Mobile Suit Gundam: Iron-Blooded Orphans (TV)

Have you seen this? want to / seen some / seen all

Alternative title:
G-Tekketsu (Japanese)
Kidō Senshi Gundam: Tekketsu no Orphans (Japanese)
Mobile Suit Gundam: Tekketsu no Orphans (Japanese)
機動戦士ガンダム 鉄血のオルフェンズ (Japanese)
Objectionable content: Significant
Plot Summary: Three centuries after a great conflict between Earth and Mars known as the "Calamity War," a woman named Kudelia Aina Bernstein sets out on a journey to Earth to speak for the independence of the Martian city of Chryse, which is under the control of the Earth government. Escorting her are the private security company CGS members Mikazuki Augus and Orga Itsuka. When a group named Gjallarhorn attacks CGS and Kudelia, Orga sees this as a chance to rebel against CGS and launch a coup. Mikazuki and Orga are thrust into a new conflict. To fend off Gjallarhorn, Mikazuki pilots an old mobile suit from the Calamity War called the Gundam Barbatos.
User Ratings: 261 ratings have been given [details]
 Masterpiece: 15 votes (sub:14, dub:1)
 Excellent: 78 votes (sub:67, dub:9, others:2
1 Spanish dubbed
1 Spanish subtitled
)
 Very good: 88 votes (sub:73, dub:12, edit.dub:1, others:2
1 Polish subtitled
1 Spanish subtitled
)
 Good: 46 votes (sub:40, dub:5, raw:1)
 Decent: 18 votes (sub:13, dub:4, others:1
1 French subtitled
)
 So-so: 6 votes (sub:6)
 Not really good: 6 votes (sub:5, others:1
1 Portuguese subtitled
)
 Weak: 2 votes (sub:2)
 Bad: -
 Awful: 1 vote (sub:1)
 Worst ever: 1 vote (sub:1)
Seen in part or in whole by 458 users, rank: #1994 (of 7009)
Median rating: Very good
Arithmetic mean: 7.843 (Very good), std. dev.: 1.4681, rank: #770 (of 7025)
Weighted mean: 7.806 (Very good−), rank: #715 (of 7025) (seen all: 7.90 / seen some: 7.73 / won't finish: 5.30)
Bayesian estimate: 7.792 (Very good−), rank: #532 (of 5296)
Running time: 24 minutes per episode
Number of episodes: 25
Episode titles: We have 25
Vintage:
2015-10-04
2016-06-05 (USA)
Opening Theme:
#1: "Raise your flag" by MAN WITH A MISSION (eps 2-13)
#2: "Survivor" by BLUE ENCOUNT (eps 14-25)
Ending Theme:
#1: "Raise your flag" by MAN WITH A MISSION (ep 1)
#2: "Orphans no Namida" (オルフェンズの涙, Orphans' Tears) by MISIA (eps 2-13, 21)
#3: "STEEL -Tekketsu no Kizuna-" (STEEL ‐鉄血の絆‐; STEEL -Bonds of Blood and Iron-) by TRUE (eps 14-18, 20, 22-25)
#4: "Senka no Tomoshibi" (戦火の灯火; Lamplight of War) by Yuko Suzuhana (ep 19)
Trivia: We have 4
Reviews: Show:
News: Show:
You can contribute information to this page, but first you must login or register

Japanese staff
Japanese cast
Director: Tatsuyuki Nagai
Series Composition: Mari Okada
Script:
Hajime Kamoshida (7 episodes
eps 5, 7, 11, 15, 21, 23-24
)

Mari Okada (10 episodes
eps 1-3, 9, 13, 18-19, 23-25
)

Michihiro Tsuchiya (5 episodes
eps 6, 10, 14, 17, 22
)

Shinsuke Onishi (eps 16, 20)
Toshizo Nemoto (4 episodes
eps 4, 8, 12, 18
)

Storyboard:
Ei Aoki (TROYCA; OP2)
Hirokazu Hisayuki (eps 14, 18, 21)
Iwao Teraoka (6 episodes
eps 7, 15, 19, 23-25
)

Ken Ootsuka (ep 5)
Masami Obari (ep 3)
Naomichi Yamato (ep 2)
Shinya Watada (5 episodes
eps 2-3, 11, 19, 25
)

Shun Kudō (ep 8)
Susumu Nishizawa (9 episodes
eps 6-7, 10, 12, 17, 20-23
)

Tatsuyuki Nagai (OP1, ED2; eps 1-2, 24-25)
Yoshiharu Ashino (ep 13)
Yoshikazu Miyao (ep 4)
Yoshimitsu Ohashi (ED1; eps 9, 16, 18)
Unit Director:
Ei Aoki (TROYCA; OP2)
Naomichi Yamato (5 episodes
eps 1-2, 7, 13, 22
)

Seung Hui Son (eps 6, 14, 20)
Shigeru Ueda (4 episodes
eps 5, 12, 21, 23
)

Shinya Watada (4 episodes
eps 3, 11, 19, 25
)

Shouji Ikeno (4 episodes
eps 4, 9, 15, 23
)

Shun Kudō (eps 8, 16)
Tatsuyuki Nagai (OP1, ED2; eps 1, 25)
Tomo Ōkubo (eps 10, 17, 24)
Yoshimitsu Ohashi (ED1; eps 18, 24)
Original Character Design: Yu Ito
Character Design: Michinori Chiba
Art Director: Ayu Kawamoto
Animation Director:
Hiroshi Arisawa (Mecha; OP; ED; 5 episodes
eps 1, 7, 17, 24-25
)

Jiro Mashima (Chara; ep 20)
Katanao Akai (Chara; 4 episodes
eps 2, 8, 14, 20
)

Ken Ootsuka (Mecha; ep 5)
Kenichi Ohnuki (Chara; 5 episodes
eps 3, 9, 15, 21, 25
)

Kunihiro Abe (Mecha; eps 15, 22)
Kyoko Kotani (Chara; 4 episodes
eps 6, 12, 18, 24
)

Manabu Katayama (Mecha; ep 24)
Masami Obari (Mecha; 4 episodes
eps 3, 9, 13, 21
)

Michinori Chiba (Chara; OP; ED; eps 1, 25)
Mika Yamamoto (Chara; eps 16, 22)
Momoko Kawai (Chara; eps 16, 22)
Munetaka Abe (Mecha; eps 6, 12, 19)
Nagisa Nakajima (Chara; 5 episodes
eps 8, 13-14, 19, 24
)

Sakiko Uda (Mecha; 4 episodes
eps 4, 10, 16, 23
)

Shingo Abe (Mecha; eps 11, 18, 24)
Shinichi Nozaki (Chara; eps 16, 22)
Shinya Kusumegi (Mecha; 4 episodes
eps 2, 8, 14, 20
)

Shuri Toida (Chara; 4 episodes
eps 7, 13, 19, 25
)

Shuuji Sakamoto (Chara; eps 8, 14, 20)
Takao Maki (Chara; eps 4, 10, 25)
Takayoshi Watanabe (Chara; ep 24)
Takuro Shinbo (Nakamura Production; Chara; 4 episodes
eps 5, 11, 17, 23
)

Yukihito Ogomori (Chara; 4 episodes
eps 3, 9, 15, 21
)

