Senran Kagura: Ninja Flash! (TV)

Have you seen this? want to / seen some / seen all

[ related to Senran Kagura: Skirting Shadows (manga) ]

Alternative title:
閃乱カグラ (Japanese)
閃亂神樂 (Chinese (Taiwan))
Genres: action, drama
Themes: ecchi, fanservice, ninja
Objectionable content: Significant
Plot Summary: Asuka and her 4 friends attend the secret Hanzo Academy, which trains young women in the martial-art of Ninjutsu. However, the girls find their own skills are inadequate when faced with another group of girls from their rival, Hibi Girls Academy, which trains it's Ninjas with the opposite moral philosophy.
User Ratings: 165 ratings have been given [details]
 Masterpiece: 3 votes (sub:3)
 Excellent: 6 votes (sub:6)
 Very good: 14 votes (sub:11, dub:2, raw:1)
 Good: 37 votes (sub:32, dub:3, edit.dub:1, others:1
1 Italian subtitled
)
 Decent: 38 votes (sub:35, dub:1, others:2
2 Spanish subtitled
)
 So-so: 19 votes (sub:16, dub:2, others:1
1 Russian dubbed
)
 Not really good: 15 votes (sub:13, dub:1, raw:1)
 Weak: 16 votes (sub:16)
 Bad: 11 votes (sub:10, ?:1)
 Awful: 6 votes (sub:5, others:1
1 French subtitled
)
 Worst ever: -
Seen in part or in whole by 307 users, rank: #2192 (of 6011)
Median rating: Decent
Arithmetic mean: 5.539 (Decent−), std. dev.: 2.0729, rank: #5039 (of 6004)
Weighted mean: 5.390 (So-so+), rank: #5217 (of 6004) (seen all: 5.84 / seen some: 4.19 / won't finish: 2.83)
Bayesian estimate: 5.535 (Decent−), rank: #4328 (of 4572)
Episode titles: We have 12
Vintage: 2013-01-06
Opening Theme:
"Break your world" by Sayaka Sasaki
News: Show:
You can contribute information to this page, but first you must login or register

Blu-Ray + DVD combo
    Senran Kagura: Ninja Flash! - The Complete Series (BD+DVD) 2014-07-29 (from $38.40)
    Senran Kagura: Ninja Flash! - The Complete Series [Limited Edition] (BD+DVD) 2014-07-29 (from $38.35)

Japanese staff
Japanese cast
Director: Takashi Watanabe
Series Composition: Takao Yoshioka
Screenplay: Takao Yoshioka
Storyboard:
Hideaki Nakano (ep 5)
Kenichi Maeshima (ep 4)
Mamoru Yagoshi (ep 7)
Ryousuke Senbo (ep 8)
Takashi Watanabe (OP, ED1-3; 6 episodes
eps 1-3, 6, 11-12
)

You Nakano (eps 9-10)
Episode Director:
Chikayo Nakamura (ep 10)
Fumiharu Kamanaka (ep 6)
Hazuki Mizumoto (ep 11)
Hideaki Nakano (OP; eps 1, 5)
Kazuma Satō (ep 11)
Kenichi Maeshima (ep 4)
Makoto Sokuza (ep 12)
Ryousuke Senbo (ep 8)
Takashi Ikehata (ep 2)
Takashi Torii (ED1-3)
Yasuhiro Geshi (eps 7, 12)
Yoshitaka Koyama (eps 3, 9)
Music: Ruka Kawada
Original creator: Kenichirō Takaki
Original story: Yukinori Kitajima
Original Character Design: Nan Yaegashi
Character Design: Takashi Torii
Art Director: Shinji Kawaai
Chief Animation Director:
Takashi Torii
Toshimitsu Kobayashi
Animation Director:
Fumio Matsumoto (eps 11-12)
Hideyuki Arao (OP; eps 7, 9, 12)
Ippei Masui (eps 4, 8, 10)
Jun Yamazaki (eps 9, 12)
Keizo Shimizu (ep 10)
Mariko Iguchi (ep 9)
Masaki Hyuga (eps 7, 12)
Masaru Koseki (eps 9, 11-12)
Noboru Sugimitsu (eps 7, 11-12)
Ryousuke Senbo (ep 10)
Sae Ōba (eps 2, 9)
Shinichi Suzuki (ep 10)
Shinichiro Kajiura (ep 10)
Takaaki Fukuyo (eps 6, 11-12)
Takashi Torii (ED1-3; ep 1)
Yasuyuki Noda (ep 5)
Yuji Ushijima (ep 6)
Yurie Kuniyuki (ep 3)
Sound Director: Kouji Tsujitani
Director of Photography: Kōhei Yamamoto
2nd Key Animation:
Akie Tsutsumi (ep 12)
Akinori Oka (ep 10)
Asuka Kurokawa (ep 10)
Ayumi Ishii (ep 4)
Chan Ho Jang (Sung San Animation; eps 6, 11-12)
Chie Ōtsuki (eps 2, 7, 9, 11)
Erika Kimura (eps 4, 10)
Heo Gi Dong (Sung San Animation; eps 11-12)
Hideo Nakamura (ep 12)
Hironobu Dannoura (ep 12)
Hiroshi Kohara (ep 1)
Hye Jung Jo (Sung San Animation; eps 11-12)
Hyeon Park (Sung San Animation; ep 6)
Hyeon Kyeong Oh (Sung San Animation; eps 11-12)
Hyo Eon Kim (Sung San Animation; eps 11-12)
Ikue Yoshima (5 episodes
eps 1-2, 5, 7, 12
)

