Ghost Hound (TV)

Have you seen this? want to / seen some / seen all
Alternative title:
Shinreigari (Japanese)
神霊狩 (Japanese)
Objectionable content: Significant
Copyright notice: ©2007 Production I.G•Shirow Masamune / GHOST HOUND Production Committee
Plot Summary: Production IG's 20th Anniversary Project, Ghost Hound is set in the modest town of Suiten, located in a desolate region in the island of Kyūshū. The story follows the experiences of three boys who have had traumatic experiences in childhood from which they have learned to transfer their souls to a parallel world known as the "Unseen World". The Unseen World is however undergoing a change, with its ghosts starting to appear in the real world, altering it in unpredictable ways.
User Ratings: 1117 ratings have been given [details]
 Masterpiece: 86 votes (sub:67, dub:12, raw:3, ?:1, others:3
1 Russian subtitled
1 Spanish subtitled
1 Italian subtitled
)
 Excellent: 238 votes (sub:189, dub:38, raw:1, ?:1, others:9
6 Spanish subtitled
2 French subtitled
1 Italian subtitled
)
 Very good: 305 votes (sub:245, dub:47, ?:1, edit.dub:1, others:11
6 Spanish subtitled
2 Portuguese subtitled
1 Italian subtitled
1 French subtitled
1 Spanish edited dub
)
 Good: 212 votes (sub:170, dub:37, raw:1, others:4
1 Spanish subtitled
1 Spanish dubbed
1 Polish subtitled
1 French subtitled
)
 Decent: 135 votes (sub:105, dub:25, others:5
2 Spanish subtitled
1 Spanish dubbed
1 German subtitled
1 Chinese Mandarin subtitled
)
 So-so: 96 votes (sub:87, dub:9)
 Not really good: 19 votes (sub:15, dub:3, ?:1)
 Weak: 13 votes (sub:8, dub:4, others:1
1 Portuguese subtitled
)
 Bad: 6 votes (sub:4, dub:1, others:1
1 Portuguese subtitled
)
 Awful: 5 votes (sub:4, dub:1)
 Worst ever: 2 votes (sub:2)
Seen in part or in whole by 1995 users, rank: #525 (of 6067)
Median rating: Very good
Arithmetic mean: 7.474 (Good+), std. dev.: 1.6677, rank: #1290 (of 6061)
Weighted mean: 7.451 (Good+), rank: #1167 (of 6061) (seen all: 7.54 / seen some: 7.38 / won't finish: 5.02)
Bayesian estimate: 7.452 (Good+), rank: #967 (of 4611)
Running time: 25 minutes per episode
Number of episodes: 22
Episode titles: We have 22
Vintage:
2007-10-18 to 2008-04-03
2008-05-29 to 2008-05-30 (Germany - 9th Japanese Filmfestival Hamburg)
Release dates: We have 2
Opening Theme:
"Poltergeist" (ポルターガイスト) by Mayumi Kojima
Ending Theme:
"Call My Name ~Kazenari no Oka~" (Call My Name ~風鳴りの丘~) by Yucca
Trivia: We have 1
Reviews:
Ghost Hound Blu-Ray (Nov 3, 2010)
Ghost Hound Sub.DVD 2 (Mar 19, 2010)
Ghost Hound Sub.DVD 1 (Oct 24, 2009)
News: Show:
You can contribute information to this page, but first you must login or register

Blu-Ray (Region A)
    Ghost Hound - Complete Collection (Blu-Ray) 2010-09-14 (from $48.81)
DVD (Region 1)
    Ghost Hound - Complete Collection (DVD) 2010-09-14 (from $37.29)
    Ghost Hound - Collection 1 (Sub.DVD) 2009-10-20 (from $12.99)
    Ghost Hound - Collection 2 (Sub.DVD) 2009-12-15 (from $12.99)

Japanese staff
Japanese cast
Director: Ryutaro Nakamura
Series Composition: Chiaki J. Konaka
Screenplay:
Chiaki J. Konaka
Daishiro Tanimura (eps 11 coop, 19)
Storyboard:
Daisuke Tsukushi (ep 11)
Itsuro Kawasaki (eps 7, 13)
Katsuhisa Yamada (6 episodes
eps 6, 8, 12, 14, 18, 20
)

Ryugu Akebono (ep 10)
Ryutaro Nakamura (OP, ED; eps 1-2, 22)
Takashi Andō (ep 16)
Tarou Iwasaki (eps 3, 9, 17)
Toshiya Niidome (eps 15, 19, 21)
Yoshitaka Koyama (eps 4-5)
Episode Director:
Daisuke Takashima (ep 14)
Daisuke Tsukushi (eps 5, 11, 19)
Hiroshi Tamada (eps 6, 12)
Hodaka Kuramoto (eps 10, 18)
Itsuro Kawasaki (eps 7, 13)
Keishin Jo (ep 13 asst)
Kenichi Matsuzawa (ep 4)
Ryutaro Nakamura (OP, ED; eps 1-2, 22)
Takashi Andō (eps 8, 16)
Tarou Iwasaki (eps 3, 9, 17)
Toshiya Niidome (eps 15, 21)
Yasuhiro Geshi (ep 20)
Music: TENG
Original creator: Masamune Shirow
Character Design: Mariko Oka
Art Director: Hiromasa Ogura
Chief Animation Director: Mariko Oka
Animation Director:
Akiharu Ishii (OP; 4 episodes
eps 2, 12, 20, 22 asst
)

Akira Tabata (ep 16)
Hitomi Matsuura (4 episodes
eps 8, 14, 18, 20 asst
)

Jouji Sawada (eps 6, 10, 16)
Kyoko Kotani (4 episodes
eps 5, 13, 19, 22 asst
)

