Christopher BEVINS

Date of birth: 1973-10-31
Hometown: Irving, Texas
Non-anime roles:
Voice in "FUNimation" (logo bumper)
You can contribute information to this page, but first you must login or register
Staff in:
(English version)
Appleseed XIII (TV) : Script (eps 1, 5)
Appleseed XIII: Tartaros & Ouranos (movie) : Script
Aquarion (TV) : Commentary (ep 15)
Aquarion Evol (TV) : ADR Director, Commentary (ep 1)
BECK: Mongolian Chop Squad (TV) : ADR Director, Commentary (eps 3, 14, 24), Line Producer
Big Windup! (TV) : ADR Director (eps 1-7), Script (eps 7, 10), Line Producer
Blue Gender: The Warrior (movie) : ADR Director
Burst Angel (TV) : ADR Director, Commentary (6 episodes
eps 4, 8, 10, 13, 17, 24
)

Burst Angel: Infinity (OAV) : ADR Director, Line Producer
Case Closed (TV) : ADR Director
Case Closed: The Last Magician of the Century (movie) : ADR Director, Script
Cat Planet Cuties (OAV) : ADR Director, Line Producer
Cat Planet Cuties (TV) : ADR Director, Commentary (ep 9), Line Producer
Claymore (TV) : Script (ep 8)
Corpse Princess (TV) : Line Producer
Danganronpa The Animation (TV) : ADR Director
(The) Devil is a Part-Timer! (TV) : ADR Director, Commentary (ep 1)
Dragon Ball GT (TV) : Voice Direction (FUNimation)
Dragon Ball GT: A Hero's Legacy (special) : ADR Director, Line Producer
Dragon Ball Z (TV) : ADR Looping (Kid Buu Saga; eps 261-276)
Dragon Ball Z: Bojack Unbound (movie 9) : ADR Director, Line Producer
Dragon Ball Z: Broly - Second Coming (movie 10) : ADR Director, Line Producer
Dragon Ball Z: Dead Zone (movie 1) : ADR Director (FUNimation), Line Producer (FUNimation)
El Cazador de la Bruja (TV) : ADR Director, Script (4 episodes
eps 1, 4, 10, 15
)
, Commentary (eps 1, 24), Line Producer
Gangsta. (TV) : ADR Director
Gunslinger Girl (TV) : ADR Director (eps 12-13), Commentary (ep 12)
.hack//Quantum (OAV) : ADR Director, Script, Line Producer
Harmony (movie) : ADR Director
Heaven's Lost Property (TV) : ADR Director
Heaven's Lost Property Forte (TV) : ADR Director, Commentary (eps 4, 9)
Heaven's Lost Property: Project Pink (OAV) : ADR Director
Heaven’s Lost Property the Movie: The Angeloid of Clockwork : ADR Director, Commentary, Line Producer
Heavy Object (TV) : ADR Director
(The) Heroic Legend of Arslan (TV) : ADR Director
Hetalia - Axis Powers (TV) : Commentary (eps 16, 31, 36)
Hetalia The Beautiful World (TV) : ADR Director, Commentary (eps 7, 12-16)
Hetalia World Series (TV) : Commentary (eps 26, 36)
Jormungand (TV) : ADR Director, Commentary (ep 1), Line Producer
Jormungand Perfect Order (TV) : ADR Director, Commentary (eps 15, 24)
Jyu-Oh-Sei (TV) : ADR Director, Script (eps 1-6), Commentary (ep 6), Line Producer
Karneval (TV) : ADR Director, Commentary (eps 3, 13)
King of Thorn (movie) : ADR Director
Last Exile: Fam, The Silver Wing (TV) : ADR Director, Commentary (ep 1), Line Producer
Michiko & Hatchin (TV) : ADR Director, Script (5 episodes
eps 1, 5, 9, 12, 16
)
, Commentary (eps 1-2, 22)
Nobunagun (TV) : ADR Director
One Piece (TV) : ADR Director (FUNimation; 10 episodes
