou Arai (eps 9, 19)
Teruaki Gomi (eps 20-21)
Terufumi Komori (ep 14)
Teruyuki Nakayama (ep 23)
Tetsurō Taira (ep 5)
Tian Xiang Zang (ep 12)
Tomoaki Satō (eps 4, 15)
Tomomi Morishita (ep 16)
Toshiki Kawano (ep 9)
Tsubasa Sato (8 episodes
eps 9, 12, 15, 17-20, 22
)

Wei Yi (eps 12, 14, 19)
Wei Peng Wei (9 episodes
eps 12, 14, 16-17, 19-23
)

Wen Zhe Guo (ep 12)
Xian Yu Wang (ep 23)
Xin Xie (ep 11)
Xue Lei Lu (ep 12)
Ya Nan Wu (7 episodes
eps 12, 17, 19-23
)

Ya Qi Chen (ep 23)
Yan Yan Chen (ep 11)
Yasuhiro Tsuchiya (11 episodes
eps 7, 9-10, 12, 14-17, 19-20, 23
)

Yoshiaki Oomori (5 episodes
eps 8, 12, 19, 21, 23
)

Yoshihiro Seki (ep 3)
Yōsuke Asano (eps 16, 19)
Yu Sada (ep 19)
Yu Mi Ra (ep 6)
Yuan Jin Yan (5 episodes
eps 2, 12, 14, 16, 19
)

Yui Kanbe (ep 3)
Yui Nakamura (eps 9, 14)
Yuiko Kamata (eps 16-18)
Yuka Nakagami (eps 12, 14, 17)
Yuka Ooya (eps 11, 23)
Yukari Takano (ep 20)
Yuki Nomura (ep 13)
Yuna Watanabe (eps 17-18)
Yurika Nakanishi (ep 2)
Yūsuke Nomura (eps 15-16, 23)
Yūsuke Osawa (eps 8, 14)
Yūsuke Yaegashi (5 episodes
eps 7, 9, 13, 16, 19
)

Yuta Ohara (ep 19)
Yuta Suzuki (5 episodes
eps 13, 16, 18-19, 22
)

Yūtarō Miyazaki (eps 1, 3-4, 7)
Yuuki Koyama (ep 9)
Yuuki Onozuka (ep 16)
Zhen Liang Sun (ep 23)
Zhen Xing Sun (ep 23)
Zheng Yang Wang (eps 19, 23)
Zhi Ye Liang (ep 19)
Zhong Jie Chu (eps 17, 19, 22)
3D CG:
Hisashi Akimoto (T2studio; eps 1-10, 15-16)
Shigenori Hirozumi (air race; eps 6-10, 15-16)
Tomoe Nitō (T2studio; 17 episodes
eps 1-9, 12-14, 16-20
)

Yoshifumi Takegawa (T2studio; eps 1-10, 12-20)
3D Modeling:
Tatsuya Nakata (air race; eps 7-10)
Yasutaka Tanaka (air race; eps 7-10)
Yuki Nagahama (air race; ep 6)
3D Modeling Chief: Yuki Nagahama (air race; eps 6-10, 15-16)
3D Modeling Cooperation: Yōko Kanemori (eps 13-14)
3DCG Manager: Shin'ichi Kinoshita (air race; MADBOX; eps 6-10, 15-16)
Animation producer: Maiko Okada (WIT Studio)
Art Boards:
Harumi Okamoto (eps 1-22)
Izumi Hirabayashi (eps 14-21)
Kentarō Ōnuki (eps 15-17)
Mari Yanagawa (eps 20-22)
Takuya Munemasa (ep 20)
Yumiko Sudou (eps 1-23)
Art Setting: Kazushi Fujii
Assistant Animation Director:
Akira Miyamura (ep 7)
Akiyo Okuda (ep 14)
Atsuko Nozaki (ep 12)
Chisa Shibata (eps 10, 19, 23)
Fumikiri Nishijima (eps 19, 23)
Hideyuki Arao (eps 20, 23)
Hyun Woo Joo (ep 12)
Jeong Woo Kim (ep 14)
Kumiko Nakata (ep 10)
Mai Teshima (ep 13)
Masaki Kawake (eps 19-20)
Mayuko Kato (eps 20, 22)
Mika Saitou (eps 19-20)
Miyako Kamiya (eps 2, 12, 14)
Natsuki Shimabukuro (ep 19)
Shao Wei Zhang (ep 19)
Shigeyuki Sato (eps 14, 20)
Shōsuke Ishibashi (ep 19)
Yasuho Tamura (ep 18)
Yi Wan (eps 19, 22)
Yusuke Shimizu (ep 7)
Assistant Director: Ryouji Masuyama
Assistant Episode Director: Takashi Katagiri (4 episodes
eps 3, 10, 17, 23
)

Assistant Key Animation Director:
Akari Nakahara (eps 11, 22)
Akiyo Okuda (ep 8)
Hideyoshi Furuhata (8 episodes
eps 11, 13, 15-16, 18-20, 22
)

Hikari Kukimoto (ep 19)
Megumi Nagayama (5 episodes
eps 12-14, 18-19
)

Toshihiro Kikuchi (ep 6)
Yuka Koiso (eps 15-16)
Yuri Naminoue (eps 16, 20, 22)
Assistant producer:
Daichi Ishii (Fuji Television)
Soukichi Onoda (TOHO)
Background Art:
Asami Yamamoto (Bamboo; 14 episodes
eps 1, 3-4, 9, 11-15, 17-20, 22
)

Atsuko Sakakura (Bamboo; 17 episodes
eps 3-5, 7-17, 20-22
)

Chika Hirabuki (Bamboo; 18 episodes
eps 3-5, 7-20, 22
)

Eri Minakami (Bamboo; ep 19)
Harumi Okamoto (Bamboo; eps 1-3, 10, 23)
Hoa Nguyen (Studio Suuuu; eps 2-11, 14-23)
Hung Dao (Studio Suuuu; eps 2-11, 14-23)
Izumi Hirabayashi (Bamboo; 8 episodes
eps 12-15, 17-18, 20-21
)

Ken Nishimura (Bamboo; ep 18)
Kentarō Ōnuki (Bamboo; eps 15-17)
Mai Hoang (Studio Suuuu; eps 2-11, 14-23)
Mai Le (Studio Suuuu; eps 2-11, 14-23)
Mari Yanagawa (Bamboo; eps 1, 3-23)
Masato Tsuboi (Bamboo; 19 episodes
eps 1, 3-6, 8-11, 13-20, 22-23
)

Naoko Yamada (Bamboo; ep 20)
Surok Chong (Bamboo; eps 1-3, 23)
Takahito Suzuki (Bamboo; eps 14-17, 20)
Takayuki Nagashima (Bamboo; eps 18-19)
Takeshi Sudo (Bamboo; eps 14-20)
Takumu Sasaki (Bamboo; 13 episodes
eps 3, 7-10, 14-21
)

