Utawarerumono (TV)

Have you seen this? want to / seen some / seen all

Alternative title:
Heldenlied (German)
Le Chant des Rêves (French)
The One Being Sung
うたわれるもの (Japanese)
受讚頌者 (Chinese (Taiwan))
Objectionable content: Significant
Plot Summary: An injured, amnesiac man with a mysterious mask is found abandoned in the forest. After he is nurtured back to health, he is given the name Hakuoro. After saving the village from a wrathful deity, he adopts the role of the village's leader. Although wishing to live in peace, fate eventually forces him down the path of war and battle...
User Ratings: 2031 ratings have been given [details]
 Masterpiece: 258 votes (sub:213, dub:34, raw:4, ?:2, others:5
1 Portuguese subtitled
1 Spanish subtitled
1 Italian subtitled
1 czech subtitled
1 Russian dubbed
)
 Excellent: 521 votes (sub:404, dub:97, raw:5, ?:3, edit.dub:1, others:11
7 Spanish subtitled
2 Portuguese subtitled
1 German subtitled
1 Italian subtitled
)
 Very good: 560 votes (sub:453, dub:86, raw:4, ?:2, Eng:1, others:14
6 Spanish subtitled
3 Polish subtitled
1 Tagalog dubbed
1 German subtitled
1 Russian subtitled
1 French subtitled
1 Italian subtitled
)
 Good: 393 votes (sub:301, dub:74, raw:3, edit.dub:2, ?:1, others:12
4 Spanish subtitled
3 Portuguese subtitled
3 French subtitled
2 Russian subtitled
)
 Decent: 171 votes (sub:134, dub:31, raw:1, others:5
4 Spanish subtitled
1 Portuguese subtitled
)
 So-so: 58 votes (sub:45, dub:12, others:1
1 Korean subtitled
)
 Not really good: 29 votes (sub:20, dub:8, others:1
1 German dubbed
)
 Weak: 33 votes (sub:21, dub:9, others:3
2 Portuguese subtitled
1 Spanish subtitled
)
 Bad: 5 votes (sub:5)
 Awful: 2 votes (sub:1, dub:1)
 Worst ever: 1 vote (sub:1)
Seen in part or in whole by 3613 users, rank: #245 (of 6096)
Median rating: Very good
Arithmetic mean: 7.899 (Very good), std. dev.: 1.5313, rank: #630 (of 6089)
Weighted mean: 7.766 (Very good−), rank: #694 (of 6089) (seen all: 7.89 / seen some: 7.16 / won't finish: 4.80)
Bayesian estimate: 7.764 (Very good−), rank: #498 (of 4589)
Running time: 23 minutes per episode
Number of episodes: 26
Episode titles: We have 26
Vintage: 2006-04-03 to 2006-09-25
Release dates: We have 6
Opening Theme:
"Musouka (夢想歌)" by Suara
Ending Theme:
#1: "Madoromi no Rinne (まどろみの輪廻)" by Eri Kawai (eps 1-25)
#2: "Kimi ga Tame (キミガタメ)" by Suara (ep 26)
Links: We have 8
Trivia: We have 2
Reviews:
Utawarerumono DVD 6 (Nov 22, 2007)
Utawarerumono DVD 5 (Aug 30, 2007)
Utawarerumono DVD 2 (Apr 26, 2007)
Utawarerumono DVD 1 (Jan 15, 2007)
News: Show:
ADV Updates Digital Store (Nov 16, 2006)
You can contribute information to this page, but first you must login or register

DVD (Region 1)
    Utawarerumono - Box Set (DVD) 2009-01-27 (from $40.29)
    Utawarerumono - Complete Collection (Viridian Collection) (DVD) 2009-11-03 (from $17.16)
    Utawarerumono - Mask of a Stranger (DVD 1) 2007-01-16 (from $9.99)
    Utawarerumono - A Haunted Past (DVD 3) 2007-05-15
    Utawarerumono - Price of Freedom (DVD 4) 2007-07-24 (from $9.99)
    Utawarerumono - Beast Within (DVD 5) 2007-08-28 (from $29.99)
    Utawarerumono - In the Face of Evil + Box (DVD 2) 2007-01-30 (from $31.98)
    Utawarerumono - In the Face of Evil (DVD 2) 2007-03-20 (from $4.99)
    Utawarerumono - A Song for Posterity (DVD 6) 2007-09-25 (from $9.99)
DVD (Region 4)
    Utawarerumono Collection (DVD) 2007-12-05

Japanese staff
Japanese cast
Director: Tomoki Kobayashi
Series Composition: Makoto Uezu
Script:
Makoto Uezu (12 episodes
eps 1-5, 12-13, 17, 23-26
)

Masashi Suzuki (eps 14-16, 22)
Yoshifumi Fukushima (5 episodes
eps 6-7, 10, 20-21
)

Yutaka Nada (6 episodes
eps 8-9, 11, 18-19, 23
)

Storyboard:
Hiroyuki Yano (6 episodes
eps 2, 4, 7, 11-12, 14
)

Hitoshi Nanba (eps 3, 9)
Jouji Shimura (ep 24)
Kouji Fukazawa (ep 25)
Seiji Okuda (4 episodes
eps 17, 19, 22-23
)

Shinji Satoh (7 episodes
eps 5-6, 10, 13, 16, 20-21
)

Tomoki Kobayashi (4 episodes
eps 1, 15, 18, 26
)

Toshiyuki Kashiyama (ep 8)
Episode Director:
Hironobu Aoyagi (eps 9, 13, 19)
Hiroshi Kimura (ep 22)
Jouji Shimura (ep 24)
Kazuhisa Nakamura (eps 10, 17, 25)
Kiyotaka Isako (ep 21)
Kouji Fukazawa (eps 2, 8, 15)
Masahiko Watanabe (6 episodes
eps 1, 7, 11, 14, 18, 23
)