eps 156-161, 184-187
)
, Line Producer (FUNimation; ep 157)
Origin ~Spirits of the Past~ (movie) : ADR Director, Line Producer
Ping Pong (TV) : ADR Director
Princess Jellyfish (TV) : ADR Director, ADR Script (eps 1-11), Commentary (eps 1, 11)
Rideback (TV) : Script (5 episodes
eps 1, 4, 6, 9, 12
)

RIN - Daughters of Mnemosyne (TV) : Line Producer
Romeo × Juliet (TV) : Line Producer
(The) Sacred Blacksmith (TV) : ADR Director
Samurai 7 (TV) : ADR Director, Commentary (eps 1, 14)
Selector Infected Wixoss (TV) : ADR Director
Selector Spread Wixoss (TV) : ADR Director
Sengoku Basara - Samurai Kings: The Movie : ADR Director, Script, Line Producer
Sengoku Basara: Samurai Kings (TV) : ADR Director, Script
Sengoku Basara: Samurai Kings 2 (TV) : ADR Director, Script, Commentary (ep 6)
Shakugan no Shana III (Final) (TV) : Script
Shakugan no Shana S (OAV) : ADR Director, Script (eps 1-2), Line Producer
Shakugan no Shana Second (TV) : ADR Director, Commentary (ep 21)
Shigurui: Death Frenzy (TV) : ADR Director, Script (eps 4, 6), Commentary (eps 4, 10), Line Producer
Shikabane Hime: Kuro (TV) : Line Producer
Speed Grapher (TV) : ADR Director, Line Producer
Spiral (TV) : ADR Director
Terror in Resonance (TV) : ADR Director
Unbreakable Machine-Doll (TV) : ADR Director
Witchblade (TV) : ADR Director, Script, Line Producer
Yu Yu Hakusho: Ghost Files (TV) : ADR Looping
Yurikuma Arashi (TV) : ADR Director

Cast in:
(English version)
Aesthetica of a Rogue Hero (TV)
Aquarion (TV) as Apollo; Apollonius
Aquarion Evol (TV) as Amata Sora; Apollo
Attack on Titan (TV)
B Gata H Kei - Yamada’s First Time (TV)
Baccano! (TV) as Nicholas Wayne
Baka and Test - Summon the Beasts 2 (TV)
Baldr Force EXE (OAV) as Yousuke Kashiwagi
Bamboo Blade (TV) as Fujimura (ep 21)
BECK: Mongolian Chop Squad (TV) as Beck; John Lennon; Omar
Big Windup! (TV) as First Base Umpire (eps 4-7); Yoshiro Hamada
Birdy the Mighty Decode:02 (TV) as Kashu Geeze (ep 10)
Birdy the Mighty: Decode (TV) as Kashu Geeze
Black Butler (TV)
Black Butler II (OAV)
Black Butler: Book of Circus (TV) as Perverted Noble
Blue Gender (TV) as Radio Voice
Blue Gender: The Warrior (movie) as Pilot A
Burst Angel (TV) as Nose Ring (ep 19)
C – Control – The Money and Soul of Possibility (TV) as Iogi (eps 2, 8)
Case Closed (TV); Akiyoshi (ep 3); Concierge (ep 25); Henry Nelbit (ep 56); Moreese Cortezini (ep 66)
Case Closed: The Last Magician of the Century (movie) as Ray Segue
Cat Planet Cuties (TV) as Grag
A Certain Scientific Railgun (TV)
Chrome Shelled Regios (TV) as Eyelane Garfied
Code:Breaker (TV)
D.Gray-man (TV); Dog (ep 18); Johnny Gil
Dagashi Kashi (TV) as Japanese Official (ep 11)
Danganronpa The Animation (TV) as Yasuhiro Hagakure
Darker than Black (TV)
Darker than Black: Gemini of the Meteor (TV) as Ilya Sokolov (ep 7)
Desert Punk (TV) as Namiko's Father (4 episodes
eps 8, 11, 21, 24
)

(The) Devil is a Part-Timer! (TV) as Cervantes
Dragon Ball (TV) as Creampuff; Drunkard (ep 60); Fighter (ep 69); Red Ribbon Soldier (ep 35)
