×
  • remind me tomorrow
  • remind me next week
  • never remind me
Subscribe to the ANN Newsletter • Wake up every Sunday to a curated list of ANN's most interesting posts of the week. read more

Harem in the Labyrinth of Another World (TV)

Have you seen this? want to / seen some / seen all

Alternative title:
Isekai Meikyū de Harem o (Japanese)
異世界迷宮でハーレムを (Japanese)
Objectionable content: Intense
Plot Summary: High school student Michio Kaga was wandering aimlessly through life and the Internet, when he finds himself transported from a shady website to a fantasy world — reborn as a strong man who can use "cheat" powers. He uses his powers to become an adventurer, earn money, and get the right to claim girls that have idol-level beauty to form his very own harem. (from manga)
Watch Harem in the Labyrinth of Another World on: CatchplayCatchplay, CrunchyrollCrunchyroll, JustWatch
User Ratings: 169 ratings have been given [details]
 Masterpiece: 12 votes (sub:12)
 Excellent: 13 votes (sub:13)
 Very good: 22 votes (sub:22)
 Good: 32 votes (sub:32)
 Decent: 28 votes (sub:26, dub:1, others:1
1 French subtitled
)
 So-so: 15 votes (sub:13, dub:1, others:1
1 Russian subtitled
)
 Not really good: 14 votes (sub:12, dub:1, others:1
1 Portuguese subtitled
)
 Weak: 6 votes (sub:6)
 Bad: 16 votes (sub:16)
 Awful: 9 votes (sub:9)
 Worst ever: 2 votes (sub:2)
Seen in part or in whole by 364 users, rank: #2655 (of 9599)
Median rating: Decent
Arithmetic mean: 5.888 (Decent), std. dev.: 2.5569, rank: #7601 (of 9725)
Weighted mean: 5.802 (Decent−), rank: #7774 (of 9725) (seen all: 6.27 / seen some: 4.25 / won't finish: 2.21)
Bayesian estimate: 5.921 (Decent), rank: #6613 (of 7375)
Episode titles: We have 12
Vintage: 2022-07-06
Opening Theme:
"Oath" by Shiori Mikami
Ending Theme:
"Gentleman's Deal 600,000 Naal" (紳士の取引60万ナール) by Taku Yashiro & Kenta Miyake
You can contribute information to this page, but first you must login or register

Japanese staff
Japanese cast
Director: Naoyuki Tatsuwa
Series Composition: Kurasumi Sunayama
Script:
Atsuo Ishino (eps 5, 8-10)
Kurasumi Sunayama (8 episodes
eps 1-4, 6-7, 11-12
)

Storyboard:
Hiroshi Matsuzono (ep 7)
Koudai Kakimoto (OP)
Naoyuki Tatsuwa (ED; ep 1)
Naruyo Takahashi (eps 5, 9)
Satoshi Saga (ep 6)
Takashi Sano (eps 2-3, 10)
Takayuki Gotan (ep 8)
Takeo Takahashi (eps 4, 11)
Yūsuke Kubo (ep 12)
Episode Director:
Fujiaki Asari (ep 11)
Hironori Aoyagi (eps 1, 8, 10)
Hodaka Kuramoto (ep 5)
Kazuomi Koga (ep 4)
Mitsuki Kitamura (ep 11)
Satoshi Saga (eps 3, 6)
Shige Fukase (ep 9)
Shunichi Kato (eps 7, 10)
Yasuhiro Geshi (ep 2)
Yūsuke Kubo (ep 12)
Unit Director:
Hironori Aoyagi (ED)
Naoyuki Tatsuwa (OP)
Music: Tomoki Kikuya
Original creator: Shachi Sogano
Original Character Design:
Issei Hyōju
Shikidouji
Character Design: Makoto Uno
Art Director:
Junko Nagasawa (Production AI; eps 1-5)
mame (Color & Smile; eps 6-12)
Chief Animation Director:
Daisuke Takemoto (eps 1, 6-7, 9)
Hideki Hashimoto (eps 4-5, 7)
Hiroshi Tomioka (eps 5-7, 9-12)
Keiji Ishihara (eps 1-2, 5, 7)
Makoto Uno (OP; eps 1-4, 9)
Masaaki Sakurai (9 episodes
eps 1-2, 5-7, 9-12
)

