Idol Memories (TV)

Have you seen this? want to / seen some / seen all

Alternative title:
アイドルメモリーズ (Japanese)
Genres: drama
Themes: idols
Plot Summary: In the year 2035, virtual reality technology has evolved enough that people can experience world travel and other live event experiences from the comfort of their own home. In this space, idols perform live events for a worldwide audience. As worldwide popularity of idols performing in "VR Rooms" increased, the Kanon Private Academy was established on Beginning Island to train new idols. These idols compete and strive to reach the top of the "World Idol League." Vivi, Kokona, Sena, Miku, Nanami, and Yucho are all working hard to reach that goal.
Running time: half hour per episode
Number of episodes: 12
Episode titles: We have 12
Vintage:
2016-10-02
2016-10-02 to 2016-12-18
Opening Theme:
"Mainichi ga Good Day!" (毎日がGood Day!; Every Day is a Good Day!) by Project Frontier
You can contribute information to this page, but first you must login or register

Japanese staff
Japanese cast
Director: Katsuya Kikuchi
Series Composition: Hiroshi Ohnogi
Storyboard:
Hidetoshi Oomori (eps 3-4)
Hironori Tanaka (ep 2)
Katsuya Kikuchi (菊池カツヤ; eps 1-2, 12)
Naotaka Hayashi (ep 11)
Takahiko Kyōgoku (eps 5-6)
Tetsuo Hirakawa (eps 7-8)
Yumiko Ishii (eps 9-10)
Unit Director:
Katsuya Kikuchi (菊池カツヤ; ep 1)
Kazumasa Fujiwara (ep 8)
Makoto Sokuza (ep 5)
Naotaka Hayashi (ep 11)
Risa Suzuki (ep 7)
Shinsuke Yanagi (ep 6)
Shiro Izumi (eps 9-10)
Soji Ninomiya (ep 2)
Tatsuya Oka (eps 3-4)
Yuu Nobuta (ep 12)
Character Design: Rena Okuyama
Chief Animation Director:
Rena Okuyama
Shinobu Ohkochi (eps 8, 11)
Yumiko Ishii (eps 9-10)
Animation Director:
Aki Yamauchi (ep 9)
Akira Otsuka (ep 12)
Ayako Suzuki (eps 6, 8, 11)
Chinami Sekine (eps 2, 12)
Hirokatsu Maruyama (ep 3)
Hiroyuki Ohkaji (ep 6)
Jun Fujiwara (ep 7)
Kayo Nomichi (ep 4)
Kazue Tamari (eps 5, 8)
Kazuhisa Kosuge (ep 12)
Kazuhito Tominaga (冨永一仁; eps 11-12)
Kazuyo Tominaga (富永和代; ep 5)
Keiko Imasoto (ep 5)
Keisuke Katayama (ep 6)
Mayumi Funakoshi (ep 9)
Miki Takahashi (高橋みき; ep 9)
Miyoko Kawamoto (ep 2)
Nobuki Nakamura (ep 4)
Rena Okuyama (ep 1)
Satoko Miyachi (ep 12)
Shinobu Ohkochi (ep 7)
Shou Kawashima (ep 12)
Tatsuya Oka (ep 3)
Teruhiko Yamazaki (eps 5, 8)
Yoko Iizuka (ep 5)
Youko Kuboyama (eps 5-7, 11)
Yumiko Ishii (ep 10)
Yumiko Kinoshita (eps 6, 8, 11)
Sound Director: Chikako Yokota

