Patrick SEITZ

Date of birth: 1978-03-17
Chronology:
(1999) - UC Riverside, B.A. in Creative Writing
(2005) - UC Riverside, M.F.A. in Creative Writing & Writing for the Performing Arts
E-mail: VOPatrickSeitz@gmail.com
Website:
Non-anime roles:
Additional Voices in "Monsters University" (2013 animated film)
Artanis in "Starcraft II" (Video Game-PC)
Basilio in "Fire Emblem Awakening" (VG)
Bob in "Tekken 6" (VG)
Brahms in "Valkyrie Profile 2: Silmeria" (VG)
Dhaos in "Tales of Vesperia" (VG)
Dogi in "Ys Seven" (VG)
Dogi in "Ys: The Oath in Felghana" (VG)
Dracula in "Castlevania Judgment" (VG)
Dracula in "Castlevania: Order of Ecclesia" (VG)
Dracula in "Castlevania: The Dracula X Chronicles" (VG)
Dylan in "Valkyrie Profile 2: Silmeria" (VG)
Ewan Kleines in "Atelier Iris 3: Grand Phantasm" (VG)
Fenrich in "Disgaea 4: A Promise Unforgotten" (VG)
Franky in "One Piece : Unlimited Adventure" (VG)
Frederic Francois Chopin in "Eternal Sonata" (VG)
Golem Generalissimo in "Dawn of Mana" (VG)
Greg Russelberg in "Wild Arms 5" (VG)
Hawk in "Tales of Symphonia 2: Dawn of the New World" (VG)
Mission Announcer in "Ace Combat Zero: The Belkan War" (VG)
Radi Jaeger in "Valkyria Chronicles" (VG)
Ragna the Bloodedge in "BlazBlue -Calamity Trigger-" (VG)
Roxis Rosenkrantz in "Mana Khemia: Alchemists of Al-Revis" (VG)
Silverbolt in "Transformers: War For Cybertron" (VG)
Teuchi in "Naruto Shippuden: Ultimate Ninja Storm 2" (VG)
News: Show:
Aniplex of America Panel (Jul 29, 2011)
Opening Ceremonies (Jul 29, 2011)
noitaminA Industry Panel (Jul 4, 2011)
Opening Ceremonies (Jul 30, 2010)
You can contribute information to this page, but first you must login or register
Staff in:
(English version)
Aesthetica of a Rogue Hero (TV) : Script
Appleseed XIII (TV) : Script (eps 6-8)
Appleseed XIII: Tartaros & Ouranos (movie) : Script
Deadman Wonderland (OAV) : Script
Deadman Wonderland (TV) : Script (eps 3-9 odd, 10)
EUREKA SEVEN AO (TV) : Script (eps 7-9)
Freezing (TV) : Script (eps 4-5)
(The) Future Diary (TV) : Script (6 episodes
eps 13, 15, 19, 21-22, 24
)
, Commentary (ep 20)
Girls Bravo (TV) : ADR Director, ADR Script
Guilty Crown (TV) : Script (6 episodes
eps 7-8, 13-19 odd
)

Heaven's Lost Property Forte (TV) : Script
Heaven’s Lost Property the Movie: The Angeloid of Clockwork : Script
Hell Girl (TV) : Script (10 episodes
eps 4, 6-7, 10, 12, 15, 18, 21, 23, 26
)

Hellsing Ultimate (OAV) : ADR Script Editing (eps 6-7), Commentary (ep 2)
Hetalia - Axis Powers (TV) : Commentary (eps 2, 31)
Hetalia The Beautiful World (TV) : Script, Commentary (eps 3, 17)
Kamichu! (TV) : ADR Director, ADR Script
King of Thorn (movie) : Script
Mass Effect: Paragon Lost (movie) : ADR Script
(The) Melody of Oblivion (TV) : Script Adaptation
Monster (TV) : ADR Director, Script Adaptation
One Piece (TV) : Commentary (ep 244)
Princess Jellyfish (TV) : ADR Script (eps 3-4, 8-9)
Rideback (TV) : Script (6 episodes
eps 3, 5, 7-8, 10-11
)

Romeo × Juliet (TV) : Script (7 episodes
eps 2, 6, 14, 16, 18, 21, 23
)

Rumiko Takahashi Anthology (TV) : Script