Art design: Nobuhito Sue
Sound Director: Jin Aketagawa
Cgi Director: Yohei Miyahara
Director of Photography:
Haruhi Gotō
Yousuke Motoki
Executive producer:
Hiroo Maruyama (MBS)
Shin Sasaki (Sunrise)
Producer:
Masakazu Ogawa (Sunrise)
Toshihiro Maeda (MBS)

2nd Key Animation:
Aika Satō (5 episodes
eps 1, 3, 9, 15, 22
)

Akihide Miya (ep 18)
Akiko Toyoda (ep 24)
Aya Nagumo (4 episodes
eps 6, 18-19, 25
)

Aya Yoshioka (ep 9)
Ayako Takahashi (eps 1-3)
Ayumu Ono (ep 24)
Chie Kita (6 episodes
eps 2-4, 12, 15, 22
)

Chie Nishihara (ep 13)
Chizuko Kusunoki (ep 4)
Dai Imaoka (ep 2)
Daiki Kobayashi (ep 24)
Eiji Komatsu (eps 1, 5)
Eiji Shirai (ep 19)
Eiko Saito (ep 16)
Emi Udagawa (ep 13)
Hikaru Naraoka (ep 2)
Hiromitsu Morishita (eps 12, 19)
Hirona Okada (ep 10)
Hironobu Dannoura (9 episodes
eps 4, 8-10, 13, 16, 18-19, 24
)

Hiroshi Matsuda (ep 24)
Jiro Mashima (eps 21, 23, 25)
Kabaji One (ep 15)
Kaito Senkōji (eps 15-16)
Kaori Saito (ep 25)
Katanao Akai (eps 14, 21, 25)
Kayo Ikeda (eps 1, 25)
Kazuho Takano (ep 24)
Kazuki Kuramoto (ep 6)
Kenji Sakai (ep 20)
Kentarō Azuma (eps 2-3)
Kiyomi Wada (4 episodes
eps 2, 14, 24-25
)

Kōji Furuya (eps 1-2)
Kunihiro Abe (eps 24-25)
Kyōko Yoshimi (ep 2)
Maminosuke Maji (eps 7, 10)
Mariko Sasaki (eps 8-10, 20)
Masaki Hiraoka (eps 19, 24-25)
Mayumi Kowada (6 episodes
eps 10, 13, 18-19, 24-25
)

Mayuri Amino (10 episodes
eps 2-3, 8-10, 13-15, 20, 24
)

Miki Koshida (eps 18, 24)
Misa Matsuoka (ep 20)
Misaki Hattori (ep 19)
Misao Abe (eps 8, 24)
Miyuki Sasagawa (7 episodes
eps 1-2, 15-16, 20, 22, 24
)

Momoko Kawai (eps 16, 25)
Munetaka Abe (eps 21, 25)
Nanako Tatsu (ep 2)
Nozomu Talukdar (5 episodes
eps 10, 13, 15, 20, 24
)

Reiji Sakagami (eps 3, 13)
Sachiko Sugimoto (ep 24)
Sakiko Uda (eps 19, 24-25)
Shingo Abe (eps 1-2, 5, 19)
Shinichi Nozaki (eps 23-25)
Shinji Abe (ep 1)
Shinya Kusumegi (eps 2, 8, 16)
Shoko Kushibiki (eps 16, 20)
Shotaro Imai (eps 13, 16, 19)
Shunsuke Itai (14 episodes
eps 1-4, 9-10, 13, 15, 18-20, 23-25
)

Shuri Toida (eps 15, 19, 21)
Shuuji Sakamoto (4 episodes
eps 15, 20-21, 25
)

Takashi Furuike (9 episodes
eps 6-8, 10, 14-20 even, 25
)

Tomoaki Sakiyama (ep 19)
Tomoka Yamazaki (eps 10, 18)
Tomomi Umino (eps 13-15, 22)
Toshihiko Fukano (ep 16)
Yoriko Gotō (eps 1-2, 12)
Young Soon Shin (eps 23-24)
Yuji Takahashi (5 episodes
eps 8, 14, 16, 18, 24
)

Yuki Bessho (eps 24-25)
Yukihito Ogomori (ep 25)
Yukiko Kawakami (eps 3-4)
Yuna Takase (eps 2, 12, 16)
3D Setting: Risa Shinada (eps 6-21)
Animation Director Cooperation:
Kazuki Ito (Mecha; ep 24)
Mika Yamamoto (Chara; eps 10, 24)
Momoko Kawai (Chara; ep 24)
Munetaka Abe (Mecha; ep 25)
Nagisa Nakajima (Chara; eps 10, 15)
Shuri Toida (Chara; ep 15)
Shuuji Sakamoto (Chara; eps 10, 16)
Assistant Director of Photography: Yuri Nonaka
Assistant Unit Director: Nao Umakawa (TROYCA; OP2)
Associate producer: Hiro Matsuda
Background Art:
Atsushi Yokoyama (KUSANAGI; eps 5-7)
Eiji Wakamatsu (KUSANAGI; 20 episodes
eps 1-8, 10, 14-21, 23-25
)

Hatsumi Kumano (KUSANAGI; eps 3-9 odd)
Hiroshi Itō (KUSANAGI; eps 1-18, 20-25)
Kazuo Ogura (KUSANAGI; ep 1)
Maiko Ikeda (KUSANAGI; eps 3-4)
Manabu Otsuzuki (KUSANAGI; ep 24)
Ryōta Gotō (KUSANAGI; ep 1)
Shingo Kanai (KUSANAGI; 19 episodes
eps 4-5, 7, 9, 11-25
)

Shiori Shiwa (KUSANAGI; ep 9)
Tsutomu Ikeda (KUSANAGI; eps 14-18, 20-25)
Yuki Umino (KUSANAGI; eps 1-2)
Yuuki Hatakeyama (KUSANAGI; eps 1-25)
Background Art Cooperation:
Anna Akasaka (eps 4, 6-22, 25)
Duong Nguyen (NAM HAI; eps 22-24)
Hiroki Makino (eps 2-6, 8)
Huong Thanh (NAM HAI; eps 22-24)
Ken Arai (ep 4)
Koichi Ejima (Suezou; ep 20)
Nguyen Nguyet (NAM HAI; eps 22-24)
Reika Sugiura (ep 25)
Sadahiko Tanaka (6 episodes
eps 1-2, 4, 9-10, 18
)

Thao Nguyen (NAM HAI; eps 22-24)
Trinh Diem (NAM HAI; eps 22-24)
Vu Thai (NAM HAI; eps 22-24)
Background Cooperation: Hiroaki Hirata
CG Cooperation:
Han Li (Binary Graphics Japan; eps 6-11)
Kiyotaka Hirata (Binary Graphics Japan; eps 6-11)
Takashi Komuro (Binary Graphics Japan; eps 6-11)
Zheng Xu (Binary Graphics Japan; eps 6-11)
Chief animator: Hiroshi Arisawa
Color Check:
Akemi Nagao (7 episodes
eps 4, 7, 10, 13, 16, 21, 24
)

Hiroyasu Kanemitsu (9 episodes
eps 1, 3, 6, 9, 12, 15, 18, 20, 23
)