2nd Key Animation:
Akira Teramoto (eps 9-10)
Alberto Kie (eps 1-2, 6)
Ayako Suzuki (ep 11)
Azuma Sugawara (eps 7-8)
Eri Arita (ep 12)
Erina Murakami (eps 9-10)
Haruki Oomori (ep 2)
Hina Kobayashi (eps 9-10)
Hiroki Itoh (eps 9-10)
Hiroshi Akiyama (ep 1)
Kanari Yamada (eps 9-10)
Kazutoshi Inoue (ep 1)
Ken'ichi Hirata (ep 2)
Kōki Miyazaki (eps 9-10)
Megu Otsubo (eps 5-6)
Nanami Kaneta (eps 9-10)
Natsuki Koide (ep 7)
Sakuya Abe (eps 9-10)
Saori Kasai (eps 3-4)
Saori Oda (eps 9-10)
Shintaro Tsubota (ep 7)
Shōta Inoue (eps 9-10)
Shun Satō (eps 9-10)
Shuntarō Kaneko (ep 2)
Taichi Atarashi (eps 9-10)
Takashi Irie (ep 2)
Takashi Ono (ep 1)
Tomoko Kitagawa (eps 9-10)
Tomoyo Masuda (eps 7, 12)
Tsuyoshi Kandō (ep 5)
Yosuke Kobashi (ep 1)
Youko Kuboyama (ep 11)
Yūha Komura (eps 9-10)
Yuina Kubo (eps 9-10)
Yūki Kitajima (ep 12)
Yukie Ōhashi (eps 1-2, 5)
Yukiko Sugano (ep 1)
Yukino Nakamata (eps 9-10)
Yukino Tanaka (eps 9-10)
Yuri Hanazawa (eps 9-10)
Yurie Iijima (eps 2, 7)
Yūto Shibanoki (eps 9-10)
Assistant Animation Director:
Asami Nakatani (ep 4)
Eiichi Kuboyama (eps 5, 11)
Kazue Tamari (ep 7)
Kazuhito Tominaga (eps 3, 5)
Keiko Nakagawa (ep 5)
Ken'ichi Hirata (eps 4-7)
Maki Hashimoto (ep 4)
Miyoko Kawamoto (ep 6)
Risa Suzuki (eps 5-7)
Sawa Fukami (ep 4)
Shinobu Ohkochi (eps 3-4)
Yoko Iizuka (ep 3)
Yurie Iijima (飯島友里恵; eps 4-7)
Assistant Unit Director: Kazumasa Fujiwara (ep 12)
Finish Animation:
Ai Suzuki (eps 3-4)
Ayumi Mizuuchi (eps 1-2, 5-12)
Kaoru Nishimura (eps 1-2, 5-12)
Keisuke Agatsuma (上妻佳祐; eps 5-12)
Sōdai Fukura (8 episodes
eps 1-2, 5-6, 9-12
)

Yuka Funayama (eps 11-12)
In-Between Animation:
Ai Nonaka (eps 3-4)
Atsumi Ichimura (eps 3-4)
Ayumi Kobayashi (ep 4)
Azusa Ikeda (eps 5-10)
Haruka Itou (伊藤榛花; eps 3-4)
Kazumasa Ishikawa (eps 3-4)
Kie Nakamoto (eps 1-12)
Minami Hirahara (eps 1-5, 7-12)
Miyu Furubayashi (eps 1-4)
Saya Takahashi (eps 3-4)
Shouhei Hosoya (eps 1-12)
Takahiro Yamakita (ep 3)
Taketo Sasaki (eps 1-6, 9-10)
Takuma Hamano (eps 1-12)
Yukie Kaneko (eps 3-4, 7)
Yūsuke Osawa (eps 3-4)
In-Between Check:
Ayumi Kobayashi (ep 3)
Azusa Ikeda (eps 1-4, 11-12)
Kana Ineo (eps 5-6, 9-10)
Takahiro Yamakita (ep 4)
Taketo Sasaki (eps 7-8, 11-12)
Key Animation:
Ai Mochida (ep 11)
Aki Kumada (ep 10)
Akira Koremoto (ep 4)
Akira Otsuka (eps 1, 8)
Alberto Kie (eps 3, 5, 11-12)
Arisa Shima (ep 10)
Atsuya Hata (ep 5)
Aya Sasaki (ep 9)
Aya Yamaguchi (ep 6)
Ayako Sone (ep 6)
Azusa Okazaki (eps 5-8, 11-12)
Chie Yamazaki (ep 5)
Chihiro Tanaka (ep 10)
Chinami Sekine (eps 1, 12)
Daisuke Agata (ep 12)
Fumiko Kon (ep 2)
Haruki Oomori (eps 4, 7-8, 12)
Hideaki Tsukioka (ep 12)
Hideo Maru (ep 6)
Hidetoshi Oomori (ep 6)
Hiroaki Ikeda (ep 10)
Hiroaki Takagi (ep 10)
Hirokatsu Maruyama (ep 3)
Hironori Sawada (eps 3-5)
Hironori Tanaka (5 episodes
eps 1-2, 6-7, 12
)

