×
  • remind me tomorrow
  • remind me next week
  • never remind me
Subscribe to the ANN Newsletter • Wake up every Sunday to a curated list of ANN's most interesting posts of the week. read more

My Stepmom's Daughter Is My Ex (TV)

Have you seen this? want to / seen some / seen all

Alternative title:
Mamahaha no Tsurego ga Moto Kano Datta (Japanese)
継母の連れ子が元カノだった (Japanese)
Plot Summary: Yume and Mizuto dated in middle school, but broke up upon graduating. Shortly after, they are shocked to discover that their parents are getting married, and they will become step-siblings.
User Ratings: 143 ratings have been given [details]
 Masterpiece: 5 votes (sub:4, raw:1)
 Excellent: 9 votes (sub:9)
 Very good: 44 votes (sub:44)
 Good: 42 votes (sub:40, others:2
1 Vietnamese subtitled subtitled
1 Russian subtitled
)
 Decent: 22 votes (sub:21, others:1
1 French subtitled
)
 So-so: 6 votes (sub:6)
 Not really good: 5 votes (sub:5)
 Weak: 4 votes (sub:4)
 Bad: 4 votes (sub:3, dub:1)
 Awful: 2 votes (sub:2)
 Worst ever: -
Seen in part or in whole by 284 users, rank: #3092 (of 9406)
Median rating: Good
Arithmetic mean: 6.860 (Good), std. dev.: 1.7724, rank: #4338 (of 9514)
Weighted mean: 6.855 (Good), rank: #4209 (of 9514) (seen all: 7.23 / seen some: 6.40 / won't finish: 3.88)
Bayesian estimate: 6.911 (Good), rank: #3668 (of 7150)
Episode titles: We have 12
Vintage: 2022-07-06
Opening Theme:
"Deneb to Spica" by DIALOGUE+
Ending Theme:
"Futari Pinocchio" by harmoe
News: Show:
You can contribute information to this page, but first you must login or register

Japanese staff
Japanese cast
Director: Shinsuke Yanagi
Series Composition: Deko Akao
Scenario:
Deko Akao (5 episodes
eps 1, 4-5, 11-12
)

Maika Shizuhara (eps 3, 7-9)
Satoru Sugizawa (eps 2, 10)
Yūya Suzusaki (ep 6)
Storyboard:
Hiroshi Aoyama (ep 5)
Jun'ichi Sakata (ep 11)
Keiichi Ishikura (OP; eps 2, 6-7, 12)
Masayuki Takahashi (ep 9)
Mitsutoshi Satō (ep 3)
Royden B (eps 8-9)
Shigehisa Iida (ep 4)
Shinsuke Yanagi (OP; ED; ep 1)
Yoshiyuki Hinosaki (ep 10)
Episode Director:
Kū Minamihara (ep 11)
Masayuki Matsumoto (ep 8)
Mitsutoshi Satō (eps 1, 3, 6, 12)
Natsuki Kamada (ep 5)
Takeyuki Sadohara (eps 2, 9)
Tomio Yamauchi (ep 7)
Yōhei Fukui (ep 10)
Yoshiyuki Hinosaki (ep 4)
Unit Director:
Keiichi Ishikura (OP)
Shinsuke Yanagi (ED)
Original creator: Kyōsuke Kamishiro
Original Character Design: Takayaki
Character Design: Katsuyuki Sato
Art Director: Lin Ge
Chief Animation Director:
Eri Ogawa (6 episodes
eps 2, 4, 6-7, 10-11
)

Katsuyuki Sato (5 episodes
eps 1-2, 5, 7, 12
)

Animation Director:
Beom Seok Hong (6 episodes
eps 1, 4, 8, 10-12
)