Saeko Hisajima (9 episodes
eps 2, 5, 8, 11, 14, 17, 19, 22, 25
)

Color design: Kazuko Kikuchi
Color Design Assistance: Akemi Nagao (eps 4-25)
Color setting:
Akemi Nagao (7 episodes
eps 4, 7, 10, 13, 16, 21, 24
)

Hiroyasu Kanemitsu (9 episodes
eps 1, 3, 6, 9, 12, 15, 18, 20, 23
)

Saeko Hisajima (9 episodes
eps 2, 5, 8, 11, 14, 17, 19, 22, 25
)

Digital Paint:
Akemi Tejima (Wish; ep 8)
Akiko Inoue (Wish; eps 4, 11, 20)
Asami Nomaguchi (Wish; eps 7, 15)
Atsuho Ito (Wish; 4 episodes
eps 2, 12-13, 22
)

Atsuko Ito (Wish; eps 7, 17)
Atsushi Inoue (Wish; ep 3)
Ayako Kurome (Wish; eps 4, 14, 23)
Chisa Maeda (Wish; ep 1)
Chizue Saitou (Wish; eps 5, 22)
Daiki Egusa (Wish; 4 episodes
eps 1, 9, 15, 20
)

Emi Kadono (Wish; ep 9)
Emi Shibata (Wish; eps 3, 18)
Emiko Okui (Wish; 5 episodes
eps 1, 9, 14, 19, 25
)

Eri Yoshiki (Wish; 4 episodes
eps 5, 12-13, 18
)

Erika Tanaka (Wish; eps 13, 20)
Erina Yamamoto (Wish; eps 5, 13, 19)
Fusako Nakao (Wish; ep 7)
Hikaru Takigawa (Wish; 4 episodes
eps 2, 12, 14, 25
)

Hiromi Okamoto (Wish; eps 8, 18)
Hiromi Watanabe (Wish; eps 4, 11)
Hisako Furukawa (Wish; eps 3, 16)
Hitomi Yamase (Wish; 4 episodes
eps 1, 9, 15, 22
)

Izumi Inoue (Wish; 4 episodes
eps 2, 9, 18, 23
)

Jie Meng (Wish; 4 episodes
eps 5, 13, 19, 24
)

Jun Uchida (Wish; 4 episodes
eps 3, 11, 20, 25
)

Junko Hakamada (Wish; eps 8, 17)
Junko Mochizuki (Wish; eps 8, 16)
Junko Takeuchi (Wish; eps 6, 13, 22)
Kanako Tajiri (Wish; ep 16)
Kaori Kamata (Wish; eps 6, 18)
Katsuhiko Shiroto (Wish; eps 9, 11, 25)
Kōki Fukushima (Wish; eps 7, 15, 25)
Kōta Sudō (Wish; 4 episodes
eps 1, 10, 18, 24
)

Kumiko Yamazaki (Wish; eps 6, 15, 21)
Mai Fujita (Wish; eps 5, 10, 16)
Maki Ōmoto (Wish; eps 7, 18)
Makoto Tsumashika (Wish; eps 3, 11, 22)
Manami Sasa (Wish; eps 8, 15, 21)
Marie Koga (Wish; eps 5, 25)
Masako Kumada (Wish; eps 6, 16)
Masayo Ogawa (Wish; 5 episodes
eps 4, 12-13, 22, 24
)

Maya Kusumoto (Wish; eps 3, 11, 22)
Mayumi Hiraide (Wish; eps 8, 23)
Michiyo Ootani (Wish; eps 6, 16)
Midori Nakagawa (Wish; eps 2, 12, 17)
Midori Saito (Wish; eps 3, 15)
Midori Sato (Wish)
Miki Shimizu (Wish; eps 4, 14, 23)
Misato Kaneko (Wish; 4 episodes
eps 5, 10, 17, 25
)

Mitsuhiro Narasaki (Wish; ep 9)
Miyoko Suzuki (Wish; ep 7)
Miyu Kidachi (Wish; eps 8, 23)
Miyuki Sato (Wish; ep 8)
Motofumi Shirata (Wish; ep 19)
Nao Kamiyama (Wish; 5 episodes
eps 4, 12-13, 20, 24
)

Naoki Ishikawa (Wish; 4 episodes
eps 1, 8, 13, 23
)

Naoko Sunahara (Wish; 4 episodes
eps 2, 10, 17, 21
)

Naomi Nakamura (Wish; eps 1, 11)
Natsuki Sone (Wish; ep 8)
Rie Kitazawa (Wish; 4 episodes
eps 4, 11, 18, 23
)

Rieko Umemura (Wish; 4 episodes
eps 2, 10, 15, 21
)

Sachiko Yamada (Wish; 4 episodes
eps 2, 10, 19, 24
)

Saho Harada (Wish; eps 6, 14, 23)
Saku Kawakubo (Wish; 4 episodes
eps 4, 11, 18, 24
)

Satomi Hatano (Wish; 4 episodes
eps 1, 9, 16, 22
)

Shiho Okamiya (Wish; eps 7, 17, 25)
Shinya Terashima (Wish; 4 episodes
eps 3, 10, 18, 21
)

Shōtarō Sanpei (Wish; eps 5, 14, 21)
Takaaki Izumi (Wish; 4 episodes
eps 4, 10, 17, 21
)

Takako Uemura (Wish; eps 5, 16)
Takashi Saito (Wish; eps 6, 20)
Tatsuya Sato (Wish; eps 4, 19)
Teruka Tanaka (Wish; 4 episodes
eps 2, 10, 17, 24
)

Terumi Narita (Wish; eps 2, 12, 15)
Tomoko Takahashi (Wish; eps 7, 16)
Tomoko Toki (Wish; eps 1, 12, 14)
Tomomi Muta (Wish; eps 5, 12, 14)
Yoko Chiba (Wish; 4 episodes
eps 1, 9, 14, 20
)

Yoshie Murakami (Wish; ep 2)
Yoshiki Ito (Wish; eps 6, 16)
Yosuke Amamoto (Wish; 4 episodes
eps 6, 12-13, 19
)

Youhei Nishiwaki (Wish; eps 7, 17)
Yukari Kunou (Wish; eps 7, 14, 20)
Yukiko Nakagawa (Wish; eps 6, 15, 24)
Yumi Fujiwara (Wish; eps 3, 11, 19)
Yūsuke Ishida (Wish)
Yuu Takahashi (Wish; ep 9)
Yuusuke Ishihara (Wish; eps 3, 10, 17)
Distribution Cooperation:
Masanobu Yoshioka (Bandia Namco Rights Marketing)
Masato Utsunomiya (Bandai Namco Rights Marketing)
Editing: Yukiko Nojiri
HD Editing:
Hitomi Kimura (Q-Tec)
Tetsuro Fujita (Q-Tec)
Home Page Production: Kentarō Yoshimura
In-Between Animation:
Bo Dong Lee (eps 5, 7, 23)
Eun Kyung Jang (eps 7-8, 13)
Fei Zhao Jia (eps 5, 7)
Fumika Mihashi (eps 2, 5, 7)
Hiroko Koga (eps 5, 8, 11)
Hiromi Masuko (eps 4, 20)
Kasumi Kikuchi (ep 5)
Katanao Akai (ep 8)
Keiko Oyama (5 episodes
eps 4-5, 18, 24-25
)

