Danganronpa The Animation (TV)

Have you seen this? want to / seen some / seen all

Alternative title:
Danganronpa Kibō no Gakuen to Zetsubō no Kōkōsei The Animation (Japanese)
ダンガンロンパ 希望の学園と絶望の高校生 The Animation (Japanese)
Objectionable content: Significant
Plot Summary: Being just a normal student without a special talent, Makoto Naegi wins a lottery to attend the prestigious Hope's Peak Academy where only the top prodigies attend. However, instead of this being the beginning of a wonderful high school life, it's a ticket to despair, because the only way to graduate from Hope's Peak Academy is to kill one of your fellow students or be one of their victims.
User Ratings: 439 ratings have been given [details]
 Masterpiece: 27 votes (sub:24, raw:1, others:2
1 Portuguese subtitled
1 Spanish subtitled
)
 Excellent: 52 votes (sub:46, dub:3, others:3
1 Arabic subtitled
1 Portuguese subtitled
1 Spanish subtitled
)
 Very good: 130 votes (sub:110, dub:8, raw:1, others:11
8 Spanish subtitled
1 Russian dubbed
1 Turkish subtitled
1 Portuguese subtitled
)
 Good: 112 votes (sub:105, dub:2, others:5
4 Spanish subtitled
1 Italian subtitled
)
 Decent: 52 votes (sub:50, others:2
2 French subtitled
)
 So-so: 31 votes (sub:30, others:1
1 Spanish subtitled
)
 Not really good: 14 votes (sub:13, others:1
1 Spanish subtitled
)
 Weak: 9 votes (sub:8, others:1
1 Italian subtitled
)
 Bad: 4 votes (sub:4)
 Awful: 3 votes (sub:3)
 Worst ever: 5 votes (sub:5)
Seen in part or in whole by 822 users, rank: #1239 (of 6096)
Median rating: Good
Arithmetic mean: 7.114 (Good), std. dev.: 1.8326, rank: #2032 (of 6089)
Weighted mean: 7.037 (Good), rank: #2079 (of 6089) (seen all: 7.23 / seen some: 6.45 / won't finish: 3.40)
Bayesian estimate: 7.052 (Good), rank: #1885 (of 4589)
Running time: 24 minutes per episode
Number of episodes: 13
Episode titles: We have 13
Vintage: 2013-07-04
Opening Theme:
#1: "Never Say Never" by TKDz2b feat. The 49ers (eps 1-3)
#2: "Monokuma Ondo (モノクマおんど)" by Nobuyo Oyama (ep 4)
Ending Theme:
#1: "Zetsubōsei: Hero Chiryōyaku" by Suzumu feat. Soraru
#2: "Saisei -rebuild- (再生 -rebuild-)" by Megumi Ogata (ep 13)
Insert song:
"Negaigoto Ensemble (ネガイゴトアンサンブル;Ensemble of Wishes)" by Makiko Ohmoto (ep 2)
News: Show:
Daily Briefs (Feb 25, 2014)
Daily Briefs (Sep 28, 2013)
Otakon 2013 - Funimation (Aug 10, 2013)
You can contribute information to this page, but first you must login or register

Japanese staff
Japanese cast
Director: Seiji Kishi
Series Composition: Makoto Uezu
Script:
Makoto Uezu (eps 1-3)
Osamu Murata (eps 8-9)
Satoko Sekine (eps 6-7)
Touko Machida (eps 4-5, 10)
Storyboard:
Minoru Ohara (ep 4)
Seiji Kishi (OP; ep 3)
Shin'ichi Masaki (ep 10)
Shinichiro Kimura (eps 1, 6, 9)
Takashi Kobayashi (ep 5)
Takeyuki Yanase (ep 8)
Yusuke Kamata (eps 2, 7)
