Yona of the Dawn (TV)

Have you seen this? want to / seen some / seen all

Alternative title:
Akatsuki no Yona (Japanese)
暁のヨナ (Japanese)
Objectionable content: Significant
Plot Summary: King Il of Kouka, a land said in legends to have been founded by four dragons, has only one remaining heir, a daughter named Yona. She lives a happy life in the palace with her cousin Soo-won, who she loves in spite of her father's opposition to them marrying. Her life is turned upside down when Soo-won murders her father and steals the throne. Yona, with her childhood friend and bodyguard Hak, must retreat to gather allies and reclaim her place as ruler of the kingdom.
User Ratings: 342 ratings have been given [details]
 Masterpiece: 36 votes (sub:31, dub:3, others:2
1 Russian dubbed
1 German subtitled
)
 Excellent: 122 votes (sub:115, dub:2, raw:1, others:4
2 Portuguese subtitled
1 Spanish subtitled
1 Russian subtitled
)
 Very good: 88 votes (sub:81, dub:3, raw:1, others:3
1 Russian subtitled
1 Portuguese subtitled
1 Spanish subtitled
)
 Good: 66 votes (sub:62, dub:1, others:3
1 Spanish subtitled
1 Russian dubbed
1 Italian subtitled
)
 Decent: 11 votes (sub:10, others:1
1 Portuguese subtitled
)
 So-so: 11 votes (sub:10, dub:1)
 Not really good: 3 votes (sub:3)
 Weak: 2 votes (sub:2)
 Bad: 2 votes (sub:2)
 Awful: -
 Worst ever: 1 vote (sub:1)
Seen in part or in whole by 626 users, rank: #1577 (of 6327)
Median rating: Very good
Arithmetic mean: 8.091 (Very good), std. dev.: 1.437, rank: #382 (of 6331)
Weighted mean: 8.061 (Very good), rank: #354 (of 6331) (seen all: 8.20 / seen some: 7.28 / won't finish: 4.19)
Bayesian estimate: 8.043 (Very good), rank: #265 (of 4833)
Number of episodes: 24
Episode titles: We have 24
Vintage: 2014-10-07 (Japan)
Opening Theme:
#1: "Akatsuki no Yona" (暁のヨナ;Yona of the Dawn) by Kunihiko Ryo (eps 1-14)
#2: "Akatsuki no Hana" (暁の華; Flower of the Dawn) by Cyntia
Ending Theme:
#1: "Yoru" (夜; Night) by vistlip
#2: "Akatsuki" (暁;Dawn) by Akiko Shikata (eps 15-24)
Insert song:
"Lucky Star" by Cyntia
News: Show:
You can contribute information to this page, but first you must login or register

Japanese staff
Japanese cast
Director: Kazuhiro Yoneda
Series Composition: Shinichi Inotsume
Screenplay:
Natsuko Takahashi (5 episodes
eps 3, 8, 10-11, 18
)

Seiko Takagi (4 episodes
eps 4, 7, 14, 19
)

Shinichi Inotsume (7 episodes
eps 1-2, 9, 15-17, 24
)

Shinsuke Onishi (5 episodes
eps 5-6, 12-13, 20
)

Tadashi Morishita (eps 21-23)
Storyboard:
Aki Hayashi (eps 7, 15)
Akitoshi Yokoyama (eps 6, 16)
Fumiya Kitajou (ED1; eps 2, 12, 19)
Hajime Minagi (ED2; ep 21)
Kazuhiro Yoneda (5 episodes
eps 1, 9-10, 15, 24
)

Masaki Kitamura (5 episodes
eps 4, 8, 11, 14, 18
)

Nagisa Miyazaki (eps 3, 10)
Sobo Takamura (ep 20)
Takeshi Furuta (OP2)
Toshiaki Kidokoro (ep 13)
Yoshinori Odaka (ep 17)
Yoshitomo Yonetani (OP1; eps 5, 22)
Yusuke Yamamoto (ep 23)
Episode Director:
Aki Hayashi (ep 7)
Fumiya Kitajou (OP1, ED1; eps 2, 12, 19)
Hajime Minagi (ED2)
Kazuhiro Yoneda (eps 1, 24)
Ken Ando (ep 16)
Kiyomu Fukuda (ep 21)
Masaki Matsumura (eps 5, 14)
Norihiko Nagahama (ep 15)
Takashi Andō (eps 11, 18, 22)
Takeshi Furuta (OP2)
Toshiaki Kidokoro (eps 8-9, 13, 20)
Yasuyuki Fuse (ep 3)
Yōko Kanemori (ep 6)
Yoshinori Odaka (eps 10, 17, 23)
Yūsuke Maruyama (ep 4)
Music: Kunihiko Ryo
Original creator: Mizuho Kusanagi
Character Design: Maho Yoshikawa
Art Director: Michie Watanabe
Chief Animation Director:
Yuko Kusumoto (OP1)
Yūko Matsui (OP2)
Animation Director:
Cindy H. Yamauchi (OP1; eps 5, 16, 22)
Daisuke Saito (ep 3)
Jun Takagi (eps 9, 17, 24)
Kazuyuki Igai (ep 9)
Keiichi Tsuboyama (eps 2, 10, 23)
Keiichirou Matsui (ep 24)
Keisuke Toyoda (ep 4)
Kenji Matsuoka (ep 4)
Kim Bo-Kyung (ep 21)
Kumiko Takayanagi (ep 24)
Maki Hashimoto (eps 3, 9)
Mifumi Tomita (4 episodes
eps 10, 13, 19, 24
)