In Bum Hwang (Sung San Animation; eps 11-12)
Kazuhiro Saitō (ACGT; eps 11-12)
Kumi Hashimoto (ACGT; eps 11-12)
Kyung Eun Kim (ep 4)
Maki Sawai (ep 7)
Mami Endo (ACGT; ep 11)
Mariko Iguchi (ep 9)
Mutsumi Sasahara (ep 10)
Nobuaki Hayashi (eps 9, 11)
Rika Satou (eps 4, 10)
Sakurako Sagano (ep 8)
Saori Nakashiki (eps 1, 11-12)
Sayo Endo (ep 10)
Shinichi Toda (ep 11)
Shinya Kokaji (ep 7)
Takashi Torii (ep 12)
Tomoko Tani (eps 1-7 odd, 11)
Tsuyoshi Honda (eps 1-9 odd)
Tsuyoshi Moride (eps 8, 10)
Yasukatsu Tanaka (ep 9)
Ye Jin Kim (Sung San Animation; eps 11-12)
Young-Ung Lee (ep 10)
Yukiko Okada (ep 12)
Yūko Hineno (eps 1, 11)
Yumehito Yamaguchi (eps 4, 8, 10)
Assistant Animation Director:
Chiaki Abe (ep 10)
Hideo Amemiya (ep 10)
Hideyuki Arao (ep 5)
Ikue Yoshima (ep 9)
Jun Yamazaki (ep 5)
Mio Araki (ep 5)
Noboru Sugimitsu (ep 1)
Sae Ōba (ep 11)
Tomohiro Koyama (eps 5, 11)
Tomoko Tani (eps 9, 12)
Toshimitsu Kobayashi (ep 1)
Yukari Takeuchi (ep 10)
Assistant producer:
Kazuo Ōnuki
Shō Tanaka
Background Art:
Eito Nakajima (Baku Production; eps 1-11 odd)
Hideto Nakahara (Baku Production; eps 2-12 even)
Kazuaki Iida (Baku Production; 6 episodes
eps 2-3, 5-11 odd
)

Makoto Nagasaka (Studio Uni; OP)
Masanori Nishiyama (Baku Production; 7 episodes
eps 1-11 odd, 12
)

Masato Miyake (Baku Production; eps 1-12)
Misato Zushi (Baku Production; 7 episodes
eps 1-7 odd, 8-9, 11
)

Misha Kawaguchi (Studio Uni; OP)
Shiori Nagaoka (Baku Production; 8 episodes
eps 1-7 odd, 8-11
)

