Mobile Suit Gundam 00 Second Season (TV)

Have you seen this? want to / seen some / seen all

©SOTSU, SUNRISE, MBS


[ part of [Gundam], sequel of Mobile Suit Gundam 00 (TV) ]

Related anime:
    Mobile Suit Gundam 00 2nd.Season (manga by Kōzō Ōmori) (adaptation)
    Mobile Suit Gundam 00 Second Season (manga by Ōto Taguchi) (adaptation)
    Mobile Suit Gundam 00 Special Edition (OAV) (compilation)
    Mobile Suit Gundam 00 the Movie: A Wakening of the Trailblazer (sequel)
      Mobile Suit Gundam 00: A Wakening of the Trailblazer (manga) (adaptation)
      Mobile Suit Gundam 00I 2314 (manga) (side story)
    Mobile Suit Gundam 00I (manga) (side story)

Alternative title:
Gundam 00 Second Season
Kidō Senshi Gundam Double O Second Season (Japanese)
機動戦士ガンダム00 <ダブルオー> セカンドシーズン (Japanese)
機動戰士鋼彈00 SECOND SEASON (Chinese (Taiwan))
Objectionable content: Significant
Plot Summary: 2312 A.D. Four years have passed since the final battle between Celestial Being and the UN Forces. Humanity, after having established the Earth Sphere Federation, forms an independent security force, A-LAWS, separate from the formal Federation army to further unify nations and the will of mankind. But in reality it is simply inhumane oppressing anti-government powers, doctrines, and ideologies in the name of unity. Setsuna F. Seiei, after surviving the battle four years ago, has decided to once again fight with his Gundam.
User Ratings: 1455 ratings have been given [details]
 Masterpiece: 326 votes (sub:255, dub:58, raw:4, others:9
3 Spanish subtitled
3 Arabic subtitled
1 Italian subtitled
1 Thai language dubbed
1 Portuguese subtitled
)
 Excellent: 500 votes (sub:386, dub:89, raw:4, ?:1, others:20
13 Spanish subtitled
5 Portuguese subtitled
1 Russian subtitled
1 French subtitled
)
 Very good: 325 votes (sub:235, dub:76, edit.dub:2, ?:2, raw:1, others:9
2 Italian subtitled
2 Russian subtitled
2 Spanish subtitled
1 Korean subtitled
1 Tagalog dubbed
1 German dubbed
)
 Good: 172 votes (sub:119, dub:38, raw:4, ?:2, edit.dub:1, others:8
4 Spanish subtitled
1 Italian subtitled
1 German dubbed
1 Korean subtitled
1 Tagalog dubbed
)
 Decent: 65 votes (sub:43, dub:20, raw:1, others:1
1 Russian subtitled
)
 So-so: 23 votes (sub:19, raw:2, dub:2)
 Not really good: 15 votes (sub:8, dub:6, others:1
1 Russian subtitled
)
 Weak: 14 votes (sub:11, dub:3)
 Bad: 2 votes (dub:1, sub:1)
 Awful: 6 votes (sub:4, dub:1, others:1
1 French dubbed
)
 Worst ever: 7 votes (sub:4, dub:2, raw:1)
Seen in part or in whole by 2646 users, rank: #377 (of 6023)
Median rating: Excellent
Arithmetic mean: 8.372 (Very good+), std. dev.: 1.583, rank: #204 (of 6016)
Weighted mean: 8.245 (Very good+), rank: #228 (of 6016) (seen all: 8.27 / seen some: 8.05 / won't finish: 4.55)
Bayesian estimate: 8.239 (Very good+), rank: #156 (of 4534)
Running time: 24 minutes per episode
Number of episodes: 25
Episode titles: We have 25
Vintage:
2008-10-05 to 2009-03-29
2009-06-29 to 2009-09-21 (USA, Sci Fi Network - Ani-Monday)
2010-11-09 to 2010-12-13 (Philippines, Hero - Mighty Metal Squad)
2013-02-26 to 2013-03-19 (Philippines, TV5 Animega)
Release dates: We have 6
Opening Theme:
#1: "Hakanaku mo Towa no Kanashi" (儚くも永久のカナシ; Fleeting and Everlasting Sorrow) by UVERworld (eps 2-13)
#2: "Namida no Mukou (泪のムコウ; Across from the Tears)" by Stereopony (eps 14-25)
Ending Theme:
#1: "Hakanaku mo Towa no Kanashi (儚くも永久のカナシ; Fleeting and Everlasting Sorrow)" by UVERworld (ep 1)
#2: "Prototype" by Chiaki Ishikawa (eps 2-13)
#3: "TOMORROW" by Ayumi Tsunematsu (ep 14)
#4: "trust you" by Yuna Ito (eps 15-24)
#5: "DAYBREAK'S BELL" by L'arc~en~Ciel (ep 25)
Insert song:
"Unlimited Sky" by Tommy heavenly6 (ep 7)
Official website:
Comment:
Mobile Suit Gundam 00 Second Season is the last Gundam title to be broadcast in the U.S.
Review:
News: Show:
You can contribute information to this page, but first you must login or register

DVD (Region 1)
    Mobile Suit Gundam 00 - Complete Season 2 [Anime Legends] (DVD) 2012-02-07 (from $62.99)
    Mobile Suit Gundam 00: Second Season - Part 1 (DVD) 2010-04-06 (from $6.98)
    Mobile Suit Gundam 00: Second Season - Part 1 [Special Edition] (DVD) 2010-04-06 (from $6.95)
    Mobile Suit Gundam 00: Second Season - Part 2 (DVD) 2010-07-06 (from $11.66)
    Mobile Suit Gundam 00: Second Season - Part 2 [Special Edition] (DVD) 2010-07-06 (from $35.98)
    Mobile Suit Gundam 00: Second Season - Part 3 (DVD) 2010-10-19 (from $7.99)
    Mobile Suit Gundam 00: Second Season - Part 3 [Special Edition] (DVD) 2010-10-19 (from $9.99)
    Mobile Suit Gundam 00: Second Season - Part 4 (DVD) 2010-12-07
    Mobile Suit Gundam 00: Second Season - Part 4 [Special Edition] (DVD) 2010-12-07

Japanese staff
Japanese cast
Director: Seiji Mizushima
Series Composition: Yousuke Kuroda
Screenplay: Yousuke Kuroda
Storyboard:
Iwao Teraoka (OP 1-2; 7 episodes
eps 4, 9, 13, 16, 20, 22, 25
)

