×
  • remind me tomorrow
  • remind me next week
  • never remind me
Subscribe to the ANN Newsletter • Wake up every Sunday to a curated list of ANN's most interesting posts of the week. read more

Ikki Tousen: Dragon Destiny (TV)

Have you seen this? want to / seen some / seen all
Alternative title:
一騎当千 Dragon Destiny (Japanese)
一騎當千 Dragon Destiny (Chinese (Taiwan))
Genres: action, supernatural
Copyright notice: ©2007 YUJI SHIOZAKI-WANI BOOKS/IKKITOUSEN DD PARTNERS
Plot Summary: Loosely based on the novel "Romance of the Three Kingdoms", modern day Japan sees a similar struggle for power between different rival schools with the three strongest being: Kyosho Academy led by Sousou Moutoku, Nanyo Academy by Sonsaku Hakufu, and Ryuubi Gentoku from Seito High School. Together these three tousei, each with their own mangatama, fight for the honour of becoming ikki tousen and fulfilling their fated destiny through battle and conquest.
User Ratings: 1010 ratings have been given [details]
 Masterpiece: 45 votes (sub:39, dub:4, others:2
2 Spanish subtitled
)
 Excellent: 235 votes (sub:219, dub:9, raw:1, ?:1, others:5
2 Portuguese subtitled
2 Spanish subtitled
1 Chinese mandarin subtitled
)
 Very good: 179 votes (sub:133, dub:29, raw:1, others:16
8 Spanish subtitled
4 Portuguese subtitled
2 Russian dubbed
1 Italian subtitled
1 French subtitled
)
 Good: 230 votes (sub:190, dub:29, others:11
5 Spanish subtitled
3 French subtitled
1 French dubbed
1 German subtitled
1 Italian subtitled
)
 Decent: 144 votes (sub:119, dub:15, raw:2, others:8
6 Spanish subtitled
1 Russian subtitled
1 Portuguese subtitled
)
 So-so: 61 votes (sub:49, dub:11, others:1
1 Spanish subtitled
)
 Not really good: 45 votes (sub:38, dub:4, ?:1, raw:1, others:1
1 French subtitled
)
 Weak: 33 votes (sub:25, dub:3, others:5
2 Russian subtitled
2 German dubbed
1 Spanish edited dub
)
 Bad: 20 votes (sub:16, dub:2, ?:1, others:1
1 Spanish subtitled
)
 Awful: 9 votes (sub:8, dub:1)
 Worst ever: 9 votes (sub:7, dub:1, others:1
1 French subtitled
)
Seen in part or in whole by 1914 users, rank: #619 (of 9599)
Median rating: Good
Arithmetic mean: 7.034 (Good), std. dev.: 2.017, rank: #3561 (of 9725)
Weighted mean: 6.674 (Good−), rank: #5007 (of 9725) (seen all: 6.82 / seen some: 5.72 / won't finish: 3.54)
Bayesian estimate: 6.684 (Good−), rank: #4619 (of 7375)
Number of episodes: 12
Episode titles: We have 12
Vintage: 2007-02-26 to 2007-05-14
Opening Theme:
"HEART&SOUL" by Mai Kariyuki
Ending Theme:
"Garasu no Hana (硝子の花; Glass Flower)" by IORI
Links: We have 1
Trivia: We have 1
News: Show:
Media Blasters (Jun 23, 2008)
Trailer Roundup (Mar 2, 2007)
New Ikkitousen On the Way (Nov 27, 2006)
Other articles: Show:
You can contribute information to this page, but first you must login or register

DVD (Region 1)
    Ikki Tousen: Dragon Destiny - Romance of the Three High Schools [SpecialEdition] (DVD 1) delayed/cancelled
    Ikki Tousen: Dragon Destiny - Romance of the Three High Schools (DVD 1) 2009-11-24 (from $9.00)
    Ikki Tousen: Dragon Destiny - Dynasty Fighters (DVD 2) 2010-03-23 (from $18.28)
    Ikki Tousen: Dragon Destiny - Sousou's Ambition (DVD 3) 2010-09-28 (from $24.06)
    Ikki Tousen: Dragon Destiny - Complete Series (DVD 1-3) 2011-02-01 (from $37.00)
DVD (Region 4)
    Ikkitousen: Dragon Destiny (DVD 1) 2010-05-19

