Interest
Preliminary Results for 2015 Newtype Awards Are In

posted on 2015-09-11 17:15 EDT by Eric Stimson

Although this year's Newtype Anime Awards will be held between October 10 and 12 at the Machi Asobi vol. 15 event on Mt. Bizan in Tokushima, preliminary results are already in. The voting is conducted by readers of Monthly Newtype magazine and will close on September 14. The eligible anime were those broadcast between October 2014 and July 2015.

Character Design Award

  1. Yuusuke Matsuo (The [email protected] Cinderella Girls)
  2. Yuichi Tanaka (My Teen Romantic Comedy SNAFU TOO!)
  3. Tomonori Sudou, Hisayuki Tabata, & Atsushi Ikariya (Fate/stay night: Unlimited Blade Works)
  4. Tomoaki Takase (Saekano: How to Raise a Boring Girlfriend)
  5. Takahiro Kishida (Durarara!! ×2)
  6. Masako Matsumoto (Aldnoah.Zero)
  7. Kanami Sekiguchi (Charlotte, SHIROBAKO)
  8. Yūhei Murota (Love Live! The School Idol Movie)
  9. Keisuke Watabe (Persona 3 the Movie #3 Falling Down)
  10. Kazuhiro Miwa (Tokyo Ghoul √A)

Screenplay

  1. Noriko Takao, Tatsuya Takahashi (The [email protected] Cinderella Girls)
  2. Shôtarô Suga (My Teen Romantic Comedy SNAFU TOO!)
  3. ufotable (Fate/stay night: Unlimited Blade Works)
  4. Jun Maeda (Charlotte)
  5. Michiko Yokote (Shirobako)
  6. Noboru Takagi (Durarara!! ×2)
  7. Fumiaki Maruto (Saekano)
  8. Katsuhiko Takayama (Aldnoah.Zero)
  9. Gen Urobuchi & Makoto Fukami (Psycho-Pass)
  10. Takao Yoshioka (Your Lie in April)

Mecha Design

  1. Aldnoah.Zero
  2. Sword Art Online II
  3. Psycho-Pass
  4. Code Geass: Akito the Exiled
  5. Seraph of the End: Vampire Reign
  6. Aoki Hagane no Arpeggio: Ars Nova DC
  7. KanColle
  8. Expelled from Paradise
  9. Psycho-Pass 2
  10. Knights of Sidonia: Battle for Planet Nine

Sound

  1. Aldnoah.Zero
  2. Fate/stay night: Unlimited Blade Works)
  3. Love Live! The School Idol Movie
  4. The [email protected] Cinderella Girls)
  5. Your Lie in April
  6. Blood Blockade Battlefront)
  7. Psycho-Pass
  8. My Teen Romantic Comedy SNAFU TOO!
  9. Durarara!! ×2
  10. Mushishi: The Next Chapter

Theme Song

  1. "Brave Shine" (Fate/stay night: Unlimited Blade Works)
  2. "Harumodoki" (My Teen Romantic Comedy Snafu TOO!)
  3. "Star!!" (The [email protected] Cinderella Girls)
  4. "Sugar Song to Bitter Step" (Blood Blockade Battlefront)
  5. "day you laugh" (Durarara!! ×2 The Second Arc)
  6. "Hikaru Nara" (Your Lie in April)
  7. "Bravely You" (Charlotte)
  8. "Rally Go Round" (Nisekoi:)
  9. "Kimiiro Signal" (Saekano)
  10. "unravel" (Tokyo Ghoul √A)

Best Picture (Film)

  1. Psycho-Pass
  2. Love Live! The School Idol Movie
  3. Expelled from Paradise
  4. The Boy and the Beast
  5. Persona 3 the Movie #3 Falling Down
  6. Boruto -Naruto the Movie-
  7. Gekijō-ban Kyōkai no Kanata -I'll be Here- Kako-hen
  8. Mushishi: Zoku-Shō: Suzu no Shizuku
  9. Black Butler: Book of Murder
  10. Aoki Hagane no Arpeggio