Feng Chen (ep 7)
Haruki Moriya (eps 2, 4, 8, 10)
Hideki Hashimoto (ep 1)
Hye-Ran Park (Hanjin Animation; ep 12)
Jia Han Wang (Studio Massket; ep 6)
Jia Hui Chen (ep 7)
Katsuyuki Sato (OP; ED)
Kumiko Kawahara (eps 2, 5, 9, 11)
Liang Jiang (Studio Massket; eps 6-7)
Mei Zhang (ONE ORDER; ep 6)
Meng Wang (Studio Massket; eps 6-7)
Qing Yun Zhao (ONE ORDER; eps 5-6)
Shōto Shinkai (ep 1)
Takahiro Mizuno (6 episodes
eps 2, 4, 6, 10-12
)

Tian Xiang Yu (ep 7)
Wen Ze Cui (eps 3, 7)
Xiao Ling Zhao (ep 7)
Xin Hua Hang (ep 7)
Yong Jiang (eps 3, 7)
Yūta Masaki (eps 2, 5, 9, 12)
Zhi Jie Zhou (ONE ORDER; ep 5)
Sound Director: Yayoi Tateishi
Director of Photography:
Kotomi Murayama
Tetsuya Kawada
2D Work:
Marina Funaki (ep 1)
Takeshi Saito (Wired; eps 11-12)
Toshirō Hamamura (ep 1)
Yasuhiro Makino (Wired; eps 2-9, 11)
2nd Key Animation:
Asahi Yoshimura (eps 2, 6, 8-9)
Eun Jung Kim (Hanjin Animation; ep 12)
Haruka Arai (ep 2)
Haruki Moriya (ep 10)
Hinata (ep 2)
Hye Jung Yoo (Hanjin Animation; ep 12)
Jeong-In Yun (Hanjin Animation; ep 12)
Ji Hye Yeon (Hanjin Animation; ep 12)
Jia Han Wang (ep 3)
Mi Hyun Park (Hanjin Animation; ep 12)
Min Young Kang (Hanjin Animation; ep 12)
mobu (ep 2)
Rei Matsui (ep 2)
Riraku Yamazaki (ep 1)
Seiya Takashima (ep 8)
Shūhei Yasuda (eps 2, 8)
Takumi Matsumoto (project No.9; eps 2, 5)
Yosuke Imakubo (ep 1)
Yu Meng Xie (ep 3)
3D CG:
Seiya Fuchigami (Wired; eps 3-10)
Takeshi Saito (Wired; eps 1-10, 12)
Takuya Sekiguchi (Wired; eps 1-10)
Yasuhiro Makino (Wired; eps 1-2)
Action Supervision: Dai Wada (ep 1)
Animation producer: Tomoji Kojiya
Art Assistant:
Xiao Miao Li (Studio Tulip; eps 2, 6, 8)
Yoshimasa Kawagishi (Studio Tulip; 7 episodes
eps 3-9 odd, 10-12
)

Art Setting: Maho Takahashi
Assistant Animation Director:
Haruki Moriya (ep 12)
Kumiko Kawahara (ep 8)
Assistant Director of Photography: Eiko Hiramoto (Graphinica; ep 1)
Background Art:
Airi Itō (Studio Tulip; eps 3, 5, 7-12)
Akiko Utamaru (Studio Tulip; eps 8-9, 11)
Ami Nagata (Studio Tulip; eps 2, 4, 6)
Anna Ivanova (Studio Tulip; 6 episodes
eps 2-3, 5, 7, 10, 12
)

Aoi Kanzaki (Studio Tulip; ep 1)
Aurore Lopez (Studio Tulip; eps 2-3)
Bao Chong Wang (Studio Tulip; OP)
Cheng Chen (Studio Tulip; ep 7)
Chihiro Kubo (Studio Tulip; ep 1)
Chiho Yoshida (Studio Tulip; eps 7, 11)
Daisuke Negishi (Studio Tulip; eps 1, 5)
Hyo Seom Byun (Studio Tulip; eps 8-9, 11)
Junya Shibata (Studio Tulip; eps 2, 4, 6, 11)
Kazuki Matsuzawa (Studio Tulip; 6 episodes
eps 1-2, 4, 6, 10, 12
)

Keigo Shimizu (Studio Tulip; 6 episodes
eps 3, 5-7, 10, 12
)