Episode Director:
Akiyo Ohashi (eps 3, 9)
Ippei Yokota (ep 6)
Keiya Saitō (ep 8)
Shinichiro Kimura (ep 1)
Takashi Kobayashi (ep 5)
Yasuhiro Geshi (ep 10)
Yoshihiko Iwata (ep 4)
Yusuke Kamata (eps 2, 7)
Unit Director:
Dai Nakajima (Animation Punishment Movie; eps 1-9 odd)
Yūji Higa (OP for ep. 4)
Original Character Design: Rui Komatsuzaki (Spike/Chunsoft)
Character Design: Kazuaki Morita
Chief Animation Director:
Kazuaki Morita
Ryoko Amisaki (eps 3, 5-8, 10)
Sound Director: Satoki Iida
Cgi Director: Masafumi Uchiyama
Director of Photography: Yuusuke Mishina
Executive producer:
Yasuyuki Ueda
Yoshinori Terasawa
2D Connection: Fumiko Nakao (Animation Punishment Movie; eps 1-7 odd)
2nd Key Animation:
Asami Kishikawa (Lerche; eps 2, 7)
Asami Shimizu (ep 6)
Aya Higami (Lerche; eps 1-3)
Eri Suzuki (Lerche; ep 2)
Hanae Uraoka (Anitus Kobe; ep 1)
Haruna Nagata (Lerche; ep 7)
Haruna Ōba (ep 9)
Hayato Torii (Anitus Kobe; ep 1)
Hiroto Nakagawa (Anime R; eps 2, 5)
Kazu Yasui (Anime R; ep 2)
Kenta Nagaya (ep 4)
Kiyomi Nanba (Lerche; eps 2, 7)
Kiyoshi Hara (Graphinica; ep 2)
Miho Ichikawa (Lerche; eps 3, 7, 9)
Mikako Uchimura (ep 4)
Min Je Jo (Lerche; eps 1-3, 7)
Misaki Kaneko (Lerche; eps 1-3, 5, 7)
Misako Nemoto (eps 1, 3)
Mizuki Yoshida (ep 3)
Shōma Ōno (Graphinica; ep 2)
Shunji Maki (ep 4)
Takuya Tokuda (Studio Izena; ep 1)
Teru Miyazaki (ep 4)
Tomoka Mizusawa (ep 6)
Tomomi Oka (Lerche; ep 7)
Yayoi Komine (Studio Mark; ep 1)
Yūichi Matsumoto (Anime R; eps 2, 5)
Yuuka Kojima (ep 1)
Yuuta Takanami (Seigasha; ep 2)
Advertising: Yukihiro Narita
Animation producer: Yūji Higa
Animation Unit Director: Noriyuki Nomata (Animation Punishment Movie; eps 1-9 odd)
Area Telop Design: Fumiko Nakao
Background Art:
Eiko Hirayama (Team Till Dawn)
Kaori Ishizaka (Imaginet)
Katsuya Sugano (Design Office Mechaman)
Kazuto Shimoyama (Team Till Dawn)
Kiyoto Miyashita (Imaginet)
Koichi Ejima (Imaginet)
Miki Tanaka (Design Office Mechaman)
Naoko Akuzawa (Team Till Dawn)
Naoko Teshima (Design Office Mechaman)
Natsumi Ueno (Imaginet)
Nobuaki Ishihara (Design Office Mechaman)
Rika Kobayashi (Team Till Dawn)
Rika Uehara (Design Office Mechaman)
Satoshi Kawahara (Animation Punishment Movie; eps 1-9 odd)
Shota Suzuki (Design Office Mechaman)
Takashi Honda (Design Office Mechaman)
Yoshihiro Nakamura (Design Office Mechaman)
Character Supervision: Hidetoshi Fujii (Animation Punishment Movie; eps 1-9 odd)
Color design: Tarō Kaguchi
DESPAIR Design: Kazuhiro Nagao (ED)
Editing Assistant: Yukie Oikawa
Finish Animation:
Ai Niigaki (Shinryu)
Akihiro Nakagawa (Rising Force)
Arisa Komatsu (Shinryu)
BICH THUAN (Sao Sang)
Chieko Hibi (AIC)
Chihiro Irie (Shinryu)
Daisuke Kudou (Lerche)
Hiroki Sugiyama (Lerche)
Hitoki Takeda (Shinryu)
Kanna Machida (Lerche)
Kazuhisa Yamabe (Lerche)