Motoki Tanaka (ep 5)
Shuuji Miyahara (4 episodes
eps 6, 12, 16, 20
)

Tomoki Kobayashi (ep 26)
Toshiyuki Kashiyama (ep 3)
Yumi Kamakura (ep 4)
Original Character Design: Tatsuki Amazume
Character Design: Masahiko Nakata
Art Director: Kenji Kato
Chief Animation Director: Masahiko Nakata
Animation Director:
Hirokazu Shouji (ep 15)
Kazuhisa Nakamura (ep 10)
Machi Ikejima (ep 22)
Masahiko Nakata (4 episodes
eps 1, 8, 17, 26
)

Motoki Tanaka (ep 5)
Naoto Hosoda (ep 14)
Shinichi Yoshino (eps 7, 11, 18)
Takuji Yoshimoto (eps 18, 22)
Takuya Matsumoto (ep 2)
Tomohiro Koyama (5 episodes
eps 4, 9, 13, 19, 24
)

Yasukazu Tōkairin (eps 15, 25)
Yasunori Yamaguchi (ep 3)
Yu Cheon Kim (ep 20)
Yuki Chika (ep 14)
Yumenosuke Tokuda (5 episodes
eps 6, 12, 16, 21, 23
)

Sound Director: Susumu Aketagawa
Cgi Director: Makoto Sato (eps 1-16, 18-25)
Director of Photography: Takaya Mizutani
Executive producer:
Kouji Ichihashi (IMAGICA)
Mitsuru Ohshima (VAP)
Toshiaki Okuno (Oriental Light & Magic)
Yoshiyuki Ito (Lantis)
Producer:
Katsumi Koike (Lantis)
Toshio Hatanaka (IMAGICA)
Yasuo Ueda (VAP)
Yutaro Mochizuki (AQUAPLUS)

2nd Key Animation:
Akihito Aoki (ep 25)
Anzu Katsuragi (ep 15)
Atsushi Nikaidō (ep 14)
Atsushi Okita (ep 5)
Atsushi Sato (Angle; eps 8, 12, 14)
Daisuke Kurose (5 episodes
eps 9, 13, 15, 18, 23
)

Hitoshi Tanaka (Angle; eps 8, 12, 14)
Junpei Fukuchi (8 episodes
eps 6-7, 9, 11, 15, 18-19, 26
)

Kaori Ikeda (Angle; eps 8, 12, 14)
Kazuhiro Ozawa (Angle; eps 8, 14)
Kazuhisa Nakamura (ep 26)
Kazumasa Takeuchi (ep 15)
Kei Oohashi (ep 25)
Keiko Sawada (ep 21)
Kenji Sakai (eps 21, 26)
Kenji Uchinou (ep 8)
Manabu Yasumoto (ep 9)
Masaaki Kanba (eps 21, 26)
Masako Adachi (eps 9, 26)
Masami Yamashita (eps 19, 24)
Mitsushi Kasano (Angle; eps 8, 12, 14)
Noriko Takigawa (ep 4)
Ryuuichi Shimizu (ep 21)
Sayaka Hitomi (Angle; eps 8, 12, 14)
Takourou Suzuki (ep 25)
Tomohiro Kobayashi (eps 4, 15)
Tomoki Kobayashi (ep 26)
Tomoki Ogawa (ep 13)
Yae Tanaka (ep 14)
Yasukazu Tōkairin (eps 9, 26)
Yoshiko Tsujimura (eps 21, 26)
Animation Director Cooperation:
Kazuhisa Nakamura (eps 18, 22)
Yasukazu Tōkairin (eps 18, 22)
Animation producer: Gaku Iwasa
Assistant producer: Kenta Takiguchi (IMAGICA)
Background Art:
Hayao Yoshida (Studio Pinewood; eps 1-26)
Hisayoshi Takahashi (Studio Pinewood; eps 8, 10, 13-26)
Katsumi Akimoto (Studio Pinewood; 8 episodes
eps 4-7, 9, 11-12, 26
)

Masaoki Ono (Studio Pinewood; eps 18-25)
Masayuki Yamada (Studio Pinewood; eps 1-26)
Saori Iwatani (Studio Pinewood; eps 1-25)
Takahiro Terauchi (Studio Pinewood; eps 1-26)
Tomoko Sekiya (Studio Pinewood; eps 1-14, 17)
Tomoko Yokota (Studio Pinewood; eps 1-14, 17)
Toshinari Kumagai (Studio Pinewood; eps 1-3)
Background Scan: Mami Shimizu
CG:
Hisashi Egawa (5 episodes
eps 2, 4-5, 7, 18
)

Hitoshi Ishihara (eps 1, 8-9, 11)
Mika Takayama (12 episodes
eps 2-3, 6, 9-16, 20
)

Ryota Itoh (22 episodes
eps 1, 3-16, 19-25
)

CG Chief Designer: Osamu Karasawa (eps 1-16, 18-25)
Chief Assistant Animation Director:
Kazuhisa Nakamura (ep 20)
Shinichi Yoshino (ep 20)
Yuji Ikeda (ep 20)
Color Check:
Asami Nomaguchi (6 episodes
eps 5-6, 9, 14, 23, 26
)

Mayumi Tsukada (12 episodes
eps 1-4, 7-8, 10-12, 15-17
)

Nao Sato (6 episodes
eps 18-19, 21-22, 24-25
)

Saori Goda (ep 13)
Tomoe Iizuka (ep 20)
Color design: Tatsue Ohzeki
Color setting:
Asami Nomaguchi (6 episodes
eps 5-6, 9, 14, 23, 26
)