Mariko Oka (OP, ED; eps 1, 22)
Masahiro Hamamori (ep 4)
Minoru Ueda (5 episodes
eps 3-4, 11, 17, 22
)

Mitsunori Nakamura (4 episodes
eps 7, 15, 21, 22 asst
)

Seiya Numata (ep 22 asst)
Toshiyuki Yahagi (ep 9)
Art design: Kazuhiro Arai
3D Director: Kenji Kobayashi
Sound Director: Yota Tsuruoka
Director of Photography: Naoyuki Ohba
2nd Key Animation:
Akie Tsutsumi (ep 10)
Akiko Kumata (ep 22)
Akira Tabata (ep 8)
Ayako Oonuma (Minamimachi Bugyosho; ep 13)
Daisuke Sakamukai (5 episodes
eps 4, 8-14 even
)

Hiroshi Oikawa (ep 16)
Hiroyuki Hojo (ep 4)
Jae-Young Kim (ep 20)
Jiro Murakami (eps 8, 12)
Kan Terada (Jungle Gym; ep 10)
Kanako Araki (Jungle Gym; ep 14)
Kantaro Suzuki (ep 4)
Katsura Tsushima (eps 19, 21)
Kimihiko Higuchi (Rising Force; ep 14)
Mamoru Tamiya (Jungle Gym; eps 4, 8)
Masahiro Matsushita (ep 22)
Masami Yamauchi (5 episodes
eps 4, 8, 16, 18, 20
)

Masato Numazu (ep 10)
Mayu Hoshino (5 episodes
eps 4, 12, 16, 18, 20
)

Miwako Tobita (ep 10)
Miyuki Arai (6 episodes
eps 4, 8, 10, 12, 16, 18
)

Naoko Yukida (ep 19)
Naomi Utsuno (Wombat; ep 11)
Narumi Takahashi (4 episodes
eps 8, 12, 16, 18
)

Rie Aoki (Yumeta Company; ep 8)
Seiya Numata (ep 22)
Shintarou Douge (ep 7)
Si-Eun Lee (eps 7, 19)
Takashi Kojima (Jungle Gym; ep 14)
Takashi Torii (Minamimachi Bugyosho; ep 13)
Takehiro Suzuki (Wombat; ep 11)
Tomohiro Noda (Yumeta Company; ep 8)
Toshiyuki Nanto (ep 21)
Yasutaka Kubota (ep 9)
Yōko Suzuka (Wombat; ep 11)
Yuki Sato (ep 20)
Yukinobu Yamada (4 episodes
eps 8, 12, 18, 20
)

Yumi Yoshinuma (Minamimachi Bugyosho; ep 11)
Yun Ki Kim (eps 19, 22)
3D Work:
Erika Asano (Shift R; 17 episodes
eps 2-7, 9-11, 13-14, 16-18, 20-22
)

Hidekazu Takahashi (Shift R; 18 episodes
eps 2-10, 12, 14-18, 20-22
)

Kenji Kobayashi (Shift R; eps 1-18, 20-22)
Takashi Tanahashi (Shift R; eps 2, 4, 7, 11)
Tsutomu Nagai (Shift R; ep 1)
Yasuyuki Otsuka (Shift R; ep 1)
Animation producer: Toru Kawaguchi
Assistant producer:
Jōji Wada
Yuko Fujino
Background Art:
Akane Iwaguma (Ogura Workshop; eps 1-22)
Akiko Fudo (Ogura Workshop; ep 1)
Ayumu Inaba (Bamboo; ep 6)
Emi Kitahara (Studio Fuga; ep 22)
Eri Mizukami (Bamboo; eps 6, 22)
Hiroshi Gouroku (Ogura Workshop; 7 episodes
eps 10-13, 18-20
)

Hiroshi Nitta (Telecom Animation Film; ep 10)
Hiroshi Ohno (Studio Fuga; ep 21)
Hiroyuki Hasegawa (Ishigaki Production; ep 5)
Hiroyuki Tsubaki (eps 10, 19)
Ichirou Tatsuta (Studio Fuga; ep 22)
Kaori Yasumi (Studio Fuga; ep 21)
Kayo Kojio (Bamboo; ep 22)
Kengo Iwashita (Studio Homare; eps 7-11)
Koji Nagasawa (Ogura Workshop; 18 episodes
eps 1-2, 5-15, 17, 19-22
)

Kumiko Ono (Studio Fuga; ep 21)
Miho Tokita (Studio Fuga; ep 22)
Mika Nishimura (Ogura Workshop; eps 1-22)
Naoko Yamada (Bamboo; eps 6, 22)
Reiko Sudo (Ogura Workshop)
Rie Takeuchi (Telecom Animation Film; eps 9-10)
Riko Sudo (Ogura Workshop; eps 1-22)
Satoko Shinohara (Bamboo; eps 6, 22)
Seiko Furuoka (Ogura Workshop)
Seiko Yoshioka (Ogura Workshop; eps 1-22)
Shunsuke Suzuki (Studio Fuga; ep 22)
Takamasa Masuki (Bamboo; ep 22)
Takanori Tanaka (Ogura Workshop; 18 episodes
eps 2-6, 9-18, 20-22
)