Takuya Munemasa (Bamboo; eps 1-23)
Tomomi Nakajima (Bamboo; 17 episodes
eps 3-6, 8-12, 14-20, 22
)

Tomonori Katō (Bamboo; 4 episodes
eps 14, 16-17, 19
)

Trang Nguyen (Studio Suuuu; eps 2-11, 14-23)
Yumiko Sudou (Bamboo; 11 episodes
eps 1-4, 6-8, 13, 21-23
)

Yusuke Ikeda (Studio Suuuu; eps 2-11, 14-23)
Chief Producer:
Hitoshi Itou (Production I.G)
Yukiko Takase (Fuji Television)
Collaborative Producer: Youko Ueda (Production I.G)
Color Check:
Emi Hayakawa (ep 4)
Fuyuto Muraguchi (ep 17)
Hikari Komiya (ep 2)
Koji Usui (ep 12)
Kumiko Akahori (ep 6)
Kumiko Sone (eps 7, 10)
Maina Wada (eps 13, 16, 19)
Makiko Yamanaka (eps 3, 22)
Miho Muraguchi (ep 15)
Mika Yokoi (ep 5)
Rie Iijima (ep 8)
Yui Itō (4 episodes
eps 11, 18, 21, 23
)

Yuko Kobari (ED; ep 1)
Yuuko Satou (eps 9, 14, 20)
Color Check Assistant:
Kumiko Sone (ep 5)
Maina Wada (ep 5)
Makiko Kojima (ep 5)
Makiko Yamanaka (ep 5)
Miho Muraguchi (ep 17)
Color design: Yuko Kobari
Color setting:
Emi Hayakawa (ep 4)
Fuyuto Muraguchi (eps 15, 17)
Hikari Komiya (ep 2)
Koji Usui (ep 12)
Kumiko Akahori (ep 6)
Maina Wada (eps 13, 16, 19)
Makiko Yamanaka (eps 3, 10, 22)
Miho Muraguchi (ep 17)
Mika Yokoi (ep 5)
Rie Iijima (ep 8)
Taeko Mizuno (ep 7)
Yui Itō (4 episodes
eps 11, 18, 21, 23
)

Yuko Kobari (ED; ep 1)
Yuuko Satou (eps 9, 14, 20)
Comic Adaptation: Daichi Marui (Monthly Comic Garden)
Compilation: Matsuki Ebana (Fuji Television)
Conceptual Design: Yōko Tanji
Editing: Daisuke Imai
Editing Assistant: Kōhei Kanemaru
Finish Animation:
Akane Yamazaki (D-COLORS; eps 14, 16-17)
Akiko Ohba (Studio Road; eps 3, 5, 7)
Akiyuki Hatanaka (Studio Targe; ep 6)
Ayaka Nasu (D-COLORS; eps 14, 16-17)
Ayako Saitō (Office Fuu; eps 4, 8)
Ayumi Hayakawa (Studio Road; eps 3, 5, 7)
Chiharu Hashimoto (D-COLORS; eps 14, 16-17)
Emi Hayakawa (Office Fuu; ep 8)
Haruka Igarashi (Studio Road; eps 3, 5, 7, 22)
Hisashi Koyanagi (Studio Targe; ep 6)
Kiyomi Sakaguchi (Studio MAT; ep 1)
Kumiko Sone (Studio Road; eps 3, 5)
Mai Nagai (Studio Road; eps 3, 5, 7, 22)
Maina Wada (Studio Road; 4 episodes
eps 3, 5, 13, 16
)

Makiko Kojima (Studio Road; ep 3)
Mika Yokoi (Studio Road; ep 3)
Minori Nishida (D-COLORS; eps 14, 16)
Miwa Enji (D-COLORS; eps 14, 16-17)
Miyuki Takagi (Studio Road; eps 3, 5, 7, 22)
Mizue Kadoshita (D-COLORS; eps 14, 16-17)
Naoko Miyahara (Studio Targe; ep 6)
Rie Iijima (Office Fuu; ep 4)
Rina Itō (19 episodes
eps 1-4, 7-12, 14-21, 23
)

Ryusuke Minami (Studio Targe; ep 6)
Satsuki Kamoi (D-COLORS; eps 14, 16-17)
Taeko Mizuno (Studio Road; ep 3)
Tomomi Yoshioka (Studio MAT; ep 1)
Yoko Ikeda (Studio Targe; ep 6)
Yui Itō (ep 21)
Yuko Minowa (Studio Targe; ep 6)
Yumika Yoshioka (Studio MAT; ep 1)
Foreign Language Supervision:
Hirokazu Mimuro (ep 1)
Kasumi Hagiuda (ep 1)
Makiko Terashima (eps 1-23)
Momo Inaba (ep 1)
General Producer: Yōko Matsuzaki (Fuji Television)
Image Design: syo5
In-Between Animation:
Ai Sakuta (WIT STUDIO; eps 2-23)
Airi Yamazoe (WIT STUDIO; ep 23)
Akisa Eguchi (Studio MAT; ep 1)
Ayaka Hagiwara (WIT STUDIO; 20 episodes
eps 2-7, 9, 11-23
)

Ayano Yagi (eps 17, 21)
Azusa Taniguchi (WIT STUDIO; eps 2-16)
Chieko Ichimanda (WIT STUDIO; eps 10-11, 20)
Chinami Azuma (Studio MAT; ep 1)
Eri Okada (WIT STUDIO; 4 episodes
eps 6, 9, 17, 19
)

Erina Tanaka (WIT STUDIO; eps 1-19, 21-23)
Futaba Tomuro (WIT STUDIO; ep 23)
Gen Manabe (WIT STUDIO; ep 23)
Hina Koseki (WIT STUDIO; 19 episodes
eps 1-6, 8, 11-17, 19-23
)

Hisashi Mawatari (6 episodes
eps 2-4, 8, 17, 21
)

Karin Uchino (WIT STUDIO; 19 episodes
eps 1-2, 4-17, 19-21
)

Kayoko Nishimori (ep 17)
Kazuaki Tsuji (Studio MAT; ep 1)
Ken Watanuki (WIT STUDIO; eps 1-23)
Kino Noguchi (WIT STUDIO; ep 23)
Kozue Kamataki (WIT STUDIO; ep 23)
Makiko Nagahora (ep 1)
Mayo Nishiguchi (WIT STUDIO; eps 1-9, 11-23)
Miho Shikibe (WIT STUDIO; 8 episodes
eps 2-6, 12, 14-15
)

Moeka Arai (WIT STUDIO; ep 23)
Naoya Sonoda (WIT STUDIO; 19 episodes
eps 1-6, 8, 11-17, 19-23
)

Reika Kuchii (Studio MAT; ep 1)
Sawako Ishido (WIT STUDIO; 18 episodes
eps 2-4, 6-7, 9, 11-21, 23
)

