×
  • remind me tomorrow
  • remind me next week
  • never remind me
Subscribe to the ANN Newsletter • Wake up every Sunday to a curated list of ANN's most interesting posts of the week. read more

Yatogame-chan Kansatsu Nikki 4 Satsume (TV 4)

Have you seen this? want to / seen some / seen all

Alternative title:
八十亀ちゃんかんさつにっき 4さつめ (Japanese)
User Ratings: 37 ratings have been given [details]
 Masterpiece: 2 votes (sub:2)
 Excellent: 1 vote (sub:1)
 Very good: 4 votes (sub:4)
 Good: 3 votes (sub:3)
 Decent: 18 votes (sub:18)
 So-so: 3 votes (sub:3)
 Not really good: 4 votes (sub:4)
 Weak: 2 votes (sub:2)
 Bad: -
 Awful: -
 Worst ever: -
Seen in part or in whole by 69 users, rank: #5535 (of 9024)
Median rating: Decent
Arithmetic mean: 6.135 (Decent), std. dev.: 1.6135, rank: #6419 (of 9129)
Weighted mean: 5.976 (Decent), rank: #6888 (of 9129) (seen all: 5.98 / seen some: 6.00)
Bayesian estimate: 6.369 (Decent+), rank: #5268 (of 6873)
Episode titles: We have 10
Vintage: 2022-04-02
Opening Theme:
"ENJOY☆NAGOYA☆PERFECT☆LIFE" by Akira Ouse
You can contribute information to this page, but first you must login or register

Japanese staff
Japanese cast
Chief Director: Hisayoshi Hirasawa
Series Composition: WORDS in STEREO
Script: WORDS in STEREO (eps 1-10)
Storyboard:
Daichi Nakajima (ep 9)
Mamimu Yama (ep 7)
Ryōsuke Minami (ED; eps 1-6, 10)
Tōrin Ensha (ep 8)
Episode Director:
Daichi Nakajima (ep 9)
Mamimu Yama (ep 7)
Xin Zhang (ep 4)
Yue Chun Wang (7 episodes
eps 1-3, 5-6, 8, 10
)

Unit Director: Ryōsuke Minami (ED)
Music:
ISAO (ep 8)
Ryūdai Abe
Original creator: Masaki Ando
Character Design: Satsuki Hayasaka
Art Director:
Harushige Miyauchi (eps 6-10)
mame (eps 1-5)
Chief Animation Director:
Aoi Yamane (6 episodes
eps 1, 3-4, 6-7, 10
)