Japanese staff
Japanese cast
Director: Kōichi Ōhata
Series Composition: Takao Yoshioka
Script:
Kōichi Ōhata (ep 12)
Takao Yoshioka (eps 1-12)
Storyboard:
Keizō Kusakawa (OP)
Kinji Yoshimoto (ED)
Kōichi Ōhata (eps 1-12)
Episode Director:
Akira Iwanaga (ep 1)
Kan Fukumoto (eps 3, 6, 10)
Keizo Nakamura (ep 8)
Kobun Shizuno (ep 12)
Sumio Watanabe (eps 4, 9)
Yoshinori Odaka (ep 5)
Yoshitaka Fujimoto (eps 2, 7, 11)
Unit Director:
Keizō Kusakawa (OP)
Kinji Yoshimoto (ED)
Original creator: Yuji Shiozaki
Character Design: Rin-Sin
Art Director: Shigemi Ikeda
Art: Kinji Yoshimoto (ED)
Chief Animation Director: Rin-Sin
Animation Director:
Akira Takeuchi (ep 8)
Chang Hwan Park (eps 5, 11)
Ik Hyun Eum (eps 5, 11)
Natsuki Watanabe (eps 4, 9)
Rin-Sin (OP)
Sun An Jung (eps 3, 8, 10)
Tsutomu Miyazawa (eps 1, 6, 12)
Yu-Jung Kim (JIwoo Production; eps 2, 7)
Sound Director: Katsunori Shimizu
Director of Photography: Shinji Ikegami
2nd Key Animation:
Hiroya Takahashi (ep 11)
Shinya Miki (ep 11)
Yūki Itō (ep 11)
Animation: Satoshi Urushihara (ED)
Art Board: Yukiko Maruyama (Atelier Musa; eps 1-12)
Art Setting:
Shigemi Ikeda (Atelier Musa; eps 1-12)
Shūichi Ōkubo (Atelier Musa; eps 1-12)
Background Art:
Chiharu Kono (Aterlier Musa; eps 1-12)
Eri Megata (Atelier Musa; eps 11-12)
Fumiaki Kaneko (Atelier Musa; eps 1-10)
Katsura Yamazaki (Aterlier Musa; eps 1-12)
Kei Yamazaki (Atelier Musa; eps 1-12)
Mai Hamako (Aterlier Musa; eps 1-12)
Masaki Katō (Aterlier Musa; eps 1-12)
Masami Ohta (Aterlier Musa; eps 1-12)
Miki Oomori (Aterlier Musa; eps 1-12)
Shizuko Kojima (Atelier Musa; eps 11-12)
Shohei Kato (Atelier Musa; eps 11-12)
Sumie Watanabe (Aterlier Musa; eps 1-12)
Sumio Sudō (Atelier Musa; eps 1-10)
Tomoyuki Kanazawa (Atelier Musa; eps 11-12)
Yōhei Ishizawa (Atelier Musa; eps 1-12)
Yōichi Nangō (Atelier Musa; eps 1-10)
Yoshimi Mineda (Aterlier Musa; eps 1-12)
Yoshimichi Yashiro (Atelier Musa; eps 1-10)
Yuko Doi (Aterlier Musa; eps 1-12)
Cel Check: Haremi Miyagawa (ED)
Color design:
Kinji Yoshimoto (ED)
Ryōta Nakata
Color setting:
Haremi Miyagawa (6 episodes
eps 1, 3, 6, 10-12
)

Haruka Saijou (ep 8)
Ju-Ha Jung (eps 2, 7, 11)
Masumi Kondo (ep 8)
Michiaki Nakano (eps 4, 9)
Ryōta Nakata (ep 12)
Sakiko Takemura (ep 5)
Yumiko Kokubun (eps 4, 9)
Editing:
Jun Takuma (Actas)
Editing Assistant: Ayako Nakagawa (Actas)
Eyecatch Key Animation: Youki Amano (ED; ep 12)
In-Between Animation:
Atsumi Koganemaru (Studio Elle; ep 8)
Dong Lee Moon (Jiwoo Production; eps 5, 11)
Eun Hee Lee (Jiwoo Production; eps 5, 11)
Gong Ju Jung (Jiwoo Production; ep 5)
Hiromi Takasaka (ED; ARMS; 7 episodes
eps 1-3, 6, 10-12
)