Keiko Watanabe (eps 4, 10, 25)
Ken Itogaki (17 episodes
eps 1-3, 5, 7-9, 11-12, 14-17, 19, 23-25
)

Kiyomi Wada (ep 25)
Mariko Sasaki (ep 9)
Masami Obari (ep 21)
Masami Yamauchi (7 episodes
eps 4, 10, 13, 17-18, 24-25
)

Mayuri Amino (8 episodes
eps 6, 12-20 even, 23, 25
)

Miki Shinagawa (eps 2, 5, 7)
Misaki Hattori (20 episodes
eps 1-5, 7-8, 10, 12-19, 21, 23-25
)

Mitsuki Nitta (eps 5, 23)
Moe Fujii (eps 7-8)
Qi Lu (ep 5)
Rena Ono (ep 5)
Satoki Nojima (eps 2, 5)
Shoko Kushibiki (5 episodes
eps 5, 11, 16, 24-25
)

Shu Xi Yang (eps 2, 5)
So Young Kang (eps 2, 5, 7)
Takana Matano (eps 7-8)
Yurika Konuma (eps 7-8, 13)
Yutaka Sugiura (ep 5)
In-Between Check:
Ken Itogaki (4 episodes
eps 5, 11, 15, 19
)

Masami Yamauchi (8 episodes
eps 1, 4, 7, 10, 13, 17, 21, 24
)

Mayuri Amino (5 episodes
eps 6, 12, 16, 20, 23
)

Misaki Hattori (4 episodes
eps 4, 10, 15, 19
)

Shoko Kushibiki (8 episodes
eps 2, 5, 8, 11, 14, 18, 22, 25
)

Takahiro Nawa (eps 3, 9)
Key Animation:
Aika Satō (ep 22)
Airi Ishikawa (eps 2, 8, 16)
Aki Yamauchi (4 episodes
eps 3, 9, 15, 22
)

Akihide Miya (5 episodes
eps 7, 10, 14-15, 20
)

Akira Matsui (eps 12, 19)
Ani Katō (4 episodes
eps 3, 9, 15, 22
)

Asako Inayoshi (OP2)
Asuka Suzuki (5 episodes
eps 9, 12, 15, 22, 25
)

Atsushi Hanzawa (ep 15)
Atsushi Ikariya (OP2)
Atsushi Itou (4 episodes
eps 4, 10, 18, 24
)

Aya Akizuki (eps 16, 24)
Ayako Takahashi (ep 12)
Ayano Sugai (Nakamura Production; 4 episodes
eps 5, 11, 17, 23
)

Ayumu Ono (eps 2, 8, 16)
Chiemi Kurosaki (ep 24)
Chizuko Kusunoki (eps 10, 16)
Dai Imaoka (4 episodes
eps 6, 8, 14, 16
)

Daisuke Agata (4 episodes
eps 4, 10, 18, 24
)

Daisuke Mataga (OP)
Dana Shuhara (ep 12)
Eiji Komatsu (OP; OP2; 8 episodes
eps 1, 5, 8, 11, 17, 21, 24-25
)

Eizo Kawada (eps 19, 25)
Emi Ohta (eps 9, 15, 22)
Emi Tezuka (eps 13, 20)
Eri Fujii (eps 2, 16, 24)
Eri Ueda (eps 18, 24)
Etsuaki Mizuno (ep 3)
Etsushi Mori (eps 8, 16, 24)
Fujio Inose (4 episodes
eps 12, 19, 24-25
)

Fumiaki Kouta (OP2)
Fumiko Kon (eps 7, 14, 21)
Hajime Asano (ep 16)
Hakumai Yoneda (ep 6)
Haruna Gōzu (eps 6, 25)
Hayato Aoki (ep 20)
Hideaki Onishi (eps 12, 19)
Hideki Kakita (ED1; 8 episodes
eps 5, 7, 11-12, 17, 21, 23-24
)

Hidenori Miyahara (Nakamura Production; 4 episodes
eps 5, 11, 17, 23
)

Hikaru Naraoka (eps 4, 7-9)
Hirofumi Masuda (ep 24)
Hirokazu Hisayuki (OP; ep 14)
Hiroki Harada (OP)
Hiroki Mutaguchi (OP2; 5 episodes
eps 3, 10, 19, 21, 24
)

Hiromi Kurosawa (Nakamura Production; 4 episodes
eps 5, 11, 17, 23
)

Hiromi Maezawa (4 episodes
eps 2, 13, 19-20
)

Hiromitsu Morishita (6 episodes
eps 1, 3, 14-15, 21, 25
)

Hironori Sawada (eps 14, 21)
Hiroshi Arisawa (OP2, ED1; 6 episodes
eps 1, 7, 13, 17, 23, 25
)

Hiroshi Matsuda (OP2; 11 episodes
eps 1, 5, 7, 11-17 odd, 21, 23-25
)

Hiroshi Matsumoto (ep 13)
Hiroshi Tatezaki (eps 6, 13, 15)
Hiroya Iijima (ep 25)
Hiroyuki Horiuchi (ep 6)
Hisae Iketsu (ep 20)
Hisashi Tojima (eps 7, 21)
Hisayuki Tabata (OP2)
Jia Mei Deng (eps 8, 15-16)
Jiro Mashima (OP2; eps 13, 20, 25)
Jun Hanzawa (ep 15)
Junichi Hayama (4 episodes
eps 1, 16, 21, 24
)

Kana Ishida (ED2)
Kaori Saito (OP2; 6 episodes
eps 7, 13-14, 16, 20, 25
)

Katanao Akai (eps 1, 25)
Kayo Ikeda (OP; OP2; 7 episodes
eps 1, 3, 9, 12, 14, 21, 25
)

Kazuhiro Miwa (OP; ep 17)
Kazuhiro Ono (ep 2)
Kazuho Takano (ep 3)
Kazuki Kuramoto (eps 12, 19)
Kazuo Tanaka (ep 3)
Kazuya Miyoshi (eps 7, 14, 21)
Kazuya Saitō (ep 24)
Keiko Fukumoto (ep 19)
Keiko Nagamine (eps 10, 18)
Keisuke Hiroe (ep 6)
Keisuke Watabe (ep 5)
Ken Ootsuka (OP2; 5 episodes
eps 5, 11, 17, 21, 24
)

Kenichi Takase (OP2; eps 2, 21, 25)
Kenji Hayama (ep 25)
Kenji Kodama (4 episodes
eps 2, 8, 16, 24
)

Kenji Sakai (ep 20)
Kenta Yokoya (eps 21, 24)
Kentarō Azuma (ep 8)
Kento Toya (OP1-2)
Kiyoaki Maeda (ep 25)
Kiyomi Wada (7 episodes
eps 1, 7-8, 14, 19, 21, 25
)

Kōdai Kitahara (ep 3)
Kōji Ishida (eps 3, 22)
Koji Iwaki (OP; OP2; 8 episodes
eps 1-2, 5, 11, 14, 17, 21, 24
)

Kosuke Iwanaga (eps 2, 16)
Kouichi Shimoda (6 episodes
eps 3, 6, 9, 15, 22, 24
)