Keiko Matsunô (Lerche)
Kika Yamaguchi (Lerche)
Linh Bich (Sao Sang)
Megumi Yamashita (Lerche)
Mika Onoda (AIC)
Miyu Yamamoto (AIC)
Naoki Kumaie (AIC)
Naumi Inoue (Shinryu)
Ngan Quynh (Sao Sang)
Nguyet Minh (Sao Sang)
Nozomi Andô (Shinryu)
Rie Asai (Lerche)
Sachi Ozawa (Lerche)
Saki Tada (Lerche)
Saori Murakoshi (Shinryu)
Satoko Suzuki (Rising Force)
Shiho Tanaami (Shinryu)
Shizuka Kumatani (Lerche)
Takeshi Matsuo (Rising Force)
Thuong Hoa (Sao Sang)
Tomoe Nagai (Rising Force)
Trang Cong (Sao Sang)
Truc Xuan (Sao Sang)
TRUNG SON (Sao Sang)
Yaeko Minakami (Lerche)
Yūji Yoshikawa (AIC)
Yumi Nagi (Lerche)
Yurie Matsūra (Rising Force)
Yuriko Yamashita (Shinryu)
Yūsuke Okuzawa (Lerche)
Zhu Zhao (Shinryu)
In-Between Animation:
Atsuki Shimizu (AIC)
Aya Higami (Lerche)
Chie Kimura (AIC)
Chika Ohashi (AIC)
Dien Thanh (Sao Sang)
Hitomi Sato (AIC)
HONG KY (Sao Sang)
Kanako Itoh (Lerche)
Kasumi Hagiwara (AIC)
Kei Nakajima (AIC)
Ky Huynh (Sao Sang)
Mai Nguyen (Sao Sang)
Mayuka Itou (Lerche)
Miho Ichikawa (Lerche)
Minami Aoki (AIC)
Minami Nakamura (AIC)
Misaki Kaneko (Lerche)
Namie Akiba (AIC)
Naoki Suda (AIC)
Nghia Lap (Sao Sang)
Nguyet Minh (Sao Sang)
Nozomi Kawano (Lerche)
Quy Vinh (Sao Sang)
Ryo Saito (AIC)
Saori Kami (Lerche)
Shintarō Shimizu (Lerche)
Takuya Miyahara (Lerche)
Tetsutarō Yui (AIC)
Tetsuya Watanabe (AIC)
THANH THONG (Sao Sang)
Thanh Van (Sao Sang)
Thinh Xuan (Sao Sang)
THU TRANG (Sao Sang)
Thuy Thu (Sao Sang)
Tram Ngoc (Sao Sang)
Trung Duc (Sao Sang)
Yuka Yoshiki (AIC)
Yumiko Yamamoto (Lerche)
Yuuka Kojima (Lerche)
Insert Song Composition: Yūichirō Nakagaki (ep 2)
Insert Song Lyrics: MOSAIC.WAV (ep 2)
Insert Song Performance: Makiko Ohmoto (ep 2)
Key Animation:
Akihiko Oka (ep 6)
Akihiro Sueda (eps 3, 7)
Akira Ito (ep 4)
Asami Kishikawa (OP; eps 3, 5)
Atsushi Usui (ep 8)
Aya Higami (Animation Punishment Movie ep. 5; ep 7)
Aya Nagumo (ep 4)
Aya Yamaguchi (ep 2)
Ayako Karatani (ep 2)
Ayano Fujita (ep 5)
Ayumi Namiki (ep 4)
Ayumi Ogawa (ep 9)
Ayumi Tsukamoto (ep 10)
Chie Saito (eps 1-9 odd)
Chiho Fujiwara (eps 5, 9)
Chisato Kawaguchi (ep 1)
Daiji Kamei (ep 9)
Eri Ogawa (ep 1)
Eri Suzuki (eps 1-9 odd)
Etsuo Nakashiro (ep 2)
Fumino Shimizu (ep 6)
Haruna Nagata (eps 1, 3, 5)
Hayato Torii (Anitus Kobe; ep 7)
Hideo Amemiya (ep 6)
Hiroko Kasuga (ep 5)
Hiromi Higuchi (ep 3)
Hiromi Shudō (eps 1, 5)
Hiroshi Tanabe (ep 10)
Hiroyuki Itai (ep 4)
Ikumi Saitou (ep 8)
Junpei Matsumoto (ep 3)
Kanako Hirato (ep 2)
Kanako Inoue (ep 10)
Kaori Murai (ep 2)
Kaori Oka (ep 5)
Kaori Urata (ep 10)
Kaoru Nagakawa (ep 4)
Kayo Nomichi (ep 10)
Kazuaki Morita (OP)
Kazumi Fukagawa (eps 1, 6)
Kazunori Osawa (ep 4)
Kazunori Shibata (ep 2)
Keiko Kurosawa (ED; eps 1, 3, 7)
Kenji Sawada (ep 10)
Kirara Demachiyanagi (ep 1)
Kiyomi Nanba (eps 1, 3, 5, 9)