Sengoku Basara - Samurai Kings: The Movie : Script
Sengoku Basara: Samurai Kings 2 (TV) : Script, Commentary (ep 6)
Shangri-La (TV) : Script (4 episodes
eps 4, 9, 11, 22
)
, Commentary (ep 15)
Space Dandy (TV) : Script (eps 1, 6, 12)
Space Dandy Season 2 (TV) : Script (eps 4, 6, 8)
Steins;Gate (TV) : Script (12 episodes
eps 3, 5, 7-11, 13, 15-16, 19-20
)
, Commentary (ep 19)
Summer Wars (movie) : Script
Tales of Phantasia (OAV) : ADR Director, ADR Script
(The) Third: The Girl with the Blue Eye (TV) : Adaptation
Tweeny Witches (TV) : ADR Script (eps 1-7)
Wolf Children (movie) : Script
Zegapain (TV) : ADR Script

Cast in:
(English version)
Aesthetica of a Rogue Hero (TV) as Dark Lord Garius (eps 1-2, 4, 7)
Amazing Nurse Nanako (TV) as Saint
Angel Tales (TV) as Customer (ep 7); Rei the Red Phoenix
Appleseed XIII (TV) as Karl; Lark
Appleseed XIII: Tartaros & Ouranos (movie) as Karl Knute; Lark
Attack on Titan (TV) as Keith Shardis
BECK: Mongolian Chop Squad (TV) as Thug 1
Ben-To (TV) as Kenji Dando (ep 3)
Berserk: The Golden Age Arc I - The Egg of the King (movie); Black Ram Captain; Pippin
Berserk: The Golden Age Arc II - The Battle for Doldrey (movie) as Pippin
Berserk: The Golden Age Arc III - The Advent (movie); Pippin
Big Windup! (TV) as Mihoshi Coach (eps 6-7)
Black Butler (TV) as Agni
Black Butler II (OAV) as Agni
Black Butler II (TV) as Agni (eps 5-6)
Black Butler: His Butler, Performer (OAV) as Agni
Blade (TV); Stan Davis (ep 8)
Bleach (TV) as Aida (3rd Division Shinigami); Baura; Black-Hair Squad 11 Patient (ep 63); Isshin Kurosaki; Kenpachi Zaraki (2nd Voice; eps 243-366); Kudo (student; ep 113); Medical Squad Soul Reaper; Prison Guard; Sentaro Kotsubaki; Toshi (ep 1)
Bleach the Movie: Fade to Black
Bleach the Movie: Hell Verse as Isshin Kurosaki
Bleach the Movie: Memories of Nobody as Isshin Kurosaki
Bleach: The DiamondDust Rebellion (movie) as Isshin Kurosaki; Sentaro Kotsubaki
Blood Lad (TV) as Franken Stein; Hatomune Transporter 1 (ep 3)
Blue Dragon (TV) as Homeron the Second (ep 17); Innkeeper (ep 18)
Blue Dragon: Trials of the Seven Shadows (TV) as Vermillion
Blue Exorcist (TV) as Igor Neuhaus
Boys Be... (TV) as Yoshihiko Kenjo
Buso Renkin (TV) as Captain Bravo; Doctor (ep 11); Kendo Captain (ep 9); Police
A Certain Magical Index II (TV) as Ritoku Komaba (eps 23-24)
A Certain Scientific Railgun (TV)
Code Geass: Lelouch of the Rebellion (TV); Britannian Officer (ep 10); Britannian Ruffian (ep 9); JLF Cannon Operator (ep 8); Yusk (eps 17-18, 22)
Code Geass: Lelouch of the Rebellion R2 (TV) as Nunnally's Aide (ep 8); Yusk (ep 18)
Cromartie High: The Movie (live-action) as Ladies Man; Sendo
Dance in the Vampire Bund (TV); Ivanovic
Dangaizer 3 (OAV) as the Dangaizer
Daphne in the Brilliant Blue (TV) as Street Punk B; Wong
Darker than Black: Gemini of the Meteor (TV) as Repnin
Deadman Wonderland (OAV) as Senji Kiyomasa
Deadman Wonderland (TV) as Senji Kiyomasa
DearS (TV) as Xaki
Digimon Fusion (TV) as Blastmon; Divermon; Ebidramon; Goblinmon (ep 7); IceDevimon (ep 9); MailBirdmon; Pegasusmon; Starmon