Misumi Konno (eps 2, 5, 8-9)
Animation Director:
Chen Chao Tao (ED; ep 8)
Daichi Nakajima (ep 9)
Feng Huang (Studio Mindo; ep 4)
Mamimu Yama (ep 7)
Wu Ji Quan (Studio Mindo; eps 2, 4)
Xiao He (Studio Mindo; eps 1, 3, 6)
Yan Ni Meng (Studio Mindo; eps 5-6, 10)
Yan Zu Yu (Studio Mindo; eps 3, 8)
Yi Yang (Studio Mindo; eps 5, 10)
Sound Director: Hisayoshi Hirasawa
Director of Photography: Natsumi Hori
2D Production: Hisaya Takahara (Color & Smile; eps 1-10)
2D Work:
Hiroyuki Kodama (Color & Smile; eps 1-10)
Ritsu Takesaki (Color & Smile; eps 1-10)
2nd Key Animation:
Ji Chen (Studio Mindo; ep 10)
Jia Liang Wang (Studio Mindo; eps 1-2, 4)
Jian Wei Wang (Studio Mindo; ep 9)
Jiao He (Studio Mindo; eps 2, 4-5)
Ming Feng Yue (Studio Mindo; eps 2, 4-5)
Si Hui Zhong (Studio Mindo; ep 6)
Tanuki (Studio Mindo; ep 1)
Tian Yu Wu (Studio Mindo; ep 9)
Ya Qi Tao (Studio Mindo; ep 6)
Yi Yi (Studio Mindo; ep 8)
Animation producer: Hitoshi Fujikawa
Art Production: Fūtarō Ashibe (Creators in Pack; eps 1-10)
Art Setting:
Harushige Miyauchi (eps 1-10)
mame (eps 1-10)
Assistant Sound Director: Takahiro Matsuo
Background Art:
Harushige Miyauchi (Creators in Pack; eps 1-10)
Kanade Sakaguchi (Creators in Pack; eps 1-10)
mame (Creators in Pack; eps 1-10)
Taiki Yamashita (Creators in Pack; eps 1-10)
Character Design Assistant:
Aoi Yamane
Misumi Konno
Chief Episode Director: Ryōsuke Minami (eps 1-10)
Color design: Ami Hayashi
Color setting:
aki (eps 4-5)
Ami Hayashi (ED; eps 1, 3)
Sae (ep 2)
In-Between Animation:
Bing Yu Hu (Studio Mindo; ep 6)
Chun Mei Zheng (Studio Mindo; ep 6)
Cong Zou (Studio Mindo; ep 6)
Ji Chen (Studio Mindo; ep 8)
Jia Ning Jiang (Studio Mindo; ep 6)
Liang Qin (Studio Mindo; eps 4-5)
Qi Feng (Studio Mindo; ep 9)
Reiji Mizuki (Studio Mindo; ED; eps 1-5, 8, 10)
Shuoyuan Zhang (Studio Mindo; ED)
Yi Xin Chang (Studio Mindo; ep 9)
Yu Xin Chen (Studio Mindo; ep 7)
Zudeni Chen (Studio Mindo; ep 7)
In-Between Check: Shuoyuan Zhang (Studio Mindo; eps 6-10)
Key Animation:
A Gong Jiang (Studio Mindo; ep 4)
Chen Chao Tao (Studio Mindo; eps 8, 10)
Cheng Ji (Studio Mindo; ep 6)
Daichi Nakajima (ep 9)
Mamimu Yama (ep 7)
Miki Sorakubo (ep 3)
Ming Yuan Hao (Studio Mindo; ep 8)
Ning Shao (Studio Mindo; ep 8)
Qi Qi Wang (Studio Mindo; eps 5, 10)
Shizi (Studio Mindo; ep 5)
Shuoyuan Zhang (Studio Mindo; eps 5, 8)
Takahide Ejiri (eps 1-2)
Xiao He (Studio Mindo; ep 4)
Yan Ni Meng (Studio Mindo; ep 10)
Yong Jian He (Studio Mindo; ep 6)
Yu Zhang (Studio Mindo; ep 6)
Yue Jiu (Studio Mindo; ep 6)
Yue Chun Wang (ED)
Yuriko Yamashita (ep 2)
