×
  • remind me tomorrow
  • remind me next week
  • never remind me
Subscribe to the ANN Newsletter • Wake up every Sunday to a curated list of ANN's most interesting posts of the week. read more

Obey Me! (ONA)

Have you seen this? want to / seen some / seen all

User Ratings: 47 ratings have been given [details]
 Masterpiece: 2 votes (sub:2)
 Excellent: 2 votes (sub:2)
 Very good: 6 votes (sub:6)
 Good: 9 votes (sub:9)
 Decent: 11 votes (sub:11)
 So-so: 7 votes (sub:7)
 Not really good: 2 votes (sub:2)
 Weak: 2 votes (sub:2)
 Bad: -
 Awful: 5 votes (sub:5)
 Worst ever: 1 vote (sub:1)
Seen in part or in whole by 56 users, rank: #5831 (of 8932)
Median rating: Decent
Arithmetic mean: 5.723 (Decent−), std. dev.: 2.4119, rank: #7363 (of 9045)
Weighted mean: 5.667 (Decent−), rank: #7475 (of 9045) (seen all: 6.41 / seen some: 6.47 / won't finish: 2.37)
Bayesian estimate: 6.061 (Decent), rank: #5860 (of 6812)
Vintage: 2021-07-16
You can contribute information to this page, but first you must login or register

Japanese staff
Japanese cast
Director: Kazuhito Ōmiya (アニメーション監督)
Series Composition: Masa Mori
Script:
Katsuya Kitano (eps 5, 8)
Masa Mori (eps 1-4, 9-12)
Storyboard: Kazuhito Ōmiya (eps 1-5, 8-12)
Episode Director:
Kazuhito Ōmiya (6 episodes
eps 1-2, 5, 10-12
)

Mamoru Kurata (ep 9)
Naoki Horiuchi (Studio Massket; ep 3)
Seo Ki Kang (MARU Animation; eps 4, 8)
Music: Hajime
Character Design:
Hikari Tanaka (eps 1-4, 8-12)
I Han Shu (eps 4-5)
Art Director: MAI MAI
Chief Animation Director:
Akari Minagawa (ep 4)
ASD (ep 8)
Hikari Tanaka (7 episodes
eps 1-3, 5, 10-12
)

Miyuki Koga (ep 9)
Animation Director:
An Shu Tang (Studio Mindo; ep 11)
ASD (eps 1, 3-5, 10)
Chen Xuan Liu (Studio Mindo; eps 2, 10)
Eun Soo Oh (MARU Animation; ep 8)
Hikari Tanaka (ep 2)
Hiroko Shigekuni (ep 11)
Hironori Hano (ZEAL VISION; ep 5)
Hu Yang Wang (ep 10)
Inosuke Naitou (LIDEN FILMS; ep 3)
Kei Saotome (Mutsu Planning; eps 1, 5)
Majiro (Mazurka Graphic/VaseHouse; ep 1)
Masato Kato (ep 11)
Ming Zhe Qiu (ep 10)
SNIPES (eps 2, 5)
Tomoko Fukunaga (ep 9)
Touma Kanbara (LIDEN FILMS; ep 3)
Tsubasa Obari (ep 10)
Tsukasa Izumisaka (ep 11)
Tsutomu Ōno (ep 11)
Yeon Soon Jeong (MARU Animation; ep 8)
Yong Jian He (Studio Mindo; ep 2)
Yoon-Joung Kim (MARU Animation; ep 4)
YUKI (Studio Massket; eps 1, 3)
Yumi Nakamura (GEEK TOYS; ep 5)
Zhen Wang (ep 3)
Zi Wei He (Studio Mindo; eps 2, 5, 10)
Translation: Ho Myoung (MARU Animation; ep 4)
Producer: Bunjirō Eguchi

