Shirogane no Ishi Argevollen (TV)

Have you seen this? want to / seen some / seen all

©AIOS/PROJECT ARGEVOLLEN


Alternative title:
Argevollen
白銀の意思 アルジェヴォルン (Japanese)
Themes: mecha, war
User Ratings: 39 ratings have been given [details]
 Masterpiece: -
 Excellent: 3 votes (sub:3)
 Very good: 6 votes (sub:6)
 Good: 3 votes (sub:3)
 Decent: 6 votes (sub:6)
 So-so: 12 votes (sub:12)
 Not really good: 1 vote (sub:1)
 Weak: 6 votes (sub:6)
 Bad: 2 votes (raw:1, sub:1)
 Awful: -
 Worst ever: -
Seen in part or in whole by 159 users, rank: #2984 (of 6096)
Median rating: So-so
Arithmetic mean: 5.590 (Decent−), std. dev.: 1.9575, rank: #5060 (of 6089)
Weighted mean: 5.363 (So-so+), rank: #5327 (of 6089) (seen all: 6.37 / seen some: 6.02 / won't finish: 4.16)
Bayesian estimate: 5.906 (Decent), rank: #4081 (of 4589)
Number of episodes: 24
Episode titles: We have 16
Vintage: 2014-07-03
Opening Theme:
#1: "Tough Intention" by KOTOKO
#2: "ZoNE-iT" by KOTOKO
Ending Theme:
#1: "Faith" by Sachika Misawa
#2: "Vivid Telepathy" by Nami Tamaki
Reviews:
Argevollen ‒ Episode 11 (Sep 12, 2014)
Argevollen (Aug 29, 2014)
Argevollen ‒ Episode 9 (Aug 29, 2014)
Press Release:
You can contribute information to this page, but first you must login or register

Japanese staff
Japanese cast
Director: Atsushi Ootsuki
Series Composition: Tatsuo Sato
Script:
Atsushi Ootsuki (ep 4)
Hiroshi Ohnogi (5 episodes
eps 10, 13, 16, 18-19
)

Shigeru Morita (4 episodes
eps 3, 9, 14, 21
)

Shogo Yasukawa (5 episodes
eps 7-8, 12, 15, 22
)

Shôtarô Suga (5 episodes
eps 5-6, 11, 16-17
)

Tatsuo Sato (6 episodes
eps 1-2, 17, 20, 23-24
)

Storyboard:
Akihiro Enomoto (eps 8-9)
Atsushi Ootsuki (eps 1, 24)
Hatsue Kato (ED1)
Hidetoshi Yoshida (eps 18, 21)
Hiroaki Yoshikawa (eps 1, 3, 5)
Hiroki Hayashi (ep 17)
Hiroyuki Kitakubo (OP 1)
Koji Sawai (ep 4)
Koji Yoshikawa (ep 14)
Kouichi Sugitani (ep 7)
Ryouki Kamitsubo (5 episodes
eps 13, 16, 19, 22, 24
)

Satomi Nakamura (ep 2)
Shunji Murata (ep 20)
Takao Kato (ep 23)
Takashi Watanabe (OP2)
Takatoshi Chino (ED1)
Takuya Kitagawa (ep 10)
Tatsuma Minamikawa (ep 15)
Tsuyoshi Nagasawa (4 episodes
eps 2, 6, 11, 24
)

Tsuyoshi Nakano (ED2)
Yuya Kitagawa (ep 12)
Episode Director:
Kenichiro Komaya (eps 9, 13, 21)
Koichiro Kuroda (ep 6)
Makoto Sokuza (ep 3)
Masato Kitagawa (6 episodes
eps 5, 7, 11, 14, 16, 22
)

Naoyoshi Kusaka (eps 20, 23)
Shigeru Ueda (5 episodes
eps 1, 4, 12, 18, 24
)