Naoki Murakami (ep 14)
Noriko Ogura (eps 11, 18)
Noriko Otake (4 episodes
eps 8, 13, 19, 23
)

Saeko Ozawa (eps 14, 21, 24)
Shōko Yasuda (ep 3)
Shosuke Shimizu (eps 9, 14)
Tomoyuki Abe (ep 20)
Tomoyuki Kanno (eps 7, 15)
Wataru Yamamoto (OP2; eps 6, 12)
Yuichi Endo (ep 19)
Yuki Muraosa (ep 18)
Yuko Kusumoto (ED2; eps 1, 22-23)
Yūko Matsui (ED1; eps 1, 22)
Art design: Seiki Tamura
Sound Director: Yukio Nagasaki
Director of Photography: Toru Fukushi
Executive producer:
Haruki Nakayama (Marvelous AQL)
Michiyuki Honma (Studio Pierrot)
Toshirō Sakai (Hakusensha)
Producer:
Asuka Yamazaki (AT-X)
Hiroyuki Tajima (Docomo Anime Store)
Masashi Matsui (Studio Pierrot)
Megumi Natsunaka (Top-Insight)
Shinichiro Kitazawa (Tokyo MX)
Shiro Ishihara (Hakusensha)
Tomohiro Taguchi (Age Global Networks; eps 19-24)
Yoshito Danno (Marvelous AQL)

2D Work: Chie Katō
2nd Key Animation:
Ai Mochida (ep 24)
Aki Maeda (ep 1)
Aki Nakagawa (eps 8, 22)
Akiko Kawazoe (ep 18)
Ami Sedo (ep 8)
Anzu Katsuragi (ep 14)
Aya Nagumo (eps 1, 5, 19)
Ayako Satou (eps 2, 6)
Ayano Fujita (ep 14)
Ayumi Ueno (Animo Caramel; ep 19)
Chie Kinoshita (eps 12, 22)
Chizuru Inoue (Dogakobo; ep 16)
Choi Jong Gi (BSP; ep 20)
Etsuko Yamamoto (Dogakobo; ep 16)
Gyeong Cheon Hong (BSP; ep 20)
Haruo Miyagawa (ep 12)
Hayato Kikuchi (ep 18)
Heung Seok Ju (BSP; ep 20)
Hye Jung Jo (HANJIN ANIMATION; ep 21)
Hyung-Il Kim (BSP; ep 20)
Ichiro Uno (eps 16, 22)
Jeong Hwan Go (BSP; ep 20)
Ji Hye Ryang (BSP; ep 20)
Jian Wang (ep 21)
Jin Wook Lim (BSP; ep 20)
Jin Young Song (BSP; ep 20)
Juji Mizumura (drop; ep 16)
Kanari Yamada (Studio Wanpack; ep 1)
Kaori Takahashi (ep 24)
Kaori Takamura (ep 11)
Kazuko Hayakawa (ep 5)
Kazumasa Orii (eps 17, 22, 24)
Kenshin Ariga (eps 12, 19)
Kiyomi Yamashita (ep 18)
Kumiko Kawahara (eps 14, 16)
Kumiko Takayanagi (ep 1)
Kumiko Tokunaga (ep 6)
Kyoko Matsubara (eps 6, 10)
Kyoko Sugiyama (ep 18)
Maki Hashimoto (ep 9)
Makoto Shimojima (eps 5, 10, 22)
Masahiro Neriki (ep 2)
Masami Yamashita (eps 7, 15)
Masami Yamauchi (ep 14)
Megumi Wakayama (eps 22, 24)
Mi Young Hwang (BSP; ep 20)
Mifumi Tomita (ep 6)
Mika Ookubo (eps 5-6, 17)
Mikihiko Ando (ep 18)
Mineko Yagihara (ep 18)
Misako Yamaguchi (Studio Mark; ep 2)
Miyako Tsuji (ep 6)
Nana Yamazaki (Dogakobo; ep 16)
Naoki Takahashi (drop; ep 16)
Naoko Shōkin (ep 5)
Naomi Tachibana (ep 21)
Noboru Chigiri (ep 4)
Rinako Nishihara (ep 1)
Ryōko Mita (eps 2, 5)
Ryūma Haji (ep 18)
Sae Ishizuka (ep 4)
Saeko Ozawa (eps 12, 19)
Saki Tochitani (Studio Wanpack; ep 1)
Saki Yoshimura (Animo Caramel; 4 episodes
eps 10, 16, 19, 23
)

Satomi Uchida (ep 20)
Seong Beom Kim (BSP; ep 20)
Seungah Han (7 episodes
eps 4, 8, 10, 12, 17, 22-23
)