Seina Kinomura (WIT STUDIO; 21 episodes
eps 1-7, 9-19, 21-23
)

Sonomi Sanpei (WIT STUDIO; 5 episodes
eps 11-12, 17, 20-21
)

Yuka Ootsuji (WIT STUDIO; ep 23)
Yuki Saoga (WIT STUDIO; 19 episodes
eps 2-7, 9, 11-21, 23
)

Yukiho Okumura (WIT STUDIO; 20 episodes
eps 2-7, 9-19, 21-23
)

In-Between Check:
Chieko Ichimanda (ED; 8 episodes
eps 3, 5, 8, 10, 12, 15, 18, 22
)

Eri Okada (9 episodes
eps 1-2, 6, 9, 11, 14, 17, 20, 23
)

Karin Uchino (eps 18, 22)
Sonomi Sanpei (eps 13, 16)
Yukie Kaneko (4 episodes
eps 4, 7, 19, 21
)

In-Between Check Assistant:
Chieko Ichimanda (8 episodes
eps 1, 6-7, 13-14, 16-17, 23
)

Eri Okada (7 episodes
eps 5, 8, 10, 15-16, 18, 22
)

Hina Koseki (ep 18)
Karin Uchino (eps 10, 23)
Naoya Sonoda (ep 18)
Shotaro Imai (ep 1)
Sonomi Sanpei (5 episodes
eps 3, 10, 12, 14-15
)

Insert Song Composition: Camille Saint-Saëns (“The Carnival of Animals”; eps 9-10)
Insert Song Performance:
Emarie (“Someday”; eps 12-14)
Kid Gotti Born Rich (“Brand New Bang”; eps 1-4, 18)
Luke Zephyr (“Wanna Be Free”; 6 episodes
eps 1, 3-4, 6-7, 15
)

Marian Rapshanski (“The Carnival of Animals” piano; eps 9-10)
Max Brandenburg (as Max; “Through The Night”; eps 17-18)
NVK (“On The Move”; ep 7)
Ondrej Lenard (“The Carnival of Animals” conductor; eps 9-10)
Peter Topelchel (“The Carnival of Animals” piano; eps 9-10)
Quincy (“Our Love”; 4 episodes
eps 11, 15-16, 23
)

ra'z (“Wanna Be Free”, “Brand New Bang”, “On The Move”; 9 episodes
eps 1-4, 6-7, 15-16, 18
)

XMEAN (“On The Move”; ep 7)
YVY (15 episodes
eps 1-4, 6-7, 11-18, 23
)

Key Animation:
Ai Miyazawa (eps 4, 18)
Aiko Minowa (ep 14)
Akiko Higaki (ep 11)
Akiko Kumada (ep 3)
Akiko Toyoda (ep 23)
Akio Kitahara (4 episodes
eps 12, 14, 17, 19
)

Akio Uchino (ep 5)
Akira Miyamura (eps 6-7)
Akira Watanabe (eps 11, 22)
Akiyo Okuda (eps 1, 12, 23)
Arifumi Imai (ep 6)
Arisa Kuroda (ep 20)
Arisa Shima (eps 11, 20)
Asako Inayoshi (ep 4)
Asami Endo (eps 16, 20)
Atsuko Nozaki (ED; eps 1, 4, 9)
Ayaka Uwaseki (eps 6-7, 17, 20)
Ayaka Yamamoto (7 episodes
eps 5-6, 12-13, 16, 19, 22
)

Ayako Karatani (ep 17)
Ayako Takahashi (ep 20)
Ayu Tanaka (eps 2, 18)
Ayumi Abe (ep 1)
Ayumi Yamada (ep 17)
Azumi Kuniyoshi (eps 7, 14)
Azusa Ishibashi (eps 4-5)
Azusa Kitahara (eps 4-6)
Azusa Yada (eps 13, 17, 22)
Baku Hamaguchi (eps 2, 7)
Beom Seok Hong (ep 3)
Chihiro Saitō (ep 21)
Chihiro Tanaka (ep 20)
Chisa Shibata (eps 2, 7, 14)
Eri Sano (eps 9, 16)
Eri Yamazaki (ep 23)
Erika Nishihara (ep 8)
Etsushi Mori (eps 15-16)
Fujio Inose (eps 4, 10, 15)
Fumikiri Nishijima (9 episodes
eps 2, 4-5, 9-10, 16, 21-23
)

Hanako Kikuchi (ep 21)
Haruhi Inoue (eps 1, 3-5)
Haruka Sakai (ep 13)
Haruka Yamaguchi (ep 10)
Haruko Ichihara (eps 2, 9, 16)
Harumi Kakuda (eps 11, 16, 20)
Haruna Yoshikawa (ep 16)
Hideo Amemiya (eps 8, 14)
Hideo Maru (ep 9)
Hideyuki Arao (eps 1-2)
Hideyuki Kanesaka (ep 17)
Hikari Kukimoto (eps 19, 23)
Hirofumi Masuda (5 episodes
eps 7, 9, 16, 22-23
)

Hiroki Fujiwara (eps 1, 5)
Hiroko Shigekuni (ep 11)
Hironobu Dannoura (ep 5)
Hiroto Yokote (ep 20)
Hiroyuki Hojo (eps 9, 23)
Hitoshi Kamata (ep 18)
Hong Rong (eps 20, 22)
Hotaru Morishige (ep 16)
Hyeonji Lee (ep 16)
Jong Il Lee (ep 12)
Juria Yamamoto (eps 12, 14, 23)
Kae Ozawa (ep 14)
Kahoru Hirata (ep 17)
Kana Itoh (ep 1)
Kanako Inoue (ep 14)
Kaori Dou (ep 18)
Kaori Ikeda (eps 7, 14)
Kaoru Maehara (ep 22)
Kaoru Nagakawa (ep 3)
Katsuhiko Bizen (ep 15)
Katsutoshi Kobayashi (eps 20, 22)
Kayoko Suzuki (eps 13, 22)
Kazuhiko Ishii (ep 15)
Kazumasa Takeuchi (ep 2)
Kazuo Ohara (ep 13)
Kazuyo Nakamura (eps 11, 17)
Kazuyuki Kuroiwa (4 episodes
eps 11, 17, 20, 22
)

Keiji Shigesawa (ep 9)
Keiko Nagamine (ep 11)
Keiko Ōta (ep 12)
Keinosuke Ami (eps 11, 13)
Keita Hagio (eps 2, 18)
Keita Shimizu (eps 1-2)
Kenji Nishikawa (eps 11, 20)
Kensuke Tateishi (eps 9, 14)
Kenta Miya (eps 8, 12, 21)
Kōdai Kitahara (ep 14)
Kohei Shinozuka (eps 4, 10, 18)
Koichi Hayami (eps 5, 16)
Koji Hirauma (ep 18)
Komami Yoshida (ep 16)
Kota Shichino (ep 13)
Kouji Matsuyama (ep 9)
Kousei Kudo (eps 9-10, 16)
Kumiko Kakoi (ep 15)
Kumiko Nakata (10 episodes
eps 2, 6, 8, 10, 13, 16, 18, 21-23
)