2nd Key Animation:
Atelier Gokujou (Pine Jam; ep 9)
Fan Yi Guo (Studio Mindo; ep 2)
Hu Yang Wang (eps 2, 10-11)
I Han Shu (eps 2, 10-11)
Jia Ming Liu (eps 2-3, 10-11)
Keitarou Yasui (eps 3, 5, 11)
Kurumi Kishida (Pine Jam; ep 9)
Kyōhei Ebata (SPRING RIVER; ep 5)
Neri Mikawa (eps 1-2, 10-11)
Ning Shao (Studio Mindo; ep 2)
Shiho Nakazawa (Pine Jam; ep 9)
Shouhei Hamaguchi (ep 2)
Shuoyuan Zhang (Studio Mindo; eps 2, 11)
Su Jin Oh (MARU Animation; eps 4, 8)
Taishi Fujimori (eps 10-11)
Tao Ran Li (eps 2, 10-11)
Ting Lu (Studio Mindo; ep 2)
Xiang Hong Guo (Shanghai Phantom; ep 11)
Xiao Qian Chen (Studio Mindo; ep 2)
Yan Bin Wang (Shanghai Phantom; ep 11)
Yi Yi (Studio Mindo; eps 2, 11)
Ying Luo Fan (Studio Mindo; ep 11)
Art Setting: MAI MAI
Assistant Chief Animation Director: I Han Shu (ep 4)
Background Art:
Livia R. (eps 1-5, 8-12)
Michi Masuda (eps 1-5, 8-12)
Color design:
Eri Oga (eps 5, 10-12)
Jing Yao Zhou (eps 3-4)
Color setting:
Eri Oga (eps 5, 10-12)
Jing Yao Zhou (eps 1-2)
Sayuri Yoshida (ep 9)
Sook Ja Jeon (MARU Animation; ep 8)
Sung Suk Choi (MARU Animation; ep 4)
In-Between Animation:
Da Hye Jeong (MARU Animation; ep 4)
Feng Kuang (Suzhou Dandelion Cultural Propagation Co., Ltd.; ep 1)
Hye Jeong Kim (MARU Animation; eps 4, 8)
Ji-Hyun Kim (MARU Animation; ep 4)
Jia Yu (Suzhou Dandelion Cultural Propagation Co., Ltd.; ep 1)
Jia Ming Liu (eps 1-2, 4)
Jun Hao Jiang (Suzhou Dandelion Cultural Propagation Co., Ltd.; ep 1)
Kurumi Kishida (Pine Jam; ep 9)
Min Qun Liu (Suzhou Dandelion Cultural Propagation Co., Ltd.; ep 1)
Ming Cheng Peng (Suzhou Dandelion Cultural Propagation Co., Ltd.; ep 1)
Neri Mikawa (eps 1-5, 11-12)
Qing Yuan Tao (Suzhou Dandelion Cultural Propagation Co., Ltd.; ep 1)
Se Won Kim (MARU Animation; ep 8)
Seong Eun Jeong (MARU Animation; ep 4)
Sheng Chen (ANIHenCe animation; eps 1-2)
Taishi Fujimori (eps 1-3)
Tao Ran Li (5 episodes
eps 1-2, 5, 11-12
)

Wan Yu Cheng (Suzhou Dandelion Cultural Propagation Co., Ltd.; ep 1)
Wei Jian Song (Suzhou Dandelion Cultural Propagation Co., Ltd.; ep 1)
Xiao Jian Cheng (Suzhou Dandelion Cultural Propagation Co., Ltd.; ep 1)
Ying Xue Jin (MARU Animation; ep 4)
Yu Lin (Suzhou Dandelion Cultural Propagation Co., Ltd.; ep 1)
Yun Hui Cho (MARU Animation; ep 4)
In-Between Check:
Erika Okamoto (ep 9)
Ji-Hyun Kim (MARU Animation; ep 8)
Sheng Chen (ANIHenCe animation; eps 1-2)
Taishi Fujimori (7 episodes
eps 3-5, 8, 10-12
)

Ying Xue Jin (MARU Animation; ep 8)
Interpreter: Ho Myoung (MARU Animation; ep 4)
Key Animation:
Ai Migita (ep 1)
ASD (eps 1, 11)
Erika Okamoto (ep 9)
Hui Fang Xu (ep 5)
Hui Li Yang (Colored Pencil Animation Chongqing; ep 2)
I Han Shu (6 episodes
eps 1-2, 5, 10-12
)