Takashi Fukushima (Ishigaki Production; ep 5)
Takayo Nishino (Bamboo; ep 22)
Tatsuo Ishii (Studio Homare; eps 7-11)
Tomomi Nakajima (Bamboo; eps 6, 22)
Tomomi Ōmura (Ogura Workshop; eps 21-22)
Tomonori Kato (Bamboo; eps 6, 22)
Tsukasa Kakizakai (Ogura Workshop/Bamboo; eps 2, 5-9, 22)
Yuho Akagami (Studio Fuga; ep 22)
Yūji Ōnuki (Telecom Animation Film; ep 10)
Yukiko Tadasumi (Telecom Animation Film; ep 10)
Yuri Hamaya (Studio Homare; eps 7-11, 21-22)
Yuriko Satou (Telecom Animation Film; ep 10)
Yusuke Takeda (Bamboo; ep 22)
Clean-Up Animation:
Aki Yoshida (Studio Elle; ep 14)
Atsuko Ito (Wish; ep 14)
Ayako Shimagata (Trans Arts; ep 6)
Ayumi Takagi (Studio Elle; ep 14)
Daiki Egusa (Wish; ep 14)
Emiko Okui (Wish; ep 14)
Emiko Ueno (Production I.G; 11 episodes
eps 1, 3, 5, 9-21 odd, 22
)

Hiromi Mitome (Wish; ep 14)
Hiromi Nitahara (Trans Arts; 9 episodes
eps 2, 4, 8-20 even
)

Hiroyasu Kanemitsu (Wish; ep 14)
Jun Ono (Studio Elle; ep 14)
Kanako Hokari (Trans Arts; eps 2-20 even)
Katsumi Oshima (Production I.G; 9 episodes
eps 1-13 odd, 17, 21
)

Kazu Doi (Production I.G; 9 episodes
eps 1-13 odd, 17, 19
)

Keiko Sawai (MSC; ep 14)
Kumiko Goto (Production I.G)
Kumiko Sato (Production I.G; 10 episodes
eps 1-9 odd, 15-21 odd, 22
)

Mariko Shimokawa (Production I.G; 9 episodes
eps 1, 3, 7, 9, 11, 15, 17, 19, 22
)

Masako Kumada (Wish; ep 14)
Mayumi Satou (Production I.G; 9 episodes
eps 1, 7, 11-21 odd, 22
)

Megumi Sugawa (MSC; ep 14)
Michiko Kaku (Studio Elle; ep 14)
Mika Kinoshita (Studio Elle; ep 14)
Mika Sugawara (Production I.G; 6 episodes
eps 1, 5, 7, 9, 13, 22
)

Misako Nomura (MSC; ep 14)
Miyoko Suzuki (Wish; ep 14)
Mutsumi Nakahashi (MSC; ep 14)
Nichiko Oomori (Production I.G; eps 1-21 odd, 22)
Reika Yoneyama (Production I.G; eps 1-21 odd, 22)
Reiko Kato (MSC; ep 14)
Sachiyo Mutou (Production I.G; 7 episodes
eps 1, 9, 13, 15, 19, 21-22
)

Sahoko Noda (Production I.G; 11 episodes
eps 1-11 odd, 15-21 odd, 22
)

Sayaka Tsuda (Production I.G; ep 1)
Seiko Kuroda (Studio Elle; ep 14)
Takayuki Yokose (MSC; ep 14)
Takiko Nagaoka (Trans Arts; 8 episodes
eps 2, 8-20 even
)

Yoko Chiba (Wish; ep 14)
Yosuke Amamoto (Wish; ep 14)
Yuka Taketa (Production I.G; 7 episodes
eps 1, 3, 5, 9, 13, 15, 19
)

Yumi Motoyanagi (Trans Arts; eps 2-18 even)
Yuri Okada (Production I.G; 10 episodes
eps 1-13 odd, 17, 19, 22
)

Yuuko Fujita (Production I.G; 8 episodes
eps 1-7 odd, 11, 13, 15, 22
)

Yuyumi Andō (Wish; ep 14)
Color Check:
Emiko Ueno (ep 7)
Hiromi Nitahara (ep 20)
Hitomi Sano (ep 1)
Kanako Hokari (4 episodes
eps 4, 10, 16, 20
)

Kazu Doi (ep 15)
Kumiko Sato (eps 11, 13)
Mariko Shimokawa (eps 5, 13, 21)
Sachiyo Mutou (eps 3, 5, 7, 11)
Takiko Nagaoka (4 episodes
eps 2, 8, 14, 20
)

Yumi Motoyanagi (eps 6, 12, 18)
Yuri Okada (ep 21)
Yuuko Fujita (eps 9, 17, 19)
Color design: Hitomi Sano
Color setting:
Hitomi Sano (Production I.G; ep 1)
Kanako Hokari (eps 4, 10, 16)
Katsumi Oshima (eps 15, 19, 22)
Mayumi Satou (eps 3, 5, 9)
Sahoko Noda (ep 13)
Takiko Nagaoka (4 episodes
eps 2, 8, 14, 20
)

Yuka Taketa (5 episodes
eps 7, 11, 17, 21, 22 asst
)

Yumi Motoyanagi (eps 6, 12, 18)
Cooperation:
Kunihiko Muramatsu (Visual Commission Chikugo)
Shiho Koga
Tadataka Yoshida
Tomomi Yamagawa
Editing: Taeko Hamauzu
Editing Assistant: Shunya Takarakura
Finishing Manager:
Eiji Umehara (9 episodes
eps 7-21 odd, 22
)

Satomi Tokotsugi (eps 1, 3, 5)
Guitar Improvisation: Akihiro Ishiwatari (eps 3, 5-6, 9)
In-Between Animation:
Arifumi Imai (Production I.G; eps 3, 11)
Asuka Suzuki (Production I.G; ep 5)
Ayako Satou (Trans Arts; eps 6-12 even)
Chie Saito (Trans Arts; eps 18, 20)
Daiki Nishikawa (Production I.G; eps 1, 9)
Daisuke Sakamukai (Trans Arts; eps 2, 4, 6)
Eriko Itō (Trans Arts; 9 episodes
eps 2-14 even, 18, 20
)

Fumi Hirai (Trans Arts; 7 episodes
eps 2-8 even, 16, 18, 20
)