Madoka Ogawa (eps 3, 12)
Mai Ogawa (5 episodes
eps 3, 7, 12, 18, 21
)

Maki Fujita (ep 8)
Makiko Shinohara (4 episodes
eps 14-15, 21-22
)

Manami Yabe (ep 16)
Mari Asada (ep 21)
Mariko Goto (ep 2)
Masaaki Kudō (ep 5)
Masaharu Morinaka (ep 17)
Masahiko Ozawa (eps 1, 21)
Masahiro Okamura (eps 7, 9, 14-15)
Masaki Kawake (eps 10, 23)
Masato Ikeda (9 episodes
eps 2-3, 8, 12-18 even, 19, 21
)

Masato Warashina (ep 13)
Masumi Hattori (ep 3)
Masumi Kōketsu (eps 6, 10, 18)
Mayuko Kato (ep 23)
Mayumi Funakoshi (ep 13)
Mayumi Nakamura (4 episodes
eps 3, 7, 19, 22
)

Megumi Nagayama (5 episodes
eps 3, 5, 8, 12, 19
)

Mi Ja Choi (eps 12, 14)
Michiko Notsu (eps 11, 20)
Michiko Tomoda (ep 6)
Mieko Seki (ep 8)
Miharu Takahashi (ep 10)
Mika Saitou (eps 4, 10, 23)
Minami Seki (eps 21, 23)
Mineko Yagihara (ep 3)
Mitsuaki Takabe (ep 21)
Mitsuyo Tsuno (eps 2, 9)
Miya Takaku (4 episodes
eps 9, 13, 20, 22
)

Miyako Kamiya (ep 1)
Miyuki Hanawa (ep 7)
Miyuki Mori (ep 3)
Mizue Ogawa (eps 11, 17)
Motoki Yagi (ep 9)
Mutsumi Tateishi (eps 9, 14, 22)
Nanako Ninomiya (ep 5)
Nao Miyawaki (ep 6)
Nao Takano (ep 9)
Naoki Hiramura (ep 18)
Naomi Okita (ep 13)
Natsuki Shimabukuro (11 episodes
eps 1-5, 8-9, 12, 18, 22-23
)

Nobuhiro Kashiwaki (eps 6, 20, 22)
Noriko Hatta (ep 8)
Noriko Itou (ep 22)
Reina Kawasaki (ep 20)
Reio Komoto (ep 5)
Rentarō Igarashi (ep 3)
Rie Omori (ep 21)
Rina Nagai (ep 8)
Risa Sato (ep 16)
Ryūhei Aoyagi (ep 6)
Sachiko Matsumoto (OP)
Sadakazu Kato (eps 4, 23)
Saeko Ozawa (ep 5)
Sakura Takayama (ep 19)
Saori Koike (5 episodes
eps 3, 7, 12, 19, 21
)

Satomi Matsuura (eps 10, 16)
Satoru Yamashita (ep 9)
Setsuko Unno (ep 17)
Shao Wei Zhang (ep 22)
Shigenori Taniguchi (ep 15)
Shigeyuki Sato (ep 1)
Shiho Tamai (ep 8)
Shin Ōsaki (ep 11)
Shinichi Iimura (eps 5, 10)
Shinya Kameyama (ep 5)
Shizuku Ishii (eps 10, 14, 18)
Shōhei Usami (eps 6, 9, 12)
Shōsuke Ishibashi (eps 1, 3)
Shuichi Kitayama (ep 23)
Shunsuke Aoki (eps 4, 6, 16)
Shuuji Sakamoto (ep 17)
Sōichi Honda (eps 1, 7, 14)
Spike (ep 22)
Su Min Oh (eps 6-7)
Suguru Iijima (ep 9)
Tae Seon In (ep 18)
Taeko Otsuka (ep 2)
Taiki Etō (eps 8, 12, 19)
Takahiro Ninagawa (eps 4, 10, 18)
Takashi Fujiura (eps 14, 21)
Takashi Irie (ep 5)
Takatsugu Umeda (ep 5)
Takayoshi Watabe (ep 20)
Takenori Tsukuma (ep 16)
Takeshi Maenami (ep 7)
Taketomo Ishikawa (ep 21)
Takuma Kimura (ep 5)
Takuma Komata (eps 17, 20, 22)
Takuya Tokuda (ep 2)
Tatsuya Murakami (ep 5)
Teppei Okuda (ep 10)
Teppei Taketani (ep 6)
Tetsurō Taira (eps 13, 19, 23)
Tetsuya Hasegawa (ep 4)
Tomihiro Ohnishi (ep 21)
Tomoaki Chishima (ep 9)
Tomoko Nitta (eps 8, 15)
Tomomi Kawatsuma (ep 9)
Tomoya Naganuma (ep 2)
Tomoyo Kamoi (ep 1)
Tomoyo Nishida (eps 18, 21)
Tomoyuki Kitamura (4 episodes
eps 5, 12, 14, 22
)

Tomoyuki Ohshita (4 episodes
eps 1, 12-13, 19
)

Toshiharu Sugie (ep 3)
Toshihiro Kikuchi (eps 5-6, 11)
Toshiya Washida (ep 21)
Toshiyuki Yoshioka (ep 2)
Toyohiro Okada (ep 21)
Yasuho Tamura (eps 7, 11)
Yasuko Miyazaki (4 episodes
eps 8, 11, 15, 20
)

Yasunori Aoki (5 episodes
eps 4, 10, 17-18, 20
)

Yi Wan (11 episodes
eps 1-5, 8, 10, 14, 18, 21, 23
)

Yoko Ono (eps 19-20)
Yoko Sugita (eps 13, 22)
Yoshiharu Tanaka (ep 6)
Yoshihiro Maeda (eps 3, 11)
Yoshikazu Fujiwara (ep 19)
Yoshiko Shimizu (ep 6)
Yoshimi Imagawa (ep 10)
Yoshiyuki Kikuchi (ep 17)
Yosuke Kobashi (ep 5)
Yu Sada (eps 15-16)
Yūichirō Yamada (eps 10, 18)
Yuka Sagijima (eps 20, 22)
Yukari Kizaki (eps 13, 22)
Yukari Saka (eps 2, 7)
Yuki Fukuda (ep 11)
Yuki Nakajima (ep 6)
Yuki Nomura (eps 5-6, 22)
Yuki Togashi (4 episodes
eps 15, 19, 22-23
)