Yuu Hayashi (ep 2)
Offline Editing: Yūji Oka
Online Editor:
Kuniyuki Ōnishi (IMAGICA Entertainment Media Services; eps 1-7, 9)
Satoshi Kura (IMAGICA Entertainment Media Services; eps 1-10)
Takahiro Adachi (IMAGICA Entertainment Media Services; eps 8, 10)
Original Work Assistant: Yōsuke Tsuji (Monthly ComicREX Editorial Dept.)
Paint:
Meng Die Bi (Studio Mindo; eps 4-5)
Reiji Mizuki (Studio Mindo; ED; eps 1-5)
Rui Xu (Studio Mindo; eps 6, 10)
Ya Yun Mei (Studio Mndo; eps 8, 10)
Zhi Yuan Qi (Studio Mindo; eps 7, 10)
Paint Check:
Jin Bai Li (Studio Mindo; eps 6-10)
Shuoyuan Zhang (Studio Mindo; ED; eps 1-5)
Photography:
Aswin Nur Cahya (Color & Smile; eps 1-10)
Hiromi Morisawa (Color & Smile; eps 1-10)
Kenichi Ikeda (Color & Smile; eps 1-10)
Maki Satake (Color & Smile; eps 1-10)
Marin Sakade (Color & Smile; eps 1-10)
Yuki Uemura (Color & Smile; eps 1-10)
Planning Assistant:
Katsuyuki Imai
Ryōma Fukukura
Production Advancement:
Kazuo Fukuda (eps 1-10)
Penguin (eps 1-5)
Xue Gong (eps 6-10)
Production Desk: Kazuo Fukuda
Recording: Hisafumi Tsuzuki
Recording Adjustment: Hisafumi Tsuzuki
Setting Production: Kazuo Fukuda
Sound Effects: Yuka Kazama
Sound Production Manager: Kasumi Yoshikawa
Supervising Producer: Kenji Saitō
Theme Song Composition: Akira Ouse (ED)
Theme Song Lyrics: Akira Ouse (ED)
Theme Song Performance: Akira Ouse (ED)
Yatogame-chan Supporter:
Aito Umebayashi (ep 8)
akami (ep 8)
Akihiro Ōne (ep 7)
Alpha (ep 7)
Aruto Pasha (ep 5)
Aryo (ep 4)
At[@]Miyomaru Oshi (ep 2)
Aun Wakaayu (eps 1, 10)
Ayumi Sakurazuka (eps 4, 9)
Bonnu (ep 6)
bugtrap (ep 6)
Chika (ep 5)
Chima Okinoumi (ep 4)
Dai Iwatsuki (ep 6)
Daichi Shimizu (ep 1)
Dlaring (ep 10)
EternalSPRiNGT (ep 8)
FAMIMAGA (ep 3)
Fujishin (ep 5)
Fura (ep 10)
Gekkan ?? Gamagōri (ep 8)
Gicchoru (ep 3)
Ginpee (ep 4)
Gonjii (ep 1)
Gonta (ep 5)
Goriko (ep 1)
GottsuLO (ep 2)
Guitauge (ep 7)
Haran Sōzō (ep 9)
Haruo Takayama (ep 5)
Hikana (ep 6)
Hinamidori (ep 4)
Hiroaki Matsushima (ep 9)
Hironori Hanaki (ep 8)
Hiropon (ep 8)
Hirotoshi Sugiyama (ep 2)
Hiroya Suzuki (ep 8)
Hiroyuki Mikawa (ep 10)
Hisanori Inagaki (ep 10)
Hoshi Shichiyō (ep 2)
Ichirō Kobayashi (ep 8)
Isshii35 (ep 2)
itimeisama (eps 5, 9)
IzuminP (ep 1)
Jiigo (ep 10)
Jun Takahashi (ep 4)
Junichi Maki (ep 2)
Kagura9801 (ep 1)
Kaguya Kagura (ep 2)
Kai Kinoshita (ep 7)
Kakefu Sensei (ep 6)
Kanidama (ep 1)
Katsuya Hirai (ep 1)
Kazoku Mina ga P (ep 7)
Kazuki Mineno (ep 10)
Kazuki Torii (ep 5)
Kazuma Kotani (ep 1)
Kazuo Okada (ep 3)
Kazutaka Fujii (ep 8)
Kazuya Shibayama (ep 4)
KeEnz92 (ep 6)
Keisō Katsuki (ep 10)