Kazuki Tsunoda (5 episodes
eps 1, 7, 18, 22, 25
)

Kenji Nagasaki (5 episodes
eps 3, 8, 12, 17, 24
)

Masaki Kitamura (5 episodes
eps 2, 6, 11, 19, 23
)

Masaki Takuno (ep 14)
Seiji Mizushima (4 episodes
eps 1, 18, 22, 25
)

Shigeru Ueda (4 episodes
eps 5, 10, 15, 21
)

Episode Director:
Kazuki Tsunoda (assist ep 13; 4 episodes
eps 1, 7, 18, 25
)

Kenji Nagasaki (eps 3, 17, 24)
Masaki Kitamura (OP 1-2; eps 2, 11, 16)
Masaki Takuno (5 episodes
eps 4, 9, 14, 19, 23
)

Masanori Takahashi (eps 8, 12-13)
Seiji Mizushima (eps 7, 25)
Shigeru Ueda (4 episodes
eps 5, 10, 15, 21
)

Shinya Watada (ep 20)
Takahiro Natori (eps 6, 22)
Music: Kenji Kawai
Character Design:
Michinori Chiba
Yun Kouga
Art Director: Takeshi Satou (KUSANAGI)
Animation Director:
Hiromitsu Morishita (Characters; 5 episodes
eps 5, 10, 15, 20, 25
)

Hiroshi Arisawa (Mecha; 4 episodes
eps 2, 12, 17, 24
)

Hiroshi Matsuda (Mecha; 4 episodes
eps 5, 10, 15, 22
)

Kayo Ikeda (Characters; eps 12, 17, 22)
Ken Ootsuka (Mecha; eps 7, 20, 25)
Kenichi Ohnuki (Characters; assist ep 21; 5 episodes
eps 3, 8, 14, 19, 24
)

Kenichi Takase (Mecha; 5 episodes
eps 4, 9, 13, 18, 23
)

Kunihiro Abe (Mecha)
Masanori Nishii (Mecha; 5 episodes
eps 3, 8, 14, 19, 24
)

Michinori Chiba (Characters; assist. eps 20-23; eps 7, 25)
Ryoichi Imaizumi (Characters; ep 2)
Seiichi Nakatani (Mecha; 4 episodes
eps 1, 11, 17, 25
)

Takuro Shinbo (Characters; 5 episodes
eps 4, 9, 13, 18, 23
)

Tetsuya Matsukawa (Characters; assist ep 22-23; 4 episodes
eps 6, 11, 16, 21
)

Art design:
Kazushige Kanehira (assistance)
Nobuto Sue (KUSANAGI)
Sound Director: Masafumi Mima
Cgi Director: Yoshikazu Kon
Director of Photography:
Takeshi Katsurayama
Yui Tanaka (assistant)
Executive producer:
Seiji Takeda (Mainichi Broadcasting)
Yasuo Miyakawa (Sunrise)
Producer:
Hiro Maruyama (Mainichi Broadcasting)
Hiroomi Iketani (Sunrise)

2nd Key Animation:
Akira Etō (Nakamura Production; ep 23)
Ayako Ozaki (ep 21)
Chiharu Kataoka (ep 22)
Chizuko Kusunoki (eps 14, 22)
Eizo Kawada (ep 15)
Hiroshi Matsuda (ep 17)
Ikumi Oka (eps 20, 22)
Isato Ishizaki (3-7,11,14,15,17,19,21,22,24,25)
Kana Nishijima (ep 22)
Kanako Oikawa (ep 14)
Kanami Nishimoto (Nakamura Production; ep 23)
Kaori Hashimoto (ep 16)
Kasumi Oota (10 episodes
eps 1-2, 7, 11, 14, 17, 19, 22, 24-25
)

Katanao Akai (6 episodes
eps 17, 19, 21-22, 24-25
)

Kei Oohashi (ep 24)
Keiko Watanabe (ep 14)
Kiyomi Wada (10 episodes
eps 1-2, 7, 11, 14, 17, 19, 22, 24-25
)

Koji Iwaki (ep 14)
Kōta Moroishi (6 episodes
eps 10, 12, 14-15, 21-22
)

Kunihiro Abe (ep 17)
Kyota Washikita (ep 15)
Kyouko Nakamura (ep 7)
Maki Sugizono (eps 20, 25)
Miki Koshida (eps 8, 14, 22)
Misao Abe (ep 17)
Miyuki Katayama (ep 25)
Munetaka Abe (eps 21, 24-25)
Naoki Yamamura (ep 20)
Naruki Iwasaki (ep 22)
Nozomi Nagatomo (eps 20-22, 25)
Rion Kujo (eps 24-25)
Ryou Kodama (eps 6, 13)
Se Jun Kim (ep 25)
Shin Matsunaga (ep 7)
Shoko Kushibiki (4 episodes
eps 7, 19, 22, 24
)

Shuji Morimoto (ep 10)
Shun Kaneyo (ep 25)
Shunichi Imoto (Nakamura Production; ep 23)
Takahiro Ninagawa (ep 8)
Takahiro Sōda (Nakamura Production; ep 23)
Takashi Ono (5 episodes
eps 19, 21-22, 24-25
)

Takuzou Suzuki (ep 3)
Tomokazu Shimabukuro (Nakamura Production; ep 23)
Yasuyo Niimura (eps 7, 12)
Yūhei Murota (ep 20)
Yuji Takahashi (eps 17, 21)
Yuka Seriguchi (eps 24-25)
Yukimaro Ohtsubo (eps 22, 24)
Yuuki Sasaki (Nakamura Production; ep 23)
3DCG Chief: Tomoyuki Kato
Animation Supervisor:
Kunihiro Abe (5 episodes
eps 1, 6, 11, 16, 21
)