Yukitaka Kimura (ep 19)
Yuri Naminoue (eps 5, 16)
Yurika Nakanishi (eps 5, 7)
Yusuke Kurinishi (ep 6)
Yusuke Shimizu (eps 1, 3-5)
Yuuki Koyama (ep 16)
Yuya Kawamura (ep 5)
Music Cooperation: Nobuyuki Yamamoto (ED)
Music Editing: Kōhei Chida
Online Editor:
Kōsuke Yoshihara (Sony PCL; eps 11-23)
Moe Suzuki (Sony PCL; eps 2-5)
Shinya Katō (Sony PCL; ep 1)
Tomo Ishii (Sony PCL; ep 1)
Yuichi Aoki (Sony PCL)
Overseas Publicity:
Noriko Teramoto
Yasushi Yamazaki
Photography:
Chūzan Kuno (T2studio; eps 11-16)
Gye Ho Lee (T2studio; eps 17-23)
Hironobu Horikoshi (T2studio; eps 9-10)
Kazuto Izumita (T2studio; ep 1)
Masashi Toriyama (T2studio; eps 1-23)
Mayo Suzuki (T2studio; eps 3-4)
Ryō Yamamoto (T2studio; ep 7)
Yuma Akasu (T2studio; eps 2-7)
Production Advancement:
Akio Kabau (ep 5)
Genta Ninomiya (eps 5, 13, 22)
Hiroaki Matsushima (ep 23)
Kazuaki Mochikawa (ep 11)
Maho Ishikawa (OP; 4 episodes
eps 3, 8, 12, 19
)

Masahiro Iwafune (ED; eps 1, 7)
Minori Kumagai (eps 7, 14, 21)
Misa Kawasaki (eps 6, 17)
Moe Masuda (eps 11, 20)
Mutsuo Yokota (4 episodes
eps 4, 10, 18, 23
)

Nozomu Hosono (eps 2, 9)
Ryō Ueda (eps 9, 16, 23)
Wataru Bessho (eps 8, 15)
Production Cooperation:
Akito Takahashi (TOHO)
Daiki Sugiyama (Fuji Television)
Daisuke Nishioka (eps 1-23)
Genta Ninomiya (eps 6, 15)
Hidehiko Horita (TOHO)
Masahiro Iwafune (ep 4)
Masanori Fujita (TOHO)
Mikio Kato (eps 1-23)
Mutsuo Yokota (ep 1)
Ryō Ueda (ep 2)
Shinji Ōmori (BS Fuji)
Taichi Ueda (TOHO)
Takao Hori (foreign language part; IMAGICA Lab.; 5 episodes
eps 1, 11, 14, 16, 18
)

Tatsuya Kikuchi (eps 1-23)
Toshiki Aonuma (Fuji Television)
Wataru Bessho (eps 3, 19)
Yoshiyuki Iiyama (Production I.G)
Yuichi Nishimura (Fuji Television)
Yukihiro Ito (BS Fuji)
Yuko Ichizuka (Production I.G)
Production Desk: Masato Akiba (eps 6-23)
Production Desk Assistant:
Hiroaki Matsushima (eps 6-23)
Masahiro Iwafune (eps 6-23)
Nozomu Hosono (eps 6-23)
Production manager:
Hiroaki Matsushima (eps 1-5)
Masato Akiba (eps 2, 4-5)
Promotion: Neri Segawa (Fuji Television)
Publicity Producer: Hiroyuki Koreeda
PV Production:
Atsushi Kobayashi (10GAUGE)
Mantaro Nogami
Nobutaka Yoda (10GAUGE)
Recording: Haruka Matsushita
Recording Adjustment: Shōji Hata
Recording Assistant: Junpei Tadano
Research Cooperation: Kouichi Nagashima (Teikyo University; eps 2, 4)
Sales Promotion: Mitsuteru Hishiyama
Senior Producer: Mikio Gunji (Production I.G)
Setting Cooperation: Atsuko Nozaki (eps 4-5, 9, 18)
Setting Production: Masato Akiba (eps 1-5)
Sound Effects: Takuya Hasegawa
Sound Production Manager: Haruka Matsushita
Studio Coordination: Hideki Ito
Sub-Character Design: Hirotaka Katō
Theme Song Composition:
Buck Ram (ED)
Yutaka Yamada (OP)
Theme Song Lyrics:
Buck Ram (ED)
Yutaka Yamada (OP)
Theme Song Performance:
Freddie Mercury (ED)
Yutaka Yamada (OP)
Web Production:
Kensaku Yuigahama (Siphon)
Masashi Oobashi (Siphon)
Yumi Sakai (Siphon)
Chiaki Kobayashi as Makoto "Edamame" Edamura
Junichi Suwabe as Laurent Thierry
Mie Sonozaki as Paula Dickins 
Natsumi Fujiwara as Abigail "Aby" Jones

Atsuki Tani as Chief Anderson (3-5)
Atsushi Ono as Eddie Cassano (1-5)
Ayumi Tsunematsu as Miki Edamura (eps 2, 4, 17)
Chikahiro Kobayashi as Clark Ibrahim (eps 7-10, 15-16)
Daisuke Hirakawa as Thomas Mayer (eps 12-14)
Febreze Boutique as Sébastien (eps 11, 14)
Fuminori Komatsu as Sam Ibrahim (eps 7-10)
Gara Takashima as Akemi Suzaku (eps 15-18)
Kenji Nomura as Luis Müller (eps 7-10)
Kujira as Shi Won Kim
Mayumi Sako as Isabelle Müller (eps 8-10)
Ryota Takeuchi as Salazar (eps 1-5)
Shunsuke Sakuya as Seiji Ozaki (eps 4, 17-23)
Shuuhei Sakaguchi as Liu Xiao (eps 18-23)
Takako Honda as Farrah Brown (eps 12, 14)
Tomokazu Seki as Ishigami (eps 15-23)
Tsuguo Mogami as Chen (eps 17-23)
Yoshito Yasuhara as James Coleman (eps 11-14)
Youhei Tadano as Kudou
Yuka Komatsu as Dorothy
Yūki Wakai as Marie (eps 11, 14)