Kōta Sera (ep 3)
Kozue Horauchi (ep 1)
Kyoko Niimura (ep 5)
Maki Ando (ep 10)
Marina Maki (Graphinica; eps 2, 7)
Masaaki Kudo (ep 7)
Masaharu Tomoda (ep 6)
Masahito Wada (eps 5, 9-10)
Masaiku Tayori (ep 3)
Masao Ohashi (eps 2-3)
Masaru Hamada (ep 2)
Masashi Wakayama (ep 1)
Masato Nishikawa (ep 2)
Maya Uenishi (ep 3)
Mayuka Itou (eps 1, 7)
Megumi Nagayama (ep 10)
Michiyuki Nōjō (ep 5)
Miki Sakaibara (eps 1, 9)
Min Ki Han (ep 6)
Mina Ōtaka (Animation Punishment Movie ep 7; eps 1, 8-9)
Mina Ozawa (ep 2)
Mitsuhiro Iida (ep 8)
Mitsutaka Koshigo (ep 1)
Miyuki Honda (Studio Wanpack; ep 7)
Mizuki Yamada (eps 1, 7)
Mizuki Yoshida (ep 9)
Momoka Komatsu (eps 1, 3, 9)
Momoko Kawai (ep 6)
Nagisa Takahashi (ep 10)
Narumi Takahashi (ep 4)
Nobunori Wakana (ep 5)
Noriko Hatta (ep 8)
Noriyoshi Sasaki (ep 6)
Osamu Kurokawa (ep 8)
Osamu Nuita (ep 2)
Raku Nishikimi (ep 6)
Ranko Nakabayashi (ep 2)
Reina Yamauchi (ep 2)
Rie Arakawa (ep 1)
Rie Ikegami (ep 3)
Rui Kondou (ep 3)
Ryoko Amisaki (OP; ep 1)
Saki Hasegawa (eps 5, 9)
Saori Sakiguchi (ep 10)
Satoshi Horisawa (Arcadia Entertainer; ep 10)
Setsuko Umino (ep 2)
Seung Hyun Hong (ep 4)
Shigeki Takano (ep 10)
Shigeru Uchihara (eps 4-5)
Shinichi Iimura (ep 3)
Shinsuke Gomi (ep 10)
Shōgo Nishi (ep 3)
Si-Eun Lee (ep 4)
Sōta Suwa (eps 3, 7)
Takako Onishi (ep 8)
Takashi Hirabayashi (ep 8)
Takashi Koizumi (ep 5)
Takashi Kojima (ep 7)
Takehiko Matsumoto (Animation Punishment Movie; eps 1-9 odd)
Takenori Tsukuma (ep 1)
Takeyuki Yanase (ep 6)
Takuji Yoshimoto (ep 3)
Teruko Takejima (eps 1, 9)
Tetsuya Hasegawa (ep 2)
Tomihiro Konishi (ep 5)
Tomoe Sahashi (ep 1)
Tomohito Hirose (eps 1, 7)
Tomoko Hamanaka (ep 10)
Tomoya Kosakai (ep 4)
Tomoyoshi Tsuchiya (ep 8)
Tomoyuki Ohshita (ep 9)
Toshiyoshi Suzuki (ep 9)
Tsutomu Shibuya (ep 1)
Tsuyoshi Kawada (ep 4)
Yayoi Takano (ep 9)
Yoshie Takahashi (ep 5)
Yoshikazu Fujiwara (ep 5)
Yoshiki Nozawa (ep 2)
Yoshiko Inada (ep 8)
Yoshinori Masui (Graphinica; eps 2, 7)
Youko Kuboyama (ep 2)
Yui Kusakabe (IngresA; eps 3, 7)
Yui Ushinohama (Studio Wanpack; ep 7)
Yuji Shibata (ep 6)
Yuka Aono (ep 1)
Yukiko Shimizu (ep 4)
Yukiko Watabe (eps 5, 9)
Yūko Hineno (eps 2-3)
Yun Hee Kim (ep 6)
Yusako Minami (IngresA; eps 3, 7)
Yusuke Kamata (ep 2)
Yūta Masaki (ep 10)
Yuuka Kojima (eps 2, 7, 9)
Yuuki Nakano (eps 2, 5)
Licensing: Mayo Kumada
Monokuma Design: Ryoko Amisaki
Music producer: Shinji Kawaguchi
Opening Director: Takamitsu Matsui (Good Job Tokyo)
Paint: Tarō Kaguchi (OP; ED)
Photography:
Haruna Imai (Lerche)
Kaori Demura (Lerche)
Kazuyoshi Shiomi (Lerche)
Mikako Isobe (Lerche)
Naoki Serizawa (Lerche)
Nobuyuki Watanabe (Lerche)
Ryūji Hirakawa (Lerche)
Sena Nakagawa (Lerche)
Shiori Kurata (Lerche)
Tomoko Minobe (Lerche)
Tomoyuki Kunii (Lerche)
Yukari Takebana (Lerche)
Yuusuke Mishina (Lerche)