Shunsuke Ishikawa (ep 10)
Takanori Yano (ep 19)
Takashi Andō (eps 8, 17)
Tatsuma Minamikawa (ep 2)
Yoshiko Mikami (ep 15)
Unit Director:
Hiroyuki Kitakubo (OP 1)
Shigeru Ueda (OP2)
Tsuyoshi Nakano (ED2)
Character Design: Yūichi Oka
Art Director: Norifumi Nakamura
Chief Animation Director: Yūichi Oka
Animation Director:
Ayaka Shimoji (character; ep 4)
Bong Duk Kim (eps 21, 24)
Dong Ik Lee (ep 24)
Hiroaki Gohda (ep 8)
Hiromi Sakamoto (character; ep 12)
Hiroshi Uchida (character; ep 1)
Hisako Tsurukubo (ED2)
Ichiro Hattori (character; 5 episodes
eps 1, 4, 9, 12, 18
)

Jin U Gwan (eps 14, 19)
Jun Fujiwara (ep 17)
Katsumi Hashimoto (character; ep 6)
Kei Oohashi (mechanical; 4 episodes
eps 1, 4, 13, 18
)

Koji Heima (character; eps 4, 12)
Koji Maruoka (ep 17)
Kyoko Taketani (character; ep 1)
Masahiro Sekiguchi (character; ep 3)
Masayuki Fujita (character; 4 episodes
eps 5, 7, 11, 16
)

Masayuki Nomoto (5 episodes
eps 14, 19-20, 23-24
)

Min Gu Lee (eps 13, 18)
Mitsushi Kasano (character; ep 22)
Naoki Aisaka (ep 17)
Narumi Kakinouchi (character; ep 22)
Natsuko Fujiwara (character; OP2; eps 1, 12)
Nobuki Nakamura (character; ep 4)
Sang Hoon Cha (eps 21, 24)
Seika Saruwatari (character; 4 episodes
eps 5, 7, 11, 16
)

Shao Lei Li (ep 13)
Shinichiro Kajiura (ep 17)
Shūichirō Mabe (character; ep 4)
Taeko Hori (character; ep 1)
Takaaki Nagano (ep 17)
Takuya Matsumura (mechanical; ep 12)
Takuya Narumi (character; eps 16, 22)
Tatsuya Oka (character; ep 4)
Tetsurou Yamada (mechanical; 5 episodes
eps 5, 7, 11, 16, 22
)

Tomoki Kōda (ep 15)
Yasuhiro Seo (character; ep 3)
Yayoi Takano (character; eps 2, 10, 15)
Yū Nakano (ep 9)
Yūichi Oka (OP 1-2; ED1)
Yuichiro Yamada (character; ep 22)
Yumiko Komiyama (character; 5 episodes
eps 5, 7, 11, 16, 22
)

Mechanical design:
Hirame Kikuchi
Kenji Teraoka
3D Director: Futoshi Seo (OLM Digital)
Sound Director: Jin Aketagawa
Director of Photography: Takuma Morooka
2nd Key Animation:
Akihiro Takada (ep 6)
Arisa Ito (ep 21)
Atsumi Sakai (ep 10)
Chie Kimura (eps 8, 17)
Chika Ohashi (eps 8, 22)
Chinami Sekine (CJT; ep 10)
Chizuru Kobayashi (ep 24)
Eun Sun Kim (J-Cube Animation; ep 11)
Fumie Sasaki (ep 2)
Hae Kyoung Ahn (ep 21)
Hayato Kikuchi (D-Motion; 4 episodes
eps 5, 7, 11, 16
)