Osamu Sakata (eps 7, 12)
Takaaki Izumo (eps 1, 5-7)
Takaki Inoue (eps 6, 9)
Takayuki Gotan (eps 3, 7-10)
Toshiaki Satō (ep 2)
Yoshihiro Watanabe (Frontier One; eps 1, 4)
Animation Director:
Daisuke Takemoto (ep 2)
Fumino Kakihata (ep 9)
Gorō Taki (eps 1, 3)
Hideki Hashimoto (OP; ep 10)
Hiroya Sasaki (eps 6-7)
Hiroyuki Kaidou (eps 3, 6-10, 12)
Hisao Muramatsu (eps 7-8, 10)
Jōji Yanase (eps 2-3, 5, 7-8)
Jun Yoshida (OP; ep 11)
Kaoru Tanimoto (ep 9)
Katsuyuki Yamazaki (ep 1)
Kazuya Kuroda (ep 1)
Keiichi Ishida (eps 6-7, 10, 12)
Keiji Ishihara (eps 9-10)
Kenji Suzuki (OP; 4 episodes
eps 3, 8, 10, 12
)

Konomu Satō (eps 6-12 even)
Masaaki Sakurai (OP; eps 3, 8)
Masashi Wakayama (eps 3-4)
Meng Long Shou (6 episodes
eps 1-2, 4, 6-7, 10
)

Ming Kun Yang (Studio Tokoro; eps 11-12)
Naomi Utsuno (ep 9)
Osamu Sakata (eps 1, 10)
Shiori Kobayashi (6 episodes
eps 3, 6-8, 10, 12
)

Shuji Maruyama (ep 1)
Sō Ikuyama (ep 9)
Takaaki Izumo (ep 10)
Takaki Inoue (ED; eps 1, 5, 7)
Takayuki Gotan (OP; ep 1)
Takayuki Nakao (6 episodes
eps 1, 3, 6-7, 10, 12
)

Takuma Shimizu (ep 9)
Tatsuya Fukushima (OP; ep 10)
Tin (ep 8)
Toshiaki Satō (5 episodes
eps 3-4, 6, 8, 11
)

Toshihide Masudate (6 episodes
eps 1, 3, 6-12 even
)

Wen Shan Zhong (ep 5)
Yōsuke Kobashi (eps 2, 9-10, 12)
Yōsuke Murata (4 episodes
eps 1, 6, 10, 12
)

Yūsaku Nakamura (OP; eps 6-7, 10, 12)
Zearth Sato (eps 9, 12)
Sound Director: Teruaki Sugawara
Director of Photography:
Yoshihiro Sekiya (Graphinica)
2D Design:
Ai Yonekura (Color & Smile; eps 1-12)
Hiroyuki Kodama (Color & Smile; eps 1-12)
2nd Key Animation:
Akira Matsunaga (Nakamura Production; ep 9)
Ayaka Masuoka (Nakamura Production; ep 9)
Daiki Sugaya (AXsiZ; ep 5)
Diogo Fujiwara (ED)
Eiji Shirai (ED; eps 1-2, 6-12)
Eri Ōba (Team Harada; eps 1, 6, 9, 12)
Hai Lin Liu (Studio Tokoro; eps 7, 10-11)
He Huan Yong (Studio Tokoro; eps 6-7, 10-11)
Hong Yu Shen (Studio Tokoro; eps 3-4)
Hoyin Lau (AXsiZ; ep 5)
Hui Xin Hu (Studio Tokoro; ep 7)
Hye Soo Kim (DR Movie; ep 5)
Ji Qiang Xu (Studio Tokoro; eps 4, 6, 8, 11)
Jin Miao Gu (Studio Tokoro; OP; 9 episodes
eps 1, 3-4, 6-8, 10-12
)

Jing Jing Wu (Studio Tokoro; OP; 9 episodes
eps 1-2, 4, 6-8, 10-12
)

Juri Utō (Studio Lings; ep 9)
Kai Wen Yu (Studio Tokoro; eps 7, 10-12)
Kaoru Kikuta (Nakamura Production; ep 9)
Ken Okazumi (BeLoop; ep 6)
Kenji Suzuki (eps 1, 10)
Kwan Woo Kim (DR Movie; ep 5)
Li Li Jin (Studio Tokoro; 7 episodes
eps 1, 4, 6-7, 10-12
)

Masaki Moriya (Studio Lings; ep 9)
Mei Ling Sun (Studio Lings; ep 9)
Ming Kun Yang (Studio Tokoro; OP; eps 1, 3, 6)
Mitsuru Nakata (Nakamura Production; ep 9)
Mua Tsukino (OP; eps 1-4, 6, 8-12)
Nagisa Sawada (Nakamura Production; ep 9)
Nana Nakayama (7 episodes
eps 1, 3-4, 6-8, 10
)