Kouichi Sugitani (ep 12)
Kunihiko Hamada (OP2; ep 13)
Kunihiko Inoue (6 episodes
eps 1, 3, 10, 15, 21, 25
)

Kunihiko Kimura (eps 12, 19)
Kunihiro Abe (6 episodes
eps 2, 7, 12, 15, 22, 24
)

Kyoko Kotani (eps 1, 18)
Mai Otsuka (OP2)
Mai Watanabe (ep 12)
Makoto Matsuo (ep 19)
Makoto Nakata (eps 4, 18)
Maminosuke Maji (OP2; 5 episodes
eps 1, 7, 17, 21, 25
)

Manabu Katayama (OP2)
Masahiro Okamura (ep 16)
Masahiro Sunaga (ep 23)
Masahiro Yamane (ep 21)
Masahito Yamashita (ep 21)
Masakazu Okada (ep 16)
Masaki Hiraoka (8 episodes
eps 1, 3, 7, 11, 14, 17, 21, 23
)

Masaki Miyauchi (4 episodes
eps 3, 9, 15, 22
)

Masami Obari (OP1-2; 5 episodes
eps 3, 13, 21, 24-25
)

Masami Yamauchi (ep 1)
Masanori Aoyama (4 episodes
eps 11, 17, 19, 23
)

Masatomo Sugawara (eps 1-2, 4)
Masayoshi Tanaka (ED2)
Masayuki Mizutani (ep 19)
Mayumi Nakamura (ep 19)
Mika Yamamoto (ep 15)
Miki Koshida (eps 4, 10)
Min Ki Han (eps 7, 13)
Misa Matsuoka (eps 6, 20)
Misao Abe (8 episodes
eps 2, 4, 7, 10, 15, 19, 22, 25
)

Mitsuteru Kubo (eps 12, 19)
Miyuki Sasagawa (10 episodes
eps 3, 6, 9, 12, 15-16, 19-20, 22, 25
)

Momoko Kawai (OP; eps 7-8, 13)
Munetaka Abe (OP1-2; 7 episodes
eps 1-3, 12, 15, 19, 25
)

Nagisa Nakajima (5 episodes
eps 6-7, 9, 16, 19
)

Nana Miura (ep 25)
Naoki Yamauchi (ep 10)
Naoki Yokoyama (eps 1, 7, 14)
Naoko Yamamoto (ep 24)
Naomi Utsuno (Nakamura Production; 4 episodes
eps 5, 11, 17, 23
)

Naoto Abe (eps 13, 20)
Naoto Yoshida (eps 9, 15, 22)
Noboru Kawamori (ep 4)
Nobuhiko Kawakami (eps 8, 13)
Nobuhiro Okazaki (ep 13)
Nobunori Wakana (eps 4, 10, 18)
Norifumi Okuno (ep 16)
Noriko Ōnishi (eps 10, 18)
Noriko Tejima (ep 4)
Nozomu Talukdar (ep 20)
Raita Sunaga (OP1-2; eps 6, 10, 13)
Reiji Sakagami (eps 3, 21)
Rie Morishita (ep 9)
Rie Nakanishi (eps 12-13, 19)
Rie Omori (eps 3, 15, 22)
Rumi Abeshima (eps 4, 18, 24)
Ryōta Sakaguchi (7 episodes
eps 1, 3, 7, 11, 17, 21, 25
)

Ryou Kodama (eps 12, 19, 25)
Ryuji Totake (eps 19, 25)
Ryūta Ura (eps 2, 16)
Sachiko Sugimoto (ep 24)
Sachiyo Matsubayashi (ep 12)
Saina Nishio (Nakamura Production; eps 5, 23)
Sakiko Uda (7 episodes
eps 1-2, 4, 8, 10, 16, 23
)

Satomi Kani (ep 24)
Satomi Tamura (OP)
Satoshi Ishino (OP; ED2)
Satoshi Miyoshi (Nakamura Production; eps 5, 11)
Satoshi Shigeta (eps 9, 23)
Satoshi Shimada (ep 12)
Sawako Miyamoto (4 episodes
eps 6, 13, 19, 25
)

Sawako Yamamoto (ep 19)
Sayaka Koiso (OP2; eps 13, 20, 25)
Sayaka Ono (OP2; ep 13)
Sayoko Murai (eps 6, 22)
Seiichi Nakatani (OP)
Seika Saruwatari (ep 24)
Shigenori Taniguchi (eps 13-14, 24)
Shin Matsuo (ep 19)
Shingo Abe (OP2; OP1; 9 episodes
eps 1, 5, 8, 11-12, 17-19, 24
)

Shingo Nakamura (eps 12, 20)
Shinichi Iimura (ep 20)
Shinichi Nozaki (OP; OP2; 4 episodes
eps 8, 13-14, 22
)

Shinichi Takahashi (eps 13, 20)
Shinichi Tōkairin (ep 12)
Shinji Abe (OP; ep 1)
Shinsuke Ishikawa (ep 24)
Shinya Kameyama (4 episodes
eps 6, 18, 22, 24
)

Shinya Kusumegi (OP1-2; 7 episodes
eps 1-2, 8, 14, 20-21, 25
)

Shinya Yamamoto (7 episodes
eps 2, 5, 7, 12, 16, 21, 24
)

Shirō Tamaki (4 episodes
eps 3, 9, 15, 22
)

Shōta Ihata (OP)
Shouichi Funaki (eps 2, 8)
Shuichi Shimamura (ep 25)
Shuji Maruyama (eps 19, 25)
Shuri Toida (OP1-2; 5 episodes
eps 2, 7, 13, 19, 25
)

Shuuji Sakamoto (OP; 5 episodes
eps 6, 8, 14, 20, 25
)

Shuuji Takahara (eps 14, 21)
Taeko Mitsuhashi (Nakamura Production; 4 episodes
eps 5, 11, 17, 23
)

Taiichi Nakaguma (eps 4, 10, 18)
Takahiro Hayashi (ep 24)
Takahiro Kimura (OP; ep 25)
Takako Onishi (eps 4, 18, 24)
Takao Abe (OP2; ep 4)
Takao Maki (OP)
Takashi Habe (ep 8)
Takashi Tomioka (ED2)
Takayoshi Watabe (ep 24)
Takeo Tominaga (Nakamura Production; 4 episodes
eps 5, 11, 17, 23
)

Takeshi Ooishi (eps 2, 4)
Takeshi Yoshioka (ep 20)
Tatsu Matsunaga (eps 5, 24)
Tatsuki Takemoto (eps 12, 19)
Tatsuo Nakajima (Nakamura Production; 4 episodes
eps 5, 11, 17, 23
)

Tatsuya Suzuki (ED1)
Tetsurō Taira (eps 2, 16)
Tetsuya Matsukawa (eps 6, 16)
Tomoaki Sakiyama (5 episodes
eps 5, 7, 11, 19, 23
)

Tomoe Kikuchi (Nakamura Production; 4 episodes
eps 5, 11, 17, 23
)