Michinori Chiba (character; eps 12, 17)
Assistant producer: Toshihiro Maeda (MBS)
Background Art:
Anna Ooizumi (Kusanagi)
Ayu Kawamoto (Kusanagi)
Ben Zhou Lin (Feng Animation)
Bin Xu (Feng Animation)
Eiji Wakamatsu (Kusanagi)
Guoqiang Sun (Feng Animation)
Hai Yun Zheng (Feng Animation)
Hatsumi Kumano (Kusanagi)
Hiromichi Itou (Kusanagi)
Hiroshi Itō (Kusanagi)
Hong Bo Du (Feng Animation)
Hong Liang Jian (Feng Animation)
Jia Bin Dan (Feng Animation)
Jing Wei Liu (Feng Animation)
Jun Jun Ren (Feng Animation)
Kenji Kobayashi (GREEN)
Kouji Okamoto (Kusanagi)
Kyo Inoue (Kusanagi)
Lan Ping Pan (Feng Animation)
Li Liu (Feng Animation)
Ling Liu (Feng Animation)
Ling Xiao Ru (Feng Animation)
Ling Ying Liu (Feng Animation)
Liu Fang (Feng Animation)
Liu Hua Huang (Feng Animation)
Manami Masuda (GREEN)
Niuwa Hui (Feng Animation)
Qian Nan Bian (Feng Animation)
Qiuyue Li (Feng Animation)
Rong Chao Cui (Feng Animation)
Sadahiko Tanaka (Kusanagi)
Shi Jun Li (Feng Animation)
Shingo Kanai (Kusanagi)
Shu Jiao Liu (Feng Animation)
Si Wen Wang (Feng Animation)
Tamaki Sōshin (GREEN)
Tomoyuki Kanezawa (Kusanagi)
Tomoyuki Kato (Kusanagi)
Toshiki Nishi (Kusanagi)
Wei Zhang (Feng Animation)
Xiang Hu Ceng (Feng Animation)
Xing Yu Zhao (Feng Animation)
Xuesong Wang (Feng Animation)
Yan Chong Lin (Feng Animation)
Yan Er Su (Feng Animation)
Yang Liu (Feng Animation)
Ying Liu (Feng Animation)
Yixiang Tang (Feng Animation)
Yu Guang Wei (Feng Animation)
Yuan Zhen Zhang (Feng Animation)
Zhu Xiao Dan (Feng Animation)
Background Assistance:
Ayumi Miyakoshi (Team Till Dawn)
Miwa Yoshida
Background Scan: Hiroaki Hirata
CG Producer: Hiroaki Matsuura
CG Supervision: Daisuke Suzuki
Color design: Akemi Tejima
Digital Paint:
Akemi Katou (eps 6, 13, 21)
Akiko Inoue (ep 6)
Asami Nomaguchi (eps 4-5, 14, 21)
Atsuko Ito (4 episodes
eps 1, 9, 11, 22
)

Chisa Maeda (ep 20)
Chizue Saitou (ep 25)
Daiki Egusa (4 episodes
eps 8, 15, 21-22
)

Emi Kadono (eps 10, 19)
Emi Shibata (eps 2, 10)
Emiko Okui (4 episodes
eps 3, 9, 15, 21
)

Erika Tanaka (eps 2, 10, 16)
Fusako Nakao (eps 6, 24)
Haruka Yoshida (eps 2, 9, 22)
Hiromi Mitome (4 episodes
eps 2, 10, 17, 23
)

Hiromi Okamoto (eps 9, 25)
Hiroyasu Kanemitsu (eps 1, 10)
Hitomi Yamase (4 episodes
eps 2, 10, 16, 22
)

Izumi Inoue (eps 7, 15, 21)
Junko Fujimaki (eps 7, 14, 23)
Junko Hakamada (eps 2, 12, 21)
Junko Mochizuki (4 episodes
eps 7, 14, 20, 25
)

Katsuhiko Shirato (eps 4, 13, 24)
Kayo Ishikawa (eps 8, 15)
Kazuko Kikuchi (ep 8)
Kazumi Takeuchi (4 episodes
eps 1, 9, 16, 25
)

Kumiko Yamazaki (eps 4, 9, 17)
Maiko Iwami (eps 7, 15)
Maki Ōmoto (4 episodes
eps 5, 12, 18, 24
)

Manae Okabe (4 episodes
eps 1, 8, 15, 24
)

Manami Sasa (4 episodes
eps 3, 11, 17, 24
)

Marie Koga (5 episodes
eps 5, 12-13, 19, 25
)

Masahito Takahashi (eps 1, 9, 16)
Masako Kumada (eps 7, 16)
Maya Kusumoto (ep 19)
Mayumi Hashimoto (4 episodes
eps 5, 12, 17, 23
)

Mayumi Hiraide (eps 4, 20)
Michiko Watanabe (4 episodes
eps 7, 14, 20, 25
)

Michiyo Ootani (eps 6, 15, 23)
Midori Nakagawa (ep 6)
Mie Hasegawa (4 episodes
eps 3, 11, 17, 24
)

Miki Kobayashi (ep 19)
Mitsuhiro Narasaki (4 episodes
eps 2, 10, 16, 23
)

Miyoko Suzuki (eps 5, 13, 18)
Miyuki Sato (eps 8, 22)
Miyuki Tanimoto (4 episodes
eps 4, 11, 18, 24
)

Mizue Ueda (ep 8)
Mizue Yamamoto (eps 5, 13, 23)
Nahoko Oowani (eps 2, 10, 17)
Nami Kumatani (eps 2, 10, 17)
Naoki Ishikawa (4 episodes
eps 4, 13-14, 20
)

Naoko Sunahara (5 episodes
eps 1, 3, 11, 17, 23
)

Natsuki Sone (ep 20)
Natsumi Nabatame (ep 20)
Rie Katoh (ep 8)
Rieko Umemura (eps 1, 9, 18)
Saeko Hisajima (4 episodes
eps 5, 12, 18, 24
)

Saori Aoki (ep 19)
Sayaka Yamashita (4 episodes
eps 4, 11, 17, 24
)

Sayuri Yoshida (ep 6)
Shiho Okamiya (4 episodes
eps 1, 3, 11, 18
)

Shinya Terashima (eps 6, 14, 19)
Takako Uemura (eps 8, 18)
Terumi Narita (4 episodes
eps 1, 9, 16, 25
)

Tomoko Takahashi (eps 3, 12, 21)
Tomoko Toki (4 episodes
eps 6, 13-14, 22
)

Toshiko Furukawa (eps 4, 11, 21)
Yayoi Hirano (eps 3, 11, 20)
Yoko Chiba (eps 8, 16, 22)
Yoko Wakabayashi (eps 4, 12, 21)
Yoshie Murakami (eps 5, 15, 23)
Yoshiki Ito (eps 1-25)
Yosuke Amamoto (4 episodes
eps 5, 13, 18, 23
)