Keisuke Oda (ep 1)
Ken-chan (ep 7)
Kenji Kunidate (ep 1)
Kenji Yoshida (ep 4)
Kenta Funayama (ep 1)
Kinryō Yamaguchi (ep 10)
Kisanagi (eps 7-8)
Kisara Wakasugi (eps 1, 10)
Kobataka (ep 3)
Kōfu Mikan (ep 2)
Kogumaneko (ep 3)
Kōhei Hamaoka (ep 6)
Kōji & Rie (ep 4)
Kokoroyasashiki Enshūjin (ep 9)
Korekiyo (ep 5)
Kōsuke Wakita (ep 10)
Kōta Teramoto (ep 3)
Kotoha Inotani (ep 8)
KOUOH (ep 1)
Kōya Motomura (ep 5)
KTY-Garage (ep 2)
Kuniaki Asai (ep 9)
Levan (ep 2)
Lynn (eps 7-8)
Maccha Tera (ep 2)
MACHA (ep 6)
Makiko (ep 7)
Mamoru Fukuzaki (ep 3)
Manami Ogura (ep 4)
Marcy (ep 6)
Masahito Tsuchiya (ep 10)
Masaki Fukuda (ep 10)
Matt (ep 3)
Megumi Tomioka (ep 3)
Meguru Ueno (ep 4)
Meteor Hoshizora (ep 7)
MgFe (ep 7)
minimi (ep 9)
Mitochin (ep 5)
Mitsuhiro Kawaguchi (ep 4)
Miyumi (ep 9)
moguriso (ep 8)
mohno (ep 4)
Mokona (ep 5)
Mutsumi Adachi (ep 3)
Nakaion (ep 1)
Nanaho (ep 6)
Naoharu Mizuno (ep 9)
Naohiro Enomoto (ep 10)
Naoki Sakai (ep 10)
Nare-Panda-Zuki (ep 5)
Nh3526 (ep 4)
Nonke (ep 6)
Noritaka Yasuda (ep 8)
Noriyuki Onishima (ep 9)
Nyozapon (ep 9)
O Ogawa (ep 5)
Oga no Nama Hage (ep 7)
Okachin (ep 6)
onomacher (ep 7)
Osuzu (ep 1)
Piper Teitoku (ep 6)
Ponnogu (ep 5)
Putsu (ep 2)
rarasF (ep 8)
Ringo Daifuku (ep 6)
Ryōta Kawase (ep 7)
Ryōta Tejima (ep 8)
Ryotaro Hayashi (ep 10)
Santaro Tsubuyaki (eps 3, 5, 8)
Saramin (ep 7)
Satoshi Oyama (ep 7)
Satsuki Kumanoki (ep 5)
Sengoku Tarō (ep 8)
Shigehiro Abe (ep 8)
Shiguyakko (ep 10)
Shinji Nakayama (ep 10)
Shinkoko (ep 7)
Shiraraji (ep 6)
Shizuka Shion (ep 6)
SHOWHEY (ep 9)
Shūnosuke (ep 8)
Silverberg (ep 9)
Sorian (ep 3)
Sōta Nagai (ep 4)
Sunen (ep 2)
Suteru Suama (ep 2)
Tadafumi Shimizu (ep 6)
Taiyo Tsubaki (ep 3)
Takahiro Nagatsu (ep 9)
Takamasa Hori (ep 9)
Takamasa Kubota (ep 8)
Takashi Tejima (ep 2)
Takehisa Tsuchiya (ep 3)
Takuma Tsuzuki (ep 3)
Takumi Wani (ep 1)
Takuya Imase (ep 4)
Takuya Oshima (ep 9)
Tarō Sakurai (ep 9)
Taro Shirakawa (ep 7)
Tatsuya Hamada (ep 9)
Tirol Amada (ep 5)
Tochiaki (ep 4)
Toki-kun (ep 1)
Tomato Samba (ep 6)
Tomohiro Matsubara (ep 9)
tomo☆mi (ep 10)
Toshihiko Tsuzuki (ep 5)
Toyoki Moriya (ep 9)
Tsugi (ep 1)
Upupuhiroyan (ep 5)
Yamada Denki (ep 2)
Yen-En (ep 2)
Yōhei Hasegawa (ep 2)
Yokoshii (ep 3)
Yoshikazu Saito (ep 3)
Yū Fukuda (ep 3)
yu-can (ep 2)
Yui Takayama (ep 4)
Yūji Maki (ep 4)
Yukari Yara (ep 3)
Yuki Sato (ep 4)
Yukkii (ep 6)
Yumeneko (ep 1)
Yūsui (ep 6)
Yūsuke Kamei (ep 7)
Yuusuke Sasaki (ep 2)
Yūya Ishiguro (ep 3)
Yūya Takemura (ep 7)
Zefi & Nell (ep 5)
Zipang (ep 7)
Haruka Tomatsu as Monaka Yatogame
Mitsuhiro Ichiki as Kaito Jin