Tomoka Yamazaki (ep 18)
Tomoko Nitta (ep 13)
Tomoko Sugimoto (eps 3, 15)
Tomoshige Inayoshi (OP2, ED1)
Tomotsugu Sakakibara (eps 12, 19, 25)
Tomoyasu Kudo (ep 24)
Tomoyuki Fujii (OP)
Tomoyuki Ohshita (ep 16)
Tomoyuki Tajima (Nakamura Production; 4 episodes
eps 5, 11, 17, 23
)

Toru Yoshida (ep 24)
Toshiaki Iino (ep 24)
Toshihiko Fukano (ep 16)
Tsuguru Fukuda (Nakamura Production; 4 episodes
eps 5, 11, 17, 23
)

Yasuhiro Saiki (ep 7)
Yasuho Tamura (eps 3, 9)
Yasuko Higuchi (eps 7, 21)
Yasushi Muraki (ep 11)
Yōko Fukushima (4 episodes
eps 3, 9, 15, 22
)

Yoriko Gotō (eps 12, 19)
Yoshifumi Nakamura (4 episodes
eps 4, 10, 18, 24
)

Yoshihiro Yoshioka (eps 8, 20)
Yoshihito Hishinuma (OP)
Yoshiko Nakajima (eps 4, 10, 18)
Yoshimi Shizuka (eps 20, 25)
Yoshimitsu Ohashi (ED1; ep 9)
Yoshitaka Sato (eps 2, 18)
Yoshito Narimatsu (ep 20)
Yū Yoshiyama (ep 7)
Yuichi Nakazawa (eps 12, 23)
Yuji Takahashi (15 episodes
eps 1-2, 4, 7-8, 10, 12, 14-16, 19, 21-22, 24-25
)

Yuki Bessho (eps 3, 9, 15)
Yuki Chika (eps 4, 18)
Yūki Fukuchi (ep 16)
Yuki Kudou (Nakamura Production; eps 5, 11)
Yūki Morishita (4 episodes
eps 8, 14, 16, 24
)

Yuki Nakajima (ep 20)
Yukihito Ogomori (4 episodes
eps 1, 15, 21, 25
)

Yukio Okano (4 episodes
eps 4, 10, 18, 24
)

Yumie Wada (Nakamura Production; eps 11, 17, 23)
Yuriko Chiba (OP2; eps 16, 25)
Yusuke Adachi (ep 19)
Yūsuke Aramiya (eps 7, 12, 20)
Yuta Ito (eps 13, 20)
Yūta Masaki (eps 14, 20)
Yuu Ikeda (OP)
Monitor Graphics:
Kaori Seki
Yuri Kumezawa
Monitor Graphics Cooperation:
Akiko Shundo (Thoris; eps 12-19)
Miya Nabeshima (Thoris; eps 12-19)
Music Production Cooperation:
Mitsuho Iwasaki
Terushige Yoshie (eps 14-25)
Overseas Promotion: Akane Hagino
Photography:
Daichi Nogami (Asahi Production; 8 episodes
eps 1-2, 5, 8, 11, 17, 19, 22
)

Daiki Sugiyama (Asahi Production; ep 16)
Ei Rouhei (Asahi Production; eps 1-5)
Haruka Serizawa (Asahi Production; eps 1-3, 5-6)
Haruna Higuchi (Asahi Production; ep 1)
Hideki Chiba (Asahi Production; ep 20)
Jun'ichi Ōkubo (Asahi Prodution; ep 2)
Kaho Sato (Miyagi Shiroishi Studio; eps 4, 6-25)
Kenji Takahashi (Asahi Production; 4 episodes
eps 3, 7, 10, 15
)

Kenta Hayashi (Asahi Production; eps 1-3)
Kouki Okada (Miyagi Shiroishi Studio; eps 4, 6-25)
Masayo Nagao (Miyagi Shiroishi Studio; 10 episodes
eps 4, 6-8, 10-15
)

Natsuki Takei (Asahi Production; eps 1-5, 16)
Noriyuki Murakami (Asahi Prodution; ep 2)
Ryō Kujirai (Asahi Production; ep 16)
Ryou Iijima (Asahi Prodution; 5 episodes
eps 2, 4-5, 12, 15
)

Sheng Qiu Cui (Asahi Production; ep 20)
Shigenori Toyooka (Asahi Prodution; eps 2-25)
Shōko Endō (Miyagi Shiroishi Studio; eps 4, 6-25)
Takahiro Itou (Miyagi Shiroishi Studio; eps 4, 6-25)
Takeshi Katsurayama (Asahi Prodution; eps 2, 5)
Takumi Arai (Asahi Production; ep 16)
Tasuku Ozu (Asahi Production; eps 12, 19)
Tomoyuki Ishiyama (Miyagi Shiroishi Studio; eps 4, 6-25)
Yū Akiyama (Asahi Production; eps 17-25)
Yui Tanaka (Asahi Prodution; eps 2-25)
Yuki Oshima (Asahi Production; ep 15)
Production Advancement:
Hirojun Sato (eps 6, 13, 25)
Katsuya Suzuki (4 episodes
eps 1, 7, 14, 21
)

Kazutoshi Yonezawa (4 episodes
eps 4, 10, 18, 24
)

Keiko Kitaoka (4 episodes
eps 5, 12, 19, 25
)

Kensuke Katō (eps 13, 20, 25)
Mitsuhiko Fujino (4 episodes
eps 2, 8, 16, 24
)

Sayaka Oda (4 episodes
eps 5, 11, 17, 23
)

Tarō Torieda (4 episodes
eps 3, 9, 15, 22
)

Production Business: Misato Sekiguchi
Production Desk: Takuya Okamoto
Recording: Ayumu Anzai
Recording Assistant: Fumihiko Ootera
Setting Production:
Katsuya Oshima
Kenji Tsujimoto
Sound Effects: Yuji Furuya (Swara Pro)
Sound Effects Assistant: Maki Takuma (Swara Pro)
Sound Production Manager: Rie Tanaka
Special Effects:
Arisa Satō (ep 9)
Chiemi Irisa (ep 9)
Kei Ishibashi (eps 1-3, 5)
Yoshitaka Murakami
Theme Song Arrangement:
Makoto Miyazaki (ED2)
MAN WITH A MISSION (OP1)
Shiro Sagisu (ED1)
Tatsuya Kurauchi (ED3)
Theme Song Composition:
Kamikaze Boy (OP)
Kurousa (ED3)
Makoto Miyazaki (ED2)
Shiro Sagisu (ED#1)
Shunichi Tanabe (OP2)
Theme Song Lyrics:
Jean-Ken Johnny (OP1)
Kamikaze Boy (OP 1)
Kurousa (ED3)
Miho Karasawa (ED2)
Misia (ED#1)
Shunichi Tanabe (OP2)
Theme Song Performance:
Blue Encount (OP2)
MAN WITH A MISSION (OP1)
Misia (ED1)
True (ED2)
Yuko Suzuhana (ED3)
Title Logo Design: Hisanori Uematsu (STRINGS)
Kengo Kawanishi as Mikazuki Augus
Yoshimasa Hosoya as Orga Itsuka
Yuka Terasaki as Kudelia Aina Bernstein