Dragon Ball GT (TV) as Danny (ep 40); Imeckian Guard (ep 3); Mouma (eps 9-11); Mugley (ep 42); Naturon Shenron
Dragon Ball GT: A Hero's Legacy (special) as Baby Bear
Dragon Ball Z (TV) as After Life Guide (eps 6-7); Bee
Dragon Ball Z Kai (TV); Battle Ball Player (ep 70); Country Man (ep 83); Father (ep 8); Fisshi (ep 55); Frieza's Soldier (ep 20); Hover Skater (ep 59); Humanoid Soldier (ep 19); Lucky Foods Drivers (ep 66); Namekian (ep 87); Namekian Villager (ep 51); Napple (Horned Soldier; ep 21); White Collar Worker (ep 73); Yardrat (ep 57); ZTV Reporter (ep 85)
Dragon Ball Z: Bojack Unbound (movie 9) as Bujin
Dragon Ball Z: Fusion Reborn (movie 12) as Adolf Hitler
El Cazador de la Bruja (TV) as Dr. Heinz Schneider
EUREKA SEVEN AO (TV)
Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo (movie)
Fairy Tail (TV) as Lahar
Fairy Tail (TV 2/2014) as Lahar
Free! Eternal Summer (TV) as Russell (ep 12)
Fruits Basket (TV)
Fullmetal Alchemist (TV)
Fullmetal Alchemist: Brotherhood (OAV)
Fullmetal Alchemist: Brotherhood (TV); King Bradley (Young); Ridel
Fullmetal Alchemist: Chibi Party (OAV)
Fullmetal Alchemist: Premium Collection (OAV)
Fullmetal Alchemist: Seven Homunculi VS State Alchemists (OAV)
Fullmetal Alchemist: The Sacred Star of Milos (movie) as Tony
(The) Future Diary (TV) as Shiraishi (eps 1-2)
Ga-Rei-Zero (TV)
Garo the Animation (TV) as Capi
Grimgar of Fantasy and Ash (TV) as Hayashi (eps 6-7)
Guilty Crown (TV) as Takaomi Sudou (eps 13-18)
.hack//Quantum (OAV)
Harmony (movie) as Elijah Vashlov
Heaven's Lost Property (TV)
Heaven's Lost Property Forte (TV)
Heaven's Lost Property: Project Pink (OAV)
Hell Girl (TV) as Akamoto (ep 2)
Heroic Age (TV)
(The) Heroic Legend of Arslan (TV) as Narsus
Hetalia - Axis Powers (TV) as Japan
Hetalia Axis Powers: Paint it, White! (movie) as Japan
Hetalia The Beautiful World (TV) as Japan
Hetalia World Series (TV) as Japan; John
Initial D (TV) as Kenji (FUNimation Dub)
Initial D: Extra Stage (OAV) as Kenji (FUNimation Dub)
Initial D: Fourth Stage (TV) as Kenji
Initial D: Second Stage (TV) as Kenji (FUNimation Dub)
Initial D: Third Stage (movie) as Kenji
Jormungand (TV) as Tojo
Jormungand Perfect Order (TV) as Tojo
Jyu-Oh-Sei (TV) as Rada
Karneval (TV) as Yogi
Kaze no Stigma (TV) as Kiyoshi Takamatsu (ep 18); Shingo Yuki (ep 1)
KenIchi the Mightiest Disciple (TV) as Kung Fu Guy (ep 6); Thug 2 (ep 5); Thug A (ep 1)
Kiddy Grade (TV)
King of Thorn (movie) as Peter Stevens
Kodocha (TV)
Last Exile: Fam, The Silver Wing (TV) as Alauda
(The) Legend of the Legendary Heroes (TV) as Chezo Kalti (ep 11)
Linebarrels of Iron (TV)
Lupin III: Missed by a Dollar (special) as Gilbert
Lupin III: The Pursuit of Harimao's Treasure (special)
Lupin III: The Woman Called Fujiko Mine (TV) as Penne (ep 2)
Michiko & Hatchin (TV) as Hiroshi Morenos
Mikagura School Suite (TV) as Tonkyun
Mushi-Shi (TV) as Villager (eps 11, 13)
My Bride Is a Mermaid (TV) as Thug A (ep 4)
Nabari no Ou (TV) as Shiranui
Negima! (TV) as Demon (eps 25-26)
Negima!? (TV) as Doctor Poo (ep 10)
Ninja Slayer From Animation (ONA) as Doctor (ep 13)