Hiroko Ikeda (19 episodes
eps 1-4, 7-8, 10-13, 15-19, 21-22, 24-25
)

Tomoe Iizuka (ep 20)
Digital Animation Cooperation:
Ayako Miura (OLM Digital; eps 1-2)
Kenji Otake (OLM Digital; eps 1-16, 18-25)
Editing: Kumiko Sakamoto
Editing Assistant:
Hitoshi Nogawa (JAY FILM)
Naoki Watanabe (JAY FILM)
Finish Animation:
Akari Matsushima (OLM Digital; 10 episodes
eps 1, 3, 7, 10, 12, 15, 17, 19, 22, 25
)

Akemi Katou (Wish; ep 26)
Akemi Nagao (Wish; eps 9, 26)
Akihiro Nakagawa (BJ; ep 20)
Akiko Inoue (Wish; eps 14, 26)
Akiko Nogami (OLM Digital; 19 episodes
eps 1-4, 7-8, 10-13, 15-19, 21-22, 24-25
)

Atsuko Ito (Wish; eps 9, 25)
Chisato Tannai (OLM Digital; 10 episodes
eps 1, 3, 7, 10, 12, 15, 17, 19, 22, 25
)

Chizue Saitou (Wish; ep 25)
Chung Jin Oh (BJ; ep 20)
Daiki Egusa (Wish; ep 23)
Emiko Okui (Wish; eps 5, 26)
Haruka Yoshida (Wish; eps 5, 24)
Hikaru Takigawa (Wish; ep 9)
Hiromi Mitome (Wish; ep 23)
Hiroyasu Kanemitsu (Wish; ep 23)
Hisako Furukawa (Wish; eps 6, 24)
Izumi Inoue (Wish; ep 9)
Jin Hee Oh (BJ; ep 20)
Junko Fujimaki (Wish; ep 6)
Katsuhiko Shirato (Wish; ep 25)
Kayo Ishikawa (Wish; eps 6, 24)
Kazuko Kikuchi (Wish; ep 9)
Kazumi Takeuchi (Wish; ep 9)
Kumi Nishimura (Angle; ep 11)
Kyoung Jin Park (BJ; ep 20)
Maiko Murai (OLM Digital; 6 episodes
eps 2, 4, 8, 11, 13, 16
)

Maki Yamada (Wish; ep 26)
Manae Okabe (Wish; ep 14)
Masako Kumada (Wish; ep 23)
Maya Nakamura (Angle; ep 11)
Mayumi Hiraide (Wish; ep 14)
Mika Onoda (OLM Digital; 10 episodes
eps 1, 3, 7, 10, 12, 15, 17, 19, 22, 25
)

Mitsutoshi Yamazaki (OLM Digital; 9 episodes
eps 2, 4, 8, 11, 13, 16, 18, 21, 24
)

Miyoko Suzuki (Wish; ep 23)
Miyuki Hirama (OLM Digital; 10 episodes
eps 1, 3, 7, 10, 12, 15, 17, 19, 22, 25
)

Miyuki Mizumaki (Wish; ep 6)
Miyuki Sato (Wish; ep 14)
Mizue Ueda (Wish; ep 26)
Mizue Yamamoto (Wish; ep 14)
Mizuki Yokoyama (OLM Digital; eps 18, 21, 24)
Mun Seon Jeong (BJ; ep 20)
Nahoko Oowani (Wish; ep 6)
Nahomi Yamamichi (OLM Digital; 8 episodes
eps 1, 3, 7, 10, 12, 15, 17, 25
)

Nao Sato (OLM Digital; 9 episodes
eps 2, 4, 8, 11, 13, 16, 18, 21, 24
)

Naoki Ishikawa (Wish; 5 episodes
eps 5-6, 14, 23, 26
)

Naoko Horikawa (Wish; eps 5, 24)
Naoko Sunahara (Wish; eps 6, 24)
Noboru Yoneda (BJ; ep 20)
Oh Gil Ja (BJ; ep 20)
Rie Katoh (Wish; ep 9)
Rieko Umemura (Wish; ep 23)
Rika Kingetsu (Wish; ep 14)
Sang Eun Jeon (BJ; ep 20)
Saori Goda (OLM Digital; 6 episodes
eps 2, 4, 8, 11, 13, 16
)

Satoko Nakao (Wish; ep 14)
Satoko Suzuki (BJ; ep 20)
Satomi Ozawa (OLM Digital; 9 episodes
eps 2, 4, 8, 11, 13, 16, 18, 21, 24
)

Sayuri Arakaki (Wish; eps 5, 24)
Shiho Okamiya (Wish; eps 5, 24)
Shinichi Kaneko (Angle; ep 11)
Shinya Terashima (Wish; eps 6, 25)
Suk Hee Choi (BJ; ep 20)
Sun Hee Bae (BJ; ep 20)
Teruki Itou (Wish; ep 14)
Terumi Narita (Wish; ep 26)
Tohru Kawamura (Wish; eps 5, 26)
Tomoe Iizuka (BJ; ep 20)
Tomoko Ryuno (Wish; ep 9)
Tomoko Toki (Wish; ep 14)
Tomomi Murakami (Wish; eps 6, 24)
Yoko Chiba (Wish; ep 23)
Yoko Wakabayashi (Wish; ep 26)
Yoshiki Ito (Wish; ep 9)
Yoshitaka Narasaki (Wish; ep 5)
Yosuke Amamoto (Wish; ep 23)
Yue Murakami (Wish; eps 5, 24)
Yui Ozawa (BJ; ep 20)
Yukari Goto (Wish; eps 9, 13)
Yuki Atsumi (Wish; ep 23)
Yūki Narita (OLM Digital; 9 episodes
eps 2, 4, 8, 11, 13, 16, 18, 21, 24
)