Doraemon (TV 3/2005)
Durarara!! (TV) as Narrator; Simon Brezhnev
Ergo Proxy (TV) as Guest 2 (ep 19); Person (ep 23); Raul Creed
Eureka Seven (TV) as Charles Beams
EUREKA SEVEN AO (TV)
Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo (movie)
Eyeshield 21 (TV)
Fairy Tail (TV) as Edolas Citizen (ep 93); Laxus Dreyar
Fairy Tail (TV 2/2014) as Laxus Dreyar
Fairy Tail the Movie: Phoenix Priestess as Laxus Dreyar
Fate/stay night (TV) as Souichirou Kuzuki
Fate/stay night: Unlimited Blade Works (movie) as Soichirou Kuzuki
Fate/Zero (TV) as Assassin
Fullmetal Alchemist: Brotherhood (TV); Sloth
Fullmetal Alchemist: The Sacred Star of Milos (movie) as Colonel Herschel
Gankutsuou: The Count of Monte Cristo (TV) as Boville (eps 9-10)
Gargantia on the Verdurous Planet (TV) as Pinion
Ghost in the Shell: Stand Alone Complex 2nd GIG (TV) (eps 49-51); Adjutant (ep 52); Refugee (ep 50)
Ghost in the Shell: Stand Alone Complex: Solid State Society (movie) as Section 9 Member
Ghost Talker's Daydream (OAV) as Otaguro
Girls Bravo (TV) as Baseball Team Member B (ep 2); Comedian (ep 4); Gale; Guy B (ep 21); Hayate; Narrator; Old Customer B (ep 14); Radio DJ (ep 3); Thug 1 (eps 7, 23)
Good Luck Girl! (TV) as Bobby
Guilty Crown (TV) as Dan Eagleman (eps 7, 9-11)
Gunslinger Girl: Il Teatrino (TV) as Ludovico (ep 6)
GUNxSWORD (TV) as Joe
Haré+Guu (TV) as Tom (ep 23)
Haré+Guu Deluxe (OAV) as Tom
Heaven’s Lost Property the Movie: The Angeloid of Clockwork
Hell Girl (TV) as Investigator (ep 5)
Hellsing (TV) as Luke Valentine
Hellsing Ultimate (OAV) as Attacker 1 (ep 7); Luke Valentine; Vatican Officer (ep 8)
Hetalia - Axis Powers (TV) as Germany
Hetalia Axis Powers: Paint it, White! (movie) as Germany
Hetalia The Beautiful World (TV) as Germany
Hetalia World Series (TV) as Germany
Honey and Clover (TV) as Kaoru Morita; Kazuhiko Hasegawa; Professor Shouda
Honey and Clover II (TV) as Kaoru Morita
Ikki Tousen (TV) as Taishiji
Ikki Tousen: Xtreme Xecutor (TV) as Taishiji
JoJo's Bizarre Adventure: Stardust Crusaders (TV) as Dio
Jormungand (TV) as Mao
Jormungand Perfect Order (TV) as Mao
K (TV) as Reisi Munakata
Kamichu! (TV) as Benshi (ep 7); Newscaster (eps 1, 4)
Kekkaishi (TV); Gang Leader (ep 10); Masamori Sumimura; Narration; Shigemori Sumimura (Young); Teacher (ep 50); Uhosuke
Kill la Kill (TV) as Ira Gamagōri
King of Thorn (movie) as Marco Owen
Koi Kaze (TV) as Koshiro Saeki
Kurokami The Animation (TV) as Steiner
Kyo kara Maoh! (TV) as Shori Shibuya (eps 59-78)
Lagrange - The Flower of Rin-ne (TV) as Shozo Tadokoro
Lagrange - The Flower of Rin-ne (TV 2) as Shozo Tadakoro
(The) Legend of the Legendary Heroes (TV) as Riphal Edea
Magi - The Labyrinth of Magic (TV) as Drakon; Entai; Fatima (ep 6); Hassan; Ugo
MÄR (TV) as Galian
Mass Effect: Paragon Lost (movie) as Cpt. David Anderson
Megaman Star Force (TV) as Gemini
(The) Melody of Oblivion (TV); Kurofune Ballade
Mermaid Forest (TV) as Toba Islander
Mobile Suit Gundam UC (OAV) as Alec; Flaste Schole (eps 4-5); Ronan Marcenas (ep 4)
Monster (TV) as Telephone Reporter (ep 7); Wolfgang Grimmer