Hye Sun Yoon (HANJIN Animation; ep 10)
Ji Hyun Hwang (Jiwoo Production; eps 5, 11)
Ji-Yun Park (Hanjin Animation; eps 3, 10)
Kanako Hayashi (Studio Elle; ep 8)
Kawatatsu (ED; ARMS; 7 episodes
eps 1-3, 5, 10-12
)

Mayo Suzuka (Studio Elle; ep 8)
Mi Sun Nam (Hanjin Animation; ep 3)
Naoka Minami (Studio Elle; ep 8)
Ran Sasaki (Studio Elle; ep 8)
Song Hee Han (Hanjin Animation; ep 10)
Su-Ok Yu (HANJIN Animation; ep 10)
Takumi Hoshino (ARMS; 9 episodes
eps 1-3, 5-7, 10-12
)

Tomomi Umeyama (Studio Elle; ep 8)
Young Hee Jung (HANJIN Animation; eps 3, 10)
Young Ja Jung (Hanjin Animation; eps 3, 10)
Young Ju Kim (Jiwoo Production; eps 5, 11)
Young-Ok Ji (HANJIN Animation; ep 3)
Yuki Hasegawa (ARMS; 7 episodes
eps 1-3, 5-7, 10
)

Yūko Hanawa (Studio Elle; ep 8)
Yun Jung Cho (Hanjin Animation; eps 3, 10)
Yun Sung Cho (Hanjin Animation; eps 3, 10)
In-Between Check:
Eun Hee Lee (ep 11)
Hiroya Takahashi (9 episodes
eps 1-3, 5-7, 10-12
)

Koichi Kikuchi (ep 8)
Michihiro Kosaka (ep 8)
Insert Song Arrangement:
BULGE ("Musume e;" ep. 11)
Kōji Ueno ("Get up!;" ep. 12)
Insert Song Composition:
BULGE ("Musume e;" ep. 11)
Kōji Ueno ("Get up!;" ep. 12)
Insert Song Lyrics: Satomi Arimori ("Musume e" ep. 11; "Get up!" ep. 12)
Insert Song Performance:
Kikuko Inoue ("Musume e;" ep. 11)
Masumi Asano ("Get up!;" ep. 12)
Key Animation:
Atsuko Sugawara (Studio Mark; ep 8)
Atsushi Kasano (ep 8)
Atsushi Ogata (eps 2, 7, 12)
Bu Gang Park (HANJIN Animation; eps 3, 8)
Chang Hwan Park (Jiwoo Production; eps 5, 11)
Daisuke Kurose (eps 1, 6)
Eitarō Abe (eps 2, 7, 12)
Eun Joung Joung (HANJIN Animation; eps 3-4, 8)
Gil Soo Joo (Hanjin Animation; eps 6, 8)
Heung Seok Ju (HANJIN Animation; 5 episodes
eps 3-4, 6, 8, 10
)

Hiroshi Konno (eps 2, 7, 12)
Hirotaka Nii (Studio Mark; ep 8)
Hisayoshi Nagamatsu (OP; eps 1, 6, 12)
Hitomi Fujii (ep 2)
Hoon Jung (ep 10)
Hye-Ran Shin (ep 6)
Ik Hyun Eum (eps 2, 5)
Jae Sun Heo (ep 5)
Ji Yeon Kim (HANJIN Animation; 6 episodes
eps 3-5, 7-8, 11
)

Jin Won Seo (Jiwoo Production; eps 2, 5, 7, 11)
Jin Woo Lim (Jiwoo Production; ep 11)
Jin Wook Lim (ep 11)
Joo Yeon Moon (ep 10)
Ju Seok Kim (Hanjin Animation; eps 3, 8, 10)
Jun Mori (Studio Mark; ep 8)
Jung Eun Yeom (eps 4, 7)
Jung Eun Yeon (Jiwoo Production; ep 11)
Kan Fukumoto (OP; 6 episodes
eps 2-3, 6, 10-12
)