Kimika Matsuo (Studio Tulip; eps 2-7, 9, 11)
Kinatsu Miyara (Studio Tulip; ep 1)
Liang Ying Li (Studio Tulip; 5 episodes
eps 2-3, 5, 7, 11
)

Lin Ge (Studio Tulip; OP; ED)
Lu Wang (Studio Tulip; eps 3-11 odd)
Luo Xin Mei (Studio Tulip; ep 7)
Manabu Katō (Studio Tulip; eps 3-11 odd)
Masahiro Kama (Studio Tulip; eps 3-11 odd)
Miyuki Ishigaki (Studio Tulip; ep 1)
Naoki Ohya (Studio Tulip; 5 episodes
eps 2, 4, 6, 10, 12
)

Reima Tozuka (Studio Tulip; 4 episodes
eps 5, 8, 10, 12
)

Rong He (Studio Tulip; 6 episodes
eps 1-2, 4, 6, 10, 12
)

Ryo Kobayashi (Studio Tulip; eps 3, 5, 7, 11)
Ryūnosuke Miyamaki (Studio Tulip; eps 3, 5, 7-9)
Si Man Wei (Studio Tulip; ep 6)
Su Ping Yu (Studio Tulip; ep 1)
Sukrita Apidhanasombat (Studio Tulip; 6 episodes
eps 2-3, 5, 7, 10, 12
)

Taigo Matsushita (Studio Tulip; 6 episodes
eps 2, 6, 8-10, 12
)

Takeshi Mukai (Studio Tulip; eps 7, 10, 12)
Xiao Cong Qin (Studio Tulip; eps 2, 4, 6, 11)
Xiao Miao Li (Studio Tulip; OP; eps 7, 10, 12)
Xiao Shan Bian (Studio Tulip; ep 3)
Yoshimasa Kawagishi (Studio Tulip; eps 2, 4, 8)
Yūka Hayashi (Studio Tulip; eps 3-7, 10, 12)
Yuki Tanaka (Studio Tulip; 5 episodes
eps 3, 5, 7, 10, 12
)

Yukie Ueno (Studio Tulip; 5 episodes
eps 5, 8-9, 11-12
)

Yūta Toyosaki (Studio Tulip; 5 episodes
eps 2, 4, 6, 10, 12
)

Background Art Assistant:
Ayano Yagi (J&K Corporation; eps 5-6)
Azusa Kondo (J&K Corporation; eps 2, 11)
Bao Chong Wang (J&K Corporation; eps 1-12)
Chihiro Kubo (J&K Corporation; eps 11-12)
Fumiya Taniguchi (J&K Corporation; eps 4, 6, 9, 12)
Hitomi Satō (J&K Corporation; ep 2)
Jie Gao (J&K Corporation; eps 2-3, 5, 7-9)
Qing Qing Gao (J&K Corporation; eps 9, 12)
Su Ping Yu (J&K Corporation; eps 2, 6, 8)
Xing Zi Li (J&K Corporation; eps 3, 5, 12)
Ya Yu Zhu (J&K Corporation; eps 2, 11)
Yuri Mukumoto (J&K Corporation; eps 2, 8-10)
Casting Management: Kumiko Suzuki (Office Osawa)
CG Line Director: Takeshi Saito
Chief Producer:
Jin Kawamura
Sou Yurugi
Color design: Yoko Suzuki
Color setting:
Anna Naka (eps 2, 6)
Asami Maruyama (ED; eps 3, 7, 11)
Ayu Wakai (TMS Photo; ep 1)
Haremi Miyagawa (ep 9)
Koi Irie (eps 4, 8)
Kyōko Shibata (TMS Photo; ep 12)
Mika Yokoi (ep 5)
Moe Ohara (TMS Photo; ep 10)
Yoko Suzuki (OP)
Comicalize Artist: Rei Kusakabe
Digital Check:
Ami Koyanagi (eps 2-6, 8-9)
Kaho Nakamura (eps 2-6, 8-9)
Kouki Ikeda (eps 2-6, 8-9)
Miho Mizobuchi (eps 2-6, 8-9)
Ryōgo Takahashi (eps 2-6, 8-9)
Satsu Suzuki (eps 2-6, 8-9)
Shigeru Nishigori (eps 1-6, 8-9)
Tadahito Kiyosawa (eps 1-6, 8-9)
Digital In-between Animation:
Aisha Hana Sareha (Tsumugi Akita Anime Lab; 7 episodes
eps 1-3, 5-6, 8-9
)