Yukie Noguchi (BJ; ep 20)
Yukiko Kasajima (OLM Digital; 10 episodes
eps 1, 3, 7, 10, 12, 15, 17, 19, 22, 25
)

Yumi Fujita (OLM Digital; 8 episodes
eps 2, 4, 8, 11, 16, 18, 21, 24
)

Yumi Matsumoto (Wish; ep 5)
Yuyumi Andō (Wish; eps 6, 24)
In-Between Animation:
Asuka Moriuchi (OLM; eps 17, 24-25)
Asuka Sato (Azeta Pictures; ep 23)
Atsuko Inaba (Studio Boomerang; ep 22)
Dai Fukuyama (OLM; 10 episodes
eps 1, 4, 6-11, 15, 17
)

Daisuke Miyazaki (OLM; 13 episodes
eps 1-2, 4, 6, 8-12, 15, 18, 21, 25
)

Fujika Enomoto (OLM; 9 episodes
eps 4, 6, 8-11, 15, 18-19
)

Hideaki Nagata (Studio Boomerang; ep 22)
Hiromi Itou (OLM; 14 episodes
eps 1-2, 4, 7-12, 16-17, 19, 21, 26
)

Hiromi Shudō (OLM; 17 episodes
eps 1-2, 4, 6-11, 14-19, 21, 26
)

Hiroyuki Hojo (BJ; ep 20)
Hu Young Chun (BJ; ep 20)
Hyun Mi Ban (BJ; ep 20)
Ja Eun Lee (BJ; ep 20)
Junpei Fukuchi (OLM; ep 1)
Kana Onodera (Nakamura Production; ep 14)
Ken Ebe (Snow Light Staff; eps 5, 17)
Kentaro Nakamura (Nakamura Production; ep 24)
Ki Nam Park (BJ; ep 20)
Makie Nishizaki (Nakamura Production; ep 24)
Mami Ishikawa (Snow Light Staff; eps 5, 17)
Mami Shimizu (BJ; ep 20)
Mari Kawasaki (Studio Boomerang; ep 22)
Masami Takebuchi (Dragon Production; eps 4, 8, 15)
Masato Hirai (BJ; ep 20)
Masato Ishii (OLM; eps 1, 4, 6, 18)
Mika Fukiya (OLM; eps 17, 19)
Mika Kumasu (Angle; ep 11)
Miki Kaetsu (BJ; ep 20)
Miki Okamoto (Studio Boomerang; ep 22)
Miyao Suzuki (Dragon Production; ep 23)
Miyo Ōno (OLM; 13 episodes
eps 1-2, 4, 6-11, 15, 18-19, 25
)

Motoi Nagasawa (Snow Light Staff; ep 5)
Myung Suk Kang (Kyung Kang ANIA; ep 3)
Naoko Takeichi (OLM; 16 episodes
eps 1-2, 4, 6-11, 14, 16-18, 21, 25-26
)

Natsuko Takeuchi (OLM; 15 episodes
eps 1-2, 4, 6-12, 15-18, 26
)

Saori Sakiguchi (Angle; ep 11)
Seiko Sakai (Azeta Pictures; ep 23)
Seong Eun Jang (BJ; ep 20)
Shigemi Jo (Azeta Pictures; ep 23)
Shin'ichi Ōmura (Nakamura Production; ep 14)
Shinichi Murooka (OLM; eps 1, 9-10, 17)
Su Jun Choi (BJ; ep 20)
Sung Goo Kang (Kyung Kang ANIA; ep 3)
Taeko Nakagami (Studio Boomerang; ep 22)
Takaya Yokota (Nakamura Production; ep 24)
Taketo Kudou (Nakamura Production; ep 14)
Taku Tsuzaki (Angle; ep 11)
Tamami Watanabe (Azeta Pictures; ep 23)
Tomoko Hamanaka (Angle; ep 11)
Tomoko Kanetani (Nakamura Production; ep 14)
Tomoko Takei (Dragon Production; eps 4, 8, 15)
Tomomi Morishita (Snow Light Staff; eps 5, 17)
Tomoyoshi Murayama (Nakamura Production; ep 24)
Tomoyuki Itamura (OLM; eps 1, 4, 19)
Toshiaki Ōhashi (OLM; ep 1)
Yohei Nakano (Nakamura Production; ep 14)
Yoko Kasama (OLM; ep 1)
Yoo Jung Kim (Kyung Kang ANIA; ep 3)
Yoshiko Fujimura (Dragon Production; ep 23)
Yoshimi Sagawa (Nakamura Production; ep 14)
Young Mi Ahn (BJ; ep 20)
Yu Mi Sun (Kyung Kang ANIA; ep 3)
Yuki Saito (OLM; eps 1, 9, 17)
Yuki Seto (Studio Boomerang; ep 22)
Yuta Odajima (Azeta Pictures; ep 23)
In-Between Check:
Fujika Enomoto (eps 1-3, 8, 12)
Jin Young Yeo (ep 20)
Naoko Takeichi (ep 18)
Shinichi Murooka (9 episodes
eps 5, 10-18 even, 22, 24, 26
)

Yoko Kasama (8 episodes
eps 4, 6, 9-19 odd
)

Yuki Saito (4 episodes
eps 7, 21, 23, 25
)

Key Animation:
Akiko Hoshino (eps 7, 14)
Akiko Kumata (4 episodes
eps 5, 10, 14, 21
)

Akiko Nakamura (eps 2, 5, 8, 12)
Anzu Katsuragi (eps 19, 21, 24)
Asako Aoki (eps 4, 6, 11)
Atsushi Itagaki (ep 7)
Atsushi Nikaidō (ep 22)
Atsushi Ogata (ep 19)
Atsushi Okita (OP; 5 episodes
eps 6, 12, 19, 22, 26
)