Best Director

  1. Takahiro Miura (Fate/stay night: Unlimited Blade Works)
  2. Noriko Takao (The [email protected] Cinderella Girls)
  3. Keitaro Motonaga (Persona 3 the Movie #3)
  4. Kei Oikawa (My Teen Romantic Comedy SNAFU TOO!)
  5. Tsutomu Mizushima (Shirobako)
  6. Kanta Kamei (Saekano)
  7. Takahiro Omori (Durarara!! ×2)
  8. Yoshiyuki Asai (Charlotte)
  9. Ei Aoki (Aldnoah.Zero)
  10. Takahiko Kyōgoku (Love Live! The School Idol Movie)

Best Mascot

  1. Sonic (Blood Blockade Battlefront)
  2. Piña Colata (The [email protected] Cinderella Girls)
  3. Moffle (Amagi Brilliant Park)
  4. Elizabeth (Gintama)
  5. Wooser (Wooser's Hand-to-Mouth Life: Phantasmagoric Arc)
  6. Pan-san (My Teen Romantic Comedy SNAFU TOO!)
  7. Tetsuya No. 2 (Kuroko's Basketball)
  8. Koromaru (Persona 3 the Movie #3 Falling Down)
  9. Yōtarō (Aoki Hagane no Arpeggio)
  10. Mimuji & Roro (SHIROBAKO)
  11. Best Character (male)

    1. Hachiman Hikigaya (My Teen Romantic Comedy SNAFU TOO!)
    2. Producer (The [email protected] Cinderella Girls)
    3. Archer (Fate/stay night: Unlimited Blade Works)
    4. Ken Kaneki (Tokyo Ghoul √A)
    5. Izaya Orihara (Durarara!!×2)
    6. Tomoya Aki (Saekano)
    7. Shirō Emiya (Fate/stay night)
    8. Kirito (Sword Art Online II)
    9. Slaine Troyard (Aldnoah.Zero)
    10. Inaho Kaizuka (Aldnoah.Zero)

    Best Character (female)

    1. Yukino Yukinoshita (My Teen Romantic Comedy SNAFU TOO!)
    2. Megumi Katō (Saekano)
    3. Celty Sturluson (Durarara!!)
    4. Rin Tohsaka (Fate/stay night: Unlimited Blade Works)
    5. Kosaki Onodera (Nisekoi:)
    6. Rin Shibuya (The [email protected] Cinderella Girls)
    7. Akane Tsunemori (Psycho-Pass 2)
    8. Kaori Miyazono (Your Lie in April)
    9. Saber (Fate/stay night)
    10. Uzuki Shimamoto (The [email protected])

    Voice Actor Award (male)

    1. Takuya Eguchi
    2. Shunsuke Takeuchi
    3. Yoshitsugu Matsuoka
    4. Natsuki Hanae
    5. Hiroshi Kamiya
    6. Junichi Suwabe
    7. Kouki Uchiyama
    8. Mamoru Miyano
    9. Daisuke Ono
    10. Akira Ishida

    Voice Actor Award (female)

    1. Kana Hanazawa
    2. Saori Hayami
    3. Miyuki Sawashiro
    4. Ayane Sakura
    5. Sora Amamiya
    6. Nao Tōyama
    7. Kana Ueda
    8. Rie Kugimiya
    9. Ai Kayano
    10. Ayako Kawasumi

    Best Picture (TV Broadcast)

    1. Fate/stay night: Unlimited Blade Works
    2. The [email protected] Cinderella Girls
    3. My Teen Romantic Comedy SNAFU TOO!
    4. Saekano
    5. Durarara!!×2
    6. Aldnoah.Zero
    7. Psycho-Pass 2
    8. Charlotte
    9. Tokyo Ghoul √A
    10. Nisekoi

    Studio Award

    1. A-1 Pictures
    2. ufotable
    3. feel.
    4. P.A. WORKS
    5. Shuka
    6. SHAFT

    [Via WebNewtype]


Interest homepage / archives