Hajime Mitsuda (Production I.G; eps 1, 9, 15)
Haruyo Nebu (Production I.G; eps 1-9 odd)
Hime Kanenobu (Trans Arts; eps 18, 20)
Hiroyuki Hojo (Trans Arts; eps 4-20 even)
Hisako Shimozuma (Production I.G; ep 3)
Hitomi Miyazaki (Production I.G; 4 episodes
eps 5, 9, 13, 15
)

Izumi Seguchi (Production I.G; eps 1, 5, 9, 15)
Kaname Takizawa (Trans Arts; eps 18, 20)
Kantaro Suzuki (Trans Arts; eps 2-20 even)
Kazue Yoshida (Production I.G; ep 11)
Ken Ishizuka (Production I.G; eps 3, 7, 9)
Kengo Matsumoto (Production I.G; eps 1, 3)
Kiyu Katagiri (Production I.G; ep 1)
Kumiko Numata (Production I.G; eps 1, 9)
Mai Hikawa (Trans Arts; 4 episodes
eps 12, 14, 18, 20
)

Masami Yamauchi (Trans Arts; 6 episodes
eps 2, 4, 8, 10, 12, 20
)

Mayu Hoshino (Trans Arts; 6 episodes
eps 2, 4, 6, 10, 12, 18
)

Miho Daidouji (Production I.G; ep 9)
Misato Furubayashi (Production I.G; eps 3, 7)
Miyuki Arai (Trans Arts; eps 2, 4, 6)
Nahoko Iiyama (Production I.G; eps 5, 9)
Naoko Yukida (Production I.G; ep 1)
Noriko Hara (Trans Arts; ep 6)
Reiko Sakai (Production I.G; ep 13)
Rie Mizorogi (Production I.G; ep 1)
Ryogo Shimizu (Production I.G; eps 5, 9, 13)
Seiji Nishida (Production I.G; 6 episodes
eps 1, 5, 7, 9, 13, 15
)

Shinji Itadaki (Production I.G; eps 1, 9)
Shinya Inoue (Production I.G; eps 9, 11)
Takuma Ebisu (Production I.G; eps 5, 9)
Takuya Saito (Production I.G; eps 7, 9)
Tomoaki Mimiura (Production I.G; eps 5, 7)
Yasuko Takahashi (Production I.G; eps 1, 3, 5, 9)
Yoshiko Tsujimura (Trans Arts; ep 12)
Yuka Nagata (Trans Arts; eps 18, 20)
Yuka Tabe (Trans Arts; eps 2-20 even)
Yuki Sakaguchi (Production I.G; eps 3, 5, 9, 13)
Yukiko Watabe (Production I.G; 5 episodes
eps 1, 3, 5, 9, 15
)

Yukimichi Iniwa (Trans Arts; ep 18)
Yuri Namigami (Production I.G; eps 5, 9, 11)
Yuuga Tokuno (Production I.G; ep 11)
In-Between Check:
Eriko Itō (eps 8, 12)
Kazue Yoshida (Production I.G; 7 episodes
eps 1-7 odd, 11, 15, 21
)

Masami Yamauchi (5 episodes
eps 4, 8, 12, 16, 20
)

Mayu Hoshino (6 episodes
eps 2, 6, 10, 14, 18, 20
)

Reiko Sakai (ep 13)
Yuka Tabe (eps 10, 14)
Yuzumi Enosawa (5 episodes
eps 9, 11, 17, 19, 22
)

Key Animation:
Ai Sugano (Create; ep 8)
Aki Hayashi (eps 11, 17, 22)
Akiharu Ishii (eps 2, 20)
Akira Tabata (ep 12)
Akira Takahashi (6 episodes
eps 1, 9, 11, 13, 19, 22
)

Akiyoshi Hosogaya (ep 15)
Atsuko Sugawara (ep 6)
Atsumi Sakai (ep 6)
Ayako Karatani (ep 2)
Chiaki Nakajima (ep 9)
Daisuke Sakamukai (ep 18)
Emi Kamiishi (ep 9)
Fumi Morita (ep 7)
Fumie Shishido (ep 10)
Fumiyasu Saito (eps 2, 16, 20)
Futoshi Higashide (eps 3, 13, 19)
Gap Min Lee (ep 22)
Haruyo Nebu (ep 15)
Hiroki Fujiwara (ep 13)
Hiroki Saito (Studio Onepack; ep 8)
Hiroko Yaguchi (OP; 7 episodes
eps 1, 5, 9, 11, 17, 21-22
)

Hiromi Kuroiwa (ep 13)
Hiromi Muranaka (Studio Mu; eps 6, 8, 21)
Hiroshi Matsumoto (ep 17)
Hiroshi Oikawa (6 episodes
eps 4, 6, 8, 12, 14, 18
)

Hiroyoshi Iida (ep 10)
Hiroyuki Horiuchi (OP)
Hiroyuki Uehara (eps 6, 16)
Hisako Shimozuma (ep 15)
Hisayoshi Nagamatsu (eps 4, 10)
Hitomi Matsuura (eps 14, 18)
Hitomi Sato (ep 7)
Jae-Young Kim (eps 6-18 even)
Jiro Murakami (4 episodes
eps 4, 6, 10, 16
)

Jouji Sawada (OP; 4 episodes
eps 3, 6, 13, 21
)

Kanako Tsuji (eps 4, 18)
Kaname Wakabayashi (4 episodes
eps 1, 13, 19, 22
)

Katsura Tsushima (eps 3, 7, 9, 13)
Kazuhiro Muto (eps 5, 15, 21)
Kazuki Nakamoto (8 episodes
eps 7, 9, 11, 15-21 odd, 22
)