Hirotaka Nii (eps 1-2)
Hiroyuki Ohkaji (ep 6)
Hisashi Kagawa (ep 1)
Iori Ishii (ep 6)
Jong Il Lee (ep 8)
Joo Hyun Lee (ep 12)
Kanako Baba (ep 10)
Kaori Saito (eps 5, 11)
Katsuya Kikuchi (ep 12)
Kazuhito Tominaga (eps 1-8, 11-12)
Kazuki Toi (eps 5, 11)
Kazunori Ota (eps 6-7)
Kazuya Morimae (ep 4)
Kazuya Nakanishi (ep 1)
Kazuyo Tominaga (ep 6)
Kei Sato (ep 5)
Keiichi Ishida (ep 2)
Keiichi Sugiura (ep 9)
Keiko Imasato (ep 1)
Keiko Nakagawa (ep 8)
Kenichi Umemoto (ep 1)
Kenji Kodama (6 episodes
eps 1-2, 5, 8, 11-12
)

Kenji Masuda (ep 11)
Kentarō Fujihara (ep 9)
Kōki Miyazaki (ep 5)
Kouhei Hashimoto (橋本コウヘイ; ep 9)
Kyosuke Matsui (ep 9)
Maiko Onishi (ep 9)
Maki Hashimoto (eps 1, 5)
Makoto Takahoko (ep 6)
Mamiko Nakanishi (ep 8)
Mariko Emori (ep 4)
Masahiro Okamura (eps 3-4)
Masao Kawase (ep 1)
Masato Hagiwara (ep 10)
Masato Ikeda (eps 3-4)
Masayuki Nonaka (ep 8)
Miki Nonaka (ep 10)
Mina Itou (ep 6)
Mineko Yagihara (ep 6)
Mitsuhiro Nanbe (南部充宏; ep 4)
Mitsuyo Tsuno (eps 11-12)
Naotaka Hayashi (ep 11)
Nobuki Nakamura (eps 3-4)
Nozomi Sakamoto (ep 9)
Osamu Kurosawa (ep 5)
Rena Okuyama (ep 12)
Risa Suzuki (eps 1, 7)
Ryo Takahashi (eps 1-3)
Ryōta Kuratani (ep 10)
Ryōun Tsuchiya (ep 9)
Sachiko Muroyama (ep 10)
Satoshi Takaki (ep 1)
Shiho Tamai (ep 7)
Shinobu Ohkochi (eps 1-7, 12)
Shintaro Tsubota (ep 5)
Shiro Izumi (eps 10, 12)
Shouji Endo (ep 7)
Shun Satō (ep 5)
Shunsuke Nakashige (ep 10)
Shuntarō Kaneko (金子俊太郎; ep 12)
Shuuichirou Manabe (眞部周一郎; ep 4)
Sotaro Shiraishi (ep 9)
Taichi Atarashi (ep 5)
Takaaki Aritsubo (ep 10)
Takanori Yamamoto (ep 9)
Takashi Hashimoto (ep 7)
Takuji Mogi (ep 6)
Tomoe Morishita (ep 9)
Tomoko Hamanaka (eps 2, 11)
Tomoko Kusuki (eps 1-2, 10)
Tomoyuki Kitamura (ep 8)
Toshihide Masudate (ep 8)
Tsuyoshi Kandō (eps 6, 11-12)
Yasunori Matsuki (ep 9)
Yohko Ariizumi (ep 6)
Yoko Iizuka (ep 5)
Yoshiko Minamihara (ep 9)
Yoshiko Takemoto (ep 9)
Yoshimi Iwata (ep 10)
Yosuke Kobashi (ep 11)
Youko Kuboyama (ep 6)
Yui Kinoshita (ep 10)
Yui Ushinohama (ep 9)
Yūki Washio (ep 10)
Yukie Ōhashi (eps 7, 11)
Yukiko Sugano (eps 6-8, 11-12)
Yumiko Kinoshita (eps 6, 11)
Yuri Kajiwara (ep 9)
Yūta Kevin Kenmotsu (ep 3)
Yūto Shibanoki (ep 5)
Yuu Nobuta (ep 12)
Photography:
Eiichi Okita (eps 1-12)
Mayumi Morisato (eps 1-12)
Megumi Enomoto (eps 3-12)
Takuya Nōdai (eps 3-12)
Yuko Matsunaga (eps 1-12)
Marika Hayase as Sena Hattori
Mayu Sagara as Miku Kajiwara
Moe Toyota as Vivi Lin
Riko Kohara as Nanami Hoshi
Ruriko Aoki as Yucho La
Yū Kimura as Kokona Hayakawa

Ayahi Takagaki as Minami Yasukawa
Kosuke Sakaki as Sōichirō Kataoka
Nana Mizuki as Shōko Shirayuki
Ryotaro Okiayu as Ren Hayami
Seira Ryū as Minato Yasukawa
Takuma Nagatsuka as Takumi Mori