Ai Fairouz as woman (ep 7)
Ai Kaneta as housewife (ep 2)
Akio Ohtsuka as Razzie (ep 3)
Ami Naitō as Laurie (ep 18)
Atsumi Tanezaki as Tom (ep 4)
Aya Endo as Emma (ep 18)
Hana Sato as
boy (ep 6)
Gavin (eps 16-17)
wife (ep 1)
Haruka Ōminami as
Dyshana (ep 6)
female newscaster (ep 11)
female staffer (ep 1)
housewife (ep 2)
waitress (ep 7)
woman (ep 17)
Hiroki Gotō as
announcer (ep 17)
Ed (ep 4)
Ikkyuu Juku as veteran detective (ep 2)
Ikumi Hasegawa as cabaret girl (ep 17)
Kenta Sasa as Hugo (eps 18-19)
Leticia Lienard as Marie (foreign language dialogue; eps 11, 14)
Naoki Bandou as judge (ep 2)
Nozomi Mikajiri as ticket agent (ep 1)
Reba Buhr as Cynthia Moore (foreign language dialogue; ep 16)
Ryou Sugisaki as Sapata (ep 4)
Seira Ryū as Receptionist
Shin'ya Kote as Igarashi (ep 18)
Shinya Hamazoe as
boss (eps 11, 14)
prison guard (ep 6)
Shinya Takahashi as
husband (ep 1)
interviewer (ep 2)
Shiro Gou as Danny (ep 6)
Shougo Nakamura as Tim (eps 12, 14)
Sofia Frison as Cynthia Moore (foreign language dialogue; ep 11)
Stefano Paganini as Laurent Thierry (foreign language dialogue; eps 1, 11)
Taito Ban as
collector (ep 12)
security agent (ep 1)
Volcano Ōta as
detective (ep 1)
director (ep 12)
lawyer (ep 3)
man (eps 9-10)
prison guard (ep 6)
Tootoo Vialli (ep 7)
Wataru Komada as
detective (eps 2-3)
gallery staff (ep 11)
Kevin (ep 8)
Komada (customs inspector; ep 15)
man (ep 1)
Youhei Tadano as Shougo Nakanoshima (ep 6)
Yūki Inoue as Caio Bisconti (ep 9)
Yurika Hino as Christine (eps 6, 12)
Yuuki Urushiyama as woman (ep 1)
Japanese companies
2D Work:
Wit Studio (eps 1-8, 11-20)
3DCG Management: MADBOX (eps 6-10, 15-16)
3DCGI:
T2 Studio (eps 1-10, 12-20)
Animation Production: Wit Studio
Associate Producer: Netflix
Background Art:
Bamboo (eps 1-23)
Studio Suuuu (eps 2-11, 14-23)
Broadcaster: +Ultra
Comic Adaptation: Mag Garden
Editing Studio: Jay Film
Finish Animation:
A-1 Pictures (ep 19)
A-Real (ep 22)
Akatsuki (ep 19)
Asahi Production (eps 4-5, 14)
B.S.P 1st (ep 13)
CloverWorks (eps 1, 17, 21)
D-COLORS (9 episodes
eps 1, 4, 7, 12, 14-17, 21
)

FAI International (eps 4, 9)
FTJ (ep 23)
Giga Production (eps 18, 23)
Grain (21 episodes
eps 1-5, 7-19, 21-23
)

office fuu (eps 2, 4, 8, 12)
One Order (ep 19)
Production I.G (ep 1)
R.I.C (8 episodes
eps 2, 4-5, 11, 13, 15-16, 20
)

Reboot (eps 2, 5, 23)
Studio CL (ep 16)
Studio Elle (ep 2)
Studio Gram (ep 23)
Studio Lings (eps 19, 23)
Studio Massket (11 episodes
eps 9-16, 20, 22-23
)

Studio MAT (eps 1-2)
Studio Palette (eps 8-9, 18, 21)
Studio Road (9 episodes
eps 1-9 odd, 13, 16, 19, 22
)

Studio Targe (ep 6)
TAP (eps 11-12)
Triple A (17 episodes
eps 1-5, 7-9, 11-16, 18, 20-21
)

Trycell (ep 10)
Wish (ep 1)
xenron (eps 8-10, 16-17)
In-Between Animation:
A-Line (eps 1, 4)
A-Real (ep 22)
Akatsuki (eps 11, 19)
Anime R (ep 1)
B.S.P 1st (ep 13)
FAI International (14 episodes
eps 1-2, 4-9, 11-12, 14-17
)

FTJ (ep 23)
GAINAX Kyoto (ep 12)
Getsumen (eps 13-14)
Giga Production (5 episodes
eps 16, 18-19, 21, 23
)

Grain (20 episodes
eps 1-6, 8-20, 23
)

HEBARAKI (ep 16)
LIDEN FILMS Kyoto Studio (ep 1)
OLM (eps 1-2)
OLM Asia (ep 14)
One Order (eps 14, 19-20)
R.I.C (eps 11, 13, 17)
Reboot (ep 23)
Revival (ep 18)
Revoroot (eps 1, 4)
Rising Force (eps 1, 4)
Snow Light Staff (ep 1)
Staro (eps 12, 18, 21)
Studio CL (ep 16)
Studio Elle (ep 1)
Studio Gimlet (eps 1, 21)
Studio Gram (eps 8, 21, 23)
Studio Hibari (ep 11)
Studio Lings (eps 19, 23)
Studio Massket (13 episodes
eps 1, 9-13, 15-16, 18-22
)

Studio MAT (eps 1-2)
TAP (eps 11-12)
Triple A (4 episodes
eps 4, 13, 15-16
)

TROYCA (ep 1)
Trycell (ep 10)
Twin Engine (ep 1)
Wit Studio (eps 1-23)
xenron (eps 10, 16-17)
Insert Song Performance: Slovakia Radio Symphony Orchestra (“The Carnival of Animals”; eps 9-10)
Line Test:
Asahi Production (ep 5)
Asura Film (eps 1-6, 9-23)
Giga Production (eps 21-22)
M.S.J Musashino Production (eps 1, 4, 6-8)
Music Production: Fuji Pacific Music
Online Editing: Sony PCL
Photography: T2 Studio
Presented By: Great Pretenders
Production Cooperation:
IMAGICA Lab. (foreign language part; 5 episodes
eps 1, 11, 14, 16, 18
)

TrioPen Studio (foreign language part; eps 17-23)
PV Production: 10GAUGE
Recording Studio: Studio Don Juan
Research Cooperation:
Path Finder Inc. (eps 6-10, 15-16)
Teikyo University (eps 2, 4)
Sound Production: Sound Team Don Juan
Theme Song Label:
Hollywood Records, Inc. (for N. America; ED)
USM Japan (A Universal Music Company; ED)
Vehicle Cooperation: Komatsu Tsusho
Web Production: Siphon
English cast
English staff
Dubbing Director:
Kyle McCarley (eps 6-10)
Michael Schneider (eps 11-14)
Michael Sinterniklaas (eps 1-5)

Adapter:
Clark Cheng
Kyle McCarley (eps 1-5)
Michael Schneider (eps 11-14)
Ryan Nicolls (eps 6-10)
Assistant Director:
Kyle McCarley (eps 11-14)
Michael Schneider (eps 7-10)
Michael Sinterniklaas (eps 6, 11-14)
Stephanie Sheh
Dubbing Assistant: Zoe Martin
Dubbing Casting Lead: Stephanie Sheh
Mixing:
Jonathan Abarca (eps 5-14)
Shaun Cromwell (eps 1-4)
Production Supervision:
Clark Cheng
Rachel Slotky
Project Manager: Clark Cheng
Aaron Phillips as Laurent Thierry
Alan Lee as Makoto "Edamame" Edamura
Kausar Mohammed as Abigail "Abbie" Jones
Laura Post as Cynthia Moore

