Atsushi ONO

斧 アツシ
Family name (in kanji):
Given name (in kanji): アツシ
Date of birth: 1961-09-09
Hometown: Yokohama, Kanagawa, Japan
Website:
Non-anime staff credits:
Castle Model for "Castlevania: Lament of Innocence" (VG) (Japanese)
Enemy Designer for "Contra: Shattered Soldier" (VG) (Japanese)
Lead Artist for "Nano Breaker" (VG) (Japanese)
Stunt Performer for "The Last Samurai" (movie) (Japanese)
Town Designer for "Silent Hill 2" (VG) (Japanese)
You can contribute information to this page, but first you must login or register
Staff in:
Assemble Insert (OAV) : Mixing
Black Blood Brothers (TV) : Digital Paint
(The) Princess and the Pilot (movie) : Finishing
Slave Nurses (OAV) : Final Painting
Street Fighter II: The Movie : Key Animation
Summer Wars (movie) : Finishing

Cast in:
009 Re:Cyborg (movie)
Angel Beats! (TV) as Vice-principal (eps 5, 9)
Aoi Sekai no Chūshin de (TV) as Marcus
Argevollen (TV) as Arnold Holmes
Aria - The Natural (TV) as Master (ep 12)
Arpeggio of Blue Steel (TV) as Ryokan Kita
Baccano! (TV) as Tōgō
Bakugan Battle Brawlers (TV) as Tigres
Barakamon (TV) as Iwao Yamamura
Basquash! (TV) as Audience (ep 12); Robert Ganbeat (eps 11, 13-14)
Ben-To (TV) as Kenji Dandō (ep 3)
Birdy the Mighty Decode:02 (TV) as Gatol
Birdy the Mighty: Decode (TV) as Geega
Bladedance of Elementalers (TV) as Duke Cygnus Fahrengart (ep 9)
Blassreiter (TV) as Victor Stachus
Bleach (TV) as Giriko Kutsuzawa
Blood Blockade Battlefront (TV) as Landlord (ep 3)
Bodacious Space Pirates (TV) as Jotoff Sief Sydow (eps 9, 12)
Bokurano (TV) as Katsuragi (eps 12, 14)
Captain Earth (TV) as Mr. Bow
A Certain Magical Index: The Miracle of Endymion (movie) as Didaros Sequenzia
Code:Breaker (TV) as Nita (ep 3)
Demon King Daimao (TV) as Yōzō Hattori (eps 9-10)
(The) Devil is a Part-Timer! (TV) as Nord Justina (ep 4)
Devil Survivor 2 The Animation (TV) as Byakko (11 episodes
eps 1-4, 6-8, 10-13
)

Dragon Collection (TV) as Co Uta Mara
(The) Eccentric Family (TV) as Ebisu (eps 1, 5)
Gargantia on the Verdurous Planet (TV) as Commander (ep 1)
Ghost in the Shell: Stand Alone Complex: Solid State Society (movie) as Cyborg
Gintama (TV) as Man At Pub (ep 37); Vice Chief Meguro (eps 69-70)
Glass Fleet (TV) as Eckhardt
Government Crime Investigation Agent Zaizen Jotaro (TV) as Hideaki Suzuki
Hamatora (TV) as Master
Hanasaku Iroha - Blossoms for Tomorrow (TV) as Tetsuo Isami (eps 16-17, 23)
Hell Girl (TV) as Master (ep 11)
Hellsing Ultimate (OAV) as Pope (ep 3); Round Table Member 1 (ep 3)
(The) Heroic Legend of Arslan (TV) as Montferrat
Higurashi no Naku Koroni Kai (TV) as Man (ep 8)
Humanity Has Declined (TV) as Caravan Boss (ep 3)
(The) irregular at magic high school (TV) as Chen Xiangshan
Kamisama Dolls (TV) as Shingo Shiba
Lagrange - The Flower of Rin-ne (TV 2) as Saruema (eps 6, 11)
Legends of the Dark King: A Fist of the North Star Story (TV) as Narration; Ryūken (ep 7)
Magi: Adventure of Sinbad (OAV) as Prime minister (eps 1, 3)
Manyū Hiken-chō (TV) as Munenori Manyū
Marvel Disk Wars: The Avengers (TV) as World Security Council Member B (eps 38-39, 49)
Moribito - Guardian of the Spirit (TV) as Mikado; Rai
Muv-Luv Alternative: Total Eclipse (TV) as Edge Sandaku
Myself; Yourself (TV) as Language teacher (eps 2, 12)
Naruto Shippūden (TV) as Gamaken; Gozu
Natsume's Book of Friends (TV 2) as Three-eyed Spirit (ep 3)
Nura: Rise of the Yokai Clan (TV) as Tearai Oni
Nyan Koi! (TV) as principal (eps 3, 11)
Ōkami-san & Her Seven Companions (TV) as Ranpu Aragami (eps 5, 9)
Persona 4: The Animation (TV) as Principal (ep 2)
(The) Pet Girl of Sakurasou (TV) as Company President (ep 16)
Queen's Blade 2: The Evil Eye (TV) as Count Vance (eps 1, 8-9, 12)
Queen's Blade: The Exiled Virgin (TV) as Count Vance (eps 4, 8, 11)
(The) Qwaser of Stigmata (TV) as Yuudai Yamanobe
Re:␣Hamatora (TV) as Master
Ryoko's Case File (TV) as Masamoto Yakushiji (ep 6)
Samurai Harem (TV) as Yoichi's father
(The) Seven Deadly Sins (TV) as Ruin
Shakugan no Shana (movie) as TV Narrator
Shakugan no Shana (TV) as Orgon ("Senseirei")
Shining Tears X Wind (TV) as Jin-Crow
Sky Girls (TV) as Akitaka Shima
Soul Eater (TV) as Buttataki Joe
Suite Precure (TV) as Bassdrum
Sweet Blue Flowers (TV) as father (ep 10)
Switch (OAV) as Kitagishi
Tales of the Abyss (TV) as Goldberg (ep 5)
Tweeny Witches (TV) as Warlock Cavalry A (ep 15)
Tytania (TV) as Michael Valenkov
Unbreakable Machine-Doll (TV) as Edward Rutherford (eps 4, 6)
Uragiri wa Boku no Namae o Shitteiru (TV) as Police commissioner (ep 5)
Yakitate!! Japan (TV) as Monica's Dad (ep 45)
Yondemasu yo, Azazel-san (OAV) as Masako (ep 2)
Yozakura Quartet ~Hana no Uta~ (TV) as Mysterious Man (eps 5-7)
Zakuro (TV) as Moritomi Agemaki (ep 7)
Zegapain (TV) as Insel
This encyclopedia is collaboratively edited by the users of this site
DISCLAIMER add information report an error lookup sources
given name: A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
family name: A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z none