Nanami Yamaoka (Studio Lings; ep 9)
Naoki Motoyama (Nakamura Production; ep 9)
Naoko Tanaka (Nakamura Production; ep 9)
Noa Kajita (Studio Lings; ep 9)
Pei Si Huang (Studio Lings; ep 9)
Pu Gun Yun (Studio Lings; ep 9)
Rieko Sakurai (Studio Lings; ep 9)
Ryota Michishita (ED; 9 episodes
eps 1, 3-4, 6-10, 12
)

Sana Ishikawa (Nakamura Production; ep 9)
Saori Sekiguchi (ED)
Sayaka Kashiwagi (eps 1, 3-4, 6-12)
Sayaka Takemoto (ep 4)
Seira Fitzgerald (Nakamura Production; ep 9)
Setsuya Tanabe (Nakamura Production; ep 9)
Shihomi Nara (Nakamura Production; ep 9)
Shinjirō Takahashi (Nakamura Production; ep 9)
Tsukino Tamaki (BeLoop; ep 6)
Wei Xin Tang (Studio Tokoro; 7 episodes
eps 3, 6-8, 10-12
)

Xi Peng Zhao (Studio Tokoro; eps 7, 10-12)
Xu Han Wang (Studio Tokoro; eps 3-4)
Yi Sha Chen (Studio Tokoro; OP; eps 6, 8, 10-12)
Yoshiko Toyama (Studio Lings; ep 9)
Yūji Yamamoto (diomedéa; ep 12)
Yūki Nagashima (diomedéa; ep 12)
Yuki Takahashi (Studio Lings; ep 9)
Yūki Yabata (diomedéa; ep 12)
Yūta Shimamoto (ep 12)
Yuu Hayashi (ep 3)
Zhong Chen Zang Gui (Studio Tokoro; OP; ep 10)
3D Animation:
Seiya Fuchigami (Wired; eps 1-4, 6-12)
Takuya Sekiguchi (Wired; ep 10)
Toshirō Hamamura (Wired; 8 episodes
eps 1-4, 8-10, 12
)

Yasuhiro Makino (Wired; ep 10)
3D Layout: Kenzō Sakai (eps 8-12)
3D Modeling:
Taro Yamada (eps 8-12)
Yūsaku Nakamura (eps 8-12)
Animation producer: Kazuhiro Saitō
Art Board: Masaoki Ono (eps 1-5)
Art Setting:
Junko Nagasawa (Production AI)
Assistant Animation Director:
Aoi Yamane (eps 7, 9, 11-12)
Eiji Shirai (eps 2-3, 7-11)
Hiroya Sasaki (eps 1, 3)
Hito Tadano (eps 7, 9, 11-12)
Jun Yoshida (ep 10)
Keiichi Ishida (5 episodes
eps 1-2, 4, 8, 11
)

Keiji Ishihara (ep 8)
LAZZ (eps 7, 9-12)
Mai Sakamoto (ep 1)
Masakazu Okada (ep 6)
Misumi Konno (eps 7, 9-12)
Mua Tsukino (eps 2, 4, 7-11)
Sayaka Kashiwagi (ep 4)
Shiori Kobayashi (ep 11)
Taichi Nakaguma (eps 1, 3)
Takaki Inoue (ep 8)
Takayuki Nakao (5 episodes
eps 2, 4, 8-9, 11
)

Toshiaki Satō (OP)
Yōsuke Kobashi (ep 1)
Yōsuke Murata (eps 2, 4)
Assistant Chief Animation Director:
Masaaki Sakurai (ep 4)
Toshiaki Satō (ep 4)
Assistant Director: Hironori Aoyagi
Assistant Director of Photography: Tetsuji Sakamaki (eps 1-12)
Assistant producer: Kensuke Arai
Background Art:
Asahi Fujii (Production AI; eps 1, 3-4)
Harushige Miyauchi (Color & Smile; OP; ED; eps 7-12)
Ikuko Tsukidate (Production AI; eps 1-5)
Junko Nagasawa (Production AI; eps 1, 5)
Kanade Sakaguchi (Color & Smile; OP; ED; eps 7-12)
Kurumi Tsuchiya (Production AI; eps 1-5)
mame (Color & Smile; OP; ED; eps 6-12)
Masaoki Ono (Production AI; eps 1-5)
Nanako Sase (Production AI; eps 1-5)
Reina Odaira (Production AI; eps 1-5)
Riemi Matsuzawa (Production AI; eps 1-5)
Sayuri Honda (Production AI; eps 1-4)
Sōki Yamashita (Color & Smile; OP; ED; eps 7-12)
Tomohiro Mori (Production AI; eps 1-3, 5)
Tomomi Kato (Production AI; eps 1-5)
Yasunori Hishinuma (Production AI; eps 1-5)
Color design: Mimiko Iyo
Color setting:
Ami Hayashi (eps 2, 4, 10)
Fuyuto Muraguchi (ep 5)
Kazuya Otani (eps 2, 9)
Mai Kabatani (FINE COLORs; 9 episodes
eps 1, 3-4, 6-8, 10-12
)