Nobunagun (TV) as Mahesh Mirza/Mahatma Ghandi
Oh! Edo Rocket (TV)
Ōkami-san & Her Seven Companions (TV)
One Piece (TV) (FUNimation); Cleric (FUNimation; eps 187-188); Giant Snake (FUNimation; ep 188); Jose; Kashigami (FUNimation; ep 187); Lafitte (FUNimation); Lasso (FUNimation); Nola (Young); Shushu (FUNimation)
One Piece Film Strong World (movie 10)
Ouran High School Host Club (TV) as Akira Komatsuzawa (ep 14)
Panty & Stocking with Garterbelt (TV) as Fastener
Peach Girl (TV) as Dog (eps 11-12)
Phantom ~Requiem for the Phantom~ (TV) as Toru Shiga
Ping Pong (TV) as Takamura
Prince of Stride: Alternative (TV) as Takeshi Eifuku
Princess Jellyfish (TV) as Hanamori
Prison School (TV) as Joe
Rage of Bahamut: Genesis (TV) as Yogi
Ragnarok The Animation (TV) as Jakk
Rideback (TV); Sato (eps 4-6, 9-10)
RIN - Daughters of Mnemosyne (TV) as Tamotsu Yanagihara
Romeo × Juliet (TV) as Mercutio
Rosario + Vampire (TV) as Kubisaku Nagai (Yukari Fan Club)
Rosario + Vampire Capu2 (TV) as Kubisaku Nagai
Rumbling Hearts (TV)
(The) Sacred Blacksmith (TV) as Hugo Housman
Samurai 7 (TV); Farmer Gosaku
Sands of Destruction (TV) as Number 28 (ep 10)
School Rumble (TV) as Iwashi Otani (eps 24-25)
Sengoku Basara - Samurai Kings: The Movie as Azai Nagamasa
Sengoku Basara: Samurai Kings (TV) as Asai Nagamasa
Sengoku Basara: Samurai Kings 2 (TV) as Akagawa
Sgt. Frog (TV) as Nyororo; Robot Dog
Shakugan no Shana III (Final) (TV) as Sale Habichtsburg
Shakugan no Shana Second (TV) as Kasha
Shangri-La (TV)
Shigurui: Death Frenzy (TV) as Heihachirou (ep 7); Tomoroku; Yamauchi
Shikabane Hime: Kuro (TV) as Kanechika Umehara
Shiki (TV) as Masaki Tashiro
Shin chan (TV) as Corn Whole (FUNimation ep. 12); Kung Fuji Apple/Beta Carrot Teen (FUNimation)
Shuffle! (TV) as Gay Guy A (ep 4); RRR Leader (ep 3)
Solty Rei (TV) as Researcher A (eps 15-16)
Soul Eater (TV) as Holmes (ep 17)
Space Dandy (TV)
Space Dandy Season 2 (TV)
Speed Grapher (TV) as Ran Yurigaoka
Spiral (TV) as Kanone Hilbert
Steins;Gate (TV) as Immigration Official (ep 25)
Strike Witches 2 (TV)
Suzuka (TV)
Tales of Vesperia: The First Strike (movie) as Ivan
Terror in Resonance (TV) as Arata 'Nine' Kokonoe
Tokyo ESP (TV) as Washibana
Tokyo Ghoul (TV) as Nico
Tokyo Ghoul √A (TV) as Nico
Tokyo Ravens (TV)
Toriko (TV) as Wyne
(The) Tower of Druaga: the Sword of Uruk (TV)
Trigun: Badlands Rumble (movie)
Trinity Blood (TV) as Co-Pilot (ep 1)
Tsubasa: RESERVoir CHRoNiCLE (TV) as Announcer (eps 27-29)
Ultimate Otaku Teacher (TV) (ep 11)
Unbreakable Machine-Doll (TV) as Cruel
Vexille - 2077 Isolation of Japan (movie) as DAIWA Bot
Witchblade (TV) as Hiroki Segawa
Wolf Children (movie)
World Break: Aria of Curse for a Holy Swordsman (TV) as Lū Djishin
Yu Yu Hakusho: Ghost Files (TV) as M4 (ep 34); Shishiwakamaru
Yurikuma Arashi (TV) as Life Cool
This encyclopedia is collaboratively edited by the users of this site
DISCLAIMER add information report an error lookup sources
given name: A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
family name: A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z none