Yuka Abe (ep 19)
Yuki Atsumi (eps 6, 13, 20)
Yukie Migami (eps 3, 12, 19)
Yumi Fujiwara (4 episodes
eps 3, 12, 18, 25
)

Yumi Matsumoto (eps 7, 14, 22)
Yuri Shiozawa (4 episodes
eps 7, 15-16, 22
)

Yuu Takahashi (4 episodes
eps 7, 14, 19, 25
)

Digital Special Effects: Nobutaka Murakami
Editing: Yukiko Nojiri
HD Editing:
Mitsuna Fukasawa (Q-Tec)
Tetsuro Fujita (Q-Tec)
Key Animation:
Akira Etō (NakamuraPro; eps 11, 15, 22)
Akira Matsui (OP1/ED2+Eps. 17, 19, 21, 25)
Akira Matsunaga (NakamuraP-1,4,9,10,13,16,21,22)
Atsuko Takahashi (ep 24)
Atsushi Itagaki (OP2)
Atsushi Itou (eps 5, 11, 17)
Azuma Sugawara (7 episodes
eps 1-2, 5, 10-11, 14, 17
)

Chiharu Kataoka (eps 5, 8, 21)
Chisato Kawaguchi (ep 2)
Chizuko Kusunoki (4 episodes
eps 5, 8, 14, 21
)

Dai Imaoka (ep 1)
Daisuke Agata (eps 5, 14, 21)
Daisuke Niinuma (4 episodes
eps 2, 7, 12, 19
)

Eiji Komatsu (OP1+Eps. 1, 7, 12, 20, 25)
Eiji Nakada (OP2)
Eiko Saito (eps 1, 12, 24)
Fujio Inose (eps 7, 12)
Haru Okino (eps 15, 20)
Hidekazu Yamana (NakamuraPro; eps 11, 15)
Hideki Hashimoto (ep 22)
Hidetoshi Sano (eps 3, 14, 25)
Hiroshi Arisawa (OP1; 9 episodes
eps 1-2, 6-7, 12, 17, 20, 24-25
)

Hiroshi Matsuda (OP1+Eps. 1,5,11,15,22,25)
Hiroyuki Hashimoto (OP2+Ep. 15)
Hiroyuki Mori (OP2)
Hisashi Saito (OP2+Ep. 20)
Iwao Teraoka (OP1+Ep. 25)
Jimmy Stone (OP2+Eps. 20, 24, 25)
Jun Mori (ep 6)
Junichi Fukunaga (ep 22)
Kana Ishida (OP2)
Kaname Wakabayashi (eps 5, 21)
Kanta Suzuki (eps 10, 15, 20)
Kaori Hashimoto (eps 3, 10)
Katanao Akai (eps 3, 10)
Kayo Ikeda (OP1+Eps. 1, 3, 8, 12, 17, 25)
Kazuhiko Wanibuchi (eps 5, 11, 17)
Kazuhiro Miwa (OP2)
Kazuhiro Oriki (ep 20)
Kazuki Ito (2,3,6,7,11,12,16,17,21,24,25)
Kazuma Kikuchi (eps 6, 17)
Kazunori Minagawa (eps 10, 15, 20)
Kei Oohashi (4 episodes
eps 6, 11, 17, 22
)

Keiko Motoya (5 episodes
eps 3, 12, 17, 22, 24
)

Keiko Nagamine (eps 5, 8, 14)
Keisuke Watabe (ep 7)
Ken Ootsuka (eps 20, 25)
Kenichi Takase (Nakamura Production; ep 23)
Kenji Kodama (ep 20)
Kenji Nishikawa (4 episodes
eps 3, 10, 16, 22
)

Kentarō Azuma (ep 20)
Kiyoaki Maeda (eps 21, 25)
Kiyoaki Murano (eps 15, 20)
Koichi Usami (eps 6, 24)
Koji Iwaki (7 episodes
eps 2, 7, 12, 17, 19, 24-25
)

Kōta Moroishi (eps 17, 20, 25)
Koudai Iwata (ep 10)
Kouichi Shimoda (eps 11, 20)
Kouichi Sugitani (eps 10, 16, 22)
Kunihiro Abe (OP1+Eps. 1, 6, 25)
Kyoko Kametani (eps 19, 25)
Kyoko Kotani (OP1+Eps. 2, 7, 12, 19, 25)
Kyota Washikita (ep 11)
Kyouko Nakamura (ep 10)
Maki Fujioka (ep 14)
Maki Fukui (NakamuraPro - 9-11,13,16,18,23)
Maki Sugizono (ep 24)
Makoto Iino (NakamuraPro-Ep. 4,6,9,13,18,23)
Mami Tezuka (ep 2)
Masaharu Tomoda (ep 24)
Masahiro Ogure (OP2)
Masaki Nakaya (6 episodes
eps 12, 16-17, 19, 24-25
)

Masanori Nishii (OP1)
Masaru Furushima (ep 22)
Mieko Hosoi (eps 3, 25)
Miki Koshida (eps 5, 14, 21)
Minoru Kawano (5 episodes
eps 1, 6, 11, 17, 24
)

Misao Abe (8 episodes
eps 3, 8, 10, 14-15, 21, 24-25
)

Munetaka Abe (ep 14)
Naoki Aisaka (Studio Mark; eps 1, 17, 25)
Naoki Yamauchi (eps 2, 7, 19)
Naoko Igarashi (Studio Kyuma; ep 16)
Naoko Tanaka (NakamuraPro; eps 11, 15, 23)
Naoto Abe (8 episodes
eps 2, 6-7, 12, 17, 19, 24-25
)

Noboru Kawamori (ep 21)
Nobunori Wakana (eps 8, 14, 21)
Noriko Teshima (eps 8, 14)
Noriko Tezuka (ep 5)
Nozomi Nagatomo (ep 24)
Nozomu Abe (OP1)
Rie Nakanishi (eps 19, 25)
Ryo Komori (ep 17)
Ryoichi Imaizumi (ED2+Eps. 11, 25)
Ryosuke Kimiya (NakamuraPro-Eps. 4,9,13,18,23)
Ryou Kodama (5 episodes
eps 3, 15-16, 22, 24
)

Ryuji Totake (Studio Mark; 4 episodes
eps 6, 11, 17, 24
)

Satomi Matsuura (4 episodes
eps 2, 7, 12, 19
)