Keun Soo Lim (Jiwoo Production; eps 2, 5, 7, 11)
Kiyoshiro Kato (eps 4, 9)
Koichi Kikuchi (ep 8)
Kumiko Kasuga (eps 2, 7)
Masami Abe (OP)
Mi Sun Nam (ep 10)
Min-Ho Jang (eps 1, 6)
Mitsuhiro Kumita (eps 2, 12)
Myoung Hun Park (Jiwoo Production; eps 2, 5, 7, 11)
Natsuki Watanabe (ep 4)
Nozomu Abe (OP; 10 episodes
eps 1-3, 5-8, 10-12
)

Se Hwan Han (Jiwoo Production; eps 4-5, 11)
Se Jin Yoo (Hanjin Animation; eps 3-4, 8, 10)
Seiji Kishimoto (ep 12)
Shigenori Inami (OP; eps 1, 6, 12)
Shigeru Ishii (eps 2, 7, 12)
Shinya Miki (7 episodes
eps 1-3, 5, 7, 10, 12
)

Shōichi Funaki (Studio Mark; ep 8)
Shume Matsumoto (Studio Mark; ep 8)
Soo Dong Lee (Jiwoo Production; eps 4-5, 7, 11)
Sumio Watanabe (eps 4, 9)
Sun An Jung (eps 1, 3, 10)
Sung-Chul Kim (Jiwoo Production; eps 4, 7, 11)
Tae Sung Won (Hanjin Animation; 5 episodes
eps 3-4, 6, 8, 10
)

Tae-Sik Kang (ep 5)
Takaaki Nagano (ep 12)
Takeshi Oda (ep 8)
Takumi Abe (eps 1, 6, 11-12)
Toshiya Washida (ep 1)
Tsutomu Miyazawa (OP; eps 1, 6, 12)
Tsutomu Ohshiro (ep 1)
Wataru Matsumura (ep 8)
Yasuomi Umetsu (ep 1)
Yohko Ariizumi (OP; eps 1, 6)
Yoon Suk Hue (Hanjin Animation; eps 3, 6, 8, 10)
Yoon-Joung Kim (Jiwoo Production; eps 2, 5, 11)
Youki Amano (ep 1)
Young Me Lee (ep 6)
Young Mi Lee (ep 6)
Yūichirō Fukaya (ep 2)
Yūji Ōsawa (ep 8)
Yūki Itō (OP; eps 1-2, 7, 12)
Yukiko Nakatani (eps 4, 9)
Main Animator: Nozomu Abe
Music producer: Kazuo Shinohara
Paint:
Chiaki Numata (Studio Elle; ep 8)
Gong Ju Jung (Jiwoo Production; ep 11)
Haremi Miyagawa (ARMS; eps 7, 12)
Hee Jung Kim (HANJIN Animation; Jiwoo Production; eps 3, 5, 10-11)
Hee-Kyung Kang (HANJIN Animation; eps 3, 10)
Hiromi Takasaka (ARMS; ED)
Ji Yoon Choi (Jiwoo Production; eps 5, 11)
Jung Mi Kim (HANJIN Animation; eps 3, 10)
Kawatatsu (ARMS; ED)
Kouichi Aida (Studio Elle; ep 8)
Masayuki Kuwabara (Studio Elle; ep 8)
Mi Kyung Jung (Jiwoo Production; eps 5, 11)
Mi Ra Kim (HANJIN Animation; eps 3, 10)
Michiko Kado (Studio Elle; ep 8)
Naoko Komatsu (Studio Elle; ep 8)
Ryōta Nakata (ARMS; eps 1-3, 7, 10)
Sakiko Takemura (ARMS; eps 2, 12)
Soon Deok Kim (Jiwoo Production; eps 5, 11)
Su Yeon Jeon (Jiwoo Production; eps 5, 11)
Sun-Yook Jo (HANJIN Animation; eps 3, 10)
Yoko Suzuki (Studio Elle; ep 8)
Yōko Tomaru (Studio Elle; ep 8)
Yook Young Lee (HANJIN Animation; eps 3, 10)
Young-Ok Ji (HANJIN Animation; eps 3, 10)
Young-Suk Seok (HANJIN Animation; eps 3, 10)
Yuuya Igarashi (Studio Elle; ep 8)
Paint Check:
Haremi Miyagawa (6 episodes
eps 1, 3, 6, 10-12
)