Mimiko Iyo (OP; ED)
Sakie Suzuki (FINE COLORs; ep 1)
Color Setting Assistant:
Ami Hayashi (ED; eps 5, 9)
Hye Ra Jung (ep 5)
Mai Kabatani (eps 5, 9)
Comicalize Artist: Issei Hyōju
Digital Animation Retouch:
Hito Tadano (ep 7)
Mayumi Wada (eps 5-7, 10)
Miki Sorakubo (eps 1-12)
Monami Izawa (ep 4)
Rikako Hishii (eps 7, 9-10, 12)
Taiga Sakakibara (eps 3-4)
Digital Production: Hisaya Takahara
Distribution Licensing Manager:
Chisa Fujita
Tsubasa Koike
Editing:
Ayako Tan (Graphinica; OP; ED; eps 1-12)
Editing Assistant: Mei Fukazawa (OP; ED; eps 1-12)
Effect Design Assistant:
Hiroyasu Oda (Studio Mogana; eps 1-12)
Hisao Muramatsu (eps 1-12)
Guest Character Design:
Salka Fujiwara (eps 1-12)
Tai Shimizu (eps 1-12)
Yasuhito Murakami (eps 1-12)
Illustration: F-shima (ED)
In-Between Animation:
Da Young Lee (DR Movie; ep 5)
Hai Lin Liu (Studio Tokoro; eps 6, 8)
Hai Tao Zhang (Studio Tokoro; 8 episodes
eps 3-4, 6-8, 10-12
)

Hang Yin (Studio Tokoro; OP; eps 10-12)
Hui Xian Fang (Studio Tokoro; 6 episodes
eps 1, 6-8, 11-12
)

Hui Xin Hu (Studio Tokoro; eps 1, 3-4, 6)
Jin Zhou Li (Studio Tokoro; OP; eps 6-7, 10-12)
Kai Wen Yu (Studio Tokoro; ep 4)
Kang Jun Wu (Studio Tokoro; OP; 6 episodes
eps 3-4, 7, 10-12
)

Kwan Woo Kim (DR Movie; ep 5)
Meng Ying Zhang (Studio Tokoro; 6 episodes
eps 3, 6-8, 11-12
)

Qi Chen Feng (Studio Tokoro; 5 episodes
eps 1, 6, 8, 11-12
)

Suzuyo Wakiyama (ep 2)
Wei Xin Tang (Studio Tokoro; eps 1, 4, 6)
Wen Long Li (Studio Tokoro; OP; eps 6-7, 10-12)
Wen Zhen Gao (Studio Tokoro; OP; eps 6-8, 11-12)
Xi Peng Zhao (Studio Tokoro; eps 3-4)
Xiang Liang Cheng (Studio Tokoro; eps 10-12)
Xu Han Wang (Studio Tokoro; ep 1)
Xu Tian Jiao Tong (Studio Tokoro; OP; eps 6-8, 10-12)
Yan Wang (DR Movie; ep 5)
Yang Wang (Studio Tokoro; eps 6-7, 10-12)
Yi Ming Sun (Studio Tokoro; OP; eps 6-7, 12)
Ying Qi Yuan (Studio Tokoro; 6 episodes
eps 3-4, 7, 10-12
)

Yu Ting Zhang (Studio Tokoro; OP; eps 7-8, 10-12)
Yuan Chen (Studio Tokoro; eps 6-7, 11-12)
Zhen Bang Pan (Studio Tokoro; eps 10-12)
Zi Hao Wang (DR Movie; ep 5)
Zi Wei Su (Studio Tokoro; eps 6, 11-12)
In-Between Check:
Masaki Moriya (ep 9)
Monami Izawa (6 episodes
eps 1, 6-7, 10-12
)