Shoko Fukumoto (ep 3)
Shūichi Inoue (ep 4)
Shuri Saito (Animo Caramel; ep 23)
Song Jeong Kim (HANJIN ANIMATION; ep 21)
Soo-Hyun Kang (HANJIN ANIMATION; ep 21)
Sun Young Noh (HANJIN ANIMATION; ep 21)
Sung-Ok Baek (HANJIN ANIMATION; ep 21)
Tadakatsu Yoshida (eps 2, 5, 12)
Taiki Etō (Studio Mark; ep 2)
Takanori Saitō (eps 12, 19)
Takehiro Kishimoto (ep 11)
Tetsuya Matsumoto (ep 22)
Tomoko Shimizu (ep 18)
Tomomi Ikeda (Studio Wanpack; ep 1)
Tsuguyuki Kubo (ep 5)
Wataru Sekimoto (ep 18)
Yasufumi Fujiki (ep 5)
Yoko Komaki (Studio Wanpack; ep 1)
Yōko Naeki (ep 10)
Yoko Suzuki (eps 2, 6)
Yoko Tsubaki (eps 11, 18)
Yoshiko Saitou (ep 22)
Yukiko Shimizu (ep 18)
Yurie Amano (ep 18)
3D CG:
Hisashi Akimoto (T2 Studio; ED2)
Tomoe Nitō (T2 Studio; ED2)
Animation Director Cooperation:
Cindy H. Yamauchi (eps 5, 24)
Keiichirou Matsui (eps 21-22)
Kumiko Takayanagi (eps 5, 14)
Mifumi Tomita (eps 5, 8, 14)
Noriko Otake (eps 14, 24)
Rie Nakanishi (ep 23)
Saeko Ozawa (ep 5)
Seungah Han (ep 21)
Wataru Yamamoto (ep 3)
Yuichi Endo (ep 13)
Yuka Katsutani (ep 21)
Yuko Kusumoto (eps 14, 17)
Yūko Matsui (4 episodes
eps 14, 19, 21, 24
)

Animation producer: Yoshihiko Tominaga
Assistant Animation Director: Miori Suzuki (ep 20)
Assistant producer: Shinya Kawabata
Background Art: Seiki Tamura (ED1)
Chief Producer:
Hajime Maruyama (Marvelous AQL)
Maki Shiraoka (Hakusensha)
Masato Takami (Pierrot)
Color Check:
Aiko Mizuno (ep 4)
Chiharu Yoshihara (eps 7, 15)
Fumie Kawamata (eps 2, 5, 24)
Keiko Shibuya (eps 3, 9, 14)
Kimiko Kojima (9 episodes
eps 6, 8, 10, 16-17, 19, 21-23
)

Maki Saitou (ep 18)
Makiko Yagihashi (10 episodes
eps 6-12 even, 16-17, 19, 21-23
)

Mayu Saito (ep 13)
Mizuho Yamada (ep 20)
Sakura Komatsu (ep 11)
Satoshi Inoue (ep 11)
Setsu Nagata (ep 15)
Takae Iijima (ep 14)
Tomoe Imamura (9 episodes
eps 6, 8, 10, 16-17, 19, 21-23
)

Yukiko Kakita (ED1-2; eps 1, 5, 24)
Yuri Shimizu (10 episodes
eps 6-12 even, 16-17, 19, 21-23
)

Color Check Cooperation:
Kimiko Kojima (ep 13)
Makiko Yagihashi (ep 13)
Tomoe Imamura (ep 13)
Yoshiko Takiguchi (ep 22)
Yukiko Kakita (ep 13)
Yuri Shimizu (ep 13)
Color design: Yukiko Kakita
Color setting:
Aiko Mizuno (ep 4)
Chiharu Yoshihara (eps 7, 15)
Fumie Kawamata (eps 5, 24)
Maki Saitou (ep 18)
Makiko Yagihashi (7 episodes
eps 6, 8, 12, 17-23 odd
)

Mayu Saito (ep 13)
Mizuho Yamada (ep 20)
Sakura Komatsu (ep 11)
Satoshi Inoue (ep 11)
Setsu Nagata (ep 15)
Tomoe Imamura (4 episodes
eps 10, 16, 21-22
)

Yuka Maniwa (eps 3, 9, 14)
Yukiko Kakita (ED1-2; eps 1-2, 5)
Digital Effects: Yui Itō
Editing: Kumiko Sakamoto
Effects Animation Cooperation: Hirofumi Masuda (ep 1)
Font Design: Chūzan Kuno (eps 9-24)
HD Editing: Junichi Arai
HD Editing Assistant:
Ryuichi Inoue (ep 9)
Yuu Oozeki (eps 1-8, 10-24)
HD Editing Manager: Yūsuke Katada
Image Direction: Toshiyuki Yamashita (Stereotype; OP1; eps 7, 9-14)
In-Between Animation:
Airi Taguchi (Pierrot Animation Room; 13 episodes
eps 1, 5, 8-9, 12-14, 17, 19, 21-24
)

Akari Matsumoto (Sakura Create; ep 8)
Aki Kobayashi (eps 12, 17)
Akiko Ikeda (Pierrot Animation Room; 16 episodes
eps 1-2, 5, 8-10, 12-14, 16-17, 19, 21-24
)

Asami Ishiura (eps 21, 23)
Chie Kinoshita (eps 2-3, 12, 17)
Chika Tamura (Ekura Animal; ep 10)
Daichi Miyawaki (Nomad; ep 6)
Emi Ikebuchi (4 episodes
eps 10, 13, 22-23
)

Fumie Kaneko (Pierrot Animation Room; 15 episodes
eps 1, 5, 8-10, 12-14, 16-17, 19, 21-24
)

Henry Thurlow (14 episodes
eps 1-2, 5, 8, 10, 12-13, 16-17, 19, 21-24
)

Hiroko Tezuka (11 episodes
eps 1-3, 6-12 even, 13, 19, 22-23
)

Hiromi Tsunematsu (Sakura Create; ep 8)
Hyo Weol Ju (Sakura Create; ep 8)
Ikue Murakami (eps 7, 15)
Ikuko Akiyoshi (eps 3, 9, 14)
Ilye Min Kim (HANJIN ANIMATION; ep 21)
Junichi Higuchi (ep 11)
Kaori Yasukawa (Pierrot Animation Room; 10 episodes
eps 8, 12-14, 17, 19, 21-24
)