Hee Jung Kim (eps 21, 24)
Hiroaki Sato (ep 6)
Hironobu Dannoura (OP2; eps 1, 4, 9)
Hiroshi Hariki (ep 17)
Hiroshi Kuri (OP2; eps 12, 18)
Hitomi Sato (ep 22)
Hyun Ae Kwon (White Line; ep 7)
Jin Seon Lee (ED; eps 1, 4)
Jin Young Kim (ep 21)
Jong Beum Kim (ep 21)
Jung Soon Choi (eps 21, 24)
Kasumi Ogiwara (ep 22)
Kazuki Hasunuma (ep 6)
Kōdai Kawase (ep 2)
Koji Heima (ep 18)
Kyōko Yoshimi (ep 2)
Masateru Yoshimura (ep 1)
Masaya Shinohara (eps 20, 23)
Miho Omikawa (eps 20, 23)
Mitsue Fukue (ep 12)
Miyuki Kobayashi (eps 2, 15)
Miyuki Sato (ep 21)
Nobushige Inoshita (D-Motion; eps 5, 7)
Sai Yamaguchi (ep 2)
Saki Ooya (D-Motion; eps 5, 7)
Shino Kawahara (OP2; ep 24)
Sun Young Seong (J-Cube Animation; ep 11)
Sung Jin Ho (J-Cube Animation; ep 11)
Takushige Norita (ep 24)
Tatsuma Hashi (D-Motion; 4 episodes
eps 5, 7, 11, 16
)

Tetsuharu Abe (ep 15)
Tomomi Kajiki (ep 2)
Tsuyoshi Honda (ep 15)
Wen Shan Zhong (ep 3)
Yayoi Takano (ep 2)
Yeong Yu Ahn (ep 21)
Yoriko Gotō (ep 10)
Yoshie Endo (ep 2)
Yu Matsuno (ep 8)
Yuji Kikuta (ep 1)
Yukari Takano (ep 2)
Yuki Koike (ep 15)
Yurie Amano (D-Motion; eps 5, 7)
3DCG Assistance:
Hiroshi Sugawara (Anaheim Entertainment)
Yasunari Hayashi (Anaheim Entertainment)
Yoshihide Kondo (Anaheim Entertainment)
3DCG Designer:
Chie Taniguchi (OLM Digital)
Daichi Shinohara (OLM Digital)
Hiroaki Takagi (OLM Digital)
Kairi Kaneda (OLM Digital)
Kenichi Kimura (OLM Digital)
Kenta Shimamura (OLM Digital)
Masataka Nonaka (OLM Digital)
Osamu Tsuruoka (OLM Digital)
Ryota Saito (OLM Digital)
Tetsuya Nomura (OLM Digital)
Art Setting: Nariyuki Ogi
Asset Chief: Hiroshi Amemiya
Assistant Animation Director:
Chizuru Kobayashi (ep 24)
Kazutaka Ema (ep 17)
Koji Maruoka (ep 22)
Narumi Kakinouchi (ep 17)
Noritomo Hattori (ep 17)
Rika Kato (ep 17)
Tadashi Sugita (ep 22)
Takao Imae (ep 22)
Takushige Norita (ep 24)
Yosuke Kobashi (ep 15)
Yukinori Umetsu (ep 17)
Assistant Chief Animation Director:
Hisako Tsurukubo (ep 18)
Koji Heima (ep 18)
Assistant Episode Director: Masayuki Nomoto (eps 20, 23)
Background Art:
Aiko Taira (GREEN)
Aimi Kodama (GREEN)
Chigusa Yokoyama (GREEN)
Hiromi Kamiyama (GREEN)
Hiroshi Yamada (GREEN)
Masanori Yamaguchi (GREEN)
Norifumi Nakamura (GREEN)
Ryuichi Adachi (GREEN)
Sawa Suzuki (GREEN)
Shiori Ando (GREEN)
Xiao Dan Zhu (Dayuan Animation)
Yū Takai (GREEN)
Yukari Yasuda (GREEN)
Zhen Huan Song (GREEN Qiqihar)
CG Producer: Minoru Tokushige
CG Production: Akinori Okumura
Color Check Assistance:
Ayumi Ikeda
Yuko Kanemaru
Color design: Chiaki Kitabayashi
Editing: Yoshiki Koda
Ending Illustrations: Hirame Kikuchi
Ending Theme Music Production Assistance:
Toshikatsu Kashiwabara (Smile Company; ED2)
Yasuya Matsukawa (Smile Company; ED2)
Yosuke Hasegawa (ultraCeep Inc.; ED1)
Ending Theme Production Manager:
Hideki Nakanishi (ED1)
Tsuyoshi Kojima (ED2)
In-Between Animation:
Hiroaki Sato (Azeta Pictures)
Kazuki Hasunuma (Azeta Pictures)
Kei Nakajima (AIC)
Li Wen Zhang (Xebec)
Miyuki Kawano (Xebec)
Namie Akiba (AIC)
Natsuki Terasaka (Xebec)
Ryuk Mun Jang (Xebec)
Shino Kawahara (Xebec)
Tomomi Kajiki
Tomonori Sonoda (AIC)
Toshiaki Uchida (Azeta Pictures)
Wen Shan Zhong
Yi Xu (AIC)
Yoshina Ikuta (Azeta Pictures)
Yūji Tateno (Studio Gash)
Yukari Miyoshi (Xebec)
Yukari Takano
Yuki Toda (AIC)
Yumiko Haneda (AIC)
Yuto Kusaba (Xebec)
Yuto Nabana (Xebec)
Zhi Lin Lu (AIC)
Key Animation:
Akihiko Hayafune (ep 8)
Akiko Kawashima (ep 17)
Akiko Kawazoe (eps 2, 6)
Akira Shinoda (ep 19)
Atsumi Sakai (ep 15)
Atsushi Itou (ep 12)
Atsushi Komatsu (Anime R; ep 9)
Ayu Asari (ep 2)
Ayumi Tsukamoto (ep 10)
Bomin Kim (ep 10)
Bong Hyun Yu (eps 21, 24)
Chie Kimura (ep 22)
Daisuke Kurose (ep 19)
Daisuke Nakajima (eps 20, 23)
Daitoku Kawaguchi (Studio Gash; eps 5, 7, 11)
Eisuke Matsubara (ep 3)
Emi Asami (eps 1, 4, 21)
Emi Nakamura (ep 10)
Emi Ueda (ep 22)
Emiko Kataoka (ep 4)
Etsuo Nakashiro (ep 3)
Fumi Ōsuga (ep 8)
Fumie Sasaki (eps 2, 10, 15)
Fumiko Kon (eps 5, 7)
Guo Nian Wang (OP2)
Hae-Sook Kim (ep 24)
Haruka Watanabe (D-Motion; 4 episodes
eps 5, 7, 11, 16
)