Kazuko Hayakawa (ep 22)
Kazunori Shibata (eps 4, 10)
Kazuya Nomura (ep 17)
Kazuyo Hasegawa (eps 7, 13)
Keiichiro Kimura (ep 20)
Keita Matsumoto (OP, ED)
Kengo Fukuda (ep 6)
Kenichi Ishimaru (ep 22)
Kensuke Ishikawa (ep 17)
Koji Kataoka (eps 10, 16)
Kuniaki Watanabe (ep 16)
Kyoji Asano (ep 7)
Kyoko Kotani (OP; ep 22)
Mami Tezuka (5 episodes
eps 11, 15-21 odd
)

Mamiko Nakanishi (10 episodes
eps 3, 5, 9, 11, 13, 17, 19-22
)

Mamoru Tamiya (5 episodes
eps 2, 6, 12, 16, 18
)

Mariko Ishikawa (eps 3, 5)
Mariko Oka (OP; ep 22)
Masahiko Maruyama (ep 20)
Masahiko Matsuo (ep 20)
Masahiro Matsushita (eps 5, 15)
Masako Kawai (6 episodes
eps 11, 15-21 odd, 22
)

Masami Kobayashi (ep 5)
Masami Yamauchi (ep 14)
Masashi Karino (ep 9)
Masato Numazu (ep 12)
Masatsugu Arakawa (ep 19)
Mayu Hoshino (ep 14)
Mayumi Kitamura (ep 15)
Mayumi Okamoto (ep 2)
Minoru Ueda (OP, ED; eps 1, 3)
Mitsuhiro Okumura (eps 1, 9)
Mitsunori Nakamura (OP; eps 1, 3, 5, 21)
Miwako Tobita (eps 16, 20)
Miyoko Shikibu (7 episodes
eps 1, 5, 7, 9, 13, 15, 22
)

Miyuki Arai (eps 14, 18)
Naoko Ozawa (ep 16)
Naoko Yukida (eps 7, 13)
Naoyoshi Shiotani (ep 19)
Narumi Takahashi (4 episodes
eps 4, 6, 10, 18
)

Rie Kawai (ep 2)
Rika Kato (ep 10)
Ryota Niino (eps 5, 15)
Sachie Sakurai (ep 6)
Sachiko Tamamura (ep 18)
Sen Shimizu (ep 21)
Shigetaka Kiyoyama (4 episodes
eps 3, 17, 21-22
)

Shinji Yamamoto (ep 21)
Shintarou Douge (ep 3)
Shinya Kameyama (eps 2, 8, 18)
Shinya Kokaji (5 episodes
eps 1, 5, 9, 19, 21
)

Shirou Tamashiro (6 episodes
eps 11, 15-21 odd, 22
)

Shota Ibata (ep 21)
Si-Eun Lee (ep 3)
Tadafumi Yamazaki (eps 4-20 even)
Taeko Oda (eps 2, 4)
Taiichi Nakaguma (ep 20)
Takaaki Chiba (ep 7)
Takashi Asakura (8 episodes
eps 2-8 even, 12, 14, 18, 20
)

Takashi Hirabayashi (Create; ep 8)
Takashi Nishikawa (Studio Onepack; ep 8)
Takashi Torii (eps 17, 21-22)
Takuya Saito (OP)
Tatsunori Sakamoto (Studio Onepack; ep 8)
Tomoaki Mimiura (ep 15)
Tomohiro Shinoda (ep 9)
Tomoko Isomura (ep 16)
Tomoko Shimizu (ep 6)
Tomomi Murayama (Create; ep 8)
Tomomi Nishino (eps 6, 10, 16)
Tomoyuki Ohshita (eps 10, 22)
Tooru Ookubo (ep 17)
Toshiharu Sugie (OP; eps 3, 13, 22)
Toshiyuki Yahagi (ep 9)
Tsuguo Sakamoto (ep 14)
Tsuyoshi Yasuda (ep 21)
Yasunori Miyazawa (eps 2, 4)
Yasunori Yamaguchi (ep 14)
Yasushi Ohara (ep 7)
Yoshihiko Masuyama (eps 6, 21)
Yoshiko Nakamura (ep 6)
Youko Kuboyama (eps 13, 19, 22)
Youko Nomura (Create; ep 8)
Yu Kobayashi (ep 6)
Yū Wanda (ep 22)
Yuichi Hirano (Studio Mu; ep 8)
Yuichiro Masuda (ep 2)
Yuki Sato (ep 5)
Yukiko Watabe (ep 15)
Yukinobu Yamada (5 episodes
eps 4, 6, 10, 14, 16
)

Yūko Hineno (ep 4)
Yumi Kimura (eps 1, 5)
Yumi Yoshinuma (ep 21)
Yun Ki Kim (ep 7)
Yusuke Yoshigaki (ep 13)
Yuu Kaneshiro (ep 11)
Yuu Nakajima (Create; ep 8)
Yuuga Tokuno (ep 22)
Yuuko Fujii (ep 10)
Yuuko Kobori (ep 13)
Yuuko Yamada (OP; 6 episodes
eps 3, 7, 13, 19-20, 22
)