Kazue Tsunoda (8 episodes
eps 1-2, 4, 6, 10, 12, 14, 23
)

Kazuya Komiyama (ep 11)
Kim Hong Gyu (HANJIN ANIMATION; ep 21)
Kyong-Ae Min (HANJIN ANIMATION; ep 21)
Mao Kusumi (ep 20)
Masami Yamauchi (ep 3)
Masanari Yamada (ep 4)
Mika Kimura (eps 7, 15)
Mikako Kunii (ep 11)
Mikako Tomomura (ep 3)
Miki Kaneko (eps 3-4, 12, 17)
Misaki Nishino (Pierrot Animation Room; 12 episodes
eps 1, 5, 8, 12-14, 17, 19, 21-24
)

Misuzu Ichinose (5 episodes
eps 2, 6, 10, 16, 24
)

Moe Kodama (Production Reed; eps 10-11)
Norimasa Kaniya (ep 11)
Rikiya Okano (Nomad; ep 6)
Risa Naka (Sakura Create; ep 8)
Ryo Umemoto (ep 11)
Ryota Michishita (ep 4)
Ryuji Tokunaga (ep 11)
Sean Moto Asano (Production Reed; eps 10-11)
Sento Nouiki (ep 11)
Seong Sin Park (HANJIN ANIMATION; ep 21)
Shiori Kurihara (Production Reed; eps 10-11)
Shunta Ōhama (Nomad; ep 6)
Takahiro Ando (ep 11)
Takeji Urata (eps 3, 9, 14)
Tamaki Ishii (Pierrot Animation Room; 16 episodes
eps 1-2, 5-6, 8, 10, 12-14, 16-17, 19, 21-24
)

Tatsushi Narita (ep 11)
Tomohiro Ueda (Nomad; ep 6)
Tomoko Murakami (Pierrot Animation Room; 15 episodes
eps 1-2, 5-6, 8, 10, 12-14, 16-17, 19, 22-24
)

Tomoyo Hata (Ekura Animal; ep 10)
Tsutomu Kaburaki (ep 11)
Yaeko Kodama (11 episodes
eps 1-2, 5, 10, 12, 16-17, 21-24
)

Yoshihiro Seo (ep 11)
Yuka Katsutani (Pierrot Animation Room; 15 episodes
eps 2, 5, 8-10, 12-14, 16-17, 19, 21-24
)

Yukako Uehara (Nomad; ep 6)
Yūki Ichijima (ep 4)
Yukiko Masuda (Pierrot Animation Room; 14 episodes
eps 1, 5, 8, 10, 12-14, 16-17, 19, 21-24
)

Yukiko Nabeshima (ep 11)
Yuko Narimatsu (ep 11)
Yumiko Mizuno (ep 11)
Yuri Nohara (Production Reed; eps 10-11)
Yuta Mizuguchi (ep 11)
Yūta Kevin Kenmotsu (ep 11)
In-Between Check:
Ayaka Hakkaku (ep 11)
Chie Kinoshita (ED1; 4 episodes
eps 10, 13-14, 17
)

Hiroyuki Saitou (ep 18)
Ikuko Akiyoshi (eps 3, 9, 14)
Misuzu Ichinose (6 episodes
eps 2, 6, 10, 16, 21, 23
)

Ryota Michishita (ep 4)
Tatsushi Narita (ep 11)
Toshimi Tanaka (eps 7, 15)
Yaeko Kodama (ep 14)
Yuka Katsutani (ED2; 9 episodes
eps 1, 5, 8, 12-13, 17, 19, 22, 24
)

In-Between Check Cooperation: Chie Kinoshita (eps 3, 9)
Key Animation:
Ai Mochida (eps 12, 17, 23)
Aiko Funamichi (ep 21)
Aki Maeda (5 episodes
eps 6, 8, 12, 23-24
)

Aki Nakagawa (eps 13, 19)
Akihito Aoki (ep 8)
Akitoshi Yokoyama (eps 5, 21)
Anzu Katsuragi (4 episodes
eps 1, 8, 13, 23
)

Aoi Toyomane (ep 20)
Asuka Shimizu (eps 11, 18)
Atsushi Komori (ep 10)
Aya Nagumo (4 episodes
eps 2, 8, 13, 22
)

Ayako Kakiuchi (Studio Gimlet; ep 15)
Ayako Satou (OP1; ep 10)
Ayano Fujita (ep 12)
Bong Duk Kim (ep 21)
Chie Kinoshita (eps 2, 8)
Chihiro Nishikawa (ep 22)
Chiyoko Sakamoto (ep 5)
Choi Jong Gi (BSP; ep 20)
Dana Shuhara (ep 18)
Eitaro Abe (ep 21)
Etsuko Kawano (ep 19)
Fumiyo Kimura (5 episodes
eps 1, 6, 16, 22, 24
)

Ga Bo Seong (ep 4)
Genki Yagi (ep 21)
Gi Nam Kim (BSP; ep 20)
Gorou Sessha (eps 6, 17)
Haruo Miyagawa (5 episodes
eps 10, 13, 19, 22, 24
)