Haruka Saijou (ep 8)
Ju-Ha Jung (eps 2, 7, 11)
Masumi Kondo (ep 8)
Michiaki Nakano (eps 4, 9)
Ryōta Nakata (ep 12)
Sakiko Takemura (ep 5)
Yumiko Kokubun (eps 4, 9)
Photography:
Fujiko Tabata (Studio Cosmos; eps 1-7, 9-12)
Hiromi Mezaki (Studio Elle; ep 8)
Hiroshi Yoshida (Studio Cosmos; eps 1-7, 9-12)
Junsuke Machida (Studio Elle; ep 8)
Kazuhiro Udagawa (Studio Cosmos; eps 1-7, 9-12)
Kazunori Iso (Studio Elle; ep 8)
Keizō Kusakawa (OP)
Kōichi Gonda (Studio Cosmos; eps 1-7, 9-12)
Naohisa Haijima (Studio Cosmos; eps 1-7, 9-12)
Neo Katashima (Studio Elle; ep 8)
Ryouichi Furukawa (Studio Elle; ep 8)
Sadahime Matsubara (Fortes; ED)
Tetsuya Nishimura (Studio Elle; ep 8)
Tomohiro Nishiyama (Studio Cosmos; eps 1-7, 9-12)
Tōru Sugawara (Studio Cosmos; eps 1-7, 9-12)
Yoshihiro Yamashita (Studio Elle; ep 8)
Yoshiko Fujii (Studio Elle; ep 8)
Yūko Orikasa (Studio Cosmos; eps 1-7, 9-12)
Yumiko Morimoto (Studio Cosmos; eps 1-7, 9-12)
Planning Assistant: Seiji Suzuki (S-Wood)
Production Advancement:
Daisuke Yanagisawa (eps 6, 11)
Hiroshi Kunosato (eps 2, 7, 12)
Kyoung Sun Moon (eps 5, 11)
Min Jung Song (eps 3, 8, 10)
Shunji Tanaka (ep 10)
Takehiro Saitō (ep 8)
Tomoaki Hirukawa (eps 4, 9)
Production Assistant: Kum Su Han (HANJIN Animation; eps 3, 10)
Production Cooperation:
Isao Ishikawa (Big Shot)
Shigenobu Satō (Big Shot)
Production Desk: Tomohiro Takahashi
Production manager:
Hiroyuki Sako (ep 8)
Tetsuya Arao (eps 4, 9)
Yasuyuki Ogoshi (ep 3)
Publicity: Shinichi Tsuchiya
Recording Adjustment: Ryō Narikiyo
Recording Assistant: Masato Muto
Setting Production: Shingo Chiba
Sound Effects: Mutsuhiro Nishimura (Fizz Sound Creation)
Sound Production Manager: Tomohiko Yaginuma
Special Effects: Satoshi Onitsuka (ep 8)
Theme Song Arrangement:
her0ism (OP)
Hiroshi Tsubo (OP)
Hiroyuki Maezawa (ED)
Theme Song Composition:
her0ism (OP)
Hiroshi Tsubo (OP)
Hiroyuki Maezawa (ED)
Theme Song Lyrics: Emi Inaba (OP; ED)
Theme Song Performance:
Iori (ED)
Mai Kariyuki (OP)
Video Editing:
Keita Kawamura (Good Job Tokyo; eps 1-12)
Koutaro Muranaka (Good Job Tokyo; eps 1-12)
Hitomi Nabatame as Unchou Kan'u
Kei Shindō as Gentoku Ryuubi
Mai Kadowaki as Koumei Shokatsuryou
Masumi Asano as Hakufu Sonsaku
Minori Chihara as Ekitoku Chouhi
Yūko Kaida as Shimei Ryomou

Eri Kitamura as Myousai Kakuen
Hajime Iijima as Gakushuu
Hana Takeda as Chūkō Kyocho
Kenta Miyake as Narration
Kikuko Inoue as Goei
Kōji Yusa as
Genpou Saji
Koumei Jokou
Mitsuki Saiga as Chutatsu Shibai
Satoshi Hino as Koukin Shuuyu
Shiho Kawaragi as
Bunken Gakushin
Bunwa Kaku
Shūhei Sakaguchi as Genjou Kakouton
Susumu Akagi as Moutoku Sousou
Takayuki Fujimoto as Houkou Kakuka
Yuu Asakawa as Shiryuu Chouun