Takahiro Yoneda (Studio Uni; OP)
Toshiaki Iida (Baku Production; ep 1)
Yoichi Yajima (Baku Production; ep 12)
Yoko Nagai (Baku Production; eps 2-12 even)
Yumiko Iijima (Baku Production; eps 4-12 even)
Yuri Kuwahara (Baku Production; eps 1, 3-11)
Color Check:
Asami Saitou (OP, ED1-3; eps 1, 11-12)
Aya Senna (eps 4, 8, 10)
Kazuyuki Imagawa (eps 6, 11)
Mitsuo Yuri (ep 12)
Nami Inomata (ep 10)
Rie Takahashi (ep 2)
Tomoko Yamazaki (eps 3-9 odd, 12)
Yoriko Matsumori (eps 5, 7, 11-12)
Yukari Ando (ep 10)
Color design: Asami Saitou
Color setting:
Asami Saitou (eps 1, 11-12)
Aya Senna (eps 4, 8, 10)
Kazuyuki Imagawa (eps 6, 11)
Mitsuo Yuri (ep 12)
Nami Inomata (ep 10)
Rie Takahashi (ep 2)
Tomoko Yamazaki (eps 3-9 odd, 12)
Yoriko Matsumori (eps 5, 7, 11-12)
Yukari Ando (ep 10)
Cooperation:
Gouto Muroichi (Quaras)
Yoshimi Nakajima (Quaras)
Digital Paint:
Asami Saitou (6 episodes
eps 1-2, 5, 7, 11-12
)

Aya Senna (ep 4)
Chao Xiao (Xingyue Animation; eps 6, 12)
Emi Hayasaka (8 episodes
eps 1-3, 5-11 odd, 12
)

Hanako Nakamura (eps 4, 8)
Hua Yu Wang (Xingyue Animation; eps 6, 12)
Jing Yan (Xingyue Animation; eps 6, 12)
Jun Zhu (Xingyue Animation; ep 11)
Kazumi Morishima (ep 8)
Kazumi Sakurai (eps 4, 8)
Kazumi Sugiura (ep 4)
Kumi Kanezawa (eps 4, 8)
Li Chen (Xingyue Animation; ep 11)
Meng Li (Xingyue Animation; eps 6, 11)
Nami Inomata (ep 4)
Rie Takahashi (eps 1-2, 7, 9)
Tomoko Yamazaki (5 episodes
eps 3, 7, 9, 11-12
)

Wei Xu (Xingyue Animation; ep 12)
Yoriko Matsumori (6 episodes
eps 1-3, 7, 11-12
)

Young Ran Oh (Xingyue Animation; eps 6, 11-12)
Yu Zhang (Xingyue Animation; eps 6, 11)
Yukari Ando (ep 4)
Zhong Ming Hu (Xingyue Animation; ep 11)
Eyecatch Animation:
Hirotoshi Arai (ep 7)
Ippei Masui (eps 4, 8)
Jun Yamazaki (ep 9)
Keizo Shimizu (ep 10)
Masaru Koseki (ep 11)
Sae Ōba (eps 2, 9)
Shinichiro Kajiura (ep 10)
Takaaki Fukuyo (ep 11)
Takafumi Furusawa (ep 6)
Takashi Torii (eps 1, 12)
Toshimitsu Kobayashi (ep 12)
Yasuyuki Noda (ep 5)
Yuji Ushijima (ep 6)
Yurie Kuniyuki (ep 3)
Home Page Production: Takeshi Furuuchi (Streaming Japan)
In-Between Animation:
Akinori Oka (ep 4)
Asuka Kurokawa (ep 4)
Bin Tang (Xingyue Animation; eps 6, 11-12)
Ding Fu Liu (Xingyue Animation; eps 6, 11)
Erika Kimura (ep 4)
Fusae Sato (ep 8)
Gang Lin (Xingyue Animation; ep 11)
Hai Yang Su (Xingyue Animation; ep 11)
Haruka Kuninobu (eps 1-3, 5)
Ikue Yoshima (5 episodes
eps 2-3, 7, 11-12
)

Min Li (Xingyue Animation; ep 12)
Mutsumi Sasahara (eps 4, 8)
Qun Wan (Xingyue Animation; ep 12)
Saori Nakashiki (eps 7, 9)
Sayo Endo (eps 4, 8)
Tomoko Tani (eps 1, 7)
Tsuyoshi Honda (ep 7)
Yi Ji (Xingyue Animation; eps 6, 11)
Yin Zhang (Xingyue Animation; eps 6, 12)
Yoko Uchida (eps 7, 11-12)
Young-Ung Lee (eps 4, 8)
Yu Matsuo (eps 7, 12)
Yukari Manabe (eps 4, 8)
Yukiko Okada (eps 1, 3, 5, 12)
Yūtarō Takehashi (7 episodes
eps 1-3, 5, 7, 11-12
)