Haruna Gōtsu (ep 10)
Hatsue Kato (ED1)
Hideki Shibuya (ep 17)
Hideyasu Okamoto (ep 8)
Hiroaki Aida (ep 17)
Hiroko Shigekuni (ep 17)
Hironobu Dannoura (4 episodes
eps 3, 12, 18, 24
)

Hiroshi Kuri (eps 1, 13)
Hiroshi Maejima (eps 7, 11)
Hiroshi Saitou (ED2)
Hiroshi Sasaki (eps 8, 17, 22)
Hiroshi Uchida (Tezuka Production; ep 1)
Hiroto Yokote (ep 12)
Hiroyuki Ogura (ep 15)
Hiroyuki Terada (eps 2, 10, 15)
Hiroyuki Uchida (ep 19)
Hisako Tsurukubo (OP2; eps 12, 24)
Hyun Woo Ju (J-Cube Animation; ep 11)
Hyung-Il Kim (UEC; ep 7)
Ichiro Hattori (ep 1)
Ill Ku Kang (J-Cube Animation; ep 11)
Jae sun Heo (ep 24)
Ji Hu Jung (ep 21)
Jin Wook Lim (ep 21)
Jin-Kwang Kim (ep 21)
Jun Fujiwara (ep 8)
Jun'ichi Kitamura (ep 1)
Jung Ho Kim (ep 21)
Junichi Hayama (OP 1-2)
Junichi Nagano (eps 18, 21, 24)
Juri Saitō (ep 6)
Kaori Saito (ep 4)
Kaoru Nagakawa (ep 6)
Kazuhiro Ono (eps 4, 9)
Kazuki Kōda (ep 2)
Kazuko Shibata (ep 3)
Kazumasa Takeuchi (ep 3)
Kazunori Osawa (ep 3)
Kazunori Takada (ep 6)
Kazuo Iimura (eps 21, 24)
Kazutaka Ema (ep 8)
Kazuyuki Kuroiwa (7 episodes
eps 1, 4-5, 9, 12, 18, 24
)