Ami Koyanagi (Tsumugi Akita Anime Lab; ep 1)
Aomi Ogata (Tsumugi Akita Anime Lab; ep 4)
Ayao Watanabe (Tsumugi Akita Anime Lab; ep 4)
Etsuyo Satō (Tsumugi Akita Anime Lab; ep 4)
Hidenori Tsuzuki (Tsumugi Akita Anime Lab; eps 1-6, 8-9)
Hino Aoki (Tsumugi Akita Anime Lab; eps 2-6, 8-9)
Kaho Nakamura (Tsumugi Akita Anime Lab; ep 1)
Kouki Ikeda (Tsumugi Akita Anime Lab; ep 1)
Kuria Fujiwara (Tsumugi Akita Anime Lab; eps 2-6, 8-9)
Mazuki Yamauchi (Tsumugi Akita Anime Lab; eps 2-6, 8-9)
Megan Young (Tsumugi Akita Anime Lab; ep 1)
Mika Kannari (Tsumugi Akita Anime Lab; eps 2-6, 8-9)
Moe Hiratsuka (Tsumugi Akita Anime Lab; ep 4)
Rina Saitō (Tsumugi Akita Anime Lab; eps 2-6, 8-9)
Ryōma Shigemitsu (Tsumugi Akita Anime Lab; ep 4)
Ryōta Shimada (Tsumugi Akita Anime Lab; eps 2-6, 8-9)
Satsu Suzuki (Tsumugi Akita Anime Lab; ep 1)
Sayaka Fujita (Tsumugi Akita Anime Lab; eps 1-6, 8-9)
Shogo Kohama (Tsumugi Akita Anime Lab; ep 1)
Yoshito Toida (Tsumugi Akita Anime Lab; ep 4)
Yuka Kato (Tsumugi Akita Anime Lab; eps 2-6, 8-9)
Yuki Satō (Tsumugi Akita Anime Lab; eps 1-6, 8-9)
Digital Paint:
Aisha Hana Sareha (Tsumugi Akita Anime Lab; 7 episodes
eps 1-3, 5-6, 8-9
)