Ryōsuke Tomita (ep 5)
Suzuyo Wakiyama (ep 2)
Taiga Sakakibara (eps 1, 7, 12)
In-Between Check Assistant: Dong Jun Lan (ep 5)
Key Animation:
Akihiko Mamashita (Debris Sapporo; eps 2, 10)
Akira Koshiishi (eps 4, 12)
Atsushi Itou (ep 7)
Chiharu Fuse (Debris Sapporo; ep 2)
Chihiro Saitō (Debris Sapporo; ep 2)
Daiki Fujii (ep 12)
Futoshi Chikkyo (ED; ep 12)
Gin-san (ep 4)
Hanako Kikuchi (Debris Sapporo; ep 2)
Hinae Saotome (ep 12)
Hironori Sawada (ep 7)
Hiroshi Yoneda (OP; eps 7, 12)
Hiroyuki Shimizu (ep 7)
Jun Yoshida (eps 4-5, 11)
Junko Matsushita (eps 7-8)
Kanako Ōyabu (eps 7-8)
Kaoru Tanimoto (ep 9)
Karen Wada (Debris Sapporo; eps 2, 10)
Katsuji Matsumoto (eps 7-8)
Katsuyuki Yamazaki (ep 1)
Kayoko Kumagai (Debris Sapporo; eps 2, 10)
Kazufumi Takano (eps 2, 4, 10)
Kazumasa Takeuchi (ep 6)
Kazuya Kuroda (ep 1)
Kazuyo Tominaga (ep 7)
Keiichi Sugiura (Debris Sapporo; ep 2)
Kenji Nishikawa (eps 7, 12)
Kenji Suzuki (eps 7-8)
Kenta Kyōsu (ep 12)
Kōichi Takai (eps 2-3)
Kōji Kataoka (eps 7-8)
Maki Fujita (ep 8)
Masahide Yanagisawa (ep 4)
Masashi Wakayama (eps 4, 8)
Masashi Yokoi (ED)
Masumi Hōjō (ep 4)
Meng Long Shou (ep 1)
Michiyuki Nōjō (eps 9-10)
Miki Ogawa (Debris Sapporo; eps 2, 10)
Ming Kun Yang (Studio Tokoro; ep 11)
Mitsuru Irie (ep 8)
Mitsuteru Kubo (ep 6)
Naomi Utsuno (ep 9)
Nobuhiro Okazaki (eps 6-8)
Norihiko Tamaki (ep 9)
Norikatsu Nakano (OP; eps 1-3, 6)
Osamu Sakata (eps 1-2, 8)
Ryōsuke Tomita (AXsiZ; ep 5)
Shintaro Tsubota (ep 7)
Shiori Kobayashi (ep 7)
Shuji Maruyama (OP; eps 4, 7-8, 12)
Shūjirō Hamakawa (ED; eps 2, 6, 12)
Sō Ikuyama (ep 9)
Tadamatsu Tadano (OP; eps 3, 10, 12)
Tadashi Aizawa (ep 2)
Takaki Inoue (eps 1, 4)
Takayuki Gotan (ep 1)
Takayuki Nakao (ep 1)
Takumi Nishiwaki (ep 12)
Takurō Sakurai (ep 7)
Tatsuya Fukushima (ED; ep 11)
Tatsuya Takahashi (ep 10)
Tomoya Noguchi (eps 1-3, 6, 8)
Tomoyuki Kameda (ep 8)
Toshiaki Satō (eps 4, 11)
Toshihide Masudate (ep 1)
Toshiya Washida (Debris Sapporo; eps 2, 10)
Tsutomu Kikuchi (ep 12)
Tsutomu Shibutani (OP; eps 3, 12)
Wen Shan Zhong (AXsiZ; ep 5)
Yasuhiko Uetake (ep 12)
Yasunori Matsumura (ep 6)
Yoshifumi Akizawa (eps 8, 12)
Yōsuke Imakubo (ep 6)
Yōsuke Murata (eps 1, 4, 12)
Yousuke Toyama (ep 6)
Yūichirō Yamada (eps 1, 4, 12)
Yuji Kikuta (ep 9)
Yūki Kitajima (eps 7-8, 10)
Yuki Shizuku (ep 10)
Yūki Tamori (Debris Sapporo; ep 2)
Yūsaku Nakamura (eps 1, 3, 12)
Yuusuke Noma (ep 9)
Yuya Kishi (ep 7)
Modeling Assistant: Fusa Yamashita (eps 1-4, 8-12)
Monitor Design:
Ai Yonekura (Color & Smile; eps 1-12)
Hiroyuki Kodama (Color & Smile; eps 1-12)
Monster Design: Yutaka Miya
Music producer: Gō Wakabayashi
Official Site Production:
Yasuyuki Yamazaki (Greemie)
Yōsuke Maeyama (Greemie)
Online Editor: Natsuki Yasuda (Good Job Tokyo; eps 1-12)
Paint:
Fen Ming Yi (Studio Tokoro; 5 episodes
eps 1, 3-4, 6, 8
)