Kei Oohashi (ep 1)
Keiichiro Kimura (ep 3)
Keiji Shigesawa (ep 8)
Keisuke Katayama (ep 2)
Kenichi Umemoto (ep 3)
Kenta Taniguchi (eps 8, 17)
Kōdai Kawase (ep 15)
Koji Maruoka (ep 8)
Kouhei Yamazaki (eps 4, 12)
Kouichi Sugitani (OP2; ED1; eps 19, 24)
Kunihiko Kimura (ep 3)
Lee Ju Hyun (ep 12)
Maki Fujita (ep 3)
Maki Sawai (ep 8)
Mamie Takada (ep 15)
Manami Fukuyo (ep 10)
Mari Shirakawa (eps 4, 6)
Mariko Inagaki (ep 8)
Masahito Wada (ep 6)
Masami Inomata (ep 8)
Masanori Nanjō (ep 12)
Masaru Yoshioka (ep 3)
Masato Nishikawa (Anime R; ep 9)
Masayuki Nomoto (OP2; ep 4)
Mi Yeon Yun (J-Cube Animation; ep 11)
Mie Hashimoto (ep 6)
Min Ki Han (ep 3)
Mineko Yagihara (ep 2)
Miori Nomura (ep 6)
Mitsue Fukue (ep 1)
Mitsuhiro Nanbe (ep 4)
Mitsuhiro Okumura (ep 8)
Mitsuko Takegami (ep 8)
Mitsuru Chiba (OP2)
Mitsushi Kasano (ep 22)
Mitsuzumi Yoshino (ep 1)
Miyuki Moroishi (ep 8)
Moe Sasaki (eps 4, 20, 23)
Moon Soo Kim (J-Cube Animation; ep 11)
Nana Miura (Tezuka Production; ep 1)
Naoki Mishiba (ep 17)
Naoko Ise (ep 10)
Naotaka Hayashi (ep 2)
Naoya Hoshino (ep 8)
Narumi Kakinouchi (ep 22)
Natsuko Fujiwara (ep 12)
Noboru Kawamori (eps 3, 12)
Nobuhiro Okazaki (eps 17, 22)
Norimoto Tokura (OP 1-2)
Oh Eun-Su (UEC; ep 7)
Rika Kato (ep 8)
Ryō Nagashima (Anime R; ep 9)
Ryo Saito (eps 17, 22)
Ryuta Imaizumi (ep 6)
Sai Yamaguchi (eps 2, 10, 15)
Saki Hisamatsu (eps 8, 17, 22)
Saki Tochitani (ep 17)
Sang Hoon Cha (eps 21, 24)
Sang Jin Lee (UEC; eps 5, 11)
Sang Mi Lee (UEC; ep 5)
Satomi Yamanaka (ep 14)
Satoru Kakutani (ep 6)
Satoru Kurihara (eps 17-18)
Sawako Shigematsu (ep 1)
Seika Saruwatari (ep 7)
Seitaro Takai (ep 12)
Sen Shimizu (ep 3)
Seun Bong Lim (White Line; ep 7)
Seung Hee Hyun (J-Cube Animation; ep 11)
Shigeki Sato (4 episodes
eps 4, 12, 18, 24
)