Ai Kakuma as Almiria Bauduin
Atsuko Tanaka as Amida Arca
Atsushi Ono as Nady Yukinojo Kassapa
Daiki Hamano as Dante Mogro
Haruki Ishiya as Chad Chadan
Hiroshi Yanaka as Coral Conrad
Hisako Kanemoto as Atra Mixta
Katsuhisa Houki as Maruba Arkay
Katsumi Chou as Nobliss Gordon
Kenji Nomura as Orcus
Kikuko Inoue as Carta Issue
Kōhei Amasaki as Takaki Uno
Kousuke Toriumi as Naze Turbine
Masaya Matsukaze as Gaelio Bauduin
Mugihito as Tougonosuke Makanai
Mutsumi Tamura as Ride Mass
Natsuki Hanae as Biscuit Griffon
Rie Tanaka as Merribit Stapleton
Sachi Kokuryu as Azee Gurumin
Sho Hayami as Iznario Fareed
Sōma Saitō as Yamagi Gilmerton
Taishi Murata as Norba Shino
Takahiro Sakurai as McGillis Fareed
Unshō Ishizuka as McMurdo Barriston
Yasuaki Takumi as Akihiro Altland
Yōko Hikasa as Lafter Frankland
Yoko Soumi as Henri Fleurs
Yuichiro Umehara as Eugene Seven Stark
Yūma Uchida as Ein Dalton
Yumi Uchiyama as Fumitan Admoss

Ai Kakuma as Turbine's mechanic (ep 9)
Akinori Egoshi as Dexter Culastor
Atsumi Tanezaki as Turbine Woman (ep 8)
Atsushi Taniguchi as Tekkadan member (ep 6)
Ayaka Suwa as Mikazuki Augus (young)
Daichi Hayashi as Man in suit (ep 5)
Daiki Yamashita as Danji Eirei
Daisuke Hirakawa as Savarin Canule
Genki Muro as
Child soldier (ep 1)
Delmas (eps 12-13)
Tekkadan member (ep 6)
Haruka Yamazaki as
Fuuka Uno (ep 10)
Turbine Woman (ep 8)
Haruki Ishiya as Child soldier (ep 1)
Harumi Sakurai as Turbine Woman (ep 8)
Hibiku Yamamura as Eva Turbine
Hiromichi Tezuka as
Adjutant (eps 1-2, 5)
Brewers operator (ep 12)
Carta subordinate (ep 18)
Dort union member (ep 14)
Man (ep 10)
Tekkadan member (eps 7-8)
Hiroyuki Kinoshita as Norman Bernstein
Ikuji Nose as Dort union member (eps 14-16)
Jun Inoue as Tekkadan member (ep 6)
Juri Kimura as Nina Miyamori (eps 16-17)
Keisuke Oda as Kudal Cadel
Kenta Sasa as Dort union member (eps 14-16)
Kentarō Kumagai as
Aston Altland
Child soldier (ep 3)
Tekkadan member (eps 7-8)
Kōichi Sōma as
Announcer (ep 1)
Hajime Tsuji (eps 16-17)
Man in black from Teiwaz (ep 9)
Lynn as Masahiro Altland (young)
Makoto Furukawa as Vito (eps 11-12)
Mariko Higashiuchi as Haba (ep 10)
Mariko Tonai as Haba 
Masashi Nogawa as
Nobliss subordinate (ep 16)
Old maintenance worker (eps 9-10)
Sasai Yankus
Misa Watanabe as Tomomi Bernstein
Mitsuaki Hoshino as Garrus Baudin (ep 13)
Mitsuru Ogata as Navona Mingo
Nanako Mori as
Female guest (ep 13)
Turbine's mechanic (ep 9)
Natsumi Fujiwara as Tekkadan member (ep 6)
Nobuo Tobita as Lasker Alesi
Reiko Suzuki as Sakura Pretzel
Ryūichi Kijima as Orlis Stenja
Ryūnosuke Watanuki as Saw Carré (eps 16-17)
Sayaka Senbongi as Cracker Griffon
Seiichirō Yamashita as
Masahiro Altland
Tekkadan member (ep 6)
Shinobu Matsumoto as Sleipnir captain (eps 15-16)
Shizuka Ishigami as
Chloe Turbine (ep 8)
Dort union member (ep 16)
Enbi
Sho Nogami as
Child soldier (ep 3)
Tekkadan member (ep 13)
Takashi Narumi as Dort union member (eps 14-15)
Taketora as Brooke Kabayan
Takuma Nagatsuka as Child soldier (ep 3)
Takuya Iwabata as Child soldier (ep 2)
Tarô Yamaguchi as Haeda Gunnel
Tomo Muranaka as Akihiro Altland (young)
Yasuhiro Kikuchi as Dort union member (eps 14-16)
Yasuhiro Mamiya as Crank Zent
Yō Taichi as Turbine Woman (ep 8)
Yohei Hamada as Child soldier (ep 2)
Yoshinori Fujita as Kudal Cadel
Yūki Kuwahara as Cookie Griffon
Yuna Yoshino as
Built Turbine
Elgar
Yurika Kubo as Eco Turbine
Yūsuke Kobayashi as Child soldier (ep 1)
Yutaka Aoyama as Todo Mirconen
Japanese companies
2nd Key Animation:
A.C.G.T (eps 1-2)
Angle (eps 4, 18)
Anime R (4 episodes
eps 4, 10, 19, 24
)

Asahi Production (eps 4, 8)
Nakamura Production (eps 2-3, 5, 17)
Nomad (ep 8)
PRA (ep 16)
Rising Force (ep 19)
Studio Gimlet (ep 19)
Wish (ep 17)
Wombat (7 episodes
eps 3-4, 13, 16, 18, 20, 24
)

Yuhodo (7 episodes
eps 1, 4, 7, 10, 13-14, 16
)

Animation Direction: Nakamura Production (Chara; 4 episodes
eps 5, 11, 17, 23
)

Animation Production: Sunrise
Art Design: Kusanagi
Background Cooperation:
Cosmos Arts (eps 11-13, 20)
Nam Hai
Suezō (ep 21)
Backgrounds: Kusanagi
CG Cooperation: Binary Graphics Japan (eps 6-11)
CG Production: Capsule
Co-Production:
Asatsu-DK
Sotsu Co., Ltd.
Cooperation: Bandai Hobby Division
Digital Paint:
Animesh (11 episodes
eps 4, 9-14, 16-17, 22, 25
)

Anitus Kōbe (14 episodes
eps 5-7, 10-15, 17-20, 23
)

Ark Creation (ep 18)
Be Loop (9 episodes
eps 4-6, 8-10, 12-14
)

EAGLE'S NEST (eps 6, 8, 11-12)
Hadashi Pro (eps 7, 9, 19)
Studio Add (eps 6, 8)
Studio Gimlet (8 episodes
eps 5, 7, 11, 13, 18-21
)

Studio OZ (5 episodes
eps 5, 8, 10, 21, 25
)

Studio Road (ep 9)
T2 Studio (6 episodes
eps 7, 14-15, 19, 21, 25
)