Hajime Iijima as Bunsoku Ukin
Hitomi Nabatame as Koshaji
Jirō Saitō as Shikou Choukou
Jun'ya Miura as Ganryo
Kenta Miyake as Kansho Kochu
Mikako Takahashi as
Hakugen Rikuson
Teni
Naoki Kinoshita as Bunshyu
Shoto Kaishii as Suikyo
Takahiro Mizushima as Bunen Choryo
Yasuyuki Kase as Genka Kada
Yukiko Amada as Yojo Bashoku
Yumiko Kobayashi as Ukitsu
Japanese companies
2nd Key Animation:
Asahi Production (eps 7, 10)
FLAME GEAR (ep 9)
Frontline (eps 10, 12)
Jiwoo Production (ep 9)
Animation Direction: Jiwoo Production (eps 2, 7)
Animation Production: Arms
Art: Atelier Musa (OP)
Background Art: Atelier Musa (OP; eps 1-12)
Broadcaster:
Aichi Television Broadcasting (2007-04-05)
AT-X (2007-02-26)
Bandai Channel
Chiba Television (2007-04-01)
KBS Kyoto (2007-04-01)
Sun TV (2007-04-04)
Television Kanagawa (2007-04-01)
Television Saitama Co., Ltd. (2007-04)
Tokyo MX (2007-04-03)
Editing Studio: Actas
In-Between Animation:
Arms (uncredited; 9 episodes
eps 1-3, 5-7, 10-12
)

Asahi Production (ep 12)
cube A motion (OP,ED; eps 1, 6, 12)
Frontline (ep 12)
Hanjin Animation (OP; ED; 6 episodes
eps 1, 3, 6-12 even
)

Jiwoo Production (OP,ED; 6 episodes
eps 1-2, 5, 7, 11-12
)

M.S.J Musashino Production (eps 4, 9)
Shanghai Golden Bell (ep 8)
Studio CATS (ep 8)
Studio Elle (uncredited; ep 8)
In-between Check: M.S.J Musashino Production (eps 4, 9)
Key Animation:
FLAME GEAR (ep 4)
Hanjin Animation (eps 4, 8, 12)
Jiwoo Production (eps 4, 12)
Studio Mark (ep 8)
Music Production: Media Factory
Paint:
Arms (uncredited; 6 episodes
eps 1-3, 7, 10, 12
)

Asahi Production (ep 12)
cube A motion (OP; ED; eps 1, 6, 12)
Frontline (ep 12)
Hanjin Animation (OP; ED; 6 episodes
eps 1, 3, 6-12 even
)

Jiwoo Production (OP; ED; 6 episodes
eps 1-2, 5, 7, 11-12
)

M.S.J Musashino Production (eps 4, 9)
Studio Elle (uncredited; ep 8)
Photography:
FORTES (ED)
Studio Cosmos (eps 1-12)
Studio Elle (ep 8)
Planning Assistance: S-Wood
Production Assistance:
Hanjin Animation (eps 3, 10)
Jiwoo Production (eps 5, 11)
Studio Elle (ep 8)
Studio Guts (eps 4, 9)
Production Cooperation: Big Shot
Recording Studio: Seion Studio
Sound Effects: Fizz Sound Creation
Sound Production: Zack Promotion
Video Editing:
Good Job Tokyo (eps 1-12)
English cast
English staff
Director: Joe Digiorgi
Art Director:
Dana Gill (Vol. 1-2)
Translation:
Duane Johnson (eps 5-12)
Takeshi Kino (eps 1-4)
Executive producer: John Sirabella

Acquisition Liaison:
Megumi Kikuraku
Yoko Hayama
Additional Translation: Duane Johnson (eps 1-4)
DVD Author: Dave Beinlich
Editing:
Derek Kan (eps 1-8)
Derek Lieu (eps 9-12)
Graphic Design: Merideth Mulroney (Vol. 3)
Mixing: Joe Digiorgi
Post-Production Manager:
Christian Moran (eps 1-8)
Post-Production Supervision: Christian Moran (eps 9-12)
Print Manager:
Chris Mantovi (Vol. 1-2)
Production Supervision:
Clark Cheng
Richard York (eps 1-8)
Sean Molyneaux
Script Adaptation:
Kristi Reed (eps 1-4)
Michele Knotz (eps 9-12)
Ted Lewis (eps 5-8)
Subtitling:
Anna Yamamoto (eps 9-12)
Clark Cheng (eps 5-8)
Nagisa Wada (eps 1-4)
Angora Deb as Hakufu Sonsaku
B. Simpson as Gentoku Ryuubi
Janet Baywood as Unchou Kan'u
Jessica Calvello as Ekitoku Chouhi
Rebecca Soler as
Komei Shokatsuryou
Shimei Ryomou