Shin Tanoue (6 episodes
eps 1, 4, 12-13, 18-19
)

Shingo Nishiyama (ep 4)
Shinichi Iimura (ep 2)
Shinichi Wada (eps 1, 3)
Shintetsu Takiyama (ep 24)
Shinya Kameyama (eps 8, 12)
Shinya Yamada (ep 15)
Shōko Yasuda (ep 6)
Shota Ibata (OP2)
Shōtarō Hashiguchi (ep 6)
Shuntarō Yamada (ep 3)
Sōichi Honda (ep 2)
Suil Youn (ep 24)
Sung Jin Lee (J-Cube Animation; ep 11)
Sung Woon Ko (White Line; ep 7)
Tadashi Sugita (eps 8, 22)
Taiichiro Kohara (eps 7, 16)
Takaaki Itō (ep 6)
Takaaki Tanabe (eps 4, 12, 18)
Takahiro Ninagawa (eps 8, 17, 22)
Takako Onishi (ep 8)
Takao Imae (eps 8, 17)
Takayoshi Hayashi (ep 2)
Takayuki Chiba (ep 13)
Takehiro Nakayama (ep 3)
Takeshi Iijima (ep 8)
Takeshi Miyamoto (ep 4)
Takewaka Shiida (ep 6)
Takuma Komata (ep 6)
Takurō Sakurai (eps 4, 6)
Takuya Hirata (ep 3)
Takuya Matsumura (OP2)
Takuya Narumi (eps 5, 7, 11)
Tatsurou Arai (Studio Gash; eps 5, 7, 11)
Tatsuya Ikeda (eps 10, 15)
Tatsuya Urano (eps 1, 4, 19)
Teruko Takejima (ep 1)
Tetsurou Yamada (ep 7)
Tetsuya Saeki (Studio Gash; eps 5, 7, 11)
Tetsuya Sunaga (ep 12)
Tomoaki Chishima (ep 17)
Tomoaki Satō (ep 4)
Tomoki Kōda (eps 10, 15)
Tomoko Shimizu (ep 2)
Tsuyoshi Kakihara (eps 2, 15)
Woo Sang Yoon (ep 24)
Yasuhiro Saiki (eps 10, 15)
Yasushi Nishitani (OP2)
Yasushi Tanizawa (ep 18)
Yasutetsu Aoki (eps 8, 17, 22)
Yasutoshi Iwasaki (ep 1)
Yayoi Takano (eps 2, 10, 15)
Yeong Hui Choi (ep 21)
Yoko Komaki (ep 17)
Yoon Ok Park (J-Cube Animation; ep 11)
Yoshiaki Taniguchi (eps 12, 18, 24)
Yoshiaki Tomita (eps 6, 17)
Yoshie Takahashi (ep 1)
Yoshihiro Yoshioka (ep 12)
Yoshimi Katsumata (eps 4, 20, 23)
Yosuke Kobashi (ep 15)
Yu Matsuno (ep 22)
Yui Ushinohama (ep 17)
Yuichiro Masuda (ep 3)
Yuichiro Yamada (eps 8, 17, 22)
Yukari Takano (eps 2, 10, 15)
Yūki Hirano (eps 12, 18)
Yuki Koike (ep 10)
Yukihiro Kobayashi (ep 3)
Yukinori Umetsu (ep 8)
Yukitaka Kimura (ep 3)
Yuko Fujii (ep 17)
Yurie Amano (D-Motion; eps 11, 16)
Yusuke Adachi (ep 15)
Yuta Masagaki (ep 17)
Yūta Masaki (ep 4)
Yuu Kaneshiro (ep 2)
Layout Assistance: Homare (eps 2, 10, 15)
Literature Setting: Naoko Marukawa
Logo Design: Norihiko Nezu
Monitor Graphics:
Akiko Nakazato
Sōshi Itō
Music producer: Noriko Dohi
Opening Theme Production Assistance: Shinsuke Kato (Avex Management)
Opening Theme Production Manager: Tsuyoshi Kojima
Paint:
Atsushi Shirasawa (Xebec)
Ayumi Ikeda (Xebec)
Kana Tatsuno (Xebec)
Miho Koike (Azeta Pictures)
Takewaka Shiida (Azeta Pictures)
Photography:
Akiko Nakazato (Xebec)
Fumika Takahashi (Xebec)
Hayao Arimura (Xebec)
Hiroyuki Chiba (Anime Film)
Kasumi Tōgō (8-Bit Rocket)
Kazuaki Funakura (Xebec)
Kei Machida (8-Bit Rocket)
Mayuko Koike (8-Bit Rocket)
Ryotaro Nakano (8-Bit Rocket)
Sae Tamura (8-Bit Rocket)
Shinji Todokoro (8-Bit Rocket)
Shinya Matsui (8-Bit Rocket)
Sōshi Itō (Xebec)
Sota Mikami (8-Bit Rocket)
Souta Ooya (Anime Film)
Takashi Aoki (Xebec)
Tatsuya Miyazaki (Xebec)
Tomoya Kanehara (8-Bit Rocket)
Tomoyuki Nakata (Xebec)
Yasuhiro Asaki (8-Bit Rocket)
Yi Zheng Xie (8-Bit Rocket)
Yuho Ando (Xebec)
Yūichi Tsuzuki (Xebec)
Yuki Kudo (Xebec)
Yukie Nakajima (8-Bit Rocket)
Yutaro Kitagawa (Xebec)
Yuuya Kumazawa (8-Bit Rocket)
Planning Assistant:
Isao Ishikawa (Quaras)
Yuichi Izumi (Bushiroad Media)
Production Advancement:
Aya Takahashi (ep 2)
Ayaka Yoshinaga (eps 10, 15)
Masakazu Watabe (eps 10, 15)
Naoto Kasahara (ep 22)
Ren Arai (eps 10, 15)
Seiichi Hirano (4 episodes
eps 14, 20-21, 23
)