Feng E Zhang (Qianying Film and Television Production Studio; OP; eps 10-12)
Gui Zhou Sun (Studio Tokoro; 5 episodes
eps 1, 3-4, 6, 8
)

Hai Tao Zhang (Studio Tokoro; ep 7)
Hui Xian Fang (Studio Tokoro; ep 7)
Jin Zhou Li (Studio Tokoro; ep 7)
Jing Fan (Studio Tokoro; 5 episodes
eps 1, 3-4, 6, 8
)

Jung Ah Lim (DR Movie; ep 5)
Kang Jun Wu (Studio Tokoro; ep 7)
Meng Ying Zhang (Studio Tokoro; ep 7)
Ming Hai Yu (Studio Tokoro; 5 episodes
eps 1, 3-4, 6, 8
)

Rikako Hishii (ep 3)
Wen Long Li (Studio Tokoro; ep 7)
Wen Zhen Gao (Studio Tokoro; ep 7)
Xian Bin Gao (Qianying Film and Television Production Studio; OP; eps 10-12)
Xiao Jie Wei (Qianying Film and Television Production Studio; OP; eps 10-12)
Xin Chen (DR Movie; ep 5)
Xu Tian Jiao Tong (Studio Tokoro; ep 7)
Yang Wang (Studio Tokoro; ep 7)
Yao Wu (Qianying Film and Television Production Studio; OP; eps 10-12)
Yi Ming Sun (Studio Tokoro; ep 7)
Ying Qi Yuan (Studio Tokoro; ep 7)
Young Hye Yoo (DR Movie; ep 5)
Yu Ting Zhang (Studio Tokoro; ep 7)
Yuan Chen (Studio Tokoro; ep 7)
Yue Wu (DR Movie; ep 5)
Paint Check:
Ami Hayashi (eps 2, 4, 10)
Fuyuto Muraguchi (ep 5)
Kazuya Otani (eps 2, 9)
Mai Kabatani (FINE COLORs; 9 episodes
eps 1, 3-4, 6-8, 10-12
)

Mimiko Iyo (OP; ED)
Sakie Suzuki (FINE COLORs; ep 1)
Paint Check Assistant:
Ami Hayashi (ED; eps 5, 9)
Hye Ra Jung (ep 5)
Mai Kabatani (eps 5, 9)
Photography:
Ai Yoshizaki (Graphinica; OP; ED; eps 4-6, 8-12)
Ayumi Ushijima (Graphinica; eps 1-3, 5, 7-9)
Hidenori Shuyama (Graphinica; OP; ED; eps 1-12)
Isao Tōkairin (Graphinica; OP; ED; eps 4-6, 8-12)
Michaela Pail (Graphinica; ep 5)
Naoki Kitamura (Graphinica; eps 8-9)
Ryōko Takashimizu (Graphinica; eps 1-5, 7)
Sōta Nishimaki (Graphinica; eps 1-5, 7)
Tetsuji Sakamaki (Graphinica; OP; ED)
Wataru Gotō (Graphinica; eps 5, 8-9)
Yoshihiro Sekiya (Graphinica; OP; ED)
Planning Assistant:
Hirotsugu Kato (Shonen Ace Editorial Dept.)
Takuya Nakayama
Yoshihito Utsumi (Shonen Ace Editorial Dept.)
Production Advancement:
Kenji Saitō (ep 6)
Minoru Nagata (ED; eps 1, 4)
Sumie Fujita (OP)
Tasuku Suzuki (ep 7)
Tetsuya Tomioka (ep 5)
Tomoya Akaishi (eps 2, 10)
Yuki Tajima (eps 8, 10)
Yūya Maeki (ep 9)
Production Advancement Assistant:
Hiroya Fujiwara (ep 11)
Kwan Woo Kim (ep 5)
Minoru Nagata (ep 2)
Ren Maruta (ep 5)
Tasuku Horiguchi (eps 1, 4, 10)
Tomohiro Toyoda (eps 1, 4)
Production Desk: Sumie Fujita
Prop Animation Director: Tatsuya Fukushima (eps 9, 11)
Prop Design:
Ai Yonekura (Color & Smile; eps 1-12)
Hiroyuki Kodama (Color & Smile; eps 1-12)
Takayuki Gotan (eps 1-12)
Publicity: Alexandria Norado
Publicity Producer: Natsumi Shibata
Recording Adjustment: Hisafumi Tsuzuki
Recording Assistant: Sena Ikeda
Setting Production: Akihiro Mochida
Sound Effects: Yasushi Inomata
Special Effects:
Sakie Suzuki (eps 1, 11)
Tatsuya Fukushima (eps 1, 12)
Sub-Character Design: Yoshihiro Watanabe (Frontier One)
Theme Song Arrangement:
Ayato Shinozaki (ED)
fu_mou (OP)
Ryōsuke Tachibana (ED)
Theme Song Composition:
Ayato Shinozaki (ED)
fu_mou (OP)
Ryōsuke Tachibana (ED)
Theme Song Lyrics:
himari (OP)
Sabō Karasuya (ED)
Theme Song Performance:
Kenta Miyake (ED)
Shiori Mikami (OP)
Taku Yashiro (ED)
Shiori Mikami as Roxanne
Taku Yashiro as Michio Kaga