Satoshi Isono (ep 14)
Satoshi Kimura (ep 2)
Satoshi Koike (ED1)
Satoshi Mori (OP 2; eps 11, 20)
Sayaka Koiso (ep 22)
Se Jun Kim (ED2; 6 episodes
eps 3, 12, 14, 17, 19, 24
)

Seiichi Nakatani (eps 11, 25)
Shin Matsunaga (7 episodes
eps 2-3, 12, 18-19, 23, 25
)

Shinako Okayama (OP2)
Shinji Nagata (5 episodes
eps 2, 7, 12, 19, 25
)

Shinmei Saito (4 episodes
eps 3, 8, 14, 21
)

Shino Ikeda (ep 6)
Shintaro Muraki (eps 14, 21)
Shinya Kameyama (7 episodes
eps 3, 8, 10, 14, 19, 21, 24
)

Shinya Kusumegi (OP1+1,2,6,7,11,14,17,19,22,25)
Shinya Tateyama (ep 3)
Shinya Yamamoto (NakaP-4,9,10,13,15,16,18,22,23)
Shirou Tamashiro (Studio Kyuma; ep 16)
Sho Yamamoto (Studio Mark; ep 17)
Shoko Kushibiki (eps 3, 10)
Shota Ibata (Studio Mark; 4 episodes
eps 6, 11, 17, 24
)

Shou Matsui
Shouichi Funaki (Studio Mark; 4 episodes
eps 6, 11, 17, 24
)

Shu Watabe (ep 21)
Shuji Morimoto (NakamuraPro-Eps. 4,9,13,15,18)
Shun Kaneyo (ED2+Eps. 3,12,14,17,19,24)
Shunryō Yamamura (ep 20)
Shunsuke Masuda (Studio Mark; 4 episodes
eps 6, 11, 17, 24
)

Shuuji Sakamoto (OP2+Ep. 25)
Takahiro Kimura (OP2)
Takahiro Ninagawa (ep 21)
Takahiro Shikama (ep 2)
Takao Maki (ED1/ED2+Ep. 1)
Takashi Maruyama (eps 6, 22)
Takashi Shiokawa (ep 14)
Takashi Watabe (OP2+Eps. 10, 16, 20, 22)
Takayoshi Hashimoto (4 episodes
eps 5, 12, 19, 24
)

Takayuki Noguchi (eps 8, 21)
Takehiro Hamatsu (eps 7, 19)
Takenori Tsukuma (eps 15, 20)
Takeo Tominaga (NakamuraPro; eps 11, 15)
Takuro Shinbo (Nakamura Production; ep 23)
Takuya Suzuki (eps 16, 19, 25)
Takuzou Suzuki (ep 15)
Tatsuki Fujii (ep 14)
Tatsuo Nakajima (NakamPro-4,9,10,13,16,18,22,23)
Tetsurou Yamada (NakamPro-4,9,10,13,16,18,22,23)
Tetsuya Matsukawa (OP1/ED1+Eps. 1, 6, 25)
Tokuhiro Itagaki (eps 20, 25)
Tomoaki Sakiyama (ep 20)
Tomokazu Shimabukuro (NakamuraPro-Ep.4,9,13,16,18,22)
Tomoko Nitta (4 episodes
eps 10, 15, 20, 25
)

Tomotsugu Sakakibara (ep 20)
Tomoyuki Ohshita (Studio Gimlet; ep 17)
Tomoyuki Tajima (NakaP-4,9,10,13,15,16,18,21-23)
Toru Shigeta (eps 3, 22, 24)
Toshiko Inada (4 episodes
eps 10, 16, 20, 22
)

Toshiyuki Sato (ep 8)
Toshiyuki Yoshioka (eps 5, 11, 17)
Tsuguru Fukuda (NakamPro-4,9,10,13,15,18,21,23)
Yasunori Matsumura (eps 3, 16)
Yasuyuki Ebara (ep 24)
Yoshifumi Nakamura (4 episodes
eps 5, 8, 14, 21
)

Yoshihiro Ujiie (Studio Mark; eps 1, 22)
Yoshihiro Watanabe (OP2; ep 20)
Yoshikazu Samura (OP1+Eps. 1, 7)
Yoshiko Nakajima (eps 5, 14, 21)
Yoshimitsu Ohashi (OP1)
Yoshitaka Sato (6 episodes
eps 1, 5, 10, 15, 19, 24
)

Yoshiyuki Tabata (OP2)
Youko Kuboyama (ep 6)
Yuji Miyashita (eps 6, 24)
Yuji Takahashi (1,3,6,8,11,14,16,19,20,22,25)
Yuka Seriguchi (eps 16, 22)
Yuki Chika (ep 5)
Yūki Tsutsumi (ep 22)
Yukie Sako (OP2+Ep. 20)
Yukiko Ishibashi (eps 8, 21)
Yukio Okano (eps 5, 8)
Yumi Nakayama (eps 7, 12)
Yuriko Chiba (OP2)
Yutaka Kamogawa (ep 20)
Yuu Ikeda (NakamuraPro; eps 11, 21, 23)
Yuuki Sasaki (NakamuraPro; ep 11)
Yuusuke Kamada (5 episodes
eps 1, 6, 11, 17, 24
)

Monitor Graphics:
Hikaru Fukuda (BONES)
Junko Kitagawa (SANZIGEN)
Kanetake Ebikawa (Material Guild)
Kaori Seki (SANZIGEN)
Yohei Miyahara (Material Guild)
Music Performance: Hiroki Satou (Trombone)
Music producer:
Hiroto Shinohara (Sony Music Entertainment)
Keiichi Nozaki (JVC Entertainment)
Noboru Mano (Sunrise Music Publications)
Planning Producer: Shin Sasaki (Sunrise)
Production Advancement:
Haruna Aoki (ep 3)
Hideyoshi Izumi (ep 15)
Kazuaki Etō (5 episodes
eps 4, 9, 13, 18, 23
)

Kazuko Yoshino (4 episodes
eps 3, 10, 16, 22
)

Kazunori Kitagami (ep 25)
Kazutoshi Yonezawa (4 episodes
eps 5, 8, 14, 21
)

Kensuke Okumura (5 episodes
eps 1, 6, 11, 17, 24
)

Shunsuke Kanazawa (5 episodes
eps 2, 7, 12, 19, 25
)