Heung Seok Ju (BSP; ep 20)
Hidehiko Okano (eps 2, 8, 12)
Hidenori Inami (eps 7, 21)
Hidetsugu Ito (ep 6)
Hirofumi Yamashita (ep 16)
Hiroki Fukuda (ep 1)
Hiroki Kusuda (eps 11, 18)
Hiroki Takagi (OP1-2)
Hiroshi Kawasaki (ep 22)
Hirotaka Marufuji (ep 22)
Hiroto Tanaka (ep 22)
Hisashi Eguchi (eps 1, 10)
Hisashi Mitsui (eps 7, 15)
Hitomi Hasegawa (ep 6)
Hitomi Tominaga (eps 7, 15)
Honoo Murakami (ep 3)
Hyo Sang Ryu (ep 7)
Hyung Shic Jang (BSP; ep 20)
Hyung-Il Kim (BSP; ep 20)
Ichiro Uno (eps 22-23)
Jin Wook Lim (BSP; ep 20)
Jun Hanzawa (ep 21)
Junko Matsushita (ep 11)
Kana Kōno (ep 4)
Kaori Takahashi (eps 5, 13, 17)
Kaori Takamura (ep 18)
Katsuhiro Takagi (eps 2, 16)
Katsuji Matsumoto (4 episodes
eps 5, 12, 17, 23
)

Katsushi Suzuki (ep 11)
Kazue Hashimoto (eps 8, 23)
Kazuhiko Abe (eps 7, 15)
Kazuko Matsumura (4 episodes
eps 5, 12, 17, 24
)

Kazumasa Orii (OP2; 4 episodes
eps 2, 6, 16, 22
)

Kazumasa Takeuchi (eps 3, 9, 14)
Kazunori Takahashi (ep 11)
Keiichi Tsuboyama (ep 16)
Keiji Kawakubo (ep 4)
Keiko Ishii (ep 20)
Keisuke Toyoda (ep 4)
Kenshin Ariga (eps 7, 15)
Kenta Komiya (eps 9, 14)
Kiyomi Masuda (eps 5, 13, 17)
Kiyomu Fukuda (ep 21)
Koichi Nakaya (eps 3, 22)
Koiko Minamihara (ep 9)
Kouji Ogawa (ep 18)
Kumiko Katou (4 episodes
eps 5, 12, 17, 24
)

Kumiko Kawahara (eps 1, 8, 13)
Kumiko Numata (eps 17, 24)
Kumiko Takayanagi (OP; OP1-2; 6 episodes
eps 2, 5, 12, 16, 22, 24
)

Kumiko Tokunaga (ep 10)
Kyohei Ohyabu (4 episodes
eps 8, 13, 19, 24
)

Kyoko Matsubara (5 episodes
eps 5, 12-13, 19, 24
)

Kyoko Sugiyama (eps 7, 11, 15)
Makoto Shimojima (eps 2, 16, 22)
Mana Tanaka (ep 4)
Manabu Shioda (ep 18)
Masaaki Endou (ep 22)
Masahiko Maruyama (ep 7)
Masahiro Neriki (OP2; 5 episodes
eps 10, 13, 19, 22, 24
)

Masahiro Toriumi (ep 24)
Masaki Matsumura (ep 14)
Masami Abe (ep 21)
Masami Goto (eps 11, 18)
Masami Yamauchi (eps 3, 9)
Masashi Sato (eps 3, 9, 14)
Masatoshi Tomata (ep 17)
Masayo Matsumoto (eps 8, 19)
Masayuki Katou (ep 1)
Masayuki Kouda (OP2)
Masumi Kōketsu (eps 7, 15)
Maya Uenishi (Angle; eps 7, 15)
Megumi Wakayama (OP2; 4 episodes
eps 1, 6, 13, 22
)

Mifumi Tomita (OP1; eps 8, 19, 24)
Miho Hanada (ep 17)
Mika Ookubo (4 episodes
eps 8, 12-13, 19
)

Mineko Yagihara (ep 11)
Mitsushi Kasano (eps 11, 18)
Mitsutoshi Kubo (eps 11, 22)
Miyako Tsuji (ep 10)
Miyuki Goto (eps 11, 18)
Miyuki Inoue (ep 5)
Motonori Nishibe (eps 7, 9)
Naoko Hayashi (ep 14)
Naoko Takahashi (ep 3)
Naoyuki Asano (ep 2)
Noboru Kawamori (Angle; eps 7, 15)
Norifumi Okuno (AJ; eps 7, 15)
Noriko Itou (ep 23)
Noriko Ogura (ep 24)
Noriko Otake (OP1-2; ep 2)
Osamu Kurosawa (eps 11, 18)
Reika Hoshino (eps 1, 8, 19)
Rie Ikegami (Angle; eps 7, 15)
Rie Nakanishi (OP2; 9 episodes
eps 1-2, 5, 10, 12-13, 17, 23-24
)

Rinako Nishihara (5 episodes
eps 2, 5, 13, 17, 23
)

Rumi Abe (4 episodes
eps 11-12, 17, 24
)

Ryang Hyun Oh (BSP; ep 20)
Ryoji Nakamori (ep 17)
Ryōko Mita (7 episodes
eps 1, 6, 10, 13, 16, 23-24
)

Ryota Michishita (ep 16)
Sadatoshi Matsuzaka (ep 16)
Saeko Ozawa (OP1; 7 episodes
eps 1-2, 5, 10, 14, 17, 24
)

Saki Tochitani (eps 8, 19)
Sakura Takagi (ep 4)
Sanae Narazaki (OP1; eps 1, 13, 17)
Saori Hosoda (Studio Gimlet; eps 7, 14)
Satoru Yamashita (eps 7, 15)
Satoshi Koike (OP1)
Seungah Han (OP1-2; 9 episodes
eps 1-2, 6, 10, 13, 16, 19, 22, 24
)