Atsushi Sato (eps 16, 22, 25)
Aya Nagumo (eps 15, 18)
Bok Jin Kim (ep 20)
Chie Yamazaki (eps 15, 18)
Dae Hoon Kim (ep 20)
Dai Imaoka (eps 7, 11)
Daisuke Agata (ep 15)
Daisuke Kurose (eps 21, 24)
Emi Sakamoto (ep 17)
Eri Yuzuki (eps 15, 18)
Erika Uchiyama (ep 18)
Etsushi Mori (ep 22)
Fumiko Kon (ep 12)
Geun Suk Han (ep 20)
Haruhiko Noda (eps 12, 17)
Hayato Hashiguchi (ep 2)
Hideaki Matsuoka (4 episodes
eps 4, 6, 17, 21
)

Hiroaki Hanawa (5 episodes
eps 9, 13, 16, 19, 24
)

Hirofumi Kashihara (ep 9)
Hiroki Moritomo (eps 15, 18)
Hiroko Shigekuni (eps 7-8, 12)
Hiromi Kawamoto (eps 12, 14)
Hironari Watanabe (eps 6, 11)
Hiroshi Konno (ep 2)
Hiroshi Kosuga (4 episodes
eps 5, 8, 11, 24
)

Hiroshi Matsumoto (ep 24)
Hiroya Kamakura (ep 17)
Hiroyuki Hashimoto (6 episodes
eps 1, 5, 10, 14, 18, 24
)

Hitoshi Tanaka (eps 16, 23, 25)
Ho Won Jeong (ep 20)
Hoon Jung (ep 3)
Jae Young Jang (ep 20)
Jin-Kwang Kim (ep 20)
Jong-Myung Kim (Kyung Kang ANIA; ep 7)
Ju Hak Lee (Kyung Kang ANIA; eps 7, 13)
Jun Mori (eps 15, 18)
Junko Isaka (5 episodes
eps 2, 5, 7-8, 12
)

Junpei Fukuchi (4 episodes
eps 14, 17, 21, 25
)

Kanta Suzuki (eps 6, 11)
Kaori Ikeda (eps 16, 25)
Katsumasa Yokomine (eps 11, 13, 24)
Kazuhiro Ozawa (eps 12, 22)
Kazuhisa Nakamura (OP; 9 episodes
eps 1-2, 4, 7-10, 20, 25
)

Kazuki Toi (eps 7, 11)
Kazumasa Takeuchi (4 episodes
eps 19, 21, 23-24
)

Kazuo Morimoto (ep 15)
Kazuya Nakamura (ep 2)
Kenji Ishida (eps 12, 16)
Kenji Kuroyanagi (ep 22)
Kenji Shinomi (ep 3)
Kenji Uchinou (ep 16)
Kenta Taniguchi (8 episodes
eps 10, 14-17, 23-25
)

Kim Sang Yeob (ep 20)
Koji Iwamoto (ep 19)
Koji Kataoka (eps 22, 26)
Kouhei Yamazaki (ep 17)
Kouji Fukazawa (5 episodes
eps 1, 7, 13, 15, 21
)

Kozue Horauchi (ep 4)
Kyouhei Tezuka (ep 9)
Kyung Nam Ko (ep 13)
Manabu Yasumoto (eps 15-16, 19)
Manao Miyazaki (ep 18)
Mariko Yamamoto (4 episodes
eps 9, 11, 21, 24
)

Masaaki Sakurai (ep 22)
Masaaki Yamano (ep 9)
Masahiko Nakata (OP)
Masakazu Yamazaki (ep 17)
Masaki Miyauchi (ep 15)
Masaki Yamada (ep 22)
Masako Adachi (16 episodes
eps 1-2, 4, 6-7, 11-13, 15-19, 21-22, 24
)

Masami Takebuchi (eps 3, 6, 8)
Masateru Tanigawa (ep 22)
Masatomo Sugawara (ep 3)
Masayuki Fujita (10 episodes
eps 6, 8, 11, 13, 16, 19, 23-26
)

Mayu Kubota (eps 15-16)
Midori Nagaoka (eps 3, 8)
Min Bae Lee (eps 3, 13)
Min-Ho Jang (ep 3)
Minoru Kawano (ep 19)
Misao Abe (ep 1)
Misato Takasaki (ep 9)
Mitsuhiro Okumura (8 episodes
eps 3, 6, 12-13, 17, 23, 25-26
)

Mitsushi Kasano (ep 25)
Miyuki Hanawa (eps 9, 13)
Miyuki Honda (ep 14)
Moriyasu Taniguchi (ep 9)
Motoki Tanaka (ep 1)
Naoki Yamauchi (ep 22)
Naoko Hayashi (ep 14)
Naoto Hosoda (eps 14, 17, 25)
Natsumi Ōkusa (ep 16)
Neiko Hino (eps 2, 5)
Noboru Kawamori (ep 15)
Nobuhiro Okazaki (eps 16, 22)
Noriko Yoshida (eps 15, 18)
Osamu Kamei (OP)
Rie Kobayashi (ep 15)
Ryota Itoh (ep 12)
Ryousuke Tanigawa (ep 13)
Ryozo Sugiyama (eps 21, 24, 26)
Sadatomo Akitake (ep 18)
Saori Kasai (4 episodes
eps 4, 6, 12, 16
)

Satoshi Tanaka (ep 2)
Sayaka Hitomi (4 episodes
eps 16, 22-23, 25
)

Sayuri Ichiishi (4 episodes
eps 13, 15-16, 19
)

Se-Kwan Choi (Kyung Kang ANIA; eps 7, 9)
Seung Geun Ryu (ep 20)
Seung Ki Huh (ep 9)
Shiho Tamai (6 episodes
eps 1, 5, 10, 14, 18, 21
)