Ami Koyanagi (Tsumugi Akita Anime Lab; ep 1)
Aomi Ogata (Tsumugi Akita Anime Lab; ep 4)
Ayao Watanabe (Tsumugi Akita Anime Lab; ep 4)
Etsuyo Satō (Tsumugi Akita Anime Lab; ep 4)
Hidenori Tsuzuki (Tsumugi Akita Anime Lab; eps 1-6, 8-9)
Hino Aoki (Tsumugi Akita Anime Lab; eps 2-6, 8-9)
Kaho Nakamura (Tsumugi Akita Anime Lab; ep 1)
Kouki Ikeda (Tsumugi Akita Anime Lab; ep 1)
Kuria Fujiwara (Tsumugi Akita Anime Lab; eps 2-6, 8-9)
Mazuki Yamauchi (Tsumugi Akita Anime Lab; eps 2-6, 8-9)
Megan Young (Tsumugi Akita Anime Lab; ep 1)
Mika Kannari (Tsumugi Akita Anime Lab; eps 2-6, 8-9)
Moe Hiratsuka (Tsumugi Akita Anime Lab; ep 4)
Rina Saitō (Tsumugi Akita Anime Lab; eps 2-6, 8-9)
Ryōma Shigemitsu (Tsumugi Akita Anime Lab; ep 4)
Ryōta Shimada (Tsumugi Akita Anime Lab; eps 2-6, 8-9)
Satsu Suzuki (Tsumugi Akita Anime Lab; ep 1)
Sayaka Fujita (Tsumugi Akita Anime Lab; eps 1-6, 8-9)
Shogo Kohama (Tsumugi Akita Anime Lab; ep 1)
Yoshito Toida (Tsumugi Akita Anime Lab; ep 4)
Yuka Kato (Tsumugi Akita Anime Lab; eps 2-6, 8-9)
Yuki Satō (Tsumugi Akita Anime Lab; eps 1-6, 8-9)
Domestic Licensing: Takeshi Iizuka
Editing: Chinami Watanabe
Editing Assistant: Nami Niinuma
Eyecatch: Akane Yano (ep 1)
General Design: Yoshio Masumura (Banana Grove Studio)
In-Between Animation:
Arine Nonose (project No.9; ep 1)
Chung Suk Go (Hanjin Animation; ep 12)
Dong Min Shin (Hanjin Animation; ep 12)
Eun Sun Jo (Hanjin Animation; ep 12)
Hye Soo Cho (Hanjin Animation; ep 12)
Ji Sung Kim (Hanjin Animation; ep 12)
Kyoung Suk So (Hanjin Animation; ep 12)
Rio Takeda (project No.9; ep 1)
Shin Sung Han (Hanjin Animation; ep 12)
So Yang Yang (Hanjin Animation; ep 12)
Yeon Hee Ko (Hanjin Animation; ep 12)
In-Between Check:
Qiu Shuang Lei (ep 3)
Yukiko Kawamoto (ep 1)
Key Animation:
Akira Teramoto (ep 12)
Ako Kagiyama (ep 4)
Arisa Kajiyama (eps 2, 6)
Atsushi Satō (eps 6, 9-10)
Beom Seok Hong (ep 1)
Cai Yun Liu (ep 3)
Chizuru Narita (project No.9; eps 5-6, 12)
Daisuke Takemoto (ep 1)
Eri Ogawa (project No. 9; ep 2)
Fei Li (ep 7)
Haruka Kudō (eps 2, 6)
Heng Yue Huang (ep 3)
Hideo Amemiya (eps 4, 8)
Hiroshi Yoneda (ep 1)
Hitoshi Morikawa (eps 5, 8)
Hui Hui (ep 7)
Hye-Jung Heo (Hanjin Animation; ep 12)
Hye-Ran Park (Hanjin Animation; ep 12)
Jia Hao Tao (ep 3)
Jia Hui Chen (eps 3, 7)
Jong Guk Lee (Hanjin Animation; ep 12)
Junichi Inakagata (ep 1)
Junji Uesugi (ep 1)
Kanna Yusa (ep 2)
Katsuyuki Sato (OP)
Kazuhiko Wanibuchi (ep 4)
Keiichi Ishikura (OP; ep 10)
Keiji Shigesawa (ep 5)
Keiko Kitayama (eps 1-2, 5-6)
Kumiko Kakoi (ep 8)
Kumiko Kawahara (OP; ep 2)
Kyosuke Matsui (ep 1)
Lei Zou (eps 3, 6)
Liang Jiang (eps 3, 7)
Lin Qiu (eps 3, 7)
Ling Ge (ep 7)
Mamoru Abiko (ep 1)
Mani Inaka (ep 1)
Masato Nishikawa (ep 4)
Mayumi Funakoshi (ep 1)
Meng Wang (eps 3, 7)
Mitsuru Irie (OP; eps 2, 4, 8, 10)
mobu (ep 6)
Nachi Takahashi (eps 6, 8)
Naoki Taira (eps 4-5, 8)
Peng Guan (eps 3, 7)
Ping Luo (ep 7)
Qiang Tang (ep 6)
Ri Gan Xiong (ep 7)
Rie Usui (ep 1)
Rikiya Suda (ep 1)
Rūko Teratani (ep 8)
Ruo Chen Shen (eps 3, 6)
Ryō Koyama (ep 4)
Ryōun Tsuchiya (ep 2)
Seiya Takashima (ep 4)
Shōgo Nishi (ep 1)
Shōto Shinkai (project No.9; OP; ED; 5 episodes
eps 1-2, 6, 9-10
)