Planning Assistant: Yuichiro Saito
Production Advancement:
Aki Fukuda (ep 5)
Atsuko Tonomizu (ep 4)
Hidetaka Yokoyama (ep 8)
Kenta Washizaki (ep 10)
Kōichirō Hayashi (ep 4)
Mizuha Nishijima (eps 1, 9)
Rika Matsushita (ep 2)
Ryō Nishimura (Animation Punishment Movie eps 7, 9; ep 3)
Takehiro Ogata (Animation Punishment Movie eps. 1, 3, 5, 7, 9; ep 7)
Yukio Sato (ep 6)
Yusuke Katsuragi (ep 8)
Production Desk: Masaaki Okabayashi
Promotion: Keisei Osabe
Prop Design: Tomohito Hirose
Publicity Assistance: Hitomi Ando
Publicity Producer: Katsuya Ōta
Recording Adjustment: Tomonari Tokuhisa
Recording Assistant: Hiromi Yoshihara
Scenario Supervision: Kazutaka Kodaka
Setting Production: Ruri Hiragajo
Sound Effects: Ijo Okuda
Sound Production Manager: Takuma Takai
Special Effects:
Aya Kubota (Graphinica)
Koji Hirano
Mutsumi Saitō (Graphinica)
Tarō Kaguchi (machine gun talk; ep 7)
Tomoki Murakami
Theme Song Arrangement: Masafumi Takada (OP)
Theme Song Composition: Masafumi Takada (OP)
Theme Song Performance:
Megumi Ogata (ED2)
Nobuyo Oyama (OP2)
Megumi Ogata as Makoto Naegi

Akira Ishida as Byakuya Togami
Chiwa Saito as Aoi Asahina
Hekiru Shiina as Celestia Ludenwerg
Kappei Yamaguchi as Hifumi Yamada
Kazuya Nakai as Mondo Ōwada
Kouki Miyata as
Alter Ego
Chihiro Fujisaki
Kousuke Toriumi as Kiyotaka Ishimaru
Kujira as Sakura Ōgami
Makiko Ohmoto as Sayaka Maizono
Masaya Matsukaze as Yasuhiro Hagakure
Megumi Toyoguchi as Junko Enoshima
Miyuki Sawashiro as Tōko Fukawa
Nobuyo Oyama as Monokuma
Takahiro Sakurai as Reon Kuwata
Yōko Hikasa as Kyōko Kirigiri

Katsuyuki Konishi as Daiya Ōwada
Rikiya Koyama as Jin Kirigiri
Takako Sasuga as Usami(ep 13)
Japanese companies
Animation Production: Lerche
Animation Punishment Movie Production:
Chunsoft
Lerche
Spike
CG Production: Larx Entertainment
Editing Studio: Morita Editing Room
Key Animation:
Anitus Kōbe (ep 7)
Arcadia Entertainer (ep 10)
Candy Box (ep 8)
Dream Force (ep 8)
Graphinica (ep 7)
ingresA (ep 7)
Studio Guts (ep 4)
Studio Wanpack (ep 7)
SynergySP (ep 8)
MTB Design Work: CHProduction (OP for ep. 4)
Music Production: Geneon Universal Entertainment
Original Creator:
Chunsoft
Spike
Paint: Lerche (OP)
Photography: Lerche
Production Assistance:
AIC (ep 4)
JIN (ep 8)
NAZ (ep 6)
Studio Gokumi (ep 10)
Recording Studio: Studio T&T
Sound Production:
Dax Production
Water Orion
special effects: Graphinica (ep 10)
Video Editing: Good Job Tokyo
Website Production: Maverica
English staff
English companies
(none)
Internet Streaming:
AnimeLab (Australia & New Zealand)
FUNimation Entertainment
English cast
(none)
This encyclopedia is collaboratively edited by the users of this site
DISCLAIMER add information report an error lookup sources

# A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Anime anthology