Abe Martell as Sam Ibrahim (eps 7-10)
Alain Mesa as Salazar (eps 1-5)
Ariyan Kassam as Clark Ibrahim (eps 7-10)
Cassandra Morris as Marie (eps 11, 14)
Eric Tiede as Thomas Mayer (eps 12-14)
Fred Tatasciore as Eddie Cassano (1-5)
James Taku Leung as Ishigami (eps 15-23)
Jamieson K. Price as Chief Anderson (3-5)
Julie Nathanson as Farrah Brown (eps 12, 14)
Karen Huie as Shi Ohn Kim
Kirk Thornton as Seiji Ozaki (eps 4, 17-23)
Laura Stahl as Dorothy
Lipica Shah as Isabelle Müller (eps 8-10)
Mike Pollock as Kudo
Neil Kaplan as Lewis Müller (eps 7-10)
Sachiyo K. as Akemi Suzaku (eps 15-23)
Trevor Devall as James Coleman (eps 11-14)
Vic Chao as Xiao Liu (eps 18-23)

Carrie Keranen as Dyshana (ep 6)
Claire Dodin as Emma (ep 18)
Dave B. Mitchell as Benjamin
Erick Abbate as Kawin
Griffin Robert Faulkner as
Makoto Edamura (young)
Tom (ep 4)
JB Blanc as Hugo (ep 18)
Joe Ochman as Officer Wada (ep 2)
Kaian Lilien as Laurie (young Laurent; ep 18)
Karen Huie as Paula Dickens (ep 5)
Kyle McCarley as Caio Bisconti (ep 9)
Michael Sorich as Danny (ep 6)
Neil Kaplan as Razzie (eps 3, 23)
Rich Orlow as Tim (eps 12, 14)
Steve Kramer as Shougo Nakanoshima (eps 6, 23)
Tiana Camacho as Christina (eps 6, 12)
Veronica Taylor as Miki Edamura (4 episodes
eps 2, 4, 17, 23
)
Vic Chao as Komada (customs inspector; ep 15)
Wolf Williams as Ed (ep 4)

English companies
ADR Production: NYAV Post
Internet Streaming: Netflix
French staff
French cast
Dubbing Director: Bruno Meyere

Audrey Sourdive as Cynthia Moore
Benjamin Pascal as Laurent Thierry
Martin Faliu as Edamame
Zina Khakhoulia as Abby

Antoine Tome as Anderson
Arnaud Arbessier as Thomas
Audrey Sablé as Dorothy
Bruno Meyere as Kevin
Cyrille Monge as Sam Ibrahim
Frédéric Souterelle as Eddie Cassano
Gilbert Levy as Kudo
Isabelle Leprince as Shi Ohn
Nicolas Justamon as
Lewis Müller
Salazar
Olivier Destrez as Seiji Ozaki
Pascale Chemin as Isabelle
Patrice Baudrier as Ishigami
Paul Borne as James
Virginie Ledieu as Fara

Bruno Meyere as Clark (eps 15-16)
Catherine Lafond as Akemi
Damien Ferrette as Clark (eps 7-10)
Jochen Haegele as
Sebastien
Shougo Nakanoshima
Zoe Bettan as
Christina
Miki Edamura
French companies
Dubbing:
TitraFilm
TVS
Spanish staff
Spanish cast
ADR Director: Eduardo Garza (Latin Spanish dub)
Dubbing Director: Julia Martínez (Spain Dub)
Translation:
Eber Mendoza (Latin Spanish dub)
Esperanza García (Spain dub)

Adaptation: Itzel Casanova (Latin Spanish dub)
Dubbing Manager: Fernanda Cruz (Latin Spanish dub)
Mixing: Rodolfo Olivares (Latin Spanish dub)
Production manager: Edgar Lira (Latin Spanish dub)
Subtitle Translation: Juan José Casal Porto (Netflix; Spain)
Andrea Villaverde as Abigail Jones (Spain dub)
Cynthia Chong as Abigail Jones (Latin Spanish dub)
Diego Becerril as Makoto Edamura (Latin Spanish dub)
Felipe Garrido as Laurent Thierry (Spain dub)
Francisco Javier Cruz as Makoto Edamura (Spain dub)
Jose Gilberto Vilchis as Laurent Thierry (Latin Spanish dub)
Liliana Barba as Cynthia Moore (Latin Spanish dub)
Yolanda Portillo as Cynthia Moore (Spain dub)

Adolfo Pastor as Eddie Cassano (Spain dub)
Alfonso Obregón as Kudou (Latin Spanish dub)
Ana Isabel Hernando as Farrah Brown (Spain dub)
Carmen Podio as Isabelle Müller (Spain dub)
Chema Agulló as James Coleman (Spain dub)
Dulce Guerrero as Isabelle Müller (Latin Spanish dub eps 8-10)
Eduardo Garza as Clark Ibrahim (Latin Spanish dub eps 7-10)
Elena Palacios as
Kawin (Spain dub)
Marie (Spain dub)
Fernando Acaso as Ishigami (Spain dub)
Gaby Willer as Farrah Brown (Latin Spanish dub eps 12, 14)
Georgina Sanchez as Marie (Latin Spanish dub eps 11, 14)
Gerardo Reyero as Sam Ibrahim (Latin Spanish dub eps 7-10)
Gerardo Vásquez as Anderson (Latin Spanish dub eps 3-5)
Héctor Estrada as Salazar (Latin Spanish dub eps 1-5)
Jon Ciriano as
Anderson (Spain dub)
Chen (Spain dub)
Lewis Müller (Spain dub)
Jordi Torregrosa as Xiao Liu (Spain dub)
Jose Luis Orozco as Eddie Cassano (Latin Spanish dub)
José María Gayo as Sam Ibrahim (Spain dub)
Joshua Rocha as Chen (Latin Spanish dub eps 17-23)
Julia Martínez as Shi Ohn (Spain dub)
Lety Amezcua as Dorothy (Latin Spanish dub)
Luis Miguel Cajal as
Clark Ibrahim (Spain dub)
Seiji Ozaki (Spain dub; ep 4)
Magda Giner as Shi Won Kim (Latin Spanish dub)
Miguel Campos as Kudo (Spain dub)
Miguel Ángel Muro as Salazar (Spain dub)
Moises Palacios as James Coleman (Latin Spanish dub eps 11-14)
Moisés Iván Mora as Thomas Mayer (Latin Spanish dub eps 12-14)
Monica Manjarrez as Akemi Suzaku (Latin Spanish dub eps 15-23)
Oscar Bonfiglio as Lewis Müller (Latin Spanish dub eps 7-10)
Quique Lozano as Thomas Mayer (Spain dub)
Remedios Márquez as Akemi Suzaku (Spain dub)
Richard del Olmo as Seiji Ozaki (Spain dub)
Roberto Mendiola as Ishigami (Latin Spanish dub eps 15-23)
Sara Iglesias as Dorothy (Spain dub)
Sergio Gutierrez Coto as Seiji Ozaki (Latin Spanish dub ep 4, 17-23)