Jia Dong Geng (Studio Massket; ep 3)
Jia Hui Chen (Studio Massket; ep 3)
Jia Ming Liu (eps 1, 5, 10-11)
Ju San Zhao (Colored Pencil Animation Chongqing; ep 2)
Keitarou Yasui (ep 1)
Kokoro Ikarashi (ep 9)
Liang Jiang (Studio Massket; ep 3)
Lin Qiu (Studio Massket; ep 3)
Maria Takagaki (JUVENAGE; ep 5)
Meng Wang (Studio Massket; ep 3)
Mian Yan Lu (Studio Massket; ep 3)
Neri Mikawa (eps 5, 10-11)
Ren Onodera (ep 5)
Seo Ki Kang (MARU Animation; eps 4, 8)
Shiori Tanaka (JUVENAGE; ep 5)
Shouhei Hamaguchi (ep 2)
Si Zhu Tan (Colored Pencil Animation Chongqing; ep 2)
Taishi Fujimori (eps 1, 5, 10)
Tao Ran Li (ep 10)
Tatsuya Urano (ep 9)
Wen Zhen Li (Colored Pencil Animation Chongqing; ep 2)
Xiang Yan Chen (Colored Pencil Animation Chongqing; ep 2)
Ye Zi Xiao (eps 10-11)
Yoshii Konuma (ep 5)
Yoshito Matsunaga (JUVENAGE; ep 5)
Yūji Hamada (JUVENAGE; ep 5)
YUKI (Studio Massket; ep 3)
Yūsa Masuda (eps 1-2, 5)
Online Editor:
Koinu Katō (eps 2-5, 8-12)
Mana Ogura (Möbel Âge; ep 1)
Yūto Chiba (Möbel Âge; ep 1)
Paint:
Chang Chun Fu (ep 1)
Eri Oga (ep 12)
Eun Jin Cha (MARU Animation; ep 4)
Hui Ding (ep 1)
Hyun Jeung Yi (MARU Animation; ep 4)
Jia Ming Liu (ep 2)
Jung-min Park (MARU Animation; ep 4)
Lei Cai (ep 1)
Liang Chen (ep 1)
Mi Jin Mo (MARU Animation; ep 8)
Neri Mikawa (eps 2, 5)
Sun Hee Park (MARU Animation; ep 4)
Taishi Fujimori (ep 2)
Tao Ran Li (eps 2, 5)
Ting Ting Chen (ep 1)
Ya Dong Ge (ep 1)
Yun Peng Xiang (ep 1)
Zhou Jie Jiang (ep 1)
Paint Check:
Eri Oga (eps 5, 10-12)
Hee Sook Wang (MARU Animation; ep 8)
Jing Yao Zhou (ep 1)
Jun Cai (ep 2)
Mi Jin Mo (MARU Animation; ep 4)
Sayuri Yoshida (ep 9)
Photography:
Kaito Hattori (eps 2-5, 8-11)
Koinu Katō (eps 1, 12)
Production Advancement:
Atsuki Nakano (Studio Massket; ep 3)
Chu Qing He (eps 3-4, 9, 11)
Dong Su Park (MARU Animation; eps 4, 8)
Jing Ru Liu (eps 1, 5, 8, 12)
Misato Kitō (ep 9)
Xiao Zhi Huang (eps 2, 10)
Production Advancement Assistant: Ayano Sasaki (ep 9)
Prop Setting: I Han Shu (ep 2)
Recording:
Jin Ninpei (Sanwa Cine Equipment; eps 1-12)
Yasushi Tsutsui (Sanwa Cine Equipment; eps 1-12)
Sound Effects: Yoshiaki Tokunaga (eps 1-12)
Sound Mixing: Yoshiaki Tokunaga (eps 1-12)
Theme Song Arrangement: Ryō Ogawa (ED)
Theme Song Composition: Ryō Ogawa (ED)
Theme Song Lyrics: Ryō Ogawa (ED)
Theme Song Performance:
Hirotaka Kobayashi (as Obey Me! Boys; ED)
Kazuya Yamashita (as Obey Me! Boys; ED)
Kyōhei Yaguchi (as Obey Me! Boys; ED)
Miura Ayme (as Obey Me! Boys; ED)
Satoshi Kada (as Obey Me! Boys; ED)
Satoshi Ōnishi (as Obey Me! Boys; ED)
Shinya Sumi (as Obey Me! Boys; ED)
Hirotaka Kobayashi as Mammon
Kazuya Yamashita as Lucifer
Kyōhei Yaguchi as Beelzebub
Miura Ayme as Asmodeus
Satoshi Kada as Leviathan
Satoshi Ōnishi as Belphegor
Shinya Sumi as Satan

Kazuki Kawata as Solomon (ep 12)
Masayuki Harada as Barbatos (ep 12)
Okaki as Luke (ep 12)
Takuhei Yamamoto as Diavolo (ep 12)
Yū Hirata as Simeon (ep 12)
Japanese companies
2nd Key Animation:
GK Sales (ep 9)
J.C. Staff (ep 9)
Maru Animation (eps 4, 8)
PINE JAM (ep 9)
Shanghai Phantom (ep 11)
Shuka (ep 9)
spring river (ep 5)
Studio Lings (ep 9)
Studio Massket (ep 3)
Studio Mindo (eps 2, 11)
Wao World (ep 9)
Wuxi Haoming Animation (eps 10-11)
Animation Direction:
Geek Toys (ep 5)
LIDEN FILMS (ep 3)
Maru Animation (eps 4, 8)
Mazurka Graphic (ep 1)
Mutsu Planning (eps 1, 5)
Studio Massket (ep 3)
Studio Mindo (eps 2, 5, 11)
VaseHouse (ep 1)
ZEAL VISION (ep 5)
Animation Production: Colored Pencil Animation Japan
Background Art: Nam Hai (eps 2-5, 8, 10)
Color Setting: Maru Animation (eps 4, 8)
Direction:
Maru Animation (eps 4, 8)
Studio Massket (ep 3)
In-between Check:
ANIHenCe Animation (eps 1-2)
Maru Animation (ep 8)
Key Animation:
Colored Pencil Animation Chongqing (ep 2)
JUVENAGE (ep 5)
Maru Animation (eps 4, 8)
Studio Massket (ep 3)
Online Editing: Möbel Âge (ep 1)
Original Character Design: NTT Solmare
Original Creator: NTT Solmare
Paint Check: Maru Animation (eps 4, 8)
Planning: NTT Solmare
Production Advancement:
Maru Animation (eps 4, 8)
Studio Massket (ep 3)
Production Assistance: PINE JAM (ep 9)
Recording: Sanwa Cine Equipment (eps 1-12)
English staff
English companies
(none)
Internet Streaming: FUNimation Entertainment
English cast
(none)

This encyclopedia is collaboratively edited by the users of this site
DISCLAIMER add information report an error lookup sources

Compare this anime's credits with others

# A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Anime anthology