Tomotaka Okada (ep 20)
Production Business: Misato Sekiguchi
Production Cooperation: Isao Kakuda
Production Desk: Masakazu Ogawa
Promotion: Akihiro Morita (Sunrise)
Prop Design:
Maki Asai
Mika Aki
Publicity:
Hiroko Kuwazono (Bandai Visual)
Hitomi Ando (MBS)
Takayuki Hatakeyama (Sunrise)
Recording: Fujio Yamada (Tricycle Studio)
Recording Assistant: Toshiyasu Hayashi (Aoi Studio)
Science Fiction Research:
Kenji Teraoka
Tomohiro Chiba
Setting Advisor: Isaku Okabe
Sound Effects: Shizuo Kurahashi
Sound Effects Assistant: Sachiko Nishi (Soundbox)
Sound Production:
Tomoko Nakajima
Yōsuke Kanai
Special Effects: Shin Inoie
Theme Song Performance:
Ayumi Tsunematsu (as Marina Ismail, ED3)
Chiaki Ishikawa (ED2) 
Stereopony (OP2)
Tommy heavenly6 (INSERT EP 18)
UVERworld (OP1)
Title Logo Design: Yuri Nakatani
Website Design:
Kentarō Yoshimura
Osamu Miyaoka (MBS)
Hiroshi Kamiya as Tieria Erde
Hiroyuki Yoshino as Allelujah Haptism
Mamoru Miyano as Setsuna F. Seiei
Noboru Sōgetsu as Ribbons Almark
Shinichiro Miki as Lyle Dylandy / Lockon Stratos

Arisa Ogasawara as
Haro
Marie Parfacy / Soma Peries
Ayahi Takagaki as Feldt Grace
Ayumi Tsunematsu as Marina Ismail
Chiwa Saito as Louise Halevy
Haruka Tomatsu as Mileina Vashti
Hideyuki Umezu as Ian Vashti
Hiroki Touchi as Lasse Aeon
Kei Shindou as Wang Liu Mei
Keiji Fujiwara as Ali Al-Saachez
Kenji Hamada as Patrick Colasour
Michiko Neya as Shirin Bakhtiar
Minami Takayama as Kati Mannequin
Mitsuki Saiga as Revive Revival
Miyu Irino as Saji Crossroad
Miyuki Kawasho as Hiling Care
Rie Kugimiya as Nena Trinity
Romi Park as Regene Regetta
Ryoko Shiraishi as Anew Returner
Tetsu Shiratori as Andrei Smirnov
Tokuyoshi Kawashima as Klaus Grado
Unshou Ishizuka as Sergei Smirnov
Youko Honna as Sumeragi Lee Noriega
Yūichi Nakamura as Graham Aker / Mister Bushido
Yuji Ueda as Billy Katagiri

Akiko Tanaka as Holly Smirnov(eps 16-17)
Biichi Satou as Section Chief Mahal
Gô Shinomiya as
Ikeda
Li Zhejiang
Hisao Egawa as Arthur Goodman
Kazuki Yao as Arba Lindt
Keisuke Kojima as Katharon soldier(ep 5)
Kenji Hamada as Commander Kim
Kenji Takahashi as Hong Long
Masako Joh as Allelujah(Young)
Rie Kugimiya as Josef
Risa Hayamizu as Linda Vashti
Ryotaro Okiayu as
Bring Stabbity
Devine Nova
Innovade
Ryûzaburô Ôtomo as Homer Katagiri
Shinichiro Miki as Neil Dylandy / Lockon Stratos
Tetsu Inada as Barack Zinin
Tohru Furuya as Narrator
Yasuyuki Kase as Emilio Ribisi
Yuka Nishigaki as Setsuna(Young)
Yuuki Hayashi as Eddie Miyasaka
Yuusaku Yara as Pang Herculy
Japanese companies
2nd Key Animation:
GoHands (eps 11, 13, 16)
Nakamura Production (eps 1, 22-23)
Studio Kyuma (5 episodes
eps 1, 5-6, 11, 13
)

Studio Mark (4 episodes
eps 1, 21-22, 24
)

Sunrise Animation Studio (eps 7, 13, 24)
Taikan Anime Kabushiki Kaisha (eps 14, 17, 22)
Triple A (4 episodes
eps 1, 6, 17, 22
)

Wish (ep 1)
Wombat (eps 1, 17)
Yuhodo (eps 17, 24)
Animation Production: Sunrise
Backgrounds Cooperation:
Headworks (ep 15)
Telecom Animation Film (eps 17, 21)
Till Dawn Team (ep 1)
Broadcaster:
Mainichi Broadcasting System (2008-10)
TBS (2008-10)
Digital Paint: Wish
HD Editing: Q-Tec
In-Between Animation:
A-Line (ep 9)
A.C.G.T (eps 3-4, 9, 18)
AI (ep 15)
AIC (ep 3)
AIC Digital (eps 10, 15)
AIC Spirits (eps 24-25)
Animation Planet (4 episodes
eps 5, 8, 11, 25
)

Anime R (ep 3)
APPP (5 episodes
eps 3-4, 10, 24-25
)

Bee Train (4 episodes
eps 2, 4~9, 11-12
)

Buyu (eps 3, 23)
Diomedea (4 episodes
eps 5, 7, 10, 12
)

FAI (eps 4, 20)
Front Line (eps 19-20, 25)
GAINAX (eps 9-10, 15)
GoHands (eps 9-10)
Last House (ep 3)
M.S.C. (ep 15)
Nakamura Production (ep 1)
Oh production (eps 2, 4, 18)
ozinc (ep 10)
P.A. Works (eps 5~8, 12)
Production I.G (eps 4-5, 7)
Promenade (ep 9)
RIC (5 episodes
eps 1~4, 6~13, 15-16, 19~25
)

SHAFT (eps 9-10)
Studio 4°C (eps 8, 10)
Studio Cockpit (7 episodes
eps 3, 9-10, 12, 15, 18, 24
)

Studio Core (eps 22, 25)
Studio DEEN (ep 3)
Studio Ghibli (eps 4, 9)
Studio Gimlet (eps 3-4)
Studio Kikan (4 episodes
eps 9-10, 18, 23
)

Studio Kyuma (eps 3-5, 8)
Studio Line (8 episodes
eps 3~5, 9-10, 16, 18-19, 24-25
)