Shigenori Awai (ep 11)
Shiho Kosaka (eps 3, 9, 14)
Shingo Okano (ep 6)
Shinichi Iimura (6 episodes
eps 5, 7, 11, 15, 18-19
)

Shinichi Nozaki (eps 3, 14)
Shino Ikeda (ep 19)
Shintaro Tsubota (ep 3)
Shinya Kouno (eps 10, 22)
Shiori Ariga (5 episodes
eps 1, 6, 17, 23-24
)

Shiori Kawano (ep 20)
Sho Yamamoto (OP1; 7 episodes
eps 1-2, 10, 12, 16, 22, 24
)

Shoko Fukumoto (ep 9)
Sotaro Shiraishi (ep 21)
Tadakatsu Yoshida (5 episodes
eps 10, 13, 16, 22, 24
)

Tadashi Fukuda (OP2; 6 episodes
eps 1, 6, 8, 12, 19, 22
)

Tadashi Matsuzaki (OP2; ep 23)
Taeko Oda (ep 5)
Takaaki Sekizaki (ep 18)
Takahiro Ninagawa (ep 11)
Takanori Saitō (ED1-2; 9 episodes
eps 1, 5-6, 8, 10, 13, 17, 23-24
)

Takanori Yamamoto (ep 21)
Takashi Koizumi (ep 21)
Takashi Yasui (ep 14)
Takashi Yoshiyama (ep 24)
Takayuki Gotan (OP2)
Tatsuro Nagai (ep 23)
Teruko Takejima (eps 7, 15)
Tomoaki Tomita (ep 20)
Tomoe Nishio (ep 16)
Tomoka Nukano (ep 9)
Tomoki Mizuno (eps 11, 18)
Tomoko Kusuki (eps 9, 14)
Tomoko Mochizuki (ep 9)
Tomomi Ishii (ep 8)
Tomoyuki Kanno (eps 7, 15)
Tomoyuki Ohshita (ep 3)
Toshiro Fujii (OP2)
Toshiyuki Yoshioka (ep 21)
Tsuguyuki Kubo (eps 8, 12, 19)
Wataru Yamamoto (OP1; eps 6, 16, 23)
Yasufumi Fujiki (ep 12)
Yasuharu Asawa (eps 3, 9, 14)
Yasuhiro Ueno (eps 11, 18)
Yasushi Shingou (eps 11, 18, 22)
Yayoi Komine (ep 4)
Yohko Ariizumi (ep 21)
Yōko Naeki (ep 12)
Yoshie Kimoto (ep 22)
Yoshihiro Sugano (ep 15)
Yoshiki Mizuno (ep 11)
Yoshiko Takemoto (eps 1, 8, 19)
Yoshitaka Nagata (ep 18)
Yoshiyuki Kishi (eps 23-24)
Yuichi Endo (5 episodes
eps 1-2, 5, 12, 19
)

Yūji Wada (eps 3, 9, 14)
Yukari Ishii (ep 20)
Yūki Ichijima (ep 4)
Yuki Muraosa (eps 14, 18)
Yūki Shigeuchi (AJ; eps 7, 15)
Yūko Matsui (ED1)
Yumeko Hamada (ep 20)
Yuriko Ikehara (eps 3, 9)
Yuu Kaneshiro (ep 11)
Yuu Takahashi (ep 20)
Motion Graphics: Tatsuya Kitamoto (Code; OP1; eps 7, 9-14)
Music producer: Yoichi Honda
Original Logo Design: Seiichiro Ikariya (fabric engine)
Planning:
Chidoku Huang (Top-Insight)
Eiji Kato (Age Global Networks; eps 19-24)
Hitoyasu Oyama (Tokyo MX)
Kazunori Ueda
Kenhaku Ueda (Studio Pierrot)
Manabu Tamura (VAP; eps 1-18)
Takahiro Yagura (Hakusensha)
Takeshi Yasuda (Docomo Anime Store)
Tetsuya Dobashi (AT-X)
Yoshiaki Matsumoto (Marvelous AQL)
Planning Cooperation:
Haruka Yamaguchi
Konatsu Matsushita (Hakusensha Hanatoyume Editing Dept.)
Tatsuhiro Nishiuchi
Yasushi Koike
Production Advancement:
Daisuke Nishioka (ep 14)
Hiroshi Kunosato (ep 21)
Kanta Hanayama (ep 4)
Katsuyuki Murai (eps 11, 18)
Masahiro Iwata (eps 7, 15)
Masayuki Irisawa (eps 3, 9, 14)
Miho Endo (4 episodes
eps 2, 10, 16, 22
)

Minako Kato (eps 8, 13, 19)
Nobuhiko Kobayashi (ep 4)
Saori Yamagami (OP1; ep 23)
Shōtarō Shiratani (ED2)
Sung Hyuk Yoon (ep 21)
Takashi Ueno (eps 1, 8)
Takeshi Toda (ep 20)
Wataru Hamamoto (OP2, ED1; 4 episodes
eps 5, 12, 17, 24
)