Shu Jun Xiang (OP; eps 2-10 even)
Takahiro Mizuno (ep 2)
Tatsuo Nakajima (ep 5)
Wei Zhou (ep 7)
Wen Ze Cui (eps 3, 6)
Yasuko Miyazaki (ep 1)
Yasunori Yamaguchi (ep 4)
Yin Kai Cai (ep 1)
Yousuke Toyama (eps 2, 6)
YUKI (ep 3)
Yukiko Busa (ep 1)
Yusuke Adachi (ep 1)
Yūta Masaki (OP)
Yuya Hiderita (6 episodes
eps 2, 4-6, 8, 10
)

Zeng Yao Ye (ep 3)
Zhe Han Wang (ep 3)
Zhen Lei Cheng (ep 7)
Zi Hao Xuan (project No.9; OP; eps 2, 4-5, 9)
Zi Mu Li (ep 7)
Logo Design: Tōru Inoue (Shindosha)
Modeling Assistant: Fusa Yamashita (ep 1)
Original Work Assistant:
Keisuke Kaminaga (Kadokawa Sneaker Bunko Editorial Dept.)
Taisei Kida (Kadokawa Sneaker Bunko Editorial Dept.)
Overseas Licensing:
Hiroyuki Hanakame
Ru Xuan Lin
Paint:
Hee Jung Kim (Hanjin Animation; ep 12)
Hee Kyoung Kang (Hanjin Animation; ep 12)
Jin Hee Oh (Hanjin Animation; ep 12)
Nam-E Gang (Hanjin Animation; ep 12)
Yoo Kyung Lee (Hanjin Animation; ep 12)
Young-Suk Seok (Hanjin Animation; ep 12)
Paint Check:
Anna Naka (eps 2, 6)
Asami Maruyama (ED; eps 3, 7, 11)
Ayu Wakai (TMS Photo; ep 1)
Haremi Miyagawa (ep 9)
Koi Irie (eps 4, 8)
Kyōko Shibata (TMS Photo; ep 12)
Mika Yokoi (ep 5)
Moe Ohara (TMS Photo; ep 10)
Yoko Suzuki (OP)
Photography:
Ayumi Ushijima (Graphinica; eps 7-8, 10-12)
Cai Yun Cai (Graphinica; ep 1)
Eiko Hiramoto (Graphinica; eps 6-8)
Harumi Kurihara (Graphinica; eps 7, 10-12)
Hidenori Shuyama (Graphinica; ep 1)
Hikari Itō (Graphinica; ep 1)
Hironobu Hatanaka (Graphinica; eps 10-12)
Hiroo Yoshioka (Graphinica; eps 10-12)
Isao Tōkairin (Graphinica; ep 1)
Katsunori Shiradō (Graphinica; eps 4, 7-12)
Michaela Pail (Graphinica; eps 2-12)
Shinya Kuwabara (Graphinica; eps 4-5, 7-12)
Sōta Nishimaki (Graphinica; eps 10-12)
Su Hyun Lee (Graphinica; eps 11-12)
Wataru Gotō (Graphinica; eps 3-4, 7-12)
Yoshiko Takashimizu (Graphinica; eps 11-12)
Yuichiro Tozawa (Graphinica; eps 4-5, 7-12)
Production: Toyota Todoroki (Dream Shift)
Production Advancement:
Kento Urasawa (ep 8)
Nanako Ishii (eps 9, 12)
Ryōtarō Hara (eps 1, 3, 7, 11)
Shōgo Makino (eps 2, 6, 10)
Production Cooperation:
H.P. Lovecraft ("Lovecraft Complete Works 1;" ep. 3)
Osamu Dazai ("Good-bye;" ep. 12)
Tadaaki Ōnishi (Japanese translation of "Lovecraft Complete Works 1;" ep. 3)
Yoru Sumino ("Kimi no Suizo o Tabetai;" ep. 9)
Production Desk: Nanako Ishii
Prop Design: Keiko Kitayama
Prop Supervision: Keiko Kitayama (6 episodes
eps 1-3, 7, 10-11
)