Studio Live (eps 3, 5)
Studio Mu (eps 12, 15)
Studio Pastoral (4 episodes
eps 3~11, 15, 20, 22
)

Studio Takuranke (ep 10)
Sunrise Animation Studio (6 episodes
eps 7, 12, 19-20, 24-25
)

Sunshine Corporation (5 episodes
eps 9-10, 15, 18, 23
)

Synergy NS (eps 4, 6, 21)
SynergySP (ep 12)
Taikan Anime Kabushiki Kaisha (eps 7-25)
Triple A (3 episodes
eps 1~13, 16, 18~25
)

union CHO (eps 1-2, 4)
VENET (eps 3, 5)
Wish (7 episodes
eps 1, 4, 11, 15-16, 22, 25
)

Wombat (4 episodes
eps 1, 4, 15, 20
)

Xebec (ep 4)
Yuhodo (eps 11, 18)
Yumeta Company (ep 4)
ZEXCS (eps 1, 7)
Key Animation:
Nakamura Production (1,4,6,9-11,13,15,16,18,21-23)
Studio Gimlet (ep 17)
Studio Kyuma (ep 16)
Studio Mark (6 episodes
eps 1, 6, 11, 16-17, 24
)

Offline Editing: Wins
Photography: Asahi Production
Production Cooperation:
Asatsu DK
Sotsu Co., Ltd.
Recording Studio: Studio Aoi
Sound Effects: Tricycle Studio
Sound Production: Techno Sound
English cast
English staff
Translation: Paul Baldwin
Executive producer: Ken Iyadomi
Producer: Dennis Hrehoriac

Assistant producer: Loy Fruel
Casting Director: Sonoka Ehara
Chief Producer: Nobuo Masuda
Dialogue Editing:
Dean Morin 
Derek Seaborn 
Derek Simpson (eps 1-10, 12, 17)
Gabriella Cheung (eps 18, 22)
Marc Matsumoto (11 episodes
eps 11, 13-16, 19-21, 23-25
)

Operations Assistant: Joseph Chung
Production Assistant: Brian Cutts
Recording engineer:
Dean Morin (eps 1-5, 11-25)
Derek Seaborn 
Derek Simpson 
Masako Uchiura (eps 6-10)
Michael Iske 
Script Adaptation: Mike Bridges
Script Consultant: Mark Simmons
Subtitle Script: Amy Lipkowitz
Supervising Producer: Diana Gage
Talent Coordination: Sonoka Ehara
Voice Direction: James Corrigall
Alex Zahara as Lyle Dylandy / Lockon Stratos
Brad Swaile as Soran Ibrahim / Setsuna F. Seiei
Michael Adamthwaite as Ribbons Almark
Richard Ian Cox as Allelujah Haptism
Samuel Vincent as Tieria Erde

Alistair Abell as Klaus Grad
Andrea Libman as Mileina Vashti
Andrew Francis as Lasse Aeon
Brenna O'Brien as Hiling Care
Brent Miller as Andrei Smirnov
Brian Drummond as Homer Katagiri
Cathy Weseluck as Kati Mannequin
Chantal Strand as Feldt Grace
Ellen Kennedy as Shirin Bakhtiar
Gabe Khouth as Saji Crossroad
Jillian Michaels as Revive Revival
Kelly Sheridan as Louise Halevy
Kirby Morrow as Billy Katagiri
Lalainia Lindbjerg as Anew Returner
Lisa Ann Beley as Leesa Kujo / Sumeragi Lee Noriega
Maryke Hendrikse as Wang Liu Mei
Michael Dobson as Sergei Smirnov
Nicole Bouma as Nena Trinity
Nicole Oliver as Regene Regetta
Paul Dobson as Mister Bushido/Graham Aker
Paula Lindberg as Marina Ismail
Peter New as Ian Vashti
Scott McNeil as Ali Al-Saachez
Tabitha St. Germain as
Haro
Marie Parfacy / Soma Peries
Trevor Devall as Patrick Colasour

Andrew Toth as
Aber Rindt
Katharon Soldier(ep 5)
Brent Miller as
Katharon Leader(eps 10, 12, 14)
Katharon Soldier(ep 5)
Brian Dobson as
A-Laws Officer(ep 22)
Aircraft Crew(eps 3-4)
Bring Stabity(eps 9-10)
Devine Nova 
Division Manager(ep 7)
Federation Soldier(ep 5)
Innovade(ep 23)
Katharon Soldier(ep 5)
Lee Zhejiang(eps 1-3, 9)
Soldier(ep 17)
Brian Drummond as
A-Laws Operator(ep 22)
Alagga(ep 1)
Bring Stabity(ep 14)
Captain(ep 16)
Secretary General(ep 3)
Soldier(ep 17)
Cathy Weseluck as
Joseph(eps 15, 18)
Katharon Staff Member(ep 6)
Dale Wilson as Pang Hercury(eps 13-17)
Jason Simpson as
Arthur Goodman
Correspondent Ikeda
Katharon Captain(ep 13)
Soldier(ep 17)
Jillian Michaels as
David(ep 18)
Linda Vashti
John Payne as
Commander Kim(ep 16)
Soldier(ep 17)
Kirby Morrow as Katharon Leader(6 episodes
eps 4-5, 10-11, 14-15
)
Mark Gibbon as Barack Zinin
Maryke Hendrikse as
Red Haro(ep 20)
Yael(eps 14, 23)
Michael Adamthwaite as
Emilio(ep 6)
Federation Soldier(ep 5)
Katharon Crew(ep 13)
Laborer(ep 1)
Narrator
Operator(eps 23-24)
Soldier(ep 17)
Michael Daingerfield as Katharon Leader(eps 1, 4)
Michael Dobson as Crew(ep 9)
Nicole Oliver as
Holly Smirnov(eps 16-17)
Spokesperson(5 episodes
eps 1, 5-6, 8, 14
)
Paul Dobson as Katharon Crew(ep 13)
Peter New as
Ash(eps 23-24)
Katharon Soldier(ep 5)
Operator(ep 3)
Soldier(ep 7)
Samuel Vincent as
Hong Long
Katharon Soldier(ep 6)
Tabitha St. Germain as
Boy(ep 9)
New Federation President(ep 25)
Trevor Devall as
Eddie Miyasaka
Katharon Captain(ep 22)
English companies
ADR Production: Ocean Studios
Broadcaster:
Sci-Fi Channel (Ani-Monday)
Syfy (Ani-Monday)
Distributor: Madman Entertainment (Australia & New Zealand)
Licensed by: Bandai Entertainment
French staff
French cast
Dubbing Director: Thomas Guitard