Production Desk: Asami Hirayama
Production Support:
Kōsuke Yokota (ep 14)
Takashi Ueno (ep 14)
Prop Design: Haruo Miyagawa
Recording Assistant: Nozomi Mashita
Setting Production:
Saori Yamagami (eps 9-24)
Shōtarō Shiratani
Sound Effects: Yasuyuki Konno
Sound Effects Assistant: Shota Yaso
Sound Mixing: Kenji Hoshino
Sound Production Manager: Jun Otsubo
Special Thanks To: Yoshitomo Yonetani (OP2)
Sub-Character Design:
Yuko Kusumoto
Yūko Matsui
Theme Song Arrangement: Akiko Shikata (ED2)
Theme Song Composition: Akiko Shikata (ED2)
Theme Song Lyrics: Akiko Shikata (ED2)
Theme Song Performance:
Akiko Shikata (ED2)
Cyntia (OP2)
vistlip (ED)
Weapon Design: Sho Yamamoto
Chiwa Saito as Yona
Tomoaki Maeno as Son Hak

Hiro Shimono as Jeno (ep 24)
Junichi Suwabe as Jeaha
Katsuhiko Sasaki as Son Mun-deok
Masakazu Morita as Gija
Nobuhiko Okamoto as Sinha
Yūsuke Kobayashi as Su-Won

Ai Kayano as Yūno (ep 16)
Akira Ishida as An Joon-Gi (ep 4)
Anna Mugiho as
Wind Clan member (eps 4-5)
Young lady (ep 21)
Asuna Tomari as Audience Member (ep 16)
Ayahi Takagaki as Son Hak (young; ep 3)
Daichi Hayashi as
Guard (ep 2)
Shopkeeper (ep 18)
Daiki Hamano as Mua (eps 16, 23)
Eiichirō Tokumoto as
Guard (eps 2-3)
Robber (ep 11)
Shopkeeper (ep 5)
Soldier (ep 16)
Toku (eps 17-23)
Villager (eps 10, 12-15)
Visitor (ep 1)
Weapon salesman (ep 9)
Wind Clan member (ep 4)
Eiji Takeuchi as Government official (eps 21-22)
Eri Saita as Old woman (ep 8)
Hanako Omine as Audience Member (ep 16)
Haruka Chisuga as
Court lady (ep 1)
Girl (ep 22)
Kija (young; ep 10)
Wind Clan member (ep 4)
Woman (ep 17)
Young lady (ep 21)
Haruna Kawai as Audience Member (ep 16)
Haruo Satou as Elder (eps 12, 14)
Hideyuki Hori as Four Dragons (4 episodes
eps 7, 10, 13, 18
)
Hiroyuki Endou as
Fukuchi (eps 4-5)
Guard (eps 2-3)
Maya (eps 17-23)
Robber (ep 11)
Soldier (ep 16)
Villager (eps 9, 12-14)
Hiroyuki Yoshino as Kye-Sook
Hisako Kyouda as Elderly Woman (ep 10)
Hisao Egawa as Yu-Hon (Soo-won's father)
Jun'ichi Kanemaru as Ik-su (eps 6-9, 24)
Junichi Yanagita as
Civil official (ep 1)
Guard (eps 2-3)
Gyoku (ep 16)
Previous Generation White Dragon (ep 10)
Robber (ep 11)
Ryō (eps 17-22)
Soldier (ep 6)
Villager (eps 9, 12)
Wind Clan member (eps 4-5)
Yodor (eps 13-14)
Kazuhiro Nakaya as Han Joo-Doh
Kazutomi Yamamoto as Min-su (eps 1-2)
Kenn as Tae-woo (eps 4-6, 15)
Kokoro Kikuchi as Tae-yeon (eps 4-5)
Masaki Aizawa as Lee Geun-Tae (eps 4, 15-16)
Maya Enoyoshi as Audience Member (ep 16)
Minami Shinoda as Audience Member (ep 16)
Mitsuru Miyamoto as Previous generation Blue Dragon (Ao) (eps 12, 14)
Natsumi Takamori as Yuri (eps 21-23)
Nobuaki Kanemitsu as
Merchant (ep 9)
Rowen (eps 20, 22-23)
Uncle (ep 10)
Nobuhiko Okamoto as Heang-dea (eps 4-5)
Nobuo Tobita as Gang Su-jin (eps 4, 6)
Nozomi Yamamoto as
Ao
Child (ep 9)
Soo-won (young; eps 1, 3)
Wind Clan member (ep 4)
Rikako Yamaguchi as
Girl (ep 20)
Medical official (ep 3)
Mother (ep 9)
Taso's Wife (ep 14)
Villager (ep 10)
Wind Clan Member (ep 5)
Woman (ep 17)
Young lady (ep 21)
Sanae Kobayashi as Sinha (young; eps 12-13)
Shigeru Chiba as Old Man Hide (eps 15-16)
Shouto Kashii as Soldier (ep 6)
Shusaku Shirakawa as
Civil official (ep 1)
Guard (ep 2)
Robber (ep 11)
Soldier (eps 6, 16)
Taso (eps 12, 14)
Tatsu (eps 17-23)
Villager (eps 9-10, 13)
Wind Clan Member (ep 4)
Susumu Akagi as King Il (eps 1, 3, 7, 15)
Takahiro Mizushima as Choruran (ep 15)
Takahiro Sakurai as Gang Tae-jun (eps 3-6, 23)
Takayuki Sugo as Yan Kumji (eps 21-22)
Toru Ohkawa as King Hiryuu (eps 7, 24)
Yōhei Osa as Government official (ep 21)
Yoshiko Sakakibara as Gigan (eps 17-23)
Japanese companies
2D Works: T2 Studio
2nd Key Animation:
Ace Company (eps 3, 9)
AI (ep 4)
Anihouse Sun (ep 22)
Animation Planet (eps 2, 11)
Animo Caramel (6 episodes
eps 10, 16, 19, 22-24
)