Shohei Oida (ep 3)
Taishi Kawaguchi (ep 6)
Takayuki Hirota (eps 8, 17)
Takeshi Toda (ep 4)
Terukazu Inakawa (4 episodes
eps 1, 12, 18, 24
)

Tomoharu Komiyama (5 episodes
eps 5, 7, 11, 16, 22
)

Yosuke Nakanishi (eps 13, 19, 24)
Production Desk: Takeshi Toda
Production Supervision: Seiichi Hirano
Publicity Assistant: Shin Wakutsu
Recording: Ayumu Anzai
Recording Assistant: Fumihiko Ootera
Setting Investigation: Shigeru Morita
Setting Production: Takeyuki Ishida
Sound Effects: Yūji Furutani
Sound Production Manager: Rie Tanaka
Special Effects:
Chie Yamazaki
Hideo Sakurai
Sub-Character Design: Hisako Tsurukubo
System Management: Tsuyoshi Hirota
Theme Song Arrangement:
Hiroaki Arai (ED2)
Naoki Chiba (ED1)
Ryo Miyata (OP1)
Shinya Saitou (OP2)
Theme Song Composition:
Ryo Miyata (OP1)
Shinya Saitou (OP2)
Takashi Saeki (ED2)
y0c1e (Hifumi, inc.; ED1)
Theme Song Lyrics:
KOTOKO (OP)
Kotomi Fukagawa (ED2)
y0c1e (Hifumi, inc.; ED)
Theme Song Performance:
KOTOKO (OP)
Nami Tamaki (ED #2)
Sachika Misawa (ED)
TK Design: Hirame Kikuchi
Video Editing:
Emi Maruo
Yurino Nishina
Hiroshi Tsuchida as Samonji Ukō 
Ryota Ohsaka as Susumu Tokimune
Saori Ōnishi as Jamie Hazaford
Sayaka Ohara as Suzushiro Saori