Kenta Miyake as Allen

Anna Yamaki as
Bandit (ep 3)
Elf (ep 7)
Arisa Nakada as Vale resident (ep 1)
Eiji Mikami as Explorer (ep 8)
Emiri Suyama as Mio (ep 2)
Haruna Terada as Beautiful knight (ep 1)
Hayato Fujii as
Auctioneer (ep 12)
Explorer (ep 8)
Needlewood (eps 2, 5)
Udwood (ep 6)
Hayato Kimura as
Bandit (ep 1)
Villager (ep 3)
Hiromu Mineta as
Villager (ep 1)
Young explorer (eps 9-10)
Honoka Kuroki as Miria (eps 2, 12)
Kanehira Yamamoto as
Harz (ep 12)
Weapon Shop Clerk (ep 2)
Kenta Sasa as Furniture shop owner (ep 8)
Kōdai Sakai as
Knight (ep 3)
Young knight (ep 1)
Manabu Sakamaki as Vale Restaurant Owner (eps 3-4, 8)
Mariko Munakata as
Bandit (ep 3)
Prostitute (ep 3)
Michitake Kikuchi as Bucket shop owner (ep 9)
Mikako Izawa as Rutina (eps 2, 12)
Nobuyuki Kobushi as Bikka (eps 1, 3)
Nozomi Furuki as Guild staff member (eps 2, 5-7)
Riho Sugiyama as Clothing store clerk (ep 10)
Rina Honnizumi as Vesta (eps 2, 12)
Shiori Izawa as Sherry (eps 2, 11-12)
Shizuka Itō as Onesta (eps 8-9)
Shohei Yamaguchi as
Knight (ep 8)
Villager (ep 1)
Shunsuke Kanie as
Knight (ep 8)
Merchant (ep 2)
Tadashi Miyazawa as Armor seller (ep 4)
Takuma Suzuki as Clothing store owner (ep 10)
Tomohiro Tsuboi as Bandit (ep 3)
Tomohito Takatsuka as Bandit (ep 7)
Wataru Usami as
Ugo (ep 1)
Villager (ep 3)
Yōko Ōjimo as Vale resident (ep 1)
Yu Kitada as Bucket shop deliveryman (ep 9)
Yūichi Matsuda as Young servant (ep 11)
Yuki Nagano as Prostitute (ep 3)
Yūsuke Shirooka as Bandit (ep 1)
Japanese companies
2D Design:
Color&Smile (eps 1-12)
2nd Key Animation:
AXsiZ (ep 5)
Be Loop (ep 6)
Creators in Pack Hanoi (eps 1, 3, 7)
diomedéa (ep 12)
DR Movie (ep 5)
EN.Studio (OP; eps 10, 12)
Giga Production (5 episodes
eps 1, 3-4, 6, 10
)

MM.Studio (ep 4)
Nakamura Production (eps 1, 9)
One Order (eps 6-7)
RadPlus (ep 12)
Revival (eps 2, 6, 10)
Seven Seas (ED; eps 6, 10, 12)
Studio Giga (ep 7)
Studio Gimlet (ep 12)
Studio Lings (ep 9)
Studio Massket (ep 5)
Studio Mindo (eps 1, 3-4, 7-8)
Studio Tokoro (OP; 10 episodes
eps 1-4, 6-8, 10-12
)