Layout Check:
Mitsunori Nakamura (asst; eps 1-2)
Naoyoshi Shiotani (ep 1)
Mixing: Yasushi Nagura
Photography:
Chisato Asai (Trans Arts; eps 2-20 even)
Goro Nakajima (Rare Trick; ep 9)
Junichi Kakinuma (Rare Trick; eps 8, 22)
Kazuaki Ota (Rare Trick; eps 3-13, 15-22)
Keiji Kittaka (Trans Arts; eps 2-20 even)
Kenji Kuwabara (Trans Arts; eps 2-20 even)
Mikihiro Yoshikawa (Rare Trick; ep 22)
Mitsutoshi Kane (Trans Arts; eps 2-20 even)
Naoyuki Ohba (Rare Trick; eps 1-13, 15-22)
Nobuhiro Kawakami (Rare Trick; ep 22)
Shigeteru Asakawa (Rare Trick; ep 22)
Shinya Kobayashi (Trans Arts; eps 2-20 even)
Tetsuji Higuchi (Rare Trick; ep 22)
Tsuyoshi Shimura (Trans Arts; eps 2-20 even)
Yasuhiko Abe (Rare Trick; eps 9, 22)
Yomogiko Murano (Rare Trick; ep 22)
Yukie Ooyagi (Rare Trick; ep 22)
Yuri Hirokawa (Rare Trick; eps 1-13, 15-22)
Planning Cooperation: Shigehiko Ogasawara
Production Desk: Kenta Nagumo (eps 4-20 even)
Production manager: Yoshihiro Abe
Production Runner:
Akiko Okada (ep 4)
Akio Matsuyama (ep 1)
Fumie Koga (eps 6, 10)
Isaomi Ookubo (eps 14, 20)
Katsuyo Ishizaki (eps 8, 16)
Kenta Nagumo (ep 2)
Masanari Kanokogi (4 episodes
eps 5, 9, 15, 21
)

Megumi Furukawa (ep 4)
Mika Takai (eps 12, 18)
Rie Ito (eps 6, 10)
Shinichi Toshioka (eps 11, 17, 22)
Shinpei Minami (4 episodes
eps 3, 7, 13, 19
)

Yuki Miyahara (ep 2)
Production Setting: Akio Matsuyama
Prop Design: Minoru Ueda
Recording Assistant: Mika Kamemoto
Sound Production: Yoshimi Sugiyama
Special Effects:
Masahiro Muragami (eps 1-21 odd, 22)
Takiko Nagaoka (eps 2-20 even)
Spirit Design: Naoyoshi Shiotani
System Management: Junichiro Aki
Theme Song Arrangement:
aikamichi (ED1)
Isao Tsukamoto (OP)
Mayumi Kojima (OP)
nagie (ED)
Theme Song Composition:
Ai Kamachi (ED)
Ai Uraika (ED1)
Mayumi Kojima (OP)
Theme Song Lyrics:
Kyoko Fujii (ED1; tangerine.)
Mayumi Kojima (OP)
Theme Song Performance:
Mayumi Kojima (OP)
Yucca (ED)
Title Logo: Kazuhiro Oikawa (NPC)
Video Editing:
Hachirou Kawakami (P's Studio)
Tomohiro Murakami (P's Studio)
Akiko Yajima as Miyako Komagusu
Jun Fukuyama as Masayuki Nakajima
Kensho Ono as Tarō Komori
Souichiro Hoshi as Makoto Ōgami

Atsuko Mine as Noriko Kabata(8 episodes
eps 6, 9, 12, 14-15, 20-22
)
Ikuko Tani as Himeko Ōgami(Makoto's grandmother)
Jin Urayama as Motoi Yazaki(eps 6-7, 11, 22)
Michiko Neya as Reika Ōtori
Mitsuki Saiga as Kei Yakushi
Rintarou Nishi as Seiichi Suzuki
Sho Hayami as Masato Kaibara / Snark
Tetsuo Komura as Genma Saruta(6 episodes
eps 5-6, 10, 20-22
)
Toru Ohkawa as Yasuhiro Nakajima(Masayuki's father)
Yasunori Matsumoto as Takahito Komagusa
Yoshinori Fujita as Atsushi Hirata
Yurika Hino as Sanae Tanabe(Makoto's mother)

Aya Endo as Namie Ogi(eps 9, 22)
Ayumi Fujimura as
Female elementary school student A(ep 14)
Female student(ep 5)
Underclassman B(ep 17)
Biichi Satou as Eiichi Ooya(eps 9-11, 22)
Chie Nakamura as Chika Nakajima(Masayuki's mother; ep 22)
Eiji Itô as Masateru Takeba(ep 22)
Eiji Miyashita as
Agricultural personnel(ep 2)
Emergency personnel(ep 7)
Firefighter(ep 18)
Hiroshi Furusawa(eps 14, 16)
Kazunari Honda(eps 9-11)
Norio Tokunaga(ep 1)
Takashi Nire(ep 22)
Emi Nakajima as Yoshimi Iwasaki(eps 9, 22)
Fumie Houjou as Yoshie Izawa(eps 12, 18)
Fumihiko Tachiki as Ryouya Komori(Tarō's father)
Hikaru Miyata as Tatsumi Iwai(ep 10)
Kaori Shimizu as
Inspect (Voice)(eps 7-8, 13, 20)
Mizuka Komori(Tarō's sister; eps 15, 17)
Kei Kobayashi as Uguisu woman(ep 6)
Kenji Takahashi as Tōru Adachi(ep 1)
Kensuke Satou as Gou Katsumata(eps 9-11)
Kouki Uchiyama as Male student(ep 3)
Mabuki Andou as Aya Iwami(ep 20)
Mahiru Konno as Male nurse(ep 6)
Mamiko Noto as Sakie Oogura(Miyako's teacher; eps 11-12)
Masaaki Tsukada as Old person(ep 13)
Masayasu Nagata as Hiroyuki Kawamura(eps 9-11, 22)
Mitsuki Saiga as Sui Okori
Naoto Adachi as Male middle school student D(ep 4)
Risa Tsubaki as Female student(ep 1)
Ryuusuke Fujimoto as Male middle school student C(ep 4)
Sakiko Tamagawa as
Defense Robot(4 episodes
eps 11, 16-17, 20
)