Aimi as Rikuru Hikaru 
Chinami Hashimoto as Shion Kaoru
Chinatsu Akasaki as Soran Akane
Harumi Sakurai as Sylphie Appleton
Hideaki Tezuka as Captain
Hiroyuki Yoshino as Shōhei Koshikawa
Ikumi Hayama as Terai Akino
Itaru Yamamoto as Kōji Tanita
Kazuyuki Okitsu as Masaru Okui
Kenji Hamada as Lorenzo Julliano
Shinobu Matsumoto as Seeker
Sho Hayami as Julius Unios
Susumu Chiba as Izumi Shizuma
Takahiro Sakurai as Schlein Richthofen
Takayuki Kondou as Tsutomu Kutsuwada
Yūsuke Kobayashi as Tsubasa Yamanami

Akihiko Ishizumi as Kiriyama
Atsushi Ono as Arnold Holmes
Eizou Tsuda as Nakatsukasa Genshō
Hideki Nakanishi as Subordinate 2(ep 3)
Hiromichi Tezuka as Garm-2(ep 2)
Hironori Saitō as Arandas soldier(ep 1)
Junichi Yanagita as Subordinate(ep 4)
Kanehira Yamamoto as Garm-1(ep 2)
Masuo Amada as Kageyama Yuzuru
Ryōsuke Kanemoto as Garm-3(ep 2)
Ryoukichi Takahashi as General(ep 4)
Shintarō Asanuma as Major Rontaul
Sho Hayami as Narration(ep 3)
Tarô Yamaguchi as Bernard Gaap
Tomo Muranaka as Female soldier(ep 3)
Tomoyuki Terai as Subordinate 1(ep 3)
Yutaka Aoyama as Hyōga Iwao
Yutaka Nakano as Suguro Yōzō
Japanese companies
3D Graphics: OLM Digital
3D Modeling: OLM Digital
3DCG Assistance: Anaheim Entertainment
Animation Production: Xebec
Key Animation:
Ace Company (ep 14)
Anime R (ep 9)
Art Base Ban (ep 17)
Chun Animation (eps 13, 18)
D-Motion (4 episodes
eps 5, 7, 11, 16
)

J-Cube (4 episodes
eps 5, 11, 16, 22
)

Jumondo (ep 9)
Kyesung Production, Inc. (ep 9)
Lee Production (ep 19)
MK Seoul (ep 14)
Peace & Kindness (ep 3)
Rising Force (ep 9)
Studio Bambino (ep 3)
Studio Gash (eps 5, 7, 11)
Studio Giants (ep 24)
Studio Wanpack (eps 4, 9, 12)
Studio Zain (ep 19)
T Production (ep 19)
TAP (eps 13-14, 19)
Tezuka Productions (ep 1)
UEC (5 episodes
eps 5-11 odd, 14
)

union CHO (eps 21, 24)
White Line (eps 7, 16)
Logo Design: G-Square
Music Production: Music Brains
Production Assistance:
AIC (eps 8, 17, 22)
AXsiZ (ep 3)
AZETA PICTURES (ep 6)
Renkon Studio (5 episodes
eps 5, 7, 11, 16, 22
)

Studio Giants (ep 23)
Studio NuT (eps 2, 10, 15)
Sound Effects: Suwara Production
Sound Production: Magic Capsule
Video Editing: Q-Tec
Website Production: Maverica
English staff
English cast
Translation: Anna Exter
Executive producer:
Eiichi Takahashi
John Ledford
Media Coordinator: Janice Williams
Subtitle Timing: Stephanie McFall
Technical Assistant: Michael Olesch
(none)
English companies
Internet Streaming: Crunchyroll
Licensed by: Sentai Filmworks
Production: Seraphim Digital
This encyclopedia is collaboratively edited by the users of this site
DISCLAIMER add information report an error lookup sources

# A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Anime anthology