Taurus Global Studio (eps 1, 3-4, 7)
Team Harada (eps 1, 6, 9, 12)
xenron (OP; ED; 9 episodes
eps 2-4, 6-8, 10-12
)

Xingyue Animation (ep 10)
3d Animation:
Wired (eps 1-4, 6-8)
Animation Direction:
Debris Sapporo (eps 2, 10)
EN.Studio (ep 11)
Studio Tokoro (ep 11)
Animation Production: Passione
Animation Production Assistance:
AXsiZ (ep 5)
Frontier Engine (eps 2, 10)
Studio Lings (ep 9)
Background Art:
Color&Smile (uncredited; OP; ED; eps 6-12)
Production ai (eps 1-5)
Chief Animation Direction: Frontier One (eps 1, 4)
Color Setting:
Creators in Pack Hanoi (ep 6)
FINE COLORs (ep 1)
Taurus Global Studio (ep 6)
Digital Animation Assistance: CLIP STUDIO PAINT (eps 1-12)
Digital Animation Retouch:
Creators in Pack Hanoi (eps 5-7, 10)
Taurus Global Studio (eps 5-7, 10)
Editing Studio: Graphinica (OP; ED; eps 1-12)
Effect Design Assistance: studio Mogana (eps 1-12)
In-Between Animation:
Big Owl (eps 1, 10)
DR Movie (ep 5)
EN.Studio (OP; eps 10, 12)
MM.Studio (eps 1, 3-4)
One Order (eps 6-7, 10)
RadPlus (eps 10, 12)
Revival (eps 2, 6, 10)
Seed (ep 2)
Seven Seas (ED; eps 6, 10, 12)
Studio 24FPS (ep 10)
Studio EverGreen (ep 10)
Studio Giga (ep 7)
Studio Lings (ep 9)
Studio Massket (ep 5)
Studio Mindo (eps 1, 3-4, 9)
Studio Tokoro (OP; 8 episodes
eps 1, 3-4, 6-8, 11-12
)

TopGear (ep 1)
xenron (OP; ED; eps 1-4, 6-12)
Xingyue Animation (ep 2)
Key Animation:
Debris Sapporo (eps 2, 10)
EN.Studio (ep 11)
Nakamura Production (ep 9)
Studio Massket (ep 5)
Studio Tokoro (ep 11)
Logo Design: 5GAS Design studio
Monitor Design: Color&Smile (eps 1-12)
Music Production: Kadokawa
Official Site Production: Greemie
Online Editing:
Good Job Tokyo (eps 1-12)
Paint:
Big Owl (eps 1, 10)
DR Movie (ep 5)
EN.Studio (eps 10, 12)
MM.Studio (eps 1, 3-4)
One Order (eps 6-7, 10)
Qianying Film and Television Production Studio (OP)
RadPlus (eps 10, 12)
Revival (eps 2, 6, 10)
Seed (ep 2)
Seven Seas (ED; eps 6, 10, 12)
Studio 24FPS (ep 10)
Studio EverGreen (ep 10)
Studio Giga (ep 7)
Studio Lings (ep 9)
Studio Massket (ep 5)
Studio Mindo (eps 1, 3-4, 9)
Studio Tokoro (8 episodes
eps 1, 3-4, 6-8, 11-12
)

TopGear (ep 1)
xenron (OP; ED; eps 1-4, 6-12)
Xingyue Animation (ep 2)
Photography:
Graphinica (OP; ED; eps 1-12)
Planning Assistance:
Kadokawa (Shonen Ace Editorial Dept.)
Shufunotomo Infos (Hero Bunko Editorial Dept.)
Prop Design:
Color&Smile (eps 1-12)
Recording Studio: Sound Inn Studios
Script Development: Graphinica VFX Room Art Development Café (eps 1-12)
Sound Production: Cloud22
Sub-Character Design: Frontier One
Tool Development: Graphinica VFX Room Art Development Café (eps 1-12)
English staff
English companies
(none)
Internet Streaming: Crunchyroll
English cast
(none)
Italian staff
Italian companies
(none)
Internet Streaming: Crunchyroll
Italian cast
(none)
Portuguese staff
Portuguese companies
(none)
Internet Streaming: Crunchyroll (Brazil and Portugal)
Portuguese cast
(none)

This encyclopedia is collaboratively edited by the users of this site
DISCLAIMER add information report an error lookup sources

Compare this anime's credits with others

# A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Anime anthology