Zhen Ye Wang (Xingyue Animation; eps 6, 12)
In-Between Check:
Akie Tsutsumi (eps 6, 11-12)
Hiroshi Shirakawa (Xingyue Animation; eps 6, 11-12)
Ikue Yoshima (ED1-3; eps 2, 11)
Saori Nakashiki (eps 5, 9)
Tomoko Tani (eps 1, 7)
Yukiko Okada (OP; eps 3, 5, 12)
Yumehito Yamaguchi (eps 4, 8, 10)
Ink Painting: Masaru Koseki
Key Animation:
Aki Yasukawa (ep 4)
Akio Kitahara (ep 5)
Asuka Hayashi (eps 5, 11)
Ayumi Ono (Studio Kuma; ep 6)
Chan Ho Jang (Sung San Animation; eps 11-12)
Chiaki Abe (ep 8)
Chie Ōtsuki (eps 7, 9)
Chuji Nakajima (ep 9)
Eikō Aoyagi (7 episodes
eps 2-3, 5-11 odd, 12
)

Emiko Kataoka (ep 10)
Etsuko Yokoyama (ACGT; eps 6, 11-12)
Etsushi Mori (eps 5, 11)
Fujiko Aoyagi (eps 3, 7, 9, 12)
Fuminori Tsukida (6 episodes
eps 1-3, 7, 9, 12
)

Fumio Fukushima (ep 10)
Hajime Mitsuda (ep 11)
Haruka Satou (ACGT; eps 6, 11-12)
Harumi Kakuda (eps 3, 9)
Heo Gi Dong (Sung San Animation; eps 6, 11-12)
Hideo Nakamura (eps 2, 5, 11)
Hideyuki Arao (OP; eps 2, 12)
Hiromi Ogata (ED1)
Hiroshi Kohara (ep 3)
Hiroshi Kuri (ep 3)
Hirotaka Nii (ep 8)
Hirotoshi Arai (eps 2, 7, 12)
Hiroya Kamakura (eps 3, 11)
Hiroyuki Sakai (ep 4)
Hitoshi Kagiyama (ACGT; eps 6, 11-12)
Hye Jung Jo (Sung San Animation; eps 11-12)
Hyeon Kyeong Oh (Sung San Animation; eps 11-12)
Hyo Eon Kim (Sung San Animation; eps 6, 11-12)
Hyo Sang Ryu (Studio Kuma; ep 6)
Ichiro Hattori (ep 3)
Ikue Yoshima (ED1)
In Bum Hwang (Sung San Animation; eps 6, 11-12)
Izumi Yamanaka (eps 5, 11)
Je Hyeong Kim (ACGT; eps 6, 11-12)
Jun Yamazaki (OP; ep 12)
Kana Kōno (Studio Kuma; ep 6)
Kanako Inoue (ep 9)
Kaoru Takeda (eps 3, 9)
Kazuhiko Wanibuchi (eps 3, 7, 9, 12)
Kazuhiro Saitō (ACGT; ep 6)
Kazunori Ozawa (ep 12)
Keiko Nagamine (ep 1)
Kenichi Maeshima (ep 10)
Kenji Kanie (ep 7)
Kiyoshiro Kato (ep 4)
Kōta Sera (eps 1-2, 7, 12)
Kouhei Yamazaki (eps 3, 9)
Kouji Kikkawa (eps 5, 11)
Kumi Hashimoto (ACGT; ep 6)
Kumiko Kasuga (ep 10)
Kumiko Kawahara (ep 11)
Kyōhei Ogura (ACGT; eps 6, 11-12)
Kyung Eun Kim (ep 10)
Maki Sawai (eps 1-3, 7, 9)
Mami Endo (ACGT; eps 6, 12)
Mariko Iguchi (OP, ED1; eps 1, 5, 12)
Masahiro Ando (ACGT; OP; eps 6, 11-12)
Masaiku Tayori (eps 1, 7)
Masako Onozawa (ACGT; eps 6, 11-12)
Masakuni Kaneko (eps 5, 9, 12)
Masao Matsushita (eps 7, 12)
Masaru Koseki (ED2)
Masayoshi Tanaka (ep 1)
Masumi Hattori (ep 10)
Megumi Imai (ACGT; eps 6, 11-12)
Michiko Takahashi (ep 2)
Michio Satô (ep 2)
Mieko Ogata (ep 1)
Mina Ozawa (ep 1)
Mio Araki (ED1; ep 1)
Mirai Hamaguchi (eps 9, 12)
Mitsuhiro Okumura (eps 1, 5)
Nao Takano (eps 2-3)
Naoko Ozawa (eps 5, 9)
Noboru Sugimitsu (OP, ED2; 5 episodes
eps 1-2, 7, 11-12
)