Shin Jae Ick (ep 13)
Shin'ichirō Yamazaki (eps 16, 22)
Shinichi Yoshino (OP; eps 4-5, 7)
Shinkirō Hattori (ep 20)
Shou Takahashi (ep 14)
Shunryō Yamamura (ep 15)
Shuuichi Kodama (ep 7)
Soichi Higuchi (ep 19)
Soji Ninomiya (eps 2, 4, 14)
Song Jin Lee (ep 3)
Tadaaki Miyata (ep 21)
Taichi Shinko (ep 15)
Taiichiro Kohara (eps 9, 13)
Takaomi Higashino (eps 15-17)
Takashi Ajiri (ep 19)
Takashi Amari (ep 15)
Takashi Shiokawa (OP)
Takayuki Shimura (eps 1, 6-7)
Takayuki Uchida (4 episodes
eps 9-10, 14, 17
)

Taro Ikegami (OP; 11 episodes
eps 5, 7-8, 10, 14, 16, 22-26
)

Tensho Sato (4 episodes
eps 9, 11, 13, 24
)

Teppei Taketani (5 episodes
eps 15-16, 18, 22-23
)

Tomihiro Konishi (eps 19, 25)
Tomohiro Kamitani (7 episodes
eps 3, 7, 10, 14, 18, 23, 26
)

Tomohiro Koyama (eps 4, 13)
Tomoki Kobayashi (eps 15, 25)
Tomoki Ogawa (9 episodes
eps 2, 4-6, 10, 12, 16, 21-22
)

Tomoko Takei (eps 3, 6, 8, 12)
Tomotsugu Sakakibara (eps 9-11, 17)
Tomoyo Kadota (eps 19, 23, 25)
Tsutomu Ono (ep 14)
Tsuyoshi Moride (ep 19)
Tsuyoshi Sakai (ep 9)
Woo Sang Yoon (Kyung Kang ANIA; ep 7)
Yasue Ohno (OP; 8 episodes
eps 1, 5, 10, 14, 18, 23-24, 26
)

Yasukazu Tōkairin (OP; 10 episodes
eps 1-2, 4-8, 10, 12, 15
)

Yasunori Yamaguchi (13 episodes
eps 3, 6, 8, 11-13, 16, 19, 22-26
)

Yasuzou Iino (ep 22)
Yoko Iizuka (ep 4)
Yoshiki Mizuno (eps 15, 18, 22)
Yoshinobu Ando (ep 22)
Yoshinori Deno (ep 2)
Young Rae Jo (ep 9)
Yu Iwasaki (ep 13)
Yu Hwan Kim (ep 20)
Yuichiro Fukatani (ep 2)
Yuji Ito (ep 7)
Yuki Chika (5 episodes
eps 1, 5, 10, 14, 26
)

Yukio Araie (eps 6, 9, 11)
Yuko Inoue (eps 21, 26)
Yumenosuke Tokuda (ep 4)
Yung Joo Cho (ep 20)
Photography:
Hiromichi Suzuki (OLM Digital; eps 17-26)
Hiroshi Tanigaki (OLM Digital; eps 1-26)
Jun Otaki (OLM Digital; eps 1-26)
Kazuyuki Yamamoto (OLM Digital; 22 episodes
eps 1-16, 18-20, 24-26
)

Mai Sato (OLM Digital; eps 1-26)
Nahomi Yamamichi (OLM Digital; eps 18-26)
Shinsuke Ikeda (OLM Digital; eps 1-26)
Tatsumi Yukiwaki (OLM Digital; eps 1-26)
Yoshiko Chatani (OLM Digital; eps 1-26)
Planning: Naoya Shimokawa (AQUAPLUS)
Production Advancement:
Daisuke Yoshioka (4 episodes
eps 9, 13, 19, 24
)

Hidetaka Yanagisawa (5 episodes
eps 1, 3, 5, 10, 14
)

Hiroyuki Kato (eps 11, 21)
Megumi Tanaka (eps 4, 6, 17)
Mika Kurihara (eps 2, 7)
Takashi Tanaka (eps 25-26)
Takashi Unehara (ep 20)
Takayuki Sasaki (4 episodes
eps 15, 18, 23, 26
)

Yoshihiro Shouga (4 episodes
eps 8, 12, 16, 22
)

Production Cooperation: Takayuki Mizutani
Production Desk: Hiroyuki Kato
Property Design: Kouji Fukazawa
Publicity: Michiko Watanabe
Recording: Akane Yamago
Scenario Supervision: Takamitsu Suga
Sound Effects: Michihiro Ito
Sound Producer: Takeshi Nishina
Sound Production Manager: Hiroki Urakari
Special Effects: Yutaka Hoshiba (23 episodes
eps 2-7, 9-14, 16-26
)

Theme Song Arrangement:
Masumi Itou (ED)
Michio Igasa (ED2)
Susumu Mameda (OP)
Theme Song Composition:
Masumi Itou (ED)
Michio Igasa (OP)
Naoya Shimokawa (ED2)
Theme Song Lyrics:
Aki Hata (ED)
Naoko Sutani (OP, ED2)
Theme Song Performance:
Eri Kawai (ED)
Suara (OP; ED2)
Video Editing:
Ayato Yasuda (IMAGICA; ep 24)
Daisuke Udaka (IMAGICA)
Hirokazu Takahashi (IMAGICA; eps 1, 8, 21)
Junko Ozaki (IMAGICA; eps 2, 9-11)
Yuujirou Yamamoto (IMAGICA; 8 episodes
eps 3-5, 12-13, 16, 23, 26
)

Yuuko Hasegawa (IMAGICA; 10 episodes
eps 6-7, 14-15, 17-20, 22, 25
)