Taikan Anime (eps 21-25)
Wish (eps 1-25)
Direction: TROYCA (OP2)
Distribution Cooperation: Bandai Namco Rights Marketing
Font Design: Maniackers Design
HD Editing: Q-Tec
In-Between Animation:
Access (ep 6)
Ace Company (ep 21)
Angle (ep 5)
Anime R (ep 5)
Anitus Kōbe (eps 4-5)
APPP (ep 25)
Asahi Production (eps 20-22)
AZETA PICTURES (ep 5)
Big Owl (eps 16, 24)
D-Motion (15 episodes
eps 1-3, 5-7, 11-13, 16-17, 19-25 odd
)

Daume (ep 18)
Ekura Animal (ep 9)
FAI (18 episodes
eps 1-2, 4, 9-14, 16-21, 23-25
)

GAINAX (ep 6)
Jumondo (eps 5, 17)
M.S.J Musashino Production (17 episodes
eps 1-5, 9-11, 13-15, 17-19, 23-25
)

Nakamura Production (eps 1-11)
RIC (10 episodes
eps 2-3, 9, 12-15, 19, 22, 25
)

Rising Force (9 episodes
eps 5, 8-9, 11, 19-20, 22-23, 25
)

Sakura Create (eps 18, 20)
SHAFT (ep 18)
xenron
SILVER LINK. (ep 25)
Studio CL (10 episodes
eps 5-6, 11-13, 17-25 odd
)

Studio Cosmo (eps 7, 9, 25)
Studio Elle (ep 22)
Studio Mark (eps 1, 8, 17)
Studio Mu (ep 21)
Studio μ
Studio Takuranke (eps 12, 25)
Studio Zaendou (eps 5-6, 9, 22)
Studio μ (13 episodes
eps 1, 3, 5-6, 11, 13-14, 16-17, 19, 23-25
)

Sunshine Corporation (eps 4, 6, 13)
Taikan Anime (8 episodes
eps 1, 15-17, 22-25
)

TAP (11 episodes
eps 1-2, 4, 11, 13, 16, 20-21, 23-25
)

Tatsunoko Production (eps 5-6)
Triple A (eps 1-19, 21-25)
Wafū Animation (ep 20)
Wish (ep 10)
xenron (5 episodes
eps 5-6, 12-13, 19
)

Yuhodo (eps 5-7, 16)
Key Animation: Nakamura Production (4 episodes
eps 5, 11, 17, 23
)

Monitor Graphics Cooperation: Thoris (eps 12-19)
Music Production:
Ariola Japan (ED 1)
Avex Trax (ED 3)
Lantis (ED 2)
Sony Music Entertainment (OP 1)
Music Production Cooperation:
Lantis (eps 14-25)
Miracle Bus Co., Ltd.
Offline Editing: Wins
Photography Cooperation:
Asura Film (eps 1-20, 22-25)
M.S.J Musashino Production (eps 1-25)
Satelight (eps 8, 21)
Triple A (18 episodes
eps 1-4, 8-11, 14-21, 24-25
)

Planning: Sunrise
Sound Production: Magic Capsule
Storyboard: TROYCA (OP2)
Title Logo Design: STRINGS
English cast
English staff
Associate producer: Mio Moroe
Casting Director: Mami Okada
Co-Producer: Mami Okada
Graphics: Luke Stone
Post-Production Manager: Pamela Holcomb
Production Coordination: Rayner Tham
Production manager:
AJ Gam
Megumi Kunisada
Production Supervision: Kaeko Sakamoto
Re-Recording Mixing: Michael Brooks
Sound Supervision: Patrick Rodman
Technical Quality Control: James McAuliffe
Video Technical Director: Troy Williams
Video Technician: Victor Sgroi
Voice Direction: Chris Cason
Cherami Leigh as Kudelia Aina Bernstein
Johnny Yong Bosch as Orga Itsuka
Kyle McCarley as Mikazuki Augus

Amanda C. Miller as Ride Mass
Bryce Papenbrook as Eugene Sevenstark
Carrie Keranen as Carta Issue
Cassandra Morris as Atra Mixtra
Christine Marie Cabanos as Almiria Bauduin
Cristina Vee as Lafter Frankand
David Vincent as Naze Turbine
Dorothy Fahn as Merribit Stapleton (as Johanna Luis)
Doug Erholtz as Akihiro Altland
Erica Lindbeck as Azee Gurumin
Erik Scott Kimerer as Biscuit Griffon
George C. Cole as McMurdo Barriston
Griffin Burns as Yamagi Gilmerton
Ian Alden as
Maruba Arkay
Nobliss Gordon
Julie Ann Taylor as Fumitan Admoss
Keith Silverstein as Chad Chaden
Lucien Dodge as Norba Shino
Marc Diraison as Iznario Fareed
Max Mittelman as Ein Dalton
Robbie Daymond as Gaelio Bauduin
Sam Mann as Tougonosuke Makanai
Sean Chiplock as Dante Mogro
Steve Cannon as McGillis Fareed
Taylor Henry as Nady Yukinojo Kassapa
Wendee Lee as Amida Arca
Will Barrett as Coral Conrad
Zach Aguilar as Takaki Uno

Amanda C. Miller as Haba (eps 1, 10)
Ben Lepley as Corlis Stenja
Bill Rogers as Gjallarhorn Operator (eps 15-16)
Bobby Thong as Vito (eps 11-12)
Chris Cason as
Dexter Culastor
Orlis Strenja
Chris Hackney as Masahiro Altland
Chris Niosi as Savarin Canule
Cristina Vee as Gaelio Bauduin (Young)
Dan Woren as Sleipnir captain (eps 15-17)
Dave Mallow as
Gjallarhorn Fleet Commander
Gjallarhorn Officer (ep 15)
Sniper (ep 16)
Doug Stone as Navona Mingo
Erica Lindbeck as Trow
Erica Mendez as
Cracker Griffon
Elgar
Erika Harlacher as Reporter (ep 16)
Griffin Burns as Danji Eyray
Hank Ketchum as
Brooke Kabayan
Crank Zent
Jason C. Miller as
Aston (eps 11-13)
Gatt Zeo
Joe J. Thomas as Dort Union Member (eps 14-15)
Johanna Luis as McGillis Fareed (Young)
Julie Ann Taylor as Orga Itsuka (Young)
Kaiji Tang as Cameraman (ep 16)
Karen Strassman as
Mikazuki Augus (Young)
Sakura Pretzel
Tomomi Bernstein
Keith Silverstein as
Lasker Alesi
Norman Bernstein
Sasai Yankus
Kevin M. Connolly as Gjallarhorn Operator (eps 15-16)
Kira Buckland as
Cookie Griffon
Eco Turbine
Kirk Thornton as Todo Micronen
Marc Diraison as Nobliss Subordinate (ep 16)
Mark Allen Jr. as
Derma
Dos Minko
Mona Marshall as Akihiro Altland (Young)
Ray Chase as Producer (ep 16)
Richard Epcar as
Haeda Gunnel
Orcus
Steve Cannon as Montag
Tom Fahn as Kudal Cadel
Wendee Lee as
Henri Fleurs
Masahiro Altland (Young)
Will Barrett as Dort Union Member (eps 14-15)
Xander Mobus as Gjallarhorn Sniper (uncredited; ep 1)

English companies
French staff
French companies
(none)
Internet Streaming: Wakanim.tv
French cast
(none)

This encyclopedia is collaboratively edited by the users of this site
DISCLAIMER add information report an error lookup sources

# A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Anime anthology