Nobuaki Shirai (ED1; eps 2-3, 9, 12)
Nobuyoshi Nagayama (eps 2, 5)
Rie Nishimura (ED1-3)
Rie Nishino (ED3)
Ryoko Amisaki (ep 1)
Ryoko Hata (ep 7)
Ryousuke Senbo (ep 8)
Sachiko Miyamoto (ep 2)
Sae Ōba (ED2-3; eps 1, 12)
Satomi Miyazaki (eps 2-3)
Satoru Yamashita (eps 4, 10)
Satoyuki Hashimoto (ep 5)
Seika Saruwatari (ep 11)
Setsuko Shibuichi (ep 4)
Shigeyuki Suga (ACGT; OP; eps 6, 11-12)
Shin Tanoue (ep 4)
Shinichi Iimura (ep 4)
Shinichi Suzuki (ep 4)
Shinichi Toda (eps 3, 5, 9)
Shinpei Koikawa (ep 4)
Shinya Kameyama (ep 5)
Shinya Kokaji (eps 2, 7)
Shinya Nogami (ep 4)
Shouichi Funaki (ep 4)
Shunji Maki (ep 2)
Takafumi Furusawa (ACGT; eps 6, 11-12)
Takahiro Hosoki (eps 5, 12)
Takashi Torii (OP, ED3; eps 1-3, 7)
Takeshi Miyamoto (eps 3, 9)
Takeshi Osame (6 episodes
eps 1-2, 5, 7, 11-12
)

Tatsuo Amemiya (ep 8)
Tatsuya Urano (ep 4)
Tetsuya Sato (ep 7)
Tomoe Akino (ep 7)
Tomoyuki Ohshita (eps 1-2)
Toshiyuki Sato (ep 12)
Tsuyoshi Honda (eps 11-12)
Yasuhiro Saiki (ep 8)
Yasutetsu Aoki (ep 9)
Yasuyuki Noda (OP, ED1)
Ye Jin Kim (Sung San Animation; eps 6, 11-12)
Yōko Fukushima (ep 3)
Yoko Iizuka (ep 2)
Yōko Naeki (ep 7)
Yōko Yasuda (ep 2)
Yoshihiro Yoshioka (ep 9)
Yoshiko Takemoto (ep 3)
Yoshimi Imagawa (eps 4, 10)
Yoshimi Iwata (eps 3, 9)
Yoshito Narimatsu (ep 4)
Yuji Ushijima (Studio Kuma; ep 6)
Yūji Wada (Studio Kuma; ep 6)
Yuki Morikawa (eps 3, 7, 9)
Yukie Harada (ep 1)
Yukie Kawakami (ep 10)
Yuma Nomura (ep 5)
Yurie Kuniyuki (eps 1, 3, 9)
Yūta Masaki (eps 5, 11)
Literature Cooperation: Seiji Suzuki (S-Wood)
Main Animator: Noboru Sugimitsu
MD Licensing Manager: Misato Aoki (GENCO)
Music producer: Katsumi Koike
Photography:
Hiroyuki Matsuzawa (Ace Creation)
Kōhei Yamamoto (Ace Creation)
Mika Suzuki (Ace Creation)
Shingo Kobayashi (Ace Creation; eps 2-12)
Takenori Deguchi (Ace Creation)
Tatsuya Miguchi (Ace Creation)
Tutomu Okawa (Ace Creation)
Yoshimi Takahashi (Ace Creation)
Photography Cooperation: Hiroshi Onishi (eps 7, 12)
Planning Cooperation: Kenichirō Takaki (MarvelousAQL)
Production Advancement:
Hiroki Sugawara (eps 8, 10)
Katsuyasu Arai (eps 6, 11-12)
Kenta Suzuki (eps 5, 11)
Shunki Tsuchiya (eps 2, 7, 11)
Shuuichirou Okano (ep 1)
Sung Jin Jo (eps 6, 11-12)
Taiichi Kurasawa (eps 3, 9, 12)
Toshihiro Maeya (eps 4, 10)
Production Desk: Shuuichirou Okano
Production manager: Kuniharu Okano
Production producer: Yasunari Muraoka
Prop Design: Hideyuki Arao
Publicity Cooperation: Yumi Mori (MarvelousAQL)
Recording Adjustment: Toshihiro Hayano
Recording Assistant: Nozomi Mashita
Setting Production: Chihiro Okamoto
Sound Effects: Kiyotaka Kawada (Suwara Pro)
Sound Production Manager:
Masakatsu Oomuro
Norihiro Akise
Special Effects: Tomomi Ishihara (Albion)
Theme Song Lyrics: Sayaka Sasaki (OP)
Video Editing:
Takuya Fujita (Tokyo Laboratory)
Yoshiaki Kanezawa (Tokyo Laboratory)
Asami Imai as Ikaruga
Hitomi Harada as Asuka
Kaori Mizuhashi as Yagyuu
Yu Kobayashi as Katsuragi
Yuka Iguchi as Hibari