Ayasa Itō as Nanaho Koshiyasu (eps 6, 10)
Eriko Matsui as Rin Jandara (eps 3, 10)
Hisako Tōjō as Toshika Jin (eps 4, 8-9)
Honoka Kuroki as Shiharu Itemae (eps 1, 6, 10)
Junji Majima as Masahide Tsuji (eps 1, 5, 10)
Kenji Akabane as Teppei (eps 3, 8, 10)
Maria Naganawa as Serura Dobe (eps 1, 5, 10)
Mikako Komatsu as Yanna Sasatsu
Reo Kurachi as Kina Asaka
Sora Tokui as Kei Aonaji
Sumire Uesaka as Shō Kochikashi
Yoshino Nanjō as Lala Shonai
Yūki Wakai as Mai Tadakusa

Haruna Terada as Licca-chan Teacher
Hideyuki Umezu as Narration
Mami Koyama as Serura's Mama (eps 1, 8-9)
Miki Yakata as Clerk (ep 10)
Tetsu Inada as Retchiri-Sensei

Arisa Nakada (ep 1)
Japanese companies
2D Production: Color & Smile (uncredited; eps 1-10)
2D Works: Color & Smile (uncredited; eps 1-10)
2nd Key Animation: Studio Mindo (ED; eps 1-10)
Animation Production: Saetta
Animation Production Assistance:
Hayabusa Film
Studio Mindo
Background Art: Creators in Pack (uncredited; eps 1-10)
Color Setting:
Creators in Pack Hanoi (eps 6-10)
Taurus Global Studio (eps 6-10)
In-Between Animation: Studio Mindo (eps 1-10)
Key Animation: Studio Mindo (eps 4-6, 8-9)
Logo Design: Bay Bridge Studio
Paint: Studio Mindo (eps 1-10)
Photography: Color & Smile (uncredited; eps 1-10)
Photography Assistance: xenron (eps 1-10)
Production Cooperation:
Akafuku (eps 1-10)
APITA (ep 10)
Enakyo Wonderland (eps 1-10)
Fuji Baking Group (ep 8)
Furaibo (ep 5)
Furuya Milk (ep 10)
Gyutora (ep 10)
imuraya (ep 8)
Iwase Foods (ep 8)
Kanesue (ep 10)
Nafco Fujiya (ep 10)
Nafco Tomida (ep 10)
Noppo (ep 8)
Pan Yokozuna (ep 8)
Pasco Co., Ltd. (ep 8)
Piago (ep 10)
Port of Nagoya Public Aquarium (eps 1-9)
Sekai no Yama-chan (ep 5)
Souka Senbei Promotion Council (ep 4)
Tokyo German Village (ep 4)
Toshimaya (ep 4)
valor (ep 10)
Wataboku (ep 10)
Yamanaka (ep 10)
Yoshizuya Co., Ltd. (eps 9-10)
Sound Production: Cloud22
Yatogame-chan Supporter:
Bizenya (Awayuki; ep 3)
Giitan (ep 4)
Kurusugawa Computer, Inc. (ep 5)
Marubishi Shoji (ep 10)
Okuma Co., Ltd. (ep 2)
Shirai Co., Ltd. (eps 1, 6)
French cast
French staff
Adaptation: Stéphanie Noardo
(none)
French companies
(none)
Italian staff
Italian companies
(none)
Internet Streaming: Crunchyroll
Italian cast
(none)

This encyclopedia is collaboratively edited by the users of this site
DISCLAIMER add information report an error lookup sources

Compare this anime's credits with others

# A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Anime anthology