Miki Komori(Tarō's mother)
Saori Hayami as Female elementary school student A(ep 12)
Sayuri as Solicitation woman(ep 20)
Shintarō Asanuma as Michio Hoshino
Shunsuke Sakuya as
Tatsumi Toyooka(ep 18)
Tsuneji Izawa(ep 18)
Shuuho Miki as Male middle school student A(ep 4)
Takahide Adachi as Osamu Taguchi(eps 9-11)
Tomomi Yamakawa as Female nurse(ep 21)
Toru Ohkawa as Narration(ep 6)
Tsutomu Tsuji as Shinzaburō Tashiro(ep 1)
Wahei Iida as Zenzaburou Gyakushi(ep 12)
Yasunori Matsumoto as Weather reporter(ep 20)
Yōko Hikasa as Female elementary school student B(ep 12)
Yoriko Nagata as
Female elementary school student B(ep 14)
Underclassman A(ep 17)
Yoshikazu Sato as Eiichi Ooya(eps 9-11, 22) 
Yoshimasa Hosoya as Male student(ep 1)
Yuka Iguchi as
Chiho Shioda(ep 3)
Underclassman C(ep 17)
Yuka Nishigaki as Female student(ep 1)
Yukiko Hirotsu as Hospital receptionist(ep 18)
Yuuma Tamura as Male middle school student B(ep 4)
Yuuna Mimura as Female student(ep 3)
Japanese companies
2nd Key Animation:
AIC (ep 18)
Fanout (ep 16)
Front Line (4 episodes
eps 9, 19, 21-22
)

Minamimachi Bugyosho (eps 11, 13)
Nakamura Production (eps 16, 20)
Nippon Animation (ep 11)
Rising Force (eps 12, 14)
SHAFT (ep 13)
Studio Jungle Gym (6 episodes
eps 2, 4, 10, 14, 16, 18
)

Studio Kuma (4 episodes
eps 9, 13, 19, 22
)

Taikan Anime Kabushiki Kaisha (eps 16, 20)
Triple A (eps 18, 22)
Wish (ep 20)
Wombat (6 episodes
eps 2, 11, 13, 17, 19, 21
)

Yumeta Company (eps 8, 10)
3D Work: Shift R (eps 1-18, 20-22)
Animation Production: Production I.G
Background Art:
Bamboo (eps 6, 22)
Ishigaki Production (ep 5)
Ogura Workshop
Studio Fuga (eps 21-22)
Studio Homare (eps 7-11, 21-22)
Telecom Animation Film (eps 9-10)
Broadcaster: WOWOW (2007-10-18)
Clean-Up Animation:
AIC (ep 4)
cube A motion (eps 6, 8-22)
FAI (ep 20)
Fanout (ep 16)
Front Line (4 episodes
eps 10, 17-18, 22
)

MSC (eps 4, 14-15)
Production I.G (eps 1-21 odd, 22)
RIC (ep 19)
Rising Force (eps 4, 12, 18)
Studio Elle (6 episodes
eps 3-4, 6, 12, 14, 18
)

Studio Kuma (5 episodes
eps 11, 13, 19, 21-22
)

Studio Live (ep 8)
Studio Step (4 episodes
eps 4, 8, 12, 18
)

Studio Targe (4 episodes
eps 3, 13, 15, 17
)

Taikan Anime Kabushiki Kaisha (eps 16, 20)
Trans Arts Co. (eps 2-20 even)
Triple A (7 episodes
eps 11-12, 15-21 odd, 22
)

Wish (5 episodes
eps 4, 8, 10, 14, 18
)

Color Check: Production I.G (ep 22)
Comic Serialization: Comic Blade (Mag Garden)
In-Between Animation:
A-Line (ep 7)
AAA (ep 4)
AIC Takarazuka (ep 15)
Angle (eps 4, 12)
Anime R (Ep 3, Ep 7; eps 3, 7, 15)
Anime Spot (ep 7)
Artland (ep 1)
Asahi Production (eps 5, 9)
Buyu (eps 3-4)
cube A motion (eps 6, 8-22)
Delta Peak Production (ep 7)
Diomedea (ep 15)
Dogakobo (eps 15, 17)
Dr. Movie (ep 1)
Enzo Animation (ep 4)
FAI (eps 4, 18, 20)
Fanout (ep 16)
Front Line (7 episodes
eps 5, 7, 9-10, 15, 17, 22
)

Frontline (Ep 5, Ep 7)
GAINAX (Ep 3, Ep 5; eps 3, 5)
GALLOP (ep 4)
Kino Production (eps 5, 15)
Minamimachi Bugyosho (eps 7, 13)
MSC (ep 4)
Nakamura Production (ep 4)
P.A. Works (eps 1, 3, 9)
Production I.G (9 episodes
eps 1-15 odd, 19
)

RIC (ep 19)
Rising Force (ep 4)
SHAFT (ep 15)
Studio Cockpit (ep 3)
Studio Gimlet (eps 3, 7, 15)
Studio Jungle Gym (5 episodes
eps 4, 8-9, 12, 14
)

Studio Kuma (7 episodes
eps 5, 9, 11, 13, 19, 21-22
)

Studio Live (ep 8)
Studio Mu (eps 1, 3, 15)
Studio Onepack (ep 4)
Studio Pastoral (4 episodes
eps 12, 14, 18, 20
)

Taikan Anime Kabushiki Kaisha (ep 16)
Trans Arts Co. (eps 2-20 even)
Triple A (6 episodes
eps 4, 11, 17, 19, 21-22
)