Ai Kayano as Yomi
Eri Kitamura as Homura
Juurouta Kosugi as Dougen
Keiji Fujiwara as Kiriya
Megumi Toyoguchi as Haruka
Ryoko Shiraishi as Hikage
Saori Goto as Mirai
Suzuko Mimori as Suzune

Aki Nagao as Student B(ep 10)
Hirokazu Kimura as Man(ep 11)
Hiroki Yamatani as Puppet B(ep 5)
Hiroki Yasumoto as Murasame(eps 3, 6, 8)
Hiroko Kusunoki as Student A(ep 10)
Jin Yamanoi as Ikaruga's Father(eps 3, 6, 11)
Ken Kaneya as Komichi(ep 12)
Kotaro Fujimoto as Narration
Kouta Oshita as High School Student(ep 1)
Kujira as Female Delinquent(ep 1)
Yoshitetsu Tsushima as Delinquent(ep 1)
Yu Kitada as Puppet A(ep 5)
Yuu Asakawa as Daidouji
Japanese companies
2nd Key Animation:
A.C.G.T (ep 11)
AI (ep 2)
Animation Planet (ep 5)
APPP (ep 7)
Art Office Sharaku (eps 8, 10)
Asahi Production (eps 2, 9, 11-12)
BEEP (eps 11-12)
Big Owl (6 episodes
eps 1, 5-11 odd, 12
)

C2C (ep 2)
CLC (eps 5, 11-12)
Core (ep 11)
D-Motion (eps 3, 5)
Def.c (eps 7, 10)
Ekura Animal (ep 7)
G&G Direction (ep 12)
G&G Entertainment (ep 5)
Hanil Animation (ep 8)
ingresA (ep 7)
Jinbun (ep 1)
Jumondo (eps 2, 7, 9, 11)
Jūmonji (eps 7, 11)
Meta Studio (eps 8, 10)
Mouse (5 episodes
eps 5-11 odd, 12
)

Nakamura Production (eps 1-5, 7, 9)
PIGGY (eps 4, 8)
RIC (ep 9)
Seigasha (eps 10-11)
Studio Gimlet (ep 7)
Studio Liberty (eps 1-4, 9-12)
Studio Luna (ep 3)
Studio Mark (eps 4, 8, 10)
Studio Onepack (eps 1, 7)
Sung San (eps 6, 11-12)
Sunshine Corporation (eps 7, 11)
TAP (eps 9, 12)
Triple A (ep 1)
UEC (ep 11)
Animation Production: Artland
Background Art:
Baku Production
Studio Uni (OP)
Studio WHO (eps 2-12 even)
Digital Paint:
Ace Company (ep 2)
AI (5 episodes
eps 1-2, 7-8, 10
)

Asahi Production (eps 5, 9, 11-12)
BEEP (eps 8, 10-12)
Big Owl (9 episodes
eps 1-7 odd, 8-12
)

CLC (5 episodes
eps 1, 5, 7, 11-12
)

Core (eps 2, 9-12)
Hanil Animation (eps 4, 8, 10)
Hayashi (ep 10)
HEBARAKI (ep 7)
J&K (eps 7, 10)
J-Cube (eps 4, 10)
Jinbun (eps 1, 5, 10)
Jumondo (eps 7-11)
Magic Bus (ep 7)
MARVINE (ep 7)
Muses (eps 6, 11-12)
SSC (eps 10-11)
Synod (eps 4, 8, 10)
TAP (ep 9)
Triple A (8 episodes
eps 1-3, 5-11 odd, 12
)

UEC (eps 7, 11)
Xing Yue Animation (eps 6, 11-12)
YABES (eps 4, 8, 10)
In-Between Animation:
Ace Company (ep 2)
AI (eps 1-2, 7-10)
Angle (ep 9)
Asahi Production (eps 5, 9, 11-12)
BEEP (eps 8, 10-12)
Big Owl (9 episodes
eps 1-7 odd, 8-12
)