Visual Design:
Kouji Fukazawa (ED)
Takashi Kato (ED)
Witsuarunemitea Direction: Yumenosuke Tokuda (ep 26)
Rikiya Koyama as Hakuoro
Ryoka Yuzuki as Eruru

Akira Tomisaka as Kuuya(eps 16-26)
Atsuko Tanaka as Karura
Daisuke Kirii as Oboro
Daisuke Namikawa as Benawi
Hisako Kyouda as Tuskuru
Kaori Mizuhashi as Sakuya
Kaya Miyake as Touka
Mai Nakahara as Yuzuha
Masayuki Katou as Derihourai(eps 18-26)
Miyuki Sawashiro as Aruru
Rie Kugimiya as Kamyu
Sayaka Ohara as Urutori
Takayuki Kondou as Suonkasu(eps 18-26)
Tsuyoshi Koyama as Kurou

Akeno Watanabe as
Dori
Gura
Hauenkua
Ayumi Tsunematsu as Younger sister(ep 14)
Hiroaki Ishikawa as Teoro
Hirofumi Nojima as Hien
Hiroshi Shirokuma as
Commanding officer(ep 20)
Emuro(eps 9, 15)
Houki(ep 14)
Katumau
Munto
Soldier(eps 3-4, 11)
Village chief(ep 6)
Villager(ep 2)
Hiroyuki Yoshino as Nuwangi
Masayuki Katou as
Ikoru(eps 9, 15)
Shikuma(ep 14)
Ship captain(ep 10)
Soldier(ep 20)
Tuskuru civilian(ep 13)
Villager
Ya(eps 3, 5-7, 11)
Mitsuru Ogata as Orikakan
Rie Kugimiya as Mutsumi
Ryoka Yuzuki as Mikoto
Satsuki Yukino as Sopoku
Shozo Iizuka as Genjimaru
Takafumi Kawakami as Villager(ep 1)
Takayuki Kondou as
Aide(ep 14)
Bonahoi(ep 20)
Inaushi(eps 9, 15)
Ship captain(ep 10)
Soldier(eps 3-4, 7)
Tuskuru civilian(ep 13)
Villager(eps 1-2, 5-6)
Tamio Ohki as Waabe(ep 7)
Tetsuharu Ohta as
Aide(ep 14)
Chikinaro
Enemy commander(ep 15)
Gate Guard(ep 4)
Na Tunk soldier(ep 19)
Official(ep 21)
Soldier(ep 7)
Tamua(ep 18)
Tuskuru civilian(ep 13)
Villager(eps 1-3, 5)
Toru Ohkawa as
Inkara
Sasante
Tsuguo Mogami as Kanhorudari
Yoshimitsu Shimoyama as
Forest Chief(eps 1-2)
Official(ep 21)
Ouren(ep 14)
Soldier(eps 9-10)
Woo(eps 3, 5-7, 11)
Yoshinori Sonobe as Villager(ep 1)
Yousuke Akimoto as Niue
Yuko Gibu as Older sister(ep 14)
Japanese companies
2nd Key Animation:
Angle (9 episodes
eps 1, 5, 8-11, 13-14, 22
)

Anime R (eps 7, 10, 23)
Big Bang (ep 7)
Chaos Project (eps 1-2, 6, 13)
Double R (ep 14)
FLAME GEAR (9 episodes
eps 13, 15-19, 22, 24-25
)

Front Line (5 episodes
eps 4, 6-7, 10, 26
)

Garan (eps 15, 18)
KURENAIGUMI (eps 23, 25)
Kyung Kang ANIA (ep 7)
Meta Studio (eps 16, 22)
Mook Animation (4 episodes
eps 13, 15, 24-25
)

Mouse (eps 10, 15, 18)
Nakamura Production (4 episodes
eps 4, 9, 23, 25
)

RIC (eps 4-5, 7)
Snow Light Staff (ep 1)
Studio Ad (eps 10, 14)
Studio Boomerang (ep 18)
Studio Jungle Gym (eps 1, 5)
Studio Mark (ep 2)
Studio Onepack (5 episodes
eps 2, 13, 19, 21, 25
)

Wish (ep 5)
Animation Production: Oriental Light and Magic (Team Iwasa)
Background Art: Studio Pinewood
Broadcaster:
Asahi Broadcasting Corporation (2006-04-03)
AT-X (2006-06-28)
Chiba TV (2006-04-03)
Tokyo MX (2006-07-07)
TV Aichi (2006-04-05)
TV Kanagawa (2006-04-09)
TV Saitama (2006-04-08)
Digital Animation Cooperation: OLM Digital
Editing Assistance: Jay Film
Finish Animation:
Angle (eps 8, 10-12)
cube A motion (eps 21, 25)
Front Line (7 episodes
eps 16-17, 19-22, 24
)

Mook Animation (5 episodes
eps 13, 17, 19, 24-25
)

Nendai Animation (ep 18)
RIC (8 episodes
eps 8, 10, 12-13, 16, 19, 22, 24
)

Wish (10 episodes
eps 5-6, 9, 14, 21-26
)

In-Between Animation:
Angle (5 episodes
eps 2, 8-9, 11-12
)

Anime R (8 episodes
eps 7-8, 12, 15-16, 18, 21-22
)

Asahi Production (ep 25)
AZETA PICTURES (eps 15, 23)
cube A motion (eps 21, 25-26)
Daume (eps 3, 17)
Dragon Production (eps 4, 7, 23)
Front Line (11 episodes
eps 4-6, 16-17, 19-22, 24, 26
)

Kagura (ep 15)
Kyung Kang ANIA (ep 3)
Mook Animation (4 episodes
eps 13, 17, 19, 24
)

Nakamura Production (7 episodes
eps 10, 14, 18-19, 22, 24-25
)