Publicity: Nozomi Tachizawa
Publicity Producer: Mutsumi Ōishi
Recording Adjustment: Tatsuhiro Amano
Recording Assistant: Miharu Nishi
Setting Production:
Jun Hirata (eps 2-12)
Takumi Ishimaru (ep 1)
Sound Effects: Yasushi Inomata
Sound Production Manager: Tōru Nakamura
Special Effects: Tomomi Ishihara (eps 1-12)
Theme Song Arrangement:
KiWi (ED)
Shōta Horie (OP)
Tomggg (ED)
Theme Song Composition:
KiWi (ED)
Tomggg (ED)
Tomoya Tabuchi (UNISON SQUARE GARDEN; OP)
Theme Song Lyrics:
Kanata Nakamura (ED)
Tomoya Tabuchi (UNISON SQUARE GARDEN; OP)
Theme Song Performance:
Ayaka Takamura (OP; as a member of Dialogue+)
Dialogue+ (OP)
harmoe (ED)
Kyōka Moriya (OP; as a member of Dialogue+)
Manatsu Murakami (OP; as a member of Dialogue+)
Mayu Iizuka (OP; as a member of Dialogue+)
Nene Hieda (OP; as a member of Dialogue+)
Satsuki Miyahara (OP; as a member of Dialogue+)
Yuna Ogata (OP; as a member of Dialogue+)
Yurina Uchiyama (OP; as a member of Dialogue+)
Video Editing:
Akie Oka (Q-Tec; ep 2)
Shinji Iriyama (Q-Tec; eps 1-12)
Yōhei Takahashi (Q-Tec; eps 1, 3-12)
Web Production:
Erika Katō (INMARKS)
Fang Wen Li (INMARKS)
Ryō Itō (INMARKS)
Hiro Shimono as Mizuto Irido
Rina Hidaka as Yume Irido

Ai Kayano as Yuni Irido
Hinata Satō as Chikuma Tanesato
Ikumi Hasegawa as Akatsuki Minami
Kazuyuki Okitsu as Mineaki Irido
Miyu Tomita as Isana Higashira
Nobuhiko Okamoto as Kogure Kawanami
Yōko Hikasa as Madoka Tanesato

Akari Tadano as
Crowd noises (ep 5)
Receptionist (ep 4)
Akira Kuwabara as Teacher (ep 1)
Genta Nakamura as Homeroom teacher (eps 1, 6)
Gô Shinomiya as Madoka's father (ep 11)
Hana Satomi as Schoolgirl (ep 9)
Honoka Sasaki as Employee (ep 7)
Kozue Yūki as Schoolgirl B (ep 3)
Kyōka Moriya as Nasuka Kanai (eps 1, 6)
Kyosuke Nitta as Kedouin (ep 12)
Manatsu Murakami as Maki Sakamizu (eps 1, 6)
Miho Yoshida as Nastume Irido (eps 11-12)
Minami Kurisaka as
Crowd noises (ep 5)
Toddler (ep 4)
Misato Kaede as Schoolgirl A (ep 3)
Miyari Nemoto as Schoolgirl (ep 1)
Nao Ojika as Female friend A (ep 9)
Naoyuki Shimozuru as
Crowd noises (ep 5)
Male customer (ep 4)
Rikuya Yasuda as Schoolboy B (ep 2)
Saki Suzuki as Woman (ep 12)
Sakura Namiki as Measuring girl (ep 2)
Sayaka Kamitani as Track and Field Club Girl (ep 2)
Shū Natani as Female friend B (ep 9)
Tasuku Kaito as Schoolboy (eps 1-2)
Yōhei Matsuoka as Boy (ep 9)
Japanese companies
2D Works: Wired (eps 2-12)
2nd Key Animation:
CJT (ep 1)
Hanjin Animation (ep 12)
One Order (eps 4-6, 8-11)
project No.9 (eps 2, 5)
Revival (eps 9-12)
Studio Giga (ep 8)
Studio Gram (ep 1)
Studio Massket (OP; eps 2, 4-9, 11)
WHITE FOX Izukōgen Studio (ep 1)
3DCGI:
Wired (eps 1-10, 12)
Animation Direction:
Hanjin Animation (ep 12)
One Order (eps 5-6, 9-11)
Studio Massket (eps 6-8, 11)
Animation Production: project No.9
Background Art: Studio Tulip (OP; ED; eps 1-12)
Background Art Assistance: J&K Corporation (uncredited; eps 1-12)
Casting Management: Office Osawa
Color Setting: TMS Photo (T.D.I.; eps 1, 10, 12)
Digital In-between Animation:
Tsumugi Akita Anime Lab (eps 1-6, 8-9)
Digital Paint: Tsumugi Akita Anime Lab (eps 1-6, 8-9)
Editing Studio: Graphinica
General Design: Banana Grove Studio
In-Between Animation:
CJT (ep 1)
Hanjin Animation (ep 12)
Jingfei Studio (ep 3)
One Order (eps 4-6, 8-12)
project No.9 (uncredited; ep 1)
Ra Craft (ep 10)
Revival (eps 1, 9-12)
Studio Cat (ep 3)
Studio Giga (ep 8)
Studio Massket (ED)
Tsumugi Akita Anime Lab (eps 1, 4)
Weilai Animation (OP; eps 2-9, 11-12)
Key Animation:
Hanjin Animation (ep 12)
One Order (ep 6)
project No.9 (8 episodes
eps 1-2, 4-6, 9-10, 12
)