CLC (5 episodes
eps 1, 5, 7, 11-12
)

Core (eps 2, 9-12)
Hanil Animation (eps 4, 8, 10)
Hayashi (ep 10)
HEBARAKI (ep 7)
J&K (eps 7, 10)
J-Cube (eps 4, 10)
Jinbun (eps 1, 5, 10)
Jumondo (eps 7-11)
MARVINE (ep 7)
Muses (eps 6, 11-12)
SSC (eps 10-11)
Studio Mark (ep 7)
Synod (eps 4, 8, 10)
TAP (ep 9)
Triple A (8 episodes
eps 1-3, 5-11 odd, 12
)

UEC (eps 7, 11)
Xing Yue Animation (eps 6, 11-12)
YABES (eps 4, 8, 10)
Key Animation:
A.C.G.T (eps 6, 11-12)
Def.c (eps 5, 11)
Hanil Animation (ep 10)
J-Cube (eps 4, 8)
Lee Production (ep 10)
PTC Magic (eps 5, 7, 11)
Seigasha (ep 4)
Snow Light Staff (ep 5)
Studio Kuma (ep 6)
Studio Liberty (ep 8)
Sung San (eps 6, 11-12)
Synod (eps 4, 8, 10)
YABES (eps 4, 8, 10)
Line Test:
AI (ep 5)
AMGA (eps 5-8)
Anime Film (eps 5-6, 9, 11)
Artland (ep 12)
Asura Film (eps 11-12)
Big Bang (eps 5, 8)
Chōkyō (ep 5)
CLC (eps 5, 11-12)
DEFA (ep 5)
Falcon Inc. (eps 8, 11)
Line Farm (ep 8)
Magic Bus (eps 8, 10)
Ryūsei (eps 11-12)
Studio BACU (ep 5)
Studio Mew (eps 6-9, 11-12)
Triple A (6 episodes
eps 5-7, 9, 11-12
)

Music Production: Lantis
Original Creator: Marvelous AQL
Photography: Ace Creation
Production Cooperation:
A.C.G.T (eps 6, 11-12)
Magic Bus (eps 4, 8, 10)
Studio Kuma (ep 6)
Recording Studio: Delphi Sound
Sound Production: Dax Production
Video Editing: Tokyo Laboratory
English staff
English cast
ADR Director: Jerry Jewell
Script:
Josh Grelle (ep 2)
Monica Rial
Translation: Steven J. Simmons
Executive producer: Gen Fukunaga
ADR Engineer: Cris George
ADR Supervisor: Gino Palencia
Assistant producer: Zach Bolton
Head Writer: John Burgmeier
Mix Engineer: Adrian Cook
Production Assistant:
Katherine Salavarria
Trenton Jons
Senior Video Editor:
Daniel Mancilla
Jeremy Jimenez
Talent Coordination: Tara Williams
Video Engineer:
Jacob Martin
Jason Weems
Video Post-Production Director: Clarine Harp
Video Post-Production Manager: Matthew O'Hara
English companies
Internet Streaming: FUNimation Entertainment
German staff
German cast
ADR Director: Frank Muth
Script: Frank Muth
Annina Braunmiller as Yagyuu
Jodie Blank as Hibari
Katie Pfleghar as Asuka
Maria Hönig as Katsuragi
Ute Noack as Ikaruga

Damineh Hojat as Homura
Esra Vural as Haruka
Josefin Hagen as Mirai
Mareile Moeller as Suzune
Nadine Heidenreich as Hikage
Nadine Leopold as Daidouji
Thomas Schmuckert as Kiriya
Victoria Frenz as Yomi

Andreas Müller as Narrator
Benjamin Stöwe as Komichi(ep 12)
Frank Muth as Ikaruga's Father(eps 3, 6, 11)
Mareile Moeller as Rin(eps 9-12)
Sven Gerhardt as Murasame(eps 3, 6, 8)
Tobias Lelle as Dougen(eps 5, 8-10)

German companies
Distributor: Kazé Germany
Chinese (Taiwan) staff
Chinese (Taiwan) companies
(none)
Chinese (Taiwan) cast
(none)
This encyclopedia is collaboratively edited by the users of this site
DISCLAIMER add information report an error lookup sources

# A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Anime anthology