Adaptation Supervisor: Jun'Ichi Takeda
Sound Engineer: David Tarabbia
Benjamin Pascal as Tieria Erde
Constantin Pappas as Lockon Stratos
Mathias Kozlowski as Allelujah Haptism
Mathieu Doang as Setsuna F. Seiei
Thomas Guitard as Ribbons Almark

Adeline Chetail as
Louise Halevy
Revive Revival
Benoit Dupac as
Barack Zinin
Patrick Colasour
Bruno Magne as
Billy Katagiri
Hong Long(eps 1-9)
Cédric Dumond as
Emilio
Hong Long(eps 10-25)
Klaus Grad
Li Zhejiang
Damien Da Silva as Andrei Smirnov
Fanny Bloc as
Haro
Hiling Care
Journaliste(1ère voix)
Wang Liu Mei
Gabriel Le Doze as
Ali Al Saachez
Homer Katagiri
Geneviève Doang as Soma Peries
Hélène Chanson as Shirin Bakhtiar
Jennifer Fauveau as Mileina Vashti
Jessica Barrier as Feldt Grace
Jessica Monceau as
Nena Trinity
Regene Regetta
Kelly Marot as Marina Ismail
Kelyan Blanc as Saji Crossroad
Maïté Monceau as Kati Mannequin
Martial Leminoux as Lasse Aeon
Martin Brieuc as
Goodman
Rindt
Nathalie Regnier as Sumeragi Lee Noriega
Patrick Bethune as Sergei Smirnov
Sarah Marot as
Anew Returner
Journaliste(2ème voix)
Thomas Guitard as
Graham Acker/ Mr Bushido
Narrateur
Yann Guillemot as Ian Vashti
French companies
Distributor: Beez Entertainment
Dubbing: Studio Bastille
German staff
German cast
ADR Director: Dirk Müller
Script: Dirk Müller
Hendrik Martz as Allelujah Haptism
Konrad Bösherz as Setsuna F. Seiei
Michael Baral as Tieria Erde
Peter Lontzek as Lockon Stratos

Anita Hopt as Marina Ismail
Ann Vielhaben as Sumeragi Lee Noriega
Josefin Hagen as Louise Halevy
Nicole Hannak as Soma Peries
German companies
Tagalog staff
Tagalog cast
Dubbing Director:
Alexx Agcaoili (Hero dub)
Rodolfo Baldonado Jr. (TV 5 dub)
Script: Emsie Reyes (Hero dub)
Translation: Emsie Reyes (Hero dub)

Channel Head: Ruel Ferrer (Hero)
Channel Producer: Carlo Landrito (Hero)
Anthony Steven San Juan as Ribbons Almark(TV5 Dub)
Bryan Homecillo as Soran Ibrahim / Setsuna F. Seiei(Hero dub)
Fourth Lee as Soran Ibrahim/Setsuna F. Seiei(TV5 Dub)
Jose Amado Santiago as Tieria Erde(TV5 Dub)
Lemuel Jana as Allelujah Haptism(TV5 Dub)
Marvil Ramirez as Lyle Dylandy/Lockon Stratos(TV5 Dub)
Rafael Miranda as Allelujah Haptism(Hero dub)
Robert Brillantes as Lyle Dylandy/Lockon Stratos(Hero Dub)
Yeyet Masangcay as Tieria Erde(Hero dub)

Anthony Steven San Juan as
Billy Katagiri(TV5 Dub)
Revive Revival(TV5 Dub)
Arnold Abad as Ali al-Saachez(Hero Dub)
ayen dangcalan as
Leesa Kujo/Sumeragi Lee Noriega(Hero Dub)
Louise Halevy(Hero Dub)
Bryan Homecillo as Saji Crossroad(Hero Dub)
Candice Arellano as Feldt Grace(Hero Dub)
Fourth Lee as
Ian Vashti(TV5 Dub)
Klaus Grado(TV5 Dub)
Hazel Hernan as
Feldt Grace(TV5 Dub)
Marie Parfacy/Soma Peries(TV5 Dub)
Marina Ismail(TV5 Dub)
Jose Amado Santiago as Andrei Smirnov(TV5 Dub)
Lemuel Jana as Patrick Colasour(TV5 Dub)
Margo Borgona as
Kati Manequin(TV5 Dub)
Leesa Kujo/Sumeragi Lee Noriega(TV5 Dub)
Louise Halevy(TV5 Dub)
Nena Trinity(TV5 Dub)
Marvil Ramirez as
Ali Al-Saachez(TV5 Dub)
Lasse Aeon(TV5 Dub)
Saji Crossroad(TV5 Dub)
Michiko Azarcon as
Hiling Care(TV5 Dub)
Mileina Vashti(TV5 Dub)
Regene Regetta(TV5 Dub)
Rene Tandoc as
Graham Aker/Mister Bushido(TV5 Dub)
Sergei Smirnov(TV5 Dub)
Rona Aguilar as
Anew Returner(TV5 Dub)
Haro(TV5 Dub)
Shirin Bakhtiar(TV5 Dub)
Wang Liu Mei(TV5 Dub)
RYAN BONDOC as Graham Aker/Mister Bushido(Hero Dub)

Anthony Steven San Juan as
Emilio Ribisi(TV5 dub)
Pang Herculy(TV5 Dub)
Fourth Lee as Hong Long(TV5 Dub)
Jose Amado Santiago as
Aber Rindt(TV5 dub)
Narrator(TV5 Dub)
Margo Borgona as Linda Vashti(TV5 Dub)
Marvil Ramirez as
Bring Stabbity(TV5 Dub)
Neil Dylandy/Lockon Stratos(TV5 Dub)
Michiko Azarcon as Holly Smirnov(Tv5 dub)
Rene Tandoc as Arthur Goodman(TV5 Dub)
Tagalog companies
Broadcaster:
Hero
TV5
Dubbing:
Creative Programs, Inc. (Hero dub)
TV5
Chinese (Taiwan) staff
Chinese (Taiwan) companies
(none)
Chinese (Taiwan) cast
(none)
This encyclopedia is collaboratively edited by the users of this site
DISCLAIMER add information report an error lookup sources

# A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Anime anthology