Alejandra de la Rosa as Paula Dickens (Latin Spanish dub ep 5)
Carlos Segundo as Benjamin (Latin Spanish dub ep 19)
Carmen Podio as Emma (Spain dub)
Chema Agulló as Shogo Nakanoshima (Spain dub)
Cony Madera as Miki Edamura (Latin Spanish dub eps 2, 4)
Dafnis Fernández as Vittorio (Latin Spanish dub ep 19)
Eduardo Tejedo as Shougo Nakanoshima (Latin Spanish dub ep 6)
Elena Palacios as
Dyshana (Spain dub)
Miki Edamura (Spain dub)
Pola Dickens (Spain dub)
Herman Lopez as Hugo (Latin Spanish dub eps 18-19)
Humberto Solorzano as Danny (Latin Spanish dub ep 6)
Luis Leonardo Suárez as Komada (Latin Spanish dub ep 15)
Marta Almazán as
Christina (Spain dub)
Tom (Spain dub)
Miguel Campos as
Benjamin (Spain dub)
Danny (Spain dub)
Nacho Aramburu as
Hugo (Spain dub)
Razzie (Spain dub)
Néstor Moreno as
Sebastian (Spain dub)
Tim (Spain dub)
Oscar Gomez as Sapata (Latin Spanish dub ep 4)
Rene Garcia as Farrah's Butler (Latin Spanish dub)
Vivian Magos as Emma (Latin Spanish dub ep 18)

Analiz Sánchez (Latin Spanish dub)
Eduardo Garza (Latin Spanish dub)
Gabriela Guzmán (Latin Spanish dub)
Herman Lopez (Latin Spanish dub)
Jesús Cortés (Latin Spanish dub)
Jhonny Torres (Latin Spanish dub)
Joaquín López (Latin Spanish dub)
Jorge Ornelas (Latin Spanish dub)
Pedro D'aguillon Jr. (Latin Spanish dub)
Susana Moreno (Latin Spanish dub)
Spanish companies
Dubbing Studio:
Candiani Studios (Latin Spanish dub)
SDI Media Spain (Spain Dub)
Internet Streaming: Netflix
Italian staff
Italian cast
Dubbing Director: Claudio Beccari

Mixing: Paolo Tiboni
Katia Sorrentino as Paula Dickens/Cynthia Moore
Marco Benedetti as Makoto Edamura
Martina Tamburello as Abigail "Abby" Jones
Mattia Bressan as Laurent Thierry

Claudio Ridolfo as Luis Müller (eps 7-10)
Elisa Giorgio as Dorothy
Elisabetta Cesone as Shi Won Kim
Francesca Perilli as Isabelle Müller (eps 8-10)
Jacopo Calatroni as Clark Ibrahim (eps 7-10)
Mario Scarabelli as Eddie Cassano (eps 1-5)
Marta Lucini as Marie (eps 11-14)
Matteo De Mojana as Sam Ibrahim (eps 7-10)
Matteo Zanotti as Seiji
Pietro Ubaldi as James Coleman (eps 11-14)
Roberto Accornero as Ishigami
Sergio Romanò as Chief Anderson (eps 3-5)
Stefania Patruno as Akemi
Stefano Albertini as Salazar (eps 1-5)

Chiara Leoncini as Young Edamura
Gianni Quillico as Nakanoshima (ep 6)
Luca Semeraro as Danny (ep 6)
Italian companies
Dubbing Studio: VSI Rome
German staff
German cast
Fabian Oscar Wien as Laurent Thierry
Laura Elßel as Abigail Jones
Marcel Mann as Makoto Edamura
Nadine Heidenreich as Paula Dickins

Carmen Katt as Isabelle Müller (eps 8-10)
Gabriele Schramm as Shi Won Kim
Jörg Pintsch as Luis Müller (eps 7-10)
Konrad Bösherz as Thomas Mayer (eps 12-14)
Lutz Mackensy as Eddie Cassano
Michael Pink as Sam Ibrahim (7-10)
Nina Herting as Farrah Brown (eps 12, 14)
Steven Merting as Salazar (eps 1-5)
Tim Knauer as Clark Ibrahim (eps 7-10)
Werner Böhnke as Kudou

Anni C. Salander as Tom (ep 4)
Hans Bayer as Danny (ep 6)
Julia Bautz as Makoto Edamura (young; ep 4)
Melanie Isakowitz as Miki Edamura (eps 2, 4)
Nicole Hannak as Christina (eps 6, 12)
German companies
ADR Production: Iyuno Media Group (Germany)
Internet Streaming: Netflix (Germany)
Portuguese staff
Portuguese cast
ADR Director: Felipe Drummond
Translation: Paulo Noriega

Editing: Ricardo Guarilha
Project Management: Marina Werneck
Sound Mixing: Jacob Lima
Carina Eiras as Paula Dickins
Eduardo Drummond as Makoto "Edamame" Edamura
Marcos Souza as Laurent Thierry
Natália Alves as Abigail "Abbie" Jones

Alexandre Drummond as Clark Ibrahim (eps 7-10)
Anderson Coutinho as Chief Anderson (eps 3-5)
Jennifer Gouveia as Isabelle Müller (eps 8-10)
Júlio Chaves as Kudou
Luísa Viotti as Marie (eps 11, 14)
Luiz Carlos Persy as Salazar (eps 1-5)
Márcio Dondi as Eddie Gassano (eps 1-5)
Mário Cardoso as Luis Müller (eps 7-10)
Marize Motta as Shi Won Kim
Mauro Horta as Sam Ibrahim (eps 7-10)
Milton Parisi as James Coleman (eps 11-14)
Raphael Rossatto as Thomas Mayer (eps 12-14)
Rebeca Joia as Farrah Brown (eps 12, 14)

Aline Ghezzi as Christine (eps 6, 12)
Dário de Castro as Danny (ep 6)
Duda Espinoza as Tim (ep 12)
Felipe Drummond as Tim (ep 14)
Flavia Fontenelle as Dyshana (ep 6)
Guilherme Lopes as Seiji Ozaki (ep 4)
Hércules Fernando as Boss (eps 11, 14)
Hugo Myara as Kevin (ep 8)
Isabela Quadros as Miki Edamura (2nd voice; ep 17)
Luiz Sérgio Navarro as Shougo Nakanoshima (ep 6) 
Rodrigo Ribeiro as Tom (ep 4)
Telma Costa as Miki Edamura (eps 2, 4)

Portuguese companies
ADR Studio: MG Estúdios
Internet Streaming: Netflix (Portuguese Speaking Countries)

This encyclopedia is collaboratively edited by the users of this site
DISCLAIMER add information report an error lookup sources

Compare this anime's credits with others

# A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Anime anthology