Wish (ep 8)
Wombat (ep 13)
Xebec (eps 4, 12)
Yuhodo (ep 7)
Yumeta Company (eps 7-8)
ZEXCS (ep 7)
Key Animation:
Anime R (ep 18)
Dogakobo (ep 16)
Studio Create (eps 8, 16)
Studio Gimlet (eps 11, 16)
Studio Mu (eps 8, 16)
Studio Onepack (ep 8)
Tokyo Animation Center (ep 16)
Wombat (ep 22)
Music Production: Pony Canyon
Original Creator: Production I.G
Photography:
Rare Trick (eps 1-13, 15-22)
Trans Arts Co. (eps 2-20 even)
Planning Cooperation: CROSSROAD
Production Cooperation: Trans Arts Co. (eps 2-20 even)
Recording Studio:
Studio Gong
studio2001:
Sound Design: Digital Circus
Sound Production: Rakuonsha
Video Editing: P's Studio
Web HP Production: amimo LLP.
English cast
English staff
ADR Director: Janice Williams
Translation: Camellia Nieh
ADR Script: Clint Bickham
Executive producer:
Eiichi Takahashi
John Ledford

BD Authoring: David Williams
DVD Authoring: Neal Barnes
Encoding: Michael Olesch
Graphics: Larry Koteff
Media Coordinator: Janice Williams
Menu Design: Larry Koteff
Packaging Design: Larry Koteff
Production Assistant: Kayla King
Production manager: Joey Goubeaud
Sound Design & Mix: Brent Marshall
Subtitle Timing: Dwayne Jones
Brittney Karbowski as Miyako Komagusu
Clint Bickham as Taro Komori
Corey Hartzog as Masayuki Nakajima
Josh Grelle as Makoto Ogami

Andrew Love as Yasuhiro Nakajima
Chris Ayres as Takahito Komagusu
Chris Hutchison as Genma Saruta
Illich Guardiola as Masato Kaibara
Jay Hickman as Dr. Atsui Hirata
Joanne Bonasso as Noriko Kabata
John Swasey as Motoi Yazaki
Kaytha Coker as Dr. Reika Otori
Luci Christian as Sanae Ogami
Monica Rial as Himeko Ogami
Rob Mungle as Seiichi Suzuki
Shelley Calene-Black as Kei Yakushi

Andy McAvin as
Masateru Takabe(ep 22)
Tatsumi Toyooka(ep 18)
Zenzaburo Gyakushi(ep 12)
Blake Shepard as Michio Hoshino
David Devaney Jr. as
Brewer(eps 8-10)
Go Katsuma(eps 8-11)
David Wald as
Brewer(eps 8-10)
Osamu Taguchi(eps 8-11)
Greg Ayres as Kazunari Honda(eps 8-11)
Hilary Haag as Chiho Shioda(6 episodes
eps 3, 11, 14, 17, 21-22
)
Illich Guardiola as Tashiro(Principal; ep 1)
John Gremillion as
Brewer(eps 8-10)
Delivery Man(ep 15)
Takashi Nire(ep 22)
TV Reporter(ep 10)
John Swasey as Brewer(eps 8-10)
Jonathan Novack as
Jyoji Izawa(eps 12, 18)
Tokunaga(Teacher; eps 1, 11)
Justin Doran as Yoshiya Komori
Kara Greenberg as
Miki Komori
Namie Ogi(eps 9, 22)
Leraldo Anzaldua as Hiroyuki Kawamura(eps 9-11, 22)
Luci Christian as
Ms. Ogura(eps 11-12)
Yoshie Izawa(eps 12, 18)
Maggie Flecknoe as Aya Komagusu
Mark X Laskowski as
Eiichi Ooya(eps 9-11, 22)
Furusawa
Melissa Davis as
Chika Nakajima
Yoshimi Iwasaki(eps 9, 22)
Monica Rial as
Nurse(ep 21)
Security Robot(4 episodes
eps 11, 14, 17, 20
)
Serena Varghese as
Inspec(5 episodes
eps 7-8, 13, 18, 20
)

Mizuka Komori(eps 15, 17)
Narrator
English companies
ADR Production: Seraphim Digital
Distributor:
ADV Films
Section23 Films (North America; 2010)
Siren Visual (Australia & New Zealand)
Internet Streaming:
Hulu
The Anime Network
Licensed by: Sentai Filmworks
Production: Seraphim Digital
Korean staff
Korean cast
(none)
Doh-hyeong Nam as Taro Komori
Korean companies
(none)
French staff
French cast
Dubbing Director: Jay Walker

Fabien Briche as Masayuki Nakajima
Franck Victor as Tarô Komori
François Tavares as Makoto Ogami
Pauline Guimard as Miyako Komagusu

Anne-Lise Vessiere as Himeko Ogami
Frederic Popovic as Osamu Taguchi
Jean-Marc Montalto as Michio Hoshino
Liliane Davies as Miki Komori
Patrick Pellegrin as Takahito Komagusu
Sophie Planet as Kei Yakushi
French companies
Distributor: Kaze
Dubbing: AC5
Spanish staff
Spanish cast
(none)
Ariadna Jiménez as Tarô Komori(Spain dub)
Carmen Calvell as Miyako Komagusu(Spain dub)
Daniel Albiac as Makoto Ogami(Spain dub)
Jordi Navarro as Masayuki Nakajima(Spain dub)

Carmen Ambrós as Narradora(Spain dub)
Carmen Calvell as Kei Yakushi(Spain dub)
Jesús López as Takahito Komagusu(Spain dub)
José Antonio Cerdan as Dr. Atsushi Hirata(Spain dub)
Maria Rosa Guillén as Miki Komori(Spain dub)
Vicente Gil as Ryôya Komori(Spain dub)

Tasio Alonso(Spain dub)
Spanish companies
Broadcaster: Buzz Channel (from 06 February 2009)
Translation: TRADUCCIONES IMPOSIBLES (Spain dub)
Chinese (Taiwan) staff
Chinese (Taiwan) companies
(none)
Chinese (Taiwan) cast
(none)
This encyclopedia is collaboratively edited by the users of this site
DISCLAIMER add information report an error lookup sources

# A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Anime anthology