Art Base Ban (ep 2)
Bee-Kett-Style (eps 11, 18)
BSP (ep 20)
Candy Box (ep 24)
D-Motion (ep 18)
Digicraft (ep 17)
Doga Kobo (eps 16, 19)
drop (ep 16)
Eslite Animation (ep 22)
FAI (ep 4)
Graphinica (eps 17, 19)
Hanjin Animation (ep 21)
Jumondo (eps 4, 11, 18)
Mouse (eps 22, 24)
MSJ (ep 14)
Nakamura Production (5 episodes
eps 4, 6, 10, 16, 22
)

NARA Animation (ep 22)
OZ inc. (ep 11)
Pierrot Plus (ep 19)
Studio Analog (ep 18)
Studio Cj (ep 15)
Studio Elle (ep 19)
Studio Graffiti (eps 22, 24)
Studio Mark (ep 2)
Studio Wanpack (ep 1)
Triple A (eps 22-23)
UEC (ep 4)
Wombat (ep 14)
3DCGI: T2 Studio (ED 2)
Animation Check: Digital Network Animation (ep 20)
Animation Production: Pierrot
Broadcaster:
AT-X
Tokyo MX
Color Specification: T2 Studio
Editing: Jay Film
Font Cooperation: Font Works (eps 2-24)
In-Between Animation:
Ace Company (eps 3, 9, 11)
Anihouse Sun (eps 5-6, 12)
Asahi Production (ep 23)
asread (ep 11)
Big Owl (eps 20, 24)
BSP (eps 20, 24)
C2C (ep 11)
Candy Box (ep 12)
CLC (ep 23)
Core (ep 24)
Digicraft (eps 5, 17)
Diomedea (eps 6, 8)
Doga Kobo (ep 2)
drop (ep 24)
Ekura Animal (5 episodes
eps 1-2, 6, 8, 10
)

Eslite Animation (14 episodes
eps 1-2, 5-6, 10-16 even, 17, 19, 21-24
)

GAINAX (ep 6)
GALLOP (ep 8)
Hanjin Animation (ep 21)
Hayashi KK (ep 15)
Hoods Entertainment (eps 6, 8)
Jumondo (8 episodes
eps 1, 3, 6, 8-9, 11, 23-24
)

MSJ (eps 3, 9)
Mugenkan (ep 1)
Nakamura Production (eps 2, 4, 6, 23)
NARA Animation (12 episodes
eps 1-2, 5-6, 8, 10, 13-14, 16, 19, 21, 23
)

Nomad (ep 6)
OZ inc. (ep 11)
Production IMS (ep 11)
Production Reed (6 episodes
eps 2, 5-6, 8, 10-11
)

RIC (5 episodes
eps 6, 8, 11, 18, 23
)

Sakura Create (5 episodes
eps 1, 5-6, 8, 23
)

Seong Bo Yang Haeng (eps 1, 6)
Studio Cj (eps 7, 15)
Studio DEEN (eps 5-6)
Studio Elle (eps 8, 11)
Studio Gimlet (ep 3)
Studio Mark (ep 11)
Studio MAT (ep 2)
Studio Myu (ep 4)
Studio Pierrot Animation Room (eps 3, 9, 14)
TAP (ep 3)
TNK (ep 11)
Triple A (eps 7, 15)
UEC (eps 4, 20)
White Line (ep 9)
Yuhodo
In-between Check: Digital Network Animation (ep 20)
Key Animation:
AJ (eps 7, 15)
Angle (eps 7, 15)
BSP (ep 20)
Jumondo (ep 3)
Production I.G (ep 15)
Studio Gimlet (eps 7, 15)
UEC (ep 4)
union CHO (ep 14)
White Line (ep 9)
Logo Design: Pierrot Design Room
Music Production:
Marvelous AQL
Pierrot
Photography: T2 Studio
Photography Cooperation: TeamHome
Production Assistance:
Albion (ep 4)
Dangun Pictures (eps 7, 15)
Daume (eps 3, 9, 14)
Digital Network Animation (ep 20)
Peace & Kindness (eps 11, 18)
Recording Studio: Delphi Sound
Sound Production: Delphi Sound
special effects: T2 Studio
Video Editing: Q-Tec
English cast
English staff
ADR Director: Colleen Clinkenbeard
Script:
Emily Neves (eps 15, 18)
Monica Rial
Translation: Maiko Hoshino
Executive producer: Gen Fukunaga
ADR Engineer: Alyssa Galindo
Assistant ADR Director: Clifford Chapin
Subtitle Editor: Laura Wyrick (Crunchyroll)
Monica Rial as Yona

Eric Vale as Sinha
Ian Sinclair as Gija
Joel McDonald as Jae-ha
Josh Grelle as Jeno (ep 24)
Micah Solusod as Su-Won
Robert McCollum as Han Ju-Do

Alan Chow as Pirate
Alexis Tipton as Yuno (ep 16)
Brandon Potter as Lee Guen-Tae (eps 4, 15-16)
Chris Burnett as Cheol-Ran (ep 15)
Jamie Marchi as Yuri (eps 21-23)
Ryan Reynolds as Maya (eps 17-23)
Wendy Powell as Gi-Gan (eps 17-23)

English companies
This encyclopedia is collaboratively edited by the users of this site
DISCLAIMER add information report an error lookup sources

# A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Anime anthology