Nendai Animation (eps 15, 18, 23)
RIC (19 episodes
eps 1-16, 19, 22, 24
)

Snow Light Staff (9 episodes
eps 1, 5, 9-10, 13-14, 17, 19, 24
)

Studio Boomerang (eps 16, 22)
Studio Gimlet (ep 15)
Studio Jungle Gym (eps 1-2, 21)
Studio Mark (eps 15, 18)
Studio MAT (ep 6)
Studio Onepack (eps 11, 16, 21)
Key Animation: Kyung Kang ANIA (eps 3, 7)
Key Animation Cooperation:
Angle (ep 16)
Anime R (eps 12, 18)
Dragon Production (ep 12)
Studio Mark (ep 18)
Studio Onepack (eps 12, 16-17)
Music Production: Lantis
Original Creator: AQUAPLUS
Production Cooperation: BJ (ep 20)
Publicity Cooperation:
COSPATIO (Costume Production)
MediaWorks (Weekly Dengeki G's Magazine)
Sound Production: HALF H·P STUDIO
Video Editing: Imagica
English cast
English staff
ADR Director:
Christine Auten (eps 6-14, 23-26)
Don Rush
Translation: Brendan Frayne
ADR Script:
Christine Auten
Don Rush
Monica Rial (as Dorothy Garrett)
Executive producer:
Joey Goubeaud
John Ledford
Producer: Jin Ho Chung

DVD Graphics: Victor Cormier
International Coordination: Toru Iwakami
Mixing: Matt Wittmeyer
Packaging Design: Victor Cormier
Post-Production Manager: Shelly Thomas
Sound Design: Matt Wittmeyer
John Gremillion as Hakuoro
Kira Vincent-Davis as Eluluu

Allison Sumrall as Sakuya
Andrew Love as Inkalla
Blake Shepard as Hauenkua
Chris Patton as Oboro
Greg Ayres as Nuwangi
Jason Douglas as Kurou
John Gremillion as Dii(eps 23-26)
John Swasey as Sasante
Josh Grelle as Suonkasu
K.C. Jones as Mukkuru
Kelly Manison as Urutori
Luci Christian as Kuuya
Marcy Bannor as Tuskuru
Monica Rial as Yuzuha
Nomed Kaerf as
Derihourai
Dii(ep 22)
Sasha Paysinger as Aruruu
Serena Varghese as Camus
Sofia Mendez as Touka
Vic Mignogna as Benawi

Andrew Auten as Ikoru(ep 9)
Andrew Love as
Inaushi(eps 9, 15)
Katumau
Andy McAvin as Chikinaro
Blake Shepard as Tamua(ep 18)
Charles Campbell as Genjimaru(eps 16-17, 23)
Chris Ayres as
Niwe
Yawh
Christine Auten as Sopoku
Clint Bickham as Hien
Eden J. Barrera as Kyuuko(eps 22-23)
Jay Hickman as
Mizushima(ep 23)
Munto
Scientist(ep 22)
John Swasey as
Lab Chief(ep 26)
Orikakan
Uwh
Wahbe(eps 23, 25)
Jon Talia as Shikuma(ep 14)
K.C. Jones as
Ikoru(ep 15)
Ouren(ep 14)
Mike Vance as Teoro
Nancy Novotny as Gura
Paul Locklear as Houki(ep 14)
Rob Mungle as Emuro(eps 9, 15)
Robert Kraft as Goateed Villager(ep 1)

English companies
ADR Recording: ADV Studios
Distributor:
ADV Films (UK)
ADV Films
Madman Entertainment (Australia & New Zealand)
Translation: JN Productions
German staff
German cast
(none)
Johannes Baasner as Hakuoro
Marie Bierstedt as Eluluu

Bernhard Völger as Suonkasu
Jamie-Lee Blank as Aruruu
Kathrin Neusser as
Dorj
Gura
Konrad Bösherz as Nuwangi
Lydia Morgenstern as Yuzuha
Marco Bräutigam as Kurou
Marie Schramm as Camus
Martin Kautz as Derihourai
Ozan Uenal as Oboro
Roland Hemmo as Inkalla
Sabine Arnhold as Urutori
Tanya Kahana as Kuuya Amrulineulka
Vera Teltz as Karula
Victoria Sturm as Touka
Viktor Neumann as Benawi

Christian Gaul as Sasante
Christian Rode as Oruyankuru(ep 7)
Detlef Bierstedt as Orikakan
F.G. Stegers as Gravis
Gerald Paradies as Teoro
Gunnar Helm as Spock
Hans-Werner Bussinger as Genjimaru
Hasso Zorn as Yawh
Jan Spitzer as Niwe
Luise Lunow as Tsukuru
Michael Iwannek as Chikinaro
Michael Narloch as Katumau
Petra Barthel as Sopoku
Raimund Krone as Ikoru(eps 9, 15)
Reinhard Scheunemann as Ziegenbart
Tim Moeseritz as Inaushi(eps 9, 15)
Uli Krohm as Munto
Uwe Jellinek as Shag
Walter Alich as Wache(ep 7)
Werner Ziebig as Emuro(eps 9, 15)
German companies
Distributor: ADV Films
Dubbing: Elektrofilm
Tagalog staff
Tagalog cast
Dubbing Supervision: Alexx Agcaoili
Jenny Bituin as Eruru
Richie Padilla as Hakuoro

Gloria De Guzman as Tuskuru
ROXANNE MANATO as Aruru

Ed Belo as Teoro
Tagalog companies
Broadcaster: Hero
Chinese (Taiwan) staff
Chinese (Taiwan) companies
(none)
Chinese (Taiwan) cast
(none)
This encyclopedia is collaboratively edited by the users of this site
DISCLAIMER add information report an error lookup sources

# A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Anime anthology