Moribito - Guardian of the Spirit (TV) as Karna Yansa (ep 21)
Murder Princess (OAV) as Kaito
Mushi-Shi (TV) as Seishiro (ep 19)
Naruto (TV) as Raido Namiashi; Shisou
Naruto Shippūden (movie) as Palace Guard
Naruto Shippūden (TV) as Akane's Father (ep 180); Gozu; Iruka's Father; Jako (ep 192); Raido Namiashi; Tenzen Daikoku (ep 115)
Naruto Shippūden: The Will of Fire (movie) as Ichi; Teuchi
NieA_7 (TV) as Shuei Karita
Nura: Rise of the Yokai Clan (TV) as Hitotsume-Nyudo; Narrator; Previous Gyuki (ep 8)
Nura: Rise of the Yokai Clan: Demon Capital (TV) as Hitosume Nyudo
Oblivion Island: Haruka and the Magic Mirror (movie) as Baron
Ōkami-san & Her Seven Companions (TV)
One Piece (TV) as Franky; Kuroobi; Rivers
One Piece Film Strong World (movie 10) as Franky
One Piece Film Z (movie) as Franky
Ouran High School Host Club (TV) as Umehito Nekozawa
Paradise Kiss (TV) as Jouji "George" Koizumi; Sebastian (ep 10)
Paranoia Agent (TV); TV Producer (ep 10); Zebra
Patema Inverted (movie) as Jack
Pretty Guardian Sailor Moon Crystal (TV 2014) as Kunzite
Psycho-Pass (TV) as Nobuaki Kudama (ep 20)
R.O.D -The TV- as Lee Linho
Redline (movie) as JP
Resident Evil: Damnation (movie) as Scarecrow
Rumiko Takahashi Anthology (TV) as Employee; Yuko's Husband
(The) Sacred Blacksmith (TV)
Sailor Moon (TV) as Kunzite (Viz Media dub)
Saiyuki Gunlock (TV) as Demon Hunter (ep 10); Great Chinese Manager (ep 11); Hazel Grouse
Sengoku Basara - Samurai Kings: The Movie as Chosokabe Motochika
Sengoku Basara: Samurai Kings (TV) as Chosokabe Motochika
Sengoku Basara: Samurai Kings 2 (TV) as Chosokabe Motochika
Senran Kagura (TV)
Shakugan no Shana III (Final) (TV) as Gyuuki
Shakugan no Shana Second (TV) as Annaberg
Shin chan (TV) as Computer (FUNimation; ep 2)
Space Dandy (TV)
Speed Grapher (TV) as Kokuryo (eps 16-17)
Starship Girl Yamamoto Yohko II (OAV) as Commander Fuligar of Ness
Steins;Gate (TV) as John Titor (eps 2-4, 7)
Stitch!: Zutto Saikō no Tomodachi (TV) as Shogun (ep 15); Thresher (ep 17)
Strawberry Eggs (TV) as Akira's Father
Summer Wars (movie) as Kunihiko Jinnouchi
Suzuka (TV) as TV Announcer (ep 24)
Sword Art Online (TV) as Agil
Tales of Phantasia (OAV) as Dhaos
Texhnolyze (TV) as Keigo Onishi
(The) Third: The Girl with the Blue Eye (TV) as Joganki
Tiger & Bunny (TV) as Keith Goodman/Sky High
Tiger & Bunny the Movie: The Beginning as Keith Goodman/Sky High
Time of Eve (movie) as Setoro
Tokyo Zombie (live-action movie) as Fujio
Toriko (TV) as Midora
Trinity Blood (TV) as Death Hunters (ep 14)
Vampire Knight Guilty (TV); Hanabusa's Father (eps 2-3); Rido Kuran
When They Cry - Higurashi (TV) as Male Reporter (ep 13); Mamoru Akasaka
Wolf Children (movie); Shino's Father
Zegapain (TV) as Shima
Zetman (TV) as Ebizou Isono/Shrimp EVOL; Fire EVOL; Futoshi Maruyama
This encyclopedia is collaboratively edited by the users of this site
DISCLAIMER add information report an error lookup sources
given name: A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
family name: A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z none