Bill Rogers as
Gakushuu
Narrator
Dan Green as Moutoku Sousou
Ed Paul as Koukin Shuuyu
Georgette Timoney as Myousai Kakuen
Michele Knotz as Chou'un Shiryuu
Syndi Szabo as Goei
Tom Wayland as Genjou Kakouton
Trina Hilbe as Bunwa Kaku
Wayne Grayson as
Genpou Saji
Houkou Kakuka

Albert Howl as Sonken
Anthony Salerno as Jyokou Koumei
Bill Rogers as Toutasu
Billy Regan as Ukin
Dan Green as
Ganryou
Kada Genka
Hilary Thomas as Ukitsu
Jay Gladstone as Choukou Shikou
Julie Francis as
Bashoku
Koshaji
Shibai
Kelli Butler as Kyocho
Melissa Hope as
Gakushin Bunken
Ten'i
Mike Pollock as Suikyou
Paracleto Kaborka as Tanfuku
Rome Elliot as Kouchuu Kanshou
Wayne Grayson as
Chouryou Bun'en
Shungai Choukou

English companies
ADR Production: Headline Sound Studios
Distributor:
AnimeWorks
Madman Entertainment (Australia & New Zealand)
MVM (UK & Ireland)
Internet Streaming:
AnimeLab (Australia and New Zealand)
Gong
Madman Screening Room (Australia & New Zealand)
Licensed by:
Media Blasters (Expired)
French staff
French cast
Annabelle Roux as Ekitoku Chôhi
Bénédicte Rivière as Hakufu Sonsaku
Caroline Combes as Gentoku Ryûbi
Cecile Nodie as Shimei Ryomû
Damien Da Silva as Komei Shokatsuryû
Marine Tuja as Uncho Kan'u

Annabelle Roux as
Chutatsu
Shibai
Camille Goyard as
Myosai
Shiryu
Catherine Desplaces as
Bunwa
Goei
Emmanuel Rausenberger as
Motoku
Zenfuku
Jérémy Zylberberg as
Gakushu
Tokuso
Yann Guillemot as
Genpo
Shiko
French companies
Broadcaster: Game one
Distributor: KAZÉ
Dubbing: WanTake
German staff
German cast
ADR Director: Manja Condrus
Script: Manja Condrus
Anja Rybiczka as Unchou Kan'u
Anja Stadlober as Shimei Ryomou
Josephine Schmidt as Gentoku Ryuubi
Tina Haseney as Hakufu Sonsaku

Jan Andres as Gakusho
Konrad Bösherz as Saji Genpo
Max Haupt as Houkou Kakuka
Michael Baral as Moutoku Sousou
Natascha Petz as Myousai Kakuen
Nico Mamone as Koukin Shuuyu
Sabine Mazay as Shiryu Choun
Sebastian Jacob as Genjou Kakoton
Susanne Herrmann as Bunwa Kaku

Ann Vielhaben as Gakushin Bunken
Antje von der Ahe as Chohi (eps 6-12)
Carmen Katt as Chohi
Christian Olsen as Ukin
Christoph Banken as Jokou
Daniela Reidies as Koumei
Franca Orlia as Bunwa Kaku (eps 11-12)
Heike Beeck as Ukitsu
Kaya Möller as Teni
Klaus Lochthove as Narration
Luisa Wietzorek as Rikuson
Maria Koschny as Bashoku
Markus Nichelmann as Ganryo
Mathias Klages as Tototsu
Michael Narloch as Shibaki
Nicole Hannak as Chuuko Kyocho
Nina Herting as Shibai
German companies
Distributor:
Anime-Virtual
Kazé Germany (now)
Dubbing: VSI Berlin
Internet Streaming: Anime on Demand
Chinese (Taiwan) staff
Chinese (Taiwan) companies
(none)
Chinese (Taiwan) cast
(none)

This encyclopedia is collaboratively edited by the users of this site
DISCLAIMER add information report an error lookup sources

Compare this anime's credits with others

# A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Anime anthology