Shizuka Itou as Misaki Kariya (ep 5)
Japanese companies
2nd Key Animation:
Ace Company (eps 5-6, 12)
Big Owl (eps 7-8)
CL Corporation (eps 5-7, 11-12)
Core (eps 5-9, 11-12)
D-Motion (eps 2, 7-8, 11)
Dou Dou Animation (eps 3-4)
Jumondo (eps 2, 5-6, 8)
Mouse (2, 5)
M.S.J Musashino Production (ep 12)
Neox (ep 2)
office DCI (eps 5-6)
Production Reed (ep 2)
Reboot (eps 5-6, 12)
Rising Force (ep 12)
SILVER LINK. (ep 8)
Studio CL (eps 5-6, 8)
Studio Gram (eps 7-10, 12)
TAP (eps 2, 12)
Triple A (eps 7-8, 12)
3D CG Animation: Tetra
Animation Production: Seven Arcs Pictures
Background Art: Tezuka Productions
Broadcaster:
AT-X
Tokyo MX
Finish Animation:
Ace Company (eps 5-6, 12)
Big Owl (eps 7-8)
CA (ep 2)
CL Corporation (eps 1-8, 11-12)
Core (eps 5-9, 11-12)
D-Motion (eps 1-12)
Dou Dou Animation (eps 3-4)
drop (eps 1-2, 7-8)
Green (ep 7)
J-Cube (ep 1)
Jumondo (eps 1-10)
LIDEN FILMS (7 episodes
eps 2, 5-8, 11-12
)

M.S.J Musashino Production (5 episodes
eps 3-4, 7-8, 12
)

office DCI (eps 1-4)
office fuu (eps 1-2, 7-8)
Reboot (eps 5-6, 12)
R.I.C (eps 1-4, 7-11)
Rising Force (eps 2, 5-6, 12)
SILVER LINK. (ep 8)
Studio CL (eps 2, 7-8)
Studio Elle (6 episodes
eps 1-2, 7-8, 11-12
)

Studio Gram (eps 1, 7-10, 12)
Studio μ (eps 1-4, 8)
Synod (ep 4)
TAP (eps 2, 12)
Triple A (eps 3-4, 12)
In-Between Animation:
Ace Company (eps 5-6, 12)
Big Owl (eps 7-8)
CA (ep 2)
CL Corporation (eps 1-8, 11-12)
Core (eps 5-9, 11-12)
D-Motion (eps 1-12)
drop (eps 1-2, 7-8)
J-Cube (ep 1)
Jumondo (eps 1-10)
MAPPA (ep 1)
M.S.J Musashino Production (eps 7-8, 12)
Nakamura Production (eps 2, 7)
Nexus (ep 1)
office DCI (eps 1-4)
Reboot (eps 5-6, 12)
R.I.C (eps 1, 7-10)
Rising Force (ep 1)
xenron (ep 12)
SILVER LINK. (ep 8)
Studio CL (eps 2, 7-8)
Studio Gokumi (eps 1, 7)
Studio Gram (eps 1, 7-8, 12)
Studio μ (eps 1, 4, 8)
Sunshine Corporation (eps 1-2, 8)
Synod (ep 4)
TAP (eps 2, 12)
Triple A (ep 12)
Wafū Animation (ep 1)
Key Animation:
Mico Animation (ep 12)
Studio Wanpack (ep 11)
Online Editing: Imagica
Original Character Design: Graphinica
Original Concept: Happy Elements Asia Pacific
Photography:
Asura Film (eps 5-6)
Caramel Art (eps 5-6)
Chōkyō (eps 5-6)
CL Corporation (eps 5-6)
Graphinica (eps 5-6)
Raretrick (eps 5-6)
Photography Cooperation:
Assez Finaud Fabric. (ep 7)
Asura Film (eps 7-10)
Caramel Art (eps 2, 7-12)
Chōkyō (eps 1, 8, 11-12)
CL Corporation (eps 2, 7-12)
Graphinica (ep 12)
M.S.J Musashino Production (eps 7-8, 11-12)
NAZ (eps 7-8)
Raretrick
Ryūsei (eps 3-4, 7, 12)
Satelight (eps 7-10)
Triple A (eps 7-8)
Typhoon Graphics (eps 7-8)
WELZ Animation Studio (ep 7)
Production Cooperation:
A-Line (eps 3-4)
Studio Wanpack (ep 9)
Sound Production: Glovision

This encyclopedia is collaboratively edited by the users of this site
DISCLAIMER add information report an error lookup sources

# A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Anime anthology


Loading next article...