Studio Giga (eps 8, 12)
Studio Massket (OP; eps 8, 11)
Logo Design: Shindosha
Music Production:
APDREAM
Pony Canyon
Original Work Assistance: Kadokawa (Kadokawa Sneaker Bunko Editorial Dept.)
Paint:
CJT (ep 1)
Hanjin Animation (ep 12)
Jingfei Studio (ep 3)
One Order (eps 4-6, 8-12)
Ra Craft (ep 10)
Revival (eps 1, 9-12)
Studio Cat (ep 3)
Studio Giga (ep 8)
Studio Massket (ED)
Tsumugi Akita Anime Lab (6 episodes
eps 2-3, 5-6, 8-9
)

Weilai Animation (OP; eps 2-9, 11-12)
Paint Check: TMS Photo (T.D.I.; eps 1, 10, 12)
Photography:
Graphinica (eps 1-12)
Production Cooperation:
Futabasha ("Kimi no Suizo o Tabetai;" ep. 9)
Iwanami Shoten (ep 12)
Kadokawa (Kadokawa Sneaker Bunko; Kadokawa Bunko; Dengeki Bunko; Fujimi Fantasia Bunko; MF Bunko J; Mediaworks Bunko)
KADOKAWA Game Linkage (Famitsu Bunko)
Shinchosha ("Good-bye;" ep. 12)
Star Seas Company (ep 8)
Tokyo Sogensha Co., Ltd. (Sogen Suiri Bunko; ep 3)
Recording Studio: Studio T&T
Script Development: Graphinica VFX Room Art Development Café (eps 1-12)
Sound Production: Bit Grooove Promotion
Tool Development: Graphinica VFX Room Art Development Café (eps 1-12)
Video Editing:
Q-Tec (eps 1-12)
Web Production: INMARKS
English cast
English staff
Translation: Anna Maconaughey

Subtitle Timing: Krzysztof Kunc (Crunchyroll)
(none)
English companies
Internet Streaming: Crunchyroll
French staff
French cast
Proofreading: Stéphanie Noardo
(none)
French companies
(none)
German staff
German cast
Translation: Mia Herkt

Project Manager: Tobias Philippi
Quality Control: Thomas Meier
Revision: Michael Gohl
Spotting: Mia Herkt
Typesetting: Michael Gohl
(none)
German companies
(none)
Portuguese staff
Portuguese companies
(none)
Internet Streaming: Crunchyroll (Brazil and Portugal)
Portuguese cast
(none)

This encyclopedia is collaboratively edited by the users of this site
DISCLAIMER add information report an error lookup sources

Compare this anime's credits with others

# A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Anime anthology